TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Кореја ја отфрли понудата за разговори

Deutsche Welle - 14.04.2013

Режимот во Пјонгјанг го обвини раководството во Сеул дека со предлогот сака да ја прикрие политиката на конфронтација што ја води во реалноста.

Северна Кореја да се врати на преговорите

24 Вести - 14.04.2013

На крајот на својата азиска турнеја, американскиот државен секретар Џон Кери ја повика Северна Кореја да се врати на преговарачката маса за да се стави крај на тензиите на полуостровот.

Сакам и Северот да ужива

Вест - 14.04.2013

ЈУЖНА КОРЕЈА (АП) - Раперот од Јужна Кореја Сај изрази надеж дека и на Севернокорејците ќе им се допадне новата песна, иако се уште има тензии на Корејскиот Полуостров.

Северна Кореја одби дијалог со Југот

Вест - 14.04.2013

СЕВЕРНА КОРЕЈА/ЈАПОНИЈА, 15 април (АП) - Северна Кореја го одби предлогот за дијалог со Јужна Кореја за да се разреши растечката тензија и го нарече вет трик на ривалот.

Северна Кореја ја одби понудата на Јужна за дијалог за Каесонг

Макфакс - 14.04.2013

Северна Кореја во неделата да ја одбие понудата на Јужна Кореја за дијалог за иднината на меѓукорејскиот индустриски комплекс Каесонг кој можеби ќе биде затворен поради недостиг од сировини и работна ...

BBC злоупотреби студентско патување во Северна Кореја

Макфакс - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети го критикуваше во неделата јавниот сервис BBC поради тоа што искористил студиско патување во Северна Кореја за снимање на таен документарен филм, тврдејќи ...

Универзитет со критики до Би-Би-Си поради тајното патување во Северна Кореја

А1 On - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети ја криткуваше денеска медиумската куќа Би-Би-СИ, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој ...

Пјонгјанг ја отфрли понудата за разговори

Нова ТВ - 14.04.2013

Северна Кореја ја отфрли понудата на соседна Јужна Кореја за разговори за намалување на тензиите во регионот. Пјогнјанг го обвини раководството во Сеул дека со предлогот сака да ја прикрие политиката ...

Универзитет со критики до Би-Би-Си поради тајното патување во Северна Кореја

Сител - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети ја криткуваше денеска медиумската куќа Би-Би-СИ, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој ...

Поубавата страна на мистериозната Северна Кореја

Таратур - 14.04.2013

Новозеландскиот планинар Роџер Шепард (46) веќе четири пати престојуваше во Северна Кореја, а неговите фотографии најдобро покажуваат како се одвива животот во внатрешноста на оваа за остатокот од ...

Северна Кореја го отфрли предлогот на Сеул за дијалог за Кесон

Inpress - 14.04.2013

Пјонгјанг, 14. април 2013 (ИНПРЕС) Северна Кореја го отфрли предлогот на Сеул за дијалог во врска со иднината на индустрискиот комплекс Кесон.

ВИДЕО+ФОТО Северна Кореја објави симулација на напад врз САД

+инфо - 14.04.2013

Северна Кореја објави пропагандно видео со план на нуклеарен напад на САД. Според „планот на нападот“ прикажан во видеото, Северна Кореја кон САД ќе лансира четири нуклеарни бомби.

Северна Кореја објави „план“ за нуклеарен напад на САД (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2013

Северна Кореја објавила пропагандно видео со план за нуклеарен напад врз САД. Според „планот за напад“ прикажан во видеото, Северна Кореја кон САД ќе лансира четири нуклеарни бомби.

BBC злоупотреби студентско патување во Северна Кореја за да снимат документарец

МК News - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети го критикуваше во неделата јавниот сервис BBC поради тоа што искористил студиско патување во Северна Кореја за снимање на таен документарен филм, тврдејќи ...

(ВИДЕО) Како Северна Кореја ќе го нападне САД

Бриф - 14.04.2013

Со молњи и музика на синтисајзер сака да покаже како ракетите ќе стигнат до своите цели во САД, а потоа екплозија. Тоа е одговорот на Северна Кореја на тврдењето дека немаат ракети со толкав домет.

Северна Кореја го одби предлогот за разговори

Република - 14.04.2013

Северна Кореја ја отфрли понудата на Јужна Кореја за разговори за намалување на тензиите во регионот. Пјогнјанг го обвини раководството во Сеул дека со предлогот сака да ја прикрие политиката на ...

ВИДЕО: Северна Кореја објави план за напад на САД

Sky - 14.04.2013

Северна Кореја објави пропагандно видео со план за нуклеарен напад врз САД. Според "Планот за напад" прикажан на видеото, Северна Кореја кон САД ќе лансира четири нуклеарни бомби.

Би-Би-Си искористил студентско патување за да сними документарец во Северна Кореја

Локално - 14.04.2013

Тројца познати новинари од Би-Би-Си искористиле студентското патување во Северна Кореја кон крајот на март преправајќи се како туристи, за да снимаат документарец за оваа земја.

Нема индикации дека Пјонгјанг ќе истрела ракета, според јужнокорејски претставник

А1 On - 13.04.2013

Северна Кореја не извршила движење на сомнителни мобилни лансирни рампи изминатите два дена, што покажува дека нема индикации дека земјата ќе истрела ракета, изјави денеска јужнокорејски претставник, ...

Северна Кореја планира да лансира ракети на 15 април?

МКД - 13.04.2013

Светските медиуми сега најавуваат дека Пјонгјанг би можел да лансира ракета со среден дострел на државниот празник на Северна Кореја, роденденот на таткото на нацијата Ким Ил Сунг.

Нема индикации дека Пјонгјанг ќе истрела ракета

Курир - 13.04.2013

Јужнокорејски претставник денеска изјави дека Северна Кореја не извршила движење на сомнителни мобилни лансирни рампи изминатите два дена, што покажува дека нема индикации дека земјата ќе истрела ...

Лажна тревога во Јапонија

Р.С.Европа - 13.04.2013

Во Јапонија по третпат неделава била објавена лажна информација за лансирање на балистичка ракета од Северна Кореја. Еден јапонски функционер наместо да ја објави информацијата за силниот земјотрес ...

Нема индикации дека Пјонгјанг ќе истрела ракета

Алфа - 13.04.2013

Северна Кореја не извршила движење на сомнителни мобилни лансирни рампи изминатите два дена, што покажува дека нема индикации дека земјата ќе истрела ракета, изјави денеска јужнокорејски претставник, ...

Јапонците по трет пат по грешка објавија лансирање на севернокорејска ракета

Кајгана - 13.04.2013

Во Јапонија по третпат седмицава е објавена лажана информација за лансирање на балистичка ракета од Северна Кореја, откако еден јапонски функционер наместо да ја објави информацијата за силниот ...

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

МРТ - 13.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

МРТ - 13.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Нема индикации дека Пјонгјанг ќе истрела ракета

Сител - 13.04.2013

Северна Кореја не извршила движење на сомнителни мобилни лансирни рампи изминатите два дена, што покажува дека нема индикации дека земјата ќе истрела ракета, изјави денеска јужнокорејски претставник, ...

Слики од нуклеарен ужас кои Америка и Северна Кореја треба да ги погледнат повторно

МК News - 13.04.2013

Оние кои одлучуваат за судбината на светот мора да се потсетат до што доведува разорната моќ на нуклеарните оружја, кои и понатака непрестанато се произведуваат.

Човекот кој ја најде среќата во Северна Кореја

Фактор - 13.04.2013

Главна светска геополитичка тема овие и веројатно во наредниве недели е и ќе биде Северна Кореја. Оваа држава има жители колку поранешна Југославија и е една од најсиромашнитe во светот.

Јужна Кореја: Нема индикации дека Пјонгјанг ќе истрела ракета

Денешен - 13.04.2013

Северна Кореја не извршила движење на сомнителни мобилни лансирни рампи изминатите два дена, што покажува дека нема индикации дека земјата ќе истрела ракета, изјави денеска јужнокорејски претставник.

(ФОТО) ЕКСКЛУЗИВНО: Новото оружје на Севeрна Кореја

Бриф - 13.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење. Сепак САД преземаат неопходни мерки на претпазливост.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

24 Вести - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Северна Кореја веќе може да испали нуклеарни ракети?

Deutsche Welle - 12.04.2013

Извештај на тајните служби во САД предизвика немир. Според него, Северна Кореја веќе сега е во состојба да ги полни своите ракети со нуклеарен експлозив.

НАТО му порача на Пјонгјанг да прекине со заканите

Дневник - 12.04.2013

Властите во Пјонгјанг да прекинат со заканувачката реторика и активности, порача генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, кој истовремено и ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара ...

Расмусен од Сеул го повика Пјонгјанг да прекине со заканите

Телма - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Американскиот државен секретар од Сеул : Ќе направиме се за нашите сојузници

Канал5 - 12.04.2013

Во време на зголемени тензии меѓу Северна и Јужна Кореја,во посета на Сеул денеска пристигна американскиот државен секретар Џон Кери кој изјави дека Америка ќе стори се за да ги заштити своите ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

24 Вести - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Видео: Седумгодишници во Северна Кореја му се заколнуваат на диктаторот

Канал5 - 12.04.2013

Деца во Северна Кореја веќе со седум години влегуваат во режимот на државата која деновиве на светот му се заканува со нуклеарна војна.

Кери од сеул се посомнева во нуклеарната сила на Северна Кореја

Телма - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање ракети со нуклеарно полнење

Канал5 - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во капацитетот на Пјонгјанг

Утрински - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Расмунсен го повика Пјонгјанг да прекине со провокативната реторика и активности

24 Вести - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Видео: Токио првата мета на Северна Кореја?

Канал5 - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Москва: Северна Кореја да покаже воздржаност

24 Вести - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Москва бара воздржаност од Пјонгјанг

Телма - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Кирилица - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

САД со радар на вода ќе лови ракети од Северна Кореја

+инфо - 12.04.2013

САД распоредија моќен воен радар на вода, способен да регистрира евентуално лансирање на ракета од Северна Кореја, изјави неименуван висок претставник на американското министерство за одбрана.

Нема масовно распоредување на кинески трупи на границата со Северна Кореја

А1 On - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

САД и се закани на Северна Кореја

Нетпрес - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама по состанокот во Белата Куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара од Северна Кореја да ја прекине воинствената реторика, пренесе Радио ...

Расмунсен го повика Пјонгјанг да прекине со провокативната реторика

Алфа - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Обама и Бан Ки Мун разговарале за Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ќе ја искористат дипломатијата за да ги ублажат тензиите со Северна Кореја, но Вашингтон, исто така, ќе ги преземе „сите неопходни чекори“ за ...

Обама: Време е Северна Кореја да го смири воинствениот став

МКД - 12.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјавил дека е време Северна Кореја да го смири воинствениот став и дека САД ќе ги преземат „сите неопходни мерки“ за да ги заштитат своите граѓани, пренесува ...

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Алфа - 12.04.2013

- И двајцата сме согласни дека дојде време Северна Кореја да му стави крај на агресивното однесување, изјави Обама по средбата во Белата куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Кин-мун.

Расмунсен му порача на Пјонгјанг да прекине со провокациите

Press24 - 12.04.2013

Андрес Фог Расмусен генералниот секретар на НАТО го повика Пјонгјанг да прекина со провокациските активности, а притоа ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да побара дијалог за намалување на ...

Русија и Кина повикани да влијаат на Северна Кореја

Руска реч - 12.04.2013

Владата на Јужна Кореја се обрати до Русија и Кина со молба за помош. Од Русија и Кина се очекува да влијаат на Северна Кореја и да се воздржи земјата од понатамошно заострување на кризата на ...

Кина демантира дека разместува војска на границата со Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.04.2013

Кинеското министертво за одбрана ги демантира странските извештаи дека кинеската војска се распоредувала на границата со Северна Кореја. „Тие извештаи не се точни.

Нема масовно распоредување на кинески трупи на границата со Северна Кореја

Сител - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Обама ѝ се закани на Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон ќе се обиде со дипломатски средства да ги намали тензиите со Северна Кореја но, во исто време ќе ги преземе сите неопходни чекори за да ги ...

Расмунсен го повика Пјонгјанг да прекине со провокативната реторика и активности

А1 On - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Андерс Фог Расмунсен го повика Пјонгјанг да прекине со провокативната реторика и активности

Сител - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Пентагон: Северна Кореја може да лансира нуклеарна ракета

Press24 - 12.04.2013

Пентагон во новиот извештај наведува дека Северна Кореја веројатно има нуклеарно оружје кое може да биде лансирано со балистичка ракета Ваквите информации денеска ги објави републиканскиот конгресмен ...

Обама: Северна Кореја да престане со воените ставови

А1 On - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама, вчера изјави дека е време Северна Кореја да престане со воените ставови и дака САД ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити своите граѓани.

Кери: Северна Кореја ќе направи голема грешка доколку истрела ракета со среден дострел

А1 On - 12.04.2013

Северна Кореја ќе си дозволи голема грешка, доколку истрела некоја од ракетите со среден дострел во период на зајакнати несогласувања меѓу неа и САД и Јужна Кореја, изјави денеска американскиот ...

Андерс Фог Расмунсен го повика Пјонгјанг да прекине со провокативната реторика

МРТ - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Северна Кореја се заканува со нуклеарен одговор кон Јапонија

МКД - 12.04.2013

Северна Кореја денес ја предупредила Јапонија дека ризикува нуклеарна одмазда доколку на кој било начин се вмеша во конфликтот што може да избие на Корејскиот Полуостров, пренесуваат агенциите.

Кери: Северна Кореја ќе направи голема грешка доколку истрела ракета со среден дострел

Сител - 12.04.2013

Северна Кореја ќе си дозволи голема грешка, доколку истрела некоја од ракетите со среден дострел во период на зајакнати несогласувања меѓу неа и САД и Јужна Кореја, изјави денеска американскиот ...

Северна Кореја објави која е нивната прва цел

Кајгана - 12.04.2013

Северна Кореја објави дека Токио во Јапонија може да биде нивната прва цел во случај ако дојде до војна на Корејскиот Полуостров, односно ако Јапонија и понатаму продолжи со непријателската политика ...

ВИДЕО: Токио прва мета на Северна Кореја

Нетпрес - 12.04.2013

Северна Кореја предводена од Ким Јонг Ун не крие дека е настроена за војна и дека во секој момент е подготвена да пука. Иако сите очекуваат дека севернокорејските проектили ќе завршат во Јужна ...

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

Сител - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

А1 On - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Керни: Северна Кореја не покажа способност за нуклеарни ракети

Макфакс - 12.04.2013

Белата куќа во петокот соопшти дека Северна Кореја не покажала никаква способност за разместување на ракети со нуклеарно боево полнење, пренесе Reuters.

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

Алфа - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Северна Кореја ќе направи грешка доколку истрела ракета со среден дострел

МРТ - 12.04.2013

Северна Кореја ќе си дозволи голема грешка, доколку истрела некоја од ракетите со среден дострел во период на зајакнати несогласувања меѓу неа и САД и Јужна Кореја, изјави денеска американскиот ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

А1 On - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

Алфа - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Москва: Северна Кореја да покаже воздржаност

Сител - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

Сител - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Токио првата мета на Северна Кореја?

+инфо - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

А1 On - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Видео:Северна Кореја објави која е првата мета

Таратур - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Токио првата мета на Северна Кореја?

А1 On - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

МРТ - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Сеул и Вашингтон изразуваат сомнежи во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

Сител - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање ракети со нуклеарно полнење

Сител - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Сеул и Вашингтон изразуваат сомнежи во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

А1 On - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

Алфа - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Обама: Никој не сака војна на Корејскиот Полуостров

Нова ТВ - 12.04.2013

Американскиот претседател досега свесно не се јавуваше за збор, за да не и дава на Северна Кореја дополнително на значење.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

МРТ - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Сител - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Курир - 12.04.2013

Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно повика американскиот претседател Барак Обама.

Сеул и Вашингтон изразуваат сомнежи во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

Кирилица - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Западот гледан од очите на Северна Кореја

Точка - 12.04.2013

Сабине е корисник на Јутуб, кој за време на посетата на своето семејство кое живее во Јужна Кореја, добил ДВД од луѓе кои тврделе дека се севернокорејски дисиденти и побарале од него да го преведе ...

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање нуклеарни ракети

Sky - 12.04.2013

Северна Кореја нема никаков доказ дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави денеска портпаролот Џеј Карни, портпарол на Белата куќа.

Северна Кореја нишани кон Токио, воениот конфликт ќе ја уништи светската економија

Фактор - 12.04.2013

По заканите за напад врз САД и Јужна Кореја, Северна Кореја најави дека Токио е првиот град кој ќе биде нападнат поради непријателскиот став на Јапонија.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарниот потенцијал на Пјонгјанг

Вечер Прес - 12.04.2013

Во случај на ново истрелување на ракета или нуклеарна проба од страна на Северна Кореја, државите од Г-8 ќе преземат сериозни мерки Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали ...

Токио првата мета на Северна Кореја !!!

Локално - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Нема масовно распоредување на кинески трупи на границата со Северна Кореја

Денешен - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Северна Кореја може да распали уште веднаш!

Канал 77 - 12.04.2013

Северна Кореја мора да прекине со воената реторика и да се држи до правилата на меѓународната заедница: „Време е да се спушти температурата“, опомена Обама, додавајќи: „Никој не сака војна на ...

Северна Кореја ги наместила ракетите во положба за лансирање - Обама: Ќе ги преземеме сите потребни мерки

Точка - 12.04.2013

Американски претставници потврдиле денес за CNN дека во текот на вчерашниот ден Северна Кореја подигнала најмалку една ракета во положба за лансирање, што значи дека активирање на проектилот би ...

САД и се закани на Северна Кореја

Точка - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама по состанокот во Белата Куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара од Северна Кореја да ја прекине воинствената реторика, пренесе Радио ...

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Локално - 12.04.2013

Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно повика американскиот претседател Барак Обама.

Москва апелира Северна Кореја да покаже воздржаност

Денешен - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните ракетни потенцијали на Северна Кореја

Либертас - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање ракети со нуклеарно полнење

Либертас - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

Денешен - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Кери: Северна Кореја ќе направи голема грешка доколку истрела ракета со среден дострел

Денешен - 12.04.2013

Северна Кореја ќе си дозволи голема грешка, доколку истрела некоја од ракетите со среден дострел во период на зајакнати несогласувања меѓу неа и САД и Јужна Кореја, изјави денеска американскиот ...

САД: Северна Кореја нема технологија да лансира нуклеарна ракета

Денешен - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Денешен - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните потенцијали на Пјонгјанг

Денешен - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Северна Кореја објави која е првата мета!

Точка - 12.04.2013

Северна Кореја објавила дека Токио во Јапонија ќе биде нивната прва мета во случај на војна на Корејскиот полуостров, односно доколку Јапонија продолжи со непријателскиот став.

Токио прва мета на Северна Кореја

Sky - 12.04.2013

Доколку може да му се верува на најновото видео, Токио е првиот град кој ќе биде нападнат од Северна Кореја, доколку Јапонија продолжи со својот непријателски став.

НАТО: Пјонгјанг да прекине со провокативната реторика и активности

Денешен - 12.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска го повика Пјонгјанг под итно да ги прекине своите заканувачки активности, а ја пофали Јужна Кореја дека се обидува да бара дијалог за ...

Северна Кореја подготвена за лансирање нуклеарни ракети?

Република - 12.04.2013

Северна Кореја веќе сега е во состојба да ги полни своите ракети со нуклеарен експлозив, се вели во извештај на тајните служби на САД чии детали случајно беа обелоденети за време на сослушување во ...

Пекинг засега не концентрира кинески трупи на границата со Северна Кореја

Локално - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Москва: Северна Кореја да се воздржи од акции

Sky - 12.04.2013

Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на полуостровот, апелираше денеска Москва.

ВИДЕО:Северна Кореја објави која е првата мета

Н.Македонија - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Москва го предупреди Пјонгјанг

Н.Македонија - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров, пренесува МИА Рускиот заменик-министер за надворешни ...

Јапонците не се во паника поради заканите од Северна Кореја

Deutsche Welle - 11.04.2013

Иако главниот град на Јужна Кореја се наоѓа во дострелот на севернокорејската артилерија, на улиците на Сеул е мирно. Паника нема ни кај другиот „непријател“ на Пјонгјанг-Јапонија.

Проектилите на Северна Кореја во позиција за лансирање

Канал5 - 11.04.2013

Северна Кореја крена најмалку еден проектил во исправена позиција за лансирање, зголемувајќи ја загриженоста дека лансирањето е неминовно, објави CNN.

Најмалку една ракета на Северна Кореја ставена во стартна позиција

24 Вести - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

Колку ракети планира да испали Ким?

Deutsche Welle - 11.04.2013

По укажувањата за претстоен ракетен тест, САД го заострија тонот кон Северна Кореја. Вашингтон истакнува дека е подготвен за какви било потези кои би можел да ги преземе севернокорејскиот властодржец ...

Русија и САД со заедничка осуда на корејската криза

Канал5 - 11.04.2013

Сергеј Лавров изјави дека Москва и Вашингтон се со заедничка осуда за корејската криза. „Се согласуваме со САД по прашањето за Северна Кореја",рече шефот на руската дипломатија кој во Лондон се ...

Сирија, Северна Кореја и Иран во фокусот на Г-8

24 Вести - 11.04.2013

Војната во Сирија, кризата во Северна Кореја и иранската нуклеарна програма ќе бидат во фокусот на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на земјите од Г-8 кои денеска продолжуваат во ...

Расмусен во посета на Јужна Кореја

Р.С.Европа - 11.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска пристигна во Јужна Кореја, на разговори со државниот врв во Сеул за кризата на Корејскиот Полустров.

Тајван ги предупреди граѓаните да не патуваат во Јужна Кореја

Сител - 11.04.2013

Тајван е правата држава што апелира до своите граѓани да не патуваат во Јужна Кореја. Апелот е поради растечките тензии на Корејскиот Полуостров, откако Северна Кореја минатата недела ги предупреди ...

Постројката за ракетно лансирање на Северна Кореја ставена во активна позиција

Макфакс - 11.04.2013

Мобилната постројка на севернокорејската армија за лансирање на проектил од типот „Мусудан" поставена во близина на градот Вонсан во северо-источниот дел на Северна Кореја, е поставена во активна ...

Северот слави, Јужна Кореја и САД подготвени да одговорат

МКД - 11.04.2013

Во Северна Кореја се најавува „света нуклеарна војна“ против САД и Јужна Кореја, и населението утринава почнало да ги слави државните празници и првата годишнина од доаѓањето на власт на Ким Јонг Ун, ...

Најмалку една ракета на Северна Кореја ставена во стартна позиција

А1 On - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

Пјонгјанг подготвен за напад врз Јужна Кореја (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2013

Презентерка на државната телевизија на Северна Кореја КРТ денеска објавува дека земјата е подготвена за напад врз Јужна Кореја, пренесува Гардијан .

Северна Кореја се закани со „море од оган“

Глас на Америка - 11.04.2013

Тврди дека подготвила „моќно нападно средство“. Силите на САД и Јужна Кореја и натаму се на готовс поради можниот ракетен тест во Северна Кореја, додека официјален Пјонгјанг продолжува со воинствени ...

Проектилите на Северна Кореја кренати во позиција за лансирање

МКД - 11.04.2013

Северна Кореја крена најмалку еден проектил во исправена позиција за лансирање, зголемувајќи ја загриженоста дека лансирањето е неминовно, изјавил денеска еден американски официјален претставник за ...

Повторно лажна тревога во Јапонија за истрелана севернокорејска ракета

А1 On - 11.04.2013

Во Јапонија денеска повторно имаше лажна тревога за истрелување на балистичка ракета од Северна Кореја. Јапонското Министерство за транспорт објасни дека грешката била направена од Центарот за ...

Јапонците по трет пат по грешка објавија лансирање на севнокорејска ракета

Макфакс - 11.04.2013

Во Јапонија по третпат седмицава е објавена лажана информација за лансирање на балистичка ракета од Северна Кореја, откако еден јапонски функционер наместо да ја објави информацијата за силниот ...

Јапонските власти повторно по грешка објавија за лансирање на севернокорејска ракета

Макфакс - 11.04.2013

Контролата на воздушниот сообраќај во Јапонија во четвртокот по грешка ја објави информацијата дека е лансиран балистички проектил од Северна Кореја.

Хејгел: Иран и Кореја неспособни за напад на САД

Макфакс - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека ниту Иран, ниту Северна Кореја не се способни да ги нападнат Соединетите Американски Држави (САД) со ракети со нуклеарни боеви глави.

Хејгел: Иран и Кореја се неспособни за напад

А1 On - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека ни Иран, ниту Северна Кореја не се способни да го нападнат САД со нуклеарни ракети.

Сирија, Северна Кореја и Иран на агендата на Г-8

Алфа - 11.04.2013

Војната во Сирија, кризата во Северна Кореја и иранската нуклеарна програма се на агендата на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на земјите од Г-8.

Најмалку една ракета на Северна Кореја ставена во стартна позиција

МРТ - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

САД го заострија тонот кон Северна Кореја

Нова ТВ - 11.04.2013

По укажувањата за претстоен ракетен тест, САД го заострија тонот кон Северна Кореја. Вашингтон истакнува дека е подготвен за какви било потези кои би можел да ги преземе севернокорејскиот властодржец ...

Најмалку една севернoкoрејска балистичкa ракета подготвена за лансирање, тврди Токио

Кирилица - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

Северна Кореја на штрек

+инфо - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

Расмусен во тридневна посета на Јужна Кореја

Нова ТВ - 11.04.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска пристигна во Јужна Кореја, на разговори со државниот врв во Сеул за кризата на Корејскиот Полустров.

Постројката за ракетно лансирање на Северна Кореја ставена во активна позиција

Кајгана - 11.04.2013

Мобилната постројка на севернокорејската армија за лансирање на проектил од типот „Мусудан" поставена во близина на градот Вонсан во северо-источниот дел на Северна Кореја, е поставена во активна ...

Тајван ги предупреди граѓаните да не патуваат во Јужна Кореја

А1 On - 11.04.2013

Тајван е правата држава што апелира до своите граѓани да не патуваат во Јужна Кореја. Апелот е поради растечките тензии на Корејскиот Полуостров, откако Северна Кореја минатата недела ги предупреди ...

Тајван ги предупреди граѓаните да не патуваат во Јужна Кореја

МРТ - 11.04.2013

Тајван е правата држава што апелира до своите граѓани да не патуваат во Јужна Кореја. Апелот е поради растечките тензии на Корејскиот Полуостров, откако Северна Кореја минатата недела ги предупреди ...

Најмалку една ракета на Северна Кореја ставена во стартна позиција

Сител - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

Повторно лажна тревога во Јапонија за истрелана севернокорејска ракета

Сител - 11.04.2013

Во Јапонија денеска повторно имаше лажна тревога за истрелување на балистичка ракета од Северна Кореја. Јапонското Министерство за транспорт објасни дека грешката била направена од Центарот за ...

Генералниот секретар на НАТО во посета на Јужна Кореја

Сител - 11.04.2013

Андерс Фог Расмусен пристигна денеска во Јужна Кореја, што е прва посета на генерален секретар на НАТО на оваа азиска држава, јави ДПА.

Сирија, Северна Кореја и Иран на агендата на Г-8

Р.С.Европа - 11.04.2013

Војната во Сирија, кризата во Северна Кореја и иранската нуклеарна програма се на агендата на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на земјите од Г-8.

САД со моќен воен радар на вода ќе „лови“ ракети од Северна Кореја

Сител - 11.04.2013

САД распоредија моќен воен радар на вода, способен да регистрира евентуално лансирање на ракета од Северна Кореја, изјави неименуван висок претставник на американското министерство за одбрана.

Русија не се подготвува да ја нападне Северна Кореја

Руска реч - 11.04.2013

Трупите на Источниот воен округ не се наоѓаат во состојба на зголемена воена готовност поради ситуацијата на Корејскиот полуостров, бидејќи сѐ уште нема потреба за тоа, соопшти воената управа во ...

САД со предупредување до Северна Кореја

Р.С.Европа - 11.04.2013

Соединетите држави ја предупредија Северна Кореја дека е блиску до опасната линија и оти Вашингтон е подготвен да се справи со каква било провокација.

Министрите од Г-8 ја осудија Северна Кореја

Сител - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи од осумте индустријализирани земји (Г-8) ја осудија денеска Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма и истакнаа дека се згрозени од порастот на насилството ...

Паника во Јужна Кореја

Алфа - 11.04.2013

Пјонгјанг соопшти дека се е подготвено за лансирање на балистичките ракети, а Јужна Кореја и САД го зголемија нивото на тревога на највисоко ниво, во случај на напад.

Хејгл: Северна Кореја и Иран не можат да ги достигнат САД со нуклеарно оружје

Сител - 11.04.2013

Ниту Иран, ниту Северна Кореја се способни да ги нападнат САД со ракета со нуклеарна боева глава, изјави американскиот министер за одбрана Чак Хејгл.

Северна Кореја се закани со „море од оган“

Inpress - 11.04.2013

Вашингтон, 11. април 2013 (ИНПРЕС) Силите на САД и Јужна Кореја и натаму се на готовс поради можниот ракетен тест во Северна Кореја, додека официјален Пјонгјанг продолжува со воинствени закани против ...

Северна Кореја поставила ракета во положба на лансирање: Америка прогласи кризна состојба!

Точка - 11.04.2013

Северна Кореја подигнала најмалку една ракета во положба на лансирање, факт кој многу загрижува бидејќи до лансирање на проектилот може да дојде во секој момент, потврдиле американските службеници за ...

Северна Кореја: Најмалку една ракета во позиција за лансирање!

Sky - 11.04.2013

Американски официјални лица потврдија за Си-Ен-Ен денеска дека во текот на вчерашниот ден, Северна Кореја подиднала најмалку една ракета во позиција за лансирање, што значи дека до испалување на ...

Северна Кореја е подготвена – војната може да почне во секој момент!

Република - 11.04.2013

Северна Кореја планира во следните денови да почне војна или да изведе уште еден тест на ракета со среден и краток дострел. Степенот на тревога во САД, Јапонија и Јужна Кореја е на највисоко ниво.

Нова лажна тревога за напад во Јапонија

Република - 11.04.2013

Нова лажна тревога за напад ракетен напад од Северна кореја повторно се рашири низ Јапонија. официјално Токио посочи на грешка од Центарот за контрола на воздушниот сообраќај во градот Фукуока.

Расмусен во посета на Јужна Кореја

Денешен - 11.04.2013

Андерс Фог Расмусен пристигна денеска во Јужна Кореја, што е прва посета на генерален секретар на НАТО на оваа азиска држава.

Северна Кореја ги крие ракетите во колиби, Југот тврди: Би можеле да ги лансираат во секој момент

Точка - 11.04.2013

Се појавиле нови докази кои наведуваат на тоа дека Северна Кореја е подготвена за лансирање на нови ракети, пренесува една јужнокорејска новинска агенција.

Најмалку една ракета на Северна Кореја ставена во стартна позиција

Денешен - 11.04.2013

Најмалку една балистичка ракета на источното крајбрежје на Северна Кореја е ставена во стартна позиција на мобина лансирна рампа, соопшти денеска во Токио портпаролот на Министерството за одбрана на ...

САД со моќен воен радар ќе „лови“ ракети од Северна Кореја

Денешен - 11.04.2013

САД распоредија моќен воен радар на вода, способен да регистрира евентуално лансирање на ракета од Северна Кореја, изјави неименуван висок претставник на американското министерство за одбрана.

Хејгел: Иран и Северна Кореја не можат да ги нападнат САД

Sky - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел, денеска рече дека ниту Иран, ниту Северна Кореја не се способни да ги нападнат САД со ракети со нуклеарни боеви глави.

Иран и Кореја неспособни за напад на САД, смета американскиот скеретар за одбрана

Локално - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека ниту Иран, ниту Северна Кореја не се способни да ги нападнат Соединетите Американски Држави (САД) со ракети со нуклеарни боеви глави.

Азија на штрек: Дали Пјонгјанг ќе испука ракета?

Вечер Прес - 11.04.2013

Севернокорејска ракета наполнета со гориво е поставена на лансирна рампа, додека во Сеул владее напнатост, а Јужна Кореја прогласи вонредна состојба на само еден степен до воена состојба Северна ...

САД со моќен воен радар на вода ќе „лови“ ракети од Северна Кореја

Локално - 11.04.2013

САД распоредија моќен воен радар на вода, способен да регистрира евентуално лансирање на ракета од Северна Кореја, изјави неименуван висок претставник на американското министерство за одбрана.

Најмалку една севернокорејска балистичка ракета подготвена за лансирање

Либертас - 11.04.2013

Јапонските официјални власти потврдија дека најмалку една балистичка ракета со среден дострел на Северна Кореја е подготвена за лансирање.

Лажна тревога, повторно!

Вечер Прес - 11.04.2013

Во Јапонија денеска повторно имаше лажна тревога за истрелување на балистичка ракета од Северна Кореја. Јапонското Министерство за транспорт објасни дека грешката била направена од Центарот за ...

Повторно лажна тревога во Јапонија за истрелана севернокорејска ракета

Либертас - 11.04.2013

Во Јапонија денеска повторно имаше лажна тревога за истрелување на балистичка ракета од Северна Кореја. Јапонското Министерство за транспорт објасни дека грешката била направена од Центарот за ...

Г-8 ја осудија Северна Кореја

Денешен - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи од осумте индустријализирани земји (Г-8) ја осудија денеска Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма и истакнаа дека се згрозени од порастот на насилството ...

САД со моќен радар на вода ќе „лови“ ракети од Пјонгјанг

Н.Македонија - 11.04.2013

САД распоредија моќен воен радар на вода, способен да регистрира евентуално лансирање на ракета од Северна Кореја, изјави неименуван висок претставник на американското министерство за одбрана, ...

Министрите од Г-8 ја осудија Северна Кореја

Н.Македонија - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи од осумте индустријализирани земји (Г-8) ја осудија денеска Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма и истакнаа дека се згрозени од порастот на насилството ...

Пјонгјанг ги намести ракетите за лансирање

Н.Македонија - 11.04.2013

Американските функционери денес потврдија дека Северна Кореја вчера подготвила и подигнала најмалку една ракета во позиција за лансирање, што значи дека до испукување на ракетата би можело да дојде ...

Хејгл: Северна Кореја и Иран се неспособни да го нападнат САД

Н.Македонија - 11.04.2013

Ниту Иран, ниту Северна Кореја се способни да ги нападнат САД со ракета со нуклеарна боева глава, изјави американскиот министер за одбрана Чак Хејгл, пренесува МИА Хејгл беше на сослушување денеска ...

Северна Кореа ја подготви балистичката ракета за истрелување

24 Вести - 10.04.2013

Северна Кореа го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ со гориво и таа е подготвена за истрелување, јавуваат јапонските медиуми.

ЕУ: Нема потреба од евакуација на дипломатскиот персонал од Северна Кореја

24 Вести - 10.04.2013

Европската унија денеска ја извести Северна Кореја дека состојбата во азиската држава не бара евакуирање на дипломатскиот перснал од земјите на ЕУ независно од зголемените тензии на Корејскиот ...

Приправност во Јапонија, Пјонгјанг подготвен да пука

24 Вести - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ја истрела, јавија јапонските медиуми.

„САД се подготвени“

Deutsche Welle - 10.04.2013

По новите закани од Северна Кореја, Јужна Кореја и САД ги засилија разузнавачките активности. Американската армија во меѓувреме зборува за непосредна закана за стабилноста на цел регион.

Странските амбасади ги игнорираат предупредувањата од Пјонгјанг

Дневник - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

Во Пјонгјанг мирно, амбасадите во полн состав

Утрински - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го организираат евакуирањето на своите службеници.

Гаф на Јапонија - по грешка на Твитер „истрелаа“ севернокорејска ракета

24 Вести - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета. Информацијата потоа беше „закачена“ на Твитер, а подоцна властите се извинија за гафот.

Јапонците на Твитер „ истрелаа“ севернокорејска ракета

Утрински - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета. Информацијата избразано беше „закачена“ на Твитер, а подоцна властите се извинија за гафот.

Јапонците по грешка твитнаа дека Северна Кореја лансирала ракета

Канал5 - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама денес по грешка објавиле на Твитер дека Северна Кореја лансирала ракета, пренесува Франс прес.

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

24 Вести - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

Пјонгјанг ќе истрела ракети кон Ј. Кореја или Јапонија ?!

Канал5 - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ја истрела, пренесуваaт странските медиуми.

Силите на САД и Јужна Кореја на готовс

Глас на Америка - 10.04.2013

Во очекување Северна Кореја да лансира проектил Очекувајќи дека Северна Кореја може да лансира проектил во секое време, јужнокорејските и американски сили на Корејскиот Полустров се подготвуваат за ...

Хејгел: Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

Сител - 10.04.2013

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел изјави дека Северна Кореја се наоѓа близу до „црвената линија“. - Сееврна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се доближува многу брзо до опасната ...

Лавров: Русија и САД на иста бранова должина по прашањето на Кореја

Макфакс - 10.04.2013

Рускиот министер за внатрешни работи Сергеј Лавров изјави во средата дека Москва и Вашингтон се на „иста бранова должина" кога станува збор за кризата на Корејскиот полуостров.

Северна Кореја распореди седум балистички ракети

+инфо - 10.04.2013

На источното крајбрежје на Северна Кореја се поставени седум мобилни лансирни рампи за балистички ракети со различен дострел од 300 до 3.000 километри.

Севернокорејските медиуми ништо не соопштуваат, во Пјонгјанг е мирно

МРТ - 10.04.2013

Печатот во Северна Кореја денеска ништо не соопштува за можното истрелување балистички ракети со среден дострел. Една од главните теми во денешните весници е подготовката за одбележувањето на ...

Властите во Јокохама по грешка на Твитер „истрелаа“ севернокорејска ракета

А1 On - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета, пренесоа француските медиуми.

Јокохама погрешно информирала за истрелување севернокорејска ракета

Курир - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета, пренесоа француските медиуми.

На источното крајбрежје на Северна Кореја распоредени мобилни лансирни рампи

МРТ - 10.04.2013

На источното крајбрежје на Северна Кореја се поставени седум мобилни лансирни рампи за балистички ракети со различен дострел од 300 до 3.000 километри.

Неодамнешните напади врз Јужна Кореја дело на севернокорејското разузнавање

МРТ - 10.04.2013

Неодамнешните кибер напади врз големи банки и водечки телевизии во Јужна Кореја се дело на севернокорејското разузнавање, изјави денеска официјален претставник на властите во Сеул.

Властите во Јокохама по грешка на Твитер „ истрелаа“ севернокорејска ракета

МРТ - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета, пренесоа француските медиуми.

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета „Мусудан“ и е подготвена да ја истрела

Сител - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ја истрела, јавија јапонските ...

Во Јужна Кореја зголемен степенот на подготвеност за справување со терористички закани

Сител - 10.04.2013

Националната полиција во Јужна Кореја денеска соопшти дека го зголеми степенот на подготвеност за справување со терористички закани поради можните провокации од страна на Северна Кореја.

Северна Кореа ја подготви балистичката ракета за истрелување

А1 On - 10.04.2013

Северна Кореа го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ со гориво и таа е подготвена за истрелување, јавуваат јапонските медиуми.

Јапонскиот премиер нареди да се преземат мерки за заштита на населението во врска со евентуално истрелување ракета од ...

Сител - 10.04.2013

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе нареди денеска на Министерството за одбрана да ги преземе сите неопходни мерки за заштита на населението на земјата, во врска со истрелувањето ракета од Северна Кореја, ...

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

А1 On - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

Шинѕо Абе нареди да се преземат мерки за заштита на населението од евентуално истрелување ракета од Северна Кореја

А1 On - 10.04.2013

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе нареди денеска на Министерството за одбрана да ги преземе сите неопходни мерки за заштита на населението на земјата, во врска со истрелувањето ракета од Северна Кореја, ...

ЕУ: Нема потреба од евакуација на дипломатскиот персонал од Северна Кореја

А1 On - 10.04.2013

Европската унија денеска ја извести Северна Кореја дека состојбата во азиската држава не бара евакуирање на дипломатскиот перснал од земјите на ЕУ независно од зголемените тензии на Корејскиот ...

Амбасадите во Пјонгјанг засега не го евакуираат својот персонал

МРТ - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

На источното крајбрежје на Северна Кореја распоредени седум мобилни лансирани рампи за балистички ракети

Сител - 10.04.2013

На источното крајбрежје на Северна Кореја се поставени седум мобилни лансирни рампи за балистички ракети со различен дострел од 300 до 3.000 километри.

Амбасадите во Пјонгјанг засега не го евакуираат својот персонал и покрај предупредувањата на властите за војна

Сител - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници.

Севернокорејските медиуми ништо не соопштуваат за можното истрелување балистички ракети

А1 On - 10.04.2013

Печатот во Северна Кореја денеска ништо не соопштува за можното истрелување балистички ракети со среден дострел. Една од главните теми во денешните весници е подготовката за одбележувањето на ...

Пјонгјанг се подготвува за ракетна проба од среден дострел, Токио и Сеул во состојба на готовност

Кирилица - 10.04.2013

На источното крајбрежје на Северна Кореја се поставени седум мобилни лансирни рампи за балистички ракети со различен дострел од 300 до 3.000 километри.

Северна Кореја подготвена да истрела ракети со среден дострел

Алфа - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на неколку балистички ракети со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ги истрела, јавија јапонските медиуми.

Зголемена будност по индикациите за нови тестови на Северна Кореја

Р.С.Европа - 10.04.2013

Јужна Кореја и САД ја зголемиле будноста на заедничкото воено набљудување по индикациите дека Северна Кореја се готви да тестира две ракети од среден дострел.

Амбасадите во Пјонгјанг не го евакуираат персоналoт и покрај предупредувањата за војна

Алфа - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

Северна Кореја е подготвена да пука

Нетпрес - 10.04.2013

По серија закани и апели да се евакуираат страните од Јужна Кореја, Пјонгјанг е подготвен во секој момент да пука. Медиумите објавија дека Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со ...

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета „Мусудан“ и е подготвена да ја истрела

МРТ - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ја истрела, јавија јапонските ...

Јужна Кореја го зголеми надзорот, Северна пресели проектил

Нова ТВ - 10.04.2013

Јужна Кореја денеска соопшти дека побаралa од Кина, како најголем сојузник на Северна Кореја, да се заузда државата и го зголеми својот надзор откако Северна пресели најмалку еден проектил во ...

Јапонскиот премиер нареди да се преземат мерки за заштита на населението

МРТ - 10.04.2013

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе нареди денеска на Министерството за одбрана да ги преземе сите неопходни мерки за заштита на населението на земјата, во врска со истрелувањето ракета од Северна Кореја, ...

Северна Кореја чека подготвена со поставените ракети

Inpress - 10.04.2013

Пјонгјанг, 10. април 2013 (ИНПРЕС) Северна Кореја е подготвена да истрела неколку балистички ракети истовремено, лоцирани на брегот со Јапонското Море, пренесуваат светските медиуми.

Јужна Кореја, САД и Јапонија ја подигнаа борбената готовност

Макфакс - 10.04.2013

Јужна Кореја и нејзиниот американски сојузник во среда го подигнаа степенот на готовност на своите сили заради можноста Северна Кореја да изврши ново тестирање на проектили.

Сеул: Неодамнешните напади врз Јужна Кореја дело на севернокорејското разузнавање

Сител - 10.04.2013

Неодамнешните кибер напади врз големи банки и водечки телевизии во Јужна Кореја се дело на севернокорејското разузнавање, изјави денеска официјален претставник на властите во Сеул.

Властите во јапонскиот град Јокохама по грешка на Твитер „ истрелаа“ севернокорејска ракета

Сител - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета, пренесоа француските медиуми.

Затворен граничниот премин меѓу Кина и Северна Кореја

Press24 - 10.04.2013

Најголемиот граничен премин меѓу Кина и Северна Кореја е затворе за туристи, беше соопштено денес од страна на кинески официјални личности, во период додека расте напнатоста на Корејскиот полуостров, ...

Јужна Кореја го кренала нивото на воена готовност, Северна подготвува нови тестирања

МКД - 10.04.2013

Јужна Кореја го подигнала нивото на подготвеност на својата војска поради сознанија дека Северна Кореја подготвува ново тестирање на ракети со среден дострел.

Јокохама по грешка објави дека Северна Кореја истрелала ракета

Макфакс - 10.04.2013

Јапонскиот град Јокохама го објави на Twitter дека Северна Кореја истрелала ракета за што веднаш се извини. Bo пораката објавена утрото во средата на официјалниот профил на градот Јокохама на Twitter ...

Северна Кореја лансира ракета

Оn.net - 10.04.2013

Барем според твитот што по грешка го објавиле властите на еден јапонски град. А, судејќи по новите информации, можеби набрзо и стварно ќе треба да го твитнат тоа.

Јапонците твитнаа дека Северна Кореја лансирала ракета

Кајгана - 10.04.2013

Официјалните власти во Јокохама, Јапонија се засрамија пред светот откако по грешка објавија твит во кој тврдат дека Северна Кореја лансирала ракета.

Јокохама по грешка објавила дека Северна Кореја испукала ракета

МКД - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама денес по грешка објавиле на Твитер дека Северна Кореја лансирала ракета, пренесува Франс прес.

Јужна Кореја бара помош од Кина и Русија да ја заузди Северна Кореја

Нетпрес - 10.04.2013

Владата на Јужна Кореја побара помош од Кина и Русија и ги повика да го искористат своето влијание за да ја ублажат напнатоста на Корејскиот полуостров, изјави министерот за надворешни работи на ...

Јапонија: По грешка на „Твитер“ пренеле дека Северна Кореја ги лансирала проектилите

Press24 - 10.04.2013

Граѓаните од Јокохома град во Јапонија „се смрзнаа од страв“ кога прочитаа на официјалниот налог на Твитер на градот, каде по грешка било иститлувано дека „Северна Кореја ги лансирала проектилите“ со ...

Јужна Кореја, САД и Јапонија ја подигнаа борбената готовност

Кајгана - 10.04.2013

Јужна Кореја и САД го подигнаа степенот на готовност на своите сили поради можноста Северна Кореја да изврши ново тестирање на проектили.

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

Сител - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

Русија предупредува на ситуацијата во Северна Кореја

Р.С.Европа - 10.04.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди на ескалација на кризата со Северна Кореја поради воените маневри, но додаде дека Москва и Вашингтон немаат спротиставени ставови за ...

ЕУ: Нема потреба од евакуација на дипломатскиот персонал од Северна Кореја

Сител - 10.04.2013

Европската унија денеска ја извести Северна Кореја дека состојбата во азиската држава не бара евакуирање на дипломатскиот перснал од земјите на ЕУ независно од зголемените тензии на Корејскиот ...

Можно истрелување на ракета од Северна Кореја, заштитни мерки превзема Јапонија

Локално - 10.04.2013

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе нареди денеска на Министерството за одбрана да ги преземе сите неопходни мерки за заштита на населението на земјата, во врска со истрелувањето ракета од Северна Кореја, ...

Северна Кореја подготвена да ја истрела ракетата „Мусудан“?

Денешен - 10.04.2013

Јапонските медиуми јавија дека Северна Кореја завршила со полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ја истрела.

Затворен граничниот премин меѓу Кина и Северна Кореја

Бриф - 10.04.2013

Најголемиот граничен премин меѓу Кина и Северна Кореја е затворен за туристи, соопштија денеска кинеските службеници. - На туристичките агенции не им е дозволено да носат туристи таму, бидејќи ...

Лажна узбуна за северно корејски напад врз Јапонија на Твитер.

Локално - 10.04.2013

Градските власти на јапонскиот град Јокахама, утринава преку социјалната мрежа Твитер, по грешка соопштија дека северн Кореја истрелала балистичка ракета , предизвикувајки голема паника во јапонскиот ...

Северна Кореја распореди седум мобилни лансирани рампи за балистички ракети

Денешен - 10.04.2013

На источното крајбрежје на Северна Кореја се поставени седум мобилни лансирни рампи за балистички ракети со различен дострел од 300 до 3.000 километри.

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

Денешен - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

Јужна Кореја бара помош од Кина и Русија да ја заузди Северна Кореја

Точка - 10.04.2013

Владата на Јужна Кореја побара помош од Кина и Русија и ги повика да го искористат своето влијание за да ја ублажат напнатоста на Корејскиот полуостров, изјави министерот за надворешни работи на ...

Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

Sky - 10.04.2013

Северна Кореја се приближува до „црвената линија“, изјави денеска министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел. - Северна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се приближува до опасната ...

Твит: "Пјонгјанг испука ракета!"...Упс, грешка!

Вечер Прес - 10.04.2013

Сеул очекуваше дека Пјонгјанг вчера ќе истрела ракета со среден дострел од источниот брег, како што соопштија официјални лица неколку часа откако Северна Кореја ги предупреди странците да си заминат ...

Јужна Кореја очекува удар од Пјонгјанг

Точка - 10.04.2013

Северна Кореја во секој момент би можела да ги лансира ракетите- велат од Сеул. Јужна Кореја, САД и Јапонија го подигнале своето ниво на безбедност во случај на напад од Пјонгјанг.

Северна Кореја е подготвена да пука

Точка - 10.04.2013

По серија закани и апели да се евакуираат страните од Јужна Кореја, Пјонгјанг е подготвен во секој момент да пука. Медиумите објавија дека Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со ...

Јужна Кореја со зголемени мерки за справување со терористички закани

Денешен - 10.04.2013

Јужна Кореја го зголеми степенот на подготвеност за справување со терористички закани поради можните провокации од страна на Северна Кореја, соопшти националната полиција во земјата.

Хејгел: Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

Локално - 10.04.2013

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел изјави дека Северна Кореја се наоѓа близу до „црвената линија“. - Сееврна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се доближува многу брзо до опасната ...

Итни мерки за заштита на населението во Јапонија

Денешен - 10.04.2013

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе нареди денеска на Министерството за одбрана да ги преземе сите неопходни мерки за заштита на населението на земјата, во врска со истрелувањето ракета од Северна Кореја, ...

Сеул: Кибер нападите врз Јужна Кореја дело на Северна Кореја

Денешен - 10.04.2013

Официјален претставник на властите во Сеул денеска изјави дека неодамнешните кибер напади врз големи банки и водечки телевизии во Јужна Кореја се дело на севернокорејското разузнавање.

Јужна Кореја ја зголеми борбената готовност во исчекување на нов ракетен тест од северните комшии

Либертас - 10.04.2013

Јужна Кореја го зголеми степенот на борбена готовност на своите вооружени сили како одговор на најавите дека нивните проблематични комшии на северот се подготвуваат за ново тестирање на балистичка ...

Јапонија предупреди на истрелување ракета од Северна Кореја

Н.Македонија - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и таа е подготвена за истрелување, јавуваат јапонските медиуми Јапонскиот Премиер Шинѕо Абе денеска му нареди на ...

Власти од јапонски град објавија: Пјонгјанг нападнал?!

Н.Македонија - 10.04.2013

Властите на јапонскиот град Јокохама по грешка соопштија за истрелување на севернокорејска ракета, пренесува МИА Информацијата избрзано беше „закачена“ на Твитер, а подоцна властите се извинија за ...

Приправност во Јапонија, Пјонгјанг спремен да пука

Н.Македонија - 10.04.2013

Северна Кореја го заврши полнењето на балистичката ракета со среден дострел „Мусудан“ и е подготвена во секој момент да ја истрела, пренесува МИА Поради тоа, Јапонскиот премиер Шинѕо Абе нареди ...

Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија

24 Вести - 09.04.2013

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија од 11 до 16 април. Во Сеул Расмусен ќе разговара со јужнокорејскиот претседател Парк Гун-хе, како и со ...

САД ги поздравија напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

24 Вести - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите кои настанаа поради Северна Кореја. - Ги поздравував напорите на Пекинг и Москва да го убедат Пјонгјанг да се воздржува од ...

Заминете на време - порака од Пјонгјанг до странците

Дневник - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг упати повик за евакуација до странците во Јужна Кореја

24 Вести - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг предупредуваат странците од Јужна Кореја да се евакуираат

Канал5 - 09.04.2013

Странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна. - Не им мислиме лошо на странците во Јужна Кореја и не сакаме тие да настрадаат при евентуална војна, изјави претставник ...

Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета

24 Вести - 09.04.2013

Извор од јужнокорејското разузнавање изјави дека Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета кое може да се случи уште утре.

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Курир - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Кирилица - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Чернобил може да изгледа како „детска игра“ во конфликтот со Северна Кореја

МРТ - 09.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

МРТ - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Кина со повик за дијалог САД - Северна Кореја

МРТ - 09.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета

Кирилица - 09.04.2013

Извор од јужнокорејското разузнавање изјави дека Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета кое може да се случи уште утре.

Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета

А1 On - 09.04.2013

Извор од јужнокорејското разузнавање изјави дека Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета кое може да се случи уште утре.

Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета

Сител - 09.04.2013

Извор од јужнокорејското разузнавање изјави дека Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета кое може да се случи уште утре.

Русија нема да ја затвори својата амбасада во Северна Кореја

Руска реч - 09.04.2013

Евакуација на руската амбасада во Пјонгјанг не е планирана. Ситуацијата во земјата е мирна, дипломатската служба работи како и обично, изјави аташето за соработка со медиумите.

САД ги поздравија напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

Сител - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите кои настанаа поради Северна Кореја. - Ги поздравував напорите на Пекинг и Москва да го убедат Пјонгјанг да се воздржува од ...

Прекината работата во заедничката зона на Северна и Јужна Кореја

Р.С.Европа - 09.04.2013

Северна Кореја го прекинала производството во заедничката индустриската зона со Јужна Кореја. Агенциите јавуваат дека севернокорејските работници во комплексот Каесонг денеска не дошле на работа.

Северна Кореја им порачува на странците безбедносни мерки

Нова ТВ - 09.04.2013

Северна Кореја го издаде своето најново испраќање на застрашувачка реторика денеска, обраќајќи им се на странците во Јужна Кореја да преземат чекори за да обезбедат засолниште или евакуација и да се ...

Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија

А1 On - 09.04.2013

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија од 11 до 16 април. Во Сеул Расмусен ќе разговара со јужнокорејскиот претседател Парк Гун-хе, како и со ...

САД ги поздрави напорите на Русија и Кина за Пјонгјанг

А1 On - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Русија и Кина, за намалување на тензиите околу Северна Кореја, откако тие изјавија дека ќе влијаат Пјонгјанг да го смени своето однесување.

Северна Кореја бара странците да заминат од Јужна Кореја

Р.С.Европа - 09.04.2013

Северна Кореја бара странците во Јужна Кореа да се евакуираат. Во соопштението на севернокорејската државна новинска агенција се наведува дека во случај на војна Пјонгјанг не сака тие да бидат ...

Северна Кореја побарала странците да се евакуираат од Јужна Кореја, Јапонија разместува ракетни штитови

МКД - 09.04.2013

Јапонија рано утринава поради можно лансирање на ракети од Северна Кореја ги распоредила своите противракетни штитови на три локации околу Токио, потврдил генералниот секретар на јапонската влада ...

Северна Кореја се подготовува за испукување балистичка ракета

Алфа - 09.04.2013

Извор од јужнокорејското разузнавање изјави дека Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета кое може да се случи уште утре.

Пјонгјанг ги предупредува странците ја напуштат Јужна Кореја, Јапонија распоредува ракети

Макфакс - 09.04.2013

Северна Кореја во вторникот ги предупреди странските државјани кој престојуваат во соседната Јужна Кореја да ја напуштаат оваа земја бидејќи има се заканува опасност од судир, што е последната во ...

Северна Кореја со нова закана за војна

Глас на Америка - 09.04.2013

Ги повика странските државјани и бизниси да ја напуштат Јужна Кореја. Северна Кореја ги повика странците да ја напуштат Јужна Кореја за да избегнат можен воен судир.

Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија

Сител - 09.04.2013

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија од 11 до 16 април. Во Сеул Расмусен ќе разговара со јужнокорејскиот претседател Парк Гун-хе, како и со ...

Генералниот секретар на НАТО во Јужна Кореја во екот на кризата

Макфакс - 09.04.2013

Генералниот секретар на НАТО, Андер Фог Расмисен во четвртокот ќе допатува во Јужна Кореја во посета којашто одамна била планирана, а се остварува во екот на растечките тензии поради заканите со ...

САД ги поздравија напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

МРТ - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите кои настанаа поради Северна Кореја. - Ги поздравував напорите на Пекинг и Москва да го убедат Пјонгјанг да се воздржува од ...

Северна Кореја соопшти дека привремено ја прекинува активноста во индустриската зона Кесон

МРТ - 09.04.2013

Властите во Северна Кореја денеска објавија дека ги повлекуваат своите работници од индустрискиот парк во Кесон, управуван заедно со Јужна Кореја, и во него привремено ги прекинува сите ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Сител - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Путин: Доколку дојде до војна Чернобил ќе ни биде како бајка

Бриф - 09.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин во Хановер ја коментираше напнатоста меѓу двете Кореи, но и на остатокот на светот.

Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета

Денешен - 09.04.2013

Извор од јужнокорејското разузнавање изјави дека Северна Кореја извршила подготовка за испукување балистичка ракета кое може да се случи уште утре.

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Денешен - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Северна vs Јужна Кореја

Денешен - 09.04.2013

Покрај тоа што вториот дел од името име ист, овие две земји немаат ништо друго слично. Секако, Јужна Кореја води во сите категории, освен во една, не поседува толку милионска војска како Северна.

Путин: Чернобил би изгледал како детска игра доколку би дошло до судир на Корејскиот полуостров

Sky - 09.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не ја крие загриженоста од ескалацијата на ситуацијата на Корејскиот полуостров. - Катастрофата во Чернобил во 1986 година, би можела да изгледа детска игра доколку ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Бриф - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Северна Кореја се спрема за лансирање на балистичка ракета

Sky - 09.04.2013

Според најновите информации, Северна Кореја врши подготовки за лансирање на балистичка ракета и која може да ја испука уште во текот на утрешниот ден.

Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија

Денешен - 09.04.2013

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ќе ги посети Јужна Кореја и Јапонија од 11 до 16 април. Во Сеул Расмусен ќе разговара со јужнокорејскиот претседател Парк Гун-хе, како и со ...

Јапонија размести противракетен систем среде Токио

Вечер Прес - 09.04.2013

Одлуката за повлекување на севернокорејските работници се поклопува со претпоставките дека Пјонгјанг би можел наскоро да изведе провокативна акција кон САД и Јужна Кореја Севернокорејските работници, ...

Северна Кореја им препорача на странците да се евакуираат од Јужна Кореја

Локално - 09.04.2013

Северна Кореја им препорача на странските државјани да се евакуираат од Јужна Кореја, бидејќи е можно избувнување на војна, пренесе агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на соопштение на ...

Пјонгјанг ги губи сојузниците!

Точка - 09.04.2013

Северна Кореја ја загуби поддршката на Русија и Кина. Вчера Владимир Путин го предупредил Ким Џонг Ун дека секоја провокација би можела да биде смртоносна.

Северна Кореја повика да си заминат странците

Н.Македонија - 09.04.2013

Северна Кореја бара странците во Јужна Кореја да се евакуираат. Во соопштението на севернокорејската државна новинска агенција се наведува дека во случај на војна Пјонгјанг не сака тие да бидат ...

Корејската криза може да ја уништи светската економија

Н.Македонија - 09.04.2013

Севернокорејското раководство веќе со децении спроведува стратегија на жестока реторика и воени закани. Што е овој пат поинаку и колкави би биле последиците на широк вооружен судир на Корејскиот ...

Путин: Чернобил може да изгледа како „детска игра“ ако ескалира конфликтот со Северна Кореја

24 Вести - 08.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Кина со повик за дијалог САД - Северна Кореја

24 Вести - 08.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

(ФОТО) Вака изгледа луксузен стан во Северна Кореја

Дневник - 08.04.2013

Вака изгледа луксузен стан во Северна Кореја. Секој стан има удобен кревет, портрет на лидерот, бања, туш, ТВ и еркондишн.

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за нова нуклеарна проба

24 Вести - 08.04.2013

Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за четврта нуклеарна проба во блиска иднина, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за одбрана, повикувајќи се на набљудувањата на ...

САД се откажаа од тест на нов проектил

Утрински - 08.04.2013

Тестот на проектилот „Минутмен 3“ беше одложен поради загриженоста дека би можел да биде погрешно протолкуван од страна на Северна Кореја САД го одложија тестирањето на интерконтинентални балистички ...

Северна Кореја планира нуклеарна проба?

Deutsche Welle - 08.04.2013

Владата на Јужна Кореја тврди дека Северна Кореја се подготвува за четврта нуклeарна проба. Има „знаци“ дека комунистичкото раководство подготвува нов атомски тест, изјави јужнокорејскиот министер за ...