TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

24 Вести - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија денеска и утре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Во средните училишта слободни уште 20.523 места

Утрински - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија денес и утре се одржува второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Слободни се 5.611 места во гимназиите, 14.890 во стручните

МКД - 30.06.2013

Има слободни места за 20.523 ученици, од кои 13.177 за настава на македонски јазик, 6.480 за настава на албански јазик, 804 за турски, 33 за српски јазик и 29 места за повторувачи.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

А1 On - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија денеска и утре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Алсат-М - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија утре и задутре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Алфа - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија денеска и утре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Утре и задутре второ пријавување за упис во средно

+инфо - 30.06.2013

Утре и задутре е второто пријавување и запишување на учениците за учебната 2013/2014 година во средните училишта низ земјава.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Канал5 - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија утре и задутре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Сител - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија денеска и утре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Празни места има за уште 488 ученици

Вечер Прес - 30.06.2013

Во првиот уписен рок во Велес се запишаа сите 529 завршени осмоодделенци, а во четирите средни училишта има уште 488 слободни места.

Малку основци се запишале во средно во прв уписен рок

Вечер Прес - 30.06.2013

Денес стартува втора рунда уписи. Според информацијата на Министерството за образование и наука, по првото пријавување во јуни, има слободни места за 20.523 ученици.

Утре и задутре вториот уписен рок за учениците

Sky - 30.06.2013

За утре и задутре е најавено второто запишување на учениците во јунскиот уписен рок во учебната 2013/2014 година. За второво пријавување, според информациите од Министерството за образование и наука, ...

Денеска и утре втор уписен рок во средните училишта

Sky - 30.06.2013

Денеска и утре се одржува второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година во средните училишта во Македонија.

Втор уписен рок во средните училишта

Курир - 30.06.2013

Второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година во средните училишта во Македонија се одржува денеска и утре.

Голем број слободни места во охридските средни училишта по првиот уписен рок

OhridNews - 30.06.2013

Во наредните два дена ќе се врши второто пријавување од јунскиот уписен рок во средните училишта, а резултатите од запишувањето и слободните места ќе се објават на 4 јули.

Утре и задутре второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Press24 - 30.06.2013

Утре и задутре во средните училишта низ Македонија почнува второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Втор уписен рок во средните училишта во земјава

Нетпрес - 30.06.2013

Второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година во средните училишта во Македонија се одржува денеска и утре.

Втор уписен рок во средните училишта

еВести - 30.06.2013

Второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година во средните училишта во Македонија се одржува денеска и утре.

Сите битолски средни училишта со слободни места за вториот уписен рок

Орбис - 30.06.2013

Според информацијата на Министерството за образование и наука, по првото пријавување во јуни, има слободни места за 20.523 ученици.Од нив 13.177 за настава на македонски јазик, 6.480 за настава на ...

Втор уписен рок за средните училишта утре и задутре

Скопје инфо - 30.06.2013

Второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година во средните училишта во Република Македонија ќе се одвива утре и задутре.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Inpress - 30.06.2013

Скопје, 30. јуни 2013 (ИНПРЕС) Во средните училишта во Македонија утре и задутре е второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година, јави МИА.

Втор уписен рок во средните училишта

Денешен - 30.06.2013

Денеска и утре е второто пријавување и запишување на ученици во средните училишта во Македонија во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Денес и утре второ пријавување во средните училишта

Lider - 30.06.2013

Во средните училишта во Македонија денеска и утре се одржува второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Второ пријавување во средните училишта во јунскиот уписен рок

Maxim - 30.06.2013

Утре и задутре во средните училишта низ Македонија почнува второто пријавување и запишување на ученици во јунскиот уписен рок за учебната 2013/2014 година.

Во понеделник продолжува првиот уписен рок во средните училишта

Ирис - 29.06.2013

Вториот дел од првиот уписен рок во штипските средни училишта продолжува на 1 и 2 јули. Слободни места има во сите пет штипски средни училишта, а најмногу слободни места останаа во средното текстилно ...

Средните училишта имаат голем број слободни места

Kumanovo News - 29.06.2013

Во првиот уписен рок Гимназија “Гоце Делчев“ запишала најголем број ученици. Во “Гоце Делчев“ за во вториот уписен рок остануваат 79 слободни места за македонски наставен јазик од кои 24 се за во ...

Со стручно образование полесно до работа

Вечер Прес - 28.06.2013

Првите резултати од почетокот на овогодинешните уписи за средно образование даде потврда на неспорниот факт дека македонските ученици во голем дел се воспитувани во духот на гимназиското образование.

337 слободни места за вториот упис во трите средни училишта во Струмица

ВИС - 28.06.2013

Околу 330 слободни места останаа за вториот упис на идните средношколци во трите средни училишта во Струмица. Оние што сеуште не се запишани, имаат само уште два дена да размислат каде ќе го ...

Во битолските средни училишта слободни 720 места за идни средношколци

А1 On - 27.06.2013

Секторот за образование на општина Битола соопшти дека заврши првиот уписен рок за ученици во средно образование и во тек се подготовките за вториот уписен рок кој ќе се реализира на 1 и 2 јули.

Во битолските средни училишта слободни 720 места

Алфа - 27.06.2013

Секторот за образование на општина Битола соопшти дека заврши првиот уписен рок за ученици во средно образование и во тек се подготовките за вториот уписен рок кој ќе се реализира на 1 и 2 јули.

Информации за првиот уписен рок во јавните средни училишта

Радио МОФ - 27.06.2013

Во учебната 2012/2013 година осмо одделение завршија вкупно 22 900 ученици. Согласно измените на Законот за средно образование, средното образование од учебната 2008/2009 година е задолжително за ...

Само 48 деца се запишале во дебарската гимназија

+инфо - 27.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Во битолските средни училишта слободни 720 места за идни средношколци

Канал5 - 27.06.2013

Секторот за образование на општина Битола соопшти дека заврши првиот уписен рок за ученици во средно образование и во тек се подготовките за вториот уписен рок кој ќе се реализира на 1 и 2 јули, јави ...

Во првиот уписен рок запишани 13 137 од вкупно 22 900 ученици

OhridNews - 27.06.2013

Во првото пријавување од првиот уписен рок се запишаа 13 137 од вкупно 22 900 ученици кои завршија осмо одделение. Меѓу нив се 9735 ученици за настава на македонски наставен јазик, 3137 за настава на ...

Каде има слободни места во скопските средни училишта?

Скопје инфо - 27.06.2013

Во Република Македонија во учебната 2012/2013 година осмо одделение завршија вкупно 22 900 ученици. Согласно измените на Законот за средно образование, средното образование од учебната 2008/2009 ...

Полуматурантите најмалку заинтересирани за угостителската струка

ТВМ - 27.06.2013

Заврши првиот уписен рок во трите охридски средни училишта. Сумираните резултати по завршувањето на првиот уписен рок носат изразито спротивни бројки.

По првото пријавување останаа 337 слободни места во трите средни училиштa

StrumicaCity - 27.06.2013

По првото пријавување во првиот уписен рок за учебната 2013/2014 година, во трите средни училишта во општина Струмица останаа вкупно 337 слободни места.

Во дебарската гимназија слободни останаа 292 места !

Телма - 26.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Во иднина бравари од увоз

Н.Македонија - 26.06.2013

Секој има право на избор, тоа е неоспорно. Но ниту една образовна институција во државата не води евиденција за афинитетите, вештините и за способностите на секој ученик одделно, како што е тоа ...

Во дебарската гимназија се запишале само 48 ученици

А1 On - 26.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Се запишале 13.137 ученици, во средните има уште 20.523 места

+инфо - 26.06.2013

Првиот уписен рок во средните училишта е завршен, информираше Министерството за образование. Од расположивите 34.971 слободно место, најисполнети се квотите во најатрактивните насоки, гимназиските и ...

Во дебарската гимназија се запишале само 48 ученици

Канал5 - 26.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Заврши првиот уписен рок во средните училиште - еве кои училишта се исполнети, а каде има слободни места

Сител - 26.06.2013

Во Република Македонија во учебната 2012/2013 година осмо одделение завршија вкупно 22 900 ученици. Согласно измените на Законот за средно образование, средното образование од учебната 2008/2009 ...

Во дебарската гимназија се запишале само 48 ученици

Сител - 26.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Слободни места во сите средни училишта

Тера - 26.06.2013

Во сите шест општински и државното музичко средно училиште по завршувањето на првиот уписен рок во сите има слободни места.Од 1230 осмооделенци, само 720 се запишаа во првиот уписен рок додека ...

Сите осмооделенци запишани а клупите сеуште полупразни!

Дума - 26.06.2013

Се запишаа сите 529 завршени осмооделенци а во Велес во четирите средни училишта има уште 488 слободни места. Во учебната 2013/14 година во гимназијата, хемиското, економско и средно стручно училиште ...

По првиот уписен рок слободни места има во сите средни училиштаво Битола

Орбис - 26.06.2013

Седумте средни училишта во нашиот град имаат капацитет да ги примат сите заинтересирани осмоодделенци во новата учебна 2013/2014 година.

Гимназиите се преполни - еве каде останаа празни места за втор уписен рок

Press24 - 26.06.2013

Првото пријавување во првиот уписен рок во јавните средни училишта во Република Македонија за учебната 2013/2014 година беше на 24 и 25 јуни 2013 година.

Во дебарската гимназија се запишале само 48 ученици

Курир - 26.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Заврши првиот уписен рок- еве кои училишта се исполнети, а каде има слободни места

Курир - 26.06.2013

Во Република Македонија во учебната 2012/2013 година осмо одделение завршија вкупно 22900 ученици. Согласно измените на Законот за средно образование, средното образование од учебната 2008/2009 ...

Од 22 900 во средно се запишаа 13 137 ученици

Нетпрес - 26.06.2013

Вчера и завчера се одржа првиот уписен рок за запишување во средните училишта во Македонија. Во Република Македонија во изминатава учебна година осмо одделение завршија вкупно 22 900 ученици.

Во прв уписен во средно се запишале 13.137 ученици, слободни има уште 20.523 места!

БезПардон - 26.06.2013

Првиот уписен рок во средните училишта е завршен, информираше Министерството за образование. Од расположливите 34.971 слободно место, најисполнети се квотите во најатрактивните насоки, гимназиските и ...

Слободни места во сите средни училишта во Битола

Макфакс - 26.06.2013

Во сите шест општински и државното музичко средно училиште во Битола по завршувањето на првиот уписен рок во сите има останати слободни места, односно, од 1.230 осмоодделенци, само 720 се запишаа во ...

Заврши првиот уписен рок во средните училишта, еве каде има слободни места

Денешен - 26.06.2013

Во учебната 2012/2013 година во земјава осмо одделение завршија вкупно 22.900 ученици. Согласно измените на Законот за средно образование, средното образование од учебната 2008/2009 година е ...

Во гимназијата во Дебар се запишале само 48 ученици

Денешен - 26.06.2013

По првото пријавување од првиот уписен рок, во гимназијата „Здравко Чочковски“ во Дебар непополнети останаа уште 84 отсто од вкупно предвидената квота од 340 ученички места.

Еве во кои училишта останаа слободни места за втор уписен рок

Maxim - 26.06.2013

Првото пријавување во првиот уписен рок во јавните средни училишта во Република Македонија за учебната 2013/2014 година беше на 24 и 25 јуни 2013 година.

Се наполнија гимназиите, медицинските и економските училишта

Дневник - 25.06.2013

Гимназиите, медицинските и економските струки и оваа година се најинтересни за младите. Повеќето осмоодделенци своите документи за упис ги доставија токму до овие училишта.

Децата ги школуваме како за на квиз

Н.Македонија - 25.06.2013

Од вкупно 544 слободни места во „Михајло Пупин“, на првиот ден од уписите во средно образование се пријавиле само 118 ученици за образовните профили компјутерска техника и информатика и ...

Осмооделенците слабо се заинтересирани за стручните средни училишта

Алфа - 25.06.2013

Слаб е интересот на осмооделенците за стручните средни училишта. За разлика од медицинските и економските насоки и гимназиите за кои се пријавиле дупло повеќе ученици од предвиденото, во ...

Се наполнија гимназиите, медицинските и економските училишта

Канал5 - 25.06.2013

Директорите на другите стручни средни училишта велат дека се задоволни ако успеат да ги задржат бројките од минатите години, иако и тие не се на задоволително ниво, пишува „Дневник“.

Фото: Голем интерес за запишување во средното стручно училиште во Илинден

Скопје инфо - 25.06.2013

Како што беше најавено од понеделникот започнаа, по првпат, уписите во средното стручно училиште „Илинден" во истоимената скопска општина каде што заклучно со вторник полуматурантите ќе можат да ...

Ќе остане ли полупразна делчевската гимназија?

Канал 77 - 25.06.2013

Ќе остане ли полупразна делчевската гимназија? Само 140 осмооделенци завршиле во делчевските основни училишта, а делчевската гимназија „М. М.

Нема веќе место во гимназиите, медицинските и економските училишта

БезПардон - 25.06.2013

Гимназиите, медицинските и економските струки и оваа година се најинтересни за младите. Повеќето осмоодделенци своите документи за упис ги доставија токму до овие училишта.

Заврши првиот уписен рок во кичевските гимназии

Кичево.мк - 25.06.2013

Министерството за образование е задоволно од текот на првиот приемен ден во средните училишта низ Македонија. Во кичевските средни училишта „Мирко Милески“ и „Дрита“, во првиот приемен рок ...

Почнуваат уписите во средните училишта

24 Вести - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Втор ден уписи во средните училишта

24 Вести - 24.06.2013

Полуматурантите и денеска бираат средно училиште во кое ќе ги поминат наредните четири години. Учениците конкурираат за 34.791 слободни места во државните средни училишта.

Денес и утре е трката за упис во средните училишта

Нова ТВ - 24.06.2013

Завршените осмооделенци денеска и утре бираат средно училиште во кое ќе ги поминат наредните четири години. Учениците конкурираат за 34 791 слободни места во државните средни училиштасредно .

Полуматурантите побрзаа да се запишат

Утрински - 24.06.2013

Резултатите од запишувањето во првиот уписен рок и слободните места ќе бидат објавени на 26 јуни Нешто помалку од 23 илјади полуматуранти во земјава вчера и денеска тргнаа во потрага по училиштето во ...

Уписи - најголем интересот повторно за гимназиите

Телма - 24.06.2013

Слично како во изминатите години, најголем интерес има за гимназиите. Од средните стручни училишта за завршените основци најатрактивни се медицинската насока, но и правната и економската.

Уписи во средните училишта

А1 On - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Денеска и утре уписи во средните училишта

Дневник - 24.06.2013

Првиот уписен рок за новите средношколци во учебната 2013/2014 година почнува денеска. Запишувањето ќе трае и утре, а на располагање се 34.971 ученичко место.

Започнуваат уписите во средните училишта

Радио МОФ - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место се обезбедени за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Голем интерес за запишување во средното стручно училиште во Илинден

Cooltura - 24.06.2013

Уште во раните утрински часови голем беше интересот за двете нови паралелки кои ќе започнат да се изучуваат од септември.

Се рушат бариерите за вера, нација, јазик

Н.Македонија - 24.06.2013

Економското и правно училиште е едно од ретките во државата во кое нема етнички смени, што овозможува учениците постојано да се дружат и да комуницираат ЈОВАНКА АСПРОВСКА, ДИРЕКТОРКА НА „АРСЕНИЈ ...

Се намалува бројот на првачиња во Валандово

Н.Македонија - 24.06.2013

Само стотина првачиња се запишале во првиот уписен рок во основните училишта во Валандово, што според општинските власти е показател дека бројот на ученици од година во година опаѓа Лани, тука учеле ...

Денеска почнаа уписите во средните училишта

Алфа - 24.06.2013

Рано утрово, уште во седум часот, беа отворени вратите на средните училишта. Осмооделенците со потребните документи в рака, итаа да се запишат во училиштата кои во наредните четири години ќе бидат ...

Почнаа уписите во средните училишта

+инфо - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Еве за кои средни училишта најмногу се заинтересирани полуматурантите!

+инфо - 24.06.2013

Првиот приемен ден на документи, од првото пријавување во првиот уписен рок во средните училишта денеска помина во најдобар ред, соопшти Министерството за образование, презентирајќи податоци од ...

Уписи во средните училишта

Канал5 - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Денес започнуваат уписите во средните училишта

Сител - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Денес и утре уписи во средните училишта

Кирилица - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Во штипските училишта слободни места има за 950 идни средношколци

Канал5 - 24.06.2013

Во петте средни училишта во Штип уписите во прва година за учебната 2013/2014 година почнаа без проблеми, а директорите се задоволни од одѕивот на ученици.

Голем интерес кај учениците за запишување во средното стручно училиште „Илинден“

Локално - 24.06.2013

Во средното стручно училиште „Илинден“ денеска почна првиот уписен рок. Полуматурантите денеска и утре ќе се запишуваат во две паралелки за електротехничка струка во учебната 2013/2014 година.

Почнаа уписите во средните училишта

Канал5 - 24.06.2013

Средните училишта ги отворија вратите за завршените основци. Денеска почна првиот уписен рок. Ако се суди според гужвата, и годинава најголема навалица има за гимназиското образование а од средните ...

Почнаа уписите во средните училишта

Сител - 24.06.2013

Гимназиите , медицината и економската струка сеуште најатрактивни за осмоодленците. Почнаа уписите во средните училишта. Околу 22 илјади полуматуранти денеска ги поднесуваа документите.

МОН: Пријавувањето во првиот уписен рок во средните училишта помина во најдобар ред

Канал5 - 24.06.2013

Најголем интерес има за средното „Д-р Панче Караѓозов“. Министерството за образование и наука соопштува дека првиот приемен ден на документи, (24.06.2013 година) од првото пријавување во првиот ...

Гимназаите први во првиот ден на уписите

Локално - 24.06.2013

Најголем интерес на првиот уписен ден има за гимназиите. Од средните стручни училишта за завршените основци најатрактивни се медицинската насока, исто како и лани но и правната и економската.

Модуларно училиште Илинденн најатрактивно за новите средношколци

Вечер Прес - 24.06.2013

Во средното стручно училиште Илинденн вчера почна првиот уписен рок. Полуматурантите се запишуваат во две паралелки за електротехничка струка во учебната 2013/2014 година.

Учениците се сончаат родителите трчаат да ги запишат

Вечер Прес - 24.06.2013

Оваа година можност за упис имаат 34.971 ученици. Поделено по различни училишта, 22.694 места се обезбедени за стручно образование, 11.597 во гимназиско, 408 во уметничко образование и 272 ученички ...

Упис во средните училишта низ земјава

Точка - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. За упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година се обезбедени вкупно 34.971 место.

Денеска и утре прв уписен рок во средните училишта

Бриф - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Полуматурантите денеска се запишуваат во средно училиште

Press24 - 24.06.2013

Денеска и утре ќе се одржи првиот уписен рок во јавните средни училишта. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Упис во средните училишта низ земјава

Нетпрес - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. За упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година се обезбедени вкупно 34.971 место.

35 илјади слободни места во средните училишта

Скопје инфо - 24.06.2013

Во понеделник започнуваат уписите во јавните средни училишта за учебната 20013/2014 година а во средните училишта се обезбедени 34.971 ученички места, од кои 22.694 во стручно образование, 11.597 во ...

Започнуваат уписите во средните училишта

Sky - 24.06.2013

Денеска ќе се оддржи првиот уписен рок во јавните средни училишта. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Полуматурантите денеска се запишуваат во средно!

БезПардон - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. За упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година се обезбедени вкупно34.971 место.

ФОТО:Голем интерес кај учениците за упис во средното стручно училиште „Илинден“

Курир - 24.06.2013

Во средното стручно училиште „Илинден“ денеска почна првиот уписен рок. Полуматурантите денеска и утре ќе се запишуваат во две паралелки за електротехничка струка во учебната 2013/2014 година.

Во штипските училишта слободни места има за 950 идни средношколци

БезПардон - 24.06.2013

Во петте средни училишта во Штип уписите во прва година за учебната 2013/2014 година почнаа без проблеми, а директорите се задоволни од одѕивот на ученици.

Голем интерес кај учениците за запишување во средното стручно училиште во Илинден Скопје

Канал 77 - 24.06.2013

Како што беше најавено од понеделникот започнаа, по првпат, уписите во средното стручно училиште „Илинден“ во истоимената скопска општина каде што заклучно со вторник полуматурантите ќе можат да ...

Денес и утре уписи во средните училишта

ВИС - 24.06.2013

Денеска и утре полуматурантите се запишуваа во едно од трите средни општински училишта во Струмица. Со најголем број слободни места односно 475 и годинава е СОУ „Никола Карев“ .До 13 часот пријавени ...

Прв уписен рок-слободни над 1100 места во охридските средни училишта

ТВМ - 24.06.2013

Во трите општински училишта денес стартуваше првиот уписен рок за прием на завршените основци. Во општина Охрид бројката за прием на новата генерација средношколци е 1112 ученици.

Велешките основци не се тркаат за упис во средно, места има на претек!

Дума - 24.06.2013

Годинава за 1130 слободни места во четирите средни училишта во Велес конкурираат 529 ученици од петте градски и уште неколку подрачни училишта во општината.

МОН: Првиот уписен рок во јавните средни училишта помина во најдобар ред

Курир - 24.06.2013

Министерството за образование и наука соопштува дека првиот приемен ден на документи, (24.06.2013 година) од првото пријавување во првиот уписен рок во јавните средни училишта во Република Македонија ...

Првиот уписен рок во јавните средни училишта помина во најдобар ред

Нетпрес - 24.06.2013

Министерството за образование и наука соопштува дека првиот приемен ден на документи, (24.06.2013 година) од првото пријавување во првиот уписен рок во јавните средни училишта во Република Македонија ...

Директорите на штипските средни училишта задоволни од првиот ден од уписите

Ирис - 24.06.2013

Во петте средни училишта во Штип уписите во прва година за учебната 2013-2014 година почнаа без проблеми, а директорите се задоволни од првичниот број на запишани ученици.

Голем интерес кај учениците за запишување во средното стручно училиште во Илинден

Макфакс - 24.06.2013

Како што беше најавено од понеделникот започнаа, по првпат, уписите во средното стручно училиште „Илинден" во истоимената скопска општина каде што заклучно со вторник полуматурантите ќе можат да ...

Почна првиот уписен рок во средните општински училишта

StrumicaCity - 24.06.2013

Во средните општински училишта денеска почна првиот уписен рок за учебната 2013/2014 година. Во трите училишта во општина Струмица ќе можат да се запишат вкупно 1.216 ученици.

Денеска и утре прв уписен рок во средните училишта

Денешен - 24.06.2013

Првиот уписен рок во јавните средни училишта се одржува денеска и утре. Вкупно 34.971 место е обезбедено за упис во овие училишта во учебната 2013/2014 година.

Денеска и утре уписи во средните училишта

Kumanovo News - 24.06.2013

Во кумановските средни училишта, вкупно има 2384 слободни места за во прва година. Од тоа, во Гимназијата “Гоце Делчев“ се 374 слободни места, во “Сами Фрашери“ 272 и во “Киро Бурназ“ 476 слободни ...

Најголем интерес за упис во средно гимназиско образование

Lider - 24.06.2013

Според податоците на Министерството за образование и наука на првиот приемен ден за упис во средните училишта во државава, учениците најголем интерес покажале за средните гимназиски училишта, како и ...