TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пари - Европската бизнис асоцијација бара подобро судство

Време - 13.11.2010

Проблемите во Македонија, развојот, отворањето нови работни места и подобрувањето во сите сектори можат да се решат во соработка со европските институции, смета претседателот на Европската бизнис ...

Македонија - Власта отвори војна со Европската унија

Време - 13.11.2010

Игор Чавески Власта отвори вербална војна со Европската унија ризикувајќи уште повеќе да ги залади односите со Брисел и да се оддалечи земјата од стратегиските цели за зачленување во Унијата, ...

Власта сака замолчени луѓе!

Утрински - 13.11.2010

„Задоволни сме што оваа година, исто како и минатата ЕК даде позитивна оцена за се' она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полето на европските интеграции на Република ...

Фуере: Владата да го реши проблемот со невработеноста

Утрински - 13.11.2010

Невработеноста останува главен проблем за кој Владата треба да бара решенија, но поддршката што им ја дава на малите и на средните претпријатија за да можат да отвораат работни места, сепак, е ...

Извештајот не е налог за Владата

Дневник - 13.11.2010

Додека Пешевски смета дека во ниту едно од поглавјата во Извештајот на ЕК не е нотирано назадување, туку, напротив, во сите има напредок , Фуере очекува Владата и сите политички партии да го користат ...

Неопходни се реформи на судството и подобра клима за бизнис

Deutsche Welle - 12.11.2010

Без ефикасни реформи во судството и справување со корупцијата и загрижувачката невработеност, Македонија не може да очекува ефикасен економски развој и привлекување на странски инвеститори.

Офнер: ЕУ да ја подржи економски Македонија

Р.С.Европа - 12.11.2010

Проблемите во Македонија, развојот, отворањето на нови работни места и подобрувањето во сите сектори можат да се решат во соработка со европските институции, смета претседателот на Европската бизнис ...

Фронт против Европа

Утрински - 12.11.2010

Листата на непријатели на Македонија почна опасно да се проширува, па по извештајот на ЕУ, на неа се најдоа не само евроамбасадорот Ерван Фуере, туку и Европската комисија.

Брисел и македонскиот транзициски шљам

Н.Македонија - 12.11.2010

Штом Македонија ги издржа сите можни тортури на европската заткулисна политика кон македонската независност, сите формални и неформални блокади, опструкции, закани и уцени, кои траат 20 години, а ...

Годишно собрание на Европската бизнис асоцијација

Идивиди - 12.11.2010

Скопје, 12 ноември 2010 (МИА) - Проблемите во Македонија, развојот, отворањето на нови работни места и подобрувањето во сите сектори можат да се решат во соработка со европските институции, смета ...

Офнер: За развој на Македонија потребна е ЕУ

Форум - 12.11.2010

За Македонија постои само европска перспектива и поддршка од ЕУ со цел да се зголемат работните места како и да се подобрат сите сектори, порано или подоцна проблемите можат да се решат во соработка ...

Земјите од западен Балкан имаат потреба од европската солидарност исто колку Грција

Сител - 12.11.2010

Европската комисија за едни е мајка за други маќеа. Ваквиот однос мора да престане. Првиот човек на ЕВН, најголемиот ЕУ инвеститор во земјава, со многу јасна порака до евроамбасадорот.

Офнер: Македонија да се поддржи како Грција

Вечер Прес - 12.11.2010

Претседателот на ЕБА, Гинтер Офнер, вчера во Скопје му укажа на евроамбасадорт Ерван Фуере дека на земјава и треба континуирана поддршка, како што доби Грција Развојот на Македонија, како и нејзиното ...

Судството најголем проблем и за бизнис заедницата

Нетпрес - 12.11.2010

Судството не само што доби најсериозни забелешки од Европската Комисија во најновиот извештај за напредокот на Македонија, туку до работата на судовите и решение за проблемот побара и бизнис ...

Офнер: За развој на Македонија потребна е ЕУ

Макфакс - 12.11.2010

За Македонија постои само европска перспектива и поддршка од ЕУ со цел да се зголемат работните места како и да се подобрат сите сектори, порано ил..

Став - Ние да си знаеме!

Време - 11.11.2010

Георги Барбаровски Целокупниот извештај на Европската комисија има цел да ги охрабри сите за продолжување на реформите, јасен беше амбасадорот Фуере на телевизијата „А1“.

Македонија - Критики разводнети со „македонски“ рецепт

Време - 11.11.2010

Македонските власти, користејќи ги сите институции и наклонетите медиуми, вчера се обидоа на разни начини да ја изместат дебатата за извештајот на Европската комисија во кој се содржани претежно ...

Македонија - Кон Европа не се оди со споменици

Време - 11.11.2010

Македонија годинава доби полош извештај од Европската комисија во однос на лани зашто покрај стандардните критики за бавните реформи во судството, јавната администрација, борбата против корупцијата, ...

Фуере: Извештајот има конкретни укажувања за доплнителни напори

Р.С.Европа - 11.11.2010

Извештајот од Европската Комисија е објективна оценка за напредокот на Македонија и истиот посебно Владата внимателно да го разгледа затоа што во себе содржи јасно укажување во кои области треба да ...

Власта во контранапад кон Брисел

Утрински - 11.11.2010

Акциониот план што го презентираше премиерот Никола Груевски, според оценка на евроамбасадорот Ерван Фуере, е негово признание дека навистина постојат слабости во реформите, како што укажа Европската ...

Фуере: За мене јазикот е македонски

Утрински - 11.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере откако ги ислуша сите забелешки од пратениците од власта за употребата на „државен јазик“ наместо македонски јазик во извештајот, вчера се извини за секое недоразбирање по ...

Сé е исто, само нас нé нема

Н.Македонија - 11.11.2010

Какво недоразбирање, црвен Фуере, тој термин се користи кога две страни се разбрале, а не ако е направена грешка. Ниту вие ниту целата бриселска бирократија не можете да нé уверите дека некој таму се ...

Фуере со бројки го нокаутира Груевски

Шпиц - 11.11.2010

Додека премиерот во извештајот виде само пофалби за напредок, евроамбасадорот вчера со податоци ја покажа вистината за застојот на реформите во Македонија во текот на изминатата година.

Иванов го измаршира Фуере

Шпиц - 11.11.2010

Претседателот вчера претпладне го повика евроамбасадорот да му објасни зошто терминот „македонски“ не може да го најде во годинешниот извештај на ЕК.

Црвенковски: Брисел констатираше постоечки но и нови отворени прашања

Форум - 11.11.2010

Европската Комисија, според лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, во годинешниот извештај посочила исти проблематични области, но и нови што не биле споменати во досегашните извештаи Лидерот на СДСМ ...

Фуере му го предаде Извештајот на ЕК на Црвенковски

Кирилица - 11.11.2010

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска се сретна со шефот на Делегацијата на Европската унија во земјава, амбасадорот Ерван Фуере На средбата амбасадорот ...

Извинувањето на Фуере без јавна поддршка од Брисел

Канал5 - 11.11.2010

Ќе промени ли нешто извинувањето на амбасадорот Фуере или македонскиот јазик и во идните документи на Европската Комисија ќе се именува само како „државен“.

Извештајот на ЕК пристигна кај Црвенковски

Курир - 11.11.2010

Шефот на Делегацијата на Европската унија во земјава, амбасадорот Ерван Фуере, денеска се сретна со лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски, по што му го предаде Извештајот на ЕК за Македонија.

Средба Црвенковски-Фуере

eReporter - 11.11.2010

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со Шефот на делегацијата на Европската унија во земјава, Амбасадорот Ерван Фуере.

Црвенковски од Фуере ќе го добие извештајот на Европската комисија

Inpress - 11.11.2010

Скопје, 11. ноември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска ќе оствари средба со Шефот на делегацијата на Европската унија во земјава, ...

Иванов побара објаснување од Фуере за употребата на терминот државен јазик

А1 - 10.11.2010

Претседателот Иванов го повика претпладнево еврокомесарот Фуере за да побара објаснување, зашто не е користена редовната пракса на комуникација која се однесува на терминот „македонски“ во ...

Вељаноски: Извештајот е објективен

А1 - 10.11.2010

„Извештајот е пред се објективен, укажува на позитивните промени но, упатува на прашањата, на кои треба да се посвети повеќе внимание.

Фуере се извини за користењето на државен наместо македонски јазик

А1 - 10.11.2010

Вашиот јазик е македонски, и јазикот кој јас го говорам е македонски, нашата политика кон оваа земја е непроменета, се извини евроамбасадорот Ерван Фуере за недоразбирањето настанато со формулацијата ...

Се зборува ли за еден ист извештај?

Deutsche Welle - 10.11.2010

ЕУ-амбасадорот во Македонија Ерван Фуере денеска во Скопје ќе го презентира вчерашниот извештај на ЕК за напредокот на Македонија во процесот на интеграција во ЕУ.

Фуере: Македонија ја доби заслужената оценка

Deutsche Welle - 10.11.2010

Извештајот на ЕК за Македонија за 2010 година ја одразува реалноста и содржи објективна проценка за настаните, а напредокот се мери според донесеното законодавство и спроведените мерки, изјави ...

Канонада критики до Фуере

Deutsche Welle - 10.11.2010

Македонските власти со остар демарш до Брисел поради некористењето на атрибутот македонски во последниот извештај на ЕК, каде македонскиот јазик е определен како државен или официјален на ПЈРМ.

Иванов бара од Фуере објаснување за изоставувањето на „македонски“

Р.С.Европа - 10.11.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска го повикал евро-амбасадорот Ерван Фуере да појасни зошто во извештајот на Европската Комисија не е користен терминот македонски.

Различни оценки за извештајот

Р.С.Европа - 10.11.2010

За власта позитивен, за опозицијата негативен, а евроамбасадорот Ерван Фуере го оцени само како објективен извештајот на ЕК за напредокот на Македонија.

Фуере: Нема промена на политиката на ЕУ кон македонското прашање

Р.С.Европа - 10.11.2010

Во извешатјот на Европската Комисија стои привременото име на државата Поранешна југословенска Република Македонија и нема никаков обид да се смени политиката до која се држи ЕУ во однос на ова ...

Фуере - извештајот за Македонија реален одраз на состојбите

Телма - 10.11.2010

Извештајот на ЕК за Република Македонија за 2010 година ја одразува реалноста и содржи објективна проценка за настаните од изминатите 12 месеци, а напредокот се мери врз основа на донесеното ...

Фуере се извини зашто во Извештајот на ЕК го нема зборот „македонски“

Телма - 10.11.2010

Брисел направи грешка. Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска се извини откако претседателот Ѓорѓе Иванов побара објаснување од него зошто во Извештајот на Европската комисија за напредокот на ...

Фуере се извини за "државниот" место "македонски" јазик

Утрински - 10.11.2010

(10.11.2011г.-15:25ч.) Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на Македонија, се извини за, како што рече, недоразбирањето поради употребата на терминот ...

Иванов реагира бидејќи во извештајот на ЕК не е користен терминот „македонски“

Алсат-М - 10.11.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадотот Ерван Фуере за да појасни зошто во извештајот на Европската комисија не е користен терминот „македонски“.

Фуере: Извештајот е објективна оценка за реалната ситуација

Форум - 10.11.2010

Европабасадорото Фуере претставувајќи го годишниот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија, оцени дека тој е објективен и ја одразува реалноста што постои на терен Евроамбасадорот ...

Фуере: Извештајот реален одраз на состојбите и патоказ за идните чекори

Алфа - 10.11.2010

Извештајот на ЕК за Република Македонија за 2010 година ја одразува реалноста и содржи објективна проценка за настаните од изминатите 12 месеци, а напредокот се мери врз основа на донесеното ...

Фуере на отчет кај Иванов за изоставувањето на терминот „македонски“

Алфа - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере утрово бил повикан на средба од страна на претседателот Ѓорге Иванов поради изоставувањето на терминот „македонски“ во годишниот извештај на Европската Комисија за ...

Зошто во Извештајот на ЕК го нема терминот „македонски“

Идивиди - 10.11.2010

Иванов и пратеници бараат објаснување Скопје, 10 ноември 2010 (МИА) - Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска побара објаснување од евроамбасадорот Ерван Фуере зошто во Извештајот на Европската комисија ...

Фуере се извини...

Идивиди - 10.11.2010

за употребата на „државен“ наместо „македонски“ јазик во Извештајот на ЕК Скопје, 10 ноември 2010 (МИА) - Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на ...

Фуере се извини за употребата на „државен“ наместо „македонски“ јазик во Извештајот на ЕК

Алсат-М - 10.11.2010

- Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на Република Македонија се извини за, како што рече, недоразбирањето поради употребата на терминот „јазикот на ...

,,Македонскиот,, за ЕУ стана државен јазик

Алфа - 10.11.2010

Се бара објаснување од Брисел зошто во новиот извештај на Европската комисија македонскиот е именуван само како државен јазик.

Фуере се извини за изоставувањето на терминот „македонски“ во Извештајот на ЕК

Форум - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере како недоразбирање го оцени фактот што македонскиот јазик во годинешниот извештај на Европската Комисија за напредокот на земјата е наречен државен јазик Што се однесува ...

Фуере и Владата со различни оценки

Алфа - 10.11.2010

Единствената целосно заедничка карактеристика на двата последните извештаи на ЕУ за Македонија е што, и лани и годинава, стои препораката да ги почнеме преговорите за членство.

Реформите неопходни за ЕУ со полоша оценка од лани

Алсат-М - 10.11.2010

Процесот на потребните реформи за евроинтеграциите на земјава оваа година бил оценет полошо од минатата. Вака покажуваат податоците од извештајот на ЕК објавен денеска од страна на евроамбасадорот, ...

Целта е постигната

Дневник - 10.11.2010

Како и секоја година кога се објавува извештајот на Европската комисија, така и оваа, „Дневник“ го посветува својот уводен коментар на таа тема, фокусирајќи се на пораките што со извештајот и' се ...

По 4 години се сетија на македонскиот

Дневник - 10.11.2010

Наместо за проблематичните области - судство, администрација, слобода на изразување, се наметна дискусија за отсуството на придавката македонски, иако таа во извештаите не се користи за јазикот уште ...

Иванов: Зошто не е користен терминот „македонски“ во извештајот на ЕК?

Кирилица - 10.11.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадотот Ерван Фуере за да појасни зошто во извештајот на Европската комисија не е користен терминот „македонски“ Како што ...

Иванов го повика Фуере да објасни зошто исчезна “македонски“ од извештајот на ЕК

Канал5 - 10.11.2010

Како исчезна терминот македонски од извештајот на Европската комисија, ова прашање Претседателот Иванов му го поставил утринава на вонреден состанок на амбасадорот на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере.

Иванов реагира бидејќи во извештајот на ЕК не е користен терминот „македонски“

Сител - 10.11.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го повика евроамбасадотот Ерван Фуере за да појасни зошто во извештајот на Европската комисија не е користен терминот „македонски“.

Фуере: Извештајот реален одраз на состојбите и патоказ за идните чекори

Кирилица - 10.11.2010

Извештајот на ЕК за Република Македонија за 2010 година ја одразува реалноста и содржи објективна проценка за настаните од изминатите 12 месеци, а напредокот се мери врз основа на донесеното ...

Фуере: Извештајот реален одраз на состојбите и патоказ за идните чекори

Сител - 10.11.2010

Извештајот на ЕК за Република Македонија за 2010 година ја одразува реалноста и содржи објективна проценка за настаните од изминатите 12 месеци, а напредокот се мери врз основа на донесеното ...

Вељаноски задоволен од оценката на ЕК за работата на Собранието

Кирилица - 10.11.2010

Годинешниов Извештај на ЕК е објективен, јасно ги истакнува сите позитивни промени кои сме ги направиле, како и објективно упатува на оние прашања на кои ќе треба во иднина да посветиме многу повеќе ...

Вељаноски задоволен од оценката на ЕК за работата на Собранието

Сител - 10.11.2010

Годинешниов Извештај на ЕК е објективен, јасно ги истакнува сите позитивни промени кои сме ги направиле, како и објективно упатува на оние прашања на кои ќе треба во иднина да посветиме многу повеќе ...

Фуере се извини за употребата на „државен“ наместо „македонски“

Кирилица - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на Република Македонија се извини за, како што рече, недоразбирањето поради употребата на терминот државен јазик ...

Фуере се извини за употребата на „државен“ наместо „македонски“ јазик во Извештајот на ЕК

Сител - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на Република Македонија се извини за, како што рече, недоразбирањето поради употребата на терминот државен јазик ...

Извештајот реален одраз на состојбите и патоказ за идните чекори

МРТ - 10.11.2010

Извештајот на ЕК за Република Македонија за 2010 година ја одразува реалноста и содржи објективна проценка за настаните од изминатите 12 месеци, а напредокот се мери врз основа на донесеното ...

Фуере се извини за избегнувањето на „македонски“во извештајот ЕК

Канал5 - 10.11.2010

ЕУ не е инволвирана во менувањтео на идентитетот на луѓето бидејќи тоа не е во рамките на нејзините вредности-изјави евроамбасадорот Ерван Фуере ,кој пред пратениците и дипломатскиот кор во ...

Фуере се извини за употребата на „државен“ наместо „македонски“ јазик во Извештајот на ЕК

МРТ - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на Република Македонија се извини за, како што рече, недоразбирањето поради употребата на терминот „државен“ ...

Во извештајот на ЕК ја нема придавката “македонски” - Фуере тврди дека е надоразбирање!

Сител - 10.11.2010

Во извештајот за напредок на Македонија, на ниту едно место не се споменува се македонски јазик и Македонци. Наместо тоа Комисијата ја користи формулацијата официјален јазик и граѓани на државата.

Фуере: Идентитетот е нешто свето и за него не се преговара

Вечер Прес - 10.11.2010

Пратениците од владејачкото мнозинство вчера упатија низа прашања и забелешки до амбасадорот на ЕУ бидејќи во Извештајот на Европската комисија се користат термините јазик на државата или државен ...

Груевски: Европската комисија констатира напредок во сите поглавја

Вечер Прес - 10.11.2010

Премиерот Никола Груевски е задоволен што Европската комисија и годинава даде позитивна оценка за се она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полетото на евроинтеграциите.

Фуере: Извештајот потврдува дека Македонија е подготвена за отпочнување на преговори со ЕУ

Курир - 10.11.2010

Новиот годишен извештај за напредокот на Македонија во 2010 година, потврдува дека државата е подготвена да ги започне преговорите за членство во Европската Унија, изјави амбасадорот на Европската ...

Македонија не бележи значителен напредок во ниту една област

Нетпрес - 10.11.2010

Годинава Македонија во ниту област што се оценува од Европската Комисија не направила значителен напредок, според годинешниот извештај за реформскиот напредок на земјава што вчера го објави ...

СКАНДАЛОЗНО: Исчезна терминот „македонски“ од извештајот на ЕУ

Курир - 10.11.2010

Претседателот на Република Македонија утрово итно го повика евро амбасадорот Ерван Фуере на консултации за да реагира на терминологијата користена во извештајот на Европската Унија за Македонија.

Зошто нема “македонски“ во извештајот на ЕК?

Нетпрес - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска бил повикан од претседателот Ѓорѓе Иванов да одговори зошто во извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава никаде не се споменува македонски јазик ...

Фуере: Владата да се воздржи од критикување на НВО

Нетпрес - 10.11.2010

Владата во иднина да се воздржи од упатување критики кон невладините организации кои се обидуваат да ги промовираат вредностите на ЕУ и да отвораат дебати, порача евроамбасадорот Ерван Фуере.

Претседателот на Собранието задоволен од оценката на ЕК за работата на Парламентот

Курир - 10.11.2010

- Како претседател на Собранието јас сум задоволен во оној дел кој се однесува на работењето на Парламентот, а тоа е резултат на залагањето на сите колеги пратеници без разлика дали седат на левата ...

Терминот "македонски" исчезна од извештајот

eReporter - 10.11.2010

Терминот „македонски“ ниту еднаш не се споменува во извештајот на Европската комисија за Македонија, долг 82 страници. Објаснување за ваквата случајна или намерна грешка на ЕК, денеска од ...

Иванов бара објаснување зошто во Извештајот на ЕК го нема терминот „македонски“

Курир - 10.11.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов заедно со членови на собраниските комисии за надворешна политика, за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции денеска побараа објаснување од ...

Фуере се извини за неупотребата на терминот „македонски“ во Извештајот на ЕК

Курир - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска пред пратениците и дипломатскиот кор во Собранието на Република Македонија се извини за, како што рече, недоразбирањето поради употребата на терминот државен јазик ...

ВМРО - ДПМНЕ го поздрави Извештајот на Европската Комисија

Курир - 10.11.2010

Пратеничката и кодинатор на ВМРО ДПМНЕ Силвана Бонева, од име на партијата го поздрави добивањето на позитивниот извештај за нашата земја, од страна на Европската Комисија.

Фуере на отчет кај Иванов за изоставувањето на терминот „македонски“

Макфакс - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере утрово бил повикан на средба од страна на претседателот Ѓорге Иванов поради изоставувањето на терминот „македонски“ во...

Фуере се извини за изоставувањето на терминот „македонски“ во извештајот

Макфакс - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере како недоразбирање го оцени фактот што македонскиот јазик во годинешниот извештај на Европската Комисија за напредокот ...

Извештајот на ЕК во Собранието на Република Македонија

Inpress - 10.11.2010

Скопје, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Шефот на делегација на Европската комисија во Република Македонија Ерван Фуере, денеска во Собранието на Република Македонија, на средба со претседателот Трајко ...

ЕУ го негира македонскиот идентитет?!

Inpress - 10.11.2010

Брисел, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Евроамбасадорот Ерван Фуере утрово беше итно повикан од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на консултации за да реагира на терминологијата користена ...

Груевски: Извештајот содржи голем дел позитивни оценки

А1 - 09.11.2010

Премиерот Груевски изрази големо задоволство од извештајот што денеска му го предаде евроамбасадорот Ерван Фуере. Задоволство поради како што рече премиерот позитивните оценки и напредокот на сите ...

Македонија - Критики за политичкиот притисок на медиумите

Вест - 09.11.2010

Низа критики за забавени реформи во повеќе области, но со задржување на препораката за почеток на преговори за членство во Европската унија, се очекува да бидат претставени денеска во Брисел од ...

Груевски изрази задоволство од оценките на ЕК

Телма - 09.11.2010

Задоволни сме што оваа година исто како и минатата ЕК даде позитвна оценка за се она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полетото на европските интеграции на Република ...

Груевски: ЕК констатираше напредок и го валоризираше вложениот труд

Форум - 09.11.2010

Премиерот Никола Груевски изрази задовослтво од, како што рече, тоа што и годинава Европската Комисја (ЕК) позитивно ги оцени сработеното во сферата на европските интергации на земјата „Задоволни сме ...

Груевски задоволен од извештајот на ЕК

Алсат-М - 09.11.2010

Извештајот на ЕК претставува голем успех за Македонија, рече премиерот Никола Груевски по добивањето на извештајот на ЕК за напредокот на земјата кон евро-интеграциите, од амбасадорот на ЕУ во Скопје ...

Груевски: ЕК констатира напредок и го валоризира вложениот труд

Кирилица - 09.11.2010

Задоволни сме што оваа година исто како и минатата ЕК даде позитвна оценка за се она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полетото на европските интеграции на Република ...

Фуере: Извештајот го поздравува напредокот, но посочува каде треба уште да се работи

Канал5 - 09.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере попладнево во неколку сини папки лично му го предаде Извештајот на ЕК на премиерот Никола Груевски.

Груевски: ЕК констатира напредок и го валоризира вложениот труд

Сител - 09.11.2010

Задоволни сме што оваа година исто како и минатата ЕК даде позитвна оценка за се она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полетото на европските интеграции на Република ...

Груевски: Европската Комисија констатира напредок и го валоризира вложениот труд

Курир - 09.11.2010

Задоволни сме што оваа година исто како и минатата ЕК даде позитвна оценка за се она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полетото на европските интеграции на Република ...

Фуере: Извештајот е објективна оценка за реалната ситуација

Макфакс - 10.11.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере, претставувајќи го годишниот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија, оцени дека тој е објективен и...