TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери со амнестијата му ги мати сметките на Ахмети

Вест - 13.10.2001

ПОМИЛУВАЊЕТО ГИ РАЗБРАНУВА АЛБАНСКИТЕ ПОЛИТИЧКИ РЕДОВИ Застанувањето на ДПА зад изјавата на претседателот Трајковски за амнестија добро пресметан потег на лидерот Арбен Џафери со кој се поткаструваат политичките амбиции на поранешниот лидер на ОНА Али Ахмети.

Ахмети бара закон за амнестија

А1 - 12.10.2001

Поранешниот политички лидер на таканаречената Oслободителна национална армија, Али Ахмети побара изјавата за амнестија, што деновиве ја усвои македонската влада, да се регулира со закон, јави агенцијата „Косовалајв“. Ахмети усвојувањето на изјавата за амнестија го оцени како израз на добра волја.

ПДП против промената на „охридската“ преамбула

А1 - 12.10.2001

Од одлуката на Владата да се прифати амнестијата се оградија министрите на ПДП, а нивниот министер за правда Иџет Мемети побара амнестијата да се регулира со закон. Претставникот на Европската Унија во Македонија, Франсоа Леотар денеска во седиштето на ПДП во Тетово имал средба со раководството на ...

ПДП не сака да чуе за амнестија преку изјава на Трајковски

А1 - 10.10.2001

На денешната прес конференција лидерот на ПДП, Имер Имери само ги повтори веќе добро познатите ставови на неговата партија околу нецелосното доставување на нацрт амандманите до Собранието. На пресот беше присутно комплетното раководство на Просперитетот.

Слобода за ОНА

Вест - 10.10.2001

ВЛАДАТА ЕДНОГЛАСНО ГО ПРИФАТИ ПРЕДЛОГОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ЗА АМНЕСТИЈА Министрите од ПДП го бојкотираа гласањето и ја напуштија седницата пред да започне расправата за ова прашање, затоа што сметаат дека само изјавата не е доволна гаранција за безбедноста на разоружаните...

Георгиевски: Не можам да ја сфатам постапката на ПДП

Вест - 10.10.2001

ПДП беше непринципиелна и не можам да ја сфатам нејзината денешна постапка. Ова е веројатно нов патриотизам на ПДП, но сепак најбитна е меѓународната заедница, која кажа дека амнестија може да се даде и со изјава. Со тоа е овозможено да влеземе во нова фаза и да го продолжиме влегувањето во ...

Терористите добија гаранции дека нема да бидат кривично гонети

Дневник - 10.10.2001

владата Ја ПРИФАТи ИЗЈАВАТА НА ТРАЈКОВСКИ ЗА АМНЕСТИЈА Амнестијата нема да се однесува на лицата што учествувале во злосторствата извршени кај Вејце, Карпалак, Љуботен, Матејче и Челопек Владата ја поддржа изјавата на претседателот Борис Трајковски за амнестија на поранешните припадници на ОНА, со ...

Владата ја потврди изјавата на Трајковски за амнестија

А1 - 09.10.2001

Македонската влада денеска ја потврди изјавата за амнестија на претседателот Борис Трајковски, со што, според новиот владин портпарол, Ѓорѓи Трендафилов, може да се констатира дека од денеска таа и практично важи. Тоа би значело дека до операционализирањето на политичката волја за амнестирање, ...

ДПА и ПДП не сакаат амнестија со изјава, туку со закон

Вест - 09.10.2001

ПО НАЈАВИТЕ ДЕКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ДЕНЕСКА ЌЕ ГО РЕШИ ПОМИЛУВАЊЕТО НА ПРИПАДНИЦТЕ НА ОНА Пратениците од албанските политички партии сметаат дека изјавата на Трајковски не е никаква гаранција дека помилуваните после нема да бидат гонети од судско-истражните органи па затоа инсистираат...

Трајковски ја достави изјавата за амнестија

А1 - 08.10.2001

Претседателот Борис Трајковски денеска ја доставил изјавата за амнестија до Владата, од која очекува на утрешната седница да ја потврди и поддржи таквата изјава, соопштија за А1 извори во кабинетот на шефот на државата. Дознаваме дека содржината на изјавата е слична со онаа од 13 август, кога ...