TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Клинтон: Вучиќ да дојдеше малку подоцна немаше да има инцидент

Нова ТВ - 12.07.2015

Бил Клинтон смета дека до инцидентот во Поточари немало да дојде, доколку српскиот премиер Александар Вучиќ пристигнел малку подоцна. Како што пишуваат српските медиуми, поранешниот претседател на САД жали поради инцидентот, но истакнал дека до него ...

Кој ја отфрли раката на помирување?

Deutsche Welle - 12.07.2015

Во очекување на полицискиот извештај за нападот врз српскиот премиер Вучиќ во Поточари, аналитичарите порачуват да се зачува ладнокрвноста. Коментарите за случувањата се различни. Најважно е да се задржат студени глави по нападот врз српскиот ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз Вучиќ во Сребреница

Утрински - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

БиХ го осуди нападот врз Вучиќ во Сребреница

Р.С.Европа - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ, за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Бил Клинтон: Ако дојдеше Вучиќ подоцна, тоа немаше да се случи

МКД - 12.07.2015

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ вчера во Поточари, изрази жалење за инцидентот, но рече дека смета дека тоа немало да се случи ако Вучиќ дошол малку подоцна, откако почнала молитвата, ...

Властите во БиХ се извинија за нападот на Вучиќ

Телеграф - 12.07.2015

Премиерот на Србија Александар Вучиќ по враќањето во Белград изјави дека наспроти индицентот ќе продолжи да работи на помирувањето меѓу Србите и муслиманите во БиХ Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот ...

Нападот над Вучиќ во Поточари – удар за процесот на помирување на Балканот

Тера - 12.07.2015

Нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во саботата на комеморацијата во Поточари по повод 20-годишнината од масакрот во Сребреница повторно ги разгоре страстите на Балканот, задавајќи им удар на и онака кревките односи меѓу Србија и Босна и ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Идивиди - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

+инфо - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Видео: Погледнете како беше нападнат српскиот премиер Вучиќ

МК News - 12.07.2015

Погледнете ги снимките од нападот на премиерот на Србија Александар Вучиќ кој пристуствуваше на комеморацијата во Поточари во БИХ. Премиерот Вучиќ беше погоден со камен по главата и беше полесно ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Алфа - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот ...

ЕУ побара детална истрага за нападот врз Вучиќ

Канал5 - 12.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

ЕУ бара детална истрага за нападот врз Вучиќ

Локално - 12.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Н.Македонија - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Погледнете како бега од линч српскиот премиер во Сребреница (ВИДЕО)

Локално - 12.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ , во целиот метеж сепак како од чудо не беше сериозно повреден, откако на крајот на комеморацијата во Сребреница незадоволниците се обидоа да го линчуваат.

Вучиќ: Нападот против мене во Сребреница беше планиран

Локално - 12.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ е убеден дека нападот врз него за време на церемонијата по повод 20 години од масакрот во босанскиот град Сребреница беше планиран. “Станува збор за однапред организиран напад.

Муџахедините во Босна почнаа да делуваат: Нападот врз Вучиќ е порака за целиот регион?

Сител - 12.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ вчера беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот ...

(ФОТО) ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бошњаци го продаваат каменот што Вучиќ го удри во глава !

Фактор - 12.07.2015

На босанскиот портал “pik.ba” се појави скандалозен оглас во кој на купувачите за 1500 конвертабилни марки им се нуди каменот со кој српскиот премиер , Александар Вучиќ, наводно го погодил во глава.

Вучиќ нападнат во Сребреница, му се подготвува ли нешто на Балканот?

Вечер - 12.07.2015

Во јавноста се проширија и шпекулации дека нападот врз српскиот премиер во Поточари бил испланиран и организиран со амин од Сараево и Лондон. Ова го отвора прашањето дали повторно се подготвува нешто во регионот, со оглед на општиот став за кревката ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Курир - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница, пишува МИА.

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз Вучиќ

Нетпрес - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер Вучиќ

Вечер - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Република - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница.Тричленото претседателство во комунике наведува дека остро го ...

Бошњаци го продаваат каменот што Вучиќ го удри во глава

Вечер - 12.07.2015

На босанскиот портал "pik.ba" се појави скандалозен оглас во кој на купувачите за 1500 конвертабилни марки им се нуди каменот со кој српскиот премиер , Александар Вучиќ, наводно го погодил во глава.

Ексклузивна снимка од нападот на Вучиќ

Вечер - 12.07.2015

ТВ Б92 дојде до ексклузивна снимка од нападот на премиерот на Србија, Александар Вучиќ во Меморијалниот центар Поточара. Делегацијата на чело со Вучиќ ја напушти Сребреница, а едно лице е уапсено поради напад.

Нападот на Вучиќ осуден, посетата пофалена (Видео)

Кирилица - 12.07.2015

Советничката на српскиот премиер Александар Вучиќ, која беше покрај него при нападот во Сребреница, вели дека преживеале хорор и дека имале вистинска среќа што останале живи. Повеќе политички фактори го осудија нападот врз српскиот премиер ...

Бошњаци го продаваат каменот што Вучиќ го удри во глава (фото)

Република - 12.07.2015

На босанскиот портал “pik.ba” се појави скандалозен оглас во кој на купувачите за 1500 конвертабилни марки им се нуди каменот со кој српскиот премиер , Александар Вучиќ, наводно го погодил во глава.

За Србија нападот на Вучиќ е обид за атентат, ЕУ бара истрага

еМагазин - 12.07.2015

Српските власти вчерашниот напад врз премиерот Александар Вучиќ го окфалификуваа како обид за атентат. Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ рече дека тоа е напад против сите во Србија и против нејзината политика на мир и регионална соработка.

Ексклузивна снимка од нападот на Вучиќ

Република - 12.07.2015

ТВ Б92 дојде до ексклузивна снимка од нападот на премиерот на Србија, Александар Вучиќ во Меморијалниот центар Поточара. Делегацијата на чело со Вучиќ ја напушти Сребреница, а едно лице е уапсено поради напад.

Претседателството на БиХ најостро го осуди нападот над српскиот премиер Вучиќ

Макфакс - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина (БиХ) најостро го осуди и изрази длабоко жалење поради нападот над српскиот премиер Александар Вучиќ во Меморијалниот центар во Поточари, за време на комеморацијата на 20-годишнината од масакрот во Сребреница.

Клинтон: Немаше да има инцидент доколку Вучиќ пристигнеше подоцна

Макфакс - 12.07.2015

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон смета дека до инцидентот во Поточари немало да дојде, доколку српскиот премиер Александар Вучиќ „пристигнел малку подоцна“, пренесуваат српските медиуми.

Додик: Напаѓачите на Вучиќ имале сериозни намери

Репортер - 12.07.2015

Претседателот на Република Србрија, Милорад Додик, во Бања Лука изјави дека српскиот премиер Александар Вучиќ отиде во Сребреница за да покаже дека сака да се создаде состојба за да се реализира поминрување, но место тоа, се случило насилство со ...

Шешељ за нападот во Поточари: Вучиќ имаше двојна среќа

Кирилица - 12.07.2015

„Вичиќ имаше двојна среќа во Сребреница – среќен е што не го убија, и среќен е што брутално го нападнаа, па така политички го спасија, барем привремено, затоа што неговото одење во Сребреница беше грешка“ – го коментира српскиот ултранационалист ...

Нападот над Вучиќ во Поточари – удар за процесот на помирување на Балканот

Макфакс - 12.07.2015

Нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во саботата на комеморацијата во Поточари по повод 20-годишнината од масакрот во Сребреница повторно ги разгоре страстите на Балканот, задавајќи им удар на и онака кревките односи меѓу Србија и Босна и ...

ФОТО: На продажба каменот со кој беше удрен Вучиќ

Курир - 12.07.2015

На босанскиот портал „pik.ba“ се појавил оглас во кој на купувачите за 1.500 конвертибилни марки се продава каменот, со кој наводно премиерот на Србија беше удрен за време на церемонија за одбележување на 20-години од масакрот во Сребреница.

Тесната патека - замка за Вучиќ

Дневник - 12.07.2015

Патеката во Поточари низ која минуваа државните делегации требало да биде широка најмалку три метри, гостите не биле подложени на ригорозна контрола каква што бара собир со таков ризик, а реакцијата на службите на Босна и Херцеговина била крајно ...

Нападот на Вучиќ во Сребреница е обид за атентат и напад на држава!

Вечер - 12.07.2015

Замислете, само да ги смениме актерите во овој случај, кога канцеларот Вили Брант на СР Германија во 1971 година ја посетил Полска да оддаде почит клечејќи на колена пред 'ртвите на нацизмот во Втората светска војна.

Претседателството го осуди нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Пулс24 - 12.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина остро го осуди вчерашниот напад врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница, пишува МИА.

Видео: Погледнете како беше нападнат српскиот премиер Вучиќ

Lider - 12.07.2015

Погледнете ги снимките од нападот на премиерот на Србија Александар Вучиќ кој пристуствуваше на комеморацијата во Поточари во БИХ. Премиерот Вучиќ беше погоден со камен по главата и беше полесно ...

Вучиќ пристигна во Сребреница

Телма - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Телма - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Вучиќ повреден од удар со камен во Поточари

Телма - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Српскиот премиер Вучиќ нападнат за време на комеморацијата во Сребреница

24 Вести - 11.07.2015

Инцидент се случи за време на комеморацијата по повод 20 годишнината од масакрот во Сребреница. Српскиот премиер Александар Вучиќ, по положувањето на цвеќе на спомен плочата во Поточар, прво бил исвиркан од насбораната толпа, а потоа бил нападнат со ...

Вучиќ по инцидентот: Раката кон Бошњачкиот народ е подадена

Телма - 11.07.2015

Обид за убиство, вака беше оквалификуван нападот врз српскиот премир Александар Вуќич во Сребреница, од страна на министрите за надворешни и внатрешни работи, Даќич и Стефановиќ Инцидетот први го започнаа навивачки групи од Србија, но тое не ...

ЕУ бара детална истрага за нападот врз Вучиќ, БиХ се извини

Телма - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

Вучиќ: Нападот беше организиран, но останува подадена раката кон Бошњаците

Deutsche Welle - 11.07.2015

Српскиот премиер, по нападите врз него на комеморациите на 20-годишнината од масакрот во Сребреница, ги повика сонародниците да не вршат одмазднички напади. Градоначалникот на Сребреница му се извини на Александар Вучиќ.

Вучиќ исвиркуван и нападнат со камења на комеморацијата во Сребреница

Нова ТВ - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ, кој денеска присуствува во Меморијалниот центар во Поточари на одбележувањето на масакрот во Сребреница од 1995 година, откако го положи венецот за жртвите, демонстранти започнаа да го исвиркуваат и да фрлаат со ...

Тага и плач во Поточари

Deutsche Welle - 11.07.2015

Тага и плач во Меморијалниот центар во Поточари, каде денеска свој мир ќе најдат 136 идентификувани жртви од геноцидот во Сребреница. На комеморацијата присуствуваат илјадници луѓе, меѓу кои и голем број државници.

Вучиќ со камења избркан од Сребреница

Deutsche Welle - 11.07.2015

Насобраните демонстранти на денешната комеморација на годишнината од масакрот во Сребреница, со камења го избркаа српскиот премиер. Според агенцијата Танјуг, Александар Вучиќ бил погоден со камен во главата.

Вучиќ: Нападот врз мене беше организиран

Нова ТВ - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ веднаш откако беше нападнат во Сребреница на комеморацијата, илезе на вонредна прес-конференција на која што рече дека нападот бил организиран. - Предводев делегација на нашата земја на помен за невино ...

Могерини бара расветлување на инцидентот со Вучиќ во Сребреница

Нова ТВ - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара детална истрага во име на Унијата за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари на комеморацијата денеска.

ВИДЕО: Напаѓачот на Вучиќ имал акредитација

Алсат-М - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

ФОТО: Вучиќ нападнат во Сребреница, Клинтон му се заблагодари на храброста

Утрински - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно повреден од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Напаѓачот на Вучиќ имал акредитација, осуди за инцидентот

Утрински - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

Обновено - Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Вест - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Вучиќ пристигна во Сребреница

Утрински - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Обновено - Напаѓачот на Вучиќ во Босна имал акредитација

Вест - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

(ВИДЕО) Вучиќ: Хулигани од Србија и Босна го почнаа инцидентот

Утрински - 11.07.2015

Група насилници од Србија и БиХ го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница.

Вучиќ повреден од удар со камен во Поточари, Клинтон му се заблагодари на храброста

Алсат-М - 11.07.2015

- Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

ЕУ бара детална истрага за нападот врз Вучиќ

Алсат-М - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

Нападнат српскиот премиер на 20 годишнината од геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа - 11.07.2015

Гневни Босанци фрлаа камења и шишиња на српскиот премиер Александар Вучиќ, откако учествуваше на церемонијата за одбележување на 20 годишнината од масакрот на околу 8000 мажи и момчиња во Сребреница.

Српските власти - нападот врз Вучиќ е обид за атентат

Р.С.Европа - 11.07.2015

Нападот врз премиерот Александар Вучиќ е обид за атентат. Вака министерот за надворешни работ на Србија, го опиша денешниот инцидент во Сребреница, кога беше нападнат српскиот премиер. Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ рече дека тоа е ...

Во Сребреница нападнат Вучиќ, го гаѓале со камења и чевли (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ на комеморацијата во Сребреница бил погоден со камен по лицето и е полесно повреден. Вучиќ и неговата придружба се евакуирани и тргнале кон Белград, пренесе Блиц.

Вучиќ: Будали има во секој народ, видов омраза, но раката на помирување останува подадена (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2015

Нападот во Сребреница беше организиран, рече премиерот Александар Вучиќ, на прес-конференција во српската влада по повод инцидентот за време на комеморацијата во Сребреница. Вучиќ рече дека раката кон Бошњаците останува подадена.

ПО ВУЧУЌ СО КАМЕЊА И ЧЕВЛИ: Српскиот премиер нападнат во Поточари (ВИДЕО)

Телеграф - 11.07.2015

Српскиот премиер допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Според босанските медиуми, тој бил повреден во главата со камен Српскиот премиер Александар Вучиќ и членовите на српската делегација се нападнати во ...

Сребренички цвет за Вучиќ (ВИДЕО)

Телеграф - 11.07.2015

Мајките од Сребреница на Вучиќ му посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница.

ЕУ БАРА ИСТРАГА: Нападот на Вучиќ не помага за помирување (ВИДЕО)

Телеграф - 11.07.2015

Во медиумите се појави видео од 1995 година во кое Вучиќ во Парламентот говори како „ За еден Србин ќе убијат стотина муслимани“,додека беше член на партијата на Шешељ Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност ...

ЕКСПРЕСНА РЕАКЦИЈА: Полицијата уапси еден од напаѓачите на Вучиќ

Телеграф - 11.07.2015

Група лица најпрво викале кон премиерот, потоа му упатиле псовки, а потоа почнале да го гаѓаат со шишиња и камења извикувајќи „Алах акбар“ На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на ...

ВУЧИЌ: Ме нападнаа навивачи од Србија

Телеграф - 11.07.2015

Тој веели дека во Сребреница бил срдечно пречекан од семејствата на жртвите, од челниците на БиХ Српскиот премиер Александар Вучиќ веднаш по враќањето од Босна и Херцеговина рече дека во Сребреница бил срдечно пречекан од семејствата на жртвите, од ...

Иванов им оддаде почит на жртвите во Сребреница

Телеграф - 11.07.2015

Најголемо внимание предизвика присуството на премиерот на Србија, Александар Вучиќ кој беше нападнат од присутните и мораше да биде извлечен со силно обезбедување Македонскиот претседател Ѓорге Иванов беше дел од многубројната делегација странски ...

РЕАКЦИЈА ОД БЕЛГРАД: Нападот врз Вучиќ беше обид за атентат (ВИДЕО)

Телеграф - 11.07.2015

Одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина, смета српскиот министер за внатрешни работи Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи ...

БЕСНИ И ГНЕВНИ: Толпа народ со камења го нападна Вучиќ во БиХ (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 11.07.2015

Обезбедувањето веднаш презело акција да го извлече Вучиќ од толпата која за кратко време се разбеснела по што многумина почнале да викаат „Убиј го!“ и да фрлаат со камења кон Вучиќ и кон српската делегација Со камен во главата бил погоден српскиот ...

НОВА СНИМКА: Моментот кога Вучиќ остана без очила (ВИДЕО)

Телеграф - 11.07.2015

По враќањето тој рече дека нападот го извршиле навивачи од Србија и дека и натаму смета дека е исправно што дошол во Сребреница Српскиот премиер Александар Вучиќ кој беше нападнат на денешното одбележување на жртвите од Сребреница едвај беше беше ...

ЗА ОВА ГО НАПАДНАА: Што говореше Вучиќ во 1995 година (ВИДЕО)

Телеграф - 11.07.2015

Вучиќ беше дел од партијата на Војислав Шешељ и голем поддржувач на политиката на Слободан Милошевиќ За еден убиен Србин ние ќе убиеме стотина муслимани. Ова е реченицата која ја изговори сегашниот српски премиер Александар Вучиќ во 1995 година во ...

(ВИДЕО) Сребренички цвет за Вучиќ

А1 On - 11.07.2015

Претседателот на српската Влада, Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. „Мајките од Сребреница“ на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Вучиќ пристигна во Сребреница

Алфа - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница.

Вучиќ повреден од удар со камен во Поточари, Клинтон му се заблагодари на храброста

Идивиди - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Србите удрија по Вучиќ, премиерот нападнат од српски насилници

МК News - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница, пренесе МИА.

Вучиќ повреден од удар со камен во Поточари, Клинтон му се заблагодари на храброста

Алфа - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница. Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен ...

Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ (видео)

Кајгана - 11.07.2015

Едно лице е уапсени по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ кој во саботата присуствуваше на комеморацијата во спомен на жртвите од масакрот во босанскиот град Сребреница во текот на војната сторен од силите на босанските Срби, пренесува ...

ВИДЕО Нападнат српскиот премиер Вучиќ

Фокус - 11.07.2015

„Некои не ја препознаа искрената намера да градиме пријателство меѓу босанскиот и срспкиот народ. Ваква омраза никогаш и никаде не сум видел, но мојата рака останува пружена кон босанскиот народ“ рече Вучиќ.

Сребренички цвет за Вучиќ (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Ова е еден од напаѓачите на Вучиќ – полицијата го стигна и легна на земја (ФОТО)

МК News - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на комеморацијата во Поточари беше погоден со камен по лице и притоа полесно повреден, а по инцидентот успешно е евакуиран. Набрзо по инцидентот уапсен е еден од напаѓачите.

Напаѓачот на Вучиќ имал акредитација

+инфо - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

Српскиот премиер Вучиќ нападнат на комеморацијата во Поточари (видео)

Кајгана - 11.07.2015

Колоната во која што се наоѓал српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата за 20-годишнината од инцидентите во Сребреница во Поточари била нападната со цврсти предмети, пренесува босанската телевизија Н1.

(ВИДЕО) Инцидент во Поточари, нападнат Вучиќ

А1 On - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ и членовите на српската делегација денеска беа нападнати од голема група маж и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Со транспарент „ако убиете еден Србин, ние ќе убиеме 100 муслимани“, изјава која ја дал Вучиќ на ...

Вучиќ избркан со камења на комеморацијата во Сребреница (Видео)

Фама - 11.07.2015

Српскиот премиер Вучиќ денеска беше погоден со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“. Вучиќ и лицата, кои го придружуваа се евакуирани и се на пат кон Белград, ...

Вучиќ: Нападот врз мене беше организиран

+инфо - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ веднаш откако беше нападнат во Сребреница на комеморацијата, илезе на вонредна прес-конференција на која што рече дека нападот бил организиран. - Предводев делегација на нашата земја на помен за невино ...

Вучиќ нападнат во Поточари (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ и членовите на српската делегација денеска беа нападнати од голема група маж и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Српскиот премиер пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените босански државјани во ...

Вучиќ е повреден во Поточари (ФОТО+ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ и членовите на српската делегација денеска беа нападнати од голема група маж и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Српскиот премиер пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените босански државјани во ...

ВИДЕО: Вучиќ погоден со камен во главата, полесно повреден

А1 On - 11.07.2015

Се појави нова снимка на која се гледа нападот на српскиот премиер Александар Вучиќ одблиску. Според информациите од босанските медиуми, тој е погоден со камен во лицето при што му се искшени очилата и повреден е полесно.

Вучиќ нападнат со камења на комеморацијата во Сребреница (Фото+Видео)

24Струмица - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше погоден со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“. Вучиќ и лицата, кои го придружуваа се евакуирани и се на пат кон ...

ЕУ бара детална истрага за нападот врз Вучиќ

+инфо - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

20-годишнина од масакрот во Сребреница

Алфа - 11.07.2015

Илјадници луѓе се собраа на гробиштата во Поточари во Босна и Херцеговина за да ја одбележат 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Илјадници луѓе се собраа на гробиштата во Поточари во Босна и Херцеговина за да ја одбележат 20-годишнината од ...

Вучиќ: мојата рака за помирување осатнува подадена кон бошњаците

Алфа - 11.07.2015

Нападот врз премиерот Александар Вучиќ е обид за атентат. Вака министерот за надворешни работи на Србија, го опиша денешниот инцидент во Сребреница, кога беше нападнат српскиот премиер. Нападот врз премиерот Александар Вучиќ е обид за атентат.

Вучиќ пристигна во Сребреница

Н.Македонија - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница, пренесе МИА. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Вучиќ повреден од удар со камен во Поточари

Н.Македонија - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Сител - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Вучиќ: Група навивачи од Србија го почнаа инцидентот во Поточари

Н.Македонија - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница.

Напаѓачот на Вучиќ имал акредитација

Сител - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

Нападнат Вучиќ на комеморацијата - Полесно е повреден

Сител - 11.07.2015

Се појавија снимки на кои се гледа нападот на српскиот премиер Александар Вучиќ одблиску. Според информациите од босанските медиуми, тој е погоден со камен во лицето при што му се искшени очилата и повреден е полесно.

Полицијата молневито реагирала: Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ

Точка - 11.07.2015

Едно лице е уапсено по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ кој денеска присуствуваше на комеморацијата во спомен на жртвите од масакрот во босанскиот град Сребреница во текот на војната сторен од силите на босанските Срби, пренесува ...

Берлин бара детална истрага за нападот врз Вуќич

Н.Македонија - 11.07.2015

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика МОгерини, денеска во име на ЕУ побара детална истрага за нападот врз српскиот пермиер Александар Вучиќ, а повеќе европски функционери го осудија нападот -Очекуваме од ...

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Локално - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Вучиќ: Нападот врз мене беше организиран

Н.Македонија - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ веднаш откако беше нападнат во Сребреница на комеморацијата, илезе на вонредна прес-конференција на која што рече дека нападот бил организиран - Предводев делегација на нашата земја на помен за невино ...

Вучиќ: Србија се гади од оние кои учествуваа во злосторот во Сребреница

Точка - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ, во пресрет на заминувањето на комеморацијата во Поточари, изјавил дека Србија јасно и недвосмислено го осудува "ужасното" злосторство во Сребреница и дека се гади од оние кои учествувале во него, пренесуваат ...

(ФОТО) Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ

Локално - 11.07.2015

Полицијата во Поточари по нападот на премиерот на Србија успеа да го најде и уапси еден од напаѓачите. Според информациите од босанските медиуми, Вучиќ е погоден со камен во лицето при што му се искшени очилата и повреден е полесно.

Вонредна седница на владата на Србија по нападот врз премиерот Вучиќ

Точка - 11.07.2015

Во Белград во попладневните часови во саботата започна вонредната седница на владата на Србија по повод денешниот напад врз премиерот Александар Вучиќ на комеморацијата на жртвите од Сребреница во комплексот во Поточари, по коешто се очекува ...

(ВИДЕО) Вучиќ исвиркан во Сребреница- Србија јасно и недвосмилено ги осудува ужасните злосторства

Локално - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

(ВИДЕО) Вучиќ се поклони пред жртвите: Погледнете како премиерот на Србија е дочекан во Сребреница!

Фактор - 11.07.2015

Премиерот на Србија пристигнал утрово во Меморијалниот центар Поточари, каде денеска се обележуваат 20 години од тешкото воено злосторство над муслиманското население во Сребреница.. Вучиќ во Меморијалната сала ја погледна изложбата ...

Вучиќ нападнат во Сребреница (видео)

Канал5 - 11.07.2015

Вучиќ и делегацијата од Србија беа нападнати на комеморацијата во ...

Скандал на комеморацијата: Вучиќ погоден со камен во глава

Сител - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска околу 13 часот е нападнат со камен во глава во Поточари, во текот на комеморативниот собир по повод 20. годишнината од злострорството во Сребреница, Разулавената маса врескаше: „Оди си дома четнику“ и „Алах ...

Инцидент во Сребреница: Вучиќ погоден со камен во лице, делегацијата евакуирана!

Точка - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на комеморацијата во Сребреница бил погоден со камен во лице и притоа бил полесно повреден. Вучиќ и луѓето од неговата делегација биле евакуирани и се на пат кон Белград, пишува "Blic.rs".

(ВИДЕО) Вучиќ нападнат и погоден со камен во Сребреница, делегацијата итно евакуирана…

Локално - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Напаѓачот на Вучиќ имал акредитација

Н.Македонија - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран Група лица најпрво викале кон ...

Дачиќ: Инцидентот во Сребреница е обид за атентат

Фактор - 11.07.2015

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ го опиша инцидентот со премиерот Александар Вучиќ во Сребреница како атентат. “Ова е скандалозен напад и можам да го дефинираме како обид за атентат.

(ВИДЕО) Погледнете како бега од линч српскиот премиер во Сребреница

Фактор - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ за чудо не беше сериозно повреден, откако на крајот на комеморацијата во Сребреница незадоволни граѓани се обидоа да го линчуваат. Обезбедувањето на премиерот било принудено да отвори чадор и дури да го чуваат со ...

(ВИДЕО) Вучиќ: Српски хулигани ги почнаа провокциите во Сребреница

Фактор - 11.07.2015

Долго време не сум се чувствувал така, како денес. Првите кои почнаа да скандираат против мене и да ме навредуваат, беа фудбалски хулигани од еден српски тим. Тоа, го изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кон кого денеска во Сребреница беа ...

Белград побара да се истражи нападот врз српскиот премиер во Сребреница

Фактор - 11.07.2015

Српските власти побараа од Босна и Херцеговина веднаш да се истражи нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Сребреница и виновниците да бидат казнети, пренесоа агенциите, повикувајќи се на протестната нота врачена на министерот за ...

ВИДЕО: Српскиот премиер едвај извлече жива глава во Босна

За Се - 11.07.2015

Премиерот на Република Србија, Александар Вучиќ и неговата делегација беа нападнати од толпата мажи во Почари, Босна и Херцеговина. Српскиот премиер пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените босански државјани во Сребреница.

ВИДЕО: Сребренички цвет за Вучиќ

Либертас - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Press24 - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина, ...

„Напаѓачот – атентатор„ врз Вучиќ имал официјална припусница – акредитација

Репортер - 11.07.2015

Еден од организираните напаѓачи врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Сребреница имал специјална акредитација, која што можат да ја издадат само босанските власти во Сараево. На фотографиите што беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот ...

Снимка на ХРТ: Нападот на Вучиќ од близу

Денешен - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Напаѓачот на Вучиќ бил од обезбедувањето, имал акредитација

Република - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

Вучиќ пристигна во Сребреница

Курир - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница, пренесе МИА. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Либертас - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Напаѓачот на Вучиќ имал акредитација

Либертас - 11.07.2015

На фотографиите кои беа објавени неспоредно по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница се гледа дека човекот кој го нападнал бил акредитиран.

Вучиќ во Поточари им одаде почит на жртвите во Сребреница

Нетпрес - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

(ВИДЕО) Сребренички цвет за Вучиќ

Бриф - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Вучиќ пристигна во Сребреница за за да им оддаде почит на жртвите на масакрот

Репортер - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Клинтон му се заблагодари на Вучиќ, Вучиќ едвај спаси глава (видео)

Република - 11.07.2015

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон, кој исто така присустуваше на комеморацијата му се заблагодари на Вучиќ поради тоа што покажал храброст да дојде во Поточари и додаде дека очекува оти тоа ќе го стори и српскиот претседател Томислав ...

Србите удрија по Вучиќ, премиерот нападнат од српски насилници

Press24 - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница, пренесе МИА.

Официјален Белград: Врз Вучиќ беше извршен обид за атентат

Република - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

ЕУ бара детална истрага за нападот врз Вучиќ

Репортер - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ

Fox.mk - 11.07.2015

Едно лице е уапсени по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ кој присуствуваше на комеморацијата во спомен на жртвите од масакрот во босанскиот град Сребреница во текот на војната сторен од силите на босанските Срби, пренесува весникот ...

Вучиќ повреден во Поточари - Клинтон му се заблагодари на храброста

Press24 - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Moгерини: Сараево детално да го истражи нападот врз Вучиќ во Сребреница!

Вечер - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

Вучиќ: Србија се гади од оние кои учествуваа во злосторот во Сребреница

Република - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ, во пресрет на заминувањето на комеморацијата во Поточари, изјавил дека Србија јасно и недвосмислено го осудува “ужасното” злосторство во Сребреница и дека се гади од оние кои учествувале во него, пренесуваат ...

ФОТО+ВИДЕО: Александар Вучиќ нападнат во Поточари, погоден со камен по глава

Денешен - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше нападнати од поголема група мажи и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Според РТС тој е погоден со камен по глава и послесно е повреден. Тој пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените во ...

Српска делегација за нападот врз Вучиќ: Беше страшно, не гаѓаа со што ќе стигнеа (видео)

Република - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Курир - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина, ...

Могерини: БиХ да спроведе истрага за нападот врз Вучиќ

Кирилица - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини во име на ЕУ побара детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ, кој денеска се случи на одбележувањето на 20 годишнината од ...

Вучиќ во Сребреница оддаде почит на жртвите на масакрот

Press24 - 11.07.2015

Премиерот на Република Србија Александар Вучиќ пречекан со топло добредојде во Поточари, БиХ, за да оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Сребреничкиот цвет стоеше на неговиот ровер, а Вучиќ се запиша во книгата на жалоста за да оддаде ...

Вучиќ: Србија го судува ужасното злосторство, се гади од оние кои учествуваа во него и ќе продолжи да ги изнесува пред ...

Репортер - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ, во пресрет на заминувањето на комеморацијата во Поточари, изјавил дека Србија јасно и недвосмислено го осудува „ужасното“ злосторство во Сребреница и дека се гади од оние кои учествувале во него, пренесуваат ...

ВИДЕО: Српскиот премиер Александар Вучиќ нападнат во Поточари, погоден со камен по глава

Актуелно24 - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше нападнати од поголема група мажи и жени во Поточари, Босна и Херцеговина, пишува Либертас. Според РТС тој е погоден со камен по глава и послесно е повреден.

Српскиот премиер Вучиќ нападнат на комеморацијата во Поточари

Fox.mk - 11.07.2015

Колоната во која што се наоѓал српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата за 20-годишнината од инцидентите во Сребреница во Поточари била нападната со цврсти предмети, пренесува босанската телевизија Н1.

(ВИДЕО) Српскиот премиер нападнат и повреден во Сребреница

еМагазин - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ и членовите на српската делегација денеска беа нападнати од голема група маж и жени во Поточари, Босна и Херцеговина, пренесуваат српските и босанските медиуми.

(ВИДЕО) Нападнат српскиот премиер Вучиќ на 20 годишнината од масакрот во Сребреница

Бриф - 11.07.2015

Г невни Босанци фрлаа камења и шишиња на српскиот премиер Александар Вучиќ, откако учествуваше на церемонијата за одбележување на 20 годишнината од масакрот на околу 8000 мажи и момчиња во Сребреница.

Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ, толпата кон премиерот извикува „Убиј го“ (видео)

Република - 11.07.2015

Едно лице е уапсено по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ кој во саботата присуствуваше на комеморацијата во спомен на жртвите од масакрот во босанскиот град Сребреница во текот на војната сторен од силите на босанските Срби, пренесува ...

Вонредна седница на владата на Србија по нападот врз премиерот Вучиќ

Fox.mk - 11.07.2015

Во Белград во попладневните часови започна вонредната седница на владата на Србија по повод денешниот напад врз премиерот Александар Вучиќ на комеморацијата на жртвите од Сребреница во комплексот во Поточари, по коешто се очекува обраќање на ...

Србите удрија по Вучиќ, премиерот нападнат од српски насилници

Курир - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница, пренесе МИА.

Вучиќ пристигна во Сребреница

Република - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Беше пречекан со извици и свирежи од масата насобран народ. Но ситуацијата не беше драматична поради високите мерки за безбедност.

Вучиќ со камења и чевли нападнат во Поточари (Видео)

Република - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ и неговата делегација се нападнати со камења и други предмети при посетата на Меморијаниот комплекс во Поточари, јавуваат српските медиуми. Делегацијата на чело со Вучиќ ја напуштиле Сребреница.

Вучиќ нападнат во Поточари (Видео)

Кирилица - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ и членовите на српската делегација денеска беа нападнати од поголема група маж и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Српскиот премиер пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените босански државјани во ...

ФОТО: Ова е еден од напаѓачите на Вучиќ

Press24 - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на комеморацијата во Поточари беше погоден со камен по лице и притоа полесно повреден, а по инцидентот успешно е евакуиран. Набрзо по инцидентот уапсен е еден од напаѓачите.

Вучиќ крвари: погоден со камен по глава (видео)

Репортер - 11.07.2015

Се појави нова снимка на која се гледа нападот на српскиот премиер Александар Вучиќ одблиску. Според информациите од босанските медиуми, тој е погоден со камен во лицето при што му се искшени очилата и повреден е полесно.

Како е уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ (ВИДЕО)

Репортер - 11.07.2015

Едно лице е уапсени по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ кој во саботата присуствуваше на комеморацијата во спомен на жртвите од масакрот во босанскиот град Сребреница во текот на војната сторен од силите на босанските Срби, пренесува ...

(ВИДЕО) Вучиќ: Нападот беше добро организиран и подготвен, погоден бев со камен по уста, наочарите ми се скршија

Либертас - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница.

Стефановиќ: Врз Вучиќ беше извршен обид за атентат

Нетпрес - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

ВУЧИЌ: Нападот во Сребреница е организиран, раката на помирување кон Бошњаците останува подадена

Fox.mk - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ порача по вонредната седмица на неговата влада во Белград откако претходно беше нападнат во Поточари на комеморацијата на жртвите од масакрот во Сребреница кој Србија не го прифаќа како геноцид туку како воено ...

ЕУ бара детална истрага за нападот врз Вучиќ

Република - 11.07.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини побара денеска во име на ЕУ детална истрага за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Поточари, а повеќе европски функционери го осудија ...

Вучиќ: Нападот во Сребреница беше организиран (Видео)

Кирилица - 11.07.2015

Нападот во Сребреница не беше инцидент, туку организиран напад, рече српскиот премиер Александар Вучиќ на конференцијата за новинари која се одржа во Владата на Србија по повод инцидентот во текот на комеморацијата во Поточари.

Мајките на Сребреница до Вучиќ: Благодариме што дојдовте!

Вечер - 11.07.2015

Премиерот на Србија Александар Вучиќ пристигна во Сребреница. -Благодариме што дојдовте, рече Хатиџа Мехмедовиќ, претседателка на здружението „Мајки на Сребреница“ и на реверот му стави сребренички цвет.

Мојата рака е подадена и ќе остане така

Вечер - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија јасно и недвосмислено го осудува ужасното злосторство кое се случи пред 20 години во Сребреница и се гади од оние кои во тој злостор учествувале.

Вучиќ: Србија се гади од оние кои учествуваа во злосторот во Сребреница

Макфакс - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ, во пресрет на заминувањето на комеморацијата во Поточари, изјавил дека Србија јасно и недвосмислено го осудува „ужасното“ злосторство во Сребреница и дека се гади од оние кои учествувале во него, пренесуваат ...

ВИДЕО: Вучиќ нападнат во Сребреница

Вечер - 11.07.2015

Премиерот на Србија Александар Вучиќ кој денеска беше во Сребреница, по оддавањето почит пред Меморијалниот центар беше ...

ВИДЕО: Вучиќ каменуван во Сребреница

Press24 - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ покрај топлото добредојте од мајките на Србреница, беше исвиркан и маван со предмети од страна на босанските граѓани, пишува Ekskluziva.ba. Александар Вучиќ, по повод одбележувањето на Денот на жртвите на масакрот ...

ВИДЕО: Српскиот премиер Александар Вучиќ нападнат во Поточари, погоден со камен по глава

Либертас - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше нападнати од поголема група мажи и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Според РТС тој е погоден со камен по глава и послесно е повреден. Тој пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените во ...

Вучиќ нападнат во Сребреница

Вечер - 11.07.2015

Колоната во која се наоѓал српскиот премиер Александар Вучиќ за време на напуштањето на Меморијалниот центар Поточари била напдата. Вучиќе нападнат откако положил цвеќе пред Меморијалниот споменик и тргнал кон излезот, јавува телевијата ...

Вучиќ нападнат во Сребреница (ВИДЕО)

Репортер - 11.07.2015

На комеморацијата по повод 20 години од случувањата од Сребреница се случи неочекуван инцидент. Во 12:50 во Поточари бил нападнат Александар Вучиќ за време на неговото заминување од Меморијалниот центар.

Српскиот премиер Вучиќ нападнат на комеморацијата во Поточари

Макфакс - 11.07.2015

Колоната во која што се наоѓал српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата за 20-годишнината од инцидентите во Сребреница во Поточари била нападната со цврсти предмети, пренесува босанската телевизија Н1.

Видео од нападот на премиер Вучиќ на комеморацијата во Поточари

Fox.mk - 11.07.2015

Колоната во која што се наоѓал српскиот премиер Александар Вучиќ за време на комеморацијата за 20-годишнината од инцидентите во Сребреница во Поточари била нападната со цврсти предмети, пренесува босанската телевизија Н1… Повеќе прочитајте на ...

(ВИДЕО) Вучиќ погоден со камен в лице во Поточари

Нетпрес - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ и неговата делегација се нападнати со камења и други предмети при посетата на Меморијаниот комплекс во Поточари, јавуваат српските медиуми. Делегацијата на чело со Вучиќ ја напуштиле Сребреница.

Вучиќ погоден со камен во лице, делегацијата евакуирана

Вечер - 11.07.2015

Премиерот на Србија Александар Вучиќ на комеморацијата во Сребреница беше погоден со камен во лице и полесно е повреден. Вучиќ и луѓето од неговата делегација се евакуирани и се наоѓаат на пат за Белград, пишува српскиот весник „Блиц.

ВИДЕО: Вучиќ нападнат во Поточари, удрен со камен по лице

Курир - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на комеморацијата во Поточари, Босна и Херцеговина, е погоден со камен по лице и притоа е полесно повреден, пишува српски Блиц. Како што пишува порталот, Вучиќ и неговиот тим се евакуирани на патот кон Белград.

Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ (ФОТО)

Репортер - 11.07.2015

Полицијата во Поточари по нападот на премиерот на Србија успеа да го најде и уапси еден од напаѓачите. Според информациите од босанските медиуми, Вучиќ е погоден со камен во лицето при што му се искшени очилата и повреден е полесно.

Благодарен сум на Вучиќ за храброста, го очекувам и Николиќ

Вечер - 11.07.2015

Поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон денеска му се заблагодарни на премиерот на Србија, Александар Вучиќ кој како што рече, покажал храброст да дојде во Поточаре и додаде дека очекува тоа да го стори и претседателот на Србија Томислав ...

(ВИДЕО) Што правеше српскиот премиер во Сребреница во 1995 година

еМагазин - 11.07.2015

Денеска српскиот премиер Александар Вучиќ денеска присуствуваше на 20.годишнината од геноцидот во Сребреница и беше нападнат од роднините на убиените Бошњаци. Во мај 1995 година Вучиќ исто така беше во Сребреница.

Стефановиќ: Ова е обид за атентат на Вучиќ!

Репортер - 11.07.2015

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ рече дека денес српскиот премиер Александар Вучиќ бил мета на атентат во Поточари и дека дел од одговорноста лежи во агенциите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Ивица Дачиќ со остра осуда: Нападот не е напад само врз Вучиќ!

Репортер - 11.07.2015

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, остро го осуди нападот врз спрскиот премиер Александар Вучиќ, додавајќи дека тоа не е напад само на Вучиќ, туку и на целата територија на Србија и нејзината политика, мирот и регионалната соработка.

ФОТО: Ова е еден од напаѓачите на Вучиќ

Курир - 11.07.2015

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на комеморацијата во Поточари беше погоден со камен по лице и притоа полесно повреден, а по инцидентот успешно е евакуиран. Набрзо по инцидентот уапсен е еден од напаѓачите.

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Александар Вучиќ

Репортер - 11.07.2015

Денес, после 15 часот почна вонредната седница на српската влада по што се очекува обраќање на премиерот Александар Вучиќ. Српскиот премиер ќе и се обрати на јавноста по повод инцидентот кој се случи за време на посетата на Сребреница.

Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ

Нетпрес - 11.07.2015

Полицијата во Поточари, по нападот на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, успеала да пронајде и да приведе еден од напаѓачите, пишува српски „Курир“. Вучиќ беше удрен со камен в лице, а по инцидентот успешно е евакуиран заедно со членовите од ...

Уапсен еден од напаѓачите на Вучиќ - ВИДЕО

Макфакс - 11.07.2015

Едно лице е уапсени по нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ кој во саботата присуствуваше на комеморацијата во спомен на жртвите од масакрот во босанскиот град Сребреница во текот на војната сторен од силите на босанските Срби, пренесува ...

Во тек вонредна седница на владата, се очекува обраќање на Вучиќ

Вечер - 11.07.2015

Денес после 15 часот започна вонредната седница на владата на Србија после која се очекува обраќање на премиерот Александар Вучиќ. Тој ќе се обрати по повод инцидентот кој се случи при неговата посета на Сребреница.

Србија ќе упати демарш до БиХ

Нетпрес - 11.07.2015

Српскиот министерот за надвоешни работи, Ивица Дачиќ најостро го осуди нападот на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, во Поточари оценувајќи дека тоа не е напад само врз Вучиќ, туку и врз цела Србија и нејзината политика за мир и регионална ...

Расечена главата на Вучиќ – нападот бил планиран?

Нетпрес - 11.07.2015

Нападот на српскиот премиер , Александар Вучиќ бил добро организиран, открива извор за „Информер.рс“. Вучиќ има исекотина на главата, а во инцидентот се повредени и неколку членови на обезбедувањето и полицајци на Република Српска.

Што кажал Вучиќ за Сребреница пред 20 години?

Република - 11.07.2015

Граѓаните на Босна и Херцеговина кои се собрале денеска во Поточари за да присуствуваат на одбележувањето на 20 години од геноцидот во Сребреница, изреволтирани од појавата на премиерот на Србија Александар Вуќиќ, направиле транспарент со кој го ...

Лицето кое го нападна Вуичиќ било акредитирано (ФОТО+ВИДЕО)

Репортер - 11.07.2015

На одбележувањето по повод 20 години од злосторството во Сребреница се случи инцидент, кога беше нападнат премиерот Александар Вучиќ. При пристигнувањето на Вучиќ топлата народ упати навреди кон премиерот, за потоа, физички да се пресметаат со него.

Мајките од Сребреница: Ова не беше напад на Вучиќ, туку на нашето достоинство

Република - 11.07.2015

Мајките од Сребреница жестоко го осудија нападот на премиерот на Србија Александар Вучиќ во Меморијалниот центар во Поточари. Вучиќ, заедно со српската делегација беше нападнат на излегување од Меморијалниот центар и овој екцес го расипа ...

Нова снимка од Сребреница: Моментот кога настрадаа очилата и Вучиќ

Репортер - 11.07.2015

На новата снимка од ХРТ од инцидентот во Поточари во Сребреница може да се забележи моментот во кој на српскиот премиерот на Србија, Александар Вучиќ,му паднаа очилата, пренсува срспки Блиц.

Премиерот на Србија: Нападот го почнаа навивачи на фудбалски клуб од Србија

Република - 11.07.2015

Александар Вучиќ, премиерот на Србија изјави дека денешниот напад во Поточари, Босна и Херцеговина не е инцидент, туку добро организиран напад и дека будали има во секој народ. – Кога излегувавме, одеднаж, една група навивачи на фудбалски клуб од ...

Снимки од нападот на Вучиќ во Поточари (видео)

Република - 11.07.2015

На снимките од нападот на српската делегација која ја предводеше премиерот Александар Вучиќ за време на посетата во Поточари, БиХ, се гледа како присутните фрлаат предмети на делегацијата.

Вонредна седница на владата на Србија по нападот врз премиерот Вучиќ

Макфакс - 11.07.2015

Во Белград во попладневните часови во саботата започна вонредната седница на владата на Србија по повод денешниот напад врз премиерот Александар Вучиќ на комеморацијата на жртвите од Сребреница во комплексот во Поточари, по коешто се очекува ...

Вучиќ: Нападот во Сребреница беше организиран – мојата рака за мир и натаму останува подадена спрема Бошњаците! (ВИДЕО)

Репортер - 11.07.2015

Нападот во Сребреница беше организиран, оцени премиерот Александар Вучиќ, на прес-конференција во српската влада по повод инцидентот за време на комеморацијата во Сребреница. Премиерот рече дека неговара рака и натаму останува поддадена спрема ...

Белград: Инцидентот во Сребреница е обид за атентат врз Вучиќ

Кирилица - 11.07.2015

Нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ за време на церемонијата по повод 20 годишнината од масакрот во Сребреница, е обид за атентат, велат од министерството за надворешни работи во Белград и повикуваат на осуда од страна на Босна и ...

Вучиќ: Не грижете се, вакви будали има насекаде!

Вечер - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница.

Вучиќ: Нападот во Сребреница е организиран, раката на помирување кон Бошњаците останува подадена

Макфакс - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ порача по вонредната седмица на неговата влада во Белград откако претходно во саботата беше нападнат во Поточари на комеморацијата на жртвите од масакрот во Сребреница кој Србија не го прифаќа како геноцид туку како ...

Претседателството на БиХ го осуди нападот врз Вучиќ

Кирилица - 11.07.2015

Претседателството на Босна и Херцеговина(БиХ) остро го осуди нападот со камења врз српскиот премиер Александар Вучиќ, што го принуди да ја напишти церемонијата за 20 годишнината од масакрот во Сребреница.

Галијашевиќ: Kласичен обид за убиство на Вучиќ, навивачите добиле сигнал од Сараево и Лондон! (ВИДЕО)

Репортер - 11.07.2015

За ова особено придонесе тоа што Дирекцијата за координација на полициските агенции во БиХ инсистираше дека само таа треба да го обезбедува Вучиќ и дека тоа не е во надлежност на Министерството за внатрешни работи на Република Српска,како и фактот ...

Вучиќ пристигна во Сребреница

Lider - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ допатува во Поточари за да им оддаде почит на жртвите на масакрот во Сребреница. Мајките од Сребреница на Вучиќ ми посакаа добредојде, а една од нив на реверот му закачи Сребренички цвет.

Стефановиќ: Босна не успеа да создаде минимални услови за безбедноста на Вучиќ

Пулс24 - 11.07.2015

„Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари“, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на БиХ, пренесоа српските ...

Вучиќ повреден од удар со камен во Поточари, Клинтон му се заблагодари на храброста

Lider - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше лесно ранет од удар со камен во лицето за време на комеморацијата за одбележување на 20 години од трагедијата во Сребреница, пишува весникот „Блиц“.

Стефановиќ: Против Вучиќ беше извршен обид за атентат

Lider - 11.07.2015

Врз српскиот премиер Александар Вучиќ беше извршен обид за атентат во Поточари, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ. Тој посочи дека дел од одговорноста за инцидентот е на силите за безбедност на Босна и Херцеговина.

Вучиќ: Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари

Пулс24 - 11.07.2015

Група насилници од Србија го почнаа инцидентот во Поточари, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ, кој се обрати до јавноста по вонредната седница на Владата, свикана по повод инцидентот во Сребреница, пренесоа српските медиуми.

ВИДЕО: Вучиќ беше каменуван во Поточари!

Пулс24 - 11.07.2015

На комеморацијата за поминатите 20 години од геноцидот во Сребреница, присуствуваше и српскиот премиер Александар Вучиќ. Александар Вучиќ, по повод одбележувањето на Денот на жртвите на масакрот во Сребреница, денес пристигна во Поточари, БиХ, за да ...

Српскиот премиер погоден со камен во Поточари

Канал 77 - 11.07.2015

Нападнат е српскиот премиер Александар Вучиќ кога се обидел да го напушти Поточари, каде се одржуваше комеморација по повод 20 - годишнината од масакрот во Сребреница. Прво голем број од присутните вербално го навредувале срппскиот премиер, по што ...

УЖАС: Српскиот премиер Александар Вучиќ нападнат во Поточари, погоден со камен по глава

Sky - 11.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска беше нападнат од поголема група мажи и жени во Поточари, Босна и Херцеговина. Според РТС тој е погоден со камен по глава и послесно е повреден. Тој пристигна во Поточари за да им оддаде почит на убиените во ...

Снимка на ХРТ од нападот: Вучиќ бега со крвава глава! (ВИДЕО)

Sky - 11.07.2015

Премиерот на Србија Александар Вучиќ денеска беше нападнат во Поточари за време на комеморацијата на жртвите од Сребреница. Една од снимките е на хрватската национална телевизија (ХРТ) на која се гледа како обезбедувањето го отстранува премиерот од ...

СЕ ОГЛАСИ АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ: Еве што изјави за нападот во Сребреница!

Sky - 11.07.2015

По инцидентот во кој беше нападнат и евакуиран од Поточар, премиерот на Србија Александар Вучиќ одржа вонредна прес-конференција. Во неа неколку пати нагласи дека е свесен дека ова го направила гупа луѓе која сакала да провоцира, и дека е свесен оти ...

Ситуацијата во Сребреница сложена, во Белград забранети собири

Утрински - 10.07.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека на премиерот Александар Вучиќ му е соопштено дека, според проценките, безбедносната ситуација во Сребреница е сложена, и оти на него останува да донесе одлука дали ќе оди ...

Србија забрани јавни собири за Сребреница

Р.С.Европа - 10.07.2015

Српската полиција ги забрани сите јавни собири планирани во главниот град за одбележување на 20-годишнината од масакрот во Сребреница, поради безбедносни причини. Забраната се однесува и на собири во чест на жртвите и оние од ултранационалистите кои ...

Стефановиќ: Ситуацијата во Сребреница сложена, во Белград забранети собири пред Собранието

Алфа - 10.07.2015

Стефановиќ наведе дека во делот на медиуми во БиХ, „се емитуваат пораки на омраза кон Србите, а особено кон премиерот Вучиќ“. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека на премиерот Александар Вучиќ му е соопштено ...

Стефановиќ: Ситуацијата во Сребреница сложена, во Белград забранети собири пред Собранието

+инфо - 10.07.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека на премиерот Александар Вучиќ му е соопштено дека, според проценките, безбедносната ситуација во Сребреница е сложена, и оти на него останува да донесе одлука дали ќе оди ...

Вучиќ: Навредите не градат иднина, тоа го прави искрениот однос на Србите и Бошњаците

Точка - 10.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ во четвртокот во Брисел изјавил дека навредите кои се упатуваа кон Србија на темата Сребреница никако не водат кон подобра иднина, туку дека тоа треба да се постигне преку еден поинаков, поискрен однос меѓу Србите и ...

Стефановиќ со безбедносен совет до Вучиќ: Ситуацијата во Сребреница сложена, во Белград забранувам собири пред ...

Локално - 10.07.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека на премиерот Александар Вучиќ му е соопштено дека, според проценките, безбедносната ситуација во Сребреница е сложена, и оти на него останува да донесе одлука дали ќе оди ...

Белград добил ветување од Јункер за преговори „што е можно поскоро“

Фактор - 10.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ добил ветување од претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, дека е „прашање на време“ кога ќе бидат отворени првите поглавја од преговорите за членство на Србија во ЕУ, пренесоа агенциите.

Белград ги забрани сите собири по повод одбележувањето на масакрот во Сребреница

Канал5 - 10.07.2015

Белград ги забрани сите собири и протести закажани за утре пред српското собранието по повод 20-годишнината од масакрот во Сребреница. Министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ соопшти дека по безбедносните и оперативните проверки одлучил ...

Ситуацијата во Сребреница сложена, во Белград забранети собири пред Собранието

Вечер - 10.07.2015

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека на премиерот Александар Вучиќ му е соопштено дека, според проценките, безбедносната ситуација во Сребреница е сложена, и оти на него останува да донесе одлука дали ќе оди ...

ВУЧИЌ: Навредите не градат иднина, тоа го прави искрениот однос на Србите и Бошњаците

Fox.mk - 10.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ во Брисел изјавил дека навредите кои се упатуваа кон Србија на темата Сребреница никако не водат кон подобра иднина, туку дека тоа треба да се постигне преку еден поинаков, поискрен однос меѓу Србите и Бошњаците, ...

Србија забрани јавни собири за Сребреница

Бриф - 10.07.2015

Српската полиција ги забрани сите јавни собири планирани во главниот град за одбележување на 20-годишнината од масакрот во Сребреница, поради безбедносни причини. Забраната се однесува и на собири во чест на жртвите и оние од ултранационалистите кои ...

Оние кое го предизвикаа инцидентот се наградени!

Вечер - 10.07.2015

Одлуката на судот во Лозана е срамна за правото, за правдата и претставува навреда за сите нормални луѓе, изјави Вучиќ. Премиерот на Србија, Александар Вучиќ остро ја осуди одлуката на Спортскиот суд во Лозана, прекинатиот квалификациски натпревар ...

Вучиќ: Навредите не градат иднина, тоа го прави искрениот однос на Србите и Бошњаците

Макфакс - 10.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ во четвртокот во Брисел изјавил дека навредите кои се упатуваа кон Србија на темата Сребреница никако не водат кон подобра иднина, туку дека тоа треба да се постигне преку еден поинаков, поискрен однос меѓу Србите и ...

БИА го советува Вучиќ да не оди во Сребреница: Торцида подготвува акција против српскиот премиер!

Сител - 09.07.2015

Меѓу илјадниците луѓе кои од Нови Пазар ќе одат во Сребреница на 11 јули, се наоѓаат и членови на навивачката група „Торцида Санџак“, велат наодите на српските безбедносни сили. Овие лоши безбедносни проценки се главната причина зошто присуството на ...

Српскиот премиер сепак ќе оди во Сребреница

Н.Македонија - 09.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ потврди дека ќе присуствува на одбележувањето на 20-годишнината од падот на босанската енклава Сребреница Вучиќ додаде дека Владата едногласно ја поддржала одлуката тој на 11 јули да ја претставува Србија во ...

БИА го предупреди Вучиќ на опасност: Во Сребреница санџаклии спремаат акција против Премиерот!

Репортер - 09.07.2015

Српските безбедносни служби му предложиле на премиерот Александар Вучиќ да почека со одлуката за патување на комеморацијата за стреланите 8.000 Бошњаци во Сребреница, бидејќи навивачката група од Санџак подготвува изненадување.

Вучиќ ќе присуствува на одбележувањето на 20 годишнината од масакрот во Сребреница

24 Вести - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека владата едногласно решила тој да ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, на 20-годишнината од масакрот во овој град во БиХ, кога беа убиени неколку илјади муслимани.

Србија и Сребреница: Се‘, само геноцид не

Deutsche Welle - 08.07.2015

Медиумите и политичарите ги сакаат годишнините, бидејќи тоа е прилика за подвлекување црта. Српското општество, што се однесува до Сребреница, е се‘ уште далеку од тоа. Не беше толку одамна кога Александар Вучиќ - висок речиси два метра - ...

Вучиќ: На 11 јули ќе ја претставувам Србија во Сребреница

Алсат-М - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ, истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но не и ...

Вучиќ ќе оди во Сребреница на 11 јули

Р.С.Европа - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека владата едногласно решила тој да ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, на 20-годишнината од масакрот во овој град во БиХ, кога беа убиени неколку илјади муслимани.

ВУЧИЌ ЌЕ ОДИ ВО СРЕБРЕНИЦА: Србија сака помирување, но без понижување

Телеграф - 08.07.2015

На прашањето дали постојат некакви услови кои се потребни за негово заминување во Сребреница, тој нагласи дека доколку се мисли на безбедносни услови тогаш не е заинтересиран за тоа Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во ...

Вучиќ: На 11 јули ќе ја претставувам Србија во Сребреница

Алфа - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно ...

Вучиќ ќе оди во Сребреница на 11 јули

Правдико - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека владата едногласно решила тој да ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, на 20-годишнината од масакрот во овој град во БиХ, кога беа убиени неколку илјади муслимани.

Вучиќ во сабота ќе ја посети Сребреница

Точка - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ, истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но не и ...

Вучиќ: На 11 јули ќе ја претставувам Србија во Сребреница

Сител - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ, истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но не и ...

Вучиќ: Одам во Сребреница,„Србија е подготвена на помирување, но не и на понижување“.

Локално - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ, истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но не и ...

Српскиот премиер ќе присуствува на церемонијата по повод 20 години од масакрот во Сребреница

Фактор - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе присуствува на церемонијата за одбележување на годишнината од масакрот во Сребреница, објави „Ројтерс“. На 11 јули се навршуваат 20 години од масакрот на околу 8.000 муслимански мажи и момчиња, извршен од силите ...

Осум илјади жртви – тоа не е ли геноцид?

Локално - 08.07.2015

Во српското општество и денес нема единствено мислење околу масакрот во Сребреница во 1995 година. Имало ли “народ од криминалци” и “народ од жртви”? И најмногу – имало ли геноцид? Споровите не стивнаа веќе 20 години.

Вучиќ: На 11-ти јули ќе ја претставувам Србија во Сребреница

Репортер - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11-ти јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ, истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но ...

На 11 јули ќе ја претставувам Србија во Сребреница

Вечер - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно ...

Вучиќ во сабота ќе ја посети Сребреница

Нетпрес - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ , истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но не ...

Вучиќ ќе присуствува на 20 годишнината од масакрот во Сребреница

Кирилица - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека владата едногласно решила тој да ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, на 20-годишнината од масакрот во овој град во БиХ, кога беа убиени неколку илјади муслимани.

Вучиќ: На 11 јули ќе ја претставувам Србија во Сребреница

Lider - 08.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ ќе ја претставува Србија во Сребреница на 11 јули, одлучи едногласно Владата во Белград на вчерашната седница. Одлуката ја соопшти лично премиерот Вучиќ, истакнувајќи дека „Србија е подготвена на помирување, но не и ...

Вучиќ: Резолуцијата ќе покаже дали Република Српска ја има само Србија

Вечер - 06.07.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ рече дека Србите мораат да гледаат да бидат што поуспешни, особено во економијата Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави во понеделникот дека ако Русија не стави вето на британската резолуција за Сребреница во ...