TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Југословенски офицери му помагаат на Багдад

А1 - 06.10.2002

Неколку многу стручни офицери на југословенската војска ми помагаат на Ирак во организацијата на противвоздушната одбрана од американските и британските авиони, пишува денеска лондонскиот „Сандеј Тајмс“. Офицерите биле ангажирани за време на судирот на Косово во 1999-та година, кога со помош на ...

Буш: ОН или ќе застанат зад САД, или нека се тргнат настрана

Вест - 05.10.2002

"Кога станува збор за одбрана на нашата слобода, САД ќе бидат единствени и силни. На ОН е сега да ја покажат својата решителност", Џорџ Буш успеа да излобира одложување на инспекцијата на Ирак Американскиот претседател Џорџ Буш, кој наскоро од Конгресот би можел да добие одобрение за употреба на ...

"Во инспекцијата која во 90-тите беше во Ирак имаше шпиони", тврди нејзин член

Вест - 05.10.2002

Некои инспектори за оружје на ОН, кои во средината на 90-тите во Ирак бараа оружје за масовно уништување, веројатно се занимавале со шпионажа за своите земји, изјави еден Швеѓанец кој работеше како инспектор во Ирак. "Се случуваа некои епизоди што беа мошне чудни, на пример еден член од тимот ...

Буш ќе ги заобиколи ОН за напад врз Ирак

А1 - 04.10.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш ќе ги заобиколи Обединетите Нации, доколку не успеат да го разоружаат Ирак и предупреди дека ќе ја предводи коалицијата против Багдад, ако Садам Хусеин не го предаде хемиското, биолошкото и нуклеарно оружје.

Русија, Франција и Германија ја отфрлаат предлог-резолуцијата на САД за Ирак, Блер упорно ја брани

Вест - 04.10.2002

МОСКВА, 4 октомври ( Ројтерс) - Висок претставник на руското Министерство за надворешни работи вчера го нападна предлог-нацртот за строга резолуција за Ирак, што го изготвија САД и Британија, велејќи дека Русија не може да ја прифати споменатата автоматска употреба на сила.

Русија и Кина се против

Утрински - 04.10.2002

Реакција Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Алексанар Салтанов, вчера изјави дека Русија се спротивставува какво било спроведување на употреба на сила против Ирак по автоматизам во новата нацрт-резолуција на ОН, соопштува новинската агенција Интерфакс.

Париз и Берлин и натаму против воена акција во Ирак

Утрински - 04.10.2002

Големи разидувања на петте постојани членки на Советот за безбедност за идејата на Вашингтон ПАРИЗ - Германскиот канцелар Герхард Шредер во средата повтори дека неговата држава и понатаму цврсто се спротивставува на воена акција против Ирак, по одржувањето на разговорите со францускиот претседател ...

Вашингтон не сака брзо враќање на инспекторите

Утрински - 04.10.2002

Додека преговараат ОН и Ирак Соединетите Американски Држави ќе се спротивстават на предвремено враќање на инспекторите за оружје на ОН во Ирак. Шефот на експертите за оружје на ОН, Ханс Бликс, вчера требаше да ги информира членките на Советот за безбедност околу договорот кој го постигнал со Ирак ...

Што ли крие Садам во гигантските резиденции со максимално обезбедување?

Дневник - 04.10.2002

ПРОБЛЕМАТИЧНА ИНСПЕКЦИЈА НА ОСУМТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ РЕЗИДЕНЦИИ Во 1997 година инспекторите се обидоа да добијат дозвола да влезат во палатите затоа што сметаа дека во нив може да пронајдат документи за ирачкото оружје, но Багдад им го забрани пристапот Осумте резиденции на ирачкиот претседател Садам ...

Буш: „Ирак има ограничен рок да се покори на резолуцијата на ОН“

А1 - 03.10.2002

„Ирак има ограничен рок да и се покори на резолуцијата на ОН во која се бара од Багдад да го сопре спроведувањето на програмата за развој на оружје за масовно уништување“, изјави американскиот претседател Џорџ Буш, нагласувајќи дека употребата на сила би можела да стане неизбежна.

Багдад подготвено ќе ги пречека евентуалните агресори

Дневник - 03.10.2002

ИРАЧКИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДУВА Ирачкиот вицепремиер Тарек Азиз вчера предупреди дека неговата земја решително ќе возврати на евентуалната воена интервенција од САД, но истакна дека нема да се одмаздува со напад врз некоја соседна земја, вклучувајќи ја и Турција, јави Ројтерс.

Американците бараат дозвола да го "преораат" Ирак за да не почнат војна

Дневник - 03.10.2002

ВАШИНГТОН ПРЕДЛАГА РИГОРОЗНА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ИНСПЕКЦИЈА НА ОРУЖЈЕТО ВО ИРАК Повеќето членки на Советот за безбедност на ОН најверојатно нема да го дадат предлогот на САД со кој се бара Багдад да им ја отстапи на инспекторите секоја педа од својата територија Соединетите Американски Држави настојуваат ...

Ирак да дозволи контрола над цела територија или ќе биде нападнат

Утрински - 03.10.2002

Некомпромисна преработка на законите во Предлог-резолуција од САД за Багдад ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Приложувајќи некомпромисна Предлог-резолуција, САД ги преработија законите за инспекција и поставуваат барања до Ирак да дозволи контрола над секоја педа од нејзината територија или да се соочи со воени ...

Ирак се согласи на враќање на инспекторите за оружје

Утрински - 03.10.2002

Во период од две недели ВИЕНА - Ирак во вторникот се согласи да им дозволи повторен влез на инспекторите за оружје на ОН во Ирак, најверојатно во период од две недели, но САД отфрлија какво било обавување на инспекциите пред усвојување на нова и цврста резолуција на Советот за безбедност.

ОН и Ирак постигнаа согласност за враќање на инспекторите

А1 - 02.10.2002

Претставниците на Обединетите Нации и Ирак ги разгледаа прашањата од важност за враќање на инспекторите. Багдад се согласува да ги почитува сите права на инспекцијата предвидени со сите релевантни резолуции на Советот за безбедност.

Инспекцијата на ирачкото оружје не се однесува на палатите на Садам

Вест - 02.10.2002

ВИЕНА, 2 октомври (ДПА) - Тековните преговори за инспекција на оружјето меѓу ОН и Ирак не ги опфаќаат пристапот до резиденциите на ирачкиот претседател Садам Хусеин, соопшти портпаролот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) Мелиза Флеминг.

ОН го отфрлија барањето на САД за одложување на инспекциите во Ирак

Дневник - 02.10.2002

подготовка за инспекциЈа на ираЧкото оружЈе Багдат смета дека инспекторите ќе може да ја завршат својата мисија за период од шест месеци и побара тие потоа веднаш да го напуштат Ирак Обединетите нации вчера го отфрлија барањето на САД да биде одложено враќањето на инспекторите за оружје во Ирак, ...

Ирак и ОН продолжуваат со разговорите

Утрински - 02.10.2002

Пред донесувањето на новата резолуција на Советот за безбедност ВИЕНА - Од ирачките експерти за оружје вчера се очекуваше да покажат добра волја, така што пред инспекторите на ОН за оружје ќе ги изнесат долгоочекуваните информации за нивните нуклеарни инсталации, изјави висок дипломатски извор.

Пауел побара инспекторите да го одложат враќањето во Ирак

А1 - 01.10.2002

Американскиот државен секретар Колин Пауел побара од инспекторите на Обединетите Нации за разоружување своето евентуално враќање во Ирак да го одложат се додека не биде усвоена нова резолуција на Советот за безбедност, со која треба да се утврди нов режим на инспекции на оружје во Ирак.

ОН и Ирак седнаа на маса за враќање на инспекторите за вооружување во Багдад

Вест - 01.10.2002

Шефот на комисијата на ОН Бликс(лево) е убеден дека Ирак нема да затвора врати за инспекторите на оружјето ВИЕНА, 1 октомври - Претставници на Обединетите нации и Ирак вчера во Виена почнаа дводневни преговори зад затворени врати за практичните точки на договорот за враќање на меѓународните ...

Министрите на ЕУ се против "промена на режимот" во Ирак

Утрински - 01.10.2002

Европската унија останува на поинаков став од Вашингтон БРИСЕЛ/виена - Министрите за надворешни работи на ЕУ вчера нагласија дека Обединетите нации треба да бидат водечка сила зад напорите за разоружување на Ирак, а неколкумина ги нападнаа американските барања за "промена на режимот" во Багдад.

Франција бара консензус околу одлуките за Ирак

Утрински - 01.10.2002

Франција се спротивставува на остра резолуција на Советот за безбедност, спонзорирана од САД ПАРИЗ - Франција го повтори спротивставувањето за остра резолуција на Советот за безбедност на ОН, спонзорирана од САД, со која се упатува закана за Ирак и го предупреди Вашингтон дека поставувањето цел ...

И Вашингтон и Багдад ја бараат поддршката на Анкара

Утрински - 01.10.2002

Пред можниот напад врз Ирак АНКАРА - Соединетите Американски Држави и Ирак вчера се обидоа да ја добијат поддршката на Турција, која би била клучна муслиманска членка во НАТО во случај на американска воена акција врз Багдад. "Критична недела", пишува на насловната страница од десничарскиот весник ...

Советот за безбедност на ОН поделен околу резолуцијата за Ирак

А1 - 30.09.2002

Обединетите Нации и Ирак денеска во Виена зад затворени врати треба да ги започнат преговорите за практичниот дел на враќањето на инспекторите за разоружување на светската организација на ирачка територија, иако Советот за безбедност се уште не донел одлука за тоа.

Русија незадоволна од строгите рокови за Садам во резолуцијата на ОН

Вест - 30.09.2002

МОСКВА, 30 септември (Ројтерс) - Новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на добро информирани извори, објави во неделата дека Русија не е среќна со предложената резолуција на ООН со која се поставуваат условите за разоружувањето на Ирак, бидејќи тие се невозможни за имплементирање.

Експертите во Москва се "разочарани"

Утрински - 30.09.2002

Според агенцијата Интерфакс Русија незадоволна од нацрт-текстот на ОН за Ирак Претседателот Владимир Путин и Иванов истакнаа дека не се потребни нови резолуции за да можат мониторите да ја продолжат работата што беше прекината во 1998 година МОСКВА - Руската новинска агенција Интерфакс цитираше ...

Тони Блер: Садам или ќе се разоружа, или нека се подготви за војна

Вест - 30.09.2002

ЛОНДОН (Ројтерс) 29 септември - Британскиот премиер Тони Блер вчера изјави дека ирачкиот претседател Садам Хусеин е соочен со јасен избор - или да се разоружа или да се подготви за војна. Блер рече дека Обединетите нации треба да се каналот по кој меѓународната заедница ќе комуницира со Садам и ќе ...

Садам ќе биде разоружан на еден или на друг начин

Утрински - 30.09.2002

Британскиот премиер Тони Блер го предупредува Ирак за оружјето ЛОНДОН - Британскиот премиер Тони Блер изјави дека ирачкиот претседател Садам Хусеин ќе биде разоружан на еден или друг начин. Блер изјави за Би-Би-Си дека нема недоразбирање околу двете основни точки - дека Садам Хусеин претставува ...