TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градоначалничката на Драч поднесе оставка откако рече дека „се задоволни со 50 жртви“

Фокус - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

Телма - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. Соопштувајќи ја одлуката на нејзиниот профил на Фејсбук да се ...

Градоначалничката на Драч даде оставка - рече дека „се задоволни со само 50 жртви“

24 Вести - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по изјавата дека среќа е што имало само 50 жртви во земјотресот

ТВ21 - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако поднесе неотповиклива оставка од функцијата по критиките по нејзината изјава, јавува репортерот на ТВ21 од Драч. Градоначалничката изјави дека е среќа што во земјотресот загинале само 50 лица, таа вели дека ...

Aлбанија, нови земјотреси од Драч и Тирана

Алсат-М - 01.12.2019

Серија земјотреси ја погодија повторно Албанија. Граѓаните во паника ги напуштија своите домови. Во меѓувреме, градоначалничката на Драч си даде оставка по изјавата дека ,,е среќна што се 50 жртви, бидејќи бројката можела да биде многу поголема.

По синоќешниот гаф дека е „задоволна со 50 жртви“, градоначалничката на Драч поднесе оставка

+инфо - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

ВИДЕО: По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

А1 On - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

Сител - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч си поднесе оставка

Курир - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка.

Градоначалничката на Драч поднесе оставка откако рече дека „се задоволни со 50 настрадани“

Скопје24 - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

„Албанија треба да биде задоволна со 50 жртви“- градоначалничката на Драч ги разбесни Албанците

Press24 - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валона Сако, направи еден голем гаф во своето директно обраќање за Топ Чанел со нејзината изјава за жртвите во земјотресот. Сако, во оваа прилика, веројатно по грешка изјавила дека тие се задоволни со 50 жртви.

Според албанските медиуми: Газдата на Шкендија донирал 3 милиони евра за погодените во земјотресот во Драч

SportMedia - 01.12.2019

Дека на Балканот несреќата знае од нас да го извади она најчовечкото, доказ е и потегот на семејството Дестани, кое во своја сопственост ја има и Шкендија, македонскиот шампион. Имено како што известуваат албанските медиуми, а и оние нашите на ...

Газдата на Шкендија донирал три милиони евра за земјотресот во Драч

Спортски - 01.12.2019

Сопственикот на актуелниот шампион на Македонија, Шкендија направи потег за пример во трагедијата со земјотресот кој го погоди Драч. Албанските медиуми пишуваат дека семејството Дестани донирало сума од три милиони евра за погодените од земјотресот ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по невидениот гаф

Слободен Печат - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка откако кажа дека е „среќна што само 50 луѓе загинаа“

МКД - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч Валбона Сако поднесе оставка откако нејзините непригодни коментари предизвикаа бран критики од луѓе погодени од силниот земјотрес. Сако вчера рече дека е „задоволна“ што само 50 луѓе загинаа во земјотресот, бидејќи, како ...

Градоначалничката Теута Арифи во Албанија изрази сочувство за жртвите од земјотресот

Слободен Печат - 01.12.2019

Вчера заедно со командирот на тетовската пожарна Ука Алити, ги посетиле градоначалниците од најпогодените од земјотресот во Албанија, на Тирана Ерион Велиај и градоначалникот на Драч, Валбона Сако.

По катастрофалниот гаф, градоначалничката на Драч си поднесе оставка

Нетпрес - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со педестина жртви.

Албанија: Оставка по гафот на градоначалничката на Драч

Денешен - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Градоначалничката на Драч си поднесе оставка откако изјави дека е задоволна со 50 жртви

Република - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. , рече Сако.

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

iPortal - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по скандалозната изјава за бројот на загинати

Република - 01.12.2019

„Повредена од огромната негативна реакција поради изјавата што ја дадов, јас поднесувам оставка како градоначалник на Драч. Благодарност до сите што ми веруваа и ме поддржаа “ – напиша преку својата официјална Фејсбук страница градоначалничката на ...

Три дена „борба“ за живот во Драч – пожарникарот Нури Нустафа зборува за ТВ21 за состојбата во Албанија

4NEWS - 01.12.2019

По тридневна акција и борба со времето за спасување на живот повеќе, спасувачката екипа од земјава се врати во Скопје. Еден од нив е пожарникарот Нуредин Мустафа, кој по враќањето од Драч во канцеларија со својот колега застана да ги погледне ...

Газдата на Шкендија донирал 3 милиони евра за погодените во Драч

Република - 01.12.2019

Албанските медиуми јавуваат дека семејството на газдата на ФК Шкендија, Лазим Дестани, донирало околу 3.000.000 евра за настраданите и погодените од земјотресот во Драч. Исто така известуваат дека лично Дестани ден по земјотресот заминал во Драч да ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

4NEWS - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

24Инфо - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка за непромислената изјава за земјотресот

Фактор - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако. поднесе оставка на функцијата управител на вториот град по големина во Албанија по непромислената изјава за силниот земјотрес со трагични размери. Сако наиде на силен медиумски притисок откако изјави „дека е ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

Опсервер - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка, откако изјави дека е „задоволна со 50 жртви“ од земјотресот

Локално - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по изјавата дека е “среќна што во земјотресот загинале само 50 луѓе”

Точка - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по непромислената изјава која предизвика бран од критики од страна на лицата погодени од тешкиот земјотрес. Сако вчера изјавила дека е “задоволна” што само 50 лица загинале во земјотресот ...

По вчерашниот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

Либертас - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

Вечер Прес - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

УШТЕ ЕДНО ЧУДО ВО МАНАСТИРОТ ТУМАНЕ: Виктор се разбуди од кома, а тоа што го кажа ги остави сите во шок

Денешен - 01.12.2019

И Ана (40) и Саша (43) Лазаревиќ од селото Велика Ломница кај Крушевац беа сведоци на исцелување на нивниот сосед по посетата на сега веќе надалеку познатиот манастир Тумане кај Голубац. Тие се молеа во тој храм за здравјето на нивниот син, Виктор ...

“Задоволни сме со 50 мртви”: Си поднесе оставка градоначалничката на Драч по скандалозната изјава

Магазин - 01.12.2019

Валбона Сако, градоначалничката на Драч, по синоќешниот скандал кој се случи на албанската телевизија Топ ченел каде во интервју во живо истакна дека тие се задоволни со 50 загинати од земјотресот кој ја погоди Албанија во вторникот.

Газдата на „Шкендија“ донирал 3 милиони евра за настраданите во Албанија

Expres - 01.12.2019

Лазим Дестани, чие семејство е сопственик на македонскиот шампион „Шкендија“, донирал околу 3 милиони евра за настраданите и погодените од земјотресот во Драч. Како што известуваат албанските медиуми, Дестани лично заминал во Драч ден по земјотресот ...

По невидениот гаф, градоначалничката на Драч поднесе оставка

MakPress - 01.12.2019

Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. – Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

Поради непромислена изјава градоначалничката од Драч поднесе оставка

Скопје1 - 01.12.2019

Валбона Сакора, градоначалничката на Драч поднесе оставка на функцијата, по непромислената изјава за силниот земјотрес кој го зафати регионот во Албанија со трагични размери. Имено таа наиде на силен медиумски притисок откако изјави „дека е среќна ...

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по скандалозната изјава за бројот на загинати

AKO - 01.12.2019

„Повредена од огромната негативна реакција поради изјавата што ја дадов, јас поднесувам оставка како градоначалник на Драч. Благодарност до сите што ми веруваа и ме поддржаа “ – напиша преку својата официјална Фејсбук страница градоначалничката на ...

„Задоволни сме со 50 жртви“ – лапсус по кој градочалничката на Драч поднесе оставка

Expres - 01.12.2019

„Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека тие се задоволни со 50 жртви. „Ова беше еден катастрофален земјотрес, но сме задоволни и со ...

ХУМАНОСТ: Газдата на Шкендија донирал 3 милиони евра за погодените во Драч

Магазин - 01.12.2019

Албанските медиуми пишуваат дека семејството на газдата на ФК Шкендија, Лазим Дестани, донирало околу 3.000.000 евра, за настраданите и погодените од земјотресот во Албанија. Дестани ден по земјотресот заминал во Драч да се увери во штетата.

Три дена „борба“ за живот во Драч – пожарникарот Нури Нустафа зборува за ТВ21 за состојбата во Албанија

ТВ21 - 30.11.2019

По тридневна акција и борба со времето за спасување на живот повеќе, спасувачката екипа од земјава се врати во Скопје. Еден од нив е пожарникарот Нуредин Мустафа, кој по враќањето од Драч во канцеларија со својот колега застана да ги погледне ...

Земјотресот во Албанија, заврши операцијата на потрага и спасување

Алсат-М - 30.11.2019

Операцијата на потрага и спасување, по земјотресот во Албанија заврши. Бројот на жртвите кои го изгубија животот достигна 51 лице. Последната жртва е 20 годишната Џесика Биќику, која беше во кома во трауматолошката болница во Тумане.

Заврши спасувачката операција во Албанија – конечниот број на жртви е 51, Драч е празен

ТВ21 - 30.11.2019

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините. Билансот од земјотресот кој ја погоди Албанија во вторникот со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала, е 51 ...

Повеќе од 1000 жители сместени во хотелите после земјотресот: „Се загубивме“

Press24 - 30.11.2019

Повеќе од 1000 семејства после силниот замјотрес во Албанија, сместени се во хотели во околината на Драч. „Околу 400 жители од Туман и околината засолниште најдоа во околните хотели на брегот“ рекол министерот за туризам.

Невиден гаф на градочалничката на Драч: Задоволни сме со 50 жртви

Слободен Печат - 30.11.2019

Сако, во оваа прилика, веројатно по грешка изјавила дека тие се задоволни со 50 жртви. Градоначалничката на Драч, Валона Сако, направи еден голем гаф во своето директно обраќање за Топ Чанел.

(ВИДЕО) Нов земјотрес ја стресе Албанија, распука булевар во Драч

Нетпрес - 30.11.2019

Неколку минути пред 22 часот, во Албанија повторно е регистриран нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер, пренесуваат во саботата вечерта албанските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил во Хамалај, крај Драч.

Повеќе од 1000 жители сместени во хотелите после земјотресот: „Се загубивме“

Курир - 30.11.2019

Повеќе од 1000 семејства после силниот замјотрес во Албанија, сместени се во хотели во околината на Драч. „Околу 400 жители од Туман и околината засолниште најдоа во околните хотели на брегот“ рекол министерот за туризам.

(ВИДЕО) Нов силен земјотрес ја стресе Албанија, распука булевар во Драч

Курир - 30.11.2019

Неколку минути пред 22 часот, во Албанија повторно е регистриран нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер, пренесуваат во саботата вечерта албанските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил во Хамалај, крај Драч.

Повеќе од 1000 жители сместени во хотелите после земјотресот: „Се загубивме“

Пулс24 - 30.11.2019

Повеќе од 1000 семејства после силниот замјотрес во Албанија, сместени се во хотели во околината на Драч. „Околу 400 жители од Туман и околината засолниште најдоа во околните хотели на брегот“ рекол министерот за туризам.

Последно збогум за жртвите од земјотресот – Најмладата 4-годишно дете, највозрасната 79-годишник

ТВ21 - 29.11.2019

Десетици членови на двете семејства од Тумане, Цара и Греку, беа испратени во вечното почивалиште. Семејството Цара изгуби 7, а Греку 3 члена. Алберт Цара, единствениот од семејството кој беше изваден жив од под урнатините во Тумане, се упати кон ...

Охрид и Струга спас за дел од Албанците погодени од земјотресот

24 Вести - 29.11.2019

„Беше страшно, објектите ги поместуваше цели 30 секунди,кога се раздени гледавме само повредени и мртви лица околу нас. ” Видно потресен младиот Алфред Семини од Драч за тв 24 раскажува за утрото и страотниот земјотрес.

Вереници извлечени од урнатините во Албанија: Не успеале да спасат мало дете

24 Вести - 29.11.2019

Тажни приказни секојдневно доаѓаат од албанија, во градот туман, спасувачите од под урнатините ги извлекоа телата на верениците А лмир Ч аре и С тела С тенечи. Тие останале заробени во станот, а освен нивните тела, било извлечено и телото на мало ...

Се зголемува бројот на загинати во земјотресот во Албанија

Алсат-М - 29.11.2019

Бројот на загинати од трагичниот земјотрес од 26 ноември во Албанија достигна 49, додека над 900 други се повредени. Во меѓувреме, во тек се операциите за пребарување и спасување во хотелот „Мира Маре“ во Драч, бидејќи се сомневаат дека едно лице е ...

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Фокус - 29.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Албанија, бројот на загинати од земјотресот се искачи на 49

Алсат-М - 29.11.2019

Се приведува кон крајот операцијата за потрага по преживеани и за извлекување на телата на загинатите во земјотресот што ја погоди Албанија, а до сега, како што објави премиерот Рама, бројот на загинати е 49.

(ВИДЕО) Вереници извлечени од урнатините во Албанија: Не успеале да спасат мало дете

Фокус - 29.11.2019

Тажни приказни секојдневно доаѓаат од Албанија, која пред неколку дена беше потресена од силен земјотрес кој одзеде 40 животи. Во градот Туман, спасувачите од под урнатините ги извлекоа телата на верениците Алмир Чаре и Стела Стенечи.

Албанското тло конечно се смирува

Канал5 - 29.11.2019

Тлото во Албанија конечно започна да се смирува. По разорниот земјотрес од вторникот, кој според досегашниот биланс одзеде 49 човечки животи, следуваа над 1000 афтершокови, но со далеку помал интензитет.

Идентификувани 49 жртви, над 600 повредени – Четири илјади жители во Албанија останаа без кров над главата

ТВ21 - 29.11.2019

49 лица го загубија животот во земјотресот што ја погоди Албанија, вклучувајќи и деца, од нив во Драч 25, во Тумане 23 и една жртва во Курбин. Според проценките на терен десетици кули и стотици згради се уништени, а над 4 илјади жители не можат да ...

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Курир - 29.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Студентите од Универзитетот во Тетово однесоа хуманитарна помош во Албанија, собрани се и 6.000 евра

МКД - 29.11.2019

Студенскиот парламент при Универзитетот во Тетово информира дека нивна делегација беше во Албанија каде во Драч ги посети населбите погодени со земјотресот, а воедно ја достави и хуманитарната помош собрана на универзитетскиот кампус.

Охридските хотели ги отворија вратите и нудат бесплатно сместување за 60 жители од Драч

Курир - 29.11.2019

Страв ,паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес.Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејставата масовно се иселуваат плашејќи се да останат во нивните домови.

Охридските хотели ги отворија вратите и нудат бесплатно сместување за 60 жители од Драч

Press24 - 29.11.2019

Страв ,паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес.Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејставата масовно се иселуваат плашејќи се да останат во нивните домови, пренесува ...

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Скопје24 - 29.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Охридските хотели нудат бесплатно сместување за жители од Драч

Нетпрес - 29.11.2019

Страв, паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес. Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејставата масовно се иселуваат плашејќи се да останат во нивните домови.

Студентите од Универзитетот во Тетово однесоа хуманитарна помош во Албанија, собрани се и 6.000 евра

А1 On - 29.11.2019

Студенскиот парламент при Универзитетот во Тетово информира дека нивна делегација беше во Албанија каде во Драч ги посети населбите погодени со земјотресот, а воедно ја достави и хуманитарната помош собрана на универзитетскиот кампус.

Од минута во минута расте бројот на загинати во земјотресите во Албанија, ова е новата бројка

Курир - 29.11.2019

Се приведува кон крајот операцијата за потрага по преживеани и за извлекување на телата на загинатите во земјотресот што ја погоди Албанија, а до сега, како што објави премиерот Рама, бројот на загинати е 49.

Охридските хотели ги отворија вратите и нудат бесплатно сместување за 60 жители од Драч

Сител - 29.11.2019

Страв ,паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес.Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејставата масовно се иселуваат плашејќи се да останат во нивните домови.

Отворена: Земјотресите и „надграденото“ урбанистичко лудило!

OhridNews - 29.11.2019

Разорниот земјотрес во Драч, нека биде ова прилика за сочувство и емпатија кон семејствата на настраданите, предизвика поплава од дебатни емисии по телевизиите. Ја следев онаа на Ал Џезеира, во која учествуваше ценетиот експерт за сеизмичко ...

Објавени имињата на 46 лица што загинаа во земјотресот во Албанија

Макфакс - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот рано утрото. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од албанската полиција.

Објавени имињата на 46 лица коишто загинаа во земјотресот во Албанија

Курир - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од албанската полиција.

Отишла да го посети вереникот и заедно загинале: Тела на две млади лица извлечено од рушевините во Туман

Press24 - 29.11.2019

Албанија и стравичните земјотреси кои однесоа повеќе од 40 животи, и понатаму се во фокусот на вниманието на Балканот. Тажните приказни и судбините на настраданите луѓе влијаат скоро на сите.

Бројот на жртви се зголеми на 46 - албанското министерство за одбрана ги објави имињата на настраданите

Press24 - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави имињата на настраданите во разорниот земјотрес кој ја погоди Албанија пред три дена, а билансот на жртвите официјално е зголемен на 46. Бројот на настраданите е зголемен синоќа затоа што спасувачките ...

Нов црн биланс од земјотресот во Албанија, 49 мртви и 790 повредени

Нетпрес - 29.11.2019

Бројот на загинатите и повредените во разорниот земјотрес кој ја погоди Албанија во вторникот продолжува трагично да се зголемува и веќе изнесува 49 загинати и 790 повредени, пренесува во петокот утрото весникот Koha Jone повикувајќи се на податоци ...

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Сител - 29.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Република - 29.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Охридските хотели ги отворија вратите и нудат бесплатно сместување за жителите од Драч

Република - 29.11.2019

Страв, паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес. Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејствата масовно се иселуваат плашејќи се да останат во нивните домови, пренесува ...

Спасувачите под урнатините пронајдоа три дечиња во прегратка на нивната мајка

Скопје инфо - 29.11.2019

Потресни вести стасуваат од Албанија – 46 жртви во катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди оваа земја. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Објавени имињата на 46 лица коишто загинаа во земјотресот во Албанија

Точка - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од албанската полиција.

Охридските хотели ги отворија вратите и нудат бесплатно сместување за 60 жители од Драч

4NEWS - 29.11.2019

Страв ,паника и чувство на несигурност кај жителите од Албанија после катастрофалниот земјотрес.Со оглед на тоа дека по разорниот потрес тлото не се смирува семејставата масовно се иселуваат плашејќи се да останат во нивните домови.

Објавени имињата на 46 лица кои загинаа во земјотресот во Албанија

Република - 29.11.2019

Mинистерството за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од албанската полиција.

Бројот на настраданите во земјотресот достигна 46

Република - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави имињата на настраданите во разорниот земјотрес кој ја погоди Албанија пред три дена, а билансот на жртвите официјално е зголемен на 46. Бројот на настраданите е зголемен синоќа затоа што спасувачките ...

Студентите од Универзитетот во Тетово однесоа хуманитарна помош во Албанија, собрани се и 6.000 евра

Локално - 29.11.2019

Студенскиот парламент при Универзитетот во Тетово информира дека нивна делегација беше во Албанија каде во Драч ги посети населбите погодени со земјотресот, а воедно ја достави и хуманитарната помош собрана на универзитетскиот кампус.

Студентите од Универзитетот во Тетово однесоа хуманитарна помош во Албанија, собрани се и 6.000 евра

24Инфо - 29.11.2019

– Студенскиот парламент при Универзитетот во Тетово информира дека нивна делегација беше во Албанија каде во Драч ги посети населбите погодени со земјотресот, а воедно ја достави и хуманитарната помош собрана на универзитетскиот кампус.

Илир Мета и Талат Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

Опсервер - 29.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Студентите од Универзитетот во Тетово однесоа хуманитарна помош во Албанија

iPortal - 29.11.2019

Студенскиот парламент при Универзитетот во Тетово информира дека нивна делегација беше во Албанија каде во Драч ги посети населбите погодени со земјотресот, а воедно ја достави и хуманитарната помош собрана на универзитетскиот кампус.

Бројот на починати во Драч и натаму расте

Фактор - 29.11.2019

Shqiptarja.com известува дека досега се утврдени 48 жртви во земјотресот што ја погоди Албанија, но во последните часови спасувачките единици работат на извлекување на две безживотни тела на две различни локации во Драч..

Бројот на жртвите во Албанија се зголеми на 49

Вечер Прес - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави имињата на настраданите во разорниот земјотрес кој ја погоди Албанија пред три дена, а билансот на жртвите официјално е зголемен на 49. Спасувачките екипи се концентрирани во потрага по настрадани под ...

Студентите од Универзитетот во Тетово однесоа хуманитарна помош во Албанија, собрани се и 6.000 евра

Опсервер - 29.11.2019

Студенскиот парламент при Универзитетот во Тетово информира дека нивна делегација беше во Албанија каде во Драч ги посети населбите погодени со земјотресот, а воедно ја достави и хуманитарната помош собрана на универзитетскиот кампус.

Објавени имињата на 46 лица коишто загинаа во земјотресот во Албанија

Centar - 29.11.2019

Албанското министерство за одбрана ги објави на својата веб-страница имињата на 46 лица загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот наутро. Во соопштението се вели дека списокот е потврден од албанската полиција.

МАЈКА ХЕРОЈ: Новинарка додека известувала во живо 60 часа во „куфер“ го носела своето бебе

Магазин - 29.11.2019

Клодијана Хакај, од Драч е албанската новинарка херој за која пишуваат тамошните медиуми. Таа без страв поминала поминала 60 часа на терен но она што ја прави незаменлива мајка е тоа што со неа го носела и нејзиното тримесечно бебе.

ВИДЕО: Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го носела своето бебе

Скопје1 - 29.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Бројот на загинати во Албанија се искачи на 46

Фокус - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Мета, Џафери и Ахмети следеа спасувачка акција во Драч

Фокус - 28.11.2019

банскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Мајка починала од тага по загинатата шестгодишна ќерка во земјотресот во Драч (ВИДЕО)

Канал5 - 28.11.2019

Во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија,загинаа најмалку 35 лица. Спасувачките служби сè уште се обидуваат да најдат преживеани под урнатините на зградите. Според последните информации, спасени се 45 лица.

40 загинати во земјотресот во Албанија

Телма - 28.11.2019

Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 40 лица. Од под урнатините се спасени 45 луѓе, повредени се повеќе од 650. 16 од загинатите се од Драч, а 23 од Тумана. Но, 40-тата жртва е 32-годишен маж, кој загинал откако загубил контрола ...

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 40

ТВ21 - 28.11.2019

Бројот на загинати по разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 40 лица. Пронајден е труп под урнатините од шест катната палата во Драч. Во текот на ноќта извлечено е и безживотно тело на жена, со што бројката се искачи на 40.

ТВ21 ВО ЖИВО ОД ДРАЧ: И натаму продолжува потрагата по преживеани

ТВ21 - 28.11.2019

ТВ21 во живо се вклучува од Драч каде што спасувачките екипи и натаму се во потрага по преживеани од ...

ФОТО: Еве колку државите од Балканот и помогнаа на Албанија по земјотресот

ТВ21 - 28.11.2019

Помош стигнува од сите страни за Албанија. Доаѓа од соседите, а најмногу стигна од Косово чија влада издвои 500.000 евра, плус испрати помош со луѓе да помогнат околу пронаоѓање на преживеани во рушевините.

Претседателот на ФФМ Сејдини го посети Драч: Ќе помогнеме на жртвите од оваа катастрофа

ТВ21 - 28.11.2019

И Фудбалската федерација на Македонија се приклучува на помошта за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Албанија. За таа цел претседателот на ФФМ Мухамед Сејдини, беше во посета на Драч, заедно со неговиот колега од Албанија Арманд Дука, ...

Продолжува потрагата по преживеани во Албанија, бројот на загинати постојано се зголемува

Алсат-М - 28.11.2019

Трет ден спасувачките служби ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани по земјотресот од 6,4 степени по Рихтер кој ја погоди Албанија. Како што продолжува потрагата така се зголемува и бројот на жртвите.

Паника во болницата во Драч – се евакуираат пациенти, попушти ѕид

ТВ21 - 28.11.2019

Хоспитализираните во болницата во Драч се евакуираат поради последниот земјотрес кој оштети еден од ѕидовите во болницата, јавува репортерот на ТВ21. Според информациите, земјотресот со јачина од 5 степени кој денеска на пладне повторно ја погоди ...

ТВ21 во Драч: Се извлекува уште едно безживотно тело од под урнатините

ТВ21 - 28.11.2019

Уште едно безживотно тело се извлекува во овие моменти од под урнатините во градот Драч, Албанија. Според информациите на репортерот на ТВ21, се работи за лице кои се наоѓало во зградата за време на земјотресот, а пронајдено е рано утрово по што ...

Бројот на загинати од земјотресот во Албанија се искачи на 42 – пронајдени уште две безживотни тела под урнатините

ТВ21 - 28.11.2019

Бројот на жртви од разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 42 лица, пренесува репортерот на ТВ21. Според информациите две лица се извлечени од под урнатините во попладневните часови. Повеќе од 600 лица се повредени и хоспитализирани во ...

ВИДЕО: Пожарникарите извлекоа 33 годишен маж кој преживеа повеќе од 48 часа под урнатините во Драч

ТВ21 - 28.11.2019

Спасувачките екипи во Драч извадија 33 годишен маж кој поминал повеќе од 48 часа под урнатините по разорниот земјотрес. 33 годишниот маж бил сместен во хотел во Драч, но по разорниот земјотрес се нашол под урнатините и таму останал се до денеска ...

расте бројот на загинати од земјотресот во албанија

24 Вести - 28.11.2019

Бројот на загинати од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија се зголемува. Според последните извештаи, бројката надминува 40 жртви, додека дваесеттина се заробени под урнатините. Од 700 повредени, десетмина се во сериозна состојба.

Објекти без скршен прозорец и згради урнати до темел во Драч

Телма - 28.11.2019

Екипа на Телма беше во најпогодените подрачја од земјотрeсот. За човечките судбини на повредените и луѓето кои останаа без најблиските и без кров над глава, во вестите во 15 и 30 зборуваше нашиот новинар Павле Беловски, кој изминатите денови ...

Мета и Ахмети во Драч: Благодарници за тимови за пребарување и спасување од Македонија

ТВ21 - 28.11.2019

„Никогаш нема да ја заборавиме оваа помош и оваа братска солидарност“ Претседателот на Албанија, Илир Мета, вечерва беше во Драч имаше средба со специјализираната единица за пребарување и спасување кои пристигна од Северна Македонија, јавува ...

Умира надежта за преживеани во Албанија

Deutsche Welle - 28.11.2019

Се помали се надежите дека спасувачките служби ќе успеат да пронајдат уште некој преживеан под урнатините во Албанија, два дена по силниот земјотрес кој ја зафати земјата. Бројот на жртвите од денеска се искачи на 46, а повеќе од 2.000 луѓе се ...

Албанија: во потрага по живот под урнатините

Deutsche Welle - 28.11.2019

По разорниот земјотрес кој неделава ја погоди Албанија, стотици спасувачи, пожарникари и волонтери трагаат по преживеани под урнатините. Помош пристигна и од соседите во ...

ВИДЕО: Пороен дожд во Драч и Тимане ја отежнува ситуацијата во засолништата

ТВ21 - 28.11.2019

Поројниот дожд започна во Драч и како резултат на тоа, водата влегува во засолниште каде се сместени дел од жителите погодени од земјотресот, јавува репортерот на ТВ21 од Драч, Албанија. Албанија беше погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени ...

ВИДЕО: Утре ќе бидат погребани 8 од 22 лица од Тимане кои загинаа во разорниот земјотрес

ТВ21 - 28.11.2019

8 од 22 лица кои загинаа во разорниот земјотрес во Албанија утре ќе бидат погребани во Тимане, јавува рапортерот на ТВ21 од Тимане, Албанија. Попладнево, некролози со нивните имиња осамнаа низ ...

ВИДЕО: Акцијата за спасување и пребарување заврши – се туркаат зградите во Туман

ТВ21 - 28.11.2019

Во Тимане, едно од најпогодените места во Албанија од серијата земјотреси денеска заврши акцијата за пребарување, спасување и евентуално извлекување на лица од под урнатините, јавува репортерот на ТВ21 од Тимане, Албанија.

Пет члена од едно семејство сè уште се заробени под урнатините во Албанија - сè помали се шансите да има преживеани

Press24 - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала останало заробено под урнатините на четирикатната зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет ...

И ФФМ со помош за Албанија: Првиот човек Сејдини на лице место во Драч

Спортклуб - 28.11.2019

Првите луѓе на Фудбалските федерации на Албанија, Македонија и Косово се сретнаа во Драч. Се согласија да ги поддржат семејствата погодени од земјотресот. Фудбалската федерација на Македонија и клубовите од МФЛ им дадоа поддршка на сите погодени од ...

Операциите за потрага и спасување продолжуваат: Албанија се бори со последиците од разорниот земјотрес

Слободен Печат - 28.11.2019

Според податоците, досега од под урнатините на зградите се извадени приближно 45 преживеани лица. Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на ...

Ахмети ќе ги посети граѓаните по земјотресот во Драч

Слободен Печат - 28.11.2019

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска, по повод Денот на албанското знаме ќе положи цвеќе пред споменикот на „Скендербег” во Старата скопска чаршија, а потоа ќе замине за Косово каде што ќе присуствува на откривањето на спомениците на Шабан, ...

Куманово со парична помош за настраданите во Албанија

ММС - 28.11.2019

Денеска советниците на Советот на општина Куманово на вонредната седница донесоа одлука за исплата на парични средства од Буџетот на Општина Куманово со намена – хуманитарна помош за настраданото население од катастрофалниот земјотрес во Општина ...

ФФМ со помош за погодените од земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

Претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини го посети Драч, градот во кој е роден и каде што живее неговиот колега, претседателот на Албанската фудбалска Асоцијација, Арманд Дука. Првите луѓе на Фудбалските федерации на Албанија, Македонија и Косово се ...

Претседателот на ФФМ Сејдини го посети Драч: Ќе помогнеме на жртвите од оваа катастрофа

Sport M - 28.11.2019

И Фудбалската федерација на Македонија се приклучува на помошта за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Албанија. За таа цел претседателот на ФФМ Мухамед Сејдини, беше во посета на Драч, заедно со неговиот колега од Албанија Арманд Дука, ...

(фото)Тројца мртви откриени изутрината во Албанија – вкупно 40 жртви

ММС - 28.11.2019

Уште една ноќ под отворено поминаа жителите на Драч и околните места. Денот започна со нова битка за лоцирање на преживеаните од страна на спасувачките екипи во Албанија, по силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени што ја погоди земјата во ...

Албанија: ноќ на отворено и страв од нови земјотреси

Р.С.Европа - 28.11.2019

Над 2.000 луѓе во Драч ја минаа нивната втора ноќ во шатори откако им беа уништени домовите од силниот земјотрес во вторникот. Тие исто така страхуваат од нов поголем земјотрес со оглед на тоа што досега беа регистрирани стотици помали.

Пет члена на едно семејство заробени под урнатините, меѓу нив близнаци и уште едно дете

Макфакс - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала е заробено под урнатините на четирикатна зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет члена, ...

Се бројат жртвите во катастрофалниот земјотрес во Албанија: Бројката порасна над 40 загинати

Press24 - 28.11.2019

Бројот на загинати од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија се зголемува. Според последните извештаи, бројката на жртви изнесува 44 жртви, додека дваесеттина се заробени под урнатините. Од 700 повредени, десетмина се во сериозна состојба.

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

А1 On - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Расте бројот на жртвите од земјотресот, настрадале цели семејства (ВИДЕО)

МКД - 28.11.2019

Спасувачки екипи од повеќе држави, со помош на кучиња и беспилотни летала, ги пребаруваат урнатините во очајнички напори да ги пронајдат и спасат преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија и однесе најмалку 28 животи.

Сејдини го посети Драч: Се приклучуваме да помогнеме

SportMedia - 28.11.2019

Претседателот на ФФМ Муамед Сејдини, беше во посета на Драч, градот кој е погоден од катастрофалниот земјотрес пред неколку дена, и кој однесе триесетина човечки животи. „Со голема тага за природна катастрофа, ние се приклучуваме на Фудбалската ...

Куманово ќе додели 5.000 евра помош за Драч

Макфакс - 28.11.2019

Општина Куманово издвои 5.000 евра од буџетот кои ќе бидат искористени за купување хигиенски средства и храна за жителите на Драч, по силниот земјотрес во вторникот. Ваквата одлука била донесена на денешната вонредна седница на Општината.

Општина Куманово ќе донира 300.000 денари за збратимениот Драч

+инфо - 28.11.2019

Советниците од Советот на општина Куманово денеска на вонредна седница донесоа одлука за исплата на пари од Буџетот на Општина Куманово за хуманитарна помош за настраданото население од катастрофалниот земјотрес во општина Драч, Албанија.

ФФМ и македонските клубови во кампањата за поддршка на погодените од земјотресот во Албанија

Екипа - 28.11.2019

Првите луѓе на Фудбалските федерации на Албанија, Македонија и Косово се сретнаа во Драч, согласувајќи се на заедничката средба да ги поддржат семејствата погодени од земјотресот во Албанија.

Сејдини го посети Драч, ФФМ се вклучува во помошта за погодените од земјотресот

Спортски - 28.11.2019

Првиот човек на македонскиот фудбал, Муамед Сејдини го посети Драч кој беше погоден од силен земјотрес. Сејдини во Драч се сретна првите луѓе на Фудбалските федерации на Албанија и Косово и заедно искажаа поддршка.

Извлечени безживотните тела на мајка и три деца во Албанија

Макфакс - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

ВИДЕО: Силниот земјотрес денеска повторно ги потресе граѓаните и сите излегоа на улица - оштетена болница во Драч

Press24 - 28.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтерова скала го погоди Драч претпладнево, што е еден од посилните земјотреси во тој регион после завчерашниот разорен потреес кој однесе 49 животи. Rruga e Kavajes, qytetaret ne panik on Vidnews .

Универзитетот во Тетово ќе донира 10.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Сител - 28.11.2019

– Сенатот на Универзитетот во Тетово на денешната седница одлучи да донира 10 илјади евра помош за семејствата погодени од земјотресот во Албанија. Со ова Универзитетот во Тетово се приклучува на многу локални, регионални и меѓународни институции со ...

Ахмети во Туман и Драч, ќе ги посети граѓаните по земјотресот

Сител - 28.11.2019

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска, по повод Денот на албанското знаме ќе положи цвеќе пред споменикот на „Скендербег“ во Старата скопска чаршија, а потоа ќе замине за Косово каде што ќе присуствува на откривањето на спомениците на Шабан, ...

ТРОГАТЕЛНО: Близначиња и нивниот брат во прегратка на мајката пронајдени под урнатините- бројот на загинати се искачи ...

Курир - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

ВИДЕО: Моментот кога спасувачките екипи жив ќе го извадат 33-годишното момче од целосно срушениот хотел во Драч

Курир - 28.11.2019

Пожарникарите од Малакастар на социјалните мрежи објавија видео од спасувањето на 33-годишниот Адриатик Боде, кој што беше заробен под урнатините во познатиот хотел „Мира Маре“ во Драч. Настанот се случил на 26 ноември, а во продолжение можете да го ...

Над 46 починати во земјотресот во Албанија, околу 2000 добиле лекарска помош

Р.С.Европа - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Спасувачката акција е завршена во Туман и кај шесткатницата во Драч. Според Mинистерството за здравство во болниците медицинска помош ...

Расте бројот на загинати во Албанија, надлежните за преживеани згаснаа

Сител - 28.11.2019

Тлото во Албанија не мирува, попладнево земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер го погоди Драч. Ова е еден од појаките од серијата земјотреси. Од овој потрес не се регистрирани жртви.

Близначиња и нивниот брат во прегратка на мајката пронајдени под урнатините- бројот на загинати се искачи на 46

Press24 - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Снимен моменот кога се урна четирикатница во Драч

Сител - 28.11.2019

Видео кое покажува како за време на земјотресот во Албанија се урива четирикатница во Драч се појави на Јутјуб. Станува збор за куќа во некогашната мочуришна област во Драч, каде под урнатините останале многу лица од семејството Лала од ...

Сведоштво за „Слободен печат“: Освен големата тага на лицата најмногу се гледа стравот, земјотресот го испразни Драч ...

Слободен Печат - 28.11.2019

Екипата што беше три дена во Драч, a е составена од шест члена, четири пожарникари и двајца задолжени за дронот со термо камери за полесно лоцирање на жртвите од земјотресот, вечерва се враќа во Скопје.

Мета и Џафери следеа спасувачка акција во Драч

Слободен Печат - 28.11.2019

Претседателот Мета се сретна и со специјализираните сили за итни случаи кои од Македонија дојдоа за да придонесат за надминување на последиците од оваа природна непогода, кои се стационирани во Гимназијата „Наим Фрашери".

Илир Мета и Талат Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

Нетпрес - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Илир Мета и Талат Џафери одблизу следеа спасувачка акција во Драч

А1 On - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Извлечени безживотните тела на мајка и три деца во Албанија

Сител - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Ахмети ќе ги посети Туман и Драч по разорниот земјотрес

Press24 - 28.11.2019

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска, по повод Денот на албанското знаме ќе положи цвеќе пред споменикот на „Скендербег“ во Старата скопска чаршија, а потоа ќе замине за Косово каде што ќе присуствува на откривањето на спомениците на Шабан, ...

Илир Мета и Талат Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

Press24 - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

Нова ТВ - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

ВИДЕО: Пороен дожд во Драч и Тимане ја отежнува ситуацијата во засолништата

Курир - 28.11.2019

Поројниот дожд започна во Драч предизвика дополнителни порблеми, пренесува ТВ21. Од „ТВ21“ јавуваат дека како резултат на тоа, водата влегува во засолниште каде се сместени дел од жителите погодени од земјотресот.

ВИДЕО: Пороен дожд во Драч и Тимане ја отежнува ситуацијата во засолништата

Press24 - 28.11.2019

Поројниот дожд започна во Драч предизвика дополнителни порблеми, пренесува ТВ21. Од „ТВ21“ јавуваат дека како резултат на тоа, водата влегува во засолниште каде се сместени дел од жителите погодени од земјотресот.

Пет члено семејство сеуште заробено под урнатините во Албанија, се помали се шансите да има преживеани

Курир - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала останало заробено под урнатините на четирикатната зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет ...

Новинарка известуваше од Драч 60 часа носејќи го со себе тримесечното бебе (ВИДЕО)

Press24 - 28.11.2019

Клодијана Хакај, новинарка од Драч поминала 60 часа на терен и сето тоа со тримесечно бебе. Откако останала без станот во земјотресот кој во вторникот го погоди Драч, Албанија, за неа не останало ништо друго освен да го земе микрофонот и да ...

„Ги дофативме децата и трчавме“ - жителите на Албанија раскажаа како се спасиле од земјотресот

Press24 - 28.11.2019

Со олеснување и ракоплескање реагираат мештаните секој пат кога некој жив ќе излезе од урнатините. Солзи и очај кога ќе биде пронајдено безживотно тело, пренесува „ Дојче Веле “. Спасувачките екипи и механизацијата се насекаде, пристигнуваат и од ...

ВИДЕО: Трагедија – мајка и 6-годишната ќерка извлечени од под урнатините во Драч, ќерката починала по 2 часа во ...

Либертас - 28.11.2019

Во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија,загинаа најмалку 35 лица. Спасувачките служби сè уште се обидуваат да најдат преживеани под урнатините на зградите. Според последните информации, спасени се 45 лица.

(ВИДЕО) ДРОН СНИМИ СТРАШНИ ГЛЕТКИ: Во Драч како да имало војна, еве што остана од градот

Фактор - 28.11.2019

Албански Драч е најтешко погоден од разорниот земјотрес од 6,4 степени кој таа земја ја погоди во вторникот, а снимките направени со дрон покажуваат колку голема е штетата. Бројот на жртви утринава се искачи на 41 но не се знае точниот број на ...

Општина Куманово со парична помош за настраданото население од земјотресот во Драч- Република Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Денеска советниците на Советот на општина Куманово на вонредната седница донесоа одлука за исплата на парични средства од Буџетот на Општина Куманово со намена – хуманитарна помош за настраданото население од катастрофалниот земјотрес во Општина ...

Извлечени безживотните тела на мајка и три деца во Албанија

Точка - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Пет члена на едно семејство заробени под урнатините, меѓу нив близнаци и уште едно дете

24Инфо - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала е заробено под урнатините на четирикатна зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет члена, ...

ФФМ се приклучува кон кампањата за помош и поддршка за погодените од земјотресот во Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Првите луѓе на Фудбалските федерации на Албанија, Македонија и Косово се сретнаа во Драч. Се согласија да ги поддржат семејствата погодени од земјотресот. Фудбалската федерација на Македонија и клубовите од МФЛ им дадоа поддршка на сите погодени од ...

Куманово ќе додели 5.000 евра помош за Драч

Точка - 28.11.2019

Општина Куманово издвои 5.000 евра од буџетот кои ќе бидат искористени за купување хигиенски средства и храна за жителите на Драч, по силниот земјотрес во вторникот. Ваквата одлука била донесена на денешната вонредна седница на Општината.

(Фото+видео) 24 Инфо во Драч: Уште еден ден во неизвесност и страв

24Инфо - 28.11.2019

Жителите на Драч веќе трет ден живеат во страв и неизвесност додека земјата постојано се тресе по катастрофата која го погоди градот во вторникот утрото кога земјотресот со јачина од 6,4 степени по Рихтер ги погоди крајбрежните градови на Албанија.

Ексклузивни фотографии од Драч – земјотрес проголта два ката од зграда!

Вечер Прес - 28.11.2019

Весникот „Вечер“ доби ексклузивни фотографии од катастрофата што ја предизвика силината на земјотресот што во вторникот го стресе Драч. Како што веќе објавивме, меѓу бројните урнатини е и зградата од 6 ката кај која првите два ката буквално се ...

Пет членови на едно семејство заробени под рушевините во Албанија: Меѓу нив близнаци и уште едно дете

Точка - 28.11.2019

Шестчлено семејство е заробено под рушевините на четирикатница во Драч, после силниот земјотрес кој во вторникот ја погоди Албанија. Спасувачките служби успеале да извлечат тело на една жена, но се уште не се пронајдени преостанатите пет членови на ...

Уште еден силен земјотрес во Албанија: Илјадници луѓе „излетаа“ на улиците

Точка - 28.11.2019

Нов земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтеровата скала го погоди подрачјето во околината на Драч во Албанија и предизвика паника меѓу населението. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од два километри, а најсилно бил почувствуван на 25 ...

Универзитетот во Тетово ќе донира 10.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

4NEWS - 28.11.2019

– Сенатот на Универзитетот во Тетово на денешната седница одлучи да донира 10 илјади евра помош за семејствата погодени од земјотресот во Албанија. Со ова Универзитетот во Тетово се приклучува на многу локални, регионални и меѓународни институции со ...

Илир Мета и Талат Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

24Инфо - 28.11.2019

– Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Илир Мета и Талат Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

Локално - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Ахмети, Џафери и Османи во посета на погодените места од земјотресот во Албанија

Република - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Илир Мета и Талат Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

Вечер Прес - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Најтажна приказна од Драч: Најпрво го изгубила сопругот, а кога слушнала дека ќерка и е мртва, срцето и престанало од ...

Centar - 28.11.2019

Диена Мече Каранџај (30), која е извлечена жива од срушената здрада во Драч, починала во болница неколку часа по својата 8- годишна ќерка. Таа е четврта жртва која почина денеска по катастрофалниот земјотрес во Албанија.

Албанија: „Ги дофативме децата и трчавме!“

Либертас - 28.11.2019

Со олеснување и аплауз реагираат мештаните секој пат кога некој жив ќе излезе од урнатините. Солзи и очај кога ќе биде пронајдено безживотно тело. Репортерката на ДВ во Туман, кој беше тешко погоден од земјотресот Состојбата беше конфузна со часови ...

Расте бројот на загинати во Албанија, надлежните за преживеани згаснаа

4NEWS - 28.11.2019

Тлото во Албанија не мирува, попладнево земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер го погоди Драч. Ова е еден од појаките од серијата земјотреси. Од овој потрес не се регистрирани жртви.

Мета заедно со Џафери одблиску следеа спасувачка акција во Драч

iPortal - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч Заедно со нив беше ...

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

Опсервер - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Универзитетот во Тетово ќе донира 10.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Либертас - 28.11.2019

Сенатот на Универзитетот во Тетово на денешната седница одлучи да донира 10 илјади евра помош за семејствата погодени од земјотресот во Албанија. Со ова Универзитетот во Тетово се приклучува на многу локални, регионални и меѓународни институции со ...

Снимен моменот кога се урна четирикатница во Драч

4NEWS - 28.11.2019

Видео кое покажува како за време на земјотресот во Албанија се урива четирикатница во Драч се појави на Јутјуб. Станува збор за куќа во некогашната мочуришна област во Драч, каде под урнатините останале многу лица од семејството Лала од Дебар.

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

Локално - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Репортерка од Албанија известувала носејќи тримесечно бебе: Не ја напуштила работата, иако животот ѝ станал пекол

Точка - 28.11.2019

Клодијана Хакај, новинарка од Драч, минала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе меѓу ...

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНИ ИСПОВЕДИ НА ЖИТЕЛИТЕ НА ДРАЧ: Земјотресот ги зави во црно

Фактор - 28.11.2019

Драч запре. По катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија рано во вторникот - овој град, кој беше епицентарот на земјотресот, стана епицентарот на тагата. Уништени се бројни згради, со бетонски блокови, урнатини и прашина на улиците.

Пет члена на едно семејство заробени под урнатините, меѓу нив близнаци и уште едно дете

Република - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала е заробено под урнатините на четирикатна зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет члена, ...

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

Либертас - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

(ВИДЕО) НОВИНАРКА 60 ЧАСА Е НА ТЕРЕН: Своето бебе го носи во куфер со себе

Фактор - 28.11.2019

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека единственото логично нешто што можела да го направи е да го земе микрофонот во раце и да влезе ...

Ги пронајдоа гушнати со мајка им: Телата на семејството Лала извлечени од урнатините

Република - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Амхети, Џафери и Османи во посета ма погодените места во Албанија

PressingTV - 28.11.2019

Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Извлечени безживотните тела на мајка и три деца во Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Ахмети во Туман и Драч, ќе ги посети граѓаните по земјотресот

Либертас - 28.11.2019

– Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска, по повод Денот на албанското знаме ќе положи цвеќе пред споменикот на „Скендербег“ во Старата скопска чаршија, а потоа ќе замине за Косово каде што ќе присуствува на откривањето на спомениците на Шабан, ...

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

Вечер Прес - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Бројот на загинати од земјотресот во Албанија се зголеми на 46

iPortal - 28.11.2019

– Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Пет члена на едно семејство заробени под урнатините, меѓу нив близнаци и уште едно дете

Centar - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала останало заробено под урнатините на четирикатната зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет ...

300.000 денари од Општина Куманово за пријателски Драч

Кумановски м. - 28.11.2019

Советот на Општина Куманово едногласно денеска одлучи со 300.000 денари од Буџетот да упати помош до албанската општина Драч која пред два дена беше погодена од катастрофален земјотрес во кој животот го загубија десетици лица.

ДРАЧ: Близнаците Дионис и Диониса, и нивниот брат Емилио, пронајдени мртви во прегратката на мајка им

Денешен - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

Куманово ќе додели 5.000 евра помош за Драч

Centar - 28.11.2019

Општина Куманово издвои 5.000 евра од буџетот кои ќе бидат искористени за купување хигиенски средства и храна за жителите на Драч, по силниот земјотрес во вторникот. Ваквата одлука била донесена на денешната вонредна седница на Општината.

Бројот на жртвите во Албанија се зголеми на 46

Н.Македонија - 28.11.2019

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што завчера ја погоди Албанија се зголеми на 46. Според Mинистерството за здравство, во болниците медицинска помош добиле над 790 лица во Драч и Клиниката за ...

Молитви и плач одекнуваат низ албанското село во близина на епицентарот

Н.Македонија - 28.11.2019

Плач и молитви се слушаат во селото Тумане во Албанија, кое се наоѓа во близина на епицентарот и е најпогодено од земјотресот, додека спасувачките екипи од државата и од соседните земји ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани, пренесува ...

Ужасна приказна од Албанија: Мајка почина од тага по нејзината шестгодишна ќерка која загина во земјоресот

Скопје1 - 28.11.2019

Во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија,загинаа најмалку 35 лица. Спасувачките служби сè уште се обидуваат да најдат преживеани под урнатините на зградите. Според последните информации, спасени се 45 лица.

Бројот на загинати од земјотресот 46, над две илјади добиле лекарска помош

MakPress - 28.11.2019

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 46. Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четри членови од семејството Лала.

ШОКАНТНО ВИДЕО: Снимен моментот кога се урива зграда во Албанија по земјотресот

Скопје1 - 28.11.2019

Објавени е шокантна снимка од пропаѓањето на станови во градот Драч. Видео го покажува моментот кога се урна четирикатница поради постојаните сеизмички осцилации во некогашната мочуришна област во Драч, каде под урнатините останале многу лица од ...

АПОКАЛИПТИЧНИ СНИМКИ ОД ДРАЧ: Исто како да имало војна, еве што остана од градот

Магазин - 28.11.2019

Драч е најтешко погодениот албански град од разорниот земјотрес од 6,4 степени, а снимките направени со дрон покажуваат колкава е штетата. Бројот на жртвите порасна на 32, но не се знае точниот број ан исчезнати.

ВО ЖИВО: Семејства се вадат од под урнатините во Албанија

Скопје1 - 28.11.2019

Шестчленото семејство Лала останало заробено под урнатините на четирикатната зграда во Драч по силниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот. Спасувачите успеале да го извадат телото на жената, но не можеле да ги пронајдат преостанатите пет ...

ВИДЕО: ТВ21 и во Тимане – трае акцијата за спасување по разорниот земјотрес

ТВ21 - 27.11.2019

Екипа на ТВ21 се наоѓа и во Тимане каде исто така како и во Драч направени се најголемите штети по земјотресот кој вчера рано утрото предизвика големи штети, а одзеде и ...

Расте бројот на загинати во земјотресот

Телма - 27.11.2019

Расте бројот на загинати во земјотресот кој вчера ја погоди Албанија. Најновиот биланс е 27 жртви, и над 600-тини повредени. Спасувачите не престануваат со потрагата по прежиживеани под урнатините во Драч, кој заедно со малото место Тумана, беше ...

ТВ21 ДРОН: Еве како изгледа Драч 24 часа по разорниот земјотрес

ТВ21 - 27.11.2019

Репортерската екипа на ТВ21 направи снимки од воздух со дрон, 24 часа по земјотресот во Драч. Се уште во тек е акцијата за извлекување на починати лица, а трае и акцијата за пронаоѓање на преживеани.

„Под урнатините сè уште ѕвонат мобилни телефони“ – екипи од Македонија во Албанија

ТВ21 - 27.11.2019

Урнатини и многу уништени куќи. Вака изгледа зоната Кнет во Драч вториот ден по земјотресот во Албанија. Спасувачките екипи работеа на отстранување на урнатините под кои се надеваат дека се уште има преживеани кои чекаат да бидат спасени од ...

Граѓаните се кренаа на нозе за да помогнат – се собира помош на повеќе места за Албанија

ТВ21 - 27.11.2019

Сите се мобилизираа за да им помогнат на погодените од силниот земјотрес во Албанија. Граѓаните од нашата држава се кренаа на нозе, собираат помош, материјални работи, пари но нудат и сместување.

Бројот на жртви од 27 се искачи на 30 по разорниот земјотрес во Албанија

ТВ21 - 27.11.2019

Најновите информации кои ги јавува репортерот на ТВ21 од Албанија се дека, бројот на жртви по земјотресот вечерва се искачи на 30 лица. И понатаму во тек се акциите за спасување и извлекување на заробени лица под рушевините од разорниот земјотрес ...

30 жртви во катастрофалниот земјотрес во Албанија

Телма - 27.11.2019

Се зголемува бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Најновата бројка е 30 мртви. Најкритичната точка е во Драч, поточно куќата која се урна врз главите на деветчлено семејство, меѓу нив и две двегодишни близначиња.

Над 30 загинати од земјотресот во Албанија

Алсат-М - 27.11.2019

Бројот на загинатите од земјотресот во Албанија достигна 31, но билансот веројатно ќе биде поголем бидејќи повеќе од 20 лица се исчезнати. Бројот на повредените од главниот потрес со јачина од 6,4 степени достигна повеќе од 660 граѓани, а некои се ...

ВИДЕО: ТВ21 во камповите во Драч, сместени илјадници луѓе

ТВ21 - 27.11.2019

Репортерската екипа на ТВ21 вечерва е во посета на камповите кои се поставени на безбедносни локации во Албанија. Ги посетивме камповите во Драч, каде се сместени илјадници жители кои стравуваат од нови потреси по она што се случи вчера рано утрото.

Албанија: „Ги дофативме децата и трчавме!“

Deutsche Welle - 27.11.2019

Со олеснување и аплауз реагираат мештаните секој пат кога некој жив ќе излезе од урнатините. Солзи и очај кога ќе биде пронајдено безживотно тело. Репортерката на ДВ во Туман, кој беше тешко погоден од земјотресот Состојбата беше конфузна со часови ...

Земјотрес во Албанија: Расте билансот на загинати, продолжува потрага по преживеани

ТВ21 - 27.11.2019

Ноќеска продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа најмалку 250 ...

Бројот на загинати во Албанија се искачи на 30 лица, 20 граѓани се исчезнати

Фокус - 27.11.2019

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија достигна 30, а како исчезнати се водат 20 лица. Бројот на повредените од главниот потрес со јачина од 6,4 степени достигна повеќе од 660 граѓани, а некои се во тешка состојба.

Расте смртниот биланс во Албанија - 25 загинати и над 650 повредени

24 Вести - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

Расте бројот на жртвите во Албанија, продолжува потрагата по преживеаните

Телма - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

Пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ отиде во Драч, Албанија

Канал5 - 27.11.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ отиде во Драч, Албанија, да помогне по катастрофалниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што го погоди вчера регионот. – Денес бев таму и помогнав колку што можев.

Расте бројот на жртви во Албанија, пристигнаа спасувачи од Македонија

Deutsche Welle - 27.11.2019

Спасувачките екипи во Албанија продолжија да работат и длабоко во ноќта во потрага по преживеани по катастрофалниот земјотрес. Од Скопје веќе пристигна помош во експерти, спасувачи и опрема.

Расте бројот на жртви во Албанија, 24 мртви и 650 повредени

Фокус - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а 45 се спасени, јавуваат албанските медиуми. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, урнаа голем број ...

Најмалку 25 жртви од земјотресот во Албанија

Алсат-М - 27.11.2019

Додека меѓународните спасувачки тимови продолжуваат да ги пребаруваат урнатините, бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 25. Локалните медиуми пренесуваат дека во Драч, жителите ја поминале ноќта во шатори или во автомобили.

ТВ21 ВО ЖИВО ОД ДРАЧ: Потрага по преживеани продолжува

ТВ21 - 27.11.2019

Екипата на ТВ21 се наоѓа во Драч каде што и денеска продолжува потрагата по преживеани под урнатините предизвикани од вчерашниот земјотрес со интензитет од 6.4 степени. Спасувачки екипи има од повеќе ...

Симоновски од Драч за ТВ21: Телефоните им ѕвонат, но нема знаци на преживеани во урнатините каде пребаруваме!

ТВ21 - 27.11.2019

„Се уште го пребаруваме местово кое ни е означено како критично кадешто се претпоставува дека има шест лица од кои 3 се деца, 1 жена и двајца мажи. Успеавме со нашите термо камери да лоцираме телесна температура од внатре, па затоа се надеваме дека ...

Погодените жители од Албанија бараат засолниште во Охрид и Струга, Хотам ги намали цените за ноќевање за 50%

24 Вести - 27.11.2019

Голем број албански семејства се сместуваат во струшките и охридските хотели после серијата земјотреси кои изминатото деноноќие ги погодија Драч и Тирана. Хотелиерите велат дека резервации интензивно пристигнуваат уште од утрото после големиот ...

Дебар со 300.000 денари финансиска помош за Албанија

Слободен Печат - 27.11.2019

Советот воедно одлучи воедно денеска да биде ден на жалост во општина Дебар за загинатите во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Во знак на солидаризирање и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Драч и регионот во Албанија, ...

ТВ21 ДРОН: Еве како изгледа Драч 24 часа по разорниот земјотрес

Курир - 27.11.2019

Репортерската екипа на ТВ21 направи снимки од воздух со дрон, 24 часа по земјотресот во Драч. Се уште во тек е акцијата за извлекување на починати лица, а трае и акцијата за пронаоѓање на ...

Жителите на Драч ноќта ја поминаа под ведро небо (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 27.11.2019

Фоторепортерката на „Слободен печат“, Арбнора Мемети, ги посети регионите кои најсилно беа погодени од страотниот земјотрес во Албанија. Во Драч, кој е еден од најсилно погодените градови во земјата, граѓаните чии домови беа уништени или оштетени од ...

Дебар додели 300.000 денари за настраданите во Албанија

Press24 - 27.11.2019

Во знак на солидаризирање и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Драч и регионот во Албанија, Советот на Општина Дебар денеска одлучи да додели финансиска помош во висина од 300 илјади денари.

Пратеникот Влатко Ѓорчев помагаше за настраданите во Драч (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.11.2019

-Господ нека ги чува луѓето и нивните семејства- напиша Ѓорчев на совјот профил на Фејсбук. Пратеникот Влатко Ѓорчев на својот профил на социјалните мрежи објави дека веднаш се упатил во Драч, по веста за земјотресот.

Ѓорчев помага во Драч: Тажна глетка, мора да помогнеме

Press24 - 27.11.2019

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ кој инаку е татко на четири дечиња, отиде во Драч да помогне по катастрофалниот потрес од 6.4 степени по Рихтер. - Солидарност со Драч. Држете се! Важно е да се помогне во Драч.

И тие со најсилно срце ќе заплачат на оваа трагична сцена: Мајка ја дознава судбината на својата ќерка под рушевините ...

Курир - 27.11.2019

Вознемирувачка сцена на прикажување на моментот како мајката Аријела дознала дека нејзината ќерка е мртва во земјотресот кој вчера ја погоди Албанија го потресе светот. Девојчето било пронајдено мртво пор рушевините на зграда во која била кај баба ...

Ден на жалост во Албанија, продолжува потрагата по преживеани

Макфакс - 27.11.2019

Спасувачките служби трагаат по преживеани под урнатините по разорниот земјотрес, што вчера ја погоди Албанија. Синоќа околу 19 часот беа регистрирани уште два потреси. Првиот со јачина од 4,7 степени по Рихтер, а неколку минути подоцна, вториот со ...

Расте смртниот биланс во Албанија, продолжува потрагата по преживеаните

А1 On - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

Бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 29

Макфакс - 27.11.2019

Со смртта на 25-годишниот Самир, кој почина утрово од повредите здобиени во земјотресот и пронаоѓањето на телото на неговиот татко под урнатините во Туман, бројот на загинатите во разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 29.

ФК „Шкупи“ ќе донира 10.000 евра за семејства во Драч

А1 On - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб „Шкупи“ ја информираше јавноста дека направиле хуман гест со тоа што ќе донираат 10.000 евра за семејствата кои се загрозени од земјотресот во албанскиот град Драч. На состанок на раководството на клубот од скопски Чаир било ...

Албанија ден потоа: Во Драч повеќе никој не плаче (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 27.11.2019

Во Албанија денес е Ден на жалост поради жртвите на земјотресите во кои загинаа 27 луѓе, додека над 650 се повредени. Знамињата на сите институции во АЛбанија денес ќе бидат спуштени на пола копје, додека училиштата ќе бидат затворени.

Цело семејство загина во земјотресот во Албанија

Макфакс - 27.11.2019

Спасувачка екипа од Србија извади две безживотни тела од урнатините во албанскиот град Туман, кој беше најтешко погоден од вчерашниот земјотрес. Извлечени се телата на маж и жена, објави РТС.

Пожарна Скопје во потрага по преживеаните во Драч ГАЛЕРИЈА

+инфо - 27.11.2019

Скопските пожарникари, кои вчера попладне заминаа за Драч, заедно со двајца колеги од Град Скопје, веднаш по пристигнувањето ја почнале спасувачката мисија во овој град, по вчерашниот силен земјотрес во Албанија.

Ден на жалост во Албанија, потрагата по преживеани продолжува

OhridNews - 27.11.2019

Во Албанија е ден на жалост. Потрагата по преживеаните продолжува и по изминати повеќе од 24 часа од силниот земјотрес од 6.4 степени што вчера го погоди регионот, со епицентар во близина на Драч.

Извлечени маж и жена од урнатините во Туман, вчера беше најдено и телото на нивниот син

Слободен Печат - 27.11.2019

Безживотни тела на маж и жена се извлечени од урнатините во албанскиот град Туман, една од натешко погодените локации од вчерашниот разорен земјотрес. Телата ги извлекла спасувачка екипа од Србија.

(ФОТО) ЖЕНА УМРЕЛА ОД ТАГА откако ќерка и починала од повреди во земјотресот во Албанија!

Екран - 27.11.2019

Тие две биле пронајдени под урнатините на шесткатница во Драч… По катастрофалниот земјотрес што ја вчера ја зафати Албанија, во кој загинаа најмалку 25, лица, доаѓаат сè повеќе трагични приказни.

Македонски пожарникари во битка за живот на шестчлено семејство во Драч, меѓу кои и 2-годишни близначиња

Press24 - 27.11.2019

Екипата македонски пожарникари вчера во Драч се обидуваа да извлечат шестчлено семејство од под урнатините на една зграда на четири ката лоцирана во близина на градскиот стадион. Командирот на Противпожарната единица Владимир Симоновски, кој ја ...

ФК „Шкупи“ со донација од 10 илјади евра за настраданите во земјотресот во Драч

Sport M - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб „Шкупи“ ја информираше јавноста дека направиле хуман гест со тоа што ќе донираат 10.000 евра за семејствата кои се загрозени од земјотресот во албанскиот град Драч. На состанок на раководството на клубот од скопски Чаир било ...

Најтажна приказна од Драч: Најпрво го изгубила сопругот, а кога слушнала дека ќерка и е мртва, срцето и престанало од ...

Press24 - 27.11.2019

Диена Мече Каранџај (30), која е извлечена жива од срушената здрада во Драч, починала во болница неколку часа по својата 8- годишна ќерка. Таа е четврта жртва која почина денеска по катастрофалниот земјотрес во Албанија.

Тажна слика: Од рушевините извлечени тела на мајка и син кои се држеле за рака

Press24 - 27.11.2019

Министерството за одбрана на Албанија информираше дека денеска од урнатините во Драч, биле извадени две нови тела. Станува збор за Долора и Клаус Речи, мајка и син. Безживотните тела се извадени од шесткатната зграда која беше срушена од силниот ...

Расте бројот на жртви во Албанија, 24 мртви и 650 повредени

Press24 - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а 45 се спасени, јавуваат албанските медиуми. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, урнаа голем број ...

ВИДЕО: Дрон сними страшна глетка - во Драч како да имало војна, разрушен цел град

Press24 - 27.11.2019

Албанскиот град Драч е најтешко погоден од разорниот земјотрес од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кој ја погоди Албанија во вторникот, а снимките направени со дрон покажуваат колкава е штетата.

Пратеникот Влатко Ѓорчев во Драч: Растоваривме два камиона со вода (ВИДЕО)

+инфо - 27.11.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ отиде во Драч, Албанија, да помогне по катастрофалниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што го погоди вчера регионот. – Солидарност со Драч. Држете се! Важно е да се помогне во Драч.

Албанија: Продолжува потрагата по преживеаните, по разорниот регистрирани најмалку 250 земјотреси

Курир - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

Македонските спасувачи со тешка задача во Драч: Се трага по преживеани

Сител - 27.11.2019

Најмалку 29 лица го загубија животот во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија. Бројот на загинати постојано расте, но не запира ниту потрагата по преживеани под урнатите во Драч.

Шкупи ќе донира 10.000 евра помош за настраданите во Драч

SportMedia - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб Шкупи објави дека ќе испрати 10.000 евра помош за жртвите од земјотресот во албанскиот град Драч во кој загинаа многу луѓе, а има и многу повредени. Раководството на клубот на состанок одлучило да се испрати споменатата сума, а ...

Жителите на Драч ноќта ја поминаа под ведро небо (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Курир - 27.11.2019

Фоторепортерката на „Слободен печат“, Арбнора Мемети, ги посети регионите кои најсилно беа погодени од страотниот земјотрес во Албанија. Во Драч, кој е еден од најсилно погодените градови во земјата, граѓаните чии домови беа уништени или оштетени од ...

Расте бројот на жртви во Албанија – 24 лица загинаа, 650 се повредени

Макфакс - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а спасувачите успеале да пронајдат 45 лица под урнатините. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, ...

СЕ ДРЖЕЛЕ ЗА РАКА: Од урнатините во Драч извадени телата на мајка и син

Слободен Печат - 27.11.2019

Безживотните тела се извадени од шесткатната зграда која беше срушена од силниот земјотрес од 6.3 степени. Министерството за одбрана на Албанија информира дека пред малку од урнатините во Драч, извадени се две нови тела.

Во земјотресот во Албанија досега 25 жртви, продолжува потрагата по преживеаните

+инфо - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

ВИДЕО: Снимен моментот кога се урна четирикатница во Драч

А1 On - 27.11.2019

Објавени е шокантна снимка од пропаѓањето на станови во градот Драч по земјотресот кој вчера ја погоди Албанија. Видео го покажува моментот кога се урна четирикатница во некогашната мочуришна област во Драч, каде под урнатините останале многу лица ...

Се урива зграда во Драч, остана заробено едно семејство ВИДЕО

+инфо - 27.11.2019

Медиумите во Албанија објавија снимка од уривање на зграда во Драч под чии урнатини велат дека останале заробени членови на едно ...

Земјотрес во Албанија: Расте смртниот биланс, продолжува потрагата по преживеаните

Сител - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

Продолжува потрагата по преживеаните во Албанија, по разорниот регистрирани најмалку 250 земјотреси

Нетпрес - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

ВИДЕО: Снимен моментот кога се урнала четирикатница во Драч

Press24 - 27.11.2019

Објавена е шокантна снимка од рушење на зграда во градот Драч по земјотресот кој вчера ја погоди Албанија. Видеото објавено на Јутјуб го покажува моментот кога се урнала четирикатница во некогашната мочуришна област во Драч, каде под урнатините ...

Расте бројот на жртви во Албанија, 24 мртви и 650 повредени

Курир - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а 45 се спасени, јавуваат албанските медиуми. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, урнаа голем број ...

Бројот на жртви во Албанија расте, 24 мртви и 650 повредени

Нетпрес - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а 45 се спасени, јавуваат албанските медиуми. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, урнаа голем број ...

Дронот сними застрашувачки снимки: Во Драч како да имало војна, еве што остана од градот

Сител - 27.11.2019

Драч е најтешко погодениот албански град од разорниот земјотрес од 6,4 степени, а снимките направени со дрон покажуваат колкава е штетата. Бројот на жртвите порасна на 32, но не се знае точниот број ан исчезнати.

Земјотресот го зави Драч во црно: Иповед на жителите на градот кој стана епицентар на земјотреси

Press24 - 27.11.2019

После разорниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот, Драч, кој беше епицентарот на потресот, стана епицентар на жалост. Голем број згради се срушени, на улиците бетонски блокови, отпад и прашина.

Пратеникот Влатко Ѓорчев им помагаше на жителите на Драч

Сител - 27.11.2019

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ кој инаку е татко на четири дечиња, отиде во Драч да помогне по катастрофалниот потрес од 6.4 степени по Рихтер. - Солидарност со Драч. Држете се! Важно е да се помогне во Драч.

Тага во Албанија ден по земјотресот: Илјада луѓе го изгубија домот, секаде е плач, а 15 се и понатаму затрупани

Сител - 27.11.2019

Најмалку 27 лица и над 650 повредени, е најновиот баланс од катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер кој ја погоди Албанија, каде и денеска е Ден на жалост. Знамињата на сите институции во АЛбанија денес ќе бидат спуштени на пола ...

Спасувачката екипа од Србија извади две безживотни тела во Драч

Сител - 27.11.2019

Спасувачка екипа од Србија извади две безживотни тела од урнатините во албанскиот град Туман, кој беше најтешко погоден од вчерашниот земјотрес. Извлечени се телата на маж и жена, објави РТС.

Македонски пожарникари во битка за живот на шестчлено семејство во Драч, меѓу кои и 2-годишни близначиња

Курир - 27.11.2019

Екипата македонски пожарникари вчера во Драч се обидуваа да извлечат шестчлено семејство од под урнатините на една зграда на четири ката лоцирана во близина на градскиот стадион. Командирот на Противпожарната единица Владимир Симоновски, кој ја ...

Дебар додели 300.000 денари за настраданите во Албанија

Курир - 27.11.2019

Во знак на солидаризирање и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Драч и регионот во Албанија, Советот на Општина Дебар денеска одлучи да додели финансиска помош во висина од 300 илјади денари.

Бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 29

Точка - 27.11.2019

Со смртта на 25-годишниот Самир, кој почина утрово од повредите здобиени во земјотресот и пронаоѓањето на телото на неговиот татко под урнатините во Туман, бројот на загинатите во разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 29.

(Видео) Пратеникот Влатко Ѓорчев на терен помагаше по земјотресите во Албанија

еМагазин - 27.11.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук-профил објави фотографии и видео на кое се гледа како помага по земјотресот во Албанија во пренесување на вода и други основни намирници за населението. „Солидарност со Драч.

Влатко Ѓорчев им помагаше на жителите на Драч (ВИДЕО)

Денешен - 27.11.2019

Влатко Ѓорчев им помагаше на жителите на албанскиот приморски град Драч, кој вчера утрото беше погоден од земјотрес со интензитет од 6,4 степени, при што настрадаа над 20 лица а околу 600 се повредени.

Ден на жалост во Албанија, продолжува потрагата по преживеани

Centar - 27.11.2019

Спасувачките служби трагаат по преживеани под урнатините по разорниот земјотрес, што вчера ја погоди Албанија. Синоќа околу 19 часот беа регистрирани уште два потреса. Првиот со јачина од 4,7 степени по Рихтер, а неколку минути подоцна, вториот со ...

Расте бројот на жртви во Албанија – 24 лица загинаа, 650 се повредени

24Инфо - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а спасувачите успеале да пронајдат 45 лица под урнатините. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, ...

Бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 29

Centar - 27.11.2019

Со смртта на 25-годишниот Самир, кој почина утрово од повредите добиени во земјотресот и пронаоѓањето на телото на татка си под урнатините во Туман, бројот на загинати во разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 29.

Цело семејство загина во земјотресот во Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Спасувачка екипа од Србија извади две безживотни тела од урнатините во албанскиот град Туман, кој беше најтешко погоден од вчерашниот земјотрес. Извлечени се телата на маж и жена, објави РТС.

Во Албанија е прогласен ден на жалост

Република - 27.11.2019

Во Албанија е Ден на жалост, а знамињата на сите институции се спуштени на половина копје поради жртвите од земјотресот со јачиа од 6,4 степени по Рихтер. Од под урнатините досега се извлечени 45, а се трага по уште десетина исчезнати.

Цело семејство загина во земјотресот во Албанија

Точка - 27.11.2019

Спасувачка екипа од Србија извади две безживотни тела од урнатините во албанскиот град Туман, кој беше најтешко погоден од вчерашниот земјотрес. Извлечени се телата на маж и жена, објави РТС.

(ВИДЕО) ТАГА ВО АЛБАНИЈА ДЕН ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Илјадници останаа без дом, има уште и затрупани

Фактор - 27.11.2019

Најмалку 27 мртви и повеќе од 650 повредени, е најновиот биланс од земјотресот со јачина од 6,4 степени по Рихтер кој ја погоди Албанија , каде денес е Ден на жалост, а знамињата на институциите се спуштени на половина копје.

Земјотрес во Албанија: Расте смртниот биланс, продолжува потрагата по преживеаните

Локално - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

ТВ21 во Драч: Се слуша плач, цело семејство заробено под урнатините од разорниот земјотрес – екипи од Скопје со ...

4NEWS - 27.11.2019

Според информациите од репортерот на ТВ21 од Драч, Албанија под овие урнатини кои ги направи разорниот земјотрес рано утрово се наоѓа цело семејство. Екипи од Македонија и Италија се наоѓаат на оваа критична точка како што велат тие.

Ѓорчев помага во Драч: Тажна глетка, мора да помогнеме

24Инфо - 27.11.2019

Пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ е во Драч да помогне по катастрофалниот земјотрес кој го погоди вчера грдот и околината. – Солидарност со Драч. Држете се! Важно е да се помогне во Драч. Има загинати и повредени, а штетите се ГОЛЕМИ.

Дебар додели 300.000 денари за настраданите во Албанија

Либертас - 27.11.2019

Во знак на солидаризирање и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Драч и регионот во Албанија, Советот на Општина Дебар денеска одлучи да додели финансиска помош во висина од 300 илјади денари.

ВИДЕО: ТВ21 и во Тимане – трае акцијата за спасување по разорниот земјотрес

4NEWS - 27.11.2019

Екипа на ТВ21 се наоѓа и во Тимане каде исто така како и во Драч направени се најголемите штети по земјотресот кој вчера рано утрото предизвика големи штети, а одзеде и животи. Извор: ...

Ѓорчев помага во Драч: Тажна глетка, мора да помогнеме

Вечер Прес - 27.11.2019

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ кој инаку е татко на четири дечиња, отиде во Драч да помогне по катастрофалниот потрес од 6.4 степени по Рихтер. – Солидарност со Драч. Држете се! Важно е да се помогне во Драч.

Расте бројот на жртви во Албанија - 24 лица загинаа, 650 се повредени

MTM - 27.11.2019

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а спасувачите успеале да пронајдат 45 лица под урнатините. Силните потреси, од кој насилниот беше со јачина од 6,4 степени според Рихтер, ...

Ѓорчев од Драч: Тажна глетка, со човечки трагедии (ВИДЕО)

Локално - 27.11.2019

„Важно е да се помогне во Драч. Има загинати и повредени, а штетите се големи. Денес бев таму и помогнав колку што можев. Бев на конференција во Тирана со учесници од целиот Балкан, но ги видивме вестите.

Земјотрес во Албанија: Расте смртниот биланс, продолжува потрагата по преживеаните

CivilMedia - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

Најтажна приказна од Драч: Прво останала без сопругот, а кога слушнала дека нејзината ќерка настрадала во земјотресот - ...

Точка - 27.11.2019

Диена Мече Каранџај, која била жива извлечена по рушењето на шестокатницата во Драч во Албанија, починала во болница неколку часа по смртта на нејзината 8-годишна ќерка. Таа е четвртата жртва која загинала во овој град по разорниот земјотрес.

ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР ОД ДРАЧ:Македонските пожарникари во битка за живот на шестчлено семејство, меѓу кои  и двегодишни ...

Вечер Прес - 27.11.2019

Екипата македонски пожарникари вчера во Драч се обидуваа да извлечат шестчлено семејство од под урнатините на една зграда на четири ката лоцирана во близина на градскиот стадион. Командирот на Противпожарната единица Владимир Симоновски, кој ја ...

Дебар додели 300.000 денари за настраданите во Албанија

Вечер Прес - 27.11.2019

Во знак на солидаризирање и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Драч и регионот во Албанија, Советот на Општина Дебар денеска одлучи да додели финансиска помош во висина од 300 илјади денари.

Вонредна седница на Советот на Општина Куманово за помош на настраданите во Драч

Kumanovo News - 27.11.2019

Општина Куманово има пријателски врски со Општина Драч и постои иницијатива за збратимување на двата градови. Седницата е со почеток во 10 часот, во салата на т.н. ...

10.000 евра донација од ФК „Шкупи“ за семејства во Драч

iPortal - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб „Шкупи“ ја информираше јавноста дека направиле хуман гест со тоа што ќе донираат 10.000 евра за семејствата кои се загрозени од земјотресот во албанскиот град Драч. На состанок на раководството на клубот од скопски Чаир било ...

ФК „Шкупи“ ќе донира 10.000 евра за семејства во Драч

Опсервер - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб „Шкупи“ ја информираше јавноста дека направиле хуман гест со тоа што ќе донираат 10.000 евра за семејствата кои се загрозени од земјотресот во албанскиот град Драч. На состанок на раководството на клубот од скопски Чаир било ...

Еве како изгледа Драч 24 часа по разорниот земјотрес

Пулс24 - 27.11.2019

Репортерската екипа на ТВ21 направи снимки од воздух со дрон, 24 часа по земјотресот во Драч. Се уште во тек е акцијата за извлекување на починати лица, а трае и акцијата за пронаоѓање на ...

Расте смртниот биланс, продолжува потрагата по преживеаните

Република - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...

ФК „Шкупи” ќе донира 10.000 евра за семејства во Драч

Вечер Прес - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб „Шкупи” ја информираше јавноста дека направиле хуман гест со тоа што ќе донираат 10.000 евра за семејствата кои се загрозени од земјотресот во албанскиот град Драч. На состанок на раководството на клубот од скопски Чаир било ...

„Под урнатините сè уште ѕвонат мобилни телефони“ – екипи од Македонија во Албанија

4NEWS - 27.11.2019

Урнатини и многу уништени куќи. Вака изгледа зоната Кнет во Драч вториот ден по земјотресот во Албанија. Спасувачките екипи работеа на отстранување на урнатините под кои се надеваат дека се уште има преживеани кои чекаат да бидат спасени од ...

Прво го загуби сопругот, а кога дозна дека ќерката ѝ загина во урнатините, Диена почина од тага

Република - 27.11.2019

Триесетгодишната Диена Каранџај, која беше жива извлечена од урнатините на шестокатницата во Драч, Албанија, починала во болница неколку часа по смртта на нејзината осумгодишна ќерка. Диена и нејзината ќерка се едни од жртвите на рзорниот земјотрес ...

ФК „Шкупи“ ќе донира 10.000 евра за семејства во Драч

Локално - 27.11.2019

Фудбалскиот клуб „Шкупи“ ја информираше јавноста дека направиле хуман гест со тоа што ќе донираат 10.000 евра за семејствата кои се загрозени од земјотресот во албанскиот град Драч. На состанок на раководството на клубот од скопски Чаир било ...

Дрон снимил застрашувачки сцени: Во Драч како да имало војна, еве што останало од градот

Точка - 27.11.2019

Албанскиот град Драч е најтешко погоден во страшниот земјотрес од 6,4 степени, во вторникот, а снимките направени со дрон покажуваат колкава е штетата. Бројот на жртви се искачи на 29, но не се знае точниот број на исчезнати.

Ѓорчев од Драч: Наша обврска е да помагаме, а Македонија е добар сосед

iPortal - 27.11.2019

„Важно е да се помогне во Драч. Има загинати и повредени, а штетите се големи. Денес бев таму и помогнав колку што можев. Бев на конференција во Тирана со учесници од целиот Балкан, но ги видивме вестите.

Ден на жалост во Албанија, продолжува потрагата по преживеани

24Инфо - 27.11.2019

Спасувачките служби трагаат по преживеани под урнатините по разорниот земјотрес, што вчера ја погоди Албанија. Синоќа околу 19 часот беа регистрирани уште два потреси. Првиот со јачина од 4,7 степени по Рихтер, а неколку минути подоцна, вториот со ...

Бројот на загинати во Албанија се искачи на 30 лица, 20 граѓани се исчезнати

Либертас - 27.11.2019

Бројот на загинатите во земјотресот во Албанија достигна 30, а како исчезнати се водат 20 лица. Бројот на повредените од главниот потрес со јачина од 6,4 степени достигна повеќе од 660 граѓани, а некои се во тешка состојба.

Земјотрес во Албанија: Расте смртниот биланс, продолжува потрагата по преживеаните

Опсервер - 27.11.2019

Во текот на ноќта продолжија спасувачките операции во Албанија, каде во вчерашниот силен земјотрес загинаа најмалку 25 лица. Во најсилниот земјотрес кој ја погодил таа земја во последните декади, урнати се голем број згради, а по него следуваа ...