TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирак го условуваат враќањето на инспекторите на ОН

А1 - 15.09.2002

Како одговор на говорот на американскиот претседетел Џорџ Буш во Обединетите Нации, заменик ирачкиот премиер Тарек Азис изјави дека Багдад ќе дозволи враќање на инспекторите на Светската организација за оружје, само доколкку постои договор за спречување на американскиот напад врз Ирак и бидат ...

Буш побара поддршка од јавноста за напад врз Ирак

А1 - 14.09.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш во досега најдиректното обраќање до домашната јавност, побара поддршка за напад врз Ирак, пред Садам Хусеин да изгради нуклеарна бомба. Во своето неделно радио обраќање, Буш ги повика американскиот Конгрес и Обединетие Нации да заземат јасен став против Ирак, ...

Буш "искрено се сомнева" дека Садам ќе соработва со ОН

Вест - 14.09.2002

Ирак го осуди говорот на Буш во ОН како полн со лаги и фалсификати ЊУЈОРК (Ројтерс) - Претседателот Џорџ Буш изјави дека "искрено се смонева"" оти ирачкиот претседател Садам Хусеин ќе ги прифати барањата за разоружување и дека се надева дека ОН ќе преземат акција против Ирак за неколку денови или ...

Ирак го отфрли барањето

Утрински - 14.09.2002

Реакција ДУБАИ - Ирачкиот заменик-премиер Тарек Азиз вчера го отфрли безусловното враќање на инспекторите за оружје на ОН, како што бара Вашингтон, истакнувајќи дека со тој чекор нема да се избегнат американските воени намери спрема Багдад.

Џорџ Буш бара акција од ОН против Ирак

Утрински - 14.09.2002

Драматичен судир на Ист Ривер меѓу американскиот претседател и генералниот секретар на ОН ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Американскиот претседател Џорџ Буш во четвртокот отворено апелираше до Обединетите нации да го присилат Ирак на разоружување и прекинување на поддршката за тероризмот, додавајќи дека доколку ...

ЕУ го пофали Буш што сака ирачкото прашање да се решава во ОН

Вест - 14.09.2002

БРИСЕЛ, 13 септември (Ројтерс) - Европската унија го пофали американскиот претседател Буш за неговата одлука ирачкото прашање да го решава преку Обединетите нации и го предупреди Ирак да се покори на резолуциите на ОН. Европската комисија издаде соопштение во кое се вели дека Буш испратил "силен и ...

Говорот на Буш е не е објава на војна

А1 - 13.09.2002

Говорот на американскиот претседател Џорџ Буш во четвртокот пред Обединетите Нации не „бил објава на војна“ на Багдад, туку предупредување на меѓународната заедница да постигне разоружување на Ирак, изјави американскиот државен секретар Колин Пауел.

Средба на пет членки на советот за безбедност

А1 - 13.09.2002

Пет членки на Советот за безбедност на ОН денеска во Њујорк треба да се состанат и да ја разгледаат идејата за нова резолуција за Ирак, изјави синоќа анонимен американски претставник. Според истиот извор, американскиот државен секретар Колин Пауел на маргините на генералното Собрание на ОН ќе се ...

Буш во ОН повика на акција против Ирак

Вест - 13.09.2002

Ирачките власти направија музеј од скривницата Амирија во центарот на Багдад, која пред 12 години во Заливската војна беше погоден од две американски бомби при што загинаа 400 цивили ЊУЈОРК, 13 септември - Американскиот претседател Џорџ БуШ вчера во своето обраќање пред Генералното собрание на ОН ...

Анкара би поддржала напад само доколку е одобрен од ОН

Утрински - 13.09.2002

Турција не верува во унилатерална интервенција врз Ирак МЕЛБУРН - Турскиот министер за одбрана вчера изјави дека ирачкиот претседател, Садам Хусеин, би требало да им дозволи на инспекторите за оружје на ОН повторен влез во Ирак, додавајќи дека Анкара би поддржала напад врз Ирак само доколку тој е ...

Анан им порача на САД да не го гибаат Ирак без дозвола од ОН

Дневник - 13.09.2002

ОТВОРЕНА ГОДИШНАТА СЕДНИЦА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Анан потврди дека сите земји имаат право да возвратат на напад, но истакна дека само ОН може да авторизираат примена на сила во случаи што не се "класична самоодбрана" Генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, синоќа ја отвори годишната ...

Буш ќе повика на акција против Ирак во ОН

А1 - 12.09.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш се очекува денеска во своето обраќање пред Генералното собрание на ОН во Њујорк да повика на акција против Ирак за таа земја да се присили на почитување на резолуциите на светската организација, или ОН ќе се соочат со маргинализација.

САД да не почнуваат напад врз Ирак без согласност од ОН

Утрински - 11.09.2002

Апел на претседателот на Европската комисија ЛИСАБОН - Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, вчера апелираше до САД да не почнуваат со напад врз Ирак, без претходно одобрување од Советот за безбедност на ОН. Проди, претседател на Извршното тело на Европската унија, која е составена од ...

САД не може да го поврзе Ирак и глобалниот тероризам

А1 - 10.09.2002

Официјалните претставници на американската администрација кои се обидуваат да изградат случај против ирачкиот претседател Садам Хусеин не се во можност да воспостават директна врска меѓу ирачкиот водач и глобалниот тероризам, пишува денеска The Washington post .

САД очекува поостри резолуции на ОН за Ирак

Вест - 10.09.2002

ДЕТРОИТ, 10 септември (Ројтерс) - Портпаролот на претседателот Џорџ Буш, Ари Флајшер, вчера изјави дека се чини оти има меѓународно движење за заострување на резолуциите на ОН со кои се бара Ирак да се откаже од оружјето за масовно уништување.

Војна со Ирак, но со мандат на ОН

Утрински - 10.09.2002

Францускиот претседател со разводнет став околу идна воена интервенција против Багдад Ширак: Што ако Кина утре го нападне Тајван? Францускиот претседател Жак Ширак го повтори своето цврсто спротиставување на каков било унилатерален американски напад против Ирак, но истакна дека Вашингтон би можел ...

Отава воздржана за напад врз Ирак

Утрински - 10.09.2002

Канада сомничава Торонто, - Канада нема да ги поддржи Соединетите Американски Држави доколку тие решат да го нападнат Ирак за да го симнат од власт ирачкиот претседател Садам Хусеин, изјави вчера канадскиот заменик-премиер Џон Манли во интервју за канадската телевизија Си-Ти-Ви.

ИАЕА нема докази за нуклеарна активност на Ирак

А1 - 09.09.2002

„Меѓународната агенција за атомска енергија нема никаква информација или доказ за ирачката нуклеарна активност по заминувањето на меѓународните инспектори во декември 1998-та година“, изјави во Виена портпаролот на оваа организација Марк Гвоздецки за арапската телевизиска мрежа „Мидл Ист ...