TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рен: Хрватска е близу до крај на преговорите

А1 - 04.10.2008

Доколку Хрватска ги спроведе преостанатите тешки реформи, идната година може да очекува заокружување на пристапните преговори со Европската унија. Ова на хрватските власти им го порача еврокомесарот Оли Рен, потенцирајќи ги реформите во приватизацијата и бродоградбата.

Рен: Хрватска е близу до крај на преговорите

Алсат-М - 04.10.2008

Доколку Хрватска ги спроведе преостанатите тешки реформи, идната година може да очекува заокружување на пристапните преговори со ЕУ. Ова на хрватските власти им го порача еврокомесарот Оли Рен, потенцирајќи ги реформите во приватизацијата и бродоизградбата.

Црвен картон од ЕУ

Утрински - 04.10.2008

Посетата на претседателот Бранко Црвенковски во Брисел потсети на некогаш популарната радиоемисија „Деновиве пред години“.

Рен: Хрватска е близу до крај на преговорите

Макфакс - 04.10.2008

Доколку Хрватска ги спроведе преостанатите тешки реформи, идната година може да очекува заокружување на пристапните преговори со Европската унија(ЕУ). Ова на хрватските власти им го порача еврокомесарот Оли Рен, потенцирајќи ги реформите во приватизацијата и бродоизградбата.

Денес решение за името, утре членство во НАТО

Време - 03.10.2008

Алијансата е подготвена да ја покани Македонија да се приклучи кон НАТО уште следниот ден по решавање на спорот со името, без поставување какви и да е дополнителни услови, изјави во Брисел портпаролот на Северноатлантскиот пакт, Џејмс Апатурај, по разговорите на генералниот секретар на НАТО, Јап де ...

Рен: И единството на политичкиот врв е политичка стабилност

Вест - 03.10.2008

Единството на политичкиот врв е дел од политичката стабилност која е важна за секоја земја кандидат за влез во Европската унија, му пренел комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен на претседателот Бранко Црвенковски на средбата одржана вчера во Брисел.

Кохабитацијата барем малку функционира

Вест - 03.10.2008

За да не пукне повторно срам како во Њујорк, кога претседателот Бранко Црвенковски не му дозволи на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски да присуствува на средбата со медијаторот во спорот со Грција Метју Нимиц, и за да се покаже дека барем малку функционира кохабитацијата во ...

Новиот предлог на Нимиц може да биде финален

Утрински - 03.10.2008

Оли Рен на прес-конференцијата со Бранко Црвенковски јасно изјави дека политичкиот критериум е пресуден за датум за преговори Неофицијално се дознава дека ЕУ ги посочува изборите напролет како пресвртен тест Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - „Поканата за НАТО е тука и таа одлука ...

И изборите критериум за датум за преговори

Дневник - 03.10.2008

Организирање и спроведување фер и демократски избори станаа деветтиот критериум за добивање датум за преговори за зачленување на Македонија во ЕУ, покрај веќе поставените осум одредници, е ставот на Европската комисија.

Притисок врз Скопје да го прифати името Северна Македонија

Нетпрес - 03.10.2008

Следната средба меѓу преговарачките тимови на Скопје и на Атина за спорот за името ќе се одржи во на 7 октомври во Њујорк, објавува во своето денешно издание грчкиот весник “Та Неа“.

Македонија очекува објективен извештај од Брисел

Н.Македонија - 03.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски на вчерашната средба со комесарот за проширување Оли Рен во Брисел разговарал за извештајот за Македонија, европскиот пат на државава како членка-кандидат, грчко-македонскиот спор за името, како и за признавањето на Косово.

Црвенковски со Рен за името

А1 - 02.10.2008

Евроинтеграцискиот процес на Македонија зависи од напредокот што ќе се направи во имплементацијата на политичките критериуми, а кои бараат стабилни институции и гарантираат демократија и владеење на правото.

Шефер и Рен побараа кохабитацијата и политички дијалог

А1 - 02.10.2008

Поканата за НАТО цврсто стои само да се реши името. Но, разочарувањето од изборите отвара нови стравувања. Дали ќе бидат пречка за ратификацијата. „Еден од важните елементи на процесот на реформите е и реформата на изборниот закон.

Решение за името и политичка култура

BBC - 02.10.2008

Посредникот на Обединетите Нации во грчко-македонскиот спор околу името Метју Нимиц, за идниот вторник закажа нова средба со преговарачите од двете земји.

Порака од Брисел: Клучен елемент во реформскиот процес е изборната реформа

Канал5 - 02.10.2008

Изборните насилства можат да имаат последици врз добивањето на НАТО поканата кога таа ќе се најде на ратификација во парламентите на земјите членки на Алијансата.

РЕН МУ СООПШТИ НА ЦРВЕНКОВСКИ ДЕКА ВАЖНО ПРАШАЊЕ Е И СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 02.10.2008

РЕН МУ СООПШТИ НА ЦРВЕНКОВСКИ ДЕКА ВАЖНО ПРАШАЊЕ Е И СПОРОТ ЗА ИМЕТО Дарко Чекеровски Спорот со Грција околу името како главна сопирачка за приемот на Македонија во НАТО беше една од главните теми на денешната средба во Брисел меѓу претседателот Црвенковски и генералниот секретар на Алијасната Јап ...

НАТО веќе се фокусира на идните избори

Утрински - 02.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски вчера во Брисел се сретна со белгискиот премиер Ив Летерм Од нашиот дописник Слободанка Јовановска БРИСЕЛ - НАТО става линија зад последните избори во Македонија и веќе се фокусира на тие што треба да дојдат, и таа тема ќе биде отворена на состанокот меѓу ...

Црвенковски во Брисел за името

Дневник - 02.10.2008

Црвенковски во Брисел за името Претседателот Бранко Црвенковски од вчера е во работна посета на Брисел. Црвенковски вчера се сретна со претседателот на белгиската влада, Ив Летерм, а ќе има средби и со комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, со високиот претставник за заедничка надворешна и ...

Црвенковски во Брисел на средби со Рен, Солана и Шефер

Алсат-М - 02.10.2008

Претседателот Црвенковски во Брисел денеска ќе се сретне со еврокомесарот Оли Рен, со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и со генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер.

Рен: Извештајот во ноември ќе биде објективен и правичен

Алсат-М - 02.10.2008

Интеграцијата и членството на Македонија во ЕУ зависат од напредокот во спроведувањето на политичките критериуми, политичкиот дијалог и спроведување избори по меѓународни стандарди.

Рен: Извештајот ќе биде објективен, правичен и избалансиран

Канал5 - 02.10.2008

Брисел, 2 октомври (МИА) - Исполнување на осумте одредници, овозможување на организирање фер и демократски избори, но и решавањето на спорот за името со Грција, се предусловите кои Македонија треба да ги исполни за да добие датум за почнување преговори за членство во Европската унија, посочи ...

Шефер: За НАТО е важно да биде пронајдено решение во спорот за името

Алсат-М - 02.10.2008

Спорот со Грција како главна кочница за приемот на Македонија во НАТО една од главните теми на средбата во Брисел меѓу македонскиот претседател Црвенковски и генералниот секретар на Алијасната Шефер.

Црвенковски во Брисел ќе се срeтне со Рен, Солана и Шефер

Канал5 - 02.10.2008

Брисел, 2  октомври (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски во рамки на посетата на Брисел денеска ќе има средби со еврокомесарот за проширување Оли Рен, со високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и со генералниот секеретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер.

Црвенковски:Владата да донесе став за Косово

Алсат-М - 02.10.2008

Времето за анализи помина, Владата наскоро би требало да го соопшти ставот за признавањето на Косово – порача претседателот Бранко Црвенковски од Брисел.

Брисел очекува решение за името и политички дијалог

Форум - 02.10.2008

Недвосмислениот впечатокот од пораките на високите претставници на НАТо и на ЕУ, Шефер и Оли Рен, при денешната средба со Претседателот Црвенковски е дека македонските евро-атлантските зависат од затоврањето ан проблемот со Грција и од воспоставуањето на политички дијалеог во државата - „Еден ...

Шефер: Алијансата нема улога во преговорите за името

Макфакс - 02.10.2008

Алијансата нема улога во преговорите за името, истакнал Генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хоп Шефер на средбата со македонскиот претседател Бранко Црвенковски остварена денеска во Брисел.

Црвенковски - Македонија подготвена на компромис за името

Макфакс - 02.10.2008

Македонија е подготвена да прифати „праведен компромис“ во врска со долгогодишниот спор со Грција за името. Ова денеска во Брисел, како што пренесе агенцијата Франс прес, го изјавил македонскиот претседател Бранко Црвенковски на заедничката прес конференција со Еврокомесарот Оли Рен.

СРЕДБА ЦРВЕНКОВСКИ - ШЕФЕР

Сител - 02.10.2008

Спорот со Грција околу името како главна кочница за приемот на Македонија во НАТО беше една од главните теми на денешната средба во Брисел меѓу македонскиот претседател Бранко Црвенковски и генералниот секретар на Алијасната Јап де Хоп Шефер.

Вицепремиерот Боцевски во Брисел

Нетпрес - 02.10.2008

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски денеска и утре ќе престојува во дводневна работна посета во Брисел.

ШЕФЕР- ШТО Е МОЖНО ПОСКОРО ДА СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО

Сител - 02.10.2008

Спорот со Грција за името, како главна препрека за приемот на Македонија во НАТО, беше една од главните теми на денешната средба во Брисел меѓу македонскиот претседател Бранко Црвенковски и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер.

Црвенковски во Брисел, Боцевски по него

Форум - 02.10.2008

Бранко Црвенковски, претседателот на Македонија денеска на своето патување во Бриесел ќе се сретне со Хавиер Солана, висок претставник за безбедност на Европска Унија и Јаап де Коп Шефер, генерлен секретар на НАТО.

Црвенковски на средби со Рен, Солана и со Шефер

Нетпрес - 02.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, кој од вчера престојува во Брисел, денеска ќе оствари одделни средби со високи претставници.

Рен: Со добра политичка волја од двете страни може да се дојде до решение за спорот со името

Нетпрес - 02.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска во Брисел оствари средба со Комесарот за проширување на Европската унија, Оли Рен, соопштуваат од претседателскиот кабинет.

Процесот на евроинтеграција зависи од напредокот на политичките критериуми

Макфакс - 02.10.2008

Процесот на евроинтеграција зависи од напредокот на политичките критериуми Брисел /02/10/ 12:26 Евроинтеграцискиот процес на Македонија зависи од напредокот што ќе се направи во имплементацијата на политичките критериуми, а кои бараат стабилни институции и гарантираат демократија и владеење на ...

Шефер: Алијансата нема улога во преговорите за името, но важно е побрзо решение

Нетпрес - 02.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска во Брисел оствари средба со Генералниот секретар на НАТО, Јап Де Хоп Шефер. Во однос на прашањето за името, Генералниот секретар на НАТО истакнал дека Алијансата нема улога во преговорите, но изразил надеж дека ова прашање брзо ќе биде надминато, затоа што ...

РЕН – РЕШАВАЊЕТО НА ПРАШАЊЕТО НА ИМЕТО Е ВАЖНО

Сител - 02.10.2008

Еврокомесарот Оли Рен ја потврди важноста на прашањето на името. По средбата со претседателот Црвенковски во Брисел, Рен изјави дека услови за датум за преговори и натаму се 8-те бенч-маркови и 9-от - овозможувањето слободни и фер избори, но го спомена и името како важно прашање.

Бранко сака уште преговори за да ја испере одговорноста!

Вечер Прес - 02.10.2008

ОТКАКО ВО ЧЕТИРИ ОЧИ СЕ ДОГОВОРИ СО НИМИЦ ЗА ИМЕТО, ЦРВЕНКОВСКИ ПРОДОЛЖИ СО СВОЈАТА ПОЛИТИЧКА ПРОМОЦИЈА ВО ЧЕТИРИ ОЧИ ВО БРИСЕЛ Бранко сака уште преговори за да ја испере одговорноста! Исполнување на осумте одредници, овозможување на организирање фер и демократски избори, но и решавањето на спорот ...

Црвенковски и Боцевски во Брисел додека се пишува извештајот

Н.Македонија - 02.10.2008

Македонска делегација предводена од претседателот Бранко Црвенковски вчера ја почна дводневната посета на Брисел, на која главна тема ќе бидат евроатлантските интеграции и завршните подготовки за извештајот за Македонија од Европската комисија, од кој ќе зависи дали Македонија може да очекува датум ...

Црвенковски денес и утре во Брисел

Утрински - 01.10.2008

Црвенковски денес и утре во Брисел Претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, денес и утре ќе престојува во работна посета на Брисел.

Црвенковски во посета на Брисел

Алсат-М - 01.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски од денеска престојува во дводневна работна посета на Брисел. За време на посетата, претседателот Црвенковски ќе оствари средби со белгискиот премиер, Ив Летерм, комесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оли Рен, како и со високиот претставник за заедничка ...

Црвенковски во Брисел на средби со Шефер, Солана и Рен

Канал5 - 01.10.2008

Посетата на претседателот Бранко Црвенковски денеска и утре е неговата прва висока посета на евроатланската престолнина по букурешкиот пораз.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ НА РАЗГОВОРИ ВО БРИСЕЛ

Телма - 01.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски од денеска престојува во дводневна работна посета на Брисел, официјално е соопштено. За време на посетата, претседателот Црвенковски ќе оствари средби со белгискиот премиер, Ив Летерм, комесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оли Рен, како и со високиот ...

Претседателот Црвенковски во посета на Брисел

Канал5 - 01.10.2008

Скопје, 1 октомври (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел.

Црвенковски оствари средба со премиерот на Белгија, Ив Летерм

Нетпрес - 01.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, денеска, во Брисел, оствари средба со Претседателот на белгиската влада, Ив Летерм. На средбата, двајцата соговорници оценија дека билатералните односи меѓу двете земји се позитивни и на високо ниво.

Црвенковски во посета на Брисел

Макфакс - 01.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски од денеска престојува во дводневна работна посета на Брисел, официјално е соопштено. За време на посетата, претседателот Црвенковски ќе оствари средби со белгискиот премиер, Ив Летерм, комесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оли Рен, како и со високиот ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО БЕЛГИСКИОТ ПРЕМИЕР ИВ ЛЕТЕРМ

Сител - 01.10.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО БЕЛГИСКИОТ ПРЕМИЕР ИВ ЛЕТЕРМ Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска во Брисел се сретна со претседателот на белгиската Влада Ив Летерм.

Скопје: Претседателот Црвенковски денеска и утре во Брисел на средби со лидерите на ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 01.10.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел. За време на посетата, тој ќе има средби со Претседателот на Белгиската Влада, Ив Летерм, со Комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, со Високиот претставник за заедничка надворешна и ...

Црвенковски во дводневна посета на Брисел

Нетпрес - 01.10.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денес и утре ќе престојува во работна посета на Брисел. За време на посетата, претседателот Црвенковски ќе оствари средби со претседателот на белгиската Влада, Ив Летерм, Комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, со Високиот претставник за заедничка надворешна и ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ ОТПАТУВА ЗА БРИСЕЛ

Сител - 01.10.2008

За време на посетата, претседателот Црвенковски ќе се сретне со претседателот на Владата на Белгија Ив Летерм, со еврокомесарот за проширување Оли Рен, со високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, како и со генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер.

Црвенковски во Брисел

Кирилица - 01.10.2008

Освен за процесот на реформите што како обврска ги има преземено Република Македонија согласно намерите за приклучување кон евроатлантските структури, повеќе од сигурно е дека за време на средбите ќе биде отворено и прашањето за македонските позиции во процесот за надминување на спорот околу ...

Црвенковски во посета на Брисел

Форум - 30.09.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски на 1-ви и 2-ри ќе престојува во работна посета на Брисел. По најавата на Црвенковски дека ќе се врати на кормилото на СДСМ,забележлива е неговата зголемена активност, како дома така и на дипломатски план Како што најавува Кабинетот на ...