TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петровска: Примерот на Шведска треба да биде позитивен пример за нас

Centar - 14.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа даде свој коментар на уставни измени што ги направи Шведска за да ги задоволи условите на Турција.

Петровска: „Вагнер“ не е присутен на Балканот во земјите кои се членки на НАТО

Centar - 14.07.2023

Од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, македонската министерка за одбрана, Славјанка Петровска со сигурност потврди дека озлогласената платеничка група „Вагнер“ не дејствува во земјите на Балканот што се членки на ...

Петровска: Примерот на Шведска треба да биде позитивен пример за нас

Zoom - 14.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа даде свој коментар на уставни измени што ги направи Шведска за да ги задоволи условите на Турција.

Петровска: Примерот на Шведска треба да биде позитивен пример за нас

Вести плус - 14.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа даде свој коментар на уставни измени што ги направи Шведска за да ги задоволи условите на Турција.

Министерката Петровска за примерот на Шведска

Тера - 14.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа даде свој коментар на уставни измени што ги направи Шведска за да ги задоволи условите на Турција.

(ВИДЕО) Петровска: Украина ќе стане членка на НАТО, но приоритет е победата на Украина

Бриф - 13.07.2023

Ексклузивно, од самитот на НАТО во Вилнус, Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, за ЦИВИЛ Медиа зборува за главните теми на овој важен настан, кој генсекот на НАТО, Јенс Столтенберг, го нарече историски „уште пред и да започне“.

Петровска: Буџетот на одбраната ќе биде најмалку 2 отсто од БДП

Бриф - 13.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во eксклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа од самитот на НАТО во Вилнус, запрашана за тоа што ќе биде значајно за нашата земја во однос на Самитот, особено имајќи предвид дека регионот е исправен пред ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Република - 13.07.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите партнери ...

Македонија од идната година ќе издвојува два отсто од БДП за одбраната

Независен - 13.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска најави дека Македонија следната година ќе го исполни стандардот на НАТО и ќе достигне распределба на два отсто од бруто домашниот производ (БДП) за одбраната.

(Фото) Тања Кокев ја облече сопругата на Ковачевски за свечената вечера во Вилнус во рамки на Самитот на НАТО

еМагазин - 13.07.2023

Креацијата која ја носеше сопругата на премиерот , , за свечената вечера, организирана за шефовите на делегации на сојузниците на НАТО и партнерите во рамки на Самиотот на НАТО во Вилнус, Литванија е на македонската дизајнерка .

Следете во живо: Прес-конференција на премиерот Димитар Ковачевски во Вилнус

Република - 13.07.2023

Прес-конференција на премиерот Димитар Ковачевски на Самитот на НАТО во Вилнус. ...

Фото на денот: Вратоврска без врска на Ковачевски во Вилнус

Expres - 13.07.2023

Покрај со ракувањето и суперсоничната средба од неколку секунди со изненадениот американски претседател Џо Бајден, од учеството на премиерот Димитар Ковачевски на самитот на НАТО во Вилнус ќе остане запаметено и по фотографијата на денот со неговата ...

Петровска: Буџетот на одбраната ќе биде најмалку 2 отсто од БДП

CivilMedia - 13.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во eксклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа од самитот на НАТО во Вилнус, запрашана за тоа што ќе биде значајно за нашата земја во однос на Самитот, особено имајќи предвид дека регионот е исправен пред ...

Петровска: Поддршката за Украина ќе трае најмалку во наредните десет години

Frontline - 13.07.2023

Од самитот на НАТО во Вилнус, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во ексклузивното интервју за ЦИВИЛ Медиа открива дека поддршката за Украина ќе трае најмалку десет години. Таа истакна дека уште поважна е заложбата на сите земји членки на ...

Петровска: Примерот на Шведска треба да биде позитивен пример за нас

CivilMedia - 13.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа даде свој коментар на уставни измени што ги направи Шведска за да ги задоволи условите на Турција.

Петровска: Поддршката за Украина ќе трае најмалку во наредните десет години

CivilMedia - 13.07.2023

Од самитот на НАТО во Вилнус, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во ексклузивното интервју за ЦИВИЛ Медиа открива дека поддршката за Украина ќе трае најмалку десет години. Таа истакна дека уште поважна е заложбата на сите земји членки на ...

Петровска: „Вагнер“ не е присутен на Балканот во земјите кои се членки на НАТО

CivilMedia - 13.07.2023

Од самитот на НАТО во Вилнус, во ексклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа, македонската министерка за одбрана, Славјанка Петровска со сигурност потврди дека озлогласената платеничка група „Вагнер“ не дејствува во земјите на Балканот што се членки на ...

Петровска единствена со фустан на средбата со колешките министерки од НАТО (ФОТО)

Expres - 13.07.2023

Шефицата на македонската одбрана Славјанка Петровска беше единствена облечена во фустан на средбата со колешките министерки за одбрана од НАТО. Петровска објави фотографии од средба со сите жени министерки за одбрана на членките на НАТО кои имаа ...

Петровска: Буџетот на одбраната ќе биде најмалку 2 отсто од БДП на земјите членки на НАТО

Zoom - 13.07.2023

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во eксклузивно интервју за ЦИВИЛ Медиа од самитот на НАТО во Вилнус, запрашана за тоа што ќе биде значајно за нашата земја во однос на Самитот, особено имајќи предвид дека регионот е исправен пред ...

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус, Ковачевски Самитот го оцени како уникатна можност за ...

24 Вести - 12.07.2023

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина ќе се одржи денеска на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, што е една од трите мерки, кои сојузниците, ги усвоија вчера на првата сесија на Севронатланскиот совет на највисоко ниво во пакетот за ...

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус, Ковачевски Самитот го оцени како уникатна можност за ...

Сител - 12.07.2023

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина ќе се одржи денеска на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, што е една од трите мерки, кои сојузниците, ги усвоија вчера на првата сесија на Севронатланскиот совет на највисоко ниво во пакетот за ...

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус

Канал5 - 12.07.2023

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус, Ковачевски Самитот го оцени како уникатна можност за демонстрирање на единството на членките. Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина ќе се одржи денеска на вториот ден од Самитот на ...

Ковачевски: Интеграциите на Западен Балкан се важни за безбедноста и стабилноста на ЕУ

Фокус - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија рече дека денес продолжуваат со две други сесии. „Првата е со нашите партнери од Индо – пацифичкиот регион, тука со ...

Ковачевски: Влезот во ЕУ е безбедносно прашање кое ја гарантира стабилноста на Западен Балкан

МКД - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, Вилнус, денеска ќе усчествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и билатерална средба со премиерот на Грција Киријакос ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

24 Вести - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите ...

Ковачевски: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Канал5 - 12.07.2023

На третата сесија земаа учество 31 земјa членки на НАТО и претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува Претседателот на Владата на Република ...

И Македонија ќе издвојува 2 проценти од буџетот за одбрана, порача Ковачевски од Самитот на НАТО

МКД - 12.07.2023

Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната. Ова денеска од Самитот на НАТО во Вилнус го најави премиерот Димитар Ковачевски каде тој одржа прес-конференција.

Ковачевски: Ја имаме целата поддршка на сојузниците, НАТО е тука за нас

Фокус - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија во изјава за медиумите говореше за перспективата на Северна Македонија, како и за тоа што значат донесените одлуки на Самитот, за ...

Ковачевски од Вилнус: Уставните измени во собраниска процедура до крајот на месецот

Сител - 12.07.2023

Македонија и Западен Балкан се уште се значајно стратешко прашање за НАТО. Алијансата поддршката на регионот не ја дава само преку безбедносни механизми туку дава поддршка и на реформите коишто треба да ги направат овие земји.

Историски самит или пропуштена шанса –дали беше можна покана за Украина?

Канал5 - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, денеска ќе учествува на двете сесии на алијансата, а одржа и билатерална средба со премиерот на Грција Киријакос Мицотак НАТО ...

Продолжува Самитот на НАТО, денеска конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус

Канал5 - 12.07.2023

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина се одржува денеска на вториот ден од самитот на НАТО во Вилнус. Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина се одржува денеска на вториот ден од самитот на НАТО во Вилнус, што е една од трите мерки, ...

Самитот на НАТО во Вилнус искористен за македонската ЕУ - аргументација

24 Вести - 12.07.2023

Брзата евроатлантска интеграција е клучна за Западен Балкан. Ваква порака испрати Ковачевски од НАТО Самитот во Вилнус, Литванија. И покрај тоа што фокусот на Самитот е Украина, земјите од регионот го користат просторот за реафирмација на важноста ...

Ковачевски: НАТО и ЕУ споделуваат исти вредности, евроинтеграција на Северна Македонија за стабилен и просперитетен ...

24 Вести - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија во изјава за медиумите говореше за перспективата на Северна Македонија, како и за тоа што значат донесените одлуки на Самитот, за ...

Елена Ковачевска повторно заблеска и испрати моќна порака со белата ружа на Самитот на НАТО

Фокус - 12.07.2023

За време на свечената вечера која во чест на шефовите на делегации на сојузниците на НАТО и партнерите, ја приредија претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и неговата сопруга Дијана Науседа, сопругата на премиерот Димитар Ковачевски, Елена, ...

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Сител - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и ...

Заврши самитот во Вилнус, Украина во фокусот на разговорите

Канал5 - 12.07.2023

Завршен ден од самитот во Вилнус, очекувано во знакот на Украина. Клучната порака е дека Украина нема да биде оставена сама, но за членство во НАТО да почека да заврши војната. Македонија три години е членка на алијансата, ќе го направи ли клучниот ...

Брзата евроатлантска интеграција на регионот е клучна за безбедноста и стабилноста на Западен Балкан, вели Ковачевски

360 степени - 12.07.2023

На средбите на НАТО самитот во Вилнус, претставниците од земјите од Западен Балкан се очекува да го реафирмираат ставот за важноста на европските и евроатлантските интеграции за мирот, безбедноста, стабилноста и просперитетот на овој многу важен ...

Завршен ден на Самитот во Вилнус, Украина во фокусот на разговорите

Канал5 - 12.07.2023

Завршен ден од Самитот во Вилнус, очекувано во знакот на Украина. Попладнево прес-конференција одржа првиот човек на алијансата Столтенберг и украинскиот претседател Зеленски. Клучната порака е дека Украина нема да биде оставена сама, но за членство ...

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО ИНТЕРВЈУ) Петровска: Украина ќе стане членка на НАТО, но приоритет е победата на Украина

Нова ТВ - 12.07.2023

Ексклузивно, од самитот на НАТО во Вилнус, Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, за ЦИВИЛ Медиа зборува за главните теми на овој важен настан, кој генсекот на НАТО, Јенс Столтенберг, го нарече историски „уште пред и да започне“.

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

ТВ21 - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествуваше на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржа на ниво на шефови на држави и влади и земјите партнери на НАТО.

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Нова ТВ - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и ...

Ковачевски: Во 2024. година достигнуваме два отсто од БПД за одбраната, односно 304 милиони евра

Бриф - 12.07.2023

Северна Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства, ...

Средба Ковачевски-Бајден на самитот на НАТО

Курир - 12.07.2023

Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за важноста на европските и евроатланските интеграции на Северна Македонија и земјите од Западен Балкан како еден од предусловите за обезбедување ...

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Курир - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и билатерална ...

Ковачевски на Самитот на НАТО: Продолжуваат сесиите на кои ќе ги споделиме најважните аспекти за заедничко обезбедување ...

Слободен Печат - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски најави дека денеска продолжуваат со две сесии на Самитот на НАТО кој се одржува во Литванија. На неговиот официјален Фејсбук-профил тој информираше дека сесиите се со партнерите од индо-пацифичкиот регион-Австралија, Нов ...

Ковачевски од Самитот на НАТО: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на ...

Бриф - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија во изјава за медиумите ги кажа ставовите на Северна Македонија кои денеска ќе ги пренесе во рамки на двете сесии од ...

Ковачевски: Интеграциите на Западен Балкан се важни за безбедноста и стабилноста на ЕУ

Либертас - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија рече дека денес продолжуваат со две други сесии. „Првата е со нашите партнери од Индо – пацифичкиот регион, тука со ...

(Во живо) Прес-конференција на премиерот Ковачевски на Самитот на НАТО во Вилнус

Либертас - 12.07.2023

Прес-конференција на премиерот Ковачевски на Самитот на НАТО во ...

Ковачевски на вториот состанок на Северноатлантскиот совет: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за ...

А1 On - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и земјите партнери на НАТО.

Ковачевски: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за стабилен и безбеден регион

Макфакс - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и ...

Ковачевски од Вилнус: Влезот во ЕУ значи стабилност и безбедност на Западен Балкан

Слободен Печат - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи македонската делегација на Самитот на НАТО во Вилнус денеска ќе усчествува на две сесии на Алијансата, од кои правата е со партнерите од индо-пацифичкиот регион на која што ќе се споделат најважните ...

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Алсат-М - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот ...

(Видео) Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Макфакс - 12.07.2023

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите партнери на НАТО.

Димитар Ковачевски од Вилнус: “Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на ...

Во Центар - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и ...

Во 2024 година достигнуваме два отсто од БПД за одбраната, најави Ковачевски

Н.Македонија - 12.07.2023

Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус, отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства.

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Независен - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средба со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски: Во 2024. година достигнуваме два отсто од БПД за одбраната, односно 304 милиони евра

Во Центар - 12.07.2023

– Северна Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства, ...

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус, Ковачевски Самитот го оцени како уникатна можност за ...

24Инфо - 12.07.2023

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина ќе се одржи денеска на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, што е една од трите мерки, кои сојузниците, ги усвоија вчера на првата сесија на Севронатланскиот совет на највисоко ниво во пакетот за ...

Ковачевски на вториот состанок на Северноатлантскиот совет: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за ...

24Инфо - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и ...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Како Ковачевски го убедил Бајден дека Мерко не треба да е на црната листа!?

Денешен - 12.07.2023

Дарко ЈАНЕВСКИ Ковачевски се поздравил со Бајден на Самитот на НАТО, возбудено известија некои од македонските медиуми. Не знаеме колку силен бил стисокот на раката: дали бил млак, среден или цврст стисок како што доликува кога американски ...

(ВО ЖИВО) Обраќање на премиерот Димитар Ковачевски во Вилнус на Самитот на НАТО

Lider - 12.07.2023

Прес-конференција на премиерот Димитар Ковачевски на Самитот на НАТО во Вилнус. Следете ги деталите од Самитот на НАТО и средбите на кои бил премиерот ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

24Инфо - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите ...

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Lider - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и билатерална ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Press24 - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите ...

(Фото) Ковачевски со сопругата на свечена вечера во Вилнус се дружеше со Зеленски, Макрон, Блинкен…

еМагазин - 12.07.2023

Премиерот заедно со сопругата синоќа во Вилнус, Литванија присуствуваше на свечена вечера, организирана за шефовите на делегации на сојузниците на НАТО и партнерите во рамки на Самиотот на НАТО од страна на домаќините, претседателот на Литванија, и ...

Ковачевски од Самитот на НАТО: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на ...

24Инфо - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија во изјава за медиумите ги кажа ставовите на Северна Македонија кои денеска ќе ги пренесе во рамки на двете сесии од ...

Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот, порача Ковачевски

Нетпрес - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и билатерална ...

Кочењето на уставните амандмани е активно работење против членство во ЕУ, а со тоа и против НАТО и безбедноста на ...

365 - 12.07.2023

„Северна Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства“, ...

Пандан на сопругите од најмоќните во светот: Сопругата на премиерот Ковачевски воодушеви со стилот на вечера во ...

Женски магазин - 12.07.2023

Свечена вечера вчера беше организирана во чест на шефовите на делегации на сојузниците на НАТО и партнерите, од страна на литванскиот претседател, Гитанас Науседа и неговата сопруга г-ѓа Дијана Науседа.

(Видео) Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Точка - 12.07.2023

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите партнери на НАТО.

Ковачевски: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за стабилен и безбеден регион

Точка - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и ...

Ковачевски најави, Бесими потврди: 2% од буџетот ќе одат за одбрана

Expres - 12.07.2023

Министероит за финасии Фатмир Бесими потврди дека Македонија ќе одвојува 2% од буџетот на Македонија за одбрана, како што претходно најави премиерот Димитар Ковечевски од самитот на НАТО од Вилнус.

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

CivilMedia - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и ...

Ковачевски: Донесен е нов план за приближување на Украина кон НАТО

Локално - 12.07.2023

Беа донесени многу важни одлуки како продолжувањето на поддршката на Украина и во однос на подготовката на безбедносните планови на регионално ниво, рече утрово премиерот Димитар Ковачевски на вториот ден од самитот на НАТО во Вилнус, Литванија.

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Опсервер - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествуваше на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржа на ниво на шефови на држави и влади и земјите партнери на НАТО.

Ковачевски се обрати пред почетокот на Самитот на НАТО во Вилнус

Пулс24 - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, даде изјава за медиумите пред почетокот на Самитот на НАТО што се одржува во главниот град на Литванија, Вилнус. Ковачевски нагласи дека овој исклучително важен состанок доаѓа во ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Петровска за ЦИВИЛ – Украина ќе стане членка на НАТО, но приоритет е победата; корупција мора да биде ...

CivilMedia - 12.07.2023

Ексклузивно, од самитот на НАТО во Вилнус, Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, за ЦИВИЛ Медиа зборува за главните теми на овој важен настан , кој генсекот на НАТО, Јенс Столтенберг, го нарече историски „уште пред и да започне“.

Ковачевски: Самитот на НАТО уникатна можност да ја покажеме силата и обединетоста во однос на нашите тековни и идни ...

MakPress - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на првиот ден од Самитот на НАТО учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски се поздравил со Бајден, на фејсбук се пофали дека имал средба со него

MakPress - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средба со американскиот претседател Џо Бајден. - Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски на свечена вечера на лидерите на НАТО

MakPress - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Вилнус, каде што с одржува дводневниот Самит на НАТО, присуствуваше на свечената веќера во чест на лидерите на земјите членки на Алијансата и партнерските држави присутни на собирот.

Ковачевски: Во 2024. година достигнуваме два отсто од БПД за одбраната, односно 304 милиони евра

Бизнис Вести - 12.07.2023

Северна Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства, ...

Ковачевски: Во 2024. година достигнуваме два отсто од БПД за одбраната, односно 304 милиони евра

Опсервер - 12.07.2023

Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства, изјави ...

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус, Ковачевски Самитот го оцени како уникатна можност за ...

Бизнис Вести - 12.07.2023

– Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина ќе се одржи денеска на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, што е една од трите мерки, кои сојузниците, ги усвоија вчера на првата сесија на Севронатланскиот совет на највисоко ниво во пакетот за ...

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина во Вилнус, Ковачевски Самитот го оцени како уникатна можност за ...

Опсервер - 12.07.2023

Конститутивен состанок на Советот НАТО-Украина ќе се одржи денеска на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, што е една од трите мерки, кои сојузниците, ги усвоија вчера на првата сесија на Севронатланскиот совет на највисоко ниво во пакетот за ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Сопругата на премиерот Ковачевски, Елена, ја посети Националната галерија за уметност и Центарот за ...

CivilMedia - 12.07.2023

Сопругата на премиерот Димитар Ковачевски, Елена, во Вилнус, Литванија, присуствуваше на повеќе настани од организирани во рамки на НАТО Самитот од страна на Првата дама на Литванија, г-ѓа Дијана Науседа.

Ковачевски: Ја имаме целата поддршка на сојузниците, НАТО е тука за нас

Локално - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија во изјава за медиумите говореше за перспективата на Северна Македонија, како и за тоа што значат донесените одлуки на Самитот, за ...

Ковачевски: Во 2024. година достигнуваме два отсто од БПД за одбраната, односно 304 милиони евра

Zoom - 12.07.2023

Северна Македонија согласно среднорочната буџетска проекција следната година ќе го достигне нивото од два отсто од БДП за одбраната, согласно заложбата на земјите-членки на НАТО во Вилнус отсега два отсто да биде минимумот на издвоените средства, ...

Елеганција во движење: Еве како изгледаше сопругата на премиерот на свечената вечера во Литванија! (ФОТО)

4NEWS - 12.07.2023

Сопругата на премиерот Димитар Ковачевски, Елена зрачи со посебна елеганција, а истото можеше да се забележи на дводневниот Самит на НАТО кој се одржува во Вилнус, Литванија. Имено, таа го придружуваше својот сопруг на Самитот, но и на свечената ...

Ковачевски на вториот состанок на Северноатлантскиот совет: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за ...

Скопје1 - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

4NEWS - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествуваше на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржа на ниво на шефови на држави и влади и земјите партнери на НАТО.

Ковачевски на вториот состанок на Северноатлантскиот совет: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за ...

Frontline - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и ...

Ковачевски: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Frontline - 12.07.2023

Денес продолжуваме со две други сесии. Првата е со нашите партнери од Индо – пацифичкиот регион, тука со нас се присутни Австралија, Нов Зеланд, Јужна Кореја и Јапонија на коишто ќе ги споделиме најважните аспекти на заедничкото делување во однос на ...

Ковачевски од Самитот на НАТО: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на ...

Скопје1 - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија во изјава за медиумите ги кажа ставовите на Северна Македонија кои денеска ќе ги пренесе во рамки на двете сесии од ...

Ковачевски од Вилнус: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан зависи од брзата евроатланска интеграција на регионот

Пулс24 - 12.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО во главниот град на Литванија, како што јави известувачот на МИА од Вилнус, денеска ќе учествува на двете сесии на Алијансата, а ќе одржи и билатерална ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Frontline - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите ...

Ковачевски на третиот состанок на Северноатлантскиот совет: Недвосмислената поддршка за Украина продолжува

Локално - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на третата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржува на ниво на шефови на држави и влади и земјите ...

Ковачевски на вториот состанок на Северноатлантскиот совет: Забрзана евро-атлантска интеграција ќе придонесе за ...

4NEWS - 12.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на вториот ден од Самитот на НАТО учествува на втората сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади и ...

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

24 Вести - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Започна самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус

Канал5 - 11.07.2023

Ердоган даде зелено светло за влезот на Шведска во НАТО најавувајќи дека ќе го испрати предлогот до парламентот во Анкара. Веста ја соопшти генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред самитот на НАТО во Вилнус, Литванија.

На Самитот на НАТО ќе бидат донесени неколку важни заклучоци, вели Ковачевски

360 степени - 11.07.2023

Вкупно 48 странски делегации со 2400 членови, вклучувајќи 40 претседатели на држави и влади и над 150 високи официјални претставници се очекува да присуствуваат на дводневниот Самит на НАТО, кој денеска и утре се одржува во Вилнус, Литванија Пред ...

Ковачевски во Вилнус оствари повеќе неформални средби со европски и регионални лидери

Канал5 - 11.07.2023

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски присуствува на Самитот на НАТО во Вилнус каде оствари повеќе неформални средби со лидери од Европа и регионот. -Одлична прилика за повеќе куси неформални средби и разговори со европски и регионални лидери ...

Ковачевски ја предводи македонската делегација на самитот на НАТО во Вилнус

Фокус - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО, кој се оддржува на 11 и 12 јули во Вилнус. Во владината делегација се и министерот за надворешни работи Бујар Османи и ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

24 Вести - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Канал5 - 11.07.2023

Во Вилнус, Ковачевски ја предводи владината делегација на Самитот, во чиј состав се и министерката за одбрана Славјанка Петровска и шефот на дипломатијата Бујар Османи. Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето ...

Ковачевски за украинските аспирации: Ние сме за отворени врати на НАТО, но согласно безбедносните ризици

МКД - 11.07.2023

Ние, како 30-та земја членка, секогаш поддржуваме отворена врата на пристапување во НАТО, меѓутоа секако откако ќе бидат согледани сите безбедносни аспекти на актуелниот момент. И она што е многу важно, НАТО покажа дека е единствено како никогаш ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател Науседа и генералниот секретар на НАТО

Канал5 - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски пречекан од литванскиот претседател Науседа и генералниот секретар на НАТО Столтенберг на Самитот на НАТО. Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател и генералниот секретар на НАТО на Самитот во Вилнус

Сител - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше пречекан од претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Ковачевски: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за безбедноста на нашите граѓани

Канал5 - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Рамадани на Јавниот форум на НАТО во Вилнус

Канал5 - 11.07.2023

Исмет Рамадани ќе учествува на Јавниот форум на НАТО 2023 во Вилнус, Литванија Претседателот на Евро-атлантскиот совет на Македонија, Исмет Рамадани ќе учествува на Јавниот форум на НАТО 2023 во Вилнус, Литванија, што НАТО го организира во соработка ...

Ковачевски се сретна со Бајден на самитот на НАТО во Вилнус

Фокус - 11.07.2023

На Самитот на НАТО во литванскиот град Вилнус македонскиот премиер Димитар Ковачевски кратко разговарал со американскиот претседател Џо Бајден, за што тој се пофали на социјалните мрежи. Наведе дека имале средба на која разговарале за ...

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Телма - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средба со американскиот претседател Џо Бајден. „Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Сител - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. - Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Средба на Османи со Блинкен во Вилнус

Канал5 - 11.07.2023

Шефот на дипломатијата Бујар Османи на маргините на НАТО самитот во Вилнус, Литванија, оствари куса средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. -За време Вилнус самитот, кратка средба и со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

Ковачевски во Вилнус се сретна со Бајден

Канал5 - 11.07.2023

На маргините на НАТО самитот во Вилнус Литванија премиерот Димитар Ковачевски имаше куса средба со американскиот претседател Џо Бајден. Како што самиот објави средбата со Бајден била можност накратко да поразговараат за важноста на европските и ...

Премиерот Ковачевски на свечена вечера на лидерите на НАТО

Канал5 - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Вилнус, каде што с одржува дводневниот Самит на НАТО, присуствуваше на свечената веќера во чест на лидерите на земјите членки на Алијансата и партнерските држави присутни на собирот.

(ФОТО) Ковачевски се ракувал со Бајден на Самитот на НАТО во Вилнус

360 степени - 11.07.2023

Премиерот објави фотографии со американскиот претседател и посочи дека разговарале за евроатлантските интеграции на земјава и регионот кои се предуслов за мирот и стабилноста На Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, премиерот Димитар Ковачевски ...

Премиерот Ковачевски и бугарскиот премиер Денков се сретнаа во Вилнус

24 Вести - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и бугарскиот премиер Николај Денков се сретнаа во литванската престолнина Вилнус, на Самитот на НАТО, брифираат владини извори за ТВ24 кои се со Ковачевски во Литванија.

Изјави пред почетокот на Самитот на НАТО во Вилнус

Бриф - 11.07.2023

Изјави пред почетокот на Самитот на НАТО во Вилнус на кој учествуваат и премиерот Димитар Ковачевски и министрите за надворешни работи и за одбрана Бујар Османи и Славјанка ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател Науседа и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, на самитот на НАТО

Макфакс - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше дочекан од домаќинот претседателот на Република Литванија, Гитанас Науседа и ...

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

Макфакс - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Самит на НАТО: Ковачевски најави одлуки за Украина и финансирање на одбраната

Слободен Печат - 11.07.2023

Сите сојузници се исправени пред носење на многу важни одлуки со што ќе покажат единство во однос на тековните и идни предизвици, изјави премиерот Димитар Ковачевски пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија.

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател и генералниот секретар на НАТО на Самитот во Вилнус

Нова ТВ - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше пречекан од претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

КОВАЧЕВСКИ НА САМИТОТ НА НАТО ВО ВИЛНУС Во фокусот финансирањето на одбраната и јасна позиција за Украина

+инфо - 11.07.2023

Ние како 30-та земја членка секогаш поддржуваме отворена врата на пристапување во НАТО, меѓутоа секако откако ќе бидат согледани сите безбедносни аспекти на актуелниот момент, вели премиерот Димитар Ковачевски.

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Либертас - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател и генералниот секретар на НАТО на Самитот во Вилнус

Бриф - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше пречекан од претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Ковачевски во Вилнус – се крои иднината на НАТО

Вечер Прес - 11.07.2023

На Самитот на НАТО кој овие два дена се одржува во Вилнус, Литванија ќе бидат донесени неколку важни заклучоци, најави премиерот Димитар Ковачевски пред официјалниот почеток на Самитот. Ковачевски рече дека 2% од БДП ќе биде минимумот за финансирање ...

Ковачевски: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за безбедноста на нашите граѓани

Макфакс - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

ТВ21 - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски: Со Бајден поразговаравме за важноста на европските интеграции на Северна Македонија и регионот

Бриф - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук профил од денешниот Самит на НАТО во Вилнус, Литванија напиша дека средбата со претседателот на САД Џо Бајден била можност накратко да поразговараат за важноста на европските и евроатланските интеграции ...

Ковачевски: Голема одлука на НАТО за Шведска, продолжува соработката со Украина

Нова ТВ - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија денеска изјави дека ова е исклучително важен состанок кој доаѓа во многу важен момент, во момент кога се води војна во Украина.

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

Бриф - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски: Северна Македонија веќе инвестира 30% од буџетот за одбрана за модернизација на Армијата – повеќе од НАТО ...

Либертас - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија денеска изјави дека ова е исклучително важен состанок кој доаѓа во многу важен момент, во момент кога се води војна во Украина.

Ковачевски : Самитот на НАТО уникатна можност да ја покажеме силата и обединетоста во однос на нашите тековни и идни ...

А1 On - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на првиот ден од Самитот на НАТО учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски ја предводи македонската делегација на самитот на НАТО во Вилнус

Либертас - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО, кој се оддржува на 11 и 12 јули во Вилнус. Во владината делегација се и министерот за надворешни работи Бујар Османи и ...

Изјави пред почетокот на Самитот на НАТО во Вилнус (во живо)

Либертас - 11.07.2023

Изјави пред почетокот на Самитот на НАТО во Вилнус на кој учествуваат и премиерот Димитар Ковачевски и министрите за надворешни работи и за одбрана Бујар Османи и Славјанка ...

Ковачевски на кратка средба со Бајден во Вилнус: Разговори за европските и евроатлантските интеграции на Северна ...

ТВ21 - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, имаше кратка средба со американскиот претседател Џо Бајден на НАТО самитот во Вилнус, Литванија. Како што напиша премиерот Ковачевски на социјалните мрежи, имал краток разговор со Бајден за важноста на европските и ...

(ФОТО) Ковачевски се ракувал со Бајден на Самитот на НАТО во Вилнус

Либертас - 11.07.2023

На Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, премиерот Димитар Ковачевски разговарал со американскиот претседател Џо Бајден, за што тој се пофали на социјалните мрежи наведувајќи дека имале средба на која разговарале за евроатлантските интеграции на ...

ФОТО: Ковачевски во Вилнус се ракуваше и поразговара со Бајден

Слободен Печат - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. Тој претходно се сретна и со британскиот премиер Риши Сунак, со премиерите на Словенија Роберт Голоб, на ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Бриф - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

МОЖНОСТ ДА ЗБОРУВАМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА И ЗА БАЛКАНОТ Ковачевски имаше куса средба со Бајден во Вилнус

+инфо - 11.07.2023

Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за важноста на европските и евроатланските интеграции на Северна Македонија и земјите од Западен Балкан како еден од предусловите за обезбедување ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Нова ТВ - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

РАКУВАЊЕ СО АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ - Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Фактор - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. - Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

А1 On - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковачевски од Самитот на НАТО: Ги јакнеме инвестициите во колективната одбрана за засилена безбедност на нашите граѓани

Макфакс - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија изјави дека на овој самит сите сојузници се исправени пред носење на многу важни одлуки со што ќе покажат ...

Куса средба меѓу Ковачевски и Бајден за важноста на евроинтеграциите на Северна Македонија и регионот

Нова ТВ - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил од денешниот Самит на НАТО во Вилнус, Литванија напиша дека средбата со претседателот на САД Џо Бајден била можност накратко да поразговараат за важноста на европските и евроатланските интеграции ...

Ковачевски: Со Бајден разговаравме за евроатлантските интеграции на Северна Македонија

Бриф - 11.07.2023

Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за важноста на европските и евроатланските интеграции на Северна Македонија и земјите од Западен Балкан како еден од предусловите за обезбедување ...

Ковачевски на Самитот на НАТО во Литванија, главна тема зајакнување на поддршката за Украина

Слободен Печат - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска и утре присуствува и ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија. Лидерите на Северноатлантскиот совет ќе дискутираат за зајакнување на поддршката за Украина и врската ...

Премиерот Ковачевски на свечена вечера во чест на лидерите на НАТО

Вечер Прес - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Вилнус, каде што се одржува дводневниот Самит на НАТО, присуствуваше на свечената вечера во чест на лидерите на земјите членки на Алијансата и партнерските држави присутни на собирот.

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

24Инфо - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Нетпрес - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски во вторникот на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средба со американскиот претседател Џо Бајден. „Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

КОВАЧЕВСКИ: На средбата со Џо Бајден во Вилнус разговаравме за евроинтеграцијата на РСМ како предуслов за мир и ...

Денешен - 11.07.2023

Средбата со Џо Бајден беше можност да поразговараме за важноста на европските и евроатланските интеграции на С. Македонија, објави вечерва премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи македонската делегација на самитот во Вилнус.

КОВАЧЕВСКИ ЗА УКРАИНА ОД ВИЛНУС: Ние како 30-та членка на НАТО секогаш поддржуваме отворена врата за влез во Алијансата

Денешен - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Поддржуваме отворена врата на пристапување во НАТО, но со согледување на безбедносните аспекти, порача Ковачевски

Н.Македонија - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковачевски од самитот на НАТО: Ги јакнеме инвестициите во колективната одбрана за засилена безбедност на нашите граѓани

MTM - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, пред официјалниот почеток на самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, изјави дека на овој самит сите сојузници се исправени пред носење многу важни одлуки, со што ќе покажат единство во однос на тековните и ...

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

Press24 - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател Науседа и генералниот секретар на НАТО Столтенберг на Самитот на НАТО

24Инфо - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше дочекан од домаќинот претседателот на Република Литванија, Гитанас Науседа и ...

Ковачевски во Вилнус: Ќе се зајакнат капацитетите на одбраната

Независен - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на првиот ден од Самитот на НАТО учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и влади.

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

Република - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски со сопругата на самитот на НАТО во Вилнус: Кој се друг е во владината делегација

еМагазин - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска и утре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија. Во состав на владината делегација се и министерот за надворешни работи Бујар ...

ФОТО | Димитар Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: “Самитот на НАТО уникатна можност да ја ...

Во Центар - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денес во Вилнус на првиот ден од Самитот на НАТО учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на претседатели на држави и Влади.

Ковачевски: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за безбедноста на нашите граѓани

Press24 - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска, во Вилнус, на првиот ден од самитот на НАТО, учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и влади.

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

Lider - 11.07.2023

Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

КОВАЧЕВСКИ НА САМИТОТ НА НАТО: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за безбедноста на нашите граѓани

Денешен - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

ФОТО: Ковачевски се ракувал и разговарал со Бајден на Самитот на НАТО во Вилнус

Press24 - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на својот официјален фејсбук профил објави фотографија со американскиот претседател Џо Бајден. Ковачевски во објавата вели дека разговарале за евроатланските интеграции на земјава и регионот кои се предуслов за мирот и ...

Ковачевски: Северна Македонија веќе инвестира 30% од буџетот за одбрана за модернизација на Армијата – повеќе од НАТО ...

24Инфо - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија денеска изјави дека ова е исклучително важен состанок кој доаѓа во многу важен момент, во момент кога се води војна во Украина.

Ковачевски во Вилнус: Ќе се разговара за важни теми за сајбер безбедноста

Во Центар - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски при пристигнувањето на дводневниот самит на НАТО во Вилнус истакна дека на истиот состанок ќе се донесат важни заклучоци за акции во вода, земја и воздух. Тој ја истакна важноста на дискусиите што ќе се одржат денеска на ...

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

24Инфо - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски на Самитот на НАТО пречекан од Науседа и Столтенберг

Lider - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше дочекан од домаќинот претседателот на Република Литванија, Гитанас Науседа и ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Нетпрес - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковчевски го виде Бајден

Lider - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Елена Ковачевска со софистициран изглед во Вилнус – што облече на свечената вечера со претседателот и првата дама

Независен - 11.07.2023

Тања Кокев е повторно дизајнерскиот избор на Елена Ковачевска за изгледот во Вилнус, Литванија, каде го придружува својот сопруг, премиерот Ковачевски на дводневниот Самит на НАТО . На официјалната, свечена вечера организирана од страна на ...

Ковачевски се обрати пред почетокот на Самитот на НАТО во Вилнус

Во Центар - 11.07.2023

– Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, даде изјава за медиумите пред почетокот на Самитот на НАТО што се одржува во главниот град на Литванија, Вилнус. Ковачевски нагласи дека овој исклучително важен состанок доаѓа во ...

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

24Инфо - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

ФОТО | Премиерот Димитар Ковачевски пречекан од претседателот на Литванија и генералниот секретар на НАТО на Самитот во ...

Во Центар - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на свечениот пречек на претседателите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше пречекан од претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Ковачевски со Бајден, а Османи со Блинкен во Вилнус

Република - 11.07.2023

На своите фејсбук профили Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи информираа за средбите со Бајден и Блинкен. Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме ...

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

MTM - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Во Центар - 11.07.2023

– Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Press24 - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Средба на Османи со Блинкен во Вилнус

Во Центар - 11.07.2023

– Шефот на дипломатијата Бујар Османи на маргините на НАТО самитот во Вилнус, Литванија, оствари куса средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. -За време Вилнус самитот, кратка средба и со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

Ковачевска во Вилнус ќе се сретне со Олена Зеленска

Независен - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и сопругата Елена веќе пристигнаа во Вилнус, Литванија на НАТО самитот кој започнува утре. „На Самитот на НАТО премиерот Ковачевски e придружуван од сопругата, докторка по професија, Елена Ковачевска, која ќе има свои ...

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

Centar - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за безбедноста на нашите граѓани

Точка - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска, во Вилнус, на првиот ден од самитот на НАТО, учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и влади.

Ковачевски се сретнал со Бајден во Вилнус

365 - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски објави дека денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имал, како што вели, куса средба со американскиот претседател Џо Бајден. „Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност ...

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

Точка - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски од Самитот на НАТО: Ги јакнеме инвестициите во колективната одбрана за засилена безбедност на нашите граѓани

Точка - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија изјави дека на овој самит сите сојузници се исправени пред носење на многу важни одлуки со што ќе покажат ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател Науседа и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, на самитот на НАТО

Точка - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше дочекан од домаќинот претседателот на Република Литванија, Гитанас Науседа и ...

Куса средба меѓу Ковачевски и Бајден за важноста на евроинтеграциите на Северна Македонија и регионот

Frontline - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил од денешниот Самит на НАТО во Вилнус, Литванија напиша дека средбата со претседателот на САД Џо Бајден била можност накратко да поразговараат за важноста на европските и евроатланските интеграции ...

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Локално - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук профил од денешниот Самит на НАТО во Вилнус, Литванија сподели фотографии од средба со американскиот претедател Џо Бајден. „Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност ...

Османи на кратка средба со Блинкен

Локално - 11.07.2023

Шефот на дипломатијата Бујар Османи на маргините на НАТО самитот во Вилнус, Литванија, оствари куса средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. -За време Вилнус самитот, кратка средба и со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател и генералниот секретар на НАТО на Самитот во Вилнус

Опсервер - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше пречекан од претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Ковачевски на првиот состанок на северноатланскиот совет

Тера - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски се пофали: Имал куса средба со Бајден

Expres - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. „Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски и сопругата Елена на свечена вечера на лидерите на НАТО – се сретнаа и со Зеленски!

4NEWS - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Вилнус, каде што с одржува дводневниот Самит на НАТО, присуствуваше на свечената веќера во чест на лидерите на земјите членки на Алијансата и партнерските држави присутни на собирот.

Ковачевски: Северна Македонија веќе инвестира 30% од буџетот за одбрана за модернизација на Армијата – повеќе од НАТО ...

Frontline - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија денеска изјави дека ова е исклучително важен состанок кој доаѓа во многу важен момент, во момент кога се води војна во Украина.

Ковачевски од Вилнус: 2% од БДП ќе биде минимумот за финансирање на одбраната

Локално - 11.07.2023

Овој исклучителен важен самит доаѓа во важен момент кога се води војна во Украина. Состанокот доаѓа после самитот во Мадрид, после кој имаше многу работа за министрите за надворешни работи и одбрана.

Ковачевски ќе ја предводи македонската делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

Локално - 11.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО на 11 и 12 јули 2023 година во Вилнус, а во владината делегација се и министерот за надворешни работи Бујар Османи и ...

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

4NEWS - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Самитот на НАТО уникатна можност да ја покажеме силата и ...

CivilMedia - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на првиот ден од Самитот на НАТО учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Ковачевски се сретна со Бајден – кратко разговарале за важноста на европските и евроатланските интеграции на Македонија

4NEWS - 11.07.2023

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил објави фотографии со претседателот на САД, Џо Бајден. „Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за важноста на ...

Го навреди ли Ковачевски Бајден со ракувањето на самитот на НАТО (ФОТО)

Expres - 11.07.2023

Прекршен ли е кодексот на однесување за време на ракувањето на македонскиот премиер Димитар Ковачевски со американскиот претседател Џозеф Бајден за време на самитот на НАТО во Вилнус. Ковачевски објави две фотографии од кратката средба со Бајден.

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

Frontline - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Започнува НАТО Самитот, Ковачевски ја предводи македонската делегација

Кумановски м. - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Zoom - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Јакнењето на колективната одбрана ќе придонесе за ...

Вести плус - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Вилнус, на првиот ден од Самитот на НАТО усчествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Премиерот Ковачевски на свечена вечера на лидерите на НАТО

Бизнис Вести - 11.07.2023

– Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Вилнус, каде што с одржува дводневниот Самит на НАТО, присуствуваше на свечената веќера во чест на лидерите на земјите членки на Алијансата и партнерските држави присутни на собирот.

Ковачевски се сретна со Бајден во Вилнус

Опсервер - 11.07.2023

– Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски го виде Бајден (ФОТО)

PressingTV - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Самитот на НАТО во Вилнус имаше куса средби со американскиот претседател Џо Бајден. – Средбата со претседателот на САД Џо Бајден, на Самитот на НАТО, беше можност накратко да поразговараме за ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Zoom - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковачевски од Вилнус: Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО

Опсервер - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Рамадани на Јавниот форум на НАТО во Вилнус

Опсервер - 11.07.2023

Претседателот на Евро-атлантскиот совет на Македонија, Исмет Рамадани ќе учествува на Јавниот форум на НАТО 2023 во Вилнус, Литванија, што НАТО го организира во соработка со Центарот за студии за Источна Европа, Германскиот Маршалов фонд на САД, ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател Науседа и генералниот секретар на НАТО Столтенберг на Самитот на НАТО

Frontline - 11.07.2023

Самитот на НАТО во Вилнус на едно место ги собра 31 земји членки на Алијансата, шефови на држави и Влади на земји партнери како Австралија, Украина, Грузија, Босна и Хервцеговина, Молдавија, Јапонија, Република Кореја, Нов Зеланд, како и ...

Ковачевски пречекан од литванскиот претседател и генералниот секретар на НАТО на Самитот во Вилнус

Бизнис Вести - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на свечениот пречек на шефовите на делегациите, денеска во Вилнус на Самитот на НАТО беше пречекан од претседателот на Литванија, Гитанас Науседа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Започнува Самитот на НАТО, премиерот Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус, Литванија

Скопје1 - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски: Северна Македонија веќе инвестира 30% од буџетот за одбрана за модернизација на Армијата – повеќе од НАТО ...

Zoom - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија денеска изјави дека ова е исклучително важен состанок кој доаѓа во многу важен момент, во момент кога се води војна во Украина.

Украина, Шведска и трошоците за одбраната во фокусот на Самитот на НАТО – порача Ковачевски од Вилнус

ММС - 11.07.2023

Одлуки во однос на регионалните аспекти на одбраната, во однос на приближувањето на Украина во НАТО, но и дефинирање на трошоците за одбраната на земјите-членки ќе бидат дел од одлуките, кои ќе ги донесат лидерите на земјите-членки на НАТО на ...

Ковачевски: Голема одлука на НАТО за Шведска, продолжува соработката со Украина

Локално - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија денеска изјави дека ова е исклучително важен состанок кој доаѓа во многу важен момент, во момент кога се води војна во Украина.

Ковачевски на првиот состанок на Северноатлантскиот совет: Самитот на НАТО уникатна можност да ја покажеме силата и ...

Опсервер - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Вилнус на првиот ден од Самитот на НАТО учествува на првата сесија на Северноатлантскиот совет, што се одржуваат на ниво на шефови на држави и Влади.

Средба на Османи со Блинкен во Вилнус

Zoom - 11.07.2023

Шефот на дипломатијата Бујар Османи на маргините на НАТО самитот во Вилнус, Литванија, оствари куса средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. -За време Вилнус самитот, кратка средба и со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

Ковачевски од Самитот на НАТО: Ги јакнеме инвестициите во колективната одбрана за засилена безбедност на нашите граѓани

Скопје1 - 11.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија изјави дека на овој самит сите сојузници се исправени пред носење на многу важни одлуки со што ќе покажат ...

Ковачевски: Со Бајден поразговаравме за важноста на евроинтеграциите на Северна Македонија и регионот

CivilMedia - 11.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил од денешниот Самит на НАТО во Вилнус, Литванија напиша дека средбата со претседателот на САД Џо Бајден била можност накратко да поразговараат за важноста на европските и евроатланските интеграции ...

Започнува Самитот на НАТО, Ковачевски предводи владина делегација во Вилнус

Frontline - 11.07.2023

Денеска во Вилнус, Литванија официјално започнува Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и ја предводи владината делегација во чиј состав се министерот за надворешни работи, ...

Ковачевски од Самитот на НАТО: Два отсто од БДП ќе биде минимумот за финансирање на одбраната

Мета - 11.07.2023

На овој самит ќе бидат адресирани актуелните безбедносни предизвици, зајакнувањето на врските меѓу Украина и НАТО преку формирање на Совет, како и зајакнување на поддршката за Украина Сојузниците се исправени пред носење важни одлуки со што ќе ...

Премиерот Ковачевски преводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Канал5 - 10.07.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски ќе учествува на Самитот на НАТО во Литванија

Слободен Печат - 10.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, во Вилнус, Литванија. Од прес-службата на Владата информираат дека во состав на владината делегација се ...

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Курир - 10.07.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Бриф - 10.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски преводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Макфакс - 10.07.2023

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски со владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

Во Центар - 10.07.2023

– Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Премиерот Ковачевски преводи владина делегација на Самитот на НАТО

Независен - 10.07.2023

На Самитот на НАТО премиерот Ковачевски ќе биде придружуван од сопругата Елена Ковачевска, која ќе има свои активности во рамки на програмата за сопружници во организација на првата дама на Литванија, Дијана Науседа.

Ковачевски преводи владина делегација на самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Press24 - 10.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на самитот на НАТО, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на самитот на НАТО во Вилнус

Нетпрес - 10.07.2023

Премеирот Димитар Ковачевски, на 11-ти и 12-ти јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи македонската делегација на самитот на НАТО кој ќе се одржи во литванската престолнина Вилнус. Во состав на владината делегација се министерот за надворешни ...

Ковачевски ќе ја предводи владината делегација во Вилнус на Самитот на НАТО

24Инфо - 10.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски преводи владина делегација на самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Точка - 10.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на самитот на НАТО, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски со владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

Опсервер - 10.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Премиерот и сопругата пристигнаа во Литванија, Ковачевска ќе се сретне и со сопругата на Зеленски

4NEWS - 10.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и сопругата Елена веќе пристигнаа во Вилнос, Литванија на НАТО самитот кој започнува утре. „На Самитот на НАТО премиерот Ковачевски e придружуван од лекарката Елена Ковачевска, која ќе има свои активности во рамките на ...

Ковачевски со владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

MakPress - 10.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Премиерот Ковачевски преводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија

Скопје1 - 10.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски за прв пат ќе се сретне со бугарскиот премиер на НАТО самитот во Литванија

4NEWS - 10.07.2023

Премиерот Димитар Ковачевски за прв пат на НАТО самитот ќе се запознае со неговиот хомолог Николај Денков, новиот премиер на Бугарија. Ковачевски-Денков разговараа пред две недели телефонски за односите меѓу двете земји.

Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

Frontline - 10.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на НАТО во Литванија

Локално - 10.07.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на 11 и 12 јули 2023 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Ковачевски со владина делегација на Самитот на НАТО во Вилнус

Zoom - 10.07.2023

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Вилнус, Литванија.