TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе прозбори ли Методија Смиленски?

Време - 16.06.2007

КОНТРОВЕРЗНИОТ БАНКАР СЕ СМЕСТИ ВО ИСТРАЖНИОТ ЗАТВОР Мери Јордановска Тежок и мачен пат низ судските лавиринти допрва го очекува Методија Смиленски, контроверзниот бизнисмен што завчера беше екстрадиран во Македонија за да се соочи со обвиненијата тешки 50 милиони евра.

Смиленски во Шутка во ќелија со уште четворица притворени

Утрински - 16.06.2007

Бизнисмен ја дели ќелијата со полицаец, цариник, со осомничени од аферата со оружјето и за организиран криминал СВЕТЛАНА УНКОВСКА Методија Смиленски по една година помината во екстрадиционен притвор во белградскиот затвор полека се навикнува на атмосферата во скопска Шутка.

Судот не знае за што ќе го суди Смиленски

Дневник - 16.06.2007

Во решението пишува за кои предмети е одобрена екстрадицијата на Смиленски и нашите судови ќе можат да му судат само за тие дела, велат и судиите и адвокатите на обвинетиот Скопскиот Основен суд 1 го чека решението на српските власти со кое беше одобрена екстрадицијата на Методија Смиленски, за да ...

Смиленски ќе прозбори

Вест - 16.06.2007

ИСТРАЖНИ СУДИИ ЌЕ ГО ИСПРАШУВААТ МАКЕДОНСКИОТ ТАЈКУН ВО ПРИТВОР Методија Смиленски ќе зборува пред истражните судии и пред судиите кои веќе водат постапки против него. Информацијата ја потврди неговиот адвокат Јаким Наумов, кој вели дека Смиленски има подготвено одбрана и нема да се брани со ...

Син му на Смиленски остана без бензин

Вечер Прес - 16.06.2007

Вчера официјално не започна неговиот распит, се беше оставено за наредните денови од седмицата, изјави за "Вечер" Јаким Наумов, еден од тројцата адвокати кои го застапуваат Смиленски Тројца адвокати, истражен судија, заменик-јавен обвинител и Игор Смиленски, постариот син на Методија Смиленски ...

Одложен распитот на Смиленски

А1 - 15.06.2007

Смиленски денеска првпат се соочи со истражен судија во притворската ќелија во Шутка. Само се сретнаа, распитот е одложен поради нарушено здравје и правни процедури. Прво дело за кое ќе биде испрашуван е последната кривична пријава поднесена против него.

Контроверзниот бизнисмен ја опустоши Источна Македонија

Утрински - 15.06.2007

По распаѓањето на бизнис-империјата на Смиленски, без егзистенција останаа над 5.800 работници ИВАН БОЈАЏИСКИ ШТИП - Ураганот Смиленски покоси текстилни фабрики, фарми, стопански капацитети и илјадници хектари плодно земјиште.

Смиленски екстрадиран во Македонија

Вест - 15.06.2007

Методија Смиленски, македонски бизнисмен со австриско државјанство, кој со потерница се бараше за да му се суди за финансиски малверзации во Македонија, вчера доцна попладне од Србија беше екстрадиран во Македонија. На граничниот премин Табановце го чекаше македонската полиција за да го преземе и ...

Смиленски дојде, многумина се без сон

Утрински - 15.06.2007

Сведочењето на Смиленски се очекува да отвори нов голем процес во кој ќе бидат вклучени многу познати имиња СВЕТЛАНА УНКОВСКА Паника и страв предизвика доаѓањето на контроверзниот бизнисмен Методија Смиленски во земјава. Неговото сведочење се очекува да отвори нов голем процес во кој ќе бидат ...

Методија Смиленски екстрадиран во Македонија

Дневник - 15.06.2007

Бизнисменот со австриско државјанство вчера со силно полициско обезбедување беше пренесен во истражниот затвор „Скопје“ , каде што е сместен во ќелијата позната како „Александар палас“ Сопственикот на пропаднатата Експорт-импорт банка, Методија Смиленски (69), обвинет за злоупотреба на околу 50 ...

Методиј Смиленски на прв распит пред истражната судијка Славица Андреевска

Канал5 - 15.06.2007

Не сум криминалец - аргументирал во првиот исказ Методиј Смиленски. Денеска во притворот на истражната судијка и објаснувал дека не ги сторил кривичните дела за кои е екстрадиран и дека немало криминал во Експорт импорт банката.

Смиленски се враќа дома

Време - 15.06.2007

ПО ЕДНА ГОДИНА ВО ЕКСТРАДИЦИСКИ ПРИТВОР ВО БЕЛГРАД Мери Јордановска По една година помината во екстрадициски притвор во Белград, контроверзниот македонски бизнисмен со австриско државјанство Методија Смиленски вчера попладнето се очекуваше да биде донесен во Македонија.

Смиленски во Шутка!

Вечер Прес - 15.06.2007

Припадници на полициските Тигри и специјалната единица СЕБР со снајпери и тешко вооружување константно го набљудуваа целиот граничен периметар и терен околу преминот. Обезбедувањето со истиот обем и налик на она кога беше екстрадирана "балканската кралица на кокаинот" Станислава Чочоровска-Полетан ...

Смиленски екстрадиран во Македонија

А1 - 14.06.2007

Методија Смиленски е испорачан доцна попладнево околу 17 часот и 30 минути на граничниот премин Табановце. Македонските специјалци го презедоа контроверзниот бизнисмен, изморен и со панцир на себе. Под силно полициско обезбедување беше извршена екстрадиција, иако многу помалку полицајци имаше ...

Кој е Методија Смиленски и кои се неговите кривични дела

Канал5 - 14.06.2007

Методија Смиленски беше најголем поединечен сопственик во „Експорт- импорт “ со 17,67 проценти од акциите на банката. Имаше блиски бизнис релации со екс премиерот Љупчо Георгиевски, а опозицијата прстот го вперува кон актуелниот премиер Груевски кој како министер за финансии не можел, а да не знае ...

Смиленски се екстрадира

Вечер Прес - 14.06.2007

Методи Смиленски денеска ќе биде екстрадиран во Македонија, дознава Вечер од извори од Министерството за правда. Српскиот министер за правда, по една година од притворањето на бизнисменот, конечно ја потпиша дозволата за негово спроведување во Македонија, со што ќе се овозможи македонските судови ...

Смиленски ќе биде испорачан утре или во петок

А1 - 13.06.2007

Смиленски ќе биде екстрадиран во Македонија утре или најдоцна во петок, потврдија за А1 извори од Министерството за правда. Од Белград е добиено усно известување дека српскиот министер со потпис ја потврдил екстрадиција на Методија Смиленски.

Уште 30 дена притвор за Методија Смиленски?

Дневник - 12.06.2007

Македонскиот бизнисмен Методија Смиленски, кој е обвинет дека ја оштетил Народната банка на Македонија, ќе помине уште 30 дена во екстрадициски притвор во Белград , дознава „Дневник“ неофицијално од извори Белград. Комисијата за екстрадиции во српското Министерство за правда најавила дека одлуката ...

Смиленски на чекор до екстрадиција!

Време - 12.06.2007

ТРИ ДЕНА ПРЕД ИСТЕКОТ НА РОКОТ Мери Јордановска Методија Смиленски, контроверзниот бизнисмен обвинет за злоупотреби од над 20 милиони евра, до крајот на месецов ќе биде екстрадиран во Македонија, дознаваме од српското министерство за правда.

Одложена екстрадицијата на Смиленски - продолжен протвор за уште 30 дена

Канал5 - 11.06.2007

Наместо екстрадиција нови 30 дена притвор за Методиј Смиленски. Пред истекот на една година притвор во Белград и законската можност Смиленски да го пуштат в петок пред српскиот министер за правда да стави потпис на екстрадицијата- реагираше на судот- го продолжи притворот- со тоа отвори можност за ...