TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Четворица американски војници загинаа во два инциденти во Ирак

А1 - 23.02.2007

Четворица американски војници загинаа во два одвоени инциденти во Ирак, со што цифрата на загинати Американци во оваа земја во февруари се искачи на 66. Тројца од нив се убиени синоќа додека „извршувале борбени операции во Ал Анбар во западен Ирак“, се наведува во соопштение од американската ...

Американските демократи предлагаат ограничување на мисијата на силите на САД во Ирак

Канал5 - 23.02.2007

Група членови на американскиот Сенат од редовите на Демократската партија планираат да предложат закон со кој би се ограничилa улогата на американските трупи во Ирак. Вашингтон, 23 февруари (МИА) - Група членови на американскиот Сенат од редовите на Демократската партија планираат да предложат ...

Принцот Хари во мај оди на ирачкиот фронт

Време - 23.02.2007

БРИТАНИЈА Британскиот принц Хари и неговиот извиднички одред „Блуз енд ројалз“ добиле наредба за распоредување во мај во Ирак, и покрај најавите дека 1.600 британски војници ќе бидат повлечени во тоа време. Принцот, кој во армијата се води како поручник Велс, наскоро ќе замине во Ирак заедно со ...

Принцот Хари на воена служба во Ирак

Вест - 23.02.2007

ЛОНДОН, 23 февруари (Ројтерс) - Британскиот принц Хари, којшто е трет во линијата на наследници на британскиот престол, е распореден во Ирак, соопшти Министерството за одбрана. Хари би можел да стане првиот член на кралското семејство којшто учествувал во битка од времето кога неговиот вујко, ...

Принцот Хери заминува на ирачкото боиште?

Дневник - 23.02.2007

Хери, кој лани ја заврши елитнтата воена академија Сендхурст, изјави дека сака да се бори за својата земја на првата линија на фронтот Региментата на британскиот принц Хери наскоро треба да замине за Ирак и третиот наследник на тронот може да биде првиот член на кралското семемсјтво што ќе ...

Принцот Хари војник во Ирак

Вечер Прес - 23.02.2007

Хари ќе биде првиот висок член на британското кралско семејство кој ќе служи војска на првата линија на фронтот, по принцот Ендрју кој учествуваше во Фокландската војна (1982) Британскиот принц Хари, третиот по ред наследник на кралскиот престол, ќе служи војска во Ирак, соопшти вчера британското ...

Сојузничката коалиција во Ирак се распаѓа

А1 - 22.02.2007

Со повлекувањето на 1.600 војници од Ирак до крајот на летото и речиси исто толку до крајот на 2008 година, најголемиот американски сојузник Британија ги засили шпекулациите според кои сојузничката коалиција предводена од САД во Ирак се распаѓа.

Британскиот принц Хари ќе служи војска во Ирак

А1 - 22.02.2007

Британскиот принц Хари, третиот по ред наследник на кралскиот престол, ќе служи војска во Ирак, соопшти денеска британското Министерство за одбрана. Полкот кон кој формациски припаѓа синот на британскиот престолонаследник принцот Чарлс и внук на кралицата Елизабета, е вклучен во најновото ...

Бугарија останува во Ирак, Данска и Литванија се повлекуваат

А1 - 22.02.2007

Бугарски парламент гласаше за продолжување на присуството на 155 бугарски војници во Ирак за една година. Одлуката на бугарскиот парламент за продолжување на мандатот се однесува на 120 војници и 35 членови на персоналот за воена поддршка во Ашраф, ирански бегалски камп во Ирак, до 31 март 2008.

Лондон ќе повлече една четвртина од војниците во Ирак

Утрински - 22.02.2007

Бројот на британските војници кај Басра ќе се сведе на 7.100 Лондон - До мај британската Влада ќе повлече од Ирак околу 1.600 војници, а до крајот на оваа година се очекува да се вратат вкупно 3.000 Британци кои сега се стационирани во јужната провинција Басра, најави британскиот премиер Тони Блер ...

Британија повлекува 1.600 војници од Ирак

Вест - 22.02.2007

ЛОНДОН, 22 февруари (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер вчера изјави дека Британија ќе го намали бројот на војници во Ирак за 1.600 во наредните месеци, а британските војници ќе останат во државата до 2008 година се додека се потребни.

Британскиот принц Хари заминува да служи војска во Ирак

Канал5 - 22.02.2007

Британскиот принц Хари, третиот по ред наследник на кралскиот престол, ќе служи војска во Ирак, соопшти денеска британското Министерство за одбрана. Лондон, 22 февруари (МИА) - Британскиот принц Хари, третиот по ред наследник на кралскиот престол, ќе служи војска во Ирак, соопшти денеска ...

Британците повлекуваат 1.000 војници од Ирак

Време - 22.02.2007

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК До мај британската влада ќе повлече од Ирак околу 1.000 војници, а до крајот на годинава планира да врати дома вкупно 3.000 Британци, кои сега се распоредени во јужната провинција Басра, објавија британски медиуми.

Блер повлекува 1.600 британски војници од Ирак

Дневник - 22.02.2007

Британскиот премиер Тони Блер вчера изјави дека Британија ќе го намали бројот на војниците во Ирак за 1.600 во наредните месеци , но нејзините војници ќе останат во земјата во 2008 година, се' додека се потребни. - Намалувањето ќе биде од сегашните 7.100 на околу 5.500 војници.

Коалицијата во Ирак, сепак, се распаѓа?

Вечер Прес - 22.02.2007

Многу држави тоа веќе го направија, Англија најави дека во прв момент ќе повлече 1.600 војници, Данска сите 460, војниците на Полска (900) и Јужна Кореја (2.300) заминуваат до крајот на годинава, а Австралија останува за да ја одржи "критичната маса" Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс ...

Австралија нема да се повлече од Ирак

А1 - 21.02.2007

Австралија нема да го следи примерот на Велика Британија и нема да го намали контингентот во Ирак, потврди премиерот Џон Хауард на крајот од посетата на американскиот вицепретседател Дик Чејни на Австралија. „Колку што ми е познато, Тони Блер ќе го објасни повлекувањето со стабилизирањето на ...

До мај Британија ќе повлече од Ирак околу 1.000 војници

А1 - 21.02.2007

До мај британската Влада ќе повлече од Ирак околу 1.000 војници, а до крајот на оваа година се очекува да се вратат вкупно 3.000 Британци кои сега се стационирани во јужната провинција Басра. Даунинг стрит 10 ниту ги потврди, ниту ги демантираше ваквите тврдења на британските медиуми, додека ...

Коалициски трупи во Ирак

А1 - 21.02.2007

Коалициските трупи во Ирак предводени од САД бројат околу 148.000 војници, од кои најголемиот дел или речиси 90% се Американци. Британскиот контингент е најголем од останатите кои се дел од коалицијата. Британците вклучија вкупно 46.000 свои трупи во првите денови од инвазијата, цифра која падна на ...

До мај околу 1.000 Британци ќе се повлечат од Ирак, а до крајот на годинава вкупно 3.000 војници

Канал5 - 21.02.2007

До мај британската Влада ќе повлече од Ирак околу 1.000 војници, а до крајот на оваа година се очекува да се вратат вкупно 3.000 Британци кои сега се стационирани во јужната провинција Басра, јави дописникот на МИА од Лондон.

Нови американски засилувања во Багдад

Време - 19.02.2007

ВЕСТИ ОД ИРАК Командантите на американските сили во Багдад побараа уште 7.500 војници, борбени хеликоптери и инженерија заради успешност на операцијата за воспоставување безбедност во петмилионскиот град, пренесува МИА. Генерал Џозеф Фил, кој командува во операциите во ирачката престолнина изјави ...

Сенатот одби да го критикува планот на Буш за Ирак

Утрински - 19.02.2007

На демократите им беше потреба поддршка на 60 од 100-те сенатори за да отвори дебата за распоредувањето нови сили во Ирак Американскиот Сенат донесе одлука да не се дебатира за резолуцијата во која се критикува планот на претседателот Џорџ Буш за зголемување на бројот на војниците во Ирак.