TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов очекува подобра клима по грчките избори

Дневник - 27.09.2009

Се надеваме дека ќе наидеме на партнер што ќе ја сфати нашата потреба да го сочуваме нашиот идентитет, вели македонскиот претседател Иванов Македонија се ...

Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание на ООН

Форум - 27.09.2009

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска во Њујорк треба да има обраќање пред учесниците на 64-тото Генерално собрание на Обединетите нации Иванов, ...

Спорот за името е преседан, но мора да се реши

Вечер Прес - 27.09.2009

Обединетите Нации одлично соработуваат со Македонија и штета е што едно отворено прашање ги оптоварува односите, оцени во саботата Генералниот Секретар на ОН ...

Интервју со претседателот Ѓорге Иванов

Канал5 - 26.09.2009

Република Македонија ќе преговара со Грција исклучиво за нешта содржани во резолуциите на Обединетите нации.

Иванов со остра реторика кон Грција во говорот во ОН

Утрински - 26.09.2009

„Македонија заслужено очекува почеток на пристапните преговори со ЕУ и ги исполни сите услови за членство во НАТО“, рече претседателот Ѓорге Иванов на својот ...

Македонија - Грција демонстрира сила

Време - 26.09.2009

Постапката на нашиот јужен сосед, со која го спречи членството на Македонија во НАТО, беше спротивна на обврските преземени со Привремената спогодба и тоа го ...

Македонија е единствената земја условена од ОН

Форум - 26.09.2009

Истакна, меѓу другото, претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во интервјуто за Гласот на Америка на македонски јазик Македонија е единствена земја на која на ...

Иванов - Македонија создава стабилност во регионот

Сител - 26.09.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервју за Гласот на Америка на македонски говори за средбите на Генералното собрание на ООН, проблемот ...

Иванов: Македонија создава стабилност во регионот

Нетпрес - 26.09.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервју за Гласот на Америка на македонски говори за средбите на Генералното собрание на ООН, проблемот ...

Иванов:Македонија е единствената земја условена од ОН

Макфакс - 26.09.2009

Македонија е единствена земја на која на некој начин и е побарано да исполни дополнителен услов од она што е вообичаено за секоја земја-членка на Обединетите ...

Иванов: Македонија е единствената земја условена од ОН

Алфа - 26.09.2009

Македонија е единствена земја на која на некој начин и е побарано да исполни дополнителен услов од она што е вообичаено за секоја земја-членка на Обединетите ...

Зборови за патриотското македонско увце!

Inpress - 26.09.2009

Њујорк/Скопје, 26 октомври (ИНПРЕС) Македонија е искрено посветена на процесот на решавање на разликите со Атина во рамките на механизмот воспоставен со ...

Иванов: Грција да го напушти настапот од позиција на сила

Н.Македонија - 26.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов на генералното собрание на ОН рече дека Македонија се надева оти наскоро ќе биде отстранета единствената пречка до заслуженото место ...

Иванов ќе се обрати пред ОН

А1 - 25.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати пред 64. Генерално собрание на Обединети нации.

Ѓорге Иванов ја нападна Грција од ООН

BBC - 25.09.2009

Во првиот говор пред Генералното собрание на ООН, Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја нападна Грција дека го спречи членството на Македонија во НАТО, ...

Иванов: Грција да ја напушти политиката базирана на сила

А1 - 25.09.2009

Климатските промени, мирот и безбедноста воопшто, а членството на Македонија во евроатлантските структури и спорот околу името посебно, беа централните теми на ...

Разумно решение со помош на механизмите на ОН

Телма - 25.09.2009

Македонија сака да го заземе заслуженото место во евроатлантската заедница и со помош на механизмите на ОН да се реши апсурдниот спор што го наметна Грција, ...

Дволична формула

Дневник - 25.09.2009

Кога шефот на државата гордо вика „двојна формула“, тој всушност ни соопштува дека двојната формула е дебело напуштена.

Не излегуваме од рамките на резолуциите

Дневник - 25.09.2009

Република Македонија е подготвена да разговара само за нешта што се предвидени во резолуциите на Обединетите нации, рече претседателот Ѓорге Иванов во ...

Што ќе донесе Иванов од Њујорк

Утрински - 25.09.2009

Македонија има цврста определба за членство во НАТО и во ЕУ и прави се' да постигне компромис со Грција околу името за да може да ги оствари своите стратешки ...

Грција се откажа од намерата да предизвика потежок вербален инцидент за време на говорот на претседателот Иванов

Канал5 - 25.09.2009

Грција се откажа од намерата да предизвика потежок вербален инцидент за време на говорот на претседателот Иванов.

Претседателот Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН- Грција најавува реакции

Канал5 - 25.09.2009

Сериозна дипломатска битка се води на маргините на Генералното собрание пред првиот говор на претседателот Ѓорге Иванов пред Генералното собрание на светската ...

Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание на ООН

Макфакс - 25.09.2009

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов денеска во Њујорк треба да има обраќање пред учесниците на 64-тото Генерално Собрание на Обединетите нации.

Обраќање на претседателот Иванов во Генералното собрание на ОН

Р.С.Европа - 25.09.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 64-та сесија на Генералното собрание на ООН.

Претседателот Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Нетпрес - 25.09.2009

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ќе има свое обраќање на 64-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации.

Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание

Кирилица - 25.09.2009

Се очекува Иванов пред претставниците на 192 држави членки на Светската организација да се осврне на ситуацијата и приоритетите на Македониja Шефот на ...

Обраќање на Претседателот Иванов пред генералното собрание на оон

Сител - 25.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати пред 64-то Генерално собрание на Обединети нации.

Преговараме со Грција, но јасно - за фер решение, без задирање во идентитетот И одобрено од граѓаните

Сител - 25.09.2009

Подготвени сме за решение во спорот со Грција, но тоа треба да биде разумен компромис кој нема да задира во идентитетот и кој ќе биде одобрен од граѓаните – ...

Иванов: Македонија ќе разговара за решение за името само за она што е во рамките на резолуциите на ООН

Нетпрес - 25.09.2009

Македонија е посветена на процесот на решавање на разликите со Грција во спорот за името. Но, ќе прифатиме решение кое ќе биде во рамките на она што е ...

Обраќање на Претседателот Иванов пред Генералното собрание на ОН

Кајгана - 25.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се обрати пред 64-то Генерално собрание на Обединети нации.

Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание на ООН

МРТ - 25.09.2009

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов денеска во Њујорк треба да има обраќање пред учесниците на 64-тото Генерално Собрание на Обединетите нации.

Грција да престане да настапува од позиција на сила, изјави Ѓорѓе Иванов

Р.С.Европа - 25.09.2009

Сите досегашни македонски влади беа фокусирани врз реализацијата на двете врвни стратешки цели, интеграција во Европската Унија и во НАТО.

Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание на ООН

Алфа - 25.09.2009

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов денеска во Њујорк треба да има обраќање пред учесниците на 64-тото Генерално Собрание на Обединетите нации.

Иванов пред Генералното собрание на ОН

Алфа - 25.09.2009

Суштината на денешното обраќање на претседателот Иванов пред Генералното собрание на ОН овде во Њујорк беше прашањето за името и односите со Грција.

Иванов бара двојна формула за името Македонија

BBC - 24.09.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска треба да се сретне со посредникот на Обединетите нации во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц.

Македонија - Името во фокусот на средбите

Време - 24.09.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, се надева на брзо решавање на спорот со името и го охрабрува процесот за решавање на единствената пречка што ...

Иванов ја зацементира двојната формула

Утрински - 24.09.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја разреши дилемата околу тоа дали македонската позиција во преговорите со Грција за употребата на нашето уставно име се ...

Расмусен сака промена на пристапот во Авганистан

Р.С.Европа - 24.09.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска повика на промена на пристапот во Авганистан.

Иванов: Македонија е подготвена за конструктивни разговори со Атина

Форум - 24.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во Њујорк се сретна со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Расмусен се надева на брзо решавање на спорот за името

Н.Македонија - 24.09.2009

На брзо решавање на спорот за името како единствена пречка за членство на Македонија во НАТО се надева генералниот секретар на Алијансата, Андрес Фог Расмусен ...

Расмусен се надева на брзо решение за името

А1 - 23.09.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен се надева на брзо решение и го охрабрува процесот за решавање на единствената пречка што стои на патот на ...

Иванов: Македонија никогаш не се откажа од двојната формула

Deutsche Welle - 23.09.2009

Македонија во спорот околу името во иднина нема да разговара за теми надвор од Резолуцијата 817 на ОН, а тоа се промена на уставното име, нови називи за ...

Иванов: Македонија никогаш не отстапила од двојната формула

Канал5 - 23.09.2009

Нецел час откако Караманлис и Папандреу во ТВ дуел едногласно ја зацементираа грчката позиција за едно име за сите употреби без разлика која партија во Грција ...

Расмусен се надева на брзо решение за името

Алсат-М - 23.09.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен се надева на брзо решение и го охрабрува процесот за решавање на единствената пречка што стои на патот на ...

Генералното собрание на ОН на маргините за името?

Алфа - 23.09.2009

За македонската делегација овде во Њујорк генералното собрание на ОН е на маргините на прашањето за името, а не обратно прашањето за името да е на маргините на ...

Расмусен се надева на брзо решение за името

МРТ - 23.09.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен се надева на брзо решение и го охрабрува процесот за решавање на единствената пречка што стои на патот на ...

Иванов се сретна со Расмусен

Кирилица - 23.09.2009

Кај нас во Македонија некој создава претстава дека го поддржуваме грчкиот став за име за севкупна употреба.

Расмусен се надева на брзо решение за името

Форум - 23.09.2009

Генералниот секретар на НАТО се надева на брзо решение и го охрабрува процесот за решавање на единствената пречка што стои на патот на членството на Македонија ...

Расмусен се надева на брзо решение за името

Макфакс - 23.09.2009

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен се надева на брзо решение и го охрабрува процесот за решавање на единствената пречка што стои на патот на ...

Иванов: никогаш не сме ја напуштиле двојната формула

Р.С.Европа - 23.09.2009

Македонија никогаш не ја напуштила двојната формула, само имало интерпретации на таа позиција. Отсекогаш сме велеле дека разговараме во рамките на резолуцијата ...

Контрадикторности околу името

Р.С.Европа - 23.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов во рамки на средбите во Њујорк посветени на прашањето за името, изјави дека Македонија никогаш не го напуштила ставот за двојната ...

Македонија останува на двојната формула

Сител - 23.09.2009

Продолжува македонско- грчката лоби битка во Њујорк. Името и преговорите со Грција ќе бидат основата на разговорот на претседателот Ѓорѓе Иванов со Џејмс ...

Иванов на 64. Генерално собрание на ОН

А1 - 22.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64-тото Генерално собрание на ОН.

Претседателот Иванов во Њујорк на 64. Генерално собрание на ОН

Алсат-М - 22.09.2009

Македонскиот претседател денеска ќе учествува на Самитот за климатски промени Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе ...

Во Њујорк започна 64-то генерално собрание

Канал5 - 22.09.2009

Шеесет и четвртото генерално собрание во Њујорк започна со една од централните теми оваа година климатските промени.

Иванов: Македонија никогаш не се откажала од двојната формула

Канал5 - 22.09.2009

Македонија никогаш не се откажала од двојната формула изјави денеска во Њујорк македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Претседателот Иванов во Њујорк на 64. Генерално собрание на ОН

Канал5 - 22.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64. Генерално собрание на ОН.

Претседателот Иванов во Њујорк на 64. Генерално собрание на ОН

МРТ - 22.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64. Генерално собрание на ОН.

Претседателот Иванов на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Форум - 22.09.2009

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов од денеска престојува во Њујорк, каде учествува на 64-тото Генерално собрание на Обединетите нации, изветуваат од ...

Иванов: Не се откажуваме од двојната формула

Форум - 22.09.2009

Македонија никогаш не ја напуштила двојната формула, само имало интерпретации на таа позиција. Отсекогаш сме велеле дека разговараме во рамките на резолуцијата ...

Претседателот Иванов на 64. Генерално собрание на ОН

Кирилица - 22.09.2009

Иванов ќе има обраќање на главната дебата на Генералното собрание, а ќе учествува и на повеќе други форуми на Светската организација Шефот на македонската ...

Претседателот Иванов ги почнува активностите во Њујорк

Р.С.Европа - 22.09.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од вчера престојува во Њујорк, каде што ќе учествува на годишното заседание на Генралното собрание на ОН.

Иванов во Њујорк

Макфакс - 22.09.2009

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов од денеска престојува во Њујорк, каде учествува на 64-тото Генерално собрание на Обединетите нации.

Претседателот Иванов во Њујорк на 64. Генерално собрание на ОН

Сител - 22.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64. Генерално собрание на ОН.Иванов, ќе присуствува и на повеќе ...

Претседателот Иванов на Генералното Собрание на ОН

Р.С.Европа - 22.09.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, за време на одржувањето на Генерално собрание на ОН.

Иванов во Њујорк

Алфа - 23.09.2009

Ѓорѓе Иванов овде во Њујорк го почнува неколкудневното учество на 64-тото Генерално собрание на Обединетите нации.

Иванов се сретна со Расмусен и Балкененде

Сител - 22.09.2009

Македонија никогаш не ја напуштила двојната формула, само имало интерпретации на таа позиција. Отсекогаш сме велеле дека разговараме во рамките на резолуцијата ...

Претседателот Иванов во Њујорк на 64-то Генерално собрание на ОН

Кајгана - 22.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64. Генерално собрание на ОН.Иванов, ќе присуствува и на повеќе ...

Претседателот Иванов во Њујорк на 64. Генерално собрание на ОН

Алфа - 22.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64. Генерално собрание на ОН.

Претседателот Иванов на 64. Генерално собрание на ОН

Н.Македонија - 22.09.2009

Шефот на македонската држава, Ѓорге Иванов, по неколкудневната посета на американската сојузна држава Вермонт, од денес е во Њујорк, каде што ќе учествува 64.

Иванов во Њујорк на 64. Генерално собрание на ОН

Идивиди - 22.09.2009

Њујорк, 22 септември (МИА) – Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска до 26 септември во Њујорк ќе учествува 64. Генерално собрание на ОН.

Претседателот Иванов на 64. Генерално собрание на ОН

Сител - 21.09.2009

Шефот на македонската држава Ѓорге Иванов по неколкудневната посета на американската сојузна држава Вермонт, денеска заминува за Њујорк каде што ќе учествува ...