TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потпалувачи

Курир - 24.05.2014

Порталите блиски до опозицијата, на критичниот ден од протестите во Ѓорче Петров кога лесно можеше да дојде до прелевање на незадоволството и распламнување на нередите, долеваа масло во оганот ...

Кој ги потпалуваше нередите во Ѓорче Петров?

Република - 24.05.2014

Порталите блиски до опозицијата, на критичниот ден од протестите во Ѓорче Петров кога лесно можеше да дојде до прелевање на незадоволството и распламнување на нередите, долеваа масло во оганот ...

Опозициските портали долеваа масло во оганот за протестите во Ѓорче

Нетпрес - 24.05.2014

Порталите блиски до опозицијата, на критичниот ден од протестите во Ѓорче Петров кога лесно можеше да дојде до прелевање на незадоволството и распламнување на нередите, долеваа масло во оганот ...

Потпалувачи

Денешен - 24.05.2014

Порталите блиски до опозицијата, на критичниот ден од протестите во Ѓорче Петров кога лесно можеше да дојде до прелевање на незадоволството и распламнување на нередите, долеваа масло во оганот ...

Жителите на Ѓорче Петров бараат неселективно постапување на полицијата кон Македонците и Албанците

МКД - 23.05.2014

Да се срушат или затворат пешачките мостови кај очната болница и стадионот Југококта, да се смени законот за право на одбрана на приватна сопственост и неселективно постапување кон кривичните дела ...

Петмина во притвор, во Ѓорче Петров е мирно

Дневник - 23.05.2014

Петмина учесници на протестите поради убиството на матурантот Ангел Петковски во Ѓорче Петров добија по осумдневен притвор, соопшти Основното јавно обвинителство во Скопје.

Жителите на Ѓорче Петров излегуваат со конкретни барања до надлежните

Фокус - 23.05.2014

Група жители на Ѓорче Петров, како граѓанска иницијатива, во наредниве денови ќе достават конкретни барања до општината, до советниците, Владата и до Собранието, по последните инциденти што се ...

Утре посебен режим на сообраќај на влезот во Сарај

+инфо - 23.05.2014

Поради монтажа на два портални семафорски столбови на влезот во Сарај, односно на крстосницата на улиците Ѓорче Петров и Сарај, утре ќе има посебен сообраќај режим во овој дел.

Доста е!

Република - 23.05.2014

Колумнист: Ненад Мирчевски Политичари, креатори на јавно мислење, новинари, партиски полтрони, самопрогласени стручњаци и аналитичари… доста ги искористувате маките на обичните граѓани за лични ...

Посебен режим на крстосницата помеѓу ул.Ѓорче Петров со ул.Сарај

Скопје инфо - 23.05.2014

Ве известуваме дека во сабота во 09:00 часот екипите на ЈП Улици и патишта Скопје, ќе монтираат два портални семафорски столбови на крстосницата помеѓу ул.Ѓорче Петров со ул.Сарај.

Македонската полиција обвинета за употреба на прекумерна сила

Balkan Insight - 23.05.2014

Откако полицијата ги смири етничките немири во скопската населба Ѓорче Петров, невладини организации ја обвинуваат за прекумерна употреба на сила. ...

В недела времен сообраќаен режим на крстосница на улиците “Ѓорче Петров“ и “Сарај“

Sky - 23.05.2014

Градот Скопје ги известува граѓаните, дека во недела на 25.05.2014 година од 09 часот, екипа на ЈП “Улици и патишта“ ќе врши поставување на светлосни портали, на крстосницата помеѓу улица „Ѓорче ...

(ВИДЕО) Како оџата од Сарај ги смири насобраните граѓани

Falanga - 23.05.2014

Со каков говор оџата во Сарај ги натера лицата собрани за да протестираат да си заминат дома?. Додека траеа нередите во Ѓорче Петров, по убиството на младиот Ангел, пред мостот кој води од Сарај до ...

МВР: Кривични против петмина учесници во инцидентите на протести во Ѓ.Петров

Нова ТВ - 22.05.2014

Врз основа на обезбедените снимки и доказни материјали, како и извршената идентификација, Министерството за внатрешни работи во врска со инцидентите на протестите во вторникот во Ѓорче Петров поднесе ...

Оџата во Сарај спречил контрапротести за време на немирите во Ѓорче

Нова ТВ - 22.05.2014

Додека траеја немирите во населбата Ѓорче Петров во вторникот вечерта, тензично било и во Сарај, кога граѓани почнале да се организираат за контрапротести, јавува порталот Алмакос.

МВР: Експресна истрага на внатрешна контрола - немало полициска цензура

Нова ТВ - 22.05.2014

Секторот за внатрешна контрола успеа за помалку од 24 часа од поднесувањето на пријавата од страна на новинарите на НОВА, ФОКУС и Радио Слободна Европа да направи истрага и да утврди дека таков ...

МВР: немало попречување на новинарите во Ѓорче Петров

Р.С.Европа - 22.05.2014

Министерството за внатрешни работи денеска издаде соопштение во врска со претставката за попречување во новинарската работата при следењето на протестите во Ѓорче Петров.

Новинарски протест против цензурата

Глас на Америка - 22.05.2014

Новинарите реагираат и бараат почитување на законот: МВР тврди дека немало наредба за ограничување на движењето на новинарите ни забрана за снимање на протестите Откако трите новинарки Марија ...

Додека се демонстрираше во Ѓорче, во Сарај оџата спречил организирање на други протести (ВИДЕО)

МКД - 22.05.2014

Додека траеле нередите во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел, група граѓани од Сарај биле исто така собрани пред мостот кој води за Ѓорче Петров.

Полициско возило на враќање од Ѓорче Петров се судрило со „хјундаи“

МКД - 22.05.2014

Во текот на протестите во Ѓорче Петров, пред два дена, полициско комбе со дел од приведените лица учесници на протестите, се судрило со возило „хјундаи" со скопски регистарски таблички.

ВИДЕО: За време на немирите во Ѓорче, во Сарај имало контра протест

А1 On - 22.05.2014

Група граѓани од Сарај биле собрани и организирани пред мостот кој води кон Ѓорче Петров, подготвувајќи се за контра протест како одговор на случувањата во Ѓорче Петров, пренесува порталот Алмакос.

Петмина протестанти од Ѓорче завршија во притвор

Фокус - 22.05.2014

Петмина од учесниците во протестот, кој што завчера беше организиран во општината Ѓорче Петров, а поради убиството на Анѓел Петковски, добија осумдневен притвор.

Погребан убиениот матурант Ангел

Н.Македонија - 22.05.2014

На гробиштата во населбата Ѓорче Петров Во гробиштата во населбата Ѓорче Петров, стотици граѓани вчера го испратија до својот вечен дом и му оддадоа достојна почит на трагично загинатиот матурант ...

ВИДЕО: Полицијата поднесе пет кривични пријави за нередите во Ѓорче Петров

А1 On - 22.05.2014

Пет лица од Скопје добија кривични пријави од полицијата. По прегледување на видео материјалите кои ги снимаат од МВР утврдиле дека лицата Б.Н.(30) и З.М.(30) од Аеродром, Д.З.(35) од Бардовци, Д.П.

Осумдневен притвор за петмина учесници во инцидентите во Ѓорче Петров

Алфа - 22.05.2014

Kривични пријави и осумдневен привор за петмина учесници во немирите во Ѓорче Петров. Веќе втор ден е мирно во скопската населба, се надеваме дека така и ќе продолжи.

МВР ја отфрли претставката на новинарите на кои им беа бришени снимките

Фокус - 22.05.2014

„Од извршените разговори со сите 34 полициски службеници кои учествувале во активностите на полицијата, не може да се утврди дека некој воопшто бил инволвиран во настан како што е наведен во ...

МВР: Нема докази за претставките на новинарите на Радио Слободна Европа, Фокус и Нова

А1 On - 22.05.2014

Само по 24 часа од поднесувањето на пријавата на новинарите на Нова, Фокус и Радио Слободна Европа, Секторот за внатрешна контрола направил истрага и утврдил дека немало инцидент, односно дека нема ...

ВИДЕО Во Сарај имало контра протест додека траеле немирите во Ѓорче

+инфо - 22.05.2014

Додека траеле нередите во Ѓорче Петров, и полицијата жестоко се пресметуваше со демонстраните по убиството на матурантот Ангел Петковски, група граѓани од Сарај биле исто така организирани и собрани ...

Спречен судир на толпа народ од „Ѓорче Петров“ и од „Сарај“

Фактор - 22.05.2014

Додека траеја нередите во Ѓорче Петров, група граѓани од Сарај биле исто така организирани и собрани пред мостот кој води за Ѓорче Петров. Тие се подготвувале на контра протест како одговор на ...

(ВИДЕО) Полицијата ги сними демонстрантите како се подготвуваат за инциденти во Ѓорче Петров

Фактор - 22.05.2014

Министерството за внатрешни работи објави нови снимки од случувањата во Ѓорче Петров, во кои се гледаат судирите меѓу демонстрантите и полицијата, но и подготовките на демонстрантите за инциденти.

МВР: Внатрешна контрола не откри дека некој наредил на новинарите да бришат фотографии и снимки

+инфо - 22.05.2014

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека постапката на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди за претставките на новинарите од ТВ Нова, Радио Слободна Европа и Фокус ...

Во Сарај имало контра протест додека полицијата тепаше во Ѓорче

Локално - 22.05.2014

Додека траеле нередите во Ѓорче Петров , и полицијата жестоко се пресметуваше со демонстраните по убиството на матурантот Ангел, група граѓани од Сарај биле исто така организирани и собрани пред ...

(Видео) Оџата во Сарај спречил организирање на контрапротести на Албанците

Либертас - 22.05.2014

Додека траеле протестите во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел Петковски, група граѓани од Сарај биле исто така собрани пред мостот кој води за Ѓорче Петров.

Притвор и кривични пријави и за петмина скопјани за инцидентите во Ѓорче Петров

Канал5 - 22.05.2014

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против пет лица од Скопје, инволвирани во инцидентите во Ѓорче Петров. Во соопштението на МВР се вели дека пријавите се поднесени ...

МВР не утврдило дека некој полицаец бришел новинарски снимки, бара докази за тоа

Либертас - 22.05.2014

Соопштение од МВР: Откако Министерството за внатрешни работи, јавно на прес-конференција, одржана уште вечерта на 20.05.2014 година ги повика новинарите да поднесат пријава за објавените наводи за ...

МВР “Експрес” :Немало цензура врз новинарите на НОВА, ФОКУС и Радио Слободна Европа

Локално - 22.05.2014

Секторот за внатрешна контрола успеа за помалку од 24 часа од поднесувањето на пријавата од страна на новинарите на НОВА, ФОКУС и Радио Слободна Европа да направи истрага и да утврди дека таков ...

Притвор за приведените во протестите во Ѓорче Петров

МРТ - 22.05.2014

8 дневен притвор им одреди судија од претходна постапка на петтемина кои заработија кривични пријави од полицијата за протестите во Ѓорче Петров. До доцна синоќа биле сослушани, а по разгледување на ...

Новинарите се чудат кога МВР успеа да изврши истрага и да утврди дека немало бришење снимки

Либертас - 22.05.2014

Откако МВР соопшти дека Секторот за внатрешна контрола не утврдил дека некој полицаец бришел новинарски снимки, со реакции се јавија од редакциите чии новинари се пожалија за цензурата.

Петмина учесници во протестите во скопски Ѓорче Петров добија осумдневен притвор

Сител - 22.05.2014

Петмина учесници во протестите во скопски Ѓорче Петров добија осумдневен притвор. По сослушување во судот до доцна во ноќта, судија на претходна постапка им ја одреди мерката поради страв дека може ...

Новинарките: Можеби требаше да ги замолиме полицајците да ги снимаме додека ни ги бришеа снимките

Либертас - 22.05.2014

Откако МВР соопшти дека Секторот за внатрешна контрола не утврдил дека некој полицаец бришел новинарски снимки од нередите во Ѓорче Петров, со реакции и зачуденост се јавија од редакциите чии ...

Каде се 50-те повредени за кои пишуваа одредени портали?

Вистина.мк - 22.05.2014

Дел од опозициските медиуми дополнително ги разгоруваа страстите за време на протестите во Ѓорче Петров по повод немилиот настан кој јa потресе Македонија, пренесувајќи тендензиозни и невистини ...

ВИДЕО: За време на немирите во Ѓорче, во Сарај имало контра протест

Sky - 22.05.2014

Група граѓани од Сарај биле собрани и организирани пред мостот кој води кон Ѓорче Петров, подготвувајќи се за контра протест како одговор на случувањата во Ѓорче Петров, пренесува порталот Алмакос.

Каде се 50-те повредени за кои пишуваа одредени портали?

Курир - 22.05.2014

Дел од опозициските медиуми дополнително ги разгоруваа страстите за време на протестите во Ѓорче Петров по повод немилиот настан кој јa потресе Македонија, пренесувајќи тендензиозни и невистини ...

Адем заминува, но порачува: Во мене секогаш ќе чука „лавовско“ срце

SportMedia - 22.05.2014

Македонија Ѓорче Петров сезонава го загуби прволигашкиот статус, а го загуби и најдобриот фудбалер. Ермедин Адем повеќе не е дел од „лавовите“ и по три години минати на „Ѓорче Петров“ тој својата ...

ВИДЕО: Голем дел од демонстрантите во Ѓорче дојдени од страна да прават нереди, утврди МВР

Нетпрес - 22.05.2014

Додека едни од тага, револт излегоа на улица мирно да протестираат поради убиството на осумнаесетгодишниот Ангел Петковски, некои лица тој трагичен момент за жителите на скоспско Ѓорче Петров се ...

МВР: Не откривме дека некој наредил да им се бришат сликите на новинарите

Sky - 22.05.2014

Министерството за внатрешни работи соопшти дека службени лица од МВР не наредиле бришење фотографии на новинари за време на протестите во Ѓорче Петров.

Оџа спречил да настанат поголеми нереди со група од Сарај која се движела кон Ѓорче Петров

Inpress - 22.05.2014

Скопје, 22. мај 2014 (ИНПРЕС) Додека траеле нередите во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел, група граѓани од Сарај биле исто така собрани пред мостот кој води за Ѓорче Петров.

(ВИДЕО) Во Сарај имало контра протест додека траеле немирите во Ѓорче

Falanga - 22.05.2014

Обраќањето на локалниот оџа кој повикал на смиреност и без нервози сите да си одат дома, помогнало во смирувањето на страстите. Додека траеле нередите во Ѓорче Петров, и полицијата жестоко се ...

Петмина од приведените во Ѓорче добија седум дена притвор

Falanga - 22.05.2014

На овие пет лица им се изречени и прекршочни пријави за учество во толпа и казна од по 700 евра. Петмина од 27-те приведени учесници во синоќешните протести во Ѓорче Петров заработиле по 7 дена ...

МВР: Внатрешна контрола не откри дека некој наредил на новинарите да бришат фотографии и снимки

Falanga - 22.05.2014

Утврдено е дека од страна на Министерството за внатрешни работи, односно претпоставените старешини не постои никаква наредба за ограничување на движењето.

(ВИДЕО) Судир помеѓу полицијата и толпата

Нова ТВ - 21.05.2014

Последниот судир вечерва се случи вечерва пред 10 часот, откако првично полицијата, но и толпата почнаа да се повлекуваат, а се најави патролирање низ Ѓорче Петров.

(ГАЛЕРИЈА)Бурна ноќ во Ѓорче Петров – што се случуваше вечерва

Нова ТВ - 21.05.2014

18:00 толпата се собира во близина на црквата и продолжува да маршира по главната улица долж Ѓорче Петров Забележливо е присуство на малолетници 18:30 Маршираат кон домот на починатото момче Ангел ...

СДСМ: Полицијата под наредба на Никола Груевски, го тепаше својот народ

Нова ТВ - 21.05.2014

СДСМ изрази сочувство со семејството на Ангел Петковски и ја обвини власта за начинот на кој се справува со тензиите кои настанаа како реакција на ова убиство.

СДСМ - Владата да ја смири ситуацијата во Ѓорче Петров

Р.С.Европа - 21.05.2014

СДСМ денеска побара од Владата да ја смири ситуацијата во скопската општина Ѓорче Петров која настана по убиството на 18-годишниот Ангел Петковски. „Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ...

Кревка безбедност во кревка демократија

Р.С.Европа - 21.05.2014

Настаните во населбата Ѓорче Петров покажуваат дека нешто не е во ред во општеството во кое живееме, велат дел од жителите на оваа населба. Настаните добија друга димензија, поради сето она што се ...

Македонија: Апели за смирување на тензиите

Глас на Америка - 21.05.2014

Реакции по повод убиството на 18-годишниот матурант Ангел Петковски На гробиштата во скопската населба Ѓорче Петров денес беше погребан 18-годишниот Ангел Петковски, матурант во тетовското медицинско ...

СДСМ бара да се смири ситуацијата во Ѓорче Петров

Вест - 21.05.2014

СДСМ побара од Владата да ја смири ситуацијата во скопската општина Ѓорче Петров која настана по убиството на 18-годишниот Ангел Петковски. - Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ...

Видео од протестите во Ѓорче Петров

Утрински - 21.05.2014

Приведени 27 лица, повредени полицајци, превртени и запалени контејнери и нови оштетувања на околните дуќани е епилогот од новите протести во скопската населба Ѓорче Петров кои се случија како ...

ДУИ ќе расправа за случувањата во Ѓорче Петров

МКД - 21.05.2014

ДУИ вечерва ќе одржи седница на централното претседателство на кое ќе се расправа и за случувањата во Ѓорче Петров. На седницата ќе се разговара и за подготовките за организирање на партискиот ...

Интелектуалците прашуваат: Каде се Ахмети и Груевски да го смират народот?

Inbox7 - 21.05.2014

Билјана Ставрова фото од протести: Роберт Атанасовски Лидерите на албанската политичка сцена се во молк по драматичните настани во скопската општина Ѓорче Петров.

Седум дена притвор и кривични пријави за пет демонстранти од Ѓорче (ВИДЕО)

МКД - 21.05.2014

Петмина од 27-те приведени учесници во синоќешните протести во скопската населба Ѓорче Петров добиле по 7 дена притвор и кривични пријави за насилно однесување.

ГАЛЕРИЈА: Еве што се случуваше денеска во Ѓорче Петров

Фокус - 21.05.2014

Во Ѓорче Петров денеска денот беше крајно тензичен, со голем број инциденти и тепачки. Толпата млади луѓе најпрво се собра во паркот… Во Ѓорче Петров денеска денот беше крајно тензичен, со голем број ...

Ексклузивни снимки од вчерашните инциденти и приведувања во Ѓорче Петров

Фокус - 21.05.2014

Ова е дел од атмосферата вчеравечер во Ѓорче Петров, каде што полицијата се судри со толпата што протестираше по повод убиството на… Ова е дел од атмосферата вчеравечер во Ѓорче Петров, каде што ...

Мирно утро во Ѓорче Петров, денеска е погребот на младиот Ангел

Кајгана - 21.05.2014

Мирно утро по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во попладневните часови по вторпат излегоа да го искажат револтот поради ...

Каде води ова?

Н.Македонија - 21.05.2014

Скопската населба Ѓорче Петров е на нозе и завиена во тага по убиството на 19-годишниот Ангел П. Денеска се очекува посмртните останки да бидат погребани на локалните гробишта ТРАГЕДИИТЕ НИ СЕ ...

МОФ: Да запре ланецот на насилство!

Радио МОФ - 21.05.2014

Младински образовен форум повика на запирање на насилството по убиството на младиот Ангел во населбата Ѓорче Петров. Радио МОФ интегрално го пренесува соопштението: „Младински образовен форум (МОФ) ...

Погребан матурантот Анѓел Петковски

Фокус - 21.05.2014

Во присуство на семејството, пријателите, средношколските другари од Тетово и уште стотина сограѓани денеска на гробишата во Ѓорче Петров беше погребан матурантот… Во присуство на семејството, ...

(ВИДЕО) СДСМ: Полицијата под наредба на насилната власт на Груевски го тепаше својот народ во Ѓорче

А1 On - 21.05.2014

СДСМ сочувствува со семејството на убиеното 18 годишно момче, Ангел Петковски и уште еднаш изразува длабоко и искрено сочувство. „Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ненадоместлива за ...

СДСМ бара да се смири ситуацијата во Ѓорче Петров

Н.Македонија - 21.05.2014

СДСМ денеска побара од Владата да ја смири ситуацијата во скопската општина Ѓорче Петров која настана по убиството на 18-годишниот Ангел Петковски - Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ...

ФОТО: Погребан матурантот Ангел

Н.Македонија - 21.05.2014

На градските гробишта во Ѓорче Петров голем број граѓани и сооученици го испратија Ангел до вечното почивалиште Најблиските, роднини и голем број ученици се простија за последен пат од нивниот Ангел, ...

Синоќа тензично и во Сарај и Нерези

Алсат-М - 21.05.2014

Синоќа напната атмосфера преовладуваше и во Сарај каде жителите се собрале по најавите дека демонстранти од Ѓорче Петров се упатиле кон нивната населба. Но, полицијата ги запрела.

Објавена снимка на МВР од вчерашните инциденти (видео)

Кајгана - 21.05.2014

Министерството за внатрешни работи на својот официјален YouTube канал објави видео снимено на вчерашните немири во Ѓорче Петров, каде поголеми групи луѓе по вторпат излегоа да го искажат револтот ...

СДСМ: Власта се обиде да сокрие дека има протест во Ѓорче

Фокус - 21.05.2014

Во минатите денови СДСМ, заедно со своите медиуми, упорно работеа на подигнување на тензиите кај Македонците, смета ВМРО-ДПМНЕ Власта на Груевски се обиде да ја сокрие вистината дека им се случува ...

ВИДЕО Полициската акција во Ѓорче Петров

+инфо - 21.05.2014

Ова е дел од атмосферата вчеравечер во Ѓорче Петров, каде што полицијата се судри со толпата што протестираше по повод убиството на 18-годишниот матурант Ангел Петковски што ја објави Фокус .

Каде се Груевски и Ахмети да кажат нешто за Ѓорче?

+инфо - 21.05.2014

Премиерот Никола Груевски и неговиот коалициски партнер во Владата Али Ахмети и по два дена од свирепото убиство на матурантот Ангел Петковски и бурните протести што беа мотивирани од него, во ...

МОФ повикува ланецот насилство да сопре

+инфо - 21.05.2014

Младински образовен форум го осудува убиството на младиот Ангел кое се случи во населбата Ѓорче Петров и сочувствува со неговото семејство, роднините и пријателите.

ВИДЕО Спасовски: Насилната власт на Груевски вчера го тепаше својот народ

+инфо - 21.05.2014

Вчера во Ѓорче Петров, полицијата под наредба на насилната власт на Никола Груевски, го тепаше својот народ. Ударите на пендраците не поштедија ни жени, ни деца.

СДСМ: Полицијата се обидуваше да скрие што се случува во Ѓорче вчера

Фактор - 21.05.2014

За време на вчерашните протести во Ѓорче Петров, полицијата „под наредба на насилната власт на Никола Груевски, го тепаше својот народ“, тврди опозицискиот СДСМ.

Либертас: Петмина од приведените во Ѓорче добија седум дена притвор

+инфо - 21.05.2014

Петмина од 27-те приведени учесници во синоќешните протести во Ѓорче Петров заработиле по 7 дена притвор и кривични пријави за насилно однесување – објави Либертас повикувајќи се на извори во судот.

(ВИДЕО) Како синоќа изгледаше Ѓорче Петров

Либертас - 21.05.2014

Последниот судир синоќа во Ѓорче Петров, како што пренесе Нова, се случил околу 22 часот откако првично полицијата, но и толпата почнаа да се повлекуваат, а се најави патролирање низ Ѓорче Петров.

МВР: Приведени се 27 лица

Вечер - 21.05.2014

Од Министерството за внатрешни работи инфрмираат дека состојбата во Ѓорче Петров е мирна и под контрола. Нивните единици се сеуште на терен а според МВР во Ѓорче се останати помали групи кои не го ...

Тензично во Ѓорче - Повторно инциденти (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вечер - 21.05.2014

Инцидентите на протестите во скопската населба Ѓорче Петров започнаа пред неполн час, а за разлика од вчера, вечерва не се демолираа објекти и возила туку имаше пресметки помеѓу полицијата и ...

Осомничениот за убиството во Ѓорче донесен во суд

Вечер - 21.05.2014

Н.Е. (19) Осомничен за убиство на матурантот Ангел Петковски во населбата Ѓорче Петров околу 17 часот беше донесен во скопскиот Основен суд 1 и изведен пред судија на претходна постапка.

ВИДЕО: Додека во Ѓорче имаше нереди, оџа ги смируваше насобраните во Сарај

Либертас - 21.05.2014

Синоќа, додека траеа нередите во Ѓорче Петров, по убиството на младиот Ангел, пред мостот кој води од Сарај до Ѓорче, беше собрана група граѓани, но истата се разотиде по апелот од локалниот оџа, ...

СДСМ бара да се смири ситуацијата во Ѓорче Петров

Канал5 - 21.05.2014

СДСМ денеска побара од Владата да ја смири ситуацијата во скопската општина Ѓорче Петров која настана по убиството на 18-годишниот Ангел Петковски. - Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ...

(ВИДЕО) СДСМ – Груевски во Ѓорче Петров се обиде да ја сокрие вистината

Либертас - 21.05.2014

„Вчера во Ѓорче Петров, полицијата под наредба на насилната власт на Никола Груевски, го тепаше својот народ. Ударите на пендраците не поштедија ни жени, ни деца.

(ВИДЕО)СДСМ: Груевски во Ѓорче се обиде да ја сокрие вистината

Локално - 21.05.2014

СДСМ сочувствува со семејството на убиеното 18 годишно момче, Ангел Петковски и уште еднаш изразува длабоко и искрено сочувство. Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ненадоместлива за ...

(ВИДЕО) МВР објави видео материјал од вчерашните немири во Ѓорче Петров

Либертас - 21.05.2014

МВР денеска објави видео материјал од немирите во Ѓорче ...

Напнато и во Сарај и Нерези-синоќа се дежурало,а децата денеска не отишле на училиште

Локално - 21.05.2014

Синоќа напната атмосфера преовладуваше и во Сарај каде жителите се собрале по најавите дека демонстранти од Ѓорче Петров се упатиле кон нивната населба. Но, полицијата ги запрела.

Семејството, пријателите и соучениците од Ѓорче Петров се простија од убиениот Ангел

Сител - 21.05.2014

Лелек и плач во Ѓорче Петров. Со огромна тага и болка семејсвото, роднините, најблиските пријатели и соседите се простија од Ангел Петковски. На неговото последно испраќање на гробиштата во Ѓорче ...

Петмина во 7-дневен притвор другите приведени пуштени!

Либертас - 21.05.2014

Петмина од 27-те приведени учесници во синоќешните насилни протести во Ѓорче петров заработиле по 7 денови притвор и кривични пријави за насилно однесување – дознава Либертас од извори во судот.

(ВИДЕО) За пет мина демонстранти во Ѓ.Петров 7 дена притвор,останатите со казни од 700 евра

Локално - 21.05.2014

За петмина од 27-те приведени демонстранти во синоќешните протести во скопската населба Ѓорче Петров истражен судија им одредил 7 дена притвор . Останатите приведени добиле прекршочни пријави и казна ...

ДУИ: Убиството не е етнички мотивирано

Телеграф - 21.05.2014

Според нив, за осуда се и насилствата што се случија во текот на протестите во населбата Ѓорче Петров Демократската унија за интеграција ги следи случувањата во врска со убиството на матурантот Ангел ...

(ВИДЕО) Спасовски: Груевски во Ѓорче се обиде да ја сокрие вистината

Бриф - 21.05.2014

Во продолжение следи интегрален текст од денешната изјава за медиуми на која се обрати генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски. Почитувани, СДСМ сочувствува со семејството на убиеното 18 ...

ПОЛИЦИСКА СНИМКА ОД НЕМИРИТЕ: Еве што сними камерата

Телеграф - 21.05.2014

Запалени контејнери, фрлање со тврди предмети, искршени дуќани се само дел од снимката Министерството за внатрешни работи на својот канал на „Јутјуб“ објави видеоснимка од синоќешните немири во ...

ВИДЕО: Додека во Ѓорче имаше нереди, оџа ги смируваше насобраните во Сарај

Бриф - 21.05.2014

Синоќа, додека траеа нередите во Ѓорче Петров, по убиството на младиот Ангел, пред мостот кој води од Сарај до Ѓорче, беше собрана група граѓани, но истата се разотиде по апелот од локалниот оџа, ...

Намерно поттикнување на пошироки судири

Вистина.мк - 21.05.2014

Одредени портали и политички кругови постојано ги подгреваат тензиите околу вечерашниот протест во Ѓорче Петров, инициран по вчерашното убиство на 18 годишниот Ангел Петковски, кое МВР го расчисти и ...

ВИДЕО Ноќва нови судири во Скопје

Sky - 21.05.2014

Последниот судир вечерва се случи вечерва пред 10 часот, откако првично полицијата, но и толпата почнаа да се повлекуваат, а се најави патролирање низ Ѓорче Петров, објави НОВА ТВ.

Снимки од синоќешните инциденти и приведувања во Ѓорче

Таратур - 21.05.2014

Дел од атмосферата вчеравечер во Ѓорче Петров, каде што полицијата се судри со толпата што протестираше по повод убиството на 19-годишниот матурант Анѓел Петковски.

Мирно утро во Ѓорче Петров, денеска е погребот на младиот Ангел

Хајд Парк - 21.05.2014

Мирно утро по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во вторникот во попладневните часови по вторпат излегоа да го искажат ...

Мирно утро во Ѓорче Петров: Денеска е погребот на матурантот Ангел

Популарно - 21.05.2014

Мирно утро по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во вторникот во попладневните часови по вторпат излегоа да го искажат ...

Втор ден етнички протести во Скопје

Balkan Insight - 21.05.2014

Полицијата уапси десетици лица во нередите на протестите во скопската населба Ѓорче Петров, што избија поради убиство на момче Македонец. ...

Мирно утро во Ѓорче Петров, денеска е погребот на младиот Ангел

Portal - 21.05.2014

Мирно утро по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во вторникот во попладневните часови по вторпат излегоа да го искажат ...

СДСМ: Полицијата под наредба на насилната власт на Груевски го тепаше својот народ во Ѓорче

Sky - 21.05.2014

СДСМ сочувствува со семејството на убиеното 18 годишно момче, Ангел Петковски и уште еднаш изразува длабоко и искрено сочувство. „Загубата на овој млад човечки живот е трагична и ненадоместлива за ...

МОФ го осуди убиството на матурантот во Ѓорче Петров

Portal - 21.05.2014

Здружението на граѓани Младински образовен форум (МОФ) го осуди убиството на матурантот кое се случи во понеделникот во населбата Ѓорче Петров и изрази сочувство до неговото семејство, роднините и ...

ВИДЕО: Вчерашниот судир на полицијата и демонстрантите во Ѓорче

За Се - 21.05.2014

Приведени 27 лица, повредени неколку полицајци, превртени возила, оштетени дуќани, излози, запалени контејнери… Тоа е исходот од вчерашните протести во скопксата населба Ѓорче Петров, каде завчера ...

СДСМ: Насилната власт на Никола Груевски го тепаше својот народ

Portal - 21.05.2014

Вчера во Ѓорче, полицијата под наредба на насилната власт на Никола Груевски, го тепаше својот народ, рече во среда на прес конференција Оливер Спасовски од СДСМ.

МВР со видео докази: Насилниците дојдоа да палат, кршат и каменуваат (ВИДЕО)

Курир - 21.05.2014

Министерството за внатрешни работи објави нови снимки од вчерашните насилни протести, на кои се гледа дека демонстрантите дејствуваат организирано во намерата да предизвикаат нереди и инциденти.

Пет кривични пријави за учесниците во инцидентите во Ѓорче Петров (видео)

Република - 21.05.2014

Министерството за внатрешни работи во врска со инцидентите на вчерашните протести во Ѓорче Петров благодарение на обезбедените снимки и доказни материјали, како и извршената идентификација, по ...

Петмина во 7-дневен притвор другите приведени пуштени!

Sky - 21.05.2014

Петмина од 27-те приведени учесници во синоќешните насилни протести во Ѓорче петров заработиле по 7 денови притвор и кривични пријави за насилно однесување – дознава Либертас од извори во судот.

Петмина во притвор за нередите во Ѓорче Петров

Press24 - 21.05.2014

Седум дена во притвор ќе останат петмина осомничени за нередите во Ѓорче Петров. Благодарение на обезбедените снимки и доказни материјали, како и извршената идентификација, Министерството за ...

„Воспитаните деца“ кои „културно“ протестираат (видео)

Република - 21.05.2014

Протестите во Ѓорче Петров синоќа поминаа со запалени контејнери, мавање врз полицијата, приведени лица… Имаше и такви кои „културно“ го покажаа својот полов орган… Republika ...

Мирно утро во Ѓорче Петров, денеска е погребот на младиот Ангел

Макфакс - 21.05.2014

Мирно утро по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во вторникот во попладневните часови по вторпат излегоа да го искажат ...

МОФ го осуди убиството на матурантот во Ѓорче Петров

Макфакс - 21.05.2014

Здружението на граѓани Младински образовен форум (МОФ) го осуди убиството на матурантот кое се случи во понеделникот во населбата Ѓорче Петров и изрази сочувство до неговото семејство, роднините и ...

СДСМ: Насилната власт на Никола Груевски го тепаше својот народ

Макфакс - 21.05.2014

Вчера во Ѓорче, полицијата под наредба на насилната власт на Никола Груевски, го тепаше својот народ, рече во среда на прес конференција Оливер Спасовски од СДСМ.

Мирно во Ѓорче, денеска е погребот на младиот Ангел

Денешен - 21.05.2014

Смирени се тензиите по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во вторникот во попладневните часови по вторпат излегоа да го ...

Мирно утро во Ѓорче Петров, денеска е погребот на младиот Ангел

Актуелно24 - 21.05.2014

Мирно утро по синоќешните немири во скопската населба Ѓорче Петров кои започнаа околу 17 часот, каде поголеми групи млади лица во вторникот во попладневните часови по вторпат излегоа да го искажат ...

Додека во Ѓорче имаше нереди, оџа ги смируваше насобраните во Сарај (видео)

МКД Прес - 21.05.2014

Синоќа, додека траеа нередите во Ѓорче Петров, по убиството на младиот Ангел, пред мостот кој води од Сарај до Ѓорче, беше собрана група граѓани, но истата се разотиде по апелот од локалниот оџа, ...

Каде се Груевски и Ахмети да кажат нешто за Ѓорче?

МКД Прес - 21.05.2014

Премиерот Никола Груевски и неговиот коалициски партнер во Владата Али Ахмети и по два дена од свирепото убиство на матурантот Ангел Петковски и бурните протести што беа мотивирани од него, во ...

Кога пред избори се сеат ветрови, по избори се жнее бура

Deutsche Welle - 20.05.2014

По убиството во Скопје, аналитичарите децидни - повикот на „специјалистите за контролирани инциденти“, за етничка мобилизација, го посеа семето на раздорот, па вчера во Ѓорче Петров се жнееја ...

Синоќа ескалираше револтот на жителите на Ѓорче Петров

24 Вести - 20.05.2014

Ова е сликата во населбата Ѓорче Петров неколку часа по убиството на матурантот Ангел Петковски. Од час во час состојбата беше се по тензична. Запалени контејнери, превртени автомобили , оштетени ...

Кривична пријава за осомничениот за убиството во Ѓорче Петров, приведени 18 лица за немирите

24 Вести - 20.05.2014

Во општината Ѓорче Петров претпладнево е мирно, а сообраќајот се одвива непречено по синоќешните немири предизвикани по убиството на матурантот Ангел Петковски, информираат од скопската полиција.

Демонстрантите и полицијата се судрија во Ѓорче Петров

24 Вести - 20.05.2014

Ескалираа протестите во Ѓорче Петров. Според неофицијални извори при судирите на демонстрантите и полицијата има повеќе повредени лица, меѓу кои и повозрасни граѓани а возила на Итната помош се ...

По синоќешните тензии, во Ѓорче Петров мирно

Р.С.Европа - 20.05.2014

По синоќешните немири во населбата Ѓорче Петров, состојбата утрово е мирна. По убиството на матурантот А.П., синоќа во населбата Ѓорче Петров се собраа граѓани кои во знак на револт поради убиството, ...

Мирно во Ѓорче Петров по синоќешните тензии

Р.С.Европа - 20.05.2014

Само искршените прозорци на локалните дуќани, слаткарници, запалените малски ресторанчиња сведочат за тоа што се синоќа се случуваше низ улиците на населбата во која беше убиено 19 годишното момче.

(ВИДЕО) НОВА репортажа: Тешка ноќ во Ѓорче Петров

Нова ТВ - 20.05.2014

Веста за убиството на 18-годишното момче Ангел донесе немирна вечер во скопско Ѓорче Петров. Екипата на НОВА ја помина вечерта таму следејќи ги обидите на полицијата да воспостави ред и мир откако ...

Приведени 18 лица по вчерашните немири

Нова ТВ - 20.05.2014

МВР официјално соопшти дека е уапсен осомничениот за убиството кое се случи вчера во населбата Ѓорче Петров. Станува збор за 19 годишно лице кое и е познато на полицијата поради кривични дела сторени ...

Во Ѓорче Петров е мирно, но напнато по синоќешните немири

Нова ТВ - 20.05.2014

По синоќешните немири по убиството на матурантот Ангел, во скопската населба Ѓорче Петров се уште се чувствува напната атмосфера. Искршени и запалени се скоро сите продавници, кафеани и објекти чии ...

Немири во Ѓорче Петров: Полицијата со жив штит го брани мостот кај Сарај

Нова ТВ - 20.05.2014

Полицијата спречи толпата која маршираше низ Ѓорче Петров да се пробие до мостот кој води кон Сарај. Толпата составена од претежно млади, околу 18 часот се собра во близина на црквата во населбата, ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Ѓорче Петров

Р.С.Европа - 20.05.2014

Во вечерашните протести во Ѓорче Петров има повредени граѓани, Полицијата се судри со демонстрантите на повеќе локации во целата населба, од мостот кон Сарај до трговскиот центар „Глобал“, јави ...

Фото галерија од протестите во Ѓорче Петров, 20 мај 2014

Вест - 20.05.2014

Фото: Драган Перковски - Протести во скопски Ѓорче Петров, ден по убиството на матурантот Ангел Користењето на фотографиите без дозвола од ВЕСТ е ...

Ѓорче гори, населбата е блокирана (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 20.05.2014

Гневот на револтираните граѓани на скопската населба Ѓорче Петров се претвори во вистински хаос – запалени се дуќани во трговскиот центар, горат продавници, запалени се неколку угостителски објекти, ...

Тензиите во Ѓорче Петров спласнаа, останаа горчината и гневот поради убиството на Ангел (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 20.05.2014

Ситуацијата во скопската населба Ѓорче Петров се смири. Во два часот по полноќ насобраните граѓани се разотидоа по своите домови. Зад нив останаа превртените контејнери, автомобили, запалените ...

Леснотијата со која се убива човек за еден велосипед само го зголемува гневот

МКД - 20.05.2014

Вчера во скопската населба Ѓорче Петров беше убиен 18-годишниот Ангел П. Тој и татко му виделе како тројца разбојници им го крадат велосипедот од дворот на нивната куќа.

Видео од синоќешните случувања во Ѓорче Петров

Телма - 20.05.2014

Ексклузивно видео од синоќешните случувања во населбата Ѓорче Петров до кои дојде откако групи револтирани млади лица почнаа да превртуваат контејнери, да кршат излози од продавници и трафики.

Видео од синоќешните инциденти во Ѓорче Петров

Телма - 20.05.2014

Ексклузивно видео од синоќешните инциденти во Ѓорче Петров, предизвикано од страна на групи млади лица кои беа револтирани поради убиството на младиот матурант Ангел ...

ГРОМ: Убиството во Ѓорче Петров е криминален акт, а не етнички или верски

МКД - 20.05.2014

Вчерашното убиство не е ниту од етничка ниту од верска побуда, туку станува збор за криминален акт, соопшти Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ). Според оваа партија безбедноста на граѓаните е ...

ФОТО: Искршени и изгорени излози - сведоци за гневот по убиството

Утрински - 20.05.2014

Дуќанџиите денеска во Ѓорче Петров го расчистуваа искршеното стакло пред своите локали и изнесуваа демолирани фрижидери, камења и разни предмети. Други креваа паднати натписи, чадори и тенди од пред ...

Тензично по убиството, Албанците апелираат да се казни виновникот

Inbox7 - 20.05.2014

Искра Опетческа Во траор, револт, гнев, но и страв е обвиткано Ѓорче Петров по вчерашното убиство на матурантот, 18 годишниот Ангел Петковски . Кога претпладнето екипа на „Инбокс 7“ ја посети ...

Во Ѓорче Петров повторно се подготвуваат протести, полицијата ја блокира населбата

МКД - 20.05.2014

Повиците по социјалните мрежи за повторно организирање протести во скопската населба Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел Петковски, почнуваат да се реализираат.

Полицијата ги блокира сите приоди кон Ѓорче Петров (ФОТО)

МКД - 20.05.2014

Продолжува протестот на стотина млади лица кои попладнево се собраа на местото на убиството на Ангел Петковски во скопската населба Ѓорче Петров. На соучениците на Ангел им се придружија и млади од ...

Пак протест во Ѓорче Петров, притвор од 30 дена за осомничениот за убиството

Утрински - 20.05.2014

Попладнево почна нов протестен собир во Ѓорче Петров на местото каде што вчера беше убиен осумнаестгодишниот Ангел. Главната улица е блокирана, а освен стотината граѓани, присутна е и многу полиција.

Општ хаос во Ѓорче Петров, повеќемина повредени и над 40 приведени (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 20.05.2014

Судирот на полицијата и на демонстрантите во Ѓорче Петров ескалираше вечерва на главната улица во скопската населба. Десетина лица се повредени а над 40-тина приведени, откако демонстрантите кои ...

Нови протести во Ѓорче Петров - солзавец и судири

Телма - 20.05.2014

Вечерва протестот на поголеми групи млади лица во Ѓорче Петров ескалираа во судир со полицијата која употреби солзавец за да ја спречи толпата да се пробие кон Сарај и кон Нерези.

ФОТО: Се палат свеќи за убиениот Ангел

А1 On - 20.05.2014

На местото каде е убиен Ангел, голем број на жители на Скопје вечерва палат свеќи. Осомничен за убиството е приведен и се наоѓа во полициска станица. Вечерва во населбата Ѓорче Петов е тензична ...

И Мијалков во Ѓорче, ситуацијата и натаму тензична!

Фокус - 20.05.2014

Насобраната толпа ги каменуваше полициските коли, при што е погодена жена во главата Директорот на УБК Сашо Мијалков пред малку беше во Ѓорче Петров на местото каде има тензии меѓу полицајците и ...

И Сашо Мијалков во Ѓорче

А1 On - 20.05.2014

Директорот на УБК Сашо Мијалков пред малку беше во Ѓорче Петров на местото каде има тензии меѓу полицајците и жителите кои излегоа на улиците поради бруталното убиството на 18 годишното момче, ...

ГАЛЕРИЈА: Ситуацијата во Ѓорче се смири, еве што остана по улиците

Фокус - 20.05.2014

Ситуацијата во Ѓорче Петров се смири. Насобраните граѓани се разотидоа по своите домови, а на местото може да се видат само превртени… Ситуацијата во Ѓорче Петров се смири.

Видео и фотографии: Што се случуваше вчера во Ѓорче Петров?

Фокус - 20.05.2014

Детали за вчерашното убиство на младиот Ангел и за тензиите во Ѓорче Петров кои настанаа потоа. Фокус беше на лице место да ги следи случувањата. Деветнасет годишниот Ангел , два дена откако ја ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Ѓорче Петров по бурната ноќ

Н.Македонија - 20.05.2014

Состојбата со Ѓорче Петров, по синоќешните немири во населбата, утрово е мирна Незадоволството од жителите на оваа општина беше предизвикано од убиството на матурантот А.П.

ВИДЕО: Мирно во Ѓорче Петров, граѓаните се вознемирени

А1 On - 20.05.2014

Искршени излози и запалени објекти е епилогот на вчерашните инциденти кои се случија во Ѓорче Петров, како знак на револт на убиството на 19-годишниот матурант Ангел П.

Искршени дуќани, превртени коли и контејнери во Ѓорче

Алфа - 20.05.2014

Искршени стакла на дуќани, превртени автомобили и контејнери- во Ѓорче Петров се расчистуват последиците од синоќешните немири поради убиството на матурантот.

(ВИДЕО) Сефадин Исаки: Груевски и Ахмети го делат државниот колач, за граѓаните не им е грижа

А1 On - 20.05.2014

Еден од многутемина сопственици на оштетени објекти во вчерашните инциденти во населбата Ѓорче Петров е и Сефадин Исаки, кој е газда на ресторан, чија локација е во близина на пазарот во општината.

Јакимовски: Во Македонија хараат криминалци

А1 On - 20.05.2014

„Сакаме да реагираме на вчерашното убиство на матурантот Ангел Петковски од Ѓорче Петров, кој се обидел да го поврати својот украден велосипед од една криминална банда и кој при тоа го загубил својот ...

Приведени 18 лица во вчерашните нереди во Ѓорче Петров

Кајгана - 20.05.2014

Министерството за внатрешни работи информираше дека за време на безредијата во скопската населба Ѓорче Петров кои избувнаа поради револт на граѓаните за убиството на матурантот Ангел П.

Во Ѓорче мирно, но напнато

Алсат-М - 20.05.2014

Искршени стакла и пеплосани дуќани – тоа е денешната слика од населбата Ѓорче Петров. Иако навидум мирна, сепак состојбата меѓу жителите денеска е напната.

Се расветлува убиството на матурантот во Ѓорче Петров, апели за смирување на тензиите

Радио МОФ - 20.05.2014

МВР поднесе кривична пријава до Основото Јавно обвинителство во Скопје против 19 годишно лице за вчерашното убиство матурантот во населбата Ѓорче Петров.

Кога пред избори се сеат ветрови, по избори се жнее бура

Идивиди - 20.05.2014

По убиството во Скопје, аналитичарите децидни - повикот на „специјалистите за контролирани инциденти“, за етничка мобилизација, го посеа семето на раздорот, па вчера во Ѓорче Петров се жнееја ...

19-годишен од Грчец е убиец на матурантот од Ѓорче

Алфа - 20.05.2014

Убиецот на матурантот Анѓел Петковски е 19 годишен од Грчец, село во непосредна близина на Ѓорче Петров. Го прободел еднаш, со нож во градите. Полицијата го бара оружјето.

ФОТО: Повторно протест во Ѓорче Петров

А1 On - 20.05.2014

Стотина млади жители на Ѓорче Петров повторно протестираат вечерва поради убиството на Ангел Петковски. Забележливо е зголемено присуство на полициските сили, а засега протестот е мирен и нема ...

Ескалација во Ѓорче Петров, полицијата се судри со разгневените граѓани

Кајгана - 20.05.2014

Судири избувнаа попладнево меѓу повеќе стотици насобрани граѓани во скопската населба Ѓорче Петров и полицијата, при што полицајците употребија и сила да ја спречат толпата која кон нив фрлаше камења ...

Видео од синоќешниот судир помеѓу полицијата и граѓаните во Ѓорче Петров

Кајгана - 20.05.2014

Читател ни испрати видео од судирот помеѓу полицијата и жителите на Ѓорче Петров кое го снимил со мобилен телефон, вечерва околу 20 ...

Повторно хаос во Ѓорче Петров

Алфа - 20.05.2014

Повторно хаос во Ѓорче Петров. Полицијата се судри со десетиците претежно млади луѓе, претходно организирани преку Фејсбук кои низ улиците со протест го изразија револтот од убиството на 18 годишниот ...

Влезот кон Скопје од Тетово утрово блокиран, улиците на Ѓорче празни по убиството на Ангел

+инфо - 20.05.2014

Влезот кон Скопје од страната на Тетово утрово е блокиран за сообраќај поради вчерашното убиство на 18-годишното момче Ангел што се случи во населбата Ѓорче Петров.

Блокиран влезот на Скопје од страната на Тетово

Фактор - 20.05.2014

Влезот кон Скопје од страната на Тетово утрово е блокиран за сообраќај поради вчерашното убиство на 18-годишното момче Ангел што се случи во населбата Ѓорче Петров, јави Плус инфо.

Сообраќајот во Ѓорче се нормализираше по тензичната ноќ

+инфо - 20.05.2014

Сообраќајот во целата населба Ѓорче Петров се одвива непречено во овој момент и е без блокади. Влезот за Скопје е отворен и се е нормализирано, потврдија од МВР за Плусинфо.

Апели за смирување на тензиите по убиството на матурантот во Ѓорче Петров

Фактор - 20.05.2014

Тензично е и утрово во Ѓорче Петров, каде што вчера попладне беше убиен матурантот Ангел П. од крадците на неговиот велосипед. Советот на општина Ѓорче Петров и градоначалникот изразуваат загриженост ...

МВР приведе 18 лица по немирите во Ѓорче Петров

Фактор - 20.05.2014

Вкупно 18 лица се уапсени по синоќешните немири во Ѓорче Петров, кои се случучија во знак на протест и револт заради убиството на матурантот Ангел П., објави МВР.

Се организираат протести поради убиството на Ангел, Јанкулоска апелира на смиреност

+инфо - 20.05.2014

Граѓани се организираат преку социјалните мрежи во текот на денот да излезат повторно на протест и да искажат револт и незадоволство поради убиството на 18-годишниот Ангел Петковски од Ѓорче Петров, ...

ГРОМ: Вчерашното убиство е криминален акт

+инфо - 20.05.2014

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) веќе со месеци укажуваме дека безбедноста на граѓаните е загрозена и дека криминалците се подготвени и да убијат кога е во прашање пленот кој успеале да го ...

Партиите со осуда на убиството во Ѓорче Петров

Фактор - 20.05.2014

Убиството на младиот Ангел Петковски не е ниту од етничка, ниту од верска побуда – станува збор за криминален чин што ја покажува охрабреноста на крадците да убијат кога некој се обидува да го ...

ФОТО Ѓорче повторно блокирано, млади во групи од цело Скопје пристигнуваат на протест

+инфо - 20.05.2014

Група од петстотини млади момчиња од повеќе скопски населби пристигнаа во Ѓорче Петров за да им дадат поддршка на нивните врсници од оваа општина, кои пред малку се собраа на протест на местото каде ...

Нови протести во Ѓорче Петров, населбата е блокирана

Фактор - 20.05.2014

Млади луѓе претежно од Ѓорче Петров, но и од други населби во Скопје, попладнево повторно се собираат за да го изразат својот револт од убиството на матурантот Ангел Петковски.

Најмалку 50 повредени во Ѓорче, полицијата употребува шок-бомби

+инфо - 20.05.2014

Најмалку 50 повредени има во моментов во Ѓорче Петров, меѓу кои и повозрасни граѓани, а не можат да побараат помош од лекар зашто се затворени сите улици од полицијата која против граѓаните почна да ...

Немири во Ѓорче Петров – приведени и повредени

Фактор - 20.05.2014

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Ѓорче Петров, кои протестираат заради убиството на матурантот Ангел Петковски. Според првичните информации, неколку лица се повредени во судирите.

ГАЛЕРИЈА Итна помош им помогна на десетмина повредени во Ѓорче, 50 се приведени

+инфо - 20.05.2014

Возила на итната помош пред околу 40 минути пристигнаа во Ѓорче Петров да им помогнат на околу десетина повредени лица кои се дел од групата што го изразува револтот по убиството на младиот Ангел.

(ФОТО) Уште една тензична ноќ во Ѓорче Петров

Фактор - 20.05.2014

Вака изгледа Ѓорче Петров вечерва додека се уште траат протестите поради убиството на матурантот Ангел Петковски. Полицијата се обидува да ја држи под контрола ситуацијата и да не дозволи нова ...

ФОТО+ВИДЕО Како изгледаше протестот во Ѓорче

+инфо - 20.05.2014

Денешните протести на граѓаните во Ѓорче Петров, кои се револтирани од убиството на младиот Ангел беа проследени со засилено полициско присуство. Има приведени граѓани, а полицијата користеше и шок ...

ГАЛЕРИЈА Протестот во Ѓорче проследен со засилено полициско присуство

+инфо - 20.05.2014

Денешните протести на граѓаните во Ѓорче Петров, кои се револтирани од убиството на младиот Ангел беа проследени со засилено полициско присуство. МВР против граѓаните кои мирно протестираа испрати ...

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) Ѓорче Петров: Блокирани раскрсници, оклопни возила, искршен автомобил, запалени контејнери!

Либертас - 20.05.2014

Во Ѓорче Петров атмосферата е тензична, има многу луѓе по улиците, расфрлани контејнери по раскрсниците, искршен и обрнат автомобил, полиција со оклопни возила патролира! извор: Мактел, ...

(ВИДЕО+ФОТО)По убиството немири во Ѓорче Петров-пожар, превртени возила

Локално - 20.05.2014

Голем чад од пожар во Ѓорче Петров. Огнот беше кај пазарот во општината, но по пристигнувањето на возилата на противпожарната заштита, беше изгаснат-пишува А1он Не може да се пристигне до местото, ...

Директорот на ДБК, Сашо Мијалков во Ѓорче Петров

Либертас - 20.05.2014

Директорот на ДБК, Сашо Мијалков беше во скопската населба Ѓорче Петров, каде немирите продолжуваат, пренесува Нова. Мијалков не дозволил фотографирање, бил присутен на неколку минути и разговарал со ...

Мијалков дојде во Ѓорче, ситуацијата и натаму тензична!

Локално - 20.05.2014

Директорот на УБК Сашо Мијалков пред малку беше во Ѓорче Петров на местото каде има тензии меѓу полицајците и жителите кои излегоа на улиците поради убиството на 18 годишното момче што се случи ...

ГАЛЕРИЈА: Тензиите во Ѓорче се смирија. Еве што остана по улиците

Либертас - 20.05.2014

Ситуацијата во Ѓорче Петров се смири. Насобраните граѓани се разотидоа по своите домови, а на местото може да се видат само превртени контејнери, искршени и запалени дуќани, полициски возила и ...

Улиците празни, сообраќајот во Ѓорче Петров блокиран и насочен преку обиколницата

Либертас - 20.05.2014

Утрово е блокиран за сообраќај влезот во Скопје од насока на Тетово поради вчерашното убиство на 18-годишното момче, матурантот Ангел П. што се случи вчера во населбата Ѓорче Петров.

Тензиите во Ѓорче се смирија. Еве што остана по улиците

МК News - 20.05.2014

Ситуацијата во Ѓорче Петров се смири. Насобраните граѓани се разотидоа по своите домови, а на местото може да се видат само превртени контејнери, искршени и запалени дуќани, полициски возила и ...

Влезот кон Скопје од Тетово утрово блокиран

МК News - 20.05.2014

По синоќешните немири во населбата Ѓорче Петров поради убиството на 19 годишниот Ангел Петковски , состојбата утрово е мирна. Влезот кон Скопје од страната на Тетово е блокиран.

Улиците во Ѓорче Петров проодни за сообраќај, мостот кон Сарај под надзор

Либертас - 20.05.2014

Сите улици се проодни за сообраќај, а бројни полициски сили во цивил ги контролираат клучните сообраќајници во Ѓорче Петров, по вчерашните инциденти што уследија по убиството на 18-годишното момче ...

Уапсен е убиецот на матурантот од Ѓорче Петров

МРТ - 20.05.2014

Уапсен е убиецот на 19 годишниот матурант од Ѓорче Петров, потврди МВР. Го признал делото. По синоќешните немири предизвикани од револтот на населението поради убиството на 19 годишниот Ангел, во ...

Приведен осомничениот за убиството во Ѓорче и 18 лица кои се товарат за немирите

Локално - 20.05.2014

МВР приведе вкупно 18 лица по синоќешните немири во Ѓорче Петров, кои се случучија во знак на протест и револт заради убиството на матурантот Ангел П., објави МВР.

(DW)Кога пред избори се сеат ветрови, по избори се жнее бура

Локално - 20.05.2014

По убиството во Скопје, аналитичарите децидни – повикот на „специјалистите за контролирани инциденти“, за етничка мобилизација, го посеа семето на раздорот, па вчера во Ѓорче Петров се жнееја ...

Партиите со осуда на убиството во Ѓорче Петров

МРТ - 20.05.2014

Убиството на младиот Ангел Петковски не е ниту од етничка, ниту од верска побуда – станува збор за криминален чин што ја покажува охрабреноста на крадците да убијат кога некој се обидува да го ...

ГРОМ се огласи за убиството во Ѓорче: Каде се институциите на Република Македонија?

Локално - 20.05.2014

„Сакаме да реагираме на вчерашното убиство на матурантот Ангел Петковски од Ѓорче Петров, кој се обидел да го поврати својот украден велосипед од една криминална банда и кој при тоа го загубил својот ...

Протести во Ѓорче Петров, полицијата ја блокира населбата (Видео)

МК News - 20.05.2014

Група од стотина, главно млади луѓе и од другите скопски населби веќе се собраа на местото на убиството во близина на очната клиника. Полицијата ги блокира приодите кон населбата Стотина млади жители ...

Полицајци и оклопни возила спречуваат прелевање на протестот кон Центар

Либертас - 20.05.2014

Групата млади од сите делови на Скопје, кои попладнево протестираат во населбата Ѓорче Петров, поради синоќешното убиство на 19-годишниот Ангел Петковски, се обиде да го пробие полицискиот кордон и ...

Тензично во Ѓорче Петров: повредени, шок бомби и солзавец

МК News - 20.05.2014

Најмалку 50 повредени има во моментов во Ѓорче Петров, меѓу кои и повозрасни граѓани, а не можат да побараат помош од лекар зашто се затворени сите улици од полицијата која против граѓаните почна да ...

Тензично во Ѓорче Петров, полицијата била принудена да употреби солзавец и шок бомби

Сител - 20.05.2014

Неколку повредени во немирите во Ѓорче Петров избија вечерва, откако вчера во скопската населба беше убиен 19 годишен матурант. Ситуацијата е тензична, но забележително е исклучително силно присуство ...

Бугарските медиуми известуваат за протестите во Ѓорче Петров

Либертас - 20.05.2014

Под идентичен наслов „Етнички тензии и масовни протести во Скопје по убиство на матурант“, најтиражните бугарски медиуми, весниците „Труд“ и „24 часа“, како и агенцијата „Фокус“, му даваат големо ...

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Ѓорче- Приведени и повредени граѓани

Локално - 20.05.2014

Во вечерашните протести во Ѓорче Петров има повредени граѓани, Полицијата се судри со демонстрантите на повеќе локации во целата населба, од мостот кон Сарај до трговскиот центар „Глобал“, јави ...

Итна помош интервенираше во Ѓорче, околу десетина повредени

Локално - 20.05.2014

Возила на итната помош пред околу 40 минути пристигнаа во Ѓорче Петров да им помогнат на околу десетина повредени лица кои се дел од групата што го изразува револтот по убиството на младиот Ангел, ...

МВР: Приведени се 27 лица во вечерашниве протести во Ѓорче

МК News - 20.05.2014

Од Министерството за внатрешни работи инфрмираат дека состојбата во Ѓорче Петров е мирна и под контрола. Нивните единици се сеуште на терен а според МВР во Ѓорче се останати помали групи кои не го ...

(Видео) Протести во Ѓорче Петров, 20 мај

Либертас - 20.05.2014

Во прилог ви го презентираме кратко видео од вечерашните протести во општината Ѓорче ...

(ВИДЕО) Ѓорче Петров: Оклопни возила, блокади, превртени автомобили

Бриф - 20.05.2014

Во Ѓорче Петров атмосферата е тензична, има многу луѓе по улиците, расфрлани контејнери по раскрсниците, искршен и обрнат автомобил, полиција со оклопни возила ...

Сашо Мијалков во Ѓорче Петров, каде немирите продолжуваат

Бриф - 20.05.2014

Директорот на ДБК, Сашо Мијалков беше во скопската населба Ѓорче Петров, каде немирите продолжуваат. Мијалков не дозволил фотографирање, бил присутен на неколку минути и разговарал со ...

Трагедија во Скопје: убиен матурант кој се обидел да спречи крадец на велосипеди

еМагазин - 20.05.2014

Вчера попладне во скопската населба Ѓорче Петров Попладнево е убиен матурантот Ангел П., роден 1995 година Убиството се случило околу 17 часот и 15 минути во близина на очната болница.

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Утрово е нормализиран сообраќајот по синоќешното убиство

Телеграф - 20.05.2014

Во текот на денов полицијата најави детални информации за убиството Нема блокирани улици во Ѓорче Петров и сообраќајот се одвива непречено, потврдуваат од СВР Скопје.

Ѓорче утрово – превртени контејнери и автомобил, многу полиција, блокирани улици

Точка - 20.05.2014

Хаос низ Ѓорче Петров по синоќешните инциденти Превртени контејнери, расфрлано ѓубре, автомобил првртен на кров среде улица, полициски единици речиси на секој чекор и блокирани улици е сликата што ...

СОКОЛ МИТРОВСКИ: Ситуацијата е под контрола, не очекуваме нови тензии

Телеграф - 20.05.2014

Меѓуетничките односи секогаш биле извонредни и јас жалам што се дава етничка конотација на немилиот настан, вели градоначалникот на Ѓорче Петров Ситуацијата во Ѓорче Петров е под контрола.

По барање на МВР, одложен мечот Лирија – МЗТ

Телеграф - 20.05.2014

Причината за ваквиот потег на МВР е вчерашното убиство на матурантот од Ѓорче Петров, како и тензијата и протестите во оваа скопска населба Македонската кошаркарска федерација информира дека по ...

Протестен собир во Ѓорче Петров

Телеграф - 20.05.2014

Денеска министерката за внатрешни работи, градоначалникот на Ѓорче Петров и многу организации и граѓани повикаа да не се потпаѓа на провокации Пред околу еден час започна протестен собир во Ѓорче ...

ВИДЕО: Ескалација во Ѓорче, полицијата се судри со разгневените граѓани

Бриф - 20.05.2014

Судири избувнаа попладнево меѓу повеќе стотици насобрани граѓани во скопската населба Ѓорче Петров и полицијата, при што полицајците употребија и сила да ја спречат толпата која кон нив фрлала камења ...

Полицајци и оклопни возила спречуваат прелевање на протестот кон Центар

Бриф - 20.05.2014

Групата млади од сите делови на Скопје, кои попладнево протестираат во населбата Ѓорче Петров, поради синоќешното убиство на 19-годишниот Ангел Петковски, се обиде да го пробие полицискиот кордон и ...

НАПНАТО ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Неколку лица приведени на протестите (ФОТО)

Телеграф - 20.05.2014

По повод овие случувања Министерството за внатрешни работи најави пресконференција за вечерва На вечерашните протестни собири во скопската населба Ѓорче Петров ситуацијата станува напната .

ПРОТЕСТИТЕ СТИВНУВААТ: Приведени 27 лица, повредени неколку полицајци (ФОТО)

Телеграф - 20.05.2014

Штабот кој што беше формиран за следење и обезбедување на протестите информираат дека истите поминале без поголеми нарушувања. Досега официјално нема пријави за повредени лица, ниту пријава за ...

Продолжуваат немирите на улиците низ Ѓорче Петров

Точка - 20.05.2014

Десетици приведени, повредени малолетници и полицајци, превртени и запалени контејнери и нови оштетувања на околните дуќани е епилогот од новите протести во скопската населба Ѓорче Петров кои се ...

ФОТО и ВИДЕО: Хаос во Ѓорче, има повредени и 40 приведени

Бриф - 20.05.2014

Општ хаос во Ѓорче Петров. Во судирот на полицијата и на демонстрантите во Ѓорче Петров има десетина повредени, а над 40-тина приведени. Полицијата ги приведе учесниците во протестите кои се обидоа ...

Приведени 18 лица во вчерашните нереди во Ѓорче Петров

Тера - 20.05.2014

Министерството за внатрешни работи информираше дека за време на безредијата во скопската населба Ѓорче Петров кои избувнаа поради револт на граѓаните за убиството на матурантот Ангел П.

Демонстрантите и полицијата се судрија во Ѓорче Петров

Тера - 20.05.2014

Ескалираа протестите во Ѓорче Петров. Според неофицијални извори при судирите на демонстрантите и полицијата има повеќе повредени лица, меѓу кои и повозрасни граѓани а возила на Итната помош се ...

Најнови фотографии од Ѓорче! (Галерија)

Шеталиште - 20.05.2014

Тензично е во скопската населба Ѓорче Петров, а граѓаните се изреволтирани поради убиството на младото момче, па така што палат се пред себе, па дури превртиле и автомобил..

Во Ѓорче палат се пред себе! (Видео)

Шеталиште - 20.05.2014

Во скопската населба Ѓорче Петров палат се пред себе. Погледнете го видеото пренесува ...

Директорот на ДБК, Сашо Мијалков во Ѓорче Петров

Sky - 20.05.2014

Директорот на ДБК, Сашо Мијалков беше во скопската населба Ѓорче Петров, каде немирите продолжуваа, објави НОВА ТЕЛЕВИЗИЈА. Мијалков беше присутен на неколку минути, каде имаше разговори со ...

ФОТО: Ѓорче утрово – превртени контејнери и автомобили, многу полиција, блокирани улици

Нетпрес - 20.05.2014

Превртени контејнери, расфрлано ѓубре, автомобил првртен на кров среде улица, полициски единици речиси на секој чекор и блокирани е улицата е сликата што денеска утро може да се види во скопската ...

Свирепо убиство во Ѓорче Петров

Portal - 20.05.2014

Свирепо убиство попладнето во понеделникот се случи во скопската населба Ѓорче Петров. Неофицијално со два убоди од нож во срцето околу 17 часот и 15 минути убиен е матурантот А.П. роден 1995 година.

Гнев, тензија и инциденти: Што се случуваше во Ѓорче после убиството на Ангел

Таратур - 20.05.2014

Порталот од неделникот Фокус изнесува детали за ситуацијата и синоќешните настани во Ѓорче Петров, после убиството на 19-годишниот Ангел, два дена откако ја прослави матурата, загината од раката на ...

ФОТО: Што точно се случуваше вчера во Ѓорче Петров?

За Се - 20.05.2014

Во скопската општина Ѓорче Петров синоќа настанаа немири поради убиството на 19-годишниот Ангел Петковски. Според информациите до кои дојдовме, убиството се случило поради каранца за украден ...

Влезот кон Скопје од Тетово утрово блокиран

Орбис - 20.05.2014

По синоќешните немири во населбата Ѓорче Петров поради убиството на 19 годишниот Ангел Петковски , состојбата утрово е мирна. Влезот кон Скопје од страната на Тетово е блокиран.

Врие од полиција - ситуацијата смирена

Sky - 20.05.2014

Искршени излози и запалени објекти е епилогот на вчерашните инциденти кои се случија во Ѓорче Петров, како знак на револт на убиството на 19-годишниот матурант Ангел П.

Вечерва ИТНА прес конференција во МВР

Sky - 20.05.2014

Денес 20.05 во 21:45 часот во Министерството за внатрешни работи ќе се одржи прес конференција во врска со денешните протести на населба Ѓорче ...

Ѓорче денеска (ФОТО)

Скопје инфо - 20.05.2014

По синоќешните инциденти во Ѓорче Петров како резултат на револтот по убиството на Aнгел, денеска во населбата се расчистуваат стаклата од искршените прозорци се расчистуваат улиците од контејнерте ...

Етнички немири по убиството на момчето од Ѓорче Петров

Balkan Insight - 20.05.2014

По апсењето на Албанецот, осомничен за убиство на младото момче Македонец, во Скопје дојде до зголемување на етничките тензии и до протести. Во Скопје избија протести, откако беше убиен матурант од ...

18 мина приведени во синоќешните немири

Sky - 20.05.2014

По убиството во непосредна близина на лице местото како и на повеќе локации низ Општина Ѓорче Петров се собраа поголема група на граѓани кои го искажуваа своето незадоволство.

Приведени 18 лица за вчерашните нереди во Ѓорче Петров

Press24 - 20.05.2014

По извршеното кривично дело во непосредна близина на лице местото како и на повеќе локации низ Општина Ѓорче Петров се собраа поголема група на граѓани кои го искажуваа своето незадоволство.

"Во Македонија хараат криминалци"

Sky - 20.05.2014

„Сакаме да реагираме на вчерашното убиство на матурантот Ангел Петковски од Ѓорче Петров, кој се обидел да го поврати својот украден велосипед од една криминална банда и кој при тоа го загубил својот ...

Приведени се 18 лица од вчерашните нереди во Ѓорче

Шеталиште - 20.05.2014

Поради вознемиреност на граѓаните за убиеното младо момче во скопската населба Ѓорче Петров синоќа правеа нереди во таа населба, па приведени се 18 лица меѓу кои 5 се малолетни, а останатите се до 36 ...

Приведени 18 лица во вчерашните нереди во Ѓорче Петров

Portal - 20.05.2014

Министерството за внатрешни работи информираше дека за време на безредијата во скопската населба Ѓорче Петров кои избувнаа поради револт на граѓаните за убиството на матурантот Ангел П.

Се организираат протести поради убиството на Ангел, Јанкулоска апелира на смиреност

Делчево Денес - 20.05.2014

Share the post "Се организираат протести поради убиството на Ангел, Јанкулоска апелира на смиреност" Граѓани се организираат преку социјалните мрежи во текот на денот да излезат повторно на протест и ...

Нови протести во Ѓорче, улицата блокирана

Нетпрес - 20.05.2014

Голема група претежно од млади луѓе попладнево се собраа на улицата Ѓорче Петров во истоимената скопска населба во знак на протест за вчерашното убиство на осуманесетгодишниот Ангел Петковски.

ТЕНЗИЧНО ВО ЃОРЧЕ: Млади од цело Скопје се собираат на протести! (ФОТО)

Sky - 20.05.2014

Полицијата ја блокира главната улица во Ѓорче Петров во Скопје, каде во моментов млади се собираат и протестираат поради вчерашното убиство на матурантот Ангел П.

Протести во Ѓорче Петров, полицијата ја блокира населбата

Република - 20.05.2014

Група од стотина млади лица од Ѓорче Петров, но и од други скопски населби се собираат во оваа населба за да го искажат незадоволство по синоќешното убиство на матурантот Ангел П.

ФОТО/ ВИДЕО: Ѓорче сардисано од полиција

Нетпрес - 20.05.2014

Голем број полициски службеници и припадници на специјалните единици се распоредени по улиците на скопската населба Ѓорче Петров откако попладнево група од стотина млади луѓе се собра на улицата ...

Видео: Во Ѓорче Петров врие од полиција

Таратур - 20.05.2014

Голем број полициски службеници и припадници на специјалните единици се распоредени по улиците на скопската населба Ѓорче Петров откако попладнево група од стотина млади луѓе се собра на улицата ...

Во Ѓорче Петров повторно врие од полиција! (Видео)

Шеталиште - 20.05.2014

Голем број полициски службеници и припадници на специјалните единици се распоредени по улиците на скопската населба Ѓорче Петров откако попладнево група од стотина млади луѓе се собра на улицата ...

Ескалација во Ѓорче Петров, полицијата се судри со разгневените граѓани

Хајд Парк - 20.05.2014

Судири избувнаа меѓу повеќе стотици насобрани граѓани во скопската населба Ѓорче Петров и полицијата, при што полицајците употребија и сила да ја спречат толпата која кон нив фрлаше камења и шишиња, ...

Тензично во Ѓорче Петров:Шок бомби и солзавец

Press24 - 20.05.2014

Нови немири во Ѓорче Петров избија вечерва, откако вчера во скопската населба беше убиен 19 годишен матурант. Репортерот на Прес24 од терен јавува дека ситуацијата е тензична, но забележително е ...

ВРИЕ ВО СКОПЈЕ - Полицијата едвај спречува прелевање на состојбите и во Центар

Sky - 20.05.2014

Групата млади од сите делови на Скопје, кои попладнево протестираат во населбата Ѓорче Петров, поради синоќешното убиство на 19-годишниот Ангел Петковски, се обиде да го пробие полицискиот кордон и ...

Десетина приведени на протестите во Ѓорче Петров

Република - 20.05.2014

Десетина лица се приведени на протестите во скопската населба Ѓорче Петров, каде што попладнето се собраа млади од Скопје да го изразат незадоволството по свирепото убиство кое се случи вчера во кое ...

ХАОС - Има и повредени

Sky - 20.05.2014

Неколку повредени во немирите во Ѓорче Петров избија вечерва, откако вчера во скопската населба беше убиен 19 годишен матурант, јавува порталот Пресс 24.

Ескалира тензијата: Полицијата употребува шок бомби во Ѓорче! (видео)

Таратур - 20.05.2014

Тензична е ситуацијата во скопската населба Ѓорче Петров. Полицијата ги блокира сите приоди, и се обидува со сите средства да го спречи евентуалното насилство.

Ескалација во Ѓорче Петров, полицијата се судри со разгневените граѓани

Portal - 20.05.2014

Судири избувнаа во вторник попладне меѓу повеќе стотици насобрани граѓани во скопската населба Ѓорче Петров и полицијата, при што полицајците употребија и сила да ја спречат толпата која кон нив ...

Мирно, но напнато во Ѓорче Петров

Република - 20.05.2014

Мирно, но напнато е во скопската населба Ѓорче Петров по вечерашните протести на кој излегоа жителите на оваа општина револтирани по свирепото убиство кое се случи вчера вечер во кое животот го ...

Ѓорчевци револтирани што луѓе од страна доаѓаат да им ја бранат населбата

Нетпрес - 20.05.2014

Жителите на скопската населба Ѓорче Петров се револтирани што меѓу учесниците во протестот се појавуваат и луѓе кои не се од населбата. Ѓорчевци коментираат дека непотребно во нивната населба ...

Во скопската населба: полицијата ја растура толпата

Република - 20.05.2014

Специјалните единици на Министерството за внатрешни работи (МВР) познати како „желки“ вечерва се на терен во скопската населба Ѓорче Петров. Откако полицијата се повлече, тие ја растураат насобраната ...

Бугарските медиуми известуваат за протестите во Ѓорче Петров

Орбис - 20.05.2014

Под идентичен наслов „Етнички тензии и масовни протести во Скопје по убиство на матурант“, најтиражните бугарски медиуми, весниците „Труд“ и „24 часа“, како и агенцијата „Фокус“, му даваат големо ...

ГАЛЕРИЈА: Итна помош им помогна на десетмина повредени во Ѓорче, 50 се приведени

Орбис - 20.05.2014

Возила на итната помош пред околу 40 минути пристигнаа во Ѓорче Петров да им помогнат на околу десетина повредени лица кои се дел од групата што го изразува револтот по убиството на младиот Ангел.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Тензично во Ѓорче - Повторно инциденти

Орбис - 20.05.2014

Инцидентите на протестите во скопската населба Ѓорче Петров започнаа пред неполн час, а за разлика од вчера, вечерва не се демолираа објекти и возила туку имаше пресметки помеѓу полицијата и ...

Нетпрес: Ѓорчевци револтирани што луѓе од страна доаѓаат да им ја бранат населбата

Press24 - 20.05.2014

Жителите на скопската населба Ѓорче Петров се револтирани што меѓу учесниците во протестот се појавуваат и луѓе кои не се од населбата, пишува Нетпрес .

Шок-бомби во Ѓорче Петров: Ескалира судирот меѓу демонстрантите и полицијата

Популарно - 20.05.2014

Ескалираа протестите во Ѓорче Петров. Според неофицијални извори при судирите на демонстрантите и полицијата има повеќе повредени лица, меѓу кои и повозрасни граѓани, а возила на Итната помош се ...

МВР: Приведени се 27 лица, повредени нема

За Се - 20.05.2014

Од Министерството за внатрешни работи инфрмираат дека состојбата во Ѓорче Петров е мирна и под контрола. Нивните единици се сеуште на терен а според МВР во Ѓорче се останати помали групи кои не го ...

ФОТО: Еве каква е состојбата во Ѓорче во моментов

Press24 - 20.05.2014

Мирно е на улиите во Ѓорче Петров во моментов иако тензијата се уште се чувствува. Најголем дел од демонстрантите веќе си заминаа дома а на улица има помала група луѓе која брои неколку десетици.

„Нетпрес“: Ѓорчевци револтирани што луѓе од страна доаѓаат да им ја бранат населбата

Курир - 20.05.2014

Жителите на скопската населба Ѓорче Петров се револтирани што меѓу учесниците во протестот се појавуваат и луѓе кои не се од населбата, пишува НетПрес.

Полицијата спречи одење во Сарај и големи судири

Курир - 20.05.2014

Припадниците на МВР вечерва спречија судири од поголеми размери, со несогледливи последици. Повеке стотици, главно помлади лица, беа спречени насилно да се пробијат од Ѓорче Петров кон Сарај.

ФОТО+ВИДЕО: Како изгледаше протестот во Ѓорче

Орбис - 20.05.2014

Денешните протести на граѓаните во Ѓорче Петров, кои се револтирани од убиството на младиот Ангел беа проследени со засилено полициско присуство. Има приведени граѓани, а полицијата користеше и шок ...

Полицијата спречи одење во Сарај и големи судири

Орбис - 20.05.2014

Припадниците на МВР вечерва спречија судири од поголеми размери, со несогледливи последици. Повеке стотици, главно помлади лица, беа спречени насилно да се пробијат од Ѓорче Петров кон Сарај.

„Нетпрес“: Ѓорчевци револтирани што луѓе од страна доаѓаат да им ја бранат населбата

Орбис - 20.05.2014

Жителите на скопската населба Ѓорче Петров се револтирани што меѓу учесниците во протестот се појавуваат и луѓе кои не се од населбата, пишува НетПрес.

Намерно поттикнување на пошироки судири

Нетпрес - 20.05.2014

Одредени портали и политички кругови постојано ги подгреваат тензиите за време на протестите во Ѓорче Петров заради вчерашното убиство на осуманесетгодишниот Ангел Петковски.

Намерно поттикнување на пошироки судири

Курир - 20.05.2014

Одредени портали и политички кругови постојано ги подгреваат тензиите околу вечерашниот протест во Ѓорче Петров, инициран по вчерашното убиство на 18 годишниот Ангел Петковски, кое МВР го расчисти и ...

Приведени 18 лица во вчерашните нереди во Ѓорче Петров

Макфакс - 20.05.2014

Министерството за внатрешни работи информираше дека за време на безредијата во скопската населба Ѓорче Петров кои избувнаа поради револт на граѓаните за убиството на матурантот Ангел П.

Ескалација во Ѓорче Петров, полицијата се судри со разгневените граѓани

Макфакс - 20.05.2014

Судири избувнаа во вторник попладне меѓу повеќе стотици насобрани граѓани во скопската населба Ѓорче Петров и полицијата, при што полицајците употребија и сила да ја спречат толпата која кон нив ...

Свирепо убиство во Ѓорче Петров

Актуелно24 - 20.05.2014

Свирепо убиство попладнето во понеделникот се случи во скопската населба Ѓорче Петров. Неофицијално со два убоди од нож во срцето околу 17 часот и 15 минути убиен е матурантот А.П. роден 1995 година.

Спречена поголема тензија по убиството на 18-годишното момче од Скопје

Inpress - 20.05.2014

Скопје, 20. мај 2014 (ИНПРЕС) По вчерашното убиство на тинејџер, директорот на ДБК, Сашо Мијалков беше во скопската населба Ѓорче Петров, каде немирите продолжуваат.

Влезот кон Скопје од Тетово утрово блокиран

Денешен - 20.05.2014

По синоќешните немири во населбата Ѓорче Петров поради убиството на 19 годишниот Ангел Петковски , состојбата утрово е мирна. Влезот кон Скопје од страната на Тетово е блокиран.

Тензиите во Ѓорче се смирија. Еве што остана по улиците (Фото)

МКД Прес - 20.05.2014

Ситуацијата во Ѓорче Петров се смири. Насобраните граѓани се разотидоа по своите домови, а на местото може да се видат само превртени контејнери, искршени и запалени дуќани, полициски возила и ...

Се собираат млади од цело Скопје во Ѓорче

Денешен - 20.05.2014

Полицијата ја блокира главната улица во Ѓорче Петров во Скопје, каде во моментов млади се собираат и протестираат поради вчерашното убиство на матурантот Ангел П.

Протест во Ѓорче под големо полициско обезбедување/ВИДЕО

Lider - 20.05.2014

Стотина жители на скопската општина Ѓорче попладнево се спонтано се собраа на улицата Ѓорче Петров во знак на протест поради вчерашното убиство на матурантот Ангел Петковски.

Видео: Денешните протести по убиството на Ангел Петковски

Денешен - 20.05.2014

Голем број полициски службеници и припадници на специјалните единици се распоредени по улиците на скопската населба Ѓорче Петров откако попладнево група од стотина млади луѓе се собра на улицата ...

По синоќешните тензии, во Ѓорче Петров мирно

Falanga - 20.05.2014

Полицијата го потврди убиството, приведен е еден осомничен.. По синоќешните немири во населбата Ѓорче Петров, состојбата утрово е мирна. По убиството на матурантот А.П.

(ФОТОГРАФИИ) Влезот во Ѓорче Петров блокиран. Што се случуваше синоќа?

Falanga - 20.05.2014

Сообраќајот се одвива по обиколницата, а според информации од полицијата, и улицата 4 jули во населбата, поради превртените контејнери на патот, е непрoодна за возила..

Сообраќајот во Ѓорче се нормализираше по тензичната ноќ

Falanga - 20.05.2014

Претходно влезот кон Скопје од страната на Тетово беше блокиран за сообраќај поради вчерашното убиство на 18-годишното момче Ангел што се случи во населбата Ѓорче Петров..

ГРОМ: Вчерашното убиство е криминален акт

Falanga - 20.05.2014

Вчерашното убиство не е ниту од етничка ниту од верска побуда, туку станува збор за криминален акт. Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) веќе со месеци укажува дека безбедноста на граѓаните е ...

Повторно протести за убиството на Ангел

Falanga - 20.05.2014

Денеска министерката за внатрешни работи, градоначалникот на Ѓорче Петров и многу организации и граѓани повикаа да не се потпаѓа на провокации. Стотина млади жители на Ѓорче Петров пред околу еден ...

Тензично во Ѓорче Петров: Неколку повредени, шок бомби и солзавец

Maxim - 20.05.2014

Неколку повредени во немирите во Ѓорче Петров избија вечерва, откако вчера во скопската населба беше убиен 19 годишен матурант. Репортерот на Максим од терен јавува дека ситуацијата е тензична, но ...

Демонстрантите од Ѓорче тргнаа накај Центар, има повредени

Falanga - 20.05.2014

Силни полициски единици се распоредени во Ѓорче Петров и ги држат во обрач демонстрантите. Групата граѓани која вечерва се собра да го изрази револтот по убиството на матурантот Ангел, кој беше убиен ...

МВР: Протестите стивнуваат, приведени се 27 лица

Falanga - 20.05.2014

Од Министерството за внатрешни работи инфрмираат дека состојбата во Ѓорче Петров е мирна и под контрола.. Нивните единици се се уште на терен, а во Ѓорче се останати помали групи кои не го нарушуваат ...

Убиен матурант во Ѓорче Петров

24 Вести - 19.05.2014

Попладнево е убиен матурант. Ангел П. роден 1995 година околу 17 часот и 15 минути бил убиен во скопската населба Ѓорче Петров во близина на очната болница.

Спречена ескалацијата на тензиите во Ѓорче Петров

Нова ТВ - 19.05.2014

Директорот на ДБК, Сашо Мијалков беше во скопската населба Ѓорче Петров, каде немирите продолжуваат. Мијалков не дозволи фотографирање и беше присутен на неколку минути, каде имаше разговори со ...

Убиен матурант во Ѓорче Петров

МКД - 19.05.2014

Убиено е момче во скопската населба Ѓорче Петров, во близина на очната клиника. Засега се знае само тоа дека во убиството учествувале двајца напаѓачи.

По убиството на матурантот, главната улица во Ѓорче Петров е блокирана (ВИДЕО)

МКД - 19.05.2014

Улицата „Ѓорче Петров" е блокирана од поголема група на револтирани граѓани од скопската населба Ѓорче Петров, откако попладнево околу 18 часот во близина на очната клиника со нож било убиено 18 ...

Тензично во Ѓорче Петров (ФОТО)

МКД - 19.05.2014

Во скопската населба Ѓорче Петров на главната улица се уште се стотина револтирани граѓани по убиството на 18-годишниот матурант Ангел П. Полицијата успеа да го осуети обидот на револтираните граѓани ...

Тензично во Ѓорче, запален дуќан!

Фокус - 19.05.2014

Немири во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Се уште е тензично во Ѓорче Петров, во моментов гори ќебапчилница и екипата на противпожарна заштита се обидува да го изгаси.

Граѓаните на Ѓорче Петров бараат затворање на пешачкиот мост кон Сарај

Н.Македонија - 19.05.2014

Градоначалникот Митревски закажа вонредна седница. граѓаните бараат да се затвори мостот кон Сарај Градоначалникот на Ѓорче Петров Сокол Митревски вечерва пристигнал на местото на убиството на ...

Убиен матурант во Ѓорче Петров, револт кај граѓаните

Алфа - 19.05.2014

Доцна попладнево во населбата ѓорче петров убиено е 19 годишно момче, матурант.. момчето го бркал крадецот што му го украл велосипедот, но кога го стигнал тој му се свртел со нож и смртно го избодел..

ФОТО: Тензично во Ѓорче Петров

А1 On - 19.05.2014

Тензична атмосфера во населбата Ѓорче Петров по убиството на 18 годишниот матурант Англе П. Група револтирани жители веднаш по веста за убиството на Ангел излегоа на улиците и го блокираа патот и се ...

ФОТО: Пожар, превртени возила во Ѓорче Петров

А1 On - 19.05.2014

Голем чад од пожар во Ѓорче Петров. Огнот беше кај пазарот во општината, но по пристигнувањето на возилата на противпожарната заштита, беше изгаснат. Не може да се пристигне до местото, затворен е ...

ОБНОВЕНО Ѓорче Петров ечи од лелеците на мајката на убиениот тинејџер: Оф леле, ми го заклаа ангелот!

+инфо - 19.05.2014

Мајката и најблиските роднини на 18-годишното момче кое нешто пред 18 часот беше убиено во скопската населба Ѓорче Петров, пред малку пристигнаа на местото на убиството, каде што сè уште лежи мртвото ...

Локва крв остана да сведочи за мртвиот Ангел, состојбата во Ѓорче тензична

+инфо - 19.05.2014

Бројни противпожарни екипи успеаа навреме да ги локализираат неколкуте пожари кои вечерва пламнаа по продавници и угостителски објекти а беа запалени од толпата која уште го изразува револтот на ...

Тензично во Ѓорче Петров по убиството на матурантот

Фактор - 19.05.2014

Револтирани граѓани превртеа автомобили, запалија контејнери, дуќани и угостителски објеки во општина Ѓорче Петров како израз на незадоволство по убиството на матурант кој се обидел да спречи крадец ...

Убиство во Скопје – Убиен матурант во Ѓорче Петров

МК News - 19.05.2014

Убиено е помладо момче во скопската населба Ѓорче Петров, во близина на очната клиника. Засега се знае само тоа дека во убиството учествувале двајца напаѓачи.

Убиен тинејџер во Ѓорче Петров

Сител - 19.05.2014

Три се уште непознати лица убиле тинејџер во скопско Ѓорче Петров. Убиството се случило кај очната клиника. Се уште нема детални информации во какви околности се случило ...

Уапсен убиецот на матурантот од скопско Ѓорче Петров

Сител - 19.05.2014

Лице од албанска националност чиј идентитет полицијата се уште не го соопштува се сомничи за убиството пред очната клиника во скопско Ѓорче Петров. Според информациите, во убиството учествувало само ...

Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров

Сител - 19.05.2014

Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров. Како што јавува Република , повикувајќи се на очевидци, маж кој доаѓал со автомобил во правецот од Сарај се обидел насилно да влезе во толпата луѓе кои ...

Уапсен осомничен за убиството на матурантот од Ѓорче Петров

Либертас - 19.05.2014

Лице од албанска националност чиј идентитет полицијата се уште не го соопштува се сомничи за убиството пред очната клиника во скопско Ѓорче Петров, пренесува Press24 од полициски извори.

Тензично во Ѓорче: Со автомобил се обидел да влета во толпата

Либертас - 19.05.2014

Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров. Како што јавува Република, повикувајќи се на очевидци, маж кој доаѓал со автомобил во правецот од Сарај се обидел насилно да влезе во толпата луѓе кои ...

(ВИДЕО)Убиен матурант во скопски Ѓорче Петров,граѓани го блокираат патот

Локално - 19.05.2014

Убиено е помладо момче во скопската населба Ѓорче Петров, во близина на очната клиника. Во моментов, во населбата е тензично и масовно се собираат жители од населбата и членови на семејството на ...

По убиството, во Ѓорче хаотично

Либертас - 19.05.2014

Вечерва стотици граѓани протестираат во Ѓорче Петров и ги имаат блокирано патиштата кај Очната клиника. Според информациите вечерва се палат контеjнери полни со ѓубре.

ГАЛЕРИЈА: Немири во Ѓорче Петров по убиството на матурантот

Либертас - 19.05.2014

Се уште е тензично во Ѓорче Петров, во моментов гори ќебапчилница и екипата на противпожарна заштита се обидува да ja изгасне, пренесува Фокус. Жителите на скопската населба излегоа револтирани на ...

Убиен матурант во Скопје

Шеталиште - 19.05.2014

Во скопската населба Ѓорче Петров денес е убиено момче , во близина на очната клиника. Она што досега е познато е дека во нападот учествувале две лица.

Матурант убиен кај очната болница во Ѓорче Петров

Нетпрес - 19.05.2014

Момче на возраст од осумнаесет години избодено до смрт денеска попладне во близина на очната болница во скопската населба Ѓорче Петров. Од Министерството за внатрешни работи го потврдуваат случајот, ...

Три непознати лица убиле тинејџер во скопско Ѓорче Петров

Press24 - 19.05.2014

Три се уште непознати лица убиле тинејџер во скопско Ѓорче Петров. Убиството се случило кај очната клиника. Се уште нема детални информации во какви околности се случило убиството.

Убиен матурант во Скопје

Sky - 19.05.2014

Убиено е помладо момче во скопската населба Ѓорче Петров, во близина на очната клиника, јави Локално. Засега се знае само тоа дека во убиството учествувале неколку напаѓачи.

ФОТО: Врие во Ѓорче Петров - граѓани се собираат на местото каде што беше убиен матурант

Press24 - 19.05.2014

Голем број гневни граѓани попладнево се собраа пред Очната клиника во Ѓорче Петров, јавува репортерот на Press24 од терен. Со автомобили тие ја блокираа улицата.

Убиен тинејџер во Ѓорче Петров

Орбис - 19.05.2014

Три се уште непознати лица убиле тинејџер во скопско Ѓорче Петров. Убиството се случило кај очната клиника. Се уште нема детални информации во какви околности се случило ...

МАСАКР ВО СКОПЈЕ: Со секири убиен матурант - го нападнале двајца!

Орбис - 19.05.2014

Убиено е помладо момче во скопската населба Ѓорче Петров, во близина на очната клиника, јави Локално. Засега се знае само тоа дека во убиството учествувале двајца напаѓачи.

Нападната екипата на ТВ Сител во скопско Ѓорче Петров

Press24 - 19.05.2014

Екипата на ТВ Сител пред малку е нападната во скопско Ѓорче Петров, јави телвизијата. Според информациите, новинарот и снимателот на телевизијата биле нападнати од граѓани кои биле револтирани поради ...

Со автомобил сакал да ја пробие полициската блокада – продолжува драмата во Ѓорче Петров

Република - 19.05.2014

Скопската населба во моментов Полицијата спречи уште еден инцидент во населбата Ѓорче Петров. Предмалку, според очевидците, маж кој доаѓал од правецот на Сарај, со автомобил насилно се обидел да ја ...

Уапсен убиецот на матурантот од скопско Ѓорче Петров

Press24 - 19.05.2014

Лице од албанска националност чиј идентитет полицијата се уште не го соопштува се сомничи за убиството пред очната клиника во скопско Ѓорче Петров. Според информациите до кои дојде Press24 од ...

Матурант убиен во Ѓорче Петров

Скопје инфо - 19.05.2014

Момче на возраст од осумнаесет години избодено до смрт денеска попладне во близина на очната болница во скопската населба Ѓорче Петров. Од Министерството за внатрешни работи го потврдуваат случајот, ...

Тензично во Ѓорче: Со автомобил од Сарај се обидел да влета во толпата

Press24 - 19.05.2014

Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров. Како што јавува Република , повикувајќи се на очевидци, маж кој доаѓал со автомобил во правецот од Сарај се обидел насилно да влезе во толпата луѓе кои ...

Со автомобил се обидел да ја пробие полициската блокада во Ѓорче Петров

За Се - 19.05.2014

Ситуацијата во скопската населба Ѓорче Петров не се смирува . Иако полицијата засега има контрола над насбраните, според очевидци предмалку маж кој доаѓал од правецот на Сарај, со автомобил насилно ...

ФОТО: Ѓорче тагува по Ангел

Press24 - 19.05.2014

Прочитајте повеќе Момчето било со својот татко кога се случило убиството во Ѓорче Петров Тензично во Ѓорче: Со автомобил од Сарај се обидел да влета во толпата Уапсен убиецот на матурантот од скопско ...

Екипа на ТВ Сител нападната во Ѓорче Петров

Нетпрес - 19.05.2014

Пред малку во скопско Ѓорче Петров е нападната екипата на ТВ Сител, јавува телевизијата. Според информациите, новинарот и снимателот на телевизијата биле нападнати од граѓани кои биле револтирани ...

Маж со автомобил сакал да ја прејде блокадата на улица „Ѓорче Петров“

Нетпрес - 19.05.2014

Маж се обидел со автомобил да прејде преку толпата насобрани граѓани кои во знак на револт поради убиството кое се случи денеска ја блокираат улицата „Ѓорче Петров“.

Тензично во Ѓорче: Со автомобил се обидел да влета во толпата

Sky - 19.05.2014

Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров. Како што јавува Република, повикувајќи се на очевидци, маж кој доаѓал со автомобил во правецот од Сарај се обидел насилно да влезе во толпата луѓе кои ...

Гори дуќан, искршени прозори - Свеќи за загинатото момче, вонредна седница на советот на општината

Sky - 19.05.2014

Револтот вечерва по убиството на младиот Ангел во Ѓорче Петров излезе од контрола. Во моментов според информациите, гори дуќан, а се демонмстрира и насилство при што се искршени повеќе прозори на ...

ФОТО ХАОС: Превртени автомобили и пожари - Ѓорче Петров како Украина

Sky - 19.05.2014

Голем чад од пожар во Ѓорче Петров. Огнот беше кај пазарот во општината, но по пристигнувањето на возилата на противпожарната заштита, беше изгаснат, јави А1он.

Teнзична вечер во Ѓорче Петров, еве како е на терен (фото)

Скопје инфо - 19.05.2014

Неколку стотици граѓани се собрани во скопската населба Ѓорче Петров и сега се опатуваат пред зградата на општината. Жителите се вознемирени по убиството на деветнаесетгодишното момче попладнево.

ФОТО: Во Ѓорче тензично, населбата блокирана

Курир - 19.05.2014

Неколку стотици граѓани се собрани во скопската населба Ѓорче Петров и сега се опатуваат пред зградата на општината. Жителите се вознемирени по убиството на деветнаесетгодишното момче попладнево.

Револтирани граѓани за убиството на момчето, се упатија кон општината!

Шеталиште - 19.05.2014

Револтирани граѓани се собрале во населбата Ѓорче Петров и сега се упатуваат кон зградата на општината. Жителите на населбата се вознемирени по убиството на младото момче, поради што беа запалени и ...

Еве што се случува во Ѓорче! (Галерија)

Шеталиште - 19.05.2014

Бројни противпожарни екипи успеаа навреме да ги локализираат неколкуте пожари кои вечерва пламнаа по продавници и угостителски објекти а беа запалени од толпата која уште го изразува револтот на ...

ВИДЕО: Горат објекти во Ѓорче Петров

Нетпрес - 19.05.2014

Објекти во трговски центар во скопската населба Ѓорче Петров горат по грозоморното убиство на осумнаесетгодишниот Ангел. Изреволтирани граѓани во знак на протест излегоа и ја блокираа улицата „Ѓорче ...

ВИДЕО: Гори Ѓорче Петров

Press24 - 19.05.2014

Гори Ѓорче Петров по убиството на 19 годишниот Ангел Петковски. Сите приоди кон оваа скопска населба се блокирани, а поголема група граѓани пали контејнери, крши излози и пали продавници.

Свирепо убиство во Ѓорче Петров

Макфакс - 19.05.2014

Свирепо убиство попладнето во понеделникот се случи во скопската населба Ѓорче Петров. Неофицијално со два убоди од нож во срцето околу 17 часот и 15 минути убиен е матурантот А.П. роден 1995 година.

Крвнички до смрт избодено момче во Ѓорче Петров

Lider - 19.05.2014

Попладнево во Ѓорче Петров е избодено 18 годишно момче. Инцидентот се случил во близина на турската Очната клиника, а матурантот бил избоден од страна на двајца непознати напаѓачи кои потоа ...

Убиен тинејџер во скопско Ѓорче Петров

Maxim - 19.05.2014

Три се уште непознати лица убиле тинејџер во скопско Ѓорче Петров. Убиството се случило кај очната клиника. Се уште нема детални информации во какви околности се случило убиството.

ФОТО: Голем број гневни граѓани се собираат на местото каде беше убиен тинеџерот

Maxim - 19.05.2014

Голем број гневни граѓани попладнево се собраа пред Очната клиника во Ѓорче Петров, јавува репортерот на Press24 од терен. Со автомобили тие ја блокираа улицата.

Екипата на ТВ Сител нападната во Ѓорче Петров

Maxim - 19.05.2014

Екипата на ТВ Сител пред малку е нападната во скопско Ѓорче Петров, јави телвизијата. Според информациите, новинарот и снимателот на телевизијата биле нападнати од граѓани кои биле револтирани поради ...

Уапсен убиецот на тинејџерот од Ѓорче Петров

Maxim - 19.05.2014

Лице од албанска националност чиј идентитет полицијата се уште не го соопштува се сомничи за убиството пред очната клиника во скопско Ѓорче Петров. Според информациите до кои дојде Press24 од ...

Спречен нов инцидент во Ѓорче Петров - Со автомобил од Сарај се обидел да влета во толпата

Maxim - 19.05.2014

Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров. Како што јавува , повикувајќи се на очевидци, маж кој доаѓал со автомобил во правецот од Сарај се обидел насилно да влезе во толпата луѓе кои револтирани ...

Тензично во Ѓорче

Falanga - 19.05.2014

За среќа полицијата го спречила во обидот.. Спречен нов инцидент во скопско Ѓорче Петров. Како што јавува Република , повикувајќи се на очевидци, маж кој доаѓал со автомобил во правецот од Сарај се ...