TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп ја покани вереницата на Кашоги да оди во Белата куќа

Алсат-М - 28.10.2018

Вереницата на Кашоги, Хатиџе Ченгиз ја одби поканата на американскиот претседател Доналд Трамп. Таа смета дека Трамп ја повика со цел да ја придобие јавноста на своја страна. За влегувањето во конзулатот таа во интервјуто кажува дека Кашоги бил прв ...

Вереницата на убиениот новинар: Не сакам кај Трамп

Канал5 - 28.10.2018

Вереницата на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Хатиџе Ченгуз ја одбила поканата на американскиот претседател Доналд Трамп да дојде во Белата куќа. Таа навела дека Трамп ја повикал со цел да ја придобие јавноста на своја страна.

Ердоган: Ако Саудијците не си ја завршат работата, ние сме спремни

МКД - 28.10.2018

Реџеп Таип Ердоган ги запозна водачите на Русија, Германија и Франција со деталите за случајот на саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој беше убиен во Истанбул. Ердоган на заедничката прес-конференција по самитот за Сирија во Истанбул рече дека во ...

Свршеницата на Кашоги ја одби поканата на Трамп за Белата куќа

МКД - 28.10.2018

Хатиџе Ченгиз, свршеницата на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, ја одби поканата на претседателот на САД, Доналд Трамп, да дојде во Белата куќа, бидејќи, како што рече, Трамп ја поканил само за да ја придобие јавноста на своја страна.

Вереницата на Кашоги ја одби поканата на Трамп да дојде во Белата куќа

Макфакс - 28.10.2018

Хатиџе Ченгиз, вереницата на убиениот саудиски новинар, Џамал Кашоги, ја одбила поканата на американскиот претседател Доналд Трамп, да дојде во Белата куќа. Таа рекла дека Трамп ја повикал со цел да ја придобие јавноста на своја страна.

„Амнести интернешнл“ ги повика Јувентус и Милан да не играат во Ријад

Локално - 28.10.2018

Борбата за правда по убиството на новинарот Џамал ​​Хашоги се пренесе и во спортскиот свет. Светската организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ ги повика италијанските гиганти Јувентус и Милан да не го играат финалето на ...

Ријад се жали на „хистерија“ во случајот Кашоги

Deutsche Welle - 27.10.2018

Еден убиен човек, чие тело го нема и извештаи за монструозно убиство- доволно причини за ужасеност во меѓународната јавност? Првиот дипломат на Саудиска Арабија поинаку гледа на тоа. Министерот за надворешни работи на Абдел ал Џубеир денеска ...

Матис: САД ќе преземе натамошни мерки како одговор на убиството на новинарот Кашоги

Канал5 - 27.10.2018

Министерот за одбрана на Соединетите Американски Држави Џим Матис на меѓународната безбедносна конференција што се одржува во Манама, рече дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги ја “подрива регионалната стабилност”.

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Независен - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Матис: Убиството на Кашоги ја подрива регионалната стабилност

Макфакс - 27.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги ја подрива регионалната стабилност, изјави министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, на меѓународна конеференција на Блискиот Исток. Тој наведе дека Стејт департментот планира да преземе понатамошни активности ...

Турција бара да и’ бидат предадени Саудијците осомничени за убиството на Кашоги

Нетпрес - 27.10.2018

Турското обвинителство покрена посктапка за екстрадикционо барање за 18 саудиски државјани осомничени за учество во убиството на новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на неговата татковина во Истанбул.

Матис: убиството на Кашоги влијае на регионалната стабилност

Р.С.Европа - 27.10.2018

Министерот за одбрана на Соединетите Американски Држави Џим Матис на меѓународната безбедносна конференција што се одржува во Манама, главниот град на Бахреин, рече дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги ја “подрива регионалната ...

„Зошто принцот на Саудиска Арабија го уби новинарот Кашоги?“

Макфакс - 27.10.2018

Ако го ставеле во затвор, Мохамед бин Салман би се соочил со голем притисок од светската јавност да го ослободи и би направил маченик од Кашоги кој само би добил уште поголема моќ и влијателност.

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

+инфо - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Вереницата на Кашоги одби покана на Трамп

Стандард - 27.10.2018

Вереницата на убиениот новинар, Џамал ​​Кашоги, одби да се сретне со Доналд Трамп. Хатиџе Ченгиз рече дека не верува дека претседателот е искрен во истрагата за убиството. Според Ченгиз, поканата е направена само за Трамп да влијае на јавноста.

На убијците на новинарот ќе им се суди во Саудиска Арабија

МКД - 27.10.2018

На осомничените за убиството на новинарот Џамал Кашоги ќе им се суди во Саудиска Арабија, рече денеска министерот за надворешни работи на земјата откако Турција побара нивна екстрадиција. „Што се однесува на екстрадицијата, овие лица се саудиски ...

Саудиска Арабија кривично ќе ги гони убијците на Кашоги

Кајгана - 27.10.2018

Саудиска Арабија кривично ќе ги гони осомничените за убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави саудискиот министер за надворешни работи, како одговор на турскиот повик за нивна екстрадиција.

Фотографии што ја одбележаа неделата (20.10 – 26.10)

Кајгана - 27.10.2018

Во текот на изминатата недела актуелни беа неколку светски настани, но најмногу внимание привлече средбата меѓу саудиското кралско семејство и синот на убиениот новинар, Џамал Кашоги. BBC објави нова галерија од фотографии кои ги одбележаа ...

На осомничените за убиството на Кашоги ќе им се суди во Саудиска Арабија

Макфакс - 27.10.2018

На осомничените за убиството на новинарот Џамал Кашоги ќе им се суди во Саудиска Арабија, изјави шефот на дипломатијата на оваа држава откако Турција побара тие да бидат екстрадирани. „Што се однесува до екстрадицијата, тие се саудиски државјани.

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

А1 On - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

„Ле Фигаро“: Избројани се деновите на принцот Мохамед, кралското семејство тајно му подготвува смена

Макфакс - 27.10.2018

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман би можел да биде сменет поради кризата со убиството на новинарот Џамал Кашоги, наведуваат светските медиуми. Водечкиот весник „Ле Фигаро“ објави текст во кој се зборува за тоа дека кралското семејство ...

Саудиска Арабија се нарече „светлоносец“ на Блискиот исток наспроти „мрачниот“ Иран

Нетпрес - 27.10.2018

Саудиска Арабија и нејзиниот клучен регионален сојузник Бахреин во саботата изјавија дека рапските сунитски земји во Персискиот залив играат клучна улога во одржувањето на стабилноста на Блискиот истој, каде се спротиставуваат на „мрачната визија“ ...

Меркел и Макрон се скараа за извозот на оружје во Саудиска Арабија

МКД - 27.10.2018

Меркел сака да го запре целиот извоз на оружје кон Саудиска Арабија додека трае истрагата за убиството на Џамал Кашоги. Макрон вели дека таквите повици се „чиста демагогија“. Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела ...

„Амнести интернешнл“ ги повика Јувентус и Милан да не играат во Ријад

Стандард - 27.10.2018

Борбата за правда по убиството на новинарот Џамал ​​Хашоги се пренесе и во спортскиот свет. Светската организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ ги повика италијанските гиганти Јувентус и Милан да не го играат финалето на ...

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Алфа - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Сител - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Курир - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

„Зошто принцот на Саудиска Арабија го уби новинарот Кашоги?“

А1 On - 27.10.2018

Ако го ставеле во затвор, Мохамед бин Салман би се соочил со голем притисок од светската јавност да го ослободи и би направил маченик од Кашоги кој само би добил уште поголема моќ и влијателност.

Се оженил со роднина и ја поседува најскапата куќа на светот: Еве како изгледа раскошниот живот на саудискиот принц за ...

Сител - 27.10.2018

Медиумите во последните неколку дена се преполни со вести за принцот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман. Човекот кој западните медиуми го претставуваат како прогресивна сила на земјата, неодамна се најде сред скандал откако беше убиен ...

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Либертас - 27.10.2018

Додека сѐ повеќе земји членки изразуваат поддршка за ваков вид санкции против Ријад по смртта на новинарот Џамал Кашоги, Франција, која склучи зделка за оружје во износ од милијарда и половина евра со Ријад во 2017 година, се спротиставува на ваква ...

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Вечер Прес - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Кој ќе им суди на убијците на новинарот Кашоги?

Фактор - 27.10.2018

На убијците на новинарот Џамал Кашоги ќе им се суди во Саудиска Арабија. Тие се саудиски граѓани, притворени се во Саудиска Арабија, а истрагата се води исто така во Саудиска Арабија. Убиството го извршија Саудијци во кругот на саудискиот конзулат.

Саудиска Арабија кривично ќе ги гони убијците на Кашоги

Локално - 27.10.2018

Саудиска Арабија кривично ќе ги гони осомничените за убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави саудискиот министер за надворешни работи, како одговор на турскиот повик за нивна екстрадиција.

Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги

Локално - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

МАКРОН: Ембарго за оружјето за Ријад ама не поради Кашоги, туку поради војната во Јемен

Денешен - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Принцот Бин Салман сакал преку новинарот Кашоги да испрати порака

Н.Македонија - 27.10.2018

ИНТЕРВЈУ СО АЛИ СУФАН, БИВШ АГЕНТ НА ФБИ Смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги не изненадува, бидејќи тој беше голема закана за кралското семејство и за принцот Мохамед Бин Салман, вели бившиот агент на ФБИ, Али Суфан, кој спровел голем број ...

Макрон е против ембарго врз Саудиска Арабија

Н.Македонија - 27.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференција во Братислава вчера порача дека повиците за ембарго врз продажбата на оружје во Саудиска Арабија поради новинарот Џамал Кашоги се „демагогија“.

Меркел го осуди убиството на новинарот Кашоги

Фокус - 26.10.2018

Германската канцеларка, Ангела Меркел најостро го осуди убиството на новинарот Џамал Кашоги. Од кабинетот на Меркел соопштија дека мора да се расчисти точниот тек на настаните при свирепото убиство на новинарот.

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги пристигна во САД

24 Вести - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги пристигна во САД, откако кралството му ја укина забраната за патување која го спречуваше да ја напушти земјата. Тој претходно неделава беше фотографиран како се ракува со саудискиот принц Мохамед бин ...

Ердоган бара до Саудиска Арабија да каже каде е телото на Кашоги

Канал5 - 26.10.2018

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја повика Саудиска Арабија, да ја обелодени локацијата на која се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги. Ердоган, исто така, рече дека Ријад треба да го објави идентитетот на локалниот кооперант кој ...

Зошто убиството на Џамал Хашоги не предизвика реакции како случајот „Скрипал“

Нетпрес - 26.10.2018

Новинарот Џамал Хашоги, кој беше ѕверски убиен во Истанбул, не стана „нов Скрипал“. И не само зошто едниот почина, а другиот е жив. Ниту САД, ниту Велика Британија, ниту пак Европската унија побрзаа да воведат санкции против кралскиот двор во Ријад, ...

Турција бара екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

Курир - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Ердоган бара Саудиска Арабија да ја открие локацијата на телото на Кашоги

Р.С.Европа - 26.10.2018

Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата на телото на Кашоги. Ердоган рече дека Ријад треба да го објави идентитетот од „локалниот соработник“ кој наводно го земал телото на Кашоги од саудиските агенти, откако колумнистот на ...

Ердоган до Саудиска Арабија: Кажете каде е телото на Кашоги

Макфакс - 26.10.2018

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја повика Саудиска Арабија, да ја обелодени локацијата на која се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги. Тој предупреди и дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што досега има ...

Турција бара екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

+инфо - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

А1 On - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Ердоган до Саудијците: Кажете ни каде е телото на Џамал Кашоги

МКД - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, поднесе нови барања до Саудиска Арабија да ја откријат локацијата на телото на Џамал Кашоги и да кажат кој го наредил негово убиство, укажувајќи дека Анкара е подготвена да продолжи да врши притисок врз ...

Се ожени со роднина, а на само три ствари „списка“ над една милијарда долари

Таратур - 26.10.2018

Последните неколку дена светските медиуми се преокупирани и преплавени со вестите за челниот човек на една од највлијателните земји во светски рамки, принцот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман, или едноставно МбС.

Активисти во Турција бараат правда за случајот Кашоги

Глас на Америка - 26.10.2018

Активисти во Турција во четвртокот навечер се собраа на бдеење за убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги. Како дел од собирот за колумнистот на Вашингтон пост, пред саудискиот конзулат во Истанбул, некој го портретираше принцот на Саудска Арабија ...

Свршеницата на Кашоги: Tој не сакаше да оди и претпоставуваше дека нема да го уапсат во конзулатот

Макфакс - 26.10.2018

Свршеницата на убиениот саудиски новинар Џемал Кашоги денеска, неколку дена по неговата смрт, изјави дека иако новинарот бил загрижен дека може да биде тензично кога ќе го посети Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, тој претпоставувал дека ...

Турција бара екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

А1 On - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Турција ќе бара екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

Макфакс - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени лица за убиството на саудискиот новинар Џемал Кашоги. Турските власти сакаат на осомничените да им се суди во Истанбул, каде се наоѓа конзулатот на Саудиска Арабија, каде ...

Меркел: Нема оружје додека не се истражи убиството на Кашоги

Макфакс - 26.10.2018

Убиството на новинарот Џемал ​Кашоги е монструозно и Саудиска Арабија нема да добива германско оружје додека не го расветли случајот и не се објасни позадината на ова кривично дело, рече германската канцеларка Ангела Меркел во Прага.

Турција бара екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

Алфа - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Синот на Кашоги ја напушти Саудиска Арабија и пристигна во САД

Нова ТВ - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги пристигна во САД, откако Кралството му ја укина забраната за патување која го спречуваше да ја напушти земјата. Салах бин Џамал Кашоги, најстариот син на колумнистот на „Вашингтон Пост“, пристигна во ...

Најстариот син на Хашоги пристигна во САД

Нетпрес - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Хашоги пристигна во САД, откако кралството му ја укина забраната за патување која го спречуваше да ја напушти земјата. Салах бин Џамал Хашоги, најстариот син на колумнистот на Вашингтон Пост, пристигна во САД ...

Австрија: ЕУ да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија

Нетпрес - 26.10.2018

Австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, во интервју за германски медиум изјави дека Европската Унија треба да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Европскиот Парламент ...

Австрија: ЕУ да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија

А1 On - 26.10.2018

Австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, во интервју за германски медиум изјави дека Европската Унија треба да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Европскиот Парламент ...

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

Кајгана - 26.10.2018

Вашингтон, 26 октомври 2018 (МИА) – Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за CNN извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за ...

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

Независен - 26.10.2018

САД – Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

А1 On - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

Алфа - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

Алфа - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

Курир - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

Курир - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

+инфо - 26.10.2018

Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување. Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството.

Кога снисходливиот Ефендија го брани Кралот од Саудија

Слободен Печат - 26.10.2018

Нека остане забележано дека Исламската верска заедница поддржа лидер на еден режим кој изврши убиство врз новинар на својата земја, затоа што бил критички настроен. Нека остане забележано дека германската канцеларка Ангела Меркел не штедеше зборови ...

Ердоган: Каде е телото на Кашоги?

Р.С.Европа - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, поднесе нови барања до Саудиска Арабија да ја откријат локацијата на телото на Џамал Кашоги и да кажат кој го наредил негово убиство, укажувајќи дека Анкара е подготвена да продолжи да врши притисок врз ...

Се огласи вереницата на убиениот новинар: Џамал не сакаше да оди во конзулатот, но веруваше дека нема да го уапсат

Press24 - 26.10.2018

Вереницата на убиениот саудиски новинар Џемал Кашоги, денеска неколку дена по неговата смрт изјави дека иако новинарот бил загрижен дека може да биде тензично кога ќе го посети конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, тој претпоставувал дека нема ...

Аналитичари: Случајот Кашоги може да му помогне на Катар

Слободен Печат - 26.10.2018

Ал Џезира Глобалните дипломатски движења по убиството на новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул можат да му помогнат на Катар во неговиот политички судир со Ријад.

Синот на Кашоги пристигна во САД

Стандард - 26.10.2018

Синот на убиениот во саудискиот конзулат во Истанбул, новинарот Џамал ​​Кашоги – Салах бин Џамал ​​Кашоги, пристигна во САД, пренесе ДПА, повикувајќи се на локалните медиуми. Салах е најстариот син на Џамал ​​Кашоги.

Синот на убиениот новинар пристигна во САД

Макфакс - 26.10.2018

Синот на убиениот новинар, Џамал ​Кашоги, замина од Саудиска Арабија и пристигна во САД, јавува извор близок до семејството за Си-ен-ен. Салах бин Џамал ​​Кашоги има двојно државјанство, од Саудиска Арабија и САД, но до неодамна тој не можеше да ...

Кога снисходливиот Ефендија го брани Кралот од Саудија

+инфо - 26.10.2018

Нека остане забележано дека Исламската верска заедница поддржа лидер на еден режим кој изврши убиство врз новинар на својата земја, затоа што бил критички настроен. Нека остане забележано дека германската канцеларка Ангела Меркел не штедеше зборови ...

Австрија ја повика ЕУ да прекине со продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Стандард - 26.10.2018

Европската унија треба да запре со продажбата на оружје за Саудиска Арабија по убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги. Ова го изјави австрискиот министер за надворешни работи Карин Кнајсл пред германски „Велт“.

Најстариот син на Кашоги пристигна во САД

Р.С.Европа - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги пристигна во САД, откако кралството му ја укина забраната за патување која го спречуваше да ја напушти земјата. Салах бин Џамал Кашоги, најстариот син на колумнистот на Вашингтон Пост, пристигна во САД ...

Кнајсл: ЕУ да не и продава оружје на С. Арабија, која напаѓа во Јемен каде има 10.000 жртви

Денешен - 26.10.2018

Австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, во интервју за германски медиум изјави дека Европската Унија треба да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија. Како што јави МИА од Брисел, Европскиот парламент вчера изгласа ...

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

MTM - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Принцот ја губи битката за тронот поради убиството на новинарот?

Локално - 26.10.2018

Саудиското кралско семејство ја разгледува можноста принцот Мохамед бин Салман, прв во редт за тронот, на тоа место да го замени неговиот помал брат. Тоа може да се случи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за чие убиство сметаат ...

Синот на искасапениот новинар Кашоги избега во САД

еМагазин - 26.10.2018

Салах Кашоги и неговото семејство побегнаа во САД веднаш откако им беше укината забраната за патување, соопшти Хјуман рајтс воч, пренесе АФП. Бегството следува само неколку дена откако саудиското кралство семејство го прими Салах да му изрази ...

Зошто семејството на убиениот новинар Кашоги замина во Вашингтон?

Фактор - 26.10.2018

Синот на новинарoт Кашоги кој беше искасапен избега во САД. Од Саудиска Арабија заминаа во Вашингтон. Салах Кашоги и неговото семејство заминаа во САД веднаш откако им се укина забраната за патување.

Синот на убиениот новинар избега од Саудиска Арабија во САД

МК News - 26.10.2018

Синот на брутално убиениот новинар Џамал Кашоги , Салах , заедно со семејството избега од Саудиска Арабија веднаш по укинувањето на забраната за патување и замина во Вашингтон Веднаш по укинувањето на забранатаз а патување од саудиските власти , ...

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

Бриф - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Кога снисходливиот Ефендија го брани Кралот од Саудија

Либертас - 26.10.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Велат, кога ќе ја упрскаш, немој да се обидуваш со оправдувања, ќе заглибиш уште повеќе. Премудриот Реисул Улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, во својот верски занес и восхит кон ...

Кога снисходливиот Ефендија го брани Кралот од Саудија

CivilMedia - 26.10.2018

Велат, кога ќе ја упрскаш, немој да се обидуваш со оправдувања, ќе заглибиш уште повеќе. Премудриот Реисул Улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, во својот верски занес и восхит кон саудискиот престол, го заборави тоа правило.

Турција бара екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

Вечер Прес - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Екстрадиција на 18-те осомничени за убиството на Кашоги

MTM - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

Вечер Прес - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Аналитичари: Случајот Кашоги може да му помогне на Катар

Либертас - 26.10.2018

26 октомври 2018 Ал Џезира Глобалните дипломатски движења по убиството на новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул можат да му помогнат на Катар во неговиот политички судир со Ријад.

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

Локално - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Австрија: ЕУ да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија

Либертас - 26.10.2018

Австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, во интервју за германски медиум изјави дека Европската Унија треба да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Европскиот Парламент ...

НА ПРИНЦОТ МУ СЕ ТРЕСЕ ТРОНОТ: Кралското семејство тајно му подготвува смена

Фактор - 26.10.2018

На саудискиот престолонаследник Мухамед бин Салман би можел да биде сменет поради кризата која следи после бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул. Познатиот француски медиум Фигаро објави сторија која зборува ...

Ријад удоволи на барањето на Вашингтон за синот на Кашоги

Н.Македонија - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и досега имаше забрана за патување.

Австрија: ЕУ да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија

Н.Македонија - 26.10.2018

Австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, во интервју за германски медиум изјави дека Европската Унија треба да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Европскиот Парламент ...

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

Н.Македонија - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Принцот Бин Салман вети казни за убијците на Кашоги

Н.Македонија - 26.10.2018

Саудискиот принц Мохамед бин Салман вети дека ќе ги казни сите лица што се одговорни за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул. Бин Салман порача дека злосторството е „навистина болно за сите Саудијци“, додавајќи дека никогаш нема да ...

Турција ќе бара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на Кашоги

Н.Македонија - 26.10.2018

Обвинителството во Истанбул планира да побара екстрадиција на 18-те осомничени за вмешаност во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, за да им се суди. Канцеларијата на главниот обвинител во Истанбул поднесе такво барање до турското ...

Австрија: ЕУ да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија

1tv - 26.10.2018

Австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, во интервју за германски медиум изјави дека Европската Унија треба да престане да и продава оружје на Саудиска Арабија. Европскиот Парламент вчера изгласа резолуција во која, исто така, ги ...

Синот на Џамал Кашоги пристигна во САД

1tv - 26.10.2018

Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, пристигна во САД, изјавил за Си-Ен-Ен извор близок до семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и до сега имаше забрана за патување.

Аналитичари: Случајот Кашоги може да му помогне на Катар

1tv - 26.10.2018

Глобалните дипломатски движења по убиството на новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул можат да му помогнат на Катар во неговиот политички судир со Ријад. Реакциите би можеле да ја принудат Саудиска Арабија да ги укине ...

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

1tv - 26.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи дека Турција има повеќе информации за случајот отколку што објави до сега.

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции против одговорните за Кашоги

Канал5 - 25.10.2018

Франција е подготвена да соработува со партнерите за воведување на „меѓународни санкции” против оние кои се одговорни за убиството на саудискиот новинар Џемал ​Кашоги. Ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон во телефонскиот разговор со ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Фокус - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Саудиска Арабија со нови детали околу свирепото убиство на новинарот Кашоги

Фокус - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Убиството на новинарот Кашоги било планирано

Алсат-М - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. Вкупно 18 осомничени, сите Саудијци, беа уапсени во Саудиска Арабија, а четворица ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

24 Вести - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Чешкиот претседател на шега рече дека сака да ги повика новинарите во саудискиот Конзулат

Фокус - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

ТВ21 - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Телма - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Ројтерс: Директорката на ЦИА ја слушната аудио снимката од убиството на Кашоги

Канал5 - 25.10.2018

Директорката на ЦИА Џина Хаспел за време на посетата на Турција ја слушната аудио снимката од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, пренесува Ројтерс повикувајќи се на два извора. Претставниците на ЦИА и на турската разузнавачка агенција ...

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

24 Вести - 25.10.2018

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано, соопшти јавнот обвинител од Саудиска Арабија. Според информациите обвинителите испрашувале осомничени лица врз основа на двојна истрага на Турција и Саудиска Арабија.

Изгласано ембарго за продавање на оружја на Саудиска Арабија

Канал5 - 25.10.2018

Европските пратеници денеска изгласале одлука за ембарго на оружје на Саудиска Арабија. Како и за воведување на забрана за купување на опрема која може да се користи за акција за спречување на протести, пренесува АП.

Синот на убиениот новинар избега од Саудиска Арабија во САД

Канал5 - 25.10.2018

Синот на брутално убиениот новинар Џамал Кашоги , Салах , заедно со семејството избега од Саудиска Арабија веднаш по укинувањето на забраната за патување и замина во Вашингтон. Веднаш по укинувањето на забранатаз а патување од саудиските власти , ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

А1 On - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

А1 On - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Независен - 25.10.2018

Франција - Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар ...

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Независен - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Сител - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги

А1 On - 25.10.2018

Европскиот Парламент денеска треба да усвои резолуција, со која ќе се побара независна истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги

Курир - 25.10.2018

Европскиот Парламент денеска треба да усвои резолуција, со која ќе се побара независна истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

Саудиското обвинителство тврди: Убиството на Кашоги било планирано

Нова ТВ - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

+инфо - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

А1 On - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

Алфа - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Принцот Мухамед: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Кајгана - 25.10.2018

Ријад, 25 октомври 2018 (МИА) – Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“, но „правдата ќе победи“. „Убиството на Кашоги е гнасно злосторство кое не може да се оправда“, посочи принц ...

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

Кајгана - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Европските пратеници изгласаа одлука за ембарго на оружје на Саудиска Арабија

Курир - 25.10.2018

Европските пратеници денеска изгласале одлука за ембарго на оружје на Саудиска Арабија. Како и за воведување на забрана за купување на опрема која може да се користи за акција за спречување на протести, пренесува АП.

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

+инфо - 25.10.2018

Франција нема да се двоуми, во соработка со своите партнери, да воведе меѓународни санкции за виновниците за убиството - се наведува во соопштението од Елисејската палата. Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот ...

(ВИДЕО) Принц Салман: Случајот „Кашоги“ е мачен, но правдата ќе победи

А1 On - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Алфа - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

Курир - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Курир - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Курир - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Подготвени сме да воведеме санкции против одговорните за убиството на Кашоги, рече Макрон

Макфакс - 25.10.2018

Франција е подготвена да соработува со партнерите за воведување на „меѓународни санкции” против оние кои се одговорни за убиството на саудискиот новинар Џемал ​Кашоги. Ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон во телефонскиот разговор со ...

(Видео) Саудиските елитни „Тигри“ на принцот Салман го измачувале и искасапиле Кашоги

Макфакс - 25.10.2018

Елитниот одред – саудиски убијци, кои го убија и искасапија на парчиња новинарот Џамал Кашоги, се состои од 50 најдобри агенти на Саудиска Арабија, кои делуваат на специјални мисии и користат само посебни методи на ликвидирање, открива анонимен ...

Саудијците набљудувале локација на која сакале да го скријат телото на Кашоги?

Макфакс - 25.10.2018

Турските медиуми објавија снимка од безбедносна камера на која наводно се гледа автомобил на саудискиот конзулат како набљудува локација надвор од Истанбул непосредно пред убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Алфа - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Директорката на ЦИА ја преслуша аудиоснимката од убиството на саудискиот новинар

Макфакс - 25.10.2018

Директорката на ЦИА, Џина Хаспел, за време на нејзината посета на Турција оваа недела, ја преслуша аудиоснимката од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, пренесува Ројтерс повикувајќи се на два неименувани извори.

ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги

Стандард - 25.10.2018

Европскиот Парламент денеска треба да усвои резолуција, со која ќе се побара независна истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

Убиството на саудискиот новинар било со предумисла, соопшти јавниот обвинител

Макфакс - 25.10.2018

Јавниот обвинител на Саудиска Арабија соопшти дека убиството на новинарот Џамал Кашоги било со предумисла, пренесуваат државните медиуми. Информацијата е соопштена од саудсико-турските сили, а ја пренесе ал-Екбарија.

Раскошниот живот на саудискиот принц: Потрошил милијарда долари на 3 работи

Кајгана - 25.10.2018

Овие денови странските медиуми се преполни со вести за еден од највлијателните луѓе во светот, саудискиот принц Мухамед бин Салман. Поради скандалот со смртта на новинарот Џамал Кашоги и вчерашната средба со неговиот син, принцот е тема број еден во ...

Рафа и Новак зошто молчите во врска со Саудиска Арабија

TopSport - 25.10.2018

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, двајцата најдобри на АТП листата, се наоѓаат под жесток притисок на јавноста бидејќи не се огласиле во врска со нивниот егзибициски меч, што кон крајот на годината треба да го одиграат во Саудиска Арабија.

Директорката на ЦИА ги преслуша снимките од убиството на саудискиот новинар

Кајгана - 25.10.2018

Џина Хаспел, директорката на ЦИА, ги преслуша аудиоснимките од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, објави Washington Post. Во извештајот се цитира извор според кој аудиоснимката е доверлив доказ и додава дека тоа би можело да стави ...

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

Алфа - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

МАН: Скандалозна е поддршката на поглаварот на ИВЗ за убиството на саудискиот новинар

Макфакс - 25.10.2018

Скандалозна е поддршката на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи кој во име на Исламската верска заедница и сите муслимани од Македонија го поддржува кралот и кралското семејство на Саудиска Арабија во случајот со свирепото убиство на новинарот Џамал ...

Директорката на ЦИА ги преслуша снимките од убиството на саудискиот новинар

МКД - 25.10.2018

Директорката на ЦИА, Џина Хаспел ги преслуша аудио снимките од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги за време на посетата во Турција, објави Вашингтон пост доцна синоќа, наведувајќи неименувани извори запознаени со настаните.

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Стандард - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

ЕП: Неверојатно е саудискиот принц да не знаел за убиството на Кашоги

Макфакс - 25.10.2018

Европскиот парламент оцени денеска дека многу малку е веројатно дека убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул е извршено без знаење на саудискиот престолонаследник Мухамед бин Салман.

Саудијците признаа: Убиството на новинарот било планирано

МКД - 25.10.2018

Си-ен-ен објави дека саудискиот државен обвинител призна дека новинарот Џамал Кашоги бил убиен со предумисла, односно дека убиството било однапред планирано. Си-ен-ен се повика на веста објавена од Саудиската новинска агенција, а во која, меѓу ...

Најстариот син на Кашоги ја напушти Саудиска Арабија

Макфакс - 25.10.2018

Најстариот син на убениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, ја напушти земјата, изјавил неименуван извор близок на семејството. Салах Кашоги има двојно државјанство, американско и саудиско, и досега имаше забрана да патува, пренесува „Ројтерс“.

Ѓоковиќ и Надал под притисок за настапот во Саудиска Арабија

Екипа - 25.10.2018

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се наоѓаат под жестоки критики од јавноста поради нивниот настап на ревијалниот меч во Саудиска Арабија. Актуелните политички збиднувања и убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во амбасадата во Истанбул, ја ...

Синот на брутално убиениот новинар сепак пуштен од Саудиска Арабија

МКД - 25.10.2018

Салах, синот на новинарот Џамал Кашоги, кој на 2 октомври е убиен во саудискиот конзулат во Истанбул, ја напушти Саудиска Арабија со своето семејство, откако им е укината забраната за напуштање на земјата, соопштија денес од Хјуман рајтс воч (ХРВ), ...

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

Стандард - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Стандард - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Саудискиот принц Салман за убиството на Кашоги: Правдата ќе победи

Нова ТВ - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

+инфо - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Чешкиот претседател направи непријатна шега за убиството на Кашоги

Нова ТВ - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

Вечер Прес - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Принц Салман: Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда

Денешен - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Бриф - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Вечер Прес - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции” против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Изгласано ембарго за продавање на оружја на Саудиска Арабија

Локално - 25.10.2018

Европските пратеници денеска изгласале одлука за ембарго на оружје на Саудиска Арабија. Како и за воведување на забрана за купување на опрема која може да се користи за акција за спречување на протести, пренесува АП.

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

Либертас - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

Локално - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

CivilMedia - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Либертас - 25.10.2018

Како што соопшти Елисејската палата, Макрон побарал од кралот да ги расчисти сите околности кои довеле до убиството на новинарот. – Макрон го потсети Салман дека еден од главните приоритети за Франција е заштита на слободата на истражување, на ...

ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги

Либертас - 25.10.2018

Европскиот Парламент денеска треба да усвои резолуција, со која ќе се побара независна истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги

MTM - 25.10.2018

Европскиот Парламент денеска треба да усвои резолуција, со која ќе се побара независна истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

ЉУБИТЕЛ НА ВОЈНИТЕ, ЛУКСУЗОТ И ВЛАСТА: Вака изгледа животот на принцот Салман за кој зборува цел свет

Фактор - 25.10.2018

Во моментов цел свет зборува за човекот во кој вперен прстот дека е вмешан во убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој исчезна на 2 октомври кога влегол во зградата на саудискиот конзулат во Истанбул.

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

Локално - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

CivilMedia - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

ИВЗ: Нашата поддршка за Саудиска Арабија нема врска со новинарот Кашоги

CivilMedia - 25.10.2018

Во неколку медиуми осамнаа наслови дека поглаварот Сулејман Реџепи во име на ИВЗ го поддржува кралот на Саудиска Арабија во случајот со убиениот саудиски новинар Џемаил Кашоги во конзулатот на оваа земја во Турција.

Макрон: Париз подготвен за воведување санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Кумановски м. - 25.10.2018

Франција е подготвена за соработка со своите парнери за воедување на меѓународни сакнции против одговорните за убиството на судискиот новинар Џамал Кашоги, изјавил францускиот претседател Емануел Макрон во телефонскиот разговор со саудискиот крал ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

Тера - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Директорката на ЦИА ја слушната аудио снимката од убиството на Кашоги

МК News - 25.10.2018

Директорката на ЦИА Џина Хаспел за време на посетата на Турција ја слушната аудио снимката од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, пренесува Ројтерс повикувајќи се на два извора. Претставниците на ЦИА и на турската разузнавачка агенција ...

Се оженил со роднина и ја поседува најскапата куќа на светот: Еве како изгледа раскошниот живот на саудискиот принц за ...

Точка - 25.10.2018

Медиумите во последните неколку дена се преполни со вести за принцот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман. Човекот кој западните медиуми го претставуваат како прогресивна сила на земјата, неодамна се најде сред скандал откако беше убиен ...

Господине Сулејман Реџепи, Алах не оправдува касапење на новинари

еМагазин - 25.10.2018

Додека цел свет бара правдина и санкции за Саудиска Арабија поради тоа што дозволила организирана група од петнаесетина лица, меѓу кои и разузнавачи блиски до принцот да го искасапат новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на земјата во Истанбул, ...

Макрон го предупредил Саудиски крал за Кашоги

Локално - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон ја потврди намерата на Франција да воведе санкции против оние кои се виновни за убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги. Изјавата беше направена во телефонски разговор со кралот на Саудиска Арабија , Салман бин ...

Саудискиот принц: За пет години Блискиот Исток ќе биде новата Европа

Република - 25.10.2018

Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман рече дека неговата земја ќе биде „сосема поинаква” за пет години, ветувајќи дека ќе продолжи да спроведува реформи за да ја диверзифицира економијата на оваа монархија богата со нафта.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Локално - 25.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турсkите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

MTM - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

Н.Македонија - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Убијците на Кашоги ќе останат без американски визи

Н.Македонија - 25.10.2018

Скандалот околу исчезнувањето и очигледното убиство на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул добива нови димензии, кои може да имаат далекосежни дипломатски, но и економски последици.

ДОСИЕ: Џамал Кашоги – човекот што се спротистави на империјата

Н.Македонија - 25.10.2018

Во последната колумна на престижниот „Вашингтон пост“ објавена пред неговото исчезнување, саудискиот новинар Џамал Кашоги пишува за недостатокот на слобода на говорот и медиумите во арапскиот свет, како и за потребата на слободниот печат од ...

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Н.Македонија - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

1tv - 25.10.2018

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги е гнасно злосторство што не може да се оправда, посочи принц Салман.

Надал и Ѓоковиќ на маки: „Зошто молчите за Саудиска Арабија?“

365 - 25.10.2018

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се под жесток притисок на западната јавност, и тоа единствено поради тоа што ги чека егзибиционен меч во Саудиска Арабија. Саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги, кој живееше и работеше во САД, пред неколку дена беше ...

ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги

1tv - 25.10.2018

Европскиот Парламент денеска треба да усвои резолуција, со која ќе се побара независна истрага за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со Кашоги

1tv - 25.10.2018

Чешкиот претседател Милош Земан ги навреди новинарите со непријатна шега во врска со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Ги сакам новинарите и можеби ќе ги повикам на вечера во ...

Макрон: Подготвени сме да воведеме санкции за одговорните за убиството на Кашоги

1tv - 25.10.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните за убиството на саудискиот новинар Џамал ...

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

1tv - 25.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените за случајот Кашоги дејствувале со предумисла, изјави Ал Муаџиб.

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

24 Вести - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

Рохани: Саудиска Арабија го уби Кашоги со поддршка од САД

Фокус - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Чешка повлекува дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија

Фокус - 24.10.2018

Чешка ќе повлече дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија, како реакција на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска чешкиот министер за надворешни работи Томас Петричек.

Забрана за влез во САД за осомничените во случајот Кашоги

Deutsche Welle - 24.10.2018

Вашингтон планира да им ги поништи визите на 21 осомничено лице во случајот со убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги. Најавени се и натамошни казнени мерки. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да им ги поништи визите ...

Бизарна средба: Кралот го повика синот на Кашоги да му изрази сочувство

Канал5 - 24.10.2018

Синот на Кашоги бил повикан на средба со Саудискиот крал Салман и неговиот син Мухамед Бин Салман, луѓето кои се сметаат за виновни за смртта на новинарот.. Но од снимките јасно се гледа дека синот на Кашоги, Салах, воопшто не е восхитен од ...

Турција: Убиство како средство за притисок

Deutsche Welle - 24.10.2018

Односот на Турција и Саудиска Арабија е засенет од убиството на Кашоги. Расчистувањето на случајот зависи многу од замрсените односи на моќ на Блискиот Исток, оценуваат експертите. Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги отвори нова ера во ...

Реакции по писмото до Саудиска Арабија, ИВЗ се правда: Не е поврзано со убиството на новинарот

ТВ21 - 24.10.2018

Писмото на поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи до саудиските власти предизвика реакции во јавноста во Македонија. Дописот е испратен на 17 октомври, два дена пред Саудиска Арабија да признае дека новинарот Џамал Кашоги е убиен ...

Трамп досега го бранеше , сега жестоко го нападна саудискиот принц

Канал5 - 24.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп со најжестока изјава , го впери прстот кон саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман како директно одговорен за бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги.

Трамп: Прикривањето на убиството на Кашоги, меѓу најлошите во историјата

Канал5 - 24.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги била една од најлошите операции на прикривање во историјата. „Од почетокот имаа лош план, лошо го изведоа, а операцијата на прикривање беше една од ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Курир - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

Tрамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Независен - 24.10.2018

САД – Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска ...

САД ќе им одземат или укинат визи на Саудијци поради убиството на Кашоги

Кајгана - 24.10.2018

Вашингтон, 24 октомври 2018 (МИА) – На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт.

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Курир - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Слободен Печат - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Сител - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Стандард - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Слободен Печат - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени”, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Алфа - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

„Вашингтон пост”: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

Слободен Печат - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта” која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост”.

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги ќе направи нестабилност

Независен - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

А1 On - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

+инфо - 24.10.2018

„Нашата безбедност е во опасност“ изјавил висок функционер од Персискиот залив кој побарал да остане анонимен. Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув ...

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

Курир - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажувa дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Стандард - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

Сител - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажувa дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Сител - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

+инфо - 24.10.2018

Фотографијата на која принцот му изразува сочувство на синот на Кашоги предизвика бурни коментари на Твитер. Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, ...

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Независен - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Слободен Печат - 24.10.2018

Фотографијата на која принцот му изразува сочувство на синот на Кашоги предизвика бурни коментари на Твитер. Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, ...

Туск: Да нема трошка лицемерие во одговорот за убиството на Кашоги

А1 On - 24.10.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, денеска во Европскиот Парламент ја повика ЕУ да не биде нималку лицемерна во однос на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. – Ова беше толку ужасен злосторство што и најмалата трага на ...

ИВЗ го поддржува кралот на Саудиска Арабија во случајот со убиениот новинар Кашоги

Нетпрес - 24.10.2018

Исламската заедница во Република Македонија се солидаризира со Саудиска Арабија која била жртва на мразачи и сплеткари. Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи му испратил писмо на кралот на Саудиска Арабија во кое му изразува поддршка во ситуација кога ...

Саудискиот крал и принцот се сретнаа со семејството на Кашоги

Нова ТВ - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

ЕК: Државите од ЕУ се одговорни за своите одлуки за извоз на оружје

Стандард - 24.10.2018

Државите од ЕУ имаат одговорност да ја оценат својата политика за извоз на оружје. Тоа денеска го изјави портпарол на ЕК, како одговор на прашањето дали комисијата ќе го поддржи инсистирањето на Европскиот парламент за воведување на енбарго за ...

Трамп: прикривањето на убиството на Кашоги, меѓу најлошите во историјата

Р.С.Европа - 24.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги била една од најлошите операции на прикривање во истроријата. „Од почетокот имаа лош план, лошо го изведоа, а операцијата на прикривање беше една од ...

Трамп: Прикривањето на убиството на Кашоги е најлошото во историјата

Макфакс - 24.10.2018

Прикривањето на убиството на саудискиот новинар, Џамал Кашоги, од страна на Саудиска Арабија е најлошо прикривање од кога било, порача американскиот претседател, Доналд Трамп. Тој нагласи дека кој и да го организирал убиството, треба да се најде во ...

САД ги поништија визите на саудиските функционери осомничени за убиство на Кашоги

МКД - 24.10.2018

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ги поништи визите или да им забрани влегување во САД на одделни функционери на Саудиска Арабија што се поврзани со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги.

Експерти за убиството на Кашоги: Колку барели нафта вреди главата на Кашоги?

Макфакс - 24.10.2018

Во тек е истргата за бруталното убиство на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Кој го нарачал убиството и дали ќе има казна за злосторникот треба да покаже истрагата, но она што се крие зад сето тоа е нафтата, пишува „Спутник“.

Убиството на новинарот Кашоги е со поддршка од САД, тврди Рохани

+инфо - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Курир - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

Сулејман Реџепи во име на ИВЗ го поддржува кралот на Саудиска Арабија во случајот со убиениот новинар Кашоги

МКД - 24.10.2018

Ние како Исламската заедница во Република Македонија и муслиманите во Македонија се солидаризираме со Саудиска Арабија против сите мразачи кои се обидуват да наштетат на нејзиниот исламски и меѓународен статус бидејќи кралството е Правецот на ...

Поглаварот на ИВЗ ја поддржа Саудиска Арабија за случајот со убиениот новинар

Слободен Печат - 24.10.2018

Поводот за ова писмо се реакциите на голем број држави против Саудиска Арабија по повод убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на оваа земја во ...

(Фото) Презимето Кашоги: Познато во светот на бизнисот и шоу бизнисот

Независен - 24.10.2018

САД - Ѕверското убиство на новинарот на „Вашингтон пост“ во саудискиот конзулат во Истанбул Џамал Кашоги- го исфрли на површина подзаборавениот негов чичко Аднан Кашоги, бизнисмен и дилер на оружје, еден од најбогатите луѓе во светот во 80-тите, со ...

ЕУ ја сака вистината за убиството на Кашоги, без разлика кој е сторителот

Макфакс - 24.10.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во средата побара да се осветли „шокантното убиство” на саудискиот новинар Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, „без разлика кој е сторителот”.

Фотографија што го открива целиот ужас на Саудиска Арабија

Кајгана - 24.10.2018

Фотографија направена во Ријад го открива целиот хорор што го предизвика Саудиска Арабија. Средбата меѓу најстариот син на убиениот новинар Џамал Кашоги со кралот и принцот на Саудиска Арабија кажува илјада зборови.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Слободен Печат - 24.10.2018

Рохани саудискиот систем го нарече „племенско владеење“, каде поединци имаат заштита и поддршка од луѓето на власт, така што ниту еден суд нема да преземе мерки против нив. Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не ...

За случајот со Кашоги, ИВЗ испрати поддршка до Саудиска Арабија

Независен - 24.10.2018

Поглаварот на ИВЗ на Македонија Сулејман Реџепи во писмото упатено до кралот на Саудиска Арабија пишува дека муслиманите од Македонија се солидализираат со нив и се против сите мразачи кои се обидуваат да им наштетат на исламскиот и меѓународен ...

ИВЗ го поддржува кралот на Саудиска Арабија во случајот со убиениот новинар Кашоги

Алфа - 24.10.2018

Исламската заедница во Република Македонија се солидаризира со Саудиска Арабија која била жртва на мразачи и сплеткари. Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи му испратил писмо на кралот на Саудиска Арабија во кое му изразува поддршка во ситуација кога ...

Иранскиот претседател тврди дека убиството на Кашоги било поддржано од САД

Макфакс - 24.10.2018

Иранскиот претседател Хасан Рухани објави дека Саудиска Арабија не би го убила истакнатиот новинар Џамал Кашоги без американска заштита, пренесува ИРНА. „Никој не би можел да замисли дека во новиот век ќе бидеме сведоци на такво организирано убиство ...

Видео на денот: Ракување на принцот Салман и синот на Кашоги

Макфакс - 24.10.2018

На фотографија која го обиколи светот се гледа како саудискиот принц Мухамед бин Салман се ракува со синот на убиениот новинар Џамал Кашоги. Како што може да се види на видеото, кое го објавија медиумите, од левата страна стои синот на убиениот ...

Туск: Да нема трошка лицемерие во одговорот за убиството на Кашоги

Курир - 24.10.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, денеска во Европскиот Парламент ја повика ЕУ да не биде нималку лицемерна во однос на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. – Ова беше толку ужасен злосторство што и најмалата трага на ...

САД најавија укинување на визите за саудиски официјални лица

Глас на Америка - 24.10.2018

Укинување на визите на саудиски владини претставници за влез во САД најави Државниот секретар Мајк Помпео, како дел од мерките за убиството на новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Велика Британија ќе им забрани влез на осомничените за убиството на Кашоги

Курир - 24.10.2018

Властите нема да дозволи влез во Велика Британија на осомничените за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. – Министерот за внатрешни работи презема активности да ги спречи сите осомничени да ...

Турската полиција доби дозвола да го пребара бунарот во Саудискиот конзулат

Макфакс - 24.10.2018

Саудиските власти ѝ дадоа дозвола на турската полиција да изврши увид во бунарот во градината на резиденцијата на генералниот конзулат на земјата во Истанбул како дел од истрагата за убиството на опозицискиот новинар Џамал Кашоги, објави НТВ во ...

Иран смета дека Ријад не би го убил Кашоги без заштита од САД

Нетпрес - 24.10.2018

Иранскиот претседател Хасан Роухани изјави дека Саудиска Арабија не би го убила дисидентскиот новинар Џамал Кашоги без американска заштита, пренесува во средата иранската службена новинска агенција IRNA.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Кајгана - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Трамп: Можно е саудискиот принц да е вмешан во убиството на Кашоги

Курир - 24.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Волстрит џурнал“ изјави дека принцот Мухамед бин Салман, кој фактички владее со Саудиска Арабија, да е инволвиран во операцијата што доведе до смрт на новинарот Џамал Кашоги.

ЕК: Државите од ЕУ се одговорни за своите одлуки за извоз на оружје

А1 On - 24.10.2018

Државите од ЕУ имаат одговорност да ја оценат својата политика за извоз на оружје. Тоа денеска го изјави портпарол на ЕК, како одговор на прашањето дали комисијата ќе го поддржи инсистирањето на Европскиот парламент за воведување на ембарго за ...

Ердоган разговараше за убиството на Кашоги со саудискиот принц, кој според Трамп може да има одговорност

Нетпрес - 24.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во средата телефонски разговарал со судискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман, првпат по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на неговата татковина во Истанбул, а малку ...

Чешкиот претседател шокираше со невкусна шега за убиството на саудискиот новинар

Макфакс - 24.10.2018

Чешкиот претседател, Милош Земан, се најде на удар од критки, откако на невкусен начин се пошегува со судбината на Џамал Кашоги, новинарот убиен во саудискиот конзулат во Истанбул. „Ги сакам новинарите и можеби ќе ги поканам на вечера во саудиската ...

Чешка повлекува дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија

Курир - 24.10.2018

Чешка ќе повлече дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија, како реакција на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска чешкиот министер за надворешни работи Томас Петричек.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Стандард - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Саудискиот принц вети казни за убијците на Кашоги

Р.С.Европа - 24.10.2018

Саудискиот престолонаследник, Мохамед бин Салман, вети дека ќе бидат казнети сите виновници одговорни за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Турција. Тој вели дека убиството на Кашоги е грозоморен чин за кој нема оправдување.

Ердоган ја користи смртта на Кашоги како шанса да ги измеша картите на Блискиот Исток

Стандард - 24.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се обидува да претвори едно ужасно убиство во Истанбул во катализатор за промена на балансот на сили во Саудиска Арабија и повторно да си го врати влијанието на Блискиот Исток.

За принцот Салман убиството на Кашоги е „многу болно“

Нетпрес - 24.10.2018

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман рече во средата дека за сите во Саудиска Арабија е многу болно убиството на новинарот Џамал Кашоги го конзулатот на неговата земја во Истанбул, во говорот на инвестицискиот форум Future Invertment кој ...

Планот на Саудијците бил да го дрогираат Кашоги и да го убедат да се врати во Саудиска Арабија

А1 On - 24.10.2018

Саудиски дипломати изјавиле дека оригиналниот план бил да се убеди саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбие, како што изјави еден дипломат за Си-ен-ен, планот бил да се дрогира со средство за ...

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

А1 On - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се осудила да ...

Саудискиот принц престолонаследник го коментираше убиството на новинарот како „болно“ (ВИДЕО)

МКД - 24.10.2018

Саудискиот принц Мохамед бин Салман го коментираше убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул. Кашоги беше брутално убиен во конзулатот, а сѐ уште не се знае каде е телото.

Саудијците дозволија пребарување на бунарот во дворот на конзулатот во Истанбул

МКД - 24.10.2018

Саудиски државни функционери го одобрија барањето на турската полиција која побара да го истражи бунарот во бавчата на саудискиот конзулат во Истанбул како дел од страгата за убиството на новинарот Џамал Кашоги, пренесува Анадолија.

Саудискиот принц: За пет години Саудиска Арабија ќе биде сосема поинаква земја

МКД - 24.10.2018

Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман рече дека неговата земја ќе биде „сосема поинаква" за пет години, ветувајќи дека ќе продолжи да спроведува реформи за да ја диверзифицира економијата на оваа монархија богата со нафта.

Нови детали за убиството на Кашоги

Кајгана - 24.10.2018

Саудиски претставник тврди дека оригиналниот план бил да го убедат саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбиеше, следниот чекор беше да го дрогираат со средство за смирување и да го одведат во ...

Чешка повлекува дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија

А1 On - 24.10.2018

Чешка ќе повлече дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија, како реакција на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска чешкиот министер за надворешни работи Томас Петричек.

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Кајгана - 24.10.2018

Вашингтон, 24 октомври 2018 (МИА) – Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.

Чешка повлекува дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија

Нова ТВ - 24.10.2018

Чешка ќе повлече дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија, како реакција на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска чешкиот министер за надворешни работи Томас Петричек.

Чешка повлекува дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија

Независен - 24.10.2018

Чешка ќе повлече дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија, како реакција на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска чешкиот министер за надворешни работи Томас Петричек.

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Независен - 24.10.2018

САД- На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ...

Нови детали за убиството на Кашоги

Стандард - 24.10.2018

Саудиски претставнк тврди дека оригиналниот план бил да го убедат саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбише, следниот чекор беше да го дрогираат со средство за смирување и да го одведат во сигурна ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

+инфо - 24.10.2018

Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ќе има комплетен извештај за убиството на Кашоги. Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш ...

Кашоги:САД ќе одземаат визи на Саудијци како противмерка за убиството

Нова ТВ - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмент Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

А1 On - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

А1 On - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

МК News - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Локално - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Телото на Кашоги било распарчено, а лицето деформирано

МК News - 24.10.2018

Еден од извори за „Скај њуз“ тврди дека телото на Кашоги е “распарчено“, а лицето му е целосно “деформирано“. Претходно денеска, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во обраќањето пред парламентот објави дека телото на убиениот новинар се ...

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Денешен - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. Но, тој не понуди никакви докази за таквото тврдење.

(ВИДЕО) Шега на сметка на новинарите која наиде на осуда

Фактор - 24.10.2018

Европски политичар направи неумесна шега на сметка на новинарите. Чешкиот претседател Милош Земан се пошегува користејќи го бруталното убиство на новинарот, Џамал Кашоги. „Ги сакам новоинарите и можеби ќе ги поканам на вечера во саудиската ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Денешен - 24.10.2018

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги одзеде визите на некои саудиски функционери кои се вмешани во убиството на Кашоги, а тоа е прва казнена мерка против догогодишниот блискоистиочен партнер на Вашингтон.

САУДИСКИ ПРИНЦ НАЈАВУВА РЕВОЛУЦИЈА! За 5 години Блискиот Исток ќе го претвори во Европа

MTM - 24.10.2018

Престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мухамед бин Салман вети дека во следните пет години ќе ја промени економијата на Блискиот Исток и ќе го претвори овој регион во Европа. "Верувам дека Блискиот Исток е нова Европа.

Нови  детали за убиството на Кашоги

Либертас - 24.10.2018

Саудиски претставнк тврди дека оригиналниот план бил да го убедат саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбише, следниот чекор беше да го дрогираат со средство за смирување и да го одведат во сигурна ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Вечер Прес - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

(ВИДЕО) Заклучете сами: Саудискиот крал пред камери му изрази сочувство на синот на Кашоги

Бриф - 24.10.2018

Салах бин Џамал Кашоги е фотографиран како се ракува со саудискиот крал Салман и неговиот син Мухамед бин Салман, луѓето кои се сметаат за виновни за смртта на неговиот татко. Лицето на синот кажува се, како и фактот дека му е забрането да ја ...

Туск: ЕУ да не биде лицемерна за убиството на Кашоги

Денешен - 24.10.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, денеска во Европскиот парламент ја повика ЕУ да не биде нималку лицемерна во однос на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. – Ова беше толку ужасен злосторство што и најмалата трага на ...

ЕК: Државите од ЕУ се одговорни за своите одлуки за извоз на оружје

Либертас - 24.10.2018

Државите од ЕУ имаат одговорност да ја оценат својата политика за извоз на оружје. Тоа денеска го изјави портпарол на ЕК, како одговор на прашањето дали комисијата ќе го поддржи инсистирањето на Европскиот парламент за воведување на енбарго за ...

Велика Британија ќе им забрани влез на осомничените за убиството на Кашоги

Локално - 24.10.2018

Властите нема да дозволи влез во Велика Британија на осомничените за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. – Министерот за внатрешни работи презема активности да ги спречи сите осомничени да ...

Вашингтон пост: Арапите се плашат дека случајот Кашоги може да го дестабилизира регионот

Денешен - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажува дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

Турција: Убиство како средство за притисок

Либертас - 24.10.2018

Односот на Турција и Саудиска Арабија е засенет од убиството на Кашоги. Расчистувањето на случајот зависи многу од замрсените односи на моќ на Блискиот Исток, оценуваат експертите, пишува Дојче веле .

Реакции по писмото со поддршка за Саудиска Арабија, ИВЗ се правда: Не е поврзано со убиството на новинарот (ВИДЕО)

Либертас - 24.10.2018

Писмото на поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи до саудиските власти предизвика реакции во јавноста во Македонија. Дописот е испратен на 17 октомври, два дена пред Саудиска Арабија да признае дека новинарот Џамал Кашоги е убиен ...

Tрамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Денешен - 24.10.2018

Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ќе има комплетен извештај за убиството на Кашоги. – Тие имале многу лош основен концепт, и тој бил спроведен многу слабо, а обидите за прикривање на убиството се ...

Истражни органи пронајдоа предмети на Кашоги во блиндирано дипломатско возило

Бриф - 24.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Реисот му испрати поддршка на саудискиот крал

Фактор - 24.10.2018

Реисот на ИВЗ на Македонија Сулејман Реџепи му испратил писмо писмо како поддршка до кралот на Саудиска Арабија откако политичкиот врв на оваа земја западна во голема криза по убиството на новинарот Кашоги.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Бриф - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Локално - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Локално - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

Локално - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажува дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

Цел свет збунет: Саудискиот крал се состанал со синовите на убиениот новинар Кашоги

24Инфо - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследник Мухамед бин Салман се сретнале со семејството на убиениот новинар Џамал ...

(Видео) Страв во очите на синот на Кашоги при средбата со принцот на Саудиска Арабија

еМагазин - 24.10.2018

Во обид да се испере пред очите на светската јавност, кралското семејство на Саудиска Арабија го повика во кралската палата Салах Кашоги, син на Џамал Кашоги, новинар кој беше брутално убиен во конзулатот на Саудсика Арабија во Истанбул, Турција.

Нови детали: Планот бил Кашоги да се дрогира и да се одведе во сигурна куќа

Вечер Прес - 24.10.2018

Саудиски претставнк тврди дека оригиналниот план бил да го убедат саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбие, следниот чекор беше да го дрогираат со средство за смирување и да го одведат во сигурна ...

Tрамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

Бриф - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

Забрана за влез во САД за осомничените во случајот Кашоги

Либертас - 24.10.2018

Вашингтон планира да им ги поништи визите на 21 осомничено лице во случајот со убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги. Најавени се и натамошни казнени мерки. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да им ги поништи визите ...

„Вашингтон пост“: Арапските земји стравуваат дека случајот со Кашоги ќе предизвика нестабилност во регионот

Либертас - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

Саудискиот принц се сретнаа со семејството на Кашоги, експертите средбата ја нарекоа безмилосна

Република - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

Н.Македонија - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Нови детали за убиството на Кашоги

Н.Македонија - 24.10.2018

Саудиски претставник тврди дека оригиналниот план бил да го убедат саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбише, следниот чекор беше да го дрогираат со средство за смирување и да го одведат во сигурна ...

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

Н.Македонија - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

Телото на новинарот Кашоги пронајдено во бунар?

Н.Македонија - 24.10.2018

Телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги наводно било пронајдено во бунарот на територијата на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул. Од друга страна, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја демантира информацијата, истакнувајќи ...

„Вашингтон Пост“: Убиството на Кашоги може да го дестабилизира регионот

Н.Македонија - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

Велика Британија ќе им забрани влез на осомничените за убиството на Кашоги

Н.Македонија - 24.10.2018

Властите нема да дозволат влез во Велика Британија на осомничените за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. – Министерот за внатрешни работи презема активности да ги спречи сите осомничени да ...

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Н.Македонија - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин ...

Чешка повлекува дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија

Н.Македонија - 24.10.2018

Чешка ќе повлече дипломат од амбасадата во Саудиска Арабија, како реакција на убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави денеска чешкиот министер за надворешни работи Томас Петричек.

Рохани: Кашоги е убиен со поддршка од САД

1tv - 24.10.2018

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека Саудиска Арабија не би се осудила да го убие Џамал Кашоги во Конзулатот во Истанбул без да има поддршка од САД. – Мислам дека без американска поддршка таа земја (Саудиска Арабија) не би се ...

Трамп: Убиството на Кашоги и обидите за негово прикривање се покажаа како целосен неуспех

1tv - 24.10.2018

Саудиската операција во која бил убиен новинарот Џамал Кашоги е „едно од најлошите прикривања некогаш направени“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Во изјава за новинарите во Овалната соба, Трамп изрази очекување дека во блиска иднина ...

„Вашингтон пост“: Арапските земји се плашат дека случајот со Кашоги може да предизвика нестабилност во регионот

1tv - 24.10.2018

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со пили, бормашини и длета, пишува „Вашингтон Пост“.

САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги

1tv - 24.10.2018

На 21 Саудиец ќе им бидат одземени или укинати американски визи поради убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти портпаролката на Стејт департмента Хедер Нојерт. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска им ги ...

ЕК: Државите од ЕУ се одговорни за своите одлуки за извоз на оружје

1tv - 24.10.2018

Државите од ЕУ имаат одговорност да ја оценат својата политика за извоз на оружје. Тоа денеска го изјави портпарол на ЕК, како одговор на прашањето дали комисијата ќе го поддржи инсистирањето на Европскиот парламент за воведување на енбарго за ...

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

1tv - 24.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Тие се сретнаа со синот на Кашоги, Салах Кашоги и братот Сахел.

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

24 Вести - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

24 Вести - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Пронајдено телото на новинарот Кашоги. Еве каде го сокриле

Алсат-М - 23.10.2018

Телото на убиениот саудиски новинар Џамал ​​Хашоги е пронајдено бунар на имотот на Генерален конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, пренесува „Спутник“, повикувајќи се на информација добиена од лидерот на турската партија, Ватан, Догу Перинчек.

Ердоган: Кашоги е жртва на планирано убиство

Deutsche Welle - 23.10.2018

Саудиска Арабија со денови однапред го планирала „варварското убиство“ на новинарот Џамал Кашоги, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, барајќи од кралството да одговори - кој ја дал наредбата.

Ердоган за Кашоги: Се работи за однапред планирано и детално организирано политичко убиство

Телма - 23.10.2018

Убиството на новинарот Џамал Кашоги било прецизно планирано неколку денови пред неговата смрт, и веќе се направени истраги на терен во Белградската шума покрај Инстанбул и во зоната Јалова, како можни места каде е закопано телото.

Саудиска Арабија, западните вредности и парите

Deutsche Welle - 23.10.2018

Случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги има потенцијал да предзивика економски потрес. Но, изгледа дека нема да се случи ништо такво. Ако деновиве ги погледнеме цените на нафтата, станува јасно дека ниту САД, ниту Европејците нема да ...

Телото на Кашоги било распарчено, а лицето деформирано

Канал5 - 23.10.2018

Телото на убиениот новинар Џамал Кашоги пронајдено е во градината на резиденцијата на саудискиот конзулат во Истанбул, тврдат неименувани извори за „Скај њуз“. Еден од извори за „Скај њуз“ тврди дека телото на Кашоги е “распарчено“, а лицето му е ...

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано

ТВ21 - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Ердоган: убиството на Кашоги било планирано

Р.С.Европа - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека „дивјачкото убиство“ на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било „планирано“ денови пред неговата смрт. Во денешно обраќање пред Парламентот, Ердога побара од Саудиска Арабија ...

Ријад ќе бара одговорност од сите вмешани во случајот Кашоги

А1 On - 23.10.2018

Саудиска Арабија ќе ги повика на одговорност сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги и тие кои не ги исполниле своите обврски, кој и да се, соопшти денеска Владата на Саудиска Арабија по седницата со која претседаваше кралот Салман.

Секретарот за финансии на САД се сретна со саудискиот принц

Глас на Америка - 23.10.2018

Истрагата за Кашоги била дел од разговорот со принцот, но, се` уште не е јасно што било кажано ВАШИНГТОН — Американскиот секретар за финансии Стивен Мучин се сретна со саудискиот принц Мохамед бин Салман во Ријад, по сомнежите околу убиството на ...

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

+инфо - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Саудијците одржуваат конференција, без оглед на бојкотот поради смртта на новинарот

МКД - 23.10.2018

Саудиска Арабија ја игнорира огорченоста поради убиството на новинарот Џамал Кашоги и денес ја одржува планираната инвестициска конференција која, поради убиството извршено во саудискиот конзулат во Истанбул, ја бојкотираат западните политичари, ...

Ердоган: Убиството на Кашоги планирано една недела однапред

Сител - 23.10.2018

Турскиот претседател во денешното обраќање во парламентот соопшти дека убиството на саудискиот новинар Кашогчи било планирано една недела однапред , а во злочинот учествувале 15 лица од Саудиска Арабија и тројца вработени во конзулатот.

„Скај њуз“: Телото на Кашоги било распарчано

Макфакс - 23.10.2018

Остатоците од телото на убиениот саудиски новинар, Џамал Кашоги што утрово беше пронајдено во дворот на саудискиот конзулат во Истанбул, било распарчано, тврди британскиот „Скај њуз“. „Телото е исечено на парчиња, а лицето на новинарот унаказено“, ...

Џамал Кашоги: Од критичар на саудиската власт до симпатизер на Муслиманското братство

Нетпрес - 23.10.2018

Џамал Кашоги, влијателниот саудиски новинар кој е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2-ри октомври, беше гласен критичар на владата во Ријад предводена од миленикот на западот, престолонаследникот Мохамед бин Саман, но неговата ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар, лицето му е унаказено (ВИДЕО)

МКД - 23.10.2018

Британскиот Скај њуз објави дека се пронајдени делови од телото на брутално убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги. Скај њуз , повикувајќи се на неименувани извори, објави дека телото на Кашоги било „исечено“ и лицето му било „унаказено“.

Могерини: Истрагата за смртта на Кашоги да не биде водена од геополитика

А1 On - 23.10.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, на пленарната седница на Европскиот Парламент денеска побара истрагата за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги да биде водена од потрага по вистината, а не од геополитика.

Истражни органи пронајдоа предмети на Кашоги во блиндирано дипломатско возило

А1 On - 23.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Пенс: САД нема да го остави убиството на Кашоги неразрешено

А1 On - 23.10.2018

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги нема да биде оставено без одговор од страна на САД, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс за време на конференција во Вашингтон организирана од весникот „Вашингтон пост“.

Куфери со лични предмети на Кашоги пронајдени во дипломатски автомобил

Макфакс - 23.10.2018

Истражните органи пронашле два куфера со лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Могерини: Истрагата за смртта на Кашоги да не биде водена од геополитика

Стандард - 23.10.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, на пленарната седница на Европскиот Парламент денеска побара истрагата за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги да биде водена од потрага по вистината, а не од геополитика.

Во возилото на саудискиот конзулат пронајдени работи на убиениот новинар

МКД - 23.10.2018

Инспекторите открија две патни торби и работи за кои сметаат дека му припаѓаат на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, за време на истрагата на возилото на саудискиот конзулат во Истанбул, објави денес Си-ен-ен Турк.

Пенс: САД нема да го остави убиството на Кашоги неразрешено

Курир - 23.10.2018

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги нема да биде оставено без одговор од страна на САД, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс за време на конференција во Вашингтон организирана од весникот „Вашингтон пост“.

Нови детали за случајот со убиениот новинар

Курир - 23.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Делови во телото на Кашоги најдени во бунар во саудискиот конзулат

Нетпрес - 23.10.2018

Делови од телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги се пронајдени во бунар на територијата на Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави во вторникот челникот на турската опозициска партија Догу Перинчек за порталот Haberler.

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

Независен - 23.10.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во евентуална истрага за случајот „Кашоги“ ...

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

Стандард - 23.10.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во евентуална истрага за случајот „Кашоги“ ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

А1 On - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Стандард - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Кајгана - 23.10.2018

Анкара, 23 октомври 2018 (МИА) – „Делови од телото на убиениот новинар Џамал Кашоги се пронајдени во бунар на територијата на резиденцијата на Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул“, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек.

Нови инсерти: Саудијци од Конзулатот во Истанбул палеле документи ден по убиството на Кашоги

А1 On - 23.10.2018

Ден по смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги вработени во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палеле документи, покажуваат најновите објавени инсерти на турската телевизија А Хабер.

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Сител - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Алфа - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

Курир - 23.10.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во евентуална истрага за случајот „Кашоги“ ...

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

OhridNews - 23.10.2018

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за „Спутник“ изјавил лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек.

(ВИДЕО) Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

Независен - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Нови инсерти: Саудијци од Конзулатот во Истанбул палата документи ден по убиството на Кашоги

Курир - 23.10.2018

Ден по смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги вработени во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палеле документи, покажуваат најновите објавени инсерти на турската телевизија А Хабер.

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

А1 On - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

Курир - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Ердоган: Убиството на Кашоги е планирано со денови

Кајгана - 23.10.2018

Анкара, 23 октомври 2018 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

+инфо - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

(Видео) Саудијци палат документи во близина на конзулатот по убиството на Џемал Кашоги

Репортер - 23.10.2018

Турската телевизија „А Хабер“ објави нова снимка од убиството на новинарот од Саудиска Арабија Џемал Кашоги. На снимката се гледа како вработено лице во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, пали документи и тоа само еден ден откако новинарот ...

Нови инсерти од Конзулатот: Саудијците палеле документи ден по убиството на Кашоги

Независен - 23.10.2018

Ден по смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги вработени во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палеле документи, покажуваат најновите објавени инсерти на турската телевизија А Хабер.

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

А1 On - 23.10.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ – Турција е подготвена да соработува во евентуална истрага за случајот ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Независен - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Чавушоглу: Со никого не сме споделиле информации за истрагата за убиството на Кашоги

Макфакс - 23.10.2018

Турција се уште не споделила информации со другите држави за својата истрага за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевљут Џавушоглу, неколку часа пред обраќањето на турскиот претседател, кој ...

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

Макфакс - 23.10.2018

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за „Спутник“ изјавил лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек.

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано

Нова ТВ - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е уверен дека убиството на саудискиот новинат Џамал Кашоги било планирано, изјави тој денес на состанокот на неговата партија АКП. Според Ердоган, дената пред посетата на Кашоги во конзулатот на Саудска ...

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Макфакс - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, опишувајќи го како дивјачко.

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

Стандард - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Телото на Кашоги пронајдено во бунар!?

Курир - 23.10.2018

Телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги било пронајдено во бунар во дворот на резиденцијата на генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави пренесува руската новинска агенција Спутник, повикувајќи се на свои извори.

Ријад ќе бара одговорност од сите вмешани во случајот Кашоги

Курир - 23.10.2018

Саудиска Арабија ќе ги повика на одговорност сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги и тие кои не ги исполниле своите обврски, кој и да се, соопшти денеска Владата на Саудиска Арабија по седницата со која претседаваше кралот Салман.

Ердоган: Убиството на новинарот Кашоги било планирано денови однапред

Радио МОФ - 23.10.2018

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор пред парламентот, додавајќи дека постојат цврсти докази дека дописникот на Вашингтон Пост бил убиен на свиреп начин во ...

Ердоган: Саудијците ја извидувале шумата еден ден пред убиството на новинарот (ВИДЕО)

МКД - 23.10.2018

Тројца саудиски претставници ја извидувале шумата во околината на Истанбул, еден ден пред убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во денешното обраќање пред парламентот.

Ердоган: Убиството на Кашоги е планиран чин

Нетпрес - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, како што претходно беше најавено, во вторникот се огласи во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги посочувајќи дека постојат силни показатели дека неговата ликвидација била планирана, дека е ...

Лични предмети на Kашоги пронајдени во дипломатско возило?

Република - 23.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Телото на Кашоги било распарчено, а лицето деформирано

Република - 23.10.2018

Телото на убиениот новинар Џамал Кашоги пронајдено е во градината на резиденцијата на саудискиот конзулат во Истанбул, тврдат неименувани извори за „Скај њуз“. Еден од извори за „Скај њуз“ тврди дека телото на Кашоги е “распарчено“, а лицето му е ...

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

Локално - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

CivilMedia - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Цел свет збунет од овој потег: Саудискиот крал се состанал со синовите на убиениот новинар Кашоги

Локално - 23.10.2018

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследник Мухамед бин Салман се сретнале со семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги. Тие се сретнале со синовите на Кашоги, Салах и Саел.

Во бунар пронајдени делови на убиениот новинар Xамал Кашоги

Вечер Прес - 23.10.2018

Според лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек телото на Кашоги е пронајдено во бунар, што се наоѓа во градината на територијата на резиденцијата на Генералниот конзулат на Саудиска Арабија, Делови од телото на убиениот саудиски новинар ...

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

CivilMedia - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Одговорност на сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги

MTM - 23.10.2018

Саудиска Арабија ќе ги повика на одговорност сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги и тие кои не ги исполниле своите обврски, кој и да се, соопшти денеска Владата на Саудиска Арабија.

Како е да се игра фудбал во Саудиска Арабија?

Panika.be - 23.10.2018

Нема место на планетава каде што не се игра фудбал, но на некои места е скоро невозможно. Таков случај е и во Саудиска Арабија. Еве што се случува кога ќе дувне малце ветер и ќе надојде песочна ...

Саудиска Арабија, западните вредности и парите

Либертас - 23.10.2018

Случајот со исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги има потенцијал да предзивика економски потрес. Но, изгледа дека нема да се случи ништо такво. Ако деновиве ги погледнеме цените на нафтата, станува јасно дека ниту САД, ниту Европејците нема да ...

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

МК News - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Могерини: Истрагата за смртта на Кашоги да не биде водена од геополитика

Локално - 23.10.2018

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, на пленарната седница на Европскиот Парламент денеска побара истрагата за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги да биде водена од потрага по вистината, а не од геополитика.

Пенс: САД нема да го остави убиството на Кашоги неразрешено

Локално - 23.10.2018

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги нема да биде оставено без одговор од страна на САД, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс за време на конференција во Вашингтон организирана од весникот „Вашингтон пост“.

Истражни органи пронајдоа предмети на Кашоги во блиндирано дипломатско возило

Локално - 23.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Делови од телото новинарот Кашоги е пронајдено во бунар

24Инфо - 23.10.2018

Делови од телото новинарот Кашоги е пронајдено во бунар Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската ...

Истражни органи пронајдоа предмети на Хашоги во блиндирано дипломатско возило

Вечер Прес - 23.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Република - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

Н.Македонија - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео-снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Лични предмети на Kашоги пронајдени во дипломатско возило?

Н.Македонија - 23.10.2018

Истражни органи пронајдоа два куфера, во кои се наоѓале лични предмети на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, при претрес на автомобил во сопственост на саудискиот Конзулат во Истанбул, објави турската телевизија Си Ен Ен – Турк.

Делови од телото на Кашоги пронајдени во бунар?

Н.Македонија - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги се пронајдени во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Ријад ќе бара одговорност од сите вмешани во случајот Кашоги

Н.Македонија - 23.10.2018

Саудиска Арабија ќе ги повика на одговорност сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги и тие кои не ги исполниле своите обврски, кој и да се, соопшти денеска Владата на Саудиска Арабија по седницата со која претседаваше кралот Салман.

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

1tv - 23.10.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во евентуална истрага за случајот „Кашоги“ ...

Ријад ќе бара одговорност од сите вмешани во случајот Кашоги

1tv - 23.10.2018

Саудиска Арабија ќе ги повика на одговорност сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги и тие кои не ги исполниле своите обврски, кој и да се, соопшти денеска Владата на Саудиска Арабија по седницата со која претседаваше кралот Салман.

Пенс: САД нема да го остави убиството на Кашоги неразрешено

1tv - 23.10.2018

Убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги нема да биде оставено без одговор од страна на САД, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс за време на конференција во Вашингтон организирана од весникот „Вашингтон пост“.

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

1tv - 23.10.2018

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал ...

Нови инсерти: Саудијци од Конзулатот во Истанбул плата документи ден по убиството на Кашоги

1tv - 23.10.2018

Ден по смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги вработени во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палеле документи, покажуваат најновите објавени инсерти на турската телевизија А Хабер.

Ердоган: Убиството на Кашоги беше планирано со денови

1tv - 23.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните камери покажуваат дека Кашоги ...

Саудиска Арабија вети дека одговорните за убиството на новинарот Кашоги ќе бидат казнети

Телма - 22.10.2018

Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи трагата на 2 октомври откако влегол во саудискиот Конзулат во Истанбул, Саудиска Арабија во саботата објави дека тој бил убиен во тепачка во зградата.

Смртта на новинарот Кашоги е убиство, но не е наредено од принцот, кажа Саудиска Арабија

Сакам да кажам - 22.10.2018

Саудиска Арабија призна дека смртта на новинарот Џамал Кашоги е убиство, додавајќи дека тоа било своеволна операција. Министерот за надворешни работи Адел ал-Џубеир кажа дека овој чин е „незамислива грешка“ и демантираше дека моќниот принц Бин ...

Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман

Фокус - 22.10.2018

Турскиот весник „Јени шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во ...

Германија: нов однос кон Саудиска Арабија?

Deutsche Welle - 22.10.2018

Германската влада во последните месеци вложуваше напори за добри односи со Саудиска Арабија, не само преку широкогради дозволи за извоз на оружје. Сега, поради случајот Кашоги, политиката е на испит.

Смртта на Кашоги донесе најави за раскинување на милионски тешките договори за увозот на оружје од Саудиска Арабија

Телма - 22.10.2018

Саудискиот крал му изразува сочувство на синот на убиениот новинар Кашоги. Ова е главната вест со која започна централниот дневник во Саудиска Арабија. Турските медиуми објавуваат информации дека последен со кој разговарал Кашоги пред да биде убиен ...

Еден од саудијците од екипата за ликвидација ја носел облеката на убиениот новинар (ВИДЕО)

Канал5 - 22.10.2018

Еден од 15 саудијци , кои влегле во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул за брутално да го убијат новинарот , по четири часа излегол преправен како него и со неговата облека на себа.

Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман

Канал5 - 22.10.2018

Турскиот весник „Јени Шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен. Турскиот весник „Јени Шафак“ денеска објави дека саудискиот принц ...

Трамп и Ердоган бараат расветлување на убиството на Кашоги

Алсат-М - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор се согласија дека убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул мора да биде целосно објаснето, соопшти турското ...

Новинар разговарал со саудискиот принц на телефон пред да биде убиен (ВИДЕО)

МКД - 22.10.2018

Турскиот прорежимски весник Јени шафал објави дека саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги непосредно пред дисидентот да биде убиен и наводно распарчен во саудискиот конзулат во ...

Дел од западните земји бараат ембарго за продажба на оружје на Саудиска Арабија

А1 On - 22.10.2018

Откако саудиските власти во саботaта соопштија дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во тепачка во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, дел од западните држави побараа да се стопира продажбата на оружје за Ријад.

Јени Шафак: Каошоги пред убиството разговарал со саудискиот принц

Нова ТВ - 22.10.2018

Турскиот весник „Јени шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во ...

Претседателите на Франција и САД разговараа за убиството на новинарот Кашоги

Макфакс - 22.10.2018

Претседателите на Франција и САД, Емануел Maкрон и Доналд Трамп, минатата ноќ разговарале за убиството на саудискиот новинар Џемал Кашоги кој беше убиен во конзулатот на неговата земја во Истанбул, соопшти Белата куќа.

(Фото) Саудиски агент се шетал низ Истанбул во облеката на Кашоги

Макфакс - 22.10.2018

Еден од 15-те осомничени агенти за убиството на саудискиот новинар Џемал Кашоги шетал низ Истанбул со неговата облека, пишува Си-ен-ен. Си-ен-ен објави и видео-снимка на која е прикажан мажот осомничен за убиството на новинарот како шета во кошула, ...

(Видео) Телото на Кашоги замотано во тепих го изнеле од конзулатот во Турција

Репортер - 22.10.2018

Високо официјално лице од Саудиска Арбија, изнесе нова верзија за настанатата смрт на новинарот Џемал Кашoги, која настанала во саудискиот конзулат во Истанбул и која во целост се разликува од претходните објавени во јавноста.

Нов пресврт – саудискиот принц разговарал со Кашоги малку пред неговата смрт

Макфакс - 22.10.2018

Саудискиот принц Мохамед бин Салман му телефонирал на новинарот Џамал Кашоги и се обидел да го убеди да се врати во Ријад само неколку минути пред дисидентскиот новинар да биде убиен во саудсикиот конзулат во Истанбул.

Германија сака државите на ЕУ да го прекинат извозот на оружје во Саудиска Арабија

Макфакс - 22.10.2018

Во интервју за германската телевизиска мрежа ЗДФ, германскиот министер за економски прашања, Питер Алтмаер, ги повика земјите-членки на ЕУ да ги следат стапките на Берлин и да го прекинат извозот на оружје во Ријад поради смртта на саудискиот ...

Саудијците пуштиле двојник на Кашоги од конзулатот на денот на убиството

Кајгана - 22.10.2018

Снимки од камерите за надзор покажаа дека на денот кога исчезна Џамал Кашоги, од саудискиот конзулат во Истанбул излегува припадник на саудиската служба за разузнавање облечен во облеката на новинарот, со лажна брада и диоптриски очила.

Повеќе земји најавија прекин на извоз на оружје за Саудиска Арабија

Нова ТВ - 22.10.2018

Германија, Белгија и Канада најавија дека планираат да го прекинат извозот на оружје за Саудиска Арабија поради случајот со убиството на новинарот Џамал Кашоги. Ова прва уште синоќа го најави германската канцеларка Ангела Меркел.

Најдобрите фотографии од изминатата недела (13.10 – 19.10)

Кајгана - 22.10.2018

Кралската тура низ Австралија на принцот Хари и Меган Маркл, исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, израелско-палестинските односи се дел од настаните актуелни во текот на изминатата недела.

ВИДЕО: Си-Ен-Ен објави снимка од дублерот на Кашоги во Истанбул

А1 On - 22.10.2018

Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен денеска објави инсерти од камера за набљудување, на кои се гледа еден човек кој шета во Истанбул во облека на новинарот Џамал Кашоги откако тој бил убиен. Си-Ен-Ен ги пренесува наводите на еден турски официјален ...

(ВИДЕО) По убиството, саудиски агент се шетал низ Истанбул во облеката на Кашоги

Независен - 22.10.2018

По убиството на новинарот Џамал Кашоги, човек сличен на него излегол од конзулатот во истата облека што ја носел Кашоги. Ова било втора посета на новинарот на саудискиот конзулат. Тој при првата бил љубезно пречекан и му било ветено дека ќе ги добие ...

Ердоган ќе ги објави деталите за убиството на новинарот Кашоги

Глас на Америка - 22.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека во вторник, пред парламентот, ќе ги открие деталите за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

„Јени шафак“: Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман

+инфо - 22.10.2018

Турскиот весник „Јени шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во ...

Според снимка на Си-ен-ен еден од Саудијците ја носел облеката на убиениот новинар (ВИДЕО)

МКД - 22.10.2018

Еден од 15-те Саудијци осомничени за смртта на новинарот Џамал Кашоги, ја носел неговата облека, а го снимиле камерите, пишува Си-ен-ен повикувајќи се на турски извори. Според турскиот претставник кој зборувал со новинарите на Си-ен-ен, снимките на ...

Убијците на Кашоги направиле негов двојник веднаш по убиството

Нова ТВ - 22.10.2018

Снимките од безбедносните камери покажуваат еден од осомничените за убиството на Кашоги, облечен во неговата облека, веднаш откако тој бил убиен. Еден од 15-мината осомничени за убиството на новинарот Кашоги е забележан на снимките од безбедностните ...

Турција тврди дека саудиските агенти користеле двојник

Глас на Америка - 22.10.2018

Ново видео од надзорните камери во Истанбул покажува саудиски агент во облеката на новинарот Кашоги како го напушта конзулатот Видео, снимено од турските органи за обезбедување и прикажано во понеделникот на CNN, сугерира дека саудските агенти ...

Најдено возило на саудискиот конзулат со кое најверојатно било пренесено телото на Кашоги

Кајгана - 22.10.2018

Турските инспектори имаат нови детали од истрагата за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги кој на 2 октомври исчезна од саудискиот конзулат во Истанбул. Во подземен паркинг во Истанбул најдоа возило на конзулатот на Саудиска Арабија, што ...

Турска телевизија: Спречен претрес на саудиско дипломатско возило

Макфакс - 22.10.2018

Турската приватна телевизија НТВ јави дека турските власти денеска биле спречени додека сакале да извршат претрес врз саудиско дипломатско возило во Истанбул, зашто не добиле дозвола од конзулатот на Саудиска Арабија, пренесе „Ројтерс“.

Меркел: Убиството на Хашоги е „монструозност“, нема извоз на оружје за Саудиска Арабија сѐ додека не се расчисти ...

МКД - 22.10.2018

Убиството на новинарот на Вашингтон пост, Џамал Кашоги, во саудискиот конзулат е „монструозност“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел, додавајќи дека Берлин нема да продава оружје на Ријад се додека не се разјасни прашањето, пренесе Ројтерс.

Турски медиуми- Кашги разговарл со саудискиот принц кратко пред неговото убиство

Сител - 22.10.2018

Саудиска Арабиија продоложува да негира дека убиството на Џамал Кашоги во нејзниот конзулат во Истнабул е нарачано од официјален Ријад .Според верзијата на Ријад, саудискиот новинар бил убиен во тепчака што избвунала во зградата на конзулатот.

Објавена нова снимка: Саудијците палат документи еден ден по убиството на новинарот (ВИДЕО)

МКД - 22.10.2018

Турската телевизија А хабер објави денес снимка на која се гледа како вработени во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палат документи само еден ден откако новинарот Џамал Кашоги влезе во зградата на конзулатот. Од тогаш повеќе не е виден.

Ријад: Нема да ја користиме нафтата како политички инструмент

МКД - 22.10.2018

Саудискиот министер за енергетика, индустрија и минерални ресурси Калид ел Фалих тврди дека Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичка алатка во спорот со Западот околу убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и порача дека ...

Дел од западните земји бараат ембарго за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Стандард - 22.10.2018

Откако саудиските власти во саботaта соопштија дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во тепачка во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, дел од западните држави побараа да се стопира продажбата на оружје за Ријад.

Дел од западните земји бараат ембарго за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Курир - 22.10.2018

Откако саудиските власти во саботaта соопштија дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во тепачка во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, дел од западните држави побараа да се стопира продажбата на оружје за Ријад.

Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман, тврдат медиуми

Нетпрес - 22.10.2018

Турскиот дневен весник Yeni Şafak објави во понеделникот дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во конзулатот на Саудиска Арабија во ...

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

А1 On - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Објавена снимка како маж шета во облеката на новинарот Кашоги по убиството ВИДЕО

+инфо - 22.10.2018

Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен денеска објави инсерти од камера за набљудување, на кои се гледа еден човек кој шета во Истанбул во облека на новинарот Џамал Кашоги откако тој бил убиен. Си-Ен-Ен ги пренесува наводите на еден турски официјален ...

Си-Ен-Ен прикажа снимка од дублерот на Кашоги во Истанбул ВИДЕО

Слободен Печат - 22.10.2018

Турската телевизија ТРТ подоцна објави дека човекот кој влегол во зградата на Конзулатот подоцна е виден како излегува од неа во облеката на Кашоги. Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен денеска објави инсерти од камера за набљудување, на кои се гледа еден ...

Еден од осомничените за смртта на новинарот ја носел облеката на убиениот Кашоги, очила и лажна брада

Курир - 22.10.2018

Еден од 15-те Саудијци осомничени за смртта на новинарот Џамал Кашоги, ја носел неговата облека, а го снимиле камерите, објави „Си-ен-ен“ повикувајќи се на турски извори. Снимките на кои Саудиецот ја носи облеката на новинарот се снимени на денот на ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

А1 On - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

Стандард - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Стандард - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Стандард - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Независен - 22.10.2018

Саудиска Арабија- Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција.

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

Алфа - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Алфа - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Алфа - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Независен - 22.10.2018

САД- Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Берлин:Нема извоз на оружје за Саудиска Арабија поради случајот Кашоги

Нова ТВ - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашоги, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

Независен - 22.10.2018

Германија – Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашоги, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

Кајгана - 22.10.2018

Берлин, 22 октомври 2018 (МИА) – Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел.

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство

А1 On - 22.10.2018

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската политика на државата ќе биде насочена кон стабилност на глобалниот пазар.

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство

Стандард - 22.10.2018

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската политика на државата ќе биде насочена кон стабилност на глобалниот пазар.

И Белгија планира да го прекине извозот на оружје во Саудиска Арабија

Независен - 22.10.2018

Белгија – Белгиските власти размислуваат повторно да го стопитраат извозот на оружје воСаудиска Арабија, овој пат поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. За тоа прашање ќе одлучуваат властите во Валонија и федералната Влада.

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во случајот со Кашоги

+инфо - 22.10.2018

- Ние ќе ја искажеме нашата мудрост и на политички и на економски фронтови - рече Ел Фалих. Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската ...

Трудо: Можно е да биде раскинат договорот за продажба на оружје на Саудиска Арабија

А1 On - 22.10.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо синоќа изјави дека по убиството на новинарот Џамал Кашоги не е исклучено Отава да го прекине извозот на оружје за Саудиска Арабија. Тој наведе дека Договорот за продажба на оклопни возила на Ријад содржи клаузула за ...

И Белгија планира да го прекине извозот на оружје во Саудиска Арабија

А1 On - 22.10.2018

Белгиските власти размислуваат повторно да го стопитраат извозот на оружје воСаудиска Арабија, овој пат поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. За тоа прашање ќе одлучуваат властите во Валонија и федералната Влада.

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Курир - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

А1 On - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Американски пратеници го обвинуваат саудискиот принц за убиството на Кашоги

Нетпрес - 22.10.2018

Американски пратеници во неделата го обвинија саудискиот принц Мохамед бин Салман дека го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, додека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го задржа попретпазливиот став кон ...

Макрон разговарал со Трамп за убиството на саудискиот новинар

Нетпрес - 22.10.2018

Претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Доналд Трамп, разговарале ноќта кон понеделникот за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на неговата татковина во Истанбул, објави Белата куќа.

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Макфакс - 22.10.2018

Саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-Би-Си. Во интервју за „Фокс њуз“, шефот на саудиската дипломатија нагласил дека смртта на новинарот ...

Ријад: Нема да ја користиме нафтата како политичко средство

Макфакс - 22.10.2018

Саудискиот министер за енергетика, индустрија и минерални ресурси, Калид ел Фалих изјави дека Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот, поради смртта на новинарот Џамал Кашоги.

Трамп и Ердоган бараат целосно објаснување за убиството на Кашоги

Р.С.Европа - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор се согласија дека убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул мора да биде целосно објаснето, соопшти турското ...

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Слободен Печат - 22.10.2018

Во исто време, агенцијата Анадолија јави дека вереницата на Кашоги, Хатиџе Џенгиз е под 24-часовна полициска заштита. Капшоги на 2 октомври влегол во саудискиот конзулат за да земе документи кои му биле неопходни за да се венча со Џенгиз.

„Јени шафак“: Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман

Независен - 22.10.2018

Турција- Т урскиот весник „Јени шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во Генералниот конзулат на Саудиска ...

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство

Алфа - 22.10.2018

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската политика на државата ќе биде насочена кон стабилност на глобалниот пазар.

И Белгија планира да го прекине извозот на оружје во Саудиска Арабија

Курир - 22.10.2018

Белгиските власти размислуваат повторно да го стопитраат извозот на оружје воСаудиска Арабија, овој пат поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. За тоа прашање ќе одлучуваат властите во Валонија и федералната Влада.

Трудо: Можно е да биде раскинат договорот за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Стандард - 22.10.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо синоќа изјави дека по убиството на новинарот Џамал Кашоги не е исклучено Отава да го прекине извозот на оружје за Саудиска Арабија. Тој наведе дека Договорот за продажба на оклопни возила на Ријад содржи клаузула за ...

Турци што работат во саудискиот конзулат повикани на разговор во полиција

Макфакс - 22.10.2018

Пет турски државјани вработени во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул биле повикани на информативен разговор и дале изјави како сведоци во истрагата за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, пренесуваат турските медиуми.

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство

Вечер Прес - 22.10.2018

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската политика на државата ќе биде насочена кон стабилност на глобалниот пазар.

(ВИДЕО) Си-Ен-Ен: Дублер шетал низ Истанбул во облеката на Кашоги

Денешен - 22.10.2018

Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен денеска објави инсерти од камера за набљудување, на кои се гледа еден човек кој шета во Истанбул во облека на новинарот Џамал Кашоги откако тој бил убиен. Си-Ен-Ен ги пренесува наводите на еден турски официјален ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Вечер Прес - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Кашоги знаел дека „нешто“ може да му се случи, вереницата со часови го чекала пред конзулатот

Бриф - 22.10.2018

Агенцијата Анадолија јави дека вереницата на Кашоги, Хатиџе Џенгиз е под 24-часовна полициска заштита. Капшоги на 2 октомври влегол во саудискиот конзулат за да земе документи кои му биле неопходни за да се венча со Џенгиз.

Еден од Саудијците осомничен за смртта на новинарот ја носел облеката на убиениот Кашоги

Република - 22.10.2018

Еден од 15-те Саудијци осомничени за смртта на новинарот Џамал Кашоги, ја носел неговата облека, а го снимиле камерите, објави „Си-ен-ен“ повикувајќи се на турски извори. Снимките на кои Саудиецот ја носи облеката на новинарот се снимени на денот на ...

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Точка - 22.10.2018

Саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-Би-Си. Во интервју за „Фокс њуз“, шефот на саудиската дипломатија нагласил дека смртта на новинарот ...

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Либертас - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Кашоги знаел дека „нешто“ може да му се случи, вереницата со часови го чекала пред конзулатот

Република - 22.10.2018

Агенцијата Анадолија јави дека вереницата на Кашоги, Хатиџе Џенгиз е под 24-часовна полициска заштита. Капшоги на 2 октомври влегол во саудискиот конзулат за да земе документи кои му биле неопходни за да се венча со Џенгиз.

Трудо: Можно е да биде раскинат договорот за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Локално - 22.10.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо синоќа изјави дека по убиството на новинарот Џамал Кашоги не е исклучено Отава да го прекине извозот на оружје за Саудиска Арабија. Тој наведе дека Договорот за продажба на оклопни возила на Ријад содржи клаузула за ...

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

24Инфо - 22.10.2018

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка ...

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

Локално - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

CivilMedia - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

(ВИДЕО) Се појави снимка: Лажен Кашоги излегол од конзулатот

Бриф - 22.10.2018

Веднаш по убиството на саудискот новинар Џамал Кашоги, човек сличен на него излегол од конзулатот, објави Си-Ен-Ен. Оба било втора посета на новинарот на саудискиот конзулат. При првата тој бил љубезно пречекан и му било ветено дека ќе ги добие ...

САУДИСКА АРАБИЈА: Кралот и принцот Салман му изразија сочувство на синот на убиениот Кашоги

Денешен - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Велика Британија, Германија и Франција бараат појаснување за случајот Кашоги

Локално - 22.10.2018

Велика Британија, Германија и Франција сакаат појаснување за случајот на загинатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги. Ова се наведува во заедничката изјава цитирана од PT. Во него, убиствата на новинарите се осудени како неприфатливи, како и државите ...

Претседателите на Франција и САД разговараа за убиството на новинарот Кашоги

Точка - 22.10.2018

Претседателите на Франција и САД, Емануел Maкрон и Доналд Трамп, минатата ноќ разговарале за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги кој беше убиен во конзулатот на неговата земја во Истанбул, соопшти Белата куќа.

Нови шокантни детали околу убиството на новинарот: Мртвото тело го завиткале во тепих, а потоа еден Саудиец ги облекол ...

Точка - 22.10.2018

Висок саудиски функционер под услов да остане анонимен, откри што се случувало во зградата на саудискиот конзулат во Истанбул деновите кога новинарот Џамал Кашоги бил убиен. Последната верзија околу убиството на Кашоги, додека саудиските власти ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Бриф - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

(ВИДЕО) Последната порака на вереницата на Кашоги

Бриф - 22.10.2018

Вереницата на Џамал Кашоги ја објави својата последна порака до убиениот новинар откако саудиските власти признаа дека злосторството се случило во нивниот конзулат во Истанбул. – Го зедоа твоето присуство од мојот свет.

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Локално - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Германија: нов однос кон Саудиска Арабија?

Либертас - 22.10.2018

Германската влада во последните месеци вложуваше напори за добри односи со Саудиска Арабија, не само преку широкогради дозволи за извоз на оружје. Сега, поради случајот Кашоги, политиката е на испит, пишува Дојче веле .

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

CivilMedia - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

Вечер Прес - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман, тврдат медиуми

МК News - 22.10.2018

Турскиот дневен весник Yeni Şafak објави во понеделникот дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во конзулатот на Саудиска Арабија во ...

САУДИЈЦИТЕ СПРЕЧИЛЕ ПРЕТРЕС ВО АВТОМОБИЛОТ: Останува мистерија што крие црниот Мрецедес пронајден на периферија во ...

MTM - 22.10.2018

Турските власти денеска биле спречени да направат претрес во паркиран саудиски дипломатски автомобил во Истанбул, бидејќи не добиле дозвола од конзулатот на Саудиска Арабија, објави Ројтерс.

Дел од западните земји бараат ембарго за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Либертас - 22.10.2018

Откако саудиските власти во саботaта соопштија дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во тепачка во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, дел од западните држави побараа да се стопира продажбата на оружје за Ријад.

Си-Ен-Ен прикажа снимка од дублерот на Кашоги во Истанбул (видео)

Вечер Прес - 22.10.2018

Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен денеска објави инсерти од камера за набљудување, на кои се гледа еден човек кој шета во Истанбул во облека на новинарот Џамал Кашоги откако тој бил убиен. Си-Ен-Ен ги пренесува наводите на еден турски официјален ...

Мохамед бин Салман никогаш не беше реформатор

Н.Македонија - 22.10.2018

Укинувањето на забраната за возење за саудиските жени во јуни беше прикажано низ светот како дел од модерната, либерална агенда на новиот принц, Мохамед бин Салман. И покрај тоа, саудиските власти им наредија на активистките за женски права да не ...

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство

Н.Македонија - 22.10.2018

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската политика на државата ќе биде насочена кон стабилност на глобалниот пазар.

Tрамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

Н.Македонија - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

Н.Македонија - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...

Трудо: Можно е да биде раскинат договорот за продажба на оружје на Саудиска Арабија

Н.Македонија - 22.10.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо синоќа изјави дека по убиството на новинарот Џамал Кашоги не е исклучено Отава да го прекине извозот на оружје за Саудиска Арабија. Тој наведе дека Договорот за продажба на оклопни возила на Ријад содржи клаузула за ...

Трудо: Можно е да биде раскинат договорот за продажба на оружје на Саудиска Арабија

1tv - 22.10.2018

Канадскиот премиер Џастин Трудо синоќа изјави дека по убиството на новинарот Џамал Кашоги не е исклучено Отава да го прекине извозот на оружје за Саудиска Арабија. Тој наведе дека Договорот за продажба на оклопни возила на Ријад содржи клаузула за ...

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги

1tv - 22.10.2018

Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи ...

Си-Ен-Ен прикажа снимка од дублерот на Кашоги во Истанбул (видео)

1tv - 22.10.2018

Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен денеска објави инсерти од камера за набљудување, на кои се гледа еден човек кој шета во Истанбул во облека на новинарот Џамал Кашоги откако тој бил убиен. Си-Ен-Ен ги пренесува наводите на еден турски официјален ...

И Белгија планира да го прекине извозот на оружје во Саудиска Арабија

1tv - 22.10.2018

Белгиските власти размислуваат повторно да го стопитраат извозот на оружје воСаудиска Арабија, овој пат поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. За тоа прашање ќе одлучуваат властите во Валонија и федералната Влада.

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство

1tv - 22.10.2018

Саудиска Арабија нема да ја користи нафтата како политичко средство во спорот со Западот во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги и енергетската политика на државата ќе биде насочена кон стабилност на глобалниот пазар.

По убиството, саудиски агент шетал по Истанбул во облеката на Кашоги

1tv - 22.10.2018

Еден од 15-те осомничени агенти за убиството на саудискиот новинар Џемал Кашоги шетал низ Истанбул со неговата облека, пишува Си-ен-ен. Си-ен-ен објави и видео-снимка на која е прикажан мажот осомничен за убиството на новинарот како шета во кошула, ...

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот

1tv - 22.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Дел од западните земји бараат ембарго за продажба на оружје на Саудиска Арабија

1tv - 22.10.2018

Откако саудиските власти во саботaта соопштија дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во тепачка во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, дел од западните држави побараа да се стопира продажбата на оружје за Ријад.

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството

1tv - 22.10.2018

Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашогу, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија ...