TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тибам Макрон, ја уништи Македонија

+инфо - 20.10.2019

Тибам Макрон шо не напрај реформи во судството кај нас. Тибам Макрон шо ја тераше Катица да прави рекет заедно со политичарите. Тибам Макрон шо не успеа да ни затвори ниеден криминалец. Тибам Макрон шо болниците пропаѓаат, пациенти умираат од сепса, ...

Дали Макрон ја затвора вратата за проширувањето на ЕУ?

Фактор - 20.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон одби да даде „зелено светло“ за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, и тоа не им се допадна на европските лидери. „Доколку ова е почеток на крајот на процесот на проширување на ЕУ треба да ...

Дали Зоран Заев „курбан“ ќе си замине

Либертас - 20.10.2019

Кукавица или орел. Што излезе Заев. Без вина прогласен е за виновен. Падна. Го призна неуспехот. А, не беше негов. Северна Македонија не доби виза за преговори за добивање виза за влез во ЕУ. Не доби ниту Албанија.

ТРАМП ЗА СЕБЕ И ЗА МАКРОН: Кој е рецептот, зошто САД има помала невработеност од Франција?

Денешен - 20.10.2019

„Можеби затоа што ние имаме подобар претседател отколку вие!“ Ова е одговор на американскиот претседател Доналд Трамп на прашање на француска новинарка „кој е рецптот, зошто САД имаат ниска невработеност, а Франција ...

Заев четири месеци барал прием кај Макрон ама овој не го примал!

Магазин - 20.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

За 3 години над 20.000 албански државјани побарале азил во Франција

Expres - 20.10.2019

Над 20.000 Албанци поднеле барање за азил во Франција само во последните нецели три години, покажуваат податоците на Евростат кои одат во прилог на загриженоста на францускиот претседател Макрон за големиот број на баратели на азил од Албанија, ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и Албанија

Канал5 - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот" дојде по ...

Би-Би-Си: Искусни дипломати од ЕУ гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија

Фокус - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Дојче веле: Неразумното вето на Макрон ја втурнува Европската Унија во двојна криза со кредибилитетот

24 Вести - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Алсат-М - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Зошто Макрон ја жртвуваше веродостојноста на ЕУ?

Deutsche Welle - 19.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го спречи отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија. Тоа е грешка, смета Бернд Ригерт. Во Северна Македонија и во Албанија владее големо разочарување. А тоа е и разбирливо.

Бескрајна сапунска опера

Deutsche Welle - 19.10.2019

Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Колумна на Љупчо Поповски.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Заев: Ги молев лидерите во Брисел

Телма - 19.10.2019

-Во Брисел ги молев, буквално ги молев, да не ги гаснат ѕвездите на европската Унија. Да не бидат пречка, туку да бидат херои. Ни останува сега сонцето на нашето знаме да светне силно, изјави Заев на обраќањето одговарајќи на новинарско прашање.

Заев: Во Брисел буквално ги молев да не ги гасат ѕвездите, ми се јавија сите премиери да ме охрабрат

Телма - 19.10.2019

Во Брисел буквално ги молев да не ги гаснат европските ѕвездички, рече премиерот, одговарајќи на новинарско прашање за тоа кој е неговиот личен став за отпорот на Франција, која беше единствената што не даде зелено светло.

Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно, вели Заев

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

„Click Plus“ за студениот туш од Брисел – кој е виновен, Макрон или Владата?

ТВ21 - 19.10.2019

Оставка и предвремени избори побара речиси целата опозиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, па Алијанса за Албанците, и Беса. Освен на пресконференциите во текот на денот, дел од овие партии своето барање го повторија и во емисијата Клик Плус, која беше посветена ...

Дали Макрон најави крај на проширувањето? САД ја „искара“ ЕУ за недоделувањето на датум за Скопје и Тирана

ТВ21 - 19.10.2019

Одбивањето на францускиот Претседател, Емануел Макрон да даде „зелено светло“ за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, ги разлути европските лидери. Според порталот „Политико“, европските лидери најавиле дека недобивањето датум ќе ...

Дојче веле: Макрон не дозволува преговори на Северна Македонија и Албанија, тоа може да го остави Балканот во ...

Фокус - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

ТВ21 - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Канал5 - 19.10.2019

Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Канал5 - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Ако Франција остане на сегашната позиција, Северна Македонија и Албанија „би можеле да станат Швајцарија“ и ...

Фокус - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и Албанија

+инфо - 19.10.2019

Според телевизијата, Франција била единствена земја што го блокирала почетокот на преговорите со Северна Македонија, додека Холандија и Данска му се придружиле на францускиот претседател Емануел Макрон во спротивставувањето на стартот на ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и на Албанија

Нетпрес - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и на Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

А1 On - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ:Неразумно вето на Макрон – двојна криза со кредибилитетот на ЕУ

Независен - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

А1 On - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни за блокадата на Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од Европската Унија се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јавува „Би-Би-Си“.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки. Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна ...

Заев: Во Брисел буквално ги молев да не ги гасат ѕвездите

Press24 - 19.10.2019

Во Брисел буквално ги молев да не ги гаснат европските ѕвездички, рече премиерот, одговарајќи на новинарско прашање за тоа кој е неговиот личен став за отпорот на Франција, која беше единствената што не даде зелено светло.

(Видео) Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

Макфакс - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Заев неуспешно четири месеци барал средба со Макрон

Нетпрес - 19.10.2019

„Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев на прес конференција.

Заев: 4 месеци барав средба со Макрон, но безуспешно

Алфа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

Фатумот на датумот

Слободен Печат - 19.10.2019

Макрон успеа да ја покори Европа полесно од Наполеон. Или да ја растури. Не е јасно. Се фати за Македонија и со бојата на нејзината жртва го офарба целиот континент. Лошо за Македонија - лошо и за Унијата. Многу лошо. Светов скоро ќе се распадне.

Дојче веле: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Нова ТВ - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување со Европската унија затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

МКД - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не" на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Слободен Печат - 19.10.2019

Макрон треба да го преиспита своето вето освен ако и тој самиот не сака да биде популист. Следната можност е самитот на ЕУ во декември", пишува дописникот на ДВ од ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Сител - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Press24 - 19.10.2019

Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

А1 On - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Милошоски: Не лажеа цело време, дипломатијата ни е на колена

Курир - 19.10.2019

Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „КликПлус„ кажа дека присуството во емисијата на Исмет Рамадани, советник на премиерот Заев за НАТО интеграции, а отсуството на советникот Љупчо Зафировски , контравезрзниот и за јавноста ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Сител - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Заев: Да не ги губиме пријателите, тоа што се случи е поради внатрешно прашање на Франција

+инфо - 19.10.2019

За мене тоа што се случи во Брисел е внатрешно прашање на Франција. Ние не треба да ги губиме пријателите, Франција ни е пријател, рече премиерот Зоран Заев прашан како го доживеал ставот на францускиот претседател Емануел Макрон.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Press24 - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Сител - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Ставот на Макрон е внатрешен договор на Франција, но не треба да се откажуваме, порача Заев

МКД - 19.10.2019

Во врска со ставот на францускиот претседател Еманеул Макрон, дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, премиерот Заран Заев рече дека не треба да се откажуваме од ...

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, за жал безуспешно

Независен - 19.10.2019

„Барав средба со претседателот Емануле Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но безуспешно. Секогаш посакувам средба со претседателот на Франција, голема земја и голем пријател на Северна Македонија, ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

А1 On - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Ни Тимоние не успеал да му обезбеди средба на Заев со Макрон

+инфо - 19.10.2019

Без успех останале барањата на премиерот Зоран Заев за средба со францискиот претседател Емануел Макрон. Премиерот ова го рече на денешната прес-конференција. – Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава ...

(ВИДЕО) Заев: Не сум се слушнал со Макрон откако не добивме датум

А1 On - 19.10.2019

Четрири месеци се обидувавме да го договориме средба со претседателот на Франција, Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успеавме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Mакрон не и кажа „не“ на Mакедонија, туку му кажа „не“ на проширувањето

Алфа - 19.10.2019

Франција не и кажа „НЕ„ на Македонија, туку кажа едно големо „НЕ„ на проширувањето како концепт. Претседателот Макрон тоа го зборува веќе подолг период, но проблемот е што Македонската влада и премиерот Заев, со својата хендикепирана дипломатија не ...

(ВИДЕО) Мехмети: Во изјавите на Макрон за Албанците нема реални аргменти, тие се само изговор за да се извлече од ...

360 степени - 19.10.2019

Аналитичарот Ибрахим Мехмети во дебата на „360 Степени“ ги коментираше изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон во однос на Албанците како изговор зошто не се одобрува датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ за С.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

+инфо - 19.10.2019

Сепак, според Политико, некои аналитичари сметаат дека ова прашање би можело да се најде на агендата на следниот редовен Самит на ЕУ во декември, идеја што ја подржува и идниот претседател на Европскиот совет и актуелен белгиски премиер Шарл ...

„Политико“: Лидерите на ЕУ лути за ветото на Макрон за старт на преговорите

Нова ТВ - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал „Политико“ во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

+инфо - 19.10.2019

Колку вредат ветувањата на ЕУ доколку не се исполнат дури и по реформите и напорите на кандидатите? Зошто експертите во Европската комисија, која знае да биде критична, со години ги проверуваат кандидатите ако на крајот е доволно „не“ од Париз да ги ...

Љупчо Поповски за Дојче веле: Бескрајна сапунска опера

+инфо - 19.10.2019

На македонската јавност драматичните настани од Самитот на европските лидери во голема мерка ѝ го открија начинот на кој функцинира ЕУ кога ќе дојде решавањето на прашањата кога има различни интереси; и дека тогаш калкулациите на земјите за своите ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Press24 - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

МКД - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Сител - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и на Албанија

Точка - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и на Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Локално - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Вечер Прес - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Локално - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Република - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Ние се стремиме кон ЕУ вредности, Франција е наш пријател

Република - 19.10.2019

За отпорот од Франција, претседателот Макрон сними и видео за да го охрабри народот. Она што се случи е внатрешен договор на Франција, која е наш пријател, а не треба да се откажуваме од пријателите.

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно

24Инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

4NEWS - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

Точка - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

MTM - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

4NEWS - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

CivilMedia - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно

Република - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

24Инфо - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

(ВИДЕО) 360° Мехмети: Во изјавите на Макрон за Албанците нема реални аргменти, тие се само изговор за да се извлече од ...

Либертас - 19.10.2019

Аналитичарот Ибрахим Мехмети во дебата на „ 360 Степени “ ги коментираше изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон во однос на Албанците како изговор зошто не се одобрува датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ за С.

Дали Макрон најави крај на проширувањето? САД ја „искара“ ЕУ за недоделувањето на датум за Скопје и Тирана

4NEWS - 19.10.2019

Одбивањето на францускиот Претседател, Емануел Макрон да даде „зелено светло“ за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, ги разлути европските лидери. Според порталот „Политико“, европските лидери најавиле дека недобивањето датум ќе ...

„Click Plus“ за студениот туш од Брисел – кој е виновен, Макрон или Владата?

4NEWS - 19.10.2019

Оставка и предвремени избори побара речиси целата опозиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, па Алијанса за Албанците, и Беса. Освен на пресконференциите во текот на денот, дел од овие партии своето барање го повторија и во емисијата Клик Плус, која беше посветена ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Вечер Прес - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Главата горе Македонци: „Шугата“ е кај Макрон и ЕУ, време е сами да си ја средиме државата

еМагазин - 19.10.2019

Големо е разочарувањето кај македонските граѓани по фијаското со датумот за преговори кој не и беше доделен на земјава единствено поради блокадата на францускиот претседател Емануел Макрон, но и Холандија, Франција и Германија кои не сакаа ...

По изјавите на Макрон: Македонија веќе не треба да се надева на датум за преговори

еМагазин - 19.10.2019

Доколку внмателно се следат изјавите на фрнацускиот претседател Емануел Макрон станува јасно дека тој има поинакви планови за Европската Унија односно дека не е за проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија.

Макрон го предава Западен Балкан на неевропските сили

Фактор - 19.10.2019

Многу врева се крена околу ставот и решението на Франција, поточно нејзиниот претседател да стави вето на започнувањето на претпристапни преговори со Македонија и Албанија за членство во ЕУ.

РЕАКЦИИ: Франција им штети на интересите на ЕУ

Фактор - 19.10.2019

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија. Георги Готев од Еурактив на Твитер прокоментира: „Толку тажно. Денес ЕУ ја покажува својата моќ против Северна Македонија, наместо да ѝ покаже заби на Турција“.

Макрон бара инвестиции во Македонија во период кога Сосиете Женерал си заминува од земјава

еМагазин - 19.10.2019

Лицемерни и иронични се изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон со кои се обиде да ја оправда блокадата на датумот за преговори за Македонија и покрај тоа што земјата ги исполни сите правни и политички предуслови од Европската Унија.

ЕУ со порака по вчерашното „не“ на Макрон: Не се откажувајте, продолжете со реформите

iPortal - 19.10.2019

Откако Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше консултации на повеќе нивоа за следните ...

Политико: Отпорот на Макрон кон проширувањето на ЕУ е поврзана со домашната политика

iPortal - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ИТАЛИЈАНСКИ МЕДИУМИ: Макрон се одмаздува

Фактор - 19.10.2019

Ништо од Европа за Албанија и Северна Македонија, пишуваат италијанските медиуми . Ова е одлуката на самитот за проширување на Европската унија на Балканот, на кој се најде тешкото вето на францускиот претседател Емануел Макрон за Тирана и Скопје.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Опсервер - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

МАКРОН ПО ФРАНЦУСКОТО „НО“ ЗА ДАТУМ: Зелено светло за С. Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Денешен - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со С. Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше консултации ...

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Неразумното вето на Макрон ја втурнува ЕУ во двојна криза со кредибилитетот

Денешен - 19.10.2019

С. Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

ПОЛИТИКО: Ако Франција не омекне Албанија и С. Македонија би можеле да станат Швајцарија

Денешен - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Либертас - 19.10.2019

– Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Фатумот на датумот

Либертас - 19.10.2019

Светов скоро ќе се распадне. Така што, океј сме и без датум. Да поуживаме уште малку. Неверојатниот микс на оптимистички песимизам или песимистички оптимизам, збогатен со идеална доза на рационалност, благородност и добронамерност, ми го испрати ...

ДВ: Неразумното вето на Макрон ја втурнува Европската унија во двојна криза со кредибилитетот

iPortal - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Либертас - 19.10.2019

– Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Зошто Макрон ја жртвуваше веродостојноста на ЕУ?

Либертас - 19.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го спречи отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија. Тоа е грешка Во Северна Македонија и во Албанија владее големо разочарување. А тоа е и разбирливо.

Верувам дека Франција ќе го коригира својот став, изјави Заев во одговор на новинарско прашање

CivilMedia - 19.10.2019

„Макрон и видео снимаше да го охрабри нашиот народ. За мене Франција е наш пријател. Пријателите не треба да ги губиме. Верувам дека Франција ќе ги надмине тие прашања кои се внатрешни. Ги молев во ЕУ да не ги згаснат евроските ѕвездички“, изјави ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

4NEWS - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

CivilMedia - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

БИ-БИ-СИ: Конте предложи преговорите за членство на Албанија и Македонија да се „рестартираат“

Денешен - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на С. Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде ...

Заев: Баравме средба со Макрон, но не добивме

CivilMedia - 19.10.2019

„Баравме средба со Макрон, три четири месеци, но не успеавме да добиеме. Се обидувме и преку нашата амбасада во Франција, преку францускиот амбасадор Тимоние, преку други дипломатски можности што ги имавме, но не успеавме.

Бескрајна сапунска опера

Либертас - 19.10.2019

Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Младата и речиси неискусна француска министерка за ...

Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

24Инфо - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Заев: 4 месеци барав средба со Макрон, сакам да се сретнам со него, тој е наш пријател

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев на новинарско прашање потврди дека најмалку 4 месеци преку францускиот амбасадор Тимоние и македонскиот амбасадор во Франција и преку други дипломатски канали барал средба со францускиот председател Макрон но засега не добил одговор.

Би-Би-Си: ЕУ дипломати гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија

iPortal - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Опсервер - 19.10.2019

Аргументите на Франција се слаби. Макрон треба да го преиспита своето вето освен ако и тој самиот не сака да биде популист. Следната можност е самитот на ЕУ во декември“, пишува Бернд Ригерт во авторскиот текст „Макрон го поткопува кредибилитетот на ...

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

Фактор - 19.10.2019

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа денеска на прес -конференција. „Четрири месеци се обидувавме да го договориме средба со ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Либертас - 19.10.2019

– Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Опсервер - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и Албанија

Опсервер - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде по ...

„Не” за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Вечер Прес - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не” на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

4NEWS - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Република - 19.10.2019

И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во авторскиот текст за случувањата на дводневниот Самит на ЕУ и неможноста на европските лидери да се договорот за преговори со ...

Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

Н.Македонија - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Би-Би-Си: Искусни дипломати гневни на Европската Унија

MakPress - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде по ...

Заев барал, но ни Тимоние не му обезбедил средба со Макрон

Expres - 19.10.2019

„Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци, но безуспешно. Секогаш посакувам средба со претседателот на Франција, голема земја и голем пријател на Северна Македонија, ...

Политико: Ставот на Макрон за Западен Балкан ги налути лидерите на ЕУ

MakPress - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ

MakPress - 19.10.2019

Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

Борјан Јовановски: Порелевантно е прашањето за оставка на Макрон!

Expres - 19.10.2019

Среде најавата од премиерот Зоран Заев за предвремени избори најбрзо што може по најновото „не“ од Европска унија за старт на преговори за членство со Македонија, новинарот Борјан Јовановски смета дека оставка треба да даде – францускиот претседател ...

Дали проширувањето на ЕУ е нависитина како една „Бескрајна сапунска опера“

365 - 19.10.2019

Колумна на Љупчо Поповски Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Младата и речиси неискусна ...

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

IRL - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, ја образложи одлуката да постави блокада на процесот за почнување преговори со Македонија и Албанија.

За Макрон нема потреба од натамошно проширување на ЕУ

Канал5 - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во денешната изјава ја доведе во прашање иднината на проширувањето на ЕУ. Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, ...

Макрон: Зелено свето за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка!

Фокус - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон : зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка,

Телма - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Заев И Рама се многу храбри И ќе ги посетам, рече Макрон

Сакам да кажам - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел рече дека верува оти дека отварањето преговори со Македонија, а не и со Албанија би ...

Пријателите на С. Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

Алсат-М - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Бугарија и Словенија го блокирале заклучокот на Меркел и Макрон за одложување на одлуката за Македонија и Албанија

Фокус - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Каракачанов: Макрон е во право, Северна Македонија треба да разбере дека се кандидира за ЕУ, а не за во СССР

ТВ21 - 18.10.2019

Вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право што го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија за Европска унија.

Политико: Блокирани пристапните преговори за С. Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да причекаат, пишува порталот политико . Во текстот се наведува дека лидерите доцна синоќа, во тензична дебата, не успеале да се договорат ниту за некаква охрабрувачка изјава.

Холандија и Данска денеска „попуштија“ за Македонија

Канал5 - 18.10.2019

Македонија и Албанија биле главната тема на вчерашниот состанок на Европскиот совет. Каде прашањето за отворање на преговори со двете држави го украло шоуто и најголемиот дел од дискусиите до доцна во ноќта се однесувале токму на тоа дали да се даде ...

Дефинитивно нема датум за Скопје и Тирана – Лидерите на ЕУ не успеаја да го разубедат Макрон

ТВ21 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Франција тврди дека Макрон не бил изолиран во Брисел

Deutsche Welle - 18.10.2019

Француската влада вели дека е „мит“ тврдењето оти претседателот Макрон бил изолиран на состаноците на самитот на ЕУ. Другите лидери говорат за „историска грешка“ со тешки последици за Балканот.

(ВИДЕО) Како Макрон ги убедуваше Македонците да гласаат за промена на името со цел членство во ЕУ и НАТО

Фокус - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Макрон: Одвојувањето на Македонија и Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Телма - 18.10.2019

За францускиот претседател Емануел Макрон, одвојувањето на Македонија и Албанија на патот кон Европската унија би било смртоносна грешка. Макрон, кој кажа „НЕ“ за датум за преговори за двете земји, на Самитот на Европската унија што заврши денеска ...

Макрон: Преговори само со С. Македонија ќе беа голема грешка

Deutsche Welle - 18.10.2019

На прес-конференцијата по самитот, францускиот претседател се обиде да го образложи ветото за почетокот на преговори со С. Македонија и Албанија, доведувајќи ја во прашање потребата од проширување на ЕУ како концепт.

Македонија и Албанија не добија датум за старт на пристапните преговори за членство во ЕУ

Алсат-М - 18.10.2019

Северна Македонија и Албанија не добија одобрение од сите земји-членки за почеток на преговорите за членство. Челниците на институциите на ЕУ го сметаат овој заклучок како историска грешка, но без излез, главно поради противењето на Франција.

Треба ли Македонија очајно да тропа на вратата на ЕУ која Макрон ја заклучи?

Фокус - 18.10.2019

По ветото од Грција во 2008 година, Македонија денеска доби нова блокада за почнување преговори за членство, овојпат од Франција. Францускиот претседател Емануел Макрон во својата изјава дури рече и дека не мора сите земји-соседи на ЕУ да станат ...

Драма во Брисел: Под критики од колегите, заради Македонија, Макрон го напуштил денешниот состанок

Алсат-М - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со С.

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но оти тој го одбил

Алсат-М - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон најави дека ќе дојде во Скопје и Тирана

ММС - 18.10.2019

ранцускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел укажа дека неговото вето за С.Македонија и Албанија не се должи на каприц, туку на ...

Макрон го напуштил состанокот по ЖЕСТОКИ КРИТИКИ од колегите за одлуката за Македонија

Слободен Печат - 18.10.2019

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки. Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки ...

Фокус: (ВИДЕО) Како Макрон ги убедуваше Македонците да гласаат за промена на името со цел членство во ЕУ и НАТО

ММС - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра, цената ќе ја платиме сите

МКД - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра и сите ќе ја платиме цената

Слободен Печат - 18.10.2019

Фајон вели дека е многу разочарана што Европскиот совет пропуштил уште една можност да покаже дека проширувањето е важно и дека Унијата ги одржува ветувањата. Европратеничката Тања Фајон на својот Твитер вели дека Франција игра валкана политичка ...

Словенија и Малта го блокираа предлогот за одлагање на одлуката за преговори до април

Слободен Печат - 18.10.2019

Кога предлогот бил ставен на маса пред сите лидери, жестоко се спротивставиле премиерите на Словенија и на Малта, Марјан Шарец и Џозеф Мускат, а ги поддржал и бугарскиот колега Бојко Борисов.

Макрон ја доведе во прашање иднината на проширувањето на ЕУ

Сител - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Драма во Брисел: Поради жестока критика од колегите за С. Македонија, Макрон го напуштил состанокот

360 степени - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

Францускиот РИКИ МАРТИН – Макрон има ЗГОДЕН телохранител по кој се ВРТАТ СИТЕ! (ФОТО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Погледнете го овој згоден телохранител кој го чува грбот на францускиот претседател Емануел Макрон. Станува збор за згоден дечко кој е познат по тоа што во вистинска смисла ја засени средбата меѓу Емануел Макрон и Доналд Трамп во април минатата ...

Дан се налутија Французиве оти копија на триумфалната капија направивме: Додека Макрон кочи за датумот, забавата е на ...

Репортер - 18.10.2019

Додека во Брисел е тензична атмосферата и европските лидери решаваат дали да ѝ дадат на Македонија датум за во ЕУ или не, барем на „Твитер“ и по социјалните мрежи е забавно. И додека Макрон се инаети и ја кочи работава, барем да се насмееме… ...

Словенија, Малта и Бугарија го блокирале предлогот за одложување на преговорите со Македонија и Албанија

ММС - 18.10.2019

Предлог-заклучокот составен од канцеларката на Германија, Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија за на ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Макфакс - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

+инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Mакрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Независен - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон се објасни –не е против Македонија, проблем се слабите реформи

ММС - 18.10.2019

Во моментов францускиот претседател Емануел Макрон, одржува прес конференција, каде една од главните теми е француското „не“ за датум за Македонија и Албанија. Макрон му се заблагодари на премиерот Зоран Заев и кажа оти сфаќа дека е многу тешко да ...

Макрон: Ако ја одвоевме Северна Македонија од Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

МКД - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Макфакс - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапни преговорите меѓу Северна Македонија и Албанија и ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

Пријателите на Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

Курир - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Макрон најави дека ќе дојде во Скопје и во Тирана

360 степени - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел укажа дека неговото вето за С.Македонија и Албанија не се должи на каприц, туку на ...

Макрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Press24 - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон призна дека одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

А1 On - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка, а само тоа беше решение

Слободен Печат - 18.10.2019

Францускиот претседател призна дека бил против одвојување на двете земји. Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија.

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија

МКД - 18.10.2019

Вчера на самитот на Советот на ЕУ Данска и Холандија ѝ се придружија на Франција искажувајќи спротивставување на почнувањето преговори за пристапување во ЕУ со две балкански држави. Париз ги призна напорите на Скопје, особено по договорот за промена ...

Макрон: Не е нужно соседите да бидат идни членки на ЕУ

Слободен Печат - 18.10.2019

Тој истакна дека со „овие земји" треба да се има „стратешка агенда", но дека не нужно тие треба да бидат идни земји членки на ЕУ. Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија ...

Макрон ја напуштил пленарната сала во зградата „Европа“ во Брисел

Нетпрес - 18.10.2019

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки, при што неколкумина премиери, според изворот на „360 Степени“, лично го критикувале Макрон за „неможност да ги согледа последиците од неиспорачувањето позитивен сигнал ...

(ВИДЕО) Дали Макрон става „клуч“ на вратата на ЕУ за С. Македонија и Албанија?

360 степени - 18.10.2019

Северна Македонија и Албанија не го добија очекуваното зелено светло за старт на преговори со Европската унија. Состанокот на шефовите на земјите-членки, наместо со суштински заклучок, заврши само со една реченица: „Европскиот совет ќе се наврати на ...

30 април 2019, ЗАЕВ: Имав успешни состаноци со Меркел и Макрон, ова лето имаме датум, одиме напред со Стево!

Курир - 18.10.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, во тек на предизборната кампања на митинг одржан во Општина Илинден на собраните симпатизери им порача дека доаѓа директно од Берлин, каде што имал многу плодни и успешни состаноци со германската ...

„Се чувствувам засрамено“ Реакции на ЕУ-лидерите на блокадата од Макрон

МКД - 18.10.2019

Лидерите на институциите на ЕУ го осудија одбивањето на блокот да ги почне преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија како „историска грешка“. Удирајќи им шлаканица на проевропските политичари во малите балкански држави, лидерите на ЕУ ...

Меркел, Џонсон и Макрон во заеднички поход

МКД - 18.10.2019

Емануел Макрон денеска најави заедничка иницијатива со Ангела Меркел и Борис Џонсон - тие наскоро ќе разговараат со претседателот на Турција. Тројцата европски лидери сакаат да зборуваат за турската офанзива против курдските сили во североисточна ...

Зелено светло за Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Нетпрес - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон го стави под знак прашање процесот на проширување

Нова ТВ - 18.10.2019

Францускиот претседател во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од соседството на ЕУ, ...

Макрон: Не е нужно „овие земји“ да бидат идни членки на ЕУ

Нетпрес - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон: Не е нужно „овие земји“ да бидат идни земји членки на ЕУ

Курир - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

24Инфо - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапните преговори.

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Точка - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

Макрон направи на европските функционери да се гледа како лажговци

24Инфо - 18.10.2019

Првите луѓе на институциите на ЕУ ја осудија блокадат од францускиот преседател Емануел Макрон за почеток на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија. ЕУ-фукционерите кои се на заминување цело време беа оптимисти, посебно по ...

Макрон призна дека одбил преговори само за Македонија, вели дека не мора Западниот Балкан да влезе во ЕУ

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

24Инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, зборуваше за одлуката да го блокада процесот за почнување преговори за влез во ЕУ со Македонија и Албанија.

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Точка - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

360 степени: Пријателите на С. Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

iPortal - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Видео: Макрон пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани

24Инфо - 18.10.2019

Макрон пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да ...

ЕУ ја покажува својата моќ против Северна Македонија, наместо да ѝ покаже заби на Турција

24Инфо - 18.10.2019

На самитот на Советот на ЕУ Данска и Холандија ѝ се придружија на Франција искажувајќи спротивставување на почнувањето преговори за пристапување во ЕУ со две балкански држави. Париз ги призна напорите на Скопје, особено по договорот за промена на ...

ТВ Клан: Макрон не се премислува, и вечерва кажал „не“ за преговори

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да го промени ставот за Северна Македонија и Албанија во врска со започнувањето на пристапните преговори за ЕУ, извести репортерката на ТВ Клан од Брисел.

Градот на светлината е мрачен град за нашата европска иднина

Фактор - 18.10.2019

Да беше жив Алберт Ајнштајн, ќе ја дополнеше веќе легендарната реченица „ само вселената и човечката глупост се бесконечни“ со „и лицемерието на Европската унија“. Како може да се протолкуваат и со кој соодветен термин да се именуваат , последните ...

Се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Centar - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

Словенија, Малта и Бугарија го блокирале предлогот за одложување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Локално - 18.10.2019

Предлог-заклучокот составен од канцеларката на Германија, Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија за на ...

Не го убивајте телалот

CivilMedia - 18.10.2019

од корнер: Сеедно е и неважно ама и точно е. Да, Емануел Макрон е надуено француско копиле. Препотентно и инаетливо галско петле. Фрустрирано, ама моќно европско бирократче. Приказната што вчера и денеска се тркала дури и во француските жолтеникави ...

Словенија и Малта со поддршка на Бугарија жестоко се спротиставиле одложување на одлуката за преговори за на пролет

Либертас - 18.10.2019

Откако вчера станало јасно дека поради Франција не поминува компромисната варијанта за почеток на преговори и паралелно воведување нова методологија, на маса се нашла идеја за давање зелено светло само за Северна Македонија, а не и за Албанија.

360 Степени: Драма во Брисел – поради жестока критика од колегите за С. Македонија, Макрон го напуштил состанокот

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

24Инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Политико: Блокирани пристапните преговори за С. Македонија и Албанија

Вечер Прес - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да причекаат, пишува порталот политико . Во текстот се наведува дека лидерите доцна синоќа, во тензична дебата, не успеале да се договорат ниту за некаква охрабрувачка изјава.

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и Албанија мора да почекаат

Локално - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат, пишува „Политико“ . Францускиот претседател Емануел Макрон остро се спротивстави на почнувањето на преговорите за членство и на крајот преовлада над другите лидери, вклучувајќи го ...

Заев уште во јуни се надеваше дека ќе омекне срцето на Макрон

PressingTV - 18.10.2019

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан.

Пријателите на С. Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

24Инфо - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Макрон пред референдумот: Договорот од Преспа е добар за целиот регион и Европа

Република - 18.10.2019

Претседателот на Франција, во пресрет на референдумот за промена на името, се обрати со видео порака до македонските граѓани со барање да го поддржат договорот од Преспа и со тоа да си ја осигураат европската иднина на земјата.

Макрон: Јас не сметам дека проширувањето е единствената политика кон соседството

Локално - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

CivilMedia - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

„Политико“: ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат

iPortal - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат, пишува „Политико“ . Францускиот претседател Емануел Макрон остро се спротивстави на почнувањето на преговорите за членство и на крајот преовлада над другите лидери, вклучувајќи го ...

Туск, Меркел, Макрон во моментов подготвуваат текст за проширувањето

Либертас - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат, објави НОВА .

Макрон: Членство во ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од соседството

iPortal - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон по блокадата: Иднината на Македонија и Западен Балкан не мора да биде во ЕУ

еМагазин - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

ПО ВЕТОТО СЕ ОГЛАСИ МАКРОН: Бил против одвојување на Македонија и Албанија за да нема насилство

Фактор - 18.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, изјави дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

„Ние сме млада држава, Макрон сака постари“: Македонските Твитерџии уште еднаш докажаа дека се секогаш спремни за шеги

Точка - 18.10.2019

Додека во Брисел сè уште преовладува тензична атмосфера, а европските лидери решаваат дали да нѝ дадат датум за влез во Европска Унија, Твитерџиите повторно го преплавија интернетот со комичните коментари.

Чудно што е изненаден: Заев уште во јуни 2018 знаеше дека срцето на Макрон е тврдо

Република - 18.10.2019

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан.Ова го изјави премиерот Зоран Заев во јуни за тоа ...

Макрон се плашел од насилство на албанското малцинство во Македонија ако ни даде само нам датум

PressingTV - 18.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон призна дека Македонија имала добра шанса да биде одвоена од Албанија, но оти тој и дел од лидерите го пресметале таквиот ризик. Зелено светло само за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна ...

Каракачанов: Макрон е во право, Северна Македонија треба да разбере дека се кандидира за ЕУ, а не за во СССР

4NEWS - 18.10.2019

Вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право што го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија за Европска унија.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Република - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

Опсервер - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Centar - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон ја напуштил пленарната сала во зградата „Европа“ во Брисел по жестоките критики од колегите за одлуката за ...

Точка - 18.10.2019

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки, при што неколкумина премиери, според изворот на „360 Степени“, лично го критикувале Макрон за „неможност да ги согледа последиците од неиспорачувањето позитивен сигнал ...

Пред една година Макрон ги убедуваше македонските граѓани: Гласајте за членство во ЕУ и НАТО со поддршка на ...

Точка - 18.10.2019

Емануел Макрон, претседателот на Франција, стави вето на започнувањето на преговори за членство на Европската Унија со Македонија. Сепак, пред една година, непосредно пред референдумот за промена на името на државата, Макрон специјално им се обрати ...

Дефинитивно нема датум за Скопје и Тирана – Лидерите на ЕУ не успеаја да го разубедат Макрон

4NEWS - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Вечер Прес - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапните преговори.

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

MTM - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

МАКРОН: Проширувањето на ЕУ со Албанија и „Северна Македонија“ е „правење торта со помалку путер“

Денешен - 18.10.2019

За Емануел Макрон проширувањето на ЕУ со Албанија и Северна Македонија е како „правење поголема торта со помалку путер“, пренесува Дојче Веле на македонски јазик. Според тоа што го пренесува Телма, за францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Н.Македонија - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Н.Македонија - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Македонија и Албанија со ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите во ...

Што се крие зад француското „не“

Н.Македонија - 18.10.2019

Франција и натаму останува на тврдиот став да го блокира одредувањето датум за почеток на пристапните преговори за членство на Македонија и на Албанија со Европската Унија, образложувајќи ја својата позиција со потребата од реформа на политиката за ...

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Н.Македонија - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Македонија и ...

Емануел Макрон доаѓа во посета на Република Македонија!

Магазин - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на завршната прес-конференција на Европскиот самит во Брисел поздравувајќи ја храброста на премиерите на Република Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама најави дека наскоро ќе ги посети двајцата ...

Макрон си заминал од денешниот состанок на Европскиот совет

Магазин - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со С.

Свесно или не – Макрон ја доведе во прашање иднината на проширувањето на ЕУ!

1tv - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон: Овие земји не нужно треба да бидат идни земји членки на ЕУ

MakPress - 18.10.2019

Францускиот претседател во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од соседството на ЕУ, ...

Каракачанов го брани Макрон за Македонија: Подостојни се за СССР, отколку за ЕУ!

Expres - 18.10.2019

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право што го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија за Европска унија.

„Не“ за датум, граѓаните разочарани, власта „виси“

MakPress - 18.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше консултации на ...

Макрон не издржал, го напуштил ЕУ самитот поради Македонија

Expres - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Што зборуваше Заев на 30 април годинава

Expres - 18.10.2019

Во тек на претседателската кампања, на 30 април на митинг одржан во Општина Илинден, премиерот Зоран Заев информирташе дека доаѓа директно од Берлин, каде што имал успешни состаноци со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател ...

„360степени“: Жестоките критики го „избркале“ Макрон од состанокот во Брисел

365 - 18.10.2019

На денешното продолжение на состанокот на лидерите на земјите членки повторно се зборувало за темата на европроширувањето, и тоа прежестоко за францускиот претседател Макрон да може да ја издржи дискусијата.

КОЈ Е ЕМАНУЕЛ МАКРОН, човекот кој и кажа НЕ на Македонија кон патот на Европската Унија?

Магазин - 18.10.2019

Емануел Макрон кој се изјасни за НЕ за почеток на преговори на Македонија во Европската унија е француски политичар, јавен службеник и поранешен инвестициски банкар, избран за претседател на Француската Република на 7 мај 2017 година.

Да изброиме колку пати Макрон спомна „ЕУ“ и „европска перспектива“ во видеото за референдумот

365 - 18.10.2019

„Дами и господа, драги пријатели, ќе Ви одземам малку од Вашето време за директно да ви се обратам“, започна на 22 септември пред една година видео обраќањето на францускиот претседател Емануел Макрон, кој за разлика од низа други светски и европски ...

(ВИДЕО) Како Макрон не убедуваше, па се премисли …

Скопје1 - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Кои земји го блокирале заклучокот на Меркел и Макрон за одложување на одлуката за Македонија и Албанија?

1tv - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Трамп го исмеа Макрон (ВИДЕО)

365 - 18.10.2019

И додека Макрон е жестоко критикуван од останатите европските лидери и посочен од голем дел од македонската јавност како главна причина за разочарувањето од недобивањето датум за преговори со Европската унија, можност да го искритикува францускиот ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

1tv - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Пријателите на Македонија го блокираа предлогот за одлагање на одлуката до април

Магазин - 18.10.2019

Во два часот по полноќ заврши самитот на кој се разговараше за проширувањето на Европската Унија, но се уште не се постигна договор. Франција бара одложување на проширувањето за земјите од Западен Балкан но на ваквото барање, повеќето од земјите ...

Се огласи Макрон: Зелено светло за С. Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка со неверојатно ...

1tv - 18.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, изјави дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

24 Вести - 17.10.2019

Можноста Македонија да добие датум за преговори постои, а одлуката за тоа дали ќе добиеме датум ќе биде неизвесна до самиот крај на самитот, велат високи извори од македонската владата за ТВ24 и додаваат дека владата засега нема никаков нов сигнал ...

Лоши сигнали во Брисел – Македонските преговори тешко преку францускиот бедем

Канал5 - 17.10.2019

Лоши сигнали од Брисел и речиси никакви шанси, барем денеска, за промена на тврдиот став на Макрон во фото-финиш. Македонските преговори тешко го минуваат францускиот бедем во Брисел, каде со огромна доза на триумфализам попладнево се објави договор ...

Макрон не го ни спомена проширувањето

24 Вести - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите но, не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите.

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Канал5 - 17.10.2019

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Малески за 24 анализа: Формулацијата за Македонија ќе биде компромис меѓу Меркел и Макрон

24 Вести - 17.10.2019

Огнен Малески, поранешниот амабасадор во Виена во вечерапното гостување во 24 анализа, верува дека ќе добиеме некој заклучок кој ќе ги валоризира напорите кои беа вложени и постигнатите резултати, можеби без точен датум, а со нагласување на некоја ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Канал5 - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Меркел, Макрон и Туск седнаа заедно и пишуваат текст за проширувањето

Фокус - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат, објави порталот НОВА.

Милошоски: Заев неколку месеци ургираше за средба со Макрон, но не беше удостоен со покана

Фокус - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е поранешен министер за надворешни работи, тврди дека премиерот Зоран Заев во последните неколку месеци неуспешно се обидувал да договори состанок со францускиот претседател Емануел Макрон.

Милошоски: Заев одамна се обидуваше да се сретне со Макрон, но не успеа

Алсат-М - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски тврди дека премиерот Заев подолго време се обидувал да договори средба со францускиот претседател, Макрон, но не успевал да биде поканет ниту во работна посета на Франција.

Фајон: Срамота е, Макрон, разбуди се!

Алсат-М - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. „Голем срам е“, напиша Фајон на Фејсбук, објавувајќи фотографија со ...

Фајон: Макрон разбуди се, покажи политичка зрелост и одговорност!

Фокус - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, ја критикуваше одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија, порачувајќи му на Емануел Макрон да покаже политичка зрелост и одговорност.

„Политико“: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

Фокус - 17.10.2019

Иако Париз имаше сојузници во одбивањето за отворање преговори со Албанија, Владата на Макрон стоеше осамена во блокадата за старт на преговори со Северна Македонија, пишува европското издание на „Политико“ во денешната анализа за Самитот на лидери ...

Макрон: Реформа на Европската унија па потоа преговори (ВИДЕО)

Канал5 - 17.10.2019

Реформа на Европската унија па потоа преговори, порача францускиот претседател Eмануел Mакрон синоќа на прес конференција по средбата со германската канцеларка Aнгела Mеркел во Tулуз. Францускиот претседател истакна дека го дели ставот оти Балканот ...

Макрон има свои причини зошто ги блокира двете земји

Канал5 - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон има свои причини за блокадата на Македонија и Албанија во ЕУ – вели поранешниот амбасадор Огнен Малевски. Францускиот претседател според него го користи моментот за внатрешно-политичките односи во Франција, а не за ...

Меркел: Шансите за датум не се добри

Телма - 17.10.2019

Таа рече дека се изградени мостови кон ЕУ-партнерите, кои се уште имаат задршки кон почетокот на пристапни преговори и инсистираат на поголема транспарентност на процесот на проширување. Меркел на вчерашната средба во Тулуз со Макрон се соочи со ...

Лидерите на ЕУ одлучуваат за македонските преговори

Канал5 - 17.10.2019

Промена на тврдиот став на Франција во фото-финиш или продолжение на неизвесноста во чекалната на Европската унија. Одговорот ќе го дадат лидерите на Европската унија на дводневниот самит, кој попладнево почнува во Брисел.

Дали ќе попушти Франција во последен момент? Меркел: Шансите за консензус не се добри

ТВ21 - 17.10.2019

На оваа тркалезна маса на Европскиот совет, лидерите на земјите-членки ќе одлучуваат дали Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за отворање на преговорите. Нивните ставови се различни.

Ниту збор за проширувањето од Макрон

Телма - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон не кажа ниту збор за проширувањето. Пред почетокот на самитот на европските лидери денеска во Брисел, Макрон зборуваше за Брегзит и за стратегиската агенда на Унијата за која треба да се расправа на овој самит, ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Нова ТВ - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон им се обрати на новинарите, но не спомена ништо за проширување на ЕУ

Press24 - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон не кажа ниту збор за проширувањето на Европскиот совет

Нетпрес - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон не кажа ниту збор за проширувањето. Пред почетокот на самитот на европските лидери денеска во Брисел, Макрон зборуваше за Брегзит и за стратегиската агенда на Унијата за која треба да се расправа на овој самит, ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел се обрати пред новинарите, но не кажа ништо за проширувањето

Курир - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

„Политико“: Макрон ја исклучи Албанија, но не и С.Македонија

360 степени - 17.10.2019

Угледниот „Политико“ по втор пат во два дена пишува за шансите на С.Македонија да добие позитивна одлука од ЕУ за отпочнување на пристапните преговори. Вечерва, толкувајќи го речникот на францускиот претседател Макрон во текот на прес-конференцијата ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Скопје

Нова ТВ - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон вчера уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата.

Милошоски: Заев има советници кои лажно се претставуваат и го навредуваат Макрон, МНР треба да му се извини на Париз

Курир - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и поранешен шеф на дипломатијата, преку социјалните мрежи повторно ги посочува пропустите на македонската дипломатија во однос на Франција. Тој потсети на постоењето на „мистериозниот советник на ...

Милошоски: Нека не се чуди Заев зошто не беше удостоен за кратка средба со Макрон

+инфо - 17.10.2019

Пратеникот Антонијо Милошоски преку Фејсбук информира дека премиерот Зоран Заев изминативе неколку месеци ургирал за средба со францускиот претседател Емануел Макрон, но не добил покана поради неспособноста на неговите советници.

Демократски сојуз до Макрон: Со добивање датум сите реформски процеси ќе се одвиваат со многу поголем оптимизам

А1 On - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отворено писмо до францускиот претседател Емануел Макрон порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Сител - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Независен - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Фајон: Срамота е, Макрон разбуди се

360 степени - 17.10.2019

Европратеничката Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција, која смета дека во овој момент С. Македонија и Албанија не треба да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ. „Ова е срамота“, напиша Фајон на Фејсбук, објавувајќи фотографија ...

Тони Михајловски за ЕУ: Кога на дете ќе му кажат дека не оди на одмор туку на село

Press24 - 17.10.2019

Актерот Тони Михајловски сподели видео од Макрон околу почнувањето преговори за ЕУ. - Како на детето кога ќе му кажат дека нема да оди на одмор, туку на село кај маќеата на татко му, напиша актерот на Фејсбук.

Фајон: Емануел Макрон, РАЗБУДИ СЕ!

Слободен Печат - 17.10.2019

Емануел Макрон, разбуди се! Време е ЕУ да покаже политичка зрелост и одговорност! Лидерите на овие земји ги завршија своите должности. Остри критики на Фејсбук упати известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон на одлуката Франција да ...

Фајон: Макрон срамота е разбуди се!

Press24 - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. - „Емануел Макрон, разбуди се! Време е ЕУ да покаже политичка зрелост и ...

„Дојче веле“: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

Макфакс - 17.10.2019

Дури и без драмата околу брегзит, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот кој се одржува денеска и утре, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

Фајон: Ова е срамота, Макрон, разбуди се!

Макфакс - 17.10.2019

,,Ова е срамота. Емануел Макрон, разбуди се!“, порача на Фејсбук известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, која остро реагира на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија.

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

+инфо - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Нетпрес - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

„Политико“: Се чини дека Макрон остава простор за маневар со С.Македонија

+инфо - 17.10.2019

Дипломати од ЕУ се сомневаат дека Емануел Макрон го користи прашањето за проширување за да добие отстапка на други полиња, пишува угледниот весник „Политико“ во денешната анализа за случувањата околу Самитот на лидерите во ЕУ.

Политико: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

МКД - 17.10.2019

Францускиот лидер ги отфрли разговорите за членство со Албанија, но се чини дека остави зрак надеж за Северна Македонија, вели Политико . Францускиот претседател Емануел Макрон во средата побара измени во системот за внесување нови членки во ...

Макрон не го промени ставот за Македонија и Албанија, јави ТВ Клан

Нетпрес - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија. Репортерот од Брисел на Телевизијата Клан информираше дека Макрон не го променил ставот за проширување на Европската Унија. Претходно, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во изјава ...

Европски совет: Расправата прекината, пауза по барање на Туск

Press24 - 17.10.2019

По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на Македонија и Албанија да се придружат на ЕУ, петседателот на Советот Доналд Туск побара пауза, надевајќи се на договор за надминување на француското опирање на почетокот на преговори за двете ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“

ММС - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон синоќа уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму е на агендата, пренесува „Дојче веле“.

Милошоски: Заев да не се чуди зошто не беше удостоен со покана од Макрон

Press24 - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, тврди на фејсбук дека премиерот Зоран Заев во последните неколку месеци неуспешно се обидувал да договори состанок со францускиот претседател Емануел Макрон.

Сите очи вперени во Брисел, Макрон не попушта

Алфа - 17.10.2019

Канцеларката Меркел која е најголем поборник на проширувањето и еден од најголемите сојузници на Македонија за добивање на датум за преговори, се чини дека денеска ни ги сруши и последните надежи .

Милошoски: Екс советничката на Заев со вулгарни пцовки до Макрон

Слободен Печат - 17.10.2019

Затоа нека ве се чуди зошто премиерот Заев и покрај сите ургенции во последните неколку месеци не беше удостоен барем со покана за работна посета на Франција и кратка средба со Макрон. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е поранешен ...

Бившата советничка на Заев: „Е*и се, Макрон“ – Владата се огради од овие вулгарности

Таратур - 17.10.2019

Бившата советничка на актуелниот македонски премиер Зоран Заев, Ивана Јордановска, распали на Твитер со вулгарни пораки кон францускиот претседател Емануел Макрон, порачувајќи дека знае оти наскоро ќе има прилика и во живо, директно да му ги каже.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет не кажа ништо во однос на проширувањето

А1 On - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

„Политико“: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

Скопје24 - 17.10.2019

Иако Париз имаше сојузници во одбивањето за отворање преговори со Албанија, Владата на Макрон стоеше осамена во блокадата за старт на преговори со Северна Македонија, пишува европското издание на „Политико“ во денешната анализа за Самитот на лидери ...

Демократски сојуз со писмо до Макрон: Со добивање датум сите реформски процеси ќе се одвиваат со многу поголем ...

Макфакс - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отоврено писмо до францускиот претседател, Емануел Макрон порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.

Макрон: Турција може да ја оживее Исламска држава

МКД - 17.10.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон денес ги повика партнерите од Европската Унија да се обединат во осудувањето на турската инвазија на северот на Сирија, и предупреди дека таа би можела да ја оживее џихадистичката организација Исламска држава.

ТВ Клан: Макрон нема да го промени ставот за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија. Репортерот од Брисел на Телевизијата Клан информираше дека Макрон не го променил ставот за проширување на Европската Унија. Претходно, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во изјава ...

Туск, Меркел, Макрон и неколку други во моментов подготвуваат текст

Нова ТВ - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат. По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на ...

Туск побара пауза за расправата за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

По дискусијата на лидерите за Македонија и Албанија да се придружат на Европската Унија, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск побара пауза, во очекување на договор за надминување на француското стопирање на почетокот на преговори за двете ...

Тони Михајловски за ЕУ: Кога на дете ќе му кажат дека не оди на одмор туку на село

Курир - 17.10.2019

Актерот Тони Михајловски сподели видео од Макрон околу почнувањето преговори за ЕУ. – Како на детето кога ќе му кажат дека нема да оди на одмор, туку на село кај маќеата на татко му, напиша актерот на Фејсбук.

Демократски сојуз до Макрон: Дајте ѝ шанса на Македонија да се движи напред

МКД - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отворено писмо до францускиот претседател, Емануел Макрон му порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ и побара шанса за Македонија да се движи ...

ТВ Клан: Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија

Press24 - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија, јави репортерот на Телевизијата Клан од Брисел, нагласувајќи дека Претседателот на Франција, Емануел Макрон, не го променил ставот за проширување на Европската Унија.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Независен - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Ниту збор од Макрон за проширувањето, пред почетокот на Европскиот совет во Брисел

+инфо - 17.10.2019

Макрон за давањето датум за почеток на преговорите за Северна Македонија и Албанија, е единствениот кој засега најавува блокада. Тој во околу петминутното обраќање пред новинарите, не кажа ништо по ова прашање, но затоа се задржа подолго на ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел премолче за проширувањето

Слободен Печат - 17.10.2019

Францускиот претседател е засега единствениот кој најавува блокада за датум за старт на преговорите за Македонија и Албанија. Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во ...

Дерала за Макрон: Деликатна, да не речам бизарна е неговата позиција

Локално - 17.10.2019

Францускиот претседател, би требало да знае дека неговите сограѓани нема ни да забележат дека ЕУ започнала преговори со две мали земји од кои едната е прашање дали има два милиони, а другата три милиони жители.

Дерала: Знае ли Макрон?

iPortal - 17.10.2019

Има право Макрон кога вели дека мораме да работиме повеќе во многу сектори. Па, тоа уште погласно и подиректно ни го кажуваат и други големи демократски земји, како што е Германија, на пример.

Знае ли Макрон?

24Инфо - 17.10.2019

Извор: Фронтлине.мк пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Макрон кажа дека нема одговор пред своите сограѓани кога ќе им каже дека се согласил двете земји, Северна Македонија и Албанија, да ги започнат преговорите.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Опсервер - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Опсервер - 17.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Фајон: Срамота е Макрон, разбуди се!

Либертас - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. „Многу голем срам.

Фајон: Ова е срамота, Макрон разбуди се!

MTM - 17.10.2019

,,Ова е срамота. Емануел Макрон, разбуди се!“, порача на Фејсбук известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, која остро реагира на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија.

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

24Инфо - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Владата се огради од поранешната советничка што го навреди Макрон

Република - 17.10.2019

Македонската влада денеска се огради од својата поранешна советничка Ивана Јордановска која на Твитер упати навредливи пораки до претседателот на Франција, Емануел Макрон откако тој изјави дека се уште не е време Македонија да почне преговори со ЕУ.

Политико: Макрон може да направи исклучок за Северна Македонија, но не и за Албанија

iPortal - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон побара измени во системот за внесување нови членки во Европската унија, нарекувајќи го „бизарен“ еден ден откако Париз се најде изолиран по ова прашање, пишува Политико .

Дојче Веле: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

MTM - 17.10.2019

Дури и без драмата околу брегзит, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот кој се одржува денеска и утре во Брисел, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

Знае ли Макрон?

CivilMedia - 17.10.2019

пишува: Макрон кажа дека нема одговор пред своите сограѓани кога ќе им каже дека се согласил двете земји, Северна Македонија и Албанија, да ги започнат преговорите. Дека и двете земји имаат низа проблеми, а особено Албанија, од која доаѓаат баратели ...

Макрон: ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

iPortal - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Зибери: Радикалниот став на Макрон е последица од намалената поддршка во Франција

iPortal - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон не ги омекнува ставовите и покрај даденото зелено светло од сите останати земји членки во Европската Унија, дека Северна Македонија заслужува да отпочне преговори.

Макрон побара државите од ЕУ заеднички да ја осудат турската офанзива

Денешен - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Фактор - 17.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон денес ги повика партнерите од Европската Унија да се обединат во осудувањето на турската инвазија на северот на Сирија, и предупреди дека таа би можела да ја оживее џихадистичката организација Исламска држава.

ПОЛИТИКО ПИШУВА: Зрак надеж има за Македонија

Фактор - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ги отфрли разговорите за членство со Албанија, но се чини дека остави зрак надеж за Северна Македонија, пишува весникот Политико . Макрон во средата побара измени во системот за внесување нови членки во ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Опсервер - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Либертас - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Фајон: Ова е срамота, Макрон разбуди се!

Точка - 17.10.2019

„Ова е срамота. Емануел Макрон, разбуди се!“, порача на Фејсбук известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, која остро реагира на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија.

Владата го осудува говорот на омраза на поранешната советничка кон Макрон

CivilMedia - 17.10.2019

Поранешната советничка на Владата за соработка со меѓународни организации, Ивана Јордановска, на својот Твитер профил објави пораки до францускиот претседател Емануел Макрон, за кои јавноста реагираше остро. „Да сумираме. Е*и се претседателе Макрон.

Демократски Сојуз со отворено писмо до Макрон

24Инфо - 17.10.2019

Отворено писмо до претседателот на Франција, Емануел Макрон Господине претседателе, Македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.

Дојче Веле: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

Точка - 17.10.2019

Дури и без драмата околу брегзит, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот кој се одржува денеска и утре во Брисел, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

НАСЛОВИ ВО ФРАНЦУСКИТЕ МЕДИУМИ: „Париз осамен во Брисел“, „Франција внесе студ на Балканот“

Фактор - 17.10.2019

„Позицијата на Франција предизвика револт кај некои членки на ЕУ“, „Париз е осамен во Брисел“, „Париз го блокира пристапувањето на Северна Македонија и Албанија“, пишуваат француските медиуми.

Туск побара пауза за да се убеди Макрон

24Инфо - 17.10.2019

По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на С.Македонија и Албанија да се придружат на ЕУ, петседателот на Советот Доналд Туск побара пауза, надевајќи се на договор за надминување на француското опирање на почетокот на преговори за двете ...

Аналитичарите со поделени мислења, ќе омекнат ли ставовите на Макрон?

Локално - 17.10.2019

Ставовите на претседателот на Франција, Емануел Макрон остануваат непоременти и покрај даденото зелено светло од сите останати земји членки дека Северна Македонија заслужува да отпочне преговори со Европската унија.

Политико: Макрон не прифаќа разговори со Албанија, може да направи исклучок за нас

Локално - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон побара измени во системот за внесување нови членки во Европската унија, нарекувајќи го „бизарен“ еден ден откако Париз се најде изолиран по ова прашање, пишува Политико .

Знае ли Макрон?

Либертас - 17.10.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Макрон кажа дека нема одговор пред своите сограѓани кога ќе им каже дека се согласил двете земји, Северна Македонија и Албанија, да ги започнат преговорите.

Туск направил што може, но не го убедил Макрон

Фактор - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вечерва во изјава за Телма рекол дека не се надева дека на работната вечера ќе се постигне договор за доделување на датум. Рекол дека направил што може, но нема согласност меѓу земјите членки .

Туск: Направив сè што можев, но треба да се случи чудо за да се согласи Макрон

Република - 17.10.2019

И претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, не е оптимист дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговори за влез во Европската унија. Во изјава за дописничката на „Телма“ од Брисел, каде вечерва, пред почетокот на Европскиот совет во ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Локално - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Либертас - 17.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Што мислат битолчани за однесувањето на Макрон!

Тера - 17.10.2019

По информациите од Брисел дека Франција се противи на давањето датум за старт на преговори со Македонија и Албанија, денеска ги прашавме битолчани што мислат за ваквото однесување на Франција.

Дали ќе попушти Франција во последен момент? Меркел: Шансите за консензус не се добри

4NEWS - 17.10.2019

На оваа тркалезна маса на Европскиот совет, лидерите на земјите-членки ќе одлучуваат дали Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за отворање на преговорите. Нивните ставови се различни.

Павле Трајанов до Макрон: Дајте и шанса на Македонија да се движи напред

Либертас - 17.10.2019

Господнине претседателе, Македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ. Се откажавме од многу вредности и идентитетски прашања, го менуваме Уставот, знамето и на крајот, името на ...

Милошоски: Заев неколку месеци ургираше за средба со Макрон, но не беше удостоен со покана

Вечер Прес - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е поранешен министер за надворешни работи, тврди дека премиерот Зоран Заев во последните неколку месеци неуспешно се обидувал да договори состанок со францускиот претседател Емануел Макрон.

И вечерва Maкрон со ист став кон Македонија

Република - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и вечерва е со непроменет став во однос на почнување на преговорите за влез во ЕУ на Македонија и Албанија. Како што пренесува репортерката на албанската телевизија „ Клан “, Ериса Зика од Брисел, таа добила ...

Макрон ќе ја искористи Македонија да поентира дома и да се наметне во ЕУ

PressingTV - 17.10.2019

Угледниот „Политико“ по втор пат во два дена пишува за шансите Македонија да добие позитивна одлука од ЕУ за започнување на пристапните преговори. Толкувајќи го речникот на францускиот претседател Макрон во текот на прес-конференцијата со ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Локално - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Милошоски: Заев има еден советник кој лажно се претставува како “човек со врски во кабинетот на Макрон”

Опсервер - 17.10.2019

Заев има еден советник кој лажно се претставува како “човек со врски во кабинетот на Макрон”. Претходно Заев имал друг советник учесник во Шарената револуција, Ивана Јордановска, која денес објавува вулгарни пораки до претседателот на Франција (“е*и ...

Од што се плаши Макрон?

Фактор - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа потенцираше дека прерано е за преговори со Македонија и Албанија, и ги нагласи стравувањата на Франција од прилив на нови мигранти од Балканот, издвојувајќи ја Албанија.

Макрон не нè ни спомна

Република - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Скопје

Либертас - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата Според дипломатски извори кои ги ...

„Политико“: Макрон ја исклучи Албанија, но не и С.Македонија

Либертас - 17.10.2019

Угледниот „Политико“ по втор пат во два дена пишува за шансите на С.Македонија да добие позитивна одлука од ЕУ за отпочнување на пристапните преговори, пренесе „ 360 Степени “. Вечерва, толкувајќи го речникот на францускиот претседател Макрон во ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

24Инфо - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Сите прсти вперени во Макрон, само треба да каже „OUI“

Бриф - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Вечер Прес - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон таинствен пред почетокот на Европскиот совет во Брисел

iPortal - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Фајон: Макрон разбуди се!

Република - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, ја критикуваше одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија, порачувајќи му на Емануел Макрон да покаже политичка зрелост и одговорност.

(Видео) Макрон вели дека е прерано за преговори со Македонија, Меркел се надева на компромис

еМагазин - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ни збор за проширувањето

Либертас - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Фајон: Срамота е, Макрон, разбуди се!

24Инфо - 17.10.2019

Тања Фајон известувачот на Европскиот парламент за Косово, остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. „Голем срам е“, напиша Фајон на Фејсбук, објавувајќи фотографија со ...

Можен ли е пресврт во 5 до 12 за Македонија на ЕУ самитот: Германците знаат да играат до последната секунда

еМагазин - 17.10.2019

Надежта последна умира, а превртливоста е една од главните карактеристики на политичарите кои се спремни да ги менуваат своите ставови од минута во минута. Ништо поразличен не е ниту францускиот претседател Еманулен Макрон кој вчера порача дека ...

И Меркеловото „да“ содржи големо „но“

Република - 17.10.2019

Иако погледите се вперени кон францускиот претседател Емануел Макрон, кој е против датум за преговори за Македонија и Албанија, односно против проширувањето на ЕУ, неговото мислење го дели и германската канцеларка Алгела Меркел.

„Кај треба да потпишеме дека Гоце Делчев е Французин“: Твитер за датумот, Макрон и ЕУ

еМагазин - 17.10.2019

Останува неизвесноста дали Македонија конечно ќе добие датум за старт на преговорите со Европската Унија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Можен ли е пресврт во 5 до 12 за Македонија на ЕУ самитот: Германците знаат да играат до последната секунда (Видео) Макрон вели ...

Едниот лажен, другиот вулгарен: Со вакви советници датум нема да видиме, а ќе мора на Париз да му се извиниме

Република - 17.10.2019

Пратеникот Антонио Милошоски, поранешен шеф на дипломатијата, уште еднаш ги предочува пропустите на македонската дипломатија во однос на Франција. Тој потсети на псотоењето на „ “, извесен љупчо Зафировски, кој „има врски во Кабинетот на Макрон“, но ...

„Политико“: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

Вечер Прес - 17.10.2019

Иако Париз имаше сојузници во одбивањето за отворање преговори со Албанија, Владата на Макрон стоеше осамена во блокадата за старт на преговори со Северна Македонија, пишува европското издание на „Политико“ во денешната анализа за Самитот на лидери ...

Дојче Веле: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

Centar - 17.10.2019

Дури и без драмата околу брегзит, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот кој се одржува денеска и утре во Брисел, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

Фајон: Ова е срамота, Макрон разбуди се!

Centar - 17.10.2019

,,Ова е срамота. Емануел Макрон, разбуди се!“, порача на Фејсбук известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, која остро реагира на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија.

Макрон бара трпение за датумот, направените реформи не биле доволни

Мета - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот ...

Знае ли Макрон?

Centar - 17.10.2019

Макрон кажа дека нема одговор пред своите сограѓани кога ќе им каже дека се согласил двете земји, Северна Македонија и Албанија, да ги започнат преговорите. Дека и двете земји имаат низа проблеми, а особено Албанија, од која доаѓаат баратели на азил ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

4NEWS - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон не ја ни спомна Македонија пред почетокот на Европскиот совет

Денешен - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Ова е срамота, Макрон разбуди се!

Н.Македонија - 17.10.2019

Ова е срамота. Емануел Макрон, разбуди се!“, порача на Фејсбук известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, која остро реагира на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Македонија и за Албанија.

Методот на Макрон

Н.Македонија - 17.10.2019

Политико Францускиот лидер заедно со неговите советници разговараат на овалната маса во беж боја во собата за состаноци во претседателскиот авион. Иако во јавноста обично носи костуми, во авионот носи лежерна облека, односно темни фармерки, син ...

Демократски сојуз до Макрон: Со добивање датум сите реформски процеси ќе се одвиваат со многу поголем оптимизам

Н.Македонија - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отворено писмо до францускиот претседател Емануел Макрон порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.

Милошоски: Заев има советници кои лажно се претставуваат и го навредуваат Макрон, МНР треба да му се извини на Париз

Магазин - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и поранешен шеф на дипломатијата, преку социјалните мрежи повторно ги посочува пропустите на македонската дипломатија во однос на Франција. Тој потсети на постоењето на „мистериозниот советник на ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

MakPress - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Михајловски се пошегува за ЕУ: Кога на дете ќе му кажат дека не оди на одмор туку на село

Магазин - 17.10.2019

Познатиот македонски актер Тони Михајловски реши малку да се пошегува па на својот профил на Фејсбук сподели видео од Макрон околу почнувањето преговори за ЕУ. Имено тој со видеото се надоврзува со бариерата која ја постави Франција, односно ...

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Магазин - 17.10.2019

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ и дека мора да се бара план Б за иднината на државата. Нејзиниот статус во целост.

Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива во Сирија

1tv - 17.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Владата се огради од бившата советничка што му кажа на Макрон да се е*е

Expres - 17.10.2019

Македонската влада денеска се огради од својата екссоветничка која го советувала премиерот до лани. “Ивана Јордановска не е вработена во Владата од август 2018. Изнесените ставови може да бидат само нејзини лични мислења и никако не ги изразуваат и ...

Макрон во изјава за новинарите не го спомена проширувањето, се фокусираше на Брегзит и Сирија

MakPress - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Павле Трајанов му пиша на Макрон: Претседателе се откажавме од идентитетски прашања, дајте ни шанса

MakPress - 17.10.2019

Претседателот на Демократскиот Сојуз и дел од владината коалиција, Павле Трајанов му испрати писмо на Францускиот претседател Емануел Макрон. Во породолжение, интегрален текст од отвореното писмо: - Господине претседателе, Македонскиот народ и сите ...

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ МУ ПИША НА МАКРОН: “Дајте и шанса на Македонија да се движи напред, направивме многу”

Магазин - 17.10.2019

Господнине претседателе, Македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ. Се откажавме од многу вредности и идентитетски прашања, го менуваме Уставот, знамето и на крајот, името на ...

Макрон пред почетокот на Советот не спомна ни „п“ од проширување

1tv - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Антонио Милошоски за советниците на Заев: „Еден лажен, а другиот вyлгaрeн“

365 - 17.10.2019

Поранешен шеф на дипломатијата, а сегашен пратеник Антонио Милошоски, уште еднаш ги предочува пропустите на македонската дипломатија во однос на Франција. Тој на совојот Фејсбук профил напиша: „Заев има еден советник кој лажно се претставува како ...

Краен обид да се премисли Макрон – Самитот на ЕУ „последен воз“ за С. Македонија

1tv - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата Според дипломатски извори кои ги ...

Фајон: Макрон срамота е, разбуди се!

1tv - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. „Голем срам е“, напиша Фајон на Фејсбук, објавувајќи фотографија со ...

Макрон: Како да им објаснам на граѓаните дека втората земја со најголем број барања за азил во Франција се луѓе од ...

Скопје1 - 17.10.2019

Реформа на Европската унија па потоа преговори, порача францускиот претседател Eмануел Mакрон синоќа на прес конференција по средбата со германската канцеларка Aнгела -Постојат работи што треба да ги завршиме претходно, пред да почнат преговорите.

Милошоски: И да не ве чуди зошто Заев не беше удостоен со средба со Макрон

Expres - 17.10.2019

Пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонијо Милошоскли на Фејсбук предупредува на непримерниот речник на луѓе блиски на премиерот Заев упатени на адреса на францускиот претседател Емануел Макрон.

Бивша советничка на Заев до францускиот претседател: Е*и се Макрон

Expres - 17.10.2019

Поранешна советничка на премиерот Зоран Заев и учесник во Шарената револуција, Ивана Јордановска, денеска објавува вулгарни пораки до претседателот на Франција. Во својот пост на Твитер Јордановска, која е блиска на актуелната владина екипа, на ...

Милошоски: „Заев има еден советник кој лажно се претставува како “човек со врски во кабинетот на Макрон”.

Скопје1 - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, преку социјланата мрежа тврди дека премиерот Зоран Заев во последните неколку месеци неуспешно се обидувал да договори состанок со францускиот претседател Емануел Макрон.

Проширувањето на ЕУ ќе биде важна тема на лидерскиот самит, објави канцеларијата на Меркел

Сакам да кажам - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел пред заминување за Брисел во четврток наутро ќе има обраќање до Бундестагот, што е редовна пракса пред секој самит на ЕУ. На нејзината интернет страница веќе е најавено дека проширувањето на ЕУ „ќе биде важна ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

24 Вести - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Фокус - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Можен судир меѓу Макрон и Меркел поради преговорите со Македонија

Фокус - 16.10.2019

Германските весници синоќа излегоа со речиси идентични наслови во извештаите од состанокот на министрите на ЕУ во Луксембург. Агенцијата Ројтерс прогнозира судир меѓу Макрон и Меркел поради преговорите со Македонија, пренесе „Дојче веле“ .

Меркел и Макрон денеска и за датумот за преговори со С. Македонија

Алсат-М - 16.10.2019

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за доделување датум на Северна Македонија за почнување пристапни ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

24 Вести - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Алсат-М - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон ги повика Македонија и Албанија да се стрпат за преговори

Фокус - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Скопје со очекувања од средбата Меркел-Макрон во Тулуз

Deutsche Welle - 16.10.2019

Францускиот претседател и германската канцеларка денеска повторно ќе ги соочат аргументите за проширувањето на ЕУ. Дали ќе ги усогласат ставовите пред лидерскиот самит? Што ќе донесе за Северна Македонија ? Претставник на германската влада во изјава ...

Меркел и Макрон повторно ќе имаат состанок на кој ќе се разговара за Македонија

Канал5 - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво,продолжуваат лобирањата пред претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

„Политико“: Макрон ќе се премисли за Македонија и Албанија само ако добие нешто за возврат

Фокус - 16.10.2019

Франиција беше единствената земја која беше против Северна Македонија, цитира европското издание на угледниот весник „Политико“ дипломатски извор од вчерашниот министерски состанок во Луксембург.

Политико: Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат

Телма - 16.10.2019

Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат, пишува денеска угледниот весник „Политико“ , цитирајќи извори дипломати кои беа присутни на вчерашниот министерски состанок во Луксебмруг.

Односот на Меркел и Макрон: Дует на спротивности

Deutsche Welle - 16.10.2019

Судирот на содржини, стил и интереси не е нов во германско-француските односи, оценува „Зиддојче цајтунг“. Стилот на Макрон е типичен за ова време, во кое мажите притискаат на педалите за гас без да се грижат за моторот.

Заеднички пораки од Заев и Хан – се очекува прес конференција во Брисел

24 Вести - 16.10.2019

Новата средба меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон повторно треба да го покрене прашањето за доделување датум за земјава за почнување пристапни преговори со Европската Унија.

ЕУ и Македонија: Многу ветено, малку исполнето

Deutsche Welle - 16.10.2019

Доколку ЕУ не даде зелено светло за Скопје и Тирана, темите како демократија и владеење на правото повеќе нема да бидат на агендата. Тагесшпигел прогнозира дека Меркел нема да успее да го разубеди Макрон Берлинскиот весник Тагесцајтунг ја коментира ...

Меркел и Макрон ручаа во Ербас (ВИДЕО)

Канал5 - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ја посетија компанијата Ербас , во моментот кога се очекуваат американски санкции поради трговскиот спор. "Сакав да дојдам тука со Ангела Меркел, за да застанам во одбрана ...

Меркел и Макрон повторно се состанаа, на масата повторно датумот за Македонија и Албанија

Алсат-М - 16.10.2019

Лидерите на двете најсилни земји во ЕУ, Ангела Меркел и Емануел Макрон се состанаа повторно доцна попладнево во Франција за да ги координираат нивните позиции пред Самитот на Европскиот совет кој почнува утре.

Макрон: Прерано е за преговори со Северна Македонија

Deutsche Welle - 16.10.2019

Нема поместување во позициите на официјален Париз ни по денешната мешовита германско-француска конференција во Тулуз. Макрон порача дека С. Македонија и Албанија треба уште да чекаат. Меркел се надева на компромис.

(Видео) Макрон: Нема место за проширување за Македонија и Албанија, Меркел - се уште има место за компромис

Канал5 - 16.10.2019

Реформа на европската унија па потоа преговори, вели францускиот претседател Eмануел Mакрон по средбата со германската канцеларка Aнгела Mеркел во Tулуз. Макрон вели го дели ставот дека Балканот е стратешки важен за Европа, но има прашања кои е ...

И по средбата со Меркел, Макрон го повтори француското „НЕ“ за Северна Македонија

ТВ21 - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на вечерашната заедничка пресконференција по средбата со германската канцеларка Меркел во Тулуз повторно го повтори ставот дека засега ќе нема проширување на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Макрон инсистира на реформа на ЕУ пред отворање преговори за членство

Телма - 16.10.2019

Меркел не го убеди Макрон на средбата во Тулуз. Францускиот претседател потенцираше дека прерано е за преговори со Макеоднија и Албанија, и ги нагласи стравувањата на Франција од прилив на нови мигранти од Балканот, издвојувајќи ја Албанија.

Макрон: Стрпете се уште малку, прерано е за преговори

24 Вести - 16.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, порача емануел макрон На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел.

Треба уште малку да се стрпите за почеток на преговорите со ЕУ, кажа Макрон по средбата со Меркел

Сакам да кажам - 16.10.2019

Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, рече францускиот претседател Емануел Макрон на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Скопје

Deutsche Welle - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата Според дипломатски извори кои ги ...

Датумот да не ја поплави Преспа

Независен - 16.10.2019

Фото: Б. Грданоски АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Не е тешко да се разберат тоновите на револт во интервјуто на претседателот Стево Пендаровски за „Пресе“ во Виена, каде што тој беше во билатерална посета во текот на викендот.

„Политико“: Париз ќе се помести за С. Македонија и Албанија кога ќе знае што добива за возврат

360 степени - 16.10.2019

Европското издание на угледниот „Политико“, известувајќи за вчерашниот неуспех на Советот за општи работи на ЕУ третпат во 16 месеци да стигне до одлука за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија, наведува дека „Франција ќе се ...

Северна Македонија меѓу Меркел и Макрон

Р.С.Европа - 16.10.2019

Во Берлин пред денешниот годишен германско француски самит е соопштено дека одлуката на Европската унија за почнување преговори со Северна Македонија и Албанија е приоритетна работа за Германија.

Макрон вечерва повторно ни кажа Не за датумот за ЕУ

Курир - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон пред малку на прес конференцијата со германската канцеларка Меркел во Тулуз го повтори ставот дека нема да има проширување на ЕУ со Македонија и Албанија. „Ја споделувам истата геополитичка и стратешка визија со ...

Скопје со очекувања од средбата Меркел-Макрон во Тулуз

Алфа - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега насочени кон претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре во Брисел.

Макрон и Меркел сакаат единство пред самитот за брегзитот

Макфакс - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа денес во јужна Франција, ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договорот за брегзит.

Европската комисија се солидаризираше со Македонија по ветото на Макрон

Слободен Печат - 16.10.2019

Франција вчера остана изолирана во ЕУ во својата одлука да блокира зелено светло за старт на преговори со Скопје и Тирана. Европската комисија пред своето седиште во Брисел го истакна македонското знаме, во знак за солидарност кон нашата земја ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Независен - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Макрон бара трпение за преговори со Скопје и Тирана, Меркел се надева на компромис

Независен - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон повторно ни кажа „не“: Смета дека е рано Македонија да почне преговори со ЕУ

Слободен Печат - 16.10.2019

Макрон на прес конференцијата Макрон изјавил дека место за Западниот Балкан во ЕУ има но сегашниот начин на пристапување на нови членки е апсурден. Францускиот претседател Макрон на вечерашната заедничка пресконференција со германската канцеларка ...

Македонија во пазарот на Макрон

Слободен Печат - 16.10.2019

Очигледно е дека Франција преку претседателот Макрон ја уценува Унијата или „некоја“ земја од Унијата со која сака да си го мери (влијанието во ЕУ зоната но и на Балканот). Геостратешки гледано Македонија во оваа констелација се чини е „небитна“ за ...

Меркел ќе го притиска Макрон да попушти, самитот последна надеж

Алфа - 16.10.2019

По пропаднатиот обид на финското претседателство да ги раздвои Македонија и Албанија, станува се појасно дека без Тирана не можеме во ЕУ, а заедно уште потешко. 13 земји се против двете земји да се раздвојат, а три против добивање на датум за старт ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Нова ТВ - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон: Прерано е за преговори со Северна Македонија и Албанија

МКД - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

„Политико“: Франција ќе се премисли само ако добие нешто за возврат

+инфо - 16.10.2019

Франција ќе се премисли во однос на датумот за преговори само кога ќе стане јасно што ќе добие за возват, пишува денеска угледниот весник „ Политико “ повикувајќи се на брифинзи од двајца дипломати по вчерашниот министерски состанок во Луксебмруг.

(ВИДЕО) Почна средбата Макрон-Меркел

360 степени - 16.10.2019

Емануел Макрон ја пречека Ангела Меркел во префектурата на градот Тулуз, пред почетокот на нивната билатерална средба, која според програмата треба да трае до 16,30 часот, кога ќе почне и заедничката седница на Владите на Франција и на Германија.

(ВО ЖИВО): Прес конференција на Јоханес Хан и Зоран Заев

360 степени - 16.10.2019

Папандреу: ЕУ треба да покаже почит кон С.Македонија и Албанија ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата со датумот за преговори доказ за предвремени избори Холандија со појаснување: Има простор за отворање преговори со Северна Македонија (ВИДЕО) Почна средбата ...

Меркел и Макрон денеска и за датумот за преговори со Македонија

Press24 - 16.10.2019

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за доделување датум Македонија за почнување пристапни преговори со ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

+инфо - 16.10.2019

Ја споделувам истата геополитичка и стратешка визија со германската канцеларка. Сакам да испратам позитивен сигнал до овие лидери, но сериозно погледнато сега јас морам да им порачам: овојпат нам ни е потребно малку повеќе време за да ги средиме ...

Следува прес конференција по средбата Меркел – Макрон

ММС - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и канцеларката Ангела Меркел ја покажаа цврстината на француско-германскиот однос на состанокот во Тулуз во јужна Франција, еден ден пред клучниот самит на ЕУ, што може да одобри договор за развод со Велика ...

За Макрон Северна Македонија „треба да се стрпи" - Меркел се надева на компромис

Press24 - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

(Видео) Меркел и Макрон ручаа во „ербас“ во Тулуз

Макфакс - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ja посетија фабриката на „Ербас“ во Тулуз, во пресрет на очекуваните санкции од САД поради трговскиот спор. „Сакав да дојдам овде, со Ангела Меркел, да го бранам ...

Макрон повторно кажа „не“ за Македонија

Нетпрес - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во Тулуз, на вечерашната заедничка прес конференција со германската канцеларка Ангела Меркел, го повтори ставот дека нема да има проширување на ЕУ со Македонија и со Албанија.

ВИДЕО: Макрон смета дека е рано за преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 16.10.2019

Два дена пред конечната одлука, германската канцеларка Ангела Меркел не успеа да го убеди францускиот претседател Емануел Макрон да ги започне преговорите со Албанија и Северна Македонија.

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

Макфакс - 16.10.2019

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа заедничка прес-конфернеција на која главна тема беше брегзит.

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Сител - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон вели „не“, Меркел и натаму остава простор за договор

360 степени - 16.10.2019

Претседателот на Франција смета дека Северна Македонија и Албанија во овој момент не треба да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел, Емануел Макрон изјави дека двете ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Алфа - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

А1 On - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Дали блокадата на преговорите со Македонија, ќе ги доведе до судир Макрон и Меркел?

Слободен Печат - 16.10.2019

Медиумите прогнозираат судир меѓу Меркел и Макрон поради преговорите со Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел планира да продолжи да врши притисок врз францускиот претседател Емануел Макрон да попушти за почеток на преговори за членство ...

(ВИДЕО) Целата изјава на Макрон по средбата со Меркел

360 степени - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека на ЕУ и е потребно повеќе време за да ги среди состојбите дома пред да донесе каква било одлука за интеграција на нови земји членки. „Што се однесува до проширување, Европа е голема и убава куќа во ...

Макрон: Прерано е за преговори со Северна Македонија

Р.С.Европа - 16.10.2019

"Прерано е за започнување на преговорите со Албанија и Северна Македонија за членство во ЕУ", изјави францускиот претседател Емануел Макрон на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел во Тулуз.

Германски медиуми: Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

ММС - 16.10.2019

Печатот во Германија во вечерните онлајн изданија речиси едногласно ја лоцира вината за неуспехот да се исполни ветувањето кон Северна Македонија и Албанија во Франција. Водечките Франкфуртер алгемајне цајтунг (Париз го блокира проширувањето на ЕУ) ...

Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива во Сирија

Макфакс - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. „Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Скапо платениот советник на Владата, не го приближи Макрон до Заев. Што сега?

Нетпрес - 16.10.2019

Дали Љупчо Зафировски, мистериозниот скапо платен советник на премиерот Зоран Заев за олеснување на процесот на пристапување кон ЕУ, ќе сноси некаква одговорност или можеби ќе добие црвен картон од Владата, сега, откако претседателот на Франција, ...

Јовица Михајловски со генијален статус на ФБ: Шо толку по Макрон? Шо ви е крив човекот?

Скопје24 - 16.10.2019

Шо толку по Макрон? Шо ви е крив човекот? Ја да сум Макрон исто би прашал: Шо па вие во Европа? Чуму и по чему? По правна држава? Без закон за сјо, со Катица, Ременски, Јово Превара, Кирацовски, Вицето, Рашковски, Анѓушев и брадерс бра-ко, Ласкова, ...

Макрон: Северна Македонија и Албанија да се стрпат уште малку пред да добијат датум за преговори со ЕУ

Сител - 16.10.2019

Северна Македонија и Албанија уште малку да се стрпат пред да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ – ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот на двете влади во ...

Пораката на Макрон: Добивате позитивен сигнал, но не и датум! (ВИДЕО)

+инфо - 16.10.2019

Еве ја целата изјава на Претседателот на Франција, Емануел Макрон, на заедничката прес – конференција со германската канцеларка, Ангела Меркел, по состанокот на двете влади денеска во ...

Макрон: Прерано е за преговори со С. Македонија

OhridNews - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека С.Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

А1 On - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

(ВИДЕО) Меркел по средбата со Макрон: Утре продолжуваме да разговараме

360 степени - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел остава простор за договор околу определувањето пристапни преговори со С.Македонија и Албанија. Меркел нагласи дека меѓу Германија и Франција нема разлики во однос на фактот дека земјите од Западен Балкан имаат ...

Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

Нова ТВ - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел планира да продолжи да врши притисок врз францускиот претседател Емануел Макрон да попушти за почеток на преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и Албанија, велат владини извори во Берлин за агенциите ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Сител - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Нетпрес - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

„Политико“: Макрон ќе се премисли за Македонија и Албанија само ако добие нешто за возврат

Press24 - 16.10.2019

Франиција беше единствената земја која беше против Македонија, цитира европското издание на угледниот весник „Политико“ дипломатски извор од вчерашниот министерски состанок во Луксембург. Друг дипломат, пак, го обвинува Париз дека се однесува како ...

Меркел и Макрон денеска и за датумот за преговори со С. Македонија

Р.С.Европа - 16.10.2019

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за доделување датум на Северна Македонија за почнување пристапни ...

Германски медиуми: Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

iPortal - 16.10.2019

Печатот во Германија во вечерните онлајн изданија речиси едногласно ја лоцира вината за неуспехот да се исполни ветувањето кон Северна Македонија и Албанија во Франција. Водечките Франкфуртер алгемајне цајтунг (Париз го блокира проширувањето на ЕУ) ...

И по средбата со Меркел, Макрон го повтори француското „НЕ“ за Северна Македонија

4NEWS - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на вечерашната заедничка пресконференција по средбата со германската канцеларка Меркел во Тулуз повторно го повтори ставот дека засега ќе нема проширување на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Макрон по средбата со Меркел: Бараме турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре

iPortal - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Меркел и Макрон денеска и за датумот за преговори со Македонија

Тера - 16.10.2019

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за доделување датум на Македонија за почнување пристапни преговори со ...

Пусти Макрон, не знае дека ние уште минатата година добивме датум

Република - 16.10.2019

, пишува на својот ФБ профил Богдан Илиевски коментирајќи ја денешната изјава на францускиот претседател, но и прославата која владата минатата година ја организираше. ...

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Вечер Прес - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Макрон со финално „НЕ“ за Македонија и Албанија

Денешен - 16.10.2019

Меркел не го убеди Макрон на средбата во Тулуз. Францускиот претседател потенцираше дека прерано е за преговори со Македонија и Албанија. Ја спореди ЕУ со убава голема куќа во која сите живеат заедно. но во која во овој комент енма место за други.

Политико“: Макрон ќе се премисли за Македонија и Албанија само ако добие нешто за возврат

24Инфо - 16.10.2019

Франиција беше единствената земја која беше против Северна Македонија, цитира европското издание на угледниот весник „Политико“ дипломатски извор од вчерашниот министерски состанок во Луксембург.

Франција рече НЕ, Влада е мртва, Заев вети оставка

Република - 16.10.2019

Франција уште еднаш ѝ рече НЕ на Македонија. Францускиот претседател Емануел Макрон, во мал дел од своето обраќање, се задржа и на ставот на Франција кон проширувањето на Европската унија, особено коментирајќи ја положбата на Албанија и Македониjа.

ЗА ШТО ВСУШНОСТ РАЗГОВАРАЛЕ МАКРОН И МЕРКЕЛ: Турција да сопре со офанзивата, мора да се усогласиме со Русија и Иран

Денешен - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Без нервоза

Либертас - 16.10.2019

Јас немам дилеми дека ќе добиеме преговори, утре или задутре, како што немам дилеми дека тие ќе бидат со многу построга метологија од досегашната. Нашата држава исполни тешки задачи, и тука мора да следи наплатата.

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Скопје

Локално - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата Според дипломатски извори кои ги ...

„Политико“: Макрон ќе се премисли за Македонија и Албанија само ако добие нешто за возврат

Република - 16.10.2019

Франиција беше единствената земја која беше против Северна Македонија, цитира европското издание на угледниот весник „Политико“ дипломатски извор од вчерашниот министерски состанок во Луксембург.

Премалку се две средби за 16 месеци: Бучковски смета дека Заев недоволно лобирал кај Макрон

Република - 16.10.2019

Поранешнбиот малкедонски премиер Владо Бучковски смета дека владата и премиерот Зоран Заев не посветиле доволно внимание за лобирање кај францускиот претседател Емануел Макрон околу прашањето за добивање на датум за почеток на преговорите на ...

Макрон: Северна Македонија и Албанија да се стрпат уште малку пред да добијат датум за преговори со ЕУ

4NEWS - 16.10.2019

Северна Македонија и Албанија уште малку да се стрпат пред да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ – ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот на двете влади во ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Македонија

Република - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон, вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Македонија и Албанија , но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Според дипломатски извори кои ги цитира германската новинска ...

Весникот „Политико“ открива во кои околности Франција ќе го смени ставот за датумот

Фактор - 16.10.2019

Весникот „Политико“ анализира под кои услови Франција може да го промени ставот во однос на датумот за преговори. Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат, пишува денеска угледниот весник „Политико“ , цитирајќи ...

ПОЛИТИКО: Франција ќе се премисли за С. Македонија кога ќе знае што добива за возврат

Денешен - 16.10.2019

Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат, пишува весникот Политико, повикувајќи се на неименуван дипломатски извор. Франиција беше единствената земја која беше против С.

Што напиша Макрон на твитер?

Panika.be - 16.10.2019

На твитер се појави следнава фотографија. Со оглед дека Макрон нема македонска кирилична поддршка, очигледно е дека е ...

Односот на Меркел и Макрон: Дует на спротивности

Либертас - 16.10.2019

Судирот на содржини, стил и интереси не е нов во германско-француските односи, оценува „Зиддојче цајтунг“. Стилот на Макрон е типичен за ова време, во кое мажите притискаат на педалите за гас без да се грижат за моторот.

ЕУ и Македонија: Многу ветено, малку исполнето

Либертас - 16.10.2019

Доколку ЕУ не даде зелено светло за Скопје и Тирана, темите како демократија и владеење на правото повеќе нема да бидат на агендата. Тагесшпигел прогнозира дека Меркел нема да успее да го разубеди Макрон Берлинскиот весник Тагесцајтунг ја коментира ...

(Видео) Меркел и Макрон ручаа во „ербас“ во Тулуз

24Инфо - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ja посетија фабриката на „Ербас“ во Тулуз, во пресрет на очекуваните санкции од САД поради трговскиот спор. „Сакав да дојдам овде, со Ангела Меркел, да го бранам ...

Меркел и Макрон ручаа во „ербас“ во Тулуз

MTM - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ja посетија фабриката на „Ербас“ во Тулуз, во пресрет на очекуваните санкции од САД поради трговскиот спор. „Сакав да дојдам овде, со Ангела Меркел, да го бранам ...

Француското „не“ одекна во Тулуз

PressingTV - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон пред малку на прес конференцијата со германската канцеларка Меркел во Тулуз го повтори ставот дека нема да има проширување на ЕУ со Албанија. Макрон во изјавата дава признание за се што е направено од страна на двете ...

Меркел и Макрон се состанаа во Тулуз, но дали е Македонија на агендата

Фактор - 16.10.2019

Во Тулуз се сретнаа шефовите на владите на Франција и Германија, а Франкфурте Алгемајне Цајтунг веќе објави наслов „Колку добро се разбираат Меркел и Макрон?“: Средбата на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ...

Макрон и Меркел сакаат единство пред самитот за брегзит

Centar - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа денес во јужна Франција, ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договорот за брегзит.

Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел, пишува германскиот печат

Либертас - 16.10.2019

Германските весници вечерва излегоа со речиси идентични наслови во извештаите од состанокот на министрите на ЕУ во Луксембург. Агенцијата Ројтерс прогнозира судир меѓу Макрон и Меркел поради преговорите со Македонијa.

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Локално - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Вечер Прес - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон: Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори

iPortal - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Брегзит главна тема, ќе разговараат ли и за датумот: Макрон и Меркел ќе се сретнат на југот на Франција

Република - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Локално - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Денес средба на Макрон и Меркел, ќе разговараат за Брегзит

iPortal - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Макрон и Меркел сакаат единство пред самитот за брегзит

Точка - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа денес во јужна Франција, ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договорот за брегзит.

(ВИДЕО) Макрон пред една година вети дека заедно можеме да направиме многу

iPortal - 16.10.2019

Додека бројни политичари и функционери од цела Европа ја потенцираат важноста за доделување датум за почеток на преговорите со Скопје и Тирана и предупредуваат на можноста од рушење на кредибилитетот на ЕУ во Западен Балкан, премиерот Заев денеска ...

Почна средбата Макрон – Меркел, канцеларката ќе се обиде да го омекне ставот на Франција

Република - 16.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон ја пречека Ангела Меркел во префектурата на градот Тулуз, пред почетокот на нивната билатерална средба, по што ќе се одржи заедничката седница на Владите на Франција и на Германија.

Меркел ќе притисне и денес, но никој не верува дека Макрон ќе попушти до петок

Република - 16.10.2019

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за доделување датум на Северна Македонија за почнување пристапни ...

МАКРОН ЗА СКОПЈЕ И ТИРАНА: Ни треба малку повеќе време за да ја завршиме работата

Фактор - 16.10.2019

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа заедничка прес-конференција на која главна тема беше Брегзит.

Средба на југот на Франција: Макрон и Меркел ќе разговараат за Брегзит, датумот не се споменува

PressingTV - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

24Инфо - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Прес-конференција на Макрон и Меркел по вечерашната средба

Република - 16.10.2019

По средбата на францускиот претседател Емануел Макрон со Ангела Меркел, тие излегоа на заедничка прес-конференција. Како што јавија домашните медиуми, една од темите на оваа среба бил и негативниот став на Франција за почетокот на преговорите на ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Опсервер - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Опсервер - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Скопје со очекувања од средбата Меркел-Макрон во Тулуз

Либертас - 16.10.2019

Францускиот претседател и германската канцеларка денеска повторно ќе ги соочат аргументите за проширувањето на ЕУ. Дали ќе ги усогласат ставовите пред лидерскиот самит, пишува Дојче веле .

Макрон кратко и јасно – NON

Република - 16.10.2019

По остварената неколкучасовна средба меѓу Емануел Макрон и Ангела Меркел, предмалку на зедничката прес-конференција францускиот претседател порача дека Франција нема да даде зелено светло за давање на датум за почеток на преговорите со ЕУ за ...

Германски медиуми: Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

Локално - 16.10.2019

Печатот во Германија во вечерните онлајн изданија речиси едногласно ја лоцира вината за неуспехот да се исполни ветувањето кон Северна Македонија и Албанија во Франција. Водечките Франкфуртер алгемајне цајтунг (Париз го блокира проширувањето на ЕУ) ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

4NEWS - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Либертас - 16.10.2019

– Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит – денеска се среќаваат во Тулуз

Либертас - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре

Локално - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

Точка - 16.10.2019

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа заедничка прес-конфернеција на која главна тема беше брегзит.

Макрон: Рано е за преговори со Скопје и Тирана

Тера - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, објави Дојче Веле. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела ...

Макрон и Меркел сакаат единство пред клучниот самит на ЕУ

Н.Македонија - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа денес во јужна Франција, ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договорот за брегзит.

Макрон го прокоцка кредибилитетот на ЕУ во фијаското со Македонија

Н.Македонија - 16.10.2019

Повеќемина политичари, експерти и новинари на Твитер изразија негодување поради неможноста на министрите за надворешни работи во ЕУ да се договорат за определување на датум за преговори за Македонија и Албанија, наведувајќи дека Унијата на тој начин ...

Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

Н.Македонија - 16.10.2019

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа заедничка прес-конфернеција на која главна тема беше брегзит.

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Магазин - 16.10.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по ...

Средбата Меркел-Макрон во Тулуз, дали ќе ги усогласат ставовите пред лидерскиот самит за проширување на ЕУ?

365 - 16.10.2019

За денешната средба Меркел-Макрон претставник на германската влада во изјава за агенцијата Ројтерс потврдил дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за ...

Макрон за прв пат со став за датумот: Македонија треба да се стрпи, прерано е за преговори

MakPress - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот ...

Бучковски смета дека Заев недоволно лобирал кај Макрон

Магазин - 16.10.2019

Екс македонскиот премиер Владо Бучковски смета дека владата и премиерот Зоран Заев не посветиле доволно внимание за лобирање кај францускиот претседател Емануел Макрон околу прашањето за добивање на датум за почеток на преговорите на Македонија со ...

Блокадата на Македонија го води Макрон во судир со Меркел!

1tv - 16.10.2019

Печатот во Германија во вечерните онлајн изданија речиси едногласно ја лоцира вината за неуспехот да се исполни ветувањето кон Северна Македонија и Албанија во Франција. Водечките Франкфуртер алгемајне цајтунг (Париз го блокира проширувањето на ЕУ) ...

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

MakPress - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретнат на југот од Франција, на еден ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договор за Брегзит.

Макрон: Како да им објаснам на Французите дека втората земја по баратели на азил Албанија треба да почне преговори?

AKO - 16.10.2019

Францускиот претседател , Емануел Макрон, по завршување на средбата со канцеларката Меркел, во врска со проширувањето на ЕУ и одлуката за давање датум за преговори на Македонија и Албанија, го изјави следното: ,,Што се однесува до проширувањето, ...

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

MakPress - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

До кога Макрон ќе станува на „лева нога“ и што уште треба Македонија да направи за датум?

1tv - 16.10.2019

Нема поместување во позициите на официјален Париз ни по денешната мешовита германско-француска конференција во Тулуз. Макрон порача дека С. Македонија и Албанија треба уште да чекаат. Меркел се надева на компромис.

Макрон вечерва повторно ни кажа „не“ за датумот за ЕУ

Expres - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон пред малку на прес конференцијата со германската канцеларка Меркел во Тулуз го повтори ставот дека нема да има проширување на ЕУ со Албанија. Макрон во изјавата ги поздрави реформите и дава признание за се што е ...

Македонски интелектуалци со отворено писмо до Макрон: Вашата блокада е некоректна, нечесна и опасна

Фокус - 15.10.2019

Се плашиме дека многу набргу, ќе се отвори прашањето дали всушност и повторно Франција е инструментализирана токму од Грција, а со тоа ќе се доведе под знак прашање токму Преспанската спогодба зад која и Вие лично застанавте Почитуван Претседателе, ...

Макрон го предупреди Трамп за повторно појавување на Исламска држава

Канал5 - 15.10.2019

Турската офанзива во североисточна Сирија претставува закана за комплетниот регион и Европа. Француските Дипломатски службеници соопштиле дека телефонскиот разговор на францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот колега Доналд Трамп бил ...

ЕУ преговори: Меркел не попушта- утре повторно ќе го убедува Макрон

Deutsche Welle - 15.10.2019

Во германскатата влада велат дека Меркел нема намера да се откаже од барањето Северна Македонија и Албанија да добијат зелено светло за почеток на преговорите. Доколку не успее утре, ќе го убедува Макрон и в четврток Германската канцеларка Ангела ...

Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

Deutsche Welle - 15.10.2019

Германските весници вечерва излегоа со речиси идентични наслови во извештаите од состанокот на министрите на ЕУ во Луксембург. Агенцијата Ројтерс прогнозира судир меѓу Макрон и Меркел поради преговорите со Македонија Печатот во Германија во ...

Дојче Веле: Меркел не попушта- утре повторно ќе го убедува Макрон

360 степени - 15.10.2019

Во германскатата влада велат дека Меркел нема намера да се откаже од барањето Северна Македонија и Албанија да добијат зелено светло за почеток на преговорите. Доколку не успее утре, ќе го убедува Макрон и в четврток.

Бучковски: Заев не посвети доволно внимание за лобирање кај Макрон, премалку се две средби за 16 месеци

Курир - 15.10.2019

Екс премиерот и универзитетски професор Владо Бучковски смета дека владата и премиерот Зоран Заев не посветиле доволно внимание за лобирање кај францускиот претседател Емануел Макрон за добивање на датум за почеток на Република Македонија со ...

Меркел утре повторно ќе го убедува Макрон Македонија да добие зелено светло

Press24 - 15.10.2019

Во германскатата Влада велат дека Меркел нема намера да се откаже од барањето Северна Македонија и Албанија да добијат зелено светло за почеток на преговорите, пренесува „ Дојче Веле “. Доколку не успее утре, Меркел ќе го убедува Макрон и во ...

Ако сте вие МАКРОН, ние не сме МИКРОН

Слободен Печат - 15.10.2019

Не сакам да мислам како многумина скептици досега, а уште повеќе одсега дека за вас ние сме само дел од пругата Ориент експрес. Некои смрдени, затуцани простаци од попатните станици на луксузниот воз Европа, кои се тука само за да ви ги задоволат ...

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

А1 On - 15.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

Писмо на македонски интелектуалци до Макрон: Вашата блокада ќе биде нож во грбот на сите правдољубиви граѓани!

Нетпрес - 15.10.2019

Почитуван Претседателе, Г-не Макрон : Ние како група македонски интелектуалци, вистински поддржувачи на системот на вредности врз кои што се темели Европската унија, би сакале да Ви укажеме дека блокирањето на процесот на евроинтеграции на нашата ...

Ванковска: „Друже Макрон, ми ти се кунемо“!

Курир - 15.10.2019

Професорката Биљана Ванковска реагира на писмото од македонски интелектуалци адресирано до претседателот на Француската република во кое, меѓу другото, му порачуваат дека француската блокада за датум за отворање преговори со ЕУ е некоректно.

Писмо на македонски интелектуалци до Макрон: Вашата блокада ќе биде нож во грбот на сите правдољубиви граѓани!

Точка - 15.10.2019

Независно од тоа, ние остануваме доследно и автентично посветени на ЕУ вредностите и нивната имплементација во нашата држава, меѓутоа тоа може да влијае на желбата на граѓаните и понатаму да бидеме перцепирани како дел од франкофонијата.

Македонски интелектуалци со писмо до Макрон: Вашата блокада ќе биде нож во грбот на сите правдољубиви граѓани!

Република - 15.10.2019

Ние како група македонски интелектуалци, вистински поддржувачи на системот на вредности врз кои што се темели Европската унија, би сакале да Ви укажеме дека блокирањето на процесот на евроинтеграции на нашата држава само од страна на Франција, е ...

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

24Инфо - 15.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

Опсервер - 15.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

Либертас - 15.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

Се сретнаа Макрон и Џонсон, ама не се знае за што разговарале

Република - 15.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

ЕУ преговори: Меркел не попушта- утре повторно ќе го убедува Макрон

Либертас - 15.10.2019

Во германскатата влада велат дека Меркел нема намера да се откаже од барањето Северна Македонија и Албанија да добијат зелено светло за почеток на преговорите. Доколку не успее утре, ќе го убедува Макрон и в четврток Германската канцеларка Ангела ...

Отворено писмо до Макрон од македонски интелектуалци

CivilMedia - 15.10.2019

Група македонски интелектуалци со отворено писму му се обратија на претседателот на Франција, Емануел Макрон, по повод блокирањето на процесот на евроинтеграции за Северна Македонија. Почитуван Претседателе, Г-не Макрон, Ние како група македонски ...

Македонски интелектуалци со отворено писмо до Макрон: Вашата блокада е некоректна, нечесна и опасна

Либертас - 15.10.2019

Почитуван Претседателе, Г-не Макрон, Ние како група македонски интелектуалци, вистински поддржувачи на системот на вредности врз кои што се темели Европската унија, би сакале да Ви укажеме дека блокирањето на процесот на евроинтеграции на нашата ...

Тортевски и Најчевска му пишаа на Макрон: Ги будите силите кои сакаат крај на Европа

Фактор - 15.10.2019

Александар Тортевски и Мирјана Најчевска, како и неколкумина други интелектуалци му испратија писмо на Емануел Макрон, претседателот на Франција, од кого се бара доделување на датумот за преговори на Македонија со ЕУ, бидејќи во спротивно, како што ...

Михајловски: Што ви е крив Макрон?

Expres - 15.10.2019

Актерот Јовица Михајловски на Фејсбук реагира на „промена на расположението“ во јавноста и критиките на адреса на францускиот претседател: „Шо толку по Макрон? Шо ви е крив човекот? Ја да сум Макрон исто би прашал: Шо па вие во Европа? Чуму и по ...

Ванковска: „Друже Макрон, ми ти се кунемо“!

Expres - 15.10.2019

Професорката Биљана Ванковска реагира на писмото од македонски интелектуалци адресирано до претседателот на Француската република во кое, меѓу другото, му порачуваат дека француската блокада за датум за отворање преговори со ЕУ е некоректно ...

КАНЦЕЛАРКАТА НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Меркел утре повторно ќе го убедува Макрон Македонија да добие зелено светло

Магазин - 15.10.2019

Меркел нема намера да се откаже од барањето Северна Македонија и Албанија да добијат зелено светло за почеток на преговорите, пренесува „Дојче Веле“. Доколку не успее утре, Меркел ќе го убедува Макрон и во четврток.

ДВ: Меркел не попушта- утре повторно ќе го убедува Макрон

1tv - 15.10.2019

Во германскатата влада велат дека Меркел нема намера да се откаже од барањето Северна Македонија и Албанија да добијат зелено светло за почеток на преговорите.Доколку не успее утре, ќе го убедува Макрон и во четврток.

Интелектуалци до Макрон: Блокирањето од страна на Франција е некоректно

Expres - 15.10.2019

Се плашиме дека многу набргу, ќе се отвори прашањето дали всушност и повторно Франција е инструментализирана токму од Грција, а со тоа ќе се доведе под знак прашање токму Преспанската спогодба зад која и Вие лично застанавте, се вели во писмото што ...

Друже Макрон, ми ти се кунемо…

365 - 15.10.2019

Фејсбук статус на Билјана Ванковска Најинтересниот дел од ова писмо до Макрон (кое убедена сум дека ќе побрза да го прочита, бидејќи нема друга поитна работа во моментов) е делот дека тие/потпишаните интелектуалци навивале за него на француските ...

Макрон и Џонсон разговараа за Брегзит

MakPress - 15.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со британскиот премиер Борис Џонсон, изјави официјален претставник од кабинетот на Макрон, без да прецизира за што точно разговарале.

Македонски интелектуалци му пишаа на Макрон: Факт е дека нашите институциите не се на ниво на европските, ама…

365 - 15.10.2019

Почитуван Претседателе, Г-не Макрон, Ние како група македонски интелектуалци, вистински поддржувачи на системот на вредности врз кои што се темели Европската унија, би сакале да Ви укажеме дека блокирањето на процесот на евроинтеграции на нашата ...

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

24 Вести - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: „Макрон греши, РСМ треба да почне преговори, и Бугарија беше жртва на таква политика“

ТВ21 - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Макрон не треба да ги блокира преговорите на Северна Македонија со ЕУ

Фокус - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Канал5 - 14.10.2019

Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев. Во изјава за БГНЕС, Плевнелиев вели дека ЕУ треба да донесе ...

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Алсат-М - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Меркел во последен обид да го убеди Макрон за датумот за преговори со Македонија и Албанија

Телма - 14.10.2019

Новинарите кои го чекаа исходот од работната вечера во Елисејската палата, меѓу францускиот претседател Макрон и германската канцеларка Меркел, не успеаа да дознаат дали една од темите била и проширувањето на ЕУ.

ПОСЛЕДНА ВЕСТ: Канал 5 ексклузивно дознава дека Франција полека попушта , и се очекува отпочнување на преговорите со ЕУ ...

Канал5 - 14.10.2019

Нашите извори од Франција тврдат дека вчеравечер Меркел направила голем притисок врз францускиот Претседател Макрон. Дали Макрон ќе попушти под притисокот на Фрау Меркел и последната понуда на Финското претседателство на ЕУ? Францускиот извор тврди ...

Датумот неизвесен, Франција се уште не го соопштува ставот

Канал5 - 14.10.2019

Со вечерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки во Брисел, започнува неделата во која Македонија го очекува историското „зеленото светло“ од Европската Унија за почеток на преговорите.

Меркел не успеала да го убеди Макрон? Датум за преговори под знак прашалник

ТВ21 - 14.10.2019

Владини извори велат дека сега за сега е неизвесна одлуката за зелено светло за добивање датум за преговори. Комитетот на постојани претставници на ЕУ треба да се состане вечерва во Брисел да се види колку е подготвена Франција да ги почне ...

Оптимизам кај владата дека и Макрон ќе даде зелено светло

Телма - 14.10.2019

Новата методологија за проширување на ЕУ, што ја бара Франција, не мора да го одложи стартот на преговорите со Македонија, смета премиерот. Дебатата за ова прашање, вели, може да се води паралелно со преговорите.

Плевнелиев: Макрон греши, Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ

МКД - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев вели Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Нетпрес - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Слободен Печат - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Макрон греши, Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ

Алфа - 14.10.2019

Македонија, мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател – Емануел Макрон, не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател – Росен Плевнелиев.Во изјава за „бгнес“, Плевнелиев вели, дека ЕУ, треба да ...

Што ќе биде следниот изговор на Макрон?

Независен - 14.10.2019

Ќе стане ли Франција единствената земја која двапати ѝ ставила вето на Македонија – еднаш застанувајќи зад Грција во НАТО во 2008 година и сега упорно одбивајќи да ја награди земјата за Преспанскиот договор и чекањето 25 години да направи суштински ...

Неизвесност за преговори со ЕУ, дали Меркел го убеди Макрон?

Алфа - 14.10.2019

Извисува ли дефинитивно Македонија за датум за преговори со ЕУ, или сепак е можен пресврт? Синоќешната работна вечера во Париз на францускиот претседател Макрон и германската канцеларка Меркел требаше да го отвори прашањето за Македонија и потребата ...

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Независен - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Макфакс - 14.10.2019

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС. Тој се спротивставил на постапките на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој, како што објави ...

Макрон вечерва имаше работна вечера со Меркел

А1 On - 14.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва во Париз имаа работна вечера, на која според најавите меѓудругото требаше да разговараат и за отворањето преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, ...

(ВИДЕО) Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

А1 On - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Македонија ја нема ни на агендата на Советот на ЕУ

Алфа - 14.10.2019

Македонија ја нема ниту на агендата на Советот на Европската Унија. Во најавата за темите за кои ќе се зборува во Луксембург, нашата држава не е ни спомената. Не само Македонија, и проширувањето не е на ниту една точка од најавите за приоритетите на ...

Плевнелиев: Макрон греши, своевремено и Бугарија беше жртва на Холандија

+инфо - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Сител - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Макрон греши - Северна Македонија треба да ги почне преговорите

Press24 - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

И Туск лобира за датум кај Макрон

360 степени - 14.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск е во Париз на средба со шефот на француската држава Емануел Макрон. На фотографијата од разговорот во дворот на Елисејската Палата, која Туск ја објавил на својот твитер налог, тој напишал дека со ...

Поранешниот бугарски претседател Плевнелиев смета дека Макрон греши, Северна Македонија е спремна за преговори со ЕУ

CivilMedia - 14.10.2019

„Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа“, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Макрон греши!

Вечер Прес - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев смета дека Макрон не треба да ја блокира Северна Македонија

iPortal - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Либертас - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев вели Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Точка - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

РАНО Е ДА СЕ КАЖЕ ДАЛИ МАКЕДОНИЈА Е ИЗИГРАНА - има ли уште надеж за датум

Фактор - 14.10.2019

Рано е за разочарувања, рано е да коментираме дали сме изиграни или не, но ова што сега се случува говори дека политиката на Франција кон нас е контрадикторна, и зборува за еден непринципиелен однос кон нашата држава.

Северна Македонија неделава во очекување на историското „ДА“ од ЕУ

iPortal - 14.10.2019

Северна Македонија неделава го очекува „зеленото светло“ од Советот на Европа и Европскиот совет за почеток на предпристапните преговори за влез во големото европско семејство. Повеќе од 28-те земји членки на ЕУ, како и челниците на унијата , досега ...

Клучна недела за евроинтегративниот процес на земјава

Локално - 14.10.2019

Северна Македонија неделава го очекува „зеленото светло“ од Советот на Европа и Европскиот совет за почеток на предпристапните преговори за влез во големото европско семејство. Повеќе од 28-те земји членки на ЕУ, како и челниците на унијата , досега ...

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Опсервер - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

MTM - 14.10.2019

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС. Тој се спротивставил на постапките на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој, како што објави ...

ПЛЕВНЕЛИЕВ НА СТРАНА НА МАКЕДОНИЈА: Макрон ќе згреши ако им ја затвори вратата за во ЕУ

Фактор - 14.10.2019

„Европската унија мора да ја покаже својата сила и индикативна моќ“. Така, поранешниот претседател на Бугарија (2012-2017), Росен Плевнелиев, го коментираше процесот на проширување на земјите од Западен Балкан во Европската унија.

Плевнелиев: „Макрон греши, РСМ треба да почне преговори, и Бугарија беше жртва на таква политика“

4NEWS - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Kанал 5: Франција полека попушта , се очекува отпочнување на преговорите со ЕУ ?

Бриф - 14.10.2019

Дали Макрон ќе попушти под притисокот на Меркел и последната понуда на Финското претседателство на ЕУ? Францускиот извор тврди дека уште вечерва, ќе се донесе позитивн одлука за отпочнување на преговори само за Македонија, но со услов веднаш да се ...

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Centar - 14.10.2019

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС. Тој се спротивставил на постапките на францускиот претседател, Емануел Макрон, кој, како што објави ...

Франција полека попушта, се очекува отпочнување на преговорите со ЕУ ?

Република - 14.10.2019

Уште вечерва ќе се донесе позитивна одлука за отпочнување на преговори само за Македонија, тврдат француски извори за Канал 5. Ако навистина попушти Макрон под притисокот на Меркел и понудата на Финското претседателство на Европската Унија за наше ...

Министерскиот состанок почна утринава, за датумот ќе се одлучува утре

Република - 14.10.2019

Во сенка на прашањата за Брегзит и турската офанзива во Сирија, Македонија го очекува европскиот расплет за преговорите со Унијата. По францускиот студен туш, сега сите надежи се насочени кон вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург, од кој, ...

Меркел не успеала да го убеди Макрон? Датум за преговори под знак прашалник

4NEWS - 14.10.2019

Владини извори велат дека сега за сега е неизвесна одлуката за зелено светло за добивање датум за преговори. Комитетот на постојани претставници на ЕУ треба да се состане вечерва во Брисел да се види колку е подготвена Франција да ги почне ...

И Туск лобира за датум кај Макрон

Либертас - 14.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск е во Париз на средба со шефот на француската држава Емануел Макрон. На фотографијата од разговорот во дворот на Елисејската Палата, која Туск ја објавил на својот твитер налог, тој напишал дека со ...

Плевнелиев: Макрон греши, Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ

Република - 14.10.2019

Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа – смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев. Во изјава за БГНЕС, Плевнелиев вели дека ЕУ треба да донесе ...

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

Локално - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Средба Меркел-Макрон: Нема официјална потврда дали е разговарало за датум за Северна Македонија

CivilMedia - 14.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вчера во Париз имаа работна вечера, на која според најавите разговараа и за отворањето на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, откако германскиот ...

Плевнелиев: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ, Макрон греши

24Инфо - 14.10.2019

Северна Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

ПЛЕВНЕЛИЕВ: Греши Макрон, С. Македонија треба да добие датум и да ги почне преговорите со ЕУ

Денешен - 14.10.2019

С. Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Што ќе донесе за Македонија средбата Меркел – Макрон?

Н.Македонија - 14.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон синоќа имаа средба, која, како што објави претходно германската државна агенција ДПА, дипломатите ја сметаат за последна шанса да се убеди Париз да го смени ставот за ...

Плевнелиев: Макрон греши!

Expres - 14.10.2019

Поранешниот бугарски преетседател (2012-2017) Росе Плевнелиев вели дека поддржува пристапување на Македонија и на Албанија во Европската унија и смета дека францускиот претседател Емануел Макерон греши со тоа што се обидува да го блокира почетокот ...

Македонија никаде не е се споменува – ја нема ниту во агендата на ЕУ

Магазин - 14.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера беше на средба со претседателот Макрон, каде на средбата тема беше и Македонија, но Макрон не попушти и не даде зелено светло за Македонија и Албанија за старт на преговорите со Европска Унија.

Макрон попушта пред Меркел, Северна Македонија ќе преговара со ЕУ по нова методологија

365 - 14.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон е во тесно. Освен што Финска, како претседавач на Унијата, понуди компромис, вчера и Ангела Меркел му извршила голем притисок да даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на земјава во ЕУ.

Макрон и Меркел на работна вечера, нема информација дали разговарале за Македонија

MakPress - 14.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва во Париз имаа работна вечера, на која според најавите меѓудругото требаше да разговараат и за отворањето преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, ...

Како зборуваше Макрон за перспективите што ги отвора Преспанскиот (ВИДЕО)

Expres - 14.10.2019

Во пресрет на минатогодишниот референдум, францускиот претседател Емануел Макрон преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, во која порача дека спогодбата од Преспа од 17 јуни 2018 година, овозможува напредок и подготовка за ...

Бугарски претседател Плевнелиев смета дека Макрон греши за Македонија и Албанија

MakPress - 14.10.2019

Македонија мора да ги почне преговорите со Европската Унија, а францускиот претседател Емануел Макрон не треба да го блокира тоа, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев. Во изјава за БГНЕС, Плевнелиев вели дека ЕУ треба да донесе ...

Заврши средбата меѓу Меркел и Макрон – не се знае дали разговарале за Макдонија

Магазин - 14.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вчерва во Париз имаа работна вечера, на која според најавите меѓудруото требаше да разговараат и за отворањето преговорите на Европската Унија со нашата земја, откако ...