TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тибам Макрон, ја уништи Македонија

+инфо - 20.10.2019

Тибам Макрон шо не напрај реформи во судството кај нас. Тибам Макрон шо ја тераше Катица да прави рекет заедно со политичарите. Тибам Макрон шо не успеа да ни затвори ниеден криминалец. Тибам Макрон шо болниците пропаѓаат, пациенти умираат од сепса, ...

Дали Макрон ја затвора вратата за проширувањето на ЕУ?

Фактор - 20.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон одби да даде „зелено светло“ за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, и тоа не им се допадна на европските лидери. „Доколку ова е почеток на крајот на процесот на проширување на ЕУ треба да ...

Дали Зоран Заев „курбан“ ќе си замине

Либертас - 20.10.2019

Кукавица или орел. Што излезе Заев. Без вина прогласен е за виновен. Падна. Го призна неуспехот. А, не беше негов. Северна Македонија не доби виза за преговори за добивање виза за влез во ЕУ. Не доби ниту Албанија.

ТРАМП ЗА СЕБЕ И ЗА МАКРОН: Кој е рецептот, зошто САД има помала невработеност од Франција?

Денешен - 20.10.2019

„Можеби затоа што ние имаме подобар претседател отколку вие!“ Ова е одговор на американскиот претседател Доналд Трамп на прашање на француска новинарка „кој е рецптот, зошто САД имаат ниска невработеност, а Франција ...

Заев четири месеци барал прием кај Макрон ама овој не го примал!

Магазин - 20.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

За 3 години над 20.000 албански државјани побарале азил во Франција

Expres - 20.10.2019

Над 20.000 Албанци поднеле барање за азил во Франција само во последните нецели три години, покажуваат податоците на Евростат кои одат во прилог на загриженоста на францускиот претседател Макрон за големиот број на баратели на азил од Албанија, ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и Албанија

Канал5 - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот" дојде по ...

Би-Би-Си: Искусни дипломати од ЕУ гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија

Фокус - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Дојче веле: Неразумното вето на Макрон ја втурнува Европската Унија во двојна криза со кредибилитетот

24 Вести - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Алсат-М - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Зошто Макрон ја жртвуваше веродостојноста на ЕУ?

Deutsche Welle - 19.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го спречи отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија. Тоа е грешка, смета Бернд Ригерт. Во Северна Македонија и во Албанија владее големо разочарување. А тоа е и разбирливо.

Бескрајна сапунска опера

Deutsche Welle - 19.10.2019

Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Колумна на Љупчо Поповски.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Заев: Ги молев лидерите во Брисел

Телма - 19.10.2019

-Во Брисел ги молев, буквално ги молев, да не ги гаснат ѕвездите на европската Унија. Да не бидат пречка, туку да бидат херои. Ни останува сега сонцето на нашето знаме да светне силно, изјави Заев на обраќањето одговарајќи на новинарско прашање.

Заев: Во Брисел буквално ги молев да не ги гасат ѕвездите, ми се јавија сите премиери да ме охрабрат

Телма - 19.10.2019

Во Брисел буквално ги молев да не ги гаснат европските ѕвездички, рече премиерот, одговарајќи на новинарско прашање за тоа кој е неговиот личен став за отпорот на Франција, која беше единствената што не даде зелено светло.

Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно, вели Заев

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

„Click Plus“ за студениот туш од Брисел – кој е виновен, Макрон или Владата?

ТВ21 - 19.10.2019

Оставка и предвремени избори побара речиси целата опозиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, па Алијанса за Албанците, и Беса. Освен на пресконференциите во текот на денот, дел од овие партии своето барање го повторија и во емисијата Клик Плус, која беше посветена ...

Дали Макрон најави крај на проширувањето? САД ја „искара“ ЕУ за недоделувањето на датум за Скопје и Тирана

ТВ21 - 19.10.2019

Одбивањето на францускиот Претседател, Емануел Макрон да даде „зелено светло“ за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, ги разлути европските лидери. Според порталот „Политико“, европските лидери најавиле дека недобивањето датум ќе ...

Дојче веле: Макрон не дозволува преговори на Северна Македонија и Албанија, тоа може да го остави Балканот во ...

Фокус - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

ТВ21 - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Канал5 - 19.10.2019

Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Канал5 - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Ако Франција остане на сегашната позиција, Северна Македонија и Албанија „би можеле да станат Швајцарија“ и ...

Фокус - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и Албанија

+инфо - 19.10.2019

Според телевизијата, Франција била единствена земја што го блокирала почетокот на преговорите со Северна Македонија, додека Холандија и Данска му се придружиле на францускиот претседател Емануел Макрон во спротивставувањето на стартот на ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и на Албанија

Нетпрес - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и на Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

А1 On - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ:Неразумно вето на Макрон – двојна криза со кредибилитетот на ЕУ

Независен - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

А1 On - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни за блокадата на Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од Европската Унија се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јавува „Би-Би-Си“.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки. Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна ...

Заев: Во Брисел буквално ги молев да не ги гасат ѕвездите

Press24 - 19.10.2019

Во Брисел буквално ги молев да не ги гаснат европските ѕвездички, рече премиерот, одговарајќи на новинарско прашање за тоа кој е неговиот личен став за отпорот на Франција, која беше единствената што не даде зелено светло.

(Видео) Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

Макфакс - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Заев неуспешно четири месеци барал средба со Макрон

Нетпрес - 19.10.2019

„Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев на прес конференција.

Заев: 4 месеци барав средба со Макрон, но безуспешно

Алфа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

Фатумот на датумот

Слободен Печат - 19.10.2019

Макрон успеа да ја покори Европа полесно од Наполеон. Или да ја растури. Не е јасно. Се фати за Македонија и со бојата на нејзината жртва го офарба целиот континент. Лошо за Македонија - лошо и за Унијата. Многу лошо. Светов скоро ќе се распадне.

Дојче веле: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Нова ТВ - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување со Европската унија затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

МКД - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не" на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Слободен Печат - 19.10.2019

Макрон треба да го преиспита своето вето освен ако и тој самиот не сака да биде популист. Следната можност е самитот на ЕУ во декември", пишува дописникот на ДВ од ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Сител - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Press24 - 19.10.2019

Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

А1 On - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Милошоски: Не лажеа цело време, дипломатијата ни е на колена

Курир - 19.10.2019

Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „КликПлус„ кажа дека присуството во емисијата на Исмет Рамадани, советник на премиерот Заев за НАТО интеграции, а отсуството на советникот Љупчо Зафировски , контравезрзниот и за јавноста ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Сител - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Заев: Да не ги губиме пријателите, тоа што се случи е поради внатрешно прашање на Франција

+инфо - 19.10.2019

За мене тоа што се случи во Брисел е внатрешно прашање на Франција. Ние не треба да ги губиме пријателите, Франција ни е пријател, рече премиерот Зоран Заев прашан како го доживеал ставот на францускиот претседател Емануел Макрон.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Press24 - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Сител - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Ставот на Макрон е внатрешен договор на Франција, но не треба да се откажуваме, порача Заев

МКД - 19.10.2019

Во врска со ставот на францускиот претседател Еманеул Макрон, дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, премиерот Заран Заев рече дека не треба да се откажуваме од ...

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, за жал безуспешно

Независен - 19.10.2019

„Барав средба со претседателот Емануле Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но безуспешно. Секогаш посакувам средба со претседателот на Франција, голема земја и голем пријател на Северна Македонија, ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

А1 On - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Ни Тимоние не успеал да му обезбеди средба на Заев со Макрон

+инфо - 19.10.2019

Без успех останале барањата на премиерот Зоран Заев за средба со францискиот претседател Емануел Макрон. Премиерот ова го рече на денешната прес-конференција. – Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава ...

(ВИДЕО) Заев: Не сум се слушнал со Макрон откако не добивме датум

А1 On - 19.10.2019

Четрири месеци се обидувавме да го договориме средба со претседателот на Франција, Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успеавме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Mакрон не и кажа „не“ на Mакедонија, туку му кажа „не“ на проширувањето

Алфа - 19.10.2019

Франција не и кажа „НЕ„ на Македонија, туку кажа едно големо „НЕ„ на проширувањето како концепт. Претседателот Макрон тоа го зборува веќе подолг период, но проблемот е што Македонската влада и премиерот Заев, со својата хендикепирана дипломатија не ...

(ВИДЕО) Мехмети: Во изјавите на Макрон за Албанците нема реални аргменти, тие се само изговор за да се извлече од ...

360 степени - 19.10.2019

Аналитичарот Ибрахим Мехмети во дебата на „360 Степени“ ги коментираше изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон во однос на Албанците како изговор зошто не се одобрува датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ за С.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

+инфо - 19.10.2019

Сепак, според Политико, некои аналитичари сметаат дека ова прашање би можело да се најде на агендата на следниот редовен Самит на ЕУ во декември, идеја што ја подржува и идниот претседател на Европскиот совет и актуелен белгиски премиер Шарл ...

„Политико“: Лидерите на ЕУ лути за ветото на Макрон за старт на преговорите

Нова ТВ - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал „Политико“ во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

+инфо - 19.10.2019

Колку вредат ветувањата на ЕУ доколку не се исполнат дури и по реформите и напорите на кандидатите? Зошто експертите во Европската комисија, која знае да биде критична, со години ги проверуваат кандидатите ако на крајот е доволно „не“ од Париз да ги ...

Љупчо Поповски за Дојче веле: Бескрајна сапунска опера

+инфо - 19.10.2019

На македонската јавност драматичните настани од Самитот на европските лидери во голема мерка ѝ го открија начинот на кој функцинира ЕУ кога ќе дојде решавањето на прашањата кога има различни интереси; и дека тогаш калкулациите на земјите за своите ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Press24 - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

МКД - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Сител - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и на Албанија

Точка - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и на Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Локално - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Вечер Прес - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Локално - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Република - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Ние се стремиме кон ЕУ вредности, Франција е наш пријател

Република - 19.10.2019

За отпорот од Франција, претседателот Макрон сними и видео за да го охрабри народот. Она што се случи е внатрешен договор на Франција, која е наш пријател, а не треба да се откажуваме од пријателите.

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно

24Инфо - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

4NEWS - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

Точка - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

MTM - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

4NEWS - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

CivilMedia - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно

Република - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

24Инфо - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

(ВИДЕО) 360° Мехмети: Во изјавите на Макрон за Албанците нема реални аргменти, тие се само изговор за да се извлече од ...

Либертас - 19.10.2019

Аналитичарот Ибрахим Мехмети во дебата на „ 360 Степени “ ги коментираше изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон во однос на Албанците како изговор зошто не се одобрува датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ за С.

Дали Макрон најави крај на проширувањето? САД ја „искара“ ЕУ за недоделувањето на датум за Скопје и Тирана

4NEWS - 19.10.2019

Одбивањето на францускиот Претседател, Емануел Макрон да даде „зелено светло“ за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, ги разлути европските лидери. Според порталот „Политико“, европските лидери најавиле дека недобивањето датум ќе ...

„Click Plus“ за студениот туш од Брисел – кој е виновен, Макрон или Владата?

4NEWS - 19.10.2019

Оставка и предвремени избори побара речиси целата опозиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, па Алијанса за Албанците, и Беса. Освен на пресконференциите во текот на денот, дел од овие партии своето барање го повторија и во емисијата Клик Плус, која беше посветена ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Вечер Прес - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Главата горе Македонци: „Шугата“ е кај Макрон и ЕУ, време е сами да си ја средиме државата

еМагазин - 19.10.2019

Големо е разочарувањето кај македонските граѓани по фијаското со датумот за преговори кој не и беше доделен на земјава единствено поради блокадата на францускиот претседател Емануел Макрон, но и Холандија, Франција и Германија кои не сакаа ...

По изјавите на Макрон: Македонија веќе не треба да се надева на датум за преговори

еМагазин - 19.10.2019

Доколку внмателно се следат изјавите на фрнацускиот претседател Емануел Макрон станува јасно дека тој има поинакви планови за Европската Унија односно дека не е за проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија.

Макрон го предава Западен Балкан на неевропските сили

Фактор - 19.10.2019

Многу врева се крена околу ставот и решението на Франција, поточно нејзиниот претседател да стави вето на започнувањето на претпристапни преговори со Македонија и Албанија за членство во ЕУ.

РЕАКЦИИ: Франција им штети на интересите на ЕУ

Фактор - 19.10.2019

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија. Георги Готев од Еурактив на Твитер прокоментира: „Толку тажно. Денес ЕУ ја покажува својата моќ против Северна Македонија, наместо да ѝ покаже заби на Турција“.

Макрон бара инвестиции во Македонија во период кога Сосиете Женерал си заминува од земјава

еМагазин - 19.10.2019

Лицемерни и иронични се изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон со кои се обиде да ја оправда блокадата на датумот за преговори за Македонија и покрај тоа што земјата ги исполни сите правни и политички предуслови од Европската Унија.

ЕУ со порака по вчерашното „не“ на Макрон: Не се откажувајте, продолжете со реформите

iPortal - 19.10.2019

Откако Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше консултации на повеќе нивоа за следните ...

Политико: Отпорот на Макрон кон проширувањето на ЕУ е поврзана со домашната политика

iPortal - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ИТАЛИЈАНСКИ МЕДИУМИ: Макрон се одмаздува

Фактор - 19.10.2019

Ништо од Европа за Албанија и Северна Македонија, пишуваат италијанските медиуми . Ова е одлуката на самитот за проширување на Европската унија на Балканот, на кој се најде тешкото вето на францускиот претседател Емануел Макрон за Тирана и Скопје.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Опсервер - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

МАКРОН ПО ФРАНЦУСКОТО „НО“ ЗА ДАТУМ: Зелено светло за С. Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Денешен - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со С. Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше консултации ...

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Неразумното вето на Макрон ја втурнува ЕУ во двојна криза со кредибилитетот

Денешен - 19.10.2019

С. Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

ПОЛИТИКО: Ако Франција не омекне Албанија и С. Македонија би можеле да станат Швајцарија

Денешен - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Либертас - 19.10.2019

– Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Фатумот на датумот

Либертас - 19.10.2019

Светов скоро ќе се распадне. Така што, океј сме и без датум. Да поуживаме уште малку. Неверојатниот микс на оптимистички песимизам или песимистички оптимизам, збогатен со идеална доза на рационалност, благородност и добронамерност, ми го испрати ...

ДВ: Неразумното вето на Макрон ја втурнува Европската унија во двојна криза со кредибилитетот

iPortal - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Либертас - 19.10.2019

– Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Зошто Макрон ја жртвуваше веродостојноста на ЕУ?

Либертас - 19.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го спречи отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија. Тоа е грешка Во Северна Македонија и во Албанија владее големо разочарување. А тоа е и разбирливо.

Верувам дека Франција ќе го коригира својот став, изјави Заев во одговор на новинарско прашање

CivilMedia - 19.10.2019

„Макрон и видео снимаше да го охрабри нашиот народ. За мене Франција е наш пријател. Пријателите не треба да ги губиме. Верувам дека Франција ќе ги надмине тие прашања кои се внатрешни. Ги молев во ЕУ да не ги згаснат евроските ѕвездички“, изјави ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

4NEWS - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

CivilMedia - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

БИ-БИ-СИ: Конте предложи преговорите за членство на Албанија и Македонија да се „рестартираат“

Денешен - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на С. Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде ...

Заев: Баравме средба со Макрон, но не добивме

CivilMedia - 19.10.2019

„Баравме средба со Макрон, три четири месеци, но не успеавме да добиеме. Се обидувме и преку нашата амбасада во Франција, преку францускиот амбасадор Тимоние, преку други дипломатски можности што ги имавме, но не успеавме.

Бескрајна сапунска опера

Либертас - 19.10.2019

Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Младата и речиси неискусна француска министерка за ...

Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

24Инфо - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Заев: 4 месеци барав средба со Макрон, сакам да се сретнам со него, тој е наш пријател

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев на новинарско прашање потврди дека најмалку 4 месеци преку францускиот амбасадор Тимоние и македонскиот амбасадор во Франција и преку други дипломатски канали барал средба со францускиот председател Макрон но засега не добил одговор.

Би-Би-Си: ЕУ дипломати гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија

iPortal - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Опсервер - 19.10.2019

Аргументите на Франција се слаби. Макрон треба да го преиспита своето вето освен ако и тој самиот не сака да биде популист. Следната можност е самитот на ЕУ во декември“, пишува Бернд Ригерт во авторскиот текст „Макрон го поткопува кредибилитетот на ...

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

Фактор - 19.10.2019

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа денеска на прес -конференција. „Четрири месеци се обидувавме да го договориме средба со ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Либертас - 19.10.2019

– Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

„Не“ за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Опсервер - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Македонија и Албанија

Опсервер - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде по ...

„Не” за датум, но ЕУ бара да не се откажуваме и да продолжиме со реформите

Вечер Прес - 19.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Северна Македонија по категиоричното „не” на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

4NEWS - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Република - 19.10.2019

И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во авторскиот текст за случувањата на дводневниот Самит на ЕУ и неможноста на европските лидери да се договорот за преговори со ...

Заев: Четири месеци се обидував да договорам средба со Макрон

Н.Македонија - 19.10.2019

Четири месеци се обидувавме да договориме средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успевме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Би-Би-Си: Искусни дипломати гневни на Европската Унија

MakPress - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си. Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот“ дојде по ...

Заев барал, но ни Тимоние не му обезбедил средба со Макрон

Expres - 19.10.2019

„Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци, но безуспешно. Секогаш посакувам средба со претседателот на Франција, голема земја и голем пријател на Северна Македонија, ...

Политико: Ставот на Макрон за Западен Балкан ги налути лидерите на ЕУ

MakPress - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ

MakPress - 19.10.2019

Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел во ...

Борјан Јовановски: Порелевантно е прашањето за оставка на Макрон!

Expres - 19.10.2019

Среде најавата од премиерот Зоран Заев за предвремени избори најбрзо што може по најновото „не“ од Европска унија за старт на преговори за членство со Македонија, новинарот Борјан Јовановски смета дека оставка треба да даде – францускиот претседател ...

Дали проширувањето на ЕУ е нависитина како една „Бескрајна сапунска опера“

365 - 19.10.2019

Колумна на Љупчо Поповски Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Младата и речиси неискусна ...

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

IRL - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, ја образложи одлуката да постави блокада на процесот за почнување преговори со Македонија и Албанија.

За Макрон нема потреба од натамошно проширување на ЕУ

Канал5 - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во денешната изјава ја доведе во прашање иднината на проширувањето на ЕУ. Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, ...

Макрон: Зелено свето за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка!

Фокус - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон : зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка,

Телма - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Заев И Рама се многу храбри И ќе ги посетам, рече Макрон

Сакам да кажам - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел рече дека верува оти дека отварањето преговори со Македонија, а не и со Албанија би ...

Пријателите на С. Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

Алсат-М - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Бугарија и Словенија го блокирале заклучокот на Меркел и Макрон за одложување на одлуката за Македонија и Албанија

Фокус - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Каракачанов: Макрон е во право, Северна Македонија треба да разбере дека се кандидира за ЕУ, а не за во СССР

ТВ21 - 18.10.2019

Вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право што го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија за Европска унија.

Политико: Блокирани пристапните преговори за С. Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да причекаат, пишува порталот политико . Во текстот се наведува дека лидерите доцна синоќа, во тензична дебата, не успеале да се договорат ниту за некаква охрабрувачка изјава.

Холандија и Данска денеска „попуштија“ за Македонија

Канал5 - 18.10.2019

Македонија и Албанија биле главната тема на вчерашниот состанок на Европскиот совет. Каде прашањето за отворање на преговори со двете држави го украло шоуто и најголемиот дел од дискусиите до доцна во ноќта се однесувале токму на тоа дали да се даде ...

Дефинитивно нема датум за Скопје и Тирана – Лидерите на ЕУ не успеаја да го разубедат Макрон

ТВ21 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Франција тврди дека Макрон не бил изолиран во Брисел

Deutsche Welle - 18.10.2019

Француската влада вели дека е „мит“ тврдењето оти претседателот Макрон бил изолиран на состаноците на самитот на ЕУ. Другите лидери говорат за „историска грешка“ со тешки последици за Балканот.

(ВИДЕО) Како Макрон ги убедуваше Македонците да гласаат за промена на името со цел членство во ЕУ и НАТО

Фокус - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Макрон: Одвојувањето на Македонија и Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Телма - 18.10.2019

За францускиот претседател Емануел Макрон, одвојувањето на Македонија и Албанија на патот кон Европската унија би било смртоносна грешка. Макрон, кој кажа „НЕ“ за датум за преговори за двете земји, на Самитот на Европската унија што заврши денеска ...

Макрон: Преговори само со С. Македонија ќе беа голема грешка

Deutsche Welle - 18.10.2019

На прес-конференцијата по самитот, францускиот претседател се обиде да го образложи ветото за почетокот на преговори со С. Македонија и Албанија, доведувајќи ја во прашање потребата од проширување на ЕУ како концепт.

Македонија и Албанија не добија датум за старт на пристапните преговори за членство во ЕУ

Алсат-М - 18.10.2019

Северна Македонија и Албанија не добија одобрение од сите земји-членки за почеток на преговорите за членство. Челниците на институциите на ЕУ го сметаат овој заклучок како историска грешка, но без излез, главно поради противењето на Франција.

Треба ли Македонија очајно да тропа на вратата на ЕУ која Макрон ја заклучи?

Фокус - 18.10.2019

По ветото од Грција во 2008 година, Македонија денеска доби нова блокада за почнување преговори за членство, овојпат од Франција. Францускиот претседател Емануел Макрон во својата изјава дури рече и дека не мора сите земји-соседи на ЕУ да станат ...

Драма во Брисел: Под критики од колегите, заради Македонија, Макрон го напуштил денешниот состанок

Алсат-М - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со С.

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но оти тој го одбил

Алсат-М - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон најави дека ќе дојде во Скопје и Тирана

ММС - 18.10.2019

ранцускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел укажа дека неговото вето за С.Македонија и Албанија не се должи на каприц, туку на ...

Макрон го напуштил состанокот по ЖЕСТОКИ КРИТИКИ од колегите за одлуката за Македонија

Слободен Печат - 18.10.2019

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки. Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки ...

Фокус: (ВИДЕО) Како Макрон ги убедуваше Македонците да гласаат за промена на името со цел членство во ЕУ и НАТО

ММС - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра, цената ќе ја платиме сите

МКД - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра и сите ќе ја платиме цената

Слободен Печат - 18.10.2019

Фајон вели дека е многу разочарана што Европскиот совет пропуштил уште една можност да покаже дека проширувањето е важно и дека Унијата ги одржува ветувањата. Европратеничката Тања Фајон на својот Твитер вели дека Франција игра валкана политичка ...

Словенија и Малта го блокираа предлогот за одлагање на одлуката за преговори до април

Слободен Печат - 18.10.2019

Кога предлогот бил ставен на маса пред сите лидери, жестоко се спротивставиле премиерите на Словенија и на Малта, Марјан Шарец и Џозеф Мускат, а ги поддржал и бугарскиот колега Бојко Борисов.

Макрон ја доведе во прашање иднината на проширувањето на ЕУ

Сител - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Драма во Брисел: Поради жестока критика од колегите за С. Македонија, Макрон го напуштил состанокот

360 степени - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

Францускиот РИКИ МАРТИН – Макрон има ЗГОДЕН телохранител по кој се ВРТАТ СИТЕ! (ФОТО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Погледнете го овој згоден телохранител кој го чува грбот на францускиот претседател Емануел Макрон. Станува збор за згоден дечко кој е познат по тоа што во вистинска смисла ја засени средбата меѓу Емануел Макрон и Доналд Трамп во април минатата ...

Дан се налутија Французиве оти копија на триумфалната капија направивме: Додека Макрон кочи за датумот, забавата е на ...

Репортер - 18.10.2019

Додека во Брисел е тензична атмосферата и европските лидери решаваат дали да ѝ дадат на Македонија датум за во ЕУ или не, барем на „Твитер“ и по социјалните мрежи е забавно. И додека Макрон се инаети и ја кочи работава, барем да се насмееме… ...

Словенија, Малта и Бугарија го блокирале предлогот за одложување на преговорите со Македонија и Албанија

ММС - 18.10.2019

Предлог-заклучокот составен од канцеларката на Германија, Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија за на ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Макфакс - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

+инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Mакрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Независен - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон се објасни –не е против Македонија, проблем се слабите реформи

ММС - 18.10.2019

Во моментов францускиот претседател Емануел Макрон, одржува прес конференција, каде една од главните теми е француското „не“ за датум за Македонија и Албанија. Макрон му се заблагодари на премиерот Зоран Заев и кажа оти сфаќа дека е многу тешко да ...

Макрон: Ако ја одвоевме Северна Македонија од Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

МКД - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Макфакс - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапни преговорите меѓу Северна Македонија и Албанија и ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

Пријателите на Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

Курир - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Макрон најави дека ќе дојде во Скопје и во Тирана

360 степени - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел укажа дека неговото вето за С.Македонија и Албанија не се должи на каприц, туку на ...

Макрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Press24 - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон призна дека одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

А1 On - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка, а само тоа беше решение

Слободен Печат - 18.10.2019

Францускиот претседател призна дека бил против одвојување на двете земји. Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија.

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија

МКД - 18.10.2019

Вчера на самитот на Советот на ЕУ Данска и Холандија ѝ се придружија на Франција искажувајќи спротивставување на почнувањето преговори за пристапување во ЕУ со две балкански држави. Париз ги призна напорите на Скопје, особено по договорот за промена ...

Макрон: Не е нужно соседите да бидат идни членки на ЕУ

Слободен Печат - 18.10.2019

Тој истакна дека со „овие земји" треба да се има „стратешка агенда", но дека не нужно тие треба да бидат идни земји членки на ЕУ. Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија ...

Макрон ја напуштил пленарната сала во зградата „Европа“ во Брисел

Нетпрес - 18.10.2019

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки, при што неколкумина премиери, според изворот на „360 Степени“, лично го критикувале Макрон за „неможност да ги согледа последиците од неиспорачувањето позитивен сигнал ...

(ВИДЕО) Дали Макрон става „клуч“ на вратата на ЕУ за С. Македонија и Албанија?

360 степени - 18.10.2019

Северна Македонија и Албанија не го добија очекуваното зелено светло за старт на преговори со Европската унија. Состанокот на шефовите на земјите-членки, наместо со суштински заклучок, заврши само со една реченица: „Европскиот совет ќе се наврати на ...

30 април 2019, ЗАЕВ: Имав успешни состаноци со Меркел и Макрон, ова лето имаме датум, одиме напред со Стево!

Курир - 18.10.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, во тек на предизборната кампања на митинг одржан во Општина Илинден на собраните симпатизери им порача дека доаѓа директно од Берлин, каде што имал многу плодни и успешни состаноци со германската ...

„Се чувствувам засрамено“ Реакции на ЕУ-лидерите на блокадата од Макрон

МКД - 18.10.2019

Лидерите на институциите на ЕУ го осудија одбивањето на блокот да ги почне преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија како „историска грешка“. Удирајќи им шлаканица на проевропските политичари во малите балкански држави, лидерите на ЕУ ...

Меркел, Џонсон и Макрон во заеднички поход

МКД - 18.10.2019

Емануел Макрон денеска најави заедничка иницијатива со Ангела Меркел и Борис Џонсон - тие наскоро ќе разговараат со претседателот на Турција. Тројцата европски лидери сакаат да зборуваат за турската офанзива против курдските сили во североисточна ...

Зелено светло за Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Нетпрес - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон го стави под знак прашање процесот на проширување

Нова ТВ - 18.10.2019

Францускиот претседател во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од соседството на ЕУ, ...

Макрон: Не е нужно „овие земји“ да бидат идни членки на ЕУ

Нетпрес - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон: Не е нужно „овие земји“ да бидат идни земји членки на ЕУ

Курир - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

24Инфо - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапните преговори.

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Точка - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

Макрон направи на европските функционери да се гледа како лажговци

24Инфо - 18.10.2019

Првите луѓе на институциите на ЕУ ја осудија блокадат од францускиот преседател Емануел Макрон за почеток на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија. ЕУ-фукционерите кои се на заминување цело време беа оптимисти, посебно по ...

Макрон призна дека одбил преговори само за Македонија, вели дека не мора Западниот Балкан да влезе во ЕУ

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

24Инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, зборуваше за одлуката да го блокада процесот за почнување преговори за влез во ЕУ со Македонија и Албанија.

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Точка - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

360 степени: Пријателите на С. Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

iPortal - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Видео: Макрон пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани

24Инфо - 18.10.2019

Макрон пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да ...

ЕУ ја покажува својата моќ против Северна Македонија, наместо да ѝ покаже заби на Турција

24Инфо - 18.10.2019

На самитот на Советот на ЕУ Данска и Холандија ѝ се придружија на Франција искажувајќи спротивставување на почнувањето преговори за пристапување во ЕУ со две балкански држави. Париз ги призна напорите на Скопје, особено по договорот за промена на ...

ТВ Клан: Макрон не се премислува, и вечерва кажал „не“ за преговори

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да го промени ставот за Северна Македонија и Албанија во врска со започнувањето на пристапните преговори за ЕУ, извести репортерката на ТВ Клан од Брисел.

Градот на светлината е мрачен град за нашата европска иднина

Фактор - 18.10.2019

Да беше жив Алберт Ајнштајн, ќе ја дополнеше веќе легендарната реченица „ само вселената и човечката глупост се бесконечни“ со „и лицемерието на Европската унија“. Како може да се протолкуваат и со кој соодветен термин да се именуваат , последните ...

Се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Centar - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

Словенија, Малта и Бугарија го блокирале предлогот за одложување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Локално - 18.10.2019

Предлог-заклучокот составен од канцеларката на Германија, Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија за на ...

Не го убивајте телалот

CivilMedia - 18.10.2019

од корнер: Сеедно е и неважно ама и точно е. Да, Емануел Макрон е надуено француско копиле. Препотентно и инаетливо галско петле. Фрустрирано, ама моќно европско бирократче. Приказната што вчера и денеска се тркала дури и во француските жолтеникави ...

Словенија и Малта со поддршка на Бугарија жестоко се спротиставиле одложување на одлуката за преговори за на пролет

Либертас - 18.10.2019

Откако вчера станало јасно дека поради Франција не поминува компромисната варијанта за почеток на преговори и паралелно воведување нова методологија, на маса се нашла идеја за давање зелено светло само за Северна Македонија, а не и за Албанија.

360 Степени: Драма во Брисел – поради жестока критика од колегите за С. Македонија, Макрон го напуштил состанокот

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

24Инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Политико: Блокирани пристапните преговори за С. Македонија и Албанија

Вечер Прес - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да причекаат, пишува порталот политико . Во текстот се наведува дека лидерите доцна синоќа, во тензична дебата, не успеале да се договорат ниту за некаква охрабрувачка изјава.

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и Албанија мора да почекаат

Локално - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат, пишува „Политико“ . Францускиот претседател Емануел Макрон остро се спротивстави на почнувањето на преговорите за членство и на крајот преовлада над другите лидери, вклучувајќи го ...

Заев уште во јуни се надеваше дека ќе омекне срцето на Макрон

PressingTV - 18.10.2019

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан.

Пријателите на С. Македонија го блокираа француско-германскиот предлог за одлагање на одлуката до април

24Инфо - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Макрон пред референдумот: Договорот од Преспа е добар за целиот регион и Европа

Република - 18.10.2019

Претседателот на Франција, во пресрет на референдумот за промена на името, се обрати со видео порака до македонските граѓани со барање да го поддржат договорот од Преспа и со тоа да си ја осигураат европската иднина на земјата.

Макрон: Јас не сметам дека проширувањето е единствената политика кон соседството

Локално - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

CivilMedia - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

„Политико“: ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат

iPortal - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат, пишува „Политико“ . Францускиот претседател Емануел Макрон остро се спротивстави на почнувањето на преговорите за членство и на крајот преовлада над другите лидери, вклучувајќи го ...

Туск, Меркел, Макрон во моментов подготвуваат текст за проширувањето

Либертас - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат, објави НОВА .

Макрон: Членство во ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од соседството

iPortal - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон по блокадата: Иднината на Македонија и Западен Балкан не мора да биде во ЕУ

еМагазин - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

ПО ВЕТОТО СЕ ОГЛАСИ МАКРОН: Бил против одвојување на Македонија и Албанија за да нема насилство

Фактор - 18.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, изјави дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

„Ние сме млада држава, Макрон сака постари“: Македонските Твитерџии уште еднаш докажаа дека се секогаш спремни за шеги

Точка - 18.10.2019

Додека во Брисел сè уште преовладува тензична атмосфера, а европските лидери решаваат дали да нѝ дадат датум за влез во Европска Унија, Твитерџиите повторно го преплавија интернетот со комичните коментари.

Чудно што е изненаден: Заев уште во јуни 2018 знаеше дека срцето на Макрон е тврдо

Република - 18.10.2019

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан.Ова го изјави премиерот Зоран Заев во јуни за тоа ...

Макрон се плашел од насилство на албанското малцинство во Македонија ако ни даде само нам датум

PressingTV - 18.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон призна дека Македонија имала добра шанса да биде одвоена од Албанија, но оти тој и дел од лидерите го пресметале таквиот ризик. Зелено светло само за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна ...

Каракачанов: Макрон е во право, Северна Македонија треба да разбере дека се кандидира за ЕУ, а не за во СССР

4NEWS - 18.10.2019

Вицепремиерот на Бугарија и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право што го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија за Европска унија.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Република - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон призна дека само одвојувањето од Албанија било решение, но дека тој го одбил

Опсервер - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Centar - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон ја напуштил пленарната сала во зградата „Европа“ во Брисел по жестоките критики од колегите за одлуката за ...

Точка - 18.10.2019

Темата за проширувањето била повторно отворена пред лидерите на земјите-членки, при што неколкумина премиери, според изворот на „360 Степени“, лично го критикувале Макрон за „неможност да ги согледа последиците од неиспорачувањето позитивен сигнал ...

Пред една година Макрон ги убедуваше македонските граѓани: Гласајте за членство во ЕУ и НАТО со поддршка на ...

Точка - 18.10.2019

Емануел Макрон, претседателот на Франција, стави вето на започнувањето на преговори за членство на Европската Унија со Македонија. Сепак, пред една година, непосредно пред референдумот за промена на името на државата, Макрон специјално им се обрати ...

Дефинитивно нема датум за Скопје и Тирана – Лидерите на ЕУ не успеаја да го разубедат Макрон

4NEWS - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Вечер Прес - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапните преговори.

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

MTM - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

МАКРОН: Проширувањето на ЕУ со Албанија и „Северна Македонија“ е „правење торта со помалку путер“

Денешен - 18.10.2019

За Емануел Макрон проширувањето на ЕУ со Албанија и Северна Македонија е како „правење поголема торта со помалку путер“, пренесува Дојче Веле на македонски јазик. Според тоа што го пренесува Телма, за францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

Н.Македонија - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Н.Македонија - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Македонија и Албанија со ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите во ...

Што се крие зад француското „не“

Н.Македонија - 18.10.2019

Франција и натаму останува на тврдиот став да го блокира одредувањето датум за почеток на пристапните преговори за членство на Македонија и на Албанија со Европската Унија, образложувајќи ја својата позиција со потребата од реформа на политиката за ...

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Н.Македонија - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Македонија и ...

Емануел Макрон доаѓа во посета на Република Македонија!

Магазин - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на завршната прес-конференција на Европскиот самит во Брисел поздравувајќи ја храброста на премиерите на Република Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама најави дека наскоро ќе ги посети двајцата ...

Макрон си заминал од денешниот состанок на Европскиот совет

Магазин - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со С.

Свесно или не – Макрон ја доведе во прашање иднината на проширувањето на ЕУ!

1tv - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од ...

Макрон: Овие земји не нужно треба да бидат идни земји членки на ЕУ

MakPress - 18.10.2019

Францускиот претседател во првото обраќање пред јавноста откако ги блокираше преговорите со Македонија и Албанија вчера, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон земјите од соседството на ЕУ, ...

Каракачанов го брани Макрон за Македонија: Подостојни се за СССР, отколку за ЕУ!

Expres - 18.10.2019

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов смета дека францускиот претседател Емануел Макрон е во право што го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија за Европска унија.

„Не“ за датум, граѓаните разочарани, власта „виси“

MakPress - 18.10.2019

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со Македонија по категиоричното „не“ на францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Зоран Заев до доцна синоќа одржуваше консултации на ...

Макрон не издржал, го напуштил ЕУ самитот поради Македонија

Expres - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Што зборуваше Заев на 30 април годинава

Expres - 18.10.2019

Во тек на претседателската кампања, на 30 април на митинг одржан во Општина Илинден, премиерот Зоран Заев информирташе дека доаѓа директно од Берлин, каде што имал успешни состаноци со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател ...

„360степени“: Жестоките критики го „избркале“ Макрон од состанокот во Брисел

365 - 18.10.2019

На денешното продолжение на состанокот на лидерите на земјите членки повторно се зборувало за темата на европроширувањето, и тоа прежестоко за францускиот претседател Макрон да може да ја издржи дискусијата.

КОЈ Е ЕМАНУЕЛ МАКРОН, човекот кој и кажа НЕ на Македонија кон патот на Европската Унија?

Магазин - 18.10.2019

Емануел Макрон кој се изјасни за НЕ за почеток на преговори на Македонија во Европската унија е француски политичар, јавен службеник и поранешен инвестициски банкар, избран за претседател на Француската Република на 7 мај 2017 година.

Да изброиме колку пати Макрон спомна „ЕУ“ и „европска перспектива“ во видеото за референдумот

365 - 18.10.2019

„Дами и господа, драги пријатели, ќе Ви одземам малку од Вашето време за директно да ви се обратам“, започна на 22 септември пред една година видео обраќањето на францускиот претседател Емануел Макрон, кој за разлика од низа други светски и европски ...

(ВИДЕО) Како Макрон не убедуваше, па се премисли …

Скопје1 - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Кои земји го блокирале заклучокот на Меркел и Макрон за одложување на одлуката за Македонија и Албанија?

1tv - 18.10.2019

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, Емануел Макрон и Доналд Туск, за одлагање на одлуката за отворање преговори со Северна ...

Трамп го исмеа Макрон (ВИДЕО)

365 - 18.10.2019

И додека Макрон е жестоко критикуван од останатите европските лидери и посочен од голем дел од македонската јавност како главна причина за разочарувањето од недобивањето датум за преговори со Европската унија, можност да го искритикува францускиот ...

Фајон: Франција игра валкана политичка игра

1tv - 18.10.2019

Европратеничката Тања Фајон вели дека Франција игра валкана политичка игра и дека кредибилитетот на Европската Унија е поткопан затоа што на Северна Македонија и на Албанија не им беше дадено зелено светло за почеток на пристапни преговори.

Пријателите на Македонија го блокираа предлогот за одлагање на одлуката до април

Магазин - 18.10.2019

Во два часот по полноќ заврши самитот на кој се разговараше за проширувањето на Европската Унија, но се уште не се постигна договор. Франција бара одложување на проширувањето за земјите од Западен Балкан но на ваквото барање, повеќето од земјите ...

Се огласи Макрон: Зелено светло за С. Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка со неверојатно ...

1tv - 18.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија со ЕУ, изјави дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

24 Вести - 17.10.2019

Можноста Македонија да добие датум за преговори постои, а одлуката за тоа дали ќе добиеме датум ќе биде неизвесна до самиот крај на самитот, велат високи извори од македонската владата за ТВ24 и додаваат дека владата засега нема никаков нов сигнал ...

Лоши сигнали во Брисел – Македонските преговори тешко преку францускиот бедем

Канал5 - 17.10.2019

Лоши сигнали од Брисел и речиси никакви шанси, барем денеска, за промена на тврдиот став на Макрон во фото-финиш. Македонските преговори тешко го минуваат францускиот бедем во Брисел, каде со огромна доза на триумфализам попладнево се објави договор ...

Макрон не го ни спомена проширувањето

24 Вести - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите но, не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите.

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Канал5 - 17.10.2019

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Малески за 24 анализа: Формулацијата за Македонија ќе биде компромис меѓу Меркел и Макрон

24 Вести - 17.10.2019

Огнен Малески, поранешниот амабасадор во Виена во вечерапното гостување во 24 анализа, верува дека ќе добиеме некој заклучок кој ќе ги валоризира напорите кои беа вложени и постигнатите резултати, можеби без точен датум, а со нагласување на некоја ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Канал5 - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Меркел, Макрон и Туск седнаа заедно и пишуваат текст за проширувањето

Фокус - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат, објави порталот НОВА.

Милошоски: Заев неколку месеци ургираше за средба со Макрон, но не беше удостоен со покана

Фокус - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е поранешен министер за надворешни работи, тврди дека премиерот Зоран Заев во последните неколку месеци неуспешно се обидувал да договори состанок со францускиот претседател Емануел Макрон.

Милошоски: Заев одамна се обидуваше да се сретне со Макрон, но не успеа

Алсат-М - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски тврди дека премиерот Заев подолго време се обидувал да договори средба со францускиот претседател, Макрон, но не успевал да биде поканет ниту во работна посета на Франција.

Фајон: Срамота е, Макрон, разбуди се!

Алсат-М - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. „Голем срам е“, напиша Фајон на Фејсбук, објавувајќи фотографија со ...

Фајон: Макрон разбуди се, покажи политичка зрелост и одговорност!

Фокус - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, ја критикуваше одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија, порачувајќи му на Емануел Макрон да покаже политичка зрелост и одговорност.

„Политико“: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

Фокус - 17.10.2019

Иако Париз имаше сојузници во одбивањето за отворање преговори со Албанија, Владата на Макрон стоеше осамена во блокадата за старт на преговори со Северна Македонија, пишува европското издание на „Политико“ во денешната анализа за Самитот на лидери ...

Макрон: Реформа на Европската унија па потоа преговори (ВИДЕО)

Канал5 - 17.10.2019

Реформа на Европската унија па потоа преговори, порача францускиот претседател Eмануел Mакрон синоќа на прес конференција по средбата со германската канцеларка Aнгела Mеркел во Tулуз. Францускиот претседател истакна дека го дели ставот оти Балканот ...

Макрон има свои причини зошто ги блокира двете земји

Канал5 - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон има свои причини за блокадата на Македонија и Албанија во ЕУ – вели поранешниот амбасадор Огнен Малевски. Францускиот претседател според него го користи моментот за внатрешно-политичките односи во Франција, а не за ...

Меркел: Шансите за датум не се добри

Телма - 17.10.2019

Таа рече дека се изградени мостови кон ЕУ-партнерите, кои се уште имаат задршки кон почетокот на пристапни преговори и инсистираат на поголема транспарентност на процесот на проширување. Меркел на вчерашната средба во Тулуз со Макрон се соочи со ...

Лидерите на ЕУ одлучуваат за македонските преговори

Канал5 - 17.10.2019

Промена на тврдиот став на Франција во фото-финиш или продолжение на неизвесноста во чекалната на Европската унија. Одговорот ќе го дадат лидерите на Европската унија на дводневниот самит, кој попладнево почнува во Брисел.

Дали ќе попушти Франција во последен момент? Меркел: Шансите за консензус не се добри

ТВ21 - 17.10.2019

На оваа тркалезна маса на Европскиот совет, лидерите на земјите-членки ќе одлучуваат дали Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за отворање на преговорите. Нивните ставови се различни.

Ниту збор за проширувањето од Макрон

Телма - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон не кажа ниту збор за проширувањето. Пред почетокот на самитот на европските лидери денеска во Брисел, Макрон зборуваше за Брегзит и за стратегиската агенда на Унијата за која треба да се расправа на овој самит, ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Нова ТВ - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон им се обрати на новинарите, но не спомена ништо за проширување на ЕУ

Press24 - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон не кажа ниту збор за проширувањето на Европскиот совет

Нетпрес - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон не кажа ниту збор за проширувањето. Пред почетокот на самитот на европските лидери денеска во Брисел, Макрон зборуваше за Брегзит и за стратегиската агенда на Унијата за која треба да се расправа на овој самит, ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел се обрати пред новинарите, но не кажа ништо за проширувањето

Курир - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

„Политико“: Макрон ја исклучи Албанија, но не и С.Македонија

360 степени - 17.10.2019

Угледниот „Политико“ по втор пат во два дена пишува за шансите на С.Македонија да добие позитивна одлука од ЕУ за отпочнување на пристапните преговори. Вечерва, толкувајќи го речникот на францускиот претседател Макрон во текот на прес-конференцијата ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Скопје

Нова ТВ - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон вчера уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата.

Милошоски: Заев има советници кои лажно се претставуваат и го навредуваат Макрон, МНР треба да му се извини на Париз

Курир - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и поранешен шеф на дипломатијата, преку социјалните мрежи повторно ги посочува пропустите на македонската дипломатија во однос на Франција. Тој потсети на постоењето на „мистериозниот советник на ...

Милошоски: Нека не се чуди Заев зошто не беше удостоен за кратка средба со Макрон

+инфо - 17.10.2019

Пратеникот Антонијо Милошоски преку Фејсбук информира дека премиерот Зоран Заев изминативе неколку месеци ургирал за средба со францускиот претседател Емануел Макрон, но не добил покана поради неспособноста на неговите советници.

Демократски сојуз до Макрон: Со добивање датум сите реформски процеси ќе се одвиваат со многу поголем оптимизам

А1 On - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отворено писмо до францускиот претседател Емануел Макрон порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Сител - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Независен - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Фајон: Срамота е, Макрон разбуди се

360 степени - 17.10.2019

Европратеничката Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција, која смета дека во овој момент С. Македонија и Албанија не треба да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ. „Ова е срамота“, напиша Фајон на Фејсбук, објавувајќи фотографија ...

Тони Михајловски за ЕУ: Кога на дете ќе му кажат дека не оди на одмор туку на село

Press24 - 17.10.2019

Актерот Тони Михајловски сподели видео од Макрон околу почнувањето преговори за ЕУ. - Како на детето кога ќе му кажат дека нема да оди на одмор, туку на село кај маќеата на татко му, напиша актерот на Фејсбук.

Фајон: Емануел Макрон, РАЗБУДИ СЕ!

Слободен Печат - 17.10.2019

Емануел Макрон, разбуди се! Време е ЕУ да покаже политичка зрелост и одговорност! Лидерите на овие земји ги завршија своите должности. Остри критики на Фејсбук упати известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон на одлуката Франција да ...

Фајон: Макрон срамота е разбуди се!

Press24 - 17.10.2019

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон остро реагираше на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија. - „Емануел Макрон, разбуди се! Време е ЕУ да покаже политичка зрелост и ...

„Дојче веле“: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

Макфакс - 17.10.2019

Дури и без драмата околу брегзит, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот кој се одржува денеска и утре, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

Фајон: Ова е срамота, Макрон, разбуди се!

Макфакс - 17.10.2019

,,Ова е срамота. Емануел Макрон, разбуди се!“, порача на Фејсбук известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, која остро реагира на одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија.

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

+инфо - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Нетпрес - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

„Политико“: Се чини дека Макрон остава простор за маневар со С.Македонија

+инфо - 17.10.2019

Дипломати од ЕУ се сомневаат дека Емануел Макрон го користи прашањето за проширување за да добие отстапка на други полиња, пишува угледниот весник „Политико“ во денешната анализа за случувањата околу Самитот на лидерите во ЕУ.

Политико: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

МКД - 17.10.2019

Францускиот лидер ги отфрли разговорите за членство со Албанија, но се чини дека остави зрак надеж за Северна Македонија, вели Политико . Францускиот претседател Емануел Макрон во средата побара измени во системот за внесување нови членки во ...

Макрон не го промени ставот за Македонија и Албанија, јави ТВ Клан

Нетпрес - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија. Репортерот од Брисел на Телевизијата Клан информираше дека Макрон не го променил ставот за проширување на Европската Унија. Претходно, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во изјава ...

Европски совет: Расправата прекината, пауза по барање на Туск

Press24 - 17.10.2019

По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на Македонија и Албанија да се придружат на ЕУ, петседателот на Советот Доналд Туск побара пауза, надевајќи се на договор за надминување на француското опирање на почетокот на преговори за двете ...

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“

ММС - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон синоќа уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму е на агендата, пренесува „Дојче веле“.

Милошоски: Заев да не се чуди зошто не беше удостоен со покана од Макрон

Press24 - 17.10.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, тврди на фејсбук дека премиерот Зоран Заев во последните неколку месеци неуспешно се обидувал да договори состанок со францускиот претседател Емануел Макрон.

Сите очи вперени во Брисел, Макрон не попушта

Алфа - 17.10.2019

Канцеларката Меркел која е најголем поборник на проширувањето и еден од најголемите сојузници на Македонија за добивање на датум за преговори, се чини дека денеска ни ги сруши и последните надежи .

Милошoски: Екс советничката на Заев со вулгарни пцовки до Макрон

Слободен Печат - 17.10.2019

Затоа нека ве се чуди зошто премиерот Заев и покрај сите ургенции во последните неколку месеци не беше удостоен барем со покана за работна посета на Франција и кратка средба со Макрон. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, кој е поранешен ...

Бившата советничка на Заев: „Е*и се, Макрон“ – Владата се огради од овие вулгарности

Таратур - 17.10.2019

Бившата советничка на актуелниот македонски премиер Зоран Заев, Ивана Јордановска, распали на Твитер со вулгарни пораки кон францускиот претседател Емануел Макрон, порачувајќи дека знае оти наскоро ќе има прилика и во живо, директно да му ги каже.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет не кажа ништо во однос на проширувањето

А1 On - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

„Политико“: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

Скопје24 - 17.10.2019

Иако Париз имаше сојузници во одбивањето за отворање преговори со Албанија, Владата на Макрон стоеше осамена во блокадата за старт на преговори со Северна Македонија, пишува европското издание на „Политико“ во денешната анализа за Самитот на лидери ...

Демократски сојуз со писмо до Макрон: Со добивање датум сите реформски процеси ќе се одвиваат со многу поголем ...

Макфакс - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отоврено писмо до францускиот претседател, Емануел Макрон порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.

Макрон: Турција може да ја оживее Исламска држава

МКД - 17.10.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон денес ги повика партнерите од Европската Унија да се обединат во осудувањето на турската инвазија на северот на Сирија, и предупреди дека таа би можела да ја оживее џихадистичката организација Исламска држава.

ТВ Клан: Макрон нема да го промени ставот за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија. Репортерот од Брисел на Телевизијата Клан информираше дека Макрон не го променил ставот за проширување на Европската Унија. Претходно, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во изјава ...

Туск, Меркел, Макрон и неколку други во моментов подготвуваат текст

Нова ТВ - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат. По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на ...

Туск побара пауза за расправата за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

По дискусијата на лидерите за Македонија и Албанија да се придружат на Европската Унија, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск побара пауза, во очекување на договор за надминување на француското стопирање на почетокот на преговори за двете ...

Тони Михајловски за ЕУ: Кога на дете ќе му кажат дека не оди на одмор туку на село

Курир - 17.10.2019

Актерот Тони Михајловски сподели видео од Макрон околу почнувањето преговори за ЕУ. – Како на детето кога ќе му кажат дека нема да оди на одмор, туку на село кај маќеата на татко му, напиша актерот на Фејсбук.

Демократски сојуз до Макрон: Дајте ѝ шанса на Македонија да се движи напред

МКД - 17.10.2019

Демократскиот сојуз во отворено писмо до францускиот претседател, Емануел Макрон му порача дека македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ и побара шанса за Македонија да се движи ...

ТВ Клан: Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија

Press24 - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија, јави репортерот на Телевизијата Клан од Брисел, нагласувајќи дека Претседателот на Франција, Емануел Макрон, не го променил ставот за проширување на Европската Унија.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Независен - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Ниту збор од Макрон за проширувањето, пред почетокот на Европскиот совет во Брисел

+инфо - 17.10.2019

Макрон за давањето датум за почеток на преговорите за Северна Македонија и Албанија, е единствениот кој засега најавува блокада. Тој во околу петминутното обраќање пред новинарите, не кажа ништо по ова прашање, но затоа се задржа подолго на ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел премолче за проширувањето

Слободен Печат - 17.10.2019

Францускиот претседател е засега единствениот кој најавува блокада за датум за старт на преговорите за Македонија и Албанија. Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во ...

Дерала за Макрон: Деликатна, да не речам бизарна е неговата позиција

Локално - 17.10.2019

Францускиот претседател, би требало да знае дека неговите сограѓани нема ни да забележат дека ЕУ започнала преговори со две мали земји од кои едната е прашање дали има два милиони, а другата три милиони жители.

Дерала: Знае ли Макрон?

iPortal - 17.10.2019

Има право Макрон кога вели дека мораме да работиме повеќе во многу сектори. Па, тоа уште погласно и подиректно ни го кажуваат и други големи демократски земји, како што е Германија, на пример.

Знае ли Макрон?

24Инфо - 17.10.2019

Извор: Фронтлине.мк пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Макрон кажа дека нема одговор пред своите сограѓани кога ќе им каже дека се согласил двете земји, Северна Македонија и Албанија, да ги започнат преговорите.

Макрон пред почетокот на Европскиот совет во Брисел не кажа ништо во однос на проширувањето

Опсервер - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...