TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија треба да им даде добра приказна на европратениците

Вест - 13.06.2009

Парламентот ја контролира Европската комисија, и ако им претставиме добра приказна на европратениците, која држи вода, тие ќе можат да ја спроведат и да $ ја наметнат на ЕК бидејќи така ќе покажат дека се ...

Центар на моќта со слаб легитимитет

Дневник - 13.06.2009

Европскиот парламент одлучува за повеќе од половина од законите и правилата што важат во рамките на ЕУ. Сепак, над 50 отсто од граѓаните на Унијата повторно му свртија грб.

Радоста на десницата

Дневник - 11.06.2009

Не е јасно зошто на победата на европската десница толку се израдува ВМРО-ДПМНЕ? Органите на ЕУ ќе бидат силно запоседнати од десницата и тие нема да имаат многу големо расположение и симпатии кон др жави како ...

И во Македонија десничарите играат со лева

Н.Македонија - 10.06.2009

Треба да се има предвид дека клучните одлуки во Унијата не се носат во парламентот, туку во Советот на министри Новиот состав на Европскиот парламент нема да донесе промени за Македонија ако се земе предвид ...

Десна и зелена Европа ја казни левицата

Н.Македонија - 10.06.2009

Европските социјалисти претрпеа тешки порази на четиридневните избори за Европарламентот во членките на ЕУ оти не успеаја да ги убедат гласачите глобалната финансиска криза и рецесијата претставуваат „криза на ...

Европа вози надесно

Н.Македонија - 10.06.2009

Поради фактот што и во Македонија на власт е партија со иста идеолошка припадност, се очекува односите со Европа да бидат добри и да се зголеми можноста за лобирање за македонските интереси Во време на ...

Европа е губитник на изборите за Европскиот парламент

Deutsche Welle - 09.06.2009

Европската народна партија е на прво место по одржаните избори за Европскиот парламент, но победници, всушност, се оние што не излегоа на гласање. Политиката не си ја заврши домашната задача.

Европа сврте вдесно

Вест - 09.06.2009

Британската Лабуристичка партија, германската Социјалдемократска партија и Социјалистичката партија на Франција доживеаја историски пораз БРИСЕЛ, 9 јуни (Би-Би-Си) - Централно-десничарските партии добро се ...

Дебакл на социјалистите, спорен легитимитет на ЕП

Утрински - 09.06.2009

Од нашиот дописник Брисел – Земјите-членки на Европската унија покажаа викендот што е демократија, одржувајќи ги изборите за Европскиот парламент онака како што може само да се сонува во Македонија.

Македонија не виде аир од европските десничари

Утрински - 09.06.2009

Европската политичка десница не и' испорача ниту една добра вест на Владата на својата сестринска партија ВМРО-ДПМНЕ во Македонија, но очигледно е дека премиерот Никола Груевски, со неговото жестоко навивање ...

Oпозицијата и малите партии со најголем успех на изборите

SETimes - 09.06.2009

Балканските гласачи не ги поддржаа владејачките партии на изборите, кои беа засенети со рекордно малиот одѕив на гласачите. И покрај напорите за зголемување на интересот, одѕивот на овогодинешните избори за ...

Првични резултати од изборите за Европскиот парламент

Кирилица - 09.06.2009

Прес-центарот на Европскиот парламент ги објави првичните неофицијални резултати по политички групи од европските избори Според нив, ЕНП-ЕД (Група на Европската народна партија (демохристијани) и Европските ...

Печат: Што остана од европската левица?

МРТ - 09.06.2009

Лондонските весници “Тајм“ и “Дејли Телеграф“, денеска под аналитичка лупа го ставаат исходот за Европскиот парламент (ЕП), и го бараат одговорот на прашањето - што остана од левицата? Според “Тајмс“, ...

Печат: Што остана од европската левица?

Макфакс - 09.06.2009

Лондонските весници “Тајм“ и “Дејли Телеграф“, денеска под аналитичка лупа го ставаат исходот за Европскиот парламент (ЕП), и го бараат одговорот на прашањето - што остана од левицата? Според “Тајмс“, ...

Националистички партии доминантни во ЕП

А1 - 08.06.2009

Политичкиот состав на Европарламентот останува ист и по изборите, Европската десница и натаму е првата сила. Следуваат Социјалистите, па Либералите, и за крај Зелените, и доживуваат најголем подем кај ...

Гласачите ја свртеа Европа в десно

BBC - 08.06.2009

Десничарските партии станаа јасен победник на изборите за Европскиот парламент каде ќе бидат најголемата политичка група. Германскиот канцелар Ангела Меркел изрази задоволство од успехот на нејзината ЦДУ и ...

Десницата ќе ја освои Европа

Време - 08.06.2009

Во Европската унија вчера заврши четиридневниот изборен маратон на кој се избираа новите 736 пратеници во Европскиот парламент.

Реакции во Македонија на резултатите од евроизборите

Р.С.Европа - 08.06.2009

Власта се надева дека победата ќе биде од полза за Македонија, додека опозицијата не верува дека нешто ќе се промени. Опозицијата смета дека резултатот на европските избори нема многу да влијае на положбата на ...

Избори за Европскиот парламент: победа на конзервативците

Р.С.Европа - 08.06.2009

Конзервативците победија на изборите за Европскиот парламент, покажуваат првичните резултати од гласањето што деновиве се одржа во дваесет и седум членки на Европската унија.

Победа на десницата во Европскиот парламент

Утрински - 08.06.2009

- Според прелиминарните резултати централно-десните партии извојуваа убедлива победа во изборите за Европскиот парламент кои се одвиваа во изминатите неколку дена.

Десниот центар ја победи европската левица

Телма - 08.06.2009

Партиите на десниот центар убедливо победија на изборите за Европскиот парламент(ЕП) пред социјалистите и либералите, покажуваат првичните резултати по соопштени синоќа во Брисел.

Ќе имаат ли импликации европските избори ?

Телма - 08.06.2009

Панта Џамбазоски За македонските парламентарци исходот од евро-изборите не претставува изненадување. Изборите се само потврда дека левицата е во криза на Стариот континент, освен во Грција, вели Петар Поп ...

Трка за поддржувачи

Дневник - 08.06.2009

Европската унија вчера избра нов Европски Парламент. Уште неодржани, овие европски избори кај нас отворија повеќе прашања - кој ќе биде избран, која политичка група ќе доминира, дали помеѓу новите пратеници ќе ...

Партиите на десниот центар победници на европските избори

Алсат-М - 08.06.2009

Партиите на десниот центар убедливо победија на изборите за Европскиот парламент(ЕП) пред социјалистите и либералите, покажуваат првичните резултати по соопштени синоќа во Брисел.

Демохристијаните водат пред социјалистите на европските парламентарни избори

Алфа - 08.06.2009

Демохристијаните водат пред социјалистите на изборите за Европскиот парламент, кои се одржаа од 4 до 7 јуни, покажуваат најновите податоци на ЕП.

Слаб одѕив на изборите за европски пратеници

Дневник - 08.06.2009

Политичките аналитичари очекуваат рекордно низок одѕив на избирачите, кои се незадоволни од владите во справувањето со економ ската криза, и високи резултати за крајно десничарските партии и евроскептиците ...

Десницата мнозинство во Европскиот парламент

Алсат-М - 08.06.2009

Европската народна партија победи на изборите за новиот состав на Европскиот парламент. Социјалдемократите поминаа полошо од минатите избори пред пет години, а повеќе места си обезбедија Зелените.

Централно-десните партии извојуваа убедлива победа на европарламентарните избори. Конзервативците

Алфа - 08.06.2009

Централно-десните партии извојуваа убедлива победа на европарламентарните избори. Конзервативците од европските народни партии победија на изборите со 36,3% од гласовите со што добија 267 места во 736-члениот ...

Опозициските партии победија на повеќето избори за ЕП

SETimes - 08.06.2009

AТИНА, Грција -- Опозициските партии победија во повеќето земји од ЕУ на Балканот, по изборите за Европскиот парламент (ЕП) изминатиот викенд.

Победа на конзервативците

Дневник - 08.06.2009

Иако политичките аналитичари прогнозираа слаб одѕив на гласачите, големиот успех на десницата на евроизборите ги изненади политичките елити од членките на ЕУ Конзервативните партии од речиси сите држави-членки ...

Демохристијаните водат пред социјалистите на европските парламентарни избори

МРТ - 08.06.2009

Демохристијаните водат пред социјалистите на изборите за Европскиот парламент, кои се одржаа од 4 до 7 јуни, покажуваат најновите податоци на ЕП.

Демохристијаните водат пред социјалистите на европските парламентарни избори

Сител - 08.06.2009

Демохристијаните водат пред социјалистите на изборите за Европскиот парламент, кои се одржаа од 4 до 7 јуни, покажуваат најновите податоци на ЕП.

Демохристијаните во водство пред социјалистите на парламентарните избори во ЕУ

Кирилица - 08.06.2009

Демохристијаните водат пред социјалистите на изборите за Европскиот парламент, кои се одржаа од 4 до 7 јуни, покажуваат најновите податоци на ЕП Конзервативната Европска народна партија (ЕНП) победи на ...

Демохристијаните водат пред социјалистите на европските парламентарни избори

Канал5 - 08.06.2009

Демохристијаните водат пред социјалистите на изборите за Европскиот парламент, кои се одржаа од 4 до 7 јуни, покажуваат најновите податоци на ЕП.

(Не)очекувани резултати од изборите за ЕП во Данска, Полска, Финска, Литванија, Летонија и Естонија

Сител - 08.06.2009

Опозициските социјалдемократи во Данска извојуваа победа на изборите за Европскиот парламент, пренесе ИТАР-ТАСС. Данската социјалдемократска партија освои четири европратенички места, едно помалку во однос на ...

Конечни резултати во Грција за ЕП: ПАСОК - 36,65 отсто, Нова демократија - 32,30 отсто

Нетпрес - 08.06.2009

Грчката социјалистичка партија ПАСОК ги доби изборите за Еропскиот парламент, што вчера се спроведоа во Грција, објави електронското издание на грчкиот весник “Експрес“.

Десниот центар победи на европските избори

МК-Фондови - 08.06.2009

Свет - Економија Пратениците на десниот центар и натаму останаа нај јака страна на собрание во Европскиот парламент покрај социјалистите и либералите, се вели во првите неофицијални процени на делумно ...

Партиите на десниот центар победници на европските избори

Макфакс - 08.06.2009

Партиите на десниот центар убедливо победија на изборите за Европскиот парламент(ЕП) пред социјалистите и либералите, покажуваат првичните резултати по соопштени синоќа во Брисел.