TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Опсервер - 27.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Република - 27.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Фокус - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

24 Вести - 26.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Милион на протести во Чиле – Полицијата ги растерува со солзавец и водени топови (ВИДЕО)

Канал5 - 26.10.2019

Над милион Чилеанци излегоа на протести низ градовите во Чиле , а најброен беше насилниот протест во главниот град сантиујаго, каде полицијата употеби солзавец и водени топови за да ја растера толпата.

По милионскиот протест, претседателот на Чиле побара оставка од сите министри

Канал5 - 26.10.2019

Претседателот на Чиле , Себастијан Пинера , денеска најави реформи во владата, на ден по милионските протести ,до сега невидени во земјата. „Побарав од сите министри да си поднесат оставка за да можам да формирам нова влада и да одговорам на овие ...

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

А1 On - 26.10.2019

Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на Владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Слободен Печат - 26.10.2019

Изјавата ја даде по масовниот, но мирен протест, за време на кој синоќа, еден милион Чилеанци излегоа на улиците на Сантијаго барајќи реформи на економскиот модел на земјата. Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција ...

Милион Чилеанци протестираа во Сантијаго

ММС - 26.10.2019

Пинера најави дека ќе прогалси специјален закон за безбедност за да може да се процесуираат „криминалците“ кои се одговорни за нанесената штета во Сантијаго, но, истовремено, изјави и дека го разбира незадоволството на оние кои се погодени од растот ...

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Слободен Печат - 26.10.2019

Во Сантијаго има вонредна состојба, која претседателот Пинера ја прогласи по нередите. Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа ...

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Нетпрес - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Бран протести ширум светот

А1 On - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Независен - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

ВИДЕО: Милиони Чилеанци го преплавија главниот град, повикуваат на политички и социјални промени

А1 On - 26.10.2019

Милиони Чилеанци протестираа мирно во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако избувна насилството за време на демонстрациите во таа јужноамериканска земја. Демонстрантите носеа државни знамиња, играа, удираа на тенџериња со дрвени ...

Бран протести ширум светот

Независен - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Претседателот на Чиле најави промени во владата поради масовните протести

Макфакс - 26.10.2019

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера денеска побара реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во оваа јужноамериканска земја.

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата

+инфо - 26.10.2019

Изјавата ја даде по масовниот, но мирен протест, за време на кој синоќа, еден милион Чилеанци излегоа на улиците на Сантијаго барајќи реформи на економскиот модел на земјата. Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција ...

Бран протести ширум светот

Нетпрес - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Локално - 26.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата

iPortal - 26.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

КОГА ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ ЦЕНАТА НА ЈАВЕН ПРЕВОЗ: Еден милион Чилеанци на улица, претседателот ќе ја реконструира Владата

Денешен - 26.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Вечер Прес - 26.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во таа јужноамериканска земја.

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Вечер Прес - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго (ВИДЕО)

Локално - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго (ВИДЕО)

iPortal - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Бран протести ширум светот

Вечер Прес - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Бран протести ширум светот

Опсервер - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Милион Чилеанци на мирен протест: Најмасовен протест досега, го блокираа целиот главен град

Точка - 26.10.2019

Милион Чилеанци мирно протестираа во петокот навечер во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако избија протестите поради поскапувањето на цените и нееднаквоста во оваа јужноамериканска земја.

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Опсервер - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Пинера изјави дека ќе прогалси специјален закон за безбедност за да може ...

Бран протести ширум светот – во кои земји и за што се протестира

Либертас - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Претседателот на Чиле најави промени во владата поради масовните протести

24Инфо - 26.10.2019

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера денеска побара реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста во оваа јужноамериканска земја.

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Република - 26.10.2019

Милиони Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Либертас - 26.10.2019

Милион Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска држава. Демонстрантите, кои вееја државни знамиња, играа, удираа во тенџериња и ...

Бран протести ширум светот

MakPress - 26.10.2019

Во последните неколку недели во голем број држави во светот избија масовни протести. Голем е бројот протести кои почнаа овој месец, но и оние кои продолжуваат од претходно, потсетува Н1. Во Боливија се протестира од 21 октомври.

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Телма - 25.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Бројот на жртвите во безредијата во Чиле се зголеми на 19, евакуиран националниот конгрес

Нетпрес - 25.10.2019

Бројот на загинатите во текот на безредијата кои го потресуваат Чиле од минатата седмица достигна 19 лица, а последната жртва е државјанин на Перу кој починал во петокот во болница, додека поради продолжените немири е евакуиран националниот Конгрес, ...

ШОКАНТНА СНИМКА: Полицијата во Чиле консумира дрога пред да реагира на протестите? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 25.10.2019

Во видеото се гледаат три лица облечени во униформа за сузбивање на протести, собрани еден до друг, за потоа да се наведнат и да вдишат некаков вид на прав. На шокантна снимка можат да се видат униформирани полицајци во Чиле како консумираат дрога ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Вечер Прес - 25.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Чилеанците повторно на улица: Владата попушти, но тие не се откажуваат!

Точка - 25.10.2019

Демонстрантите се вратија на улиците низ чилеанските градови незадоволни од економските отстапки кои ги најави владата во обид да ја смири ситуацијата после големите насилства. Претседателот Себастијан Пињера изјави дека чекорите кои што ќе ги ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

MakPress - 25.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

18 загинати во протестите во Чиле кои почнаа поради зголемување на цените во метрото

Фокус - 24.10.2019

Стотици илјади луѓе протестираа вчера против социјалните нееднаквости во Чиле и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден загинале три лица, со што ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

24 Вести - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Слободен Печат - 24.10.2019

Мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат барањата на многумина во земјата од 18 милиони луѓе. Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

А1 On - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Сител - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Нетпрес - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Продолжуваат протестите во Чиле, вкупно 18 загинати

Независен - 24.10.2019

Стотици илјади луѓе протестираа вчера против социјалните нееднаквости во Чиле и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден загинале три лица, со што ...

ТРАГЕДИЈА НА ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Возач влета во група на демонстранти, меѓу загинатите и четиригодишно дете ...

Слободен Печат - 24.10.2019

Министерството за внатрешни работи на Чиле соопшти дека во текот на вчерашниот ден загинале три лица, со што вкупниот број на жртвите на протестите се зголеми на 18. По вчерашната нова ескалација на протестите во Чиле, откако стотици илјади луѓе ...

Во Латинска Америка цунами на протести против неолиберализам

Антропол - 24.10.2019

Народни протести се шират низ Латинска Америка. Работничката класа во Чиле, Еквадор, Хаити и Колумбија се дигна во отпор против неолиберализмот, идеологија која со децении служи да го осиромаши локалното население низ целиот континент.

Протестите во Чиле продолжија

+инфо - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

ОН испраќа мисија во Чиле-протестите продолжуваат

Нова ТВ - 24.10.2019

Високата комесарка на Обединети нации за човекови права Мишел Башле изјави дека ОН ќе испрати мисија во Чиле, која ќе ги истражува наводите за кршење на човековите права. Башле, која беше претседателка на Чиле во два мандата, на Твитер објави дека ...

Продолжуваат протестите во Чиле, вкупно 18 загинати

Локално - 24.10.2019

Стотици илјади луѓе протестираа вчера против социјалните нееднаквости во Чиле и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден загинале три лица, со што ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

24Инфо - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

На протестите во Чиле вкупоно 18 загинати

iPortal - 24.10.2019

Стотици илјади луѓе протестираа вчера против социјалните нееднаквости во Чиле и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден загинале три лица, со што ...

Продолжуваат протестите во Чиле, вкупно 18 загинати

4NEWS - 24.10.2019

Стотици илјади луѓе протестираа вчера против социјалните нееднаквости во Чиле и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден загинале три лица, со што ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Опсервер - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Повторно протести во Чиле поради социјалните нееднаквости

Либертас - 24.10.2019

Демонстрантите во Чиле синоќа повторно протестираа на улиците поради социјалните нееднаквости во земјата и покрај реформите што ги најави претседателот Себастијан Пинера. Тој рече дека мерките што ги презема Владата нема да можат да ги исполнат ...

Фотографија на денот: „Војна“ во Чиле

Deutsche Welle - 23.10.2019

Оваа #ФотографијаНаДенот доаѓа од Чиле - демонстрант со кловновски нос извикува политички пароли пред запалени барикади. Протестите и незадоволството поради високите животни трошоци не стивнуваат.

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Во Чиле загинаа 15 луѓе

Фактор - 23.10.2019

Во протестите во Чиле има 15 мртви и 239 повредени. Ова се случи во последните четири дена од протестите поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. „Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други ...

(Вознемирувачко видео) Шокантни снимки од Чиле: Војската пука во демонстранти

еМагазин - 23.10.2019

Шокатни снимки деновиве пристигнуваат од Чиле, каде се протестира за зголемувањето на цената на јавниот превоз. Војската излезе на улица за да ги спречи протестите кои станаа насилни, а како што пренесуваат светските агенции и пукала во ...

ГОЛЕМИ ПРОТЕСТИ ВО ЧИЛЕ: Над 15 загинати и 239 лица повредени

Слободен Печат - 22.10.2019

Во протестите, кои прераснаа во насилства повредени се 239 лица, меѓу кои и 50 војници или полицајци. Досега се приведени околу 2.200 лица. Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на ...

Низ фотографии: Насилни протести во Чиле поради поскапување на јавниот превоз

Кајгана - 22.10.2019

Чилеанскиот претседателот Себастијан Пињера го замрзна поскапувањето на јавниот превоз откако низ целата земја луѓето демонстрираа против тоа. Во градот Сантијаго е прогласена вонредна состојба откако избувнаа немири при што една зграда беше ...

Бројот на загинатите на протестите во Чиле се зголеми на 13

Нетпрес - 22.10.2019

Најмалку 13 луѓе загинале во Чиле во текот на масовните бездредија кои започнаа кон крајот на минатата седмица, пренесува во вторникот новинската агенција EFE повикувајќи се на податоци од чилеанската полиција.

Во протестите во Чиле 15 мртви и 239 повредени

Независен - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

Сител - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

+инфо - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

А1 On - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

ЧИЛЕ: 15 загинати, вонредна состојба во девет провинции, протести поради цената на јавниот превоз

Денешен - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

24Инфо - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

Опсервер - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Најмалку 15 загинати и 239 повредени во протестите во Чиле (ВИДЕО)

Локално - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле (ВИДЕО)

iPortal - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

Вечер Прес - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

„Војна“ на улиците на Чиле

Н.Македонија - 22.10.2019

Најмалку седум лица настрадаа во повеќедневните безредија и грабежи во Чиле, а претседателот Себастијан Пињера оцени дека земјата е во состојба на „војна“. – Ние сме во војна против моќен и немилосрден непријател, кој не почитува ништо и никого и е ...

Протести во Чиле: 15 мртви, 239 повредени

MakPress - 22.10.2019

Најмалку 15 лица загинаа во последните четири дена од протестите во Чиле поради зголемувањето на цената на јавниот превоз. – Најголем дел загинале во пожари или при грабежи на трговски центри во Сантјаго и други населени места, изјави денеска ...

Не запираат немирите во Чиле: Најмалку 7 луѓе загинаа

Канал5 - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, По тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. Тој во саботата прогласи вонредна состојба во главниот град Сантјаго, по ...

7 загинати во безредијата во Чиле

Телма - 21.10.2019

5 луѓе ги загубија животите во пожар во една текстилна фабрика во близина на главниот град на Чиле, Сантјаго, со што бројот на загинати во насилните протести се искачи на најмалку 7. Војската и полицијата употребиле солзавец и водени топови против ...

Седум загинати во протестите во Чиле поради поскапувањето на картите за метро

Сакам да кажам - 21.10.2019

Бројот на мртви во насилните протести во Чиле порасна на седум, откако беше запалена текстилна фабрика, при што загинаа петмина. Војската и полицијата употребија солзавец и водени топови против демонстрантите, а власта воведе полициски час во ...

Чиле: Претседателот Пињера алармантно – земјата е во војна

ММС - 21.10.2019

Петмина загинаа во најновите немири на демонстрантите во Чиле, јавува „Би-Би-Си“. Претсдателот на Чиле, Себастијан Пињера, наведува дека земјата е во војна. Воведен е полициски час во поголемите градови.

Вонредна состојба во Чиле - петмина загинати, запалени автобуси и метро станици

Глас на Америка - 21.10.2019

Протестите и насилството продолжија во Чиле во неделата и покрај повлекувањето на одлуката за зголемување на цената на билетите за метро што предизвика масовни демонстрации. Безбедносните сили во главниот град Сантијаго со водени топови и солзавец ...

Седуммина загинати во Чиле во протестите по поскапувањето на јавниот превоз

+инфо - 21.10.2019

Пинера во саботата прогласи вонредна состојба во главниот град Сантјаго, по протестите во кои беа запалени многу згради во центарот на градот, а градското метро беше блокирано. Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во ...

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

А1 On - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

Сител - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

ПРОТЕСТИ ВО ЧИЛЕ: Најмалку пет загинати лица откако демонстранти запалија фабрика за облека

Слободен Печат - 21.10.2019

Во Сантијаго веќе е прогласена вонредна состојба, која според пишувањата на медиумите, ќе биде продолжена во градовите на северот и на југот од оваа јужноамериканска држава. Пет луѓе загинаа откако демонстранти запалија фабрика за облека во близина ...

(Видео) Чиле: Три лица изгореа во пожар во супермаркет за време на немирите

Макфакс - 21.10.2019

Три лица загинаа во протестите во Чиле. Тие ги загубиле животите во пожар предизвикан во супермаркет. Двајца луѓе изгореа на лице место, а третиот починал во болница. „Две лица изгореа во пожарот, а трето е пренесено во тешка состојба во болница ...

Претседателот на Чиле Пињеира: ние сме во војна

Р.С.Европа - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пињеира изјави дека земјта била во војна по тридневните нереди и грабежи во кои најмалку седум лица го загубија животот. Ова е најголемиот социјален бунт во Чиле во изминативе неколку децении.Во Сантијаго е воведен ...

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

Макфакс - 21.10.2019

По итен состанок доцна во неделата, претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на улиците за прв пат од воената диктатура на Августо Пиноче меѓу 1973 и 1990 година.

Вонредната состојба во Чиле продолжена, седум лица убиени досега во немирите

МКД - 21.10.2019

Чилеанската влада ќе ја продолжи вонредната состојба во градовите на северот и југот на земјата, откако во бран насилства и подметнати пожари во текот на викендот најмалку седум лица беа убиени, изјави министерот за внатрешни работи во неделата ...

Војна на улиците на Чиле: Над 10.000 полицајци и 7 загинати

Нова ТВ - 21.10.2019

Владата на Чиле ќе ја продолжи вонредната состојба во земјата по бранот насилства и подметнати пожари во текот на викендот во кои загинаа најмалку седум луѓе, соопшти министерот за внатрешни работи.

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

Нетпрес - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1 462 демонстранти

24Инфо - 21.10.2019

По итен состанок доцна во неделата, претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на улиците за прв пат од воената диктатура на Августо Пиноче меѓу 1973 и 1990 година.

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

Локално - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

Опсервер - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

Чиле е во војна

Тера - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пињеира изјави дека земјта била во војна по тридневните нереди и грабежи во кои најмалку седум лица го загубија животот. Ова е најголемиот социјален бунт во Чиле во изминативе неколку децении.Во Сантијаго е воведен ...

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

4NEWS - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. Тој во саботата прогласи вонредна состојба во главниот град Сантјаго, по ...

Чиле: Три лица изгореа во пожар во супермаркет за време на немирите

Centar - 21.10.2019

Три лица загинаа во протестите во Чиле. Тие ги загубиле животите во пожар предизвикан во супермаркет. Двајца луѓе изгореа на лице место, а третиот починал во болница. „Две лица изгореа во пожарот, а трето е пренесено во тешка состојба во болница ...

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

Centar - 21.10.2019

По итен состанок доцна во неделата претседателот на Чиле, Себастијан Пињера, ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на улиците за првпат од воената диктатура на Августо Пиноче меѓу 1973 и 1990 година.

Пинера: Ние сме во војна против непријател кој е подготвен да користи насилство

iPortal - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна“, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

(Видео) Чиле: Три лица изгореа во пожар во супермаркет за време на немирите

24Инфо - 21.10.2019

Три лица загинаа во протестите во Чиле. Тие ги загубиле животите во пожар предизвикан во супермаркет. Двајца луѓе изгореа на лице место, а третиот починал во болница. „Две лица изгореа во пожарот, а трето е пренесено во тешка состојба во болница ...

Пинера: Чиле е во војна против непријател подготвен да користи насилство без ограничувања

24Инфо - 21.10.2019

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера изјави дека земјата е „во војна”, по тридневните протести поради зголемувањето на цената на јавниот превоз, во кои загинаа седум лица. – Ние сме во војна против моќниот и немилосрден непријател, непријател кој ...

Продолжува хаосот поради поскапувањето од 5 денари: Чиле гори, претседателот тврди - Ние сме во војна!

Точка - 21.10.2019

Чиле е во пламен, веќе со денови оваа јужноамериканска земја е во блокада, а на улиците на главниот град Сантијаго се водат жестоки судири помеѓу полицијата и демонстрантите. Три лица загинаа, најмалку 300 демонстранти се уапсени, а повеќе од ...

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1 462 демонстранти

MTM - 21.10.2019

По итен состанок доцна во неделата, претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на улиците за прв пат од воената диктатура на Августо Пиноче меѓу 1973 и 1990 година.

Бастионот на стабилноста урнат за грст пезоси

Н.Македонија - 21.10.2019

Економист Кога на 19 октомври падна мрак, генералот Хавиер Итуриага, командантот на националната одбрана на Чиле, го прогласи првиот полициски час во главниот град Сантијаго по 29 години од крајот на воената диктатура на Августо Пиноче.

Смртоносните немири ги вратија сеќавањата за диктатурата на Пиноче

Н.Македонија - 21.10.2019

По итен состанок доцна во неделата, претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и да распореди војници на улиците за прв пат од воената диктатура на Августо Пиноче меѓу 1973 и 1990 година.

„Војна“ во Чиле поради поскапениот јавен превоз

Expres - 21.10.2019

Чилеанскиот претседател Мигел Хуан Себастијан Пињера воведе вондредна состојба, а војската излезе на улиците откако избија масовни протести поради поскапување на струјата поради што поскапел и превозот во подземната железница.