TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака Македонија да не ги враќа долговите направени во нивно време

А1 On - 06.12.2015

СДСМ не само што не сака Македонија да не е задолжена, туку сака Македонија да не ги враќа своите долгови направени во време на СДСМ. СДСМ е против поголеми плати и пензии, против инвестиции во инфраструктурата, против е , за се што значи прогрес, ...

Експерти: Предлозите на СДСМ за законот за медиуми нема да донесе слободно новинарство

Сител - 06.12.2015

Предлозите на СДСМ ќе воведат комплетна цензура во македонските медиуми. Експертите, новинарите и граѓанскиот сектор со единствен став. Македонија има европски закон за медиуми и нема потреба од негови измени Законот за медиуми во Македонија е ...

Утре се одлучува дали ќе има судење за Диво Насеље

Локално - 06.12.2015

Утре, во 11 часот, во Основниот суд Скопје 1, ќе се одржи јавна седница за „оценување на обвинителниот акт“ за Диво Насеље. Обвинителот, кој го има преземено случајот треба обвинителниот акт да го претстави пред Советот од судии кои ќе треба да ...

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ сака Македонија да не ги враќа долговите направени во нивно време

Денешен - 06.12.2015

СДСМ не само што не сака Македонија да не е задолжена, туку сака Македонија да не ги враќа своите долгови направени во време на СДСМ. СДСМ е против поголеми плати и пензии, против инвестиции во инфраструктурата, против е , за се што значи прогрес, ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ е лут што ВМРО-ДПМНЕ му ги плаќа долговите

Нетпрес - 06.12.2015

СДСМ денес сака Македонија да не ја враќа евро-обврзницата. СДСМ е лут што ВМРО-ДПМНЕ му ги плаќа долговите, се вели во соопштението од ВМРО –ДПМНЕ. Интегрален текст од соопштението на ВМРО –ДПМНЕ: Во светот во кој живеат неколкуте луѓе на Бихаќка и ...

Предлозите на СДСМ за медиуми нема да донесат слободно новинарство

Вечер - 06.12.2015

Предлозите на СДСМ ќе воведат комплетна цензура во македонските медиуми. Експертите, новинарите и граѓанскиот сектор со единствен став. Македонија има европски закон за медиуми и нема потреба од негови измени Законот за медиуми во Македонија е ...

Каков лидер, таков рејтинг

Република - 06.12.2015

„Рејтингот на Заев“ делумно изгледа како проблем само на СДСМ и на македонската опозиција. Но, зад рејтингот на Заев се крие и проблемот на целата македонска демократска определба. По враќањето кон насилните стратегии за рушењето на системот и ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ е против се што значи прогрес

Нетпрес - 06.12.2015

СДСМ е против поголеми плати и пензии. СДСМ е против инвестиции во инфраструктурата. СДСМ е против се што значи прогрес, се вели во соопштението што денес владејачката ВМРО – ДПМНЕ денес го упати во јавноста.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја задолжи Македонија со евро-обврзница од 150 милиони евра пред 10 години

Пулс24 - 06.12.2015

Во светот во кој живеат неколкуте луѓе на Бихаќка и си ги пишуваат и читаат соопштенијата, СДСМ нема мизерен рејтинг, фашистички однос кон медиуми и елементарно непознавање на математиката и логиката, реагираат од владејачката партија.

СДСМ уште еднаш мака мачи со читање на статистика. Бројките не се пријатели на СДСМ веќе 10 години

Пулс24 - 06.12.2015

Стотици илјади иселени од Македонија во последните девет години има само во соопштенијата на СДСМ и бројките кои ги пресметуваат по методот на Вице - едно бројче пиши, уште едно за Вице додај.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ свесен за нашите инвестиции, води црна кампања против Тодоров

Нова ТВ - 05.12.2015

Според владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, како што се вели во реакцијата, продолжува со пишување сценарио од нивниот виртуелен живот. Откако најголемата опозициска партија потенцираше дека министерот за здравство, Никола Тодоров , по образование ...

СДСМ бега до избори, план "Б" по лошите анкетни резултати

Сител - 05.12.2015

Стартува стратегијата на СДСМ за бегство од априлските избори. Извори од Бихаќка за Сител потврдуваат дека во партијата владее силна разочараност по најновите анкети кои покажуваат дека опозицијата ја чека нова изборна катастрофа на пролет.

Неименувани експерти, забошотени изјави, измамени граѓани

СПФМ - 05.12.2015

[Рецензија: Заев повторно со контрадикторна изјава за настаните во Диво Насеље] Манипулација со фактите, злоупотреба на анкета на граѓани за поткрепа на зададена теза, вадење на експертски мислења од ракав, ова накусо би била оценка на прилогот кој ...

ВМРО-ДПМНЕ: На 24 април казната за СДСМ доаѓа десетти пат по ред

Денешен - 05.12.2015

СДСМ продолжува со пишување на сценариото од нивниот виртуелен живот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на владејачката партија Ова сценарио му е неопходно на СДСМ за да го куражи членството бидејќи ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ продолжува со пишување на сценариото од нивниот виртуелен живот

Нетпрес - 05.12.2015

СДСМ продолжува со пишување на сценариото од нивниот виртуелен живот. Ова сценарио му е неопходно на СДСМ за да го куражи членството бидејќи рејтингот на партијата и нивниот лидер не само што е мизерен, туку и опаѓа.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со пишување на сценариото од нивниот виртуелен живот

Пулс24 - 05.12.2015

СДСМ продолжува со пишување на сценариото од нивниот виртуелен живот. Интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Ова сценарио му е неопходно на СДСМ за да го куражи членството бидејќи рејтингот на партијата и нивниот лидер не само што е мизерен, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги гледаат инвестициите на оваа власт

Нова ТВ - 04.12.2015

Според владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, единствената успешна инвестиција на СДСМ била “менувачницата на Вицето“. >> СДСМ: Груевски ги лаже граѓаните со виртуелни инвестиции и работни места - СДСМ може да ги повторува лагите, но има еден голем ...

Ова е севернокорејскиот законот кој го бара СДСМ - Сегашниот закон е со европска лиценца и поддржан од САД

Сител - 04.12.2015

Пред една година го донесовме, а денеска ќе го менуваме. Намерата на СДСМ да им стави крај на своите политички непријатели, медиумите треба да се преточи во ново законско решение на кое потписот ќе го стави и белгискиот филозоф Питер Ван Хауте.

СДСМ со стратегија да избега од изборите

Денешен - 04.12.2015

СДСМ не сака развој, туку сака економијата повторно да се закочи, да се стопира отворањето на работни места, отворање на фабрики, покачување пензии, плати и субвенции. СДСМ повторно сака тензии со цел да избега соочување со волјата на народот.

ВМРО-ДПМНЕ: Единствената успешна инвестиција на СДСМ е менувачницата на Вицето

Нетпрес - 04.12.2015

Граѓаните гледаат кој донел странски инвестиции и кој обезбедил илјадници работни места низ цела Македонија. Најдобар показател за тоа е намалувањето на невработеноста од рекордните 39% во време на СДСМ на 26,8% колку што изнесува денес, реагираа од ...

Латас: Шилегов се збунил, Заев е излезен од казнено-поправна установа, не јас

Република - 04.12.2015

Било каде во светот, притисок врз медиуми е кога политичар јавно ќе му се закани на некој медиум, новинар, снимател, уредник, продуцент или било кој вработен во регистрирано гласило. Само во Македонија ситуацијата е обратна – политичарите не само ...

СДСМ сака тензии со цел да избега од изборите

Press24 - 04.12.2015

СДСМ не сака развој, туку сака економијата повторно да се закочи, да се стопира отворањето на работни места, отворање на фабрики, покачување пензии, плати и субвенции. СДСМ повторно сака тензии со цел да избега соочување со волјата на народот, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Северна Кореја и ИД имаат иста перцепција за слободното новинарство

Нетпрес - 04.12.2015

Односот на СДСМ кон медиумите сите можеа да го видат на дело. СДСМ покажа дека има фашистички и тоталитарен концепт и поимање на медиумите, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ не знае што е слобода на говор и слобода на информирање.

Ова е стратегијата на СДСМ за бегство од избори

Нетпрес - 04.12.2015

Соочени со лошиот рејтинг СДСМ дефинитвно почна со спроведување на нивната излезна стратегија тие да избегаат од изборите, СДСМ да не учествува на изборите или пак изборите воопшто да не се одржат.

Шилегов се заканува, а што друго му преостанува

Вечер - 04.12.2015

Деновиве по заканата на Заев упатена до четири национални телевизии и еден дневен весник, следеа и закани до новинари, поточно до Драган Павловиќ Латас, одговорен уредник на Сител телевизија и генерален секретар на Македонската асоцијација од ...

Најголемиот непријател на Заев е Зоран Заев

Република - 04.12.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев немал поголем политички непријател од медиумите („Сител“, „Канал 5“, „Алфа“, „Дневник“ и МРТ). За посредникот во преговорите, пак, Белгиецот Ван Хауте, медиумите во Македонија требало да се регулираат врз основа на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бројот на индустриски зони, погони и вработувања кои ги реализираше Заев е НУЛА

Пулс24 - 04.12.2015

СДСМ и понатаму не го наведува списокот на индустриски погони во Сачево и бројот на моментално вработени од вкупно 3.000 кои ги вети Зоран Заев. Можеби на СДСМ му треба повеќе време да ги доброи сите вработени во индустриските зони од нивниот ...

Реакција на соопштението на СДСМ на тема медиуми

Пулс24 - 04.12.2015

Односот на СДСМ кон медиумите сите можеа да го видат на дело. СДСМ покажа дека има фашистички и тоталитарен концепт и поимање на медиумите. СДСМ не знае што е слобода на говор и слобода на информирање. За СДСМ медиумите се непријатели.

Реакција на соопштението на СДСМ на тема инвестиции

Пулс24 - 04.12.2015

Единствената успешна инвестиција на СДСМ е менувачницата на Вицето. СДСМ може да ги повторува лагите, но има еден голем проблем- никој не им верува. Граѓаните гледаат кој донел странски инвестиции и кој обезбедил илјадници работни места низ цела ...

ВМРО- ДПМНЕ: Македонија ги гледа инвестициите од Владата на ВМРО- ДПМНЕ

Нова ТВ - 03.12.2015

- СДСМ и понатаму не го наведува списокот на индустриски погони во Сачево и бројот на моментално вработени, од вкупно 3.000 кои ги вети Зоран Заев. Можеби на СДСМ му треба повеќе време да ги доброи сите вработени во индустриските зони од нивниот ...

Медиумите „непријатели на СДСМ“ го отфрлаат предлогот на Ванхауте и ја осудуваат изјавата на Заев

Сител - 03.12.2015

Главните уредници на најголемите национални телевизии жестоко се спротивставуваат на обидите на опозицијата, да го партизира медиумскиот простор во Македонија. Заеднички побараа и остра осуда од сите за изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во ...

ПРАЗНА ПРЕГОВАРАЧКА МАСА: Кочница поради непријателството кон медиумите

Телеграф - 03.12.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, окарактеризира медиуми како најголеми непријатели на партијата. По таквиот став, најголемите медиуми во земјава апелираа на прекин на преговорите сѐ додека актуелното раководството на СДСМ не се повлече Неизвесно е кога ...

Нови закани од СДСМ до новинарите: Шилегов му се заканува на Латас со затвор

Сител - 03.12.2015

СДСМ продолжува со дрски и недолични навреди кон медиумите и новинарите кои не одработуваат за нив. Партискиот функционер Петре Шилегов кој воедно е и пратеник во македонското собрание, преку последниот статус објавен на својот facebook профил ...

ЛАТАС: Министерот за полиција е генерален секретар на партија која тепа и се заканува на новинари

Fox.mk - 03.12.2015

Заев го кажа она што сите го знаеме, јас му благодарам, затоа што ни сврши работа. Уште еднаш СДСМ доби доказ и показ зошто е партија која е долго во опозиција и веројатно со Зоран Заев ќе биде уште подолго, рече уредникот на Сител Драган Павловиќ- ...

Пиунот Шилегов, продолжена рака на тиранинот Заев, со отворена закана до новинари

Нетпрес - 03.12.2015

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов не престанува со навредите. Тој на својот Фејсбук профил објави статус во кој упати жестоки навреди кон уредници на телевизии, притоа потценувајќи ја нивната дебата.

И Шилегов со навреди и закани до медиумите

Република - 03.12.2015

Портпаролот на опозиционата СДСМ, Петре Шилегов преку својот Фејсбук профил упати низа навреди кон уредници на телевизии кои беа дел од синоќешната дебата на МТВ. Тој притоа потценувајќи ја нивната дебата.

Кога СДСМ заборува за вработувања, најтешко и’ е на статистиката и на реалноста

Нетпрес - 03.12.2015

СДСМ позната како партијата која сака да спроведе фашизам врз медиумите кои ги објавуваат срамните бројки за нивниот рејтинг, е срамно да зборува за вработувања, реагираат од СДСМ. Кога СДСМ заборува за вработувања, најтешко и’ е на статистиката и ...

Македонија ги гледа инвестициите на ВМРО-ДПМНЕ, бројот на вработувања кои ги реализираше Заев е НУЛА

Нетпрес - 03.12.2015

Македонија ги гледа инвестициите на ВМРО-ДПМНЕ. Бројот на индустриски зони, погони и вработувања кои ги реализираше Заев е НУЛА, се вели во соопштението од владејачката ВМРО -ДПМНЕ. Интегрален текст од соопштението на ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ и понатаму ...

Ало Петре, Заев е излезен од затвор да го води СДСМ!

Вечер - 03.12.2015

Било каде во светот, притисок врз медиуми е кога политичар јавно ќе му се закани на некој медиум, новинар, снимател, уредник, продуцент или било кој вработен во регистрирано гласило. Само во Македонија ситуацијата е обратна - политичарите не само ...

Ќе завршиш во затвор

Дневник - 03.12.2015

Пратеникот и партиски портпарол на опозицискиот СДСМ, Петре Шилегов, вчера преку социјалната мрежа „Фејсбук“ му се закани на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ – Латас, дека ќе заврши во затвор.

ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДСМ заборува за вработувања, најтешко ѝ е на статистиката и на реалноста

Пулс24 - 03.12.2015

СДСМ позната како партијата која сака да спроведе фашизам врз медиумите кои ги објавуваат срамните бројки за нивниот рејтинг, е срамно да зборува за вработувања. Кога СДСМ заборува за вработувања, најтешко и' е на статистиката и на реалноста .

СДСМ влегува во отворена војна со медиумите

Пулс24 - 03.12.2015

СДСМ наместо вината да ја бара во законите за медиуми, треба да ја бара во себе. Тие директно и штетат на слободата на медиумите, бидејќи во континуитет тужат новинари, навредуваат и им се закануваат на медиуми и ги квалификуваат како свои ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме СДСМ да ја укине слободата на говорот

МКД - 02.12.2015

Ги повикуваме уште еднаш СДСМ и Заев да престанат со заканите кон медиумите и со обидите да ја укинат слободата на говор како што си ја замислува фашистичкиот ум на Зоран Заев, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Подготвува ли Заев ново алиби за поразот на изборите!?

Сител - 02.12.2015

Се уште не стивнуваат реакциите по вчерашната изјава на Зоран Заев дека медумите се најголемиот непријател на СДСМ. Според новинарот Васко Ефтов, ваквата изјава на лидерот на СДСМ претставува обид за обезбедување на алиби за поразот кој најверојатно ...

Дневник : Забегано – Зоран Заев објави војна

Канал5 - 02.12.2015

СДСМ преговара за медиумите за да ги победи, пишува весникот „дневник“ откако вчера лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев изјави дека телевизиите Канал 5, Сител, Алфа, МТВ и весникот „Дневник“ се политички непријатели на неговата партија ...

ЕКСПЕРТИ: Со критики до медиуми Заев бара алиби за пораз на изборите

Телеграф - 02.12.2015

Познавачите не се изненадени од однесувањето на Заев кој полека ги губи конците, свесен дека ќе се соочи со народот и дека нема поддршка кај гласачите. Никогаш не се случило лидер на опозиција така директно и неаргументирано да нападне медиуми што ...

Заев ќе и ги предаде материјалите на Јанева, кога државата ќе обезбеди соодветно чување

еМагазин - 02.12.2015

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, на вчерашната прес конференција потврди дека партијата има материјали кои се доверливи, и кои треба да бидат предадени во Специјалното јавно обвинителство, но рече дека тоа ќе го сторат кога државата ќе обезбеди ...

Заев бара алиби за пораз на избори

Вечер - 02.12.2015

Скандалозната изјава на Заев новинарот ја коментира како несреќна, но со цел да обезбеди алиби за пораз кој најверојатно СДСМ ќе го доживее на следните избори Зоран Заев бара алиби за пораз на изборите.

За што земаат плата министрите од СДСМ?

Вечер - 02.12.2015

Тие земаат огромни плати, на функции каде треба да помагаат во реализација на владината програма за граѓаните, но овие партиски кадри на СДСМ очигледно работат за партијата, а не за држава Еден технички назначен министер и двајца заменици-министри ...

Васко Ефтов: Заев бара алиби за пораз на изборите

Република - 02.12.2015

Зоран Заев бара алиби за пораз на изборите. Ова е ставот на новинарот Васко Ефтов кој рафално распали по Заев откако првиот човек на опозицијата денеска излезе со изјава дека медиумите, а не ВМРО-ДПМНЕ, се главен политички противник на СДСМ.

За што земаат плата министрите од СДСМ?

Нетпрес - 02.12.2015

Еден технички назначен министер и двајца заменици-министри од СДСМ како прв приоритет и најсуштинска работна задача во текот на вчерашниот ден имаа да постираат најава за партиската прес-конференција на Зоран Заев.

Латас: Министерот за полиција е генерален секретар на партија која тепа и се заканува на новинари

Press24 - 02.12.2015

Заев го кажа она што сите го знаеме, јас му благодарам, затоа што ни сврши работа. Уште еднаш СДСМ доби доказ и показ зошто е партија која е долго во опозиција и веројатно со Зоран Заев ќе биде уште подолго, рече уредникот на Сител Драган Павловиќ- ...

За што земаат плата министрите од СДСМ?

Курир - 02.12.2015

Еден технички назначен министер и двајца заменици-министри од СДСМ како прв приоритет и најсуштинска работна задача во текот на вчерашниот ден имаа да постираат најава за партиската прес-конференција на Зоран Заев.

Текстот заборава кој е на власт, а кој во опозиција

СПФМ - 02.12.2015

[Рецензија: Заев исто како Шекеринска ќе ја внесел Македонија во Европа] Под превезот на информација на читателите им се нуди коментар кој ги напаѓа првите луѓе на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шеќеринска.

Латас: Министерот за полиција е генерален секретар на партијата која тепала новинари

Нетпрес - 02.12.2015

Заев го кажа она што сите го знаеме, јас му благодарам, затоа што ни сврши работа. Уште еднаш СДСМ доби доказ и показ зошто е партија која е долго во опозиција и веројатно со Зоран Заев ќе биде уште подолго, рече уредникот на Сител Драган Павловиќ- ...

Македонија има европски верифициран закон за медиуми, а СДСМ бара партиски

Вечер - 02.12.2015

Македонија и сега има закон за медиуми применет пред две години кој веќе поминал контрола од Европската унија и ОБСЕ, значи со потврдени европски стандарди. Оттука тенденциозно и несериозно е по само една година закон со писмена потврда од ЕУ да се ...

Министерската пуч-пародија на СДСМ

Република - 02.12.2015

Aко де­нот се поз­на­ва по утро­то, то­гаш ни прет­стои долг, на­по­рен ден. По­го­ле­ми­от проб­лем е што ќе трае шест ме­се­ци, но уте­ха­та е што, се­пак, ќе за­вр­ши на точ­но опре­де­лен да­тум.

ВМРО – ДПМНЕ: Со соопштенија СДСМ нема да може да го покријат срамот од промовирањето тоталитаризам

Нетпрес - 02.12.2015

СДСМ продолжува да го потценува народот. СДСМ oд петни жили сака на граѓаните да им излезе од глава вчерашното декларирање тоталитаризам од страна на Зоран Заев. Со пет апсурдни соопштенија нема да може да го покријат срамот од промовирањето ...

По Башевска, Заев сега ја понижува и Јанева

Дневник - 02.12.2015

Kатерина Нешкова Зоран Заев и СДСМ не ги предадоа снимките од нелегалното прислушување на надлежниот обвинител, во овој случај Kатица Јанева. Со тоа го прекршија договорот од Пржино кој предвидуваше предавање на снимките по враќањето на СДСМ во ...

Заев неовластено ги поседува и затајува прислушуваните разговори

Пулс24 - 02.12.2015

Фактот дека Зоран Заев до 30.11.2015 на полноќ не ги предаде прислушкуваните разговори до СЈО, и фактот дека обвинителката Катица Јанева не презема ништо да ги обезбеди материјалите, не отиде заедно со полицијата да му ги земе, ниту му поднесе ...

Ефтов: СДСМ бара алиби за можен пораз на изборите

Пулс24 - 02.12.2015

Зоран Заев бара алиби за пораз на изборите. Ова е ставот на новинарот Васко Ефтов кој рафално распали по Заев откако првиот човек на опозицијата излезе со изјава дека медиумите, а не ВМРО-ДПМНЕ, се главен политички противник на СДСМ.

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ продолжува да го потценува народот

Пулс24 - 02.12.2015

СДСМ oд петни жили сака на граѓаните да им излезе од глава вчерашното декларирање тоталитаризам од страна на Зоран Заев. Со пет апсурдни соопштенија нема да може да го покријат срамот од промовирањето тоталитаризам.

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Канал 77 - 02.12.2015

Владеачката партија порача дека ќе спречи македонските граѓани и медиумите да бидат жртви на тоталитарната идеологија на СДСМ и фашистичките закони кои оваа партија сакала да ги воведе во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема кредибилитет да говори за привлекување странски инвестиции

Пулс24 - 02.12.2015

Нивната неспособност и нивните лаги излегоа на виделина во Струмица каде успеаа да донесат 0 инвестиции од 30 најавени и да отворат 0 вработувања од најавените 3000. Индустриската зона во Сачево која ја најавуваше Зоран Заев е празна ливада од која ...

ВМРО ДПМНЕ прашува како СДСМ планира да ја внесе Република Македонија во НАТО?

Пулс24 - 02.12.2015

Нема граѓанин во Република Македонија кој досега не се увери дека единствен проблем поради кој Република Македонија не е полноправен член на НАТО е проблемот кој Република Грција го има со нашето уставно име.

ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи укинување на слободата на говор од страна на СДСМ

Пулс24 - 02.12.2015

ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи укинување на слободата на говор од страна на СДСМ. СДСМ ќе мора да најде друг начин како да се справи со гневот и фрустрациите кои произлегуваат од нивната деструктивна политика.

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на денешниот говор на Зоран Заев

Телма - 01.12.2015

ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот обид на Зоран Заев и СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели и да ја укинат слободата на деловно одлучување со закани и предупредувања кон банките кои би учествувале во ...

МАН ја осудува изјавата на Заев за медиумите

Телма - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро ја осудува изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој, се вели во соопштението, како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев нема елементарно познавање на економијата

Телма - 01.12.2015

„СДСМ со денешната изјава на Зоран Заев го покажа својот демократски капацитет и елементарно непознавање на економијата. Тие направија притисок врз комерцијалните банки во Македонија, непочитување на Државната изборна комисија и најважно од се ...

ВМРО ДПМНЕ до СДСМ : Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Телма - 01.12.2015

ВМРО –ДПМНЕ денеска го обвини Социјалдемократскиот сојуз на Македонија дека сака да ја узурпира и укине слободата на медиумите и да дејствува спротивно европските стандари и конвенциите за слобода на изразување и информирање.

Николоски:СДСМ се заканува на банките дека мора да го следат диктатот на Бихаќка

Нова ТВ - 01.12.2015

-Мултимилионерот Заев и СДСМ денес манифестираа невидена дрскост и деструктивност, немање основен демократски и плуралистички капацитет, истакна на денешната прес конференција Александар Николоски од владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ да престанат со закани кон медиумите и банките

Нова ТВ - 01.12.2015

ВМРО - ДПМНЕ преку соопштение го осуди, како што се наведува „денешниот обид на Зоран Заев и СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели и да ја укинат слободата на деловно одлучување со закани и предупредувања кон ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Нова ТВ - 01.12.2015

-Нема да дозволиме граѓаните на Република Македонија кои имаат слобода на информирање, како и сите медиуми во Македонија кои имаат слобода на говор да бидат жртви на тоталитарната идеологија на СДСМ и фашистичките закони кои сакаат да ги воведат во ...

Заев тврди дека не го променил својот став околу случувањата во Диво Насеље

24 Вести - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели останува на ставот дека настаните од мај во Кумановската Дива Населба се монтирани од страна на владата а во нив учествувале и лица кои биле и во Сирија. И покрај снимката која се појави деновиве во која тој во ...

ВМРО-ДПМНЕ ја осуди изјавата на Заев за медиумите

Утрински - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на претседателот на СДСМ Зоран Заев побара опозициската партија и нејзиниот лидер „да ги остават банките и медиумите и да престанат со закани кон секој што не ја споделува нивната деструктивност“.

Заев: Ќе и ги дадеме материјалите на Катица Јанева

Утрински - 01.12.2015

Кога ќе обезбеди државата дополнителни услови за чување на материјалите од прислушуваните разговори, како што е обврска по законот, најверојатно ќе биде побарано од нас да ги доставиме. Подготвени сме во секој момент штом ќе биде побарано од нас да ...

Заев: Дел од медиумите непријатели на опозицијата

Алсат-М - 01.12.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, повторно истакна дека неговата партија се бори за слободни и независни медиуми. Според Заев, зависноста на медиумите е резултат на работата на власта и оти СДСМ ќе ја продолжи борбата за независност на ...

Зошто ВМРО ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите?

Р.С.Европа - 01.12.2015

Партијата во соопштението не наведува кои се причините за нејзиното денешно напуштање на преговорите во Клубот на пратениците, ниту пак какви се нејзините планови по однос на ова прашање. Незадоволството на владејачката партија од неприфаќањето на ...

Мини војна со соопштенија за „банките и притисоците“ меѓу Богов - СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 01.12.2015

Гувернерот на Народна банка на Република Македонија, Димитар Богов по прес-конференцијата на Зоран Заев преку соопштение апелираше политичките партии да не ги мешаат банките во нивните политички игри.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев треба да прекинат со заканите кон медиумите

МКД - 01.12.2015

Нема да дозволиме СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и конвенции за слобода на изразување и слобода на информирање. Немањето основен демократски и плуралистички капацитет е ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ги остави банките и медиумите на мира

А1 On - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го осуди, како што беше наведено, денешниот срамен обид на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Фокус - 01.12.2015

„Нема да дозволиме граѓаните на Република Македонија кои имаат слобода на информирање, како и сите медиуми во Македонија кои имаат слобода на говор да бидат жртви на тоталитарната идеологија на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Мултимилионерот Заев и СДСМ се обидоа да им се одмаздат на земјоделците, социјалците, пензионерите

+инфо - 01.12.2015

Мултимилионерот Зоран Заев и СДСМ денес манифестираа невидена дрскост и деструктивност. Мултимилионерот Зоран Заев и СДСМ денес се обидоа да им се одмаздат на земјоделците, пензионерите, социјалните случаи и другите категории на граѓани преку ...

Селмани по денешната изјава на Заев: СДСМ да размисли кој им е лидер

МК News - 01.12.2015

Членовите и симпатизерите на СДСМ добро да размислат дали Зоран Заев ќе им биде лидер. По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција.

Скандалозна изјава на Заев: За нас како опозиција поголем политички непријател се медиумите

МК News - 01.12.2015

Нова скандалозна изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев. На итната пресконференција на „Бихаќка“ Заев денес прозва дел од медиумите, кои како што рече, според СДСМ и според него се поголем политички непријател за опозицијата.

СДСМ: Ќе ги предадеме материјалите на Јанева кога државата ќе обезбеди соодветно чување

Кајгана - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврди дека имаат материјали кои се доверливи, а треба да бидат предадени во специјалното јавно обвинителство, но тоа ќе го сторат кога државата ќе обезбеди соодветни простории за чување на материјалите кои во најголем ...

ВМРО-ДПМНЕ ја осуди изјавата на Заев за медиумите

А1 On - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на претседателот на СДСМ Зоран Заев побара опозициската партија и нејзиниот лидер „да ги остават банките и медиумите и да престанат со закани кон секој што не ја споделува нивната деструктивност“.

Заев: Ако нема реформи кај медиумите, тешко до фер избори

+инфо - 01.12.2015

СДСМ и опозицијата се борат за независни медиуми во Македонија. И малите деца знаат од кој е зависноста на медиумите – од извршната власт. Продолжуваме во борбата да го исполниме овој важен критериум без којшто нема фер и регуларни демократски ...

Заев: Јанева доби писмо, чекаме потврда дека материјалите правилно ќе се чуваат

+инфо - 01.12.2015

Писмото од наша страна за подготвеност на материјалите неколку дена пред истекување на рокот е доставено до СЈО и денеска го очекуваме одговорот од СЈО заради тоа што согласно законот како што стои во насловот вели заштита на приватноста.

(ВИДЕО) Заев: Се бориме за фер и демократски избори

А1 On - 01.12.2015

П1: Колку е регуларна одлуката на Државната изборна комисија којашто е со изминат мандат и согласно на тоа кога вие ќе ги одредите новите членови на ДИК од вашата партија за да може побрзо да работи новиот состав на ДИК? Прво, членовите од нашата ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ги остави банките и медиумите на мира

Сител - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го осуди, како што беше наведено, денешниот срамен обид на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ги остави банките и медиумите на мира

Канал5 - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го осуди, како што беше наведено, денешниот срамен обид на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели.

ВМРО-ДПМНЕ ја осуди изјавата на Заев за медиумите

Сител - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на претседателот на СДСМ Зоран Заев побара опозициската партија и нејзиниот лидер „да ги остават банките и медиумите и да престанат со закани кон секој што не ја споделува нивната деструктивност“.

ВМРО ДПМНЕ: Мултимилионерот Зоран Заев и СДСМ да ги тргнат рацете од медиумите и банките

Канал5 - 01.12.2015

ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот обид на Заев и СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели и да ја укинат слободата на деловно одлучување со закани и предупредувања кон банките кои би учествувале во ...

МАН ја осудува изјавата на Заев за медиумите

Сител - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро ја осудува изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој, се вели во соопштението, како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ денеска се обидоа да им се одмаздат на пензионерите

Телеграф - 01.12.2015

На мултимилионерот Зоран Заев и на СДСМ не им е грижа ниту за здравствените работници, ниту за полицијата, ниту за војската. СДСМ функционира единствено со максимата „колку полошо за државата и граѓаните, толку подобро за СДСМ“, стои во реакцијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Телеграф - 01.12.2015

Нема да дозволиме граѓаните на Република Македонија кои имаат слобода на информирање, како и сите медиуми во Македонија кои имаат слобода на говор да бидат жртви на тоталитарната идеологија на СДСМ и фашистичките закони кои сакаат да ги воведат во ...

ГО ПОКАЖАА СВОЕТО ЛИЦЕ: СДСМ гледа непријател во медиумите (ВИДЕО)

Телеграф - 01.12.2015

Во моментов став на СДСМ и мој личен став е дека поголем политички непријател за нас како опозиција, се медиумите, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање Ако не си со нас, тогаш си против нас, би гласела девизата за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите

Канал5 - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ вечерва реагираше на соопштението на опозициската партија за напуштање на преговорите за медиумите и посочи дека нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и ...

Кој е ставот на Заев за Диво Насеље?

Канал5 - 01.12.2015

Денеска по само десетина дена од конференцијата во Љубљана, Заев повторно се врати на првичната теза и тврди дека станува збор за исценирана акција. Лидерот на опозицијата Зоран Заев по трет пат го менува ставот во врска со случувањата во Диво ...

ОСТАР СТАВ НА ЗНМ: Не е работа на опозицијата да дава оцени за медиумите (ВИДЕО)

Телеграф - 01.12.2015

Прашањето е на луѓето во опозицијата, на членовите и на симпатизерите на СДСМ, дали Зоран Заев ќе им биде лидер или некој друг, вели претседателот на ЗНМ во изјава за „Сител“ Наместо да создаде услови за работа на медиумите, апсолутно не му е работа ...

Медиуми - политички непријатели за Заев!?ОБНОВЕН

Канал5 - 01.12.2015

Медиумите најголеми политички непријатели на опозицискиот Социјалдемократски сојуз. Лидерот Зоран Заев прашан дали неговата партија ќе прифати Закон за медиумите како што се практикува во некоја европската земји и зошто и покрај декларациите дека ...

(ВИДЕО) Заев: Медиумите се најголемиот политички непријател на СДСМ

За Се - 01.12.2015

Лидерот на најголемата опозициска партија СДСМ, Зоран Заев денеска нановинарско прашање рече дека најголем противник на неговата партија се медиумите. „Во моментов став на СДСМ и мој личен став дека поголем политички непријател за нас како опозиција ...

(ВИДЕО) Заев: Најголем политички непријател за сите нас се медиумите како што се Сител, Канал 5, Алфа ТВ, Дневник, и ...

Локално - 01.12.2015

Сите прашања и одговори на лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција: Медиуми: Колку е регуларна одлуката на Државната изборна комисија којашто е со изминат мандат и согласно на тоа кога вие ќе ги одредите новите членови на ДИК од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош

Актуелно24 - 01.12.2015

Не успеа црното сценарио на СДСМ. Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ, во кое се вели дека одлуката на ДИК е политички диригирана.

Политиката на СДСМ е создавање хаос и газење на државните интереси

Нетпрес - 01.12.2015

Зоран Заев е брат на Вице и креатор на економската теорија „евро кај Вицето, за мене и евро за црквата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференцијата на Зоран Заев. Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ги остави банките и медиумите на мира

Репортер - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го осуди, како што беше наведено, денешниот срамен обид на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели.

„Курир“: Лажните борци за медиумска слобода го покажаа вистинското лице!

Нетпрес - 01.12.2015

Во јавноста веќе одамна нема дилеми дека оние кои што секојдневно говорат за некаква медиумска слобода и демократија всушност го практикуваат токму спротивното. Ова денеска се потврди со скандалозните тврдења на опозицискиот лидер Зоран Заев, дека ...

Николовски: Довчерашните борци за слобода го покажаа фашистичкиот лик

Press24 - 01.12.2015

Досегашните борци за слобода го покажаа своето тоталитаристичко лице, истакна денес Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. интегрален текст од прес-конференцијата на Александар Николовски ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот срамен обид на Заев и ...

Лажните борци за медиумска слобода го покажаа вистинското лице!

Курир - 01.12.2015

Во јавноста веќе одамна нема дилеми дека оние кои што секојдневно говорат за некаква медиумска слобода и демократија всушност го практикуваат токму спротивното. Ова денеска се потврди со скандалозните тврдења на опозицискиот лидер Зоран Заев, дека ...

Заев: Медиумите се наши политички непријатели

МРТ - 01.12.2015

Најгледаните телевизии и најтиражниот дневен весник се политички непријатели на СДСМ изјави денеска опозицискиот лидер. Ваквата закана и отворен притисок кон медиумите вклучително и кон јавниот сервис, предизвикаа остри реакции во фелата.

Николовски: Довчерашните борци за слобода го покажаа фашистичкиот лик

Курир - 01.12.2015

Досегашните борци за слобода го покажаа своето тоталитаристичко лице, истакна денес Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. интегрален текст од прес-конференцијата на Александар Николовски ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот срамен обид на Заев и ...

МАН со остра осуда за изјава на Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите

Fox.mk - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари, МАН најостро ја осудува изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите. „Бараме од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте и ВМРО-ДПМНЕ веднаш и ...

ВМРО-ДПМНЕ ја осуди изјавата на Заев за медиумите

Репортер - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на претседателот на СДСМ Зоран Заев побара опозициската партија и нејзиниот лидер „да ги остават банките и медиумите и да престанат со закани кон секој што не ја споделува нивната деструктивност“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да не им се заканува на банките

Макфакс - 01.12.2015

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува обидот на Зоран Заев и СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели и да ја укинат слободата на деловно одлучување со закани и предупредувања кон банките кои би ...

МАН ја осудува изјавата на Заев за медиумите

Press24 - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро ја осудува изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој, се вели во соопштението, како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.

МАН ја осуди изјавата на Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите

Република - 01.12.2015

– Бараме од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте и ВМРО-ДПМНЕ веднаш и неодложно да ги напуштат политичките преговори за медиумите, бидејќи тоа е кроење на закони (според изјавата на Заев) со неговиот политички непријател.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Press24 - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и конвенции за слобода на изразување и слобода на информирање, велат од владејчката партија.

Изјавата на Заев за медиумите осудена од МАН

Нетпрес - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро ја осудува изјавата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите, се вели во соопштението.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме воведување на фашистички закони

Вечер - 01.12.2015

Од владејачката партија ги повикаа СДСМ и Заев да престанат со заканите кон медиумите и со обидите да ја укинат слободата на говор како што си ја замислува Заев ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да ...

МАН ја осудува изјавата на Заев за медиумите

Денешен - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро ја осудува изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој, се вели во соопштението, како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.

Селмани: СДСМ да се запраша дали Заев ќе им биде лидер, или некој друг

Нетпрес - 01.12.2015

По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција. -Ова е несериозна изјава на лидерот на опозицијата.

Заев пак бара нешто посебно

Вечер - 01.12.2015

Измина законскиот рок од 20 дена за СДСМ да и ги предаде матријалите на Катица Јанева Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврди дека имаат материјали кои се доверливи, а треба да бидат предадени во специјалното јавно обвинителство, но тоа ќе го сторат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме фашизам во Македонија

Република - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и конвенции за слобода на изразување и слобода на информирање, велат од владејачката партија.

Селмани:СДСМ да размисли кој им е лидер

Вечер - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ денеска на прес конференција даде скандалозна изјава во која рече дека најголеми непријатели му се медиумите Членовите и симпатизерите на СДСМ добро да размислат дали Зоран Заев ќе им биде лидер.

Заев: Доверливите материјали ќе бидат предадени кај Јанева откако ќе добиеме гаранција за соодветно чување

Либертас - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврди дека имаат материјали кои се доверливи, а треба да бидат предадени во специјалното јавно обвинителство, но тоа ќе го сторат кога државата ќе обезбеди соодветни простории за чување на материјалите кои во најголем ...

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува заканите на Заев кон банките и медиумите

Курир - 01.12.2015

ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот обид на Зоран Заев и СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели и да ја укинат слободата на деловно одлучување со закани и предупредувања кон банките кои би учествувале во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да престане со заканите кон медиумите

Нетпрес - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и конвенции за слобода на изразување и слобода на информирање, велат од владејчката партија.

(ВИДЕО) Заев: Се бориме за фер и демократски избори

Репортер - 01.12.2015

П1: Колку е регуларна одлуката на Државната изборна комисија којашто е со изминат мандат и согласно на тоа кога вие ќе ги одредите новите членови на ДИК од вашата партија за да може побрзо да работи новиот состав на ДИК? Прво, членовите од нашата ...

Осуда за изјавата на Заев и стоп за преговори за медиумите!

Вечер - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари, МАН најостро ја осудува изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите. - Бараме од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте и ВМРО-ДПМНЕ веднаш и ...

ЗНМ за скандалозната изјава на Заев: СДСМ да размисли кој им е лидер

Курир - 01.12.2015

По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција. -Ова е несериозна изјава на лидерот на опозицијата.

Новиот предлог-закон за медиуми на СДСМ е борба против непријателите

Денешен - 01.12.2015

Зоран Заев, како ниту еден друг политичар, јавно објави дека негови најголеми непријатели се одредени македонски медиуми, кои не работат под диктат на партиското седиште на „Бихаќка“. Тој на денешната прес-конференција конечно призна дека медиумите ...

Заев: Ќе ги употребиме сите механизми за да ја оспориме одлуката на ДИК

Нетпрес - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денес свика итна прес конференцијата за да каже дека СДСМ ќе ги употреби сите правни механизми за да ја оспори синоќешната одлука на ДИК дека најавеното задолжување нема никаква поврзаност со изборите.

Селмани по денешната изјава на Заев: СДСМ да размисли кој им е лидер

Press24 - 01.12.2015

Членовите и симпатизерите на СДСМ добро да размислат дали Зоран Заев ќе им биде лидер. По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција.

МАН со остра осуда за изјава на Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите

Курир - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари, МАН најостро ја осудува изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите. - Бараме од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте и ВМРО-ДПМНЕ веднаш и ...

Заев повторно конфузен: Настаните во Диво Насеље не се тероризам, туку местенка

Нетпрес - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој своевремено обвинуваше дека случувањата во Куманово, при кои што загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили, а повеќе од 30 беа ранети, не биле терористичкиакт, туку местенка на власта, со цел да се ...

ЗНМ: СДСМ да размисли кој им е лидер

Fox.mk - 01.12.2015

По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција. „Ова е несериозна изјава на лидерот на опозицијата.

Нова скандалозна изјава на Заев: За нас како опозиција поголем политички непријател се медиумите

Нетпрес - 01.12.2015

Нова скандалозна изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев. На итната пресконференција на „Бихаќка“ Заев денес прозва дел од медиумите, кои како што рече, според СДСМ и според него се поголем политички непријател за опозицијата.

СДСМ ќе ги предаде материјалите на Јанева, кога државата ќе обезбеди соодветно чување

Макфакс - 01.12.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврди дека имаат материјали кои се доверливи, а треба да бидат предадени во специјалното јавно обвинителство, но тоа ќе го сторат кога државата ќе обезбеди соодветни простории за чување на материјалите коиво најголем ...

Селмани од ЗНМ со порака до СДСМ: партијата да размисли кој им е лидер

Република - 01.12.2015

Членовите и симпатизерите на СДСМ добро да размислат дали Зоран Заев ќе им биде лидер. По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција.

ВМРО-ДПМНЕ: Срамни и недолични се намерите на СДСМ да се пресмета со медиумите

Нетпрес - 01.12.2015

ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот обид на Зоран заев и СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели и да ја укинат слободата на деловно одлучување со закани и предупредувања кон банките кои би учествувале во ...

Преку измени во Законот за медиуми СДСМ ќе се бори против најголемите политички непријатели?

Press24 - 01.12.2015

Дали предлогот на СДСМ за измени во Законот за медиуми е всушност борба на партијата со своите најголеми политички непријатели медиумите? Ова прашање се погласно се поставува во новинарските кругови откако утрово, лидерот на СДСМ Зоран Заев, јавно ...

ЕКСПЕРТИ: Заев се однесува како Хитлер пред падот на Берлин

Нетпрес - 01.12.2015

Според аналитичарите и експертите, Заев се однесува како Хитлер пред падот на Берлин. Лидерот на СДСМ е свесен дека ја нема поддршката од народот, па се обидува да го казни. По резултатите од анкетите на сите релевантни институции и по информациите ...

Новиот предлог-закон за медиуми на СДСМ е борба против непријателите

Курир - 01.12.2015

Зоран Заев, како ниту еден друг политичар, јавно објави дека негови најголеми непријатели се одредени македонски медиуми, кои не работат под диктат на партиското седиште на „Бихаќка“. Тој на денешната прес-конференција конечно призна дека медиумите ...

Заев тргна директно против пензионерите, администрацијата, социјалците и земјоделците

Република - 01.12.2015

Мултимилионерот Зоран Заев, кој заедно со Радмила Шекеринска со своите милиони, ја предводат опозициската СДСМ, сега, по договорот од Пржино мислат дека може да прават што сакаат. Всушност, да го казнат народот кој ја прозре нивната намера и во низа ...

Уредниците бараат средба со амбасадорите и прекин на преговорите

Република - 01.12.2015

Главните уредници на четири телевизии, меѓу кои и на јавниот сервис и уредникот на еден дневен весник, медиуми кои Зоран Заев на пресот на СДСМ ги посочи како „главни политички непријатели“, денеска побараа средба со амбасадорите вклучени во ...

Заев неовластено ги поседува и затајува прислушуваните разговори

Вечер - 01.12.2015

Фактот дека Зоран Заев до 30.11.2015 на полноќ не ги предаде прислушкуваните разговори до СЈО, и фактот дека обвинителката Катица Јанева не презема ништо да ги обезбеди материјалите, не отиде заедно со полицијата да му ги земе, ниту му поднесе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме воведување на фашистички закони

Курир - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и конвенции за слобода на изразување и слобода на информирање, велат од владејчката партија.

Васко Ефтов рафално до Заев: Заев бара алиби за пораз на избори

Курир - 01.12.2015

Зоран Заев бара алиби за пораз на изборите. Ова е ставот на новинарот Васко Ефтов кој рафално распали по Заев откако првиот човек на опозицијата денеска излезе со изјава дека медиумите, а не ВМРО-ДПМНЕ, се главен политички противник на СДСМ.

„Дневник“ прогласен за политички непријател на СДСМ, банкарите добија закани

Дневник - 01.12.2015

Kатерина Нешкова Неколку медиуми, меѓу кои и „Дневник“ се најголеми политички непријатели на СДСМ, а банките, пак, ќе се соочат со политички мерки ако купат државни обврзници бидејќи на тој начин учествувале во изборна корупција и купување гласови ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ги остави банките и медиумите на мира

Lider - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го осуди, како што беше наведено, денешниот срамен обид на претседателот на СДСМ Зоран Заев и на СДСМ да ја укинат слободата на говор прогласувајќи ги медиумите за непријатели.

Николовски: Досегашните борци за слобода го покажаа своето тоталитаристичко лице

Пулс24 - 01.12.2015

Досегашните борци за слобода го покажаа своето тоталитаристичко лице, истакна денес Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. Текст од прес-конференцијата на Александар Николовски: ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот срамен обид на Заев и СДСМ да ја ...

МАН со осуда за изјава на Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите

Пулс24 - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари, МАН најостро ја осудува изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите. - Бараме од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте и ВМРО-ДПМНЕ веднаш и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите

Lider - 01.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ вечерва реагираше на соопштението на опозициската партија за напуштање на преговорите за медиумите и посочи дека нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и ...

МАН ја осудува изјавата на Заев за медиумите

Lider - 01.12.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро ја осудува изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој, се вели во соопштението, како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.

Селмани за небулозната изјава на Заев: СДСМ да размисли кој им е лидер

Пулс24 - 01.12.2015

По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција. -Ова е несериозна изјава на лидерот на опозицијата.

Со предлогот за измени во Законот за медиуми СДСМ ќе се бори против најголемите политички непријатели?

Пулс24 - 01.12.2015

Дали предлогот на СДСМ за измени во Законот за медиуми е всушност борба на партијата со своите најголеми политички непријатели медиумите? Ова прашање се погласно се поставува во новинарските кругови откако утрово, лидерот на СДСМ Зоран Заев, јавно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош

Утрински - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на соопштението на СДСМ за одлуката на ДИК вели дека пропаднал обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош. - СДСМ не успеа да ги казни пензионерите, социјалните случаи и сите оние кои не ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ си игра со судбината на 300 илјади пензионери

МКД - 30.11.2015

Зоран Заев е брат на Вице и креатор на економската теорија „евро кај Вицето, за мене и евро за црквата“. Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе. Заев е човекот кој ја приватизираше Струмица и направи тендерска мрежа со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не успеа црното сценарио на СДСМ

МКД - 30.11.2015

Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош. СДСМ не успеа да ги казни пензионерите, социјалните случаи и сите оние кои не ги поддржуваат нивните деструктивни политики, реагира ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ по ...

Заев повторно со контрадикторна изјава за настаните во Диво Насеље

Алфа - 30.11.2015

Местенка, па тероризам, па местенка. Контрадикторни изјави на Зоран Заев во низа за акцијата во Куманово во која загинаа 8 полицајци. Заев повторно со контрадикторни изјави околу случувањата во кумановско Диво Насеље кога животот го загубија осум ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е Заев да зборува за економија и работа

А1 On - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска со соопштение реагираше на прес-конференцијата на Зоран Заев во кое се посочува дека тој е најмалку кредибилен да зборува за економија и за дела. – Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе.

Граѓаните со осуда на променливите ставови на Заев

Канал5 - 30.11.2015

Тие што зборуваа дека полициската акција во Куманово е местенка треба да одговараат, е едно од мислењата на граѓаните кои ги прашавме што мислат за неочекуваната промена на ставот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за настаните во Диво насеље.

Заев нема конзистентност во ставовите - Граѓаните бараат одговорност

Сител - 30.11.2015

Трета промена на ставот на Зоран Заев, во врска со случувањата во Диво насеље, во само неколку дена. Лидерот на СДСМ прво зборуваше за сценарио на власта, за потоа на меѓународната конференција во Словенија да признае дека Македонија во кумановската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е Заев да зборува за економија и работа

Канал5 - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска со соопштение реагираше на прес-конференцијата на Зоран Заев во кое се посочува дека тој е најмалку кредибилен да зборува за економија и за дела. - Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе.

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е Заев да зборува за економија и работа

Сител - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска со соопштение реагираше на прес-конференцијата на Зоран Заев во кое се посочува дека тој е најмалку кредибилен да зборува за економија и за дела. - Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе.

ВМРО-ДПМНЕ: Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош

Сител - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на соопштението на СДСМ за одлуката на ДИК вели дека пропаднал обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош. - СДСМ не успеа да ги казни пензионерите, социјалните случаи и сите оние кои не ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не успеа да ги казни пензионерите

Фактор - 30.11.2015

Владејачката партија реагираше на соопштението на СДСМ, со кое се осудува одлуката на ДИК за ново задолжување од 100 милиони евра. Според ВМРО-ДПМНЕ, ветото на дополнителниот министер за финансии Кире Наумов било обид на опозицијата да спречи ...

„Тие што зборуваа дека полициската акција во Куманово е местенка треба да одговараат“

Денешен - 30.11.2015

Тие што зборуваа дека полициската акција во Куманово е местенка треба да одговараат, е едно од мислењата на граѓаните кои ги прашавме што мислат за неочекуваната промена на ставот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за настаните во Диво насеље.

ВМРО – ДПМНЕ: Заев Охрид го видел само на слики

Нетпрес - 30.11.2015

Заев Охрид го видел само на слики. Не се појавил во Охрид од две причини. Во 8-те години додека СДСМ беше на власт успеа да оствари еден единствен проект: „Како да ја задолжиш општината со 50 милиони евра, а да не направиш апсолутно ништо“.

Граѓаните гневни на дволичноста и лицемерието на Заев за настаните во Куманово

Курир - 30.11.2015

СДСМ на чело со Зоран Заев манипулираа со случувањата во Куманово. Тој и сам признаа дека не ја говореа вистината по акцијата на МВР во Диво Насеље. Тогаш тврдеа дека акцијата ја наместиле македонските власти иако во истата трагично загинаа 8 ...

Заев исто како Шекеринска ќе ја внесел Македонија во Европа

Курир - 30.11.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев на крајот од денешната прес-конференција изјави дека новата економска програма на СДСМ ќе значела програма за Европска Македонија, алудирајќи на тоа дека е ја внесел Македонија во Европа, како што претходно ветуваше и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката на СДСМ наместо на проекти, се фокусира на деструкција

Макфакс - 30.11.2015

Политиката на СДСМ наместо на фокусирање на проекти се сведува на ставање во неизвесност на егзистенцијата на 300 илјади пензионери чија судбина зависи од деструкцијата на СДСМ и дневниот интерес на раководството на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката на Заев и СДСМ е создавање хаос и газење на државни интереси

Курир - 30.11.2015

Зоран Заев е брат на Вице и креатор на економската теорија „евро кај Вицето, за мене и евро за црквата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по однос на прес конференцијата на Зоран Заев. Во продолжение го пренесуваме целиот текст интегрално: Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката на Заев и СДСМ е создавање хаос и газење на државни интереси

Денешен - 30.11.2015

Зоран Заев е брат на Вице и креатор на економската теорија „евро кај Вицето, за мене и евро за црквата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по однос на прес конференцијата на Зоран Заев. Во продолжение го пренесуваме целиот текст интегрално: Зоран ...

Граѓаните гневни: Заев манипулираа со случувањата во Куманово

Press24 - 30.11.2015

СДСМ на чело со Зоран Заев манипулираа со случувањата во Куманово. Тој и сам признаа дека не ја говореа вистината по акцијата на МВР во Диво Насеље. Тогаш тврдеа дека акцијата ја наместиле македонските власти иако во истата трагично загинаа 8 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е Заев да зборува за економија и работа

Репортер - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска со соопштение реагираше на прес-конференцијата на Зоран Заев во кое се посочува дека тој е најмалку кредибилен да зборува за економија и за дела. – Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе.

ВМРО-ДПМНЕ: Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош

Макфакс - 30.11.2015

Не успеа црното сценарио на СДСМ. Пропадна обидот на СДСМ да ги спречи исплатите на пензии и социјална помош, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ, во кое се вели дека одлуката на ДИК е политички диригирана.

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката на Заев и СДСМ е создавање хаос и газење на државни интереси

Fox.mk - 30.11.2015

Зоран Заев е брат на Вице и креатор на економската теорија „евро кај Вицето, за мене и евро за црквата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по однос на прес конференцијата на Зоран Заев. Во продолжение го пренесуваме целиот текст интегрално: Зоран ...

СДСМ не успеа да ги казни пензионерите!

Вечер - 30.11.2015

СДСМ, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, сакаше да нема нови апарати по болниците, да нема нови патишта, да нема субвенции за земјоделците. ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на соопштението на СДСМ за одлуката на ДИК вели дека пропаднал обидот на СДСМ да ...

Исто како што некогаш Шекеринска ветуваше, така сега Заев ќе ја внесел Македонија во Европа

Пулс24 - 30.11.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев на крајот од денешната прес-конференција изјави дека новата економска програма на СДСМ ќе значела програма за Европска Македонија, алудирајќи на тоа дека ќе ја внесел Македонија во Европа, како што претходно ветуваше и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е Заев да зборува за економија и работа

Lider - 30.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска со соопштение реагираше на прес-конференцијата на Зоран Заев во кое се посочува дека тој е најмалку кредибилен да зборува за економија и за дела. – Зоран Заев е човекот без ниту едно дело и проект зад себе.