TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мирен протест во Куманово „Стоп за онлајн настава”

ТВ21 - 04.10.2020

Ученици од Куманово, денеска мирно протестираа и побараа настава со физичко присуство. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и ученици кои следат настава на албански наставен јазик.

За утре најавен повторен бојкот на онлајн наставата во Македонска Каменица

ТВ21 - 04.10.2020

Родителите на учениците кои учат во четврто и петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица, за утре најавуваат продолжување на протестите против онлајн наставата и бараат настава со физичко присуство за своите ...

За утре најавен повторен бојкот на онлајн наставата во Македонска Каменица

Канал5 - 04.10.2020

Како родители на учениците од четврто и петто одделение информираме дека со бојкотот во текот на утрешниот ден продолжуваат сите ученици, додека од 5 до 9 одделение одреден број родители на учениците се вклучуваат.

Протест во Куманово против онлајн-наставата

Фокус - 04.10.2020

Ученици Македонци и Албанци, со поддршка и од родителите, денеска протестираа против онлајн наставата во Куманово. Околу 14 часот учениците од основни и средни училишта со настава на македонски јазик се собраа и тргнаа низ улиците на Куманово кон ...

[Став] (Не)интеграцијата на младите во одлуките околу образовниот систем

Радио МОФ - 04.10.2020

Парадоксално е тоа што главните учесници во образованието немаат никаков глас кога станува збор за нивната иднина, туку, им се претставени критериуми, со кои тие треба да се помират, пишува за младинската колумна на Радио Слободна Европа Леона ...

Во учебната година со маска или пред компјутер, лаптопите скапи, кириите на становите за студентите - високи, од срце ...

Факултети - 04.10.2020

Во пресрет на 5 Октомври, Меѓународниот ден на наставниците, и во чест на сите просветители, издвојуваме простор за првите образовани наставници во повоена Македонија „Ти си добредојден во Учителската школа. Знам сè што треба да знам за тебе.

За утре во Македонска Каменица: Најава за повторен бојкот на онлајн наставата

Слободен Печат - 04.10.2020

Родителите на учениците кои учат во четврто и во петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица за утре најавуваат продолжување на протестите против онлајн наставата и бараат настава со физичко присуство за своите ...

Мирен протест во Куманово „Стоп за онлајн настава“

Кајгана - 04.10.2020

Ученици од Куманово денеска мирно протестираа и побараа настава со физичко присуство. Учениците од основни и средни училишта со настава на македонски јазик и ученици од гимназијата „Сами Фрашери“, каде настава се изведува на албански наставен јазик, ...

Протест против онлајн настава во Куманово: Ако може да работат игротеки и ноќни клубови, можеме и ние на училиште

Слободен Печат - 04.10.2020

Ученици од Куманово денеска излегоа на мирен протест и побараа настава со физичко присуство во училиштата. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и на албански јазик.

Протест во Куманово против онлајн наставата

Независен - 04.10.2020

Ученици од Куманово денеска мирно протестираа против онлајн наставата барајќи да им се дозволи физичко присуство. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и ученици кои следат настава на албански наставен јазик.

Учениците во Куманово протестираа против онлајн настава

ММС - 04.10.2020

Ученици Македонци и Албанци денеска се обединија во Куманово на заеднички протест против онлајн наставата. Околу 14 часот учениците од основни и средни училишта со настава на македонски јазик се собраа и тргнаа низ улиците кон централното градско ...

Во Куманово протести против онлајн-наставата

Нетпрес - 04.10.2020

Ученици Македонци и Албанци, кои добија поддршка и од родителите, денеска се обединија во Куманово на заеднички протест против онлајн наставата. Како што објави порталот Кумановски муабети, денеска околу 14 часот учениците од основни и средни ...

Ученици во Куманово протестираа против онлајн настава

МКД - 04.10.2020

Ученици од Куманово, денеска мирно протестираа и побараа наместо онлајн, настава со физичко присуство. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и ученици кои следат настава на албански наставен јазик.

Мирен протест во Куманово „Стоп за онлајн настава”

Локално - 04.10.2020

Ученици од Куманово, денеска мирно протестираа и побараа настава со физичко присуство. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и ученици кои следат настава на албански наставен јазик.

Учениците во Куманово протестираа против онлајн настава (ГАЛЕРИЈА)

Кумановски м. - 04.10.2020

Ученици Македонци и Албанци денеска се обединија во Куманово на заеднички протест против онлајн наставата. Околу 14 часот учениците од основни и средни училишта со настава на македонски јазик се собраа и тргнаа низ улиците кон централното градско ...

Мирен протест во Куманово „Стоп за онлајн настава”

Вечер Прес - 04.10.2020

Ученици од Куманово, денеска мирно протестираа и побараа настава со физичко присуство. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и ученици кои следат настава на албански наставен јазик.

За утре најавен повторен бојкот на онлајн наставата во Македонска Каменица

Локално - 04.10.2020

Родителите на учениците кои учат во четврто и петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица, за утре најавуваат продолжување на протестите против онлајн наставата и бараат настава со физичко присуство за своите ...

ПРОТЕСТ ВО КУМАНОВО: Македонци и Албанци заедно протестираа против онлајн-наставата

Курир - 04.10.2020

Ученици Македонци и Албанци, кои добија поддршка и од родителите, денеска се обединија во Куманово на заеднички протест против онлајн наставата. Како што објави порталот Кумановски муабети, денеска околу 14 часот учениците од основни и средни ...

ПОЧНАА ПОСЕБНО, ПОТОА СЕ ОБЕДИНИЈА: Кумановски ученици, Македонци и Албанци, побараа настава со физичко присуство!

Денешен - 04.10.2020

Ученици Македонци и Албанци, кои добија поддршка и од родителите, денеска се обединија во Куманово на заеднички протест против онлајн наставата. Како што објави порталот Кумановски муабети , денеска околу 14 часот учениците од основни и средни ...

За утре најавен повторен бојкот на онлајн наставата во Македонска Каменица

Вечер Прес - 04.10.2020

Родителите на учениците кои учат во четврто и петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица, за утре најавуваат продолжување на протестите против онлајн наставата и бараат настава со физичко присуство за своите ...

За утре најавен повторен бојкот на онлајн наставата во Македонска Каменица

Опсервер - 04.10.2020

Македонска Каменица, 4 октомври 2020 () – Родителите на учениците кои учат во четврто и петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица, за утре најавуваат продолжување на протестите против онлајн наставата и бараат ...

Најавен бојкот на онлајн наставата во Македонска Каменица

MakPress - 04.10.2020

Родителите на учениците кои учат во четврто и петто одделение при деветолетката ,,Св.Кирил и Методиј” во Македонска Каменица, најавуваат продолжување на протестите против онлајн наставата и бараат настава со физичко присуство за своите ученици.

Се организираа преку фејсбук, па излегоа на протест: Кумановски ученици побараа настава со физичко присуство

MakPress - 04.10.2020

Ученици од Куманово, денеска мирно протестираа и побараа настава со физичко присуство. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски и ученици кои следат настава на албански наставен јазик.

Филипче до учениците кои бојкотираат: Непочитувањето на препораките на Комисијата е недозволиво

Фокус - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелира Министерството за здравство по најавите на дел од улениците дека ќе ја бојкотираат ...

МЗ:Учениците да ги следат препораките на комисијата, епидемиолошката состојба е сериозна

Канал5 - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

24 Вести - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Телма - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Влошената состојба со коронавирусот ќе ги забран концертите цела зима

Телма - 03.10.2020

Мерките за ублажување на есенскиот бран на коронавирусот ќе се воведуваат етапно. Прва мерка, како што дознава Телма, најверојатно ќе биде целосна забрана за концерти и јавни настани во текот на целата зима, а се размислува и за намалување на ...

Струга, сѐ помал број на првачиња, во опасност работата на учителите

Алсат-М - 03.10.2020

Ако продолжи трендот на драстично намалување на бројот на ученици во струшките училишта, тогаш нема да биде изненадување ако дел од наставничкиот кадар остане без работа. Причината за ваквата состојба треба да се гледа пред сè во заминувањето на ...

НСОН: Наставниците со зголемен ангажман да бидат повеќе платени

Алсат-М - 03.10.2020

Вработување на нов наставен кадар или исплата на дополнителен труд на наставниците чии работни часови се дуплираат поради зголемениот број на паралелки, бараат од Незавсиниот синдикат за образование.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

ТВ21 - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките на комисијата, епидемиолошката состојба е сериозна

ТВ21 - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

МЗ: Учениците да ги следат препораките на комисијата, епидемиолошката состојба е сериозна

Сител - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

МЗ до учениците: Следете ги препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

+инфо - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Се влошува епидемиолошката состојба, МЗ со нов апел до учениците да ги почитуваат препораките

360 степени - 03.10.2020

Пред нас е период во кој сите мора да бидат максимално внимателни, предупредуваат здравствените власти Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

ММС - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

А1 On - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

„Епидемиолошката состојба е сериозна“ – Министерството за Здравство апелира до учениците да ги следат препораките

Макфакс - 03.10.2020

Министерството за здравство предупредува дека епидемиолошката состојба е сериозна и апелира до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

МКД - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Независен - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Почитувајте ги препораките, пред нас е период во кој мора максимално да се внимава

Нетпрес - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Press24 - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Кајгана - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Министерство за здравство-можно влошување на состојбата, учениците да ги почитуваат мерките

Р.С.Европа - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Независен - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Децата во Словенија нема да носат маски во градинките и училиштата

Слободен Печат - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Бојкот на онлајн наставата и непочитување на протоколите е недозволиво, апелираат од Министерство за здравство

Радио МОФ - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Сител - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

А1 On - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Заштитните маски нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Макфакс - 03.10.2020

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, сега ќе бидат ...

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Нетпрес - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Словенија: Нема задолжително носење маски во градинките и во училиштата

+инфо - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

ВМРО ДПМНЕ Охрид: Локалната не ги реши проблемите за успешен старт на учебната година

OhridNews - 03.10.2020

Локалната власт и градоначалникот Константин Георгиески и покрај одложениот почеток на учебната година не успеаја да ги решат проблемите за успешен старт на сите ученици, обвинува ВМРО ДПМНЕ.

Носењето маски во училиште нема да е задолжително: Владата во Словенија одлучи

Хаштаг - 03.10.2020

Владата на Словенија синоќа донесе неколку нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучително и задолжителна дезинфекција на рацете и во згради, додека носењето маски за деца во градинките и училиштата веќе нема да е потребно што ...

Родителите се приморани да купуваат компјутери и да се снаоѓаат како умеат

Нетпрес - 03.10.2020

Иако поголемиот дел од средношколците и родителите на децата од основните училишта беа против тоа наставата да се одвива онлајн, сепак властите одлучија настава со физичко присуство да има самоза децата од прво до трето одделение како и за неколку ...

Влошената здравствена состојба ќе ги забран концертите цела зима

Скопје24 - 03.10.2020

Мерките за ублажување на есенскиот бран на болеста ќе се воведуваат етапно. Прва мерка, како што дознава Телма, најверојатно ќе биде целосна забрана за концерти и јавни настани во текот на целата зима, а се размислува и за намалување на работното ...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ: Каде се образовале првите наставници во Македонија по Втората светска војна?

Факултети - 03.10.2020

Во пресрет на 5 Октомври, Меѓународниот ден на наставниците, и во чест на сите просветители, издвојуваме простор за првите образовани наставници во повоена Македонија „Ти си добредојден во Учителската школа. Знам сè што треба да знам за тебе.

Заштитните маски нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Опсервер - 03.10.2020

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, сега ќе бидат ...

Заштитните маски нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Пулс24 - 03.10.2020

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, сега ќе бидат ...

Заштитните маски нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Точка - 03.10.2020

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, сега ќе бидат ...

„Епидемиолошката состојба е сериозна“ - Министерството за Здравство апелира до учениците да ги следат препораките

MTM - 03.10.2020

Министерството за здравство предупредува дека епидемиолошката состојба е сериозна и апелира до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Епидемиолошката состојба е сериозна, учениците да ги следат препораките, порачуваат од МЗ

Локално - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги почитуваат протоколите бидејќи епидемиолошката состојба е сериозна

Мета - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата. Апелираме на максимална сериозност и соработка од сите граѓани, пред нас е период во кој сите ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Вечер Прес - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

„Епидемиолошката состојба е сериозна“ – Министерството за Здравство апелира до учениците да ги следат препораките

Опсервер - 03.10.2020

Министерството за здравство предупредува дека епидемиолошката состојба е сериозна и апелира до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Зголемен број на заразени, клуч на училиштата? Царовска: Ако се влоши состојбата, ќе донесеме други одлуки

4NEWS - 03.10.2020

Зголемувањето на бројот на позитивните случаи на Ковид-19, ќе претставува предизвик и за учебната година. Со образовните протоколи се трудиме да ја држиме под контрола епидемиолошката состојба, но доколку таа остана каква што е или пак се влоши, ...

АЛАРМ ОД МЗ: Состојбата со Ковид-19 е сериозна, сите мора да бидат максимално внимателни

Денешен - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Кумановски м. - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

iPortal - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

24Инфо - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Кумановски м. - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Опсервер - 03.10.2020

– Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

МЗ: Учениците да ги следат препораките на комисијата, епидемиолошката состојба е сериозна

4NEWS - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Опсервер - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Република - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство. се наведува во соопштението.

Министерство за здравство: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Курир - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Курир - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Епидемиолошката состојба е сериозна: Проекциите за уште поголемо влошување се остваруваат

Фактор - 03.10.2020

Министерството за здравство утринава упати серизна порака училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Учениците од Струга најавуваат уште помасовни протести

Алфа - 03.10.2020

Повеќе од илјада средношколци и безмалку уште толку основци во Струга и струшко ја бојкотираат наставатабидејќи не го подржуваат учењето на далечина. Тие и порачуваат на министерката Цароска дека доколку не ги врати во училишните клупи,револтот ...

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Либертас - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

24Инфо - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

Република - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Граѓански збор - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Никој не се чувствува одговорен за хаосот во образованието, а проблемите и нервозите растат

Алфа - 03.10.2020

Никој, барем за сега, не планира да понесе одговорност за крахот со националната платформа за онлајн учење.. Министерката за образование повторно бара трпение. Се правда дека ние сме биле држава во развој и не можело наеднаш се да фукционира одлично.

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Либертас - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Родителите се приморани да купуваат компјутери и да се снаоѓаат како умеат

Скопје инфо - 03.10.2020

Иако поголемиот дел од средношколците и родителите на децата од основните училишта беа против тоа наставата да се одвива онлајн, сепак властите одлучија настава со физичко присуство да има самоза децата од прво до трето одделение како и за неколку ...

Компјутери немаат децата, а ниту наставниците – Ќе се обезбедат ли конечно услови за работа?

Курир - 03.10.2020

Иако министерката за образование и наука, Мила Царовска најави дека министерството и Владата ќе обезбедат ефикасен образовен процес, сепак тоа не се покажа така во првите денови од почетокот на учебната година.

Иако основното образование е бесплатно и задолжително, Владата во епидемија на корона ги става на трошок родителите во ...

Курир - 03.10.2020

Иако поголемиот дел од средношколците и родителите на децата од основните училишта беа против тоа наставата да се одвива од далечина, тоа е децата да учат од дома, сепак властите одлучија истата да се одвива онлајн, освен децата од прво до трето ...

„Епидемиолошката состојба е сериозна“ – Министерството за Здравство апелира до учениците да ги следат препораките

Точка - 03.10.2020

Министерството за здравство предупредува дека епидемиолошката состојба е сериозна и апелира до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Ученици преку социјалните мрежи се организираат за протест во Куманово против онлајн наставата

Кумановски м. - 03.10.2020

Ученици од Куманово преку социјалните мрежи се организираат за протест против онлајн наставата. Од она што може да се види на социјалните мрежи, протестот е закажан за утре со почеток во 14 часот од пред Градскиот базен.

Згрижувањето, воспитувањето и образованието во услови на пандемија

Тера - 03.10.2020

Над 60 активни случаи на Ковид 19 во Битола. Од почетокот на пандемијата бројот на регистрирани случаи е 314. Летоска кога градинките не работеа во Битола беше регистриран првиот случај од тогашниот скрининг на министерството за здравство, кај лице ...

Маските нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Н.Македонија - 03.10.2020

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, сега ќе бидат ...

Словенија: Во школо без маски

Expres - 03.10.2020

Учениците од основните и средните училишта во Словенија, нема да мора да носат маски на часовите. Исклучок ќе бидат само наставниците кои предаваат на деца до трето одделение. Одлуката беше донесена вчера вечерта, ова ќе важи под услов да се држат ...

МЗ: СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА, учениците да ги следат препораките

Вечер - 03.10.2020

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.

Основното образование е бесплатно, АМА РОДИТЕЛИТЕ МОРА ДА КУПАТ КОМПЈУТЕР

Вечер - 03.10.2020

Иако поголемиот дел од средношколците и родителите на децата од основните училишта беа против тоа наставата да се одвива од далечина, тоа е децата да учат од дома, сепак властите одлучија истата да се одвива онлајн, освен децата од прво до трето ...

Заштитните маски нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Вечер - 03.10.2020

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, сега ќе бидат ...

„Епидемиолошката состојба е сериозна“ – Министерството за Здравство апелира до учениците да ги следат препораките

Вечер - 03.10.2020

Министерството за здравство предупредува дека епидемиолошката состојба е сериозна и апелира до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

МЗ: Епидемиолошката состојба е сериозна, учениците да ги следат препораките!

Магазин - 03.10.2020

Денеска Министерството за здравство преку соопштение апелираше до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Учениците да ги следат препораките на комисијата, епидемиолошката состојба е сериозна

MakPress - 03.10.2020

Министерството за здравство апелира училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата.

Во Словенија нема да биде задолжително носењето маски во градинките и училиштата

MakPress - 03.10.2020

Во Словенија повеќе нема да биде задолжително носењето заштитни маски во градинките. Учениците од основните и средните училишта, за време на нивните часови, како и наставниците кои предаваат на деца до трето одделение, исто така ќе бидат ослободени ...

Зголемен број на заразени, клуч на училиштата? Царовска: Ако се влоши состојбата, ќе донесеме други одлуки

ТВ21 - 02.10.2020

Зголемувањето на бројот на позитивните случаи на Ковид-19, ќе претставува предизвик и за учебната година. Со образовните протоколи се трудиме да ја држиме под контрола епидемиолошката состојба, но доколку таа остана каква што е или пак се влоши, ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

24 Вести - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

Канал5 - 02.10.2020

До нашиот синдикат деновиве стигнуваат бројни поплаки од наставници за притисоци што им се вршат од страна на нивните надредени, директори на училиштата, да си обезбедат компјутери за да реализираат настава.

Покрај учениците, доволно компјутери немаат ни наставниците

Фокус - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај учениците, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Нема компјутери, Синдикатот обвинува за притисоци, министерката Варовска против бојкотот

24 Вести - 02.10.2020

Двојно поголем број на часови, без компјутери и соодветна опрема обезбедни од училиштата, со насоки од Министерството за образование што ги добиваат во последен момент - ова се само дел од проблемите со кои се соочува наставниот кадар во земјава, ...

Како ќе се решава недостатокот на наставнички кадар во училиштата?

Канал5 - 02.10.2020

Освен кај децата и родителите, незадоволство има и кај наставниот кадар.. Учебната година „си врви“, проблемите остануваат. Освен забелешките за функционалноста на националната платформа за онлајн учење, црна дамка оставаат и недостатокот на ...

Закани и притисоци врз наставниците донесе новата учебна година, обвинуваат од синдикатот

Телма - 02.10.2020

Почетокот на новата учебна година донесе и закани и притисоци врз наставници и професори, обвинува Независниот синдикат за образование и наука. Во некои од училиштата има недостаток на компјутери, а врз наставниците се прави притисок да користат ...

Дебарските гимназијалци од понеделник се враќаат во училиште, ќе следат настава со физичко присуство

24 Вести - 02.10.2020

После одржаниот протест утринава, дебарските средношколци од гимназијата „28 ноември” од понеделник ќе започнат да посетуваат настава со физичко присуство. Без одобрение од ресорното министерство но со одлука на училиштето, советот на родителите, ...

Под посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

24 Вести - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Директорот ги повика дебарските гимназијалци на настава со физичко присуство

Телма - 02.10.2020

Средношколците во Дебар успеаа во својата намера наставата да ја следат со физичко присуство. По одржаниот протест во училишниот двор утринава, директорот се обрати пред учениците и им соопшти дека и покрај одлуката за онлајн настава, од понеделник ...

Дебарските гимназијалци протестираа, од понеделник почнуваат со настава со физичко присуство

Канал5 - 02.10.2020

Учениците од Средното општинско училиште „28 Ноември" во Дебар одржаа протест во дворот на училиштето, во знак на незадоволство од одлуката за онлајн настава. Пред учениците се обрати директорот Рамадан Имери, кој најави дека и покрај одлуката за ...

Учениците од Визбегово без училиште и превоз – Смилевски: Каде живеат?, Жителите: Знае, беше пред изборите!

ТВ21 - 02.10.2020

Наместо да бидат на час, неколку ученици од Визбегово и вториот училиштен ден го поминаа играјќи на улица. Некои бидејќи немаат технички уреди за следење онлајн настава, а некои пак, бидејќи немаат со што да стигнат до училиштето „7 Март“, каде ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

ММС - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека освен ученициtе, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и оти, според Законот за работни односи, работодавецот е должен да обезбеди ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

А1 On - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

До кога ќе трае учебната година?

Независен - 02.10.2020

Децата и родителите од утринава беа збунети откако во службен весник излезе информација во која стои дека новата учебна година ќе трае од 1-ви октомври до 31-ви август. По бурните реакции МОН смирува дека сепак таа за учениците ќе заврши на 10 јуни ...

И многу наставници немаат компјутери за онлајн-предавања, реагира Синдикатот

360 степени - 02.10.2020

Ако се земе предвид дека наставникот е во исто време и родител на едно или повеќе деца, разбирливо е колкава е пресијата врз тие работници во образованието, велат од НСОМ Покрај учениците, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број ...

МОН: Новата учебна година со 21 наставен ден помалку

Нетпрес - 02.10.2020

Наместо 180, учениците во основното образование во новата учебна година ќе следат настава 159 дена. Министерството за образование и наука донесе измени во календарот за организација и работа на основните училишта во учебната 2020/2021, според кој ќе ...

Крахот на националната платформа не треба да биде изненадување

Нетпрес - 02.10.2020

Македонија нема капацитет за онлајн учење – алармира универзитетскиот професор Орце Симов за Алфа . Крахот на националната платформа не треба да биде изненадување вели тој. Доказ за тоа е што наместо на платформата учениците првиот училишен ден имаа ...

НСОН тврди дека сите наставниците немаат услови за онлајн настава, Царовска повика на солидарност

Нетпрес - 02.10.2020

Освен учениците, компјутери за онлајн настава немаат ниту наставниците. За овој проблем до независниот синдикат за образование и наука се пожалиле над 500 наставници ширум земјава. Дел од нив, реагирале и дека компјутерите им се зафатени, бидејќи, ...

Царовска: Ако се влоши состојбата, ќе донесеме други одлуки за образовните протоколи

Нетпрес - 02.10.2020

Зголемувањето на бројот на позитивните случаи на Ковид-19, ќе претставува предизвик и за учебната година. Со образовните протоколи се трудиме да ја држиме под контрола епидемиолошката состојба, но доколку таа остана каква што е или пак се влоши, ...

Синдикат за образование и наука: МОН не го почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Слободен Печат - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

Press24 - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Со посебни мерки и протоколи за настава, почна новата учебната година

ММС - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Порака од генерација Икс до генерација Зет: „Пијанофорте“ во дигиталниот свет на музичкото образование

Факултети - 02.10.2020

2000 година за некого можеби изгледа далечна. Но, според искуството на д-р Тереза Крцоска, тоа е годината во која се постави подлогата за она што денес доби облик на виртуелна музичка училница на ПИЈАНОФОРТЕ.

МОН со среќна вест за учениците: Новата учебна година со 21 наставен ден помалку

Хаштаг - 02.10.2020

Министерството за образование и наука со едно од соопштенијата ги изненади сите ученциите. Имено, наместо 180, учениците во основното образование во новата учебна година ќе следат настава 159 дена.

Независен синдикат за образование: Многу наставници немаат компјутери

+инфо - 02.10.2020

Дел од колегите се соочуваат и со двојно зголемен работен учинок, односно двојно им се зголемени бројот на наставни часови, што е спротивно на законот за наставници и тие работат по повеќе од осум часа во денот, наведува НСОН во соопштението.

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебна година

Сител - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

А1 On - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Наставниците не се должни да купуваат компјутери

МКД - 02.10.2020

Голем број од наставниците немаат компјиутери и не се во можност да држат онлајн настава, реагира Независниот синдикат за образование и наука (НСОН). Синдикатот нагласува дека според Законот за работни односи работодавачот е должен да обезбеди ...

Наставниците од „Лирија“ оставени на немилост: За да одиме на работа ни требаат 250 евра месечно!

Слободен Печат - 02.10.2020

Во „Лирија” учат околу 300 ученици, од кои само 70 ќе ја следат наставата со физичко присуство, оние од прво до трето одделение. Нашите извори од ова училиште тврдат дека и наставниците кои се во одделенска настава ќе мора да работат од самата ...

Училишната година почна: Некој онлајн, некој офлајн, некој со бојкот

Слободен Печат - 02.10.2020

Во ковид услови од вчера започна новата учебна година, а учениците кои почнаа да следат онлајн настава вчера го одржаа својот прв регуларен час преку Националната платформа за далечинско учење.

Идните балерини ќе вежбаат со маски, учениците што ќе изучуваат дувачки инструменти ќе се штитат со паравани

Факултети - 02.10.2020

Задоволни сме со одлуката за физичко присуство само за стручните часови бидејќи тоа е повеќе од 50 отсто од наставата кај нас. Часот ќе си изгледа исто како и досега, со тоа што учениците и професорите ќе мора да носат маски и почесто ќе се врши ...

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

Независен - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

НСОН: И наставниците немаат компјутери за онлајн настава – на нив учат нивните деца

Сител - 02.10.2020

Учениците не се единствените кои имаат проблем со набавката на опрема за следење на онлајн наставата. Независниот синдикат за образование и наука вели дека до нив стигнале голем број поплаки од наставници за притисоци кои што наводно им биле вршени ...

Дебарските гимназијалци протестираа, од понеделник почнуваат со настава со физичко присуство

ММС - 02.10.2020

Учениците од Средното општинско училиште „28 Ноември” во Дебар одржаа протест во дворот на училиштето, во знак на незадоволство од одлуката за онлајн настава. Пред учениците се обрати директорот Рамадан Имери, кој најави дека и покрај одлуката за ...

Дебарските гимназијалци протестираа, од понеделник почнуваат со настава со физичко присуство

Сител - 02.10.2020

Учениците од Средното општинско училиште „28 Ноември“ во Дебар одржаа протест во дворот на училиштето, во знак на незадоволство од одлуката за онлајн настава. Пред учениците се обрати директорот Рамадан Имери, кој најави дека и покрај одлуката за ...

НСОН тврди дека сите наставници немаат услови за он-лајн настава, Царовска повика на солидарност

Сител - 02.10.2020

Освен учениците, компјутери за он лајн настава немаат ниту наставниците. За овој проблем до независниот синдикат за образование и наука се пожалиле над 500 наставници ширум земјава. Дел од нив, реагирале и дека компјутерите им се зафатени, бидејќи, ...

ХАОС ВО АТИНА: Учениците и Синдикатот излегоа на улица и на протести поради преполните училници, а полицијата ги гаѓаше ...

Во Центар - 02.10.2020

Грчката полиција употреби солзавец за да ги растера насилните демонстрации на средношколците и синдикатите на наставниците, кои ја бојкотираа наставата поради пренатрупаноста во училниците за време на пандемијата.

Синдикатот за образование и наука: МОН не ги почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Макфакс - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Многу наставници немаат компјутери за онлајн настава

Нетпрес - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Независниoт синдикат за образование и наука реагира: МОН доставува работни задачи за следниот ден до наставниците во ...

PressingTV - 02.10.2020

Независен синдикат за образование и наука (НСОН) за утре најавува прес-конференција на која како што велат, ќе ја запознаат широката јавност со проблемите со кои се соочуваат наставниците во новата учебна 2020/2021 година.

Успешно почна новата учебната година

Локално - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Синдикат за образование и наука: МОН не го почитува приватниот живот и работното време на наставниците

24Инфо - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Синдикат за образование и наука: МОН не го почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Точка - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Наставниците работат на свои компјутери, а МОН не го почитува работното време и испраќа задолженија после 23 часот

Република - 02.10.2020

Независен синдикат за образование и наука (НСОН) за утре најавува прес-конференција на која како што велат, ќе ја запознаат широката јавност со проблемите со кои се соочуваат наставниците во новата учебна 2020/2021 година.

НСОН: Освен 40.000 ученици и голем број наставници немаат компјутер за онлајн-настава

Денешен - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Кога ќе заврши учебната година?

Скопје инфо - 02.10.2020

Децата и родителите од утринава беа збунети откако во службен весник излезе информација во која стои дека новата учебна година ќе трае од 1-ви октомври до 31-ви август. По бурните реакции МОН смирува дека сепак таа за учениците ќе заврши на 10 јуни ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

Кумановски м. - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Новата учебна година со 21 наставен ден помалку, соопшти МОН

Република - 02.10.2020

Наместо 180, учениците во основното образование во новата учебна година ќе следат настава 159 дена. Министерството за образование и наука донесе измени во календарот за организација и работа на основните училишта во учебната 2020/2021, според кој ќе ...

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

Опсервер - 02.10.2020

– Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

24Инфо - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Универзитетски професори со критика до власта: Има низа пропусти во онлајн платформата

Курир - 02.10.2020

Македонија нема капацитет за онлајн учење – алармира универзитетскиот професор Орце Симов за Алфа . Крахот на националната платформа не треба да биде изненадување вели тој. Доказ за тоа е што наместо на платформата учениците првиот училишен ден имаа ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

24Инфо - 02.10.2020

– Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

Кумановски м. - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Зголемен број на заразени, клуч на училиштата? Царовска: Ако се влоши состојбата, ќе донесеме други одлуки

Курир - 02.10.2020

Зголемувањето на бројот на позитивните случаи на Ковид-19, ќе претставува предизвик и за учебната година. Со образовните протоколи се трудиме да ја држиме под контрола епидемиолошката состојба, но доколку таа остана каква што е или пак се влоши, ...

Успешно почна новата учебна година

Frontline - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

CivilMedia - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

Вистиномер: Учениците нема да треба целото идно лето да го поминат на училиште

Frontline - 02.10.2020

На Фејсбук се појави пост , кој претставува линк до вест со наслов „Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година“. Во веста , пак, се вели дека „Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година“, пишува Вистиномер во ...

Синдикат за образование и наука: МОН не го почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Опсервер - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Дебарските гимназијалци протестираа, од понеделник почнуваат со настава со физичко присуство

Либертас - 02.10.2020

Учениците од Средното општинско училиште „28 Ноември“ во Дебар одржаа протест во дворот на училиштето, во знак на незадоволство од одлуката за онлајн настава. Пред учениците се обрати директорот Рамадан Имери, кој најави дека и покрај одлуката за ...

Блажевска, наставничка во основно училиште: Со заедничка работа до поквалитетна онлајн настава

CivilMedia - 02.10.2020

Онлајн наставата претставува различен начин на поучување на учениците. За тоа дали може да го замени учењето со физичко присуство во моментов немаме доволно релевантни податоци со кои може тоа да се потврди, вели наставничката по хемија во ООУ „Јан ...

Дел од наставниците немаат компјутери, Царовска бара секој да се справува на конструктивен начин

Локално - 02.10.2020

Освен учениците, компјутери за онлајн настава немаат ниту наставниците. За овој проблем се пожалиле над 500 наставници ширум земјава. Дел од нив, реагирале и дека компјутерите им се зафатени, бидејќи, на нив учеле нивните деца.

Власта не го почитува правото на образование загарантирано со Устав, образованието е право, а не привилегија

Курир - 02.10.2020

Учебната година наместо на клупите почна на улица со протести во повеќе градови во Македонија. Голем број ученици на ваков начин одлучија да го изразат револтот кон државата и министерството за образование барајќи физичка настава со цел да се ...

Гимназијата „28 Ноември“ од Дебар во понеделник почнува настава со физичко присуство

Денешен - 02.10.2020

Дебарските средношколци од гимназијата „28 Ноември” од понеделник ќе започнат да посетуваат настава со физичко присуство. Ова е заедничка одлука на самото училиште, Советот на родителите, професорите и Советот на општината, ккако и желба на самите ...

Родителите ги „потрошија“ комбинациите за чување, а локалните власти допрва ќе го подготвуваат продолжениот престој во ...

Фактор - 02.10.2020

Дел од најмладите ученици вчера со физичко присуство ја започнаа новата учебна година, но гориливо останува прашањето за многу родители кои по завршување на часовите нема како и каде да ги згрижат децата. Велат дека сите комбинации им се „потрошени“.

НСОН: Директори присилуваат наставници сами да си набават компјутер за онлајн настава, МОН им испраќа задолженија во 23 ...

Курир - 02.10.2020

Независен синдикат за образование и наука (НСОН) за утре најавува прес-конференција на која како што велат, ќе ја запознаат широката јавност со проблемите со кои се соочуваат наставниците во новата учебна 2020/2021 година.

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

Опсервер - 02.10.2020

– Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

На отворено, со маски на лицето и дистанца учениците се навикнуваат на новите правила

Локално - 02.10.2020

По точно седум месеци, во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца седнаа на училишните клупи. Останатите ученици пак, наставата ќе ја следат онлајн, се додека епидемиолошката состојба тоа го наложува.

МОН: Новата учебна година со 21 наставен ден помалку

Фактор - 02.10.2020

Наместо 180, учениците во основното образование во новата учебна година ќе следат настава 159 дена. Министерството за образование и наука донесе измени во календарот за организација и работа на основните училишта во учебната 2020/2021, според кој ќе ...

НСОН: Голем број наставници немаат компјутери за онлајн-настава

Либертас - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Македонските поети изоставени од онлајн наставата

Н.Македонија - 02.10.2020

Штотуку почнатата учебна 2020/2021 година во Македонија, освен што се случува еден месец подоцна од вообичаената првосептемвриска традиција, го има и предизвикот на адаптација на условите и протоколите за заштита од коронавирусот.

Почеток на учебната година за учениците и студентите

Н.Македонија - 02.10.2020

За околу 300.000 ученици и над 50.000 студенти вчера започна новата учебна година, која поради пандемијата на коронавирусот ќе се одвива комбинирано со физичко присуство, но и преку онлајн настава.

Не се почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Н.Македонија - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Дали власта НЕ ГО ПОЧИТУВА ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ загарантирано со Устав?

Вечер - 02.10.2020

Учебната година наместо на клупите почна на улица со протести во повеќе градови во Македонија. Голем број ученици на ваков начин одлучија да го изразат револтот кон државата и министерството за образование барајќи физичка настава со цел да се ...

Синдикат за образование и наука: МОН не го почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Скопје1 - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Синдикат: Со онлајн наставата, наставниците мора двојно да работат

Expres - 02.10.2020

„На дел од колегите им е двојно зголемен работниот учинок односно двојно им е зголемен фондот на часови што е спротивно на законот за наставници и стручни соработници, а со тоа работните обврски во денот им надминуваат и над 8 часа во денот“,реагира ...

НСОН: Директори присилуваат наставници САМИ ДА НАБАВАТ КОМПЈУТЕРИ ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА

Вечер - 02.10.2020

Независен синдикат за образование и наука (НСОН) за утре најавува прес-конференција на која како што велат, ќе ја запознаат широката јавност со проблемите со кои се соочуваат наставниците во новата учебна 2020/2021 година.

Синдикат за образование и наука: МОН не го почитува приватниот живот и работното време на наставниците

Вечер - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) поднесе барања за средба до министерката за образование и наука, Мила Царовска, со цел презентирање и надминување на проблемите со кои се соочуваат наставниците.

Универзитетските професори со критики до власта ЗА ПРОПУСТИТЕ СО ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН УЧЕЊЕ

Вечер - 02.10.2020

Македонија нема капацитет за онлајн учење – алармира универзитетскиот професор Орце Симов за Алфа . Крахот на националната платформа не треба да биде изненадување вели тој. Доказ за тоа е што наместо на платформата учениците првиот училишен ден имаа ...

Според МОН успешно почна новата учебната година, родителите и учениците со поделени мислења

MakPress - 02.10.2020

Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето и држење дистанца по точно седум месеци, конечно седнаа на училишните клупи.

МОН: Платформата „Microsoft teams“ се покажа како стабилна за одржување онлајн настава

MakPress - 02.10.2020

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што Владината комисија утврдила дека има услови, се одржува согласно протоколите пропишани ...

Голем број наставници немаат компјутери а според Законот МОН е должен да обезбеди, реагираат од НСОН

MakPress - 02.10.2020

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) соопшти дека покрај ученицие, со проблеми за онлајн-настава се соочуваат и голем број наставници што немаат компјутери и дека според Законот за работни односи работодавецот е должен да обезбеди ...

Дебарските гимназијалци протестираа, директорот од понеделник ги повика на физичка настава

MakPress - 02.10.2020

Учениците од Средното општинско училиште „28 Ноември“ во Дебар одржаа протест во дворот на училиштето, во знак на незадоволство од одлуката за онлајн настава. Пред учениците се обрати директорот Рамадан Имери, кој најави дека и покрај одлуката за ...

Универзитетскиот професор Симов: Не се обезбедија доволно ресурси за да почне онлајн учењето

MakPress - 02.10.2020

Универзитетскиот професор Орце Симов, вели дека крахот на националната платформа не треба да биде изненадување оти не се обезбедија доволно ресурси за таа да се користи, како кај наставниците во училиштата, така и за децата кај кои голем дел немаат ...

Наставата во Карпош без поголеми проблеми - учениците повторно во школските клупи

MakPress - 02.10.2020

Вториот ден од учебната година во основните училишта во Карпош се одвива без поголеми проблеми. Протоколите доследно се почитуваат во сите десет образовни установи. Наставата се одвива со физичко присуство за учениците до трето одделение, а ...

Нема „план Б“ за македонските ученици

Призма - 01.10.2020

Пандемијата го изненади македонското образование, како што поледицата го изненадува автобусот што не е редовно сервисиран. Во најголем дел од случаите, и автобусот што не се сервисира редовно ќе ја заврши работата како и тој што редовно се проверува.

Заев и Царовска на првиот училиштен ден во „Коменски“

24 Вести - 01.10.2020

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната 2020/2021 година ќе се обратат во основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош. Училишната година првпат е одложена за еден месец и денеска ...

Прв училишен дена за 270.000 средношколци и основци

Телма - 01.10.2020

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната 2020/2021 година ќе се обратат во основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош. Училишната година првпат е одложена за еден месец и денеска ...

Почна учебната година - 19 000 првачиња тргнаа на училиште

24 Вести - 01.10.2020

По седум месеци во училиштата се врати детскиот џагор. Со љубопитни очиња, збунети но истовремено и среќни, учениците денес со маски и на растојание дојдоа подготвени за првиот училишен ден.

Почеток на учебната година во Ковид-услови: најмалите во училница, останатите дома

Deutsche Welle - 01.10.2020

Првиот училишен ден по шестмесечна пауза поради коронавирусот во С. Македонија мина во знак на протоколите за заштита од Ковид-19, но и со протести и бојкоти. На онлајн наставата присуствувале 70% од учениците.

Родители од Љуботен предупредија дека утре ќе ги испраќаат сите деца на училиште

Алсат-М - 01.10.2020

Советот на родители и наставници во основното училиште „Лиман Каба“ во Љуботен најавија дека утре ќе ги испратат сите деца на училиште, и покрај тоа што Министерството не даде дозвола за настава со физичко присуство.

Во училница, но и под отворено небо – стартуваше учебната година, многу проблеми со онлајн наставата

ТВ21 - 01.10.2020

По 7 месеци учениците се враќаат на училиште. Сите ги дезинфицираат рацете, им се мери телесна температура, носат маски и седат на дистанца. Учениците кои за првпат седнуваат во училишните клупи, беа пресреќни.

Започна учебната 2020/2021 година

ТВ21 - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Адеми: Проблеми со платформата за учење имаше и во други земји

ТВ21 - 01.10.2020

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми беше гостин во „10МИНУТИ“ на ТВ21. Тој покрај учебната година, кажа и за платформата за учење. Напомена дека и во други земји имало проблеми, односно паѓање на системот.

Школите И факултетите ја почнаа новата учебна година со комбинирани модели на настава

Сакам да кажам - 01.10.2020

Со задоцнување од 1 месец поради коронакризата, новата учебна година 2020/2021 почнува денес под посебни протоколи и со комбиниран модел на настава. „600 училишта ќе одржуваат настава со физичко присуство, а за останатите достапно учење на далечина, ...

Заев и Царовска на првиот училиштен ден во „Коменски“

ТВ21 - 01.10.2020

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната 2020/2021 година ќе се обратат во основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош. Училишната година првпат е одложена за еден месец и денеска ...

Училиштето во Вевчани бара настава со физичко присуство  или учениците ќе бојкотираат

Сакам да кажам - 01.10.2020

Општина Вевчани вели дека е изненадена од одлуката на Комисијата за заразни болести која не им дозволи настава со физичко присуство на учениците од четврто до деветто одделение во основното училиште „Страшо Пинџур“ и покрај условите со кои располага ...

Преку протести, средношколците во Тетово бараат откажување на онлајн-образованието

Алсат-М - 01.10.2020

Стотици средношколци во Тетово протестираа против онлајн учењето. Тие бараат да започнат настава со физичко присуство. На денешниот протест учениците се спротивставија на одлуката на Унијата на учениците кои се согласија овој месец наставата да ...

Филипче: Учениците, родителите и наставниците да ги почитуваат пропишаните мерки

Канал5 - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. „Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието ...

Почна учебната година за 10 340 прилепски основци и средношколци

Канал5 - 01.10.2020

Oколу 10 340 основци и средношколци во Прилеп успешно ја почнаа новата учебна година. Преку 9 100 ученици се најавија на профилите за наставата на далечина, а околу 1 260 основци ја почнаа наставата со физичко присуство.

Филипче: Учениците, родителите и наставниците да ги почитуваат пропишаните мерки за безбедна учебна година

ТВ21 - 01.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. „Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во ...

(ВИДЕО) Филипче за учебната година: Драги деца, вирусот не е шега, почитувајте ги препораките!

Фокус - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. „Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието ...

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

ТВ21 - 01.10.2020

На почетокот на новата учебна година 2020/21 година во училишните клупи во десетте основни училишта и нивните подрачни единици во општина Гостивар дојдоа 660 првачиња. Пред и во објектите се спроведуваа препорачаните мерки и протоколи за заштита од ...

Протест на родители од Македонска Каменица, бараат настава со физичко присуство

24 Вести - 01.10.2020

340 ученици од четврто до девето одделение во Основното училиште Кирил и Методи во Македонска Каменица денес не се приклучија на Националната образовна платформа. Нивните родители велат дека почнуваат бојкот и сакаат децата настава да следат во ...

Заев на првиот школски ден: Да бидеме солидарни и да покажеме разбирање во овој процес

ТВ21 - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

Во Куманово запишани 1.143 првачиња, не се знае колку не дојдоа во школо првиот ден

Сакам да кажам - 01.10.2020

Вкупно 1.143 првачиња се запишани во новата учебна година во 16 основни училиште во Куманово. На првиот училишен ден во училишните клупи седнаа само оние деца за кои родителите дале согласност да посетуваат настава со физичко присуство.

Во Кочани 260 првачиња ја почнаа новата учебна година

Канал5 - 01.10.2020

Вкупно 260 ученици во прво одделение денеска ја почнаа новата учебна година во петте основни училишта во Кочани. Евидентирано е намалување на бројот за десетина првачиња во однос на лани, со што продолжува негативниот тренд.

Учебната година за едни започна во училница, за други пред компјутер

Канал5 - 01.10.2020

Наместо детски џагор и песни за првачињата, тишина во училишните дворови пред почетокот на првиот час. Како во грч, со срамежлив чекор кон влезот, најмалите ученици во „Лазо Анѓеловски“ пристигнуваа по определени патеки за движење.

Започна учебната година во Крива Паланка, во општината 162 првачиња

Канал5 - 01.10.2020

На првиот училишен ден од новата учебна година 2020/21 година во училишните клупи во двете основни училишта „Јоаким Крчовски" и „Илинден" од Крива Паланка седнаа вкупно 162 првачиња. Пред и во училиштето се спроведуваат сите задолжителни мерки и ...

Бојкот на наставата и во Македонска Каменица

Телма - 01.10.2020

Родителите на ученици од четврто до деветто одделение во основното училиште „Кирил Методиј“ во Македонска Каменица од денеска почнаа со бојкот на наставата од дома пред компјутер. Бараат Комисијата за заразни болести и Министерството за обравание да ...

Топло добредојде и бонтон за првачињата во Центар

Канал5 - 01.10.2020

Општина Центар им посака топло добредојде на околу 600 првачиња кои денеска првпат седнаа во училишните клупи. Таму ги дочекаа пораки за многу успех и добро здравје во текот на целата учебна година, како и пакетче со училиштен прибор и Бонтон за ...

Во Делчево навреме започна новата учебна година за учениците до трето одделение и во подрачните училишта

Канал5 - 01.10.2020

Во Делчево навреме започна новата учебна година за учениците до трето одделение и во подрачните училишта во деветолетките „Св.Климент Охридски" и „Ванчо Прке". Воспитно-образовниот процес започна со дезинфекција на обувките и мерење температурата на ...

Во гевгелиските основни училишта почна новата учебна година

Канал5 - 01.10.2020

По шест месеци пауза, во гевгелиските основни училишта денеска почна новата учебна година со поинакви услови поради присуството на коронавирусот, со физичко присуство на учениците од прво до трето одделение.

По речиси седум месеци, Децата се вратија во училишните клупи, но повеќето ќе ја следат наставата онлајн

Сакам да кажам - 01.10.2020

Еден месец покасно од вообичаеното, за десетици илјади деца и студенти, меѓу кои и 19.000 првачиња, денеска почна новата учебна година, која ќе се разликува од сите досегашни. Децата од прво до трето одделение седнаа во училишните клупи, а најголем ...

Во Куманово почна учебната година од прво до трето одделение, годинава 1.143 првоодделенци

Канал5 - 01.10.2020

Навреме почна учебната година за првоодделенчињата во Куманово, соопштија денеска надлежните од секторот за образование од општина Куманово. На подрачје на Куманово во вкупно 16 основни училишта во прво одделение во оваа учебна година поаѓаат 1.143 ...

Заев: Секојдневно обезбедуваме технички помагала и начини за децата да ја следат наставата

ТВ21 - 01.10.2020

На денешниот настан по повод почетокот на учебната година, во одговор на новинарско прашање, премиерот Заев објасни дека Владата секојдневно обезбедува нови количини компјутери и технички помагала за учениците преку различни институции и различни ...

Во Кавардарци 1130 деца посетуваат физичка настава

24 Вести - 01.10.2020

За децата од руралните општини, оваа училишна година ќе биде проблематична поради недостиг на компјутери и друга потребна ај ти опрема. На југоистокот од земјава - основните училишта ги отворија вратите за основците до трето, но дел од подрачните ...

Под посебни мерки и со комбинирани модели на настава почна новата учебна година

Канал5 - 01.10.2020

Под посебни мерки и со комбинирани модели на настава поради коронавирусот започна учебната година... Физичко присуство има во околу 600 училишта, додека за останатите достапно ќе биде учење на далечина, односно преку онлајн платформата и со ...

Вкупно 1.130 деца посетуваат физичка настава во Кавадарци

ТВ21 - 01.10.2020

Вкупно 1.130 деца посетуваат физичка настава во Кавадарци, во согласност со мерките за заштита од вирусот Ковид-19, информираше денеска кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Тој соопшти дека 392 првачиња од Кавадарци во 21 паралелка, денеска ...

Првачињата во земјава денеска за првпат седнаа во училишните клупи

Канал5 - 01.10.2020

Наместо детски џагор и песни за првачињата, тишина во училишните дворови пред почетокот на првиот час. Како во грч, со срамежлив чекор кон влезот, најмалите ученици во „Лазо Анѓеловски“ пристигнуваа по определени патеки за движење.

Заев и Царовска на првиот училиштен ден во „Коменски“

Канал5 - 01.10.2020

Официјално започна новата учебна година. Првачињата во земјава денеска за првпат седнаа во училишните клупи . Во дел од училиштата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите преку онлајн платформата и со емитување на часови на ...

Официјално започна новата учебна година

Канал5 - 01.10.2020

Официјално започна новата учебна година. Во дел од училиштата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите преку онлајн платформата и со емитување на часови на македонски и на албански јазик на националната телевизија.

Почна учебната година

24 Вести - 01.10.2020

По еден месец одложување денеска почна новата учебна година за 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 илјади се првачиња. Училишното ѕвонче заѕвони за учениците од прво до трето одделение кои наставата под посебни протоколи ќе ја следат од ...

Заев на првиот училишен ден: Да покажеме разбирање за полесно да ја поминеме учебната година

Фокус - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

Некои училишта се соочија со бојкот, родителите и учениците бараат настава со физичко присуство

Канал5 - 01.10.2020

Некои училишта се соочија со бојкот од родителите и учениците, тие бараат наставата да не се одвива преку онлајн настава , туку со физичко присуство. Таков е случајот со Основно училиште Кирил и Методиј во Македонска Каменица и со Средното општинско ...

Заев на првиот училишен ден: Да бидеме солидарни и да покажеме разбирање во овој процес

24 Вести - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

Филипче: Секоја одлука ја донесовме да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

24 Вести - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше видео обраќање до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. – Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието каква ...

Започна учебната година – наставата и на отворено

ТВ21 - 01.10.2020

Под посебни протоколи денеска започна учебната 2020/2021 година. Овој пат наставата ќе се одржува и на отворено, а еден од примерите е и основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош. Инаку, поради состојбата со пандемијата од коронавирус ...

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

Канал5 - 01.10.2020

На почетокот на новата учебна година 2020/21 година во училишните клупи во десетте основни училишта и нивните подрачни единици во општина Гостивар дојдоа 660 првачиња. Пред и во објектите се спроведуваа препорачаните мерки и протоколи за заштита од ...

Алтернатива на Гаши бара одложување на почетокот на учебната година

Фокус - 01.10.2020

На денот кога треба да започне учебната година, Алтернатива забележува дека училиштата и наставниот процес ги чека нов неуспех. „На денот кога повеќето ученици треба да почнат со онлајн настава, над 40 илјади ученици немаат опрема за ваква настава, ...

Во училиштата во Бутел без проблеми започна новата учебна година

Канал5 - 01.10.2020

Во Општина Бутел, со почитување на сите пропишани протоколи, започна новата учебна година во сите седум основни училишта, за учениците од прво до трето одделение. Фокусот беше ставен на првачињата кои за првпат и со голема возбуда влегоа во процесот ...

Вкупно 1.130 деца посетуваат физичка настава во Кавадарци

Канал5 - 01.10.2020

Вкупно 1.130 деца посетуваат физичка настава во Кавадарци, во согласност со мерките за заштита од вирусот Ковид-19, информираше денеска кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Тој соопшти дека 392 првачиња од Кавадарци во 21 паралелка, денеска ...

Во Струмица само едно основно училиште почна настава со физичко присуство на сите ученици

Канал5 - 01.10.2020

И покрај фактот што помал дел од учениците ќе ја следат наставата со физичко присуство, а поголемиот дел онлајн, треба да бидеме задоволни што нештата полека но сигурно се враќаат во каква-таква нормала.

Министерот Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

24 Вести - 01.10.2020

„Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и искрено сите ги разбирам. Но, како здравствен работник и прв одговорен во битката со пандемијата, барам разбирање и поддршка за сите здравствени одлуки кои ги донесовме во однос на ...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

ТВ21 - 01.10.2020

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што Владината комисија утврдила дека има услови, се одржува согласно протоколите пропишани ...

МОН:Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Канал5 - 01.10.2020

Министерството за образование и наука известува дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата, се наведува во соопштението од МОН. Физичката настава, онаму кадешто Владината комисија утврди дека има услови, се ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

Фокус - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

Канал5 - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

24 Вести - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

МОН: Успешен старт на училишната година, бојкотот е на штета на децата

+инфо - 01.10.2020

Првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму кадешто владината комисија утврди дека има услови, се одржува согласно протоколите пропишани од здравствените власти.

Почнува новата учебна година

Слободен Печат - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

А1 On - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден

МКД - 01.10.2020

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што Владината комисија утврдила дека има услови, се одржува согласно протоколите пропишани ...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

А1 On - 01.10.2020

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден поминал успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што владината комисија утврдила дека има услови, се одржувала согласно протоколите ...

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен Печат - 01.10.2020

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека првиот училиштен ден мина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што Владината комисија утврдила дека има услови, се одржува согласно протоколите ...

Филипче: Учениците, родителите и наставниците да ги почитуваат пропишаните мерки за безбедна учебна година

Нетпрес - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. -Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието ...

(ВИДЕО) Филипче до учениците: Почитувајте ги мерките, бидете пример за возрасните

360 степени - 01.10.2020

„Почитувајте ги препораките, слушајте ги наставниците и штитете го здравјето на сите“, им порача преку видеопорака министерот за здравство Венко Филипче на учениците кои денеска ја започнаа учебната година.

Филипче: Секоја одлука која ја донесовме е донесена со цел да се обезбеди добар, но и безбеден образовен процес

Независен - 01.10.2020

Фото: Б. Грданоски Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше видео обраќање до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. – Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во ...

Филипче: Драги деца, вирусот не е шега и е многу поопасен за вашите родители, баби и дедовци

+инфо - 01.10.2020

Дури 600 училишта ја започнаа настават со физичко присуство. Од учениците, родителите и наставниците очекувам максимално и доследно почитување на пропишаните мерки - потенцираше министерот Филипче. Министерот за здравство доц.

Заев на првиот школски ден: Да бидеме солидарни и да покажеме разбирање во овој процес

А1 On - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

(ВИДЕО) Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар, но и безбеден образовен процес

А1 On - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше видео обраќање до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. – Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието каква ...

Почнува школската година за учениците, заврши одморот и за студентите

+инфо - 01.10.2020

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ соопшти дека наставата во оваа академска година на дел од 23-те факултети ќе се одвива целосно онлајн, а на некои хибридно – онлајн и со физичко присуство поради природата на наставните содржини и методите на ...

До април ќе се обезбедат 40.000 компјутери за учениците

Независен - 01.10.2020

Постапката за набавка на 40.000 компјутери за оние деца кои ги немаат ИТ-уреди за следење на онлајн настава би траела да трае до април месец, најви денеска премерот Зоран Заев на првиот ден од новата учебна година, во ОУ „Јан Амос Коменски“ .

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Макфакс - 01.10.2020

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и искрено сите ги разбирам. Но, како здравствен работник и прв одговорен во битката со пандемијата, барам разбирање и поддршка за сите здравствени одлуки кои ги донесовме во однос на ...

Филипче: Секоја одлука која ја донесовме е донесена со цел да се обезбеди добар, но и безбеден образовен процес

Press24 - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше видео обраќање до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. – Пандемијата предизвикана од Ковид-19 донесе брза и тектонска промена во образованието каква ...

Албанија ќе ангажира уште 1.000 просветни работници за учебната година

Нетпрес - 01.10.2020

Албанската министерка за образование, Евис Куши, инфорираше дека за да се задоволат потребите во образованието за време на пандемијата, во учебната 2020/2021 година дополнтелно ќе бидат ангажирани уште илјада просветни работници.

Пораки за успех, пакетче со училиштен прибор и Бонтон за првачињата во Центар

А1 On - 01.10.2020

Општина Центар им посака топло добредојде на околу 600 првачиња кои денеска првпат седнаа во училишните клупи. Таму ги дочекаа пораки за многу успех и добро здравје во текот на целата учебна година, како и пакетче со училиштен прибор и Бонтон за ...

Заев на првиот школски ден: Да бидеме солидарни и да покажеме разбирање во овој процес

Press24 - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Кајгана - 01.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше видео обраќање до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. – Пандемијата предизвикана од COVID-19 донесе брза и тектонска промена во образованието каква ...

Со многу неизвесности, почнува учебната година за учениците и студентите

ММС - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

Сител - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Заев побара солидарност од компаниите и граѓаните за секое дете да има компјутер

Нетпрес - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

Филипче: Вирусот не е шега, барам разбирање за нашите одлуки

МКД - 01.10.2020

Сите одлуки кои ги донесовме поради пандемијата, а кои се однесуваат на образовниот процес, имаат за цел безбеден образовен процес, им порача министерот за здравство Венко Филипче на наставниците, учениците и нивните родители преку видео – обраќање.

Заев: Оваа школска година не наликува на ниту една од претходните

Независен - 01.10.2020

Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од училиштата, со физичко присуство настава следат учениците до трето одделение, а во ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

Press24 - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Веро подготви подароци за првачињата на своите вработени

Црнобело - 01.10.2020

Вработените во Веро кои се родители на првачиња денеска, 1 октомври, имаат слободен ден од работа за да може да бидат со своите деца на првиот ден од учебната година. Менаџментот на Веро ги ослободи сите родители на првачиња од работните обврски, ...

Албанија дополнително ќе ангажира 1.000 просветни работници на одредено време

А1 On - 01.10.2020

Албанската министерка за образование, Евис Куши, инфорираше дека за да се задоволат потребите во образованието за време на пандемијата, во учебната 2020/2021 година дополнтелно ќе бидат ангажирани уште илјада просветни работници.

Учениците во Грција денеска повторно ќе протестираат

А1 On - 01.10.2020

Подобрување на условите во училиштата во однос на превентивните мерки за заштита од коронавирусот, намалување на бројот на учениците во одделенијата и класовите беа дел од барањата со кои учениците во Грција минатата седмица излегоа на протест, а ...

(ВИДЕО) На училиште со маски и дистанца, онлајн-наставата со различни алатки

360 степени - 01.10.2020

Училиштата користат алтернативни алатки за онлајн-настава бидејќи националната платформа сè уште не е целосно во функција На првиот училиштен ден „360 степени“ го посети основното училиште „Гоце Делчев“ во скопската Општина Центар Со еден месец ...

ИНТЕРВЈУ д-р Николче Шулевски: Националната платформа нуди квалитетна настава која може да биде подобра и од класичната ...

Слободен Печат - 01.10.2020

Во една сосема поинаква атмосфера од денеска започнува новата учебна година во земјава, која како резултат на пандемија со коронавирусот во земјава во најголем дел ќе се одвива онлајн. Учениците до трето одделение ќе посетуваат физичка и онлајн ...

Учениците во Грција повторно протестираат против мерките за коронавирусот

Слободен Печат - 01.10.2020

Подобрување на условите во училиштата во однос на превентивните мерки за заштита од коронавирусот, намалување на бројот на учениците во одделенијата и класовите беа дел од барањата со кои учениците во Грција минатата седмица излегоа на протест, а ...

Прв училиштен ден во семејство со четири деца: Возбудени и малку разочарани што не одат во вистинска училница

Деца - 01.10.2020

Во многу одделенија денеска, додека траеше часот, имаше технички проблеми, па онлајн-средбата со наставниците се сведе на поправање на грешките, исклучување и вклучување на платформата. Надлежните уверија дека во од ќе се решаваат сите проблеми ...

Весели детски очиња под маски- Штипските основни училишта ја почнаа годината со новото нормално

ММС - 01.10.2020

По половина година празни училишта, од денес детски џагор ги наполни училишните клупи. До пред врата за рака со родителите, а од таму сами продолжуваа во „новата реалност“. Тука ги чека наставникот, а по него училишниот служител за да им измери ...

Во услови на епидемија почнува учебната година за учениците и студентите

Нетпрес - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Децата денеска почнаа со настава, а Заев во април ќе набавува комјутери

Нетпрес - 01.10.2020

Постапката за набавка на 40.000 компјутери за оние деца кои ги немаат ИТ-уреди за следење на онлајн настава би траела да трае до април месец, најави денеска премерот Зоран Заев на првиот ден од новата учебна година.

Фалименто влада, фалименто платформа

Нетпрес - 01.10.2020

Пропадна ли долгонајавуваната платформа на министерката за образование, Мила Царовска? Со задоцнување од еден месец, денес се очекува да почне новата учебна година. Беше најавено дека најголем дел од училиштата наставата треба да се изведува онлајн, ...

Заев: Секојдневно обезбедуваме технички помагала и начини за децата да ја следат наставата, државата е тука за сите

Press24 - 01.10.2020

На денешниот настан по повод почетокот на учебната година, во одговор на новинарско прашање, премиерот Заев објасни дека Владата секојдневно обезбедува нови количини компјутери и технички помагала за учениците преку различни институции и различни ...

(ВИДЕО) Заев: Секојдневно обезбедуваме технички помагала и начини за децата да ја следат наставата, нема да чекаме до ...

А1 On - 01.10.2020

На денешниот настан по повод почетокот на учебната година, во одговор на новинарско прашање, премиерот Заев објасни дека Владата секојдневно обезбедува нови количини компјутери и технички помагала за учениците преку различни институции и различни ...

Како помина првиот училиштен ден - раскажуваат класна во „Орце Николов“ и ученик во прва година во „Здравко Цветковски“

Факултети - 01.10.2020

Конекцијата беше одлична. Сите успеаја да се вклучат. Учениците се претставуваа, ги запознав со планот на учење од далечина, протоколот во училиштето, распоредот за траење на часовите. Рекоа дека се снаоѓаат со „Мајкрософт тимс“ и поставуваа прашања ...

Албанија дополнително ќе ангажира 1.000 просветни работници на одредено време

Сител - 01.10.2020

Албанската министерка за образование, Евис Куши, инфорираше дека за да се задоволат потребите во образованието за време на пандемијата, во учебната 2020/2021 година дополнтелно ќе бидат ангажирани уште илјада просветни работници.

Учебната година за едни започна во училница, за други пред компјутер

Р.С.Европа - 01.10.2020

Новата учебна година започна, а учениците од прво до трето одделение настава ќе следат на традиционалниот начин со физичко присуство. Останатите ќе учат од дома. На првиот школски ден најмногу се израдуваа првачињата.

Бојкот на онлајн-наставата за 6. до 9.одделение во училиштето „Св.Климент Охридски“ во с.Миравци

Деца - 01.10.2020

Институциите офлајн, зошто децата онлајн? Децата се иднината, образовајте ги! Луѓе сме, одговорете! Назад во клупи, сите 73 деца!… Со овие пораки утрово реагираа родителите на учениците од предметна настава во Основното училиште „Св.

Учениците во Грција денеска повторно ќе протестираат

Сител - 01.10.2020

Подобрување на условите во училиштата во однос на превентивните мерки за заштита од коронавирусот, намалување на бројот на учениците во одделенијата и класовите беа дел од барањата со кои учениците во Грција минатата седмица излегоа на протест, а ...

МОН: Бојкотот на настава го дерградира образовниот процес, а штетата ја трпат децата

360 степени - 01.10.2020

Министерството за образование и наука (МОН) вели дека првиот училишен ден поминал успешно за најголем дел од учениците во државата. Бојкотирањето на наставата, пак, порачуваат од МОН, е на штета на децата.

Северна Македонија: Во повеќе од 600 училишта почна настава со физичко присуство

Глас на Америка - 01.10.2020

Образовниот систем е пред најсериозниот предизвик – да овозможи непречена и квалитетна настава во ситуација на пандемија. По повеќе од половина година пауза, дел од училиштата ги отворија вратите - официјално стартуваше новата учебна година.

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Сител - 01.10.2020

Министерството за образование и наука известува дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму кадешто Владината комисија утврди дека има услови, се одржува согласно протоколите пропишани ...

Почнува учебната година за учениците и студентите

Независен - 01.10.2020

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од Ковид-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои 19 ...

Заев: Секојдневно обезбедуваме технички помагала и начини за децата да ја следат наставата

Нова ТВ - 01.10.2020

На денешниот настан по повод почетокот на учебната година, во одговор на новинарско прашање, премиерот Заев објасни дека Владата секојдневно обезбедува нови количини компјутери и технички помагала за учениците преку различни институции и различни ...

Институциите офлајн, зошто децата онлајн? Назад во клупите... Родители и деца од Миравци денеска со бојкот ја почнаа ...

Факултети - 01.10.2020

Институциите офлајн, зошто децата онлајн? Децата се иднината, образовајте ги! Луѓе сме, одговорете! Назад во клупи, сите 73 деца!... Со овие пораки утрово реагираа родителите на учениците од предметна настава во Основното училиште „Св.

Алтернатива бара ново одложување на учебната година поради многу недостатоци

Нетпрес - 01.10.2020

На денот кога треба да започне учебната година, Алтернатива забележува дека училиштата и наставниот процес ги чека нов неуспех, се вели во партиското соопштение. „На денот кога повеќето ученици треба да почнат со онлајн настава, над 40 илјади ...

Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен Печат - 01.10.2020

Учениците до трето одделение ќе посетуваат настава со физичко присуство, додека сите останати ќе следат онлајн настава, освен оние средни училишта што ги исполнуваат условите за одржување физичка настава.

Премиерот и министерката за образование на првиот училишен ден во „Коменски“

Нетпрес - 01.10.2020

Приредба за првачињата беше организирана и во основното училиште „Јан Амос Коменски“ во скопската општина Карпош, на која магионичар преку различни трикови им ги објасни протоколите на најмалите.

Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година

Press24 - 01.10.2020

Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година, објави Нетпрес . Одлуката е објавена во Службен весник на 27 септември. „Учебната 2020/2021 година во основните училишта започнува на 1 октомври, а завршува на 31 август 2021 ...

Почнува учебната година

360 степени - 01.10.2020

Учениците до трето одделение наставата ќе ја следат со физичко присуство. Останатите основци од повисоките одделенија и средношколците со своите наставници ќе комуницираат преку националната платформа за учење од далечина, нешто што за прв пат се ...

Филипче им порача на учениците: Вие може да бидете пример за возрасните и за целото општество (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година. „Пандемијата предизвикана од ковид-19 донесе брза и тектонска промена во ...

Група ученици од Куманово побараа настава со физичко присуство

Сител - 01.10.2020

Група ученици од втора и четврта година од гимназијата „Сами Фрашери“, Куманово, но и од други училишта денеска самоиницијативно го изразија револтот низ кумановските улици, барајќи настава со физичко присуство на часовите.

Училишните ѕвона заѕвонија во празни училишта, новата учебна година во Охрид почна со мерки на заштита

OhridNews - 01.10.2020

Училишните ѕвона никогаш не ѕвонеле за првиот час на почетокот од школската година во почудни околности од денешните. Речиси празните училници во основните и средните училишта се само уште едно потсетување за состојбата во кое се најде човештвото по ...

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен Печат - 01.10.2020

Новата учебна година започна денеска и во Црна Гора, а наставата во основните и во средните училишта е прилагодена на новите епидемиолошки мерки . Според упатствата на Министерството за образование и Институтот за јавно здравје, задолжително е ...

Алтернатива бара ново одложување на почетокот на учебната година

+инфо - 01.10.2020

Го повикуваме министерот за здравство да биде почувствителен кон децата и да не дозволува, од политички причини, да ги жртвува децата и нивните семејства, се вели во соопштението на Алтернатива.

Почнува учебната година за учениците, некои онлајн, некои во училиште, а трети пред ТВ екраните

МКД - 01.10.2020

Денеска треба да почне учебната година за 270 илјади ученици и средношколци. Пандемијата на коронавирусот предизвика многу неизвесности во однос на спроведувањето на наставата за учениците.