TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО - ДПМНЕ: МВР и Царината признаваат со молчење

Вест - 16.01.2004

"Дводневното молчење на МВР и Царината за несоборливите докази кои ги презентираше ВМРО - ДПМНЕ за шверцот на нафтени деривати значи и признание за сторен криминал во кој се вмешани владини министри и партиски функционери", повторно потенцираше на вчерашната прес конференција на опозицијата, ...

Доказите за нафтената афера ќе се достават до Обвинителството

Утрински - 16.01.2004

ВМРО-ДПМНЕ и натаму тврди дека државата шверцува горива Доказите за шверцот со нафтени деривати во кој се вклучени високи претставници на власта, партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави со Јавното обвинителство и до Антикорупциската комисија, а пратеничката група на оваа партија побара и итна седница на ...

СДСМ ќе го тужи ВМРО - ДПМНЕ за клевета

Вест - 16.01.2004

СЛУЧАЈОТ ШВЕРЦ НА НАФТА ЌЕ ИМА СУДСКА РАЗВРСКА Социјалдемократскиот сојуз ги разгледува правните аспекти дали има основа за поднесување на кривична пријава против опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за тврдењата дека високи функционери на партијата биле вклучени во шверц на нафта.

За шверцот со нафта има несоборливи докази

Дневник - 16.01.2004

ВМРО-ДПМНЕ КАТЕГОРИЧНА Игнорирањето на Царинската управа и на МВР на несоборливите докази за шверцот со нафта е директно признание за сторениот криминал, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Потфрлувањата во собирањето на ланските буџетски приходи во висина од околу 78 милиони евра укажуваат дека нешто сериозно се ...

Опозицијата бара Црвенковски да ги разреши шверцерите

Дневник - 15.01.2004

АФЕРА "ШВЕРЦ НА НАФТА" ВМРО-ДПМНЕ вчера побара од премиерот Бранко Црвенковски да ги разреши сите функционери кои се замешани во шверцот со нафта. Во вчерашното соопштение на ВМРО -ДПМНЕ се вели дека табличките со ознаката на автоцистерната презентирана од Царината, дополнително потврдуваат дека ...

"Брилијантен" шверц на нафта

Дневник - 14.01.2004

ВМРО-ДПМНЕ тврди Автоцистерната за која Царинската управа тврди дека превезувала зејтин, е означена со бројките 301202, а тие според меѓународниот Договор за транспорт на опасни материи, се користат при превоз на дизел гориво, велат во ВМРО-ДПМНЕ.

Царината не сакајќи го докажала шверцот со нафта

Вест - 14.01.2004

ВМРО-ДПМНЕ ВЧЕРА И СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ВЛАСТА ШТО ГО ПОТКРЕПИЛА ТВРДЕЊЕТО ЗА ЦРНИОТ НАФТЕН БИЗНИС Пртпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на вчерашниот прес ја зумираше ознаката 30 - 1202 за превоз на бензин, ставена на предниот дел, но и т.н.

Цистерната била за нафта, а не за масло, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 14.01.2004

Опозицијата со нови докази за обвинувањата за шверц на горива од страна на државни институции ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Цистерните кои од страна на Царинската управа и МВР беа презентирани на прес-конференцијата на која требаше да се демантираат наводите за шверц на нафтени деривати од страна на државни ...

Обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ се тенденциозни и лажни

Утрински - 13.01.2004

Царината и МВР демантираат дека постои организиран шверц со нафта ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ "На 12, 13 и 14 декември на железничката станица во Штип се пристигнати 14 вагон-цистерни натоварени со нерафинирано масло за јадење за потребите на фабриката "Брилијант" од Штип, увезено од Србија и Црна Гора, а уште ...

Нема шверц на нафта, туку увоз на зејтин

Дневник - 13.01.2004

ЦАРИНАТА и ОДГОВАРА НА ВМРО-ДПМНЕ Обвинувањата на ВМРО ДПМНЕ за шверц на нафта се филмско сценарио. Случајот за кој зборуваат претставува претовар на легално увезено нерафинирано масло за јадење за штипската фабрика "Брилјантин".

Опозицијата останува на тврдењето дека се шверцувала нафта

Утрински - 13.01.2004

РЕАКЦИЈА Констатирајќи дека Владата е во паника поради доказите што ги поседува ВМРО-ДПМНЕ за шверцот со нафта, портпаролот на оваа партија Влатко Ѓорчев, вчера уште еднаш изјави дека остануваат на тврдењето дека презентираните снимки се од шверц на нафта во кој се вклучени министри и други ...

Цистерните се со сурово масло за јадење, а не со нафта

Вест - 13.01.2004

СПОРЕД ЦАРИНАТА И МВР, ТВРДЕЊАТА ЗА ШВЕРЦ СЕ САМО ЛОШО СЦЕНАРИО НА ВМРО - ДПМНЕ Во Штип нема технички услови на Железничката станица да се врши дотур на нафта и претовар во цистерни, а последен пат таму се претоварала нафта 1982 година, велат одговорните лица од Царината и МВР Царинската управа ...

МВР и Царина демантираат дека има шверц на нафта

А1 - 12.01.2004

Царината и полицијата ги демантираат наводите на ВМРО-ДПМНЕ дека во земјава има шверц на нафтени деривати. По вчерашните слики на кои се гледа истовар на течност од вагон во авто цистерна, што ВМРО-ДПМНЕ ги презентираше како доказ дека се шверцува нафта, денеска од царината велат дека на сликата се ...

Државни функционери од СДСМ шверцуваат нафта

Дневник - 12.01.2004

наЈголемата опозициска партиЈа ВМРО-ДПМНЕ Ја ОБВИНи власта Доказите се доволни за да се ангажираат антикорупциската комисија и обвинителството, смета потпаролот Ѓорчев Функционери на СДСМ шверцуваат по најмалку дваесет тони нафта дневно, а центар на криминалот е Штип.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ за организиран шверц со нафта

Утрински - 12.01.2004

ОПОЗИЦИЈАТА НАПАЃА Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашната прес-конференција, обелодени мегаскандал обвинувајќи го владејачкиот СДСМ и неговите министри, пратеници, бизнисмени и носители на јавни функции за учество во организиран криминал - шверц со нафта во кој се вмешани ...

ПО ОБВИНУВАЊАТА НА ВРМО ДПМНЕ ДЕКА ВЛАДЕЈАЧКАТА СДСМ ШВЕРЦУВА НАФТА

Канал5 - 12.01.2004

Во врска со наодите на ВМРО-ДПМНЕ изнесени на денешната прес-конференција, како и изречените обвиненија од страна на портпаролот Влатко Ѓорчев, МВР укажува дека од први август 2003 година, во тек е оперативна акција за спречување на нелегалниот транспо Во врска со наодите на ВМРО-ДПМНЕ изнесени на ...

Челни луѓе на Царината и МВР дозволуваат шверц на една цистерна нафта дневно

Вест - 12.01.2004

ВМРО - ДПМНЕ ЈА ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА КРИМИНАЛ Нафтата наводно требало транзит да ја помине Македонија и од југот да заврши во Србија и на Косово, но, во Штип од железничките композиции се вадела и придружувана од полицијата завршувала на бензиските пум ВМРО - ДПМНЕ вчера ја обвини Владата за шверц ...

Контевска: Транспортите со нафта ги обезбедуваат МВР, Царината и ОКТА

Утрински - 12.01.2004

РЕАКЦИИ >„Министерството за внатрешни работи, во соработка со Царинската управа и со ОКТА од 1 август 2003 година презеде оперативна акција заради спречување нелегален транспорт на нафта и нафтени деривати, особено за транспортите кон Косово.