TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По Солун нема да се случи ништо драматично

А1 - 15.06.2003

Што може да очекуваат земјите од Западен Балкан од Солунскиот самит на Европската унија што ќе се одржи за четири дена? Прогонзите се дека по Солун нешто драматично нема да се случи, туку дека ќе се променат пристапот и шансите на петте земји од регионот за влез во Унијата.

На Самитот во Солун конкретни насоки за евроинтеграција на Западен Балкан

А1 - 14.06.2003

Претстојниот самит во Солун треба на државите од Западен Балкан да им даде конкретни насоки за европска интеграција, изјави денеска грчкиот премиер Костас Симитис, чија земја е претседавач со Европската унија. „На самитот во Солун ќе ги подобриме постоечките механизми и ќе одобриме поголеми ...

Македонија во Солун ќе го почувствува косовското сидро

Дневник - 14.06.2003

ЗАПАДНИ ДИПЛОМАТИ ЗА САМИТОТ НА ЕУ Најоптимистичката варијанта е Македонија да добие пари од образовните фондови Македонија не треба да очекува дека на самитот на ЕУ во Солун ќе и се случи голема промена, дека ќе се ослободи од визите или дека ќе добие големи суми парична помош, порачуваат западни ...

Запален банкомат во Солун како протест против ЕУ самитот

А1 - 13.06.2003

Група млади луѓе утрово запалија банкомат на „Сити банк“ во Солун, во знак на протест против претстојниот Самит на ЕУ предвиден да се одржи на 19 и 20 јуни. Од подметнатиот пожар предизвикана е материјална штета, но нема повредени.

12.000 полицајци ќе го обезбедуваат ЕУ самитот во Солун

А1 - 12.06.2003

На Самитот на ЕУ во Солун се предвидува одржување насилни демонстрации, пишува грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на информации на странски безбедносни служби. Весникот пишува дека околу 12.000 грчки полицајци ќе го обезбедуваат Самитот, кои ќе бидат придружни од дополнителни 8.000 сили ...

Балканските лидери подготвуваат стратегија пред Солун

Капитал - 12.06.2003

Пред самитот на ЕУБалканските лидери подготвуваат стратегија пред СолунДо самитот на ЕУ во Солун треба да се подготви клучниот договор за Западен Балкан. Затоа се води интензивна дипломатска активност. Зошто Охрид е важен за Солун?Охридската декларација потврди дека петте земји од Балканот сакаат ...

Западен Балкан бара политичка, но и финансиска поддршка за ЕУ

Утрински - 11.06.2003

Заедничко лобирање пред самитот во Солун Земјите од Западен Балкан ги очекува уште една недела неизвесност до состанокот на шефовите на дипломатиите на Европската унија во Луксембург, каде што треба да се реши, или барем да се најави, каква ќе биде конечната одлука на ЕУ-самитот во Солун за ...

Западен Балкан усогласено ќе настапи во Солун

Утрински - 10.06.2003

Состанок на балканските министри за надворешни работи во Сараево, БиХ Од нашиот известувач ТАМАРА ГРНЧАРОСКА САРАЕВО - Земјите од регионот ќе се обидат да ги убедат скептичните лидери од Европската унија дека местото на Западен Балкан е во Европа, со очекување дека самитот на ЕУ во Солун ќе го ...

Генералка за самитот во Солун

Дневник - 10.06.2003

МИНИСТЕРСКА СРЕДБА ВО САРАЕВО Македонија има големо значење во продлабочувањето на регионалната соработка, која претставува наше заедничко политичко средство и заедничка инвестиција за европската иднина, истакна вчера во Сараево министерката за надворешни работи Илинка Митрева на средбата на ...

Земјите од ЈИЕ се подготвуваат за самитот во Солун

Утрински - 09.06.2003

СРЕДБА Македонска делегација, предводена од министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, денеска ќе учествува на средбата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа што ќе се одржи во Сараево.