TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МИА интервју со европратеникот Јоханес Свобода

Сител - 10.04.2011

Избегнувањето да се користи придавката македонски за македонските државни институции, исто како и ословувањето на македонскиот јазик само со термионот „официјален јазик“ на земјата во Резолуцијата ...

Македонија - Бранејќи ја Владата го загубија „македонски“

Време - 09.04.2011

Игор Чавески Македонската дипломатија, дефинитивно, доживеа уште еден сериозен пораз со бришењето на придавката „македонски“ од резолуцијата на Европскиот парламент, а причината за тоа е што повеќе ...

МНР: Грција изврши саботажа

Дневник - 09.04.2011

Земја-членка на ЕУ се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

Фала за препораката, уа за хипокризијата

Н.Македонија - 09.04.2011

Снемувањето на терминот „македонски јазик“ од резолуцијата на ЕП е грчка саботажа и приказ на вистинското лице на Грција.

Придавката македонски избришана во Европскиот парламент

Вест - 08.04.2011

Министерството за надворешни работи вчера се јави со соопштение по повод изгласувањето на резолуцијата, бришењето на придавката македонски не беше споменато Македонскиот јазик и придавката македонски ...

Македонија - Македонскиот јазик остана „официјален“

Време - 08.04.2011

Игор Чавески Со бришење на придавката „македонски“, што предизвика караница меѓу европратениците, поминаа вчерашната расправа и гласањето на Европскиот парламент за Резолуцијата за напредокот на ...

Реакции околу одлуките на Европскиот Парламент

Алсат-М - 08.04.2011

Тоа што македонскиот јазик не е опфатен во Резолуцијата за Македонија која вчера ја донесе Европскиот Парламент, денеска поттикна реакциии кај опозицијата во земјава.

МНР: Грција се обиде да ја саботира Резолуцијата на ЕП за Македонија

Алсат-М - 08.04.2011

Земја членка на ЕУ, се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

МНР:Благодарни сме што ЕП ја реафирмираше препораката за старт на преговорите со ЕУ

Канал5 - 08.04.2011

Благодарни сме кон Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Вигенин бил необјективен

Утрински - 08.04.2011

Назначувањето на бугарскиот социјалист Кристијан Вигенин за привремен известувач за Македонија испровоцира реакции со кои се спори неговата неутралност да биде на оваа функција.

Соседите тесно ни го скроија во Стразбур

Дневник - 08.04.2011

Зад повикот на Европскиот парламент Брисел итно да почне преговори за членство со Македонија пратениците од Грција и од Бугарија успеаја да протнат амандмани со кои Европа ја избриша употребата на ...

Стамов: Јасна е грчката саботажа

Нетпрес - 08.04.2011

„Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

МНР: Благодарни сме на Европскиот парламент

Форум - 08.04.2011

Македонското министерство за надворешни работи преку својот портпарол изрази благодарност за реафирмирање на препораката за итно започнување преговори за членство на земјата во Европската Унија ...

МНР: Хипокризија е грчки збор, но и грчка пракса

Press24 - 08.04.2011

Грција се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјавија од Министерството за ...

Мнр - Грција ја саботираше резолуцијата на ЕП за Македонија

Inpress - 08.04.2011

Скопје, 8. април 2011 (ИНПРЕС) Земја-членка на ЕУ се обиде да го поништи усвојувањето на резолуцијата за Македонија во ЕП и да победи со национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

МНР: Грција се обиде да ја саботира Резолуцијата на ЕП за Македонија

Сител - 08.04.2011

Земја членка на ЕУ, се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

МНР: Благодарни сме на Европскиот парламент

Кајгана - 08.04.2011

Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно започнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Грција се обиде да ја саботира Резолуцијата на ЕП за Македонија

Кирилица - 08.04.2011

Земја членка на ЕУ, се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

Резолуцијата е поттик за идните реформи

Курир - 08.04.2011

Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека Европскиот парламент со изгласувањето на резолуцијата го нотирала постигнатиот напредок во Република Македонија и истовремено ги охрабрила ...

Стамов: Хипокризија е грчки збор, но и грчка пракса

Курир - 08.04.2011

- Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

МНР: Благодарни сме на Европскиот парламент

Точка - 08.04.2011

Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно започнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Атина лобирала за одложување

Н.Македонија - 08.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас се јавувал до грчките европратеници и предводници од сите групи да се оди на одложување со гласањето на Резолуцијата на Европарламентот за Република ...

Препорака за преговори и критики за Владата

Н.Македонија - 08.04.2011

Европскиот парламент вчера ја усвои резолуцијата за Македонија поднесена од поранешниот известувач Зоран Талер, по која македонскиот јазик стана официјален ШТО ИЗГЛАСА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ? Препорака ...

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

А1 - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

Филе: Македонија е на раскрсница

Дневник - 07.04.2011

Еврокомесарот Штефан Филе и унгарската министерка Енико Ѓори во името на унгарското претседателство на дебатата во ЕП го оценија извештајот за напредокот на Македонија во евроинтегративниот процес ...

ЕП ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Утрински - 07.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

ЕП ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија

Дневник - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

Утрински - 07.04.2011

Во Европскиот парламент во Стразбур вечерва заврши дебатата посветена на напредокот на Република Македонија на патот кон Европската Унија.

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

Утрински - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

ЕП сепак „го избриша“ македонскиот јазик од резолуцијата

Дневник - 07.04.2011

ЕП со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ. Усвоени се амандманите на грчките европратеници со кои се избриша придавката „македонски“ во ...

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија и го избриша терминот македонски

Телма - 07.04.2011

Со 506 гласови за, 44 против и 44 воздржани Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Во Стразбур ни бијат битка за јазикот и името

Дневник - 07.04.2011

За предложената резолуција на поранешниот пратеник Зоран Талер се поднесени девет амандмани и сите за името на Македонија, за јазикот и за придавките „македонски“ Повик до ЕУ да отвори преговори за ...

ЕП се премисли за „македонскиот“

Утрински - 07.04.2011

Европскиот парламент вчера го официјализираше бришењето на зборот „македонски“ во Брисел, нешто што досега јавно не се признаваше иако се случуваше подолг период во документите на Унијата.

Филе: Македонија е пред решавачка одлука

Deutsche Welle - 07.04.2011

Барања за почеток на преговори, повик за решение на проблемот со името и продолжување на реформите, непопустливост на грчките европратеници-главни тонови од синоќешната дебата во ЕП за напредокот на ...

ЕП ќе гласа за извештајот за напредокот на Македонија за 2010

Канал5 - 07.04.2011

Денеска напладне европарламентарците ќе гласаат за извештајот за напредокот на Македонија за 2010, изготвен од поранешниот известувач Зоран Талер.

Вигенин: По 5 јуни нема да има оправдување за преговорите за името

Вест - 07.04.2011

Европратеникот Кристијан Вигенин вчера апелираше до македонските политички партии прашањето за името да не го користат за внатрешно-политички цели.

ЕП ја усвои резолуцијата за напредокот на РМ кон ЕУ

Канал5 - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

ЕП сепак „го избриша“ македонскиот јазик од резолуцијата

Deutsche Welle - 07.04.2011

ЕП со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ. Усвоени се амандманите на грчките европратеници со кои се избриша придавката „македонски“ во ...

ЕП ја усвои Резолуцијата за Македонија, придавката „македонски“ избришана

Алсат-М - 07.04.2011

Со 506 гласови за, 44 против и 44 воздржани Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

МНР задоволна од Резолуцијата на ЕП

Алсат-М - 07.04.2011

Резолуцијата на Европскиот парламент со која уште еднаш ја реафирмираше потребата од итно отворање на преговорите со Европската Унија претставува силен поттик за продолжување на реформите во земјата ...

ДС загрижен поради назначувањето на Вигенин за привремен известувач

Курир - 07.04.2011

Демократскиот сојуз изразува загриженост по повод назначувањето на пратеникот од Европскиот парламент од редовите на бугарските социјалисти, г.

Демократски сојуз се загрижени од Вигенин

Нетпрес - 07.04.2011

Демократски сојуз изрази загриженост од назначувањето на Кристијан Вигенин, за привремен известувач за Македонија. Од партијата се сомневаат во неговата објективност во подготовката и презентацијата ...

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

Нетпрес - 07.04.2011

На вчерашната расправа на Европскиот парламент во Стразбур за напредокот на Македонија на патот кон Европската Унија, најголемиот број од европратениците изразија жалење што Македонија се уште нема ...

Друцас се обидел да го одложи изгласувањето на Резолуцијата за Македонија

Курир - 07.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас за време на денешната пленарна сесија во Стразбур на која се изгласа Резолуцијата за напредокот на Република Македонија се јавувал до грчките ...

МНР: Резолуцијата е признание и поттик

Press24 - 07.04.2011

Резолуцијата на Европскиот Парламент е поттик за продолжување на реформите во земјата, велат од МНР Резолуцијата на Европскиот парламент со која уште еднаш ја реафирмираше својата позиција за ...

Јалови обиди на Грците во Стразбур

Курир - 07.04.2011

Обидите на грчките европратеници да го спречат овој заклучок и да се оцрни колку што е можно повеќе Извештајот за напредокот на Македонија и нивната намера, ако тоа е можно, е да се одложи гласањето ...

Во Стразбур ,,официјален,, наместо ,,македонски,, јазик

Алфа - 07.04.2011

За Европскиот парламент јазикот кој се говори во земјава не е македонски, туку официјален. Меѓу другото со таква формулација, денеска во Европскиот парламент, беше изгласана резолуцијата за годишниот ...

ЕП уште еднаш побара итно отворање на преговорите за членство во ЕУ

Курир - 07.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ја изгласа резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Фуле - Напредокот на Македонија во евроинтегративниот процес е урамнотежен

Inpress - 07.04.2011

Брисел, 7. април 2011 (ИНПРЕС) Еврокомесарот Штефан Филе и унгарската министерка Енико Ѓори во името на унгарското претседателство на дебатата во ЕП го оценија извештајот за напредокот на Македонија ...

Усвоена резолуцијата за напредокот на Македонија

Кирилица - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ Од вкупно 594 европратеници, кои зедоа учество во гласањето, за ...

Во ЕП усвоена резолуцијата за напредокот на Македонија

Р.С.Европа - 07.04.2011

Европскиот парламент со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ. Од вкупно 594 европратеници, кои зедоа учество во гласањето, за резолуцијата ...

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

МРТ - 07.04.2011

Во Европскиот парламент во Стразбур вечерва заврши дебатата посветена на напредокот на Република Македонија на патот кон Европската Унија.

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Алфа - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

Филе: Или ќе продолжите кон ЕУ или ќе заостанете

Кирилица - 07.04.2011

Во Европскиот парламент во Стразбур вчера вечер заврши дебатата посветена на напредокот на Република Македонија на патот кон Европската Унија Во четириесет и пет минутната расправа, најголемиот број ...

ЕП денес ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Кирилица - 07.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ Во резолуцијата, Европарламентот уште еднаш бара ...

Заврши расправата во ЕП за напредокот на Македонија

Р.С.Европа - 07.04.2011

Еврокомесарот Штефан Филе и унгарската министерка Енико Ѓори во името на унгарското претседателство на дебатата во ЕП го оценија извештајот за напредокот на Македонија во евроинтегративниот процес ...

Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата за Македонија

Press24 - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

ЕП ќе гласа за резолуцијата за Македонија

МРТ - 07.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Усвоена резолуцијата за напредокот на Македонија кон ЕУ

Inpress - 07.04.2011

Брисел, 7. април 2011 (ИНПРЕС) Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Во ЕП усвоена резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ

Сител - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Усвоена резолуцијата за напредокот на РМ, ЕП бара итно отворање на преговорите за членство

Нетпрес - 07.04.2011

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ и уште еднаш побара итно отворање на преговорите за членство во Европската унија.

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Кајгана - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Форум - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година Во ...

МНР: Резолуцијата претставува поттик за продолжување на реформите

Курир - 07.04.2011

Резолуцијата на Европскиот парламент со која уште еднаш ја реафирмираше својата позиција за потребата од итно отворање на преговорите, повикувајќи го повторно Советот, односно сите земји-членки на ...

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Точка - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

Преговорите со ЕУ да почнат што побрзо

Вечер Прес - 07.04.2011

Проблемот со името е неразбирлив за мене и за многу луѓе од мојата земја. Време е да бидеме поостри кон Грција, која доби огромна помош од ЕУ за спас на нејзината економија.

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

Точка - 07.04.2011

На вчерашната расправа на Европскиот парламент во Стразбур за напредокот на Македонија на патот кон Европската Унија, најголемиот број од европратениците изразија жалење што Македонија се уште нема ...

Подобро е новиот Талер да не биде Грк или Бугарин

Н.Македонија - 07.04.2011

Домашните аналитичари сметаат дека Европскиот парламент нема да дозволи известувачот за Македонија да доаѓа од двете соседни земји, откако привремената известувачка работа, по оставката на Словенецот ...

ЕП ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Идивиди - 07.04.2011

Стразбур, 7 април 2011 (МИА) - Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Европскиот парламент не поддржа бришејќи го македонскиот јазик

eReporter - 07.04.2011

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија на патот кон ЕУ, со амандманите на грчките европратеници со кои се избриша придавката „македонски“ во текстот на резолуцијата Од ...

ЕП: Македонија досега не ги остварила потребните реформски напори

А1 - 06.04.2011

Македонија досега не ги остварила потребните реформски напори кои Европската Комисија од неа ги очекува од минатата есен, кога излезе европскиот извештај, изјави вечерва во Европскиот Парламент, ...

Европскиот Парламент ќе расправа за Македонија

А1 - 06.04.2011

Европскиот Парламент денеска ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија. Наместо Зоран Талер, кој поднесе оставка поради корупцискиот скандал, документот ќе го брани ...

Вигенин: Името да не се користи за внатрешни политички цели

А1 - 06.04.2011

Без разлика кој ќе ја формира нова македонска Влада таа ќе мора да го реши спорот со Грција за името. Колку повеќе се одолговлекува ова прашање толку е поголема веројатноста тоа негативно да се ...

Придавката „македонски“ исчезнува во ЕП

Канал5 - 06.04.2011

Ако се користат термините „Македонија“ и „македонски“ за јазикот, во текстот на Резолуцијата за напредокот на земјата, тоа значи заобиколување на официјалната позиција на Европската унија што Владата ...

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

Алсат-М - 06.04.2011

Во Европскиот парламент во Стразбур вечерва заврши дебатата посветена на напредокот на Република Македонија на патот кон Европската Унија.

Силни критики во евро - парламентот за напредокот на Македонија

Телма - 06.04.2011

Во Европскиот парламент во Стразбур вечерва заврши дебатата посветена на напредокот на Република Македонија на патот кон Европската Унија.

Извештајот за Македонија денес во ЕП

Утрински - 06.04.2011

Европскиот парламент денес и утре ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија на патот за членство во ЕУ.

„По изборите, топката ќе биде во рацете на Македонија“

Deutsche Welle - 06.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин денеска го претставува извештајот за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент.

По изборите, топката ќе биде во рацете на Македонија

Утрински - 06.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин денеска го претставува извештајот за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент.

Македонија - Евроагендата главна задача за македонските политичари

Време - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија во која од политичките актери во земјава ќе биде побарано место на себепромоција ...

Официјален, наместо македонски јазик

Дневник - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија на патот за членство во ЕУ.

Дебата во Европскиот Парламент по резолуцијата за Македонија

Алфа - 06.04.2011

Европскиот Парламент, во рамки на априлската сесија, денеска во Стразбур ќе расправа по резолуцијата зa Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за напредокот на земјата од 2010-та ...

Резолуцијата за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент

Нетпрес - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Европратениците ја завршија расправата за Македонија

Курир - 06.04.2011

Во четириесет и пет минутната расправа најголемиот број од европратениците изразија жалење што Република Македонија се уште нема започнато преговори за членство во Европската Унија и покрај ...

ЕП ќе гласа за напредокот на Македонија

Курир - 06.04.2011

За македонскиот напредок на патот кон ЕУ денес ќе се расправа во Европскиот парламент, а утре ќе биде донесена резолуција.

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Press24 - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

„Македонски“ заменет со „официјален“

Inpress - 06.04.2011

Брисел, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Заменувањето на „македонскиот јазик“ со терминот „официјален“ е дел од отворените прашања на Македонија.

Македонскиот јазик именуван како „официјален“ во резолуцијата на ЕП

Р.С.Европа - 06.04.2011

Македонскиот јазик се именува како „официјален“ во Резолуцијата за напредокот на земјата кон Европската унија, за кој денеска и утре ќе се расправа во Европскиот парламент.

Европскиот парламент денес расправа за Резолуцијата за Македонија

Кирилица - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ Документот што на 16 март ...

Извештајот за Македонија денес пред Европскиот парламент

Inpress - 06.04.2011

Брисел, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Резолуцијата за напредокот на Македонија на патот кон Европската Унија е денеска и утре пред Европскиот парламент кој ќе расправа и гласа по него.

По изборите Стразбур го сака името решено

Алфа - 06.04.2011

По изборите Стразбур очекува суштинско придвижување во процесот за името и конечно затворање на прашањето. Пораката доаѓа во период кога во Европскиот парламент се разгледува и ќе се гласа ...

Европскиот парламент вечерва расправа за Македонија

Курир - 06.04.2011

Дебатата за резолуцијата посветена на напредокот на Република Македонија во Европскиот парламент, се очекува да започни околу 19 часот вечерва, поради обемниот дневен ред на денешната пленарна сесија ...

Во Европскиот парламент заврши расправата за Македонија

Сител - 06.04.2011

Во Европскиот парламент во Стразбур вечерва заврши дебатата посветена на напредокот на Република Македонија на патот кон Европската Унија.

Дебата во Европскиот Парламент по резолуцијата за Македонија

Кајгана - 06.04.2011

Европскиот Парламент, во рамки на априлската сесија, денеска во Стразбур ќе расправа по резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за напредокот на ...

ЕП го замени „македонскиот јазик“ со терминот „официјален“

МРТ - 06.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин кој денеска го претставува извештајот за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент во интервју за „Дојче веле“ на македонски јазик вели дека ...

Вигенин - Името да не се користи за внатрешни политички цели

Inpress - 06.04.2011

Скопје, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Без разлика кој ќе ја формира нова македонска Влада таа ќе мора да го реши спорот со Грција за името.

ЕП го замени „македонскиот јазик“ со терминот „официјален“

Форум - 06.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин кој денеска го претставува извештајот за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент во интервју за „Дојче веле“ на македонски јазик вели дека ...

Резолуцијата за напредокот на Македонија во ЕП

Р.С.Европа - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска и утре во рамките на априлската пленарна сесија во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Грчко-бугарски атак на придавката "македонски"?!

Вечер Прес - 06.04.2011

Привремениот известувач на ЕП за Македонија, Бугаринот Вигенин некористењето на придавката "македонски" го оправдува со нерешеното прашање за името, како и со се уште отворените и нерешени прашања со ...

Стразбур:Дебата во Европскиот Парламент по резолуцијата за Македонија

Канал 77 - 06.04.2011

Европскиот Парламент, во рамки на априлската сесија, денеска во Стразбур ќе расправа по резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за напредокот на ...

ЕП го замени „македонскиот јазик“ со терминот „официјален“

Точка - 06.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин кој денеска го претставува извештајот за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент во интервју за „Дојче веле“ на македонски јазик вели дека ...

Бугарија да ја поддржи Македонија, но и да биде поостра кон неа

Н.Македонија - 06.04.2011

Кристијан Вигенин (36), бугарскиот европарламентарец, кој како вршител на должноста ќе го заменува Зоран Талер како пратеник на Европскиот парламент за Република Македонија, не е меѓу луѓето што може ...

Резолуцијата на расправа во Стразбур

Н.Македонија - 06.04.2011

Документот што го подготви Талер, во Европскиот парламент ќе го брани бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин Европскиот парламент денеска и утре ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за ...

Извештајот е валиден, иако известувачот е осомничен

Н.Македонија - 06.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија се валидни, иако се изготвени од Зоран Талер, кој поради обвиненијата за корупција мораше да поднесе оставка, смета ...

Вигенин - Името мора да го решите

eReporter - 06.04.2011

Без разлика кој ќе ја формира нова македонска Влада таа ќе мора да го реши спорот со Грција за името, вели европратеникот Кристијан Вигенин за Дојче Веле.

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Идивиди - 06.04.2011

Стразбур, 6 април 2011 (МИА) - Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ...

ПЈРМ наместо „македонски“

А1 - 05.04.2011

Грчките пратеници утре и во четврток во Стразбур ќе го заменат зборот „македонски“ со изразот „Поранешната Југословенска Република Македонија“, дознаваме од европратениците членови на Комитетот за ...

Бугаринот Вигенин привремено на местото на Талер

Дневник - 05.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија, јави МИА.

Новиот известувач за Македонија за една употреба

Утрински - 05.04.2011

Новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент, бугарскиот европратеник од групата на социјалистите, Кристијан Вигенин, на оваа функција ќе биде само оваа сесија, додека в среда се гласа ...

Македонија - Бугаринот Вигенин нов известувач за Македонија

Време - 05.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин, инаку социјалист, е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Извештајот за Македонија во ЕП е валиден

Deutsche Welle - 05.04.2011

Тоа што извештајот и резолуцијата на ЕП за напредокот на Македонија беа изработени од словенечкиот европратеник Зоран Талер, за германскиот европратеник Мартин Шулц, не менува ништо.

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Утрински - 05.04.2011

Европскиот парламент утре и задутре во рамките на априлската пленарна сесија што почна синоќа во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за ...

Мартин Шулц: Извештајот и резолуцијата на ЕП за Македонија се валидни

Алсат-М - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Мартин Шулц за Дојче веле: Извештајот на ЕП за Македонија е валиден

Канал5 - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Кирилица - 05.04.2011

Европскиот парламент утре и задутре во рамки на априлската пленарна сесија што почна синоќа во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за ...

Мартин Шулц: Резолуцијата за Македонија е валидна и покрај оставката на Талер

Курир - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Шулц: Резолуцијата за напредокот на Македонија е валидна

Р.С.Европа - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Шулц разочаран од однесувањето на Талер

Курир - 05.04.2011

Шулц нагласи дека неговата група нема да биде толерантна кон виновниците и посака да има јасни правила за однесувањето на европратениците, кои имаат право да се информираат па дури и кај лобистите ...

Северин ќе остане без пратеничкиот имунитет

Курир - 05.04.2011

Романската дирекција за борба со корупцијата денес испрати барање до министерството за правда за одземање на пратеничкиот имунитет на европратеникот Адриан Северин, кој беше фатен на дело за ...

Шулц: Резолуцијата за Македонија во ЕП е валидна

Форум - 05.04.2011

Резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент е валидна, и покрај оставката на нејзиниот изготвувач Зоран Талер, вели германскиот европратеник Мартин Шулц за Дојче Веле на македонски јазик ...

Извештајот и резолуцијата на ЕП за Македонија се валидни

Кирилица - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Шулц: Резолуцијата за напредокот на Македонија е валидна

Press24 - 05.04.2011

Иако беше изготвена од Зоран Талер, резолуцијата е валидна, вели германскиот европратеник Мартин Шулц. Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако ...

Резолуцијата за Македонија пред европратениците

Курир - 05.04.2011

Европскиот парламент утре и задутре во рамки на априлската пленарна сесија што почна синоќа во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Алфа - 05.04.2011

Европскиот парламент утре и задутре во рамки на априлската пленарна сесија што почна синоќа во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Сител - 05.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

МРТ - 05.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин нов известувач на ЕП за напредокот на Македонија

Inpress - 05.04.2011

Стразбур, 5. април 2011 (ИНПРЕС) Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Нов известувач, стар проблем за Македонија

Вечер Прес - 05.04.2011

Европскиот парламент денеска и утре во рамки на априлската пленарна сесија во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Талер и Северин направиле етичка и морална грешка

Вечер Прес - 05.04.2011

Иако исклучен од групата на социјалистите Северин и понатаму заседава со ЕП, додека романските антикорупционери бараат да му се одземе имунитетот Германскиот европратеник и претседател на ...

Бугаринот Вигенин доаѓа на местото на Талер

Н.Македонија - 05.04.2011

Во повеќе наврати Вигенин оценил дека е потребно ЕУ да испрати силен политички сигнал за земјите од Западен Балкан јасно да знаат дали европските перспективи се сé уште реално отворени за нив ...

Вигенин – нов известувач за Македонија

А1 - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин, член на групата на прогресивниот Сојуз на социјалистите и демократите во Европскиот парламент, е новиот известувач за Македонија.

Кој е новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент?

Deutsche Welle - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот известувач за Македонија, наместо ...

Бугарскиот европратеник Вигенин наследник на Талер

Утрински - 04.04.2011

Дојче веле на македонски јазик јавува дека бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот ...

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин нов известувач на ЕП за напредокот на Македонија

Канал5 - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Бугарскиот европратеник Вигенин нов известувач за Македонија

Телма - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Бугарскиот европратеник Вигенин – нов известувач за Македонија

Форум - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот известувач за Македонија, наместо ...

Кристиан Вигенин нов известувач на ЕП за напредокот на Македонија

МРТ - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Вигенин – нов известувач за Македонија

Press24 - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин е новиот известувач за Македонија

Нетпрес - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот известувач за Македонија, наместо ...

Бугарскиот европратеник Вигенин е наследникот на Талер

Курир - 04.04.2011

Дојче веле на македонски јазик јавува дека бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот ...

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин нов известувач на ЕП за Македонија

Сител - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристиан Вигенин (социјалист) е новиот известувач на Европскиот парламент за напредокот на Македонија.

Бугарскиот европратеник Вигенин – нов известувач за Македонија

Кајгана - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот известувач за Македонија, наместо ...

Бугарскиот европратеник Вигенин – нов известувач за Македонија

Точка - 04.04.2011

Бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин од Коалицијата за Бугарија, член на групата на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во ЕП, е новиот известувач за Македонија, наместо ...

Бугаринот Кристијан Вигенин нов известувач за Македонија

Вечер Прес - 04.04.2011

Извештајот и резолуцијата за напредокот на Македонија, за која ќе се дебатира в среда попладне, а ќе се гласа во четврток во Европскиот парламент, не е променета од Кристиан Вигенин.