TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последни денови од пописот: Заев попишан во Струмица

360 степени - 26.09.2021

Според премиерот, на овој начин тој и неговото семејство станаа партнери во овој процес, за да можат државата, јавните институции, локалната власт и бизнис заедницата, врз основа на добиените податоци од пописот, да обезбедат подобар живот за сите ...

Кој остава соопштенија по влезовите за попишување во општински канцеларии?

Сител - 26.09.2021

До крајот на пописниот рок, посетени и попишани се 1 540 301 граѓани. Ова е последната бројка заклучно со вчера. Во меѓувреме голем број граѓани се пожалија во нашата редакција дека не биле посетени на домашната адреса а пред влезовите им биле ...

Пописот пред крај – граѓаните непопишани

Телма - 26.09.2021

На три дена пред крајот на пописот граѓани реагираат дека кај нив попишувачите сѐ уште не поминале. Таква сцена денеска забележавме во општината Ѓорче Петров. А во населбата Лисиче на бандера се закачени повици до граѓаните да одат да се попишат во ...

Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

ТВ21 - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Апасиев: Исти лица се попишуваат и во земјава и во странство

Фокус - 26.09.2021

На пет дена пред крајот на пописот, скопските општини се само половично попишани, каде цели згради одбиваат да се попишат, вели лидерот на Левица Димитар Апасиев, посочувајќи дека во бојкотот води Аеродром.

Заев се попиша: Со моето семејство ја завршивме нашата граѓанска обврска и законска должност

Сител - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може ...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот

Канал5 - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Слободен Печат - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Граѓаните ги чекаат попишувачите, додека Статистика тврди - сите ќе бидат попишани

24 Вести - 26.09.2021

Пописот во земјава влегува во завршна фаза, а до крајот на процесот остануваат уште пет дена. Од Државниот завод за статистика велат дека попишувањето на целата територија на државата се одвива непречено и без проблеми, со зголемен интензитет ...

Заев попишан во Струмица

Фокус - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство, во својот дом во Струмица ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Според Заев, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може државата, ...

Заев се попиша: По пописот државата ќе може да обезбеди подобар живот за сите граѓани

Либертас - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може ...

АПАСИЕВ ГО ПРОГЛАСИ ПОПИСОТ ЗА МРТОВ: Стотици илјади Македонци одбиваат да се попишат

Фактор - 26.09.2021

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев го прогласи пописот за мртов, појаснувајќи како неуспешно, како што вели, се фалсификува статистичката операција. Вели дека скопските општини се само половично попишани, а пописот најмногу се бојкотитра во ...

ПО 20 ГОДИНИ, КОНЕЧНО НАШАТА ДРЖАВА ЌЕ ДОБИЕ РЕЛЕВАНТНИ И АКТУЕЛНИ ПОДАТОЦИ: Премиерот Заев и неговото семејство се ...

Фактор - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување, информираат од Кабинетот.

Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Бриф - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Четири дена пред крајот на Пописот: И премиерот Заев се евидентира со семејство

Нова ТВ - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Пратениците на Левица тврдат дека половина скопски општини бојкотираат попис и дека истиот е неуспешен

Антропол - 26.09.2021

Пратениците на Левица денес објавија дека, од нивни интерни извори, имаат информации дека половина од скопските општини не се попишани и дека на терен има силен бојкот кон пописот. Пратеникот Борислав Крмов објави дека „ДЗС праќаат што повеќе луѓе ...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Вечер Прес - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

ЗАЕВ СЕ ПОПИША Попишувачот го пречека во неговиот дом во Струмица

+инфо - 26.09.2021

За оваа операција да биде целосно успешна останува и понатаму апелот, нагласил премиерот Заев, да ги пречекате попишувачите и низ едноставна постапка и за многу кратко време секој граѓанин да го даде својот придонес и со тоа да имаме успешен попис ...

(Видео) Заев со семејството се попиша на четири дена пред крај

ММС - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Попишувачите дојдоа и во домот на Заеви – премиерот ја исполни граѓанската должност заедно со семејството

Скопје24 - 26.09.2021

Во домот во Струмица, семејството Заеви ја исполнија својата граѓанска должност, односно ја спроведоа постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може државата, јавните институции, локалната ...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

24Инфо - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Се попиша и Заев со семејството

Независен - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

ЗАЕВ СЕ ПОПИША: По 20 години нашата држава конечно ќе добие релевантни и актуелни податоци

Денешен - 26.09.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполнил граѓанската обврска и се попишал. Како што истакнал тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може државата, јавните институции, ...

Заев се попиша: Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики

Н.Македонија - 26.09.2021

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој ...

Премиерот Заев се попиша со семејството (ФОТО)

Курир - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може ...

(ВИДЕО) Заев и семејството се попишаа

Lider - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Заев се попиша: Остануваат уште четири дена до крајот на најсложената статистичка операција

Press24 - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може ...

Премиерот Заев и семејството се попишаа (ФОТО)

Нетпрес - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може ...

(Видео) Заев со семејството се попишаа во домот во Струмица

еМагазин - 26.09.2021

Премиерот заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој процес за да може државата, ...

Апасиев: Пописот го прогласувам за умрено

Press24 - 26.09.2021

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев вели дека во моментот се врши неуспешно фалсификување на пописот. „ Еве како иде неуспешното фалсификување на ПОПИСОТ (инфо од прва рака, од нашите инфилтратори на терен): 1.

Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

MTM - 26.09.2021

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој ...

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Точка - 26.09.2021

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување. Како што истакна тој, на овој начин тие станаа партнер во овој ...

Премиерот Заев ја исполни граѓанската должност и законска обврска: „Успешен попис како гаранција за сигурна и ...

365 - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство, денеска во својот дом во Струмица ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување, соопштија од Владата.

„Кратки нозе“: Дали партијата Левица ги бојкотира попишувачите од Левица?

CivilMedia - 26.09.2021

Пописот кој конечно се спроведува во земјава после 20 години е исто така предмет на бројни шпекулации и лажни вести. Тие се шират особено од политички структури кои влегоа во кампања за бојкотирање на пописот.

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Опсервер - 26.09.2021

– Претседателот на Владата на Република С. Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Апасиев: Пописот 2021 го прогласум за умрено

Скопје1 - 26.09.2021

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев го прогласи пописот за неуспешен. Тој сподели информации за тоа како тече попишувањето, а вели дека се од прва рака, од попишувачи на терен.

Апасиев: Еве како иде неуспешното фалсификување на ПОПИСОТ (инфо од прва рака, од нашите инфилтратори на терен)

Опсервер - 26.09.2021

Еве како иде неуспешното фалсификување на ПОПИСОТ (инфо од прва рака, од нашите инфилтратори на терен): 1. На пет дена пред крајот на Пописот, скопските општини се само половично попишани (во бојкотот дефинитивно води општина Аеродром), каде цели ...

Апасиев: Цели згради во Аеродром одбиваат да бидат попишани

Скопско Ехо - 26.09.2021

Пописот во Македонија влегува во завршна фаза. Надлежните институции уверуваат дека се тече според планираното и пописот ќе заврши успешно. Но, така не мисли лидерот на „Левица“ Димитар Апасиев.

„Попишувачите се закануваат дека ако не ги пуштат, ќе влезат со полиција“, Јанчев од Левица за текот на пописот

Скопје1 - 26.09.2021

Носителот на советничката листа во Гевгелија од Левица, Сашко Јанчев, тврди дека добива информации од луѓе дека попишувачите се закануваат дека ако не ги пуштат да ги попишат, наредниот пат ќе дојдат со налог за да влезат кај нив и со полиција.

Заев и семејството се попишаа

Локално - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Заев ја исполни граѓанската должност, со семејството се попишаа

Zoom - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Мета - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување, информираат од Влада.

Заев со семејството во Струмица се попишаа

Република - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

(ВИДЕО) Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и законска обврска кон Пописот 2021

Frontline - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

(ВИДЕО) Ги попишаа Заев и семејството: По 20 години, конечно нашата држава ќе добие релевантни податоци

Скопје1 - 26.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе постапката за попишување.

Ахмети се попиша, наиде на потсмев на социјалните мрежи поради „продужниот“ кабел

MakPress - 26.09.2021

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека претседателот на партијата Али Ахмети и неговото семејство денеска во неговиот дом го реализирале процесот на попишување. Притоа Ахмети уште еднаш упатил апел до граѓаните да се попишат.

Тројца Македонци се попишале од Антарктикот, еден од вулкански остров

Deutsche Welle - 25.09.2021

Во 50-тина земји во светот може да се каже дека пописот заврши само што почна, откако на онлајн апликацијата веднаш се регистрираа по еден, двајца, или максимум по тројца македонски државјани.

Даваме можност граѓаните да се попишат и во општините, Но не значи дека нема да дојдеме дома, вели Симовски

Сакам да кажам - 25.09.2021

Даваме можност и замолуваме оние граѓани кои можат да појдат да се попишат во Општината, вели директорот на Заводот за статитстика Апостол Симовски. Граѓани кои уште не се попишани реагираат дека добиле ливчиња од пописните комисии да одат да се ...

Уште пет дена попис

360 степени - 25.09.2021

Пописот трае до четврток, а попишувачите работат интензивно на терен, од 8 до 20 часот. Граѓаните кои досега не биле попишани може да очекуваат дека следните денови ќе бидат попишани, а некои ќе бидат опфатени последните три дена од пописот.

Тетово, 76 илјади граѓани се попишани досега – некои одат во општина сами да се попишат

ТВ21 - 25.09.2021

Рафет Ислами до Тетово не можел да ги чека попишувачите за да одат во неговиот дом, па дојде во општината за да ја заврши, како што вели, ова обврска. Назим Даути, член на Комисијата за попис во Тетово, вели дека немаат проблеми со мрежата и ...

Вицепремиерот Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Канал5 - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни мерки за исполнување на реалните потреби на ...

ВИДЕО: Се попиша и вицепремиерот Николовски

Слободен Печат - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни мерки за исполнување на реалните потреби ...

И Николовски се попиша: Стигнавме до 1.518.000 попишани граѓани

Фокус - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Како што соопшти владината прес-служба, тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни ...

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

ТВ21 - 25.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски на својот Фејсбук профил објави видео во кое може да се забележи дека тој и неговата сопруга ја исполниле нивната граѓанска обврска, се попишале и дале придонес кон успешната реализација на ...

Ахмети апелира до граѓаните да се попишат

Слободен Печат - 25.09.2021

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека претседателот на партијата Али Ахмети и неговото семејство денеска во неговиот дом го реализирале процесот на попишување. Притоа Ахмети уште еднаш упатил апел до граѓаните да се попишат.

Ахмети апелира до граѓаните да се попишат

ТВ21 - 25.09.2021

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека претседателот на партијата Али Ахмети и неговото семејство денеска во неговиот дом го реализирале процесот на попишување. Притоа Ахмети уште еднаш упатил апел до граѓаните да се попишат.

Ахмети се попиша: Попишете се сите, резиденти и нерезиденти

Фокус - 25.09.2021

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска објави фотографии од попишувачите во неговиот дом и воедно ги повика сите граѓани да се попишат. -Денеска бев домаќин на попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на ...

Започнаа со работа канцелариите за попишување

24 Вести - 25.09.2021

Граѓаните кои досега не биле попишани можат да отидат на одредени локации во нивните општини и да се попишат, информираат од Државниот завод за статистика. Вакви Комисии за пописни реони, од вкупно 50 пописни региони, има на 22 места, каде граѓаните ...

Жителите од општините Битола, Новаци и Могила од денесka може да се попишуваат во Битола

Канал5 - 25.09.2021

Жителите од општините Битола, Новаци и Могила од денес може да се попишуваат во седиштето на пописниот реон 20 кој се наоѓа во дворот на административната зграда на Општина Битола. Од секторот за односи со јавност посочуваат дека во пелагониските ...

Список на локации каде може да се попишат граѓаните што не стапиле во контакт со попишувачот

Радио МОФ - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат „да ја завршат својата граѓанска и законска должност“.

Тројца Македонци се попишале од Антарктикот, еден од вулкански остров

Слободен Печат - 25.09.2021

Во 50-тина земји во светот може да се каже дека пописот заврши само што почна, откако на онлајн апликацијата веднаш се регистрираа по еден, двајца, или максимум по тројца македонски државјани.

Граѓаните можат да се попишуваат и на одредени пунткови во нивните општини

МКД - 25.09.2021

Граѓаните кои поради некоја причина не успеале во изминатите денови да се попишат ќе можат тоа да го сторат на одредени локации, односно пунктови во нивните општини што ги утврди Државниот завод за статистика (ДЗС).

Пописот завршува на 30 септември, досега попишани околу 1,4 милиони лица

МКД - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен во ...

Во последните денови од пописот граѓаните почнаа да доаѓаат во пунктовите сами да се попишат

Телма - 25.09.2021

Пописот влегува во завршна фаза и остануваат уште 5 дена, а граѓаните кои не стапиле во контакт со попишувачите од денеска можат тоа да го направат на одредени локации низ општините. За пописниот реон 20 во кои спаѓаат Битола, Могила и Новаци, ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Сител - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Канал5 - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

24 Вести - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Р.С.Европа - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде ...

ВЕ ЗАМОЛУВАМ, НЕ ДВОУМЕТЕ СЕ Али Ахмети ги пречека попишувачите и испрати порака до народот (ФОТО)

+инфо - 25.09.2021

Ве замолувам, не двоумете се и попишувајте се сите, резиденти и нерезиденти, во земјата и во дијаспората, заедно со секој член на вашето семејство, порача лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Лидерот ан ДУИ, Али Ахмети, заедно со своето семејство денеска ги ...

Тројца Македонци се попишале од Антарктикот, еден од вулкански остров

Либертас - 25.09.2021

Во 50-тина земји во светот може да се каже дека пописот заврши само што почна, откако на онлајн апликацијата веднаш се регистрираа по еден, двајца, или максимум по тројца македонски државјани.

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Вечер Прес - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Како што соопшти владината прес-служба, тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни ...

КАДЕ СÉ ИМА ИСЕЛЕНИЦИ ОД МАКЕДОНИЈА: Некои се попишале онлајн и од најдалечните егзотични острови

Фактор - 25.09.2021

Според податоци на Државниот завод за статистика од онлајн попишувањето, во некои далечни и егзотични држави и острови живеат мал број иселеници од Македонија кои што заминале да работат и живеат во странство.

Ако не сте се попишале досега, од денеска можете на одредени локации во вашата општина

Вечер Прес - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопштија од ДЗС.

Ве замолувам не двоумете се и попишувајте се сите, порача Ахмети

ММС - 25.09.2021

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети заедно со неговото семејство ги пречека денес во неговиот дом попишувачите кои го реализираа процесот на нивното попишување. Пописот завршува на 30 Септември.

ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА ГО ОБЈАВИ СПИСОКОТ СО ПУНКТОВИ Непопишаните можат да се попишат на овие локации

+инфо - 25.09.2021

Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на непопишаните граѓани да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат оттаму, да ја завршат својата граѓанска и законска должност.

АКО НЕ ВИ ДОЈДЕ ПОПИШУВАЧ, ЕВЕ КАДЕ МОЖЕ ДА ЈА ЗАВРШИТЕ ГРАЃАНСКАТА ОБВРСКА: Статистика ги обЈави локациите за ...

Фактор - 25.09.2021

Државниот завод за статистика направи листа на локации каде може да отидат граѓаните кај кои досега не дошол попишувач, или пак не биле дома во моментот кога попишувачите били во нивниот реон.

Попис: Отворени пунктовите во општините, граѓани се жалат дека не биле посетени од попишувачите

Алфа - 25.09.2021

На само пет дена пред крајот на најголемата статистичка операција во Македонија, надлежните најдоа привремено решение за спроведување на пописот. Непопишаните, поради било кои причини, од денеска ќе имаат можност тоа да го направат сами на ...

Ахмети се попиша: Ве молам сите да се попишете

Либертас - 25.09.2021

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со членовите на неговото семејство се попиша денеска и упати упел до сите граѓани да се попишат. -Денес бев домаќим ма попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на ...

Ахмети апелира до граѓаните да се попишат

Вечер Прес - 25.09.2021

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека претседателот на партијата Али Ахмети и неговото семејство денеска во неговиот дом го реализирале процесот на попишување. Притоа Ахмети уште еднаш упатил апел до граѓаните да се попишат.

Уште пет дена до крај на потрагата по население и имот: Досега попишани околу 1,4 милиони лица

Нова ТВ - 25.09.2021

Заклучно со вчера до 12 часот се попишани вкупно 1.395.000 милиони граѓани во земјава, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а самопопишани се 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да ...

Николовски се попиша: Стигнавме до 1.518.000 попишани граѓани

Либертас - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Како што соопшти владината прес-служба, тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни ...

Јанчев: Лага и обично заплашување е заканата дека ќе ве казнат доколку одбиете да бидете попишани

Антропол - 25.09.2021

Статус на Саше Јанчев, член на Централен Комитет на Левица и модератор на ЛО Гевгелија Добивам инфо од луѓе дека попишувачите се закануваат дека ако не ги пуштите наредно ќе ви дојдат со налог за да влезат кај вас и со полиција.

Али Ахмети до граѓаните: Јас денеска се попишав, ве замолувам не двоумете се и попишете се и вие

Нова ТВ - 25.09.2021

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети денеска во неговиот дом дочека попишувачи. Притоа тој упати апел до сите граѓани да учествуваат во статистичката операција што завршува на 30 септември, „Денеска бев домаќин на ...

Ахмети се попиша: „Ве молам сите да се попишете“

24Инфо - 25.09.2021

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети ги пречека попишувачите во својот дом и упати апел до сите граѓани да се попишат. „Денес бев домаќин ма попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на ...

Список на локации каде може да се попишат граѓаните што не стапиле во контакт со попишувачот

Press24 - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат „да ја завршат својата граѓанска и законска должност“.

Ахмети се попиша: Ве молам сите да се попишете

Press24 - 25.09.2021

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со членовите на неговото семејство се попиша денеска и упати упел до сите граѓани да се попишат. - Денес бев домаќим ма попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на ...

Цивил медиа ги разтокрива „Кратките нозе“ за пописот

Centar - 25.09.2021

Видео рубриката „Кратки нозе“ која почна да се емитува на Цивил медиа разоткрива неколку лажни вести, кои деновиве беа пласирани на социјалните мрежи и портали. Една од поголемите заблуди кои се обидува да ги создаде Димитар Апасиев е дека неговиот ...

Објавени локациите каде што може да се попишат непопишаните

Нетпрес - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат оттаму, да ја завршат својата граѓанска и законска должност.

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

24Инфо - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни мерки за исполнување на реалните потреби на ...

Список на локации каде може да се попишат граѓаните што не стапиле во контакт со попишувачот

Lider - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат „да ја завршат својата граѓанска и законска должност“.

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Lider - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Како што соопшти владината прес-служба, тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Независен - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

24Инфо - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Досега попишани околу 1,4 милиони лица

Lider - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Се попиша и Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Press24 - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни мерки за исполнување на реалните потреби на ...

Во општина Тетово досега попишани 76 илјади лица, во 2002 имало 86 580

Денешен - 25.09.2021

Назим Даути, член на Комисијата за попис во Тетово, вели дека немаат проблеми со мрежата и софтверот и дека до сега се попишани 76 илјади граѓани, пренесува ТВ 21. „Постапката за попис на населението тече без проблеми и пречки иако се соочуваме со ...

Вицепремиерот Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Centar - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни мерки за исполнување на реалните потреби на ...

Уште пет дена попис: Досега попишани околу 1,4 милиони лица

Курир - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Започнаа со работа канцелариите за попишување

Курир - 25.09.2021

Граѓаните кои досега не биле попишани можат да отидат на одредени локации во нивните општини и да се попишат, информираат од Државниот завод за статистика. Вакви Комисии за пописни реони, од вкупно 50 пописни региони, има на 22 места, каде граѓаните ...

УШТЕ ПЕТ ДЕНА: Попишани 1,4 милиони лица, ќе биде ли успешен пописот до 30 септември?

Денешен - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Centar - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Од денеска, граѓаните ќе можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ...

Цивил медиа ги разтокрива „Кратките нозе“ на Апасиев

24Инфо - 25.09.2021

Видео рубриката „Кратки нозе“ која почна да се емитува на Цивил медиа разоткрива неколку лажни вести, кои деновиве беа пласирани на социјалните мрежи и портали. Една од поголемите заблуди кои се обидува да ги создаде лажниот патриот и левичар ...

Граѓаните што не биле дома ќе може да се попишат на одредени локации во општините

Centar - 25.09.2021

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен, во која се привршуваат сите активности што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Press24 - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Н.Македонија - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Од денеска, граѓаните ќе можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ...

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

MTM - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Од денеска, граѓаните ќе можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1.4 милиони лица

Кајгана - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Денар - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Од денеска, граѓаните ќе можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ...

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Точка - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Од денеска, граѓаните ќе можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ...

Објавени локациите каде што може да се попишат непопишаните

Точка - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат оттаму, да ја завршат својата граѓанска и законска должност.

„РТС“: Во Македонија „исчезнаа“ 800.000 луѓе

Локално - 25.09.2021

Една недела пред крајот на рокот за попис во Северна Македонија, статистичарите регистрираа само 1,39 милиони луѓе, или околу 800.000 помалку отколку во последниот попис, одржан пред 20 години.

Од денес попишување на битолчани во новата сала на Советот во Општина Битола

Битола Њуз - 25.09.2021

Во пописниот реон 20, во општините Битола, Новаци и Могила, во тек се завршните активности и попишувања на граѓаните кои се жители на овие општини. Од денес, од 8 до 20 часот, граѓаните кои не го оствариле своето законско право, поради тоа што не ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Бизнис Вести - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Жителите од општините Битола, Новаци и Могила од денескa може да се попишуваат во Битола

MakPress - 25.09.2021

Жителите од општините Битола, Новаци и Могила од денес може да се попишуваат во седиштето на пописниот реон 20 кој се наоѓа во дворот на административната зграда на Општина Битола. Од секторот за односи со јавност посочуваат дека во пелагониските ...

(ВИДЕО) Попишувачите наидуваат на затворени врати, оставаат абер да ги побараат за да ги попишат

Скопје1 - 25.09.2021

Снимка на која се гледа како попишувачите оставиле абер да ги контактираат, откако никој не отворил врата, кружи на социјалните мрежи. Од неа се гледа дека десетина станови добиле „потсетник“ да се јават кај реонскиот попишувач, бидејќи никој не им ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Република - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Од денес граѓаните ќе се попишуваат на одредени локации во својата општина

Бизнис Вести - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од денес ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Левица во два наврата објавува лажни вести за пописот, открива тимот на проверувачи на информации „Кратки нозе“

Zoom - 25.09.2021

Без никакви факти и аргументи претседателот на Левица, Димитар Апасиев лицитира со бројката на лица кои одбиле да учествуваат на пописот е заклучокот во најновата емисија „Кратки нозе“, во која се разоткриваат дезинформациите и лажните вести, а ...

Ако не ве нашле дома попишувачите, може вие да одите кај Комисијата за попис во вашата општина

Локално - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност.

Попишани се околу 1.4 милиони граѓани, Пописот завршува за пет дена

Frontline - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Ахмети со јавна молба за пописот

Скопје1 - 25.09.2021

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со членовите на неговото семејство се попиша денеска и упати упел до сите граѓани да се попишат. -Денес бев домаќин на попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на ...

Список на локации каде може да се попишат граѓаните што не стапиле во контакт со попишувачот

Република - 25.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации во нивните општини и како што велат „да ја завршат својата граѓанска и законска должност“.

Попишани се 1.395.000 граѓани, според Државниот завод за статистика

Скопје1 - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Од денеска, граѓаните ќе можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ...

Ахмети: Заедно со моето семејство станавме дел од пописот (ФОТО)

Локално - 25.09.2021

Денеска бев домаќин на попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на населението во нашата земја, објави на Фејсбук претседателот на ДУИ, Али Ахмети. -Ве замолувам не двоумете се и попишувајте се сите, резиденти и ...

Ахмети се попиша: Ве молам сите да се попишете

4NEWS - 25.09.2021

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со членовите на неговото семејство се попиша денеска и упати упел до сите граѓани да се попишат. -Денес бев домаќим ма попишувачите во мојот дом и заедно со моето семејство станавме дел од пописот на ...

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Република - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Како што соопшти владината прес-служба, тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни ...

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Frontline - 25.09.2021

Според податоците од Државниот завод за статистика, досега околу 1 милион и 518 илјади граѓани се веќе попишани. -Преку овој процес доаѓаме до прецизни податоци за сите граѓани, за да може да се креираат ефективни мерки кои ќе донесат развој во ...

Цивил медиа ги разоткрива „Кратките нозе“ на Апасиев

Frontline - 25.09.2021

Видео рубриката „Кратки нозе“ која почна да се емитува на Цивил медиа, разоткрива неколку лажни вести, кои деновиве беа пласирани на социјалните мрежи и портали. Една од поголемите заблуди кои се обидува да ги создаде лажниот патриот и левичар ...

Николовски: 1.5 милиони граѓани се попишаа, со пописот ја трасираме иднината

Опсервер - 25.09.2021

Вицепремиерот Љупчо Николовски во Крива Паланка ја исполни својата граѓанска обврска за попишување заедно со својата сопруга. Како што соопшти владината прес-служба, тој посочи дека пописот е најважната статистичка операција, за креирање ефикасни ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

MakPress - 25.09.2021

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен ...

Досега попишани 1.5 милиони граѓани

Локално - 25.09.2021

Според податоците од Државниот завод за статистика, досега околу 1 милион и 518 илјади граѓани се веќе попишани. Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им понуди на граѓаните да отидат на одредени локации ...

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Опсервер - 25.09.2021

– Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде ...

(Видео) Колев: Време е Бугарите да влезат во Уставот на РС Македонија

Zoom - 25.09.2021

„Мислам дека е време сите етнички заедници во Македонија да си го најдат местото во Уставот на РС Македонија и со тоа да им бидат гарантирани сите основни човекови права, кои се општа човечка вредност“, изјави претседателот на ГДУ Петар Колев во ...

Граѓаните што не се попишале може да го сторат тоа на одредени локации во своите општини

360 степени - 24.09.2021

Попишувањето е во последна фаза од активностите на терен и предвидено е целосно да се заврши до четврток, 30 септември Граѓните кои не успеале во изминативе 20 дена да се попишат, тоа ќе може да го сторат на одредени локации во општините во кои ...

Каква „националност“ имаат транзитните државјанства?

Deutsche Welle - 24.09.2021

Брисел досега ја има укорено Софија дека создава транзитно државјанство. Можеби македонскиот попис најдобро ќе илустрира колкав е неговиот обем. Претседателот на партијата Граѓанскo Демократска Унија (ГДУ), Петар Колев, вчера преку отворено писмо му ...

Попис: Од утре граѓаните може да се попишуваат и во општините

24 Вести - 24.09.2021

Од утре сите граѓани кои досега не успеале да се попишат - своето законско право ќе може да го остварат во своите општини. На терен во тек се завршните активности и провеки – од статистика уверуваат целта е никој да не биде изоставен од најголемата ...

Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Фокус - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредeни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

ТВ21 - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Канал5 - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ смета дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за значењето на оваа голема ...

Маричиќ: Жалам што некои помали политички партии собираат политички поени на Пописот

Слободен Печат - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ смета дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за значењето на оваа голема ...

Непопишаните од утре ќе можат да се попишат на одредени пунктови во својата општина

МКД - 24.09.2021

Граѓаните од утре ќе можат да се попишат на одредени локации во нивните општини, со цел никој да не биде пропуштен во пописот, но и да ја извршат својата граѓанска и законска должност. Како што соопшти Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за ...

Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

ТВ21 - 24.09.2021

„Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Од утре се отвораат пунктови за попишување на граѓаните

Канал5 - 24.09.2021

Секој граѓанин кој не успеал да се попише ќе добие нова можност. Државниот завод за статистика од утре ќе отвори повеќе пунктови во сите општини ширум земјата. Целта е да се попишат сите граѓани, кои од различни причини во изминатите 20 дена не ...

Тие што не се попишале ќе можат тоа да сторат на одредени локации во својата општина

Р.С.Европа - 24.09.2021

Државниот завод за статистика од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, со цел никој да не биде пропуштен во пописот, соопшти на денешната ...

ДЗС тврди дека пописот се одвива без проблеми, канцеларии за попишување ќе има и во општините

Сител - 24.09.2021

Речиси 1.400.000 илјади граѓани се попишале до денеска. Слаб е одзивот од дијаспората, од каде, според статистика, обврската ја исполните нешто над 195 илјади лица. Од ДЗС велат дека оваа статистичка операција се одвива непречено и без застој, а ...

Од утре ПОПИС и во специјални општински пунктови

Алсат-М - 24.09.2021

Процесот на попис на населението и домаќинствата влезе во последната недела. Државниот завод за статистика соопшти дека сите граѓани кои не успеале да се регистрираат, тоа можат да го сторат во специјални пунктови кои од утре ќе бидат отворени низ ...

Маричиќ за „Студио 10“: Жалам што некои од партиите решија да собираат политички поени од пописот

24 Вести - 24.09.2021

Пописот е на самиот крај. До крајот на идната недела ќе имаме комплетна бројка - вели за „Студио 10“ Бојан Маричиќ, Министер за правда. Во гостувањето Министерот нагласи дека постојат партии кои го саботираат порцесот, но дека тимот кои го води ...

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

Канал5 - 24.09.2021

Претставничката на ДЗС Ѓоргиева посочи дека попладнево на веб-страницата popis2021.stat.gov.mk ќе бидат објавени локациите во сите општини каде што граѓаните ќе можат да појдат и да се попишат.

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

Сител - 24.09.2021

„Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Канал5 - 24.09.2021

ДЗС од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Бриф - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Нова ТВ - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ смета дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за значењето на оваа голема ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Либертас - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ смета дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за значењето на оваа голема ...

АКО НЕ ВИ ДОШОЛ ПОПИШУВАЧ, ПОЈДЕТЕ МУ ВИЕ НЕМУ Во секоја општина ќе бидат отворени пунктови за попишување

+инфо - 24.09.2021

Пунктовите за попишување се однесуваат на оние граѓани каде попишувачот веќе поминал, но не успеал да оствари контакт со граѓаните, рече Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика (ДЗС).

Каква „националност“ имаат транзитните државјанства?

Либертас - 24.09.2021

Брисел досега ја има укорено Софија дека создава транзитно државјанство. Можеби македонскиот попис најдобро ќе илустрира колкав е неговиот обем. Претседателот на партијата Граѓанскo Демократска Унија (ГДУ), Петар Колев, вчера преку отворено писмо му ...

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме ...

Фактор - 24.09.2021

На седум дена до финишот на најголемата статистичка операција во земјава, Пописот, веќе се попишани над 1,3 милиони граѓани, говорат вчерашните последни податоци. Првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во разговор за ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Вечер Прес - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Нова ТВ - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Бриф - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Ако не сте се попишале досега, сторете го тоа на локации во вашата општина

Фактор - 24.09.2021

Oние што не се попишале ќе можат тоа да го сторат на одредени локации во својата општина. Тие граѓани ќе можат да појдат на неколку локации во нивните општини и да се попишат. Локациите ќе бидат објавени на веб страницата на Заводот за статистика ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Димитров ја обвини Бугарија дека го прекршила Договорот за добрососедство, граѓаните да се попишат на ...

Фактор - 24.09.2021

ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НАПРЕДОК КОГА БУГАРИЈА УЦЕНУВА Бугарија го прекршила членот 2 од Договор за добрососедство, изјави денеска Никола Димитров, вицепремиерот за европски прашања одговорајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата ...

Ако не ви дошол попишувач, појдете му вие нему во секоја општина ќе бидат отворени пунктови за попишување

Либертас - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

OhridNews - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

ММС - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

еМагазин - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

24Инфо - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Скопје инфо - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Независен - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

24Инфо - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

Centar - 24.09.2021

„Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Lider - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Press24 - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

Курир - 24.09.2021

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Симовски: Многу сме упорни, можеби и здодевни, но нема да се предадеме, ќе ги најдеме и ќе најдеме, решение да ги ...

Курир - 24.09.2021

На седум дена до финишот на најголемата статистичка операција во земјава, ПОПИСОТ, веќе се попишани над 1,3 милиони граѓани, говорат вчерашните последни податоци. Првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во разговор за Фактор ...

Во општините ќе се отвораат пунктови за попишување

Нетпрес - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Граѓаните кои не биле дома ќе може да се попишат на одредени локации во општините

Press24 - 24.09.2021

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Независен - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Граѓаните што не биле дома ќе може да се попишат на одредени локации во општините

Н.Македонија - 24.09.2021

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен, во која се привршуваат сите активности што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Симовски: Многу сме упорни, можеби и здодевни, но нема да се предадеме, ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

Нетпрес - 24.09.2021

На седум дена до финишот на најголемата статистичка операција во земјава, ПОПИСОТ, веќе се попишани над 1,3 милиони граѓани, говорат вчерашните последни податоци. Првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во разговор за Фактор ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Lider - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Маричиќ заедно со своето семејство се попиша (ФОТО)

24Инфо - 24.09.2021

Јас и моето семејство пред малку се попишавме, информираше министерот за правда Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил – До вечерва речиси 1.400.000 граѓани го сторија истото. Полека но сигурно успешно ја заокружуваме најважната статистичка ...

Граѓаните кои не биле дома ќе може да се попишат на одредени локации во општините

Точка - 24.09.2021

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Кајгана - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Бизнис Вести - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Ако не ве нашле дома попишувачите, може вие да одите кај Комисијата за попис

Gostivarpress.mk - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Досега попишани 1.383.434 лица, од ДЗС велат дека граѓаните имаат право на увид во внесените податоци

Мета - 24.09.2021

Заклучно со вчерашниот ден до 20 часот, во земјава биле попишани 1.383.434 лица, 431.573 домаќинства и 595.754 станови, информираат од Државниот завод за статистика. Заклучно со денешниот ден, преку апликацијата за самопопишување во странство се ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Скопје1 - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Frontline - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

Објавен списокот на локации каде граѓаните можат да се попишат

Локално - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопштија вечерва од ДЗС.

ДЗС ќе организира пунктови за попишување на граѓаните

MakPress - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Граѓаните кои попишувачот не ги нашол дома ќе можат да се попишат и во општините

Мета - 24.09.2021

Државниот завод за статистика ќе им овозможи на сите граѓани, кои по кој и да е основ да не успеале да остварат контакт со попишувачот досега, да можат да се попишат на одредени локации во својата општина.

Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

Локално - 24.09.2021

„Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

CivilMedia - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ смета дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за значењето на оваа голема ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

Опсервер - 24.09.2021

– Министерот за правда Бојан Маричиќ смета дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за значењето на оваа голема ...

Жителите од Битола, Новаци и Могила можат да се попишат во Општина Битола

Тера - 24.09.2021

Во пописниот реон 20, во општините Битола, Новаци и Могила, во тек се завршните активности и попишувања на граѓаните кои се жители на овие општини. Од Општина Битола информираат дека од утре, од 8 до 20 часот, граѓаните кои не го оствариле своето ...

Ѓоргиева од ДЗС: Граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Локално - 24.09.2021

Од утре граѓаните кои не успеале да се попишат ќе можат тоа право да го остварат на одредни локации во нивните општини . Јасмина Ѓоргиева од ДЗС објасни дека тоа се однесува на оние граѓани кои поради некоја причина не успеале во изминатите 20 дена ...

Маричиќ: Добро е за државата што успешно го завршуваме пописот

MakPress - 24.09.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во своето гостување на ТВ24 кажа дека до крајот на следната недела успешно ќе финишира попишувањето на населението. Според него, добро е што апелите за бојкот не наидоа на поддршка кај граѓаните, кои се свесни за ...

Тие што не се попишале ќе можат тоа да сторат на одредени локации во својата општина

Тера - 24.09.2021

Државниот завод за статистика од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, со цел никој да не биде пропуштен во пописот, соопшти на денешната ...

Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес, велат надлежните

Кумановски м. - 24.09.2021

„Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен во која се привршуваат сите активности, што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до граѓаните да бидат трпеливи. Пописот трае до 30 септември и уверуваме дека никој нема да ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Опсервер - 24.09.2021

– Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Статистика ќе отвори пунктови за граѓаните кои не успеале да се попишат

Скопско Ехо - 24.09.2021

Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре на одредени локации ќе постави пунктови на кои граѓаните ќе можат да се попишат. Тоа е за оние граѓани кои поради некоја причина не успеале во изминатите 20 дена да остварат контакт со попишувачот, односно ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Frontline - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство – До сега попишани вкупно 1.383.434 лица

Gostivarpress.mk - 24.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите се наближува кон крајот и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, информираат од Државниот завод за статистика.

Маричиќ заедно со своето семејство се попиша (ФОТО)

Локално - 24.09.2021

Јас и моето семејство пред малку се попишавме, информираше министерот за правда Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил – До вечерва речиси 1.400.000 граѓани го сторија истото. Полека но сигурно успешно ја заокружуваме најважната статистичка ...

ДЗС: Од утре граѓаните ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

CivilMedia - 24.09.2021

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, соопшти на ...

Бугарите со писмо до Симовски бараат да имаат увид во резултатите од пописот

MakPress - 24.09.2021

Директорот а Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска доби уште едно отворено писмо поврзано со пописот, што е во тек. По првото, од првиот човек на Фондацијата Македонија, Виктор Стојанов, второто е од првиот човек на партијата ГДУ, ...

Спречени илјадници хакерски напади коишто го попречија пописот на дијаспората

Deutsche Welle - 23.09.2021

Најдовме соодветна заштита и веќе два дена страницата е „мирна“. Пописот се одвива без никаков проблем, вели Апостол Симовски. Илјадници хакерски напади изминатиов период го попречија , којашто се самопопишува преку онлајн апликација.

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

ТВ21 - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Уште седум дена за пописот, операцијата не им е по мерка на сите партии

24 Вести - 23.09.2021

Државниот завод за статистика доби уште едно отворено писмо поврзано со пописот. По првото, од Фондацијата Македонија, второто е Петар Колев претседател на партијата ГДУ. Колев кој меѓу другото се заложува за правата на Бугарите во земјава пишува ...

ДЗС апелира на трпеливост – попишувачите ќе го посетат секое домаќинство

Р.С.Европа - 23.09.2021

Државниот завод за статистика апелира до граѓаните за трпеливост – попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство. Би сакале да ги потсетиме граѓаните дека треба да ги проверуваат овластувањата на попишувачите и да ги примаат само оние ...

ДЗС апелира на трпеливост – попишувачите ќе го посетат секое домаќинство

Алсат-М - 23.09.2021

Државниот завод за статистика апелира до граѓаните за трпеливост – попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство. Би сакале да ги потсетиме граѓаните дека треба да ги проверуваат овластувањата на попишувачите и да ги примаат само оние ...

ДЗС: Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство

Сител - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Нова ТВ - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

НЕМА СИЛА ШТО МОЖЕ ДА ГО МИНИРА ПОПИСОТ Бојкотирачите ќе се бројат како статистичка грешка

+инфо - 23.09.2021

Оние граѓани кои одбиваат да се попишат, влегуваат во статистичка грешка која е дозволена во секоја статистичка операција во светот, велат од Државниот завод за статистика (ДЗС). Ризикот за делегитимирање на разултатите од пописот е минимален, па ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Вечер Прес - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, информираат од ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

OhridNews - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Уште 8 дена до завршување на пописот - ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Press24 - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

24Инфо - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост: Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство

еМагазин - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, информираат од Државниот завод за ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Нетпрес - 23.09.2021

Државниот завод за статистика апелира до граѓаните за трпеливост, посочувајќи дека попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство. „Би сакале да ги потсетиме граѓаните дека треба да ги проверуваат овластувањата на попишувачите и да ги ...

Се наближува крајот на пописот – Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство

Скопје24 - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Lider - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Независен - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Курир - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Пописот оди одлично, попишани 1,3 милиони луѓе

Centar - 23.09.2021

Попишувачите заклучно со вчерашниот ден до 20 часот успеале да попишат 1.309.840 лица, 405.266 домаќинства и 556.415 станови во земјава, информираат од Државниот завод за статистика. Пописот се одвива непречено низ целата земја.

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, апел до граѓаните за трпеливост

Кајгана - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Опсервер - 23.09.2021

– Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и ...

Уште осум дена до крајот на Попис 2021

4NEWS - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште 8 дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан.

Уште осум дена до крајот на Попис 2021

Локално - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште 8 дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Уште осум дена до крајот на пописот, од ДЗС се децидни дека никој нема пристап до личните податоци

Мета - 23.09.2021

Уште осум дена до крајот на пописот кој во земјава не е направен две децении. Од Државниот завод за статистика велеат дека попишувачите работат со максимален капацитет за никој да не биде изоставен и непопишан.

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Frontline - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира до граѓаните за трпеливост

Бизнис Вести - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Пописот ќе трае уште осум дена - досега се попишани 1.309.840 лица и 405.266 домаќинства

Kumanovo News - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште 8 дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан.

Уште осум дена до крајот на пописот

Кумановски м. - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште 8 дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан.

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, граѓаните да бидат трпеливи

CivilMedia - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Нова провокација: Бугарите во Македонија со писмо до Симовски бараат да имаат увид во резултатите од пописот

Република - 23.09.2021

Директорот а Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска доби уште едно отворено писмо поврзано со пописот, што е во тек. По првото, од првиот човек на Фондацијата Македонија, Виктор Стојанов, второто е од првиот човек на партијата ГДУ, ...

Ново писмо: Бугарите во Македонија бараат личен увид во пописот

PressingTV - 23.09.2021

Директорот а Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска доби уште едно отворено писмо поврзано со пописот, што е во тек. По првото, од првиот човек на Фондацијата Македонија, Виктор Стојанов, второто е од првиот човек на партијата ГДУ, ...

Колев до Симовски: Дали после пописот секое лице ќе може да ги провери своите податоци?

Zoom - 23.09.2021

Претседателот на ГДУ, Петар Колев, денес преку отворено писмо му постави неколку прашања на директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во врска со пописот во РСМ кој трае до 30 септември.

Колев од ГДУ укажува на нерегуларности во пописот и поставува прашања до Симовски

Скопје1 - 23.09.2021

Петар Колев, pретседател на Граѓанско Демократска унија упати писмо до Апостол Симовски, директор на Државен завод за статистика. Дописот е за спроведувањето на пописот. Истото Ви го пренесуваме во целост: „Во последниот период од време зачестуваат ...

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство, ДЗС апелира за трпеливост

Република - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

Има уште осум дена до крај на пописот, граѓаните да бидат трпеливи, сите ќе бидат попишани, велат од ДЗС

MakPress - 23.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, се наближува кон крајот. Остануваат уште осум дена и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, ...

До вчера попишани над 1,3 милиони лица во земјава

Мета - 23.09.2021

Попишувачите заклучно со вчерашниот ден до 20 часот успеале да попишат 1.309.840 лица, 405.266 домаќинства и 556.415 станови во земјава, информираат од Државниот завод за статистика. Пописот се одвива непречено низ целата земја.

Раскринканиот Апасиев

CivilMedia - 23.09.2021

Еднаш реков дека не сме преплавени, туку сме удавени од лажни вести, па додадов – Да не знае човек од што попрво да се пази, што прво да фати да разобличува. И си тече тоа, не застанува. Како главен извор на дезинформации во студијата од ЕУ објавена ...

Заев: Бројките од пописот нема да го сменат Законот за јазици ниту ќе влијаат на правата на заедниците

360 степени - 22.09.2021

Пописот нема да доведе до ретроградни процеси, вели премиерот Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во ...

Само три илјади лица од дијаспората се самопишале од 5 септември досега

Канал5 - 22.09.2021

Попишувачкиот залет на дијаспората драстично се намали. Вкупниот број на самопопишани во дијаспората досега изнесува нешто над 190 илјади, но оваа бројка стагнира. Откако почна пописот во Македонија, се самопопишале околу 3.000 луѓе..

Заев: Законот за употреба на јазиците останува ист и никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани

Слободен Печат - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Правата на Албанците не зависат од нивниот број со пописот, вели Заев

МКД - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка или процент на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме ...

За дијаспората пописот е речиси завршена работа, интересот незначителен

МКД - 22.09.2021

Помалку од три илјади македонски државјани во странство се самопопишале преку електронската апликација на Државниот завод за статистика по 5 септември и се чини дека или интересот е речиси никаков, или дека тие што сакале да бидат вброени во ...

Заев: Нашата дијаспора може утре да се врати дома

Сител - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Заев: Законот за употреба на јазиците останува ист без разлика севкупната бројка на попишани

Канал5 - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Заев: Законот за јазиците нема да се менува во зависност од резултатите од пописот

Фокус - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалкубројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Политиките за албанскиот јазик и за вработувањата врз основа на „вкупното“ попишано население

Алсат-М - 22.09.2021

Премиерот Зоран Заев ги појасни дилемите околу податоците од пописот. Тој вели дека вкупниот број на резидентно население и на наши граѓани во дијаспората ќе остане основа на политиката за правична етничка застапеност и прашањето за употреба на ...

КОЛКУ СЕ, ТОЛКУ СЕ Уставот и законите се јасни и не се менуваат од бројот на попишани Албанци

+инфо - 22.09.2021

Основно, како што рече Заев, е да знаеме вкупно колку државјани имаме и граѓани, колку се надвор и колку се тука во државата, а врз основа на тие параметри ќе се димензионираат сите економски, социјални, културолошки и други ресурсни политики, како ...

Законот за употреба на јазиците останува ист и никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, ...

Вечер Прес - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Заев: Законот за употреба на јазиците останува ист и никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани

Нова ТВ - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Законот за употреба на јазиците останува ист и никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, ...

Либертас - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Низок интерес на дијаспората за попишување: Од 5-ти септември до сега попишани помалку од 3000 граѓани

Lider - 22.09.2021

Помалку од три илјади македонски државјани во странство се самопопишале преку електронската апликација на Државниот завод за статистика по 5 септември и се чини дека или интересот е речиси никаков, или дека тие што сакале да бидат вброени во ...

Законот за употреба на јазиците останува ист

Press24 - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Правата на Албанците не зависат од нивниот број со пописот, вели Заев

Lider - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка или процент на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме ...

ЗАЕВ: Нашата дијаспора може буквално утре да се врати дома, а правата на Албанците остануваат исти без разлика на ...

Денешен - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Заев: Дијаспората може буквално утре да се врати дома, мора да ги попишеме

Курир - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Законот за употреба на јазиците останува ист и не се менува во зависност од Пописот

Независен - 22.09.2021

Податоците од Пописот, нема ретроградно да влијаат на Законот за употреба на јазиците, туку целта на оваа статистичка операција е да се знае колку граѓани има во Македонија, колку се надвор, за да се димензионираат економските, социјалните, ...

Заев: Правата на Албанците не зависат од нивниот број со пописот

24Инфо - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка или процент на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме ...

Дијаспората може буквално утре да се врати дома, мора да ги попишеме, порача Заев

Нетпрес - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

MTM - 22.09.2021

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има во Македонија, а колку се надвор, со цел изградба на економските, социјалните, културолошките и другите ресурсни политики, истакна ...

Заев: Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот

Н.Македонија - 22.09.2021

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има во Македонија, а колку се надвор, со цел изградба на економските, социјалните, културолошките и другите ресурсни политики, истакна ...

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

Точка - 22.09.2021

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има во Македонија, а колку се надвор, со цел изградба на економските, социјалните, културолошките и другите ресурсни политики, истакна ...

Заев: Дијаспората може буквално утре да се врати дома, мора да ги попишеме

Република - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Законот за употреба на јазиците останува ист и никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани

Frontline - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Компромитирачко писмо од Софија за пописот: Ќе „произведе“ ли бугарскиот софтвер 120.000 Бугари во Македонија!?

PressingTV - 22.09.2021

Дали по скандалозната анкета во полза на власта, што ја изготви бугарската експозитура на Брима во Македонија, ќе се соочиме со уште едно подметнување од страна на Софија? Ова прашање не е случајно, зашто случајности во политиката нема, а се ...

Заев: Бројките од пописот се за распределбата на средства, а не за нечии права

Скопско Ехо - 22.09.2021

Пописот нема да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта на статистичката операција е да се знае колку граѓани има во Македонија, а колку се надвор, вели премиерот Зоран Заев.

Заев: Законот за јазиците нема да се менува без разлика на бројките од пописот

Zoom - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Ќе „произведе“ ли бугарскиот софтвер 120.000 Бугари во Македонија, како што побара Радев?

Република - 22.09.2021

Дали по скандалозната анкета во полза на власта, што ја изготви бугарската експозитура на Брима во Македонија, ќе се соочиме со уште едно подметнување од страна на Софија?, aнализира „Пресинг ТВ“ Ова прашање не е случајно, зашто случајности во ...

Бројките од пописот нема да го сменат Законот за јазици, вели премиерот

Локално - 22.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска истакна дека резултати од пописот нема да доведат до ретроградни процеси. -Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во ...

Заев: Бројките од пописот нема да влијаат на Законот за употреба на јазици

MakPress - 22.09.2021

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, ...

Уште девет дена до крајот на операцијата - попис

24 Вести - 21.09.2021

Уште девет дена остануваат до крајот на пописот...досега попишани се вкупно 1.132.484 лица односно 353.256 домаќинства. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле - 193.742 лица.

Мали шанси за делегитимирање на пописот ако меѓународната заедница го признае

Р.С.Европа - 21.09.2021

Ромите очекуваат да се најмалку 4 отсто од населението, Турците најмалку 7 отсто, за бројот на Албанци во Македонија се кршат копја уште од почетокот на пописот. Колективните права на етничките заедници зависат од нивната бројност, па нормално е да ...

Попис – Дали дијаспората ќе биде основа за креирање локални политики?

Алсат-М - 21.09.2021

Дилемите дали пописот е статистички или политички процес се уште не се решени. Политичарите кои го усвоија Законот за попис и се согласија да го спроведат процесот, имаат различни ставови на оваа тема.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Слободен Печат - 21.09.2021

Вкупно 1 037 309 лица, 323 286 домаќинства и 438 705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193 370 лица.

ДЗС: Граѓаните масовно се попишуваат

Канал5 - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Сител - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Нема бојкот на пописот, тврди Државниот завод за статистика, досега попишани над милион граѓани

МКД - 21.09.2021

До 19 септември, до 20 часот вкупно се попишани 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови, а можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

24 Вести - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

Фактор - 21.09.2021

193.370 лица се самопопишале а се водат во странство. Во тек е попишувањето на лица и домаќинства а досега официјално според државниот завод за статистика, се попишани 1.037.309 лица. Според надлежните, нема бојкот за попишувањето а не се пишуваат ...

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Нова ТВ - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Вечер Прес - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Lider - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Чекале попишувач, им заѕвонил соседот

Н.Македонија - 21.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите влегува во последната завршна фаза на терен и тоа беше доволен сигнал за надлежните веќе да се пофалат дека операцијата се одвива успешно и дека Македонија конечно ќе се преброи по две децении.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

24Инфо - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Press24 - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани вкупно 1.132.484 лица, од ДЗС велат дека наводите за бојкот немаат никаков допир со реалноста

365 - 21.09.2021

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, а можноста за самопопишување во странство досега ја искористиле 193.742 лица, објави денеска Државниот завод за статистика (ДЗС).

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Бизнис Вести - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Frontline - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

MakPress - 21.09.2021

Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, ДЗС тврди дека нема бојкот

Опсервер - 21.09.2021

– Вкупно 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно до 19 септември, до 20 часот. Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 193.370 лица.

Попишани над милион граѓани, пописот влегува во финална фаза

Слободен Печат - 20.09.2021

Пописот на населението и објектите 2021 се одвива во најдобар ред и согласно планираниот интензитет и досега се попишани над милион граѓани. Пописот е во 16-тиот ден од предвидените 26 дена пописни активности и треба да заврши до 30 септември.

Попишани над милион граѓани, пописот влегува во финална фаза

Сител - 20.09.2021

Пописот на населението и објектите 2021 се одвива во најдобар ред и согласно планираниот интензитет и досега се попишани над милион граѓани. Пописот е во 16-тиот ден од предвидените 26 дена пописни активности и треба да заврши до 30 септември.

Попишани над милион граѓани

Телма - 20.09.2021

Пописот на населението и објектите 2021 се одвива во најдобар ред и согласно планираниот интензитет и досега се попишани над милион граѓани. Пописот е во 16-тиот ден од предвидените 26 дена пописни активности и треба да заврши до 30 септември.

Попишани над милион граѓани, пописот влегува во финална фаза

Канал5 - 20.09.2021

Пописот на населението и објектите 2021 се одвива во најдобар ред и согласно планираниот интензитет и досега се попишани над милион граѓани. Пописот е во 16-тиот ден од предвидените 26 дена пописни активности и треба да заврши до 30 септември.

Апасиев: Над 200.000 Македонци одбиле да се попишат

Фокус - 20.09.2021

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, објави дека над 200.000 Македонци одбиле да се попишат. Тој алудира дека доволно е само 50.000 граѓани да го бојкотираат пописот за да се смета за невалиден.