TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) пародија : Ердоган го удри Путин

Репортер - 29.11.2015

Воинот Путин ги користи неговите боречки вештини, додека Ердоган го надмудри и го совлада на неочекуван начин. На комичното видео е прикажана борбата меѓу претседателите на Турција и на Русија, Тајип Реџеп Ердоган и Владимир Путин, кои деновиве се ...

Москва: Синот на Ердоган е вклучен во трговијата со нафта со ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2015

Портпаролот на Кремљ изјави дека Москва има информации дека синот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има интерес во нафтениот бизнис со милитантите во Сирија. Постојат разузнавачки информации, рече Дмитри Песков во саботата, што докажуваат ...

СФ: Столот на Ердоган се разниша

Локално - 29.11.2015

Во Советот на федерацијата (горниот дом на рускиот парламент) ги разговараа обидите на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган да ги загрее односите со Русија по инцидентот со соборениот руски самоубиец Су-24.

Ковчег со кукла со ликот на Ердоган оставен пред турската амбасада во Москва

Фактор - 29.11.2015

Револтирани поради рушењето на воениот авион, руски активисти во петокот пред турската амбасада во Москва положија ковчег со кукла со ликот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. „Челниците на партијата “Родина “ во близина на амбасадата ...

Пушков: Ердоган истрела ракета “воздух-воздух” во економијата на Турција

Локално - 29.11.2015

Претседателот на Комитетот за меѓународни односи во руската државна Дума, Алексеј Пушков коментира дека “турскиот претседател Ердоган ја погодил со ракета” воздух-воздух “турската економија”.

Турција бара од граѓаните да не патуваат во Русија

Deutsche Welle - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази жалење поради соборувањето на рускиот борбен авион. Анкара предупредува да не се патува во Русија. Кремљ, пак, зборува за најголема штета во односите со Турција досега.

Ердоган ја предупредува Русија „да не си игра со оган“

Сител - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су-24.

Ердоган: Би сакал да не го урневме рускиот авион, но се случи

Нетпрес - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Анкара: Да се одложат сите патувања во Русија што не се итни

Нова ТВ - 28.11.2015

Турското министерство за надворешни работи ги советува граѓаните да ги одложат сите патувања во Русија кои не се итни. Одлуката е најнова во серијата потези на Анкара и Москва, по соборувањето на рускиот воен авион.

CNN: Одлуката на Анкара да го урне рускиот Су-24 го дискредитира Ердоган кај сојузниците во НАТО

Макфакс - 28.11.2015

Одлуката да го собори рускиот авион го дискредитира турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во очите на сојузниците на оваа земја во НАТО, а истовремено ги поништи напорите на Западот за обновување на односите со Москва во борбата против ...

Ердоган огорчен поради инцидентот сo рускиот Су-24

Руска реч - 28.11.2015

Колку што Русија е важна за Турција, толку е и Турција важна за Русија, изјави турски претседател Реџеп Таип ...

Ердоган разочаран поради инцидентот, Анкара советува да не се патува во Русија

Макфакс - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е многу вознемирен поради инцидентот со рускиот „Су-24“ и оти се надева дека такви нема да има во иднина, како и дека сепак во понеделник ќе има можност да се сретне рускиот претседател Владимир Путин што ќе ...

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

Сител - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

Алфа - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

ВИДЕО: Ердоган го удри Путин - цел свет се смее на оваа снимка

Press24 - 28.11.2015

На комичната снимка е претставена борба помеѓу претседателите на Русија и Турција, за која многу се зборува деновиве по соборувањето на рускиот авион на турско-сириската граница. Борецот Путин за време на борбата ги користи своите боречки вештини, ...

Ердоган за соборувањето на рускиот авион: Сакав да не се случеше

Нова ТВ - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека жали поради соборувањето на рускиот авион, истакнувајќи дека Турција би сакала тоа никогаш да не се случело. Ова тој го изјави пред своите поддржувачи, при што пред да изрази жалење за инцидентот, ...

(Видео) монструозни Руси: прво го запалија па го погребаа Ердоган!

Репортер - 28.11.2015

Млади Руси на Крим прво запалија кукла со ликот на Реџеп Ердоган, а после тоа во Москва покрај турската амбасада изнесоа мртвечки ковчег со негова кукла. Двадесет активисти учествуваа во акцијата во која положија и два букета со натпис ...

Медиуми: Конфликтот меѓу Путин и Ердоган покажа кој е „господарот”

Руска реч - 28.11.2015

Ердоган сака да создаде „нова Турција“ која, како самостојна регионална држава, ќе се бори за своите интереси на Блискиот Исток, но Русија би можела да ги наруши неговите планови, пишува германскиот весник „Дер ...

Ердоган: Уривањето на рускиот бомбардер ме растажува

МКД - 28.11.2015

Турскиот претседател денеска ја смени реториката кон Русија, па на своите следбеници им кажа дека уривањето на рускиот бомбардер го „растажува“. Реџеп Таип Ердоган во денешниот говор повторно застана во одбрана на акцијата на турските воздухопловни ...

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

+инфо - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

Курир - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

Репортер - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Ердоган разочаран од инцидентот, Анкара советува да не се патува во Русија

Кајгана - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е многу вознемирен поради инцидентот со рускиот „SU-24“ и оти се надева дека такви нема да има во иднина, како и дека сепак во понеделник ќе има можност да се сретне рускиот претседател Владимир Путин што ќе ...

Москва: Синот на Ердоган има интереси во нафтениот бизнис

Фактор - 28.11.2015

Синот на претседателот на Турција, Реџеп Ердоган има „одредени интереси“ во нафтениот бизнис, а зетот на Ердоган го предводи Министерството за енергетика на земјата. Тоа, го изјавил портпаролот на Путин – Дмитриј Песков, во програмата „Вијести во ...

(ВИДЕО) „Тепачка“ помеѓу Ердоган и Путин, кој победи?

еМагазин - 28.11.2015

Ескалацијата на односите помеѓу Турција и Русија, по соборувањето на рускиот авион е неколку дена топ тема во светот, а судирот помеѓу двајцата претседатели, Ердоган и Путин, доби и пародија.

Би сакале да не се случеше рушењето на авионот

Вечер Прес - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изрази жалење поради рушењето на рускиот авион и порача дека Турција би сакала тоа никогаш да не се случело. Во обраќањето на своите сопартијци, Ердоган повторно го бранеше дејствувањето на Турција и ...

Билал Ердоган – еве што работи синот на председателот на Турција и зошто ова се случува

МК News - 28.11.2015

Во истражувањето кој стои позади матните текови за криумчарење на нафта едно име постојано се повторува – името Билал Ердоган, синот на турскиот претседател Рускиот министер Сергеј Лавров, не е еден од оние кој дава изјваи во афект.

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

Денешен - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше .

Дали Путин ако пушти бркови ќе личи на Ердоган!?

Локално - 28.11.2015

Соборувањето на рускиот авион во Сирија ги натера Путин и Ердоган да се погледнат во очите и – како што многумина веќе го забележаа – секој еден од нив се виде себеси во другиот. Неспорни сличности во типот лидерство – харизматичен, авторитарен, ...

ЕРДОГАН: Русија нека „не си игра со оган“!

Пулс24 - 28.11.2015

Турското министерство за надворешни работи ги советуваше денеска граѓаните на Турција да ги одложат патувањата за Русија кои не се итни, кој е и последниот потег во спорот помеѓу Москва и Анкара, поради нападот на рускиот авион во вторникот, ...

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

МК News - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Дали се клати фотељата на Ердоган?

Локално - 28.11.2015

Во Советот на федерацијата (горниот дом на рускиот парламент) ги објаснија обидите на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган да ги загрее односите со Русија по инцидентот со соборениот руски самоубиец Су-24.

Ковчег со кукла со ликот на Ердоган оставен пред турската амбасада во Москва

МК News - 28.11.2015

Млади руски активисти положија во петокот ковчег во кој лежеше кукла со ликот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган недалеку од зградата на амбасадата на Турција во Москва, во време кого во Русија расте гневот поради турското соборување на ...

Ердоган: Би сакал да не го соборевме рускиот авион

Локално - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека му е жал поради соборувањето на рускиот авион од страна на Военото воздухопловство на Турција и дека би сакал тој настан воопшто да не се случеше.

Кој е синот на Ердоган, Билал, кој медиумите го поврзуваат со ИСИС

еМагазин - 28.11.2015

Синот на турскиот претседател, Ердоган, Неџметин Билал Ердоган е роден на 24 април 1980 година, како трето дете. Откако завршил гимназија во 1999 година, Билал се преселил во САД, каде што дипломирал на Харвард во 2004 година, а по дипломирањето ...

Зошто Путин е во право кога го обвинува Ердоган за дволичност?

Локално - 28.11.2015

Има многу брз начин за уништувањето на “Исламска држава”, но Анкара спречува тоа да се случи Само на прв поглед може да ви се чини дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган учествуваше во борбата против “Исламска држава”, пишува во ...

Сириски министер: Су-24 беше соборен поради интересите на синот на Ердоган

Lider - 28.11.2015

Нафтата што ИД ја носи во Турција се транспортира од компанија која му припаѓа на синот на Реџеп Таип Ердоган, изјави сирискиот министер за информации Омран Аз-Зуби. Турските F-16 го соборија рускиот авион како одговор на уништувањето на стотиците ...

Русија ги извади на виделина нафтените бизниси на Ердоган

365 - 28.11.2015

Тензијата меѓу Русија и Турција не запира. Откако Кремљ не дочека извинување од страна на Ердоган за соборувањето на Су-24, ги изложи неговите лични интереси во енергетскиот бизнис. Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков навести дека семејството на ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Телма - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

24 Вести - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Алсат-М - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен do ...

Путин го одби Ердоган

Вест - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион во воздушниот простор на Сирија

Алсат-М - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Ердоган бара средба со Путин, но и порачува Русија да не си игра со оган

Фокус - 27.11.2015

Турскиот претседател Таип Ердоган денеска побара средба со рускиот претседател Владимир Путин, но и порача Русија да не си игра со оган. Турскиот претседател Таип Ердоган денеска побара средба со рускиот претседател Владимир Путин, но и порача ...

Извинете, не знаевме дека е руски!

Дневник - 27.11.2015

Kога НАТО ја бомбардираше СРЈ во 1999 година, во поход го пушти и својот најнов изум „невидливиот“ авион Ф-117 А, кој српските воздухопловни сили го соборија. Многу шеги излегоа на сметка на „невидливиот“.

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Утрински - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен do ...

Сириски министер: Су-24 беше соборен поради интересите на синот на Ердоган

Руска реч - 27.11.2015

Нафтата што ИД ја носи во Турција се транспортира од компанија која му припаѓа на синот на Реџеп Таип Ердоган, изјави сирискиот министер за информации Омран ...

Ердоган: Русија да не си игра со оган

МКД - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди Русија „да не си игра со оган“ околу спорот со соборувањето на рускиот авион во Сирија, јавува Ројтерс . Меѓутоа, тој додаде и дека не сака да ги расипе односите со Москва и дека сака да се ...

Путин ја игнорира Анкара додека не се извини

МРТ - 27.11.2015

Помошникот на Путин, Јуриј Ушаков изјави дека Кремљ добил барање од Анкара за можен состанок меѓу двајцата лидери на Конференцијата за климатските промени... Рускиот претседател Путин одби да контактира со турскиот претседател Ердоган бидејќи Анкара ...

Ердоган ја предупреди Русија „да не си игра со оган“

Макфакс - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди во петокот Русија „да не си игра со оган“ во контекст на растечката криза меѓу Москва и Анкара по соборувањето на рускиот бомбардер во вторникот од турски ловци во областа на сириско-турската ...

Путин одбива да разговара со турскиот претседател додека Анкара не се извини

МКД - 27.11.2015

Владимир Путин одбива секаков контакт со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поради одбивањето на Анкара да се извини за уривањето на авионот, изјави помошник на рускиот претседател. Односите меѓу Москва и Анкара се во криза откако во вторникот ...

НАЈНОВО ОД КРЕМЉ: Ердоган барал состанок со Путин

Репортер - 27.11.2015

Турскиот претседател сака да разговра со претседателот на Русија во Париз на 30ти ноември „Од турска страна до претседателот е упатен предлог за состанок на ниво на шефови на држави, тоа е се што можам да кажам“ рече портпаролот на Кремељ за ...

Ердоган: Турција никогаш никому не му забила нож во грб

Руска реч - 27.11.2015

Изјавите на руското раководство за планиран напад на Турција врз рускиот авион Су-24 се неприфатливи, изјави претседателот на Турција Реџеп Таип ...

Ушаков: Путин одбива да контактира со Ердоган

А1 On - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави денеска помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

ЕРДОГАН ГО УДРИ ПУТИН: Цел свет се смее на оваа пародија (ВИДЕО)

Телеграф - 27.11.2015

Воинот Путин ги користи неговите боречки вештини, додека Ердоган го надмудри и го совлада на неочекуван начин На комичното видео е прикажана борба меѓу претседателите на Турција и на Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин , кои деновиве се топ ...

Ушаков: Путин одбива да контактира со Ердоган

Репортер - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави денеска помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

(Видео) „леш на Ердоган„ оставен покрај турската амбасада во Москва

Репортер - 27.11.2015

Градската управа на Москва не издала одобрение за оваа акција, така што полицијата ги уапси двајцата организатори, но мораше да ги пушти на слобода затоа што се парламентарци и имаат имунитет.

Ковчег со кукла со ликот на Ердоган оставен пред турската амбасада во Москва

Макфакс - 27.11.2015

Млади руски активисти положија во петокот ковчег во кој лежеше кукла со ликот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган недалеку од зградата на амбасадата на Турција во Москва, во време кого во Русија расте гневот поради турското соборување на ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

+инфо - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен дo ...

Ердоган ја предупреди Русија „да не си игра со оган“

Кајгана - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди Русија „да не си игра со оган“ во контекст на растечката криза меѓу Москва и Анкара по соборувањето на рускиот бомбардер од турски ловци во областа на сириско-турската.

Ердоган: Русија да не си игра со оган!

+инфо - 27.11.2015

По уривањето на рускиот авион, односите меѓу Русија и Турција се заострени. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика рускиот претседател на средба, но тој ја одби. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема да се сретне со Ердоган ...

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

Сител - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

А1 On - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. – Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен do ...

Ердоган бара состанок со Путин

МРТ - 27.11.2015

Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен дo претседателот, тоа е се што можам да кажам, изјави потпаролот на Кремљ за медиумите... Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Курир - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 ноември. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

Р.С.Европа - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски. „Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле“, рече Ердоган ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Нетпрес - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. – Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

+инфо - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

Алфа - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Сител - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен do ...

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

Правдико - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски. „Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле“, рече Ердоган ...

Ердоган предупредува: Русија да не си игра со оган

Курир - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су-24.

ЕРДОГАН: Русија да не си игра со оган

Телеграф - 27.11.2015

И покрај предупредувањето, турскиот претседател нагласи дека не сака да бидат влошени односите меѓу Анкара и Москва Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“.

Ердоган ја предупредува Русија „да не си игра со оган“

+инфо - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су-24.

Ердоган: Употребата на С-400 против турските ловци, ќе се смета за агресија

Нетпрес - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, вели дека употребата на противвоздушни ракетни системи С-400 против турските ловци над Сирија, ќе го смета како агресија. Ердоган за „Си-Ен-Ен“ истакнал дека таквиот развој на случвањата е сосема веројатен и ...

Криумчар на нафта, перaч на пари и спонзор на терористите – еве кој е Билал Ердоган!

Репортер - 27.11.2015

Во истражувањето кој стои позади матните текови за криумчарење на нафта едно име постојано се повторува – името Вилал Ердоган, синот на турскиот претседател. Рускиот министер Сергеј Лавров, не е еден од оние кој дава изјваи во афект.

НАЈНОВО ОД КРЕМЉ: Ердоган бара состанок со Путин!

Репортер - 27.11.2015

Турскиот претседател би сакал да разговара со претседателот на Русија во Париз на 30 ноември. Предлогот на турската страна за состанок на ниво на шефови на држави му е упатен на претседателот.

Ердоган: Ќе се смета за агресија ако С-400 собори турски авион над Сирија

Руска реч - 27.11.2015

Според зборовите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, таков инцидент е можен и ќе ја натера Анкара „да преземе понатамошни мерки за кои, несомнено, не се ...

Ердоган сака да се смири со Путин

Press24 - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин во Париз на 30. ноември. - Предлогот на турската страна за состанокот е уаптен претседателот Путин.

Ердоган ја предупредува Русија „да не си игра со оган“

Press24 - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су-24.

Турција ја предупреди Русија „да не си игра со оган“

Нетпрес - 27.11.2015

Турција ја предупреди Русија „да не си игра со оган“ . Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, денеска ја предупреди Русија дека не смее „да си игра со оган“. Турција ја предупреди Русија „да не си игра со оган“ Ердоган говореше во врска со ...

ЕРДОГАН ИМ СЕ ЗАКАНИ НА РУСИТЕ: Не си играјте со оган!

Репортер - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес ги предупреди Русите да не си “играат со оган“ по повод уривањето на рускиот авион. Но, наведе дека несака да ги расипе односите со Москва и дека сака да се состане со рускиот претседател Владимир Путин.

Ушаков: Путин одбива да контактира со Ердоган

+инфо - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави денеска помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

ЕРДОГАН САКА ДА СЕ СМИРИ СО ПУТИН: Побарал состанок во Париз, се чека одговор на рускиот претседател

Фактор - 27.11.2015

Кремељ денеска соопшти дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин во Париз на 30 ноември. „Предлогот од турска страна за состанок на ниво на шефови на државите е упатен кон претседателот.

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме да знаевме дека авионот е руски

МК News - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денес дека Турција би реагирала поинаку да знаела дека борбениот авион што нејзиноте сили го соборија на сириската граница е руски. Да знаевме дека тоа е руски авион, можеби на поинаков начин би го ...

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

Денешен - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Ердоган ja предупреди Русија “да не си игра со оган”

Локално - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска Русија “да не си игра со оган”, пренесува Ројтерс. Ердоган говореше во врска со тензиите создадени заради симнувањето на рускиот воен авион Су-24 оваа недела.

Ердоган ја предупреди Русија „да не си игра со оган“

Република - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су­ 24.

Ердоган ја предупредува Русија „да не си игра со оган“

Денешен - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су-24.

Ердоган сака да се сретне со Путин во Париз

Република - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 ноември. – Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Ердоган: Го барам Путин, но тој не ми крева телефон!

МК News - 27.11.2015

Турција требаше да реагира поинаку, ако знаеше дека соборениот од турски борбен авион е руски. Тоа,go рече турскиот претседател Реџеп Ердоган. “Ако знаевме дека тоа е руски авион можеби требаше да го извести поинаку”, рече шефот на државата пред ...

Соборување турски авион што го нарушил воздушниот простор на Сирија е агресија!

Вечер Прес - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен Анкара ...

Су-24 бил соборен заради бизнисите на синот на Ердоган

Локално - 27.11.2015

Турските F-16 го симнале рускиот авион како одговор на уништувањето на стотици цистерни испратени од бунтовниците од терористичката група “Исламска држава” од Сирија за Турција. Целата нафта е купена од нафтената компанија на синот на претседателот ...

Путин одби да разговара со Ердоган

Фактор - 27.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини поради уривањето на рускиот авион, изјави помошникот на Путин Јуриј Ушаков.

Путин одбива да контактира со Ердоган

Република - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави денеска помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

Ушаков: Путин одбива да контактира со Ердоган

Денешен - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави денеска помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

Синот на Ердоган главен во шверцот со нафта со ИСИС?

Денешен - 27.11.2015

Во истражувањето кој стои позади матните текови за криумчарење на нафта едно име постојано се повторува – името Билал Ердоган, синот на турскиот претседател. Рускиот министер Сергеј Лавров, не е еден од оние кој дава изјваи во афект.

Ердоган тешко болен, не се знае дали ќе го заврши мандатот?

МК News - 27.11.2015

Претпоставките за болеста на Ердоган почнаа пред три години, кога светските медиуми пишуваа за неговата здравствена состојба, но кабинетот на турскиот премиер таквите шпекулации ги демантираше.

ЕРДОГАН РЕВОЛТИРАН: Русија да не си игра со оган!

Фактор - 27.11.2015

По уривањето на рускиот авион, односите меѓу Русија и Турција се заострени. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика рускиот претседател на средба, но тој ја одби. Претседателот Владимир Путин изјави дека нема да се сретне со Ердоган се ...

Ердоган побарал средба со Путин

Вечер Прес - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган побарал состанок со ...

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

Локално - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Синот на Ердоган главен во шверцот со нафта со ИСИС?

Вечер Прес - 27.11.2015

Во истражувањето кој стои позади матните текови за криумчарење на нафта едно име постојано се повторува – името Билал Ердоган, синот на турскиот претседател. Во истражувањето кој стои позади матните текови за криумчарење на нафта едно име постојано ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Денешен - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. – Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен do ...

Средба Ердоган-Путин на 30 ноември во Париз?

Локално - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимит Путин во Париз на 30 ноември. -„Предлогот од турска страна за состанок на ниво на шефови на држави е упатен кон претседателот.

Турскиот претседател Ердоган бара состанок со Путин!

Пулс24 - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 ноември. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Ердоган: Не знаевме дека авионот е руски! Путин: Ќе го урневте ли да беше американски?

Вечер Прес - 27.11.2015

Ердоган побарал од Кремљ да се сретне со Путин на 30 ноември во Париз, но засега прашање е дали Путин ќе се согласи на таква средба со оглед на тоа што засега не одговара на телефонските повици од Ердоган Пристигнувањето на рускиот воен брод ...

Се гонат новинари додека синот на Ердоган шверцува нафта за Исламска држава?

Вечер Прес - 27.11.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров укажа дека Турција ги подржува терористичките напади преку мрежата на илегална трговија со нафта, а неговиот став го потврди и францускиот пензиониран генерал Диминик Тринкан Билал Ердоган Во ...

Ердоган сака да се види со Путин

еМагазин - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. - Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен do ...

Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Lider - 27.11.2015

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30 номеври. – Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до ...

Путин не сака да одговори на повиците на Ердоган

365 - 27.11.2015

Кремљ ја објасни неподготвеноста на Владимир Путин да одговори на повиците на Ердоган. Во текот на изминатата недела претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган два пати му се јавил на Владимир Путин, но рускиот лидер не планира да го крене ...

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

Lider - 27.11.2015

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од ...

Ушаков: Путин одбива да контактира со Ердоган

Lider - 27.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин одби да контактира со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган бидејќи Анкара не сака да се извини за соборувањето на руски воен авион, изјави денеска помошникот на Путин, Јуриј Ушаков.

Ердоган ја предупредува Русија „да не си игра со оган“

Lider - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди денеска Русија „да не си игра со оган“. Ердоган говореше во врска со тензиите што се создадоа заради соборувањето на рускиот воен авион Су-24.

Односите Москва - Анкара пред тотален прекин

Телма - 26.11.2015

Заради уривањето на рускиот авион, Русија ќе ја запре секоја воена соработка со Турција па дури и така наречената жешка линија која беше воспоставена за да се избегнат воздушни инциденти. Во знак на одмазда по уривањето на рускиот воен авион руската ...

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

Утрински - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дела Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски. - Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле, ...

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

Сител - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дела Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски. - Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле, ...

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме да знаевме дека авионот е руски

Нетпрес - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денес дека Турција би реагирала поинаку да знаела дека борбениот авион што нејзиноте сили го соборија на сириската граница е руски. Да знаевме дека тоа е руски авион, можеби на поинаков начин би го ...

Ердоган: Да знаевме дека е руски авионот поинаку ќе рагиравме!

Press24 - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Ердоган изјави денеска дека Турција би реагирала поинаку доколку знаела дека станува збор за воен авион на Русија. - да знаевме дека е руски авион можеби поинаку ќе беше предупредувањето, рекол Ердоган и иајзвил дека Путин ...

ЕРДОГАН СЕ БРАНИ: Не знаевме дека се Русите – Инаку поинаку ќе ги предупредевме

Репортер - 26.11.2015

Да знаевме дека тоа беше турски авион, можеби поинаку ќе ги предупредевме“, изјави Ердоган за телевизијата „Франс 24“. Ердоган изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не одговорил на неговиот повик по инцидентот кој сериозно ги наруши ...

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

Нетпрес - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дела Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски. – Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле, ...

Турција бара извинување од Русија

Press24 - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп ердоган рече дека Турција нема да се извини за соборувањето на рускиот авион. - Мисалам дека ако има некоја срана која треба да се извини, ние тоа не сме, рекол претседателот.

ШТО ВЕЛЕШЕ ЕРДОГАН! – Краткото нарушување на воздушниот простор не смее да биде причина за напад

Репортер - 26.11.2015

Краткото нарушување на воздушниот простор не смее да биде изговор за напад – говор на Реџеп Таип Ердоган во турскиот парламент за нарушениот грчи воздушен простор едно 1017 пати само минатата година… Турска го наведе нарушувањето на нејзиниот ...

Ердоган е тешко болен?!

Сител - 26.11.2015

Претпоставките за болеста на Ердоган почнаа пред три години, кога светските медиуми пишуваа за неговата здравствена состојба, но кабинетот на турскиот премиер таквите шпекулации ги демантираше.

Не се знае дали ќе го заврши мандатот: Ердоган е тешко болен?!

Press24 - 26.11.2015

Претпоставките за болеста на Ердоган почнаа пред три години, кога светските медиуми пишуваа за неговата здравствена состојба, но кабинетот на турскиот премиер таквите шпекулации ги демантираше.

Царот и Султанот

Р.С.Европа - 26.11.2015

Дојде на власт ветувајќи дека ќе ги врати традиционалните вредности. Тој е авторитарен и не толерира опозиција. Стана непогрешлив. Путин или Ердоган? Ваквиот опис одговара и за рускиот претседател Владимир Путин и за турскиот претседател Реџеп Таип ...

Ердоган негира дека Турција купува нафта од ИД

Р.С.Европа - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги отфрли обвинувањата од Русија дека неговата земја купува нафта од терористичката грпа Исламска држава. Тој ги повика сите оние кои поинаку тврдат да го докажат тоа инаку во спротивно се работи за ...

Ердоган обвинува: Русите реагираат емотивно

Press24 - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја секогаш ќе реагира како тогаш кога го собори рускиот воен авион, ако се повреди воздушниот простор. „Ако денес повторно има повреда на воздушниот простор над Турција, ние сме спремни ...

Ердоган повторно се заканува: Повторно ќе урнеме авион ако се обиде да ја помине нашата граница!

Репортер - 26.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави во случај да се прекрши турската воздушна граница ќе одговори на ист начин како и со уривањето на рускиот бомбардер Су-24. -Ако денес се случи исто такво прекршување на воздушната граница, ние ќе ...

Ердоган: Турција ќе постапи исто доколку ѝ се нарушат границите и не купува нафта од IS

Макфакс - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави во четвртокот дека доколку биде нарушен воздушниот простор на Турција, ќе одговори исто како и при инцидентот со соборениот руски бомбардер „Су-24М“ во вторникот, а на обвинувањата на рускиот ...

(ФОТО) НАПАДОТ НА СУ-24 Е ВО РЕЖИЈА НА САД: Обама „климнал„ со глава, Ердоган наредил соборете руски авиони?!

Репортер - 26.11.2015

Руски политичари и воени експерти се согласуваат дека- напад на рускиот Су-24во Сирија е внимателно планиран … Тоа , за арапските медиуми, го потврди уште еден извор од администрацијата на турскиот претседател Реџеп Ердоган, кој истакна дека целиот ...

Ердоган бара извинување од Русија

Р.С.Европа - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Русија треба да се извини за нарушувањето на воздушниот простор на неговата земја. Според него, турските пилоти и вооружени сили само си ја исполниле должноста, односно да возвратат на ...

Ердоган се заканува: Повторно ќе урнеме авион ако се обиде да ја помине нашата граница!

МК News - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја секогаш ќе реагира како тогаш кога го собори рускиот воен авион, ако се повреди воздушниот простор. „Ако денес повторно има повреда на воздушниот простор над Турција, ние сме спремни ...

Ердоган: Го барам Путин, но тој не ми крева телефон!

Локално - 26.11.2015

Турција требаше да реагира поинаку, ако знаеше дека соборениот од турски борбен авион е руски. Тоа,go рече турскиот претседател Реџеп Ердоган. “Ако знаевме дека тоа е руски авион можеби требаше да го извести поинаку”, рече шефот на државата пред ...

Ердоган тешко болен, не се знае дали ќе го заврши мандатот?

Денешен - 26.11.2015

Претпоставките за болеста на Ердоган почнаа пред три години, кога светските медиуми пишуваа за неговата здравствена состојба, но кабинетот на турскиот премиер таквите шпекулации ги демантираше.

Ердоган:Срам да ви е, Турција не соработува со џихадистите

Локално - 26.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ги негираше денес обвинувањата на Русија дека Анкара соработува со Исламската држава и нагласи дека борбата на неговата земја против џихадистите е неспорна.

Ердоган се заканува: Повторно ќе урнеме авион ако се обиде да ја помине нашата граница!

Денешен - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја секогаш ќе реагира како тогаш кога го собори рускиот воен авион, ако се повреди воздушниот простор. „Ако денес повторно има повреда на воздушниот простор над Турција, ние сме спремни ...

ЕРДОГАН: Сите кои ќе ги нарушат нашите воздушни граници ќе им одговориме како на Русите

Фактор - 26.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека во случај на кршење на воздушните граници на Турција, неговата земја ќе одговори на ист начин, како при инцидентот со уривањето на рускиот бомбардер Су-24.

Ердоган: Поинаку ќе реагиравме ако знаевме дека е руски авион

Lider - 26.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дела Турција поинаку би реагирала ако знаела дека воениот авион, кој беше соборен на сириската граница, бил руски. – Да знаевме дека тоа беше руски авион, можеби поинаку би ги предупредиле, ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Утрински - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Алсат-М - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Обама бара од Ердоган да се намалат тензиите меѓу Турција и Русија

Канал5 - 25.11.2015

Официјална Анкара соопшти дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и американскиот претседател Барак Обама се согласиле оти е неопходно да се намалат тензиите откако турски борбени авиони соборија руско воено летало во близина на сириската ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Телма - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган: Не сакаме ескалација со Русија

Телма - 25.11.2015

Турција отсекогаш била на страната на мирот, дијалогот и дипломатијата а не на страната на тензиите, кризата и непријателството, изјави денеска претседателот на оваа држава, Реџеп Таип Ердоган, додавајќи дека властите во Анкара дури подоцна дознале ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

+инфо - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган: Не знаевме оти авионот е руски

+инфо - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека турското воздухопловство не знаело дека соборениот авион е руски, пренесува AFP. - Немаме намера да предизвикаме ескалација на тензиите околу овој инцидент.

Ердоган пред три години: Нарушувањето на воздушниот простор несмее да биде изговор за напад

Нетпрес - 25.11.2015

Краткотрајното нарушување на воздушниот простор никогаш несмее да биде изговор за напад. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред парламентот во 2012-тата година, притоа само минатата година Турција го нарушила воздушниот простор ...

Турција ги губи симпатиите кај македонската јавност

+инфо - 25.11.2015

Засега нема изгледи соборувањето на рускиот авион од страна на Турција да ескалира во поголем судир и трета светска војна. Русија ќе најде начин да ѝ врати на Турција, а потоа ќе ги смират страстите и ќе се вратат на заедничките интереси, велат ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Алфа - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

А1 On - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

ОБАМА ВЕДНАШ ГО ПОВИКА ЕРДОГАН: Намали со тензиите

Репортер - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Курир - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Сител - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Обама и Ердоган за намалување на тензиите

Р.С.Европа - 25.11.2015

Официјална Анкара соопшти дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и американскиот претседател Барак Обама се согласиле оти е неопходно да се намалат тензиите откако турски борбени авиони соборија руско воено летало во близина на сириската ...

Рускиот авион срушен поради бизнисите на синот на Ердоган?

еМагазин - 25.11.2015

Руските медиуми на големо пишуваат дека Билал Ердоган, синот на турскиот претседател, наводно е поврзан со терористите на Исламска држава и дека се занимава со трговија на нафта која преку нив влегува во Турција.

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Канал 77 - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД, Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама вчера се согласија дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Денешен - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган: Не сакаме ескалација, но си ги штитиме границите и браќата

Фактор - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека земјата не сака ескалација на тензиите помеѓу неа и Русија, но не може да „замолчи“, кога нејзината граничната безбедност е загрозена. Изјавата на Ердоган доаѓа во сложена ситуација, откако ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Вечер Прес - 25.11.2015

Претседателите се согласиле дека е многу важно да се намали тензијата и да се постигнат договори со кои ќе се спречат слични инциденти во иднина, се наведува во соопшштението од туското претседателство Претседателите на Турција и САД Реџеп Тајип ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Република - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Го плаши ли Ердоган руското промовирање на шиитската полумесечина од Техеран кон Ирак до Сирија!?

Локално - 25.11.2015

Што си мислеше Ердоган? Информацијата дека намерното соборување на руски авион од турски борбен авион не бил случаен инцидент, дека е наредено од горе. Ниту пак Путин сакаше отворено да го нарече “нож во грбот”.Инаку би сакале да слушнеме добро ...

Ердоган и Обама повикуваат на намалување на тензиите

Lider - 25.11.2015

Претседателите на Турција и САД Реџеп Таип Ердоган и Барак Обама се согласија синоќа дека, откако турски ловец урна руски борбен авион на границата меѓу Турција и Сирија, потребно е да се намали тензијата и да се спречи повторување на слични ...

Ердоган: Турските власти не знаеле дека авионот е Руски

365 - 25.11.2015

Турските власти дознале дека соборениот авион на сириската граница е руски едвај по инцидентот. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на меѓународниот исламски економски форум во Истанбул.

Задоцнетата борба против Исламска држава

Deutsche Welle - 24.11.2015

По терористичката серија во Париз и во Турција е зголемен степенот на безбедносна подготвеност. Земјата одамна е транзитна зона за џихадистите, но и нивна цел на напади. Дали турската влада ја потцени Исламска држава? Апсења во Анталија, рации во ...

Еродган ја одобри новата Влада на Турција

Р.С.Европа - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу за составот на новата Влада. Во новата Влада останува досегашниот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Ердоган ја одобри новата турска Влада

+инфо - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу за составот на новата 64-та Влада. Давутоглу го објави составот на новиот владин кабинет, во кој министер за надворешни работи е Мевљут Чавушоглу.

(ВИДЕО) Синот на Ердоган и шверцот на нафта стои зад соборениот авион

Репортер - 24.11.2015

Иако на почетокто не беше јасно чиј е авинот соборен, затоа што се нагаѓаше дали станува збор за Ф16 или Миг 23 после деталните проверки и налози се утврди дека се работи за руски ловец Су-24 чии пилоти се капитулираа.

Ердоган-Tурција направи се да се избегне инцидентот

Р.С.Европа - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека соборувањето на рускиот авион во близина на сириската граница било во согласност со правилата на земјата. Според него, никој не треба да се сомнева оти Турција ги направила сите напори за ...

Ердоган: Нападот врз рускиот авион е во склад со прописите на Турција

Руска реч - 24.11.2015

Сите мораат да го почитуваат правото на Турција да ги штити своите граници, изјави турскиот претседател Реџеп Таип ...

Ердоган ја одобри новата турска Влада

Алфа - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу за составот на новата 64-та Влада. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу за составот на ...

ЕКСПЕРТИТЕ ЕДНОГЛАСНИ: Синот на Ердоган и шверцот со нафта стојат зад соборениот руски авион

Press24 - 24.11.2015

Иако на почетокто не беше јасно чиј е авинот соборен, затоа што се нагаѓаше дали станува збор за Ф16 или Миг 23 после деталните проверки и налози се утврди дека се работи за руски ловец Су-24 чии пилоти се капитулираа.

Рускиот авион урнат поради евтина нафта која влегува во Турција?!

Нетпрес - 24.11.2015

Медиумите објавија дека Билал Ердоган, синот на турскиот претседател, наводно е поврзан со терористите на Исламска држава и дека се занимава со трговија на нафта која преку нив влегува во Турција.

Ердоган ја одобри новата турска влада

Репортер - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја одобри новата Влада на чело со премиерот Ахмет Давутоглу, по победата на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на изборите одржани на 1 ноември.

Рускиот авион урнат поради ефтина нафта: На синот на Ердоган му сметало што Русија бомбардира цистерни

МК News - 24.11.2015

Медиумите објавија дека Билал Ердоган, синот на турскиот претседател, наводно е поврзан со терористите на Исламска држава и дека се занимава со трговија на нафта која преку нив влегува во Турција.

Ердоган-Tурција направи се да се избегне инцидентот

МК News - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека соборувањето на рускиот авион во близина на сириската граница било во согласност со правилата на земјата. Според него, никој не треба да се сомнева оти Турција ги направила сите напори за ...

Ердоган ја одобри новата турска Влада

Вечер Прес - 24.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу за составот на новата 64-та Влада Реџеп Тајип Ердоган Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу ...

Рускиот авион урнат поради ефтина нафта: На синот на Ердоган му сметало што Русија бомбардира цистерни

Фактор - 24.11.2015

Руските медиуми денес шпекулираат дека причина за уривање на нивниот авион од страна на Турците е ефтината нафта која Исламска држава ја транспортира во таа земја а со која наводно тргува и синот на турскиот претседател.

Против 250 лица во Турција се води судска истрага поради навреда на Ердоган

Сител - 23.11.2015

Бројот на луѓето, против кои се води истрага во Турција поради навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, се зголемил на 250 лица, пишува весникот „Созџу“. Весникот наведува дека за време на мандатите на претходните четворица претседатели само ...

Против 250 лица во Турција се води судска истрага поради навреда на Ердоган

+инфо - 23.11.2015

Бројот на луѓето, против кои се води истрага во Турција поради навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, се зголемил на 250 лица, пишува весникот „Созџу“. Весникот наведува дека за време на мандатите на претходните четворица претседатели само ...

Против 250 лица во Турција се води судска истрага поради навреда на Ердоган

Денешен - 23.11.2015

Бројот на луѓето, против кои се води истрага во Турција поради навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, се зголемил на 250 лица, пишува весникот „Созџу“. Весникот наведува дека за време на мандатите на претходните четворица претседатели само ...