TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ има незавршена работа на Балканот

Дневник - 16.02.2013

Учесниците во вчерашната дебата во МНР за иднината на ЕУ рекоа дека решението за побрз влез во Унијата е во Скопје, а не во Брисел и истакнаа дека сегашната политичка ситуација е хендикеп за земјава ...

Македонија си стави вето во ЕУ

Утрински - 16.02.2013

„Она што ќе се случи наредните денови овде ќе ви ја реши судбината за наредните години во Брисел“, - предупреди драматично Ричард Ховит Македонија вчера си стави сама вето во Европската унија.

Промоција на Институтот за геостратегиски истражувања

Утрински - 16.02.2013

Според Ричард Ховит, Македонија нема друга опција освен ЕУ На дебатата организирана како промоција на новиот Институтот за геостратегиски истражувања и надворешна политика, пред присутните амбасадори ...

Филе нема да дојде, Ховит замина загрижен

Н.Македонија - 16.02.2013

Еврокомесарот Филе од Брисел, а известувачот за Македонија на Европскиот парламент од Скопје упатија речиси иста порака - сите политички лидери да најдат решение што е можно поскоро.

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

Канал5 - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит размислува да се одложи гласањето за Извештајот за Македонија

Телма - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Ховит најави одложување на гласањето на Извештајот за Македонија поради политичката криза

Канал5 - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Ховит стравува дека Македонија ќе пропушти историска шанса за ЕУ

Дневник - 15.02.2013

Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за мојот извештај со оглед на сегашните околности во земјата, изјави на денешната прес-конференција во Скопје известувачот ...

Ховит најави одложување на гласањето за извештајот за Македонија

Утрински - 15.02.2013

Известувачот не даде временска рамка за решавање на политичката криза, бидејќи таа според него треба да се реши веднаш Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во ...

Ховит се распрашуваше за судството, изборниот законик, затворите и медиумите

Дневник - 15.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети денеска се сретна со членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит и Ципиран Матеи.

Ховит: Владата има одговорност да ја реши политичката криза

24 Вести - 15.02.2013

Европскиот парламент не верува во бојкот на избори во ниту една земја, а Владата треба да ја разреши оваа политичка криза заедно со партиите.

Последен повик на Ховит власта и опозицијата да ја надминат кризата

24 Вести - 15.02.2013

Европскиот парламент не верува во бојкот на избори во ниту една земја, а Владата треба да ја разреши оваа политичка криза заедно со партиите.

Средба на премиерот Груевски со известувачот Ричард Ховит

Дневник - 15.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Попоски и Ховит на дебата за проширувањето на ЕУ

24 Вести - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от век: ...

Дебата за Европската унија во 21-от век и проширувањето со нови членки

Канал5 - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от ...

Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит

Утрински - 15.02.2013

Премиерот ги истакнал пред соговорникот иницијативите кои досега беа преземени за надминување на актуелната политичка состојба Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, ...

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

Сител - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит - Се уште е можно спорот да се реши, размислувам и за можноста да се одложи гласањето за мојот извештај

Inpress - 15.02.2013

Скопје, 15. февруари 2013 (ИНПРЕС) Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно.

Ховит: Политичките партии да ги стават интересите на државата на прво место

А1 On - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

А1 On - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Попоски: Проширување на ЕУ е добро и од безбедносен и од економски аспект на земјите

Нетпрес - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи, бидејќи тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Сител - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Кирилица - 15.02.2013

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи.

Ховит: Интересите на државата да се стават на прво место

МРТ - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Дебата за Европската унија во 21-от век и проширувањето со нови членки

А1 On - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от ...

Дебата за проширувањето на ЕУ во Министерството за надворешни работи

Макфакс - 15.02.2013

Дебата на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика на тема "Европската унија во 21-от век: проширувањето со нови членки - императив на европската агенда" во петок ќе се одржи во ...

Дебата за Европската унија во 21-от век

Курир - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от ...

Дебата за ЕУ во 21-от век и проширувањето

Р.С.Европа - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе говорат на денешната дебата во Скопје „Европската унија во ...

Дебата за ЕУ во 21 век низ призмата на проширувањето со нови членки

Капитал - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, денеска во Скопје ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија ...

Арифи оствари средба со Ховит

Нетпрес - 15.02.2013

Вицепремиерот на Владата на Република Македонија задолжена за европски прашања Теута Арифи, денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент, воедно и известувач за Република Македонија Ричард ...

Арифи се сретна со Ричард Ховит

Press24 - 15.02.2013

Вчера вицепремиерот на Владата на Република Македонија задолженa за европски прашања Теута Арифи, оствари средба со европратеникот и известувач за Македонија Ричард Ховит За време на средбата Арифи ...

Ховит: Се уште постои историска можност за Македонија

Курир - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит на денешната прес конференција нагласи дека во однос на моменталната политичка криза во земјава се потрудил да се ...

Ховит разочаран си оди од Македонија, евроинтеграциите оставени во рацете на политичките лидери

Капитал - 15.02.2013

Откако вчера зад затворени врати, известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит се сретна со државниот врв и со лидерот на најголемата опозициска партија, Бранко Црвенсковски, ...

ОБНОВЕНО Ховит: Мојот извештај во Европскиот парламент ќе биде негативен ако нема разврска на кризата

+инфо - 15.02.2013

Во сегашните околности се плашам дека мојот извештај во Европскиот парламент би бил негативен и со тешко срце морам да ви кажам дека размислувам да побарам Европскиот парламент да го одложи гласањето ...

Ховит: Сеуште постои можност Македонија да биде дел од ЕУ

Press24 - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит денеска на прес-конференција истакна дека се сретнал со сите политичари од земјава со цел да се реши политичката ...

Ховит: Следните неколку денови ќе ги одредат следните неколку години на земјата

Макфакс - 15.02.2013

Она што ќе се случува тука следните неколку денови може да одредат што ќе се случува во следните неколку години во Брисел.

Ховит најави одложување гласањето на Извештајот за Македонија поради политичката криза

А1 On - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Ховит најави одложување на гласањето на Извештајот за Македонија

Press24 - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Ховит: Европа не поддржува бојкот на избори

Нетпрес - 15.02.2013

Европа не поддржува бојкот на избори поради било кои причини, ова беше една од пораките што денеска на прес конференција ги испрати известувачот на Европскиот Парламент за Македонија Ричард Ховит до ...

Ховит: Македонија ризикува да ја изгуби европската шанса

Нова ТВ - 15.02.2013

„Морам да кажам дека длабоко жалам што актуелната политичка ситуација ризикува да го загрози понатамошниот прогрес“, изјави пред заминувањето од Скопје известувачот за Македонија во Европскиот ...

Ховит: Никој од надвор не може повеќе да ви помогне од вас самите за интеграцијата во ЕУ

МКД - 15.02.2013

Ричард Ховит Ниту еден надвор од вашата држава не работи повеќе од мене за европската иднина на вашата држава. Но, никој од надвор не може да сака повеќе интеграција на вашата земја во ЕУ од вас ...

Ховит: Се уште постои историска можност за Македонија, не веруваме во бојкот

Курир - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит на денешната прес конференција нагласи дека во однос на моменталната политичка криза во земјава се потрудил да се ...

Ховит: Европскиот парламент не верува во бојкот во оваа или во која било друга земја

Капитал - 15.02.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, вели дека случувањата во Собранието на 24 декември го поткопуват демократискиот кредибилитет на земјата и дека Европскиот парламент ...

За евентуално негативен извештај ќе биде виновна и опозицијата

Нетпрес - 15.02.2013

Доколку Македонија добие негативена резолуција до Европскиот Парламент, а подоцна и губење на препораката за доделување датум за почеток на преговорите од Европската комисијата, одговорноста ќе треба ...

Ховит - Последиците големи, одговорноста на сите

Р.С.Европа - 15.02.2013

Се надевам дека на луѓето овде им се јасни големите последици ако по четири позитивни препораки за почнување преговори со ЕУ, добиете негативна.

Министерот Попоски и Ховит на дебата за Европската унија во 21-от век

Press24 - 15.02.2013

Денеска министерот Никола Попоски заедно со европратеникот Ховит кој е во посета на Македонија, ќе бидат дел од дебата за Европската унија во 21-от век Министерот за надворешни работи Никола Попоски ...

Ховит: Европскиот парламент ќе продолжи да и дава поддршка на европската агенда на Македонија

Нетпрес - 15.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

А1 On - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Press24 - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот е добро од безбедносен и економски аспект за земјите , па затоа мора да продолжи Ова денеска го истакна министерот за надворешна политика ...

Кризата го става во ризик проширувањето на Унијата

Сител - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија е ставено во втор план. Економската криза го потисна процесот и ја става во ризик политиката на проширување.

Ховит: Иднината на земјата во раце на домашните политичари

Сител - 15.02.2013

Историската шанса за европска иднина оставена во рацете на политичарите. Филе разочаран ја одложи посетата, Ховит заминува со порака до политичарите - интересите на народот д а бидат на прво место.

Ховит за Нова: Кризата ја загрозува иднината на Македонија

Нова ТВ - 15.02.2013

Во интервју за Нова Ричард Ховит, зборува за своите напори за решавањето на кризата и улогата на власта и опозицијата. Новинар: Влатко ...

Ховит поради кризата ќе ја одложува резолуцијата за Македонија

Алфа - 15.02.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, откако ги ислуша сите страни инволвирани во политичката криза, најави дека ќе побара одлагање на гласањето за неговата резолуција за ...

Македонската криза продолжува, европските дипломати разочарани

Глас на Америка - 15.02.2013

Ховит предупреди на големи последици, Филе ги повика политичките лидери да преземат одговорност и да најдат решение. Европските дипломати и членови на Европскиот парламент не успеаја во мисијата да ...

Ховит најави одложување гласањето на Извештајот за Македонија поради политичката криза

Кирилица - 15.02.2013

Ховит најави одложување гласањето на Извештајот за Македонија поради политичката криза Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде ...

Дебата за Европската унија во 21-от век и проширувањето со нови членки

Сител - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от ...

Ховит: Политичките партии да ги стават интересите на државата на прво место

Сител - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Арифи пред Ховит со достигнувањата кон евроинтеграциите

Макфакс - 15.02.2013

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Теута Арифи, се сретна со пратеникот на Европскиот парламент, воедно и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит: Владата има одговорност да ја реши кризата

Бриф - 15.02.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит смета дека изборите без учество на опозицијата ќе имаат проблем со легитимноста и затоа на денешната прес конференција во Скопје ја ...

Ховит: Размислувам за одложување на гласањето за мојот извештај, поради политичката криза

Либертас - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Денешен - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Попоски: Проширување на ЕУ е добро и од безбедносен и од економски аспект на земјите

Точка - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи, бидејќи тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Ховит: Доколку не се постигне договор, мојот извештај во ЕП ќе биде негативен

Sky - 15.02.2013

Во сегашните околности се плашам дека мојот извештај во Европскиот парламент би бил негативен и со тешко срце морам да ви кажам дека размислувам да побарам Европскиот парламент да го одложи гласањето ...

Ховит: 24 декември го нарушува демократскиот кредибилитет, извештајот може да биде негативен

Бриф - 15.02.2013

- Случувањата во Собранието на 24 декември го нарушуваат демократскиот кредибилитет на оваа земја – се изјасни известувачот за Македонија, Ричард Ховит, кој е во Скопје.

Ховит најави одложување гласањето на Извештајот за Македонија

Република - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Арифи оствари средба со Ховит

Точка - 15.02.2013

Вицепремиерот на Владата на Република Македонија задолжена за европски прашања Теута Арифи, денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент, воедно и известувач за Република Македонија Ричард ...

Ховит: Македонија сеуште има шанса

Денешен - 15.02.2013

Ричард Ховит на пресконференција изјави дека познавајќи ја политичката криза во Македонија се потрудил да се сретне со политички партии за време на неговата посета.

Арифи се сретна со Ховит

Бриф - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

Либертас - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Членството во ЕУ треба да биде стратеши приоритет за сите

Локално - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит на денешната прес конференција нагласи дека во однос на моменталната политичка криза во земјава се потрудил да се ...

Попоски и Ховит на дебата за проширување на ЕУ

Денешен - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от ...

Дебата за проширувањето на ЕУ- ќе зборуваат Поповски и Ховит

Sky - 15.02.2013

Дебатата на тема „Европската унија во 21-от век: проширувањето со нови членки – императив на европската агенда“ на која денеска ќе дебатираат министерот за надворешни работи Никола Попоски и ...

Ховит за Шекеринска: ЕП не верува во бојкот на избори

Република - 15.02.2013

- Европскиот парламент не верува во бојкоти на избори ниту во Македонија, ниту во која било друга земја, повтори известувач на ЕП за Македонија Ричард Ховит пред Радмила Шекеринска која беше меѓу ...

Ховит најави одложување на гласањето на Извештајот за Македонија поради политичката криза

Вечер Прес - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

За евентуално негативен извештај ќе биде виновна и опозицијата

Точка - 15.02.2013

Доколку Македонија добие негативена резолуција до Европскиот Парламент, а подоцна и губење на препораката за доделување датум за почеток на преговорите од Европската комисијата, одговорноста ќе треба ...

Ховит: Европа не поддржува бојкот на избори

Точка - 15.02.2013

Европа не поддржува бојкот на избори поради било кои причини, ова беше една од пораките што денеска на прес конференција ги испрати известувачот на Европскиот Парламент за Македонија Ричард Ховит до ...

Арифи оствари средба со Ховит

Sky - 15.02.2013

Вицепремиерката Теута Арифи, вчера се сретна со европратеникот и известувач за Македонија Ричард Ховит. Арифи го информирала Ховит за тековните активности преземени од страна на нашата земја во ...

Дебата за Европската унија во 21-от век и проширувањето со нови членки

Денешен - 15.02.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит ќе се обратат на дебатата на тема „Европската унија во 21-от ...

Никола Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи!

Вечер Прес - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија се покажа како една од најуспешните политики која придонесе за трансформацијата на земјите-пристапнички во модерни демократски општества.

Интересите на државата да се стават пред амбициите на политичарите!

Вечер Прес - 15.02.2013

ИЗВЕСТУВАЧОТ ВО ЕП ЗА МАКЕДОНИЈА, РИЧАРД ХОВИТ, НАЈАВИ ОДЛАГАЊЕ НА ГЛАСАЊЕТО ЗА ИЗВЕШТАЈОТ Британскиот европратеник е оптимист дека се уште постои историската можност за Република Македонија на ...

Ховит: Политичките партии да ги стават интересите на државата на прво место

Денешен - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Ховит на своја рака најави одложување гласањето на Извештајот за Македонија поради политичката криза

Локално - 15.02.2013

- Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно.

Поповски и Ховит: ЕУ мора да се шири на Балканот

Република - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Ховит: Европскиот парламент ќе продолжи да и дава поддршка на европската агенда на Македонија

Точка - 15.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

Ховит: Загубена е шансата за aприлскиот Извештај за Македонија

Н.Македонија - 15.02.2013

Во актуелните околности стравувам дека гласањето за Извештајот за земјата во Европскиот парламент нема да биде поволно. Морам да кажам со жалење дека размислувам за можноста да се одложи гласањето за ...

Ричард Ховит - Опозицијата ќе влезе во извештајот, но тоа нема да биде главно

Н.Македонија - 15.02.2013

Загриженост за состојбата во државава вчера изразија Европската Унија, канцеларијата за врски на НАТО, ОБСЕ и Соединетите Американски Држави.

Ховит како рамо за плачење

Утрински - 14.02.2013

Известувачот за Македонија се изнаслуша колку власта жали што ја нема опозицијата во парламентот, но дека таа не придонела за тоа Албанците денеска ги бранеа демократијата и образот на парламентот ...

Ховит за настаните од 24 декември: Ситуацијата е сериозна

Телма - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит: ЕП продолжува да ја поддржува Македонија

Канал5 - 14.02.2013

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, соопшти премиерскиот кабинет.

Средба Вељаноски-Ховит

Канал5 - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Дневник - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии .

Ричард Ховит: Ситуацијата е искомплицирана

Дневник - 14.02.2013

- Мојата порака е дека во иднината ние ќе се сретнеме во ЕУ. Ова е критично и чувствително време за вашата земја и за односите на вашата земја со Европската Унија.

Ховит - Сликата за Македонија е усложнета

Утрински - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија ја нагласи важноста на неговата посета во чувствителен момент за земјата Известувачот на Европарламентот за Македонија Ричард Ховит, кој од вчера е во посета на ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

24 Вести - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средби со државниот врв

Канал5 - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во европскиот парламeнт Ричард Ховит денеска ќе се сретне со државниот врв. Ховит вчера во изјава за Канал 5 оцени дека земјава се наоѓа во критична фаза.

Ховит на местото на парламентарното насилство

Утрински - 14.02.2013

Вељаноски на лице место во парламентарната сала му демонстрираша на Известувачот како се случил инцидентот на 24 декември кога опозицијата беше исфрлена од Собранието Кабинетот на спикерот Трајко ...

Ховит: Ситуацијата за Македонија е многу сериозна и тешка

24 Вести - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска ја посети пленарната сала во Собранието каде се случија инцидентите од 24 декември.

Претседателот на Собранието Вељаноски се сретна со Ричард Ховит

Inpress - 14.02.2013

Скопје, 14. февруари 2013 (ИНПРЕС) Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со ...

Вељаноски му се заблагодари на Ховит за поддршката

Курир - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Средба на Вељаноски со известувачот Ричард Ховит

А1 On - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Министерот Беџети се сретна со Ховит и Матеи

А1 On - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на ...

Министерот Беџети се сретна со Ховит и Матеи

Сител - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на ...

Се сретнаа Груевски и Ховит

А1 On - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит - Сликата за Македонија е усложнета

Кирилица - 14.02.2013

Ховит - Сликата за Македонија е усложнета Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Груевски-Ховит: Сите политички субјекти одговорно да се однесуваат

Кајгана - 14.02.2013

Сите политички субјекти треба одговорно да се однесуваат во реализација на европската агенда на Република Македонија, заеднички констатираа денеска на средбата во Скопје премиерот Никола Груевски и ...

Средба на премиерот Груевски со известувачот Ричард Ховит

Сител - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит: Следните денови се тешки, се што треба да се направи ќе се направи

Капитал - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит којшто од вчера е во посета на Скопје додека најавуваше средби со сите политички партии ја нагласи важноста на неговата посета во чувствителен момент за ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Сител - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Курир - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии, пренесува МИА.

Ховит на средби со државниот врв

Р.С.Европа - 14.02.2013

Известувачот на Европарламентот за Македонија Ричард Ховит ќе се сретне со претставници на македонскиот државен врв и претставници на политички партии.

Членовите на Поткомисија за човекови права на ЕП во посета на Македонија

Сител - 14.02.2013

Членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи денеска ќе престојуваат во посета на Република Македонија.

Ховит дојде во Македонија во „чувствителен момент за земјата“

Inpress - 14.02.2013

Скопје, 14. февруари 2013 (ИНПРЕС) Известувачот на ЕП за Македонија, Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит: Јас ќе бидам на ваша страна

Нова ТВ - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Претседателот на Собранието Вељановски се сретна со Ричард Ховит

Press24 - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и со членовите на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот ...

Средба Вељаноски – Ховит

А1 On - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит оствари средба во македонското Собрание

Курир - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит оствари средба со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и со членовите на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот.

Ричард Ховит на средби во Парламентот

Press24 - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит денеска оствари средба со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и со членовите на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на ...

Странците бараат итно надминување на тензиите

Р.С.Европа - 14.02.2013

Состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа, изјави европратеникот Ричар Ховит. ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД повикаа сите страни максимално да го зајакнат политичкиот дијалог.

Ховит: Запознат сум со случувањата во Собранието, но засега не давам свое мислење

Макфакс - 14.02.2013

Членовите на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот во средата се сретнаа со Делегација на Поткомитетот за човекови права во Европскиот парламент, предводена од Ричард ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

А1 On - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Средба на Вељаноски со известувачот Ричард Ховит

Сител - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Средба Вељаноски - Ховит, актуелната политичка ситуација во фокусот

Макфакс - 14.02.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во четвртокот се сретна со европратеникот Ричард Ховит, кој престојува во посета на Македонија.

Ховит загрижен за иднината на земјава

+инфо - 14.02.2013

Состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа, рекол европратеникот Ричард Ховит после средбата со претседателот на Собарнието на РМ, Трајко Вељаноски, пренесе Радио ...

Премиерот Груевски за половина час на средба со Ричард Ховит

Press24 - 14.02.2013

Премиерот на Македонија денеска ќе оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, г-дин Ричард Ховит Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија со ...

Ховит: ситуацијата е сериозна и тешка во Македонија

МКД - 14.02.2013

Ситуацијата е многу сериозна и тешка за земјата и за нејзината иднина во Европа, а настаните од 24 декември фрлаат сенка на парламентот, изјавил Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот ...

Дебата на тема “Европската унија во 21-от век: проширувањето со нови членки – императив на европската агенда“,

Нетпрес - 14.02.2013

Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика организира Дебата на тема “Европската унија во 21-от век: проширувањето со нови членки – императив на европската агенда“, што ќе се одржи ...

Средба Вељаноски-Ховит

МРТ - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит: Ситуацијата е многу сериозна

Нова ТВ - 14.02.2013

„Ситуацијата е многу сериозна и тешка за земјата и за иднината на земјата во Европа. Мојот приоритет е ги слушнам и да водам дијлог со сите страни“, изјави денеска Известувачот за Македонија во ...

Министерот Беџети се сретна со Ховит и Матеи

Press24 - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи На средбата, како што соопшти Министерството за ...

Ховит: ЕП продолжува да ја поддржува Македонија

Курир - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Груевски-Ховит: Сите политички субјекти одговорно да се однесуваат

Макфакс - 14.02.2013

Сите политички субјекти треба одговорно да се однесуваат во реализација на европската агенда на Република Македонија, заеднички констатираа во четврток на средбата во Скопје премиерот Никола Груевски ...

Груевски се сретна со известувачот Ховит

+инфо - 14.02.2013

Премиерот Никола Груевски на попладневната средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, истакнал дека Владата и сите нејзини членови се силно фокусирани на ...

Ховит: Ситуацијата е многу тешка и сериозна за земјата и ЕУ иднината

Сител - 14.02.2013

Сериозна и тешка е ситуацијата во Македонија. По средбите со Вељаноски и пратениците, Ричард Ховит излезе со првична оценка за политичката состојба во земјава.

Меѓународната заедница загрижена за Македонија

Глас на Америка - 14.02.2013

Ховит: Состојбата сериозна, и за земјата, и за нејзината иднина во Европа. ЕУ,САД, НАТО и ОБСЕ: Потребни се итни мерки за надминување на политичките тензии.

Ховит на средби на Парламентот

Сител - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит на средба со македонскиот државен врв

Нетпрес - 14.02.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит: Ситуацијата е сериозна и тешка и за земјата и за иднината на земјата во Европа

Нетпрес - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Средба на премиерот Груевски со известувачот Ричард Ховит

Вечер Прес - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Средба Вељаноски - Ховит, актуелната политичка ситуација во фокусот

Тера - 14.02.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во четвртокот се сретна со европратеникот Ричард Ховит, кој престојува во посета на Македонија.

Ховит ќе се сретне државниот со врв

Sky - 14.02.2013

Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии. Известувачот на Европскиот парламент за Македонија вчера ја нагласи важноста на неговата ...

Ховит: Ситуацијата е сериозна и тешка и за земјата и за иднината на земјата во Европа

Точка - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Што сакал Вељаноски да му покаже на Ховит во пленарната сала кај што го викнал?

Бриф - 14.02.2013

„На средбата стана збор за неколку прашања поврзани со надлежностите на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент и на одделни аспекти од случувањата во Собранието на Република ...

Ховит на средба со македонскиот државен врв

Точка - 14.02.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средба со Вељаноски: Ситуацијата е многу сериозна и тешка за земјата и нејзината европска иднина

Либертас - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Либертас - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит изрази загриженост за иднината на Македонија

Sky - 14.02.2013

Европратеникот Ричард Ховит после средбата со претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељаноски рекол дека состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа.

Ховит: Состојбата е многу сериозна

Бриф - 14.02.2013

- Состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа. Ќе имам многу повеќе да кажам утре, но мој приоритет е најпрвин да ги сослушам и да поразговарам со сите партии.

Беџети со Ховит разговарал за реформите во судскиот систем и кривичното законодавство

Либертас - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на ...

По Санино и Ховит во смирувачка мисија во Скопје

Бриф - 14.02.2013

- Јас на сите партии гледам исто, не од аспект на тоа дали некоја од нив е во позиција или во опозиција. Прво сакам да ги видам нив, а потоа да ја одиграм мојата улога како известувач на ЕУ и да им ...

Ховит: Ситуацијата е сериозна и тешка за иднината на земјата во Европа

Република - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Вељаноски изрази благодарност до Ховит за изразената поддршка

Денешен - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Ховит: ЕП и понатаму и дава поддршка на Македонија

Денешен - 14.02.2013

Премиерот Никола Груевски денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит: Запознат сум со случувањата во Собранието, но засега не давам свое мислење

Тера - 14.02.2013

Членовите на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот во средата се сретнаа со Делегација на Поткомитетот за човекови права во Европскиот парламент, предводена од Ричард ...

Груевски го убедувал Ховит дека Владата ги спроведува реформите од Претпристапниот дијалог

Sky - 14.02.2013

На денешната средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричар Ховит, премиерот Груевски уверувал дека Владата и сите нејзини членови се силно фокусирани на спроведувањето на ...

Средба Вељаноски-Ховит

Денешен - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со претседателот на Собранието Трајко ...

Ховит пред мнозинството: Запознаен сум со случувањата на 24 декември, кои `се права се загрозени?

Бриф - 14.02.2013

„Известувачот за Македонија Ричард Ховит и Делегација на Поткомитетот за човекови права во Европскиот парламент дадоа на знаење дека се тука да го подготват извештајот за Република Македонија, дека ...

Ситуацијата е многу сериозна за иднината на земјата во Европа

Вечер Прес - 14.02.2013

РИЧАРД ХОВИТ ИЗРАЗИ ЗАГРИЖЕНОСТ ЗА СОСТОЈБИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Ховит се воздржа од било какви коментари за политичките случувања, неговиот став ќе го соопшти денес, откако ќе се сретне со сите политички ...

Ховит денеска на средби со државниот врв и политичките партии

Локално - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит: Настаните од 24 декември фрлаат сенка на Парламентот

Н.Македонија - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит и неговите колеги денеска ја посетија пленарната сала во Собранието на Република Македонија, каде се случија дел од настаните на 24 декември Евро ...

Ховит на средби во Парламентот

Идивиди - 14.02.2013

Скопје, 14 февруари 2013 (МИА) - Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит, кој ја предводи делегацијата на Поткомитетот за човекови права во Европскиот Парламент, денеска имаше средба со ...

Ховит во посета на Македонија

24 Вести - 13.02.2013

Известителот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска пристигнува во посета на земјава. Посетата има за цел тој да го подготви извештајот за напредокот на земјава што треба да му го ...

Ховит до политичарите: Македонија е во критичен период

Канал5 - 13.02.2013

Попладнево известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит дојде во земјава од прва рака да се запознае со актуелната ситуација во контекст на приближувањето кон Европската унија.

Ховит: Политичката криза може сериозно да се одрази врз евроинтеграциите

24 Вести - 13.02.2013

Како прво која е главната причина за вашата посета на Скопје? – Во рамки на заложбите за пристапот на земјата во Европската Унија ова се многу сериозни и осетливи времиња во политиката на вашата ...

Известувачот Ховит од денеска во Македонија

Дневник - 13.02.2013

Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент од денеска пристигнува во тридневна посета на земјава. Во овие три дена тој ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии во ...

ЕУ известувачот за Македонија Ховит од денеска во Македонија

Канал5 - 13.02.2013

Известувачот на Македонија во европскиот парламент Ричард Ховит од денеска па до петок е во посета на земјава. Британскиот европратеник ќе има одвоени средби со лидерите на поголемите политички ...

Ховит денеска во Скопје

А1 On - 13.02.2013

Од денеска па до петок во посета на Македонија доаѓа известувачот во европскиот парламент Ричард Ховит. Ховит за време на посетата на земјава ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии ...

(ВИДЕО) Ховит: Политичката криза може сериозно да се одрази врз евроинтерграциите

А1 On - 13.02.2013

Ричард Ховит известувач за Македонија во Европскиот парламент за 24 Вести вели дека во рамките на заложбите за пристапот на земјата во Европската Унија ова се многу сериозни и чувствителни времиња и ...

Ховит: Ова се многу сериозни времиња за Македонија

+инфо - 13.02.2013

Изв е стувачот за Мак е донија во Е вропскиот парлам е нт, Ричард Ховит, кој вечерва пристигна во Македонија, в е ли д е ка во рамки на заложбит е за пристапот на з е мјата во Е вропската Унија, ова ...

Ричард Ховит доаѓа во Македонија

Сител - 13.02.2013

Известувачот на Македонија во европскиот парламент Ричард Ховит доаѓа во посета на Македонија. Ховит од денеска па се до петок ќе биде во Македонија и ќе има средби со лидерите на поголемите ...

Известувачот Ховит од денеска во Македонија

+инфо - 13.02.2013

Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент од денеска пристигнува во тридневна посета на земјава. Во овие три дена тој ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии во ...

Европратеникот Ховит во посета на Македонија

Макфакс - 13.02.2013

Британскиот европратеник и известувач за Македонија, Ричард Ховит, од среда до петок ќе престојува во посета на земјата. Се очекува Ховит да има средби со лидерите на поголемите политички партии.

Известувачот Ховит од денеска во Македонија

Кирилица - 13.02.2013

Известувачот Ховит од денеска во Македонија Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент од денеска пристигнува во тридневна посета на земјава.

Известувачот за Македонија Ховит во земјава

Нова ТВ - 13.02.2013

Британскиот европратеник и известувач за Македонија, Ричард Ховит, од среда до петок ќе престојува во посета на земјата.

Ховит: Ова се многу сериозни и осетливи времиња во политиката на Македонија

Sky - 13.02.2013

- Во рамки на заложбите за пристапот на земјата во Европската Унија ова се многу сериозни и осетливи времиња во политиката на вашата земја, но сметам дека за мене е правилно да бидам тука за да ги ...

Ховит во Македонија

Вечер Прес - 13.02.2013

Известувачот на Македонија во европскиот парламент Ричард Ховит е во посета на Македонија. Ховит до утре ќе биде во Македонија и ќе има средби со лидерите на поголемите политички партии во земјава.

Европратеникот Ховит во посета на Македонија

Тера - 13.02.2013

Британскиот европратеник и известувач за Македонија, Ричард Ховит, од среда до петок ќе престојува во посета на земјата. Се очекува Ховит да има средби со лидерите на поголемите политички партии.

Ховит денеска пристигнува во Скопје

Sky - 13.02.2013

Од денеска па до петок во посета на Македонија доаѓа известувачот во европскиот парламент Ричард Ховит. Ховит за време на посетата на земјава ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии ...

Ховит: Сакаме оваа земја да успее и се плашиме од моменталната ситуација.

Локално - 13.02.2013

Водев многу разговори во Брисел и Стразбур, во Европската Комисија, со европарламентарците оваа недела и со господинот Санино – директор на Директоратот за проширување на ЕУ. И сега сум тука лично.

Ховит: Тука сум да ги сослушам партиите, кои треба да бидат искрени

Република - 13.02.2013

Водев многу разговори во Брисел и Стразбур, во Европската Комисија, со европарламентарците оваа недела и со господинот Санино – директор на Директоратот за проширување на ЕУ. И сега сум тука лично.

Ховит ќе помага да се врати политичкиот дијалог

Дневник - 12.02.2013

Сакам да ги слушнам сите и да видам како европскиот пристапен процес може да ги врати работите на вистинскиот пат во Скопје, изјавил британскиот европратеник за „Дојче веле“ Македонија треба да ја ...

Ховит: Владата и опозицијата да го обноват дијалогот

Дневник - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

24 Вести - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит - Македонија треба да ја искористи можноста

Утрински - 11.02.2013

Известувачот на ЕП соопшти дека не сака предвреме да оценува дали е загрозен процесот на европската интеграција во Македонија Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Канал5 - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит ќе ги сослуша сите партии

+инфо - 11.02.2013

Британскиот европратеник Ричард Ховит, известувачот за Македонија, од среда е во посета на земјава. Според него, оваа негова посета е поважна од претходните, бидејќи како што нагласил, има „должност ...

Европарламентарците во снимање на состојбите во земјава

Алфа - 11.02.2013

Во пресрет на пролетниот извештај за Македонија на Европската комисија, но и на усвојувањето на резолуцијата за земјава од страна на Европскиот парламент в април, неделава во скенирање на состојбите ...

Ховит доаѓа во Скопје да помогне за воспоставување на политичкиот дијалог

Press24 - 11.02.2013

Известувачот Ричард Ховитод 13 до 15 февруари, доаѓа во Скопје во обид да помогне за воспоставување на политичкиот дијалог - Во моментов, кога постои прекин на политичкиот дијалог меѓу партиите, уште ...

Ховит: Настаните во парламентот се сериозен чекор назад

Нова ТВ - 11.02.2013

На само десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит доаѓа во земјава.

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Сител - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Кирилица - 11.02.2013

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста Британскиот европратеник Ричард Ховит, известувачот за Македонија, од среда е во посета на земјава.

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

МРТ - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

А1 On - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Макфакс - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на Европскиот парламент за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит неделава ќе ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можност за добивање датум

Нетпрес - 11.02.2013

Европратеникот и известувач за Македонија Ричард Ховит од денеска заедно со уште неколку колеги од Европскиот парламент се во посета на земјава.

Ховит ќе се обиде да го обнови дијалогот во Македонија

Р.С.Европа - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Алфа - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Курир - 11.02.2013

Известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа во Скопје во обид да помогне за воспоставување на политичкиот дијалог.

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Тера - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на Европскиот парламент за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит неделава ќе ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Република - 11.02.2013

Известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа во Скопје во обид да помогне за воспоставување на политичкиот дијалог.

Ховит: Македонија треба да ја искористи можност за добивање датум

Точка - 11.02.2013

Европратеникот и известувач за Македонија Ричард Ховит од денеска заедно со уште неколку колеги од Европскиот парламент се во посета на земјава.

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Вечер Прес - 11.02.2013

Мојата работа е да и помогнам на земјава да се приближи кон ЕУ и сакам да ги сослушам сите партии. Позитивното и конструктивно влијание ќе овозможи да се воспостави дијалог и да се фокусираме на тоа ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Либертас - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

ХОВИТ:Мора да се најде решение за политичката криза

Локално - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, ќе ја посети земјата (од 13 ...

Ховит: Да се обнови дијалогот помеѓу власта и опозицијата

Sky - 11.02.2013

Известувачот Ричард Ховит, доаѓа во Скопје во среда обид да помогне за воспоставување на политичкиот дијалог. Ховит доаѓа на десет дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за ...

Дојче веле: Во извештајот на Ховит стои дека настаните во Парламентот се чекор назад за земјава

Бриф - 11.02.2013

„Во новите предложени измени на нацрт резолуцијата на Хoвит се бара во извештајот да стои дека „настаните во парламентот се сериозен чекор назад во политичкиот дијалог и демократското функционирање ...

Ховит: Македонија треба да ја искористи можноста

Денешен - 11.02.2013

Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард Ховит, од 13 до 15 февруари, доаѓа ...

Македонија треба да ја искористи можноста

Идивиди - 11.02.2013

Стразбур, 11 февруари 2013 (МИА) - Десетина дена пред комисиската расправа за најновата резолуција на ЕП за напредокот на Македонија, за која се поднесени рекордни 203 амандмани, известувачот Ричард ...