TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Започна ексхумацијата на 12-те киднапирани

А1 - 11.11.2001

Конвој од специјалните полициски сили и силите за брза интервенција при МВР денеска се упатија кон местата каде што наводно постојат масовните гробници на 12-темина киднапирани лица од Непроштено, Доброште и Дреновец. Со оваа акција започна првата фаза од операцијата.

Утре откопување на една од потенцијалните гробници

А1 - 10.11.2001

Семејствата на 12-мината киднапирани лица од тетовските села Непроштено, Доброште и Дреновец во наредните неколку дена ќе ја знаат судбината на нивните роднини. Денеска роднините повторно се сретнаа со претседателот на собранието Андов.

Содржина на писмото одговор на Дел Понте до претседателот Трајковски

А1 - 10.11.2001

Истрагата за масовните гробници за цивилите од тетовско започнува утре, а на 21-ви овој месец во Македонија токму во функција на сериозноста на ангажманот на Трибуналот ќе допатува обвинителот Карла дел Понте. А1 Ви го нуди оригиналот од писмото одговор на Дел Понте до претседателот Трајковски, со ...

Хеликоптери ќе го снимаат теренот кај Непроштено

Вест - 10.11.2001

ХАГ ГИ ЗАСУКА РАКАВИТЕ ЗА ОТКРИВАЊЕ МАСОВНА ГРОБНИЦА ВО ТЕТОВСКО Меѓународните организации во земјава побарале хеликоптерско снимање на теренот околу Непроштено, каде се претпоставува дека се закопани 12-темина киднапирани Македонци, за да може подоцна да се ...

Хашкиот трибунал ќе ги истражува злосторствата во Макеоднија

А1 - 08.11.2001

Хашкиот трибунал ќе ги истражува злосторствата во Македонија, и тоа на двете страни, е содржината на одговорот на писмото на претседателот Трајковски од Карла дел Понте, тврдат дипломатски извори за А1. Секако, Трибуналот првин ќе ги истражи информациите, па потоа ќе реши дали ќе има каква било ...

Mинирана најголемата од трите гробници

А1 - 07.11.2001

Терористите ја минирале најголемата од трите заеднички гробници, во која се закопани масакрираните тела на половина од дванаесетте киднапирани македонски цивили, пишува денешен „Дневник“. Минираната гробница, во која се претпоставува дека се закопани најмалку четири тела на убиените цивили, се ...

Меѓународните експерти уште не се спремни да копаат во Тетовско

Вест - 07.11.2001

ОТКРИВАЊЕТО НА МАСОВНИТЕ ГРОБНИЦИ СО КИДНАПИРАНИТЕ МАКЕДОНЦИ НА ПОЧЕК Експертите засега не се подготвени да дојдат во Македонија и да ја започнат работата, затоа што има уште многу отворени прашања, меѓу кои и нивната безбедност, и не се баш најсреќни со идејата да бидат ...

Терористите минирале една од трите заеднички гробници

Дневник - 07.11.2001

ВО ОБИД ДА ГИ СКРИЈАТ ТРАГИТЕ Терористите ја минирале најголемата од трите заеднички гробници, во која се закопани масакрираните тела на половина од дванаесетте киднапирани македонски цивили. Мината била последна "сламка" за која се фатиле терористите за да го скријат грозоморниот чин, да ја ...

Киднапираните Македонци убиени и закопани во три гробници во Тетовско

Вест - 06.11.2001

МВР ЈА ОБЕЛОДЕНИ ШОКАНТНАТА ВИСТИНА ЗА 12 -ТЕМИНА ГРАБНАТИ ЦИВИЛИ Во најголемата, што се наоѓа во близина на мочуриште и е добро маскирана, се телата на шестмина од убиените, во втората се убиени па закопани тројца до четворица, а во третата гробница се телата на уште двајца Киднапираните Македонци ...

Трибуналот ќе одлучи за масовните гробници во Македонија до крајот на годинава

Вест - 06.11.2001

Хашкиот трибунал, најверојатно, до крајот на годинава ќе донесе одлука дали ќе се вклучи во истрагата за масовни гробници во Македонија, изјави вчера портпаролот на Судот Флоренс Хартман, пренесува Макфакс. Обвинителството, од март собира информации поврзани со Македонија, изјави Хартман, додавајќи ...

Ексхумација на телата од масовната гробница

А1 - 05.11.2001

Есхумација на убиените од групата киднапирани цивили од тетовско е можна во наредните денови или веднаш откако ќе се добие повратниот одговор од централите на ОБСЕ, набљудувачите на Унијата, на НАТО, КФОР и „Килибарните лисици“, на Меѓународниот црвен крст и канцеларијата на Хашкиот трибунал.

Гробниците со телата на киднапираните ќе се ексхумираат неделава?

Вест - 05.11.2001

ЉУБЕ БОШКОВСКИ И СТАВРЕ ЏИКОВ ВЧЕРА СЕ СРЕТНАЛЕ СО СИТЕ МЕЃУНАРОДНИ ФАКТОРИ ВО МАКЕДОНИЈА На средбата Министерството и Обвинителството на меѓународните претставници им ги презентирале резултатите од досегашниот тек на истрагата и доказите со кои досега располагаат Вчера изутрина, во МВР дошло до ...

За два дена одлука за ексхумација на телата во масовната гробница?

Дневник - 05.11.2001

МОЖНО РАСВЕТЛУВАЊЕ НА СЛУЧАЈОТ КИДНАПИРАНИ МАКЕДОНЦИ Се очекува во Македонија да пристигнат експерти што веќе работеле на случаи со воени злосторства и масовни гробници во Босна, Хрватска и во Косово Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство во соработка со странски експерти за два ...