TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Копнена операција против терористите на Хамас

А1 - 11.01.2009

Израелската армија ја интензивира копнената офанзива. Воената машинерија на Израел започна да навлегува во предградијата на градот Газа. Се водат жестоки судири со борците на Хамас.

Ерусалим: Израел продолжува со офанзивата во Газа

Р.С.Европа - 11.01.2009

Израел соопшти дека го продолжува дипломатскиот притисок за ставање крај на крај на конфликтот во Газа истовремено додека тенковите и воените авиони ги продолжија нападите и ги затворија предградијата на Газа Сити по предупредувањето дека воената кампања ...

Ерусалим: Изреал шокиран од кардиналот кој ја изедначи Газа со концентрационен логор

Р.С.Европа - 11.01.2009

Израел данеска соопшти дека е шокиран и потресен поради тоа што еден ватикански кардинал ја изедначил Газа под израелска офанзива со концентрационен логор.

Газа: Борбите во Газа продолжуваат

Р.С.Европа - 11.01.2009

Борбите во Газа продолжуваа додека Израел истовремено соопштува оти ги продолжува дипломатскиот напори за преин на огнот Дипломатијата и воената кампања не се во спортивност изјави министерот за одбрана Ехуд барак додека израелскиот Премиер Ехуд Олмерт ...

Израел изврши напади со бомби од бел фосфор ?

Телма - 11.01.2009

Израелската армија ноќеска изврши нови воздушни напади врз Појасот Газа и интензивно ја гранатираше таа област со артилериски оган. Во кварт во западниот дел од градот Газа беа убиени двајца Палестинци додека патувале со автомобил.

Израелската армија продолжува со нападите врз Појасот Газа

Алфа - 11.01.2009

Израелската армија ноќеска изврши нови воздушни напади врз Појасот Газа и интензивно ја гранатираше таа област со артилериски оган. Во кварт во западниот дел од градот Газа беа убиени двајца Палестинци додека патувале со автомобил.

Израелските сили навлегоа во јужните квартови на градот Газа

Алфа - 11.01.2009

Израелските копнени сили навлегоа во јужните делови од градот Газа при што убија десет палестински борци и натераа десетици семејества во бекство, јави АФП повикувајќи се на очевидци и лекари.

Жестоки судири во предградијата на Газа

Алсат-М - 11.01.2009

Најмалку десет Палестинци се убиени во жестоките судири на израелската војска и припадниците на Хамас источно од градот Газа. Израелските воздухопловни сили нападнале повеќе од 60 цели во тоа подрачје, а ја погодиле и куќата на лидерот на военото крило ...

Израелските сили навлегоа во јужните квартови на градот Газа

Алсат-М - 11.01.2009

Израелските копнени сили навлегоа во јужните делови од градот Газа при што убија десет палестински борци и натераа десетици семејства во бекство, јавувуваат агенциите повикувајќи се на очевидци и лекари.

Израел- финален напад врз Појасот Газа

Форум - 11.01.2009

Израел вклучува дополнителни единици од резервисти за учество во операцијата против исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа, изјави портпаролот на израелските сили, генерал Ави Бенајаху, јавуваат светските агенции Според медиумите, ова е знак за ...

Палестина бара Израел да го прифати египетскиот план

Дневник - 11.01.2009

Хамас нема да разгледува примирје во Газа се' додека Израел не ја заврши офанзивата и ги отвори граничните премини за оваа палест инска територија Палестинскиот претседател Махмуд Абас го повика Израел да ја прифати египетската иницијатива за примирје и ...

Машал:Војната во Газа ги уби шансите за мир

Канал5 - 11.01.2009

Политичкиот лидер на Хамас Калед Машал изјави дека неговата органзиација нема да разгледува примирје во Појасот Газа се додека Израел не ја заврши офанзивата која трае веќе трета недела и ги отвори граничните премини за таа палестинска територија.

Израелската армија продолжува со нападите врз Појасот Газа

Канал5 - 11.01.2009

Израелската армија ноќеска изврши нови воздушни напади врз Појасот Газа и интензивно ја гранатираше таа област со артилериски оган. Во кварт во западниот дел од градот Газа беа убиени двајца Палестинци додека патувале со автомобил.

Меѓународниот Црвен крст прекина со работа во Газа

Канал5 - 11.01.2009

Меѓународниот Црвен крст најави денеска дека нема веќе да ги следи возилата на палестинската итна помош во Појасот Газа бидејќи било пукано едно од нивните возила.

Израелските сили навлегоа во јужните квартови на градот Газа

Сител - 11.01.2009

Израелските копнени сили навлегоа во јужните делови од градот Газа при што убија десет палестински борци и натераа десетици семејества во бегство, јави АФП повикувајќи се на очеводци и лекари.

Тежиштето на интензивираните борби на копно се приближува до градот Газа

Канал5 - 11.01.2009

Тежиштето на интензивираните борби на копно се приближува до градот газа, во чии предградија веќе се водат жестоки престрелки меѓу израелските војници и припадниците на радикалниот Хамас и исламски џихад.

Израел се подготвува за финален удар во воените операции во Газа

Сител - 11.01.2009

Израел почна да вклучува дополнителни единици од резервисти за учество во операцијата против исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа, изјави портпаролот на израелските сили, генерал Ави Бенајаху.

Црвениот крст ја напушта Газа?

Вечер - 11.01.2009

Веста на вчерашниот ден од боиштето во Газа е дека Меѓународниот црвен крст најави дека повеќе нема да ги следи возилата на палестинската итна помош во Појасот Газа, бидејќи било пукано едно од нивните возила.

Обама изјави дека нема да го одложува проблемот на Блискиот Исток

Нетпрес - 11.01.2009

Барак Обама ќе почне да работи за мир на Блискиот Исток веднаш штом стане претседател на САД, а конфликтот во Газа само допринесува за негово решение за побрзо делување, пренесува Ројтерс повикувајќи се на изјава на Обама.

“Хамас“ сака прекин на огнот

Нетпрес - 11.01.2009

Според началникот на израелското воено разузнавање Амос Јадлин, радикалното палестинско движење “Хамас“, сака прекин на судирите во појасот Газа, пренесуваат светските агенции.

Продолжуваат жестоките судири во Газа

Макфакс - 11.01.2009

Најмалку десет Палестинци се убиени во жестоките судири на израелската војска и припадниците на Хамас источно од градот Газа. Израелските воздухопловни сили нападнале повеќе од 60 цели во тоа подрачје, а ја погодиле и куќата на лидерот на военото крило ...

Израелските сили влегоа во градот Газа

Макфакс - 11.01.2009

Израелските сили влегоа во најнаселените делови на Појасот Газа и убија најмалку 27 Палестинци, интезивирајќи ја офанизвата и покрај меѓународните апели за прекин на огнот.

САД ја поддржаа израелската операција во Газа

А1 - 10.01.2009

Претставничкиот дом на САД донесе резолуција за поддршка на офанзивата на Израел во Појасот Газа. За поддршка на документот гласаа 390 конгресмени, а пет од нив се изјаснија против.

Израел ликвидира командант на Хамас

А1 - 10.01.2009

Израелската армија го уби Амир Манси, командантот на единица на Хамас која испукува ракети од Појасот Газа врз југот на Израел. Манси бил убиен во напад од воздух додека се обидувал да испука проектили врз израелските копнени сили.

ОН бара примирје, Израел ќе ги засили нападите

Време - 10.01.2009

Израел продолжи со двонеделната офанзива во Појасот Газа и покрај резолуцијата за непосреден прекин на огнот, која Советот за безбедност на Обединетите нации ја донесе во четвртокот вечерта.

Алжир: 63 лица повредени во судирите меѓу анти израелските демонстранти и полицијата

Р.С.Европа - 10.01.2009

Алжирските власти соопштија дека 63 лица се повредени во судирите меѓу анти израелските демонстранти и полицијата во Алжир. Според полицијата, 23 полицајци биле повредни во протестите поради израелската офанизва во Газа, при што одговорните за нередите ...

Каиро: Израел мора да го прифати договорот за примирје, смета Махмуд Абас

Р.С.Европа - 10.01.2009

Претседателот на Палестинската власт Махмуд Абаз денеска во Каиро изјави дека Израел мора да го прифати договорот за примирје или одговорноста ке падне врз еврејската држава. Абаз.

Израел продолжува со воената операција

Вест - 10.01.2009

ГАЗА, 11 јануари (Ројтерс) - Израел вчера ја отфрли резолуцијата на ОН што повикува на прекин на огнот во Газа, и додека воените авиони и тенкови повторно ја напаѓаа палестинската енклава, министрите дебатираа околу тоа дали да ја интензивираат ...

Акцијата на Израел и меѓународниот поредок

Утрински - 10.01.2009

оминаа точно две недели откако започнаа нападите на Израел врз Газа. Овој случај е интересен за разгледување од повеќе аспекти и се поставува прашањето зошто токму сега се случува конфликт со олку голем интензитет.

Израел ги игнорира ОН и продолжува со напади

Утрински - 10.01.2009

ГАЗА - Израел вчера ја отфрли Резолуцијата на ОН со која се бара примирје во Газа и додека авионите и тенковите повторно ја напаѓаа палестинската енклава, министрите дебатираа дали да ја интензивираат двонеделната кампања против герилците на Хамас.

Во американскиот сенат изгласана поддршка за израел

Телма - 10.01.2009

Претставничкиот дом на САД донесе резолуција за поддршка на офанзивата на Израел во Појасот Газа. За поддршка на документот гласаа 390 конгресмени, а петмина се изјаснија против.

Израел ја засили офанзивата во Газа

Телма - 10.01.2009

Израелската армија и во текот на ноќта ја бомбардираше територијата на појасот Газа, наспроти Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН која повикува на прекин на огнот.

Израел и Хамас го отфрлија повикот за мир

Дневник - 10.01.2009

Хуманитарната организација УНРВА објави дека во текот на бомбардирањето на Газа загинале 257 деца, а 1.080 се ранети, што е една третина од вкупниот број жртви Израелските сили вчера ја продолжија офанзивата врз Појасот Газа, а и милитантната група Хамас ...

ОН: Итно е потребна храна за 80 отсто од населението во Појасот Газа

Алфа - 10.01.2009

Итна помош во храна е неопходна за најмалку 80 отсто од населението во Појасот Газа и затоа Израел мора да овозможи полесен пристап на хуманитарната помош во овој регион, соопшти Светската програма за храна.

Продолжуваат нападите во Газа и преговорите во Египет

Алсат-М - 10.01.2009

Израелската армија денеска ги продолжи нападите во појасот Газа, а ОН најави дека ќе продолжи со дистрибуцијата на хуманитарната помош штом ќе добие безбедносни гаранции од Израел.

Газа не го слушна аберот од ОН

Н.Македонија - 10.01.2009

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за Блискиот Исток со која повика на итен и траен прекин на огнот и целосно повлекување на израелските војници од Газа, но неа ја отфрлија и Израел и Хамас.

Конгресот донесе резолуција за поддршка на израелската операција во Газа

Алфа - 10.01.2009

Претставничкиот дом на САД донесе резолуција за поддршка на офанзивата на Израел во Појасот Газа. За поддршка на документот гласаа 390 конгресмени, а петмина се изјаснија против.

Израел и Хамас го отфрлија повикот за примирје

Форум - 10.01.2009

Израелските и силите на военото крило на исламистичкото движење Хамас ги продолжуваат меѓусебните оружени судири. Борби се воеле дури и за време на тричасовниот прекин на огнот што го прогласи Израел.

Продолжуваат борбите во Појасот Газа

Алфа - 10.01.2009

Борбите во Појасот Газа продолжија утрово, откако вчера пропаднаа напорите на Советот за безбедност на ОН за воспоставување прекин на огнот. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун синоќа му изрази разочарување на израелскиот премиер Ехуд Олмерт бидејќи е ...

Израел најавува ескалација на воените операции во Газа

Алсат-М - 10.01.2009

Израел денеска преку летоци на жителите на градот Газа им најави ескалација на воените дејства додека во Египет во тек се разговори на палестинските претставници со египетскиот претседател Хосни Мубарак околу мировниот план.

Египет отфрла распоредување странски војници на своја територија

Алфа - 10.01.2009

Египет денеска отфрли можност за распоредување странски војници на египетската страна од границата со Газа во рамки на можен договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас. -Никој не зборува за меѓународни војници во Египет.

Хезболах го предупреди Израел да не го проширува конфликтот

Алсат-М - 10.01.2009

Претставници на исламистичкото движење Хезболах го предупредија Израел да не го користи инцидентот во кој од Јужен Либан беа испукани проектили на територијата на еврејската држава за почнување конфликт со шиитската организација.

Продолжуваат борбите во Појасот Газа

Канал5 - 10.01.2009

Борбите во Појасот Газа продолжија утрово, откако вчера пропаднаа напорите на Советот за безбедност на ОН за воспоставување прекин на огнот. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун синоќа му изрази разочарување на израелскиот премиер Ехуд Олмерт бидејќи е ...

Претставничкиот дом на САД донесе резолуција за поддршка на израелската операција во Газа

Канал5 - 10.01.2009

Претставничкиот дом на САД донесе резолуција за поддршка на офанзивата на Израел во Појасот Газа. За поддршка на документот гласаа 390 конгресмени, а петмина се изјаснија против.

ОН: Итно е потребна храна за 80 отсто од населението во Појасот Газа

Канал5 - 10.01.2009

Итна помош во храна е неопходна за најмалку 80 отсто од населението во Појасот Газа и затоа Израел мора да овозможи полесен пристап на хуманитарната помош во овој регион, соопшти Светската програма за храна.

САД донесе резолуција за поддршка на израелската операција во Газа

Сител - 10.01.2009

Претставничкиот дом на САД донесе резолуција за поддршка на офанзивата на Израел во Појасот Газа. За поддршка на документот гласаа 390 конгресмени, а петмина се изјаснија против.

Израелската армија ги предупреди Палестинците за проширување на офанзивните дејствија

Канал5 - 10.01.2009

Израелските ВВС фрлаа летоци во Појасот Газа предупредувајќи ги жителите дека армијата има намера да ја засили офанзивата. Армијата прецизира дека се работи за општо предупредување и оти Израел почнува „нова фаза во војната против теророт“.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави денеска во Каиро дека Израел мора да ја прифати египетс

Канал5 - 10.01.2009

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави денеска во Каиро дека Израел мора да ја прифати египетската иницијатива за прекин на судирите во Појасот Газа, инаку ќе биде одговорен за „водопадот од крв“.

Меѓународни медиуми побараа од Израел да им се овозможи пристап на новинарите во Газа

Канал5 - 10.01.2009

По иницијатива на организацијата „Репортери без граници“ околу 60 меѓународни медиуми настојуваа од израелските власти да им се дозволи пристап на новинарите во Појасот Газа, соопшти организацијата за заштита на слободата на печатот.

Блер: Газа не смее да биде оправдување за радикализација на британските муслимани

Канал5 - 10.01.2009

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека ситуацијата во Појасот Газа не му дава никому оправдување за радикализација на британскте муслимани, јави дописникот на МИА од Лондон.

Најави за заострување на нападите од Израел

Сител - 10.01.2009

Најновата епизода од израелско-палестинскиот вооружен конфликт влегува во третата недела. Само изминатава ноќ и во текот на утринава израелските борбени авиони и бродови испукаа над 40 проектили врз цели во и околу градот Газа, така игнорирајќи ги ...

Борбите продолжуваат, итно потребна храна во Газа

Нетпрес - 10.01.2009

Борбите во појасот Газа продолжиле ноќеска и рано утрово, откако пропаднаа напорите на Советот за безбедност на ООН, да воспостави прекин на огнот. Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки мун, синоќа, изразил разочарување, бидејќи Израел ја ...

Предупредување за Палестинците дека Израел ја проширува офанзивата

Нетпрес - 10.01.2009

Израелската авијација денеска исфрлила летки во појасот Газа, предупредувајќи го населението дека планира да ја зајакнат двонеделната офанзива. Армијата прецизирала дека се работи за општо предупредување, дека Израел започнува нова офанзива во војната ...

Делегација од ХАМАС пристигнува во Каиро

Макфакс - 10.01.2009

Исламската вооружена група ХАМАС денеска ќе испрати свои претставници, вклучително од Појасот Газа, да го разгледаат египетскиот мировен план во Каиро, пренесуваат агенциите.

Израелската офанзива на Газа влезе во трета недела

Макфакс - 10.01.2009

Израел и покрај апелите од меѓународната зедница за прекин на огнот го напаѓа појасот Газа од воздух, од копно и од море. Израелската офанзива на Газа влезе во трета недела, а само ноќеска и изутрината беа извршени 40-тина напади.

Отфрлена резолуцијата на ОН за Газа

А1 - 09.01.2009

Израелската армија продолжува со жестоките бомбардирања на Газа од воздух и од море. Авионите нападнале најмалку 50 цели во Газа, а израелската пешадија навлезе до селото Ал Карара, во близина на Хан Јунис.

ОН бараат прекин на огнот во Газа

BBC - 09.01.2009

Советот за безбедност на Обединетите Нации за прв пат реагираше по израелската офанзива во појасот Газа која почна пред две недели. Со резолуцијата се повикува на итен прекин на огнот, израелско повлекување од Газа, непречен пристап за хуманитарна помош и напори за спречување на илегален дотур на оружје во Газа.

Часовникот отчукува

BBC - 09.01.2009

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт ја одби резолуцијата на Обединетите нации како „неизводлива". Тој рече дека испукувањето ракети од Хамас само покажува дека таа не може да функционира.

Лично видување

BBC - 09.01.2009

Во Газа или околу неа има повеќе дописници... Но малкумина од нив го знаат појасот подобро од дописникот на Би Би Си Алан Џонстон кој беше дописник од таму повеќе години и кој беше киднапиран и држен како заложник таму во 2007 година.

Њујорк: Прифатена нацрт резолуцијата на ОН за итен прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа - 09.01.2009

Арапските земји и земјите од Западот постигнаа договор околу нацрт резолуцијата на Советот за безбедност на ООН со кој се повикува на итен прекин на огнот во појасот Газа, изјавија дипломатски извори во ООН. Инаку бројот на жртвите во израелската офанзива во појасот Газа се зголеми на 763 , откако спасувачките екипи за време на прекин на ...

Израел нападнат од либанска територија

Време - 09.01.2009

Четири ракети од типот „каќуша“ беа истрелани вчераутро од југот на Либан врз територијата на северен Израел, при што пет лица се полесно повредени. Израелската армија веднаш одговорила со артилериски оган врз позициите од каде што е стрелано.

Газа: Продолжува оганзивата на Израел

Р.С.Европа - 09.01.2009

Израел ја продолжува копнената и воздушна офанзива во Појасот Газа, 14-ти ден по ред, а милитанти на Хамас истрелуваат ракети кон израелска територија и покрај синоќа усвоената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите Нации, со која се повикува на итно примирје.

Црвен крст: Израел ги крши меѓународните закони во Газа

Вест - 09.01.2009

ЖЕНЕВА, 9 јануари (Ројтерс) - Хуманитарните работници најдоа четири прегладнети деца покрај своите мртви мајки и уште неколку мртви тела во куќа во делот од градот Газа што го бомбардираа израелските сили, соопшти вчера Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК).

Ватикан вели Газа е "голем конц логор"

Вест - 09.01.2009

ВАТИКАН, 9 јануари (Ројтерс) - Односите меѓу Ватикан и Израел вчера станаа напнати кога еврејската држава осуди еден советник на папата Бенедикт зашто Газа ја нарече "голем концентрационен логор". Израел го искритикува кардиналот Ренато Мартиино кога папата држеше говор пред дипломатите во кој зборуваше против употребата на насилство од страната ...

Хамас нема да се предаде

Вест - 09.01.2009

ДАМАСК, 9 јануари (АП) - Висок претставник на Хамас изјави вчера дека милитантната група никогаш нема да се предаде во Газа и ќе се бори од "куќа до куќа" против израелските сили. Мохамед Назал, член на политичкото раководство на Хамас во Дамаск, Сирија, се закани дека ќе паднат големи израелски жртви ако силите на Израел навлезат подлабоко во ...

Израел е се' пожесток во нападите врз Газа

Утрински - 09.01.2009

ГАЗА - Црвениот крст го обвини Израел дека не ја исполнува обврската да им помогне на повредените цивили во Газа. Персоналот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст пронајде четири слаби и исплашени деца крај телата на нивните мајки во куќи погодени од гранатирањето во Зеитун.

ОН усвои резолуција за прекин на огнот

Телма - 09.01.2009

– Советот за безбедност на ОН усвои ноќеска резолуција со која се повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили. Резолуцијата е усвоена со гласови од претставници на 14 земји членки на СБ, додека САД се воздржаа.

И покрај резолуцијата на ОН, нема прекин на огнот

Телма - 09.01.2009

Израелските напади врз Појасот Газа и ракетирањето на Израел продолжуваат и покрај усвоената Резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на воените дејствија. Израелската авијација утрово извела напади врз повеќе цели, а и воената морнарица продолжува со бомбардирање.

И Хезболах почна да стрела ракети врз Израел

Дневник - 09.01.2009

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах завчера изјави дека е подготвен за нова војна со Израел, заканувајќи се со многу поостри судири отколку во летото 2006 година Два брана ракети „катјуша“ истрелани од либанска територија вчера го погодија Израел, чии сили веќе две недели настојуваат да ја елиминираат ракетната закана од милитантната група Хамас ...

Советот за безбедност усвои резолуција за Газа

Алфа - 09.01.2009

Советот за безбедност на ОН усвои ноќеска резолуција со која се повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили. Резолуцијата е усвоена со гласови од претставници на 14 земји членки на СБ, додека САД се воздржаа.

Во Осло судири меѓу поддржувачите и противниците на Израел

Алфа - 09.01.2009

Норвешката полиција синоќа уапси 27 лица откако две групи демонстранти се судирија. Едната група изразуваше поддршка на Израелците, а другата - Палестинците. Полицијата употребила солзавец со цел да ги растури демонстрантите кои изразуваа несогласување со израелските напади во Појасот Газа.

„Гардијан“: Тимот на Барак Обама најавува подготвеност за контакти со Хамас

Алфа - 09.01.2009

Екипата советници на новозибраниот американски претседател Барак Обама се подготвува за започнување контакти со исламистичката организација Хамас, која ја има контролата врз територијата на Газа, открива лондонски „Гардијан“.

Во војната во појасот Газа околу 780 загинати

Форум - 09.01.2009

Израелските сили, во текот на изминатата ноќ, ги продолжија нападите во појасот Газа. Според локални и меѓународни извори, експлозии имало пред се‘ на север на појасот Газа. Во војната што трае 13 дена, досега загинаа околу 780 луѓе. Голем дел од нив, според сознанијата на неутрални набљудувачи, се жени и деца.

Продолжуваат судирите во Појасот Газа и покрај Резолуцијата на ОН

Алфа - 09.01.2009

Израелските напади врз Појасот Газа и ракетирањето на Израел продолжуваат и покрај усвоената Резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на воените дејствија. Израелската авијација утрово извела напади врз повеќе цели, а и воената морнарица продолжува со бомбардирање.

Администрацијата на Обама подготвена за разговори со Хамас

Алсат-М - 09.01.2009

Администрацијата на новиот американски претседател Барак Обама е подготвена да ја напушти доктрината на Џорџ Буш за изолација на Хамас и да отвори канал за комуникација со исламистичката група. Потегот да се воспостави контакт со Хамас, кој што може да се иницира преку американските тајни служби, би претставувал дефинитивен прекин со политиката на ...

Хамас ја отфрли Резолуцијата на ОН

Алсат-М - 09.01.2009

Хамас ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се повикува на итен прекин на огнот, со образложение дека таа не е во согласност со интересите на палестинскиот народ. „Ние ја отфрламе таа резолуција бидејќи не одговара на нашите интереси, ниту на интересите на палестинскиот народ“, изјави од Либан, Раафат Морра, ...

Газа како предизборен џокер

Н.Македонија - 09.01.2009

Влегувањето на израелските копнени сили во Газа се случи викендот, додека САД спиеја по новогодишните прослави. Русија се превртуваше во креветот, го погледна календарот и одлучи да почека уште една недела пред да се разбуди, одложувајќи ја својата реакција по Божиќ. Никој не се брза да се занимава со надворешна политика во новата година.

Ново воено жариште на Блискиот Исток?

Н.Македонија - 09.01.2009

Ракети истрелани од територијата на Либан вчера го погодиле Израел, но радикалната шиитска група Хезболах негирала дека стои зад нападите. По инцидентот се зголемиле стравувањата од отворање ново воено жариште на Блискиот Исток. Израел возвратил на нападот со артилериски оган.

Израел обвинет за кршење на правилата за војување

Алсат-М - 09.01.2009

Израелската армија бомбардирала куќа во градот Газа во која ден порано сместиле 110 палестински бегалци. Според агенцијата на Обединетите нации за координација на хуманитарната помош очевидци потврдиле дека во инцидентот кој се случил на 4 јануари ...

Нарушен привремениот прекин на огнот во Газа

Алсат-М - 09.01.2009

Тричасовниот прекин на огнот од хуманитарни причин и беше нарушен денеска од обновување на судирите во Појасот Газа, соопшти претставник од израелското Министерство за одбрана.

Нарушен времениот прекин на огнот во Газа

Форум - 09.01.2009

Тричасовниот прекин на огнот од хуманитарни причини беше нарушен денеска од обновување на судирите во Појасот Газа, соопшти претставник од израелското Министерство за одбрана „Ние одлучивме да го испочитуваме времениот прекин на огнот, но Палестинците ...

Потписи против офанзивата врз Газа

Алсат-М - 09.01.2009

Културното граѓанско здружение „Визион М“ и здружението „Бамисрсија“ собраа над 7 илјади потписи против насилството во Појасот Газа Заедно со потписите тие испратија и протесна нота до почесниот конзул на Израел во Скопје, како и во другите дипломатски ...

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за Газа

Кирилица - 09.01.2009

Советот за безбедност на ОН ноќеска усвои резолуција со која се повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили Резолуцијата е усвоена со гласови од претставници на 14 земји членки на СБ, додека САД се воздржаа.

„Гардијан“: Тимот на Барак Обама најавува подготвеност за контакти со Хамас

Кирилица - 09.01.2009

Екипата советници на новозибраниот американски претседател Барак Обама се подготвува за започнување контакти со исламистичката организација Хамас, која ја има контролата врз територијата на Газа, открива лондонски „Гардијан“ В есникот повикувајќи се на неименувани извори во „тимот за транзиција“ на Обама, контактите и разговорите со Хамас не би ...

Советот за безбедност усвои резолуција за Газа

Канал5 - 09.01.2009

Советот за безбедност на ОН усвои ноќеска резолуција со која се повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили. Резолуцијата е усвоена со гласови од претставници на 14 земји членки на СБ, додека САД се воздржаа.

Нови жртви меѓу Палестинците во израелската воена операција во Појасот Газа

Канал5 - 09.01.2009

Дванаесет Палестинци синоќа загинаа при изтраелскиот напад врз Појасот Газа. Шестмина од жртвите се членови на едно семејство. Шестте лица загинале при воздушен напад во реонот на градот Џабалија. Во нападот повреден е и ликалниот лидер на левичарскиот Демократски фронт за ослободување на Палестина.

„Гардијан“: Тимот на Барак Обама најавува подготвеност за контакти со Хамас

Канал5 - 09.01.2009

Екипата советници на новозибраниот американски претседател Барак Обама се подготвува за започнување контакти со исламистичката организација Хамас, која ја има контролата врз територијата на Газа, открива лондонски „Гардијан“.

Гадафи ги повика арапите да се борат против Израел

Канал5 - 09.01.2009

Претседателот на Либија Муамар Гадафи синоќа ги повика арапите да се борат на страната на Палестинците против Израел. Но, либијските медиуми не пренесуваат повеќе деталји од изјавата на Гадафи, кој на почетокот од израелската офанзива во Појасот Газа изјави дека мировните преговори со еврејската држава се само „ционистичка програма за наше ...

Нови жртви меѓу Палестинците во појасот Газа

Кирилица - 09.01.2009

Дванаесет Палестинци синоќа загинаа при израелскиот напад врз Појасот Газа. Шестмина од жртвите се членови на едно семејство Шесте лица загинале при воздушен напад во реонот на градот Џабалија. Во нападот повреден е и л о калниот лидер на левичарскиот Демократски фронт за ослободување на Палестина.

Во Осло судири меѓу поддржувачите и противниците на Израел

Канал5 - 09.01.2009

Норвешката полиција синоќа уапси 27 лица откако две групи демонстранти се судирија. Едната група изразуваше поддршка на Израелците, а другата - Палестинците. Полицијата употребила солзавец со цел да ги растури демонстрантите кои изразуваа несогласување со израелските напади во Појасот Газа.

Советот за безбедност усвои резолуција за Газа

Сител - 09.01.2009

Советот за безбедност на ОН усвои ноќеска резолуција со која се повикува на итен прекин на огнот во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили. Резолуцијата е усвоена со гласови од претставници на 14 земји членки на СБ, додека САД се воздржаа.

Гадафи ги повика арапите да се борат против Израел

Кирилица - 09.01.2009

Претседателот на Либија Муамар Гадафи синоќа ги повика арапите да се борат на страната на Палестинците против Израел Но, либијските медиуми не пренесуваат повеќе детали од изјавата на Гадафи, кој на почетокот од израелската офанзива во Појасот Газа изјави дека мировните преговори со еврејската држава се само „ционистичка програма за наше ...

Продолжуваат судирите во Појасот Газа и покрај Резолуцијата на ОН

Канал5 - 09.01.2009

Израелските напади врз Појасот Газа и ракетирањето на Израел продолжуваат и покрај усвоената Резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на воените дејствија. Израелската авијација утрово извела напади врз повеќе цели, а и воената морнарица продолжува со бомбардирање.

Во Осло се судрија групи на поддржувачи и противници на Израел

Кирилица - 09.01.2009

Норвешката полиција синоќа уапси 27 лица откако две групи демонстранти се судрија. Едната група изразуваше поддршка за Израелците, а другата за Палестинците Полицијата употребила солзавец со цел да ги растури демонстрантите кои изразуваа несогласување со израелските напади во Појасот Газа.

Израел продолжува со нападите врз Појасот Газа и покрај Резолуцијата на ОН

Кирилица - 09.01.2009

Израелските напади врз Појасот Газа и ракетирањето на Израел продолжуваат и покрај усвоената Резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на воените дејствија Израелската авијација утрово извела напади врз повеќе цели, а и воената морнарица продолжува со бомбардирање.

Резолуцијата на ОН не е прифатена од Хамас, Израел ја продолжува офанзивата

Кирилица - 09.01.2009

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека не ја прифаќа Резолуцијата на Советот за безбедност од Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на огнот во Појасот Газа - И покрај тоа што сме главниот актер во Појасот Газа, ние не бевме ...

Хамас не ја прифаќа Резолуцијата на ОН, а Израел ја продолжува офанзивата

Канал5 - 09.01.2009

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека не ја прифаќа Резолуцијата на Советот за безбедност пти Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на огнот во Појасот Газа.

Израелскиот премиер ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот

Кирилица - 09.01.2009

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт ја отфрли денеска резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, со која се повикува на прекин на огнот во Појасот Газа, оценувајќи ја за „неизводлива“ Тој соопшти дека Палестинците и денеска истрелале ракети врз Израел и ...

Израел продолжува со нападитте во појасот Газа

Канал5 - 09.01.2009

Ниту синоќешната одлука на највисокото меѓународно тело за прекин на огнот, не го одврати Израел од офанзивата врз Газа. 50 напади врз цели на Хамас, за нови 40 жртви и за биланс од 750 загинати за 14 дена.

Продолжуваат судирите во појасот Газа и покрај резолуцијата на ОН

Сител - 09.01.2009

По повеќедневни интензивни преговори Советот за безбедност на ОН синоќа изгласа резолуција со која се бара од Израел и радикалната палесинска организација Хамас итен прекин на огнот во појасот Газа.

На Хамас и Израел им се војува!

Вечер - 09.01.2009

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека не ја прифаќа Резолуцијата на Советот за безбедност при Обединетите нации во која се апелира за итен прекин на огнот во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили.

ВИДЕО: Советот за безбедност изгласал резолуција за прекин на огнот во Газа

Нетпрес - 09.01.2009

Совет за безбедност на ООН, ноќеска ја прифатил Резолуцијата, со која се повика на моментален прекин на огнот во појасот Газа. Побарано е и целосно повлекување на војската на Израел, објавува АП, пренесеува Нетпрес. Со гласањето 14 земји членки ја поддржале резолуцијата, додека САД биле воздржани.

Изгласана резолуцијата за Газа, Израел и понатаму напаѓа

Макфакс - 09.01.2009

Советот за безбедност ноќеска усвои резолуција со која се бара итен и траен прекин на судирите меѓу Хамас и израелските сили во Газа, кои и покрај резолуцијата ги продолжуваат нападите во појасот. Со резолуцијата, која едногласно ја поддржаа 14 земји, а воздржано гласаа единствено САД, се бара и повлекување на израелската војска од Газа, итна ...

Администрацијата на Обама подготвена за разговори со Хамас

Макфакс - 09.01.2009

Администрацијата на новиот американски претседател Барак Обама е подготвена да ја напушти доктрината на Џорџ Буш за изолација на Хамас и да отвори канал за комуникација со исламистичката група Потегот да се воспостави контакт со Хамас, кој што може да се иницира преку американските тајни служби, би претставувал дефинитивен прекин со политиката на ...

Израел ја отфрли резолуцијата на ОН

Макфакс - 09.01.2009

Израелската влада денеска соопшти дека ќе ја продолжи воената офанзива во Појасот Газа и покрај резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се повикува на прекин на огнот.

Хамас ја отфрли Резолуцијата на ОН

Макфакс - 09.01.2009

Хамас ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се повикува на итен прекин на огнот, со образложение дека таа не е во согласност со интересите на палестинскиот народ.

Израел и Палестина го прифатиле мировниот план

А1 - 08.01.2009

Израел и Палестина постигнаа согласност за примирје. Од двете страни беше прифатена иницијатива на Франција и Египет за долгорочен прекин на огнот поддржан од Советот за безбедност на Обединетите нации. Израел од утринава ги запре воените операции во појасот Газа.

Блер: САД да го поддржат прекинот на огнот во Газа

А1 - 08.01.2009

Специјалниот претставник на Блискоисточната четворка, Тони Блер, денеска ги повика САД безусловно да го поддржат француско-египетскиот план за прекин на огнот во Газа. Блер, кој е заеднички претставник на САД, ОН, Русија и ЕУ, изрази и увереност за можно постигнување на примирје во Газа.

Израел привремено ги запре нападите врз Газа

А1 - 08.01.2009

Израелската армија соопшти дека привремено, на три часа, ги запира операциите во Појасот Газа, за да им дозволи на жителите да се снабдат со неопходните производи, пренесоа светските агенции. „Примирјето, второ по ред во последните два дена, ќе им овозможи на хуманитарните агенции да ја завршат својата работа“, рече израелскиот функционер Петер ...

ОН ја прекинува помошта за Газа

BBC - 08.01.2009

Обединетите нации ќе ги прекинат сите испораки за појасот Газа откако еден конвој беше погоден од тенковска граната, при што загинаа две лица. Портпарол на светската организација рече дека имало неколку напади врз нивни објекти и испораките ќе се прекинат бидејќи не може да се гарантира безбедноста на персоналот.

Газа: Продолжија нападите на израелската авијација врз појасот Газа

Р.С.Европа - 08.01.2009

Израелската авијација ноќеска изврши нови напади врз цели во појасот Газа. Како што се јавува цел на нападите бил тунел за кријумчарење на оружје на границата меѓу Египет и Газа. Бомбардирање имало и во северниот дел на Газа, а израелската армија се судрила и со палестинските милитанти.

Газа: Израел ги продолжи нападите врз појасот Газа

Р.С.Европа - 08.01.2009

Најмалку три ракети биле истрелани од Либан врз северен Изреал, јавија агенциите. Во нападот нема жртви и засега не се знае кој е одговорен за нападот, кој е прв по израелската војна против Хезболах во Либан во 2006 година и го потикнаа стравот од отворање втор фронт кога израелската офанзива против Хамас во Газа влезе во 13 ден.

Израел ќе дозволи три хуманитарни часа дневно

Време - 08.01.2009

Израел вчера објави дека секој ден ќе ги прекинува воените операции по три часа и се согласи да отвори хуманитарни коридори за да се овозможи доставата на помош во храна, гориво и лекови на еден и полмилионското население на Појасот Газа.

Газа: Агенцијата за бегалци ги прекинува операциите во Газа

Р.С.Европа - 08.01.2009

Агенцијата за бегалци соопшти дека ги суспендира операциите во Газа поради опасноста од израелските сили. Соопштението доаѓа откако израеслките сили стрелале врз возило на агенцијата во северна Газа при што загинал возачот.

Само тричасовен прекин на огнот

Вест - 08.01.2009

ГАЗА, 8 јануари (Ројтерс) - Израел и Хамас вчера најавија привремен прекин на огнот во Појасот Газа за да се олесни протокот на хуманитарана помош и двете страни соопштија дека го разгледуваат египетскиот предлог за прекин на огнот.

Ехуд Олмерт

Утрински - 08.01.2009

Започнувајќи ја со војна против Хезболах во Либан, Ехуд Олмерт (64) ќе ја оконча својата функција премиер на Израел со војна, овој пат против Хамас во појасот Газа. Олмерт, наследник и близок соработник на претходниот израелски премиер Ариел Шарон, со офанзивата врз Газа му стави точка на сопствениот план кој во 2004 година стана и официјален ...

Израел води пропагандна војна

Утрински - 08.01.2009

Израел се обиде да ја преземе иницијативата во пропагандната војна околу Газа, но неговата верзија за настаните е сериозно разнишана. Инцидентот го покренува прашањето за тоа како да се интерпретира видео записот снимен од воздух.

Ракети од Либан врз израелска територија, Израел возврати

Утрински - 08.01.2009

- Повеќе ракети се истрелани утрината од либанска територија врз северниот дел на Израел, а во нападот се повредени неколку лица, јавуваат медиумите, додавајќи дека Израел веднаш возвратил на нападот. Четири ракети од типот „каќуша“ се истрелани врз областа западно од Галилеја, во зоната на градот Нахарије и населбата Кабри, соопштуваат израелски ...

Израел ракетиран од либанска територија - возвратено на два фронта

Телма - 08.01.2009

Израелската армија отвори артилериски оган врз Либан како одговор на ракетирањето на северниот дел на еврејската држава. Портпаролот на израелската армија изјави дека истрелани се пет артилериски гранати врз „изворот на ракетниот напад“.

Израелската армија ја интензивира офанзивата во Појасот Газа

Алфа - 08.01.2009

Израел утрово ја засили офанзивата во јужниот дел на Појасот Газа. Според очевидци во областа навлегле десетици тенкови. Тенковите поддржани со хеликоптери се упатиле кон градот Хан Јунис, што се смета за упориште на радикалното палестинско движење Хамас. Израелската армија се уште не ја има потврдено информацијата за интензивирање на операциајта.

СБ: Приближно 10.000 луѓе во Појасот Газа се под закана од поплави

Алфа - 08.01.2009

Околу 10.000 луѓе во Појасот Газа се во опасност да бидат поплавени од отпадните води поради проблеми со пречистителните станици, кои настанаа со израелските бомбардирања, соопшти синоќа Светската банка (СБ). - Пумпите, кои ги пренесуваат отпадните води од резервоарите кон пречистителните станици во северниот дел на Појасот Газа, не работаат ...

Истрелани ракети од Либан врз израелска територија

Алсат-М - 08.01.2009

Повеќе ракети се истрелани утринава од либанска територија врз северниот дел на Израел, а во нападот се повредени неколку лица. Како што јавуваат медиумите Израел веднаш возвратил на нападот. Четири ракети од типот „каќуша“ се истрелани врз областа западно од Галилеја, во зоната на градот Нахарије и населбата Кабри, соопштуваат израелски воени ...

Блер ги повика САД да го поддржат прекинот на огнот во Газа

Алсат-М - 08.01.2009

Специјалниот претставник на Блискоисточната четворка, Тони Блер, денеска ги повика САД безусловно да го поддржат француско-египетскиот план за прекин на огнот во Газа. Блер, кој е заеднички претставник на САД, ОН, Русија и ЕУ, изрази и увереност за можно постигнување на примирје во Газа.

Три часа пауза, па повторно бомби

Н.Македонија - 08.01.2009

Израел вчера соопшти дека секој ден по три часа ќе го прекине бомбардирањето на Газа за да обезбеди протек на хуманитарна помош за населението. Палестинското радикално движење Хамас исто така објави оти нема да стрела со ракети кон Израел додека трае краткиот прекин на огнот.

Ватикан го критикува Израел

Алсат-М - 08.01.2009

Министерот за правда на Ватикан, кардиналот Ренато Мартино, остро ги критикуваше израелските операции во Појасот Газа. Ситуацијата пак, на палестинската територија ја спореди со голем концентрационен логор. Според Би-Би-Си, кардиналот ги обвинил Израел и радикалната палестинска организација Хамас дека мислат само на сопствените интереси, а цената ...

Египет: Почнаа израелско-палестински преговори

Алсат-М - 08.01.2009

Претставници на Израел, на палестинските автономни власти од Западниот Брег и на радикалната палестинска организација Хамас, денска се сретнаа денеска во египетскиот главен град Каиро. Преговараат за примирје кое Израел го условува со прекин на ракетните напади од Појасот Газа врз цели на југот на земјата, како и со прекин на криумчарењето оружје ...

Илјадници луѓе протестираат во Турција и Грција против израелската офанзива во Газа

SETimes - 08.01.2009

АНКАРА, Турција -- Стотици илјадници луѓе протестираа поради израелската офанзива во Појасот Газа на неколку митинзи низ Турција во неделата (4-ти јануари). Полициските власти велат дека околу 200.000 луѓе учествувале на масовните демонстрации во централен Истанбул, извикувајќи слогани и веејќи знамиња.

Израел вторпат беше ракетиран од територијата на Јужен Либан, јавија израелските медиуми.

Алфа - 08.01.2009

Северниот дел на Израел денеска беше цел на ракетни напади исфрлени од северниот сосед Либан. Израелската армија возврати истрелувајќи пет артилериски гранати врз „изворот на ракетниот напад“. Либанскиот премиер ги осуди нападите.

Разговори во Каиро за решение на конфликтот во Газа

Форум - 08.01.2009

Египет ги покани Израел, Палестинските автономни власти и Хамас на разговори за прекин на огнот во појасот Газа. Според изјавата на египетскиот амбасадор во ОН, претставници на сите поканети страни навестиле дека ќе дојдат во Каиро, каде ќе имаат одвоени средби со претставници на египетската влада. Заеднички разговори не се предвидени.

Израел ракетиран од либанска територија

Форум - 08.01.2009

Од либанска територија се истрелани ракети врз северот на Израел, соопшти израелската полиција. Најмалку три ракети експлодираа во близина на градот Нахарија, околу иосум километри јужно од границата со Либан. Најмалку едно лице е рането. Радилано-исламистичкото движење Хамас вели дека тоа не е дело на нагови припадници.

Израел за египетскиот предлог, Хамас ветува решение

Форум - 08.01.2009

Израелската страна во средата попладнето изјави дека начелно го прифаќа предлогот за примирје во појасот Газа. Две држави треба да ги договорат клулните точки. Висок функционер на Хамас за израелски портал изјавил дека заедничката формулација за постигнување примирје може да се постигне за 48 часа Новинските агенции ја пренесуваат изјавата на ...

Израел ракетиран од територијата на Либан

Кирилица - 08.01.2009

Неколку ракети истрелани од Либан утрово паднаа на територијата на Израел, соопштија израелски воени извори Три до четири ракети паднале во западниот дел на Галилеја, во реонот на Нахирија. Нема информации зе евентуалните човечки ...

Во СБ на ОН се уште постојат несогласувања за оцена на ситуацијата во Појасот Газа

Канал5 - 08.01.2009

Во Советот за безбедност на ОН се уште има несогласувања за тоа каква позиција да биде заземена за кризата во Газа, јавија западни медиуми. Се уште нема договор дали да биде изгласана резолуција или да биде објавено соопштение со кое ќе се повика на прекин на огнот.

СБ: Приближно 10.000 луѓе во Појасот Газа се под закана од поплави

Канал5 - 08.01.2009

Околу 10.000 луѓе во Појасот Газа се во опасност да бидат поплавени од отпадните води поради проблеми со пречистителните станици, кои настанаа со израелските бомбардирања, соопшти синоќа Светската банка (СБ). - Пумпите, кои ги пренесуваат отпадните води од резервоарите кон пречистителните станици во северниот дел на Појасот Газа, не работаат ...

Израелски, палестински и претсатвници од Хамас на средба во Египет

Канал5 - 08.01.2009

Претставници на Израел, на палестинската автономна власт и на Хамас денеска ќе се сретнат во Каиро, изјави синоќа египетскиот претставник во Обединетите нации, Магет Абделазиз. Тој наведе дека средбата ќе има само „технички карактер“.

Израелската армија ја интензивира офанзивата во Појасот Газа

Канал5 - 08.01.2009

Израел утрово ја засили офанзивата во јужниот дел на Појасот Газа. Според очевидци во областа навлегле десетици тенкови. Тенковите поддржани со хеликоптери се упатиле кон градот Хан Јунис, што се смета за упориште на радикалното палестинско движење Хамас. Израелската армија се уште не ја има потврдено информацијата за интензивирање на операциајта.

Ракетиран Израел од територијата на Либан

Канал5 - 08.01.2009

Неколку ракети истрелани од Либан утрово паднаа на територијата на Израел, соопштија израелски воени извори. Три до четири ракети паднале во западниот дел на Галилеја, во реонот на Нахирија. Нема информации зе евентуалните човечки ...

Израел ја интензивира офанзивата во Појасот Газа

Кирилица - 08.01.2009

Израел утрово ја засили офанзивата во јужниот дел на Појасот Газа. Според очевидци во областа навлегле десетици тенкови Тенковите поддржани со хеликоптери се упатиле кон градот Хан Јунис, што се смета за упориште на радикалното палестинско движење Хамас. Израелската армија се уште не ја има потврдено информацијата за интензивирање на операциајта.

Израелската армија возврати на нападот од либанска територија

Канал5 - 08.01.2009

Израелската армија отвори артилериски оган врз Либан како одговор на ракетирањето на северниот дел на еврејската држава. Портпаролот на израелската армија изјави дека истрелани се пет артилериски гранати врз „изворот на ракетнито напад“.

Данска и Холандија предлагаат полициски сили на ЕУ меѓу Египет и Појасот Газа

Канал5 - 08.01.2009

Данска и Холандија предложија ЕУ да испрати полициски сили на границата меѓу Египет и Појасот Газа за извршување проверки на границата. Предлогот на данскиот министер за надворешни работи Пер Стиг Милер и холандскиот колега Максим Ферхаген беше испратено до чешкото претседателство на Унијата.

Несогласувања во Советот за безбедност на ОН околу ставот за кризта во Газа

Кирилица - 08.01.2009

Во Советот за безбедност на ОН се уште има несогласувања за тоа каква позиција да биде заземена за кризата во Газа, јавија западни медиуми Се уште нема договор дали да биде изгласана резолуција или да биде објавено соопштение со кое ќе се повика на прекин на огнот.

Израелската армија возврати на нападите од територијата на Либан

Кирилица - 08.01.2009

Израелската армија отвори артилериски оган врз Либан како одговор на ракетирањето на северниот дел на еврејската држава Портпаролот на израелската армија изјави дека истрелани се пет артилериски гранати врз „изворот на ракетниот напад“.

Приближно 10.000 луѓе во Појасот Газа се под закана од поплави

Кирилица - 08.01.2009

Околу 10.000 луѓе во Појасот Газа се во опасност да бидат поплавени од отпадните води поради проблеми со пречистителните станици, кои настанаа со израелските бомбардирања, соопшти синоќа Светската банка - Пумпите, кои ги пренесуваат отпадните води од резервоарите кон пречистителните станици во северниот дел на Појасот Газа, не работаат поради ...

Данска и Холандија предлагаат полициски сили на ЕУ меѓу Египет и Појасот Газа

Кирилица - 08.01.2009

Данска и Холандија предложија ЕУ да испрати полициски сили на границата меѓу Египет и Појасот Газа за извршување проверки на границата Предлогот на данскиот министер за надворешни работи Пер Стиг Милер и холандскиот колега Максим Ферхаген беше испратено до чешкото претседателство на Унијата.

Во сб на ОН се` уште постојат несогласувања за оцена на ситуацијата во појасот Газа

Сител - 08.01.2009

Во Советот за безбедност на ОН се уште има несогласувања за тоа каква позиција да биде заземена за кризата во Газа, јавија западни медиуми. Се` уште нема договор дали да биде изгласана резолуција или да биде објавено соопштение со кое ќе се повика на прекин на огнот.

Данска и Холандија предлагаат полициски сили на ЕУ меѓу Египет и Појасот Газа

Сител - 08.01.2009

Данска и Холандија предложија ЕУ да испрати полициски сили на границата меѓу Египет и Појасот Газа за извршување проверки на границата. Предлогот на данскиот министер за надворешни работи Пер Стиг Милер и холандскиот колега Максим Ферхаген беше испратено до чешкото претседателство на Унијата.

Вторпат рекетиран Израел од територијата на Либан

Канал5 - 08.01.2009

Израел повторно беше рекетиран од територијата на Јужен Либан, јавија израелските медиуми. Сирени за воздушна тревога се слушнале во два града во северниот дел на Израел откако три ракети паднале во регионот. Нема информации за евентуалните човечки жртви или причинета материјална штета.

Перес: Израел нема да дозволи Појасот Газа да стане сателит на Иран

Канал5 - 08.01.2009

Израел не сака прекин на огнот туку да стави крај на насилството, за да не дозволи претворање на Појасот Газа во сателит на Иран. Хамас треба да престане со ракетирање на Израел, изјави израелскиот претседател Шимон Перес во интервјуто за италијанскиот весник „Република“. Тој повтори дека Израел нема територијални амбиции кон Газа.

Перес: Израел нема да дозволи Појасот Газа да стане сателит на Иран

Кирилица - 08.01.2009

Хамас треба да престане со ракетирање на Израел, изјави израелскиот претседател Шимон Перес во интервјуто за италијанскиот весник „Република“ Израел не сака прекин на огнот туку да стави крај на насилството, за да не дозволи претворање на Појасот Газа во сателит на Иран. Перес повтори дека Израел нема територијални амбиции кон Газа.

Хезболах демантира дека го рекетирала Израел

Канал5 - 08.01.2009

Шиитската организација Хезболах денеска соопшти дека не е вмешана во ракетните напади врз Северен Израел. Либанскиот министер за информации Тарек Митри истакна дека Хезболах потврдил пред Владата во Бејрут дека се придржува до Резолуцијата 1.701 на Советот за безбедност при Обединетите нации, со која е прекинат огнот, но не е постигнато целосно ...

Израел привремено ги запре нападите во појасот Газа

Кирилица - 08.01.2009

Израелската армија соопшти дека привремено, на три часа, ги запира операциите во појасот Газа, за да им дозволи на жителите да се снабдат со неопходните производи, пренесоа светските агенции - Примирјето, второ по ред во последните два дена, ќе им овозможи на хуманитарните агенции да ја завршат својата работа, рече израелскиот функционер Петер ...

Хезболах демантира дека го рекетирала Израел

Кирилица - 08.01.2009

Шиитската организација Хезболах денеска соопшти дека не е вмешана во ракетните напади врз Северен Израел Либанскиот министер за информации Тарек Митри истакна дека Хезболах потврдил пред Владата во Бејрут дека се придржува до Резолуцијата 1.701 на Советот за безбедност при Обединетите нации, со која е прекинат огнот, но не е постигнато целосно ...

Израелскaтa армија привремено ги запре операциите во појасот Газа

Канал5 - 08.01.2009

Израелската армија соопшти дека привремено, на три часа, ги запира операциите во појасот Газа, за да им дозволи на жителите да се снабдат со неопходните производи, пренесоа светските агенции. -Примирјето, второ по ред во последните два дена, ќе им овозможи на хуманитарните агенции да ја завршат својата работа, рече израелскиот функционер Петер ...

Франциja и Германиja заедно за мир на Блискиот исток

Кирилица - 08.01.2009

Франција и Германија се подготвени да излезат со заедничка иницијатива за помош во мировниот процес на Блискиот исток, денеска соопшти францускиот претседател Никола Саркози, пренесува Франс прес Саркози ја повтори својата позиција дека оружјето треба да замолкне, израелската армија да се повлече од појасот Газа што е можно поскоро и Израел да ...

Еден израeлски офицер убиен и еден војник повреден во Појасот Газа

Сител - 08.01.2009

Еден израелски офицер беше убиен, а еден војник е повреден во судири со палестински милитанти северно од градот Газа, јави АФП. Со денешниот случај, бројот на убиени израелски војници од почетокот на операцијата во Појасот Газа на 27 декември е осум лица.

Израелскaтa армија привремено ги запре операциите во појасот Газа

Сител - 08.01.2009

Израелската армија соопшти дека привремено, на три часа, ги запира операциите во појасот Газа, за да им дозволи на жителите да се снабдат со неопходните производи, пренесоа светските агенции. -Примирјето, второ по ред во последните два дена, ќе им овозможи на хуманитарните агенции да ја завршат својата работа, рече израелскиот функционер Петер ...

ОН: Израелски војници пукале врз камион со хуманитарна помош за Газа и го убиле возачот

Кирилица - 08.01.2009

Израелските армиски сили пукале врз камион, натоварен со хуманитарна помош за Газа, и го убиле возачот, пренесоа светските агенции Портпаролот на ОН Аднан Абу Хасна изјави дека ова се случило за време на примирјето, прогласено од Израел.

Израелската армија возврати на нападот од либанска територија

Сител - 08.01.2009

Израелската армија отвори артилериски оган врз Либан како одговор на ракетирањето на северниот дел на еврејската држава. Портпаролот на израелската армија изјави дека истрелани се пет артилериски гранати врз „изворот на ракетниот напад“.

Либан со каќуши го нападна Израел

Вечер - 08.01.2009

Израелската армија отвори артилериски оган врз Либан како одговор на првото ракетирањето на северниот дел на еврејската држава Најмалку три проектили истрелани од Либан вчера утрото паднаа на територијата на Израел, соопштија израелски воени извори. Тоа е прво отворање на оган од либанска територија од 2007 година.

Бројот на загинати во Газа достигна 763 лица

Нетпрес - 08.01.2009

Бројот на загинатите, како последица на израелските воени дејства во појасот Газа, достигна 763 лица, откако за време на прекинот на бомбардирањето откриени се десетици убиени, пренесе АФП, повикувајќи се на палестинските лекари.

ООН ја стопира помошта за Газа

Нетпрес - 08.01.2009

Обединетите нации ќе ги прекинат сите испораки за појасот Газа откако еден конвој бил погоден од тенковска граната, при што загинале две лица. Портпарол на светската организација изјавил дека имало неколку напади врз нивни објекти и испораките ќе се прекинат бидејќи не може да се гарантира безбедноста на персоналот.

Израел ја продолжува офанзивата во појасот Газа

Макфакс - 08.01.2009

Израелските борбени авиони денеска продолжија со бомбардирање на цели во појасот Газа, а тенковите напредувале во одделни сектори, јавуваат медиумите. Жителите на Газа го опишаа ноќешното бомбардирање источно од градот како едно од најтешките во 13-дневната израелска офанзива.

Блер ги повика САД да го поддржат прекинот на огнот во Газа

Макфакс - 08.01.2009

Специјалниот претставник на Блискоисточната четворка, Тони Блер, денеска ги повика САД безусловно да го поддржат француско-египетскиот план за прекин на огнот во Газа. Блер, кој е заеднички претставник на САД, ОН, Русија и ЕУ, изрази и увереност за можно постигнување на примирје во Газа.

Истрелани ракети од Либан врз израелска територија, Израел возврати

Макфакс - 08.01.2009

Повеќе ракети се истрелани утрината од либанска територија врз северниот дел на Израел, а во нападот се повредени неколку лица, јавуваат медиумите, додавајќи дека Израел веднаш возвратил на ...

Израел по тричасовниот прекин - ги обнови нападите

BBC - 07.01.2009

Израел ги продолжи воените операции во појасот Газа, по тричасовниот прекин, за да се овозможи дистрибуција на основните намирници за луѓето во областа. Израелски воен портпарол вели дека за тоа време жителите на Газа можат да излезат и да се снабдат со храна и лекови.

Свет: Повик на Ал Каеда за напади на израелски и западни цели

Р.С.Европа - 07.01.2009

Вториот човек на терористичката организација Ал Каида Ајман ал Завахири во најновата аудио порака ги повика муслиманите да напаѓаат израелски и западни цели како одговор на израелската воена офанзива во Појасот Газа.

Чавез го протера израелскиот амбасадор

Телма - 07.01.2009

Венецуелската Влада побара од амбасадорот на Израел во Венецуела, Шломо Коен да ја напушти земјата. Одлуката за протерување на амбасадорот е донесена во знак на протест поради офанзивата на Израел во Појасот Газа која започна на 27 декември. Дел од персоналот на Израелската амбасада исто така ќе биде протеран.

Израел прогласи по три часа на ден прекин на огнот

Телма - 07.01.2009

Израелската армија соопшти дека од денеска по три часа дневно нема да врши напади врз Појасот Газа. Нападите ќе бидат прекинати од 13 до 16 часот по локално време со цел да се формира коридор по кој ќе се доставува неопходната помош за населението. Израелскиот премеир Ехуд Олмерт најави дека ќе се отворат хуманитарни коридори во Појасот Газа.

Израел под силен притисок за прекин на огнот

Алсат-М - 07.01.2009

Израелската војска денеска објави тричасовен прекин на бомбардирањето на појасот Газа. „Одлучено е од денеска секој ден да се прекине бомбардирањето од 11 до 14 часот со што жителите ќе можат да се снабдат со потребните намирници“ изјави портпаролот на израелската армија Авитал Либовиш.

Израел три часа дневно нема да напаѓа цел врз Појасот Газа

Алфа - 07.01.2009

Израелската армија соопшти дека од денеска по три часа дневно нападите врз Појасот Газа. Нападите ќе бидат прекинати од 13 до 16 часот по локално време со цел да се формира коридор по кој ќе се доставува неопходната помош за населението. Израелскиот премеир Ехуд Олмерт најави дека ќе се отворат хуманитарни коридори во Појасот Газа.

Венецуела го протера израелскиот амбасадор во Каракас поради кризата во Појасот Газа

Алфа - 07.01.2009

Венецуелската Влада побара од амбасадорот на Израел во Венецуела, Шломо Коен да ја напушти земјата. Одлуката за протерување на амбасадорот е донесена во знак на протест поради офанзивата на Израел во Појасот Газа која започна на 27 декември. Дел од персоналот на Израелската амбасада исто така ќе биде протеран.

Марзук: Се разгледува предлогот за прекин на насилството, но Хамас не се согласува за конечно примирје со Израел

Алфа - 07.01.2009

Хамас го разгледува предлогот за прекин на насилството во Појасот Газа, но одбива да преговара за конечно примирје со Израел, изјави заменик-претседателот на движењето, Муса Абу Марзук. Тој нагласи дека доколку Појасот Газа продолжи да биде окупирана од Израел дека нема да запре отпорот.

Турски навивачи прекинаа натпревар поради израелските напади во Газа

Алсат-М - 07.01.2009

Во знак на протест против израелските напади врз Појасот Газа, турски навивачи во Анкара не дозволија да се одигра кошаркарскиот натпревар меѓу Турк Телеком и Бнеи Хашарон од Евролигата. Судијата беше принуден да го прекине натпреварот откако револтираните турски навивачи почнаа да извикуваат „долу Израел и „Израел убиец“, а се судрија и со ...

Ал Завахири повикува на напади против Израел

Алсат-М - 07.01.2009

Вториот човек на терористичката организација Ал Каеда, Ајман Ал Завахири ги повика муслиманските верници да го нападнат Израел и цели на западот. Завагхири тоа го смета за одговор на израелските напади во Појасот Газа. Тој обвини дека и новоизбраниот претседател Барак Обама носи одговорност за израелските напади.

По истекот на прекинот на огнот повторно престрелки во Појасот Газа

Алсат-М - 07.01.2009

Престрелките меѓу израелската армија и припадниците на Хамас беа обновени веднаш по истекувањето на тричасовниот прекин на огнот, кој од денеска е воспоствен за да може да се достави хуманитарна помош за жителите на Појасот Газа.

Израел планира конечен удар врз Газа

Дневник - 07.01.2009

Конечната фаза би била критична за израелските сили, зашто во тесните улици би биле лесна цел за заседи Додека целиот свет апелира за примирје во Газа, израелските лидери вчера дебатираа дали да им наредат на копнените трупи да тргнат во конечна офанзива во палестинскиот регион.

Израел и Хамас „во принцип“ за прекин на огнот

Алсат-М - 07.01.2009

Израел „во принцип“ се согласи со предлогот на Франција и Египет за прекин на огнот во појасот Газа. Портпаролот на армијата Марк Регев изјави дека сега предизвикот е како да се договорат деталите за да одговараат на принципите.

Израелците навлегоа во најголемиот град Кан Јунис

Сител - 07.01.2009

Единаесетти ден од израелските напади врз цели на Хамас во Појасот Газа. Тенкови на израелската армија утринава четврти ден од отпочнување на копнената офанзива навлегоа во најголемиот град во јужниот дел на Појасот Газа, Кан Јунис. Израелските тенкови, поддржани со хеликоптери од воздух, стрелаат врз цели на Хамас во градот.

Хамас се согласи на шестмесечно примирје

Канал5 - 07.01.2009

Палестинското движење Хамас денеска се согласи на прекин на огнот во траење од шест месеци. Идејата за продолжување на примирјето е дел од мировната иницијатива на Франција и на Египет, а со истата запознаен е и Советот за безбедност при Обединетите нации.

Израел три часа дневно нема да напаѓа цел врз Појасот Газа

Канал5 - 07.01.2009

Израелската армија соопшти дека од денеска по три часа дневно нема да врши напади врз Појасот Газа. Нападите ќе бидат прекинати од 13 до 16 часот по локално време со цел да се формира коридор по кој ќе се доставува неопходната помош за населението. Израелскиот премеир Ехуд Олмерт најави дека ќе се отворат хуманитарни коридори во Појасот Газа.

Хамас се согласи на шестмесечно примирје

Сител - 07.01.2009

Палестинското движење Хамас денеска се согласи на прекин на огнот во траење од шест месеци. Идејата за продолжување на примирјето е дел од мировната иницијатива на Франција и на Египет, а со истата запознаен е и Советот за безбедност при Обединетите нации.

Венецуела го протера израелскиот амбасадор во каракас

Сител - 07.01.2009

Венецуелската Влада побара од амбасадорот на Израел во Венецуела, Шломо Коен да ја напушти земјата. Одлуката за протерување на амбасадорот е донесена во знак на протест поради офанзивата на Израел во Појасот Газа која започна на 27 декември. Дел од персоналот на Израелската амбасада исто така ќе биде протеран.

ОН: Половина од загинатите цивили во Појасот Газа се деца и жени

Канал5 - 07.01.2009

Половина од загинатите 680 цивили во Појасот Газа од почетокот на израелската операција се жени и деца, соопшти денеска Канцеларијата за за координација на хуманитарните прашања при Обединетите нации. Канцеларијата истакнува дека можно е бројот на загинати цивили да биде повисок, бидејќи болничкиот персонал не може да утврди колку од загинатите ...

По истекот на тричасовниот прекин на огнот повторно престрелки во Појасот Газа

Канал5 - 07.01.2009

Престрелките меѓу израелската армија и припадниците на Хамас беа обновени веднаш по истекувањето на тричасовниот прекин на огнот, кој од денеска е воспоствен за да може да се достави хуманитарна помош за жителите на Појасот Газа.

Прв конструктивен потег на Израел од почетокот на 12-дневната офанзива

Канал5 - 07.01.2009

Прв конструктивен потег на Израел од почетокот на 12-дневната офанзива. По вчерашниот најкрвав ден во газа, Израел подлегна на меѓународните притисоци, но не за целосен прекин на огнот – туку за симболичен прекин, со цел да се овозможи премин на хуманитарната помош.

Секој ден по три часа без бомби!

Вечер - 07.01.2009

Се чини дека ова беше неминовно по завчерашниот напад на Израел врз училиште на Обединетите нации во градот Џабалија, при што загинаа над 40 лица, а неколку десетици Палестинци се повредени Израелската армија соопшти дека од вчера, по три часа дневно, ќе ги прекинува нападите врз Појасот Газа, а Хамас се согласи на прекин на огнот, но само на ...

Израел и Палестинците се спогодија за мирен план

Нетпрес - 07.01.2009

Властите на Израел и палестинската автономија постигнаа спогодба по планот за примирје во појасот Газа, разработен од Франција и Египет, изјавил францускиот претсеадтел Никола Саркози, пренесе Ројтерс. “Саркози повикува на реализација на тој план“ стоело во ...

Саркози: Израел и Палестина го прифатија мировниот план

Макфакс - 07.01.2009

Израел и Палестинската автономија се согласија да го прифатат мировниот план за Појасот Газа, предложен вчера од Египет. Ова, како што пренесе Ројтерс, денеска во Париз го соопшти францускиот претседател Никола Саркози, кој учествуваше заедно со египетските власти во подготвувањето на мировниот план.

Израел го условува примирјето со спречување на вооружувањето на Хамас

А1 - 06.01.2009

Израел ќе ги сопре воените напади кон Газа, доколку се спречи вооружувањето на Хамас, најавија денеска израелските власти. Во меѓувреме денеска, и покрај апелот на меѓународната заедница, израелските сили навлегоа длабоко на територијата на Газа, а претходно во воздушен удар на локално училиште, загинаа тројца Палестинци.

70.000 ирански студенти се подготвени за самоубиствени напади

А1 - 06.01.2009

Над 70.000 ирански студенти се пријавиле како доброволци за извршување на самоубиствени напади во Израел во знак на поддршка на Хамас и како одговор на израелските напади во појасот Газа. Пет ирански студентски организации и конзервативна духовна група минатата недела почнаа регистрација на доброволци за самоубиствени напади и побараа од иранскиот ...

Израелски напад врз училиште во Газа

BBC - 06.01.2009

Претставник на Обединетите нации вели дека најмалку 30 лица загинале а 55 се повредени во последните израелски напади во Газа близу едно училиште каде што се засолниле стотици раселени лица. Ова е втор ваков напад за два дена и светската организација повика да се одржи независна истрага за инцидентот кој се случи во Џабалија, на северот од појасот.

Њујорк: Ситуацијата во Газа на дневен ред на состанокот на Советот за безбедност

Р.С.Европа - 06.01.2009

Советот за безбедност на ОН денеска ќе се состане за да ја разгледа ситуацијата во Газа. Најпрвин ќе бидат одржани консултации зад затворена врата, а доцна попладне ќе има дебата на која ќе присуствува и генералниот секретар Бан Ки ...

Газа: Висока делегација на ЕУ во обид за изнаоѓање примирје на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 06.01.2009

Висока делегација на ЕУ предводена од претставникот за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана ја продолжува посетата на Блискиот исток во обид да се постигне примирје во појасот Газа. И францускиот претседател Никола Саркози престојува во регионот, каде што прави напори да издејствува прекин на судирите меѓу Израел и палестинското движење ...

Вашингтон: Секое примирје во Газа мора да вклучува механизми кои би ги спречиле нападите на Хамас

Р.С.Европа - 06.01.2009

Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека секое примирје во Газа мора да вклучи и механизми кои би го спречиле Хамас да продолжи да го гаѓа Израел од таа палестинска област. Буш изрази загриженост поради влошувањето на ситуацијата за Палестинците што живеат таму, но истакна дека Хамас е одговорен за ...

Газа: Продолжува израелската офанзива

Р.С.Европа - 06.01.2009

Ираелските сили ја продлжиле копнената офанзива во Појасот Газа и упаднале во градот Кан Јунис, каде што наишле на отпор од милитанти на Хамас, јавуваат агенциите. Во текот на ноќта имало жестоки престрелки и во други делови од Газа.

Газа во пламен, светот бара мир

Утрински - 06.01.2009

ГАЗА - Израелски тенкови, авиони и копнени сили вчера ја нападнаа Газа, а министерот за одбрана изјави дека офанзивата против милитантите на Хамас во палестинската енклава ќе трае се додека Израел биде безбеден.

Арапскиот свет поделен за ситуацијата во Газа

Утрински - 06.01.2009

БЕЈРУТ - По неколкудневни израелски воздушни напади врз Газа, се' поголемиот излив на незадоволство на јавноста врши притисок врз американските сојузници во арапскиот свет и изгледа ја влошува поделбата во регионот.

Израелски авиони нападнаа нови 130 цели

Утрински - 06.01.2009

Израелската авијација во ноќта меѓу неделата и понеделникот нападна 130 цели во појасот Газа, соопшти портпарол на армијата. Крвавиот биланс на деветдневната офанзива на Израел врз цели во појасот Газа надмина 500 загинати Палестинци, од кои една четвртина се цивили, се вели во податоци на ОН.

Изрелците стрелаа врз училиште на оон - најмалку 40 цивили загинаа

Телма - 06.01.2009

Израелските сили ја проширија офанзивата и во јужниот дел на појасот Газа навлегувајќи во раните утрински часови во градот Кан Јунис. Повеќе од 40 Палестинци се убиени во израелско бомбардирање на училиште кое работи под закрилата на ОН на Газа, потврдија болнички извори и портпарол на СВетската организација.

Хамас сака психолошка, а не воена победа

Дневник - 06.01.2009

Декларираните цели на израелските операции во Газа се запирање на ракетните напади на југот на Израел и прекинување на каналите за шверц ување оружје од Египет во Газа, но вистинската цел е соборување од власт на Хамас, пишува „Њујорк тајмс“ Израелската армија завчера го пресече појасот Газа на два дела и зазеде неколку стратегиски области, откако ...

Буш со Израел, Обама молчи, Европската Унија во конфузија

Дневник - 06.01.2009

Неколку десетици демонстранти вчера се собраа во Чикаго, во близина на куќата на Барак Обама, со цел новоизбраниот претседател на САД да го поттикнат да се изјасни за најновата трагедија на Блискиот Исток. Сепак, иако стекна слава на врвен реторичар, подготвен за остри коментари, Обама овој пат процени дека е подобро да молчи.

За девет дена убиени 512 Палестинци

Дневник - 06.01.2009

Крвавиот биланс на 9-дневната офанзива на Израел врз цели во Појасот Газа е над 500 загинати Палестинци, од кои една четвртина се цивили, се вели во податоци на ОН. Палестински лекари соопштија дека загинале вкупно 512 луѓе, меѓу кои 87 деца, а повеќе од 2.450 се ранети. Во текот на вчерашниот ден беа убиени 63 Палестинци.

ОН: Израел треба да им дозволи на бегалците да ја напуштат Газа

Алсат-М - 06.01.2009

Високиот комесар за бегалци на ОН Антонио Гутереш побара денеска од Израел итно да им овозможи на цивилите од Појасот Газа да ја напуштат областа на израелско-палестинските судири и да ја преминат границата со Египет.

Жестоки судири меѓу израелската армија и Хамас во градот Газа

Алсат-М - 06.01.2009

Во градот Газа вечерва избувнаа жестоки судири меѓу израелската армија и борци на Хамас - за прв пат од почетокот на израелската копнена офанзива, пренесе Франс прес. Агенцијата се повикува на очевидци и на израелски воен извор.

Најмалку 40 загинати при израелски напад врз училиште на ОН

Алсат-М - 06.01.2009

Најмалку 40 луѓе загинаа при израелскиот воздушен напад врз училиште на Обединетите нации во градот Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа, соопштија претставници на ОН. Училиштето било засолниште на стотици Палестинци, кои побегнале од судирите меѓу израелските војници и борците на Хамас во северниот дел на Газа.

Продолжуваат израелските напади врз цели на Хамас во Појасот Газа

Алфа - 06.01.2009

Израелски тенкови навлегоа во најголемиот град во јужниот дел на Појасот Газа, Хан Јунис. Tенкови поддржани со хеликоптери од воздух стрелаат врз цели на Хамас во градот. Во меѓувреме палестиниските медицински извори соопштија дека десетмина Палестинци загинале при нападот од израелските воени бродови.

„Тајмс“: Зошто Обама молчи за најновите случувања во Газа

Алфа - 06.01.2009

Зошто новозибраниот американски претседател Барак Обама молчи за она што се случува во и околу Газа, пишува „Тајмс“ и во својот коментар, оценувајќи дека таквото однесување е „запрепастувачко“. Весникот кој за време на предизборната кампања во САД минатото лето остана неопределен кон кандидатите во трката за Белата куќа, сега цинично забележува ...

Саркози: Сирија да го притисне Хамас

Алсат-М - 06.01.2009

Францускиот претседател Никола Саркози денеска ја повика Сирија да изврши притисок врз палестинското милитантно исламистичко движење Хамас за да се постигне примирје во појасот Газа. Саркози по средбата со сирискиот претседател Бшар Ал Асад, во Дамаск, рече дека е уверен дека Сирија може да даде значаен допринос во пронаоѓањето на решението на ...

Анонимен саудиски бизнисмен им подари 6,7 милиони долари на Палестинците во Појасот Газа

Сител - 06.01.2009

Анонимен саудиски бизнисмен им додели финансиска помош од 25 милиони риали (околу 6,7 милиони долари) на Палестинците во Појасот Газа, каде што 10 дена Израел води воена операција. Претприемачот ги дал парите во владин фонд наменет за помош на населението во Појасот Газа.

Повеќе од 70.000 ирански студенти подготвени се за самоубиствени напади во Израел

Сител - 06.01.2009

Над 70.000 ирански студенти се пријавиле како доброволци за извршување на самоубиствени напади во Израел во знак на поддршка на Хамас и како одговор на изралеските напади во Појасот Газа. Пет ирански студенски организации и конзервативна духовна група минатата недела почнаа регистрација на доброволци за самоубиствени напади.

Анонимен саудиски бизнисмен им подари 6,7 милиони долари на Палестинците во Појасот Газа

Канал5 - 06.01.2009

Анонимен саудиски бизнисмен им додели финансиска помош од 25 милиони риали (околу 6,7 милиони долари) на Палестинците во Појасот Газа, каде што 10 дена Израел води воена операција. Претприемачот ги дал парите во владин фонд наменет за помош на населението во Појасот Газа.

Продолжуваат израелските напади врз цела на Хамас во Појасот Газа

Канал5 - 06.01.2009

Израелски тенкови навлегоа во најголемиот град во јужниот дел на Појасот Газа, Хан Јунис. Израелските тенкови поддржани со хеликоптери од воздух стрелаат врз цели на Хамас во градот. Во меѓувреме палестиниските медицински извори соопштија дека десетмина Палестинци загинале при нападот од израелските воени бродови.

Повеќе од 70.000 ирански студенти подготвени се за самоубиствени напади во Израел

Канал5 - 06.01.2009

Над 70.000 ирански студенти се пријавиле како доброволци за извршување на самоубиствени напади во Израел во знак на поддршка на Хамас и како одговор на изралеските напади во Појасот Газа. Пет ирански студенски организации и конзервативна духовна група минатата недела почнаа регистрација на доброволци за самоубиствени напади.

„Тајмс“: Зошто Обама молчи за најновите случувања во Газа

Канал5 - 06.01.2009

Зошто новозибраниот американски претседател Барак Обама молчи за она што се случува во и околу Газа, пишува „Тајмс“ и во својот коментар, оценувајќи дека таквото однесување е „запрепастувачко“. Како што јави дописникот на МИА од Лондон, весникот кој за време на предизборната кампања во САД минатото лето остана неопределен кон кандидатите во трката ...

Олмерт го отфрли барањето на ЕУ за дводневен прекин на огнот

Канал5 - 06.01.2009

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска го отфрли предлогот на Европската унија за 48-часовен хуманитарен прекин на огнот со палестинското движење Хамас. Олмерт, на групата шефови на дипломатиите на земјите-членки на ЕУ, кои се во посета на Израел, им порача дека Израел е уморна од гестовите и оти израелската армија ја продолжува копнената ...

Израел ја прошири копнената офанзива на југот на појасот Газа

Канал5 - 06.01.2009

Израелската копнена офанзива навлезе најдлабоко во појасот Газа - ракетите на Хамас најдалеку на израелска територија. Уличните борби прв пат се преселија и во најголемиот јужен град во областа, Хан Јунис. 3–дневната израелска копнена операција ја забележа првата сериозна загуба.

Палестинците за резолуција на ООН за примирје во Газа

Нетпрес - 06.01.2009

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малики изјавил денес дека арапските земји работат на нацрт резолуција која Советот за безбедност на ООН би можеле уште утре да ја усвојат, а со која се бара запирање на “израелската агресија“ во Газа.

Прекин на воените напади ако престане шверцот на оружјето

Нетпрес - 06.01.2009

Итен прекин на воените напади во појасот Газа е можен само ако Хамас престане да се снабдува со оружје низ тунелите кои се ископани под границата со Египет, изјавил денес бившиот британски премиер Тони Блер. “Мислам дека луѓето сакаат итен прекин на воените напади.

Тројца загинати во напад на училиште на ООН

Нетпрес - 06.01.2009

Тројца Палестинци ги загубиле животите во израелските воздушни напади во појасот Газа. Настраданите се наоѓале во училиште на Обединетите Нации, информирале денес, медицински работници и официјални лица од ООН.

Непознат Саудиец даде седум мил. долари за Газа

Макфакс - 06.01.2009

Мистериозен саудиски бизнисмен им подари 6,7 милиони долари на жителите на Газа, кои веќе 10 дена се цел на израелските напади, јавуваат агенциите. Бизнисменот, кој не сакаше да му се открие идентитетот, ги приложил средствата во владиниот фонд наменет за помош на Газа. Претходно, на донаторска вечера се собрани 32,5 милиони долари.

Израел го условува примирјето со спречување на вооружувањето на Хамас

Макфакс - 06.01.2009

Израел ќе ги сопре воените напади кон Газа, доколку се спречи вооружувањето на Хамас, најавија денеска израелските власти. Во меѓувреме денеска, и покрај апелот на меѓународната заедница, израелските сили навлегоа длабоко на територијата на Газа, а претходно во воздушен удар на локално училиште, загинаа тројца Палестинци.

ЕУ: Примирје во Газа што побргу

А1 - 05.01.2009

Европската унија работи на постигнување итно примирје во Газа, изјави денеска висок претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана. „ЕУ работи на брзо постигнување примирје во Газа. Што побргу-тоа подобро“, изјави Солана по средбата со египетскиот претседател Хосни Мубарак во египетското летувалиште Шарм ел Шеик.

Солана: Сакаме да постигнеме прекин на огнот

А1 - 05.01.2009

Интензивни дипломатски обиди за да се спречи воениот конфликт во појасот Газа. Денеска во одделни мисии на блискиот исток, престојуваат францускиот претседател Никола Саркози како и висока делегација на ЕУ во обид да ја запрат новата Израелско-Палестинска војна. Се очекува Египет да биде главниот посредник во преговорите меѓу завојуваните страни.

Газа и европската иницијатива

BBC - 05.01.2009

Европската Унија порезема иницијатива за да ја ублажи кризата во Газа. Францускиот претседател Никола Саркози се сретнува со египетскиот претседател Мубарак а потоа ќе оди во Израел и на Западниот брег. Хамас соопшти дека планира, по поканата од егиипетската влада да испрати своја делегација таму.

Барак Обама и Блискиот исток

BBC - 05.01.2009

Кон средината на овој месец новиот американски претседател Барак Обама треба да стапи на должност. Таму ќе го чекаат повеќе тешки прашања. Деновиве најактуелното, израелско-палестинската криза која до сега ја пречекаа и ја испратија повеќе американски претседатели.

Како да се „скроти“ Хамас?

BBC - 05.01.2009

Каков и да е изборниот успех и тврдењата дека зборува во име на Палестинците од појасот Газа, „Хамас" главно е поттурнат од меѓународната заедница. Русија се понуди да посредува но беше одбиена од Израел. Се чини дека наклонетоста е кон визија на решение кое со сила ќе му биде наметнато на „Хамас".

Каиро: ЕУ повика на ставање крај на борбите меѓу Израел и Хамас

Р.С.Европа - 05.01.2009

Делегација на Европската Унија повика за стававање крај на борбите мегу Израел и Хамас. Повикот дојде од Каиро од чешкиот минситер за надаворешни работи Карел Схварзенберг. Францускиот претседел Николас Саркози планира да отпатува на Блискиот исток денеска во надеж да помогне околу француската иницијатива за прекин на огнот во Газа.

Газа: Израелските трупи продолжуваат со нападите

Р.С.Европа - 05.01.2009

Изрелските трупи ги продолжуваат борбите со Хамас во Газа, додека билансот на жртвите во офанзивата во која се вклучени ракетни напади ја надмина бројката од над 510 загинати. Најмалку 70 палестинци се убиени во копнената офанзива која почна нокта во саботата. Од израелска страна еден војник загинал и 10 други се повредени.

Појасот Газа е прегазен

Време - 05.01.2009

Израелските трупи во неделата воспоставија контрола врз источниот дел на Појасот Газа, 24 часа по почетокот на копнената офанзива врз палестинската територија, а борбите ќе продолжат се додека не се неутрализираат упориштата што Хамас ги користи за ракетни напади врз Израел.

Израелската офанцива се засили, светот повикува на примирје

Вест - 05.01.2009

ГАЗА СИТИ, ПОЈАСОТ ГАЗА, 5 јануари (АП) - Израелските копнени трупи и тенкови пресекоа низ појасот Газа рано вчера, преполовувајќи ја крајбрежната територија и обиколувајќи го најголемиот град, што претставува нова фаза од разорувачката офанзива против освојувањата на Хамас.

Израел одби меѓународни набљудувачи во Газа

Вест - 05.01.2009

ЕРУСАЛИМ/ГАЗА, 6 јануари (Ројтерс/АП) - Израел вчера ги отфрли предлозите за распоредување на меѓународни набљудувачи во Појасот Газа по евентуален прекин на огнот, и бараше поставување тимови што би помогнале да се пребараат и запечатат тунелите што би му овозможиле на Хамас повторно да се вооружи.

Светот немоќен пред пеколот во Газа

Утрински - 05.01.2009

ГАЗА - Израелски војници и палестински милитанти вчера се бореа во предградијата на Газа Сити, откако израелски војници и тенкови ја нападнаа крајбрежната енклава, во најжестоките борби од конфликтот во последните четири децении.

САД против прекин на огнот во Газа

Утрински - 05.01.2009

ЊуЈорк- Советот за безбедност одржа вонредна седница, посветена на кризата во Блискиот Исток, на која САД го оневозможија усвојувањето на либиската нацрт-резолуција, во која се повикува на моментален прекин на огнот.

Хезболах- Хамас да убие повеќе израелски војници

Утрински - 05.01.2009

Тел Авив- Движењето на либанските шиити Хезболах го повика палестински Хамас „да го победи Израел и да убие колку што е можно повеќе израелски војници“. „Хамас ќе го победи Израел во копнените напади“, изјави водачот на Хезболах, шеикот Хасан Насралах во обраќањето во јужното предградие на Бејрут, кое е упориште на оваа проиранска организација.

Војската на Израел ја парчосува Газа - над 500 загинати

Телма - 05.01.2009

Израелската авијација во текот на ноќта нападна 130 цели во Појасот Газа, соопшти портпарол на армијата. Нападнати се џамијата во Џабалија каде се складирани оружја, како и куќи што се користат како засолништа на борци и оружје. Според портпаролот биле нападнати и возила што транспортираат ракети и вооружени борци.

Израел започна копнена офанзива во Газа

Дневник - 05.01.2009

Израелската армија го подели Појасот Газа на три дела во настојувањето да го пресече транспортот на оружје, резерви и на палестински борци во северниот дел на областа Најмалку 24 Палестинци се убиени во копнената офанзива на израелската армија врз Појасот Газа, која започна завчера.Според медицински извори, најмалку 19 Палестинци се убиени од ...

Израел продолжува со офанзивата, расте бројот на загинатите цивили

Алсат-М - 05.01.2009

Израелската војска ноќеска ја продолжи копнената офанзива врз појасот Газа, при што било стрелано врз 130 цели. „Нашите воздушни сили во текот на ноќта нападнале 130 мети во појасот Газа“, изјави портпаролот на израелската војска.

Турција може да посредува меѓу Хамас и СБ

Алсат-М - 05.01.2009

Турција би можела да му предаде на Советот за безбедност на ОН услови на Хамас за примирје, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, објави денеска Милиет. Ердоган тоа го изјавил за Ал Џазира во врска со ситуацијата во Газа.

За девет дена од израелската офанзива убиени се 512 Палестинци

Алфа - 05.01.2009

Крвавиот биланс на 9-дневната офанзива на Израел врз цели во Појасот Газа надмина 500 загинати Палестинци од кои една четвртина се цивили, се вели во податоци на ОН. Палестински лекари соопштија дека загинале вкупно 512 луѓе, меѓу кои 87 деца, а повеќе од 2.450 се ранети. Во текот на вчерашниот ден убиени се 63 Палестинци.

Во Атина две паралелни демонстрации против израелската операција во Газа

Алфа - 05.01.2009

Во Атина вчера се одржаа две паралелни демонстрации против израелскта операција во Газа, организирани од левите партии, антивоените организации и Палестинците кои живеат во Грција. Учесницте на една од демонстрациите ги искршила прозорците на неколку објекти по што полицијата употребила солзавец и „шок бомби“.

Саркози: Хамас е одговорен за страдањата на Палестинците во Газа

Алфа - 05.01.2009

Францускиот претседател Никола Саркози во интервју за либанските весници „Ан Нахар“, „Аз Сафир“ и „Л’ориан ло жур“ изјави дека исламистичкото движење Хамас има голема одговорност за страдањата на Палестинците во Газа.

Израел влезе во Газа и ја преполови

Н.Македонија - 05.01.2009

Илјадници израелски војници со поддршка на тенковите, морнарицата и на военото воздухопловство вчера се судрија со припадниците на Хамас во областа Газа, помалку од 24 часа по почетокот на израелската копнена операција против палестинското радикално движење.

Оди во Газа, односно оди по ѓаволите!

Н.Македонија - 05.01.2009

Израел влезе со тенкови и со војници во областа Газа, велејќи дека целта на неговата операција е ставање крај на ракетните напади на палестинското радикално движење Хамас. Израел со денови најавуваше копнена операција и тврдеше оти таа ќе трае подолг период, односно дека бомбардирањето на целите на Хамас е само прва од неколкуте фази.

Градот Газа делумно опколен од израелските сили

Алфа - 05.01.2009

Градот Газа е делумно опколен, изјави денеска израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак. Очевидци тврдат дека израелски тенкови и оклопни возила дејствуваат јужно, северно и источно од градот Газа. - Хамас доби жесток удар од нас, но ние се уште не сме ја постигнале целта и операцијата продолжува, додаде тој кој појасни дека основната цел е ...

ЕУ се обидува да постигне примирје во Газа

Алсат-М - 05.01.2009

На Блискиот Исток се во тек посредничките напори на Европската унија за примирје меѓу Израел и радикалната палестинска организација Хамас. Европската делегација ја предводи шефот на чешката дипломатија Карел Шварценберг. Тие во Каиро денеска се состанаа со претседателот на Египет Хосни Мубарак.

Израелците го опколија градот Газа, Хамас продолжува со ракетни напади

Алсат-М - 05.01.2009

Министерот за одбрана на Израел, Ехуд Барак, утрово изјави дека војската ù задала силен удар на радикалната палестинска организација Хамас, но дека воената операција продолжува. Денеска повторно имаше и ракетните напади на Хамас врз делови на Израел. Во Газа влезе мал конвој со хуманитарна помош за населението.

Израел го крши отпорот на Хамас

Алфа - 05.01.2009

Не запира израелската офазнзива во Појасот Газа. Денеска продолжија бомбардирањата на позициите кои ги бранат припадниците на Хамас додека тенковските единици се приближуваат кон поголемите градови. Израелската армија соопшти дека уништила неколку возила во кои се пренесувало оружје за палестинските борци, како и една џамија во градот Џабалија ...

Во израелските напади убиени се 512 Палестинци

Кирилица - 05.01.2009

Крвавиот биланс на 9-дневната офанзива на Израел врз цели во Појасот Газа надмина 500 загинати Палестинци од кои една четвртина се цивили, се вели во податоци на ОН Палестински лекари соопштија дека загинале вкупно 512 луѓе, меѓу кои 87 деца, а повеќе од 2.450 се ранети. Во текот на вчерашниот ден убиени се 63 Палестинци.

Во Атина две паралелни демонстрации против израелската операција во Газа

Кирилица - 05.01.2009

Во Атина вчера се одржаа две паралелни демонстрации против израелскта операција во ГАза, организирани од левите партии, антивоените организации и Палестинците кои живеат во Грција Учесницте на една од демонстрациите ги искршила прозорците на неколку објекти по што полицијата употребила солзавец и „шок бомби“.

Израел го отфрли предлогот на Русија да биде посредник во преговорите со Хамас

Кирилица - 05.01.2009

Израел го отфрли предлогот на Русија да посредничи во преговорите со Хамас, објави весникот Арец Израел „има сериозна намера да го уништи Хамас и нема намера да му придава легитимност и да му испраќа пораки преку посредник.

Саркози од утре во посета на Египет, Западниот Брег, Израел, Сирија и Либан

Кирилица - 05.01.2009

Францускиот претседател Никола Саркози во интервју за либанските весници „Ан Нахар“, „Аз Сафир“ и „Л’ориан ло жур“ изјави дека исламистичкото движење Хамас има голема одговорност за страдањата на Палестинците во Газа - Израелската копнена операција ја докажа неопходноста за брзо склучување на примирје, наведе Саркози, кој од утре почнува посета на ...

Солана пристигна во Каиро

Кирилица - 05.01.2009

Солана пристигна во Каиро на разговори за можностите да бидат прекинати воените дејствија во секторот Газа Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана пристигна синоќа во Каиро каде ќе разговара со претседателот на Египет Хосни Мубарак за можностите да бидат прекинати воените дејствија во секторот Газа и ...

Солана пристигна во Каиро на разговори за прекин на насилствата во Газа

Канал5 - 05.01.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана пристигна синоќа во Каиро каде ќе разговара со претседателот на Египет Хосни Мубарак за можностите да бидат прекинати воените дејствија во секторот Газа и постигнување примирје меѓу Израел и Хамас.

Израелската авијација во текот на ноќта нападна 130 цели во Појасот Газа

Канал5 - 05.01.2009

Израелската авијација во текот на ноќта нападна 130 цели во Појасот Газа, соопшти портпарол на армијата. Нападнати се џамијата во Џабалија каде се складирани оружја, како и куќи што се користат како засолништа на борци и оружје. Според портпаролот биле нападнати и возила што транспортираат ракети и вооружени борци.

Арец:Израел го отфрли предлогот на Русија да посредничи во преговорите со Хамас

Канал5 - 05.01.2009

Израел го отфрли предлогот на Русија да посредничи во преговорите со Хамас, објави весникот Арец. Израел „има сериозна намера да го уништи Хамас и нема намера да му придава легитимност и да му испраќа пораки преку посредник.

Саркози: Хамас е одговорен за страдањата на Палестинците во Газа

Канал5 - 05.01.2009

Францускиот претседател Никола Саркози во интервју за либанските весници „Ан Нахар“, „Аз Сафир“ и „Л’ориан ло жур“ изјави дека исламистичкото движење Хамас има голема одговорност за страдањата на Палестинците во Газа.

Ердоган: Турција може да му предаде на СБ на ОН услови на Хамас за примирје

Канал5 - 05.01.2009

Турција би можела да му предаде на СБ на ОН услови на Хамас за примирје, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, објави денеска Милиет. Ердоган тоа го изјавил за Ал Џазира во врска со ситуацијата во Газа. - Можеме да им предадеме на СБ на ОН услови и барања на Хамас за примирје, поради тоа што Хамас веќе нема доверба спрема палестинската ...

Делегација на Хамас ќе отпатува за Каиро

Канал5 - 05.01.2009

Делегација на движењето Хамас пристига денеска во Каиро за да разгледа со египетското раководство начини за запирање на војната во Газа и за подигнување на блокадата. Посебно ќе се разгледува оворањето на пунктот Рафах на границата меѓу Газа и Египет, изјави за АФП Усама Хамдане, претставник на Хамас во Либан.

„Тајмс“: Конфузија во ЕУ околу ситуацијата во Газа

Канал5 - 05.01.2009

Европската унија е во целосна конфузија околу нејзината реакција на ситуацијата во и околу Појасот Газа, пишува „Тајмс“, предупредувајќи на опасноста дека двете одвоени мисии, онаа на францускиот претседател Никола Саркози, што почнува денеска и онаа на Чешка, која од 1 јануари претседава со ЕУ, може да станат смешни и целосно недолотворни.

Градот Газа е делумно опколен

Кирилица - 05.01.2009

Според израелскиот министер за одбрана, Ехуд Барак, градот Газа е делумно опколен Очевидци тврдат дека израелски тенкови и оклопни возила дејствуваат јужно, северно и источно од градот Газа. - Хамас доби жесток удар од нас, но ние се уште не сме ја постигнале целта и операцијата продолжува, додаде тој кој појасни дека основната цел е гарантирање ...

Градот Газа делумно опколен, тврди Барак

Канал5 - 05.01.2009

Градот Газа е делумно опколен, изјави денеска израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак. Очевидци тврдат дека израелски тенкови и оклопни возила дејствуваат јужно, северно и источно од градот Газа. - Хамас доби жесток удар од нас, но ние се уште не сме ја постигнале целта и операцијата продолжува, додаде тој кој појасни дека основната цел е ...

Конфузија во ЕУ околу ситуацијата во Газа

Кирилица - 05.01.2009

Европската унија е во целосна конфузија околу нејзината реакција на ситуацијата во и околу Појасот Газа, пишува „Тајмс“, предупредувајќи на опасноста дека двете одвоени мисии, онаа на францускиот претседател Никола Саркози, што почнува денеска и онаа на Чешка, која од 1 јануари претседава со ЕУ, може да станат смешни и целосно недолотворни К ...

Хамас: Израел ќе биде „избришан“

Канал5 - 05.01.2009

Еден од лидерите на палестинското движење Хамас во Газа, Махмуд ал-Захар денеска се закани дека Израел ќе биде „избришан“ и дека Хамас ќе победи. - Стигнува победата, фала му на Бога, изјави Ал-Захар во првото телевизиско обраќање од почетокот на израелската офанзива, додавајќи дека војската на Хамас, бригадите Езедин ал-Касам, „дала најдобар ...

Израел ќе биде „избришан“

Кирилица - 05.01.2009

Еден од лидерите на палестинското движење Хамас во Газа, Махмуд ал-Захар денеска се закани дека Израел ќе биде „избришан“ и дека Хамас ќе победи - Стигнува победата, фала му на Бога, изјави Ал-Захар во првото телевизиско обраќање од почетокот на израелската офанзива, додавајќи дека војската на Хамас, бригадите Езедин ал-Касам, „дала најдобар ...

Израел сака прекин на огнот но и гаранција дека нема веќе да биде ракетиран

Канал5 - 05.01.2009

Израелскиот амбасадор во Лондон, Рон Просор изјави дека неговата Влада сака, како и целата меѓународна заедница, итен прекин на огнот, но и гаранции дека територијата на Израел, на која живеат повеќе од еден милион луѓе, нема да биде секојдневно изложена на ракетирање и напади со минофрлачи, како што тоа се случува изминативе години, јави ...

Израел и натаму жестоко напаѓа во појасот Газа

Канал5 - 05.01.2009

Притисокот на меѓународната заедница и натаму залуден. Израел не ја намалува жестокоста на нападите во појасот Газа. Расте бројот на жртвите по почетокот на копнениот лов на милитантите на Хамас, како од двете страни, така и кај цивилите кои ја населуваат областа.

Над 500 загинати во офанзивата на Израел

Сител - 05.01.2009

Израел ја продолжува својата офанзива во појасот Газа и покрај меѓународните напори за решавање на конфликтот. Со борбени авиони и тешка артилерија опколен е и градот Газа. Во текот на ноќта биле нападнати 30 цели на Хамас при што загинале 50 Палестинци, а над 200 се повредени. Меѓу загинатите 13 се деца.

Хамас праќа преговарачи на први преговори за примирје

Нетпрес - 05.01.2009

Хамас денеска планира да прати преговарачки тим во Египет на први дипломатски преговори од почетокот на израелските напади во Газа, изјавил Ајман Таха, претставник од Хамас. Таха рекол дека преговарачите во Каиро ќе се појават на поканата од Египет за разговори со Израелците.

524 Палестинци загинале, Саркози во мировна мисија

Нетпрес - 05.01.2009

Најмалку 524 Палестинци ги загубиле животите во израелските напади во Газа. Четвртина од загинатите се цивили, соопштиле Обединетите Нации. Седум членови од едно палестинско семејство, настрадале денес во напад на војската на Израел, информирале палестински болнички извори.

Обама го разочарува Блискиот Исток

Нетпрес - 05.01.2009

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама, изгледа дека се дистанцира од блискоисточното прашање и не ја изразува својата позиција во врска со навлегувањето на израелските војници во појасот Газа. Во врска со тоа во арапските држави се зголемува скептичното расположение, постепено се губи надежта дека новата американска администрација ќе ...

Хамас се согласил на преговори

Нетпрес - 05.01.2009

Хамас планира во понеделник, да испрати делегација во Египет, на први дипломатски преговори, од почетокот на израелските напади на Газа, изјавил претставник на исламистичката организација. Претставникот на Хамас, Ајман Таха рекол дека делегацијата во Каиро, ќе одговори на египетските повици за преговори.

Хамас: Израел ќе биде “избришан“

Нетпрес - 05.01.2009

Еден од лидерите на палестинското движење Хамас во појасот Газа, Махмуд ал-Захри денес се заканил, во првото телевизиско обраќање од почетокот на израелската офанзива“ дека Израел ќе биде “избришен“ и дека Хамас ќе победи.

Израел одбива примирје и меѓународни посматрачи

Нетпрес - 05.01.2009

Израел денеска ја отфрлил можноста за примирје во појасот Газа и предлогот на Европската унија да се распоредат меѓународни посматрачи после прекинот на огнот, а наместо тоа бара доаѓање на тимови кои би помогнале за пронаоѓање на тунелите преку кои Хамас би можел повторно да се наоружа.

Израелската војска ја продолжи офанзивата врз појасот Газа

Макфакс - 05.01.2009

Израелската војска ноќеска ја продолжи копнената офанзива врз појасот Газа, при што било стрелано врз 130 цели, јавуваат медиумите. „Нашите воздушни сили во текот на ноќта нападнале 130 мети во појасот Газа“, изјави портпаролот на израелската војска.

Военото крило на ХАМАС спремно за улични борби

Макфакс - 05.01.2009

Военото крило на палестинското движење ХАМАС соопшти дека „илјадници“ нивни борци се подготвени да се судрат со израелската армија низ улиците на појасот Газа, јавуваат медиумите. „Ние подготвивме илјадници храбри борци, кои ве очекуваат на аголот на секоја улица и ќе ве пресретнат со оган и меч“, изјави Абу Обеида, портпарол на Бригадите Езедин ...

ЕУ: Примирје во Газа што побргу

Макфакс - 05.01.2009

Европската унија (ЕУ) работи на постигнување итно примирје во Газа, изјави денеска висок претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана. “ЕУ работи на брзо постигнување примирје во Газа.