TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СОНК подготви кривични пријави

Алфа - 07.12.2008

Градоначалници, директори и просветни инспектори на листата за кривични тужби на СОНК. Секој што ја злоупотребил службената должност, и за кој имаме докази дека вршел притисок врз наставниците и врз членивите на Синдикатот за време на штрајкот ќе добие кривична пријави, вели за Алфа претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски.

СОНК бара смена на директори

Време - 06.12.2008

Синдикатот за образование, наука и култура бара разрешување на директорите на училиштата што вршеле притисок врз наставниците во осумдневниот штрајк.

Карактерот на власта

Утрински - 06.12.2008

За карактерот на Владата на Груевски најмногу говори начинот на справување со штрајкот на образованието. Н ачинот на кој Владата на Никола Груевски се обидуваше да се справи со штрајкот на вработените во ...

Како стари стрини. . !

Време - 05.12.2008

Во вторникот навечер, (2 декември годинава) текстот за колумната ми беше готов и остана уште да го стокмам цртежот! Направив кафе, го вклучив телевизорот и што гледам!? Дојчин Цветановски, со дискретна ...

Премиерот ги победи учителите

Утрински - 05.12.2008

Синдикатот е поразен, ама Владата не е победник. Премиерот Никола Груевски во првата рунда ги победи учителите и бранителите. Судијата беше пристрастен. Дозволи ниски удари.

Дојчин Цветановски ја продолжува битката, сега со пријави

Утрински - 05.12.2008

Штрајкот заврши, сега и државата и СОНК подготвуваат кривични пријави. Жаклина Хаџи-Зафирова. Синдикалниот лидер Дојчин Цветановски нема да се повлече од функцијата се' додека не се процесуира и последната ...

Терор, понижување и лицемерство

Дневник - 05.12.2008

Заврши штрајкот на просветните работници. Заради сите заткулисни работи, заради достоинство на наставниците, треба да се проговори отворено со поинаква информација до јавноста од онаа што ја пласира ...

Во договор со СОНК ќе се реши за надоместување на часовите загубени во штрајкот

Сител - 05.12.2008

Откако ќе стигнат извештаите на Државниот просветен инспекторат со податоци во кои училишта имало настава, во соработка со СОНК ќе најдеме решение како и на кој начин ќе се надополнат загубените часови, изјави ...

Просветарите се паразити!

Вечер - 05.12.2008

На професорите треба да им се објасни дека некои работи не можат да се сменат преку ноќ и тие треба да се вратат на работа. Ако овој штрајк продолжи, за 2-3 недели родителите многу ќе се иритираат.

Децата им се вратија на наставниците

Време - 04.12.2008

Децата се вратија во училиште, а наставниците од вчера продолжија со редовна настава откако претседателството на СОНК и ресорните министерства завчера потпишаа спогодба со што се стави крај на десетдневниот штрајк. - Тоа значи редовна работа во градинките, редовна настава во основните и во средните училишта и редовна работа во установите од културата - изјави Дојчин Цветановски, претседател на ...

Утре ќе се знае дали ќе се одработи штрајкот

Вест - 04.12.2008

Министерството за образование и наука утре ќе одлучува како ќе се надополнат часовите што беа изгубени поради штрајкот во образованието. Просветните инспектори ќе достават податоци кои училишта работеле, каде имало скратени часови, а каде наставата била во целост прекината.

Штрајкот заврши, сите здивнаа

Утрински - 04.12.2008

Генералниот штрајк во основното и во средното образование, започнат на 24 ноември, конечно, заврши. Учениците почнуваат со настава и тоа е можеби најубавата вест. Она второто, кој колку добил, дали Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) успеал Владата да ја притисне до ѕид или, пак, власта ги надитрила синдикалните лидери, колку и да сака човек да го одмине, ...

Штрајкот прекинат, Владата позадоволна од СОНК

Утрински - 04.12.2008

Премиерот Груевски му се заблагодари на СОНК што направил сериозни отстапки во барањата до Владата. Жаклина Хаџи-Зафирова. Основците и средношколците вчера се вратија на настава, откако завчеравечер Владата и СОНК потпишаа спогодба, со што се стави крај на деветдневниот штрајк на просветарите придружен со многу притисоци и закани врз наставниците и децата да се одржи настава.

Штрајкот заврши, наставата продолжи

Дневник - 04.12.2008

Заврши осумдневниот штрајк во образованието со договорот што завчера го потпишаа СОНК и министрите за образование, култура и за труд и социјална политика. Синдикатот издејствува да се потпишат колективните договори за основно и за средно образование. Тие ќе се применуваат веднаш, освен тој за платите на наставниците кој ќе чека до јануари 2010 година.

Си бил еднаш еден штрајк

Дневник - 04.12.2008

Владата и СОНК ги завршија преговорите. Штрајкот заврши, просветарите на хартија добија дел од тоа што го бараа. Кажано со спортски речник - натпреварот заврши нерешено. Но, само навидум. Кога ќе се суми раат резултатите, произлегува дека СОНК „закла вол за кременадла“. Синдикатот доби малку, но изгуби многу.

Децата во училиште, кривични пријави за директорите

Н.Македонија - 04.12.2008

Ќе поднесеме кривични пријави за директори на училишта, општински и државни просветни инспектори, како и за градоначалници, меѓу кои и за градоначалникот на општината Карпош, рече вчера Дојчин Цветановски, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК).

До крајов на годинава учениците и наставниците нема да ги одработуваат часовите

Алфа - 04.12.2008

Одлуката за одработување на изгубените денови и часови во образованието за време на штрајкот на наставниците и професорите е одложена.

Нема да се одработуваат изгубените часови во наставата до крајот на ова полугодие

Канал5 - 04.12.2008

Нема да се одработуваат изгубените часови во наставата до крајот на ова полугодие. Дали воопшто ќе се одработат и на кој начин допрва заедно ќе одлучуваат синдикатот и Владата вели лидерот на СОНК Дојчин ...

Србија: Генерален штрајк во просветата

Нетпрес - 04.12.2008

На Владата во Србија и е оставен рок од седум дена да ги исполни барањата на просветните работници за зголемување на платите и потпишување на колективни договори.

Ретерираше ли СОНК во своите цврсти барања?

А1 - 03.12.2008

Училишните дневниците отворени, учениците повторно на настава. По осум дена заврши штрајкот во образованието, науката и културата. По четири часа преговори меѓу СОНК и ресорните министри се постигна согласност за потпишување на колективните договори за основното и средното образование. Што добија просветарите? Во делот на платите, тие ќе се покачат од јануари 2010. година.

Прекинат штрајкот на учителите

BBC - 03.12.2008

Сношти во Македонија беше објавено дека штрајкот во образованието е прекинат откако синдикалниот лидер и власта постигнаа договор. Конечно се стави крај на проблемите на родителите дали училиштето во кое е запишано нивното дете е во штрајк или не. Ова го потврди и синдикалниот лидер Дојчин Цветановски по четири часовните синоќешни преговори.

Продолжува наставата во Македонија

BBC - 03.12.2008

Заврши генералниот штрајк на Синдикатот на образованието, науката и културата. Вработените од почетокот на 2010-тата година ќе добиваат поголема плата, од јуни, следната година, повисок износ за хранарина, а до март дел од вработените со договор на определено, ќе добијат работа на неопределено време.

Скопје: Прекинат штрајкот во образованието, од денеска нормална настава

Р.С.Европа - 03.12.2008

Генералниот штрајк во образованието, науката и културата прекинува и од денеска сите училишта продолжуваат со редовна настава, одлучи Советот на СОНК на синоќешната вонредна седница. На седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и наука и за култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска - Милевска и заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски, беше потпишана ...

СОНК и Владата пред договор?

Време - 03.12.2008

Претставници на Синдикатот за образование, наука и култура вчера доцна попладне остварија итна средба со министри од Владата за наоѓање решение за прекин на штрајкот. Според нашите информации, и двете страни пројавиле оптимизам дека е можно конечно решение за прекин на штрајкот и нормализирање на наставата.

Груевски замоли за прекин на штрајкот

Утрински - 03.12.2008

- Раководството на СОНК и претставниците на Владата на средбата во Министерството за образование и наука го усогласиле текстот на Спогодбата и се договориле вечерва да бидат потпишани колективните договори за основно и средно образование. Претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски по неколкучасовната средба изјави дека вечерва на вонредната седница на Советот на СОНК со ресорните министри ќе бидат ...

Работните места се гарантирани само за членовите на СОНК

Телма - 03.12.2008

Од друга страна, сите финансиски придобивки од вчера потпишаната спогодба ќе важат за сите вработени, без оглед на тоа дали се членови на СОНК. Коефицинетите за плати се големени од 0,20 проценти, до 0,50. Според договореното ќе почнат да се применуваат од 1 ви јануари 2010 година. Зголемувањето на надоместокот за храна и превоз ќе почне да се исплаќа од јуни 2009та година.

СОНК и Владата синоќа решаваа за штрајкот

Дневник - 03.12.2008

СОНК и Владата синоќа решаваа за штрајкот. Одлука дали ќе продолжи или ќе биде прекинат штрајкот во образованието зависи од исходот на средбата што доцна синоќа требаше да се одржи меѓу владини претставници и раководството на СОНК. Веднаш потоа раководството на СОНК требаше да одржи вонредна седница и да донесе одлука дали штрајкот ќе биде прекинат.

Прекинат штрајкот, СОНК и Владата постигнаа договор

Форум - 03.12.2008

штрајкот во образованието и од утре наставата во училиштата продолжува. По четиричасовните преговори на претседателството на СОНК и на ресорните министерства, постигната е согласност за барањата на синдикатот на образованието и културата. На седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и наука и за култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска - Милевска и заменик-министерот за ...

Заврши штрајкот на СОНК

Алфа - 03.12.2008

Штрајкот на СОНК, што започна минатиот понеделник, заврши и училиштата од денеска продолжуваат со редовна настава. Ваква одлука доцна синоќа донесе Советот на СОНК на седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска-Милевска и заменик-министерот за труд и социјала Спиро Ристевски.

Синдикалците паѓаат на владиниот предлог за надоместоците?

Н.Македонија - 03.12.2008

Некои регионални претставници на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) почнале полека да го прифаќаат владиниот предлог за зголемување на надоместоците, дознава „Нова Македонија“. Предлогот предвидува колективните договори да се потпишат веднаш, платите да се зголемат од 1 јануари 2010 и поголеми надоместоци за храна и превоз од 1 јули 2009.

СОНК кривично ќе ги гони растурачите на штрајкот

Алфа - 03.12.2008

Компромис е направен, наставата се нормализира – но СОНК не се откажува од кривично гонење на директорите, градоначалниците и просветните инспектори што вршеа притисок наставниците да се откажат од штрајкот и ги прекршија уставот и законите.

Заврши штрајкот на просветните работници

Кирилица - 03.12.2008

На седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и наука и за култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска - Милевска и заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски, беше потпишана Спогодбата и колективните договори за основно и средно образование.

Просветарите се вратија кај своите ученици

Сител - 03.12.2008

Просветарите денеска повторно на работа. Доцна синоќа СОНК донесе одлука да го прекине штрајкот. Претседателството на СОНК и ресорните министерства постигнаа заемно прифатливо решение. Од денеска стапи на сила договорот за колективни договори. Платите ќе бидат покачени од први јануари 2010 година.

Денеска продолжи наставата во сите училишта во земјава

Канал5 - 03.12.2008

Полни училници и редовна настава, вака е на првиот работен ден во училиштата по штрајкот на наставниците. - Од денеска наставатасе одвива нормално, сите ученици се на часови- Вели Драган Арсов, директор на гимназијата Раде Јовчевски – Корчагин. Штрајкот во просветата прекина по потпишувањето на спогодбата меѓу СОНК и ресорните министерства.

Штрајкот на СОНК заврши, како што и почна, со настава

Вечер - 03.12.2008

-Од вечерва се прекинува генералниот штрајк на СОНК, рече Дојчин Цветановски, потпишувајќи ги колективните договори за основно и средно образование. СОНК и Министерството за образование се договорија храната и превозот со зголемување од 900 денари да почнат да се исплаќаат од први јуни 2009 година, а до крајот на март идната година да се потпишат и договорите на вработените од определено на ...

СОНК го прекина штрајкот

Нетпрес - 03.12.2008

Прекинува штрајкот во образованието, науката и културата и од денеска сите училишта продолжуваат со редовна настава. Вака одлучил Советот на СОНК на синоќешната вонредна седница на која присуствувале и министрите за образование и наука и за култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска - Милевска и заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски.

Штрајкот на СОНК, што започна минатиот понеделник, заврши и училиштата од утре почнуваат со настава.

Макфакс - 03.12.2008

Штрајкот на СОНК, што започна минатиот понеделник, заврши и училиштата од денеска продолжуваат со редовна настава. Ваква одлука доцна синоќа донесе Советот на СОНК на седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска-Милевска и заменик-министерот за труд и социјала Спиро Ристевски.

Прекинат штрајкот во образованието

А1 - 02.12.2008

абе ја сум да им дадата поголеми плати ,ама и не е фер они да земаат поголема плата а ние учениците поради нивното незадоволство да настрадаме,затоа општ повик до сите ученици доколку се бара од вас да учите во сабота или во денови од зимскиот распуст тогаш не доагајте на настава ,нека си одат професорите нека предаваат за тоа се платени ,а нас никој не ни плаќа да одиме на школо:D и башка што се ...

Децата ја учат теоријата на хаосот

Време - 02.12.2008

Роза Петкова Со збунети основци и средношколци, кои не знаат дали ќе имаат часови, и со неинформирани родители, на кои директорот им рекол да ги донесат децата во школо, а наставникот не ги прима, протече вчерашниот осми ден од штрајкот на СОНК. Учениците од основните и од средните училишта и натаму остануваат без точна информација дали да дојдат на училиште или да останат дома.

Во штрајк школите се затвораат

Вест - 02.12.2008

ВЕСТ: Владата во Македонија вели дека наставниците може да штрајкуваат, но не смеат да го прекинат воспитно-образоцниот процес. Дали е тоа возможно? Како штрајкуваат наставниците во другите земји? - Тоа е смешно. Штрајк со работење не постои. Кога во Словенија штрајкуваат наставниците, училиштата се затворени. Без согласност на Синдикатот никој не смее да влезе во школите.

Европска поддршка за штрајкувачите

Утрински - 02.12.2008

Високиот претставник од Интернационалата за образование искажа сериозна загриженост. Жаклина Хаџи-Зафирова Претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, вчера се закани со пријава до Судот на меѓународната организација на трудот ако и понатаму продолжат притисоците врз наставниците да се прекине штрајкот во училиштата.

Притисокот се претвори во репресија

Утрински - 02.12.2008

Дојчин Цветановски , претседател на СОНК. Билјана Јовановска Раководството на СОНК најави дека ќе стапи во штрајк со глад. Беше ли неизбежен овој радикален чекор? Во штрајк со глад не стапивме за да се остварат нашите барањата, туку да испратиме силна порака - ако здравјето го ставаме како влог, состојбата е алармантна. Крајно време е да престанат притисоците врз членството.

Родители бараат прекин на штрајкот

Утрински - 02.12.2008

Родители бараат прекин на штрајкот. ТЕТОВО - Неколку стотици родители, сите Македонци и главно припадници на партијата на власт, вчера се собраа пред зградата на локалната самоуправа на Тетово да го изразат својот револт од штрајкот во образованието. „Револтирани сме од нечовечкиот однос на наставници и одговорни во основните училишта.

Груевски апелира штрајкот да прекине - попладнево преговори

Телма - 02.12.2008

"Претседателот на Владата, имајќи истовремено разбирање за нивните позиции, ги замолува просветните работници да продолжат со наставата и да имаат разбирање за состојбата во која се наоѓа државата, се вели во соопштението од Кабинетот на премиерот.

СОНК и Владата се договорија - штрајкот прекинат

Телма - 02.12.2008

Генералниот штрајк во образованието, науката и културата прекинува и од утре сите училишта продолжуваат со редовна настава, одлучи Советот на СОНК на вечерашната вонредна седница. На седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и наука и за култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска - Милевска, како и заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски, беше ...

Неевропско е справувањето со штрајкот

Дневник - 02.12.2008

Интернационалата ќе поднесе пријава до Судот на Меѓународната организација на трудот за прекршувањата на правата на вработен ите во Македонија, доколку СОНК го побара тоа, рече претставникот на Интернационалата за образование, Бранимир Штрукељ. Тој вчера беше во посета на Македонија, на осмиот ден од почетокот на штрајкот во образованието.

Продолжува хаосот во училиштата

Дневник - 02.12.2008

Продолжува хаосот во училиштата. Сликата по училиштата вчера беше поинаква отколку во претходните денови од еднонеделниот штрајк што го организира СОНК. Учениците почнаа да доаѓаат во училиштата. Настава со скратени часови се одвиваше во скопските средни и во некои основни училишта, а во други пак воопшто немаше.

Продолжува штрајкот на наставниците

Алсат-М - 02.12.2008

Штрајкот на поголемиот дел од вработените во образованието продолжува и денеска и покрај силните притисоци на кои се жалат штрајкувачите. Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Дојчин Цветановски соопшти дека состојбата со штрајкот, кој што започна минатата седмица, е променлива.

Владата предлага повисоки надоместоци од 1 јули, СОНК не прифаќа?

Н.Македонија - 02.12.2008

Повисоки надоместоци за хранарина и превоз од 1 јули 2009 година и трансформација на работниот однос на околу 8.000 наставници од определено во неопределено време. Овој устен предлог го добил претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Дојчин Цветановски, од мистериозниот владин претставник со кого тој се сретна викендов, дознава „Нова Македонија“.

Груевски испрати писмо до просветарите

Алсат-М - 02.12.2008

Премиерот Никола Груевски денеска испрати писмо до просветните работници кои веќе втора недела штрајкуваат барајќи од нив да продолжат со наставата. Во писмото што канцеларијата на премиерот го достави до медиумите се вели:„Претседателот на Владата на Република Македонија, имајќи истовремено разбирање за нивните позиции, ги замолува просветните работници да продолжат со наставата и да имаат ...

Груевски ги замоли наставниците за разбирање

Форум - 02.12.2008

Претседателот на Владата Никола Груевски, денеска упати апел до просветните работици итно да ја започнат наставата во училиштата каде сеуште не е почната. Тој изрази разбирање за позициите на овие работници, при што ги замоли и тие да имаат разбирање за државата.

СОНК вечерва решава дали ќе го продолжи штрајкот

Алсат-М - 02.12.2008

Попладнево претставници од ресорните министерства ќе се сретнат со претставниците на СОНК и ќе се разговара за барањата на просветните работници. Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски најави дека по разговорите со претставниците од владата, ќе се одржи вонредна седница на Советот на која ќе се одлучи дали штрајкот ќе се прекине или ќе продолжи.

Стојановски и Цветановски на нови преговори

Алфа - 02.12.2008

Во министерството за образование во тек е состанок помеѓу Министерот за образование Стојановски и лидерот на СОНК, Цветановски чија цел е уште вечерва да се стави крај на штрајкот во образованието. Овие преговори се продолжение на средбата Груевски - Цветановски во неделата на кои според извори на алфа премиерот како излезно решение понудил да се потпише колективниот договор, но без дефинирање од ...

Учениците под стрес поради десетдневниот штрајк на професорите

Алсат-М - 02.12.2008

Штрајкот на просветните работници најмногу ќе се одрази врз учениците. Психолозите велат дека неизвесноста дали утре ќе се учи или не, влијае стресно врз децата. Различните ставови на родителите околу штрајкот, неконкретниот став на учителите дали утре учениците да дојдат на насатава или не, ги збунува и им создава притисоци и фрустрации велат психолозите, кои додаваат дека со штрајкот е нарушен ...

СОНК и Владата се договорија, штрајкот на просветарите завршува

Алсат-М - 02.12.2008

Раководството на СОНК и претставниците на Владата на средбата во Министерството за образование и наука го усогласиле текстот на Спогодбата и се договориле вечерва да бидат потпишани колективните договори за основно и средно образование. Претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски по неколкучасовната средба изјави дека вечерва на вонредната седница на Советот на СОНК со ресорните министри ќе бидат ...

Премиерот Груевски апелира да се продолжи со наставата

Сител - 02.12.2008

Премиерот Никола Груевски денеска апелираше до просветните работници да продолжат со наставата и да имаат разбирање за состојбата во која се наоѓа државата. - Претседателот на Владата на Република Македонија упатува апел за итен почеток на наставата во оние училишта во кои се уште не е почната, и ја потенцира определбата на Владата да продолжи да инвестира во образованието и во квалитетот на ...

Премиерот Груевски апелира до просветните работници да продолжат со наставата

Кирилица - 02.12.2008

- Претседателот на Владата на Република Македонија упатува апел за итен почеток на наставата во оние училишта во кои се уште не е почната, и ја потенцира определбата на Владата да продолжи да инвестира во образованието и во квалитетот на образовниот процес, зашто тоа е гаранција за успешна и просперитетна иднина на идните генерации и на државата, стои во обраќањето на Груевски до просветните ...

Нов обид на СОНК и на Владата да ги приближат ставовите

Кирилица - 02.12.2008

- Претседателот на Владата на Република Македонија упатува апел за итен почеток на наставата во оние училишта во кои се уште не е почната, и ја потенцира определбата на Владата да продолжи да инвестира во образованието и во квалитетот на образовниот процес, зашто тоа е гаранција за успешна и просперитетна иднина на идните генерации и на државата, се вели во обраќањето на Груевски до просветните ...

СОНК и Владата преговараат – лидерот на СОНК бара писмени гаранции за барањта на просветарите

Канал5 - 02.12.2008

Доцна попладнево лидерот на СОНК Дојчин Цветановски на преговори со министрите за образование, култура и труд и социјала ќе ги брани правата на просветарите. Не открива каде ќе се сретне со владините претставници. Средбата доаѓа откако во неделата висок претставник на Владата му понуди нов предлог на Цветановски за кој лидерот на СОНК вели - Владата и синдикалците се приближиле со ставовите.

Цветановски вечерва на средба со претставници од власта

Сител - 02.12.2008

Доцна вечерва ќе се знае дали штрајкот на СОНК продолжува или не. Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски, потврди дека попладнево ќе има средба со претставници од ресорните министерства, а потоа ќе свика вонредна седница за да членство одлучи дали се прифаќаат предлозите или не. Цветановски вели дека исходот може да биде и позитивен и негативен.

СОНК и Владата ги усогласија ставовите за синдикалните барања

Сител - 02.12.2008

Раководството на СОНК и претставниците на Владата на средбата во Министерството за образование и наука го усогласиле текстот на Спогодбата и се договориле вечерва да бидат потпишани колективните договори за основно и средно образование. Претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски по неколкучасовната средба изјави дека вечерва на вонредната седница на Советот на СОНК со ресорните министри ќе бидат ...

Дојчин се дума за прекин на протестот

Вечер - 02.12.2008

Дојчин се дума за прекин на протестот. Премиерот Никола Груевски, ги повика просветните работници да продолжат со наставата и да имаат разбирање за состојбата во која се наоѓа државата. - Истовремено, премиерот ги осудува сите видови на притисоци и обиди на политичките партии за манипулација со просветните работници и обиди за политичка злоупотреба на нивните барања - се вели во писмото упатено ...

Штрајкот во просветата прекинува - од утре учениците повторно се на настава

Канал5 - 02.12.2008

Штрајкот во просветата прекинува - од утре учениците повторно се на настава. Ваквата одлука следува по потпишувањето на усогласената спогодба меѓу лидерот на СОНК Дојчин Цветановски и владините претставници - министерот за образование Перо Стојановски, министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска и заменик министерот за труд и социјала Спиро Ристовски.

Груевски ги замолува просветарите да продолжат со настава

Нетпрес - 02.12.2008

Премиерот Никола Груевски, имајќи истовремено разбирање за нивните позиции, ги замолува просветните работници да продолжат со наставата и да имаат разбирање за состојбата во која се наоѓа државата, соопштија денеска од премиерскиот Кабинет.

Продолжува штрајкот на наставниците

Макфакс - 02.12.2008

Штрајкот на поголемиот дел од вработените во образованието продолжува и денеска и покрај силните притисоци на кои се жалат штрајкувачите. Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Дојчин Цветановски соопшти дека состојбата со штрајкот, кој што започна минатата седмица, е променлива.

Груевски замолува да продолжи наставата

Макфакс - 02.12.2008

Премиерот Никола Груевски денеска ги „замоли“ просветните работници кои штрајкуваат да продолжат со наставата и да имаат разбирање за состојбата во која се наоѓа државата. „Истовремено, премиерот ги осудува сите видови на притисоци и обиди на политичките партии за манипулација со просветните работници и обиди за политичка злоупотреба на нивните барања“, соопшти кабинетот на Груевски.

Раководството на СОНК на средба со Владата

Макфакс - 02.12.2008

Раководството Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) очекува попладнево да биде постигната спогодба за барањата на вработените во образованието, кои штрајкуваат веќе две седмици. Претставници на СОНК, како што јавуваат медиумите, доцна попладнево треба да одржат средба со високи претставници на Владата, на која што ќе стане збор за барањата на штрајкувачите.

Силна меѓународна поддршка за СОНК

А1 - 01.12.2008

Интернационалата за образование со седиште во Брисел ќе поднесе пријава до меѓународен суд поради притисоци врз СОНК доколку овој синдикат го побара тоа. Ова денеска во Скопје го соопшти високиот претставник на Интернационалата за образование Бранимир Штрукељ, по средбата со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура, кои се организатори на штрајкот што започна минатиот понеделник.

Продолжува штрајкот на наставниците

BBC - 01.12.2008

Штрајкот на вработените во образованието во Македонија влезе во втората недела од своето одржување. Поддршка за штрајкувачите денеска од Скопје упатија и од Интернационалата за образование со седиште во Брисел. Во полупразни училишта продолжува штрајкот на вработените во образованието. Најголем дел од училиштата само ги згрижуваат учениците од целодневната настава, во помал дел и се учеше.

Скопје: Штрајкот во образованието продолжува и денеска

Р.С.Европа - 01.12.2008

Штрајкот во образованието продолжува и денеска, а СОНК и Владата вчера ги доближија ставовите за решавање на барањата на просветните работници. Претсеадтелот на СОНК Дојчин Цветановски денеска треба да се сретне и да разговара со висок претставник на Европската интернационала за образование, кој вчера од Брисел пристигна во Скопје за да ги согледа состојбите со штрајкот.

Решение за СОНК нема, штрајкот продолжува

Време - 01.12.2008

Елена Мачевска Штрајкот на просветните работници продолжува, откако разговорите меѓу претставниците на СОНК и на Владата не доведоа до конкретно решение. Синдикалниот лидер, Дојчин Цветановски, вчера посочи дека двете страни се приближиле до заемно прифатливо решение, но дека се уште нема конкретен договор.

Штракот продолжува, директори по мобилки ги викаат децата

Вест - 01.12.2008

Не прекинуваат притисоците во образованието за прекин на штрајкот. Изминатиот викенд директори се јавувале на родители за да ги убедуваат да ги донесат децата во училиште. Некои од школите најавија дека ќе почнат да работат со скратени часови, некои одлучија да бидат истрајни до крај, но некои најавија прекин на штрајкот.

СОНК и Владата само чекор напред во приближување на ставовите

Утрински - 01.12.2008

Децата ќе се примаат во градинките и во училиштата, но настава нема да се одржува. Светлана Унковска. Претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, по вчерашните разговори во Владата со оптимистички најави дека наскоро би можело да се најде прифатливо решение за синдикалните барања. Сепак, и покрај ова, штрајкот во образованието продолжува, бидејќи, според Цветановски, тоа не е доволно за прекин.

Сенка врз ѕвездените моменти на Владата

Утрински - 01.12.2008

Власта влегува во предизборие со изменет амбиент и бран незадоволства, а изгледаше дека се' е под контрола. Соња Крамарска. Владата неочекувано се најде пред два големи предизвика во пресрет на претседателските и на локалните избори што ќе се одржат во март идната година.

Поради притисоците врз сонк, владата пред меѓународен суд ?

Телма - 01.12.2008

Интернационалата за образование со седиште во Брисел ќе поднесе пријава до меѓународен суд поради притисоци врз СОНК доколку овој синдикат го побара тоа. Ова денеска во Скопје го соопшти високиот претставник на Интернационалата за образование Бранимир Штрукељ, по средбата со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура, кои се организатори на штрајкот што започна минатиот понеделник.

СОНК го продолжува штрајкот

Алсат-М - 01.12.2008

Синдикатот за образование, наука и култура СОНК денеска го продолжува генералниот штрајк. Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски изјави дека утрово има средба со висок претставник од Интернационалата за образование со седиште во Брисел, а претпладнево е поканет и во Канцеларијата на Европската унија во Скопје за да информира за штрајкот.

СОНК продолжува со штрајкот

Алфа - 01.12.2008

Синдикатот за образование, наука и култура СОНК денеска го продолжува генералниот штрајк. Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски изјави дека утрово има средба со висок претставник од Интернационалата за образование со седиште во Брисел, а претпладнево е поканет и во Канцеларијата на Европската унија во Скопје за да информира за штрајкот.

Синдикална математика

Н.Македонија - 01.12.2008

Со најавата за повторно враќање на сè уште актуелниот претседател на државава во неговата партиска фотелја, полека се активира севкупната структура користена од него во изминатата деценија и пол. Тенденцијата за будење на заспаните левичари ќе доживее кулминација во наредните месеци, а особено по изборите закажани за март в година.

Црвенковски: Владата манипулира со јавноста

Н.Македонија - 01.12.2008

Претседателот на државата Бранко Црвенковски во интервјуто за ТВ-магазинот „Ние“ на телевизијата Сител, коментирајќи ги последните настани за штрајкот на просветниците, рече дека првпат се случува еден брутален притисок од страна на Владата кон синдикатот, односно СОНК, и кон оние што штрајкуваат. За Црвенковски станува збор за притисоци, закани, уцени.

Македонија нема лидер како Лех Валенса

Н.Македонија - 01.12.2008

Штрајкот на вработените во образованието, науката и културата трае веќе втора недела. Училиштата и градинките само згрижуваат деца, воспитно-образовен процес главно нема. По повеќе редовни и вонредни седници и средби, челниците на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и владините претставници не постигнаа решение.

Силна меѓународна поддршка за СОНК

Алсат-М - 01.12.2008

Интернационалата за образование со седиште во Брисел ќе поднесе пријава до меѓународен суд поради притисоци врз СОНК доколку овој синдикат го побара тоа. Ова денеска во Скопје го соопшти високиот претставник на Интернационалата за образование Бранимир Штрукељ, по средбата со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура, кои се организатори на штрајкот што започна минатиот понеделник.

Меѓународни оценки за штрајкот на СОНК

Форум - 01.12.2008

Генералниот секретар на Интернационалата за образование (ИО), Фред Ван Левен, испратил писмо на поддршка за штрајкот до македонскиот премиер Никола Груевски. Во писмото биле изнесени изненадувањата од страна на ИО, бидејќи пред шест месеци од СОНК добиле позитивни импресии за соработката и дијалогот со македонските власти, при што никој не очекувал дека ќе се стигне до оваа мерка.

СОНК и Владата ги доближиле ставовите

Алсат-М - 01.12.2008

Извори во СОНК велат дека наскоро може да се очекува прекин на штрајкот. Просветните работници наместо штрајк со глад, од денеска на пост. Претставници на СОНК велат дека по синоќешната средба со претставници на владата веќе има напредок околу исполнување на барањата.

Интернационалата за образование шокирана од притисокот на власта

Алфа - 01.12.2008

Синдикалниот лидер на словенечките учители, Бранимир Штрукељ шокиран од притисоците на власта – СОНК да се откаже од штрајкот. Утрото заедно со колегата Цветановски посетиле неколку скопски училишта – Штрукељ вели дека е непријатно изненаден. Од интернационалата му испратија писмо на премиерот Груевски – инсистираат да го почитува социјалниот дијалог.

Цветановски: Генералниот штрајк на СОНК продолжува и денес

Кирилица - 01.12.2008

- Денеска имав разговор со претставник од Владата. Се обидовме и мислам дека се доближуваме полека до заемно прифатливо решение околу причините за генералниот штрајк, меѓутоа сеуште не можам да кажам дека сме блиску или далеку од изнаоѓање на решение и затоа генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре се додека не се изнајде прифатливо решение, рече Цветановски.

СОНК го продолжува штрајкот

Сител - 01.12.2008

Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски изјави дека утрово има средба со висок претставник од Интернационалата за образование со седиште во Брисел, а претпладнево е поканет и во Канцеларијата на Европската унија во Скопје за да информира за штрајкот.

СОНК го продолжува штрајкот

Кирилица - 01.12.2008

Цветановски не отстапува од штрајкот иако вчера соопшти дека разговорал со претставник од Владата и смета оти двете страни се доближуваат до заемно прифатливо решение во врска со причините за штрајкот. - Меѓутоа се уште не можам да кажам дека сме блиску или далеку од изнаоѓање решение и затоа генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре се додека не се изнајде прифатливо решение, рече вчера ...

СОНК го продолжува штрајкот

Канал5 - 01.12.2008

Синдикатот за образование, наука и култура СОНК денеска го продолжува генералниот штрајк. Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски изјави дека утрово има средба со висок претставник од Интернационалата за образование со седиште во Брисел, а претпладнево е поканет и во Канцеларијата на Европската унија во Скопје за да информира за штрајкот.

Штрајкот е право на секој вработен, порача висок претставник на Интернационалата за образование

Канал5 - 01.12.2008

Интернационалата за образование со седиште во Брисел го поддржува штрајкот и е загрижена од пристисоците што се вршат врз наставниците и останатиот персонал за тој да биде прекинат. Тоа не е прифатливо за европскиот социјален модел. Ова на прес-конференција во СОНК го истакна Бранимир Штрукељ, член на Извршниот одбор, највисокото тело на Интернационалната за образование, и претседател на ...

Штрајкот е право на секој вработен, порача висок претставник на Интернационалата за образование

Кирилица - 01.12.2008

- Штрајкот е право на секој вработен. Тој е последно оружје што работниците го имаат за одбрана на своите права кога сите други средства и методи се истрошени. Какви било обиди да се наметнат санкции врз синдикатите при водење легитимен штрајк е, исто така, сериозно прекршување на принципите на слободата на здружување и е прекршување на одредбите на Конвенцијата 98 на Меѓународната организација ...

Штрајкот е право на секој вработен

Сител - 01.12.2008

Силна поддршка за штрајкот на СОНК од страна на интернациналата за образование од Брисел. Високиот претставник Бранимир Штрукељ изјави дека е многу загрижен за начинот на кој се одвива штрајкот, од пристисоците што се вршат врз наставниците и останатиот персонал за тој да биде прекинат. Тоа не е прифатливо за европскиот социјален модел.

ВМРО - ДПМНЕ го обвини Црвенковски за лицемерие во врска со штрајкот на СОНК

Кирилица - 01.12.2008

За разлика од вчера, рече Бичиклиски, Црвенковски во 2004 година во улога на претседател на Владата на Република Македонија по повод тогаш организираниот штрајк на синдикатот на образованието, науката и културата говореше поинаку. - Искрено, и да ги имаме тие пари, би се поставило прашањето дали е тоа најпаметниот начин за инвестирање, имајќи предвид дека како држава се соочуваме со 390 илјади ...

СДСМ - Црвенковски во 2004 го реши проблемот со СОНК

Сител - 01.12.2008

Точно е дека во 2004 година имаше штрајк на СОНК, но уште поточно е дека тогашниот премиер Бранко Црвенковски и Владата на СДСМ го реши проблемот, стои во писмената реакција од СДСМ на денешната прес - конференција на ВМРО - ДПМНЕ. - Точно дека Буџетот на Република Македонија во 2004 година изнесуваше 1,7 милијарди евра.

ВМРО - ДПМНЕ го обвини Црвенковски за лицемерие во врска со штрајкот на СОНК

Сител - 01.12.2008

Портпаролот на ВМРО - ДПМНЕ Александар Бичиклиски денеска на прес - конференција оцени дека претседателот на државата Бранко Црвенковски во изјава за еден национален медиум вчера со политичка манипулација се прогласил себе си за заштитник на правата на штрајкувачите од СОНК.

Интернационалата за образование во одбрана на СОНК

Канал5 - 01.12.2008

Интернационалата за образование од Брисел ја скенираше состојбата на просветарите и притисоците за штрајк во земјава. Поради прекршувањето на правото на штрајк подготвени се на барање на СОНК да поднесат пријава до судот на меѓународната организација за труд. Штрајкот е право на секој вработен и е последна шанса што работниците ја имаат за одбрана на своите права.

Конфузија кај наставниците, родителите и децата по однос на штрајкот на СОНК

Канал5 - 01.12.2008

Понеделнички ситуацијата на терен донесе дополнителна конфузија. Најтензично беше во основното училиште Кирил и Методиј во Македонска Каменица. 100-тина родители и ученици ја блокираа вратата од наставничката канцеларија - се обидуваа да ги натераат наставниците да ја одржат наставата. - Под итно нашите деца да влезат и да ја одржуваат наставата. Наставниците се крајно несериозни.

Дојчин пости!

Вечер - 01.12.2008

Штрајкот е болен за сите, но силно веруваме дека СОНК ги искористи сите можни средства за тој да се избегне. Посебно е важно да се изнајдат решенија кои ќе бидат прифатливи за обете вклучени страни, но кои ќе бидат прифатливи за сите други страни - учениците, родителите, за доброто на сите, изјави високиот претствник на Интернационалата за образование Бранимир Штрукељ. Штрукељ, напомена дека ...

СОНК штрајкува втора недела

Макфакс - 01.12.2008

Штрајкот на дел од просветните работници продолжува и денеска, откако синдикатот и владата во неделата не постигнаа договор за нивните барања. Состојбата со штрајкот станува конфузна, откако дел од училиштата најавија дека од денеска ќе почнат со редовна настава.

Силна меѓународна поддршка за СОНК

Макфакс - 01.12.2008

Интернационалата за образование со седиште во Брисел ќе поднесе пријава до меѓународен суд поради притисоци врз СОНК доколку овој синдикат го побара тоа. Ова денеска во Скопје го соопшти високиот претставник на Интернационалата за образование Бранимир Штрукељ, по средбата со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура, кои се организатори на штрајкот што започна минатиот понеделник.

Штрукељ: Штрајк со работење не постои, тоа е смешно

Макфакс - 01.12.2008

Интернационалата за образование со седиште во Брисел ќе поднесе пријава до меѓународен суд поради притисоци врз СОНК доколку овој синдикат го побара тоа. Ова денеска во Скопје го соопшти високиот претставник на Интернационалата за образование Бранимир Штрукељ, по средбата со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура, кои се организатори на штрајкот што започна минатиот понеделник.