TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонската кошарка се враќа во „А“ дивизија

А1 - 18.09.2005

Македонската кошарка се враќа во европската „А“ дивизија. Супериорноста на нашите репрезентативци вчера и позитивата од 26 коша од Гмунден во првиот бараж натпревар со Австрија му дава тренинг карактер на реваншот во Скопје. Австрија квалитативно не и беше ниту достоен противник на македонската ...

Австрија - Македонија 75:101

А1 - 17.09.2005

Македонската кошаркарска репрезентација убедливо ја победи Австрија со 101-75, во првиот натпревар од баражот за пласман во европската „А“ дивизија. Успехот од 26 поени разлика на гостински терен во Гмунден би требало значително да ја олесни задачата за возвратниот дуел на свој терен, следната ...

Македонска кошаркарска лавина

Време - 17.09.2005

БАРАЖ ЗА ВЛЕЗ ВО ДИВИЗИЈА А: АВСТРИЈА - МАКЕДОНИЈА 75-101 (37-59) Самоил Петрески наш специјален известувач од Гмунден Црвено-жолта кошаркарска лавина го затрупа австриското планинско гратче Гмунден, а последиците беа убедлив триумф на македонската репрезентација со 101-75 против Австрија во првиот ...

По секоја цена да се сопре Мејес

Утрински - 17.09.2005

Прв бараж-меч за враќање во кошаркарската елита, вечер (18 ч.) во Гмунден, Австрија - Македонија Стефанов: Не смееме да ја пропуштиме шансата која толку многу ја посакувавме Емил Китановски Најдобрите македонски кошаркари попладнево во австрискиот град Гмунден (мечот започнува во 18 часот) ќе му ...

Последните два чекора до елитата

Дневник - 17.09.2005

КОШАРКА - БАРАЖ ЗА ВЛЕЗ ВО А-ДИВИЗИЈАТа Ако македонската репрезентација одигра најдобро што може на денешниот бараж-меч против Австрија во Гмунден (почеток 18 часот, пренос на ТВ "Канал 5"), пласманот во кошаркарската А-дивизија ќе биде реалност.

На победа уште на првиот меч

Вест - 17.09.2005

КОШАРКА - БАРАЖ ЗА ПЛАСМАН ВО А-ДИВИЗИЈАТА Македонската репрезентација вечерва во Гмунден (18 часот) ќе го одигра првиот натпревар од баражот за пласман во европската баскет-елита против Австрија. Македонија патува како фаворит со оглед на тоа дека на вечерашниот домаќин и самиот бараж му е н ...

Преку Австрија во европскиот крем

Вечер Прес - 17.09.2005

Вчера во раните утрински часови најдобрата кошаркарска селекција на Македонија замина за Гмунден каде што вечерва, во салата "Фрајцајт парк" (18 ч) со капаците од 1.498 седишта, го игра првиот бараж натпревар против домаќинот Австрија за настап во дивизијата "А" и квалификациите за ЕП 2007 ...

Кошаркарската репрезентација се аклиматизира во Гмунден

А1 - 16.09.2005

Македонската кошаркарска репрезентација веќе се аклиматизира во австриското градче Гмунден на 24 часа до отворањето на бараж двомечот со домашната селкција за пласман во европската „А“ дивизија. Без повредениот Мирза Куртовиќ со Марјан Ѓуров како негова замена.

Црномурниот Мејес најголема опасност

Утрински - 16.09.2005

Селекцијата на Австрија без големи ѕвезди во тимот, го посакува пласманот во А-дивизијата Врбица Стефанов не тренираше два дена поради стомачен вирус Емил Китановски Репрезентацијата на Грузија во своите редови го имаше непредвидливиот Вилијамс, а нашиот следен противник во баражот за враќање во А ...

Австријците понудија брачни кревети за нашите кошаркари!

Време - 16.09.2005

ДЕНЕСКА ПРВ МЕЧ ОД БАРАЖОТ ЗА ПЛАСМАН ВО А - ДИВИЗИЈАТА Самоил Петрески Наш специјален известувач од Гмунден Австријците веднаш почнаа со матни игри спрема кошаркарската репрезентација на Македонија, која вечерва во 18 часот и гостува на тамошната селекција во првиот меч од баражот за пласман во ...

Стак типува настап на ЕП

Дневник - 16.09.2005

КОШАРКА - МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ПАТУВА НА БАРАЖ-НАТПРЕВАРОТ СО АВСТРИЈА Новопечениот македонски репрезентативец во кошарка, Рајан Стак, по враќањето во Скопје вели дека со задоволство игра за македонската репрезентација, а играњето во Европа му помогнало да стане подобра и посилна личност.

В.Стефанов в кревет место на тренинг

Вечер Прес - 16.09.2005

Капитенот на најдобрата кошаркарска селекција на Македонија Врбица Стефанов два дена не тренираше со своите другари во салата во Градскиот парк. Не се појави и на вчерашните тренинзи. Стомачниот вирус едноставно го кутна во кревет, но и покрај се денеска, во утринските часови, ќе патува за Гмунден, ...

Давитков ќе кова тактика без главоболка

Дневник - 15.09.2005

КОШАРКА - КФМ ЈА ДОБИ БИТКАТА СО АРИС ЗА СЛУЧАЈОТ "СТАК" Американскиот центар со македонски пасош, Рајан Стак, од синоќа повторно требаше да биде во Скопје, и да и се приклучи на македонската кошаркарска репрезентација. Оваа добра вест е резултатот по притисокот кој го направи Кошаркарската ...

Стак денеска во Скопје

Вест - 15.09.2005

КОШАРКА - ПО ПРИТИСОКОТ НА КФМ ВО ФИБА Натурализираниот Македонец Рајан Стак денеска ќе се врати на тренинзите на македонската кошаркарска репрезентација, откако неговиот клуб Арис ја извести нашата федерација дека ќе го ослободи од обврските кон клубот.

Стак, сепак, ќе игра против Австрија

Утрински - 15.09.2005

Голема победа на актуелното раководство на Кошаркарската федерација на Македонија Димевски изврши силен притисок на ФИБА и на Кошаркарската федерација на Грција Емил Китановски Кошаркарската федерација на Македонија вчера извојува голема спортска победа во пресрет на бараж дуелите со селекцијата на ...

Со Македонија ќе играм на ЕП

Време - 15.09.2005

РАЈАН СТАК Самоил Петрески Ова е најдобрата шанса што некогаш ќе ја имам за настап на големо натпреварување, како што е Европското првенство и не планирам да ја пропуштам, вели Рајан Стак, натурализираниот Американец во кошаркарската репрезентација на Македонија. Стак (30 год.

Грците принудени - Стак, сепак, доаѓа

Вечер Прес - 15.09.2005

Натурализираниот Македонец, високиот центар Рајан Стек од синоќа пак е во Скопје и денеска ќе се стави на услугите на селекторот Јорданчо Давитков за значајните бараж средби со Австрија (17 и 24 септември) за учество во дивизијата "А" и квалификациите за ЕП 2007.

Рајан Стак ќе игра во бараш натпреварите

А1 - 14.09.2005

Македонската кошаркарска репрезентација ќе го има во составот американецот Рајан Стак и за двата бараж натпревари, против Австрија во елитната „А“ дивизија. По интервенцијата на кошаркарската федерација на Македонија, ФИБА му наложила на грчкиот Арис навреме да го ослободи Стак за саботниот меч.

Стак во тимот ден пред натпреварот!

Вест - 14.09.2005

КОШАРКА - ПРЕД БАРАЖОТ СО АВСТРИЈА Само делумно задоволство во редовите на стручниот штаб на македонската кошаркарска репрезентација по разговорите со грчкиот Арис, кој неочекувано направи проблем со настапот на Рајан Стак на бараж-натпреварот за пласман во "А" европската дивизија против Австрија.

Случајот со Стак останува отворен до баражот со Австрија

Дневник - 14.09.2005

КОШАРКА - ПО СРЕДБАТА ВО СОЛУН МЕЃУ ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА КФМ И АРИС Натурализираниот македонски кошаркарски репрезентативец, Американецот Рајан Стак, најверојатно ќе настапи на бараж-натпреварот против Австрија на 17 септември во Гмунден, иако неговиот клуб Арис од Солун, ја компликува работата.

Оваа генерација последниот збор ќе го има на ЕП 2007

Време - 14.09.2005

ДАНИЕЛ ДИМЕВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КФМ Самоил Петрески Пласманот во елитната А-дивизија е само првото скалило, бидејќи овој тим последниот збор треба да го каже на Европското првенство во Шпанија во 2007 година, смета Даниел Димевски, претседателот на Кошаркарската федерација на Мекедонија (КФМ).

Клупски сплетки за репрезентативни игри

Вечер Прес - 14.09.2005

Натурализираниот Македонец и новопечен репрезентативец, Американецот Рајан Стек лесно може да се случи да не игра на двете значајни бараж-средби за настап во дивизијата "А" против Австрија. Одлуката може да биде еднострана, административна, клупска, на грчкиот прволигаш Арис од Солун, за кого ...

Грчкиот прволигаш Арис во спор со КФМ

А1 - 13.09.2005

Продолжуваат проблемите на македонската кошаркарска репрезентација во најчувствителниот период од подготовките пред решавачкиот исчекор за пласман во европската дивизија еден. Бараж двомечот ќе се отвори со гостувањето во Австрија веќе в сабота, а покрај најновата повреда на Куртовиќ и старата ...

Арис стави рампа на доаѓањето на Стак

Утрински - 13.09.2005

Нови проблеми за селекторот Давитков пред баражот со Австрија Вчера во Солун на преговори итно отпатуваа претседателот и Генералниот секретар на КФМ Емил Китановски Во пресрет на бараж натпреварот против репрезентацијата на Австрија, вчера најверојатно се појави уште еден нов проблем, кој се ...

Стефанов најдобар асистент, Куртовиќ пеналџија

Вест - 13.09.2005

КОШАРКА Македонскиот репрезентативен капитен, Врбица Стефанов, е најдобар асистент во "Б" евробаскет-дивизијата по завршувањето на натпреварите по групи. Врба просечно има 7,7 асистенции на натпревар, веднаш пред натурализираниот Грузиец Вилијамс.

Грците го вратија Стак во Солун

Дневник - 13.09.2005

КОШАРКА - МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СО ПРОБЛЕМ ПРЕД БАРАЖОТ СО АВСТРИЈА Мирза Куртовиќ е повреден, а натурализираниот Македонец, Рајан Стак се врати во Солун по барање на неговиот клуб Арис. Тоа е непланираниот проблем со кој се соочува селекторот Јорданчо Давитков пред одигрувањето на првиот ...

Австрија последна пречка за „А“ дивизијата

А1 - 12.09.2005

Македонската кошарка на прагот на најквалитетното европско друштво. Австрија им стои на патот на нашите репрезентативци за влез во елитата. Финска, Грузија и Луксембург беа филтер низ кој минавме резултатски успешно, по отсуството од квалификациите за престојниот евро-шампионат.

Македонија води во статистичките категории

Време - 12.09.2005

ПО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ВО ДИВИЗИЈАТА Б Самоил Петрески Македонија е најефикасната кошаркарска репрезентација во квалификациите од европската кошаркарска дивизија Б, а во составот ги има најдобриот асистент, најдобриот тројкаш, како и двајцата најдобри изведувачи на слободни фрлања.

На 17 септември гостуваме во Австрија

Утрински - 12.09.2005

ФИБА ги објави термините за одигрување на баражите Само еден ден по комплетирањето на сите натпревари од последните кола по групите по кои се познати и имињата на селекциите кои ќе учествуваат во баражите за враќање во европската кошаркарска елита, европската кошаркарска асоцијација (ФИБА) веќе ги ...

Куртовиќ нема да патува во Виена

Утрински - 12.09.2005

Голем хендикеп на македонската репрезентација пред баражот со Австрија Еден од најдобрите македонски кошаркари во последните неколку години Мирза Куртовиќ поради незгодната повреда која ја заработи во финишот на мечот против селекцијата на Финска, нема да патува на првиот бараж натпревар во ...

Македонија се пласира во баражот

Утрински - 12.09.2005

Квалификациски дуел во Б-дивизијата во кошарка, во салата "Градски парк" Македонија - Финска 83:70 Капитенот Стефанов проработи во финишот, Стак вистинско освежување во тимот Емил Китановски Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија успеа да се пласира во баражот за пласман во ...

Македонија само чекор до евроелитата

Вест - 12.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Македонија е во баражот за пласман во европската кошаркарска елита. Во дуелот да се биде или не против Финска, во, по долго време, полната сала во Градскиот парк во Скопје, славевме победа која ги озари лицата и на публиката и на играчите.

Македонија на чекор од елитата

Дневник - 12.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ Б-ДИВИЗИЈА Избраниците на селекторот Давитков ја искористија втората меч-топка да обезбедат бараж за пласман во А-дивизијата, со победата над Финска од 83-70 Македонската кошаркарска репрезентација со победата од 83-70 против Финска, обезбеди пласман во баражот, за влез во ...