TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За албанските медиуми потпишан историски договор

МКД - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Хронологија на настаните до потпишувањето на договорот меѓу Грција и Македонија

МКД - 17.06.2018

Настани и изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за името и до неговото денешено потпишување. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во ...

Владата на Ципрас преживеа

Deutsche Welle - 17.06.2018

Владата на премиерот Алексис Ципрас го преживеа гласањето за доверба во парламентот во Атина. Барањето беше поднесено поради договорот во спорот за името со Македонија. Одмерувањето на силите во грчкиот парламент заврши во полза на владата на ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Канал5 - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија. Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Сител - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Aлбански медиуми: Потпишан историски договор

+инфо - 17.06.2018

Според порталот Албеу со „многу насмевки и прегратки“ надминат е речиси тридеценискиот конфликт меѓу двете држави. Во веста стои дека од денес „Македонија ќе се признава под името Северна Македонија“.

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Либертас - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Либертас - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Хронологија на настани и изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Сител - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

Договорот за решавање на спорот со името потпишан на роденденот на Нимиц

Кајгана - 17.06.2018

Псарадес, 17 јуни 2018 (МИА) – Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во ...

Избравме решение што нѐ обединува, Сега и засекогаш да остане така, им рече Заев на противниците на договорот со Грција

Сакам да кажам - 17.06.2018

По говорот на домаќинот, премиерот на Грција Алексис Ципрас, македонскиот премиер Зоран Заев, непосредно пред потпишување на договорот со Грција во Псарадес (Нивици) на грчката страна на Преспа, им се обрати на противниците на договорот за решавање ...

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Канал5 - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

А1 On - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Албански медиуми: „Ципрас и Заев ставија печат за името: заедно кон Европа“

Press24 - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

CivilMedia - 17.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Медиумите во Албанија: Потпишан е историски договор

CivilMedia - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Локално - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Локално - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Изминатите неколку дена до потпишувањето на Договорот за името меѓу Македонија и Грција

1tv - 17.06.2018

12 јуни – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.Тоа го соопшти на прес-конференција ...

За албанските медиуми потпишан историски договор

Слободен Печат - 17.06.2018

Потпишан историскиот договор, со што е ставен крај на долгогодоишниот спор околу името, а со кој Македонија сега се вика Република Северна Македонија, ова е оценката на албанските медиуми, кои сите, без исклучок, отстапија простор околу ...

Заев: Со конечниот договор поместивме планини

Независен - 17.06.2018

Колку убав, величествен и историски ден. Нека ни е со среќа, е поздравот со кој премиерот Зоран Заев се обрати пред потпишувањето на Договорот за името со грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Тој парафразира две мисли од славниот грчки филозоф ...

Македонија и Грција потпишаа Договор за решавање на спорот со името

Вечер - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско­грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Еден од најугледните американски весници „Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се „миротворци“

Поглед - 17.06.2018

Еден од најугледните американски дневни весници “Вашингтон пост“ во вчерашната уредничка колумна има напишано дека од договорот што го постигнаа премиерите на Република Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации.

Историски потпис! За добро или лошо, ќе покаже иднината!

Поглед - 17.06.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои го објавија договорот за конечно решение на спорот за името, денеска ќе имаат и официјална средба и ќе бидат сведоци на потпишувањето на истиот од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Фокус - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

МКД - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Либертас - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

+инфо - 16.06.2018

Весникот оценува дека иако промената на името е незначително, договорот всушност прави значаен пробив во дипломатскиот ќорсокак кој беше закана за НАТО и ЕУ аспирациите на Македонија. Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Сител - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

А1 On - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци

Press24 - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

МК News - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

iPortal - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Локално - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост”: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Слободен Печат - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

1tv - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Заев: Во Преспа ќе завериме дека сме свои на своето!

iPortal - 16.06.2018

Раздвижено беше денеска (15.6) во зградата на македонската влада. Премиерот Заев, иако зафатен со куп обврски, состаноци и телефонски разговори, сепак одвои време за разговор со БИРН , пред историскиот настан што го очекуваат Македонија и Грција.

Утрешното велепредавство на Заев освен од копно и воздух ќе се обезбедува и од вода: Полициските бродови од Охридското ...

Република - 16.06.2018

За потребите на специјалната полиција, која утре ќе го обезбедува ручекот по потпишувањето на Договорот меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе бидат ангажирани и полициските бродови од Езерската полиција и ...

Вашингтон пост: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Стандард - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Грчкиот премиер пред голем предизвик: Дали е навистина возможен договорот со Македонија?

Точка - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се соочи денес со гласање за доверба поради договорот со Македонија кој што означува пресвртница во деценискиот спор околу името на нашата држава. Гласање за доверба во премиерот и неговата влада побара ...

Утрешното велепредавство на Заев освен од копно и воздух ќе се обезбедува и од вода: Полициските бродови од Охридското ...

Курир - 16.06.2018

За потребите на специјалната полиција, која утре ќе го обезбедува ручекот по потпишувањето на Договорот меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе бидат ангажирани и полициските бродови од Езерската полиција и ...

Што напиша познатиот „Вашингтон пост“ за Заев и Ципрас

Фактор - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

еМагазин - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Утрешното велепредавство на Заев освен од копно и воздух ќе се обезбедува и од вода: Полициските бродови од Охридското ...

Маркукуле - 16.06.2018

За потребите на специјалната полиција, која утре ќе го обезбедува ручекот по потпишувањето на Договорот меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе бидат ангажирани и полициските бродови од Езерската полиција и ...

Заев: Конечната одлука за името ќе ја донесат граѓаните на референдум

Фокус - 15.06.2018

Премиерот Заев Заев, во разговор за Призма , ги расчисти дилемите каде ќе се потпише историскиот договор помеѓу Македонија и Грција. „Беше предложена, и остана – Преспа. Во мое, и во присуство на премиерот Ципрас, и други министри во двете влади, ...

Заев: Во Преспа ќе завериме дека сме свои на своето!

Либертас - 15.06.2018

Раздвижено беше денеска (15.6) во зградата на македонската влада. Премиерот Заев, иако зафатен со куп обврски, состаноци и телефонски разговори, сепак одвои време за разговор со БИРН , пред историскиот настан што го очекуваат Македонија и Грција.

Решение за името има, но кавгата продолжува

Deutsche Welle - 14.06.2018

Грција и Македонија повеќе од четврт век ги нервираат ЕУ и меѓународната заедница со спорот за името. Сега се чини решение е пронајдено, но судирот не запира. Коментар на Спирос Москову. Според грчкото толкување, Република Македонија која настанала ...

Честитки од Чешка за Заев и за Ципрас

+инфо - 14.06.2018

Со договорот меѓу Македонија и Грција, Чешка очекува дека кон крајот на јуни Европскиот савет ќе ги започне преговорите за придружување помеѓу ЕУ и Македонија. Чешката Република им честита на премиерите Заев и Ципрас за постигнувањето на историскиот ...

Честитки од меѓународната заедница

Н.Македонија - 14.06.2018

Веднаш по објавувањето на договорот за решавање на спорот за името во Скопје и во Атина, пристигнаа и првите реакции и честитки за двајцата премиери, Заев и Ципрас, но и со ветувања дека патот за Македонија кон ЕУ и кон НАТО сега е осигурен.

Прага: Честитки за премиерите Заев и Ципрас за постигнатиот договор

Слободен Печат - 14.06.2018

Чешката Република им честита на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на историскиот договор помеѓу Македонија и Грција. „Овој успех им припаѓа на сите граѓани на двете земји“, соопштија денеска за ,,Слободен печат” од ...

Светската јавност го фали лидерството на Заев и Ципрас

Независен - 14.06.2018

Крај на 27-годишниот спор – тоа е суштината на огромниот број текстови во светските медиуми по објавувањето на договорот меѓу Македонија и Грција. Текстовите се прецизни, без во нив да се нагласува дали договорот е причина за триумф на Атина или ...

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

24 Вести - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Фокус - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот е фантастична вест

Нова ТВ - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Хронологија на настаните за денешниот постигнат договор со Грција за Република Северна Македонија

Фокус - 13.06.2018

18:30 – Грчкиот премиер Алексис Ципрас објави дека Атина и Скопје постигнале историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името. – Стигнавме до договор со премиерот на Поранешната Југословенска Република Македонија, му рече грчкиот ...

Целиот договор за решавање на спорот за името објавен на англиски јазик

Телма - 13.06.2018

Во Грција веќе е објавен целосниот договор за надминување на спорот за името од кој се истакнува новиот назив на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

А1 On - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Либертас - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Р.С.Европа - 13.06.2018

Шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на неговиот Твитер профил го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името.

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Канал5 - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Сител - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон за договорот за името: За ова е потребно лидерство и политичка храброст

+инфо - 13.06.2018

„Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаа договор за прашањето за името“., напиша британскиот министер за надворешни работи. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

ТВ21 - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Договорот за името објавен на англиски јазик

+инфо - 13.06.2018

Во Грција веќе е објавен целосниот договор за надминување на спорот за името од кој се истакнува новото име на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Заев и Ципрас покажаа лидерство и политичка храброст, вели Борис Џонсон, за кого договорот е фантастична вест

Сакам да кажам - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон вели дека е фантастична вест што премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнале договор за спорот за името. Според Џонсон двајцата премиери покажале лидерство и политичка храброст и ги повика ...

За ЕУ и НАТО веќе нема пречки за евроатлантските интеграции на Македонија

Сакам да кажам - 13.06.2018

Постигнатиот договор за спорот за името меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев беше едногласно поздравен од ЕУ и НАТО. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и соседска ...

Грчки реакции по договорот со Македонија

Р.С.Европа - 13.06.2018

Историски договор. Ова е оценката на претставници на меѓународната заедница, но и на светските медиуми во врска со постигнатиот договор за спорот со името меѓу Македонија и Грција. Грчките граѓани, дел од владата и опозицијата пак остануваат на ...

За Џонсон договорот за името е фантастична вест

Тера - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Н.Македонија - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Press24 - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Независен - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Локално - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Слободен Печат - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Стандард - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Договорот меѓу Заев и Ципрас на дваесет страници

МК News - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев тврди дека е државна тајна меѓународниот договор со Грција за името, а грчките медиуми го објавија во целост овој документ за кој тврдат дека е токму договорот кои треба да го потпишат Заев и Ципрас.

Конзервативната европратеничка не се согласува со договорот на Заев со Ципрас

Фактор - 13.06.2018

Конзервативката Маријана Петир, која е позната по тоа што ги бранеше ставовите на претходната влада на Македонија во Европарламентот, изрази незадоволство од постигнатиот договор помеѓу премиерите на Македонија и Грција - Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

СЕ ЈАВИ И БРИТАНИЈА: За Џонсон договорот за името е фантастична вест

Фактор - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Жестоки реакции на социјалните мрежи по договорот за промена на името меѓу Заев и Ципрас

Курир - 13.06.2018

Решението за спорот со името со Република Грција кои преку телефон го договорија премиерите на двете држави, Зоран Заев и Алексис Ципрас предизвика жестоки реакции во јавноста, особено на социјалните мрежи.

МНР Косово им честита на Заев и Ципрас за новото име, Република Северна Македонија

Република - 13.06.2018

Министерството за надворешни работи на Република Косово им честита на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравува историски договор меѓу двете земји за решавање на прашањето за името.

Ексклузивно: Договорот меѓу Заев и Ципрас на дваесет страници

Република - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев тврди дека е државна тајна меѓународниот договор со Грција за името, а грчките медиуми го објавија во целост договорот. Во продолжение погледнете го договорот меѓу Заев и Ципрас напишан на 20 страници.

Премиерот Заев ќе информира за договорот за спорот со името

МКД - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

ВИДЕО: Заев информира за постигнатиот договор за спорот со името

Фокус - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција даде детали за договорот со грчкиот премиер Алексис Ципрас за деценискиот спор со ...

Финиширање на преговорите?

24 Вести - 12.06.2018

Во секој момент се очекува премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, телефонски да го финишираат историскиот договор за спорот со името. Иако ниту Скопје ниту Атина, не ги откриваат деталите по вчерашниот 60 минутен прв ...

Се чека пак да заѕвони телефонот меѓу Скопје-Атина

Телма - 12.06.2018

Доцна попладнево се очекува повторно да заѕвони телефонот на релација Скопје – Атина. Со тоа, премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе го финишираат договорот за спорот со името.

Реакции за Договорот за името

Телма - 12.06.2018

Веднаш по објавувањето на Договорот за решавање на споропт со името во Скопје и во Атина, реакции и честитки за двајцата премиери Заев и Ципрас, но и со ветувања дека патот за Македонија кон ЕУ и НАТО сега е осигуран.

Заев: Решението е Република Северна Македонија

Deutsche Welle - 12.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев попладнево на прес-конференција сопшти дека е постигнато решение за името. Тој ги повика на граѓаните на референдум наесен да ја „зграпчат шансата“. Името за кое е постигнат договор е Република Северна Македонија (на ...

ВИДЕО: Прес конференција на Заев за договорот за името

Либертас - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Премиерот Заев ќе информира за договорот за спорот со името

Сител - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Заврши разговорот со Ципрас, Заев во 18:30 на прес конференција ќе информира за договорот за името

Либертас - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Заев: Сѐ уште нема договор, се надевам дека денеска ќе има

+инфо - 12.06.2018

Денеска имаме суштински разговор за конечно решавање на ова прашање. Ако се договориме тоа ќе се соопшти од двете страни во исто време, рече Заев. Сѐ уште нема договор, се надевам дека денеска ќе се договориме со премиерот Алексис Ципрас, изјави ...

(Видео) Заев се надева дека денеска ќе има договор по разговорот со Ципрас

Макфакс - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев се надева дека денеска ќе биде постигнат договор за спорот за името по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Заев не сакаше да потврди дали Република Северна Македонија ќе биде новото име повторувајќи ги ...

ВО ЖИВО: Постигнат договор со Грција – обраќање на премиерот Заев

А1 On - 12.06.2018

Македонскиот премиер одржува прес-конференција по телефонскиот разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас и постигнувањето на договор за решавање на спорот за ...

(Во живо) Постигнат договор за името, обраќање на премиерот Заев

Макфакс - 12.06.2018

Обраќање на премиерот Зоран Заев, заедно со членовите на Владата, во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република ...

ВО ЖИВО Обраќање на премиерот Зоран Заев за договорот за името со Грција

+инфо - 12.06.2018

Владата најави прес конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев и владиниот кабинет, по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас за решение на дводеценискиот спор за името.

Заев во 18:30 ќе го обелодени договорот со Грција

Р.С.Европа - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев во 18:30 ќе одржи прес-конференција, како што се наведува во владиното соопштение, „во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија“.

Името е Република Северна Македонија

Р.С.Европа - 12.06.2018

“Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите нации, македонски, Macedonian, без фусноти, националноста е македонска/ граѓани на Република Северна Македонија” рече Заев.

Се за денешниот договор за името – што кажаа Заев и Ципрас, какви беа реакциите во двете земји и низ светот

Либертас - 12.06.2018

Хронологија на денешното објавување на договореното со Грција 18:00 – Грчкиот премиер Алексис Ципрас објави дека Атина и Скопје постигнале историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името.

Премиерот Заев на прес-конференција ќе го открие договорот со Грција

Press24 - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Хан, Могерини, Столтенберг и Нимиц за договорот на Македонија со Грција

Тера - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Премиерот Заев ќе информира за договорот за спорот со името

Локално - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Хан, Могерини, Столтенберг и Нимиц за договорот на Македонија со Грција

МК News - 12.06.2018

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава им честитаа на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето договор за спорот за ...

Заев: Се надевам на договор, штом се постигне, јавноста ќе ги дознае деталите

Република - 12.06.2018

Сѐ уште нема договор, се надевам дека денеска ќе се договориме со премиерот Алексис Ципрас, изјави премиерот Зоран Заев, денеска по учеството на Бизнис форумот „Инвестициски проекти и можности во секторите транспорт, енергетика и животна средина во ...

Заев се надева дека денеска ќе има договор по разговорот со Ципрас

Точка - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев се надева дека денеска ќе биде постигнат договор за спорот за името по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Заев не сакаше да потврди дали Република Северна Македонија ќе биде новото име повторувајќи ги ...

(Во живо) Постигнат договор за името, обраќање на премиерот Заев

Точка - 12.06.2018

Обраќање на премиерот Зоран Заев, заедно со членовите на Владата, во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија. Зоран Заев Обраќање уставно име ...

Заев во 18:30 ќе го обелодени договорот со Грција

Вечер - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев во 18:30 ќе одржи прес-конференција, како што се наведува во владиното соопштение, „во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија“.

Заев во 18:30 часот ќе информира за договорот за спорот со името

Стандард - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

ВО ЖИВО: Заев соопштува за договорот за спорот за името

Стандард - 12.06.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на прес-конференција од Владата ќе информира во врска со договорот постигнат за спорот за името со ...

Заев во 18.30 ќе објави што договорил со Ципрас

Независен - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев, заедно со сите членови на неговиот кабинет, ќе ѝ се обрати на јавноста во 18.30 за да информира за договорот околу надминување на спорот со името. Прес-конференцијата во Владата е закажана по денешниот телефонски разговор Заев ...

Премиерот Заев на прес-конференција за договорот за надминување на спорот

CivilMedia - 12.06.2018

Секој момент се очекува почеток на прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев, на која се очекува тој да соопшти детали од историскиот договор за надминување на спорот со ...

Прес-конференција на премиерот Заев за договорот за спорот со името (во живо)

Локално - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев во Владата на Република Македонија одржува прес-конференција во врска со договорот за спорот со името. Прес-конференцијата следува по денешниот телефонски разговор на Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас за прашањето за ...

ВО ЖИВО: Заев ќе соопшти детали што е договорено со Грција

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати до јавноста и ќе соопшти што е договорено со грчкиот премиер, Алексис Ципрас за постигнување договор за името. Денеска тие имаа телефонски разговор, при што детали ќе бидат соопштени на јавноста во двете земји.

ВО ЖИВО: Прес конференција на Премиерот Заев за името во 18:30

МК News - 12.06.2018

прес конференција со деталите за јавноста и од грчката страна, но и од македонската страна. Премиерот Заев во 18.30 ќе ги соопшти деталите околу договор кој го постигнале со премиерот Ципрас.

Тонч на Заев и Ципрас по телефонскиoт разговор :Македонци од Република Северна Македонија, здраво!

Вечер - 12.06.2018

Република Северна Македонија со превод на англиски Republic of North Macedonia е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и Грција, а кое ќе се парафира со Договорот меѓу премиерите на двете земји, Заев и Ципрас, во ...

Премиерот Заев ќе информира за договорот за спорот со името во 18.30 часот

еМагазин - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Заев: Убаво би било и опозицијата да стои со нас на соопштувањето на евентуалниот договор со Грција

Фокус - 11.06.2018

Преммиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека е оптимист за договор со Грција за името и дека се надева дека неговиот оптимизам ќе се уствари утре на новиот телефонски разговор со Ципрас.

Заев: Мојот оптимизам веројатно ќе се оствари

МКД - 11.06.2018

Се надевам дека веќе утре ќе се оствари мојот оптимизам. Веројатно тоа ќе биде утре. Јас сум непоправлив оптимист, изјави вечерва македонскиот премиер на гостувањето на ТВ Телма за денешниот разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

Заев оптимист, очекува решение на спорот со Грција

Алсат-М - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев изрази оптимизам и очекување дека решението на спорот за името би можело да се оствари уште утре, за време на телефонскиот разговор што денеска го договориле со неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

Заев: Се надевам на договор утре

Р.С.Европа - 11.06.2018

„Веројатно мојот оптимизам за договор за решение на спорот ќе се оствари, но конечно ќе биде, тогаш кога ќе биде конечно се, а јас се надевам дека тоа ќе биде утре,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата Топ тема на ваша страна, на ...

Јас сум оптимист И најверојатно тој оптимизам утре ќе се оствари, рече Заев по разговорот со Ципрас

Сакам да кажам - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев се надева дека по утрешниот телефонски договор со неговиот колега Алексис Ципрас ќе се најде решение за спорот со името. Заев вечерва во емисијата „Топ тема на ваша страна“ на телевизија „Телма“ рече дека е оптимист и ...

Заев: Се надевам на договор утре

Тера - 11.06.2018

„Веројатно мојот оптимизам за договор за решение на спорот ќе се оствари, но конечно ќе биде, тогаш кога ќе биде конечно се, а јас се надевам дека тоа ќе биде утре,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата Топ тема на ваша страна, на ...

Заев сам договара ново име и идентитет, без консултација на опозицијата

Курир - 11.06.2018

Власта во Република Македонија и премиерот Зоран Заев сами договараат ново име и идентитет со Република Грција, без консултација со опозицијата и претседателот на Република Македонија. Премиерите двете држави, Заев и Алексис Ципрас денеска ...

Заев: Се надевам на договор утре

Слободен Печат - 11.06.2018

„Веројатно мојот оптимизам за договор за решение на спорот ќе се оствари, но конечно ќе биде, тогаш кога ќе биде конечно се, а јас се надевам дека тоа ќе биде утре,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата Топ тема на ваша страна, на ...

Заев: Убаво би било и опозицијата да стои со нас на соопштувањето на евентуалниот договор со Грција

Вечер - 11.06.2018

Преммиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека е оптимист за договор со Грција за името и дека се надева дека неговиот оптимизам ќе се уствари утре на новиот телефонски разговор со Ципрас.