TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загина полицаец во пожарот во Атина

Кирилица - 19.07.2015

Грчките медиуми јавуваат дека во пожарот што ја зафати Атина е најдено тело на 47-годишен полицаец. Телото на 47-годишниот полицаец е најдено о во Атина, каде огнот се ширеше во петокот.За пожарот во Атина беа уапсени двајца мажи, од кои еден ...

Полицаец загина во пожарите во Атина

Локално - 19.07.2015

Полицаец загина во пожарот, додека пожарникарите се бореа со пожарите, зафатија делови од Грција, пренесе БТА Телото на 47-годишниот полицаец е најдено о во Атина, каде огнот се ширеше во петокот.За пожарот во Атина беа уапсени двајца мажи, од кои ...

Пожарите во Грција ставени под контрола

Вечер Прес - 19.07.2015

На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат двата пожари Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на ...

Пожарите во Грција ставени под контрола

Утрински - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на нови пожари. На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат ...

Уапсени две лица поради пожар во Атина

Алсат-М - 18.07.2015

Грчката полиција денеска во Атина уапси две лица, едниот Грк, а другиот бугарски државјанин, под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар, кој се прошири кон североисточните предградија на главниот град на Грција.

Франција ќе испрати три канадери во Грција

24 Вести - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Грчките власти се обратија кон земјите-членки на Европската унија за помош во борбата со пожарите.

Пожарите во Грција се разгоруваат

Телма - 18.07.2015

Покрај пожарите во Атина и во Пелопонез се отвори и ново жариште на пожари, во Евиа и во областа Малакаса . Досега е регистрирано едно лице починато во Пелапонез но причините за неговата смрт е најверојатно срцев удар.

Пожарите во Грција ставени под контрола

24 Вести - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на нови пожари. На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат ...

Уапсени две лица заради пожарите во Атина

Телма - 18.07.2015

Грчката полиција денеска во Атина уапси две лица, едниот Грк, а другиот бугарски државјанин, под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар, кој се прошири кон североисточните предградија на главниот град на Грција.

Франција ќе испрати три канадери во Грција

Сител - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Грчките власти се обратија кон земјите-членки на Европската унија за помош во борбата со пожарите.

Пожарите во Грција ставени под контрола

Сител - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на нови пожари. На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат ...

Големи пожари крај Атина и на Пелопонез

Сител - 18.07.2015

Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез. Според грчките медиуми, над Атина се крева густ чад од пожарот на ридот Имитос, во чие гаснење учествуваат над 30 пожарникари со 10 ...

Пожарите во Грција ставени под контрола

Телеграф - 18.07.2015

На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат двата пожари Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на ...

Уапсени две лица поради пожарот во Атина

Нова ТВ - 18.07.2015

Грчката полиција денеска во Атина уапси две лица, едниот Грк, а другиот бугарски државјанин, под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар, кој се прошири кон североисточните предградија на главниот град на Грција.

Активни над 50 пожари во Грција

Р.С.Европа - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Грчките власти се обратија кон земјите-членки на Европската унија за помош во борбата со пожарите.

Франција ќе испрати три канадери во Грција

+инфо - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Грчките власти се обратија кон земјите-членки на Европската унија за помош во борбата со пожарите.

Франција ќе испрати три канадери во Грција

Алфа - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција.

Огнен пекол во Грција, уапсени лица кои предизвикале пожар кај Атина

Алфа - 18.07.2015

Близу 80 пожари и натаму горат ширум Грција, некаде и сосем блиску до населените места а силниот ветер несопирливо ги шири обновувајќи ги оние кои претходно со многу напори на пожарникарите биле изгасени Близу 80 пожари и натаму горат ширум Грција, ...

Уапсени Бугарин и Грк под сомнение дека подметнале пожари во Грција

Макфакс - 18.07.2015

Грчката полиција во сабота во Атина уапси две лица, Грк и Бугарин под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар којшто го зафати североисточното предградие на грчката престолнина, соопшти локалната противпожарна служба.

Двајца уапсени за пожарите во Грција

Кајгана - 18.07.2015

Грчката полиција во Атина уапси две лица, Грк и Бугарин под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар што го зафати североисточното предградие на грчката престолнина, соопшти локалната противпожарна служба.

ГРЦИЈА ГОРИ: 80 активни пожари – најлошиот е вон контрола и интензивно се шири (ГАЛЕРИЈА)

Репортер - 18.07.2015

Вкупно во Грција горат и се активни 79 шумски пожари , понекаде и во населени места, а јакиот ветер ги шири и ги разгорува оние што беа делумно изгаснати . По непрекинати интервенции на пожарникарските служби со помош на авиони и хеликоптери се ...

Пчелари го предизвикале пожарот околу Атина?

Кирилица - 18.07.2015

Полицијата во Атина уапси 58-годишен Бугарин и 67-годишен Грк под сомнеж дека го предизвикале шумскиот пожар кој ги опустоши североисточните предградија на грчката престолнина, објави BBC.

Пожарите во Грција делумно под контрола, ризикот и натаму висок

Макфакс - 18.07.2015

Шумските пожари во Грција делумно се ставени под контрола во саботата навечер и повеќе не претставуваат закана за населени област, меѓутоа силните ветрови се закануваат со разгорување на пожарите на југот од земјата, соопшти противпожарната служба.

Пожарите во Грција ставени под контрола

+инфо - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на нови пожари. На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат ...

Уапсени две лица поради пожарот во Атина

Нетпрес - 18.07.2015

Две лица се уапсени во Атина, едниот Грк, а другиот Бугарин под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар, кој се прошири кон североисточните предградија на главниот град на Грција.

Огнен пекол ја голта Грција, полицијата апси пчелари

Вечер Прес - 18.07.2015

На 79 места гори нискостеблеста шума, а речиси е невозможно да се локализира огнот поради ветрот кој прави проблеми. Дел од пожарите се делумно изгаснати, но има многу што се уште беснеат. Пожарот во Атина и Пелопонез е ставен под контрола.

Не стивнуваат пожарите низ Грција

Sky - 18.07.2015

Пожарите во Грција се разгоруваат. Покрај пламените јазици во Атина и Лакониа на Пелопонез, нови жаришта се поjавија и на Евиа и во областа Малакаса надвор од Атина. Постојат информации за една жртва на Пелопонез, кој според информациите починал од ...

Грција се уште гори: Активни 59 шумски и 99 пожари во урбани области

еМагазин - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Грчките власти се обратија кон земјите-членки на Европската унија за помош во борбата со пожарите.

Франција испраќа три канадери за 160 на пожари во Грција

Локално - 18.07.2015

Франција испраќа во Грција три специјални авиони, за да им помогне на локалните власти во борбата со шумски пожари кои зафатија во последниве денови голем број региони на земјата, објави ТАСС.

Уапсени две лица поради пожарот во Атина

Република - 18.07.2015

Грчката полиција денеска во Атина уапси две лица, едниот Грк, а другиот бугарски државјанин, под сомнение дека случајно предизвикале шумски пожар, кој се прошири кон североисточните предградија на главниот град на Грција.

Пожарите во Грција конечно ставени под контрола

Локално - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на нови пожари. На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат двата ...

Франција ќе испрати три канадери во Грција

Република - 18.07.2015

Пожарникарските екипи продолжуваат со гаснење на 59 шумски и 99 пожари во урбаните области во Грција. Грчките власти се обратија кон земјите-членки на Европската унија за помош во борбата со пожарите.

Пожарите во Грција под контрола, уапсени две лица

Н.Македонија - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избувнување на нови пожари На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се ...

Пожарите во Грција ставени под контрола

Lider - 18.07.2015

Пожарникарите во Грција денеска успеаја да ги стават под контрола двата големи шумски пожари во Атина и на Пелопонез, но се стравува од избивање на нови пожари. На сателитската снимка од Грција, која ја објави Европската комисија, можат да се видат ...

Фото:Гори Грција – пожари на 43 различни места

Канал5 - 17.07.2015

Една жртва, изгорени куќи, изгорен ресторан, евакуации – е за сега билансот од пожарите кои беснеат во Грција. Активни се вкупно 43 пожари од кои 5 се најкритични: во Атина и во предградието Малакаса, на полуостровот Евија и два на Пелопонез.

Пожари во Атина и на Пелопонез

Дневник - 17.07.2015

Во источното предградие на Атина вчера избувнал пожар кој поради високите температури и силниот ветер брзо се шири. Десет пожарникарски возила и хеликоптери учествуваат во гасењето на пожарот, кој до вчера попладне не беше локализиран.

Голем шумски пожар на Пелопонез

Утрински - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. - Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Голем шумски пожар на Пелопонез

24 Вести - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. - Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Голем пожар во Атина

Канал5 - 17.07.2015

Од засега непознати причини во источниот дел на Атина во 12.30 часот изби пожар кој поради силниот ветер со голема брзина се шири. За сега опфатен е дел од планината Имитос, проширен е кон автопат, а дел од населбите што се наоѓаат во близина се во ...

Околу 160 пожари беснеат во Грција, ЕУ испраќа канадери на помош (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.07.2015

Пожарникарските екипи ќе продолжат и во текот на ноќта да ги гасат 59-те шимски и 99-те пожари во градски области што денеска избувнаа во Грција. Околу 200 луѓе што пожарот ги заробил на плажа биле евакуирани со чамци.

Голем шумски пожар на Пелопонез

Репортер - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. – Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Паника во Грција: Горат две села - евакуиран летен камп

Press24 - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. - Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Пожари во близина на Атина, евакуирани три села (видео)

Кајгана - 17.07.2015

Грчките пожарникари се борат со големи пожари кои ги зафатија шумите во близина на Атина, и на југот на земјата, на полуостровот Пелопонез, поради што се евакуирани три села и два летни кампа.

Големи пожари крај Атина и на Пелопонез

Алфа - 17.07.2015

Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез. Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез.

Грција во пламен-пожар зафати и населба во Атина

+инфо - 17.07.2015

Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез. Според грчките медиуми, над Атина се крева густ чад од пожарот на ридот Имитос, во чие гаснење учествуваат над 30 пожарникари со 10 ...

Огнена стихија ја зафати Грција - гори близу Атина и на Пелопонез

Кирилица - 17.07.2015

Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез. Според грчките медиуми, над Атина се крева густ чад од пожарот на ридот Имитос, во чие гаснење учествуваат над 30 пожарникари со 10 ...

Голем шумски пожар на Пелопонез

+инфо - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. - Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени- изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Голем шумски пожар на Пелопонез, горат села

Кирилица - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез, откако утрово изби голем шумски пожар, јавија грчките медиуми. - Огнот ги изгоре куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи горат стотина посебни пожари, изјави ...

Голем шумски пожар на Пелопонез

Алфа - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар.

Пожари во близина на Атина, евакуирани три села

Макфакс - 17.07.2015

Грчките пожарникари се борат со големи пожари, кои ги зафатија шумите во близина на главниот град Атина, и на југот на земјата, на полуостровот Пелопонез, поради што се евакуирани три села и два летни кампа.

Голем шумски пожар на Пелопонез

Сител - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. - Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Голем пожар се заканува да ја збрише Атина (ВИДЕО)

Телеграф - 17.07.2015

Според грчките медиуми, над Атина се крева густ чад од пожарот на ридот Имитос, во чие гаснење учествуваат над 30 пожарникари со 10 противпожарни возила и еден еден хеликоптер Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија ...

Голем шумски пожар на грчки полуостров, наредена евакуација

Курир - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. - Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Голем шумски пожар на Пелопонез

Локално - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. – Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Грција во пламен-пожар зафати и населба во Атина

Бриф - 17.07.2015

Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез. Според грчките медиуми, над Атина се крева густ чад од пожарот на ридот Имитос, во чие гаснење учествуваат над 30 пожарникари со 10 ...

ГРЦИЈА ГОРИ: Голем шумски пожар кај Атина, евакуирано населението (ВИДЕО)

Sky - 17.07.2015

Грчките пожарникари денес се борат со големи пожари кои зафатија шума во центарот на Атина и на југот, на Пелопонез поради што евакуиеани најмалку три села и два летни кампа. Пожар беснее на 10 километри од центарот на Атина се заканува да ги зафати ...

Атика и Пелопонез зафатени од пожари

Sky - 17.07.2015

Пожари беснеат во Грција. Пламени јазици го зафатија ридот Имитос во Атина, во близина на населени населби. Зафатена е голема шума, а чадот веќе почнува да се шири во предградијата на грчката престолнина.

(ВИДЕО/Фото) Гори Грција: Голем пожар во Атина и Пелопонез

еМагазин - 17.07.2015

Од Солун за еМагазин, Петре Димитров Откако го реши проблемот со „Тројката“, Грција со нови проблеми. Денеска попладнево голем пожар во главниот град Атина, на планината Имотос, над градот, на 15 километри од центарот.

Голем шумски пожар на Пелопонез

Вечер Прес - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар.

Голем шумски пожар на Пелопонез

Lider - 17.07.2015

Најмалку две села и еден летен камп се евакуирани на грчкиот полуостров Пелопонез откако утрово изби голем шумски пожар. – Огнот ги спали куќите во двете села. Тоа е прав пекол, бидејќи постојат стотина пламени, изјави градоначалникот на Монемвасиа, ...

Големи пожари крај Атина и на Пелопонез

Lider - 17.07.2015

Два големи пожари избувнаа денеска во реонот на атинските предградија Илиоплис и Кареи и на полуостровот Пелопонез. Според грчките медиуми, над Атина се крева густ чад од пожарот на ридот Имитос, во чие гаснење учествуваат над 30 пожарникари со 10 ...

Големи шумски пожари во Канада, илјадници хектари во пламен (ВИДЕО + ФОТО)

Репортер - 15.07.2015

Шумските пожари во канадската провинција Саскачеван двојно се зголемија. Два одвоени пожари кои уништија илјадници хектари шума горат веќе две недели, пишуваат светските медиуми и додаваат дека овие два пожари се споиле во еден.

Шумските пожари во Канада, надвор од контрола

Sky - 15.07.2015

Пожарите во канадската провинција Саскачеван, речиси се двојно повеќе од тие што првично ја зафатија таа област. Двата одвоени пожари кои горат веќе две недели и запалија илјада хектари шума, сега се споени во еден.