TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кометал Ѓорче Петров вечер против Хипо

А1 - 16.04.2005

Посебен е овој петочен мир кај нас во денот пред спортскиот викенд. Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров заедно со целокупната македонска спортска јавност одбројуваат до утрешниот решавачки дуел за пласман во финалето на лигата на шампионките против австрискиот Хипо.

Кометал Ѓ.П. се пласираше во финалето на ЛШ

А1 - 16.04.2005

Третпат во клупската историја Кометал Ѓорче Петров е на чекор до континенталниот ракометен Трон. Оствари победа од 22:18 со што ја анулираше залихата од 3 гола која Хипо ја имаше од првиот натпревар во 1/2 - финалниот двомеч.

Работнички Кометал дури 17 бода пред Вардар

А1 - 16.04.2005

Водечката екипа во македонскиот фудбалски шампионат Работнички Кометал направи рекордна предност од дури 17 бода во однос на второпласираниот Вардар, откако ја победи Беласица со 2:0 во воведниот натпревар од 25 прволигашко коло.

Два гола до трето финале

Време - 16.04.2005

ДЕНЕСКА ПОЛУФИНАЛЕ ВО ЛШ, КОМЕТАЛ ЃП – ХИПО Ако Кометал Ѓорче Петров денеска (СРЦ „Кале“, 17.30 часот) победи со повеќе од два гола разлика против Хипо или и со толку, но ако не прими повеќе од 29, тогаш третпат во историјата на клубот ќе игра во големото финале во Лигата на шампионките (ЛШ).

Да се подготвиме за уште едно Прокоп-шоу

Вест - 16.04.2005

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ - ЃОРЧЕПЕТРОВКИ ОДАТ ПО ТРЕТОТО ФИНАЛЕ Кометал Ѓорче Петров денеска ќе се обиде да стигне до своето трето финале на Лигата на шампионите во последните пет години. Се уште се памети антологиското полуфинале од пред три години со Ларвик, но за ова утр Кометал Ѓорче Петров ...

Финалето е реалност што мора да се реализира

Утрински - 16.04.2005

Кометал ЃП попладнево го пречекува Хипо со негатива од Виена од 30:32 Нов судир на најдобрата одбрана со најефикасниот напад во ЛШ РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Со оглед на негативата од само два гола по поразот во првиот натпревар во Виена од 30:32, Кометал Ѓорче Петров во денешниот реванш со Хипо ...

Три гола повеќе за трето европско финале

Дневник - 16.04.2005

РАКОМЕТ - РЕВАНШ ОД ПОЛУФИНАЛЕТО НА ЛШ Свесни дека нема лесно да се победи Хипо, но, мотивирани и полни со оптимизам и сигурност во своето трето европско финале, ракометарките на Кометал ЃП вечерва (17,30 ч. МТВ пренос) во СРЦ Кале го пречекуваат осумкратниот европски првак.

Битка за трето евро-финале

Вечер - 16.04.2005

Денеска во "Кале" (17.30 ч.) македонскиот женски ракометен првак, Кометал Ѓ.Петров ќе ја бие втората полуфинална битка со деветкратниот европски првак ХИПО од Виена, со цел третпат да се пласира во завршницата на Лигата на шампионите.

ЛШ реванш - полуфинале: Кометал - Хипо

А1 - 15.04.2005

Продадени се сите билети за утрешниот реванш полуфинален натпревар меѓу Кометал Ѓорче Петров и австриски Хипо, на кој македонскиот првак со победа од два гола разлика ќе се пласира во финалето на женската ракометна Лига на шампиони.

Портној ја крие тактиката како змија нозе

Вест - 15.04.2005

ВО ПРЕСРЕТ НА РЕВАНШОТ ОД ПОЛУФИНАЛЕТО НА ЛШ СО ХИПО Во пресрет на реванш-натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите со Хипо, што се игра утре во СРЦ "Кале", во таборот на Кометал Ѓорче Петров владее блага конспиративност.

Кастратовиќ: Два разлика - ни многу ни малку

Утрински - 15.04.2005

Капитенот на Кометал ЃП за утрешниот реванш со Хипо од полуфиналето на ЛШ Десниот бек предупредува на искуството на Крим од двомечот со нив РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ "Два гола разлика не се ни многу, ни малку. Поука треба да ни бидат ракометарките на Крим, кои по првиот четвртфинален натпревар во Скопје ...

Да не се подлегне на провокациите на Прокоп!

Дневник - 15.04.2005

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНКИТЕ Не сакајќи да ја подигнува тензијата пред саботниот реванш со австриски Хипо, македонскиот првак Кометал ЃП се подготвува да го прослави третото играње во финалето на Лигата на шампионките. На првиот дуел во Виена, Хипо победи со 32-30. - Се подготвуваме за овој меч.

Кометал Ѓ. П. е еден чекор од второто континентално финале

А1 - 14.04.2005

Еден чекор го дели Кометал Ѓорче Петров од второто континентално финале во шампионската лига во новиот милениум. Последна пречка е традицоналниот ривал австрискиот Хипо и неговите 2 гола предност од првиот натпревар во 1/2 - финалниот двомеч.

В сабота Кометал ќе бере плодови од целогодишната работа

Време - 14.04.2005

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ПОЛУФИНАЛЕ Кометал Ѓорче Петров, македонскиот женски ракометен првак, ќе биде во вистинска форма за полуфиналниот реванш во Скопје против австриски Хипо задутре. Ова уште пред првото полуфинале во Виена минатиот петок го најави Андриј Портној, тренерот на „кометалки“, сметајќи ...

ЕХФ без посебни барања

Вест - 14.04.2005

РАКОМЕТ - ЗА САБОТНИОТ РЕВАНШ СО ХИПО Реванш-натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите со Хипо, што Кометал Ѓорче Петров го игра в сабота во СРЦ "Кале" (17.30 часот), нема да се одржи во услови на засилени безбедносни мерки, какви што го следеа минатогодишниот дуел на овие две екипи во ...

Уште 13 бода и теоретски да се освои првата титула

Утрински - 14.04.2005

Работнички Кометал на чекор до својот најголем успех во клупската историја НИКОЛА БУРАГЕВ Работнички Кометал на девет кола пред крајот на домашното првенство е на чекор до најголемиот успех во клупската историја, освојувањето на првата шампионска титула.

Озел од денеска на тренинг

Утрински - 14.04.2005

Мобилна атмосфера во Кометал ЃП пред саботниот реванш со Хипо Австриската експедиција доаѓа утре со само 24 луѓе, без навивачи РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Најефикасната ракометарка на Кометал Ѓорче Петров на петочниот прв полуфинален натпревар од Лигата на шампионите со Хипо Нидерестерајх во Виена, Јелиз ...

Без засилени безбедносни мерки

Дневник - 14.04.2005

РАКОМЕТ - ЗА ДУЕЛОТ КОМЕТАЛ ЃП - ХИПО В САБОТА На реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионките во ракомет, в сабота (17.30 ч.) меѓу Кометал ЃП И Хипо во Скопје, македонскиот првак не планира посебни мерки за безбедност во салата.

Работнички бара да игра од 14 часот

Вест - 13.04.2005

Поради ракометниот меч на Кометал со Хипо Лидерот на табелата Работнички Кометал вчера до концеларијата на ФФМ испрати барање својот натпревар од 25 прволигашко коло, против Беласица на "Градски", наместо во предвидената рок и сатница, во сабота од 16 часот, да го одигра истиот ден, но два часа ...

Озел ѓорчепетровка до 2008

Утрински - 13.04.2005

Кометал Ѓорче Петров го продолжи договорот со својот бек за нови две години Турчинката сигурно ќе игра в сабота против Хипо, Рајхел тешко РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Турската ракометна интернационалка Јелиз Озел ќе го носи дресот на Кометал Ѓорче Петров до 2008 година.

Лидерот сака да ја нагости Беласица два часа порано

Дневник - 13.04.2005

РАБОТНИЧКИ КОМЕТАЛ Лидерот во фудбалското првенство на Македонија, Работнички Кометал, во 25. коло сака да ја нагости струмичка Беласица в сабота, од 14 часот, наместо во редовниот термин од 16 ч. Барањето е доставено до комесарот за натпревари во ФФМ.

Озел до 2008 останува во Кометал ЃП

Дневник - 13.04.2005

шампионот игра на долги патеки Турската ракометарка Јелиз Озел (25) го продолжи договорот со Кометал ЃП, полуфиналистот во женска ракометна Лига на шампионите. Таа е втора ракометарка во две недели што ја продолжува верноста со клубот, откако тоа го стори и голманот Наталија Борисенко.

Озел ќе игра со ХИПО

Вечер - 13.04.2005

Во Кометал Ѓ.П. до 2008 г. Јелиз Озел Јелиз Озел, нашиот "џокер" во второто полувреме на првиот полуфинален натпревар во Лигата на шампионите во Виена, со австрискиот гигант ХИПО, ќе игра и на реваншот в сабота во "Кале". Озел, која со своите луцидни проигрувања во нападот и ефектни погодоци ...

Бујанова се искачи на третото место

Утрински - 12.04.2005

На листата на стрелците во ракометната Лига на шампионите Средниот бек на Кометал Ѓорче Петров, Олга Бујанова, по првиот полуфинален натпревар со Хипо Нидерестерајх се искачи на делба на третото место на листата на стрелците во ракометната Лига на шампионите.

Бујанова се искачи на пиедесталот

Дневник - 12.04.2005

НАЈДОБРИ СТРЕЛЦИ ВО ЛШ Со осумте гола постигнати во Виена на мечот Хипо, Олга Бујанова, бекот на Кометал ЃП, се искачи на третото место на листата на стрелци во Лигата на шампионките, со постигнати 56 гола на 9 меча. Нашата репрезентативка го дели местото со Габриела Ротис Наѓ од Хипо.

Eдно европско финале на дофат и чесно простување од другото

А1 - 11.04.2005

Eдно европско финале на дофат и чесно простување од другото што беше во комбинација, е ракометното ехо од изминатиот викенд во кој со големо внимание го следевме настапот на нашите прваци во машка и во женска конкуренција. За Вардар Про во КПК, Загреб беше објективно непремостлива пречка, ...

На Кометал му се насмевнува трето финале

Време - 11.04.2005

РАКОМЕТ - ПОЛУФИНАЛЕ ОД ЛШ, ХИПО - КОМЕТАЛ ЃП 32-30 Кометал Ѓорче Петров има реална шанса третпат во историјата на клубот да игра во финалето на ракометната Лига на шампионки (ЛШ), откако во првиот полуфинален меч во Виена загуби со минимални два гола разлика, 30-32 (13-18) од Хипо.

Озел е лесноповредена

Време - 11.04.2005

Турската ракометарка на Кометал ЃП, Јелиз Озел, има само мала дисторзија на ногата и, според лекарката на Кометал ЃП, Маја Неделковска, не станува збор за сериозна повреда. - Озел нема оток на ногата, повредата не е страшна. Од денеска почнуваме со терапија. Таа чувствува болка само на допир.

Работнички Кометал сега е на плус 14

Време - 11.04.2005

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА, 24. КОЛО Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар и по пет години не успеа да го скрши малерот со гостувањата во Струмица кај Беласица и, по вчерашниот пораз со 1-2, одново му дозволи на својот конкурент Работнички Кометал да го зголеми водството на табелата, сега на 14 ...

Ветувачки резултат за трето финале

Утрински - 11.04.2005

Кометал Ѓорче Петров во првиот полуфинален меч од Лигата на шампионите во Виена загуби од Хипо Нидерестерајх со 30:32 Брилијантна игра на Озел, која даде 10 гола, но во финишот го изврте глуждот Кометал Ѓорче Петров направи голем чекор до своето трето финале во Лигата на шампионите по 2000 и 2002 ...

Лажна закана од Хипо

Дневник - 11.04.2005

РАКОМЕТ - ПОЛУФИНАЛЕ НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНКИТЕ Успеаја ракометарките на Кометал ЃП да останат во игра за третото европско финале во Лигата на шампионките, иако на полувреме на првиот меч во Виена против Хипо губеа со 13-18. По целосниот пресврт во играта, покажаната зрелост, мотивираност и ...