TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ал Акша презеде одговорност за последните напади

А1 - 27.07.2002

Воената рака на палестинската организација Фатах, на чие чело стои Јасер Арафат, ја презеде одговорноста за последниот палестински напад, во кој загинаа четворица еврејски доселеници. Во соопштението на „Бригадите Ал Акша“ се вели дека нападот е одговор на масакарот што го изврши изарелската армија ...

Израел прати тенкови и војска во Газа

Вест - 27.07.2002

ЕРУСАЛИМ 27 јули (АП) - Израелската влада пратила тенкови и војска во Појасот Газа во првата операција по силно критикуваниот воздушен напад во којшто беше убиен еден лидер на Хамас и 14 Палестинци. И покрај постојаните конфликти, официјални претсавници од двете страни и натаму велат дека планираат ...

Разнесени три згради, палестински фабрики за проектили

Утрински - 27.07.2002

Израелските сили со тенкови и булдожери влегоа во градот Газа ГАЗА - Израелските сили со тенкови и булдожери вчера влегоа во градот Газа, разнесувајќи три згради во кои беа сместени работилници каде што, наводно, се произведувале проектили, соопшти израелската армија.

САД не сакаат масакри со нивно оружје

Утрински - 27.07.2002

Вашингтон прави ревизија на воените акции на израелската армија Загриженоста на САД произлегува од влијанието на тие акции врз проблематичните мировни напори ВАШИНГТОН - Администрацијата на Буш извести дека ја разгледува употребата на американската опрема во воените операции на Израел што ...

Израел ги засили воените операции во појасот Газа

А1 - 26.07.2002

Израел денеска ги засили воените операции во појасот Газа со гранатирање на еден палестински град близу Нетзарим и наводните фабрики за проектили, а Палестинците застрелаа рабин во еврејска населба на Западниот Брег, што уследи како одговор на милитантите за последниот воздушен напад на Израел, во ...

Остри критики спрема Израел во Советот за безбедност

Утрински - 26.07.2002

Поради воздушниот напад врз градот Газа при што загинаа 15 лица ЊУЈОРК - Еден Рабин Беше убиен во близина на еврејска населба на Западниот Брег, засилувајќи гои израелските стравувања за палестинска одмазда по воздушните напади во кои загинаа 15 Палестинци.

Извинување за "Израел-Палестина"

Вест - 26.07.2002

ЕРУСАЛИМ (Ројтерс) - Француската авиокомпанија "Ер франс" му се извинила на еден израелски бизнисмен откако тој се пожалил дека еден од пилотите дестинацијата Тел Авив ја најавил како "Израел-Палестина". Извинувањето дошло во форма на писмо од директорот на "Ер франс" Етјен Рашу упатено до ...

ОН ја разгледуваат резолуцијата за осуда на Израел

А1 - 25.07.2002

Израел беше остро критикуван на синоќешната вонредна седница на Советот за Безбедност на Обединетите Нации свикана по барање на арапската група која инсистира да се усвои резолуција за итно повлекување на Израел од палестинските територии.

Загина Израелец во напад на Западниот Брег

А1 - 25.07.2002

Едно лице загина, а едно е полесно повредено во нападот врз израелски автомобил што утринава се случи во северозападниот дел на Западниот Брег, јави израелското радио. Инцидентот се случил во близина на еврејска населба во градот Калкилија.

Израел се откажа од барањето за набљудување на замрзнатите палестински фондови

А1 - 25.07.2002

Израел се откажа од своето барање да се постави механизам за набљудување на замрзнатите палестински фондови пред Израел да се согласи да ја деблокира правата транша од парите, соопшти денеска едно израелско официјално лице. „Решивме да им веруваме на палестинците, посебно на министерот за финансии, ...

Лидерот на Хамас убиен со еднотонски проектил!

Утрински - 25.07.2002

Еден ден по воздушната акција на Израел во појасот Газа ЕРУСАЛИМ - Еден ден по убиството на Салах Шехада, командант на воениот крило на исламската група Хамас, вчера во Израел беше обеледенето дека воениот авион "Ф-16",што ја нападна неговата куќа, користел прецизен наведувачки проектил од еден ...

Израел вели убиството на Палестинците цивили беше грешка

Вест - 25.07.2002

Палестинец седи пред својата куќа разурната во израелскиот напад. На куќата пишува: "Ова е американското оружје. Ова е изралескиот мир" ЕРУСАЛИМ, 25 јули (Ројтерс) - Израелскиот претседател Моше Кацав вчера изјави дека политичкото раководство на Израел "мора да ја преземе одговорноста за ...

Хамас најавува одмазнички акции

А1 - 24.07.2002

Радикално-исламистичкото движење Хамас ја потврди намерата за спроведување одмазнички акции поради израелскиот напад во градот Газа, во кој загина водачот на движењето, Салах Шехаде. Повеќе портпароли на Хамас се заканија со нови напади врз цивили или деца.

Израел го уби воениот лидер на Хамас, заедно со уште 14 Палестинци од кои 8 деца

Вест - 24.07.2002

Двомесечно бебе е меѓу осумте деца што загинаа во израелскиот напад ЕРУСАЛИМ, 24 јули (Ројтерс) - Водачот на вооруженото крило на Хамас во Појасот Газа, Салах Шехаде и уште четиринаесет Палестинци меѓу кои имало и 8 деца загинаа во израеслскиот напад со проектили во населената област на градот Газа.

Убиен основачот на военото крило на Хамас

Утрински - 24.07.2002

Во акција на израелските воздухопловни сили во појасот Газа загинаа 15 лица ГАЗА - Авион на израелските воздухопловни сили "Ф-16" вчера изутрина разнесе една куќа во појасот Газа, при што загина еден од командантите на Хамас и 14 други Палестинци, меѓу кои осум деца, а повредени се најмалку 145 ...

За да убие терорист, Израел покоси и осум деца

Дневник - 24.07.2002

РАКЕТЕН НАПАД ВО ПОЈАСОТ ГАЗА Израелските власти истакнаа дека ракетирањето е праведна одбрана од самоубиствените бомбашки напади на терористите од Хамас Израелски борбен авион вчера уби 11 Палестинци и рани 145 при напад врз појасот Газа, јави Ројтерс.

Убиен лидерот на „Хамас“ и 12 цивили при израелски напад

А1 - 23.07.2002

Израелските хеликоптери рано изутрина беа во акција во областа Газа. Целта на нивниот ракетен напад беше куќата на Салах Шехада, лидерот на вооруженото крило на палестински „Хамас“. Експлозијата беше огромна. Уништени се повеќе куќи. Под урнатините има 12 загинати. Осум од нив беа деца.

Роднините ги повлекоа жалбите против депортациите

Утрински - 23.07.2002

Израел ги смирува контроверзиите околу судбината на роднините на милитантите ЕРУСАЛИМ - Шеснаесетмина Палестинци од Западниот Брег, кои се соочуваат со депортација во појасот Газа, ги повлекоа своите парници откако добија гаранции за жалбите, соопштија израелски безбедносни извори.

Израелската војска уби двајца Палестинци

А1 - 22.07.2002

Двајца Палестинци изутрината се убиени во престрелка со израелските војници во јужниот појас на Газа. Израелски воени извори потврдија дека во инцидентот се повредени и двајца војници. Израелската страна тврди дека за инцидентот се виновни палестинските милитанти, кои отвориле оган врз патрола на ...

Нападнат израелски воз полн со војници

Утрински - 22.07.2002

Набргу по израелско-палестинските мировни разговори на високо ниво ЕРУСАЛИМ - Вчера во Израел експлодира бомба под еден патнички воз, при што единствената жртва е повредениот машиновозач. Се смета дека нападот, што следуваше по израелско-палестинските разговори на високо ниво, е дело на ...

Палестинска бомба под израелески воз

Вест - 22.07.2002

ЕРУСАЛИМ, Израел, (Ројтерс) - Бомба поставена под патнички воз експлодирала и го ранила возачот, во напад што ги замагли изгледите за ублажување на израелските рестрикции врз Палестинците и забраната за движење во седум повторно окупирани градови од Западниот Брег.