TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејствата го бојкотираа испраќањето на жртвите на трагедијата во Џенова (ВИДЕО)

МКД - 19.08.2018

Италија денес на државна церемонија ги испрати жртвите на уривањето на мостот во Џенова во кое според последните податоци загинаа 41 лице, а спасувачите и понатаму трагаат по потенцијални преживеани кои останале под урнатините.

Прекината потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова

МКД - 19.08.2018

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на камион, официјалниот број на загинати порасна на 43.

Мостот на Вардар на влезот во Велес е во лоша состојба, општината нема пари за санација

Сакам да кажам - 19.08.2018

Загрижена за состојба на мостот на реката Вардар кај Башино Село, на влезот во Велес од правец на Скопје, локалната власт на Велес побара да се испита конструкцијата, бидејќи е стара 47 години.

Заврши потрагата по настраданите во Џенова

Канал5 - 19.08.2018

Официјалната бројка на настрадани во уривањето на мостот е 43 лица , а со тоа е прекината и потрагата. Ноќеска заврши потрагата по настрадани во несреќата кај Џенова , каде во пад на вијадукт загинаа 43 лица.

Прекината потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова

Република - 19.08.2018

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на камион, официјалниот број на загинати порасна на 43.

Илјадници луѓе ги погребаа загинатите при падот на мостот Џенова

Локално - 19.08.2018

Околу 3.000 луѓе се собраа во Џенова за погребната церемонија и погребот на жртвите од падот на автопатот Моранди во Џенова. Потсетуваме дека бројот на трагично загинатите е 41 лице . НА крајот на истрагата под урнатините биле пронајдени уште три ...

Број на загинати во Џенова се искачи на 42 – Италија прогласи ден на жалост

Фокус - 18.08.2018

Бројката на загинати во несреќата во Џенова се искачи на 42-ца. Италијанската државна телевизија јави дека последното пронајдено тело е на 30-годишен маж, кој се смета дека е последен од лицата кои се сметаа за исчезнати во несреќата.

Бројот на загинати во Џенова се искачи на 43, во Италија ден на жалост

Телма - 18.08.2018

Околу 3.000 луѓе денескаво Џенова присуствуваа на закопот на 18 од загинатите во уривањето на мостот Моранди во Џенова, додека на другата страна од градот од урнатините во текот на ноќта се извадени уште четири тела меѓу кои и едно девет годишно ...

Мостот Морандини бил безбеден, правдата да каже што се случило

Нова ТВ - 18.08.2018

Спасувачките служби во Џенова денес попладне извадија урнатините уште тело на еден 30 годишен човек, жртва на мостот Морандини што се урна во овој италијански град, јавија италијанските медиуми.

Под еден тон урнатини во Џенова најдени телата на деветгодишно девојче и неговите родители

Кајгана - 18.08.2018

Уште три тела беа најдени под урнатините од бетон од срушениот мост Моранди во Џенова, со што вкупниот број на жртви досега се искачи на 41, пренесе новинската агенција АНСА. Пожарникарите ги најдоа телата на деветгодишно девојче и неговите родители ...

Италијански медиуми: Од рушевините под мостот извлечени уште четири тела

Макфакс - 18.08.2018

Под рушевините на мостот во Џенова пронајдено е телото на 30-годишен маж, со што бројот на жртви се искачи на 42-ца. Италијанските медиуми пренесоа дека претходно во текот на ноќта биле пронајдени телата на трочлено семејство, но локалните власти не ...

Расте бројот на жртви во урнатините од мостот во Џенова

Р.С.Европа - 18.08.2018

Под урнатините на мостот во Џенова, Италија, пронајдено е телото на 30-годишен маж, со што бројот на жртви се искачи на 42-ца, откако ноќеска, спасувачките екипи ги пронајдоа и телата на трочлено семејство, објави ДПА.

„АНСА“: Бројот на загинати во несреќата во Џенова се зголеми на 43 лица

Макфакс - 18.08.2018

Италијанската новинска агенција „АНСА“ доцна попладнево соопшти дека според нивни извори од болницата Сан Мартино бројот на загинати во несреќата во Џенова се зголемил на 43 лица. Според истите извори станува збор за 36 годишен маж кој им подлегнал ...

Италија во жалост: Под урнатините на мостот во Џенова пронајдени уште 3 тела

Република - 18.08.2018

Уште 3 лица биле пронајдени под урнатините на мостот Моранди во Џенова, со што бројот на загинати порасна на 42. Тие податоци уште не се официјални, но пожарникарите потврдиле дека пронашле тела на 9-годишно девојче и нејзините родители во “целосно ...

Над 40 луѓе загинаа при падот на мостот во Џенова

Бриф - 18.08.2018

Бројот на загинати лица во падот на мостот Моранди во италијанскиот град Џенова се зголеми на 41, откако уште тројца луѓе загинаа и се најдени урнатините , јави локалната новинска агенција АНСА, цитирана од ДПА.

Под урнатините во Џенова најдени телата на 9 годишно девојче и неговите родители

МК News - 18.08.2018

Уште три тела беа најдени под урнатините од бетон од срушениот мост Моранди во Џенова, со што вкупниот број на жртви досега се искачи на 41, пренесе новинската агенција АНСА. Пожарникарите ги најдоа телата на деветгодишно девојче и неговите родители ...

Нови жртви: Под урнатините на мостот во Џенова пронајдени уште 3 тела

Курир - 18.08.2018

Уште 3 лица биле пронајдени под урнатините на мостот Моранди во Џенова, со што бројот на загинати порасна на 42. Тие податоци уште не се официјални, но пожарникарите потврдиле дека пронашле тела на 9-годишно девојче и нејзините родители во “целосно ...

41 луѓе загинаа при падот на мостот Џенова

Локално - 18.08.2018

Бројот на загинати лица во падот на мостот Моранди во италијанскиот град Џенова се зголеми на 41, откако уште тројца луѓе загинаа и се најдени урнатините , јави локалната новинска агенција АНСА, цитирана од ДПА.

Италија во жалост, глетки кои го кршат срцето: Под урнатините на мостот во Џенова пронашле уште 3 тела

Точка - 18.08.2018

Уште 3 лица биле пронајдени под урнатините на мостот Моранди во Џенова, со што бројот на загинати пораснал на 42. Тие податоци уште не се официјални, само пожарникарите потврдиле дека пронашле тела на 9-годишно девојче и нејзините родители во ...

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

Фактор - 18.08.2018

Италијанската новинска агенција „АНСА“ попладнево објави дека според нивни извори од болницата Сан Мартино бројот на загинати во несреќата во Џенова каде се урна мост се зголемил на 43 лица.

Кучиња бараат преживеани под бетонските блокови во Џенова, објавени нови снимки (ВИДЕО)

МКД - 17.08.2018

Трета ноќ по катастрофалната несреќа во Џенова на северот на Италија спасувачите денес продолжија да ги пребаруваат урнатините од мостот и сѐ уште меѓу десет и дваесет луѓе се сметаат за исчезнати, а денот на жалост и комеморацијата за жртвите ќе се ...

Лекциите од Италија: приватни или државни автопатишта?

Deutsche Welle - 17.08.2018

По драматичниот колапс на мостот во Џенова, италијанскиот вицепремиер се заканува со национализација на мрежата на автопатишта. Неверојатно е дека некој воопшто сериозно размислува за такво нешто, смета Хенрик Беме.

Сателитски снимки: Катастрофалните последици од уривањето во Џенова видени одозгора

Кајгана - 17.08.2018

Сателитски снимки и видео направено со дрон детално ги откриваат катастрофалните последици од уривањето на мостот во Џенова. Европската вселенска агенција објави морничави сцени од местото на трагедијата каде загинаа најмалку 39 луѓе.

Откриена запрепастувачка тајна од изградбата на мостот - ова е само почеток на трагедијата во Џенова

Press24 - 17.08.2018

Мафијата меша прсти во сѐ, па така сега постојат теории дека токму тие би можело да се одговорни за катастрофалното рушење на мостот во Џенова какде 38 лица го загубија животот. За разлика од другите катастрофи, сепк не станува збор за Божја волја, ...

Трагедијата во Џенова ги разоткрива матните зделки на мафијата?

Н.Македонија - 17.08.2018

Уривањето на мостот Моранди во Џенова, во кое загинаа најмалку 39 лица, а бројни се исчезнати, претставува уште едно потсетување на влијанието на мафијата во Италија. Несреќата која се случи во вторникот е десетта во последните пет години во ...

Вака изгледал мостот на смртта во Џенова пред уривање: За падот е виновна човечка грешка

МК News - 17.08.2018

Мостот, кој Италијанците уште го нарекуваат и Понте Моранди (мостот Моранди) спрема италијанскиот инженер Рикардо Моранди кој го проектирал, се градел од 1963 до 1967 година. Долг е 1 102 метри, го потпираат три столба од армиран бетон со висина од ...

(ВИДЕО) Дали 39 луѓе го платија со живот „дилот“ меѓу мафијата и власта: Шокантни откритија за изградбата на мостот во ...

iPortal - 17.08.2018

Мафијата во се има свои прсти, па така сега постојат теории дека би можеле да бидат одговорни за катастрофалното уривање на мостот во Џенова, каде 38 луѓе ги изгубиле животите. За разлика од другите катастрофи кои ја погодувале Италија, како што се ...

Шокантни откритија за изградбата на мостот во Џенова: Дали 38 луѓе платија со живот поради „дил“

Курир - 17.08.2018

Мафијата во се има свои прсти, па така сега постојат теории дека би можеле да бидат одговорни за катастрофалното уривање на мостот во Џенова, каде 38 луѓе ги изгубиле животите. За разлика од другите катастрофи кои ја погодувале Италија, како што се ...

Дали 39 луѓе го платија со живот „дилот“ меѓу мафијата и власта: Шокантни откритија за изградбата на мостот во Џенова

Република - 17.08.2018

Мафијата во се има свои прсти, па така сега постојат теории дека би можеле да бидат одговорни за катастрофалното уривање на мостот во Џенова, каде 38 луѓе ги изгубиле животите. За разлика од другите катастрофи кои ја погодувале Италија, како што се ...

Девет мостови се срушија во пет години – дали жртвите во Џенова ја платија цената на организираниот криминал?

МК News - 17.08.2018

Многу Италијанци за катастрофата го обвинуваат организираниот криминал. Планирањето на мостот Моранди почна во почетокот на 60-тите и автопатот чиј дел е надвозникот беше отворен во 1967 година.

Со години предупредувал, но никој не го слушал: „Тој мост е чисто промашување…” (видео)

Република - 17.08.2018

Пред две години, професор по градежништво на Универзиетот во Џенова Антонио Бренчич рекол дека мостот кој се срушил е “градежно промашување со доста многу високи трошоци за одржување”. Во интервјуто кое го дал уште во 2016 година рекол дека ...

Трагедијата во Џенова е само почеток: 39 лица со живот ја платија работата на власта и мафијата, ќе се рушат болници, ...

Точка - 17.08.2018

Мафијата ги вмешува своите прсти буквално во сè, па така постојат теории дека тие би можеле да бидат одговорни за катастрофалното рушење на мостот во Џенова каде 39 лица го загубија својот живот.

Од Мусолини до Салвини – Италија и нејзините патишта

Локално - 17.08.2018

Автопатиштата и вијадуците се амблемот на италијанската модернизација во 1920-тите, имено, првиот европски автопат беше отворен во Италија, потсетува Дојче Веле. Но, денес, колабираниот Виадукт во Џенова станува амблем на италијанскиот ќор-сокак, ...

Дали 39 луѓе го платија со живот „дилот“ меѓу мафијата и власта: Шокантни откритија за изградбата на мостот во Џенова

Фактор - 17.08.2018

Мафијата во се има свои прсти, па така сега постојат теории дека би можеле да бидат одговорни за катастрофалното уривање на мостот во Џенова, каде 38 луѓе ги изгубиле животите. За разлика од другите катастрофи кои ја погодувале Италија, како што се ...

Мостот на Вардар кај велешко Башино Село во катастрофална состојба

МКД - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село, на влезот во Велес, стар 47 години. Градоначалникот Аце Коцевски, денеска направи увид на терен, најави барање парични средства од централната власт ...

Вонредна состојба и итна помош за Џенова

24 Вести - 16.08.2018

Италијанската Влада прогласи вонредна состојба во Џенова која ќе трае една година и одобри пет милиони евра итна помош. Итната помош за Џенова е од националниот фонд за вонредни ситуации и се „прва мерка на владата по трагедијата“, изјави ...

Вонредна состојба и итна помош за Џенова

Deutsche Welle - 16.08.2018

Италијанската влада прогласи вонредна состојба во Џенова која ќе трае една година и одобри пет милиони евра итна помош. Петте милиони евра итна помош за Џенова се од националниот фонд за вонредни ситуации и се „прва мерка на владата по трагедијата“, ...

Џенова: Зарем треба да се умира за работите да се променат?

Deutsche Welle - 16.08.2018

Обвинителствто во Џенова стравува дека под урнатините на мостот Моранди има уште 10 до 20 лица. Бројот на загинати во катастрофата се зголеми на 39. Жителите на Џенова бараат одговорност. Спасувачките екипи не запираат со пребарување на урнатините ...

Џенова ја исплаши Македонија–експерти го проверуваат мостот кај Велес

24 Вести - 16.08.2018

Вибрации кои се чувствуваат, дупки и распукан асфалт. Во очајна состојба е мостот кај Башино село, преку кој се влегува во Велес. Иако тоа е со голо око видливо, експерти од Градежниот факултет денеска ја проверуваа неговата издржливост.

И Неготино имаше свој Моранди мост на Тимјаничка река

Фокус - 16.08.2018

Додека светот е во шок од трагедијата во Џенова, Италија, каде во вторникот се сруши мостот Моранди, при што загинаа и се повредени десетици луѓе, се почесто се поставува прашањето колку се безбедни нашите мостови.

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Либертас - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

Мостот на Вардар пред Велес е во лоша безбедносна состојба

Кајгана - 16.08.2018

Велес, 16 август 2018 (МИА) - Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша ...

Мостот на Вардар кај Велес е во многу лоша безбедносна состојба

Р.С.Европа - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

Мостот во велешко Башино Село во лоша состојба, распишан тендер за поправка

+инфо - 16.08.2018

Градоначалникот Коцевски потенцира дека овој дел од патот кој поминува преку мостот е многу оптоварен со собраќај за Велес како и за Чашка, Богомила и Извор. Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај ...

Последната фотографија од мостот во Џенова покажува во колку лоша состојба бил, буквално се распаѓал

Сител - 16.08.2018

Фотографијата од мостот во Џенова, наводно снимена пред недела дена јасно покажува во колку лоша состојба бил пре да се урне, при што настрадаа 38 луѓе. На фотографијата се гледа дека вијадуктот Моранди се распаѓа, а се гледаат и сајли како висат од ...

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Макфакс - 16.08.2018

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во овој град. Припадници на спасувачките екипи пребаруваат под урнатините во потрага по преживеани три дена по несреќата во која ...

Мостот на смртта: Како изгледал непосредно пред трагедијата?

Кајгана - 16.08.2018

Мостот Понте Моранди на автопатот А10 кој поминува низ Џенова, поведе во смрт 39 луѓе. Погледнете ги фотографиите од мостот неколку недели пред трагедијата, кои укажуваат на многу лошата состојба во која се наоѓал.

Еден човек со години предупредуваше за несреќата во Џенова: Дали трагедијата можеше да се избегне?

Макфакс - 16.08.2018

Долго време пред да се урне мостот во Џенова при што загинаа најмалку 39 лица, експертите предупредуваа дека не е безбеден, дека е потребна темелна реконструкција и дека брзо пропаѓа. Еден од нив е и истакнатиот професор Антонио Бренциќ, кој го ...

Девет мостови се срушија во пет години – дали жртвите во Џенова ја платија цената на организираниот криминал?

Кајгана - 16.08.2018

За разлика од досегашните катастрофи што ја погодиле Италија во изминативе години, како земјотреси и поплави, рушењето на мостот Моранди во Џенова не беше „божјо дело“, иако првично имаше тврдења дека удрил гром во надвозникот пред да се сруши.

Рушењето на мостот во Ѓенова отвара многу прашања

Порта 3 - 16.08.2018

По страшната трагедија предизвикана од рушење на мостот во Ѓенова се отвараат многу прашања и бараат одговорности. Италјанскиот министер за внатрешни работи Mateo Salvini им вети на граѓаните дека одговорните за несреќата ќе бидат изведени пред ...

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Н.Македонија - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

Потресно сведоштво за хоророт во Џенова: "Слушнав силен звук па возилата паѓаа врз куќи"

Press24 - 16.08.2018

Чудо е што сум жив. На почетокот слушнав бучава и потоа се се сруши. Мојот автомобил падна од 30 метри висина и заглави меѓу столбови и рушевини. Неверојатно, но немам ни гребнатинка. Ова го изјави поранешниот голман Дејвид Капело кој поминувал на ...

Проблеми за еден од најбогатите Италијанци: Мостот во Џенова го урна и газдата на Бенетон

Press24 - 16.08.2018

Компанијата „Автопати на Италија“, која управувала со мостот во Џенова кој се урна од удар од гром, му припаѓа на концернот Атлантија, зад кои, меѓу останатите, стои и Бенетон. Ова семејство на италијански индустријалци – познато по истоимената ...

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба - граѓаните стравуваат

Press24 - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

ФОТО: Последната фотографија од мостот го запрепасти светот - се распаѓал со денови

Press24 - 16.08.2018

Последната фотографија од мостот на смртта во Џенова покажува во колку очајна состојба бил мостот, па се поставува прашањето зошто никој не превзел ништо. Една недела пред рушењето се распаѓал.

ФОТО: Вака изгледаше мостот на смртта пред да се урне - со часови се слушале крици под урнатините

Press24 - 16.08.2018

Надвозникот на автопатот кај Џенова се урна, а бројот на загинати во несреќата се искачи на 39 луѓе. Се нарекува Понте Моранди, а го правел италијанскиот инженер Рикардо Моранди. Долг е 1,102 метри, го потпираат три столба од армиран бетон со висина ...

Тој со години предупредуваше за мостот во Џенова - никој не сакаше да го слуша

Press24 - 16.08.2018

Долго пред да се урне мостот во Џенова, при што загинаа најмалку 39 лица, експертите предупредуваа дека не е безбеден, дека е потребна темелна реконструкција. Најмногу на тоа апелираше истакнатиот професор Антонио Бренциќ, кој го оцени мостот како ...

После рушењето на мостот, следува нова катастрофа:„Жал ми е што морам ова да го соопштам“

Press24 - 16.08.2018

Властите на Италија денеска соопштиле дека повеќе од 630 луѓе би можело да останат без кров над глава, после рушењето на мостот во Џенова, бидејќи околните блокови мора да се рушат. Станбените згради во околните места на трагедијата се веќе ...

Расте билансот на жртви во Џенова, се бара виновникот за трагедијата

Н.Македонија - 16.08.2018

Билансот на загинати од големата трагедија во Џенова се искачи на 39 лица, а најмалку две лица се водат за исчезнати по уривањето на надвозникот на еден од најфреквентните патишта во Италија.

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Курир - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

Човечка грешка причина за уривање на мостот во Џенова

Шеталиште - 16.08.2018

Мостот, кој Италијанците уште го нарекуваат и Понте Моранди (мостот Моранди) спрема италијанскиот инженер Рикардо Моранди кој го проектирал, се градел од 1963 до 1967 година. Долг е 1 102 метри, го потпираат три столба од армиран бетон со висина од ...

Пандев се огласи за настаните во Џенова: Секој ден минував по тој мост

Скопје24 - 16.08.2018

Најмалку 35 лица настрадаа во несреќата која ја погоди Италија, поточно Џенова, каде што се сруши дел од мост на автопатот А10. Во Џенова живее и можеби најдобриот македонски фудбалер во историјата Горан Пандев, кој настапува за истоимениот клуб од ...

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Слободен Печат - 16.08.2018

Според првичните проценки на испитувачите-стручњаците од Градежниот факултет од Скопје, мостот треба привремено да се санира, а како трајно решение е изградба на нов, безбеден мост. Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на ...

„ПРЕД ОЧИТЕ МИ Е САМО ЕДНА СЛИКА“: Исповед на фудбалерот кој паѓал заедно со мостот во Џенова

Женски магазин - 16.08.2018

Двајца италијански фудбалери со неверојатна среќа ја преживеале трагедијата на мостот Моранди кој се урна во вторникот на автопатот кај Џенова. Поранешниот голман Давид Капело ја преживеал стравичната несреќа кога италијанскиот надвозник се урнал ...

Мостот во Џенова го урна и газдата на Бенетон

Република - 16.08.2018

Компанијата „Автопати на Италија“, која управувала со мостот во Џенова кој се урна од удар од гром, му припаѓа на концернот Атлантија, зад кои, меѓу останатите, стои и Бенетон. Ова семејство на италијански индустријалци – познато по истоимената ...

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

OhridNews - 16.08.2018

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во овој град. Припадници на спасувачките екипи пребаруваат под урнатините во потрага по преживеани три дена по несреќата во која ...

Мостот на смртта: Како изгледал непосредно пред трагедијата?

Локално - 16.08.2018

Мостот Понте Моранди на автопатот А10 кој поминува низ Џенова, поведе во смрт 39 луѓе. Погледнете ги фотографиите од мостот неколку недели пред трагедијата, кои укажуваат на многу лошата состојба во која се наоѓал.

Еден човек со години предупредуваше за несреќата во Џенова, дали таа можеше да се избегне?

Слободен Печат - 16.08.2018

Во интервјуто што го даде за каналот „Примоканале“ во 2016 година професорот на Универзитетот во Џенова изјави дека грешките на мостот се видливи и за обичните луѓе, а не само за експертите.

Шокиран: Македонскиот пејач го послужи среќата тој ден да не помине низ мостот во Џенова!

Вистина.мк - 16.08.2018

Деновиве голема трагедија се случи во Италија кога се сруши мост во близина на градот Џенова. Новинската агенција АНСА информира дека најмалку 11 луѓе се загинати и еден преживеан е извлечен од урнатините.

Дваесет лица се водат како исчезнати под урнатините на мостот во Џенова

Локално - 16.08.2018

Главниот обвинител на Џенова во четврток соопшти дека 20 луѓе се водат за исчезнати под урнатините на мостот што падна, покрај 39 лица за кои е потврдена смртта. Спасувачите трагаат низ тони бетон и други урнатини од падот на мостот во вторникот.

График на денот: Италија значително ги намалила инвестициите во инфраструктурата

Денар - 16.08.2018

Откако во вторникот во Џенова падна мост на автопат, при што загинаа 35 лица, Италија се уште е во шок и жалост. Додека спасувачите ги пребаруваат остатоците за преживеани, експертите веќе ги испитуваат можните причини за овој толку катастрофален ...

Проблеми за еден од најбогатите Италијанци: Мостот во Џенова го урна и газдата на Бенетон

Курир - 16.08.2018

Компанијата „Автопати на Италија“, која управувала со мостот во Џенова кој се урна од удар од гром, му припаѓа на концернот Атлантија, зад кои, меѓу останатите, стои и Бенетон. Ова семејство на италијански индустријалци – познато по истоимената ...

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Вечер - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Денешен - 16.08.2018

Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мостот на Вардар кај Башино Село на влезот во Велес стар 47 години. Загрижени за безбедноста на сообраќајот, Општина Велес пред неколку месеци распиша тендер за избор на најповолен ...

Мостот во Џенова го урна и газдата на Бенетон

Пулс24 - 16.08.2018

Компанијата „Автопати на Италија“, која управувала со мостот во Џенова кој се урна од удар од гром, му припаѓа на концернот Атлантија, зад кои, меѓу останатите, стои и Бенетон. Ова семејство на италијански индустријалци – познато по истоимената ...

Koлку луѓе исчезнаа по уривањето на мостот во Џенова?

Фактор - 16.08.2018

20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова. Оваа бројка ја соопшти главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци. Припадници на спасувачките екипи пребаруваат под урнатините во потрага по преживеани три дена по несреќата во ...

Последната фотографија на мостот во Џенова открива во колку лоша ситуација бил-недела дена пред да се урне изгледал ...

Фактор - 16.08.2018

Фотографија на мостот во Џенова, наводно направена пред недела дена, јасно покажува во колку лоша состојба бил пред да се урне, поради што настрадаа 38 луѓе. На фотографијата јасно се гледа дека надвозникот се распаѓа, а се гледаат и сајли кои висат ...

„ПРЕД ОЧИТЕ МИ Е САМО ЕДНА СЛИКА“: Исповед на фудбалерот кој паѓал заедно со мостот во Џенова

Фактор - 16.08.2018

Двајца италијански фудбалери со неверојатна среќа ја преживеале трагедијата на мостот Моранди кој се урна во вторникот на автопатот кај Џенова. Поранешниот голман Давид Капело ја преживеал стравичната несреќа кога италијанскиот надвозник се урнал ...

Тој со години предупредуваше за мостот во Џенова – никој не сакаше да го слуша

Маркукуле - 16.08.2018

Долго пред да се урне мостот во Џенова, при што загинаа најмалку 39 лица, експертите предупредуваа дека не е безбеден, дека е потребна темелна реконструкција. Најмногу на тоа апелираше истакнатиот професор Антонио Бренциќ, кој го оцени мостот како ...

Се слуша плач на преживеани во рушевините кај Џенова, спасувачите се уште трагаат

24 Вести - 15.08.2018

Според последните податоци, загинаа 35 лица, најмалку 16 се повредени, некои се во критична состојба, а уште најмалку 12 лица се сметаат за исчезнати и се трага по нив во несреќата кај Џенова.

Фото една недела пред насреќата: Мостот во Џенова при чие уривање загинаа 40 луѓе се распаѓал

Фокус - 15.08.2018

Фотографија на надвозникот во Џенова, наводно снимена пред една недела, јасно покажува во колку лоша состојба бил пред вчера да се урне, поради што загинаа најмалку 40 луѓе. На фотографијата се гледа дека мостот Моранди се распаѓа, а се гледаат и ...

Бес и тага во Џенова – кој ќе одговара за трагедијата со мостот?

24 Вести - 15.08.2018

Дводневна жалост во Џенова за над 40 жртви во уривањето на надвозникот на автопатот во близина на градот. Спасувачките тимови сметаат дека има малку надеж за преживеани во урнатините од мостот Моранди, каде што речиси 40 возила паднаа од висина од ...

„Најсреќниот човек на светот“: го сопрел камионот на работ на урнатиот надвозник (ВИДЕО)

МКД - 15.08.2018

Возач на еден камион успеал да го сопре своето возило точно на работ на урнатиот мостот на автопатот во Џенова. Некои медиуми овој возач го нарекоа „најсреќниот човек на светот“. Мостот Моранди во Џенова се урна во вторникот, а италјанската полиција ...

Италија ужасната од трагедијата во Џенова

Deutsche Welle - 15.08.2018

По катастрофалното уривање на вијадуктот во Џенова, сѐ уште е целосно нејасно како можеше да се случи ваква трагедија. Бројот на загинати и натаму расте. Бројот на официјално потврдени загинати лица во се искачи на 35, јавуваат италијанските медиуми ...

Потрагата по преживеани продолжува под урнатините на Моранди

Телма - 15.08.2018

Тагата поради смртта на 39 лицб б ба во Италија е измешана со гнев како виталната инфраструктурна делница, нарекувана ремек дело на инжењерството, едноставно се урна. Владата прогласи дводневна жалост додека потрагата по преживеани продолжува во ...

Зошто падна мостот во Џенова?

Deutsche Welle - 15.08.2018

Удар на гром, инженерски пропуст или застарена инфраструктура? Која и да е причината за падот, италијанската влада веќе најавува инфраструктурни проекти кои можат да ја доведат во судир со буџетските правила на ЕУ Мостот Моранди- кај локалните ...

Минатонеделна фотографија ја открива вистинската состојба на надвозникот во Џенова (ФОТО)

МКД - 15.08.2018

Фотографија на надвозникот во Џенова, наводно снимена пред една недела, јасно покажува во колку лоша состојба бил пред вчера да се урне, поради што загинаа најмалку 40 луѓе. На фотографијата се гледа дека мостот Моранди се распаѓа, а се гледаат и ...

Тага и бес во Џенова: Кој е одговорен за уривањето на мостот Моранди

Нова ТВ - 15.08.2018

Во Џенова е прогласена дводневна жалост за 39 жртви во уривањето на надвозникот на автопатот во близина на градот. Спасувачите велат дека има малку надеж за повеќе преживеани во урнатините од мостот Моранди, каде што речиси 40 возила паднаа од ...

Вака изгледал мостот на смртта во Џенова пред уривање: За падот е виновна човечка грешка

Сител - 15.08.2018

Надвозникот на автопатот кај Џенова се урна, а бројот на загинати во несреќата се искачи на 37 луѓе. Мостот, кој Италијанците уште го нарекуваат и Понте Моранди (мостот Моранди) спрема италијанскиот инженер Рикардо Моранди кој го проектирал, се ...

Фото една недела пред насреќата: Мостот во Џенова при чие уривање загинаа 40 луѓе се распаѓал

Либертас - 15.08.2018

Фотографија на надвозникот во Џенова, наводно снимена пред една недела, јасно покажува во колку лоша состојба бил пред вчера да се урне, поради што загинаа најмалку 40 луѓе. На фотографијата се гледа дека мостот Моранди се распаѓа, а се гледаат и ...

Зошто падна мостот во Џенова?

Либертас - 15.08.2018

Удар на гром, инженерски пропуст или застарена инфраструктура? Која и да е причината за падот, италијанската влада веќе најавува инфраструктурни проекти кои можат да ја доведат во судир со буџетските правила на ЕУ, пишува Дојче веле .

Екс голман на Калјари го преживеал уривањето на мостот во Џенова и минал без гребнатинка

Дерби - 15.08.2018

Најмалку 35 лица загинаа при уривањето на мост во Џенова, но од Италија пристигнува и веста поврзана со фудбалскиот голман Давиде Капело. Поранешниот член на Калјари поминувал со својот автомобил преку мостот во моментите на уривање и ако се нашол ...

Соиграчот на Пандев потресен: Пред 10 минути поминав на тој мост – НЕ Е МОЖНО!

Спортски - 15.08.2018

Страшната несреќа со срушениот мост во Џенова го потресе светот. Во јавноста по повод трагичниот настан се огласи соиграчот на нашиот Горан Пандев од Џенова и познат италијански фудбалер, Доменико Кришито.

Драмата во Џенова се уште трае: Го слушаме плачот на преживеаните под рушевините

Канал5 - 15.08.2018

Спасувачите поминале цела ноќ трагајќи по луѓето кои останале заробени под рушевините, откако вчера во Џенова се сруши мост висок преку сто метри. Според најновите податоци, загинале 35 лица, уште 16 се повредени, од кои некои во критична состојба.

Се огласи поранешен италијански голман: Паѓав 30 метри, вистинско чудо е што сум жив

Спортски - 15.08.2018

Вчерашната трагедија во Италија кога се сруши мост во Џенова ја потресе Италија и целиот свет, а потоа преку социјалните мрежи и медиумите се огласија неколку познати спортисти. Стоперот на Џенова и соиграч на Горан Пандев , Доменико Кришито преку ...

Причината поради која се сруши мостот во Џенова... Кој ќе ја преземе одговорноста?

Факултети - 15.08.2018

Инженерски професор во 2016 година предупредил дека „Моранди“, мостот во близина на Џенова што се сруши вчера, требало да биде целосно реконструиран бидејќи неговата структура се влошила премногу брзо.

Што му се случи на мостот во Џенова?

Оff.net - 15.08.2018

За експертите прерано е да се знае што точно го предизвика рушењето на Моранди мостот во северно-западна Италија во кој загинаа најмалку 35 лица, ама имаат приближна претстава како најверојатно катастрофата се има случено.

(Видео) Драматична спасувачка акција кај срушениот мост во Италија

Макфакс - 15.08.2018

Италијанските пожарникари објавија видео од спасувањето на едно лице, заглавено во својот автомобил, по рушењето на мостот во Џенова. Бројот на загинати во рушењето на надвозникот се искачи на 39 лица.

„Виновниците имаат име и презиме“ – Италија тагува и бара оставки по уривањето на мостот во Џенова

Сакам да кажам - 15.08.2018

Болка и гнев се измешани во Италија ден по една од најголемите трагедии во поновата историја на земјата, откако во уривањето на мостот Моранди во Џенова загинаа најмалку 39 луѓе. Бројката на загинати сѐ уште не е конечна и спасувачките екипи ...

Возачот на зелениот камион на мостот во Џенова: Гледав како сѐ се руши и паѓа во амбис

Кајгана - 15.08.2018

Возачот на камионот кој успеа да закочи на неполн метар пред делот од мостот Моранди што се сруши во Џенова, им кажал само на спасувачите за трауматичното искуство. Воачот на зелениот камион застанат на работ на пропаста што стана симболична слика ...

Фотографија што јасно покажува во каква состојба бил мостот Моранди пред колапсот

Факултети - 15.08.2018

Фотографија од минатата недела, покажува во колку лоша состојба бил мостот Моранди. На фотографијата се гледаат како висат кабли од долната страна. Фотографијата доаѓа во време кога гневот на граѓаните расте, откако било откриено дека долго време ...

Продолжува очајничката потрага по преживеани во Џенова: Слушаме плач од под урнатините

Кајгана - 15.08.2018

Спасувачите цела ноќ пребаруваа низ урнатините од мостот Моранди што се сруши вчера во Џенова, северна Италија, при што загинаа најмалку 35 луѓе. Поради ненадејното рушење на масивниот мост што го носи името на архитектот кој го проектираше, Рикардо ...

ФОТО: Состојбата била критична и претходно - фотографија направена пред трагедијата во Џенова

Press24 - 15.08.2018

Пред две години професорот по градежништво на Универзитетот во Џенова, Антониот Бренцич оцени дека мостот е „градежен неуспех“ со „многу високи трошоци за одржување“. Фотографијата од мостот во Џенова е направена само неколку недели пред ...

Нови детали за рушењето на мостот: Обвинителството во Џенова ја објави причината за трагедијата

Press24 - 15.08.2018

Човечка грешка ја предизвикала трагедијата во Џенова кога дошло до рушење на мостот, изјави шефот на канцеларијата на јавниот обвинител во Џенова, Франческо Кози. Кози, како што пренесува „Sputnik International“, навел дека по завршувањето на ...

Соиграчот на Пандев бесен: "Пред 10 минути поминав на мостот, не е можно да се урне така лесно"

Press24 - 15.08.2018

Соиграчот на нашиот Горан Пандев од Џенова и познат италијански фудбалер, Доменико Кришито, се огласи фрапиран по трагедијата во Џенова. „Сакам да ја напишам оваа порака за оние кои се загрижени за мене и моето семејство.

Спасувачите трагаат низ урнатините во Џенова

Н.Македонија - 15.08.2018

Најмалку 35 луѓе загинаа во рушењето на мостот во Џенова кое се случи во вчерашното невреме во италијанскиот град, додека и натаму трае акцијата за спасување на преживеаните од местото на ...

Бес во Италија по трагедијата: "Виновниците за несреќата имаат име и презиме"

Press24 - 15.08.2018

Во Џенова по катастрофата загинаа 39 луѓе, но точната бројка не се знае бидејќи се вадат сеуште луѓе од рушевините. Причината за уривањето на мостот не е позната, но властите повикаа на одговорност и оставки, пред сѐ, на првиот човек на ...

Италија ги бара виновниците за трагедијата што беше очекувана

Н.Македонија - 15.08.2018

Мостот Моранди во Џенова имаше бројни структурни проблеми уште од неговата изградба во 60-те години на минатиот век, што доведе до скапите трошоци за одржување и до жестоките критики од градежниците и инженерите во пресрет на вчерашната несреќа во ...

Проговори камионџијата кој беше на чекор од смртта во Џенова - закочи во последен момент

Press24 - 15.08.2018

Возачот на камион, Ф.Л. успеал да закочи во вистинскиот момент кога се срушил дел од мостот во Џенова. Со тоа избегнач да падне во бездна од висина од 45 метри, а сега опиша и како автопатот „исчезнал“ пред неговите очи.

(ВИДЕО) Се спасил за трошка: Го запрел камионот на работ на урнатиот мост

iPortal - 15.08.2018

Возач на камион успеал да го сопре своето возило точно на работ на урнатиот мостот на автопатот во италијанскиот град, Џенова. Поради ова медиумите го нарекоа „најсреќен човек на светот“. Мостот Моранди во Џенова се урна во вторникот, а италјанската ...

Автомобилот му паѓал 30 метри од мостот во Џенова – чудо го спасило поранешниот голман на Каљари

Шеталиште - 15.08.2018

Во близина на Џенова вчера се урна мост кој сочинува дел од автопатот, а претставници тврдат дека бројката на починати сега за сега е 35 и дека е можна трагедија од огромни размери. Поранешниот голман на Каљари, Давиде Капело во моментот на ...

Вака изгледал мостот на смртта во Џенова пред уривање: За падот е виновна човечка грешка

Женски магазин - 15.08.2018

Надвозникот на автопатот кај Џенова се урна, а бројот на загинати во несреќата се искачи на 37 луѓе. Мостот, кој Италијанците уште го нарекуваат и Понте Моранди (мостот Моранди) спрема италијанскиот инженер Рикардо Моранди кој го проектирал, се ...

Се огласи поранешен италијански голман: Паѓав 30 метри, вистинско чудо е што сум жив

Таратур - 15.08.2018

Вчерашната трагедија во Италија кога се сруши мост во Џенова ја потресе Италија и целиот свет, а потоа преку социјалните мрежи и медиумите се огласија неколку познати спортисти. Стоперот на Џенова и соиграч на Горан Пандев , Доменико Кришито преку ...

Возачот на зелениот камион на мостот во Џенова: Гледав како сѐ се урива и паѓа во амбис

Локално - 15.08.2018

Возачот на камионот кој успеа да закочи на неполн метар пред делот од мостот Моранди што се урна во Џенова, им кажал само на спасувачите за трауматичното искуство. Воачот на зелениот камион застанат на работ на пропаста што стана симболична слика во ...

Италија ужасната од трагедијата во Џенова

Локално - 15.08.2018

По катастрофалното уривање на вијадуктот во Џенова, сѐ уште е целосно нејасно како можеше да се случи ваква трагедија. Бројот на загинати и натаму расте. Бројот на официјално потврдени загинати лица во катастрофата со мостот Моранди во Џенова се ...

ЦРН БИЛАНС: Три деца меѓу загинатите во Џенова, спасувачите цела ноќ ги пребарувале рушевините

Курир - 15.08.2018

Најмалку 35 лица, меѓу кои три деца на возраст од 8, 12 и 13 години загинаа во рушењето на надвозникот во Џенова, објави италијанската агенција ANSA повикувајќи се на извори од противпожарната бригада.

Најмалку 31 лице загинаа при падот на мостот Моранди

Локално - 15.08.2018

Бројот на загинати при распадот на мостот Моранди во Џенова достигна 31 лице. Многу е веројатно дека жртвите ќе бидат и повеќе,велат податоците на италијанското Министерство за внатрешни работи.

(ФОТО) Сведоштва од Џенова: Автомобилот му паднал од мостот и заглавил меѓу столбови и рушевини

Женски магазин - 15.08.2018

Во близина на Џенова вчера се урна мост кој сочинува дел од автопатот, а претставници тврдат дека бројката на починати сега за сега е 35 и дека е можна трагедија од огромни размери. Поранешниот голман Дејвид Капело во моментот на трагедијата бил на ...

Кој е виновен за трагедијата во Италија?: Угледен професор упатил драматичен апел пред две години

Точка - 15.08.2018

Спасувачите се уште трагаат по преживеаните под рушевините на вијадуктот кој се сруши во близина на Џенова, усмртувајќи најмалку 35 лица. Поради изненадното рушење на масивниот мост, околу 35 автомобили и неколку камиони пропаднале од 45 метри ...

Се уште е во шок: Еве што кажа возачот на камионот кој беше на работ на смртта во Џенова

Курир - 15.08.2018

Тој успеа да закочи во вистинскиот момент, момент пред трагичното рушење на дел од мостот Моранди во Џенова. Возачот на камионот Ф.Л. со тоа успеа да избегне пад од скоро 50 метри. Тој опишува дека автопатот како да „изчезнал“ пред него.

Состојбата била загрижувачка и претходно: Фотографија направена пред трагедијата ја открива критичната состојба на ...

Курир - 15.08.2018

Пред две години професорот по градежништво на Универзитетот во Џенова, Антониот Бренцич оцени дека мостот е „градежен неуспех“ со „многу високи трошоци за одржување“. Фотографијата од мостот во Џенова е направена само неколку недели пред ...

Арматурата на мостот кој падна во Џенова била кородирана!

Вечер - 15.08.2018

Според еден инженер кој бил запознаен со структурата на мостот од поодамна постоеле знаци кои укажувале на проблемот “мостот беше под надзор и покажуваше знаци на корозија”, изјавил тој. За трагедијата што се случи во вторникот, во италијанскиот ...

Познати деталите за рушењето на мостот: Обвинителството во Џенова ја објави причината за трагедијата

Курир - 15.08.2018

Човечка грешка ја предизвикала трагедијата во Џенова кога дошло до рушење на мостот, изјави шефот на канцеларијата на јавниот обвинител во Џенова, Франческо Кози. Кози, како што пренесува „Sputnik International“, навел дека по завршувањето на ...

Возачот на камионот кој беше на чекор до смртта во Џенова го опиша ужасот што го преживеал

Независен - 15.08.2018

Возачот на камионот, кој застана на неколку сантиметри од делот на мостот кој се урна во Џенова, со што го избегна падот во бездна од 45 метри, опиша како автопатот се урнал пред него. Среќниот 37-годишниот татко Ф. Л.

Трагедијата во Џенова можела да се спречи? Овие фотографии откриваат како изгледал мостот ден пред рушењето

Точка - 15.08.2018

Корисниците на Твитер потсетиле дека во последните неколку години постоел страв дека мостот може да се урне. Откако се урнал мостот на автопатот кај Џенова, во кој загинале најмалку 35 луѓе, меѓу и три деца, протекол документ од пред две години во ...

Фотографија направена пред трагедијата ја открива критичната состојба на мостот

Пулс24 - 15.08.2018

Пред две години професорот по градежништво на Универзитетот во Џенова, Антониот Бренцич оцени дека мостот е „градежен неуспех“ со „многу високи трошоци за одржување“. Фотографијата од мостот во Џенова е направена само неколку недели пред ...

(ВИДЕО) СЕ СПАСИЛ ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ: Го запрел камионот на работ на урнатиот мост

Фактор - 15.08.2018

Возач на камион успеал да го сопре своето возило точно на работ на урнатиот мостот на автопатот во италијанскиот град, Џенова. Поради ова медиумите го нарекоа „најсреќен човек на светот“. Мостот Моранди во Џенова се урна во вторникот, а италјанската ...

(ФОТО) Преживеан раскажува: Автомобилот му паднал од мостот во Џенова-чудо го спасило

Фактор - 15.08.2018

Во близина на Џенова вчера се урна мост кој сочинува дел од автопатот, а претставници тврдат дека бројката на починати сега за сега е 35 и дека е можна трагедија од огромни размери. Поранешниот голман Дејвид Капело во моментот на трагедијата бил на ...

Вака изгледал мостот на смртта во Џенова пред уривање: За падот е виновна човечка грешка

Фактор - 15.08.2018

Надвозникот на автопатот кај Џенова се урна, а бројот на загинати во несреќата се искачи на 37 луѓе. Мостот, кој Италијанците уште го нарекуваат и Понте Моранди (мостот Моранди) спрема италијанскиот инженер Рикардо Моранди кој го проектирал, се ...

Се урна вијадукт во Италија, се стравува за голем број на повредени

Телма - 14.08.2018

Вијадукт во близина на Џенова се урна денес, пренесуваат светските агенции. Агенцијата „Ројтерс“, која беше меѓу првите што ја пренесоа веста, соопшти дека полицијата и пожарникарите биле на местото на настанот и се уште не е познато дали има жртви.

Снимен моментот кога се руши мостот во Џенова (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 14.08.2018

На Твитер е објавено видеото на кое се гледа драматичното рушење на Моранди мостот во Џенова. Сведокот за Скај Италија кажал дека видел „осум или девет“ возила на мостот кога се срушил и ја опишал сцената како „апокалиптична“.

Се срушил мост кај Џенова, се стравува дека е огромна трагедија

24 Вести - 14.08.2018

Се срушил дел од мост на автопатот кај Џенова, а засега сѐ уште не се знае дали има повредени и загинати. Италијанските медиуми стравуваат од трагичен исход. Италијанскиот министер за сообраќај вели дека се чини дека е „огромна трагедија“.

Италија: Се срушил мост на автопат кај Џенова (ФОТО)

МКД - 14.08.2018

Мост на автопатот кај Џенова делумно се срушил, но сѐ уште не се знае дали има повредени и загинати, но италијанските медиуми наведуваат дека се стравува од трагичен исход. Италијанскиот министер за сообраќај вели дека се чини дека е „огромна ...

Десетици загинати при падот на мостот Понте Моранди во Џенова (ВИДЕО)

МКД - 14.08.2018

Италијанската служба за брза помош потврди дека „десетици“ луѓе загинале по падот на мостот во близина на градот Џенова. Министерот за транспорт, Данило Тонинели го опиша инцидентот како „огромна трагедија“.

Трагедија во Џенова: Над 22 загинати во уривањето на надвозникот

Нова ТВ - 14.08.2018

Бројот на загинатите во уривањето на надвозникот на автопатот во близина на италијанскиот град Џенова се искачи на 22, соопшти министерот за транспорт Данило Тонинели. Возилата кои во тој момент биле на мостото паднале од висина од стотина метри.

Бројни загинати по уривањето на мост во Џенова

Deutsche Welle - 14.08.2018

Хорор слики: Во Џенова, Италија, се урна мост на автопат со четири ленти. Повеќе од сто метри од автопатот се распаднаа. Сликите укажуваат на најлошото. Во уривањето на мостот на автопатот А10 во Џенова има „десетици жртви", изјави шефот на ...

Снимка од воздух го прикажува размерот на катастрофата во Италија (ВИДЕО)

МКД - 14.08.2018

Надвозникот што бил дел автопатот во близина на Џенова, Италија се сруши, а според првите официјални информации, 22 лица загинале во несреќата. Италијанскиот министер за внатрешни работи објави дека 22 лица загинаа, а пет лица се сериозно повредени.

Нацовски: Преку Моранди поминував секој ден

Телма - 14.08.2018

Во Џенова на седум километри од местото на несреќата , мостот Моранди, живее нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски. Телма го контактираше за да ни ги пренесе реакциите на несреќата во Италија.

35 загинати при уривање на мост во Италија

Телма - 14.08.2018

Најмалку 35 лица загинаа при уривањето на мостот Моранди во близина на Џенова во Италија. Меѓу загинатите има и едно дете а 13 лица беа повредени. На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како се урива една од кулите кои го држат ...

Најмалку 35 загинати по падот на мостот во близина на Џенова

24 Вести - 14.08.2018

Најмалку 35 загинати по падот на мостот во близина на Џенова, додека возилата паѓаа на земја, пренесуваат италијанските медиуми, додавајќи дека билансот на жртви може да биде поголем. Додека Италија ги брои жртвите, од драматичните видеа кои го ...

Се слушна страшна експлозија: Застрашувачки момент кога гром удира во столб после што се руши мостот во Џенова

Сител - 14.08.2018

Бројот на жртви од големата трагедија која се случи во Италија, во Џенова, каде се сруши мост, од момент во момент расте. Досега според официјалните бројки 25 лица се загинати во оваа несреќа.

Некои имаа среќа во Џенова: Италијански голман ја преживеа несреќата

+инфо - 14.08.2018

Капело е поранешен голман на фудбалскиот клув Каљари. Поранешниот италијански голман Давиде Капело ја преживеа големата несреќа која денеска се случи во Џенова, кога се сруши надвозникот Моранда. Во несреќата загинаа 35 луѓе. – Чудо е како сум жив.

(Видео) Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата на мостот во Џенова

Макфакс - 14.08.2018

Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова , Италија, откако се урна мост. Министерот за сообраќај и инфраструктура, Данило Тонинели, изјавил дека се работи за огромна трагедија.

(Фото) Се урна вијадукт во Италија, се стравува дека има многу повредени

Макфакс - 14.08.2018

Вијадуктот во близина на Ѓенова се урна денес, пренесуваат светските агенции. Агенцијата „Ројтерс”, која беше меѓу првите што ја пренесоа веста, соопшти дека полицијата и пожарникарите биле на местото на настанот, и засега не е познато дали има ...

Се урна 100 метри висок мост во Џенова, се стравува дека има жртви

Сакам да кажам - 14.08.2018

Клучен мост се урна во близина на италијанскиот град Џенова, соопшти полицијата, и се стравува дека под урнатините има луѓе и автомобили. Мостот, кој е дел од автопат, е висок околу 100 метри и весникот „Кориере дела сера“ објави дека има затрупани ...

Најмалку 11 загинати при уривање на надвозник во Италија (видео)

Канал5 - 14.08.2018

Се стравува дека десетици луѓе загинале при уривање на мост на автопат во италијанскиот град Џенова. При несреќата, според италијанските медиуми, се урнале околу 200 метри од надвозникот, кој бил висок 100 метри, од каде што паднале десетина ...

Најмалку 22 загинати во уривањето на мостот во Џенова, се очекува бројката да расте

Сакам да кажам - 14.08.2018

Дваесетина луѓе загинаа во уривањето на 100 метри високиот мост Моранди во близина на Џенова, што се наоѓа на главниот автопат што ги поврзува Италија и Франција. Пожарникарката Амалија Тедески изјави за телевизијата РАИ дека околу 20 возила биле на ...

Се урна мост во Џенова, се стравува за десетици загинати

Р.С.Европа - 14.08.2018

Дел од мост од автопат се урна во северна Италија во близина на градот Џенова за време на денешна силна бура, оставајќи уништени автомобили под урнатините. Италијанскиот министер за транспорт рече оти се чини дека ова ќе биде „голема трагедија“, а ...

Најмалку 30 жртви и многу повредени по уривањето на мост во Џенова

Р.С.Европа - 14.08.2018

Италијанскиот вицепремиер Матео Саивини изјави денеска дека најмалку 30 лица загинале, а многу други се сериозно повредени откако дел од мост од автопат се урна во близина на градот Џенова за време на денешна силна бура, оставајќи уништени ...

Капело чудесно спаси жива глава во трагедијата во Џенова

Екипа - 14.08.2018

Огромна трагедија се случи денеска во Џенова откако се урна дел од автопатот што се наоѓа над градот. Животот го загубија најмалку 18 лица, а малку недостигаше на листата на жртви да се најде и поранешниот голман на Калјари, Давиде Капело.

Соиграч на Пандев потресен: Бев на мостот 10 минути пред да се урне!

Sport 1 - 14.08.2018

Стравичната трагедија која ја снајде Џенова ова попладне е вест број еден во светот и, за жал, не се знае колкав ќе биде нејзиниот размер, во поглед на жртви. Урнатиот мост не бира по име и професија, па опасноста можела да го снајде секого, ...

Поранешен фудбалски голман чудесно го преживеа рушењето на мостот во Џенова

Кајгана - 14.08.2018

Поранешниот фудбалски голман Давиде Капело чудесно го преживеа рушењето на мостот Моранди во Џенова во кое според службите досега загинаа најмалку 30 луѓе. „Летав 30 метри, за среќа автомобилот се заглави и поминав и без гребнатинка“, раскажува ...

Соиграч на Пандев за малку ја избегнал трагедијата на мостот во Џенова

Дерби - 14.08.2018

Италија денеска е во шок поради срушениот мост Моранди во Џенова, а вниманието на фудбалската јавност го привлече и информацијата објавена од повремен репрезентативец на оваа земја и соиграч на нашиот Горан Пандев во Џенова.

Италијански голман ја преживеа несреќата на паднатиот мост во Џенова

Спортклуб - 14.08.2018

Поранешниот италијански голман Давиде Капело ја преживеа големата несреќа која денеска се случи во Џенова, кога се сруши мостот Моранда. Во несреќата загинаа неколку десетици луѓе, а најголемиот дел од жртвите беа во автомобили.

Голман ја преживеа страшната несреќа во Џенова: Летав 30 метри и минав без – гребнатинка!

Sport 1 - 14.08.2018

Давиде Капело е 33 годишен голман, поранешен член на Калјари, кој сега брани во нисколигашот Легино, клуб од провинцијата Савона, каде патем работи како пожарникар. И Капело денеска успеа да ја преживее страшната трагедија која се случи во Џенова, ...

„Видовме молња како удира во мостот и Потоа се урна“ – најмалку 35 загинати во Џенова

Сакам да кажам - 14.08.2018

Бројот на загинати во денешното уривање на мостот Моранди во Џенова се зголеми на 35, но властите стравуваат дека ова не е конечна бројка. Десетици метри од средишниот дел на мостот се урнаа околу 11.30 часот по локално време среде големо невреме.

Падна мост дел од автопат во Италија, има и жртви

Авто Плус - 14.08.2018

Мост, дел од автопатот А10 во Италија, кој ги поврзува Џенова со пограничниот град Вентимилја, се урна, а во тоа време на овој дел имало барем десетина автомобили Италијанските медиуми јавуваат за повеќе загинати лица.

ВИДЕО: Се зголемува бројот на загинати - вака изгледаше мостот во Џенова пред да се сруши

Press24 - 14.08.2018

Денеска се сруши мост на автопатот А10, кај Џенова, во Италија. Досега бројот на загинати е најмалку 35 лица, а се стравува дека под рушевините има уште жртви. Се работи за мост кој е познат под името Моранди, изграден во 1960 година.

ВИДЕО: Сведок на страшната несреќа во Џенова - „Делови од мостот паѓаа на 20 метри од мојот автомобил“

Press24 - 14.08.2018

Надзвозник висок 100 метри за време на изнеадната бура во Џенова, а во таа прилика загинаа најмалку 11 лица. „Прво се сруши централниот столб, а потоа сѐ останато. Делови од разрушениот мост паднаа на 20 метри од мојот автомобил“, рекол Давид Рич ...

ВИДЕО: Застрашувачки момент кога удира гром во столбот на мостот во Џенова - најмалку 30 мртви

Press24 - 14.08.2018

Бројот на жртви од големата трагедија која се случи во Италија, во Џенова, каде се сруши мост, од момент во момент расте. Досега според официјалните бројки 30 лица се загинати во оваа несреќа.

ВИДЕО: Италијанскиот голман го преживеа падот на мостот во Џенова - паднал од 30 метри висина

Press24 - 14.08.2018

Најмалку 35 жртви однесе денешната трагедија во Италија, поточно во Џенова, каде се сруши мост. Меѓу нив можеше да биде и поранешниот голман на Каљари, 33 годишниот Давиде Капело, кој за среќа се спаси, бидејќи бил на мостот кога се сруши.

Рушењето на мостот во Џенова можело да биде спречено - експертите предупредувале на ова

Press24 - 14.08.2018

Во денешната трагедија кога се сруши мост во Џенова, Италија, загинаа досега најмалку 35 лица. Вистинската причина за рушењето уште не е позната , но постојат неколку теории околу тоа што довело до оваа трагедија Мостот Моранди е пуштен за користење ...

Се срушил мост на автопат кај Џенова

Тера - 14.08.2018

Мост на автопатот кај Џенова делумно се срушил, но сѐ уште не се знае дали има повредени и загинати, но италијанските медиуми наведуваат дека се стравува од трагичен исход. Италијанскиот министер за сообраќај вели дека се чини дека е „огромна ...

Трагедија во Џенова, се урна вијадукт и затрупа десетици луѓе во автомобилите(видео)

AKO - 14.08.2018

Под налетот на големото невреме што ја зафати Џенова во Италија, се урна надвозник кој со себе повлече десетици автомобили и луѓето во нив. Најмалку 35 загинаа, а под урнатините има уште луѓе.

ВИДЕО: Стоел пред мостот во Џенова кој се рушел - експлозијата го исфрлила метри подалеку

Press24 - 14.08.2018

Еден од сведоците на денешната трагедија во Џенова, кога дошло до решење на мостот на автопатот А 10, при што настрадаа 35 лица, вели дека е вистинско чудо што преживеал. Средновечниот човек за локалната италијанска телевизија рекол дека стоел пред ...

Пандев: Секој ден поминував на тој мост во Џенова...!

SportMedia - 14.08.2018

Информациите велат дека 20 лица загинати на 100 метри високиот мост Моранди во близина на Џенова, што се наоѓа на главниот пат што ги поврзува Италија и Франција. Македонскиот фудбалер Горан Пандев кој настапува за италијанскиот фудбалски клуб е ...

Фото: Спасувачите ги дочекале морничави сцени по рушењето на мостот - пред нив се отворил пекол

Press24 - 14.08.2018

Најмалку 35 лица загинаа, додека седум се потешко повредени, кога се сруши мостот на автопатот кај Џенова. Снимките и фотографиите кои се објавени од италијанската пожарникарна служба од лице место ја замрзнуваат крвта.

Најмалку 35 загинати досега: Погледнете како изгледаше мостот во Џенова пред рушењето

Република - 14.08.2018

Денеска се сруши мост на автопатот А10, кај Џенова, во Италија. Досега бројот на загинати е најмалку 35 лица, а се стравува дека под рушевините има уште жртви. Се работи за мост кој е познат под името Моранди, изграден во 1960 година.

Aкцијата за спасување на заробените патници во Џенова (Следете во живо)

Република - 14.08.2018

Десетици луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова,Италија, откако се урна мост.Во тек е спасувачка акција на заробените патници под рушевините. Италијанската агенција Анса јавува дека официјалните лица се сомневаат дека ...

Среќа во несреќа: Возач го запрел камионот на работ на разрушениот мост во Џенова (фото)

Република - 14.08.2018

Скоро сто метри пат исчезнаа во 15 секунди кога околу пладне се сруши дел од мостот Полцевера, недалеку од Џенова. Според првите информации под рушевините останале затрупани возила во кои имало луѓе, на терен се сите расположливи екипи од брзите ...

Најнови детали и исповед за несреќата во Џенова: Се заканува уште една опасност?

МК News - 14.08.2018

Дел од надвозникот познат под името „Моранди“ кој е дел од автопатот А10 во Џенова се сруши денес. Италијанската агенција ANSA пренесува дека од мостот паднале десетина автомобили, а официјалните лица истакнуваат дека има десетина мртви.

Се урна вијадукт во Италија, се стравува дека има многу повредени

OhridNews - 14.08.2018

Вијадуктот во близина на Џенова се урна денес, пренесуваат светските агенции. Агенцијата „Ројтерс“, која беше меѓу првите што ја пренесоа веста, соопшти дека полицијата и пожарникарите биле на местото на настанот и засега не е познато дали има жртви.

Пандев се огласи по трагедијата во Џенова: Секој ден минував по тој мост…

Курир - 14.08.2018

Најмалку 35 лица загинаа во големата трагедија која ја погоди Италија, поточно Џенова, каде што се сруши дел од мост на автопатот А10. Во Џенова живее и можеби најдобриот македонски фудбалер во историјата Горан Пандев, кој настапува за истоимениот ...

ВИДЕО: Италијанскиот голман го преживеа падот на мостот во Џенова

Sport M - 14.08.2018

Поранешниот голман на Каљари, Давиде Капело, ќе го слави 14 август како втор роденден. Капело бил на мостот Моранди во Џенова кога се сруши и усмрти најмалку 35 лица. Капело паѓал од 30 метри висина, но само чудо го спасило и поминал без ниту една ...

Возач го запрел камионот на работ на разрушениот мост во Џенова (ФОТО)

МК News - 14.08.2018

Скоро сто метри пат исчезнаа во 15 секунди кога околу пладне се сруши дел од мостот Полцевера, недалеку од Џенова. Според првите информации под рушевините останале затрупани возила во кои имало луѓе, на терен се сите расположливи екипи од брзите ...

Најмалку 35 загинати по падот на мостот во близина на Џенова

Шеталиште - 14.08.2018

Денеска се сруши мост на автопатот А10, кај Џенова, во Италија. Досега бројот на загинати е најмалку 35 лица, а се стравува дека под рушевините има уште жртви. Се работи за мост кој е познат под името Моранди, изграден во 1960 година.

Се урна вијадукт во Италија, се стравува дека има многу повредени

Точка - 14.08.2018

Вијадуктот во близина на Џенова се урна денес, пренесуваат светските агенции. Агенцијата „Ројтерс“, која беше меѓу првите што ја пренесоа веста, соопшти дека полицијата и пожарникарите биле на местото на настанот и засега не е познато дали има жртви.

Се урна мост во Џенова, нема информации за повредени и загинати

Мета - 14.08.2018

Мост кој е дел од автопатот А10 се урна во близина на италијанскиот град Џенова, соопшти полицијата, и се стравува дека под урнатините има луѓе и автомобили. Мостот е висок околу 100 метри, а весникот „Кориере дела сера“ објави дека под него има ...

Пандев: Секој ден поминував на тој мост во Џенова

Sport M - 14.08.2018

Информациите велат дека 20 лица загинати на 100 метри високиот мост Моранди во близина на Џенова, што се наоѓа на главниот пат што ги поврзува Италија и Франција. Македонскиот фудбалер Горан Пандев кој настапува за италијанскиот фудбалски клуб е ...

Падна мост во Џенова, десетици повредени

Вечер - 14.08.2018

Италијанската служба за брза помош потврди дека „десетици“ луѓе загинале по падот на мостот во близина на градот Џенова. Министерот за транспорт, Данило Тонинели го опиша инцидентот како „огромна трагедија“.

Хорор сцени во Џенова: Се урна автопатен мост – најмалку десет мртви

Таратур - 14.08.2018

Според изјавата на шефот на спасувачкиот центар кој интервенираше после несреќата, при уривањето на мостот на автопатот А10 во Џенова има десетици жртви. Италијанските медиуми, повикувајќи се пак на информации од министерството за внатрешни работи, ...

Снимка од воздух го прикажува размерот на катастрофата во Италија (ВИДЕО)

МК News - 14.08.2018

Италијанскиот министер за внатрешни работи објави дека 22 лица загинаа, а пет лица се сериозно повредени. На социјалните мрежи, објавена е снимка од воздух што го прикажува размерот на трагедијата што ја погоди Италија.

Следете ја во живо акцијата за спасување на заробените патници во Џенова

Курир - 14.08.2018

Десетици луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова, Италија, откако се урна мост. Во моментов во тек е спасувачка акција на заробените патници под ...

Најмалку 11 лица загинаа при уривањето на мостот во Џенова

Мета - 14.08.2018

Министерството за внатрешни работи на Италија потврди дека 11 луѓе загинале при уривањето на мостот во италијанскиот град Џенова, денеска за време на силна бура проследена со пороен дожд. Италијанските власти стравуваат дека бројот на жртви ќе расте.

Вистински среќник во големата трагедија: Возач го запрел камионот на работ на разрушениот мост во Џенова (ФОТО)

Курир - 14.08.2018

Скоро сто метри пат исчезнаа во 15 секунди кога околу пладне се сруши дел од мостот Полцевера, недалеку од Џенова. Според првите информации под рушевините останале затрупани возила во кои имало луѓе, на терен се сите расположливи екипи од брзите ...

Најнови детали и исповед за несреќата во Џенова: Се заканува уште една опасност?

Курир - 14.08.2018

Дел од надвозникот познат под името „Моранди“ кој е дел од автопатот А10 во Џенова се сруши денес. Италијанската агенција ANSA пренесува дека од мостот паднале десетина автомобили, а официјалните лица истакнуваат дека има десетина мртви.

Се слушна страшна експлозија: Застрашувачки момент кога гром удира во столб после што се руши мостот во Џенова (ВИДЕО)

Курир - 14.08.2018

Бројот на жртви од големата трагедија која се случи во Италија, во Џенова, каде се сруши мост, од момент во момент расте. Досега според официјалните бројки 25 лица се загинати во оваа несреќа.

Најмалку 35 загинати досега: Погледнете како изгледаше мостот во Џенова пред рушењето (ВИДЕО)

Курир - 14.08.2018

Денеска се сруши мост на автопатот А10, кај Џенова, во Италија. Досега бројот на загинати е најмалку 35 лица, а се стравува дека под рушевините има уште жртви. Се работи за мост кој е познат под името Моранди, изграден во 1960 година.

Се бројат жртвите под урнатините на вијадуктот во Џенова

OhridNews - 14.08.2018

Најмалку 35 лица ги загубија животите, а десеттици се повредени или исчезнати при уривање на вијадукт во италијанскиот град Џенова, што се случи денеска. Како што пренесуваат светските агенции и медиумите во Италија уривањето на вијадуктот на ...

Кришито поминал преку мостот во Џенова пред тој да се сруши!

TopSport - 14.08.2018

Италијанскиот дефанзивец, Доменико Кришито вели дека тој поминал преку мостото „Понте Моранди“ во Џенова само 10 минути пред тој да се сруши, во инцидент во кој загинаа околу 30 луѓе. По силниот дожд во вторникот, еден од столбовите на мостот ...

Италијанскиот репрезентативец во шок и неверување: Десет минути пред да се сруши мостот поминав по него (ФОТО)

Курир - 14.08.2018

Повремениот италијански репрезентативец поминал по мостот на смртта десет минути пред неговото рушење: Ова е невозможно! Поради ова луѓето си заминуваат од Италија! Дефанзивецот на репрезентацијата на Италија и на Џенова, Доменико Кришито вели го ...

Италијанскиот голман бил на мостот за време на трагедијата: Паѓав 30 метри, чудо е што сум жив (ФОТО)

Курир - 14.08.2018

Најмалку 35 жртви однесе денешната трагедија во Италија, поточно во Џенова, каде се сруши мост. Меѓу нив можеше да биде и поранешниот голман на Каљари, 33 годишниот Давиде Капело, кој за среќа се спаси, бидејќи бил на мостот кога се сруши.

Во моментите кога се срушил бил под мостот: Бил исфрлен десет метри, чудо е како останал жив (ВИДЕО)

Курир - 14.08.2018

Еден сведок на денешната трагедија во Џенова, кога дошло до рушење на мостот на автопатот А10 и страдаа најмалку 35 луѓе, вели дека вистинско „чудо“ што преживеал. Средовечен човек за локална италијанска телевизија кажал дека стоел покрај својот ...

Најмалку 35 лица загинаа при рушењето на мостот: Што доведе до трагедијата во Џенова?

Курир - 14.08.2018

Во денешната трагедија кога се сруши мост во Џенова, Италија, загинаа досега најмалку 35 лица. Вистинската причина за рушењето уште не е позната , но постојат неколку теории околу тоа што довело до оваа трагедија.

Во живо акцијата за спасување на заробените патници во Џенова

Пулс24 - 14.08.2018

Десетици луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова, Италија, откако се урна мост. Во моментов во тек е спасувачка акција на заробените патници под ...

Италијанскиот репрезентативец: Десет минути пред да се сруши мостот поминав по него

Пулс24 - 14.08.2018

Повремениот италијански репрезентативец поминал по мостот на смртта десет минути пред неговото рушење: Ова е невозможно! Поради ова луѓето си заминуваат од Италија! Дефанзивецот на репрезентацијата на Италија и на Џенова, Доменико Кришито вели го ...

Чудо е како останал жив: Kога се срушил бил под мостот, бил исфрлен десет метри

Пулс24 - 14.08.2018

Еден сведок на денешната трагедија во Џенова, кога дошло до рушење на мостот на автопатот А10 и страдаа најмалку 35 луѓе, вели дека вистинско „чудо“ што преживеал. Средовечен човек за локална италијанска телевизија кажал дека стоел покрај својот ...

(ВИДЕО) Колку луѓе загинаа при уривањето на мостот во Џенова?

Фактор - 14.08.2018

Повеќе од 30 лица загинале, а многу други се сериозно повредени откако дел од мост од автопат се урна во близина на градот Џенова во Италија при денешното силно невреме. Многу автомобили уништени се под урнатините.

Се урна мост на автопат во Џенова – најмалку десет загинати

24Инфо - 14.08.2018

Се урна мост на автопат во Џенова – најмалку десет загинати Најмалку 10 луѓе загинаа откако се урнал главниот мост на автопатот, познат како Моранди, во близина на италијанскиот град Џенова, при што возилата паднале од висиси од околу 100 метри.

(ВИДЕО) ЧУДО ! Италијанскиот голман го преживеа падот на мостот во Џенова

Маркукуле - 14.08.2018

Поранешниот голман на Каљари, Давиде Капело, ќе го слави 14 август како втор роденден. Капело бил на мостот Моранди во Џенова кога се сруши и усмрти најмалку 35 лица. Капело паѓал од 30 метри висина, но само чудо го спасило и поминал без ниту една ...