TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција подготвува вето и за визниот режим

Утрински - 23.02.2008

Франко Фратини и премиерот Груевски Ако Атина успее, Македонија ќе биде на мака и за целиот пакет на евроинтеграцијата Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Додека македонскиот државен врв расправа околу дилемата името или НАТО, Грција веќе работи во Брисел изборот да ни биде уште ...

Фратини: Европската унија ќе и помага на полицијата

Вест - 22.02.2008

Македонската Влада и Министерството за внатрешни работи можат да сметаат на европската поддршка. Ќе продолжиме со помошта, охрабрувањето и поддршката на проекти, како што е форензичката лабораторија која ја посетивме, бидејќи мислам дека македонската полиција ги заслужува нашите пофалби, рече ...

Фратини_ Македонија може да смета на европската поддршка

Утрински - 22.02.2008

„Македонските власти и Министерството за внатрешни работи можат да сметаат на европската поддршка. Ќе продолжиме со помошта и поддршката на проекти, бидејќи мислам дека македонската полиција ги заслужува нашите пофалби“, изјави вчера потпретседателот на Европската комисија Франко Фратини на ...

Македонија може да смета на поддршката од Европа

Дневник - 22.02.2008

Македонските власти и МВР може да сметаат на европската поддршка, порача потпретседателот на Европската комисија, Франко Фратини на вчерашната средба со Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Министерката со Фратини и министерот за внатрешни работи на Словенија, Драгутин Мате, земја ...

Македонските визи со највисоки заштити од фалсификат

Вест - 22.02.2008

ОТВОРЕН ВИЗНИОТ ЦЕНТАР Со воспоставување конференциска врска со македонскиот конзулат во Солун вчера официјално беше пуштен во употреба Визниот центар пред дипломатскиот кор во Република Македонија. Визниот центар ќе биде поврзан со сите амбасади на Македонија во светот и од таму преку Интернет до ...

Визниот центар направи сефте со Солун

Дневник - 22.02.2008

Со воспоставување конференциска врска со македонскиот конзулат во Солун вчера пред дипломатскиот кор во земјава беше претставен Националниот визен центар. Центарот ќе биде поврзан со сите дипломатско-конзуларни претставништва на Македонија во светот и од таму преку Интернет до МНР, каде што е ...

Датумот - по летните одмори

Време - 22.02.2008

ИНТЕРВЈУ: ФРАНКО ФРАТИНИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Македонските власти може да сметаат на европската поддршка и верувам дека се на добар пат, не само во реформата на полицијата, туку и за преговорите за визно олеснување, изјави Франко Фратини, претседател на Европската комисија, кој вчера ...

Вадењето визи се уште патешествие за Македонците

Вечер Прес - 22.02.2008

МНР ги повикаа граѓаните да ги пријавуваат сите проблеми со кои се соочуваат во амбасадите и да ги достават и документите како доказ дека не се имплементира спогодбата за да можат да реагираат соодветно И покрај Спогодбата за олеснување на издавањето визи за одредени категории граѓани, конзуларните ...

Отворен Националниот визен центар во Скопје

А1 - 21.02.2008

Свечена презентација на работењето на Националниот визен центар денеска се одржа во Скопје. Првото поврзување на Центарот се реализираше со македонското конзуларно претставништво во Солун, по што ќе следи поврзување со амбасадата во Љубљана.

Фратини: Вашите власти постигнаа важни резултати

А1 - 21.02.2008

Г. Фратини, можете ли да предвидите кога македонските граѓани ќе можат да патуваат во Европската унија без визи? Па, ќе вложам многу напори за да им го овозможам на Македонците овој многу важен резултат. Македонскиот народ од јануари оваа година нов режим за либерализација на визите.

Груевски: Ги исполнивме условите, се друго е политичка одлука на Унијата

Вест - 21.02.2008

ПОЧНАА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ВИЗИТЕ ЗА ЕУ Република Македонија вчера го започна дијалогот со Европската унија за целосна либерализација на визниот режим. "Либерализацијата на визниот режим и почетокот на преговорите за членство во ЕУ се прашања од врвна важност за Македонија во насока на ...

Македонија треба да исполни 8 дополнителни критериуми ако сака датум за преговори

Канал5 - 21.02.2008

Европската Комисија има осум дополнителни критериуми, т.н. бенчмаркс кои Македонија треба да ги исполни ако сака да добие датум за почеток на преговори за членство до крајот на годинава, потврди во интервју за Еврозум потпретседателот на европската комисија, одговорен за внатрешни работи и правда, ...

Визниот центар е чекор напред до укинување на визите

Канал5 - 21.02.2008

Со центарот ќе бидат поврзани сите македонски дипломатски мисии, конзуларни претставништва, шесте главни гранични премини и двата аеродрома, а се предвидува преку него годишно да се процесуираат околу 120.000 визи за странци кои ќе доаѓаат во Македонија.

Укинувањето на визите ќе биде поединечно, а не во пакет

Утрински - 21.02.2008

Вториот човек на Европската комисија, Фратини, вчера во Скопје ги почна преговорите за визниот режим Тамара Грнчароска Либерализацијата на визниот режим на ЕУ кон Македонија не е неостварлива желба на нашата земја оваа годинава е заклучокот од посетата на потпретседателот на Европската комисија, ...

Фратини: Македонија може да смета на европската поддршка

Канал5 - 21.02.2008

Македонските власти и Министерството за внатрешни работи можат да сметаат на европската поддршка. Ќе продолжиме со помошта, охрабрувањето и поддршката на проекти, како што е форензичката лабораторија која денеска ја посетивме, бидејќи мислам дека македонската полиција ги заслужува нашите пофалби, ...

Шенгенската бариера ќе падне најдоцна за една година?

Време - 21.02.2008

Европската унија и Македонија вчера и официјално, во Скопје, ги почнаа преговорите за целосно укинување на визите. Според оптимистичките најави на Владата на РМ, можно е веќе на почетокот на следната година визната бариера со ЕУ да падне.

Идната пролет Македонија без визи?

Утрински - 21.02.2008

Франко Фратини Интервју со потпретседателот на Европската комисија Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Дојдовте во Македонија за да ги започнете преговорите за укинување на визниот режим. Благодарни сме Ви за тоа, но, сепак, постојат големи сомневања дека процесот ќе оди брзо и дека ...

Само реформите ќе го урнат визниот режим

Дневник - 21.02.2008

ЗА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА НА ВИЗИТЕ Неопходно е што поскоро дефинирање на патоказот за визна либерализација, со јасни одредници и временска рамка за спроведување на активностите и на обврските за двете страни, рече премиерот Никола Груевски Македонија вчера и официјално го почна дијалогот за целосно ...

Македонците во Европа без граници

Вечер Прес - 21.02.2008

Според потпретседателот на ЕК, Франко Фратини по визното олеснување за одредени категории на граѓани, следниот чекор е слободно движење низ Европа Доаѓам со позитивна политичка порака. Наша заедничка цел е слободно движење на македонските граѓани во Европа - ова е пораката на потпретседателот на ...

Почна дијалогот за либерализација на визниот режим

А1 - 20.02.2008

„Дојдов во Македонија за да им ја пренесам позитивната политичка порака од Европската Унија за почнување на дијалог за либерализација на визниот режим“. Со оваа реченица Франко Фратини и се обрати на македонската Влада, која денешниот ден го нарече голем ден за државата.

Преговори со ЕУ за укинување на визите

Дневник - 20.02.2008

Доаѓам во Скопје за лично да ја пренесам пораката од ЕУ за официјално почнување дијалог за визно ослободување за македонските граѓани, порача пред посетата на земјава Фратини Македонија и Европската комисија денеска ќе почнат преговори за укинување на визниот режим за нашата земја со земјите-членки ...

Фратини ќе ги објави преговорите за укинување на визите

Вест - 20.02.2008

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ Потпретседателот на Европската комисија Франко Фратини денеска ќе допатува во Скопје за да го објави почетокот на дијалогот за либерализација на визниот режим и да го пушти во употреба Националниот визен центар.

Се урива шенгенскиот ѕид за Македонија

Време - 20.02.2008

ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ВИЗИТЕ СО ЕУ Потпретседателот на Европската комисија, Франко Фратини, и министерот за внатрешни работи на претседавачот со ЕУ, Словенија, Драгутин Мате, денеска пристигнуваат во Скопје за и официјално да ги почнат преговорите за укинување на визниот режим за ...

Потпретседателот на ЕК Франко Фратини во посета на Македонија

Канал5 - 20.02.2008

Потпретседателот на Европската комисија Франко Фратини придружуван од Драгутин Мате министер за внатрешни работи на Словенија, како земја претседавач со Унијата, од денеска ќе престојува во дводневна посета на Република Макдонија.

Денеска стартуваат разговорите за визниот режим

Утрински - 20.02.2008

Потпретседателот на Европската комисија, Франко Фратини, денеска во Скопје ќе ги започне разговорите меѓу ЕУ и Македонија за либерализација на визниот режим кон нашата земја. Фратини формално ќе ги започне преговорите во Владата со средбата со премиерот Никола Груевски, по што техничките преговори ...

Денеска започна дијалогот за укинување на визите со Европската Комисија

Канал5 - 20.02.2008

Проценките и очекувањата на македонската влада се дека до крајот на годинава или на стартот од наредната ќе има целосно укинување на визите. Потпретседателот на европската комисија Франко Фратини не даде прецизен датум , но нагласи дека критериумите што ги бара комисијата биометриски пасоши , борба ...

Започнуваат преговорите за укинување на визниот режим

А1 - 19.02.2008

Македонија ќе почне преговори за укинување на визите, а спогодбата за визно олеснување се уште не се спроведува во целост. Од МНР признаваат дека има проблеми со одредени амбасади кои не се придржуваат до договорените услови за полесно патување во Европа.

Македонија утре ги започнува преговорите за укинување на визниот режим

Канал5 - 19.02.2008

Македонија утре ги започнува преговорите со Европската Унија за целосно укинување на визниот режим. Во Скопје пристигнува потпретседателот на Европската Комисија Франко Фратини на средба со претседателот, премиерот и министри од владата со што официјално ќе биде означен стартот на разговорите.