TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кои ќе бидат функционерите на Иванов?

А1 - 12.04.2009

Изборите се зад нас и сите пазарења и договарања, сега треба да се реализира ветеното и за граѓаните и за поддржувачите. И како што е кај нас, многумина веќе се чувствуваат многу заслужни за изборниот скор.

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, денеска на саем на книгата

Канал5 - 10.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, денеска на саем на книгата, но вели се помалку имал време да чита. - Секоја година го посетувам Семот на книга.

Атина очекува Иванов да работи на прашањето за името

Дневник - 10.04.2009

Официјална Атина се надева дека новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов ќе работи за решавање на прашањето за името, во согласност со документите и препораките од НАТО и од ЕУ за добрососедски односи.

Ѓорге Иванов го посети Саемот на книгата

Кирилица - 10.04.2009

Тој во рамки на обиколката посети неколку штандови на излагачи, како и на високо образовни институции кои се претставија на Саемот, а како подарок доби и неколку изданија - Секоја година го посетувам Семот на ...

Ѓорге Иванов на „фејсбук“

А1 - 09.04.2009

Можеби македонскиот Барак Обама не победи на изборите, но новоизбраниот дефинитивно ги следи неговите стапки. По Барак Обама, и Ѓорге Иванов со профил на „Фејсбук“.

Името ќе биде алфа и омега за Иванов

Утрински - 09.04.2009

Универзитетскиот професор Ѓорге Иванов веројатно до пред неколку месеци не помислувал дека својот 49. роденден ќе го прослави како претседател на Македонија.

Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран на 12 мај

Утрински - 08.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов на 12 мај официјално ќе ја преземе функцијата од актуелниот шеф на државата, Бранко Црвенковски, чиј мандат завршува токму тој ден.

Прет­се­да­те­лот Црвенковски му честиташе на Иванов

Вест - 08.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски вчера испрати честитка до неговиот наследник Ѓорге Иванов за неговата победа на претседателските избори.

Иванов се сретна со Рикер

Утрински - 08.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, вчера се сретна со американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер.

Црвенковски му честита на Ѓорге Иванов

Дневник - 08.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски вчера му го честита на Ѓорге Иванов изборот за нов шеф на државата. Официјалната лична честитка била испратена само по пошта, а не и по телефон, па така отсуствувала директна ...

Иванов до инаугурирањето ќе има средби со граѓаните

Кирилица - 08.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов во Велес изјави дека периодот до официјалното стапување на должноста ќе го искористи за средби со граѓаните и за запознавање со нивните проблеми Иванов најави и отворање ...

За Албанците спорен легитимитетот на Иванов

Алфа - 08.04.2009

Легитимитетот на избраниот претседател е спорен, вака аналитичарите Албанци го оценуваат тивкиот бојкот на претседателските избори во средините каде тие се во мнозинство.

Инаугурација на Иванов на 12 мај

А1 - 07.04.2009

Честитка од Црвенковски до неговиот наследник. Граѓаните во огромен број ја поддржуваат визијата за модерна, демократска и просперитетна Македонија.

Иванов - прв чекор, средба со грчкиот претседател

Телма - 07.04.2009

Весна Јовановска Влез во Европската унија и НАТО и надминување на спорот со Грција ќе бидат приоритетите на Ѓорѓе Иванов веднаш откако ќе стапи на функцијата претседател на државата.

Иванов: Покана за Папуљас во мај

Вест - 07.04.2009

Иванов најави дека неговата иницијатива за средба со грчкиот Претседател, која и ја соопштил на грчката амбасадорка во Македонија, ќе ја официјализира по преземањето на претседателската функција во мај и ќе ја ...

Иванов ќе ја преземе претседателската должност на 12 мај

Канал5 - 07.04.2009

Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран за нов претседател на Република Македонија на 12 мај во Собранието на Република Македонија. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски денеска на средба со новинарите ...

Црвенковски му честиташе на Иванов

Алсат-М - 07.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски упати честитка по повод изборот на Ѓорге Иванов за Претседател на Република Македонија “Дозволете ми да Ви ја честитам победата на изборите за ...

Претседателот Црвенковски му честита на Иванов за изборот за шеф на државата

Телма - 07.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска му го честита на Ѓорге Иванов изборот за нов шеф на државата.

Иванов ќе работи во претседателска палата на Водно

Алсат-М - 07.04.2009

Ѓорге Иванов, кој на претседателските избори го освои најголемиот број гласови на 12 мај и официјално ќе ја преземе функцијата претседател.

12 – ти мај е денот кога Ѓорге Иванов на собраниска седница ќе биде инаугуриран за претседател

Канал5 - 07.04.2009

12 – ти мај е денот кога Ѓорге Иванов на собраниска седница ќе биде инаугуриран за претседател на Македонија, информираат од кабинетот на спикерот Трајко Вељановски.

Иванов ќе ја преземе должноста на 12 мај

Вест - 07.04.2009

Скопје, 7 април - Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран за нов претседател на Република Македонија на 12 мај во Собранието на Република Македонија.

Иванов претседателската функција ќе ја преземе на 12 мај

Телма - 07.04.2009

Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран за нов претседател на Република Македонија на 12 мај во Собранието на Република Македонија. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски денеска на средба со новинарите ...

Јушченко му честита на Иванов

Алсат-М - 07.04.2009

Претседателот на Украина Виктор Јушченко му го честита на Ѓорге Иванов изборот за претседател на Република Македонија. Во поздравната телеграма, украинскиот претседател подвлекува дека односите меѓу Украина и ...

Новиот претседател го чекаат името, НАТО и ЕУ

Време - 07.04.2009

Решавањето на спорот со името и интеграцијата во ЕУ и во НАТО, се трите клучни предизвици со кои ќе се соочи новоизбраниот македонски претседател Ѓорге Иванов, коментираа вчера светските медиуми известувајќи ...

Претседател со фабричка грешка

Утрински - 07.04.2009

Решавањето на спорот со името и интеграцијата во ЕУ и во НАТО се трите клучни предизвици со кои ќе се соочи новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов.

Тадиќ му честита на Иванов

Утрински - 07.04.2009

Белград – Српскиот претседател Борис Тадиќ му ја честита победата на Ѓорге Иванов на претседателските избори во Македонија. Тадиќ изрази увереност дека со новиот македонски претседател ќе соработува на ...

Скромна прослава на победата

Утрински - 07.04.2009

Двата изборни штаба - на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, кои во изминатите четириесетина дена си разменуваа остри стрели, прексиноќа имаа исклучително напната и неизвесна вечер.

Тадиќ му честита на Иванов

Дневник - 07.04.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера на Ѓорге Иванов му ја честита победата на претседателските избори во Македонија.Тадиќ, како што пренесува Макфакс, изрази увереност дека со новиот македонски претседател ...

Рикер: Избирачкиот список да се прочисти

Дневник - 07.04.2009

Американскиот амбасадор во земјава, Филип Рикер, му честита на новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, но и на Македонија и на сите нејзини граѓани за генерално добрите избори и почитувањето на меѓународните ...

Фрчкоски победил само во пет општини

Дневник - 07.04.2009

Кандидатот за претседател на СДСМ и НСДП, Љубомир Фрчкоски, добил повеќе гласови од противкандидатот Ѓорге Иванов во само пет од вкупно 84 општини. Тој доби 188.734 гласа помалку отколку Иванов.

Иванов во мај ќе го покани Папуљас

Дневник - 07.04.2009

Сепак не може да се очекува во краток рок да се најде компромисно решение во спорот со Грција, сметаат експерти за надворешна политика Во мај, веднаш по преземањето на функцијата претседател на државата, ќе ја ...

Црвенковски му честита на Иванов

Макфакс - 07.04.2009

Македонскиот претседател во заминување Бранко Црвенковски му го честита изборот на новиот шеф на државата Ѓорге Иванов. „Дозволете ми да Ви ја честитам победата на изборите за Претседател на Република ...

Инаугурацијата на Иванов - на 12 мај

Алфа - 07.04.2009

Ѓорѓе Иванов на 12 мај и официјално ќе стане четвртиот македонски претседател. За тој датум ќе биде закажана собраниската седница на која треба да биде инаугуриран новиот шеф на држава, најавува на ...

Иванов ќе ја преземе претседателската должност на 12 мај

Сител - 07.04.2009

Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран за нов претседател на Република Македонија на 12 мај во Собранието на Република Македонија. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски денеска на средба со новинарите ...

Честитки од Медведев за Иванов

Форум - 07.04.2009

Дмитриј Медведев, pретседателот на Руската Федерација упати телеграма со честитки до Ѓорге Иванов, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, кој победи на вториот круг од претседателските избори во Македонија Медведев му ...

Иванов најави средби со граѓаните се до неговата инаугурација

Сител - 07.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов кој вечерва го посети Велес, рече дека периодот до официјалното стапување на должноста ќе го искористи за средби со граѓаните и за запознавање со нивните проблеми.

Средба иванов-рикер

Сител - 07.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, денеска се сретна со американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер.

Иванов ќе ја преземе претседателската функција на 12 мај

Кирилица - 07.04.2009

Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран за нов претседател на Република Македонија на 12 мај во Собранието на Република Македонија Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски денеска информираше дека согласно ...

Новоизбраниот претседател Иванов се сретна со американскиот амбасадор Рикер

Форум - 07.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во хотелот „Холидеј ин“ се сретна со американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер.

Медведев му ја честита победата на Иванов

Кирилица - 07.04.2009

Претседателот на Руската Федерација Дмитриј Медведев упати телеграма со честитки до новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов Во телеграмата, како што соопшти Руската амбасада во Скопје, меѓу ...

Иванов ќе претседателствува од Водно

Нетпрес - 07.04.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на функцијата официјално треба да стапи на 12 мај, кога, како што информираат од Собранието, треба да се одржи свечената инаугурација на новиот ...

Средба Иванов - Рикер

Нетпрес - 07.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов и амбасадорот на САД, Филип Рикер, денеска остварија средба, на која американскиот дипломат на Иванов му ја честиташе победата, а на граѓаните им честита за мирните и ...

Црвенковски му честита на својот наследник Иванов

Нетпрес - 07.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, по повод изборот на Ѓорге Иванов за негов наследник, упати честитка до него во која му ја честита победата и му посакува успешно извршување на оваа одговорна функција.

Рикер: претседателот треба да најде начин да допре дo сите граѓани

Кирилица - 07.04.2009

Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер му ја честиташе победата на Ѓорге Иванов, кој победи на вториот круг од изборите за шеф на државата Тој, исто така, им честиташе на граѓаните на Македонија за, ...

Црвенковски му го честиташе изборот на Иванов

Сител - 07.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска му го честита на Ѓорге Иванов изборот за нов шеф на државата.

Украинскиот претседател Јушченко му го честита на Иванов изборот за претседател на Република Македонија

Алфа - 07.04.2009

Претседателот на Украина Виктор Јушченко му го честита на Ѓорге Иванов изборот за претседател на Република Македонија. Во поздравната телеграма, украинскиот претседател подвлекува дека односите меѓу Украина и ...

Црвенковски прво му честиташе на Расмусен, па потоа на Иванов

Вечер Прес - 07.04.2009

Граѓаните во голем дел ја поддржуваат идејата за модерна, демократска и просперитетна Македонија, целосно интегрирана во глобалните процеси.

Украинскиот претседател Јушченко му го честита на Иванов изборот за претседател

Н.Македонија - 07.04.2009

Скопје, 7 април (МИА) - Претседателот на Украина Виктор Јушченко му го честита на Ѓорге Иванов изборот за претседател на Република Македонија.

Иванов ќе ја преземе претседателската должност на 12 мај

Н.Македонија - 07.04.2009

Скопје, 7 април (МИА) - Ѓорге Иванов ќе биде инаугуриран за нов претседател на Република Македонија на 12 мај во Собранието на Република Македонија.

Иванов ќе гради позитивен амбиент со Грција

Н.Македонија - 07.04.2009

Решавањето на спорот со името е клучниот предизвик со кој ќе се соочи новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов. Оваа тешка задача пред себе ја постави новиот шеф на државата, кој веднаш по ...

Црвенковски си оди од Собранието, Иванов оди на Водно

Н.Македонија - 07.04.2009

Новоизбраниот македонски претседател Ѓорге Иванов ќе ја преземе функцијата на 12 мај, денот кога истекуваат петте години од мандатот на актуелниот претседател Бранко Црвенковски.

Иванов: Првпат легитимитетот на претседателот не е спорен

Н.Македонија - 07.04.2009

Со изборите е завршен најлесниот дел од работата, смета новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, при што нагласува дека допрва н? очекуваат предизвиците со кои мора да се соочиме за доброто на земјава - ...

Црвенковски му честиташе на својот наследник Иванов

Н.Македонија - 07.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, по повод изборот на Ѓорге Иванов за негов наследник, упати честитка до него во која му ја честита победата и му посакува успешно извршување на оваа одговорна функција.

Иванов победи на претседателските избори

BBC - 06.04.2009

Конзервативецот Ѓорѓи Иванов победи на претседателските избори во Македонија. Со преброени 80% од гласовите, тој доби речиси две третини од гласовите пред неговиот соперник од опозицискиот Социјал-демократски ...

Името, НАТО и ЕУ главни предизвици за Иванов

А1 - 06.04.2009

Решавањето на спорот со името и интеграцијата во ЕУ и НАТО, се трите клучни предизвици со кои ќе се соочи новоизбраниот македонски претседател Ѓорге Иванов, коментираат денеска светските медиуми за изборите во ...

Иванов очекува разумен компромис за името

А1 - 06.04.2009

Со запалена свеќа, се помоли за здравје и среќа на сите граѓани. Избраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов како што ја започна кампањата, од црквата Свети Ѓорѓи во Валандово, така и ...

„Што побрзо решавање на спорот со Грција“

BBC - 06.04.2009

Победникот на вчерашните избори Ѓорге Иванов денес во Соборниот храм во Скопје запали свеќа за, како што кажа, среќа и здравје на сите луѓе во Македонија.

Фрчкоски: Господ нека и е на помош на Македонија

А1 - 06.04.2009

Од изборниот штаб на СДСМ кандидатот за претседател Љубомир Фрчкоски им се заблагодари на сите граѓани кои го дале својот глас за него. Сега, рече тој „Господ да и на помош на Македонија“.

Груевски му се заблагодари на Црвенковски

А1 - 06.04.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски, повикувајќи се на резултатите од МОСТ и на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е исполнет цензусот за избор на претседател и оти победник е Ѓорге Иванов.

Груевски објави победа, воедно и честита на опозицијата

Телма - 06.04.2009

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ малку по полноќ објави голема победа на владејачката коалиција на локалните избори како и на претседателските избори.

Ѓорѓи Иванов посети црква и запали свеќа

Алсат-М - 06.04.2009

Новоизбраниот иден претседател на Македонија Ѓорге Иванов денес го псоети Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје Тој денеска симболично по објавувањето на конечните резултати од ДИК, во Соборниот ...

Дмитриј Медведев денеска упати телеграма со честитки до Ѓорге Иванов

Канал5 - 06.04.2009

Претседателот на руската федерација Дмитриј Медведев денеска упати телеграма со честитки до Ѓорге Иванов, во телеграмата, како што соопшти руската амбасада во Скопје, меѓу другото, се вели: Руско - ...

Уверлива победа

Време - 06.04.2009

Игор Чавески Ѓорге Иванов е новиот претседател на Република Македонија. Тој на претседателските избори извојува уверлива победа пред неговиот противкандидат Љубомир Фрчкоски.

Иванов избран за претседател

Дневник - 06.04.2009

Ѓорге Иванов, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, е новиот македонски претседател, со освоени мнозинство гласови на вчерашните претседателски избори, на кои за малку беше надминат пред видениот цензус од 40 проценти ...

Рикер: Изборите генерално добри

Алсат-М - 06.04.2009

Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер денеска му ја честиташе победата на Ѓорге Иванов Тој, исто така, им честиташе на граѓаните на Македонија за, како што рече, генерално добрите избори.

Меѓу кормилото и веслото

Дневник - 06.04.2009

На мирни и релативно фер и демократски избори, државата вчера доби нов шеф. Ѓорге Иванов, кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде четвртиот претседател на независна Македонија.

Албанците ги бојкотираа изборите

Алсат-М - 06.04.2009

Потребниот одзив за успешни претседателски избори се надмина за само околу два процента. Едвај се постигна потребниот одзив. Иванов претседател, ВМРО-ДПМНЕ обезбеди апсолутна власт.

Медведев му ја честита победата на Иванов

Алсат-М - 06.04.2009

Претседателот на Руската Федерација Дмитриј Медведев денеска упати телеграма со честитки до Ѓорге Иванов Во телеграмата, како што соопшти Руската амбасада во Скопје, меѓу другото, се вели: - Руско-македонските ...

Тадиќ му ја честита победата на Ѓорге Иванов

Алсат-М - 06.04.2009

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска му испрати телеграма со честитки на Ѓорге Иванов, по повод победата на претседателските избори Најискрено Ви ја честитам победата на претседателските избори.

Фрчкоски: Господ нека и е на помош на Македонија

Алсат-М - 06.04.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски и в.д лидерот на партијата Зоран Заев му ја честитаа победата на новиот претседател на државата Ѓорге Иванов и на новите градоначалници од редовите на ...

Заев и Фрчкоски на ВМРО-ДПМНЕ му честитаа победа

Телма - 06.04.2009

Околу полноќ, во СДСМ се одржа последната прес-конференција. В.д. лидерот на партијата Зоран Заев на ВМРО-ДПМНЕ му ја честита победата, подвлекувајќи дека граѓаните во мнозинство гласаа за таа опција.

ВМРО-ДПМНЕ освои 55 општини и Скопје, СДСМ ја честиташе изборната победа

МРТ - 06.04.2009

По втор пат за само 14 дена Македонија победи, демонстрирајќи капацитет, волја и способност за организирање мирни, фер и демократски избори на кои граѓаните слободно ја изразија својата волја, бирајќи ...

ЕУ, НАТО и спорот за името предизвици за идниот претседател

Сител - 06.04.2009

Вчера со изборите заврши најлесниот дел од работата. Допрва не очекуваат предизвиците со кои мора да се соочиме за доброто на Македонија - членството во ЕУ и НАТО и решавање на спорот за името, изјави ...

Груевски и Иванов ја прогласија победата

Форум - 06.04.2009

Во обраќањето од аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ во хотелот „Холидеј Ин“, премиерот Груевски и новиот македонски претседател Ѓорге Иванов, изјавија дека победата на претседателскит и на локалните избори за ...

Иванов: Преголема благодарност до граѓаните на Македонија

Нетпрес - 06.04.2009

Претседателскиот кандидата на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, кој неофицијално е новиот претседател на Македонија вечерва им се заблагодари на граѓаните за преголемата поддршка што му ја дадоа.

Груевски - ВМРО-ДПМНЕ победи во 55 општини и Скопје, се чека официјална потврда и за победата на Иванов

Сител - 06.04.2009

По втор пат за само 14 дена Македонија победи, демонстрирајќи капацитет, волја и способност за организирање мирни, фер и демократски избори на кои граѓаните слободно ја изразија својата волја, бирајќи ...

Филип Рикер му честиташе на Иванов

Сител - 06.04.2009

Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер денеска му ја честиташе победата на Ѓорге Иванов, кандидатот за претседател на Македонија на ВМРО-ДПМНЕ кој вчера победи на вториот круг од изборите за шеф на ...

Фрчкоски: Господ нека и е на помош на Македонија

Макфакс - 06.04.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски му ја честита победата на претседателските избори на противкандидатот Ѓорге Иванов. Фрчкоски потоа додаде „Господ нека и е на помош на Македонија“.

Борис Тадиќ со честитки до Иванов

Кирилица - 06.04.2009

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска му испрати телеграма со честитки на Ѓорге Иванов, по повод победата на вчерашните претседателски избори во Македонија, соопшти Кабинетот на шефот на српската држава ...

Тадиќ му честита на Иванов

Макфакс - 06.04.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска на Ѓорге Иванов му ја честита победата на претседателските избори во Македонија. Тадиќ, како што пренесува Макфакс, изрази увереност дека со новиот македонски ...

Борис Тадиќ му ја честита победата на Ѓорге Иванов на претседателските избори

Сител - 06.04.2009

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска му испрати телеграма со честитки на Ѓорге Иванов, по повод победата на вчерашните претседателски избори во Македонија, соопшти Кабинетот на шефот на српската држава.

Тадиќ со честитка до Иванов за победата

Нетпрес - 06.04.2009

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска упатил честитка до Ѓорге Иванов честитајќи му ја победата на претседателските избори. “Најискрено ви ја честитам победата на претседателските избори.

Иванов: Легитимитетот на претседателот неспорен

Форум - 06.04.2009

Ѓорге Иванов, кандидатот за претседател на Македонија, од ВМРО-ДПМНЕ, кој на вчерашните избори освои мнозинство гласови, денеска го посети храмот “Свети Климент Охридски“ во Скопје “Мојата кампања, симболично ...

Рикер: Иванов треба да биде претседател на сите

Форум - 06.04.2009

Треба да се честита на цела држава и на нејзините граѓани за тоа што вчера организираа и спроведоа добри избори, како што веќе потврдија од ОБСЕ/ОДИХР, оцени американскиот амбасадор Филип Рикер за текот на ...

СДСМ го призна поразот

Форум - 06.04.2009

Социјалдемократите го признаа својот пораз на овие претседателски и локални избори и и честитаа на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, за комплетната победа Зоран Заев , привремениот претседател на СДСМ ги оцени ...

Иванов: Допрва започнува мојата работа

Кирилица - 06.04.2009

Вчера со изборите заврши најлесниот дел од работата. Допрва не очекуваат предизвиците со кои мора да се соочиме за доброто на Македонија - членството во ЕУ и НАТО и решавање на спорот за името, изјави ...

Иванов со три приоритета за цели пет години

Форум - 06.04.2009

Три приоритети: европска интеграција, членство во НАТО и решен спор со Грција околу името. Тоа се целите кои пред себе си ги постави четвртиот македонски претседател Ѓорѓе Иванов, но и кои ги вети во својот ...

Тадиќ му честита на Иванов

МРТ - 06.04.2009

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска на Ѓорге Иванов му ја честита победата на претседателските избори во Македонија. Тадиќ, како што пренесува Макфакс, изрази увереност дека со новиот македонски ...

Заев и фрчкоски им ја честитаа изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и Иванов

Сител - 06.04.2009

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев вечерва на прес-конференција им ја честиташе изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот претседателски кандидат Ѓорге Иванов и рече дека СДСМ ја ...

Иванов – Зафаќање со прашањето за името

Макфакс - 06.04.2009

Следи зафаќање со најсуштествените проблеми, пред се на прашањето за името, рече победникот на претседателските избори Ѓорге Иванов.

Македонија доби Претседател, еден за сите

Вечер Прес - 06.04.2009

Ова е првиот Претседател за кој не се полнеле гласачки кутии и кој не доаѓа на функција со изборно насилство и инциденти Ѓорѓе Иванов е новиот Претседател на Македонија.

ЕУ, НАТО и спорот за името предизвици за идниот претседател Ѓорге Иванов

Н.Македонија - 06.04.2009

Скопје, 6 април (МИА) - Вчера со изборите заврши најлесниот дел од работата. Допрва не очекуваат предизвиците со кои мора да се соочиме за доброто на Македонија - членството во ЕУ и НАТО и решавање на спорот ...

Странски медиуми: Името, НАТО и ЕУ главни предизвици за Иванов

Н.Македонија - 06.04.2009

Лондон, 6 април (МИА) - Решавањето на спорот со името и интеграцијата во ЕУ и НАТО, се трите клучни предизвици со кои ќе се соочи новоизбраниот македонски претседател Ѓорге Иванов, коментираат денеска ...