TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре координација за тоа кога и дали Собранието ќе расправа за францускиот предлог

МКД - 10.07.2022

За утре е закажан координативен состанок на шефовите на пратеничките групи за владината информација за содржината на предлог-преговарачката рамка испратена во Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ велат дека материјалите доставени до Собранието се ...

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

24 Вести - 10.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри бидејќи ваква каква што е ја носи државата во ќорсокак

Сител - 10.07.2022

-Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја нема ниту преговарачката рамка во целина таа што можевме да ја видиме на медиумите, ниту општиот став и ...

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Либертас - 10.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри бидејќи ваква каква што е ја носи државата во ќорсокак

Курир - 10.07.2022

-Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја нема ниту преговарачката рамка во целина таа што можевме да ја видиме на медиумите, ниту општиот став и ...

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОДОБРИ ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА Милошоски смета дека понудениот предлог ја носи државата во ...

+инфо - 10.07.2022

Милошоски рече дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе бидат во Собрание бидејќи почнува ребалансот на буџетот и дебатата за него. Не е точно дека не може да се смени нешто затоа што ова а преговарачка рамка треба да има конкретни, содржински измени ...

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри

Вечер Прес - 10.07.2022

Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја нема ниту преговарачката рамка во целина таа што можевме да ја видиме на медиумите, ниту општиот став и ...

Кога и дали Собранието ќе расправа за францускиот предлог?

Скопје инфо - 10.07.2022

За утре е закажан координативен состанок на шефовите на пратеничките групи за владината информација за содржината на предлог-преговарачката рамка испратена во Собранието. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ велат дека материјалите доставени до Собранието се ...

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри бидејќи ваква каква што е ја носи државата во ќорсокак

24Инфо - 10.07.2022

-Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја нема ниту преговарачката рамка во целина таа што можевме да ја видиме на медиумите, ниту општиот став и ...

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Во Центар - 10.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

БУГАРИЗАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА НА ПАТОТ КОН ЕУ: САД и ЕУ со поздрав за францускиот предлог, а македонскиот народ со протест ...

Денешен - 10.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри бидејќи ваква каква што е ја носи државата во ќорсокак

Press24 - 10.07.2022

Антонијо Милошоски, пратеник во Собранието и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во вестите на Сител кажа дека преговарачката рамка мора да се подобри. „Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата ...

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри, ваква каква што е ја носи државата во ќорсокак

Нетпрес - 10.07.2022

-Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја нема ниту преговарачката рамка во целина таа што можевме да ја видиме на медиумите, ниту општиот став и ...

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Press24 - 10.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

МИЛОШОСКИ: Не е точно дека не може да се смени нешто во преговарачката рамка

Денешен - 10.07.2022

-Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја нема ниту преговарачката рамка во целина таа што можевме да ја видиме на медиумите, ниту општиот став и ...

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Бизнис Вести - 10.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Опсервер - 10.07.2022

– Унапредувањето на патот на Албанија и Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

„Оваа преговарачка рамка ја носи државата во ќорсокак, 73% од Македонците се против неа“, вели Милошоски

Скопје1 - 10.07.2022

Милошоски: Преговарачката рамка треба да се подобри бидејќи ваква каква што е ја носи државата во ќорсокак -Во Собранието засега има само девалвирање на законодавниот дом од страна на Владата бидејќи стигнат е еден документ од еден лист во кој ја ...

Милошоски: Не е точно дека не може да се смени преговарачката рамка

Локално - 10.07.2022

Ќе направиме се што е во наша моќ во Собранието да не оди брзо и лесно и ќе направиме се што треба за да го претставиме мислењето на граѓаните каде што 73 отсто од Македонците се против оваа преговарачка рамка која што ја нарекуваме француска, а ...

Македонски „Брегзит“

Deutsche Welle - 09.07.2022

Незадоволството од францускиот предлог почнува да ги кине врските на македонското општество со ЕУ. Клучна улога одигра Унијата, а ѝ помогнаа опозицијата, власта и експертите за европски прашања.

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Сител - 09.07.2022

– Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Бугарско МНР: Спроведувањето на договорот и протоколот не е формален услов за отворање и затворање кластери со Северна ...

24 Вести - 09.07.2022

Бугарија е незадоволна од чистиот македонски јазик во Преговарачката рамка, но сепак го прифаќа францускиот предлог за кој според официјална Софија, е нешто за кое земјата не можела ниту да се надева пред половина година.

Наместо комплет документи, „Информација“ на еден лист!?

Слободен Печат - 09.07.2022

Џафери изјава за МИА дека сите документи се веќе јавно достапни на веб-страницата на Владата, во оригинал, и преведени на македонски јазик, секој може да ги види, па не се очекува тој да ја врати Информацијата до Владата.

Македонски „Брегзит“

Либертас - 09.07.2022

Се движи ли Македонија кон својот сопствен „Брегзит“ при непочнати преговори со ЕУ, па дури и при неусвоена преговарачка рамка? Некој може да рече дека ова е изнасилена дилема, но френетичната „расправа“ околу францускиот предлог за компромис меѓу ...

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, народот против – се чека одлуката на Собранието

Lider - 09.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, одлуката на Собранието ќе биде важна за земјата да се придвижи напред

Frontline - 09.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Северна Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

ЕУ и САД го поздравија францускиот предлог, опозицијата денеска продолжува со протести

MakPress - 09.07.2022

Унапредувањето на патот на Албанија и Македонија кон ЕУ е клучно за европскиот континент, порачаа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и американскиот државен секретар Антони Блинкен.

На координација кај Џафери в понеделник ќе се разговара кога францускиот предлог ќе биде на дневен ред во Собранието

360 степени - 08.07.2022

Имајќи предвид дека до Собранието беше испратена само информација, а не и документите односно францускиот предлог, Џафери вели дека сите документи се веќе јавно достапни и секој може да ги види.

Мисајловски: Собранието нема никаква улога, Владата да го објави и протоколот

360 степени - 08.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ веќе побара претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ја врати информацијата за предлог-преговарачката рамка до Владата како нецелосна бидејќи таа е испратена само како информација без пропратните документи.

СДСМ бара партиите во Собранието да покажат одговорност во носењето одлука за предлог-преговарачката рамка

360 степени - 08.07.2022

Пратениците од сите политички партии имаат одговорност да работат за граѓаните, а не за нечии туѓи интереси, пратениците имаат обврска да обезбедат европска иднина на државата, порача денеска пратеникот од СДСМ, Ненад Коциќ Одговорност е на ...

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Канал5 - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

(ВИДЕО) Коциќ: Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците околу информацијата за европскиот предлог

А1 On - 08.07.2022

„Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци согласно собраниските ...

Оваа недела нема собраниска расправа за Преговарачката рамка

Телма - 08.07.2022

Наредната недела Собранието ќе одлучува кога ќе ја разгледува информацијата од Владата за Преговарачката рамка со ЕУ. Темата ќе се отвори на редовната понеделничка координација кај спикерот Талат Џафери, на која ќе присуствува и вицепремиерот Бојан ...

Мицевски: Џафери да ја врати Информацијата за францускиот предлог до Владата

Слободен Печат - 08.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ му испратила писмо на претседателот на Собранието Талат Џафери со кое бара информацијата за францускиот предлог да ја врати до Владата, бидејќи не содржи ниту еден документ. Опозициската партија бара Владата да ги испрати до Парламентот ...

Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

24 Вести - 08.07.2022

Од СДСМ велат дека Владата до Собранието ја доставила информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Ги повикаа пратениците и политичките партии да покажат одговорност, во ...

Мицевски: Текст од една страна е целиот материјал што Владата го испрати за одлучување во Собранието

24 Вести - 08.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ пак обвинува дека информацијата за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија, која што вчера беше пратена до Собранието, не содржи ниту еден документ.

Францускиот предлог влезе во Собрание – што е следно?

Глас на Америка - 08.07.2022

На понеделничката собраниска координација ќе се решава кога би се одржала пленарната седница на парламентот на која ќе се разгледува францускиот предлог за преговарачката рамка. Собранискиот спикер најавува дека ќе се направи проценка кога да се ...

Францускиот предлог стигна во законодавниот дом, нема закажано седници на работната група и на Собранието

МКД - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Францускиот предлог влегува во Собрание, наместо протести блокади низ државата

Слободен Печат - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

Сител - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

24 Вести - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Коциќ: Пратениците во Собранието треба да покажат одговорност во носењето на конечната одлука

Макфакс - 08.07.2022

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог-преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ, на прес-конференција објави дека пратениците од сите политички ...

Мицевски: Текст од една страна е целиот материјал што Владата го испрати за одлучување во Собранието, срамота

А1 On - 08.07.2022

„Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испративме писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое што бараме Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

СДСМ Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците за европскиот предлог

Канал5 - 08.07.2022

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци согласно собраниските ...

Мицевски: Предлогот пратен во Собранието не содржи ниту еден документ, побаравме Џафери да го врати во Владата

Макфакс - 08.07.2022

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДМНЕ, Никола Мицевски, соопшти дека побарале Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Македонија со Европската Унија, која што вчера беше пратена до ...

Мицевски: Ги бараме сите документи од францускиот предлог, а не само еден лист хартија

МКД - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испрати писмо до Претседателот на Собранието, Талат Џафери со кое што бара Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Сител - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Коциќ од СДСМ: Сите партии и пратеници да покажат државност во носењето одлука за францускиот предлог

МКД - 08.07.2022

СДСМ денеска во Собранието повика сите политички партии, сите пратеници да покажат одговорност, државност, да придонесат со дијалог, конструктивност во носењето на конечната одлука за францускиот предлог за преговарачката рамка.

Трајанов: Џафери не може да прифати Собранието да расправа – добивме една страна, не го задоволува Деловникот

А1 On - 08.07.2022

– Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да ...

Трајанов: Несериозно и неодговорно е да ги немаме сите документи од францускиот предлог

МКД - 08.07.2022

Пратенците во Собранието вчера добија нецела страница информација од Владата за францускиот предлог, а тоа, според пратеникот од Демократски сојуз, Павле Трајанов е несериозен и неодговорен пристап.

Трајанов: Добивме нецела страница, Џафери не може да дозволи расправа за информација што не го задоволува деловникот

Макфакс - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Мицевски: Нема поента да продолжат средбите на партиските работни групи во врска со францускиот предлог

Фокус - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието, Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Алсат-М - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Фактор - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

OhridNews - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Идната недела собраниска деба за францускиот предлог и ЕУ преговорите

Алсат-М - 08.07.2022

ВМРО-ДПМНЕ преку писмо побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да ѝ ги врати на Владата информациите за содржината на преговарачката рамка. Според нив, материјалот од Владата не е целосен.

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Курир - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

ТВ21 - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Либертас - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Францускиот предлог во Собранието, денеска и утре блокади низ државата, нов протест во недела

Нова ТВ - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка на француското претседателство, за деблокада на евроинтегративниот процес на Македонија со Европската Унија, е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење на натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Мицевски: Пратениот француски предлог до Собранието не содржи ниеден документ, Џафери да го врати во Владата

Курир - 08.07.2022

Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испративме писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое што бараме Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

Бриф - 08.07.2022

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци, согласно собраниските ...

КЛАСИЧНА ДЕВАСТАЦИЈА И ДЕВАЛВАЦИЈА Владата го симна Собранието на најниско ниво

+инфо - 08.07.2022

Материјалот што е стасан од Владата во Собранието се заснова на информација за предлог преговарачката рамка од еден лист. Текст од една страна е целиот материјал што Владата го испрати за одлучување во Собранието врз основа на кое што треба ...

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

Бриф - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Либертас - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

Либертас - 08.07.2022

Од СДСМ велат дека Владата до Собранието ја доставила информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Ги повикаа пратениците и политичките партии да покажат одговорност, во ...

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Вечер Прес - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Вечер Прес - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Николоски: Власта нема храброст да си ги помине работите кои сама ги ветувала и договарала, затоа топката ја префрла во ...

Курир - 08.07.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашното гостување во емисијата ,,Што не е јасно” на Алфа телевизија, зборуваше за реакциите на власта на забелешките од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на францускиот предлог и точките кои ...

ВМРО ДПМНЕ бара Џафери да и го врати на Владата францускиот предлог

Нова ТВ - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, испратија писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое бараат информација за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери да ја врати информацијата до Владата – пратениците добиле само еден лист, а не цел пакет заедно со ...

ТВ21 - 08.07.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери да ја врати Информацијата за предлог преговарачката рамка до Владата како нецелосен документ бараат од ВМРО-ДПМНЕ. Координаторот на оваа пратеничка група Никола Мицевски вели дека она што вчера го добиле од ...

Трајанов :Несериозно е да се прати само една страница материјал од францускиот предлог

Независен - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

ВМРО-ДПМНЕ и Павле Трајанов ја нарекоа несериозна информацијата на Владата за францускиот предлог

Независен - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Павле Трајанов од ДС денеска речиси унисоно реагира за информацијата што ја испратила Владата до Собранието околу преговарачката рамка за преговорите со ЕУ.

Трајанов: Мора сите да го видиме Протоколот, нецела страница добивме, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен ...

еМагазин - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, изјави , ...

Трајанов: Добивме нецела страница, Џафери не може да дозволи расправа за информација што не го задоволува деловникот

MTM - 08.07.2022

„Не е упатно пратениците да немаат вкупен материјал пред себе за да може да разговараат, а Владата чека поддршка. Сугерирам информацијата да се обликува како што треба согласно деловникот и во прилог да бидат трите документи – Предлог-заклучоците на ...

МИЦЕВСКИ: Џафери да ја врати информацијата за преговарачката рамка зашто не содржи ниту еден документ

Денешен - 08.07.2022

Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испративме писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое што бараме Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

РЕФЕРЕНДУМОТ СЕГА Е НА УЛИЦА: Од сите страни странски фалби и поддршка за власта да прифати нешто што македонскиот ...

Денешен - 08.07.2022

Се повторуваат сцени од блиското минато кога странци доаѓаа во Македонија за да и дадат поддршка на тогашната власт на тогашниот премиер Зоран Заев да го смени името на Република Македонија и да го прифати капитулантскиот договор со Грција.

СДСМ: Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците околу информацијата за европскиот предлог

Centar - 08.07.2022

Прес-конференција на СДСМ, Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ: Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите.

Мицевски: Францускиот предлог пратен до Собранието не содржи ниеден документ, Џафери да го врати во Владата

Нетпрес - 08.07.2022

Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испративме писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое што бараме Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

Николоски: Власта нема храброст да го мине она што самата ги ветувала и договарала, затоа топката ја префрла во ...

Нетпрес - 08.07.2022

Во ткн „француски предлог“ се создава една атмосфера која најмногу се сведува на тоа да се изигра на некој начин целиот процес, бидејќи власта нема храброст да ги мине работите коишто самите ги договориле и ги ветиле и сакаат топката да ја префрлат ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Н.Македонија - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата информацијата која ги нема главните документи

24Инфо - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија” од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Францускиот предлог во Собранието

Нетпрес - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

Во Центар - 08.07.2022

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци, согласно собраниските ...

Трајанов: Џафери не може да прифати информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Н.Македонија - 08.07.2022

– Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да ...

Мицевски: Бараме од Џафери да ја врати предлог преговарачката рамка во Владата

Press24 - 08.07.2022

Никола Мицевски, координатор на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија, кажа дека испратиле писмо до Претседателот на Собранието, Талат Џафери со барање да се врати предлог преговарачката рамка во Владата.

Отпорот против францускиот предлог продолжува со блокади во очекување на собраниската седница

Н.Македонија - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Трајанов: Џафери не може да прифати информација која не ги задоволува деловничките критериуми

24Инфо - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Press24 - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Николоски: Власта нема храброст да си ги помине работите кои сама ги ветувала и договарала, затоа топката ја префрла во ...

Lider - 08.07.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашното гостување во емисијата ,,Што не е јасно” на Алфа телевизија, зборуваше за реакциите на власта на забелешките од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на францускиот предлог и точките кои ...

Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

24Инфо - 08.07.2022

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци, согласно собраниските ...

Владата пратила само еден лист хартија до Собранието, без ниту еден документ, велат од ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Lider - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Страница информација за содржината на преговарачката рамка, тоа е несериозно

Нетпрес - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците околу информацијата за европскиот предлог

24Инфо - 08.07.2022

Почитувани граѓани, почитувани новинари, Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите.

СДСМ ги повика пратениците да покажат одговорност

Независен - 08.07.2022

Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ ги повика сите политички партии и сите пратеници во Собранието да покажат одговорност, државност, да придонесат со дијалог, конструктивност во носењето на конечната одлука.

Коциќ: Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците за европскиот предлог

Press24 - 08.07.2022

Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ, кажа дека сите политички партии, сите пратеници во Собранието треба да покажат одговорност, државност, да придонесат со дијалог, конструктивност во носењето на конечната одлука.

Францускиот предлог испоратен до Собранието не содржи ниту еден документ, Џафери да го врати во Владата

Република - 08.07.2022

Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испративме писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое што бараме Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

Мицевски: Пратениот француски предлог до Собранието не содржи ниеден документ, Џафери да го врати во Владата

Lider - 08.07.2022

Како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес испративме писмо до Претседателот на Собранието Талат Џафери со кое што бараме Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на ...

Францускиот предлог пред пратениците во Собранието

Скопје инфо - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Трајанов: Добивме нецела страница, тоа е несериозно, Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува ...

Република - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Мицевски: Побаравме Џафери материјалот од една страница да го врати во Владата

Точка - 08.07.2022

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДМНЕ, Никола Мицевски, соопшти дека побарале Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Македонија со Европската Унија, која што вчера беше пратена до ...

Трајанов за францускиот предлог доставен до Собранието: Добивме нецела страница, Џафери не може да прифати Информација ...

365 - 08.07.2022

„Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да ...

Мицевски: Владата до Собранието испрати само еден лист хартија за францускиот предлог, нема ниту еден документ

365 - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието, Талат Џафери, бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Трајанов: Добивме нецела страница, Џафери не може да дозволи расправа за информација што не го задоволува деловникот

Точка - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Мицевски: Предлогот пратен во Собранието не содржи ниту еден документ, Џафери да го врати во Владата

Локално - 08.07.2022

Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски изјави дека Владата во Собранието пратила само еден лист хартија и ги нема важните документи, што, според него, е „класична девастација и девалвација на Собранието и класична ...

Срамота за државата, за Владата, а уште поголем срам за Собранието да прима докумен од еден лист, рече Мицевски

ММС - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Собранието да го врати предлогот назад до Владата

Мета - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери да ја врати во Владата информацијата за предлог преговарачката-рамка за членство на Македонија во ЕУ. Како што рече координаторот на пратеничката група на ...

Европскиот предлог денеска пред пратениците, наместо протести, блокади низ државата

CivilMedia - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Мицевски: Џафери да ѝ ја врати на Владата Информацијата која ги нема главните документи

Опсервер - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Мицевски: Срамота е Владата до Собранието да испраќа текст од еден лист а бара пратениците да се изјаснат за иднината ...

MakPress - 08.07.2022

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ од претседателот на Собранието Талат Џафери бара да ја врати во Владата Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ...

Несериозен и неодговорен пристап на Владата е да испрати нецела страница материјал за францускиот предлог, вели ...

MakPress - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Коциќ: Заклучоците предложени од СДСМ гарантираат доследно почитување на особеностите на македонскиот народ

Опсервер - 08.07.2022

Владата до Собранието ја достави информацијата за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Одговорност е на законодавниот дом преку носење на натамошни заклучоци, согласно собраниските ...

Коциќ: Собранието да покаже одговорност во однос на заклучоците околу информацијата за европскиот предлог

Локално - 08.07.2022

Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ, на прес-конференција објави дека пратениците од сите политички партии имаат одговорност да работат за граѓаните, а не за нечии туѓи интереси, и да обезбедат европска иднина на државата.

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

4NEWS - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Николоски: Власта нема храброст да си ги помине работите кои сама ги ветувала и договарала, затоа топката ја префрла во ...

Опсервер - 08.07.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашното гостување во емисијата ,,Што не е јасно” на Алфа телевизија, зборуваше за реакциите на власта на забелешките од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на францускиот предлог и точките кои ...

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

4NEWS - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Ако требаше Собранието да усвојува преговарачка рамка, конференцијата со ЕУ ќе се викаше меѓусобраниска а не ...

MakPress - 08.07.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашното гостување во емисијата ,,Што не е јасно” на Алфа телевизија, зборуваше за реакциите на власта на забелешките од страна на ВМРО-ДПМНЕ по однос на францускиот предлог и точките кои ...

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

Бизнис Вести - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Трајанов: Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Опсервер - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Трајанов: Несериозно е да ги немаме сите документи од францускиот предлог

Локално - 08.07.2022

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација зашто не ги задоволува деловничките критериуми за Собранието да може да расправа, ...

Францускиот предлог во Собранието, народот на блокади низ државата

PressingTV - 08.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Владата ја проследи преговарачката рамка во Собранието на разгледување и донесување заклучоци

Сакам да кажам - 07.07.2022

Преговарачка рамка за Македонија со ЕУ, предложена од Француското претседателство оди во Собранието на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, соопшти попладнево Владата. „Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ...

Францускиот предлог стигна во Собранието, за вечерва не е планирана седница

А1 On - 07.07.2022

Владата до Собранието ја достави Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европска Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на Европска Унија на 30 јуни 2022 ...

Собрание: Вечерва нема седница за францускиот предлог

Р.С.Европа - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

ВМРО ДПМНЕ бараат консензус, а не надгласување за францускиот предлог

Телма - 07.07.2022

ВМРО ДПМНЕ ќе учествува во дебатата за францускиот предлог, што ќе се води во Собранието, наместо во владата. Бараат консензус за заклучоците и ги повикаа колегите од мнозинството, да не одат по принцип на надгласување, затоа што „преговарачката ...

На затворена седница на владата се разгледуваше протоколот

24 Вести - 07.07.2022

Иако министрите и премирот на денешната затворена седница го разгледуваа протоколот, истиот не влезе во пакет документи за разгледување во Собранието - Владата до пратениците го испрати единствено францускиот предлог, преговарачката рамка која и ...

Францускиот предлог под лупа на работната група

Слободен Печат - 07.07.2022

Со целосно спротивставени ставови, вчера попладне во Клубот на пратениците почна средбата на работната група на парламентарните партии за разгледување на последниот француски предлог чие евентуално прифаќање би значело тргање на бугарското вето за ...

Владата одлучи: францускиот предлог оди во Собрание

МКД - 07.07.2022

Владата на денешната седница ја разгледала информацијата од МНР за предлог-преговарачката рамка за Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство и одлучила предлогот да го испрати до Собранието.

Вечерва нема седница за разгледување на предлог-преговарачката рамка во Собранието

Телма - 07.07.2022

Од Собранието потврдија дека е доставена „Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европска Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Радио МОФ - 07.07.2022

Владата денеска одлучи да ја проследи предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија со Европската Унија, претставена од Француското претседателство до Собранието, за разгледување и донесување понатамошни заклучоци.

Собранието нема да заседава вечерва

Сител - 07.07.2022

Документ од една страна – Информација за содржината на преговарачката рамка пристигна во парламентот од Владата по повод францускиот предлог. Претходно од Илинденска информираа дека на затворена седница била разгледана оваа точка и се испраќа на ...

Во Собранието стигнаа материјалите од Владата за францускиот предлог, без протоколот

МКД - 07.07.2022

Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од страна на претседателството на Франција со Советот на Европската Унија на 30 јуни 2022 година.

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

Канал5 - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

А1 On - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија извести дека на денешната 59-та седница, ја разгледала информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Макфакс - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Сител - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Слободен Печат - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија соопшти дека на на денешната 59-та седница, ја разгледала информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското ...

Францускиот предлог стигна во Собрание

Р.С.Европа - 07.07.2022

Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, соопштија попладнево од македонската влада.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

24 Вести - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Македонија

Канал5 - 07.07.2022

Владата на Република Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство со Европската ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Фокус - 07.07.2022

Владата на денешната седница ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство со Европската Унија.

Илија Димовски: Владата го префрли францускиот предлог во Собрание за да избега од одговорност

А1 On - 07.07.2022

Поранешниот пратеник во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски смета дека тоа што Владата сака преговарачката рамка да ја усвои Собранието е само барање за поголем легимитет кое понатаму ќе направи поголеми проблеми при донесувањето на ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Телма - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Собрание: Од Владата до Собраннието е доставена предлог преговарачката рамка

Канал5 - 07.07.2022

Од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево преку соопштение информираа дека пристигнала Информација за содржината на предлог преговарачката рамка,вечерва не е планирана седница. .

Францускиот предлог стигна во Собранието, седница не е планирана за вечерва

Макфакс - 07.07.2022

Владата до Собранието ја достави Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европска Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на Европска Унија на 30 јуни 2022 ...

Вечерва не е планирана седница за разгледување на предлог-преговарачката рамка во Собрание

Сител - 07.07.2022

Од Собранието потврдија дека е доставена „Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европска Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на ...

Францускиот предлог пристигна во Собранието, за вечерва нема седница

Фокус - 07.07.2022

Францускиот предлог попладнево пристигна во Собранието, но за вечерва нема да биде закажана седница за истиот. Од Собранието информираа дека материјлите сега ќе им бидат доставени на пратениците.

Предлог-преговарачката рамка пристигна во Собранието, Џафери сѐ уште нема закажано седница

Слободен Печат - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог-преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Собранието го доби европскиот предлог, не е закажана седница за вечерва

Нова ТВ - 07.07.2022

Владата денеска соопшти дека до Собранието го проследила францускиот предлог за укинување на бугарското вето и почеток на преговорите со ЕУ. Како што е наведено, Владата ја разгледала информацијата од Министерството за надворешни работи за предлогот ...

Францускиот предлог стаса во Собрание, вечерва нема да се расправа

Вечер Прес - 07.07.2022

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ без натамошно одлагање претставува еден од клучните исчекори во односите меѓу Република Северна Македонија и ЕУ, за реализирање на стратешката цел за полноправно членство во ЕУ.

Собранието нема да заседава вечерва

Курир - 07.07.2022

Документ од една страна – Информација за содржината на преговарачката рамка пристигна во парламентот од Владата по повод францускиот предлог. Претходно од Илинденска информираа дека на затворена седница била разгледана оваа точка и се испраќа на ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Македонија

Курир - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Бриф - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

ТВ21 - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Францускиот предлог влегува во Собрание

Алфа - 07.07.2022

Францускиот предлог без владина одлука испратен до Собрание. Власта одлучи одговорноста за носењето одлука да ја префли врз пратениците, па на седница само ја разгледала информацијата на МНР за предлог-преговарачката рамка.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

OhridNews - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Францускиот предлог стигна во Собранието – ќе се достави до пратениците, се очекува Џафери да свика седница

ТВ21 - 07.07.2022

Од Собранието информираат дека од Владата на Република Северна Македонија е доставена “Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европска Унија, предложена од страна на ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Алсат-М - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на Република Северна ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Вечер Прес - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

ПРЕДЛОГОТ ВЛЕЗЕ ВО СОБРАНИЕ Владата на друга адреса ја проследи преговарачката рамка

+инфо - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието жна разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на РС Македонија, соопшти владината ...

Владата го пушти францускиот предлог во Парламентот

Нова ТВ - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Северна Македонија

ТВ21 - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата го пакува францускиот предлог за во Собрание

Нова ТВ - 07.07.2022

Првиот Вицепремиер за политички систем Артан Груби денеска најави дека уште денеска е можно Владата да го проследи до Собранието Францускиот предлог, заедно со билатералниот протокол со Бугарија и другите документи.

ВЛАДАТА ГО ПРОСЛЕДИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВО СОБРАНИЕТО: На ред се пратениците

Фактор - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Либертас - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на Република Северна ...

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

Курир - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Францускиот предлог во Собранието

Курир - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Францускиот предлог е испечатена и затворена книга, дебатата на власта е само про-форма

Алфа - 07.07.2022

Консултации со партии, институции, експертска фела, граѓански организации, работни парламентарни групи – Власта организира брза расправа за предлог кој е веќе заклучен. Тоа веќе неколку пати го повтори официјална Софија, а дека не може да се менува ...

ДОКУМЕНТ: Собранието објави само еден лист информација од предлог преговарачката рамка која стигнала во законодавниот ...

Курир - 07.07.2022

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собрание

Денешен - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието , соопшти владината ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Lider - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Европскиот предлог пристигна во Собрание, но вечерва нема да има седница

Centar - 07.07.2022

Ве информираме дека од Владата на Република Северна Македонија до Собранието на Република Северна Македонија е доставена “Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европска ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Centar - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Францускиот предлог во Собранието, народот на магистралите

Република - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

Во Центар - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Н.Македонија - 07.07.2022

Владата на денешната 59-та седница ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Македонија со Европската Унија, претставена од француското претседателство со ЕУ.

Францускиот предлог во Собранието, денеска блокади низ државата – во недела масовен протест

Lider - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Македонија

Нетпрес - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Францускиот предлог стигна во Собранието – ќе се достави до пратениците, се очекува Џафери да свика седница

Република - 07.07.2022

Од Собранието информираат дека од Владата на Република Македонија е доставена “Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Македонија со Европска Унија, предложена од страна на Претседателството на ...

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

24Инфо - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Францускиот предлог пристигна во Собранието, седница се уште не е закажана

Lider - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

Во Центар - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница сѐ уште не е закажана

Н.Македонија - 07.07.2022

До Собранието е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

Press24 - 07.07.2022

До Собранието е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Скопје инфо - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Собранието објави само еден лист информација од предлог преговарачката рамка која стигнала во Законодавниот дом

Press24 - 07.07.2022

Владата ја достави предлог-преговарачката рамка до Собранието, а материјалот е доставен до пратениците. Засега не е закажана седницата на која овој документ треба да биде разгледам. Она што е интересно е што предлогот е само еден лист хартија и нема ...

Преговарачката рамка стаса во Собранието

Нетпрес - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата го испрати францускиот предлог во Собранието

Независен - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на Република Северна Македонија, соопшти ...

Собранието објави само еден лист информација од предлог преговарачката рамка која стигнала во законодавниот дом!

Република - 07.07.2022

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

24Инфо - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

(ДОКУМЕНТ) Собранието објави само еден лист информација од предлог преговарачката рамка која стигнала!

Lider - 07.07.2022

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Предлог преговарачката рамка, без Протоколот, стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

еМагазин - 07.07.2022

До Собранието е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата го испрати францускиот предлог во Собранието

Република - 07.07.2022

Владата на Република Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство со Европската ...

Собранието нема да заседава вечерва

Press24 - 07.07.2022

Документ од една страна – Информација за содржината на преговарачката рамка пристигна во парламентот од Владата по повод францускиот предлог. Претходно од Илинденска информираа дека на затворена седница била разгледана оваа точка и се испраќа на ...

Собранието нема да заседава вечерва

Lider - 07.07.2022

Документ од една страна – Информација за содржината на преговарачката рамка пристигна во парламентот од Владата по повод францускиот предлог. Претходно од Илинденска информираа дека на затворена седница била разгледана оваа точка и се испраќа на ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Во Центар - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

24Инфо - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја достави предлог-преговарачката рамка до Собранието, Протоколот не го спомнува

еМагазин - 07.07.2022

Владата на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Македонија со ЕУ, претставена од француското претседателство со Европската Унија.

Предлог-преговарачката рамка се проследи до Собранието на Р.М

Скопје24 - 07.07.2022

Владата денеска на 59-та одржана седница одлучи да ја проследи и да ја разгледа предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија со Европската Унија проследена од Министерството за надворешни работи, која е претставена од Француското ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Press24 - 07.07.2022

Владата на Република Македонија реши да ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на државата. „Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за ...

Владата го испрати „францускиот предлог“ во Собрание

Мак. Весник - 07.07.2022

Владата на денешната седница ја разгледала информацијата од МНР за предлог-преговарачката рамка за Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство и одлучила предлогот да го испрати до Собранието.

Владата донесе одлука: Францускиот предлог проследен во Собрание

Точка - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство со ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Кајгана - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство со ...

Францускиот предлог стигна во Собранието, седница не е планирана за вечерва

Точка - 07.07.2022

Владата до Собранието ја достави Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со Европска Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на Европска Унија на 30 јуни 2022 ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

365 - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Предлог преговарачката рамка e доставена, седница вечерва не е планирана – велат од Собранието

365 - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата денеска ќе има затворена седница на која ќе го проследи предлогот до Собрание

4NEWS - 07.07.2022

Владата денеска во 11 часот ќе има затворена седница за јавноста на која нема да се одлучува за француската преговарачка рамка, само денес ќе го проследи тој предлог до Собрание, но без билатералниот Македонско-бугарски протокол, неофицијално ...

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

Опсервер - 07.07.2022

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Европскиот предлог денеска пред пратениците, наместо протести, блокади низ државата

Frontline - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Владата одлучи да ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

CivilMedia - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на Република Северна ...

Францускиот предлог во Собранието, наместо протести блокади низ државата

Опсервер - 07.07.2022

Предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со Европската Унија, а која ја претстави Француското претседателство со Унијата е проследена во законодавниот дом на разгледување и носење натамошни заклучоци согласно со процедурите.

Владата одлучи: Францускиот предлог оди во Собрание

Zoom - 07.07.2022

Владата на денешната седница ја разгледала информацијата од МНР за предлог-преговарачката рамка за Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство и одлучила предлогот да го испрати до Собранието.

Францускиот предлог ќе се достави до пратениците – се очекува Џафери да свика седница

4NEWS - 07.07.2022

Од Собранието информираат дека од Владата на Република Северна Македонија е доставена “Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европска Унија, предложена од страна на ...

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

Frontline - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба, информира МИА.

Собранието го доби европскиот предлог, не е закажана седница за вечерва

Локално - 07.07.2022

Владата денеска соопшти дека до Собранието го проследила францускиот предлог за укинување на бугарското вето и почеток на преговорите со ЕУ. Како што е наведено, Владата ја разгледала информацијата од Министерството за надворешни работи за предлогот ...

Владата донесе одлука за францускиот предлог

4NEWS - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Собранието го доби францускиот предлог: Материјалот ќе се достави до пратениците

Скопје1 - 07.07.2022

Ве информираме дека од Владата на Република Северна Македонија до Собранието на Република Северна Македонија е доставена “Информација за содржината на предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европска ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Северна Македонија

Локално - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Владата ја доставила до Собрание преговарачката рамка, не го споменаа протоколот

MakPress - 07.07.2022

Владата на Република Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство со Европската ...

Партиите со различни ставови за предлогот, за Бугарија загрижувачка е ситуацијата со протестите

Локално - 07.07.2022

Предлог за деблокада за почеток на преговорите се најде маса на средбата на партиските работни групи, на која требаше да се разменат идеи околу тоа како во наредната фаза по него да постапат и Собранието и Владата.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието

Zoom - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Францускиот предлог на разгледување кај пратениците, се раскина коалицијата АА со Град Скопје по отказот на братот на ...

CivilMedia - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Преговарачката рамка стигнала во Собрание, нема информација дали Владата ја усвоила или само ја препратила

MakPress - 07.07.2022

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Џафери не планира за вечерва да закаже седница за францускиот предлог

MakPress - 07.07.2022

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ без натамошно одлагање претставува еден од клучните исчекори во односите меѓу Република Македонија и ЕУ, за реализирање на стратешката цел за полноправно членство во ЕУ.

Собранието објави само еден лист „хартија“ од документите кои Владата ги доставило до законодавниот дом за францускиот ...

MakPress - 07.07.2022

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

CivilMedia - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба, пренесе МИА.

Францускиот предлог отиде во Собранието

Скопје1 - 07.07.2022

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 59-та седница, ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Република Северна Македонија со ЕУ, претставена од Француското претседателство ...

Предлог преговарачката рамка стаса во Собранието, седница се уште не е закажана

Zoom - 07.07.2022

До Собранието на Република Северна Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за вечерва, информираат од собраниската прес-служба.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието, ВМРО-ДПМНЕ бара консензус за заклучоците

Мета - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите.

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Опсервер - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република С. Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на Република Северна Македонија, соопшти ...

Владата ја проследи предлог-преговарачката рамка до Собранието на Република Северна Македонија

Frontline - 07.07.2022

На седницата, Владата одлучи предлог-преговарачката рамка да ја проследи до Собранието на Република Северна Македонија на разгледување и донесување понатамошни заклучоци, согласно процедурите на Собранието на Република Северна ...

СДСМ напиша задолженија за оваа и за сите идни влади дека нема да може да попуштаат за историјата и образованието, ...

Сакам да кажам - 06.07.2022

Не постигнаа согласност работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, кои требаше денеска да се усогласат какви насоки и задолженија ќе ѝ дадат на оваа и на наредните влади од кои во пристаниот преговарачки процес со ЕУ никогаш не смеат да отстапат и по ...

Партиите ги ставија на маса забелешките за францускиот предлог

Deutsche Welle - 06.07.2022

СДСМ има предлог заклучоци, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ шест барања за промена на преговарачката рамка со ЕУ. На првата средба на работните групи на македонските политички партии, коишто ги разгледуваа документите од и отворање на патот кон ЕУ, на ...

Демократски сојуз предлага да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

360 степени - 06.07.2022

Лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов смета дека е потребно пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна ...

Партиите доставија забелешки за францускиот предлог на работните групи

Сител - 06.07.2022

Без напредок заврши работната средба меѓу парламентарните групи на власта и опозицијата во врска со собраниските заклучоци за францускиот предлог. Остануваат главните разлики за тоа дали со овие заклучоци треба да се промени понуденат преговарачка ...

Координации на пратеничките групи за францускиот предлог - секој со свое толкување

Р.С.Европа - 06.07.2022

Пратениците попладне ќе разговараат околу европскиот предлог за отпочнување на преговорите со ЕУ. Дилемата е дали денеска ќе ги усогласуваат предлог заклучоците кои ќе служат за насоки за Владата, или за барањата за измени на преговарачката рамка.

Во Собранието прва средба на работни групи за францускиот предлог

МКД - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Во Собранието прва средба на работните групи за францускиот предлог

Фокус - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

Канал5 - 06.07.2022

Ќе видиме како ќе биде, но тоа денеска што ќе го зборуваме без протоколот не можеме да го верифицираме бидејќи како што нагласив тој е составен дел на пакетот на документот што ги носи Советот на ЕУ.

Протоколот или преговарачката рамка, првата „сопка“меѓу власта и опозицијата

Р.С.Европа - 06.07.2022

Разногласие околу правното толкување на францускиот предлог за што партиите ќе даваат забелешки, дали за Преговарачката рамка само или пак за целиот пакет на документи вклучително и за Протоколот кој се уште не е усогласен и потпишан.

Работните групи стартуваа со „Ода на радоста”

Вечер Прес - 06.07.2022

Во Клубот на пратениците, денеска попладне, започна средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на последниот француски предлог, чие евентуално прифаќање би значело тргање на бугарското вето за почеток на преговорите на земјата ...

Прва средба на собраниските работни групи за заклучоците за почеток на преговори со Унијата

Нова ТВ - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи , како и претставници на парламентарните партии, денеска се очекува да ja одржат првата средба за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог и отпочнувањето ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Либертас - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

СОБРАНИЕ: Прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Курир - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

ТВ21 - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

Либертас - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

ДС, ЛДП и ДОМ: Ја охрабруваат Владата да ги продолжи разговорите со ЕУ со цел да се деблокираат евроинтеграциските ...

Курир - 06.07.2022

Прво најавија демонстративно напуштање на Владата ако францускиот предлог помине, но сега тактизираат. ДС, ЛДП и ДОМ денеска преку предлог заклучок велат дека ја охрабруваат Владата на Република Северна Македонија да ги продолжи разговорите со ...

Партиите доставија забелешки за францускиот предлог на работните групи

Нова ТВ - 06.07.2022

На првата средба на работните групи на македонските политички партии, коишто ги разгледуваа документите од францускиот предлог за кревање на ветото и отворање на патот кон ЕУ, партиите доставија забелешки и барања за промена на преговарачката рамка.

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

24Инфо - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

24Инфо - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

Денеска прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Нетпрес - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска треба да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог и ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Скопје инфо - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Lider - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

еМагазин - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

Трајанов: Ако Владата не ги вгради заклучоците во преговарачката рамка, јас нема да гласам за францускиот предлог

MakPress - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

Опсервер - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

Трајанов: Да се донесат заклучоци кои ќе имаат широка поддршка во Парламентот

4NEWS - 06.07.2022

Пролонгирање на процесот и закажување на собраниска седница за францускиот предлог по усвојувањето на ребалансот на Буџетот, оставање простор на околу десетина дена за сериозна расправа со цел да се видат сите аргументи и ставови на партиите за да ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

CivilMedia - 06.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Францускиот предлог оди во Собрание.

Скопје1 - 06.07.2022

Францускиот предлог оди во Собрание. Премиерот Димитар Ковачевски порача дека Собранието ќе донесе одлука дали земјата ќе ги отпочне преговорите со ЕУ. Опозицијата најавува работни групи кои ќе треба да работат на спорните делови од текстот.

Собранието ќе носи заклучоци за францускиот предлог

Телма - 05.07.2022

Собранието ја презема одлучувачката улога. Работни групи утре ќе го разгледуваат францускиот предлог и ќе се обидат да усогласат заеднички заклучоци. По средбата со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, премиерот Ковачевски најави дека сите ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Канал5 - 05.07.2022

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски вчера изјави дека во Собранието ќе се формираат групи меѓу политички партии кои ќе работат на предлог-забелешките што се проблематични во целиот текст.

Шарл Мишел се сретна со Џафери и со координаторите на пратеничките групи

Макфакс - 05.07.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на земјата. На средбата присуствуваше и aамбасадорот на ЕУ Дејвид Гир и координаторите на пратеничките групи и ...

Аналитичарите сметаат дека не треба да се брза со конечниот одговор околу францускиот предлог

Глас на Америка - 05.07.2022

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ЕУ. Димитар Николовски, извршен директор на Центарот за европски стратегии Евро тинк, вели ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Сител - 05.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Работни групи во Собрание ќе расправаат за предлогот – Трајанов: За францускиот предлог и протоколот сè уште има ...

ТВ21 - 05.07.2022

Повеќепартиска работна група составена по двајца пратеници од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, по еден од ДУИ и Алијанса за Албанците и уште еден од помалите политички партии од утре започнуваат расправа за забелешките на францускиот предлог од која треба да ...

Предлогот на Макрон за кревање на бугарското вето оди во Собрание

Фактор - 05.07.2022

Францускиот предлог оди во Собрание. Премиерот Димитар Ковачевски порача дека Собранието ќе донесе одлука дали земјата ќе ги отпочне преговорите со ЕУ. Опозицијата најавува работни групи кои ќе треба да работат на спорните делови од текстот.

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Вечер Прес - 05.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Независен - 05.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Шарл Мишел на средба со Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи

Во Центар - 05.07.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на земјата. На средбата присуствуваше и aмбасадорот на ЕУ Дејвид Гир и координаторите на ...

Шарл Мишел на средба со Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи

365 - 05.07.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на земјата. На средбата присуствуваше и aмбасадорот на ЕУ – Дејвид Гир, и координаторите на ...

Шарл Мишел се сретна со Џафери и координаторите на пратеничките групи

Точка - 05.07.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на земјата. На средбата присуствуваше и aамбасадорот на ЕУ Дејвид Гир и координаторите на пратеничките групи и ...

Работни групи во Собранието почнуваат со разгледување на францускиот предлог

MakPress - 05.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Џафери се сретна со Мишел: Добрососедските односи се дел од критериумите

Локално - 05.07.2022

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денес оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на земјата.

Во Собранието прва средба на работните групи за заклучоците за почеток на преговори со ЕУ

Опсервер - 05.07.2022

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за заклучоците што треба да бидат разгледани и усвоени од Собранието во врска со европскиот предлог ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка – без билатерални прашања и по европски принципи и стандарди или ...

360 степени - 04.07.2022

Доколку Европската унија нема разбирање за македонските позиции, тогаш да се отфрли овој модициран француски предлог се вели во соопштението од партијата во кое информираат за петте заклучоци што ги донело претседателството на партијата Владата да ...

Алијанса за Албанците го прифаќа францускиот предлог, Демократски сојуз бара во преговарачката рамка да нема ...

Сакам да кажам - 04.07.2022

Коалициониот партнер на Владата Демократски сојуз не го прифаќа францускиот предлог за кревање на ветото од Бугарија и почеток на пристапните преговори на Македонина со ЕУ бидејќи, според нив, билатералните прашање се дел од преговарачката рамка.

Павле Трајанов: Потребно е да се види и чуе и гласот на народот

360 степени - 04.07.2022

Ставот на Трајанов не е нов, но е прв по денешната средба со претседателот Стево Пендаровски, каде освен лидерот на ДС, присутни беа и лидерите на ДОМ и на ЛДП, уште два помали коалициски партери во власта кои имаат резерви за францускиот предлог ...

Трајанов: Ако остане ваква преговарачката рамка, граѓаните да се изјаснат за неа на референдум

Слободен Печат - 04.07.2022

Лидерот на Демократски сојуз и пратеник, Павле Трајанов , вечерва изјави дека дефинитивната одлука за францускиот предлог треба да ја верификува Собранието. Според него, Министерството за надворешни работи потфрлило бидејќи сме се соочиле со ваков ...

Трајанов: Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија

Фокус - 04.07.2022

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања. Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија, оцени вечерва лидерот на ...

ДС бара да се промени преговарачката рамка или да се отфрли францускиот предлог

Слободен Печат - 04.07.2022

Демократски сојуз бара да се промени преговарачката рамка, во спротивно да се отфрли францускиот предлог. Ова е ставот на претседателството на партијата на Павле Трајанов откако го разгледале модифицираниот француски предлог (Преговарачката рамка, ...

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Макфакс - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, и како што велат од партијата на Павле ...

Трајанов: Бугарија да го признае македонското малцинство, ако ЕУ нема разбирање да се отфрли францускиот предлог

МКД - 04.07.2022

Важно е во актуелните геостратегиски конфронтации Македонија да ги започне преговорите со ЕУ, но е од круцијално значење од преговарачката рамка да се отстранат билатералните прашања наметнати од Бугарија и таа да биде согласна на европските ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка

Канал5 - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци: ...

Муцунски за ТВ 24: Предлогот е класична уцена и е комплетно удоволување на бугарските барања

24 Вести - 04.07.2022

Не, благодариме - предлогот е бугаризација наместо европеизација. Опозиционерите на протести против прифаќањето на како што велат идентичниот предлог кој што Ковачевски глумеше дека го одбил и кој носи капитулчација з аземјава.

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка

Сител - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци: ...

Трајанов: Да се направат напори да не биде дел од преговарачката рамка се што е наметнато од бугарска страна

Сител - 04.07.2022

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања. Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија, оцени вечерва лидерот на ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка

ТВ21 - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци: ...

Трајанов: Да се направат напори да не биде дел од преговарачката рамка се што е наметнато од бугарска страна

Либертас - 04.07.2022

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања. Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија, оцени вечерва лидерот на ...

Трајанов за францускиот предлог: Потребно е да се види и чуе и гласот на народот дали ќе го прифати тоа или не

Курир - 04.07.2022

– Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања. Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија, оцени вечерва лидерот на ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка

Либертас - 04.07.2022

Соопштение на ДС: Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе ...

Трајанов: Предлагам референдум доколку остане ваква преговарачката рамка

Нова ТВ - 04.07.2022

Лидерот на Демократски сојуз и пратеник, Павле Трајанов вечерва во вестите на ТВ Сител изјави дека дефинитивната одлука за францускиот предлог треба да ја верифицира Парламентот. -Владата може да донесе одлука да ја прифати преговарачаката рамка, но ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка

Алсат-М - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци: ...

Трајанов: Да се направат напори да не биде дел од преговарачката рамка се што е наметнато од бугарска страна

Вечер Прес - 04.07.2022

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања. Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија, оцени вечерва лидерот на ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка

Вечер Прес - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци: ...

Трајанов: Да се направат напори да не биде дел од преговарачката рамка се што е наметнато од бугарска страна

OhridNews - 04.07.2022

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања. Не е ништо готово, сепак се работи за драфт верзија, оцени вечерва лидерот на ...

ДС на Павле Трајанов бара да се промени преговарачката рамка

Курир - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци, се ...

Павле Трајанов бара измена на преговарачката рамка и исфрлање на билатералните прашања

Нова ТВ - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци, ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката рамка и да не се разговара за македонски револуционери

Press24 - 04.07.2022

Демократскиот сојуз испрати соопштение до јавноста, откако го разгледале модифицираниот Француски предлог и ги објави нивните заклучоци. „Прво, во услови на геостратешки конфронтации, од круцијално значење е за Македонија да започнат преговорите со ...

Демократски сојуз: Да се промени преговарачката марка

24Инфо - 04.07.2022

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци: ...