TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тешка состојба кај тројца заболени од грип А

А1 - 29.11.2009

Тројца пациенти заболени од новиот грип А Х1Н1 се во тешка состојба, меѓу нив е и 55-годишната жена „која и понатаму е во изразито тешка состојба, се наоѓа на вештачка вентилација, но со стабилни витални параметри“.

Уште еден млад пациент во тешка состојба

Телма - 29.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1), соопшти ...

Нови 14 со симпоми на свински грип

Алсат-М - 29.11.2009

Четиринаесет нови пациенти со симптоми на свински грип во последните 24 часа се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и во Воената болница во Скопје.

Нови 14 пациенти со симптоми на свинскиот грип

Канал5 - 29.11.2009

Нови 14 пациенти со симптоми на свинскиот грип се хоспитализирани во изминатите 24 часа. 10 на Инфективната клиника, а 4 во Воената болница. Кај еден од нив состојбата е потешка.

Од вчера - дежурства на матичните лекари

Inpress - 29.11.2009

Скопје, 29. ноември (ИНПРЕС) Матичните лекари во Скопје од вчера започнаа со 24 часовни дежурства. Лекарите ќе дежураат во осумте поликлиники, кои се дел од Здравствениот дом, каде до сега функционираа ноќни служби.

Хоспитализирани нови 14 пацинети со симптоми на грипот А (Х1Н1)

Алфа - 29.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1), соопшти ...

Нови 14 пациeнти со симптоми на грипот А (Х1Н1)

Сител - 29.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти.

Во Македонија,14 нови заразени со свински грип

Р.С.Европа - 29.11.2009

Во изминатите 24 часа на клиниките за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани уште 14 луѓе за кои се сомнева дека имаат свински грип, соопштуваат здрвствените власти. Од ново примените пациенти, еден е во тешка состојба.

Тешка состојба кај тројца заболени од новиот грип

Макфакс - 29.11.2009

Тројца пациенти заболени од новиот грип А Х1Н1 се во тешка состојба, меѓу нив е и 55 годишната жена „која и понатаму е во изразито тешка состојба, се наоѓа на вештачка вентилација, но со стабилни витални параметри“.

Расте бројот на заболените од новиот грип

Inpress - 29.11.2009

Скопје, 29. ноември (ИНПРЕС) На Клиниката за инфективни болести и во Воената болница во Скопје, во последново деноноќие, се хоспитализирани 14 нови пациенти со симптоми на свински грип.

Во Кина дијагностициран кучешки свински грип

Inpress - 29.11.2009

Пекинг, 29.ноември (ИНПРЕС) Две кучиња во Пекинг дале позитивни тестови за инфицираност со свински грип A (H1N1), што е втор случај на пренесување на болеста на животни во Кина, откако свињи развија свински грип во североисточниот дел на ...

Трета жртва на свинскиот грип во Словенија

Форум - 29.11.2009

Четириесет и две годишен маж, заразен со вирусот на новиот грип А(H1N1), кој починал во Словењ Градец е трета жртва од на болеста во Словенија, соопштила во недела болничката управа Пациентот, бил хронично болен а починал во саботата од ...

Четиринаесет новопримени од инфленца А Х1Н1

Нетпрес - 29.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1, јавуваат ...

Во Словенија и четврта жртва на свинскиот грип

Форум - 29.11.2009

Откако утрово беше потврдено дека во сабота од новиот грип починал 42-годишен маж во Словењ Градец, во недела е потврдено дека во Љубљана починал уште еден пациент заразен со истиот вирус A(H1N1) Како што соопштија словенечките здравствен ...

Трет смртен случај од свински грип и уште 14 нови заболени

Вечер Прес - 29.11.2009

Според Звонко Миленковиќ, директор на Клиниката за инфективни болести, болеста кај пациентот брзо прогресирала и поради компликации лицето починало за помалку од 60 часа иако не боледувало од хронична болест Свинскиот грип ја однесе и ...

Болните на клиниките во паника

Утрински - 28.11.2009

По вториот смртен случај од новиот грип на клиниките, меѓу болните владее паника, а лекарите се на штрек. Стравот меѓу болните се шири, бидејќи пациентот пред да почине на КАРИЛ, престојувал во уште други две установи - Клиниката за ...

Трета жртва од свински грип во Македонија

Алсат-М - 28.11.2009

Уште едно лице почина од новиот грип од типот А (Х1Н1), соопшти денеска директорот на Клиниката за инфективни болести проф. д-р Звонко Миленковиќ.

Две жртви на мутираниот вирус на грипот А во Франција

Сител - 28.11.2009

Францускиот Институт за јавно здравје денеска соопшти дека во Франција починале две лица кај кои било утврдено присуството на мутиран вирус H1N1 на новиот грип од типот А.

Во Франција двајца починати од мутираниот вирус на свинскиот грип

Форум - 28.11.2009

Францускиот Институт за јавно здравје (INVS)) во сабота соопшти дека починале две лица кај кои било утврдено присуството на мутиран вирус на грипот А(H1N1).

Франција: Двајца починати од мутираниот вирус на свинскиот грип

Макфакс - 28.11.2009

Францускиот Институт за јавно здравје (INVS)) во сабота соопшти дека починале две лица кај кои било утврдено присуството на мутиран вирус на грипот А(H1N1).

Маж и жена во Франција починаа од мутиран свински грип

Inpress - 28.11.2009

Париз, 28. ноември (ИНПРЕС) Починаа две лица во Франција кај кои било утврдено присуството на мутираниот свински грип, соопшти Францускиот институт за јавно здравје.

Нови правила за заштита од свински грип

Форум - 28.11.2009

Ако летото зборувавме како да се заштитиме од свинскиот грип за време на летното патување, сега и не мора да одите некаде за да се разболите. Вирусот H1N1, тропна и на наша врата.

Нови 14 хоспитализирани од грипот А(Х1Н1)

МРТ - 28.11.2009

Вкупно 14 пациенти сомнителни за грипот А (Х1Н1) се хоспитализирани во изминатите 24 часови, соопшти попладнето министерството за здравство, додавајќи дека десетмина се примени на инфективната клиника, а четворица во воената болница.

Трет смртен случај од свинскиот грип во Македонија

Кирилица - 28.11.2009

Уште едно лице почина од новиот грип од типот А (Х1Н1), соопшти денеска директорот на Клиниката за инфективни болести проф. д-р Звонко Миленковиќ Д-р Миленковиќ изјави дека лицето кое било на 34 годишна возраст на Клиниката за инфективни ...

Почнуваат дежурствата на матичните лекари

МРТ - 28.11.2009

Матичните лекари во Скопје од сабота започнуваат со 24 часовни дежурства. Докторите ќе дежураат во осумте поликлиники, кои се дел од Здравствениот дом, каде до сега функционираа ноќни служби.

Трет смртен случај од новиот грип А (Х1Н1) во Македонија

МРТ - 28.11.2009

Уште едно лице почина од новиот грип од типот А (Х1Н1), соопшти денеска директорот на Клиниката за инфективни болести проф. д-р Звонко Миленковиќ.

Двајца починати од мутираниот вирус на свинскиот грип

МРТ - 28.11.2009

Францускиот Институт за јавно здравје ( INVS )) во сабота соопшти дека починале две лица кај кои било утврдено присуството на мутиран вирус на грипот А( H 1 N 1).

Почнуваат дежурствата на матичните лекари

Макфакс - 28.11.2009

Матичните лекари во Скопје од сабота започнуваат со 24 часовни дежурства. Докторите ќе дежураат во осумте поликлиники, кои се дел од Здравствениот дом, каде до сега функционираа ноќни служби.

Уште еден починат од новиот грип во Македонија

Нетпрес - 28.11.2009

Уште една жртва однесе новиот грип во земјава. Неофицијално се дознава дека на Клиниката за инфективни болести доцна синоќа починал пациент. Станува збор за маж на возраст од околу 40 години.

Трета жртва на новиот грип во Македонија

Нетпрес - 28.11.2009

На скопската Клиника за инфективни болести синоќа починал пациент на возраст од 34 години, лекуван од новата инфлуенца А Х1Н1, денеска информираа од министерството за здравство.

Трет смртен случај од новиот грип А Х1Н1 во Македонија

Сител - 28.11.2009

Уште едно лице почина од новиот грип од типот А (Х1Н1), соопшти денеска директорот на Клиниката за инфективни болести проф. д-р Звонко Миленковиќ.

Трета жртва на свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 28.11.2009

Во Македонија денеска од свински грип починал уште еден човек, со што бројот на жртви од новиот тип на вирус се зголеми на тројца, соопштуваат здравствените власти.

И во Романија трета жртва на свинскиот грип

Форум - 28.11.2009

Во Романија е регистриран третиот смртен случај како заболување од новиот тип грип А(H1N1), соопшти тамошното министерство за здравство Според романските здравствени валсти, починатиот е возрасен човек, како и во претходните два случаи, но ...

Болните на клиниките исплашени

Н.Македонија - 28.11.2009

Лекарите по болниците и клиниките се на готовс поради новиот грип. Тие признаваат дека немаат современи услови, но велат, можат да ги заштитат болните Болните што лежат на клиниките и болниците се исплашени од новиот грип А/Х1Н1, кој може ...

Грипозните деца - на детска клиника

Дневник - 27.11.2009

Бура од реакции предизвика налогот на Комисијата за пандемичен грип, поради стравот заразата да се прошири на тешко болните деца од другите оддели на Клиниката Сомнителните случаи на инфлуенца А (Х1Н1) од денеска, по налог на Комисијата за ...

Во Скопје хоспитализирани осумдесетина болни од грип

Телма - 27.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на Инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1, соопшти ...

Македонија - Му нашле грип откако починал

Време - 27.11.2009

Мими П. Шушлеска Од свински грип, без воопшто да се знае дека го има, почина 77-годишен пациент пред четири дена на Клиниката за анестезија, реанимација и за интензивно лекување (КАРИЛ).

Четиринаесет нови пациенти со симптоми на свински грип

Алсат-М - 27.11.2009

Четиринаесет нов пациенти со симптоми на грипот А Х1Н1 се хоспитализирани во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести и во Воената болница во Скопје.

Ноќни дежурства за матичните лекари- нови 14 заболени од новиот грип

Канал5 - 27.11.2009

Здравствените власти се сетија како во ноќните часови да ги прегледуваат пациентите со симтоми на свински грип - останува проблематично за болните каде ќе ги најдат лековите кој ќе им бидат препишани од матичниот лекар .

Од утре почнуваат дежурствата на матичните лекари во Скопје

Сител - 27.11.2009

Од утре почнуваат дежурствата на матичните лекари во Скопје. Во осумте поликлини во склоп на Здравствен дом каде досега функционираа ноќни служби сега се засилени со екипа од матичен лекар и сестра.

За една седмица повеќе од илјада починати од свинскиот грип

Форум - 27.11.2009

Светската здравствена организација во петок соопшти дека врз основа на денешните актуелизирани статистички податоци новиот грип од типот A(H1N1)е причинител за илајда смртни случаи последнава седмица Новиот вирус на грипот А(H1N1) досега ...

Во Франција зголемен бројот на жртви од новиот грип

Кирилица - 27.11.2009

Бројот на починати лица од вирусот H1N1 во Франција значително се зголемил минатата недела, потврдија здравствените власти Бројот на жртвите до 22 ноември достигнал до 68 луѓе, од кои 22 починале минатата недела.

10 нови пациенти со симптоми на грипот А

Кајгана - 27.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти. На Инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1, соопшти ...

Нови 14 хоспитализирани од грипот А(Х1Н1)

Макфакс - 27.11.2009

Вкупно 14 пациенти сомнителни за грипот А (Х1Н1) се хоспитализирани во изминатите 24 часови, соопшти попладнето министерството за здравство, додавајќи дека десетмина се примени на инфективната клиника, а четворица во воената болница.

10 нови пациенти со симптоми на грипот А

Сител - 27.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти. На Инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1, соопшти ...

Десет нови заболени од Х1Н1 се примени на Инфективна

Нетпрес - 27.11.2009

Десет лица заболени со новиот вирус А Х1Н1 во изминативе 24 часа се примени на Клиниката за инфективни болести во Скопје, додека на инфективното одделение во Воената болница се хоспитализирани четворица пациенти, информира Министерството ...

Нови 10 пациенти хоспитализирани на инфективна со симптоми на грипот А

Кирилица - 27.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на Инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1, соопшти ...

Тројца заболени од свинскиот грип во тешка состојба

Алфа - 27.11.2009

По десетдневно лекување од свинскиот грип на Инфективната клиника, Зоран Зафиров денеска ја однесе дома својата излекувана двегодишна ќерка. Додека лежела на клиниката, можел да ја види само преку прозор.

Тројца пациенти заболени од свински грип во тешка состојба

Вечер Прес - 27.11.2009

На скопската Клиниката за инфективни болести хоспитализирани се 10 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти со симптоми на инфлуенција А(Х1Н1).

Втората жртва на грипот крена паника во три клиники

Дневник - 26.11.2009

Итна дезинфекција била направена во три установи во Клиничкиот центар во Скопје, откако два дена по смртта дознале дека пациентот починал од свински грип ...

Кинеските научници соопштија за осум случаи на мутации кај вирусот А (Х1Н1)

Inpress - 26.11.2009

Пекинг, 26. ноември (ИНПРЕС) Кинеските власти утврдиле осум случаи на мутации кај третмани на свински грип, но лековите против болеста остануваат ефективни ...

Втора жртва од свинскиот грип во Македонија

Алфа - 26.11.2009

77 годишен пациент кој се лекувал од пневмонија пред два дена починал во Клиничкиот Центар во Скопје како последица на компликации од свинскиот грип, објавува ...

Втора жртва на новиот вирус во Македонија

Нетпрес - 26.11.2009

Уште еден заболен од новиот вирус од типот А Х1Н1 почина, потврдуваат од Министерството за здравство.

Втора жртва на свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 26.11.2009

Во Македонија денеска починал човек од свински грип, што е втора жртва на новиот тип на грип во земјава, изјавила претседателката на Комисијата за пандемски ...

Втор смртен случај од свински грип

Макфакс - 26.11.2009

Мирјана Стојановска 26 ноември 2009 Скопје - Маж (77) е втората жртва на свинскиот грип во Македонија, официјално е потврдено во четврток.

Свинскиот грип ја зеде и втората жртва

Inpress - 26.11.2009

Скопје, 26. ноември (ИНПРЕС) Свинскиот грип во Македонија ја зеде и втората жртва. Пациентот, роден 1932 година кој бил болен од хронична опструктивна болест ...

Во Србија потврдени 365 случаи заболени од новиот грип

Нетпрес - 26.11.2009

Во Србија до сега се потврдени 365 случаи на заболени од грип предизвикан од новиот тип на вирус А Х1Н1, а починале 17 лица, соопшти институтот “Батут”.

161 починат од свински грип во Турција

Нетпрес - 26.11.2009

Бројката на починати од свински грип во Турција, достигнала 161 пишува турскиот весник "Сабах". Според соопштението на турското Министерството за здравство, ...

Бројот на заразените во Република Македонија - 684

Inpress - 26.11.2009

Скопје, 26. ноември (ИНПРЕС) Вкупниот број на заразените од новиот грип во Македонија, што се позитивно потврдени од здравствените власти, изнесува 684.

Во Турција досега од свински грип починале 161 човек

Р.С.Европа - 26.11.2009

Во Турција досега од новиот тип на грип починале повеќе од 161 човек, соопштиле од турското министерство за здравство.

Од свинскиот грип во Турција досега починаа 161 лице

Кирилица - 26.11.2009

Само во последните три дена од вирусот H1N1 починале 39 луѓе со што бројот на жртвите се искачи на 161 Во Турција повеќе од 160 луѓе починаа од новиот грип од типот А, соопшти денеска турското Министерство за здравство.

Нови 17 хоспитализирани заради новиот грип

МРТ - 26.11.2009

Вкупно 17 нови пациенти се хоспитализирани во изминатите 24 часа, поради симптоми на новиот грип А (Х1Н1), од кои 13 се сместени на Клиниката за инфективни ...

Втора жртва од свински грип во Македонија

Форум - 26.11.2009

Седумдесет и седум годишен маж е втората жртва на свинскиот грип во Македонија, денеска е потвредено официјално од инфективната клиника Пациентот починал пред ...

Деноноќно дежурство во сите здравствени домови

МРТ - 26.11.2009

Дежурство од 24 часа се воведува во сите здравствени домови со цел успешно третирање на пациентите кои се заразени или имаат симптоми на новиот грип.

Најмалку 500 жртви од свинскиот грип во светот за една недела

Inpress - 26.11.2009

Вашингтон/Скопје, 26. ноември (ИНПРЕС) Од минатата недела најмалку 500 лица починале од свински грип, со што глобалниот број на жртви од избивањето на заразата ...

Уште три жртви на новиот грип во Косово

Нетпрес - 26.11.2009

Косовското министерство за здравство објави дека во КБЦ на Косово во Приштина, починале три лица кои биле заболени од новиот грип, со што бројот на жртвите во ...

Втора жртва на свински грип

Вечер Прес - 26.11.2009

Од новиот грип на 23 ноември годинава починал 77-годишен пациент, кој бил хоспитализиран на КАРИ, а предходно се лекувал на Клиниката за пулмологија Свинскиот ...

Кинеските научници соопштија за осум случаи на мутации кај вирусот А (Х1Н1)

Идивиди - 26.11.2009

Кинеските власти утврдиле осум случаи на мутации кај третмани на свински грип, но лековите против болеста остануваат ефективни против новите видови, соопшти ...

Лекарите исцрпени од свинскиот грип

Идивиди - 26.11.2009

Околу 60 проценти од лекарите во САД патат од физички и психички замор, што може да предизвика грешки во дијагностицирањето на болестите кај пациентите.

Деноноќно дежурство во сите здравствени домови

Алсат-М - 25.11.2009

Дежурство од 24 часа се воведува во сите здравствени домови со цел успешно третирање на пациентите кои се заразени или имаат симптоми на новиот грип.

Во Австрија околу 45.000 луѓе заразени од вирусот Х1Н1

Канал5 - 25.11.2009

Во Австрија во моментот има од 30.000 до 45.000 заболени од новиот грип, соопшти Минстерството за здравство.

Матичните не сакаат викенд-дежурства

Утрински - 25.11.2009

Ретко кој матичен лекар дежура во сабота и во недела поради новиот грип, иако тоа го наложи Министерството за здравство.

Македонија - Најлошото од грипот допрва доаѓа

Време - 25.11.2009

Мими П.Шушлеска Најголем број на заболени од новиот тип на грип се очекува во наредните два-три месеци, а со тоа ќе расте и бројот на пациенти што поради ...

Нови 17 заболени од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 25.11.2009

Во последите 24 часа во Македонија се регистрирани 17 нови случаи заболени со новиот тип на вирус Х1Н1, соопштуваат од Министерството за здравство.

Хоспитализирани нови 17 пациенти со симптоми на новиот грип

Кирилица - 25.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 13 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената ...

Во Австрија околу 45.000 луѓе заразени од вирусот H1N1

Кирилица - 25.11.2009

Во Австрија во моментот има од 30.000 до 45.000 заболени од новиот грип од типот А, соопшти Минстерството за здравство Во соопштението се наведува дека ...

Деноноќно дежурство во сите здравствени домови

Макфакс - 25.11.2009

Скопје Дежурство од 24 часа се воведува во сите здравствени домови со цел успешно третирање на пациентите кои се заразени или имаат симптоми на новиот грип.

Во Хрватска досега 11 луѓе починале од свински грип

Р.С.Европа - 25.11.2009

Во Хрватсак досега од новиот тип на грип Х1Н1, починале 11 луѓе, соопштиле денеска од хрватското Министерство за здравство.Во соопштението е наведено дека само ...

Нови 17 хоспитализирани заради новиот грип

Макфакс - 25.11.2009

Маја Поповска 25 ноември 2009 Скопје Вкупно 17 нови пациенти се хоспитализирани во изминатите 24 часа, поради симптоми на новиот грип А (Х1Н1), од кои 13 се ...

Грипот мутира

Вечер Прес - 25.11.2009

Откриени осум случаи на мутации на вирусот А(Х1Н1) во Кина. Научниците стравуваат дека вирусот може да премине во поопасна форма.

Матичните лекари почнуваат со 24-часовни дежурства

Вечер Прес - 25.11.2009

Доколку не се почитуваат дежурствата, Фондот за здравствено осигурување ќе ги раскине договорот и соработката со нив, информира министерот за здравство Бујар ...

Комисијата за пандемски грип им забележува на матичните лекари дека не им излегуваат во пресрет на своите пациенти

Канал5 - 24.11.2009

Комисијата за пандемски грип им забележува на матичните лекари дека во услови на можна епидемија на вирусот А ха1 ен1 не им излегуваат во пресрет на своите ...

Нови 17 пациенти со симптоми на свински грип

Алсат-М - 24.11.2009

Нови 17 лица за кои се сомнева дека се заболени од свински грип се хоспитализирани во последните 24 часа на инфективната клиника во Скопје.

Хоспитализирани 17 нови пациенти

Макфакс - 24.11.2009

Маја Поповска 24 ноември 2009 Скопје Нови 17 пациенти сомнителни за инфлуенца A H1N1 се хоспитализирани во текот на последните 24 часа на Клиниката за ...

Трета жртва на новиот грип во Косово

Нетпрес - 24.11.2009

Во Косово во понеделникот починало и третото лице заболено од вирусот Х1Н1, соопштило министерството за здравство на Косово.

Нови 17 случаи на свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 24.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, биле примени 17 нови случаи на заразени со свински грип, соопштуваат од Министерството за ...

Хоспитализирани 17 нови пациенти сомнителни на грипот А (Х1Н1)

Кирилица - 24.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти сомнителни на инфлуенца А (Х1Н1), соопшти ...

Нови 72 позитивни случаи на Х1Н1

МРТ - 24.11.2009

Последниот викенд во земјава се регистрирани 72 позитивни случаи на новиот грип Х1Н1 со што вкупниот број на заболени од март годинава се искачи на 554 случаи.

Регистрирани 670 смртни случаи од грипот A (H1N1)

Inpress - 24.11.2009

Лондон, 24. ноември (ИНПРЕС) Бројот на смртните случаи од грипот A (H1N1), се вдвојува на секои две недели од средината на месец октомври.

Два случаи на свински грип во Охрид

Inpress - 24.11.2009

Охрид, 24. ноември (ИНПРЕС) Откако вчера беше објавена веста дека 15 лица од Охрид се хоспитализирани поради сомневање дека се носители на вирусот А Х1-Н1, ...

Секои две недели двојно повеќе смртни случаи од новиот грип

МРТ - 24.11.2009

Бројот на смртни случаи од грипот Х1Н1 во Европа на секои две недели двојно се зголемува, а само минатата недела починале 169 луѓе, покажува статистиката од ...

Србија: Бебе умрело од свински грип

Нетпрес - 24.11.2009

Од свинскиот грип во Србија починале уште две лица, едно од нив е двомесечно бебе, за чиј живот лекарите се бореле речиси 20 дена, јавува “Прес“.

Хоспитализирани 17 нови пациенти

МРТ - 24.11.2009

Нови 17 пациенти сомнителни за инфлуенца A H 1 N 1 се хоспитализирани во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Нови 17 заболени од вирусот Х1Н1

Нетпрес - 24.11.2009

Нови седумнаесет случаи на новиот вирус А Х1Н1 се регистрирани во Македонија во изминатово деноноќие, информираат од Министерството за здравство.

Пет нови случаи на грип А, еден во тешка состојба

А1 - 23.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие се хоспитализирани пет нови пациенти, сомнителни за инфлуенцата А Х1Н1, информираат од ...

Излекувани 459 лица од новиот грип од тип А (Х1Н1)

Алсат-М - 23.11.2009

Во Македонија досега се излекувани 459 лица од новиот грип од типот А (Х1Н1), а 94 примаат терапија и соодветно се лекуваат.

Грип прележале 459 лица

Телма - 23.11.2009

- Во Македонија досега се излекувани 459 лица од новиот грип од типот А (Х1Н1), а 94 примаат терапија и соодветно се лекуваат.

Комисијата за пандемски грип ги критикува матичните лекари за недоволна ангажираност

Канал5 - 23.11.2009

Матичните лекари не се достапни во секое време за своите пациенти.. Комисијата за пандемски грип им забележува на лекарите дека во услови на можна епидемија на ...

Секои две недели двојно повеќе смртни случаи од новиот грип

Макфакс - 23.11.2009

Владимир Митоски 23 ноември 2009 Стокхолм Бројот на смртни случаи од грипот Х1Н1 во Европа на секои две недели двојно се зголемува, а само минатата недела ...

Во Турција досега од свински грип починале 112 луѓе

Р.С.Европа - 23.11.2009

Во Турција од новиот тип на грип Х1Н1 починале уште 19 луѓе и со нив бројот на починати од свински грип се искачи на 112, соопштиле од турското Министерство за ...

Смртните случаи од свинскиот грип во Европа се удвојуаат на секои две седмици

Кирилица - 23.11.2009

Смртните случаи во Европа од новиот грип се удвојуваат на секои две седмици од средината на октомври, при што изминатата седмица починале 169 лица, соопшти ...

И втора жртва на свинскиот грип во Словенија

Форум - 23.11.2009

На унверзитетскиот клинички центар во Љубљана во понеделник починал 50-годишен маж,како послдица од инфекција со ирусот на грипот A(H1N1), пренесеоа ...

Бројката заразени и починати од свински грип се дуплира секои две седмици

Форум - 23.11.2009

Од средината на октомври во Европа секои две седмици двојно се зголемува бројката од заразени со новиот вирус на свински грип A(H1N1), а засега се пријавени ...

Во Косово втора жртва на новиот грип

Кирилица - 23.11.2009

Косовското министерство за здравство соопшти дека е регистрирана втората жртва од новиот грип,А/Х1Н1 Станува збор за 31 годишна жена која почината во ...

Нови 72 позитивни случаи на Х1Н1

Макфакс - 23.11.2009

Владимир Митоски 23 ноември 2009 Скопје Последниот викенд во земјава се регистрирани 72 позитивни случаи на новиот грип Х1Н1 со што вкупниот број на заболени ...

Во Скопје регистрирани 502 случаи на заболени од новиот грип

Inpress - 23.11.2009

Скопје, 23. ноември (ИНПРЕС) Последниот викенд во земјава се регистрирани 72 позитивни случаи на новиот грип Х1Н1 со што вкупниот број на заболени од март ...

Околу 50% од заболените од новиот грип во Македонија се тинејџери

Кајгана - 23.11.2009

Свинскиот грип најмногу ги напаѓа помладите, особено тинејџерите. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје од вкупно 350 заболени лица во ...

Пет нови случаи на вирусот А (Х1Н1), од кои еден во тешка општа состојба

Кирилица - 23.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие хоспитализирани се пет нови пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1), информираат од ...

Од свински грип регистрирани 882 случаи

Сител - 23.11.2009

882 случаи на свински грип од кои 554 се лабораториски потврдени. Во оваа бројка се вклучени и пријавите од матичните лекари откако надлежните одлучија сите ...

Во Македонија досега заболеле над 800 лица

Вечер Прес - 23.11.2009

Д-р Звонко Миленковиќ, директор на Клиниката за инфективни болести, вели дека двајца од пациентите се во тешка состојба и се приклучени на респираторен апарат, ...

Вирусот на свинскиот грип мутираше!

Идивиди - 23.11.2009

Норвешкиот институт за јавно здравствено извести дека по последните зарази од вирусот H1N1 е откриена мутација која би можела да предизвика уште поопасна ...