TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

Идивиди - 18.01.2015

Буенос Аирес, 17 јануари 2015 (МИА) - Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на ...

Кома по петти пат го освои релито Дакар

Дерби - 17.01.2015

Шпанецот Марк Кома е победник на 36-то издание на релито Дакар во конкуренција на мотори на тој начин влезе во друштвото на познатите мотоциклисти кои имаат по пет трофеи на најдолгото и најтешкото рели во светот.

Ал Атијах и Кома најдобри на релито Дакар

Екипа - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах вторпат во кариерата победи на релито Дакар во конкуренција на автомобили, додека петти јубилеен пат кај мотоциклистите славеше Шпанецот Марк Кома. Ал Атијах, кој првпат триумфираше на ова престижно рели во 2011, а ...

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

Утрински - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Претпоследната етапа во знакот на Теранова

Авто Плус - 17.01.2015

Аргентинецот Орландо Теранова ја освои 12-та претоследна етапа кај автомобилистите на релито Дакар 2015, на патеката долга 1024 километри од Термас де Рио Ондо до Росарио. Ал-Атијах најблизу до нова победа на Дакар.

Кома и Ал Атијах славеа на Дакар 2015

МКД - 17.01.2015

Шпанецот Марк Кома победи на 36 издание на релито Дакар во конкуренција на мотоциклисти со што се запиша во историјата како третиот возач кој успеал да освои пет титули во ова популарно рели.

Рели “Дакар”, етапа 12: Теранова со нова победа, Ал Атија на чекор до титулата

Локално - 17.01.2015

Пилотот на “Мини”, Насер ал Атија направи уште еден чекор кон втората титула во рели “Дакар”. Шампионот од 2011 година ја зголеми за над 35 минути предноста пред вториот Жинел де Вилиер. Дванаесеттата фаза, која е претпоследна во трката, беше ...

Ал-Атијах и Кома триумфираа на Дакар

Телеграф - 17.01.2015

Катарецот дојде до втората титула по 2011, додека Кома стана трет мотоциклист во историјата со пет титули во славното рели Вчерашната најава на промоцијата како победници се реализираше денеска, на последниот ден на релито Дакар, каде Катарецот ...

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

+инфо - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

А1 On - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

Н.Македонија - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Ал-Атијах и Кома најдобри на Дакар 2015

SportMedia - 17.01.2015

Катарскиот автомобилист Насер Ал-Атијах и шпанскиот мотоциклист Марк Кома се победници на овогодинешното издание на релито Дакар. Шампионот од 2011 година со своето „Мини“ доминираше за време на сите етапи и заслужено, по втор пат во својата кариера ...

Ал Атијах од Катар победник на релито Дакар!!!

Сител - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Дакар 2015: Ал-Атија и Кома шампиони

Курир - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атија по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атија победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Дакар 2015: Етапата за Теранова, но Ал-Атија чекори кон титулата

Курир - 17.01.2015

Катарскиот возач на Мини, Насер Ал-Атија се наоѓа на само една етапа до втората титула во кариерата на најопасното рели во светот. Ал-Атија 12-тата етапа, чиј финиш беше во аргентинскиот Росарио, ја заврши на четвртото место, но сега во генералниот ...

Ал Атијах победник на релито Дакар 2015

Lider - 17.01.2015

Катарскиот возач Насер Ал Атијах по втор пат во кариерата го освои трофејот на релито Дакар во конкуренција на автомобилисти. Претходно Ал Атијах победи во 2011 година и стана седмиот повеќекратен победник на престижното рели.

Ал-Атијах се поблизу до победничката круна

Авто Плус - 16.01.2015

Возачот на Mini, „пустинскиот волк“ Насер Ал-Атијах, триумфираше на 11-тата етапа на релито Дакар 2015, која се возеше од Салта до Термас де Рио Ондо во Аргентина, во должина од 371 километар.

Ал Атија ја освои 11-тата етапа на релито Дакар

Локално - 16.01.2015

Катарецот Насер Ал-Атија со “Мини” ја освои 11-тата етапа на релито Дакар 2015, со должина од 512 километри, од кои 194 километри специјална делница, од Салта до Термас де Рио Ондо во Аргентина.

Ал-Атијах и Кома пред промоција на релито Дакар

Телеграф - 16.01.2015

Австралискиот дебитант Тоби Прајс стигна до својата деби победа на релито Дакар во пласман на мотоцикли, додека кај автомобилите, Орландо Теранова победи по четврти пат Шпанецот Марк Кома се доближи до петта титула на славната трка.

Двајца луди навивачи на Дакар ќе беа прегазени само за да фотографираат камион (ВИДЕО)

SportMedia - 16.01.2015

Релито Дакар е неодолива шанса за зависниците од адреналин да се биде блиску до едно неповторливо искуство. Има и такви кои ја ставаат главата в торба, само за да ја доживеат оваа авантура поавтентично.

Дакар 2015: Ал-Атија и Кома на чекор до титулата

Курир - 16.01.2015

Етапите на овогодинешното издание на релито Дакар се менуваат, но лидерите остануваат исти. Во конкуренцијата на автомобилистите Насер Ал-Атија уште еднаш покажа одлични перформанси и беше најбрз на 11-тата етапа на релито, што за него беше петта ...

Eтапни победи за Бареда и Ал-Атијах

Авто Плус - 15.01.2015

Жоан Бареда стигна до третата етапна победа на овогодинешното издание на релито Дакар, откако успешно го мина специјалецот долг 371 километар, возен во рамките од десетата етапа од Калама во Чиле до Салта во Аргентина.

Ден 10: Ал-Атија доминира во релито Дакар, Рома отпадна

Локално - 15.01.2015

Насер Ал-Атија доминираше во десеттата етапа на релито Дакар 2015, а неговиот тимски колега во Мини, Нани Рома отпадна. Четвртата фазна победа на Ал-Атија во овогодинешната трка му донесе предност од над 28 мин. во генералниот пласман.

Петта етапна победа за Насер Ал-Атијах

Телеграф - 15.01.2015

Катарецот Насер Ал-Атијах продолжи со доминацијата на релито Дакар во четвртокот, откако по петти пат победи на етапа на овогодишната трка за да направи уште еден чекор до втора победа по таа во 2011 44-годишниот Ал-Атијах, кој исто така освои ...

Родригез најбрз на деветтата етапа на Дакар 2015

Канал 77 - 15.01.2015

Хелдер Родригез на Хонда забележа победа на деветтата етапа на релито Дакар 2015. По катастрофалната осма етапа во која Жоан Бареда остана малтене без шанса за титулата, беше одлично да се види тимот на Хонда повторно на првата позиција.

Ал-Атијах дели лекции меѓу автомобилистите, Кома користи од маките на Бареда

SportMedia - 15.01.2015

На две етапи до крајот на релито Дакар, многу извесно е дека Насер Ал-Атијах и Марк Кома ќе бидат шампиони за 2015 година. Катарскиот возач на Мини денеска ја оствари петтата етапна победа делејќи им лекции на конкурентите и преку 194 километри од ...

Рели Дакар: Нова етапна победа на Ал Атијах

Сител - 15.01.2015

Шпанецот Џоан Бареда кај мотоциклистите и Катарецот Насер Ал-Атијах триумфираа на десеттата етапа на релиот Дакар, кое се возеше од Камала до Салта. Десеттата етапа на релито Дакар, кое се возеше од Камала до Салта.

Дакар 2015: Ал Атија и Бареда со нови победи

Нетпрес - 15.01.2015

Жоан Бареда стигна до третата етапна победа на овогодинешното издание на релито Дакар, откако успешно го мина специјалот долг 371 километар, возен во рамките од десетата етапа од Калама во Чиле до Салта во Аргентина.

Дакар 2015: Етапата за Бареда и Ал Атија

Курир - 15.01.2015

Жоан Бареда стигна до третата етапна победа на овогодинешното издание на релито Дакар, откако успешно го мина специјалот долг 371 километар, возен во рамките од десетата етапа од Калама во Чиле до Салта во Аргентина.

Дакар 2015: Етапни победи за Ал-Атијах и Бареда

Макфакс - 15.01.2015

Шпанецот Џоан Бареда кај мотоциклистите и Катарецот Насер Ал-Атијах триумфираа на десеттата етапа на релиот Дакар, кое се возеше од Камала до Салта. Десеттата етапа на релито Дакар, кое се возеше од Камала до Салта.

Конечно етапна победа за Шпанецот Рома

Авто Плус - 14.01.2015

На програмата од релито Дакар 2015 на ред беше деветата етапа на која настапија комплетно сите конкуренции и се возеше вкупно 539 километри, од Икике до Каламата во Чиле. Конечно „профункционира“ како треба актуелниот шампион, Нани Рома, а кај ...

Насер Ал-Атијах граби кон победа на Дакар

Телеграф - 14.01.2015

Насер Ал-Атијах направи уште еден чекор до својата втора титула од релито Дакар, по четвртата етапна победа на овогодишната трка Асот на Мини беше за 1:35 побрз од својот колега, Аргентинецот Орландо Теранова , додека вторпласираниот во генерален ...

Етапна победа за Квинтанила, Кома лидер!

Авто Плус - 13.01.2015

По паузата на мотоциклите и претставниците во АТВ категоријата, вчера ден за одмор имаа автомобилџиите и камионџиите. Поточно вчера беше ден за осмата етапа на модокликлистите и четирициклистите, која се возеше од Ујуни (Боливија) до Икике (Чиле) во ...

Рома предоцна се враќа во форма

Телеграф - 13.01.2015

Актуелниот шампион Нани Рома предводеше 1-2-3 победа на Мини на деветтата етапа на релито Дакар, додека Катарецот Насер Ал-Атијах го зголеми водството по грешката на неговиот главен ривал Жиниел де Вилиер Рома, чии шанси за победа во генерален ...

Деби победа за Ал-Раџи на релито Дакар

Канал 77 - 13.01.2015

Јазид Ал-Раџи од Тојота ја оствари својата премиерна победа во релито Дакар, на осмата етапа за автомобилите, од Ујуне (Боливија) до Икике (Чиле) во должина од 781 километар. Возачот од Саудиска Арабија, маратонската етапа ја мина за 3:46:29 часа, а ...

Страшна двојна несреќа на Дакар ги преплаши гледачите

Кајгана - 12.01.2015

Седмата етапа на релито Дакар ја одбележаа двојната несреќа во која автомобилите буквално летаа, а гледачите кои се обидоа да му помогнат на првиот, за малку ќе завршеа под автомобилот на вториот натпреварувач што излета.

Дебитантска победа за Ал-Раџи во осмата етапа

Авто Плус - 12.01.2015

Возачот од Саудиска Арабија, Јазид Ал-Раџи на Toyota, ја потврди својата одлична форма и талент и во своето деби на релито Дакар ја освои првата своја етапа во осмата рунда, која во должина од 781 километар се возеше од Ујуни (Боливија) до Икике ...

Рели “Дакар“, Ден 8: Ал-Атија го задржа водството

Локално - 12.01.2015

Јазид Ал-Ражи ја освои осмата фаза од релито Дакар, а Насер Ал Атија продолжува да е лидер со предност од осум минути на врвот на привремениот пласман. Жинел де Вилиер го започна многу силно последниот ден откако стопи три минути од предноста на ...

Марк Кома нов лидер на релито Дакар

Телеграф - 12.01.2015

Чилеанецот Пабло Квинтаниља го прослави враќањето на релито Дакар во неговата родна земја по кратката авантура во Боливија со својата прва етапна победа на престижното рели добиена во последните неколку километри, пред Шпанецот Хуан Педреро Од друга ...

Страшна несреќа на релито Дакар: За „влакно" избегната голема трагедија

Точка - 12.01.2015

На седмата етапа од релито Дакар се случи двојна несреќа. Откако гледачите се обидоа да му помогнат на првиот возач, за малку ќе беа прегазени од друго возило... Најопасното автомобилистичко натпреварување на светот веќе ја зеде првата жртва - ...

(ВИДЕО) Двојна несреќа на релито Дакар

Бриф - 12.01.2015

На релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, за среќа без повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, која можеше да биде кобна, направи ...

ВИДЕО: Неверојатно превртување на Дакар

А1 On - 12.01.2015

Во текот на натпреварувачкиот ден на релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, но за среќа немаше повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, ...

ВИДЕО: Катастрофална несреќа на релито Дакар

Press24 - 12.01.2015

Во текот на натпреварувачкиот ден на релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, но за среќа немаше повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, ...

Двојна несреќа на релито Дакар (видео)

Република - 12.01.2015

На релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, но за среќа немаше повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, која можеше да биде кобна, ...

ВИДЕО: Катастрофална несреќа на Дакар!

Сител - 12.01.2015

Во текот на натпреварувачкиот ден на релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, но за среќа немаше повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, ...

ВИДЕО: Катастрофална несреќа на релито Дакар

Курир - 12.01.2015

Во текот на натпреварувачкиот ден на релито Дакар во Боливија се случи катастрофална двојна несреќа, но за среќа немаше повредени. Најнапред несреќа доживеа Аргентинецот Хуан Мануел Силва, а само неколку минути подоцна на истото место голема грешка, ...