TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се очекуваат резултатите од претседателските избори во Авганистан

Р.С.Европа - 12.09.2009

Изборните органи во Авганистан денеска треба да ги соопштат комплетните резултати од претседателските избори што се одржаа на 20-ти август.

Се уште нема изборен победник во Авганистан

Р.С.Европа - 12.09.2009

Мисијата на Обединетите нации во Авганистан соопштува дека, се уште, нема победник на претседателските избори во таа земја.

САД внимателни кон изборите во Авганистан

BBC - 11.09.2009

Три од четири изборни центри во авганистанската провинција Хелманд ги очекува ревизија и пребројување.

Не брзајте со заклучоци - Холбрук за изборите во Авганистан

Р.С.Европа - 11.09.2009

Американскиот пратеник за Авганистан Ричард Холбрук им порача на критичарите на изборите во Авганистан да не брзаат со заклучоци.

Карзаи ги брани изборите како регуларни

Утрински - 11.09.2009

КАБУЛ - Актуелниот претседател Хамид Карзаи ги бранеше претседателските избори во Авганистан што се одржаа минатиот месец дека се чесни, еден ден откако ...

Комисијата на ОН поништи гласови од 83 избирачки места во Авганистан

Кирилица - 11.09.2009

Комисијата, поддржана од Обединетите нации, која ги разгледува можните фалсификати на претседателските избори во Авганистан, денеска ги поништи изборните ...

Холбрук бара да не се избрзува со оценките за авганистанските избори

Кирилица - 11.09.2009

Специјалниот американски пратеник за Авганистан и Пакистан, Ричард Холбрук изјави дека критичарите на авганистанските избори не би требало да избрзуваат во ...

Чекор назад за демократијата во Авганистан

Deutsche Welle - 10.09.2009

Изборите во Авганистан се проследени со обвинувања за изборни манипулации. Какви последици може да има ваквиот изборен процес за натамошната стабилизација и ...

Карзаи пред победа

Време - 09.09.2009

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи освои 54 проценти од пребројаните гласови, покажуваат нецелосните резултати од авганистанските претседателски избори.

Карзаи задоволен од изборните резултати

Р.С.Европа - 09.09.2009

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи изрази задоволство од нецелосните резултати од претседателските избори одржани на 20 август.

ОН побараа заострување на мерките за изборна измама

Утрински - 09.09.2009

ЊУЈОРК - Обединетите нации побараа заострување на мерките за изборната измама во Авганистан, во услови на се поголема загриженост за нерегуларностите на ...

Потврдени големи изборни неправилности во Авганистан

Н.Македонија - 09.09.2009

Во соопштението на ЕУ се наведува дека по објавувањето на податоците од 18.777 гласачки места, на 2.451 место биле забележани случаи каде што над 90 отсто од ...

Камери на гласачките места во Авганистан

Кирилица - 09.09.2009

Со снимање ОН ќе се обиде да ги елиминира нерегуларностите во прегласувањето и можниот втор круг на гласање во Авганистан Авганистанските набљудувачи, ...

Прегласување во многу места во Авганистан

BBC - 08.09.2009

Изборната комисија во Авганистан соопшти дека актуелниот претседател Хамид Карзаи сега има повеќе од 50 проценти од гласовите на претседателските избори.

ОН: Стоп за сите изборни злоупотреби во Авганистан

Р.С.Европа - 08.09.2009

Преставникот на Обединетите Нации во Авганистан Каи Еиде повика да се исклучат од изборните пресметки сите избирачки ливчиња за кои постојат докази за ...

Авганистанскиот претседател Карзаи добива нов мандат?

Р.С.Европа - 08.09.2009

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи освои 54 отсто од пребројаните гласови, покажуваат нецелосните резулатати од авганистанските претседателски избори.

САД и ОН бараат истрага за наводна измама на изборите во Авганистан

Нетпрес - 08.09.2009

САД и Организацијата на Обединети Нации го зголемија притисокот на авганистанската влада да дозволи истрага поради се поголемиот број наводи за местење на ...

Поништени гласачки ливчиња во Авганистан

Р.С.Европа - 07.09.2009

Авганистанската изборна комисија соопшти дека поништува гласачки ливчиња од 447 избирачки места на неодамнешните претседателски избори во земјата.

Карзаи во водство

Вест - 07.09.2009

КАБУЛ, 7 септември (Ројтерс) - Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи води пред неговиот соперник со 48,6 проценти спрема 31,7 при преброени речиси три ...

Карзаи ја зголеми предноста

Кирилица - 07.09.2009

Според денеска објавените прелиминарни и нецелосни резултати од претседателските избори во Авганистан, актулениот претседател Хамид Карзаи ја зголеми предноста ...