TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието гласа за предлог -законот за полиција

Макфакс - 01.10.2006

Скопје Собранието денеска треба да гласа за Предлог законот за полиција, откако спикерот Љубиша Георгиевски на крајот од минатата недела ја заклучи едномесечната расправа по законскиот текст. За усвојување на Предлог законот за полиција потребно е да гласаат најмалку 61 пратеници.

ЛДП нема да учествува во расправата за Законот за полиција

Макфакс - 01.10.2006

Скопје Либерално демократската партија (ЛДП) нема да учествува во натамошната расправа за предлог законот за полиција во Собранието на Македонија. Одлуката на ЛДП е донесена попладнево, откако парламентарното мнозинство одби да расправа за нивните пет амандмани на предлог законот, со образложение ...

Продолжува дебатата за Законот за полиција

Макфакс - 01.10.2006

Скопје Македонското Собрание денеска треба да ја продолжи дебатата по амандманите на Предлог законот за полиција. Најдолга дебата вчера предизвика амандманот на член 97 став 2 поднесен од пратеничката Роза Топузовска Каровска за бришење на делот во кој се посочува дека по исклучок може да се ...

Усвоен Законот за полиција

Макфакс - 01.10.2006

Скопје Собранието денеска го изгласа Законот за полиција, со 71 гласови за, 12 воздржани и ниту еден против. Опозиционата коалиција од албанскиот блок ДУИ-ПДП не присуствуваше на гласањето. Според пратеникот од оваа коалиција, Џевад Адеми тие го бојкотираа гласањето на законот, бидејќи не е ...

ДУИ: Законот за полиција ги узурпира надлежностите на локалната власт

А1 - 30.09.2006

Денеска се огласи ДУИ, со оценка дека со предложениот закон за полиција се узурпираат надлежностите на локалната власт, во делот на именување на полициските началници. На ваков начин, сметаат од оваа партија, Владата го прекршува Охридскиот договор и законот за локална ...

Прв тест за односите во владината коалиција

А1 - 30.09.2006

Прв тест за односите меѓу партнерите во владината коалиција. Груевски ги изигра и ДПА и НСДП. Првите за законот за полиција. Не им ја даде Струга како посебна полициска единица, ниту го намали на шест години условот за именување на началници. На ист начин постапи и со НСДП.

СДСМ ќе гласа за законот за полицијата

Дневник - 30.09.2006

Дознаваме дека Договорот со Бучковски бил постигнат откако претходно министерката за внатрешни работии по два и полчасовни преговори со Муса Џафери не успеала да ја обезбеди поддршката од ДУИ За СДСМ веќе не е проблематично во полицијата да се напредува со помалку стаж отколку што беше предвидено ...

СДСМ ја врати поддршката за промени во полицијата

Време - 30.09.2006

БУЧКОВСКИ И ГРУЕВСКИ ПОСТИГНАА КОМПРОМИС СДСМ ќе го поддржи Законот за полиција, бидејќи партискиот лидер Владо Бучковски добил ветување од премиерот Никола Груевски дека нема да се отвора нов сектор на полицијата во Струга. Бучковски и Груевски постигнале компромис, со тоа што СДСМ ќе прифати мало ...

Нема Бадинтер за законот за полиција

Вест - 30.09.2006

КОМИТЕТОТ ЗА ОДНОСИ МЕЃУ ЗАЕДНИЦИТЕ ОДЛУЧИ Ваква одлука Комитетот донесе на инсистирање на ДУИ спикерот Љубиша Георгиевски да објасни по која процедура ќе се донесе законот за полиција Комитетот за односи со заедниците вчера одлучи дека законот за полиција не треба да се донесе со бадинтерово ...

Груевски во пет до 12 го спаси консензусот за полицискиот закон

Утрински - 30.09.2006

Премиерот вчера го уверил Бучковски дека нема да има нов полициски сектор во Струга Оливера Војновска Премиерот Никола Груевски вчера буквално во пет до 12 успеа да го спаси консензусот за законот за полиција и да ја разубеди опозицијата, сепак, да го поддржи овој проект откако на лидерот на СДСМ, ...

Компромис за законот за полиција

Вечер Прес - 30.09.2006

Опозициската коалиција предводена од СДСМ одлучи да го поддржи законот за полиција, откако претходно премиерот Никола Груевски лично му соопштил на првиот социјалдемократ Владо Бучковски дека Владата нема да поднесе амандмани кои суштински го менуваат текстот на предлог-законот.

Нема „Бадинтер“ за законот за полиција

А1 - 29.09.2006

Нема „Бадинтер“ за законот за полиција, одлучи комитетот за односи меѓу заедниците. Очекувана победа на власта. Од 19, на седницата беа присутни само 10 члена на комитетот, сите од мнозинството и сите гласаа против примена на „Бадинтер“.

СДСМ не го гласа законот за полиција ако Владата го менува

Вест - 29.09.2006

ДОВЕДЕНО ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК ДОНЕСУВАЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА ПОЛИЦИЈА Лидерот на опозицијата Владо Бучковски ќе ја откаже поддршката на законот за полиција ако Владата го менува со амандмани Донесувањето на законот за полиција и следење на комуникациите е доведено под прашалник, откако опозицијата вчера ...

СДСМ и ЛДП откажуваат за законот за полиција

Дневник - 29.09.2006

Ако законот за полиција биде изменет пред денешната собраниска седница, СДСМ и ЛДП нема да гласаат за него. Лидерот на СДСМ Владо Бучковски обвини дека Владата го менува законот под притисок на ДПА. Коалицијата ДУИ и ПДП се закани дека не гарантираат за стабилноста на земјава ако законот се донесе ...

ДУИ се заканува, СДСМ бара нова лидерска средба

Време - 29.09.2006

ПОЛИЦИСКИОТ ЗАКОН ОТВОРИ ФРОНТ ВО СОБРАНИЕТО Александра М. Митевска ДУИ предупредува дека е можна политичка дестабилизација, а СДСМ бара нова лидерска средба, по најавите за корекции во предлог - законот за полиција и по изборот на комитетот за односи меѓу заедниците, чиј состав е спорен за ...

Опозицијата му откажува на Груевски

Утрински - 29.09.2006

Поради интервенциите во законите за полиција и за прислушување, Бучковски ќе бара нова средба Оливера Војновска Премиерот Никола Груевски веќе не може да смета на консензусот за законите за полиција и за легализирање на прислушувањето, кој го обезбеди пред две недели непосредно пред разговорите во ...

Власта го стави под контрола комитетот за односи меѓу заедниците

А1 - 28.09.2006

Парламентарното мнозинство, преку пратеничката Кипаризова, го стави под своја контрола комитетот за односи меѓу заедниците. Со тоа го обезбеди и правото да одлучи за кои закони ќе биде потребно да се примени Бадинтеровото правило на гласање.

СДСМ ќе размисли дали ќе го поддржи законот за полиција

А1 - 28.09.2006

Бучковски во ходник со своите, мини состанок на владеачките пратеници во комисиска сала, претставници на МВР не знаеја, има ли владини амандмани на законот за полиција. Но, тие останаа тајна. Бучковски најави дека поради владините измени во последен момент СДСМ ќе размисли дали да го поддржи ...

10 години стаж за началник

Вест - 28.09.2006

ВМРО-ДПМНЕ И ДПА ГИ ИСПЕГЛАА РАЗЛИКИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ПОЛИЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ и ДПА постигнале согласност во Владата за ублажување на критериумите во предложениот закон за полиција за избор на раководните кадри. Место 12 години работен стаж потребни за вршење на функциите началник на централнитре ...

Прифатени барањата на ДПА за полицијата

Дневник - 28.09.2006

Премиерот Никола Груевски најверојатно утре во Собранието лично ќе ги образложи предлозите на ДПА кои ќе станат амандмани на Владата Владината коалиција се договорила во законот за полиција да влезат и барањата на ДПА за нов сектор во Струга и за напредување во полицијата со помал работен стаж.

Груевски и Џафери не откриваат какви измени договориле во законот за полиција

Канал5 - 28.09.2006

СДСМ ја доведува во прашање првично дадената поддршка за законот за полиција. Бучковски инсистираше ВМРО-ДПМНЕ и ДПА да кажат какви амандмани подготвува владата за промени во текстот. СДСМ ја доведува во прашање првично дадената поддршка за законот за полиција.

Договориле пократок началнички стаж

Време - 28.09.2006

ПРЕСВРТ ВО ЗАКОНОТ ЗА ПОЛИЦИЈА Владата со амандмани ќе го коригира првичниот текст на законот за полиција, кој беше испратен во Собранието во истата верзија што ја подготви претходната влада. Првичните најави се дека ќе се интервенира во делот во кој се регулираат условите под кои се назначува ...

СДСМ ја преиспитува поддршката за законот за полиција

Утрински - 28.09.2006

Најавата дека Владата ќе интервенира во законот за полиција, според СДСМ, е знак дека Груевски попушта на притисоците на Џафери Оливера Војновска СДСМ ја преиспитува поддршката на законот за полиција по најавата дека Владата ги прифатила барањата на ДПА за намалување на неопходните години стаж за ...

Владата прифати дел од забелешките на ДПА

Вечер Прес - 28.09.2006

ДУИ нема да го поддржи законот за полиција бидејќи измените што ги издејствувала ДПА биле само дел од нивните барања. Во СДСМ, пак, ќе ги чекаат владините амандмани, по што ќе одлучат дали ќе го поддржат законот на седницата в петок Во ВМРО-ДПМНЕ вчера потврдија дека е постигната начелна согласност ...

ДПА и ВМРО ДПМНЕ се договорија за законот за полиција

А1 - 27.09.2006

Нов сектор за внатрешни работи со седиште во Струга и намалување на полицискиот стаж за две години за сите началнички и командирски места во полицијата, тоа се амандманите на владата за предлог-законот за полиција. Ги договорија ВМРО-ДПМНЕ и ДПА, во последен момент само два дена пред законот да се ...

ДПА се премисли за законот за полиција

Вест - 27.09.2006

ПРАТЕНИЦИТЕ БАРААТ ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНА ПОЛИЦИЈА Пратеникот Гарип Каба завчера тврдеше дека законот за полиција е перфектен, а вчера ги повтори скоро сите забелешки на ДУИ Пратениците се погласно го критикуваат законот за полиција, кој е на комисиска раправа во Собранието.

Има ли договор за законот за полиција

Канал5 - 27.09.2006

Владата одлучи да интервенира во законот за полиција. Ќе предложи два амандмана на текстот што го испрати во собранието. Нивна содржина се утврдува е официјалната информација од денешната владина седница. Се додава дека има политичка волја да се прифатат некои од забелешките на пратениците.

ДПА се премисли за законот за полиција

Дневник - 27.09.2006

Каба за „Дневник“ изјави дека ДПА го сменила ставот бидејќи со предлог-законот не ќе може да се спроведе правичната застапеност ДПА за 24 часа го смени ставот за предложениот закон за полиција иако завчера му даде поддршка. Партијата вчера на собраниската Законодавно-правна комисија со амандмани ...

ДПА го смени мислењето за законот за полиција

Утрински - 27.09.2006

Партијата на Џафери сега вели дека критериумите за началници во полицијата се престроги Само еден ден откако искажа блескави оцени, ДПА го смени мислењето за законот за полиција, па вчера излезе со став дека со предложеното решение се предвидуваат строги критериуми за добивање раководна функција во ...

ДПА бара измени во законот за полиција

Вечер Прес - 27.09.2006

ДПА бара измени во Предлог-законот за полиција што в петок треба да се најде на собраниска седница. Собраниската Законодавно-правна комисија вчера едногласно го поддржа Предлог-законот, но дел од членовите имаа забелешки, кои побараа Владата преку амандмани да ги вметне во Законот.

ДПА бара измени на законот за полиција

А1 - 26.09.2006

За една ноќ ДПА се предомисли за предлог-законот за полиција. Сега од партијата на Џафери бараат измени во текстот. Да се намали полицискиот стаж предвиден при избор на командири, да се воведе уште еден сектор за внатрешни работи во Струга бидејќи територијата на СВР Охрид била голема и за подобра ...

Пресврт и во безусловната поддршка на ДПА за Законот за полиција

Канал5 - 26.09.2006

ДПА се предомисли за Законот за полиција. Со забелешките кои пред собраниската законодавно- правна комисија ги кажа пратеникот Гариб Каба, ДПА се доближува до ставовите на ДУИ. ДПА се предомисли за Законот за полиција. Со забелешките кои пред собраниската законодавно- правна комисија ги кажа ...

Само ДУИ е против законот за полиција

Утрински - 26.09.2006

ДУИ ја игнорираше седницата на Комисијата за одбрана, а ДПА смета дека текстот е перфектен Оливера ВоЈновска Законот за полиција има поддршка кај сите парламентарни партии и од власта и од опозицијата, освен од ДУИ. Законот вчера едногласно беше поддржан во собраниската Комисија за одбрана и ...

ДУИ бара помош од странците

Дневник - 26.09.2006

Сите партии, освен ДУИ, вчера дадоа начелна поддршка за предложениот закон за полиција Употреба на албанскиот јазик во усна и писмена комуникација на граѓаните со полицијата, правична застапеност на сите нивоа, контрола на полицијата од надворешни институции како што се Собранието и Народниот ...

Останува информативниот разговор

Вест - 26.09.2006

КОМИСИЈАТА ЗА ОДБРАНА ГО ПОДДРЖА ЗАКОНОТ ЗА ПОЛИЦИЈА Павле Трајанов предупреди дека повикувањето на граѓаните на информативен разговор може да ги загрози нивните човекови права и слободи Во Македонија ќе остане праксата полицијата да повикува граѓани на информативен разговор, и покрај навестувањата ...

Законот за полиција помина на матичната комисија

А1 - 25.09.2006

Двата предлог закона од МВР, за полиција и за следење комуникации мазно го минаа првиот собраниски филтер, матичната комисија за безбедност и одбрана. Сите гласаа „за“, пратеници од ДУИ немаше иако тие се најгласни противници на предлог-законот за полиција.

За полицијата и демократијата

Дневник - 25.09.2006

Принципот на недискриминација е слабо истакнат во целиот текст на Законот, а секако дека заслужува повеќе внимание, имајќи го предвид фактот дека идентификувањето на полицијата како институција што поседува сила, може да се рефлектира негативно ако таа сила не е кохерентна , со јасно искажани ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го брани од СДСМ законот на Џанго

Дневник - 25.09.2006

ДУИ нема да поднесе амандмани, туку на собраниска седница ќе образложи зошто се против Предлог-законот Партиите на владејачкото мнозинство најверојатно ќе немаат забелешки на Предлог-законот за полицијата, иако тој е подготвен од претходната влада на Владо Бучковски, а сегашната опозиција ќе го ...

Опозицијата го поддржа Законот за полиција

Канал5 - 25.09.2006

Опозицијата го поддржа предлог-законот за полиција–помина на комисијата за одбрана и безбедност, пред собраниската седница в петок. Опозицијата го поддржа предлог-законот за полиција помина на комисијата за одбрана и безбедност, пред собраниската седница в петок. Сепак, имаат амандмани.