TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ципрас пред потпишувањето на договорот: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот, таква песна пишуваме во Преспа

Фокус - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Канал5 - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Телма - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Канал5 - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ ,...

Македонија и Грција во Мала Преспа го потпишаа договорот за името

Телма - 17.06.2018

Симболично на грчкиот брег на Преспанското Езеро беа ставени потписите на Договорот со кој треба да се стави крај на речиси тридеценискиот спор меѓу Македонија и Грција и да отвори нова страница во односите меѓу двете земји.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Кајгана - 17.06.2018

Атина, 16 јуни 2018 (МИА) - Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на синоќешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Press24 - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Сител - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Слободен Печат - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојдовме гледајќи во очи на историјата да ја извршиме нашата патриотска должност

+инфо - 17.06.2018

Ципрас рече дека договорот е патриотски и ги повика граѓаните на двете земји да го прифатат без предрасуди. Денеска овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на ...

Ципрас: Дојде време повторно да пееме среќни песни на Балканот

МКД - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас распали од говорница: Проблем ви е што договорот е добар

Press24 - 17.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Од Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна

Независен - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Сител - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

А1 On - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Нова ТВ - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Слободен Печат - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Договорот топ тема во српските медиуми: „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“

Press24 - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

+инфо - 17.06.2018

Покрај вообичаниете податоци за тоа кој присуствувал на потпишувањето, српските медиуми цитираат и делови од говорот на премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна ...

Ципрас: Двајцата сме тука да ја извршиме нашата патриотска должност

Стандард - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

А1 On - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Сител - 17.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на вчерашната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Локално - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Локално - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Ципрас: Денес се наоѓаме тука гледајќи ја во очи историјата на нашите народи

Либертас - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Вечер Прес - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Бриф - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

еМагазин - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Вечер Прес - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

CivilMedia - 17.06.2018

„Денес, овде во Преспа, почнуваме да пишуваме нова среќна песна“, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, пренесува МИА .

Ципрас: Денес се наоѓаме тука гледајќи ја во очи историјата на нашите народи

iPortal - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Историскиот ден за Атина и Скопје настапи

Поглед - 17.06.2018

Претстои историски ден за Македонија и Грција. Договорот меѓу Република Македонија и Грција односно меѓу Атина и Скопје за новото име на Македонија ќе биде потпишан на 17 јуни (денеска) во село Псардес. Церемонијата ќе започне во 10:30 ч.

Ципрас: Време е да пееме среќни песни на Балканот

24Инфо - 17.06.2018

Ципрас: Време е да пееме среќни песни на Балканот Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

еМагазин - 17.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Проблем ви е што договорот е добар

Република - 17.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на синоќешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Дојде време да пееме песни што го слават мирот

Н.Македонија - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на блех ...

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот (Видео)

1tv - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

24 Вести - 16.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист која се одржа во близина на Атина.

Нови обвинувања за предавство против Ципрас во грчкиот парламент

Телма - 16.06.2018

Поддржувачите на Ципрас и натаму се згрозени од повикот за воен пуч на ултра десничарот Константинос Барбарусис. Полицијата во филмска бркотница на автопат не успеала да го уапси. Барбарусис со службениот автомобил прелетал со огромна брзина покрај ...

Ципрас: Ова е еден договор што би сакал да го има на маса секој грчки премиер по 1995 година

Фокус - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме добар договор

+инфо - 16.06.2018

Во обраќањето пред пратениците, тој упати критики до Нова демократија, дека во минатото немала проблеми со македонскиот јазик. Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Слободен Печат - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

А1 On - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Грчкиот парламент пред гласање доверба за владата на Ципрас, Коѕиас најавува документи за преговорите водени од ...

Сител - 16.06.2018

На денешниот последен ден од дебатата за името во грчкиот парламент, пратениците на Нова демократија ја окупираа говорницата со остри критики упатени до Ципрас. Доајенот во грчката политика Самарас го обвини дека го продал името и на грчките ...

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Стандард - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

Сител - 16.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржа вчера во близина на Атина.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор

МКД - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и дека е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нeа демократиа на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

А1 On - 16.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

Либертас - 16.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Локално - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Ова е договор што би го посакал секој грчки премиер по 1995 година

Поглед - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Либертас - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Го призна ли Грција со договорот македонскиот идентитет или правото на самоопределување?

еМагазин - 16.06.2018

Го призна ли Грција со договорот навистина македонскиот идентитет, како што беше преставено во Македонија е една од најчестите теми за дебата по грчките медиуми, на кои решавањето на долгодишниот спор за името е топ тема со денови.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Фактор - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент, пренесе МИА.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Н.Македонија - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

Фокус - 15.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Ципрас уште еднаш го демантира Заев: Нема да ги нарекуваме Македонци, туку славомакедонци!

Таратур - 15.06.2018

„Македонија доби потврда на својот национален идентитет и од грчка страна“, рече премиерот Заев како аргумент зошто прифатил ваков капитулантски договор. Но, веднаш доби демант и тоа токму од неговиот партнер во преговорите Ципрас.

За Заев Владата треба да е горда на ова решение, според Ципрас договорот не признава македонска нација

Курир - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Ципрас: Поради името немавме силни економски врски со соседите

+инфо - 15.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

Слободен Печат - 15.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Ципрас: Проблемот со името не спречуваше да создадеме силни економски врски со нашиот сосед

Стандард - 15.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Ципрас: Договорот со северниот сосед има историско значење за економијата

Локално - 15.06.2018

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина.

Официјален Париз го поздрави договорот за името

Канал5 - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Со договорот ништо не даваме туку земаме, ќе ги нарекуваме Славомакедонци

Фокус - 14.06.2018

Договорот не признава македонска нација, туку само право на нашите соседи на самоопределување, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното интревју за државната грчка телевизија ЕРТ.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Фокус - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Ципрас: Постои решение за државјанството, а не за идентитетот

Телма - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Високи дипломати ќе присуствуваат на потпишувањето на договорот

Канал5 - 14.06.2018

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, медијаторот Нимиц, европскиот двоец Могерини-Хан се очекува да го овековечат договорот меѓу Македонија и Грција, кој според најавите, треба да биде потпишан викендов во Мала Преспа.

Ципрас: Договорот не ја признава македонската нација, само правото на нашите соседи да се самоопределуваат

Фокус - 14.06.2018

Договорот не ја признава македонската националност, го признава само правото на нашите соседи да се самоопределуваат, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во интервју за грчката телевизија ЕРТ.

Се тресе фотелјата на Ципрас

24 Вести - 14.06.2018

„Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределат како Македонци“, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, за грчката телевизија ЕРТ.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

24 Вести - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Сител - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Интерпелација за Ципрас поради договорот со Македонија

Р.С.Европа - 14.06.2018

Грчката опозициска Нова демократија поднесе иницијатива за гласање на недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас поради договорот со Македонија, објави новинската агенција Ројтерс. Пратеничката расправа за интерпелацијата е закажана за 18 ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Независен - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Се ниша Владата на Ципрас: Вечерва грчкото Собрание ќе и гласа доверба

Press24 - 14.06.2018

Грчката опозициска Нова демократија поднесе иницијатива за гласање на недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас поради договорот со Македонија, објави новинската агенција Ројтерс. Пратеничката расправа за интерпелацијата е закажана за 18 ...

Мицотакис поднесе интерпелација за владата на Ципрас

Сител - 14.06.2018

Договорот Заев-Ципрас за решавање на спорот за името може да ја урне грчката влада. Шефот на опозициската Неа Демократија Киријакос Мицотакис поднесе иницијатива за гласање недоверба на Владата на премиерот Ципрас поради несогласување со ...

Високи дипломати ќе присуствуваат на потпишувањето на договорот

Сител - 14.06.2018

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, медијаторот Нимиц, европскиот двоец Могерини-Хан се очекува да го овековечат договорот меѓу Македонија и Грција, кој според најавите, треба да биде потпишан викендов во Мала Преспа.

Ципрас на Твитер: „Договорот не препознава македонска нација”

Курир - 14.06.2018

„Договорот не ја признава македонската нација, го признава само правото на нашите соседи на самоопределувањe”, напиша меѓудругото грчкиот премиер Алексис Ципрас на ...

Ципрас: Нема да ги нарекуваме Македонци, туку славомакедонци

МКД - 14.06.2018

Договорот не признава македонска нација, туку само право на нашите соседи на самоопределување. Ако инсистиравме на име без превод многу брзо ќе се соочевме со проблеми. Сите ќе се согласат за името Македонија.

Официјален Париз го поздрави договорот за името

Стандард - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Официјален Париз го поздрави договорот за името

А1 On - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Официјален Париз го поздрави договорот за името

+инфо - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Франција го поздрави договорот за името

Р.С.Европа - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Не можеме да им забраниме на соседите да се самоопределуваат како Македонци

Press24 - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Официјален Париз го поздрави договорот за името

Слободен Печат - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Франција го поздрави договорот за името

Независен - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Стандард - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Кајгана - 14.06.2018

Атина, 14 јуни 2018 (МИА) - Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното ...

Поддршката од Павлопулос најдобар доказ каков договор потпишавме со Грција

Република - 14.06.2018

Поддршката на претседателoт на Грција Прокопис Павлопулос на Договорот Заев – Ципрас е најдобриот доказ на која страна натежнува неговата содржина. Веднаш откако грчкиот и македонскиот премиер објавија дека Договорот за промена на Уставното име на ...

Официјален Париз го поздрави договорот за името

Бриф - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

ЦИПРАС ГИ СМИРУВА СТРАСТИТЕ: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Фактор - 14.06.2018

Премиерот на Грција , по повод постигантото решение за името на Македонија, вели дека „Грција не може да им го забрани правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци“. Тој додал дека терминот „Македонци“ не се однесува на историјата на ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

еМагазин - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Франција го поздрави договорот за името

iPortal - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Мета - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ вчера порача дека со новата спогодба, Грција не може да го забрани правото на жителите на Република Македонија да се самоопределуваат, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

24Инфо - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Франција го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

еМагазин - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Локално - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Република - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Официјален Париз го поздрави договорот за името

Либертас - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Н.Македонија - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

1tv - 14.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во вчерашното интервју за грчката државна ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

1tv - 14.06.2018

Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и ...

Официјален Париз го поздрави договорот за името

1tv - 14.06.2018

Франција го поздравува постигнатиот договор за прашањето за името, објавен од страна на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, се наведува во соопштението на француското Министерство за надворешни работи.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Канал5 - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Ципрас на националната телевизија: Не можеме да им забраниме на соседите да се самоопределуваат како Македонци

Фокус - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Грците поделени во однос на договорот со Македонија

Deutsche Welle - 13.06.2018

Грчката и македонската влада се согласија за компромис во деценискиот спор за името. Грчкиот парламент ќе мора да го изгласа договорот, но се насетуваат проблеми. Во Атина се заканува внатрешно-политички конфликт Грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Целиот договор за решавање на спорот за името објавен на англиски јазик

Телма - 13.06.2018

Во Грција веќе е објавен целосниот договор за надминување на спорот за името од кој се истакнува новиот назив на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

+инфо - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

А1 On - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Ципрас: Не можеме на соседите да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

МКД - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Слободен Печат - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Макфакс - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Договорот за името в петок пред грчките пратеници

+инфо - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Нова ТВ - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Договорот за името објавен на англиски јазик

+инфо - 13.06.2018

Во Грција веќе е објавен целосниот договор за надминување на спорот за името од кој се истакнува новото име на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Слободен Печат - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Ципрас: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Либертас - 13.06.2018

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, рече грчкиот премиер во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.

Извештај од Атина: Грците поделени во однос на договорот со Македонија

Либертас - 13.06.2018

Грчката и македонската влада се согласија за компромис во деценискиот спор за името. Грчкиот парламент ќе мора да го изгласа договорот, но се насетуваат проблеми. Во Атина се заканува внатрешно-политички конфликт, пишува Дојче веле .

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Точка - 13.06.2018

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос ...

Ќе помине ли договорот помеѓу Македонија и Грција во македонскиот и грчкиот парламент

еМагазин - 13.06.2018

Како и што се очекуваше најголемите опозициони партии во Македонија и Грција, ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија не се согласуваат со тоа што е предвидено со дговорот помеѓу Македонија и Грција, за кој се договорија премиерите на двете земји, Зоран Заев ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Канал5 - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Постигнавме историски договор

24 Вести - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Заев ќе го соопшти договорот пред јавноста

Канал5 - 12.06.2018

Заврши разговорот Заев - Ципрас. За 15тина минути македонскиот премиер Зоран Заев најави обраќање во кое ќе соопшти детали од договорот. Во прес центарот на владата е Гоце Михајловски. Информациите пристигнуваат со голема брзина, очигледно договор ...

Постигнат договор помеѓу Заев и Ципрас

24 Вести - 12.06.2018

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и ...

Ципрас: Постигнат е добар договор кој ги исполнува грчките барања

Телма - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Ципрас: Носам добри вести, имаме добар договор

Фокус - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас го информираше, грчкиот претседател Павлопулос го поздрави договорот Скопје-Атина

Алсат-М - 12.06.2018

Постигнат е договор за промена на официјалното име на нашиот северен сосед. Му соопшти доцна попладнево премиерот Ципрас на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Тој му рекол на грчкиот претседател дека македонската страна прифатила ерга омнес и ...

Ципрас: Договорот е голема дипломатска победа, но и голема историска можност

Телма - 12.06.2018

16:30 часот, заврши и решавачкиот телефонски разговор помеѓу премиерите Заев и Ципрас. Историската одлука дека договор е постигнат прв ја објави грчкиот премиер Алексис Ципрас уште пред средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Канал5 - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“. Ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна во светските медиуми

24 Вести - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор помеѓу Грција и Македонија

ТВ21 - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас тргна да го информира грчкиот претседател за договорот со Заев

Независен - 12.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас предмалку се упати кон претседателската резиденција во Атина за да го информира грчкиот претседател Прокопис Павлопулос за денешниот телефонски разговор со македонскиот премиер Зоран Заев.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Курир - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчки те предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Имаме добар договор

А1 On - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Постигнат е добар договор, исполнети се барањата за уставна промена и ерга омнес

Макфакс - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Ципрас: Постигнавме историски договор

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни (МИА) - Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Стандард - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Стандард - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Нова ТВ - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

А1 On - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Среќен сум бидејќи имаме договор што ги покрива сите предуслови што ги постави грчката влада

Курир - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Носам добри вести, постигнавме историски договор

МКД - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Постигнат е договор, вели грчки владин претставник

МКД - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Имаме добар договор

Слободен Печат - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Сител - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас среќен по разговорот: Имаме добар договор

Press24 - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Имаме добар договор

+инфо - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Грчкиот претседател Павлопулос: Договорот ги задоволува условите кои Грција ги бара

Курир - 12.06.2018

Грчкиот претседател изјави дека договорот е добар и ги вклучува барањата за ерга омнес и уставна ревизија. “Ова е добар договор кој што ги задоволува условите кои што ги бара Грција. Сега задача на ПЈР Македонија е да го оствари тоа на што е ...

Претставник на грчката Влада: Постигнат е договор

Стандард - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчкиот претседател Павлопулос: Договорот ги задоволува условите кои Грција ги бара

Сител - 12.06.2018

Грчкиот претседател изјави дека договорот е добар и ги вклучува барањата за ерга омнес и уставна ревизија. “Ова е добар договор кој што ги задоволува условите кои што ги бара Грција. Сега задача на ПЈР Македонија е да го оствари тоа на што е ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, топ вест во светските медиуми

+инфо - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, меѓу главните вести во светските медиуми

А1 On - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Со „breaking news“ одекна новото име на Македонија - топ тема во светските медиуми

Press24 - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Независен - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Кајгана - 12.06.2018

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Курир - 12.06.2018

– Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Независен - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име. Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот премиер Алексис ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, топ вест во светските медиуми

Слободен Печат - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни 2018 (МИА) - Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас е задоволен од договорот, Мицотакис го повика да не става потпис

Сител - 12.06.2018

Постигнат е договор кој ги задоволи барањата на Грција порача грчкиот премиер Ципрас пред јавноста. Република Северна Македонија за севкупна упореба и уставна ревизија според Ципрас е историско постигнување во согласност со грчките црвени линии.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

+инфо - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Слободен Печат - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор за името

Press24 - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Прес на Заев во 18.30 – Атина потврди, договор има

Нова ТВ - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји, соопшти претставник на грчката Влада. Според истите извори, како што пренесува МИА, Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Постигнат е добар договор со кој се исполнети грчките барања

МК News - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Ципрас: Постигнавме историски договор

МК News - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Постигнат е договор за името

МК News - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Постигнат договор помеѓу Заев и Ципрас

Вечер Прес - 12.06.2018

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името. Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Вечер Прес - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Павлопулос по средбата со Ципрас го поздрави договорот Скопје-Атина

Вечер Прес - 12.06.2018

Постигнат е договор за промена на официјалното име на нашиот северен сосед, му соопштил доцна попладнево премиерот Ципрас на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Му кажал дека македонската страна прифатила ерга омнес и уставни измени.

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна во светските медиуми

Локално - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна тема во светските медиуми

Либертас - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Опозицијата во Грција го обвинува Ципрас за тајна дипломатија

Тера - 12.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Локално - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Либертас - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Вечер Прес - 12.06.2018

– Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „бреакинг нењс“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот ...

Ципрас: Постигнат е добар договор, исполнети се барањата за уставна промена и ерга омнес

Sky - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор, кој ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес

еМагазин - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Постигнат е добар договор со кој се исполнети грчките барања

Фактор - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Ципрас: Имаме добар договор

Либертас - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Република - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Имаме добар договор

еМагазин - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, топ вест во светските медиуми

Република - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

OДЕКНА ВЕСТА ЗА МАКЕДОНСКО-ГРЧКИОТ ДОГОВОР: Што пишуваат регионалните и светски медиуми?

Фактор - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот.

Ципрас: Постигнавме историски договор

Локално - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас: Договорот е голема историска и дипломатска победа

24Инфо - 12.06.2018

Ципрас: Договорот е голема историска и дипломатска победа 16:30 часот, заврши и решавачкиот телефонски разговор помеѓу премиерите Заев и Ципрас. Историската одлука дека договор е постигнат прв ја објави грчкиот премиер Алексис Ципрас уште пред ...

Грчки владин претставник вели дека има договор, Заев најави пресконференција за 18.30ч.

iPortal - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Ципрас: Постигнавме историски договор што ги покрива сите предуслови

Тера - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Ципрас го информирал грчкиот претседател Павлопулос кој го поздравил договорот Скопје-Атина

Република - 12.06.2018

Посигнат е договор за промена на официјалното име на нашиот северен сосед, му соопштил доцна попладнево премиерот Ципрас на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Тој му рекол на грчкиот претседател дека македонската страна прифатила ерга омнес и ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Н.Македонија - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, пренесе МИА. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име. Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот ...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Н.Македонија - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот кој ...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Н.Македонија - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република ...

Опозицијата во Грција го обвинува Ципрас за тајна дипломатија

Фокус - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Канал5 - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името.

Нова демократија го обвинија Ципрас за тајна демократија за името

Press24 - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Сител - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Неа демократиа бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за скопското прашање

МКД - 11.06.2018

Грчката опозициска партија Неа демократиа ја обвини владата во Атина дека води тајна дипломатија и ги држи граѓаните во мрак и бара од премиерот Алексис Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името.

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Независен - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името.

Нова демократија бара Ципрас да го извести парламентот за прашањето за името

Стандард - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

А1 On - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Слободен Печат - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија реагира: Ципрас нѐ држи во мрак!

+инфо - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Курир - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Пулс24 - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

Либертас - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

За Нова демократија Ципрас води тајна дипломатија и ги држи граѓаните во мрак

Фактор - 11.06.2018

Oпозициската Нова демократија ja oбвини грчката Влада за тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак. Тие бараат премиерот Алексис Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА ...

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

CivilMedia - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името, јави дописничката на МИА од ...

Нова демократија бара Ципрас да престане со тајната дипломатија со Скопје

Н.Македонија - 11.06.2018

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања во разговорите за името.