TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лихтенштајн-Македонија 1:2

А1 - 12.11.2005

Македонската фудбалска репрезентација предводена од Бобан Бабунски го победи Лихтенштајн со 2:1 во пријателски фудбалски натпревар одигран денеска во Вадуц. Аутсајдерот водел од 35-тата минута со голот на Д'елиа, а дури во финишот Македонија го пробила бедемот на Лихтенштајн.

Лихтенштајн не е Андора, ама...

Време - 12.11.2005

ДЕНЕСКА ПРИЈАТЕЛСКА СРЕДБА: ЛИХТЕНШТАЈН - МАКЕДОНИЈА Аутсајдерот Лихтенштајн не би требало да биде поголема пречка за македонската фудбалска репрезентација, која денеска во Вадуц ќе се обиде да ја продолжи победничката атмосфера создадена од мечот со Холандија пред еден месец.

"Брз гол" ќе направи содржајна претстава

Дневник - 12.11.2005

ФУДБАЛ - ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧ ЛИХТЕНШТАЈН - МАКЕДОНИЈА Ќе настојуваме поедноставно и побрзо да го освојуваме просторот за да си обезбедиме ситуации од кои ќе можеме да постигнеме гол. Ако треба и од прекин, имаме реализатори за тоа.

Победа за продолжување на амстердамската еуфорија

Утрински - 12.11.2005

Контролна средба во Вадуц помеѓу репрезентациите на Лихтенштајн и Македонија Најдобриот противнички фудбалер Фрик нема да настапи против Македонија Емил Китановски Попладнево во Вадуц Лихтенштајн (почетокот на дуелот е закажан за 16 часот) фудбалската репрезентација на Македонија под водство на ...

Ремито од Амстердам на испит

Вест - 12.11.2005

Нашата фудбалска репрезентација денеска (16 ч. во Вадуц) игра пријателски меч со Андора Дали одличниот резултат, ремито против Холандија во Амстердам од пред еден месец, беше само моментален блесок на нашата фудбалска репрезентација, односно слаб ден на Холанѓаните, ќе биде познато по одигрување ...

Новески: Тешко е да се игра по голем успех

Време - 11.11.2005

А-ТИМОТ ДЕНЕСКА ЗАМИНУВА ЗА ЛИХТЕНШТАЈН Македонската фудбалска репрезентација утре во Вадуц на средбата со Лихтенштајн ќе се обидува да го надмине комплексот што го имаме против „малите“ репрезентации. По неуспехот со Андора, но и со Лихтенштајн пред три години, в.д.

Бабунски бара напаѓачка игра во Лихтенштајн

Дневник - 11.11.2005

ФУДБАЛ - БИВШИОТ В.Д. СЕЛЕКТОР СО НАРАЧКА ДО РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИТЕ Најдобрата македонската фудбалска репрезентација, која пред еден месец на амстердамската "Арена" го одбрани почетниот резултат со фаворитот Холандија (0-0), утре ќе има задача да го демонстрира офанзивниот потенцијал против Лихтенштајн, ...

Бабунски: Ќе ги покажеме офанзивните особини на тимот

Утрински - 11.11.2005

Прес-конференција на селекторот пред заминувањето за Лихтенштајн Против Лихтенштајн ќе настапи речиси истиот состав од Амстердамв Емил Китановски На петтиот официјален меч на македонската фудбалска репрезентација против селекцијата на Лихтенштајн, членовите на нашиот тим посакуваат сигурен триумф ...

Да не се повтори Андора!

Вест - 11.11.2005

Нашата фудбалска репрезентација утре игра пријателски меч со Лихтенштајн Традицијата на слаби игра против аутсајдерите, а, пред се, на двомечот против Андора, ќе треба да се прекине на утрешниот пријателски натпревар со Лихтенштајн, што го играме во Вадуц, дециден е в. д.

Бабунски офанзивно против Лихтенштајн

А1 - 10.11.2005

Со играчите што се изборија за реми во Холандија, со офанзивна тактика и брза игра, Бобан Бабунски ќе влезе во 5-от меѓусебен натпревар на фудбалските репрезентации на Македонија и на Лихтенштајн. В сабота од 16 часот во Вадуц, нашиот национален тим ќе се обиде да ја надмине психолошката бариера во ...

Арбен Нухии на местото на Исмаили

Вест - 10.11.2005

БАБУНСКИ, СЕПАК, СЕ ОДЛУЧИ ДА ПОВИКА НОВ ФУДБАЛЕР Иако најавуваше дека нема да повика нов играч на местото на повредениот Исмаил Исмаили, в. д. селекторот на нашата фудбалска репрезентација Бобан Бабунски, сепак, вчера се одлучи да го повика Арбен Нухии од Вардар во македонскиот национален состав ...

А.Нухији го замени повредниот Исмаили

Утрински - 10.11.2005

Втор ден од мини-подготовките на фудбалската репрезентација во Скопје Фудбалската репрезентација на Македонија под водството на Стручниот штаб на в.д. селекторот Бобан Бабунски вчера во Скопје го реализираше вториот ден од мини подготовките пред претстојниот пријателски меч со малку познатата ...

Бабунски го затвори списокот со Арбен Нухии

Дневник - 10.11.2005

ФУДБАЛ - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА По дводневно размислување, в.д. селекторот Бобан Бабунски сепак се одлучи да го затвори списокот со кандидатите за составот на најдобриот фудбалски тим, со напаѓачот на Вардар, Арбен Нухии. По подолга пауза, селекторска покана за Нухии пристигна откако поради повреда отказ ...

Нашата фудбалска репрезентација е во комплетен состав

А1 - 09.11.2005

Делот на македонската фудбалска репрезентација кој се подготвува за саботниот пријателски натпревар со Лихтенштајн во Вадуц, од денеска во комплетен состав се подготвува во Скопје. Гоце Седлоски, Николче Новески, Горан Попов и Илчо Наумоски последни пристигнаа и веќе тренираа.

Позитивна клима пред патот за Вадуц

Утрински - 09.11.2005

Започнаа мини-подготовките на репрезентацијата Вчера со првата прозивка во хотелот "Карпош" во Скопје, започнаа мини подготовките на фудбалската репрезентација на Македонија која на 12 ноември во Вадуц Лихтенштајн ќе го одигра контролниот пријателски меч со селекцијата на оваа земја.

Денеска се очекува задоцнетата "четворка"

Вест - 09.11.2005

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НЕКОМПЛЕТНА ГИ ЗАПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА МЕЧОТ СО ЛИХТЕНШТАЈН Со само 14 фудбалери, нашата фудбалска репрезентација ги започна тридневните подготовки за пријателскиот натпревар што в сабота во Вадуц ќе го одиграме со домаќинот Лихтенштајн.

Вадуц и Техеран не се изборни

Дневник - 08.11.2005

ПРЕД ИЗБОРОТ НА НОВИОТ СЕЛЕКТОР Нема да бидам на никаков тест во Вадуц, порачува в.д. селекторот Бобан Бабунски, пред изборот на новиот селектор на македонската фудбалска репрезентација. Бабунски како вршител на должноста го заврши квалификацискиот циклус за СП по заминувањето на Слободан Сантрач и ...

Јонуз провоцираше, Бабунски не наседна

Време - 08.11.2005

ПОЧНА КАМПАЊАТА ЗА НОВ СЕЛЕКТОР Златко Крстевски Бобан Бабунски и Мирсад Јонуз, македонските кандидати за нов фудбалски селектор на А-тимот, вчера и официјално ја почнаа кампањата за тоа место. На прес-конференцијата по повод заминувањето на двата национални тима во Иран и во Лихтенштајн, и ...

Прифаќањето на мечевите во интерес на мак-фудбалот

Утрински - 08.11.2005

Заеднички брифинг на селекторите Бабунски и Јонуз пред претстојните контролни средби Бабунски ослабен за Исмаили, Јонуз без Митров и Гроздановски Емил Китановски Вчера во хотелот "Континентал" во Скопје, заедничка прес-конференција одржаа селекторите Бобан Бабунски и Мирсад Јонуз во пресрет на ...

Лихтенштајн и Иран шанса за селекторската фотеља

Вест - 08.11.2005

БАБУНСКИ И ЈОНУЗ ПРЕД РЕПРЕЗЕНТАТИВНИТЕ ДУЕЛИ Иако и двајцата не сакаа да признаат, претстојните мечеви со Лихтенштајн и на ЛЏ турнирот во Иран се вистинска шанса за в. д. селекторот Бобан Бабунски и за селекторот на младата репрезентација Мирсад Јонуз со позитивни исходи да дојдат до селекторската ...

Откажаа Исмаили, Митев и Гроздановски

Вечер Прес - 08.11.2005

Македонската фудбалска репрезентација што ќе настапи на "ЛЏ" купот во Техеран (од 11 до 13 ноември) ги почна подготовките, а вчера (15 ч.) го имаше и првиот тренинг. Најсилната селекција, која на 12 ноември ќе ги одмери силите со Лихтенштајн во Вадуц, собирот го закажа за денеска.

Ниту еден официјален селектор на фудбалските репрезентации

А1 - 07.11.2005

Парадоксална ситуација. Две македонски репрезентации, но ниту еден официјален селектор. И Бабунски и Јонуз најверојатно ќе пројават интерес за функцијата. Гледаат ли еден на друг како противници, и ги сфаќаат ли овие натпревари како квалификации во евентуалната меѓусебна борба.

Два национални тима за само 3 дена ќе одиграат 3 средби

А1 - 07.11.2005

Терминот на ФИФА за бараж и за пријателски фудбалски натпревари претстојниот викенд, македонската репрезентација ќе го искористи двојно. Како ниедна друга селекција во светот, два наши „А“ национални тима во само три дена ќе одиграат три средби, на два сосема различни краја од светот.

Денеска и утре се собираат македонските репрезентации

Време - 07.11.2005

ЗА ПРИЈАТЕЛСКИТЕ СРЕДБИ Поделената македонска репрезентација, која викендов ќе игра три меча на два континенти, денеска и утре ќе ги има првите собири на фудбалерите што двата селектори Бобан Бабунски и Мирсад Јонуз ги објавија минатата недела.