TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Мијалков и Муса Џафери договарале прв човек на Врховниот суд

Нова ТВ - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев објави снимка на која разговараат директорот на УБК Сашо Мијалков и тогашниот вицепремиер Муса Џафери, а според Заев на снимката се договара местење на прв човек на Врховниот суд.

Заев објави снимки како се местеле судии и пресуди, како се правел пазарот со ДУИ... (ВИДЕО)

МКД - 15.02.2015

Како се избираат судиите, како се разрешуваат судиите, кој и како и чии ќерки мести за судии, како се завршуваат работите со кривичните пријави... се темите на денешните снимки што претседателот на СДСМ Зоран Заев ги објави денеска на конференцијата ...

Разговор број 2: Мијалков му порачува на Џафери дека не смее да се блокира изборот за претседател на Врховниот суд

Фокус - 15.02.2015

За ова нема отстапки, дециден е Мијалков пред Џафери. Вториот разговор што го објави лидерот на СДСМ Зоран Заев открива дека шефот на тајната полиција и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Мијалков го прекорува вицепремиерот за спроведување ...

Новите делови од „бомбата“ доказ дека материјалите се од странски служби?

Алфа - 15.02.2015

Зоран Заев објави нови делови од таканаречената бомба. На денешната прес конференција пушти снимки за кои тврди дека се прислушувани разговори на министри, новинари, како и на шефот на ДБК.

Кој прислушувал – снимен разговор и на шефот на УБК

Телеграф - 15.02.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска, меѓу неколкуте снимени материјали, објави и разговор меѓу директорот на УБК, Сашо Мијалков и вицепремиерот Муса Џафери Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска, меѓу неколкуте снимени материјали, објави и ...

АНАЛИТИЧАРИ: Кој издава наредба сам себе да се снима?

Телеграф - 15.02.2015

Како е можно тој што, наводно издал наредби за снимање, во исто време и самиот себе да се прислушува. Ова е прашањето што го покренаа аналитичари по објавите на Зоран Заев Како е можно тој што, наводно издал наредби за снимање, во исто време и ...

ЗАЕВ ОБЈАВИ ПРАВОСУДНА „БОМБА“: „Се местеле судски одлуки, избори и унапредување на судии“

Академик - 15.02.2015

Истакнувајќи дека она што е на снимките е „грозно“, Заев нагласи дека со снимките со прислушкувани разговори може да се слушне како се местеле судски и обвинителски одлуки, како се местеле избори и разрешување на судии, какко местеле претседатели на ...

(ВИДЕО) Заев: Нови скандалозни докази – Упад на Груевски во судството

А1 On - 15.02.2015

Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме, рече на денешната прес конференција претседателот на СДСМ Зоран Заев. Во продолжение целиот прес интегрално: Објавивме тежок политички скандал, ...

(АУДИО) Мијалков и Муса Џафери договорале прв човек на врховниот суд

Бриф - 15.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ, лидерот Зоран Заев презентираше докази, снимени телефонски разговори за именување и разрешување на судии. Братучедот на Никола Груевски, Сашо Мијалков во телефонски разговор со Муса Џафери договара прв човек на ...

Заев: Тоа што ќе го слушнете денеска ги надминува границите на скандалот

+инфо - 15.02.2015

Ова што денеска ќе го слушнете ги надминува границите на скандалот, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција. - Ќе слушнете како Груевски и Мијалков како со неколкумина соработници заедно местеле судски и обвинителски ...

Заев: Упад на Груевски во судството

+инфо - 15.02.2015

Ја пренесуваме во целост прес конфренцијата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: „Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме. Објавивме тежок политички скандал, дека братучедската двојка, ...

Заевден

Press24 - 15.02.2015

Драма во пет чина во следните триесетина дена ќе гледа Македонија. Ако може да му се верува на сценаристот, бомбашката офанзива ќе треба да заврши некаде пред Велигден. Според досегашната практика, тоа би требало да бидат пет до шест ...

(Дополнето) Заев: Еве како затворите во Македонија се полни со политички затвореници

Либертас - 15.02.2015

- Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме – изјави лидерот на СДСМ на денешната прес конеренција. Неговиот говор ви го репенсуваме интегрално: Објавивме тежок политички скандал, дека ...

Дали Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри?!

Република - 15.02.2015

Нови обвинувања стигнаа од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но со своите изјави тој постојано се демантира самиот себе. Тоа само покажува дека има лаги на многу теми искажани токму од лидерот на опозицијата.

За прислушувањето и за уцените кривична одговорност, за соработката етичка

Република - 15.02.2015

Прис­лу­шу­ва­ње­то мо­же­ло да го из­вр­ши кој би­ло - хи­по­те­тич­ки не­ка е и при­ват­на аген­ци­ја во Ма­ке­до­ни­ја, не­ка не е стран­ска служ­ба. Не­кој сто­рил кри­вич­но де­ло, но мо­жел да го при­крие, да не го да­де во јав­ност.

(Дополнето): ВО ЖИВО: Заев: Мијалков и Муса Џафери договарале прв човек на Врховниот суд

Либертас - 15.02.2015

- Денеска ќе чуете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле суски и обвинителски одлуки. Местеле избори и разрешување на судии, претседатели на судовите, унапредување на судии. Ќе чуете каква контрола воспоставиле на чело со Груевски и ...

Заев докажа: Мијалков и Груевски не стојат зад прислушувањето

Сител - 15.02.2015

Заев и денес продолжи со објавување на материјалите за кои е осомничен во акцијата „Пуч“ и кои според пријавата се добиени од странски центри. тој обелодени телефонски разговор на шефот на УБК, Сашо Мијалков во кој тој инсистира на чело на Врховниот ...

Заевден

Курир - 15.02.2015

Д рама во пет чина во следните триесетина дена ќе гледа Македонија. Ако може да му се верува на сценаристот, бомбашката офанзива ќе треба да заврши некаде пред Велигден. Според досегашната практика, тоа би требало да бидат пет до шест ...

Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Курир - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Пеколот на Заев

Вечер Прес - 15.02.2015

СДСМ и Заев го прозваа и Латас за ургенции на Суд. Сите три случаи за кои тие тврдат дека е ургирано, Латас ги загубил. Зоран Заев јавно потврди дека Никола Груевски и Сашо Мијалков воопшто не прислушувале.

Зоран Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Пулс24 - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Lider - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Кој е планот на Заев со досиејата за прислушкување?

Нова ТВ - 14.02.2015

17 јуни, 1972 година. "Пет мажи, за еден од нив се вели дека е поранешен вработен во ЦИА, беа уапсени во 2.30 ноќта во, како што опишаа властите, завера да се прислушкуваат канцелариите на Демократскиот национален комитет " (Седиште на Демократската ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Вести од рајот

Вест - 14.02.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Во кој век е вратена Македонија, па единствена надеж за правда останаа клетвите? Сирота Тамара. Мора многу да ја болело штом сè уште ги бранува духовите на цела држава.

За СДСМ, Заев и 20 илјади прислушувани не се еднакви?

Дневник - 14.02.2015

На нашето прашање зошто до ЈО е поднесена пријава само за прислушување на Заев, од СДСМ со одговор за концептот што ќе го реализирале согласно со стратегијата СДСМ нема појаснување зошто партијата на Зоран Заев само во негово име поднесе кривична ...

Ѓорги Спасов : Ќе биде ли лустриран Груевски!?

Локално - 14.02.2015

Со мало дополнување на Законот за лустрација, ако се докаже дека Груевски наредил прислушување од идеолошки причини, тој може да биде лустриран-пишува професорот Ѓорги Спасов за Утрински весник.

Ќе бидат ли изборите епилог на истрагата за прислушувањето?

Н.Македонија - 14.02.2015

Информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори ќе ги објавуваме во наредните 30-45 дена, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за ТВ Алсат - М СЕ ОЧЕКУВА БРЗА РЕАКЦИЈА ОД ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО Веќе по третата ...

Не, не е нормално да се прислушува, исто како што не е нормално да се убива

Либертас - 14.02.2015

Пострашно од актот на прислушување, пострашно од нападите на партиските џукели, пострашно од нефункционирањето на институциите на системот е спинот на ВМРО- ДПМНЕ кој го прифатија граѓаните: нормално е да се прислушува и секоја држава прислушува.

Заевден

Денешен - 14.02.2015

Нешто потенцирано! Д рама во пет чина во следните триесетина дена ќе гледа Македонија. Ако може да му се верува на сценаристот, бомбашката офанзива ќе треба да заврши некаде пред Велигден.

Операторите негираат дека се вмешани во нелегално прислушување

IT.mk - 13.02.2015

Македонските оператори демантираат дека се вмешани во нелегално прислушување на граѓаните, и велат дека го следат законот кој им налага да им дадат пристап до податоците на властите. Операторите беа обвинети од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој со ...

Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Нова ТВ - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

Недела во која најгласен беше молкот

Дневник - 13.02.2015

Вистината е како шило! Kога тогаш ќе излезе на виделина! Оваа народна поговорка која на актуелниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски му е омилена, најверојатно ќе остане најточното и највистинитото нешто што тој го кажал во периодот ...

Kога Заев ја говори вистината?

Дневник - 13.02.2015

Македонија станува заложник на еден човек кој тврди дека има прислушувани разговори на 20 илјади лица и се заканува дека ќе ја урне власта. Јавното обвинителство с` уште без одговор зошто не се заплените материјалите што ги поседува лидерот на ...

Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Локално - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

Богоевски за Нова: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

+инфо - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за ТВ Нова зборува за тоа дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков; кој го снимал разговорот Заев- Груевски; што може да очекуваат ...

(ВИДЕО) Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Либертас - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

Зоран Заев тврди дека е единствениот кој ги преслушал приватните телефонски разговори на 26.000 граѓани

Сител - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и натаму ја застапува неверојатната теза дека тој е единствениот кој ги преслушал приватните телефонски разговори на 26 илјади граѓани кои до него во август 2014та до него ги доставиле непознати лица.

Со наводното прислушување, Заев ги заплашува сопартијците

Вечер Прес - 13.02.2015

Јавното прецизирање за кого се СДСМ поседува документи е неспорна закана до сите луѓе чии имиња ќе ги спомне Заев. Анализата вели дека тој не случајно одбира чие име ќе биде кажано јавно. Познавачите на состојбите посочуваат дека Заев ги одбира оние ...

Реакција на МАНУ за наводите за прислушување

24 Вести - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во денешното соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното ...

МАНУ: Чинот на прислушување тежок удар врз приватноста на граѓаните

Нова ТВ - 12.02.2015

Прислушувањето на над 20.000 граѓани кое во јавноста го обелодени лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е тежок удар врз слободите и правата на граѓаните особено врз нивното право на приватност и неповредливост при слободата на комуницирање, смета ...

МАНУ: Прислушувањето е тежок удар врз слободите и правата на граѓаните

Вест - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното право на ...

МАНУ: Прислушувањето е тежок удар врз слободите и правата на граѓаните

Утрински - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во денешното соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното ...

МАНУ: Прислушувањето е тежок удар врз правата на граѓаните

Р.С.Европа - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите денеска соопшти дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното право на приватност и ...

„Бомбата“, Тамара и студентите ги окупираа весниците

Р.С.Европа - 12.02.2015

Прислушувањето на над 20 илјади граѓани за кое обвини опозицијата, смртта на Тамара која не успеа да ги добие потребните средства за операција во Турција, како и „окупацијата“ на Универзитетот од страна на студентите, се настаните за кои анализираат ...

Никој не ја контролира Петтата управа

Призма - 12.02.2015

Познавачи во делот на безбедноста и разузнавањето тврдат дека голема е веројатноста да се злоупотребува опремата со која располага Петтата управа на МВР, бидејќи никој со години не врши надзор врз работата на ова тело.

Реакција на МАНУ за наводите за прислушување

Алсат-М - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во денешното соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, чинот на прислушување го оценува како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното ...

МАНУ: Чинот на прислушување е тежок удар врз граѓанските права и слободи

Фокус - 12.02.2015

Од таму очекуваат сите одговорни субјекти и институции да ги преземат своите законски овластувања и мерки за надминување на создадената состојба. Македонската академија на науките и уметностите го оцени чинот на прислушување како тежок удар врз ...

МАНУ: Со прислушувањето се загрозува и интегритетот на општеството во целина

МКД - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите, иако во недостиг на изворни информации, чинот на прислушување го оценува како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното право на приватност и неповредливост на слободата на ...

Аналитичари за аферата со прислушувањето

Алсат-М - 12.02.2015

Скандалот со државното прислушување, што го обелодени СДСМ, политичките експерти и аналитичари, го споредуваат со аферата "Watergate". Во емисијата "360 степени" професорот Димитар Мирчев рече дека сега не е важно дали целиот процес е дело на ...

МАНУ: Чинот на прислушување тежок удар врз приватноста на граѓаните

Локално - 12.02.2015

Прислушувањето на над 20.000 граѓани кое во јавноста го обелодени лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е тежок удар врз слободите и правата на граѓаните особено врз нивното право на приватност и неповредливост при слободата на комуницирање, смета ...

(ВИДЕО) „Бомбите“ ги закавгаа професорите Мирчев, Ружин и Исмаили

Локално - 12.02.2015

Остра дебата за „бомбите“ на Заев и „Пуч“ на власта водат универзитетските професори Димитар Мирчев, Нано Ружин и Имер Исмаили во новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М. Што зборува комплетниот молк од власта, но и од медиумите ...

(ВИДЕО) „Бомбите“ ги раскараа професорите Мирчев, Ружин и Исмаили

Локално - 12.02.2015

Остра дебата за „бомбите“ на Заев и „Пуч“ на власта водат универзитетските професори Димитар Мирчев, Нано Ружин и Имер Исмаили во новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ ...

МАНУ: Прислушувањето е тежок удар за граѓаните

+инфо - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во денешното соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното ...

МАНУ: Прислушувањето, тежок удар врз слободите и правата

Канал5 - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите, иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното право на приватност и неповредливост на слободата на ...

Реакција на МАНУ за наводите за прислушување

А1 On - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во денешното соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното ...

Според Сител, Заев прислушкувал и го признал обвинението

А1 On - 12.02.2015

Голема медиумска машинерија е впрегната за дискредитација на опозицијата. Особено лидерот на опозицијата Зоран Заев. Медиумите, блиски до власта, се обидуваат да ја свртат целата афера-Пуч.

Мобилните оператори молчат за незаконското прислушување

+инфо - 12.02.2015

Трите телекомуникациски оператори во Македонија молчат и не кажуваат дали и помагале на македонската тајна полиција во повеќегодишниот скандал на прислушување, кој пред четири дена го објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Тој објави дека Управата за ...

(По)големиот брат (не) живее овде

Н.Македонија - 12.02.2015

Само да не биде дека еуфоријата и сеирот и овој пат ќе поминат, а „(по)големиот брат“ ќе остане да живее со нас. Клучните прашања се кои се и каде се родителите Требаше ли да се случат поплавите за да „испливаат“ „бомбите“ на Заев, според кои, „над ...

Рецензија: Заев објави материјали за прислушувани разговори што ги поседува

СПФМ - 12.02.2015

Прилогот што го резенцираме само површно ја информира јавноста за прес-конференцијата (09.02.2015) на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, на која тој обелодени скандал со масовно прислушување на повеќе од 20.000 граѓани, за кој директно ги обвини ...

МАНУ: Прислушување е тежок удар врз слободите и правата на граѓаните

Либертас - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите го оцени чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното право на приватност и неповредливост на слободата на комуницирање.

МАНУ: Прислушувањето е тежок удар врз слободите и врз правата на граѓаните

Sky - 12.02.2015

Македонската академија на науките и на уметностите (МАНУ) излезе со реакција за прислушувањето. Во соопштението пишува дека иако во недостиг на изворни информации, МАНУ го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и врз правата на ...

Мобилните оператори молчат за незаконското прислушување

Либертас - 12.02.2015

Трите телекомуникациски оператори во Македонија молчат и не кажуваат дали и помагале на македонската тајна полиција во повеќегодишниот скандал на прислушување, кој пред четири дена го објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Тој објави дека Управата за ...

Никој не ја контролира Петтата управа

Либертас - 12.02.2015

Познавачи во делот на безбедноста и разузнавањето тврдат дека голема е веројатноста да се злоупотребува опремата со која располага Петтата управа на МВР, бидејќи никој со години не врши надзор врз работата на ова тело.

Заев ги вмеша и „Т-мобиле“, „Вип“ и „Оне“ во аферата

Република - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ , Зоран Заев ги посочи трите мобилни оператори како соучесници во аферата. Заев објави дека Управата за безбедност и контраразузнавање прислушувала најмалку 20.000 граѓани, дури и владини функционери.

(ВИДЕО) „Бомбите“ ги раскараа професорите Мирчев, Ружин и Исмаили

Либертас - 12.02.2015

Остра дебата за „бомбите“ на Заев и „Пуч“ на власта водат универзитетските професори Димитар Мирчев, Нано Ружин и Имер Исмаили во новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М. Што зборува комплетниот молк од власта, но и од медиумите ...

Заканите на Заев за делење на снимките се уште една манипулација

Сител - 12.02.2015

Ги имам сите ваши разговори и кога сакам ќе ги употребам. Опозицискиот лидер Зоран Заев во вчерашното интервју на 24 Вести со јасна закана. Секој ќе знае за што бил прислушуван. Експертите коментираат дека ова е закана до сите кои ќе добијат дел од ...

МАНУ го осуди прислушувањето

Кирилица - 12.02.2015

Македонската академија на науките и уметностите во денешното соопштение до медиумите наведува дека иако во недостиг на изворни информации, го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и правата на граѓаните, особено врз нивното ...

Како ќе се дестабилизира Македонија?- Ексклузивна анализа на анонимен контра-разузнавач

Пулс24 - 12.02.2015

Само 48 часа по објавувањето на таканаречените бомби на Зоран Заев и СДСМ може да се констатира аматеризмот со кој тоа е направено, а кој се граничи со глупоста, но и со длабока инволвираност во неколку кривични дела според Уставот и законите на ...

ФАЦ: Трагикомична претстава во Скопје

24 Вести - 11.02.2015

Веста за наводните прислушувања на илјадници граѓани во земјава, кој ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се уште одекнува во светските медиуми. Под наслов „Голема прислушувачка офанзива“, германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ пишува дека ...

ФАЦ: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков

Нова ТВ - 11.02.2015

Од аспект на 'европските вредности' Македонија, во овој момент, се чини загубена - пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата посветена на „бомбата“ во Македонија, пренесува Дојче Веле .

Странски служби не прислушкувале затоа што власта нема докази за таков удар

Нова ТВ - 11.02.2015

Дебата помеѓу Тито Петковски и проф. Владимир Пивоваров: Зошто власта не спроведува истрага, а тврди дека прислушкувањето е дел на странски служби, кој би бил навистина мета на странците, дали би ги интересирале 20.000 луѓе, зошто Јанкуловска како ...

ФАЦ: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Deutsche Welle - 11.02.2015

Од аспект на 'европските вредности' Македонија, во овој момент, се чини загубена- пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата посветена на „бомбата“ во Македонија. „Голема прислушувачка офанзива“ - под овој наслов авторот на текстот ...

СДСМ: Требаше да пукне бомбата за Груевски да почне да решава проблеми

Фокус - 11.02.2015

Откако беше објавен разговорот меѓу Ставревски и Јанкуловска, власта вработи илјада луѓе, изјави Николовски од опозициската партија. Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт, дури откако пукна ...

СДСМ: Вработувањата - замачкување на скандалот со прислушување

Алсат-М - 11.02.2015

Никола Груевски за да ја намали штетата од објавената бомба во која од разговорот на Ставревски и Јанкуловска се слуша како се вработувале лица со ургенции на Премиерот и како не се реалзиарале ургенции на министрите, Владата реши експресно да ...

(ВИДЕО)СДСМ: Скандалот со прислушувањето им обезбеди на 1000 лица експресно вработување

Локално - 11.02.2015

Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт.

ФАЦ: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Локално - 11.02.2015

Од аспект на ‘европските вредности’ Македонија, во овој момент, се чини загубена- пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата која ја пренесува DW посветена на „бомбата“ во ...

Неовластеното прислушување е неуставно и кривично дело

Окно - 11.02.2015

Фондацијата „Метаморфозис“ искажува огромна загриженост поради јавно достапните наводи за масовно и неовластено следење на граѓаните, остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба во државни институции и/или влијателни ...

И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Окно - 11.02.2015

Од аспект на „европските вредности“ Македонија, во овој момент, се чини загубена - пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата посветена на „бомбата“ во Македонија. „Голема прислушувачка офанзива“ - под овој наслов авторот на ...

ВИДЕО Николовски: Прислушкувањето на 20.000 луѓе им донесе експресно вработување на 1.000

+инфо - 11.02.2015

Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт, порача Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор ...

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

А1 On - 11.02.2015

Аферата која ја отвори лидерот на СДСМ, Зоран Заев за прислушувани 20.000 граѓани ја анлизира и германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. „Голема прислушувачка офанзива“ – под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне ...

(ВИДЕО) Груевски решава работни статуси на граѓани кои со години ги залажувала неговата власт

Бриф - 11.02.2015

Прес конференција на Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ. Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги ...

Франкфуртер: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

+инфо - 11.02.2015

„Голема прислушувачка офанзива“ под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се прашува: „Дали шефот на македонската влада ја прислушкува целата елита во неговата држава?“, пренесува Дојче веле.

Миле Паника и Тошо Малерот помеѓу жртвите на прислушувањето

Точка - 11.02.2015

Во моментите кога македонската јавност ја тресе скандал со прислушување од огромни размери, кога бројките на прислушувани лица се искажуваат во десетици илјади, како “жртви” на целиот скандал се појавуваат и јунаците од најдобрата хумористична екипа.

(ВИДЕО) Николовски: Скандалот со прислушувањето го притисна Груевски

А1 On - 11.02.2015

Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт, вели Љупчо Николовски, член на Изврен одбор на ...

Политички земјотрес во Скопје

Н.Македонија - 11.02.2015

Дел грчки медиуми постојано ги следат настаните во Македонија, па известија и за акцијата „Пуч“ и за „бомбите“ на Заев. Некои не заземаат страни, но некои користат ултранационалистичка реторика Официјална Атина не ги коментира обвинувањата за ...

Од каде се слуша детонацијата најдалеку?

Н.Македонија - 11.02.2015

Реакциите по објавувањето на случајот со прислушување се различни. Според Солза Грчева, пратеничка од опозицијата, овие „бомби“ и оние што следуваат ќе имаа поголема разорна моќ ако беа изговорени од луѓе со имунитет.

Смртта ни влегува преку нивното уво!

Окно - 11.02.2015

Што ќе му е на некој што сака да украде сто или повеќе илјади гласови, да ги прислушкува луѓето!? На некој што наумил да украде пет, шест или седум избори!? Што ќе му е прислушкувањето на некој што наумил да го украде целокупното градежно земјиште и ...

(ВИДЕО) Заев: Груевски ми кажа – Ќе прифатиме техничка Влада ако ни ги дадете доказите

А1 On - 11.02.2015

Целта со првата прес конференција и обелоденувањето дека 20.000 луѓе се прислушкувани е постигната, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев во емисијата Анализа на ТВ 24 вести. „Власта влезе во ново злодело. Само домашните служби можеле да прислушкуваат .

„Метаморфозис“: Неовластеното прислушување е неуставно и кривично дело

Sky - 11.02.2015

Фондацијата „Метаморфозис“ со соопштение искажа огромна загриженост поради јавно достапните наводи за масовно и неовластено следење на граѓаните, остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба во државни институции и/или ...

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ му се потсмева на Заев

Нетпрес - 11.02.2015

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ си поигрува со тврдењето на лидерот на македонската опозиоција Зоран Заев, дека во држава од два милиони граѓани, биле прислушувани 20 илјади. Правејќи комична споредба, новинарот за да ја долови состојбата со ...

Најголемиот германски весник се смее на тврдењата на Заев

Република - 11.02.2015

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ си поигрува со тврдењето на лидерот на македонската опозиоција Зоран Заев, дека во држава од два милиони граѓани, биле прислушувани 20 илјади. Правејќи комична споредба, новинарот за да ја долови состојбата со ...

Николовски: Скандалот со прислушувањето го притисна Груевски

Sky - 11.02.2015

- Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт, изјави денеска Љупчо Николовски, член на ...

СДСМ наместо за 26.000 прислушувања поднесе пријава само за едно, на Зоран Заев

Сител - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш фатен во лага. Иако најави дека ќе поднесе кривична пријава за прислушувањето на 26 илјади граѓани, СДСМ во негово име поднесе пријава за прислушувањето на само еден човек-партискиот лидер Заев.

(ВИДЕО) Николовски: Скандалот со прислушувањето го притисна Груевски, му гори под нозете

Либертас - 11.02.2015

Прес конференција на Љупчо Николовски, член на Извршен одбор на СДСМ: Почитувани граѓани, Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на ...

Весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Либертас - 11.02.2015

„Голема прислушувачка офанзива“ – под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се прашува: „Дали шефот на македонската влада ја прислушкува целата елита во неговата држава?“ Информирајќи за скандалот во Македонија, кој пред ...

СДСМ поднесе пријава според која Заев е единствениот прислушуван

Press24 - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш фатен во лага. Иако најави д ека ќе поднесе кривична пријава за прислушувањето на 26 илјади граѓани, СДСМ во негово име поднесе пријава за прислушувањето на само еден човек-партискиот лидер Заев.

Дали и вие сте прислушувани - дознајте со клик тука

Sky - 11.02.2015

Велат дека воопшто не е комплицирано да се прислушкува нечиј мобилен телефон. Можеби не сте толку важни, но не е исклучено некој да се занимава со вас и со вашиот мобилен телефон. Ако се сомневате во такво нешто, еве неколку „симптоми“ дека сте меѓу ...

СДСМ поднесе кривична пријава за прислушување до обвинителството

МРТ - 11.02.2015

СДСМ до Основното јавно обвинителство поднесло кривична пријава против две познати и повеќе непознати лица за неовластени прислушување и тонско снимање. Кривичната ја поднесла партијата, а не лидерот Заев.

Веста за прислушкувањето го обиколи светот

еМагазин - 11.02.2015

„Премиерот ги шпионирал ривалите“, „Груевски посилен од Штази“, „Шпионирани 20.000 луѓе четири години“, „Државен удар или пост-Сноуден синдром“, „Опозицијата на удар на прислушување, бара прогон за разузнавачите“ - се најударните наслови околу ...

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Груевски користи Штази-методи

Кирилица - 11.02.2015

„Голема прислушувачка офанзива“ под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се прашува: „Дали шефот на македонската влада ја прислушкува целата елита во неговата држава?“, пренесува Дојче веле.

СДСМ: Требаше да пукне скандалот со прислушувањето, за да се вработат 1.000 граѓани манипулирани со години

Макфакс - 11.02.2015

Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт, рече во среда Љупчо Николовски, член на Извршен ...

Руфи Османи го потврди објавениот разговор

Кирилица - 11.02.2015

Поранешниот претседател на Национална демократска преродба Руфи Османи потврдил дека телефонскиот разговор кој беше објавен од СДСМ е автентичен, пишува Вест. Претходно, НДП, преку соопштение, го осуди масовното прислушување како невидена лудост, и ...

СДСМ: Бомбата од прислушувањето експресно обезбеди вработувања (видео)

Кумановски м. - 11.02.2015

Требаше да пукне скандалот со прислушувањето и да се слушне разговорот меѓу Ставрески и Јанкулоска, за Никола Груевски да одлучи да решава работни статуси на граѓани кои ги залажувала неговата власт, обвини денес Љупчо Николовски, член на Извршен ...

Седумте најморонски тези со кои се релативизира скандалот со прислушувањето

Кирилица - 11.02.2015

Ова се седумте најморонски тези, со кои се прави обид да се релативизира обелоденувањето на скандалот со масовно и незаконско прислушување на илјадници македонски граѓани од страна на тајната полиција, пишува новинарот Бранко Героски . 1.

Вистината за Македонија: 20.000 граѓани незаконски прислушувани повеќе од 4 години

Кирилица - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференција го започна проектот Вистината за Македонија, со кој ќе ги обелодени материјалите со кои располага, а кои потекнуваат од тајно снимање и следење на безбедносните служби.

Повторно фатени во лага: единствен оштетен од наводното прислушување е Заев - каде исчезнаа 19.999 наводно прислушувани ...

Вечер Прес - 11.02.2015

На прес-конференцијата во понеделникот, претседателот на СДСМ изјави дека незаконски биле следени и прислушувани над 20.000 граѓани. Во кривичната пријава, како единствен оштетен и незаконски следен и прислушуван е посочен само еден граѓанин, а тоа ...

ДС бара независна истрага за тврдењата за прислушувања

24 Вести - 10.02.2015

Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага, во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на комуникациите.

Странски новински агенции за аферата со прислушување

24 Вести - 10.02.2015

Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија.

Странските медиуми за аферата со прислушување во Македонија

24 Вести - 10.02.2015

Балканските и светските медиуми со големо внимание ја проследија информацијата за незаконското прислушување на над 20.000 лица, која вчера ја обелодени лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Британскиот национален сервис BBC за аферата пишува под наслов ...

Обвинителството ги чека материјалите на Заев, МВР без коментар

24 Вести - 10.02.2015

Обвинителството се уште ги чека пријавите кои ги најави претседателот на СДСМ Зоран Заев против директорот на УБК, началникот на Петтата управа и непознати вработени во безбедносните служби, за случајот со незаконското прислушкување на над 20 илјади ...

Трајанов: Пробиен е и разорен целокупниот систем за безбедност

24 Вести - 10.02.2015

Од внимателно ја следиме ситуацијата до прислушувањето е лудило кое само оваа власт може да ја направи, се дел од коментарите во јавноста на само ден по објавувањето на снимките од прислушувањето.

Демократски сојуз: Да се активираат сите државни служби за независна истрага

Нова ТВ - 10.02.2015

Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага во однос на презентираните информации од страна на лидерот на СДСМ Зоран Заев, за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на ...

НДП: Време е да се дознае се за секого

Нова ТВ - 10.02.2015

Објавителот на информацијата во овој случај има морална одговорност да ја информира пошироката јавност со чија наредба е прислушуван Руфи Османи имајќи го предвид фактот дека излегувањето на НДП на политичката сцена беше реална закана за ДУИ и за ...

Руфи Османи ја потврди автентичноста на разговорот

Вест - 10.02.2015

Поранешниот претседател на Национална демократска преродба Руфи Османи потврдил дека телефонскиот разговор кој беше објавен од СДСМ е автентичен. Инаку, НДП, преку соопштение, го осуди масовното прислушување како невидена лудост, и повика на ...

Трајанов: Да се повикаат на одговорност виновниците

Вест - 10.02.2015

Демократскиот сојуз на пратеникот Павле Трајанов бара независна, експертска и транспарентна истрага за тврдењето на опозицијата дека власта прислушувала 20 илјади граѓани. Демократскиот сојуз, кој е дел од владината коалицијата "За подобра ...

Дел од партиите, МПЦ и ИВЗ зачудени од случајот прислушување

Телма - 10.02.2015

Во јавното обвинителство информираат дека кривичите пријави кои беа најавени од лидерот на СДСМ Зоран Заев, до овие моменти, не се доставени во надлежното основно јавно обвинителство Скопје.

Странските агенции за аферата со прислушување во Македонија

Р.С.Европа - 10.02.2015

Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија.

ДС: Јавниот обвинител да оформи тим кој ќе го испита овој мега скандал

МКД - 10.02.2015

Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага откако вчера СДСМ објави снимки на прислушувани разговори. Павле Трајанов, лидер на ДС Демократскиот сојуз бара Јавниот обвинител да формира посебен тим (согласно ЗКП), ...

Демократскиот сојуз бара независна истрага за аферата со прислушувањето

Фокус - 10.02.2015

Демократскиот сојуз очекува во разрешувањето да се вклучат сите надлежни државни органи, вклучително и Народниот правобранител Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага откако вчера СДСМ објави информации за ...

НДП: Кој наредил да се прислушува Руфи Османи?

МКД - 10.02.2015

Декриминализацијата на политичката сцена треба да биде целосна и без исклучоци, соопшти НДП, партијата на Руфи Османи. Вчера на конференција за печатот на СДСМ беа објавени снимени телефонски разговори, меѓу кои беше објавен и разговор на Османи со ...

ЗАЕВ: Прислушувани над 20.000 лица

Дневник - 10.02.2015

Во партиското седиште Заев објави повеќе од 10 снимки од разговори и истакна оти Мијалков и Груевски прислушувале над 20.000 луѓе. Обвини оти тој и соработниците честопати биле цел на прислушување од домашната служба и откри дека партијата поседува ...

Реакции на „бомбата“ на Заев и во Хрватска

МКД - 10.02.2015

Морам да ви кажам дека прислушувањето е незаконско, а од друга страна тоа е и против елементарниот политички бонтон. Државите на Европската Унија се обврзаа и на почитување на законот и на почитување на политичкиот бонтон.

Сите одговори на Заев за пруслушувањето на власта

Локално - 10.02.2015

Огромна медиумска интерес на прес конференцијата во седиштетео на СДСМ . 25 камери и бројни новинарски екипи од земјата и странство. Ви ги пренесуваме целосно сите прашања и одговри од пресот .

ВМРО смета дека е готов, а Заев ги спрема вистинските бомби!

Фактор - 10.02.2015

Се што имаме докази ќе објавиме, ништо нема да оставиме , изјави лидерот на СДСМ на вчерашната прес конференција. Заев посочи дека во Македонија, само во период од неколку години, биле прислушувани повеќе од 20.000 граѓани , а з ад тоа стоелеНикола ...

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Независна истрага за прислушувањата

Телеграф - 10.02.2015

ДС ги повикува опозициските партии да се вклучат во работата на парламентот за да може да се обезбеди уставната и законска определба за цивилна парламентарна контрола над службите за безбедност Демократскиот сојуз (ДС) бара независна, експертска, ...

Пробиен е и разорен целиот безбедносен систем- Трајанов бара посебна истрага

Локално - 10.02.2015

Во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на комуникациите, Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага.

ПРИСЛУШУВАЊЕ: Дали е пробиен безбедносниот систем?

Фактор - 10.02.2015

Два дена откако СДСМ објави материјали за кои тврди дека се прислушкувани разговори, со бурни реакции се јавија и оние кои биле слушани, но и оние кои се дел од владеачката гарнитура. Политичарот Руфи Османи бара да се објават маетријали за ...

Потврдена автентичноста на разговорот од страна на Руфи Османи

Фактор - 10.02.2015

Руфи Османи потврдил дека телефонскиот разговор кој вчера на прес конференција го објави лидерот на опозицијата и која тврди дека 20 000 граѓани се прислушкувани од страна на лица вработени во МВР под директива на премиерот Груевски ја потврдил ...

МАКЕДОНИЛИКС: Балканот заинтересирано ја следи аферата „Масовно прислушување„

Фактор - 10.02.2015

Сите значајни балкански медиуми известуваа за аферата прислушување што влера ја обелодени лидерот на опозицијата Зоран Заев. Во Србија опширно се известува од прес конференцијата на СДСМ каде беа обелоденети снимки од прислушувани разговори, во кои ...

НДП- Прислушувањето е лудило кое што само оваа власт може да го направи

Локално - 10.02.2015

Објавителот на информацијата има морална одговорност да ја информира пошироката јавност со чија наредба е прислушуван Руфи Османи имајќи го предвид фактот дека излегувањето на НДП на политичката сцена беше реална закана за ДУИ и за ДПА.

Прислушувачка афера ја тресе и Бугарија- се прислушувале демонстранти, се барале кодоши

Локално - 10.02.2015

Обвинителството потврди дека оперативното дело “Црви” се однесува на активности на вработените на МВР и неовластен пристап до доверливи информации. Нема никакви податоци прислушувањето да се применувало на лица, уште повеќе во однос лица кои ...

Странските агенции за аферата со прислушување во Македонија

Тера - 10.02.2015

Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија.

Транскрипт:Разговори на Ахмети и Тачи, за кои Заев тврди дека биле прислушкувани

МК News - 10.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција на која почна со објавување на доказните материјали против власта, тврди дека премиерот Никола Груевски и шефот на ДБК Сашо Мијалков, незаконски прислушувале 20 илјади граѓани, политичари од своите ...

Демократскиот сојуз бара посебна истрага:Пробиен е целиот безбедносен систем

Бриф - 10.02.2015

Демократскиот сојуз, бара Јавниот обвинител да формира посебен тим (согласно ЗКП), кој ќе работи на проверка и документирање на информациите за прислушкување, како и одговорноста на сите инволвирани во овој мега скандал, без разлика на тоа за кого ...

Демократски сојуз бара независна истрага и одговорност за прислушувањето

+инфо - 10.02.2015

Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага откако вчера СДСМ објави информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на комуникациите.

ДС бара независна истрага и одговорност за случајот со прислушувањето

Н.Македонија - 10.02.2015

Во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушување на комуникациите, Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага.

„Метаморфозис“: Јавноста мора да бара одговорност за неовластеното прислушкување

+инфо - 10.02.2015

Масовното и неовластено следење на граѓаните остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба во државни институции и/или влијателни корпорации, за што се јавно изнесени наводи, треба да не згрози сите, оти станува збор за ...

Неовластеното прислушување е неуставно и кривично дело

СПФМ - 10.02.2015

Фондацијата „Метаморфозис“искажува огромна загриженост поради јавно достапните наводи за масовно и неовластено следење на граѓаните, остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба во државни институции и/или влијателни ...

ДС: Независна истрага и одговорност

А1 On - 10.02.2015

„Во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на комуникациите, Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага.

„Метаморфозис“: Неовластеното прислушување е неуставно и кривично дело

А1 On - 10.02.2015

Фондацијата „Метаморфозис“ искажува огромна загриженост поради јавно достапните наводи за масовно и неовластено следење на граѓаните, остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба во државни институции и/или влијателни ...

Руфи Османи ја потврди автентичноста на прислушуваниот телефонски разговор

Бриф - 10.02.2015

НДП потврди дека прислушуваниот разговор на поранешниот лидер на партијата, Руфи Османи, бил автентичен. “Објавувачот на информацијата во овој случај има морална одговорност да ја информира пошироката јавност со чија наредба е прислушуван Османи, ...

НДП: Оваа диктаторска власт треба да оди во историја!!

А1 On - 10.02.2015

Национална демократска преродба, по вчерашното обелоденување дека се прислушкувани 20.000 граѓани, меѓу кои и Руфи Османи, излезе со соопштение. Еве го ставот на партијата за прислушкувањето: НДП во континуитет изјавува дека ова власт е една од ...

Седумте најморонски тези со кои се релативизира скандалот со прислушувањето

Окно - 10.02.2015

Ова се седумте најморонски тези, со кои се прави обид да се релативизира обелоденувањето на скандалот со масовно и незаконско прислушување на илјадници македонски граѓани од страна на тајната полиција. 1.

Прислушувани дечко и девојка

Panika.be - 10.02.2015

На интернет се појавија доста заебанции од прислушкувањето, па еве една од ...

Поглаварот на ИВЗ: Не знаеме дали не прислушкувале

+инфо - 10.02.2015

Внимателно ја следиме ситуацијата и засега немаме никаков коментар. Ако сме биле и ние прислушувани тогаш јасно е дека ќе изградиме став кој ќе биде пренесен во јавноста. Во принцип, како верска заедница сме се труделе и се трудиме да бидеме што ...

НДП: Дојде време да се дознае сé за секого

+инфо - 10.02.2015

Објавителот на информацијата има морална одговорност да ја информира пошироката јавност со чија наредба е прислушуван Руфи Османи имајќи го предвид фактот дека излегувањето на НДП на политичката сцена беше реална закана за ДУИ и за ДПА.

СДСМ поднесе кривични пријави против Сашо Мијалков и Горан Груевски

+инфо - 10.02.2015

Социјалдемократскиот сојуз денеска поднесе кривични пријави против директорот на УБК, Сашо Мијалков и началникот на 5-та управа, Горан Груевски, поради, како што велат од таму, незаконско прислушување на над 20.000 лиџа од различни профили, ...

Седумте најморонски тези со кои се релативизира скандалот со прислушувањето

+инфо - 10.02.2015

Ова се седумте најморонски тези, со кои се прави обид да се релативизира обелоденувањето на скандалот со масовно и незаконско прислушување на илјадници македонски граѓани од страна на тајната полиција.

Како тоа 20.000 граѓани станале државни непријатели за УБК да ги следи?!

+инфо - 10.02.2015

Прислушувањето на телекомуникациите во Македонија, според законот кој е изменет во 2012 година, гo одобрува само Jавното обвинителство и никој друг. Се друго е неуставно и незаконско, вели професорката по безбедност, Фросина Ременски.

Заев: Прислушувани над 20.000 граѓани

Н.Македонија - 10.02.2015

Над 20.000 главно општествено влијателни личности, но и обични граѓани, во земјава во изминативе четири години константно биле предмет на незаконско следење и прислушување од страна на власта, изјави вчера лидерот на СДСМ ЛИДЕРОТ НА СДСМ ЈА ФРЛИ ...

Прислушувани повеќе од 20.000 граѓани во Македонија: Како прислушуваат тајните служби?

Точка - 10.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашната прес конференција изјави дека располага со видео материјали од прислушување на повеќе од 20.000 граѓани. Како прислушувањето функционира во светот, и кој сè може да биде жртва? Во денешниот глобален свет, ...

За провладините медиуми не бијат „бомбите“ на Заев

+инфо - 10.02.2015

За дел од јавноста вчерашните аудио записи од прислушувани функционери, новинари, политичари, бизнисмени, се најголемиот скандал од поновата македонска историја, но сепак тие едвај беа проследени од повеќето македонски медиуми.

Демократски сојуз: Бараме независна истрага за мега скандалот со прислушкувањето

Либертас - 10.02.2015

Во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на комуникациите, Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага.

„Метаморфозис“: Јавноста мора да бара одговорност за неовластеното прислушкување

Либертас - 10.02.2015

Масовното и неовластено следење на граѓаните остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба во државни институции и/или влијателни корпорации, за што се јавно изнесени наводи, треба да не згрози сите, оти станува збор за ...

ДС побара независна и транспарентна истрага за прислушувањето

Нетпрес - 10.02.2015

Во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушкување на комуникациите, се огласи Демократскиот сојуз кој побара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага.

НДП- Прислушувањето е лудило кое што само оваа власт може да го направи

Либертас - 10.02.2015

Објавителот на информацијата има морална одговорност да ја информира пошироката јавност со чија наредба е прислушуван Руфи Османи имајќи го предвид фактот дека излегувањето на НДП на политичката сцена беше реална закана за ДУИ и за ДПА.

Аферата со прислушкувањето стигна и до Њујорк Тајмс

Либертас - 10.02.2015

-Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија – пишува Њујорк ...

ВИДЕО: МРТ не смее ни да ги спомне Груевски и Мијалков во аферата со прислушкување?!

Либертас - 10.02.2015

Државната МРТ која сите граѓани ја плаќаат преку радиодифузната такса во вчерашниот Дневник објави за аферата со масовното прислушкување која ја обелодени лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но на многу претпазлив начин.

Будете се! Бунете се!

Либертас - 10.02.2015

Само за момент помислете како би се чустувале кога некој ги слуша токму вашите најлични разговори и знае за сета ваша приватност? По два, три дена кога ќе помине првичната еуфорија, хумор и исмевање на главните инволвиран чии разговори беа првично ...

Не би било прв пат „Големото уво“ да ги прислушува македонските граѓани

еМагазин - 10.02.2015

СДСМ вчера излезе со обвинување дека македонските разузнавачки служби прислушувале 20.000 македонски граѓани меѓу кои и нивниот лидер Зоран Заев, министрите Зоран Ставрески и Гордана Јанкуловска, лидерот на ДУИ Али Ахмети и многу други политичари, ...

Заев: Ве молам внимателно да следите, сé што имаме како докази, ќе објавиме (видео)

Кумановски м. - 10.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашниот прес одржан пред 25 новинарски камери, одговори на сите прашања поставени со цел, јавноста да дознае повеќе за најавените ”бомби” и сите наводни афери кои опозицијата ќе ги обелодени во деновите што доаѓаат.

Демократскиот сојуз бара независна истрага и одговорност за случајот со прислушувањето

Макфакс - 10.02.2015

Во врска со презентираните информации за масовно кршење на основните човекови права и слободи, преку следење и прислушување на комуникациите, Демократскиот сојуз бара независна, експертска, транспарентна и јавна истрага.

СДСМ: Прислушувани 20.000 граѓани, кривични пријави за директорот на УБК и шефот на 5-та управа

24 Вести - 09.02.2015

СДСМ конечно излезе во јавност до како што велат инкриминирачките докази кои покажуваат злоупотреби на власта. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека 20 илјади граѓани на Македонија биле со години нелегално прислушкувани.

СДСМ: 20 илјади граѓани прислушувани, кривични пријави за Мијалков и одговорни лица во МВР

24 Вести - 09.02.2015

Незаконско нприслушување на над 20 000 лица од различни профили кое со години го правела валста, а за кое СДСМ има снимки и докази. Ова е првата бомба со кој лидерот на СДСМ Зоран Заев го почна проектот „Вистината за Македонија“.

Дали прислушувањето и #бомба навистинa се изненадување?

IT.mk - 09.02.2015

Како што вети, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ја објави својата „ бомба “ против власта, обвинувајќи дека премиерот Никола Груевски и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, се вклучени во неовластено ...

Прислушувани се и Јанкуловска и Ставревски

Нова ТВ - 09.02.2015

Зоран Заев на прес конфереција обелодени дека располага со матерјали за прислушување на преку 20.000 граѓани. Во моменотв на нвинарите им се презатира запис од прислушуван разговор меѓу Јанкуловска и Ставревски.

Заев објави снимки од досието „Вистината за Македонија“

Телма - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги објави првите сензитивни снимки од досието „Вистината за Македонија“. Како што тој истакна ова е во интерес на државата и должен сум да ги споделам јавно со граѓаните.

Заев: Груевски и Мијалков ги следеле своите луѓе и коалициони партнери

Нова ТВ - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференцијата која е во тек објавува аудио материјали за кои тврди дека Никола Груевски и Сашо Мијалков ги прислушувале министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска, вицепремиерот Зоран Ставревски, коалициониот ...

Заев: Прислушувани се Синодот, ИВЗ, Латас, Протуѓер и МАНУ

Нова ТВ - 09.02.2015

Лидерот на опозицијата најави материјални докази за прислушкување на судството, Синодот, невладини организации, новинари, како и разговор помеѓу Латас и Протуѓер. На денешната прес-конференција Зоран Заев рече дека масовно биле прислушкувани над 20 ...

ОБНОВЕНО: Прес конференцијата на СДСМ интегрално

Нова ТВ - 09.02.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев од седиштето на СДСМ денеска почна до објавување на долгонајавуваните бомби за челниците на власта. Лидерот на СДСМ пресот го започна со едноминутно молчење во знак на почит кон малата Тамара ...

Заев тврди дека Груевски прислушувал над 20.000 граѓани

Вест - 09.02.2015

Заев денеска на прес-конференција го обвини премиерот Никола Груевски дека во последните 4 години бил следен и прислушуван. Биле прислушувани над 20.000 граѓани на Македонија, објави Заев.

Транскрипт:Разговори на Ахмети и Тачи, за кои Заев тврди дека биле прислушкувани

Нова ТВ - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција на која почна со објавување на доказните материјали против власта, тврди дека премиерот Никола Груевски и шефот на ДБК Сашо Мијалков, незаконски прислушувале 20 илјади граѓани, политичари од ...

Владика Тимотеј: Синодот не е непријател за да биде прислушуван

Нова ТВ - 09.02.2015

МПЦ не е непријател на овој народ за биде прислушувана, ова е првичната реакција на Владиката Тимотеј кој во телефонски разговор за НОВА вели дека бил изненаден од прес конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев кој објави дека освен политичари, ...

МВР не ги слушнале аудио-снимките за прислушување кои ги објави Заев

Нова ТВ - 09.02.2015

Во МВР не слушнале и не знаат ништо за денешната прес конференција на лидерот на опозицијата Зоран Заев во која изнесе снимени материјали на политичари од опозицијата и од власта, кои биле прислушкувани под директна наредба на Груевски Мијалков.

СДСМ со кривична пријава против Груевски и Мијалков за незаконско следење на комуникации

Глас на Америка - 09.02.2015

Преседателот на партијата Заев тврди дека незаконски биле прислушкувани преку 20.000 граѓани; ВМРО го обвини за неодговорен однос и дека е марионета на странски служби Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес на прес-конференција презентираше ...

По налог на Груевски и Мијалков прислушувани 20.000 луѓе!

Телма - 09.02.2015

Бурно беше поздравено појавувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Веста дека тој започнува со активирање на таканаречената бомба го наполни партиското седиште со сопартијци и претставници на коалициските партнери.

(ФОТО) СДСМ: Незаконски прислушувани над 20 илјади граѓани

Утрински - 09.02.2015

Опозицијата објави снимки за кои тврди дека се од прислушувани телефонски разговори меѓу политичари, новинари, владејачки функционери, бизнисмени... Над 20 илјади граѓани на Македонија, според опозицијата, биле незаконски прислушувани во изминатите ...

СДСМ: Прислушкувани над 20 илјади луѓе

Р.С.Европа - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека најмалку 20 илајди луѓе биле прислушкувани во изминатите неколку години. Тој обвини дека прислушкувањето било масовно и незаконско, а го споведувале неколку луѓе од безбедносните служби по директна наредба на ...

Заев: Прислушкувани сите по ред, освен Груевски и Мијалков

Р.С.Европа - 09.02.2015

Најмалку 20 илајди луѓе биле прислушкувани во изминатите неколку години, изјави Заев. СДСМ поднесе кривични пријави против директорот на УБК Сашо Мијалков, директорот на Петатта управа на МВР, Горан Груевски и непознати лица во безбедносните служби.

Заев: Илјадници луѓе биле прислушкувани

Deutsche Welle - 09.02.2015

Илјадници луѓе биле прислушкувани во Македонија по налог на Никола Груевски и Сашо Мијалков, обвини лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција. Меѓу прислушкуваните има и министри и опозиционери Комплетната политичка, судска, ...

Пукна бомбата на опозицијата – прислушувани биле над 20.000 граѓани

Призма - 09.02.2015

Според СДСМ, УБК незаконски прислушувала високи претставници од власта и од опозицијата, новинари, претставници од невладини организации, од Синодот на МПЦ, ИВЗ, политичари од албанскиот блок...

Заев - Незаконски прислушкувани над 20 илјaди луѓе 24/7

Р.С.Европа - 09.02.2015

Заев тврди дека снимките биле добиени од вработени во македонските служби и, како што вели, зад таа операција стоеле Никола Груевски и неколку луѓе околу него. Аудио снимки од единаесет разговори на политичари меѓу кои и на вицепремирот и министер ...

Власта прислушува сè живо и диво, рече Заев и пушти снимки од разговорите

МКД - 09.02.2015

Власта прислушува сè живо и диво, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференцијата што се одвива во моментов. „Мене ме прислушувале 4 години во континуитет“, рече лидерот на СДСМ.

Заев: По налог на Груевски и Мијалков прислушувани граѓани и политичари

Алсат-М - 09.02.2015

Меѓу прислушуваните се и неколку министри и лидерите на ДУИ и ДПА. На прес конференцијата која е во тек лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека располага со материјали според кои изминатите неколку години, по налог на Никола Груевски и директорот на ...

СДСМ: Прислушувани и разговорите меѓу Ставрески и Јанкуловска, на Тачи и Ахмети, Љубчо Георгиевски и пријателите...

МКД - 09.02.2015

Единствено не добивме аудиозаписи од разговори на Никола Груевски и Сашо Мијалков. Сè друго е прислушувано. И министрите Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Али Ахмети, Мендух Тачи, Љубчо Георгиевски...

Заев: Власта прислушувала над 20 илјади граѓани. Меѓу нив се политичари, судии, бизнисмени, новинари..

Капитал - 09.02.2015

Најмалку 20 илајди луѓе биле прислушувани во изминатите неколку години, обвини лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција свикана за отворање на досието кое опозициската партија го нарече „Вистината за Македонија“.

Заев: 20.000 граѓани се прислушувани, а јас и другите партиски лидери сме следени 48 месеци (ФОТО)

МКД - 09.02.2015

Поднесовме кривична пријава против Сашо Мијалков, директорот на УБК во МВР, против Горан Груевски, началник на 5-та управа и против непознат сторител. Се работи за масовно прислушување, изјави Зоран Заев, претседател на СДСМ на конференцијата за ...

Заев: Прислушувани биле повеќе од 20.000 граѓани

Кајгана - 09.02.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев на денешната прес конференција во седиштето на СДСМ објави дека биле прислушувани повеќе од 20.000 граѓани во изминатите неколку години и најави кривични пријави против директорот на УБК - Сашо Мијалков, директорот ...

Заев открива: Масовно се прислушкувале над 20.000 лица

Фактор - 09.02.2015

Како што најави лидерот на опозицијата дека од денеска ќе почне да објавува докази така и се случи. Во моментов е прес конференција која се случува на Бихаќка каде што се присутни членови, симпатизери, пратеници на СДСМ и голем број новинарски екипи.

(ВИДЕО)Заев: Прислушкувани се 20 000 луѓе, освен Груевски и Мијалков

Локално - 09.02.2015

Зоран Заев на прес конфереција обелодени дека располага со матерјали за прислушување на преку 20.000 граѓани. СДСМ поднесе кривични пријави директорот на УБК Сашо Мијалков, директорот на Петатта управа на МВР, Горан Груевски и непознати лица во ...

ЗАЕВ ПОЧНА ДА ЈА ОБЈАВУВА БОМБАТА: Во Македонија се прислушувани над 20.000 луѓе

Телеграф - 09.02.2015

За прислушувањето, како што рече Заев, тие поднеле кривична пријава против премиерот Груевски и Сашо Мијалков како и против Горан Груевски, раководител во петтата управа Во Македонија се прислушувани над 20.000 луѓе по наредба на премиерот Никола ...

ЗАЕВ: Прислушувани се и министрите за внатрешни, за финансии, но и лидерите на албанските партии

Фактор - 09.02.2015

На прес конференцијата Лидерот на опозицијата обелодени и видео во кое е прислушувана Министерката Гордана Јануловска и министерот Ставрески, а истакна дека единствените што не се прислушувани се премиерот Груевски и Мијалков.

Владика Тимотеј: Синодот не е непријател за да биде прислушуван

Локално - 09.02.2015

МПЦ не е непријател на овој народ за биде прислушувана, ова е првичната реакција на Владиката Тимотеј кој во телефонски разговор за НОВА вели дека бил изненаден од прес конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев кој објави дека освен политичари, ...

МВР не ги слушнале аудио-снимките за прислушување кои ги објави Заев

Локално - 09.02.2015

Во МВР не слушнале и не знаат ништо за денешната прес конференција на лидерот на опозицијата Зоран Заев во која изнесе снимени материјали на политичари од опозицијата и од власта, кои биле прислушкувани под директна наредба на Груевски и Мијалков.

Прислушкувани и Латас и Протуѓер и Синодот на МПЦ, ИВЗ и МАНУ

Локално - 09.02.2015

На прес-конференцијата беа презентирани снимки од 11 прислушкувани разговори. Заев рече дека се ќе биде објавено и ќе побара вештачење на снимките. – Очекувам Јавното обвинителство да покрене истрага и да ја води според законите.Бараме вештачење од ...

(ВИДЕО) Заев: Чекор по чекор граѓаните ќе дознаат се

Фактор - 09.02.2015

Денеска на закажаната пресконференција лидерот на опозицијата Зоран Заев обајви неколку разговори снимени во аудио формат. Лидерот на СДСМ изјавил дека биле масовно преслушкувани голема маса на луѓе од 20 000 луѓе од страна на луѓе врабтени во МВР ...

Прислушкувани над 20 илјади луѓе

Тера - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека најмалку 20 илајди луѓе биле прислушкувани во изминатите неколку години. Тој обвини дека прислушкувањето било масовно и незаконски. СДСМ поднесе кривични пријави директорот на УБК Сашо Мијалков, директорот на ...

Двојно зголемен бројот на прислушкувани разговори во Белгија

Точка - 09.02.2015

Бројот на прислушкувани разговори во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавуваат локалните медиуми. Станува збор за разговори кои биле прислушкувани со судска дозвола.

Се повеќе се зголемува бројот на прислушувани разговори во Белгија

А1 On - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.

Заев: По наредба на Мијалков и Груевски, прислушкувани 20.000 граѓани!

Бриф - 09.02.2015

Започна прес конференцијата на СДСМ. На Бихаќка се присутни членови, симпатизери, пратеници на СДСМ и голем број новинарски екипи Лидерот на партијата Зоран Заев обзнани дека по наредба на Сашо Мијалков и Никола Груевски во Македонија се ...

ФОТО Заев: Власта прислушувала над 20.000 граѓани

+инфо - 09.02.2015

Над 20.000 луѓе биле прислушкувани од безбедносните служби во земјава, изјави Зоран Заев, лидерот на опозицијата на прес-конференцијата која почна пред малку во седиштето на СДСМ. СДСМ за незаконско следење ќе поднесе кривични пријави против ...

(ВИДЕО) Заев почна да ги објавува „бомбите“: Над 20 илјади граѓани прислушувани во последниве 4 години

А1 On - 09.02.2015

СДСМ почна да објавува дел од документите во кои 20 илјади луѓе, новинари, пратеници, лидери на опозиција биле следени и прислушувани од УБК. Според Лидерот на СДСМ Зоран Заев оваа бројка од 20 илјади граѓани се однесува на последните 4 години.

Заев: Мијалков ги прислушкувал и Јанкулоска и Ставрески

+инфо - 09.02.2015

Директорот на УБК во незаконските прислушкувања не ги штедел ни високите функционери на ВМРО-ДПМНЕ и министри во владата, Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, па дал налог да се прислушкуваат и тие, рече на прес-конференцијата Зоран Заев.

Заев: И Ахмети и Тачи и Османи и Георгиевски биле следени од Мијалков

+инфо - 09.02.2015

Во нелегалното прислушкување со кое биле опфатени околу 26.000 луѓе во изминативе четири години, УБК го прислушкувала и Али Ахмети, лидерот на ДУИ, еден од коалициските партнери во владата, но и Мендух Тачи, лидерот на опозициската ДПА, како и Руфи ...

Заев: Прислушувани повеќе од 20.000 граѓани. Снимени телефонски разговори помеѓу високи функционери

Точка - 09.02.2015

Зоран Заев на денешната прес конференција изјави дека располага со аудио материјали од прислушување на 20.000 граѓани, меѓу кои и лица од државниот врв. Во моментот сеуште трае презентирањето на аудио материјалите.

Заев објави аудио снимки од прислушкувањето

Канал5 - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конфереција, што е во тек објави дека располага со материјали за прислушување на преку 20.000 граѓани. На почетокот на конференцијата биле пуштани наводно автентични видео записи на Заев со Шеќеринска, со други ...

(ВИДЕО) Заев: Над 20.000 луѓе прислушувани, кривична пријава против Сашо Мијалков!

Бриф - 09.02.2015

СДСМ почна да објавува дел од документите во кои 20 илјади луѓе, новинари, пратеници, лидери на опозиција биле следени и прислушувани од УБК. Според лидерот на СДСМ Зоран Заев оваа бројка од 20 илјади граѓани се однесува на последните 4 години.

Заев ќе бара вештачење на снимките

+инфо - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за нелегално прислушкување на околу 26.000 граѓани, во кои се и тој и голем дел од врвот на СДСМ, како и лидерите на голем број политички партии , но и министрите ...

Заев: Власта прислушувала 26.000 граѓани – прислушувани и Ставревски и Јанкуловска

МК News - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за нелегално прислушкување на околу 26.000 граѓани, во кои се и тој и голем дел од врвот на СДСМ, како и лидерите на голем број политички партии, но и министрите ...

Заев: Прислушувани и албанските лидери и министрите во владата

А1 On - 09.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ беа презентирани и прислушувани разговори на лидерите на ДУИ Али Ахмети, на ДПА Мендух Тачи, на НДП Руфи Османи, разговор воден меѓу министерот Зоран Ставрески и министерката Гордана Јанкуловска, кои договараат ...

ОБНОВЕНО Заев ќе бара вештачење на снимките

+инфо - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за нелегално прислушкување на околу 26.000 граѓани, во кои се и тој и голем дел од врвот на СДСМ, како и лидерите на голем број политички партии , но и министрите ...

Прислушкувани и Латас, Синодот на МПЦ, ИВЗ и МАНУ

+инфо - 09.02.2015

По наредби на директорот на УБК, Сашо Мијалков, и Груевски, покрај другите , прислушкуван е и разговор на Драган Павловиќ - Латас со Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на Груевски, како и Синодот на МПЦ, ИВЗ, МАНУ, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ...

Заев: Прислушувани се сите освен Груевски и Мијалков

Н.Македонија - 09.02.2015

Телефонски разговори на повеќе од 20 илјади граѓани биле снимани во изминативе четири години од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање, а по налог на нејзиниот директор Сашо Мијалков и на премиерот Никола Груевски, тврди лидерот на ...

(ВИДЕО) И Ахмети, Тачи ,Османи и Георгиевски биле следени од Мијалков

Бриф - 09.02.2015

На денешната прес конференција, претседателот на СДСМ, Зоран Заев откри дека УБК го прислушкувала и Али Ахмети, лидерот на ДУИ, еден од коалициските партнери во владата. Бил прислушкуван и Мендух Тачи, од ДПА.

СДСМ: Слушнете кого прислушувале Груевски и Мијалков

А1 On - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференцијата во партиското седиште објави тонски записи за кои вели дека се дел од прислушувани разговори на над 20 илјади граѓани од страна на безбедносните служби во Македонија.

АУДИО Прислушуваните разговори што ги објави денеска Заев

+инфо - 09.02.2015

Го објавуваме говорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој денеска го одржа на прес конференција во седиштето на партијата: „Од денеска СДСМ и опозицијата го започнуваат проектот „Вистината за Македонија“.

(АУДИО) Од УБК направиле монструм што слуша и контролира над 20.000 граѓани

Бриф - 09.02.2015

Интегрален текст од презентирани аудио докази на денешната прес конференција, којашто ја одржа претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Од денеска СДСМ и опозицијата го започнуваат проектот “ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА”.

Аудио: Презентираните аудио снимки од пресот на СДСМ

Канал 77 - 09.02.2015

На нoвинарите им се презатираа записи од прислушувани разговори меѓу Јанкуловска и Ставревски. Претходно, беа презетирани разговори кои биле прислушувани на Заев со Шеќеринска, Заев и неговата ќерка, Заев и негови соработници и новинари.

Интегрално: Прес-конференцијата на Зоран Заев

А1 On - 09.02.2015

Од денеска СДСМ и опозицијата го започнуваат проектот “Вистината за Македонија”. Целта е единствена – да ја вратиме слободата и демократијата во Македонија, да ги вратиме европските вредности.

ВИДЕО Заев: Тоа што ќе го видите и ќе го слушнете ќе ве запрепасти

+инфо - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес конференција објави аудио снимки со разговори кои биле прислушувани. Рече дека тоа што е во интерес на граѓаните и државата е должен да го сподели со јавноста.

АУДИО: Заев ја објави бомбата на YouTube – ова се разговорите!

МК News - 09.02.2015

Откакако денеска на пресконференција Заев зборуваше за криминал и прислушкување на граѓните на YouTube објави снимка. Повеќе информации што беше обелоденето на прес конференцијата на СДСМ и Заев на следниот линк Заев: Власта прислушувала 26.000 ...

Утрешен Слободен печат: Заев обелодени досега невиден скандал во поновата македонска историја!

+инфо - 09.02.2015

Повеќе од 20.000 граѓани неовластено прислушувани. Следена комуникацијата на сите поважни луѓе, освен Никола Груевски и Сашо Мијалков. Аудиоснимка од разговор меѓу министрите Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска.

Заев: Ова е мал дел од она што го поседуваме

Канал5 - 09.02.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев на прес конференција денеска објави тонски записи за кои вели дека се дел од разговори на 20 илјади лица кои, како што тврди Заев биле прислушување и снимани од безбедносните служби во земјава.

МВР не ги слушнале аудио-снимките за прислушување кои ги објави Заев

+инфо - 09.02.2015

Во МВР не слушнале и не знаат ништо за денешната прес конференција на лидерот на опозицијата Зоран Заев во која изнесе снимени материјали на политичари од опозицијата и од власта, кои биле прислушкувани под директна наредба на Груевски и Мијалков.

Владиката Тимотеј: Не сме непријатели, не знам зошто би не прислушкувале

+инфо - 09.02.2015

МПЦ не е непријател на овој народ за биде прислушувана. Тоа е првичната реакција на владиката Тимотеј кој во телефонски разговор за ТВ Нова вели дека бил изненаден од прес конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев кој објави дека освен ...

(ВИДЕО) Заев: Тоа што ќе го видите и ќе го слушнете ќе ве запрепасти

А1 On - 09.02.2015

На новинарско прашање дали има материјали само за власта? Заев одговори: Еве јас бев внатре, претседателот на опозицијата. Ги кажав во текстот од пресот. Таргет биле преку 20 илјади граѓани. Мета на прислушување биле преку 20 илјади граѓани.

ЗАЕВ: Контролирани и прислушувани се над 20.000 граѓани

Академик - 09.02.2015

„Поднесуваме кривични пријави против Сашо Мијалков, директор на УБК, Горан Груевски, раководител на Петтата управа и НН вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање. За вработените кои учествувале, но го пријавиле кривичното дело, ...

Јакимовски: Ако Заев сега прислушува, што би правел кога би бил на власт

Република - 09.02.2015

Единствен спас СДСМ сега гледаат евентуално за било каков пресврт во Република Македонија со помош на странски разузнавачки служби. Овде се праќаат две клучни поради. Првата е дека Заев уште не дошол на власт, а тој веќе спроведува опсежни пратења, ...

Прислушувани двојно повеќе Белгијци

Република - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.

Двојно зголемен бројот на прислушкувани разговори во Белгија

Нетпрес - 09.02.2015

Бројот на прислушкувани разговори во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавуваат локалните медиуми. Станува збор за разговори кои биле прислушкувани со судска дозвола.

Се повеќе се зголемува бројот на прислушувани разговори во Белгија

Сител - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.

Заев: Прислушкувани повеќе од 20.000 граѓани

Sky - 09.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави дека повеќе од 20 илјади луѓе биле прислушкувани изминативе години. Заев на денешната прес-конференција обвини дека прислушкувањето било масовно и незаконско, а го споведувале неколку луѓе од безбедносните ...

ВИДЕО: Првите снимки од масовното прислушкување кои ги објави Заев (Ставрески, Јанкулоска, Ахмети, Тачи…)

Либертас - 09.02.2015

Ви ги пренесуваме првите снимки од масовното прислушкување кои ги објави Заев на кои има негови разговори, како и разговори на министерот Зоран Ставрески, министерката Гордана Јанкулоска, лидерот на ДУИ Али Ахмети, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, Руфи ...

Еве што пишуваат српските медиуми за бомбата на Заев (ФОТО)

Sky - 09.02.2015

„Власта прислушкувала повеќе од 20 илјади луѓе“, „Власта прислушкувала новинари“, „Бомба од опозицијата“, се само дел од насловите кои ги објавуваат српските медиуми во врска со денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

ШТО ЛИ ЌЕ ОБЈАВИ? Заев најави нови „бомби“ во периодот што следува!

Sky - 09.02.2015

Материјалите што ги поседуваме докажуваат дека станува збор за масовно и незаконско прислушување од страна на луѓе вработени во безбедносните служби на Република Македонија, изјави на денешната прес-конференција Зоран Заев, лидер на СДСМ.

Заев ги објави материјалите

МРТ - 09.02.2015

Според Заев, биле прислушувани политичари, бизнисмени, новинари, луѓе од невладиниот сектор... Лидерот на Социјал демократите, Зоран Заев на прес конференција објави 11 телефонски разговори, од како што вели, досието „Вистината за Македонија“.

Утрешен Слободен печат: Заев обелодени досега невиден скандал во поновата македонска историја!

Либертас - 09.02.2015

Во утршниот број на Слободен печат читајте: По­ве­ќе од 20.000 гра­ѓа­ни не­ов­лас­те­но прис­лу­шу­вани. Сле­де­на ко­му­ни­ка­ци­ја­та на си­те по­важ­ни луѓе, ос­вен Ни­ко­ла Гру­ев­ски и Са­шо Ми­јал­ков.

Котевски за Нова: МВР не ги слушнале, и не знаат ништо за аудио-снимките кои ги објави Заев

Либертас - 09.02.2015

Во МВР не слушнале и не знаат ништо за денешната прес конференција на лидерот на опозицијата Зоран Заев во која изнесе снимени материјали на политичари од опозицијата и од власта, кои биле прислушкувани под директна наредба на Груевски и Мијалков, ...

Заев не одговори дали има снимки за планирани физички ликвидации

Либертас - 09.02.2015

Ви прилог одговорите на новинарските прашања од страна лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев на денешната прес конференција на која објави дека Груевски и Мијалков 24/7 незаконски прислушкувале над 20 илјади граѓани! П1 : Господине Заев ...

Владика Тимотеј: Немаме показатели дека сме прислушкувани

Либертас - 09.02.2015

МПЦ не е непријател на овој народ за биде прислушувана, ова е првичната реакција на Владиката Тимотеј кој во телефонски разговор за НОВА вели дека бил изненаден од прес конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев кој објави дека освен политичари, ...

Никола, ти се гади ли и од ова „Големо уво“?

Либертас - 09.02.2015

Слушајќи ја денешната прес-конференција на Заев и снимките од снимени разговори особено меѓу Јанкуловска и Ставревски (без нивно знаење) се вратив години наназад во деновите на Големото уво на покојната Доста.

Котевски: Во МВР нема стигнато никаква пријава

Sky - 09.02.2015

Во МВР не слушнале и не знаат ништо за денешната прес-конференција на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, на која беа изнесени снимени материјали на политичари од опозицијата и од власта, вели портпарол на МВР, Иво Котевски, за „Нова ТВ“.

Заев: Во последните 4 години прислушкувани над 20 илјади граѓани

еМагазин - 09.02.2015

СДСМ почна со објавувањето на компримитирачките документите од проектот „Вистината за Македонија“, во кои 20 илјади лица, министри, новинари, пратеници, лидери на политички партии биле следени и прислушувани од УБК.

СДСМ: Прислушувани Ахмети, Ставрески, Јанкуловска, Љубчо Георгиевски, ИВЗ, МПЦ...

еМагазин - 09.02.2015

СДСМ почна со објавувањето на компримитирачките документите од проектот „Вистината за Македонија“ , во кои 20 илјади лица, министри, новинари, пратеници, лидери на политички партии биле следени и прислушувани од УБК.

Се повеќе се зголемува бројот на прислушувани разговори во Белгија

Денешен - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.

СДСМ: 26 000 граѓани биле прислушувани од актуелната власт

Кумановски м. - 09.02.2015

Над 26 000 граѓани биле прислушувани во последните четири години, обвини денес СДСМ на прес конференција одржана во централните партиски простории во Скопје. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата на која презентираше материјали за ...

Заев: Прислушувани над 20 илјади луѓе

Макфакс - 09.02.2015

Повеќе од 20 илјади луѓе биле прислушувани во Македонија во период од неколку години, изјави во понеделник на прес-конференција претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев. „Поднесовме кривични пријави против Сашо Мијалков, директор на УБК, Горан ...

Интегрално: Прес конференција на СДСМ и Зоран Заев (видео)

Кумановски м. - 09.02.2015

Долгоочекуваниот прес на СДСМ и официјално беше објавен на интернет страната на Социјалдемократскиот Сојуз. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешниот прес изјави дека партијата поседува докази од мега скандал, односно афера за прислушување на 20 000 ...

Сè повеќе прислушувани во Белгија

Вечер Прес - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, ...

Се повеќе се зголемува бројот на прислушувани разговори во Белгија

Lider - 09.02.2015

Бројот на прислушуваните разговори со судска дозвола во Белгија двојно се зголемил во последните седум години, објавија локалните медиуми. Минатата година секој месец биле издавани по 600 такви одобрувања.