TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Палестинец уби тројца Израелци во појасот Газа

Утрински - 25.10.2003

Реваншизам на палестинските милитанти по израелските воздушни напади ЕРУСАЛИМ - Еден палестински напаѓач вчера уби тројца Израелци, две од жртвите се жени, и повреди уште двајца во нападот кој се случи во еврејската населба во централниот дел на појасот Газа, изјавија добро упатени израелски извори ...

Убиени тројца Израелци во Газа

А1 - 24.10.2003

Најмалку тројца Изралеци се убиени, а двајца се повредени во денешниот напад на вооружени Палестинци во еврејското село Нецарим, соопштија израелски воени извори. Подоцна е убиен и еден од напаѓачите. Изралеското радио јави дека утрово во Појасот Газа е убиен и еден Палестинец кој се обидел да ...

Армијата е подготвена да го отстрани Арафат

Утрински - 24.10.2003

Израел ЕРУСАЛИМ - Израелската армија е подготвена да го "отстрани" палестинскиот претседател Јасер Арафат ако владата и издаде таква наредба, пишува во вчерашниот број на весникот "Ерусалим пост", кој цитираше висок воен извор.

Израел ќе продолжи да го гради ѕидот на раздвојување

Утрински - 23.10.2003

Резолуцијата на ОН против израелската бариера како кршење на меѓународниот закон ЕРУСАЛИМ - Израел вчера вети дека ќе продолжи со изградбата на големата бариера, ѕид на Западниот Брег и покрај Резолуцијата на ОН со која се осудува проектот како кршење на меѓународниот закон и се бара да биде ...

Израелскиот ѕид не може да го турнат ни 144 земји

Дневник - 23.10.2003

ДЕБАТА НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН Израел соопшти дека ќе ја продолжи уште позасилено изградбата на големиот заштитен ѕид на Западниот Брег, иако Генералното собрание на Обединетите нации со огромно мнозинство гласови го осуди ѕидот и побара изградбата веднаш да запре, јави МИА.

Израел ќе гради бетонскиот sид и покрај резолуцијата на ОН

Вест - 23.10.2003

ЕРУСАЛИМ, 23 октомври - Израел вчера соопшти дека ќе продолжи со изградба на голем заштитен sид на Западниот брег, и покрај Резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации со која се бара спротивното. "Изградбата на sидот ќе продолжи, а ние и натаму ќе се грижиме за безбедноста на ...

Израел ќе продолжи да го гради заштитниот ѕид

А1 - 22.10.2003

Израел соопшти денеска дека ќе продолжи со изградбата на големиот заштитен sид на Западниот брег, и покрај резолуцијата на Генералното собрание на ОН со која се бара спротивното. „Изградбата на sидот ќе продолжи и ние и понатаму ќе се грижиме за безбедноста на израелските граѓани“, изјави ...

Во Газа убиени 10 и повредени уште сто Палестинци

Утрински - 22.10.2003

Во најжестоките воздушни напади на израелската армија во последниве месеци ГАЗА - Израелската армија уби 10 Палестинци, најголемиот број од нив цивили, а уште 100 други се повредени во најжестоките воздушни напади во последниве месеци, додека, пак, премиерот Ариел Шарон ги обнови заканите за ...

Арафат бара меѓународна акција по нападите во Газа

Утрински - 22.10.2003

Реакција РАМАЛАХ - Палестинскиот претседател Јасер Арафат вчера ги повика светските лидери да преземат итна акција во врска со израелските воздушни напади во појасот Газа во кои загинаа 10 Палестинци. Во неговото прво јавно обраќање по воздушните напади кои се случија во понеделникот, Арафат не ...

Сиромаштијата е најсилната бомба во Појасот Газа

Вест - 22.10.2003

ГАЗА, (АП) - Појасот Газа го населуваат околу 1,3 милиони жители што го прави една од најгусто населените области во светот , а воедно е и една од најсиромашните. Од почетокот на тригодишните израелско...... ГАЗА, (АП) - Појасот Газа го населуваат околу 1,3 милиони жители што го прави една од ...

Членови на израелската влада ја критикуваа сопствената акција

Канал5 - 22.10.2003

Вчерашните израелски воздушни напади врз појасот Газа, во кои загинаа најмалку десет лица, повеќето цивили, предизвикаа ретки критики во самата израелска влада. Министерот за внатрешни работи Авраам Пораз, рече дека израелската војска не треба да в Вчерашните израелски воздушни напади врз појасот ...

И Израел и лекари му подготвуваат операција на Јасер Арафат

Дневник - 22.10.2003

БЛИСКИ ИСТОК Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера повторно најави операција за елиминирање на палестинскиот лидер Јасер Арафат, како главна пречка за мирот во регионот, а операција врз Арафат најавија и неговите лекари, затоа што палестинскиот лидер страда од камења во жолчката, јави Ројтерс.

10 Палестинци загинаа во најжестоките напади на Израел во Газа

Вест - 22.10.2003

ПОЈАСОТ ГАЗА, 22 октомври, (АП) - Во еден од најжестоките воздушни напади од почетокот на конфликотот Израел уби 10 Палестинци, меѓу кои седуммина загинале во ракетен напад врз автомобил што се движел на промет ПОЈАСОТ ГАЗА, 22 октомври, (АП) - Во еден од најжестоките воздушни напади од почетокот ...

Загинаа 14 Палестинци во израелски воздушен напад

А1 - 21.10.2003

Најмалку 14 Палестинци загинаа, а околу 130 се повредени во синоќешните израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопштија палестински извори. Во најсмртоносниот од петте напади, два израелски хеликоптери „Апачи“ со два проектили погодиле еден автомобил во близина на бегалски камп во централна ...

НАЈМАЛКУ 14 УБИЕНИ ПАЛЕСТИНЦИ ВО ПЕТ ИЗРАЕЛСКИ НАПАДИ

Канал5 - 21.10.2003

Најмалку 14 убиени и стотици ранети Палестинци, е билансот на петте израелски воздушни напади врз палестинските подрачја, што се случија синоќа, во Појасот Газа. Цел на нападите, што траеле 12 часа, бил локален бегалски камп а сите жртви Најмалку 14 убиени и стотици ранети Палестинци, е билансот на ...

Ракети пеплосаа два члена на Хамас

Дневник - 21.10.2003

НАПАДИ ВО ПОЈАСОТ ГАЗА Израелски борбени хеликоптери вчера со ракети уништија џип со два члена на милитантната група Хамас, а авион бомбардираше куќа во Газа, при што беа ранети 14 Палестинци, јави Ројтерс. Двајцата милитанти од Хамас биле пеплосани при ракетниот напад врз нивното возило во појасот ...

Израел за 5 часа 3 пати ја бомбардираше Газа, Абу Ала бара преговори

Вест - 21.10.2003

РАМАЛАХ, 21 октомври, (Ројтерс) - Израел вчера за 5 часа изведе три воздушни напади во Појасот Газа, при што загинаа двајца милитанти од вооруженото крило на Хамас и еден цивил. Израел возудшните напади ги изведе откако вооружен напаѓач завчеравечер уби тројца израелски војници на Западниот Брег.

Бомбардирана куќа на лидер на Исламиски џихад

А1 - 20.10.2003

Израелски воени авиони изутрината во Појасот Газа бомбардирале куќа на еден од лидерите на екстремистичкото движење Исламиски џихад. Локалните медиуми јавија дека куќата на Абдулах Шами била многу оштетена, но не соопштија други детали за нападот.

Палестинска делегација во Вашингтон бара примирје со Израел

Вест - 20.10.2003

ТЕЛ АВИВ, 20 октомври - Тројца високи членови на движењето Фатах на палестинскиот претседател Јасер Арафат вчера заминаа за Вашингтон да разговараат со властите и членовите на Конгресот за мировен договор со Израел. Претставникот на трочлената делегација рече дека тие биле поканети од членовите на ...