TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба Саркози и Браун

Макфакс - 01.07.2007

Париз Францускиот претседател Никола Саркози ќе го прими денеска новиот британски премиер Гордон Браун. Како што е соопштено, двајцата соговорници, освен за билатералните односи ќе разговараат за повеќе теми, меѓу кои се и проблемот со глобалното затоплување и развојот на Африка.

Состанок на четворката за Блискиот исток

Макфакс - 01.07.2007

Лондон Средба на претставници на преговарачката четворка заз Блискиот исток, на која најверојатно за првпат ќе присуствува и специјалниот меѓународен пратеник Тони Блер, ќе се одржи денеска во Лондон. Како што е соопштено од Брисел, се очекува учесниците на средбата да ги финализираат деталите на ...

Британскиот премиер во прва официјална посета на САД

Макфакс - 01.07.2007

Вашингтон Британскиот премиер Гордон Браун денеска престојува во прва официјална посета на Соединетите Американски Држави(САД). Според официјалниот протокол, Браун треба да се сретне со американскиот претседател Џорџ Буш, а целта на посетата е „понатамошно јакнење на односите меѓу двете држави“.

Браун – Британија нема да отстапи пред Ал Каеда

Макфакс - 01.07.2007

Лондон Британија нема да „отстапи“ или да биде застрашена од заканите од „луѓето поврзани со Ал Каеда“, изјави денеска новиот британски премиер Гордон Браун. Тој рече дека Британците мора да бидат свесни дека земјата се соочува со „долгорочна и константна“ терористичката закана и оти постојано мора ...

Сирија остро реагира на назначувањето на Тони Блер за специјален пратеник за Блискиот Исток

Канал5 - 30.06.2007

Сирија денеска остро го критикуваше назначувањето на поранешниот британски премиер Тони Блер за специјален пратеник за Блискиот Исток, окарактеризувајќи го како „приврзаник на војната“. Дамаск, 30 јуни (МИА) - Сирија денеска остро го критикуваше назначувањето на поранешниот британски премиер Тони ...

Пронајдена бомба во центарот на Лондон

А1 - 29.06.2007

Во Лондон е прогласен највисок степен на претпазливост откако утринава британската полиција детонираше експлозивна направа која била поставена во паркиран автомобил на плоштадот „Пикадили“, кој се наоѓа во центарот на метрополата.

Браун се зафати со новата влада, Блер со новиот Блиски Исток

Време - 29.06.2007

ПРОМЕНИ ВО БРИТАНИЈА Обединетите нации вчера и официјално го именуваа доскорашниот британски премиер Тони Блер за пратеник на Блискиот Исток, јави новинската агенција АФП. Блер е избран и покрај првичното противење на Русија, која заедно со САД, Обединетите нации и со Европската Унија е во ...

Браун најавува нов почеток во Британија

Утрински - 29.06.2007

Министри, членови на владината администрација и пратеници вчерашниот ден го минаа со мобилните телефони при рака Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Првиот ден откако Гордон Браун е премиер на Британија, лабуристичките министри, членовите на владината администрација и пратениците во ...

Браун направи чистка во владата

Дневник - 29.06.2007

Новиот британски премиер Гордон Браун спроведе темелна реконструкција, со која беа опфатени дури 40 министерски и други владини функции од кабинетот на Тони Блер . - Ќе дадам се' од себе. Ова е моето ветување до сите граѓани во Британија, а сега да почнеме да работиме на промени - изјави Браун пред ...

Сурова чистка?

Вечер Прес - 29.06.2007

Дејвид Милибанд е новиот британски министер за надворешни работи, откако новиот премиер Гордон Браун одлучи да ја смени досегашната шефица на дипломатијата Маргарет Бекет. Нов министер за финансии, на местото на Браун, е Алистер Дарлинг, поранешен адвокат од Единбург во Шкотска.

Гордон Браун ја именуваше новата британска Влада

А1 - 28.06.2007

Новиот британски премиер Гордон Браун, кој официјално стапи на должност вчера, денеска ги именуваше членовите на неговата Влада. Нов министер за надворешни работи ќе биде Дејвид Милибенд (41). Локалните медиуми јавуваат дека тој досега е најмладиот човек кој што ја презел таа министерска функција ...

Последен ден на работа за Тони Блер

Време - 28.06.2007

БРИТАНИЈА По десет години минати на чело на Владата на Британија, Тони Блер вчера го имаше последниот работен ден, при што му ја отстапи функцијата на својот долгогодишен министер за финансии Гордон Браун. Според извори од Лондон и од Вашингтон, Блер ќе ја преземе функцијата меѓународен пратеник на ...

Се поизвесно дека Блер ќе биде посредник за Блискиот Исток

Вест - 28.06.2007

ЕРУСАЛИМ, 28 јуни (Ројтерс) - Големите западни сили вчера се договорија за мандатот на нов посредник за Блискиот Исток и се очекува да го именуваат Тони Блер за таа функција откако ќе престане да биде британски премиер. Блер по телефон разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, чија влада ...

Заврши ерата на Блер, Гордон Браун е новиот британски премиер

Утрински - 28.06.2007

Со посети кај кралицата заврши предавањето на власта во Велика Британија Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Испратен со аплауз и со одобрување, и од лабуристичките пратеници и од пратениците на опозиционите партии, Тони Блер се прости со членовите на Долниот дом, каде што за последен ...

Блер АУТ, Браун ИН

Вечер Прес - 28.06.2007

Блер ќе биде пратеник за Блискиот Исток Смена во "Даунинг стрит" 10: Тони Блер, по повеќе од 10 години минати како претседател на Владата, се исели, а се всели Гордон Браун кому вчера попладнето кралицата Елизабета Втора му го врачи мандатот за нов британски премиер, со што тој и формално ја ...

Тони Блер официјално поднесе оставка

А1 - 27.06.2007

По десет години на чело на Владата во Велика Британија, Тони Блер денеска официјално и ја предаде својата оставка на кралицата Елизабета Втора. Блер влезе во Бакингамската палата во Лондон како премиер во 13 часот и 16 минути по локално време и дваесетина минути подоцна излезе со сопругата Шери ...

Во Израел поделеност околу посредуваањето на Блер

Вест - 27.06.2007

ЕРУСАЛИМ, 27 јуни (Ројтерс) - Блискоисточните посредници вчера одржаа разговори кои би можеле да го одобрат назначувањето на Тони Блер како нивен амбасадор за да се оживее надежта за мир откако Хамас презема контрола врз Појасот Газа.

Од Даунинг стрит 10 Тони Блер заминува на Блискиот Исток

Утрински - 27.06.2007

Работата ќе биде да му помогне на Абас во зајакнување на институциите и спроведувањето реформи ЕРУСАЛИМ - Тони Блер, најверојатно, ќе биде именуван за највисоката функција во блискоиточниот мировен процес во обид да се зајакнат изгледите за формирање пaлестинска држава и покрај преземањето на ...

Браун во Даунинг стрит 10

Дневник - 27.06.2007

„Новиот почеток“ на Гордон Браун ќе вклучува серија политички иницијативи за домувањето, уставни реформи и заштита на човековата околина . Браун, кој денеска ќе стане премиер, уште завчера почна со именување членови на својот кабинет, при што потпретседателската функција во партијата и' ја додели ...

Мајсторот на политиката заминува

Дневник - 27.06.2007

Како ќе биде запаметен Блер се' уште е рано да се одговори. Но, три работи со сигурност ќе бидат дел од неговото наследство . Силна економија и крупни политички и јавни реформи дома, верба во употребата на сила во хуманитарни цели во надворешната политика и неверојатна харизма и вештина во односите ...

Гордон Браун попладнево од кралицата ќе го прими мандатот за нов британски премиер

Канал5 - 27.06.2007

Гордон Браун попладнево од кралицата Елизабета Втора ќе го прими мандатот за нов британски премиер, со што и формално ќе ја преземе функцијата од Тони Блер кој се повлече по 10 години поминати како преседател на владата, јави допинсикот на МИА од Лондон.

Џорџ Буш: Тони Блер никогаш не беше моја пудлица

Канал5 - 27.06.2007

Британскиот премиер Тони Блер, кој денеска заминува од функцијата, никогаш не беше мојата пудлица, онака како што го прикажуваа и опишуваа некои медиуми, вели американскиот пртседател Џорџ Буш во авторскиот текст во лондонскиот весник „Сан“.

Тони Блер поднесе оставка

Канал5 - 27.06.2007

По десет години на чело на Владата во Велика Британија, Тони Блер денеска официјално и ја предаде својата оставка на кралицата Елизабета Втора. Лондон, 27 јуни (МИА) - По десет години на чело на Владата во Велика Британија, Тони Блер денеска официјално и ја предаде својата оставка на кралицата ...

Тони Блер го прими Шварценегер

А1 - 26.06.2007

Британскиот премиер Тони Блер го прими денеска гувернерот на Калифорнија Арнолд Шварценегер. Ова е последна негова средба со странски официјален претставник пред утре тој официјално да поднесе оставка. Блер и Шварценегер разговараа за прекуатланската соработка во борбата против глобалното ...

Гордон Браун се подготвува за предвремени парламентарни избори

Утрински - 26.06.2007

Сака да се дистанцира од политиката и начинот на управување на Тони Блер Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Неполни 24 часови, откако на специјално одржаната партиска конференција во Манчестер беше и формално „крунисан“ за нов лидер на британските лабуристи, Гордон Браун навести дека ...

Браун ќе закаже предвремени избори за една година

Дневник - 26.06.2007

Новиот лабуристички лидер Гордон Браун, кој во среда ќе го наследи Тони Блер на премиерската функција, планира да закаже предвремени парламентарни избори во рок од една година , открива лондонски „Сан“, оставајќи ја притоа можноста изборите да се одржат дури и во текот на годинава, пред крајот на ...

Гордон Браун - британски премиер

Вечер Прес - 26.06.2007

Весникот "Сан" тврди дека Браун ќе закаже предвремени парламентарни избори за една година, за да ја освои поддршката и од гласачите, зашто во случајов премиер станува "по автоматизам" со мандат од три, наместо од пет години Новиот лабуристички лидер Гордон Браун (56), утре, веднаш откако се уште ...

Гордон Браун в среда ќе стане премиер на местото на Блер

Утрински - 25.06.2007

ЛОНДОН - Гордон Браун вчера требаше да биде потврден како нов лидер на Лабуристичката партија на специјална конференција во Манчестер. Браун (56), кој беше единствен кандидат за оваа функција, ќе биде именуван како наследник на Тони Блер и в среда ќе стане премиер.

Папата го прими Тони Блер

Дневник - 25.06.2007

Папата Бенедикт Шеснаесетти го прими вчера во приватна аудиенција британскиот премиер Тони Блер, сред медиумските шпекулации дека тој се подготвува да премине од англиканска во католичка вера . Разговорот во четири очи помеѓу папата и Блер траел 25 минути, а потоа им се придружил и католичкиот ...

Блер не менува вера?

Вечер Прес - 25.06.2007

Британскиот премиер Тони Блер саботата во Ватикан разговараше со папата Бенедикт Шестнаесетти. По 25-минутниот разговорот "очи в очи", на двајцата соговорници им се придружил и англискиот кардинал Кормак Марфи О'Конор. Папата и Блер разговараа за состојбите на Блискиот Исток и за европските и ...