TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јован - гркофил и владика со немирен дух

А1 - 23.06.2002

Бевме сосема во право кога пред две години кога првиот човек на брегалничката епархија го дефиниравме како експонент на туѓи црковни влијанија и сили. Човек кој не ја признава ниту МПЦ, ниту македонската држава, гркофил и владика со немирен дух и лесна рака.

Јован на денешната молитва не го спомна името на српскиот патријарх Павле

А1 - 23.06.2002

Како што владиката информираше на телевизија Здравкин, во синоќешното интервју, прво после пресот во Александар Палас, тој на денешната молитва не го спомна името на српскиот патријарх Павле. Инаку велешкиот и повардарски владика Јован вчеравечер со цел да го објасни радикалниот чекор за влегување ...

Промоција на расколот на МПЦ на осветувањето на Света Софија

А1 - 23.06.2002

По пет и пол години отсуство на црковен и чинодејствен живот, црквата Света Софија - катедралата на Охридската ариепископија од 11-от век, на утрешното просветување ќе ја возобнови светоста и црковната функционалност. Чинот на благословувањето на ревитализираната катедрала што го носи името на ...

Расколот во МПЦ се продлабочува

А1 - 23.06.2002

Денеска православните верници го слават денот на мртвите - задушница или духови. Но, духовите во светиот архиерејски Синод на МПЦ никако да се смират - расколот е се поголем особено сега по одлуката на владиката Јован за канонско и литургиско единство со СПЦ, а преку неа и со другите праволсавни ...

Афтокефалноста на велешката епархија ќе се решава на долги патеки

А1 - 22.06.2002

Велешко-повардарската епархија засега не се отцепува од македонската црква, но, статусот на афтокефалија ќе се решава на долги патеки, порачува вранскиот владика Пахомие. А1: Каков е сега статусот на велешко-повардарската епархија? Владика Пахомие: Таа е епархија каква што беше.

Писмото на митрополит Јован до патријархот Павле

А1 - 22.06.2002

Митрополитот Јован, од свое име, но и од името на свештентвото, монаштвото и побожниот народ во велешката и повардарска епархија и официјално го прифати обраќањето на српскиот патријарх Павле. Во писмото потпишано од митрополитот Јован, адресирано до Светиот Синод на СПЦ во Белград, стои дека се ...

Георгиевски го осуди расколот на Јован

Утрински - 22.06.2002

Изјава на премиерот Прв пат слушам за таква одлука и тоа ќе го проверам. Доколку е тоа навистина точно, јас го осудувам. Тоа секако е за осуда. Ова вчера го изјави, видно возбуден, претседателот на Владата, Љупчо Георгиевски, одговарајќи на новинарското прашање како тој ја оценува одлуката на ...

Битолчани епископот Дремвицки го етикетираа како гркофил

Утрински - 22.06.2002

Зоран Вранишковски во Битола не се прослави ни како млад епископ Јован ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Под речиси сосема отворено менторство на митрополитот австралиско-новозеландски и администратор на Преспанско-пелагониската епархија, г.

МПЦ се распаѓа

Вест - 22.06.2002

ШОКАНТНО: ВЛАДИКАТА ЈОВАН ЈА ОТЦЕПУВА ВЕЛЕШКО-ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА Со шокантна одлука на владиката Јован, Велешко-повардарската епархија оди во единство со СПЦ. Ваквиот развој на настаните следува по поканата за единство и заедничка литургија со СПЦ и другите православни црк Владиката Јован ја ...

На владиката Јован верниците му ги затворија црковните двери

Утрински - 22.06.2002

Светиниколчани го паметат Дремвицки само по лошо СВЕТИ НИКОЛЕ - Летото 2000 година, во Свети Николе се случи една од најголемите афери во историјата на Македонската православна црква, а чиј главен актер беше Јован Дремвицки. Имено, тој како администратор брегалнички, при една богослужба удри ...

Владиката Јован ја фрли Велешката епархија во дворот на СПЦ

Дневник - 22.06.2002

РАСКОЛНИЧКА И СКАНДАЛОЗНА ПОСТАПКА НА МИТРОПОЛИТОТ ПОВАРДАРСКИ Ние сме шизматичка црква и јас влегов во МПЦ за да го поправам тоа, а не да чекам признавање на нејзината автокефалност -изјави митрополитот Јован Владиката Јован вчера ја отцепи Велешко- повардарската епархија од Македонската ...

Владиката Јован да ја фрли мантијата, реагираат велешани

А1 - 21.06.2002

Сите свештеници од велешката митрополија и оние од Гевгелија, Неготино и Кавадарци ја поддржаа одлуката за литургиско соединство со српската, а преку неа и со другите правослацвни цркви, ние ја прифативме поканата на српскиот патријарх Павле и сакаме да служиме литургија со српски, грчки или руски ...

Митрополитот Јован пребегна во СПЦ

А1 - 21.06.2002

Митрополитот Јован ја отцепи својата Велешко-повардарска епархија од МПЦ и ќе стапи во канонско и литургиско единство со СПЦ, а преку неа и со другите православни цркви. Одлуката ја донел прифаќајќи го обраќањето на српскиот патријарх Павле од синоќа со кое архиереите, свештенството и верниците во ...