TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ има двоен аршин

А1 - 27.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ има двоен аршин за иста работа.. како опозициска партија во 2006-та година инсистираше на исполнување на 10-те барања за учество на избори.

Груевски: Избори и без опозиција

А1 - 27.02.2011

Избори ќе има без оглед дали опозицијата ќе бојкотира или не, изјави денеска премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање, дали размислувал да свика лидерска средба за договор за ...

Кој со кого на изборите во Македонија?

Deutsche Welle - 27.02.2011

Како изгледа партиската и коалициска мапа на Македонија во пресрет на можните предвремени парламентарни избори во земјата? Предизвикот за сите партии се околу 50 насто неопределени граѓани.

СДСМ бара консензус пред распишување на изборите

Алсат-М - 27.02.2011

СДСМ денеска побара постигнување консензус меѓу власта и опозицијата пред распишување на изборите, како и исполнување на нивните барања, за фер и слободни избори.

СДСМ бара консензус со власта за фер избори

Канал5 - 27.02.2011

СДСМ денеска побара постигнување консензус меѓу власта и опозицијата пред распишување на изборите, како и исполнување на нивните барања, за фер и слободни избори.

Груевски: „избори ќе има“

Телма - 27.02.2011

Премиерот Никола Груевски смета дека е очигледно оти оставката на претседателот на Државната изборна комисија Александар Новаковски е е направена под притисок кој доаѓал директно од лидерот на СДСМ ...

СДСМ бара консензус, Груевски дециден: избори ќе има

Deutsche Welle - 27.02.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска најави дека и покрај блефовите на опозицискиот лидер Бранко Црвенковски избори ќе има.

Груевски: И покрај блефовите на Црвенковски избори ќе има

Алсат-М - 27.02.2011

Премиерот Никола Груевски смета дека е очигледно оти оставката на претседателот на Државната изборна комисија Александар Новаковски е е направена под притисок кој доаѓал директно од лидерот на СДСМ ...

СДСМ: Груевски блефира дека сака избори

Телма - 27.02.2011

Во реакцијата на изјавата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ наведува дека секој ден станува се појасно дека тој блефира и дрско ја лаже јавноста оти сака предвремени избори.

СДСМ бара исполнување на условите,ВМРО ДПМНЕ што побргу избори-никој не отстапува

Канал5 - 27.02.2011

Ни СДСМ се враќа во Парламентот, ни ВМРО ДПМНЕ не отстапува од предвремени избори во најбрз рок. Пред утрешната координација кај Претседателот на Собранието ништо не е сменето.

Избори се ближат!

Канал5 - 27.02.2011

Зошто Црвенковски инсистира на услови пред распишувањето на изборите и дали главната преокупација за опозицијата се сметките на А1.Како Груевски ќе ја увери опозицијата дека изборите ќе бидат фер.

Опозицијата го одби ултиматумот на Велјаноски

Алсат-М - 27.02.2011

Опозицијата го одби ултиматумот на претседателот на Парламентот Велјаноски за враќање во Собранието до понеделник за вршење на подготовките за предвремените парламентарни избори.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ има двоен аршин

Форум - 27.02.2011

Потпретседателот на опозициската СДСМ , Гордан Георгиев рече дека е неопходно постигнување консензус меѓу власта и опозицијата пред распишување на изборите, како и исполнување на барањата за фер и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се плаши од слободни и предвремени избори

Нетпрес - 27.02.2011

Одолговлекувањето и неприфаќањето на легитимните барања на опозицијата се доказ за двојниот аршин на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, како и на нивниот страв од фер и слободни предвремени избори, изјави ...

Груевски: И покрај блефовите на Црвенковски избори ќе има

Сител - 27.02.2011

Со блокирање на Државната изборна комисија, Црвенковски нема да ја оттргне владејачката партија од намерата да распише предвремени парламентарни избори.

Груевски: И покрај блефовите на Црвенковски избори ќе има

МРТ - 27.02.2011

Премиерот Никола Груевски смета дека е очигледно оти оставката на претседателот на Државната изборна комисија Александар Новаковски е е направена под притисок кој доаѓал директно од лидерот на СДСМ ...

Груевски: Од пет исполнивмe четири барања на СДСМ за одржување избори

Форум - 27.02.2011

Премиерот и Никола Груевски, во неделата изјави дека и покрај манипулациите на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и неговото блефирање со предвремените избоеи, тие сепак е се одржат а дека од ...

СДСМ бара исполнување на барањата и консензус меѓу власта и опозицијата за фер избори

Сител - 27.02.2011

СДСМ денеска побара постигнување консензус меѓу власта и опозицијата пред распишување на изборите, како и исполнување на нивните барања, за фер и слободни избори.

Груевски: Блефовите нема да го спасат Црвенковски од избори

Press24 - 27.02.2011

Премерот останува на намерата за одржување предвремени избори. Вели дека оставката на Новаковски само ќе ги одложат за 15-20 дена Премиерот Никола Груевски смета дека е очигледно оти оставката на ...

Груевски: Како и да е избори ќе има

Курир - 27.02.2011

Претседателот на Владата, Никола Груевски, смета дека е очигледна оставката на претседателот на ДИК, Александар Новаковски и дека таа е направена под притисок кој доаѓал дирекно од Бранко ...

СДСМ - Груевски да се фокусира на создавање услови за фер и слободни избори

Inpress - 27.02.2011

Скопје, 27. февруари 2011 (ИНПРЕС) Секој ден станува се појасно дека Груевски блефира и дрско ја лаже јавноста дека сака предвремени избори.

СДСМ: Груевски се плаши од фер и слободни ибори

Press24 - 27.02.2011

СДСМ денеска побара постигнување консензус меѓу власта и опозицијата пред распишување на изборите, како и исполнување на нивните барања, за фер и слободни избори.

СДСМ на изјавата на премиерот Никола Груевски

Форум - 27.02.2011

Во реакцијата на изјавата на премиерот Никола Груевски, опозицискиот СДСМ обвинува дека станува се’ појасно дека, како што се наведува, во писменото соопштение, тој блефира и дрско ја лаже јавноста ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да се врати во Собранието

Курир - 27.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ денес уште еднаш ги повика СДСМ да се вратат во Собранието на Република Македонија и заедно да ги реализираат условите за предвремени избори кои СДСМ ги постави, а владеачката партија ги ...

Несогласувања меѓу ВМРО и СДСМ за предвремените избори

Р.С.Европа - 27.02.2011

Премиерот Никола Груевски изјави денеска дека власта ќе остане на намерата да бидат распишани парламентарни избори во кои ќе се расчистат сите дилеми кои биле создадени и со нив ќе се стави крај на ...

Граѓаните за избори, партиите „пишман аџии“!

Inpress - 27.02.2011

Скопје, 27. февруари 2011 (ИНПРЕС) „Кај најдов да стопирам во вторник“! Вака во култниот филм „Тетовирање“ на Столе Попов од 1991. година коментира човекот кој на улица стопираше полициско комбе.

ВМРО-ДПМНЕ ќе оди на избори без СДСМ

Алфа - 27.02.2011

Власта е решена да оди на избори без опозиција. Груевски не го интересира најавениот бојкот на Црвенковски. Има намера да ги организира без оглед дали СДСМ ќе учествува на нив.

СДСМ - Груевски не излегува во пресрет на барањата на опозицијата, а лаже дека ги исполнил

Inpress - 27.02.2011

Скопје, 27. февруари 2011 (ИНПРЕС) Одолговлекувањето и неприфаќањето на легитимните барања на опозицијата се доказ за двојниот аршин на Груевски и ДПМНЕ, како и на нивниот страв од фер и слободни ...

СДСМ бара исполнување на барањата од власта

Курир - 27.02.2011

Пред да се распишат изборите СДСМ бара да се постигне консензус меѓу власта и опозицијата и да се исполнат нивните барања, за фер и слободни избори.

ВМРО ДПМНЕ ја повика СДСМ да се врати во Собранието

Р.С.Европа - 27.02.2011

ВМРО ДПМНЕ ја повика СДСМ да се врати во Собранието и заедно да ги реализираат условите кои ги постави опозицијата за рспишување на предвремени избори.

Груевски: И покрај блефовите на Црвенковски избори ќе има

Вечер Прес - 27.02.2011

За премиерот Никола Груевски е очигледно дека оставката на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Новаковски, е направена под директен притисок од лидерот на СДСМ, Бранко ...

СДСМ: Не постојат "брзи избори", само предвремени и редовни

eReporter - 27.02.2011

Одолговлекувањето и неприфаќањето на легитимните барања на опозицијата се доказ за двојниот аршин на Груевски и ДПМНЕ, како и на нивниот страв од фер и слободни предвремени избори.

Анкета: Мнозинска поддршка за брзо гласање

Утрински - 26.02.2011

Ако денеска се одржат парламентарни избори, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 21,2 отсто од избирачите, за СДСМ 10,8 отсто, за ДУИ 6,3, за ДПА 3,5, за Нова демократија 3,3, а за Руфи Османи 1 отсто.

Груевски ужива во опозиционерство!

Утрински - 26.02.2011

Судејќи според брзата изградба на капијата на триумфот на паланечкиот груевизам, која, во суштина, е капија на поразот на македонското демократско граѓанско општество, изборниот воз тргна! Од ...

Македонија - Вмровците се тепаат за изборните листи

Време - 26.02.2011

Ана Анастасовска Врие во владејачката ВМРО-ДПМНЕ откако пресметките покажаа дека на претстојните предвремени парламентарни избори партијата ќе добие значително помалку мандати отколку на претходните ...

Зибери: Внимателно околу предвремените избори

Алсат-М - 26.02.2011

Политичката ситуација во Македонија е кревка со тенденции за понатамошно влошување. Вака смета поранешниот пратеник, Насер Зибери.

Став - Зошто на предвремен мегдан?

Време - 26.02.2011

Борис Стефановски Најавени се предвремени избори и веројатно и ќе се одржат. На кафе кај еден опозициски лидер, јасно му ставив на знаење дека барањето предвремени избори е нивна голема грешка.

Став - Кој е најзаинтересираниот?

Време - 26.02.2011

Александар Даштевски Повторно старата, добро позната, најактуелна тема во последните години - предвремени избори за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Став - Премиере, свести се!

Време - 26.02.2011

Дане Талески Политичката ситуација во Македонија се развива со неверојатна динамика, а политичката криза се продлабочува.

Гем, сет и меч - за кого?!

Утрински - 26.02.2011

Гем, сет и меч – но, за кого? За Груевски или за Црвенковски. Веќе никој не може со сигурност да предвиди како ќе заврши политичката криза.

На избори по секоја цена!?

Утрински - 26.02.2011

Македонија изгледа допрва ќе заглавува во изборниот лавиринт. Напнатоста меѓу двете ривалски партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, секојдневно расте и засега нема сигнали за смирување на ситуацијата.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ го докажуваат Ајнштајн

Н.Македонија - 26.02.2011

Кој блефира, а кој се плаши од предвремени избори во услови кога ставовите за нив позицијата и опозицијата сосема ги променија за само два месеца? Ниту власта блефира кога вели дека сака брзи ...

„Економист“ за Македонија: Скандал, тензија и турбуленција

А1 - 25.02.2011

„Кавгаџиска политика во Македонија - Скандал, тензија и турбуленција“ е насловот на анализата на лондонски “Економист“ (The Economist) посветена на политичката ситуација во Македонија.

Ајде Бранко, ајде Никола!

Утрински - 25.02.2011

Кој за што, Македонците за избори. Македонија пак ќе гласа. Трет пат ќе одиме на парламентарни избори за нецели пет години. Еднаш редовни, двапати вонредни. Демократијата е скапа работа.

Дипломатите се држат настрана од изборите

Утрински - 25.02.2011

Изборите се одлука што ја носат политичките претставници во земјата, а во таков период фокусот секогаш е насочен кон политика, оценуваат странските претставници во земјава, коментирајќи го последниот ...

На „Бихаќска“ сериозно се размислува за бојкот

Утрински - 25.02.2011

Социјалдемократите се цврсто решени да не учествуваат на предвремените избори доколку власта не ги исполни нивните барања како гаранција за фер и демократски изборен процес.

Професори, студенти, камионџии... го премислуваат Бранко

Утрински - 25.02.2011

Професори, студенти, камионџии... Различни општествени групи станаа дел од зовриената политичка атмосфера, мобилизирајќи се со единствена цел - да и' укажат на јавноста дека се неопходни брзи избори ...

И камионџиите бараат избори

Вест - 25.02.2011

"Парите кои ги добивате треба и да ги заработите, вашето место е во државните институции, а бојкот и слични инсинуации спроведувајте во вашите домови", им порачаа синдикатите на камионски ...

Македонија - Повратникот Љубчо влета во кампања

Време - 25.02.2011

Јасминка Догова Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски, прв лидер на ВМРО-ДПМНЕ и почесен претседател на вонпарламентарната ВМРО-народна партија, ќе се врати во центарот на политичките збиднувања и на ...

„Економист“ за македонските политички збиднувања

Deutsche Welle - 25.02.2011

Скандали, тензии и превирања. Угледниот лондонски магазин ја сецира состојбата во Македонија. Проблеми има многу, но кој да ги реши? Популистот Груевски или уморниот Црвенковски?, пишува весникот.

Анкета: Ако денес има избори ВМРО ДПМНЕ - СДСМ 2:1

Канал5 - 25.02.2011

53,8 проценти од македонските граѓани се за предвремени избори, 29,8% се против- покажува анкетата на Институтот за демократија, направена од 21 до 23 февруари.

Анкета - Граѓаните сакаат предвремени избори, Груевски со највисок рејтинг

Алсат-М - 25.02.2011

53,8 проценти од граѓаните во последната анкета на Институтот за демократија се за предвремени парламентарни избори. Според етничката припадност, изборите ги поддржуваат 50,4 отсто од Македонците и ...

Економист: Кавгаџиска политика во Македонија

Канал5 - 25.02.2011

„Кавгаџиска политика во Македонија - Скандал, тензија и турбуленција“ е насловот на анализата на лондонски “Економист“ (The Economist) посветена на политичката ситуација во Македонија.

„Економист“ за политичката ситуација во Македонија

Алсат-М - 25.02.2011

Сакате избори? Добро. Од минатиот месец македонската опозиција, Социјалдемократите кои го бојкотираат Парламентот, бара предвремени избори.

Камионџии и студенти бараат предвремено гласање

Дневник - 25.02.2011

Асоцијација на камионски транспортери и група студенти од Студентскиот парламент од скопскиот, штипскиот и битолскиот универзитет побараа вчера партиите да одат на предвремени парламентарни избори.

Став - На следните избори - нова власт

Време - 25.02.2011

На следните парламентарни избори, кога и да бидат, дали ќе бидат вонредните во 2011 година или редовните 2012, сосема сигурен сум дека Груевски ќе биде поразен.

Кој (не)сака избори?

Утрински - 25.02.2011

ОЧИ ШИРУМ ОТВОРЕНИ Знам дека деновиве најголемите две политичките партии во државата (СДСМ и ДПМНЕ) ја малтретираат јавноста со пинг-понгот наречен сакаме - не сакаме избори.

ВМРО-ДПМНЕ 2:1 СДСМ

Press24 - 25.02.2011

Институтот за демократија излезе со анкета која покажува дека на предвремени избори оваа пролет би победила актуелната владејачка партија Доколку денеска се одржат парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ ...

Економист: Опозиција фатена надвор од баланс

Курир - 25.02.2011

Од минатиот месец СДСМ го бојкотираат парламентот сакајќи предвремени избори, но како да беа изненадени кога премиерот на Македонија, Никола Груевски се согласи, се наведува во текстот на Економист.

Над половина од македонските граѓани за предвремени избори

Форум - 25.02.2011

Над половина од македонските граѓани се за предвремени парламентарни избори, покажува последното истражување спроведено од Институтот за демократија Според резултатите, 53,8 отсто од граѓаните се за ...

Анкета: Над половина од граѓаните сакаат предвремени избори

Сител - 25.02.2011

Предвремени парламентарни избори поддржуваат повеќе од половината граѓани. 53,8 проценти од испитаниците во анкетата на Институтот за демократија се изјасниле дека на Македонија и се потребни избори.

„Економист“ за Македонија: Скандал, тензија и турбуленција

Форум - 25.02.2011

„Кавгаџиска политика во Македонија - Скандал, тензија и турбуленција“ е насловот на анализата на лондонски “Економист“ (The Economist) посветена на политичката ситуација во Македонија “Сакате избори? ...

Ахмети: СДСМ ќе биде најголем губитник

Курир - 25.02.2011

-Ако опозицијата ги бојкотира изборите, најголем губитник ќе биде СДСМ, истакнува претседателот на ДУИ Али Ахмети, во вчерашната емисија “Патот кон...“ на Алсат- М телевизија.

Георгиевски ќе трча на следните избори

Шпиц - 25.02.2011

Неодговорноста кон евроатлантските интеграции, економското паѓање на земјата и психолошкиот стрес, кој последната година максимално е изразен, се главните причини за одржување на предвремените ...

Анализа на „Економист“ за политичката ситуација во Македонија

Сител - 25.02.2011

Сакате избори? Добро. Од минатиот месец македонската опозиција, Социјалдемократите кои го бојкотираат Парламентот, бара предвремени избори.

Анкета: 22 отсто доверба за ВМРО-ДПМНЕ, 11 отсто СДСМ

Курир - 25.02.2011

Институтот за демократија денес ја објави анкетата во која анкетирани биле 1.110 испитаници, во анкетата: Доколку денес се одржат парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 21,2 проценти, за СДСМ ...

Анкета избори: 21,2 % би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 10,8 за СДСМ, 6,3 за ДУИ

МРТ - 25.02.2011

Доколку денеска се одржат парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 21,2 отсто, за СДСМ 10,8 отсто, за ДУИ 6,3 отсто, за ДПА 3,5 отсто, за Нова демократија 3,3 отсто, а за Руфи Османи 1 отсто.

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ со двојно поголема поддршка од СДСМ

Кирилица - 25.02.2011

Доколку денеска се одржат парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 21,2 отсто, за СДСМ 10,8 отсто, за ДУИ 6,3 отсто, за ДПА 3,5 отсто, за Нова демократија 3,3 отсто, а за Руфи Османи 1 отсто Ова ...

„Економист“ - Скандали, тензии и турбуленции во Македонија

Inpress - 25.02.2011

Скопје, 25. февруари 2011 (ИНПРЕС) Угледниот „Економист“ во најновото издание пишува за „напнатата" политичка клима во земјава. „Сакате избори? Добро.

Анализа на „Економист“ за политичката ситуација во Македонија

МРТ - 25.02.2011

Сакате избори? Добро. Од минатиот месец македонската опозиција, Социјалдемократите кои го бојкотираат Парламентот, бара предвремени избори.

Скандали, тензии и турбуленции во Македонија

Кирилица - 25.02.2011

Социјалдемократите, кои го бојкотираат Парламентот, бара предвремени избори. Па замислете го изненадувањето кога Никола Груевски, премиерот - популист се согласи.

ЕКОНОМИСТ: Скандали, тензии и турбуленции во Македонија

Press24 - 25.02.2011

The Economist во најновото издание пишува за "напнатата" политичка клима во земјава “Сакате избори? Добро. Од минатиот месец македонската опозиција, Социјал Демократите кои го бојкотираат ...

Повици за избори - како некогаш

Р.С.Европа - 25.02.2011

Студенти, камионџии, невладини организации, експертски групи... од многу места доаѓаат повици за предвремени избори. Повикот на лидерот за предвремени избори одекна на места од каде обичен човек ...

Економист: Скандали, тензии и турбуленции вообичаено во Македонија

Курир - 25.02.2011

Од минатиот месец СДСМ го бојкотираат парламентот сакајќи предвремени избори, но како да беа изненадени кога премиерот на Македонија, Никола Груевски се согласи, се наведува во текстот на Економист.

Анкета: Предвремени избори оваа пролет, ќе победи Груевски и ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 25.02.2011

Повеќе од половината граѓани на Македонија, односно 53,8 отсто се за одржување на предвремени парламентарни избори, покажала анкета на Институтот за демократија, која била телефонски спроведена од 21 ...

“Економист“: Груевски ќе победи на избори, опозицијата е фатена во дисбаланс

Нетпрес - 25.02.2011

Магазинот “Економист“ во своето најново издание, објавено вчера, публикуваше текст во врска со политичките превирања во земјава, во кој пишува дека доколку би се распишале избори, победник би била ...

„Економист“ за Македонија: Скандал, тензија и турбуленција

Точка - 25.02.2011

„Кавгаџиска политика во Македонија - Скандал, тензија и турбуленција“ е насловот на анализата на лондонски “Економист“ (The Economist) посветена на политичката ситуација во Македонија.

Ахмети: СДСМ ќе биде најголем губитник

Вечер Прес - 25.02.2011

Првиот човек на Демократската унија за интеграција дека неговата партија, иако на почеток била воздржана за опозицискиот предлог за вонредни ибори, сепак, решила да одговори на тој предизвик Ако ...

Предвремени избори напролет, ќе победи ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 25.02.2011

Повеќе од половината граѓани на Македонија (53 проценти) се за одржување на предвремени парламентарни избори оваа пролет, покажала анкетата на Институтот за демократија, која телефонски била ...

Црвенковски ги испушти шансите, сега е уморен!

Вечер Прес - 25.02.2011

Црвенковски беше премиер два пати и претседател еднаш. Не можеше да ги реши проблемите тогаш, а денес изгледа уморен, анализира "Економист".

И СПКУМ го повика Црвенковски на избори

Н.Македонија - 25.02.2011

Студентскиот парламент на скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ), поддржан од колегите парламентарци од битолскиот и од штипскиот универзитет, вчера ги повикаа политичките партии веднаш ...

Каква е политичката ситуација во Македонија

Идивиди - 25.02.2011

Скопје, 25 февруари 2011 (МИА) - Сакате избори? Добро. Од минатиот месец македонската опозиција, Социјалдемократите кои го бојкотираат Парламентот, бара предвремени избори.

Груевски: Црвенковски да се соочи со блефот!

Утрински - 24.02.2011

Шефот на Владата, Никола Груевски, по вчерашната промоција во Централен регистар, констатира дека „СДСМ со сопствените неодговорни постапки ја доведе земјата во една неприлична ситуација, пред се', ...

Инвестициските договори ќе почекаат

Утрински - 24.02.2011

Во време на избори нема шанси во земјава да влезат странски инвеститори, односно со нив да се потпишат договори за вложување капитал.

Став - Знаеме зошто сакате да ја замолчите „А1“

Време - 24.02.2011

Продолжува притисокот врз телевизијата „А1“. Веќе на секого му е јасно дека тука не станува збор за некаков финансиски криминал, туку за нешто сосема поинакво.

Македонија - Власта и опозицијата се инаетат за мајски избори

Време - 24.02.2011

Ана Анастасовска Владата веќе ги обезбедила парите што се потребни за предвремени избори, кои ќе треба да и се дадат на Државната изборна комисија, соопшти вчера вицепремиерот Зоран Ставревски иако ...

Студентите и транспортерите бараат избори, СДСМ обвинува

Канал5 - 24.02.2011

Студентите со повик до политичарите веднаш и неодложно да излезат на избори. -Доста е од неколкумесечните тензии и сеење страв со можност за дестабилизација на земјата, порачаа студентите од ...

Ахмети за АЛСАТ-М: Во случај на бојкот губитникот би бил СДСМ

Алсат-М - 24.02.2011

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата “Патот кон...“ на Алсат- М телевизија, зборувајќи за предвремените избори рече дека иако неговата партија била воздржана за идејата на опозицијата за ...

Студентите и транспортерите повикаа на итни избори

Утрински - 24.02.2011

Предвремени парламентарни избори денеска побараа студентите на универзитетите од Скопје, Штип и Битола и Асоцијацијата на независни синдикати на камионски транспортери на Македонија „Макамтранс“.

Груевски: СДСМ излегол од Собрание за да нема избори

Вест - 24.02.2011

"Одговорот на СДСМ, во најмала рака, може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и е повторување на претходните нивни тези.

И јас сум А1

Утрински - 24.02.2011

Tелевизијата А1 е една од најгледаните и најмоќни во земјава. Тоа го пoчувствува Груевски пред изборите во 2006 година кога таа телевизија со својата поддршка му помогна да ја освои власта.

Избори на празник - со или без СДСМ ?

Утрински - 24.02.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер, премиерот Никола Груевски, сериозно размислуваат да распишат предвремени избори и во случај СДСМ да реши да ги бојкотира.

Гласање без опозиција - ризичен потфат

Утрински - 24.02.2011

Политичкиот аналитичар Суад Мисини е дециден дека не смее да се оди на избори ако за нив нема согласност меѓу власта и опозицијата.

Студентите бараат избори

Курир - 24.02.2011

Студентите од скопскиот, штипскиот и битолскиот универзитет денес изразија незадоволство од актуелните појави кои се случуваат во политиката, а кои според нив го оптоваруваат цело општество.

Студентите повикаа на избори, бојкотот штетен за Македонија

Сител - 24.02.2011

Група студенти при УКИМ од Скопје, Штип и Битола денеска го изразија своето незадоволство од актуелните појави кои се случуваат во политиката и побараа партиите веднаш да излезат на избори.

ВМРО-ДПМНЕ сака избори на 15, а СДСМ на 29 мај?

Шпиц - 24.02.2011

Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ за парламентарни избори бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, ...

И студентите го повикаа Црвенковски на избори

Нетпрес - 24.02.2011

Студентите од скопскиот, штипскиот и од битолскиот универзитет го повикаа лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, да престане да ги држи граѓаните во заложништво, и да излезе на избори.

Предвремени избори побараа и студентите и транспортерите

МРТ - 24.02.2011

Предвремени парламентарни избори денеска побараа студентите универзитетите од Скопје, Штип и Битола и Асоцијацијата на независни синдикати на камионски транспортери на Македонија „Макамтранс“.

Камионџиите побараа предвремени избори

Курир - 24.02.2011

Денес Асоцијацијата на независни синдикати на камионски транспортери на РМ „Макамтранс“ со отворено писмо до сите политички партии побараа во што е можно пократок рок да се спроведат предвремени ...

Колку ќе не чинат предвремените избори

Курир - 24.02.2011

Во најава се предвремени парламентарни избори, а секогаш кога станува збор за избори, интересoт е најголем во однос на тоа кој со кого ќе коалицира и се разбира кој ќе биде евентуалниот победник.

Предвремени избори побараа и транспортерите

Сител - 24.02.2011

Асоцијацијата на независни синдикати на камионски транспортери на Македонија „Макамтранс“ денеска со отворено писмо до политички партии побараа во што е можно пократок рок да се спроведат избори и да ...

На гласање по Велингден?

Алфа - 24.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори веднаш по Велигден. Ако се одбере недела како ден за гласање, тогаш датумот би бил 1 мај.

Студентите го повикуваат Црвенковски да излезе на избори

Алфа - 24.02.2011

Студентите членови на студентските парламенти на државните универзитети не сакале да бидат заложници на интересите на политиката, затоа го повикаа лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски да излезе ...

И транспортерите побараа предвремени избори

Кирилица - 24.02.2011

Асоцијацијата на независни синдикати на камионски транспортери на Македонија „Макамтранс“ денеска со отворено писмо до политички партии побараа во што е можно пократок рок да се спроведат избори и да ...

Ахмети: Во случај на бојкот- губитник ќе биде СДСМ

Press24 - 24.02.2011

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за Алсат-М вели дека ако СДСМ ги бојкотира изборите кои ги бараше, ќе загуби многу Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата “Патот кон...

Студентите и камионските транспортери бараат предвремени парламентарни избори

Inpress - 24.02.2011

Скопје, 24. февруари 2011 (ИНПРЕС) Предвремени парламентарни избори денеска побараа студентите универзитетите од Скопје, Штип и Битола и Асоцијацијата на независни синдикати на камионски транспортери ...

Студентите повикаа на избори, бојкотот штетен за Македонија

Алфа - 24.02.2011

Група студенти при УКИМ од Скопје, Штип и Битола денеска го изразија своето незадоволство од актуелните појави кои се случуваат во политиката и побараа партиите веднаш да излезат на избори.

Потребен ни е стабилен економски систем кој ќе функционира и во избори

Форум - 24.02.2011

Изборите се политичка категорија меѓутоа за излез од кризата потребен е стабилен економски систем кој ќе функционира и пред и по избори Ова е ставот на Томе Неновски , професор по економија на ...

Ставрески: Побрзо завршување на изборите е она што го бараат бизнисмените

Сител - 24.02.2011

Сигурноста, стабилноста и предвидливоста на условите се најважни за бизнис-секторот и затоа е подобро што е можно порано да се оди на избори и порано да завршат за бизнисмените да добијат јасна ...

Студентите повикаа на избори, бојкотот штетен за Македонија

Кирилица - 24.02.2011

Група студенти при УКИМ од Скопје, Штип и Битола денеска го изразија своето незадоволство од актуелните појави кои се случуваат во политиката и побараа партиите веднаш да излезат на избори - Не ...

Сите сакаат избори, но...

Р.С.Европа - 24.02.2011

Граѓаните заложници на играта на власта и опозицијата околу предвремените избори. Според експертите, во прашање е мерење на силите меѓу партиите.

Потребен ни е стабилен економски систем кој ќе функционира и во избори

Точка - 24.02.2011

Изборите се политичка категорија меѓутоа за излез од кризата потребен е стабилен економски систем кој ќе функционира и пред и по избори.

Студентите повикаа на избори

Вечер Прес - 24.02.2011

Група студенти од УКИМ и од универзитетите во Штип и Битола вчера го изразија своето незадоволство од актуелните појави кои се случуваат во политиката и побараа партиите веднаш да излезат на избори.

Г20 Фер избори - веднаш

Н.Македонија - 24.02.2011

Универзитетските професори, собрани околу групацијата Г20 Интелект се изјаснија за избори Состојба како нашава тешко може да се сретне на друго место, вели професорот Јанкуловски Опозиционата СДСМ да ...

Може и без СДСМ, ама не е пожелно

Н.Македонија - 24.02.2011

Собранието нема да остане без опозиција, па ако Црвенковски ги бојкотира изборите, малите партии ќе ја зграбат шансата Владејачкото мнозинство може да распише избори и доколку СДСМ ги бојкотира.

Политички барометар - Граѓаните скептични дека изборите многу ќе сменат

Н.Македонија - 24.02.2011

Половина од испитаниците сметаат дека во овој момент во земјава нема услови за фер и демократски избори Дури 41 отсто од граѓаните се против одржување предвремени избори, а 40 отсто од нив мислат ...

Побрзо завршување на изборите е она што го бараат бизнисмените

Идивиди - 24.02.2011

Радовиш, 24 февруари 2011 (МИА) - Сигурноста, стабилноста и предвидливоста на условите се најважни за бизнис-секторот и затоа е подобро што е можно порано да се оди на избори и порано да завршат за ...

Препукувања власт - опозицијата

А1 - 23.02.2011

Кој блефира, кој манипулира, власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваат дека тие се подготвени, а противничкиот табор се плаши од предвремено измерување на силите, на фер и демократски избори.

Груевски: „одговорот на СДСМ е несериозен“

Телма - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и повторување на претходните нивни тези, но би рекол и неодговорен затоа што со сопствените ...

Груевски: Одговорот на СДСМ за предвремени избори несериозен и неодговорен

Алсат-М - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и повторување на претходните нивни тези, но би рекол и неодговорен затоа што со сопствените ...

Ставрески: „има пари за изборниот процес“

Телма - 23.02.2011

Средствата потребни за одржување на предвремените парламентарни избори ќе бидат обезбедени во буџетот, односно средствата што се потребни на Државната изборна комисија.

Ставрески: Средства за ДИК за изборите ќе бидат соодветно обезбедени

Алсат-М - 23.02.2011

Средствата потребни за одржување на предвремените парламентарни избори ќе бидат обезбедени во буџетот, односно средствата што се потребни на Државната изборна комисија.

Предизборните дилеми ќе ги решаваат Груевски и Црвенковски

Deutsche Welle - 23.02.2011

Одлуката за датумот на одржувањето на предвремените избори во Македонија би можела да биде донесена и по директни преговори на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Груевски го вика Црвенковски на избори во април

Утрински - 23.02.2011

Бранко не блефирај, туку излези на избори - повика вчера Никола Груевски од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот и лидер на владејачката партија рече дека прифаќа две барања од четирите што ги изнесе ...

Победникот ќе зависи од изборниот термин

Утрински - 23.02.2011

Новиот украински автобус во кој вчера промотивно се возеше премиерот Никола Груевски, како симболично да го означи стартот на изборниот карван.

Економијата ќе ја пикнат во вакуум

Утрински - 23.02.2011

Македонската економија ќе биде на стендбај додека не завршат изборите, за кои станува се' поизвесно дека ќе се случат оваа пролет.

Македонија - СДСМ: Груевски не е подготвен да ги прифати условите

Вест - 23.02.2011

Од прес-конференцијата на Никола Груевски можеме да заклучиме две работи: Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ воопшто не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување на нормален политички дијалог ...

Македонија - Груевски: Бранко, стани премиер , па смени судска одлука

Вест - 23.02.2011

За одмрзнувањето на сметките од случајот "Пајажина", премиерот Груевски му препорача на Црвенковски да излезе на избори, да стане премиер и да се обиде да смени судска одлука, ако така лесно се ...

Ставрески:Државата е подготвена за избори,средствата потребни за ДИК ќе бидат обезбедени

Канал5 - 23.02.2011

Средствата потребни за ДИК ќе бидат обезбедени во буџетот,изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески . - Државата е подготвена.

Груевски го обвинува СДСМ за несериозност

Deutsche Welle - 23.02.2011

Премиерот Груевски денеска го обвини СДСМ за несериозност поради бојкотот на парламентот и отфрлањето на неговото барање за итни избори.

Средства за ДИК за изборите ќе бидат соодветно обезбедени

Утрински - 23.02.2011

Средствата потребни за одржување на предвремените парламентарни избори ќе бидат обезбедени во буџетот, односно средствата што се потребни на Државната изборна комисија.

Професори повикаа на брзи избори

Телма - 23.02.2011

„Г-20 интелект“ е здружение во формирање на универзитетски професори кои токму денеска решија да излезат со свој став околу евентуалните предвремени избори.Основач на здруженито е професор Звонимир ...

Различни анализи за изворот на политичката криза

Алсат-М - 23.02.2011

Политичките аналитичари оценуваат дека доколку се одржат предвремени парламентарни избори тоа ќе биде голема грешка и губење на време.

Изборите ќе влијаат на економијата

Алсат-М - 23.02.2011

Одржувањето на предвремени парламентарни избори во Македонија ќе има директни последици за домашната економија и на странските инвестиции, велат бизнисмените.

Нема доближување на СДСМ и ВМРО за изборите

Алсат-М - 23.02.2011

Пропадна координацијата на шефовите на пратеничките групи и на потпретседателите со спикерот на Собранието Трајко Велјановски, каде што на дневен ред беа три прашања поднесени од страна на ...

Ќе се договорат ли избори?

Р.С.Европа - 23.02.2011

Власта и опозицијата никако да се „разберат“ околу изборите. Според опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ блефира подготвеност за решавање на нивните услови.

Георгиевски - Се враќам на политичката сцена, мај е најдоброто решение за избори

Inpress - 23.02.2011

Скопје, 23. февруари 2011 (ИНПРЕС) ВМРО-НП е комплетно подготвена за избори, предвремени или редовни. Сметаме дека е подобро изборите да се одржат во јуни или јули, изјави за А1 телевизија ...

Груевски: СДСМ се блефери

Press24 - 23.02.2011

Премиерот Груевски смета дека одговорот на СДСМ на нивниот повик за предвремени избори е несериозен и неодговорен Одговорот на СДСМ во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во ...

Чаламот поважен од изборите!

Шпиц - 23.02.2011

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера повика на парламентарни избори во најкус можен рок. Притоа, тој попушти за дел од барањата на опозицијата за прекин на бојкотот на Собранието, ...

Можни комбинации за избори

Курир - 23.02.2011

Од сите политички непознаници едно е сигурно, предвремени избори ќе има, само останува прашањето кога и со кого. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, уште еднаш го повика Бранко Црвенковски, ...

Ставрески: Средства за ДИК за изборите ќе бидат соодветно обезбедени

Сител - 23.02.2011

Средствата потребни за одржување на предвремените парламентарни избори ќе бидат обезбедени во буџетот, односно средствата што се потребни на Државната изборна комисија.

Евентуалните избори нема да ги закочат економските реформи

Нетпрес - 23.02.2011

Евентуалните предвремени парламентарни избори нема да влијаат врз економските реформи и проекти, изјави денес заменик претседателот на Владата и министер за финансии Зоран Ставрески.

Ставревски-предвремените избори ќе ја решат политичката криза

Р.С.Европа - 23.02.2011

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставревски изјави денеска дека парите што и се потребни на Државната изборна комисија за одржување на предвремени парламентарни избори ќе бидат обезбедени ...

Груевски: Одговорот на СДСМ за предвремени избори несериозен и неодговорен

МРТ - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и повторување на претходните нивни тези, но би рекол и неодговорен затоа што со сопствените ...

Медиумите од регионот за евентуалните избори

Курир - 23.02.2011

Околу актуелната политичката ситуација, односно изборите во Македонија, регионалните и меѓународните медиуми, без исклучок констатираат дека ќе има предвремени избори и ќе победи ВМРО-ДПМНЕ.

„Г 20 интелект“ побара фер и демократски избори во брзо време

МРТ - 23.02.2011

Групацијата универзитетски професори „Г 20 интелект“ денеска побараа фер и демократски избори во брз рок и излез од вештачката криза која, како што рекоа, се креира од страна на опозицијата.

Сите се за избори!

Нетпрес - 23.02.2011

Неминовно е одржувањето на предвремени парламентарни избори, на кои граѓаните, а не политичарите, ќе треба да одлучат каква држава ќе имаме.

„Г 20 интелект“ побара фер и демократски избори во брзо време

Сител - 23.02.2011

Нема идинина за Социјалдемократскиот сојуз, ако се реши за бојкот на изборите. Интелектуалците согласни, и со Црвенковски и без него, избори ќе има.

Г20 Интелекта: Граѓаните даваат и земаат власт, повелете на избори

Курир - 23.02.2011

Определени политички лидери и покрај барањето за предвремени парламентарни избори, одбиваат да се соочат со граѓаните. Ова е ставот на групацијата универзитетски професори „Г20 Интелекта” која денес ...

Груевски: Несериозен одговорот на СДСМ за предвремени избори

Кирилица - 23.02.2011

- Се виде дека цело време блефирале и манипулирале и оти имаат страв од избори, а чекорот за излегување од Собранието го направиле практично со цел да не им се случат предвремени избори, изјави ...

Груевски: Опозицијата се плаши од избори

Форум - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ на повикот за избори е несериозен и неодговорен - оценува премиерот на Република Македонија и претседател на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

„Г20 Интелекта” денеска за актуелните политички случувања во Македонија

Inpress - 23.02.2011

Скопје, 23. февруари 2011 (ИНПРЕС) Групацијата универзитетски професори „Г20 Интелекта”, денес ќе одржи панел-дискусија на која ќе ги изрази своите согледувања и анализи, и својот став околу ...

Груевски: Се виде блефот на СДСМ

Курир - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и повторување на претходните нивни тези, но би рекол и неодговорен затоа што со сопствените ...

Груевски: Одговорот на СДСМ на повикот за избори е несериозен и неодговорен

Нетпрес - 23.02.2011

Премиерот Никола Груевски го оквалификува како несериозен и неодговорен одговорот на СДСМ на повикот за избори. “Со сопствените неодговорни постапки ја доведоа земјата во една неприлична ситуација ...

Груевски-одговорот на СДСМ е несериозен и неодговорен

Р.С.Европа - 23.02.2011

Премиерот Никола Груевски по неговиот повик за брзо распишување на предвремени избори изјави денеска дека одговорот на СДСМ бил несериозен и неодговорен, затоа што со нивните постапки ја довеле ...

Груевски: СДСМ се однесува неодговорно и несериозно

МРТ - 23.02.2011

Никола Крстиќ Кога некој прави блеф, треба да биде подготвен да се соочи со него. На понудата за предвремни избори, СДСМ во најмала рака одговори несериозно, но и неодговорно, смета премиерот.

Ставрески - Државата е подготвена за избори, средствата за ДИК ќе бидат обезбедени

Inpress - 23.02.2011

Скопје, 24. февруари 2011 (ИНПРЕС) Државата е подготвена за избори, а средствата потребни за ДИК ќе бидат обезбедени. Средствата потребни за ДИК ќе бидат обезбедени во буџетот, изјави вицепремиерот и ...

РТС: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи ако во Македонија има избори

Нетпрес - 23.02.2011

Партијата на македонскиот премиер Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ, ќе победи на евентуалните предверемни избори во Македонија, бидејќи и понатака е попопуларна од опозициските социјалдемократи, објави ...

Ставрески: Средства за ДИК за изборите ќе бидат соодветно обезбедени

Кирилица - 23.02.2011

Средствата потребни за одржување на предвремените парламентарни избори ќе бидат обезбедени во буџетот, односно средствата што се потребни на Државната изборна комисија Ова го соопшти вицепремиерот и ...

Ставрески: Пари за избори ќе бидат обезбедени

Форум - 23.02.2011

Државата ќе ги обезбеди неопходните средства за одржување на евентуални предвремени извори, ако опозицијата се одлучи да прифати да има избори Ова денеска на прес-конференција го изјави вицепремиерот ...

Ставрески: Ќе бидат обезбедени средства за одржување на изборите

Курир - 23.02.2011

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, денес соопшти дека средствата потребни за одржување на предвремените парламентарни избори ќе бидат обезбедени во буџетот, односно средствата што ...

Со изборите на бизнисот му се заканува пропаст

Алфа - 23.02.2011

Бизнисмените стравуваат дека изборите ќе ја закочат економијата. Нови договори во предизборен амбиент нема да се склучуваат, државата уште потешко ќе ги сервисира обврските кон фирмите- велат од ...

Изборите нема сериозно да влијаат врз економијата

Сител - 23.02.2011

Тендерите ќе замрзнат, но реформите и капиталните проекти ќе продолжат со реализација. Евентуалните избори нема сериозно да влијаат врз бизнисот.

Груевски: Одговорот на СДСМ за предвремени избори несериозен и неодговорен

Сител - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и повторување на претходните нивни тези, но би рекол и неодговорен затоа што со сопствените ...

Сите се за избори!

Точка - 23.02.2011

Неминовно е одржувањето на предвремени парламентарни избори, на кои граѓаните, а не политичарите, ќе треба да одлучат каква држава ќе имаме.

Ставрески: Пари за избори ќе бидат обезбедени

Точка - 23.02.2011

Државата ќе ги обезбеди неопходните средства за одржување на евентуални предвремени избори, ако опозицијата се одлучи да прифати да има избори.

Брзи избори за излез од политичката криза

Вечер Прес - 23.02.2011

Фер и демократски предвремени парламентарни избори во најбрз можен рок, како мерка за излез од вештачката политичка криза која ја креира опозицијата, побараа на вчерашната дебата во хотелот ...

Груевски: Опозицијата се плаши од избори

Точка - 23.02.2011

Одговорот на СДСМ на повикот за избори е несериозен и неодговорен - оценува премиерот на Република Македонија и претседател на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Малите партии „посно“ ќе ги дочекаат изборите на Велигден

Н.Македонија - 23.02.2011

Процената, според моменталните рејтинзи и според аналитичарите, е дека малите партии, без разлика на нивниот настап, во коалиција или самостојно, би освоиле околу пет пратеници или до 70 илјади гласа ...

Груевски бара брзи и неодложни избори

Н.Македонија - 23.02.2011

Тој го повика Црвенковски достоинствено да ја прифати понудата, без трикови и одложувања Брзи и неодложни избори, со широка меѓународна поддршка, која ќе ги потврди нивната легалност и регуларност ...

Ставрески: Има пари за избори

eReporter - 23.02.2011

Ако опозицијата прифати избори, државата има пари за нивно одржување, информираше денеска министерот за финансии Зоран Ставрески. „Ако Црвенковски прифати да има избори, државата е подготвена.

ВМРО-ДПМНЕ денеска со став за предвремени избори

А1 - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ претпладнево треба да го соопшти партискиот став за распишување на предвремени избори и актуелната политичката состојба во земјава.

Од македонскиот печат, 22.02

BBC - 22.02.2011

Предвремени избори се на сите насловни страници на денешните весници. „Војна на нерви и докажување кој е поголем херој и кој повеќе сака избори се случува на политичката сцена“, заклучува Дневник.

Груевски: Избори во најкус можен рок

А1 - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ е решена да оди на брзи и неодложни предвремени избори, но нема одговор дали би ги распишала сама со ДУИ, доколку СДСМ не се врати во Собранието.

СДСМ: Груевски не сака фер избори

А1 - 22.02.2011

Консензус на сите за предвремени избори, а не само на власта, бара коалициската ДУИ. Иако сметаат дека сега не е политичкиот момент за избори, државата е доведена во ситуација, предвременото ...

Брисел: Предвремени избори доколку има консензус

А1 - 22.02.2011

Словенецот Самуел Жбогар кој неодамна престојуваше во Македонија и кој е одблиску запознат со политичката ситуација во земјата признава дека ЕУ е загрижена за земјата.

Изборите извесни, за датумот ќе се преговара

Deutsche Welle - 22.02.2011

Власта нуди вонредни избори, опозицијата ги условува. Владејачкиот тандем Груевски-Ахмети синоќа, со своите партиски врвови, се определуваа за нивно експресно одржување, до крајот на април.

Македонија во нов изборен филм

Утрински - 22.02.2011

Вонредни парламентарни избори во најбрз можен рок, како што најавува владејачката ВМРО-ДПМНЕ, или во јуни - за да бидат демократски, како што вели опозицијата? Влегува ли Македонија во нов изборен ...

Повлечи-потегни со медиумските кампањи

Утрински - 22.02.2011

Кај власта, барем засега, не постои расположение за носење регулатива со која владините кампањи би се распределувале рамномерно на сите медиуми, што е еден од условите што ги постави СДСМ за враќање ...

Груевски е за избори во април, Црвенковски за јуни

Утрински - 22.02.2011

Груевски е за избори на 17 април, а Црвенковски во средината на јуни - е резултатот од вчерашните интензивни консултации за одржување предвремени избори.

Македонија - Одиме на избори, но под чии услови?

Време - 22.02.2011

Ана Анастасовска Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, вчера ја прифати понудата на премиерот Никола Груевски да одат на предвремени парламентарни избори, но не во април, како што сака ВМРО-ДПМНЕ, ...

За газињата се работи

Вест - 22.02.2011

"Ако не ги прифати условите, тогаш Груевски сам нека оди на избори", категоричен е лидерот на СДСМ "Ја поздравувам Вашата одлука конечно да се одважите, да соберете храброст и да го прифатите нашето ...

Груевски:Избори веднаш, без одлагање!

Алсат-М - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер Никола Груевски кој притоа го ...

Груевски: Бранко ајде на избори, време е !

Канал5 - 22.02.2011

Извршниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ донесе одлука уште еднаш да го повика Бранко Црвенковски на брзи и неодложни предвремени парламентарни избори без трикови и без условувања-изјави Никола Груевски на ...

Ермира Мехмети: ДУИ се подготвени за избори ако се врати опозицијата во парламентот

Канал5 - 22.02.2011

„Ние оценивме дека сме подготвени за избори, меѓутоа првото нешто што мора да се случи во правец на подготовка на амбиентот, е враќање на опозициските партии во парламентот, кои истовремено ги ...

СДСМ останува надвор од Собранието

Алсат-М - 22.02.2011

- СДСМ во писмената реакција на прес-конференцијата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оценува дека тие не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување нормален политички ...

Дуи и Нова демократија подготвени за избори

Телма - 22.02.2011

Во Демократската унија за интеграција велат дека се подготвени за изборно соочување, но бараат консензус од сите партии за одржување на предвремени избори.

Денеска со став за предвремени избори

Утрински - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Извршниот комитет, а ставот на партијата за распишување предвремени избори и актуелната политичка состојба во земјата се очекува да биде соопштен претпладнево.

Не е време за избори, но подготвени сме за нив

Утрински - 22.02.2011

22.02.2011, 14:12 Владејачката албанска партија ДУИ, денеска излезе со став дека не е вистински момент за предвремени избори, иако како што велат од партијата, тие се подготвени за избори во оној ...

Груевски: Фер избори во најкус можен рок

Утрински - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер Никола Груевски кој притоа го ...

Албанските партии сакаат избори

Алсат-М - 22.02.2011

Предвремените избори се оптимален одговор за излез од оваа состојба, велат од ДУИ повикувајќи ја опозицијата да се врати во собранието и со консензус да се оди на избори.

Груевски објави: избори веднаш и сега, со или без Црвенковски

Телма - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер Никола Груевски кој притоа го ...

Увертира во конечна пресметка за изборите

Дневник - 22.02.2011

Надмудрување во стилот „повлечи - потегни“ за предвремените избори да се распишат што подоцна, непотребно губење на општествената енергија за важна евроатлантска интеграција и вовед во решавачка ...

Игра на нерви на Груевски и Црвенковски

Дневник - 22.02.2011

Војна на нерви и докажување кој е поголем херој и кој повеќе сака избори се случуваше вчера на политичката сцена, откако премиерот Никола Груевски преку интервју го повика лидерот на СДСМ, Бранко ...

Груевски одлучил да има избори веднаш и сега!

Deutsche Welle - 22.02.2011

Во директно обраќање до лидерот на СДСМ, Црвенковски, актуелниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски повика на избори за да се види „кој е за транзициска, а кој за реформска Македонија“? ...

СДСМ: Груевски не е подготвен за фер и демократски избори

Телма - 22.02.2011

По изјавата на премиерот Груевски со која повика на избори „сега и веднаш“ СДСМ во писмена реакција соопшти дека премиерот не е подготвен за фер и демократски избори.

СДСМ не ја прифаќа понудата од Груевски

МРТ - 22.02.2011

СДСМ денеска на повикот од премиерот Никола Груевски за брзи и неодложни избори вратија дека се додека не бидат исполнети сите нивни услови тие ќе останат надвор од Собранието.

Власта подготвува избори во мај?

Алфа - 22.02.2011

Власта подготвува експресни пролетни избори. ИК на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа проценил дека брзи и неодложни избори, се единствениот излез од актуелната ситуација.

Исмаил: Груевски не е во позиција да ги диктира условите за избори

Алфа - 22.02.2011

Поделени мислењата - дали премиерот одговори на барањата на опозиционерот Црвенковски за предвремени избори кога во старт отфрли две од листата на СДСМ.

Груевски: Фер избори во најкус можен рок

МРТ - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер Никола Груевски кој притоа го ...

Економијата во сенка на изборите

Алфа - 22.02.2011

Издавање еврообврзница, избор на нов гувернер, странски инвестиции и уште многу други економски процеси ќе стагнираат поради изборите.

Груевски: Бранко ајде на избори, време е!

Нетпрес - 22.02.2011

Бранко ајде на избори, време е. Ајде на избори да видиме кој е диктатор, а кој не е. Да видиме кој е ненародна, а која народна власт. Да видиме дали народот е за транзициска или реформска Македонија?.

ДУИ бара консензус за избори

Press24 - 22.02.2011

Од партијата го посочуваат 22 Мај како можен термин за одржување на изборите, но доколку се постигне консензус помеѓу власта и опозицијата, а не само помеѓу владејачките партии Не е политички момент ...

СДСМ: Остануваме надвор од Собранието додека не се исполнат условите за предвремени избори

Кирилица - 22.02.2011

СДСМ во писмената реакција на прес-конференцијата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оценува дека тие не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување нормален политички ...

(Не)Регуларни избори?

Р.С.Европа - 22.02.2011

Колку избори без договор меѓу власта и опозицијата, без промени во изборниот законик и прочистување на избирачкиот список, би ги задоволиле меѓународните стандарди? Од канцеларијата на Европската ...

СДСМ останува надвор од Собранието до исполнување на условите

Сител - 22.02.2011

СДСМ во писмената реакција на прес-конференцијата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оценува дека тие не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување нормален политички ...

Избори се ближат, лижалки се лижат

Шпиц - 22.02.2011

Никола Груевски бара избори во втората половина на април или во мај. Бранко Црвенковски прифаќа, но бара пред тоа да се создаде демократски амбиент.

Кога избори?

Р.С.Европа - 22.02.2011

Опозицијата ги испорача своите услови за предвремени избори, власта пак ја повикува да се врати во Собранието, за да се најде одговор на нивните барања.

ДУИ се подготвени за избори

Алфа - 22.02.2011

Владејачката албанска партија ДУИ, денеска излезе со став дека не е вистински момент за предвремени избори, иако како што велат од партијата, тие се подготвени за избори во оној момент кога власта и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Одиме на предвремени избори

Press24 - 22.02.2011

Партиски извори брифираат- избори до крајот на април. Извршниот Комитет доцна синоќа решил да се оди на избори што побрзо.

Груевски: Фер избори во најкус можен рок

Сител - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер Никола Груевски кој притоа го ...

Груевски: Бранко излези, не се плаши

Курир - 22.02.2011

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски уште еднаш го повика претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски да излезе на избори и таму да се покаже кој е диктатор, чија власт е ненародна и дали ...

Груевски: Црвенковски се плаши!

Кирилица - 22.02.2011

Партиски избори од ВМРО-ДПМНЕ пак брифираат дека предвремените избори би се одржале до крајот на април. Тоа значи дека Владата ќе прекине со владините реклами до изборите - Избори ќе имаш веднаш и ...

ДУИ се подготвени за избори

Форум - 22.02.2011

Владејачката албанска партија ДУИ, денеска излезе со став дека не е вистински момент за предвремени избори, иако како што велат од партијата, тие се подготвени за избори во оној момент кога власта и ...

Груевски - Фер избори веднаш

Inpress - 22.02.2011

Скопје, 22. јануари 2011 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер ...

СДСМ - Груевски не е подготвен за нормален политички дијалог и за враќање на СДСМ во Собранието

Inpress - 22.02.2011

Скопје, 22. февруари 2011 (ИНПРЕС) Од денешната прес конференција на Никола Груевски можеме да заклучиме две работи. 1. Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ воопшто не се подготвени да ги прифатат условите ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не е подготвено за исполнување на условите за фер избори

Нетпрес - 22.02.2011

Опозиционата СДСМ веднаш по прес-конференцијата на премиерот Никола Груевски излезе со став дека ВМРО-ДПМНЕ воопшто не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување на нормален политички ...

Груевски: Одиме на избори веднаш!

Таратур - 22.02.2011

Лидерот на партијата и премиер на денешната прес конференција објави дека блефот на противникот е прифатен и дека ќе се оди на брзи избори.

СДСМ не ја прифаќа понудата од Груевски

Форум - 22.02.2011

СДСМ денеска на повикот од премиерот Никола Груевски за брзи и неодложни избори вратија дека се додека не бидат исполнети сите нивни услови тие ќе останат надвор од Собранието „Никола Груевски и ...

СДСМ: Груевски не е подготвен да ги прифати предусловите за фер избори

Press24 - 22.02.2011

Од СДСМ велат дека се додека нивните предуслови не бидат прифатени, тие ќе останат надвор од собранието. Никола Груевски не е подготвен да ги прифати улсовите за одржување фер и демократски ...

Селмани: Подготвени сме за предвремени избори

Форум - 22.02.2011

Понудата од страна на власта за предвремени избори, Демокрациа е Ре ја прифаќа без услови и без рокови, рече денеска Претседателот на партијата, Имер Селмани „Спремни сме како никогаш досега да ...

Груевски - Бранко, ајде на избори за да видиме кој е диктатор а кој не е!

Inpress - 22.02.2011

Скопје, 22. февруари 2011 (ИНПРЕС) Народот рекол дека ако сакаш нешто да направиш ќе го направиш веднаш и без одлагање, а ако не сакаш да го направиш ќе пробаш да најдеш илјада причини за да се ...

СДСМ: Груевски не е подготвен за фер и демократски избори

Курир - 22.02.2011

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ воопшто не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување на нормален политички дијалог и за враќање на СДСМ во Собранието на Република Македонија, се наведува во ...

Демокрациа е Рe ја прифаќа понудата за предвремени избори

Нетпрес - 22.02.2011

Демокрациа е Ре ја прифаќа без услови и без рокови понудата од страна на власта за предвремени избори, беше соопштено на денешната прес-конференција на партијата.

Груевски го повика Црвенковски на брзи и неодложни избори

Форум - 22.02.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука уште еднаш да го повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на брзи и неодложни парламентарни избори Доблесно е да прифатиш.

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот за предвремени избори

Inpress - 22.02.2011

Скопје, 22. февруари 2011 (ИНПРЕС) Владеачката ВМРО-ДПМНЕ, по состанокот на највисоките органи на партијата кој заврши доцна синоќа, денеска треба да го соопшти партискиот став за распишување на ...

СДСМ не се враќа во Парламентот

Р.С.Европа - 22.02.2011

СДСМ по изјавата на премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски соопшти дека владејачката партија не е подготвена да ги прифати условите за а воспоставување нормален политички дијалог и за ...

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе го соопшти ставот за предвремени избори

Курир - 22.02.2011

Вчера се одржа седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со актуелната политичка ситуација, како за можноста за евентуални предвремени парламентарни избори.

Груевски го повика Црвенковски на брзи и неодложни избори

Кајгана - 22.02.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука уште еднаш да го повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на брзи и неодложни парламентарни избори. Доблесно е да прифатиш.

Со Бранко или без Бранко одиме на избори!

Вечер Прес - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ ги прифати сите услови на СДСМ освен оние поврзани со криминалот на Велија Рамковски и неговите медиуми. Дали Црвенковски и натаму повеќе ќе се грижи за Велија, отколку за своите гласачи и ...

ДУИ се подготвени за избори

Точка - 22.02.2011

Владејачката албанска партија ДУИ, денеска излезе со став дека не е вистински момент за предвремени избори, иако како што велат од партијата, тие се подготвени за избори во оној момент кога власта и ...

Груевски го повика Црвенковски на брзи и неодложни избори

Точка - 22.02.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука уште еднаш да го повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на брзи и неодложни парламентарни избори. Доблесно е да прифатиш.

Селмани: Подготвени сме за предвремени избори

Точка - 22.02.2011

Понудата од страна на власта за предвремени избори, Демокрациа е Ре ја прифаќа без услови и без рокови, рече денеска Претседателот на партијата, Имер Селмани.

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе го соопшти ставот за предвремени избори

Канал 77 - 22.02.2011

Вчера се одржа седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со актуелната политичка ситуација, како за можноста за евентуални предвремени парламентарни избори.

СДСМ не ја прифаќа понудата од Груевски

Точка - 22.02.2011

СДСМ денеска на повикот од премиерот Никола Груевски за брзи и неодложни избори вратија дека се додека не бидат исполнети сите нивни услови тие ќе останат надвор од Собранието.

Ајде на избори за да не ни се случи ништо ново

Н.Македонија - 22.02.2011

Опозицијата и власта, иако сé уште имаат различни планови за тоа како да се стигне до предвремените избори, имаат исти прогнози за тоа кога тие би се случиле - најдоцна до 15 јуни.

Предвремени избори - Секој со свое сценарио

Н.Македонија - 22.02.2011

Црвенковски/Груевски Црвенковски - Избори на 15 јуни - Одмрзнување на сметките на фирмите од Перо Наков уште денеска - Веднаш лидерска средба и работни групи за изборниот законик и закон за еднаква ...

Партиите вршат итни консултации

Н.Македонија - 22.02.2011

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа требаше да одлучува за условите што ги постави СДСМ за одржување предвремени избори Избори во најбрз можен рок понуди владејачката ВМРО-ДПМНЕ откако премиерот ...

Груевски повикува на избори веднаш

eReporter - 22.02.2011

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски го повика денеска лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски достоинствено да ги прифати брзите и неодложни парламентарни избори, за чие ...

Груевски го повика Црвенковски на фер избори во најкус можен рок

Идивиди - 22.02.2011

Скопје, 22 јануари 2011 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ на синоќешниот Извршен комитет донесе одлука за брзи и неодложни парламентарни избори, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата и премиер ...

СДСМ останува надвор од Собранието

eReporter - 22.02.2011

Од денешната прес конференција на Никола Груевски можеме да заклучиме две работи: Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ воопшто не се подготвени да ги прифатат условите за воспоставување на нормален политички ...

СДСМ за избори, но со исполнети услови

BBC - 21.02.2011

Претседателот на опозициската Социјал демократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски, прифати да се одржат предвремени парламентарни избори, но само ако се исполнат нивните барања што ги ...

Избори во Македонија се поизвесно

BBC - 21.02.2011

Се поизвесно е дека во Македонија се подготвуваат нови, предвремни избори. Владејачката партија ВМРО ДПМНЕ синоќа донесе одлука за брзи предвремни избори и уште еднаш ја повика опозицијата преку ...

Врие на политичката сцена во Македонија

А1 - 21.02.2011

Врие на политичката сцена во Македонија. Вчерашниот повик од премиерот Груевски за предвремени избори ги дигна на нозе сите партии. За денеска се закажани прес-конференции, заседанија и прегрупирања.

Црвенковски: Избори во јуни!

А1 - 21.02.2011

Предвремени избори во средината на јуни, СДСМ ја прифати фрлената ракавица на Груевски. Најпосле, вели Црвенковски, светлина во тунелот, предвремените парламентарни избори се единствен демократски ...

Реакции за најавата за предвремени избори

А1 - 21.02.2011

Вчерашниот повик на премиерот Груевски за предвремени избори, предизвика бура од политики реакции. Ги крена на нозе сите партии. Сите се за избори, со претходно создавање услови за фер изјаснување.

СДСМ прифаќа избори ако се исполнат услови

Утрински - 21.02.2011

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска изјави дека ќе прифати предвремени парламентарни избори доколку бидат исполнети условите кои партијата ги постави за да се врати во Собранието.

Вечерва состанок на ИК на ВМРО ДПМНЕ

Канал5 - 21.02.2011

Партијата на власт се уште не одговара дали ќе се согласи со условите и рокот кои лидерот на СДСМ ги постави за враќање во собранието и одржување на предвремени парламентарни избори.

Партиите со свои барања, врмо-дпмне подготвена за избори-веднаш

Телма - 21.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок, велат денеска во владејачката партија откако синоќа во ТВ интервју премиерот и лидер на партијата Никола Груевски рече дека прифаќа нови ...

Груевски го повика Црвенковски на избори

Утрински - 21.02.2011

Премиерот Никола Груевски во интервју за вечерниот дневник на ТВ Сител го повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски да излезат на избори и да ја измерат довербата меѓу народот.

Црвенковски му одговори на Груевски: Избори да, но со исполнети услови во јуни

Канал5 - 21.02.2011

Ајде на избори, рече и денеска Црвенковски на Бихачка, додека неговите членови скандираа „избори“ и „паѓа влада“. Но еуфоријата траеше се до објавата дека избори ќе има ама не веднаш туку кон ...

Груевски го повика Црвенковски да одат на избори

Телма - 21.02.2011

Премиерот Никола Груевски во интервју за вечерниот дневник на ТВ Сител го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да излезат на избори и да ја измерат довербата меѓу народот.

Експертски ставови за предвремени избори

Канал5 - 21.02.2011

Експресни избори или пак во редовните рокови – мерењето на силите како вечна тема во македонската јавност. Експертите на потег.

Опозициските партии задоволни од изјавата на Груевски

Алсат-М - 21.02.2011

Опозициските политички партии позитивно ја дочекаа изјавата на премиерот Груевски за предвремени избори. За ДПА изборите се единствениот начин за заминување на владата на Груевски – Ахмети која ...

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок

Алсат-М - 21.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок, велат денеска во владејачката партија откако синоќа во ТВ интервју премиерот и лидер на партијата Никола Груевски рече дека прифаќа нови ...

Црвенковски: исполнување на условите, потоа избори во јуни

Телма - 21.02.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, како одговор на синоќешниот повик на премиерот Никола Груевски за избори, веднаш штом опозицијата се врати во парланментот, изјави дека СДСМ останува на ...

Црвенковски прифаќа избори, но под одредени услови

Алсат-М - 21.02.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска изјави дека ќе прифати предвремени парламентарни избори доколку бидат исполнети условите кои партијата ги постави за да се врати во Собранието.

Љубе Бошкоски во предизборна кампања

Утрински - 21.02.2011

ТЕТОВО - Централното собрание на Обединети за Македонија вчерашната седница во Тетово ја посвети на задачите на партијата за претстојните парламентарни избори.

Црвенковски прифаќа избори, ако се исполнат условите на СДСМ

Deutsche Welle - 21.02.2011

Македонскиот премиер Груевски синоќа најави организирање предвремени избори во мај годинава. Причина за ваквата одлука, според него, е бојкотот на парламентот од страна на опозицијата кој и штети на ...

ОМ: Предлогот на Груевски треба да се поздрави

Курир - 21.02.2011

Партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија го прифаќаат предлогот на премиерот Никола Грувески за оддржување на предвремени парламентарни избори.

СДСМ ги услови евентуалните предвремени избори

Кајгана - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на вчерашната понуда на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, одговори со предлог план со временски рокови за враќање во Собранието и распишување избори.

Црвенковски повторно условува за избори

Курир - 21.02.2011

Предлогот на премиерот Никола Груевски за одржување на предвремени избори, беше поздравен од претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. -Ја поздравувам одлуката со која го прифативте нашето барање.

Додовски - Македонија не е подготвена за модел на отворени листи на гласање

Inpress - 21.02.2011

Охрид, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Македонија не е подготвена за спроведување на парламентарни избори по моделот на отворени листи, порача од Охрид претседателот на ВМРО Народна Марјан Додовски.

Црвенковски - Да одиме на избори во јуни!

Inpress - 21.02.2011

Скопје, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Повод за денешнава Прес конференција е синоќешното интервју на Премиерот Груевски во кое тој испрати неколку пораки и повици до СДСМ и мене лично.

Црвенковски сака избори ама под негови услови

Сител - 21.02.2011

Почнаа со “Пада влада”, завршија со “бојкот”. Бранко Црвенковски сака избори ама само под негови услови. Одмрзнување на сметките на медиумите на Рамковски, рамномерна распределба на буџетските пари ...

ОМ: Го охрабруваме Груевски да опстане на предлогот за избори

Форум - 21.02.2011

Обединети за Македонија (ОМ) го прифаќа предизвикот за предвремени парлаемнтарни зибори, иако се сомнева дека зад понудата на премиерот Никола Груевски не стои искрена намера, рече лидерот Љубе ...

ВМРО-ДПМНЕ претпладнево со став за предвремени избори

Сител - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Извршниот комитет, а ставот на партијата за распишување предвремени избори и актуелната политичка состојба во земјата се очекува да биде соопштен претпладнево.

ВМРО-ДПМНЕ со седница за условите на СДСМ

Курир - 21.02.2011

Редакцијата на Курир, од извори од владејачката партија, дознава дека Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, вечер ќе одржи седница.

СДСМ сака избори во јуни

Р.С.Европа - 21.02.2011

Избори да, ама во јуни, а во меѓувреме да се исполнат петте услови на опозицијата за враќање во парламентот - СДСМ одговори на повикот на Груевски за предвремени избори.

Црвенковски одговори: Избори да, ама не сега!

Таратур - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ на пресконференција одговори на повикот на премиерот Груевски за предвремени избори. Избори да, ама кога прво ќе се исполнат сите овие услови! Бранко Црвенковски изјави дека СДСМ сака ...

ВМРО-Народна, ЛДП,ОМ и ДОМ прифатија привремени избори

Кајгана - 21.02.2011

240 ВМРО-Народна партија, Обединети за Македонија (ОМ), Либералдемократската партија и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) го прифатија предлогот на премиерот Никола Груевски за предвремени ...

ВМРО – НП прифаќа избори

Курир - 21.02.2011

Претседателот на ВМРО-Народна партија Марјан Додовски на прес конференција одржана во Охрид го истакна ставот на партијата по повод изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република ...

ДПА потврди дека е за предвремени избори

Сител - 21.02.2011

ДПА е за предвремени избори и останува на барањето за измени во Изборниот законик, потврди денеска портпаролот на партијата Луан Треси.

ДПА потврди дека е за предвремени избори

Кирилица - 21.02.2011

ДПА е за предвремени избори и останува на барањето за измени во Изборниот законик, потврди денеска портпаролот на партијата Луан Треси - Тоа е единствен начин за отстранување на Владата ...

ВМРО-ДПМНЕ претпладнево со став за предвремени избори

МРТ - 22.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Извршниот комитет, а ставот на партијата за распишување предвремени избори и актуелната политичка состојба во земјата се очекува да биде соопштен претпладнево.

Димовски: Ако СДСМ се врати во Собранието, избори за 60 денови

Нетпрес - 21.02.2011

Ако опозицијата денеска го прекине бојкотот и се изгласа распуштање на парламентот, на предвремени избори ќе се оди најдоцна за 60 дена, поточно околу 17 април, вели пратеникот Илија Димовски, кој го ...

Обединети за Македонија го прифаќаат предизвикот за избори

Нетпрес - 21.02.2011

Обединети за Македонија го прифаќа предизвикот за предвремени парламентарни избори, иако ќе бидат повторно под целосна контрола на оваа власт без демократски капацитет, изјави денеска претседателот ...

И ВМРО-НП прифаќаат избори

Нетпрес - 21.02.2011

ВМРО-НП го прифаќа предлогот за предвремени парламентарни избори во земјава и упатува апел до сите политички партии да го прифатат овој предлог од неколку причини.

ВИДЕО: Црвенковски: Одиме на избори ако ВМРО ДПМНЕ ги исполни нашите пет услови

Нетпрес - 21.02.2011

Господине Груевски, веднаш и директно да ви одговорам на вашиот повик. Ја поздравувам вашата одлука конечно да се одважите, да соберете храброст и да го прифатите нашето барање за предвремени ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одлучува за избори

Press24 - 21.02.2011

Најголемата владејачка партија вечерва на состанок на Извршниот комитиет ќе пресече, дали ќе има предвремени избори Најголемата владејчка партија ВМРО-ДПМНЕ, вечерва на состанок на Извршниот комитет ...

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува за условите на СДСМ за предвремени избори

Нетпрес - 21.02.2011

Партијата на власт, ВМРО-ДПМНЕ, вечерва ќе одржи седница на Извршниот комитет за барањата на опозициските партии за предвремени парламентарни избори, изјавија за Нетпрес членови на ИК.

ВМРО-НП прифаќа предвремени избори

Форум - 21.02.2011

Лидерот на вонпарлаемнтарната опозициска ВМРО-Народна Партија, Марјан Додовски, на прес-конференција во Охрид го истакнаа партискиот став да се поддржи вчерашната понуда на премиерот Груевски за ...

Црвенковски: Да одиме на избори во јуни!

МРТ - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на вчерашната понуда на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, одговори со предлог план со временски рокови за враќање во Собранието и распишување избори.

ВМРО ДПМНЕ вечер ќе расправа за предвремени избори

Р.С.Европа - 21.02.2011

Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва ќе одржи седница, по што партијата ќе излезе со став во врска со распишувањето на предвремени избори и за актуелната политичка состојба во Македонија.

ПОДЕМ ја поддржува одлуката на Груевски за предвремени избори

Нетпрес - 21.02.2011

Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ ја поздравува одлуката на премиерот Никола Груевски за распишување на предвремени избори.

Бошковски - Конечно и Груевски го послуша гласот на народот

Inpress - 21.02.2011

Скопје, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Конечно слушнавме нешто и од Груевски што треба да се поздрави. Конечно и Груевски го послуша гласот на народот.

Црвенковски - Предвремени парламентарни избори треба и мора да има

Inpress - 21.02.2011

Скопје, 21. февруари 2011 (ИНПРЕС) Повод за денешнава Прес конференција е синоќешното интервју на Премиерот Груевски во кое тој испрати неколку пораки и повици до СДСМ и мене лично.

ВМРО-ДПМНЕ чека на одлуката на СДСМ

Форум - 21.02.2011

Во оној момент кога опозицијата ќе одлучи да се врати во Собранието, во тој момент Собранието ќе биде распуштено, а според Уставот, изборите треба да се одржат најдоцна 60 дена од распуштањето, ...

Црвенковски отфрли еден услов за враќање на СДСМ во Собранието

Кирилица - 21.02.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска изјави дека ќе прифати предвремени парламентарни избори доколку бидат исполнети условите кои партијата ги постави за да се врати во Собранието ...

Црвенковски нуди план за избори во јуни

Алфа - 21.02.2011

Црвенковски го прифати повикот на Груевски за предвремени избори пролетва. Но, не отстапува од барањата што ги испорача во замена за нивно враќање во Парламентот .

ДУИ одлучува за предврeмени парламентарни избори

Алфа - 21.02.2011

Коалицискиот партнер во власта, ДУИ, вечерва на Централно Претседателство во седиштето во Мала Речица, гради став за повикот на премиерот Груевски, опозицијата да се врати во Собранието веднаш и да ...

ПОДЕМ: Без условување на предвремените избори!

Форум - 21.02.2011

Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ ја поздравува одлуката на Премиерот на Република Македонија за распишување на предвремени избори.

Црвенковски: Ни требаат фер избори час поскоро

Press24 - 21.02.2011

Црвенковски во вестите на А1 уште еднаш ги повтори условите на СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори, верува дека се може да се заврши до јуни "Ако се искрени во намерата за избори ...

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори веднаш, опозицијата ги сака во јуни

МРТ - 21.02.2011

Милчо Велески Владејачката партија со фрлена ракавица до опозицијата,понуди предвремени избори веднаш.Избирачкиот список е прочистен-потврдено е и од Претседателот на ДИК Новаковски, а со постојниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Прво СДСМ да се вратат во Парламентот, па после предвремени избори

Кирилица - 21.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок, велат денеска во владејачката партија откако синоќа во ТВ интервју премиерот и лидер на партијата Никола Груевски рече дека прифаќа нови ...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе го соопшти ставот за изборите

Press24 - 21.02.2011

Извршниот Комитет на партијата се очекува да заседава до доцна во ноќта. Партиски извори најавуват дека ставот ќе биде соопштен утре Пред малку започна да заседава Извршниот Комитет на ВМРО- ДПМНЕ.

Започна седницата на ИК на владејачката ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 21.02.2011

Во понеделникот навечер по 22 часот започна седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кој ќе се гради ставот на партијата за распишување предвремени избори кои според париски извори ќе биде ...

Груевски го повика Црвенковски на избори

Кирилица - 21.02.2011

Премиерот Никола Груевски во интервју за синоќешниот дневник на ТВ Сител го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да излезат на избори и да ја измерат довербата меѓу народот - Црвенковски ...

Груевски - На избори да видиме кој е ненародна власт

Inpress - 21.02.2011

Скопје, 20. февруари 2011 (ИНПРЕС) Двете најголеми партии синоќа преку медиумите си разменија пораки. Црвенковски ако смета дека е силен нека се врати во парламентот и да одиме на избори, му порача ...

Груевски најави можност од предвремени избори

Р.С.Европа - 21.02.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски најави дека би можел да распише предвремени избори. Во интервју за телевизијата Сител тој го повика лидерот на опозицискиот СДСМ Бранко Црвенковски да дојде во ...

Груевски го повика Црвенковски на избори

Курир - 21.02.2011

Во интевјуто на Сител телевизија, премиерот Никола Груевски го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да излезат на избори и да ја измерат довербата меѓу народот.

ВМРО-Народна, ЛДП,ОМ и ДОМ прифатија привремени избори

МРТ - 21.02.2011

ВМРО-Народна партија, Обединети за Македонија (ОМ), Либералдемократската партија и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) го прифатија предлогот на премиерот Никола Груевски за предвремени ...

СДСМ ќе решава за изборите

Алфа - 21.02.2011

Се очекува СДСМ денеска, да го каже ставот за повикот на премиерот Груевски, да излезат на предвремени избори. Најголемата опозициска партија, која веќе неколку седмици поради, како што ги нарече, ...

Во СДСМ молк за изборите

Р.С.Европа - 21.02.2011

Засега нема реакција од СДСМ на понудата на премиерот Груевски, да се вратат во Парламентот за да се донесе законoт за избори и потоа да бидат распишани предвремени избори.

ДПА: Сакаме избори, но и измени во Изборниот законик

Курир - 21.02.2011

Демократската партија на Албанците се согласува да има предвремени избори, но останува на барањето за измени во Изборниот законик, соопшти денес партискиот портпарол Луан Треси.

Тишина во СДСМ за изборите

Курир - 21.02.2011

Едно од најчестите барања од страна на најголемата опозициска партија СДСМ, неколку месеци наназад беше барањето за предвремени избори, но после фрлената ракавица од страна на Премиерот Груевски, ...

СДСМ ги условува изборите

Форум - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на вчерашната понуда на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, одговори со предлог план со временски рокови за враќање во Собранието и распишување избори ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ние нудиме избори, а на СДСМ е да одлучи

Курир - 21.02.2011

Пратеникот Илија Димовски на денешниот брифинг со новинарите, го повтори ставот кој вчера премиерот Никола Груевски го истакна, дека владеачката ВМРО-ДПМНЕ нуди предвремени избори, доколку СДСМ го ...

Црвенковски ќе му одговори на Груевски

Press24 - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска ќе одговори на повикот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за предвремени избори.

СДСМ прифаќа избори?

Курир - 21.02.2011

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во 14 часот закажа прес-конференција на која се очекува нивниот претседател Бранко ЦРвенковски да одговори на фрлената ракавица за избори од премиерот Никола ...

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок

Сител - 21.02.2011

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок, велат денеска во владејачката партија откако синоќа во ТВ интервју премиерот и лидер на партијата Никола Груевски рече дека прифаќа нови ...

Црвенковски: Ајде на избори во јуни!

Press24 - 21.02.2011

СДСМ сака избори но инсистира на исполнување на 5те услови, објави лидерот на партијата Црвенковски "Ако сте искрени во намерата да се соочите со народот време е да го докажете тоа.

Сите се за избори

Вечер Прес - 21.02.2011

ДУИ и ЛДП и ВМРО-НП безусловно прифаќаат предвремени избори, а НСДП и ДПА ги условуваат изборите и враќањето во Собранието.

СДСМ ги условува изборите

Точка - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на вчерашната понуда на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, одговори со предлог план со временски рокови за враќање во Собранието и распишување избори.

СДСМ ги условува изборите

Канал 77 - 21.02.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на вчерашната понуда на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, одговори со предлог план со временски рокови за враќање во Собранието и распишување избори.

ВМРО-Народна, ЛДП,ОМ и ДОМ прифатија привремени избори

Точка - 21.02.2011

ВМРО-Народна партија, Обединети за Македонија (ОМ), Либералдемократската партија и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) го прифатија предлогот на премиерот Никола Груевски за предвремени ...

Груевски го повика Црвенковски на избори

Канал 77 - 21.02.2011

Премиерот Никола Груевски во интервју за синоќешниот дневник на ТВ Сител го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да излезат на избори и да ја измерат довербата меѓу народот.

ВМРО-ДПМНЕ чека на одлуката на СДСМ

Точка - 21.02.2011

Во оној момент кога опозицијата ќе одлучи да се врати во Собранието, во тој момент Собранието ќе биде распуштено, а според Уставот, изборите треба да се одржат најдоцна 60 дена од распуштањето, ...

Бранко ќе бојкотира, СДСМ ќе зависи од Велија

Вечер Прес - 21.02.2011

Црвенковски повикува на предвремени избори, а поставува услови што не можат да се исполнат ни за шест месеци. Ајде Бранко да одиме на избори - веднаш, рече Груевски По неколкумесечното опозициско ...

Бошкоски: го прифаќаме предлогот за избори веднаш и сега

eReporter - 21.02.2011

Конечно слушнавме нешто и од Груевски што треба да се поздрави. Конечно и Груевски го послуша гласот на народот. Иако и зад овој негов повик за избори не стои искрена намера за фер соочување туку ...

Груевски го повика Црвенковски на избори

Идивиди - 21.02.2011

Скопје, 20 февруари 2011 (МИА) - Премиерот Никола Груевски во интервју за вечерниот дневник на ТВ Сител го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да излезат на избори и да ја измерат довербата ...

Црвенковски:Еден телефонски повик на Груевски не дели од предвремени избори

eReporter - 21.02.2011

Повод за денешнава Прес конференција е синоќешното интервју на Премиерот Груевски во кое тој испрати неколку пораки и повици до СДСМ и мене лично.

Црвенковски прифаќа избори

Идивиди - 21.02.2011

Скопје, 21 февруари 2011 (МИА) - Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска изјави дека ќе прифати предвремени парламентарни избори доколку бидат исполнети условите кои партијата ги постави за ...

ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок

Идивиди - 21.02.2011

Скопје, 21 февруари 2011 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ нуди избори што би се одржале во најбрз можен рок, велат денеска во владејачката партија откако синоќа во ТВ интервју премиерот и лидер на партијата Никола ...